ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Γιατί ήρθαμε στην Γη?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2008, 15:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Tι έχεις Γιάννη τι είχα πάντα.......... δεν έχεις παρά την επόμενη φορά να συμμετάσχεις κα εσύ! να κρατάς όμως και μια μπανάνα για να δώσεις το στίγμα!»

Μπα, εγώ λέω να πας εσύ και να παίξεις τον................«κουσουριάρη», όπως έλεγε και ο Χριστόδουλος τους gay!!!!

Σε σκέφτομαι ρε μπαγάσα, με καμιά αγιαστούρα στα χέρια, χάρμα θα είσαι, χάρμα!!!

http://adelfopoiemenoi.blogspot.com/
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2008, 17:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Europaios,δεν έχω κανένα πρόβλημα με την αστυνομία και συνεπώς με τους αστυνομικούς,διαταγές εκτελούν,αυτή είναι η δουλειά τους άλλωστε.Το παραπάνω για να μην παρεξηγηθούμε.

Είναι παράξενο όμως,από την μία τους λες μπάτσους και από την άλλη θα ήθελες να είσαι ένας από αυτούς,για να βαράς τον δικό μου κώλο.Δεν είναι λίγο φασιστικές οι ορέξεις αυτές?

Τρέχα,μου λες για επιπόλαιες κινήσεις,τούτος εδώ(europaios) με απειλεί πίσω από την οθόνη ότι θα μου μαυρίσει τον κώλο.Πίσω από την οθόνη....

Ξέρω ξέρω,<<όποτε θες να τα πούμε φάτσα φόρα>> και άλλα τέτοια,πάλι,πίσω από την οθόνη.

And I was round when jesus christ
Had his moment of doubt and pain
Made damn sure that pilate
Washed his hands and sealed his fate

Edited by - Stelaras on 03/07/2008 17:48:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2008, 20:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Στελάρα, μου φέρνεις κατι απο "Συνασπισμό", το κόμμα
εννοώ... Αυτό που κάνει ότι μπορεί για να προβάλλεται...
Καταλαβαίνω το νεαρόν της ηλικίας και τη διάθεση της αυτοεπιβεβαίωσης, αλλά ρε φιλαράκι εδώ δεν λύνουμε υπαρξακά προβλήματα, εδώ συζητάμε... Τώρα διαφήμηση δεν θέλω,ούτε για το
όνομα μου,είμαι τύπος low profile, you know...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2008, 21:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θέλω να έχω καμία σχέση με κομμουνιστές του σαλονιού,άσε που δεν έχουν πάρει ακόμα θέση για το μακεδονικό,ο λόγος προφανής,δεν νοιάζονται.Αυτά για να μην μπαίνουν ταμπέλες,μην το πάμε πολιτικά το θέμα.

And I was round when jesus christ
Had his moment of doubt and pain
Made damn sure that pilate
Washed his hands and sealed his fateΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2008, 23:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Στελάρα.... με τον κηδεμόνα σου...
Όχι τίποτε άλλο, αλλά μπας κι αυτός καταλάβει
τι λέμε, ώστε να σου τα εξηγήσει... γιατί αγόρι
μου εσύ δεν καταλαβαίνεις τίποτα... πολύ ενθουσιασμός,
αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό... Θέλει και ουσία...
Αν κατάλαβες τι εννοώ με τον "Συν" κατάλαβε ότι το
λέω για τον τρόπο που προσπαθείς να εντυπωσιάσεις..
Μόνο βιτρίνα και δεν σε κολακεύει..Πιστεύω πραγμαστικά
ότι διαθέτεις καλύτερα στοιχεία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2008, 12:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καταλαβαίνω το νεαρόν της ηλικίας και τη διάθεση της αυτοεπιβεβαίωσης, αλλά ρε φιλαράκι εδώ δεν λύνουμε υπαρξακά προβλήματα, εδώ συζητάμε...

Επειδή ακριβώς συζητάμε, αγαπητέ trexagireve, για να αναπτυχθεί μια εποικοδομητική συζήτηση κι ένας διάλογος γόνιμος και σε ειλικρινείς βάσεις με διάθεση αλληλοκατανόησης, τα αυθαίρετα συμπεράσματα για τον συνομιλητή μας όπως η ηλικία του, οι επιθυμίες του, οι διαθέσεις του, τα θέλω του κλπ είναι υποθέσεις που αφορούν τον ίδιο κι εμείς δεν δικαιοδοτούμαστε ούτε να εξάγουμε αυθαίρετα συμπεράσματα ούτε να τα υποτιμούμε εμμέσως.

Κάτι τέτοιο τουλάχιστον, λειτουργεί εν μέρει εμπρηστικά και σίγουρα δε μας κάνει και τους καλύτερους ομιλητές...

Καλή σου μέρα.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2008, 13:24:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου D Incubus, είσαι γραφικός πια...
Υπερβάλεις και χωρίς λόγο.Θα επιτρέψεις και
σε μας τους υπόλοιπους να έχουμε ένα άνετο στυλ
επικοινωνίας;, ας μην έχεις το αποκλειστικό προνόμιο...
Φίλε μου το ξέρω ότι με έχεις από το κοντό, αλλά
τόσο πολύ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 09:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φωνή βοώντος εν τη ερήμω, trexagireve...

Μονίμως φταίνε όλοι οι άλλοι που σε αδικούν, που σε αποπαίρνουν, που σε βλέπουν με κακό μάτι κι ό,τι άλλο μπορείς να προβάλλεις ως δικαιολογία.

Ελπίζω κάποια στιγμή να αποδώσεις κάποιες ευθύνες και στον εαυτό σου για ορισμένες συμπριφορές σου και να κατανοήσεις το χάρισμα της Σιωπής.

Καλή σου μέρα.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 11:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xά!!! πάλι μονόπλευρος είσαι φίλε μου Dying_Incubus!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 12:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού το λέτε εσείς, κύριε συνήγορε, έτσι θα είναι!

Φυσικά η αμεροληψία μου, η ελευθερία πνεύματος μου κι η ανεκτικότητα της σκέψης μου δεν αγγίζουν την δική σου που στην επισημαίνω σε αυτό μου το μήνυμα.

Have a nice day!





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 12:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιατι επικρατει αυτη η εξαρση φανατικοτητας?

μηπως φταιει η πολυ "ζεστη"??? για να συγκρατηθουν ορισμενη στα "γηινα" επιπεδα... για να ηρεμησουν και καποιοι αλλοι...

σε τετοιες συζητησεις, η "αντιπαλοτητα" μπορει να υπαρξει και με ηρεμο τροπο


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 13:49:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιστρέφοντας στο θέμα, η γη είναι μέσο στάδιο
και δεν πιστεύω ότι διαφωνεί κανείς μαζί μου...Δεν
είναι το τελικό στάδιο εδώ, άρα δεν χρειάζεται η
προοπτική του ανθρώπου να ασχολείται μόνο με τα εδώ..
Δεν αγοράζουμε τίποτε εδώ, ούτε παίρνουμε τίποτε
φεύγοντας. Άρα διακομιστικός σταθμός κι όχι
προορισμός....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 14:44:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
η γη είναι μέσο στάδιο
και δεν πιστεύω ότι διαφωνεί κανείς μαζί μου...

Γιατί να μην είναι η ζωή στη γη μια ποινή (διαφορετικής διάρκειας για τον κάθε άνθρωπο) που υποχρεούται να εκτίσει ο καθένας μας, για κάτι που έκανε στην πραγματική ζωή του;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 20:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επιστρέφοντας στο θέμα, η γη είναι μέσο στάδιο
και δεν πιστεύω ότι διαφωνεί κανείς μαζί μου...Δεν
είναι το τελικό στάδιο εδώ, άρα δεν χρειάζεται η
προοπτική του ανθρώπου να ασχολείται μόνο με τα εδώ..
Δεν αγοράζουμε τίποτε εδώ, ούτε παίρνουμε τίποτε
φεύγοντας. Άρα διακομιστικός σταθμός κι όχι
προορισμός....


και για Final Destination τι εχουμε? Ο θανατος παιζει το ρολο, οπως στις 3 ομονυνμες ταινιες!


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 01:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Γιατί να μην είναι η ζωή στη γη μια ποινή (διαφορετικής διάρκειας για τον κάθε άνθρωπο) που υποχρεούται να εκτίσει ο καθένας μας, για κάτι που έκανε στην πραγματική ζωή του;;;

Σωστά αν τους βάφαμε κιόλας ανάλογα με την ποινή που θα εκτίσουν θα ήταν ποιο ωραία νομίζω................ κάπου τα μπέρδεψε πάλι......... δε φταίω εγώ εάν συνέχεια σκοντάφτεις!!!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 01:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
γιαπετ:
Γιατί να μην είναι η ζωή στη γη μια ποινή (διαφορετικής διάρκειας για τον κάθε άνθρωπο) που υποχρεούται να εκτίσει ο καθένας μας, για κάτι που έκανε στην πραγματική ζωή του;;;
--------------------------------------------------------------------------------


Σωστά αν τους βάφαμε κιόλας ανάλογα με την ποινή που θα εκτίσουν θα ήταν ποιο ωραία νομίζω................ κάπου τα μπέρδεψε πάλι......... δε φταίω εγώ εάν συνέχεια σκοντάφτεις!!!



Βρε μην πετάγεσαι όταν δεν παίρνεις χαμπάρι τι λέγεται και γιατί...

Έχει πλάκα βέβαια, δεν λέω...



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 10:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τρεχα....

quote:
η γη είναι μέσο στάδιο
και δεν πιστεύω ότι διαφωνεί κανείς μαζί μου...

Γιατί να μην είναι η ζωή στη γη μια ποινή (διαφορετικής διάρκειας για τον κάθε άνθρωπο) που υποχρεούται να εκτίσει ο καθένας μας, για κάτι που έκανε στην πραγματική ζωή του;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Φίλε Γιαπετ,
δεν έφαγε η Εύα το μήλο?

Λοιπόν ίσως να μην είναι ποινή, αλλά μια ευκαιρία να διορθώσει τις πιθανές ατέλειες του πνεύματος και του χαρακτήρα του ο κάθε

άνθρωπος. Απλά το θέμα μου είναι το εξής: η γέννησή μας γίνεται διότι δύο άνθρωποι έρχονται σ' επαφή μεταξύ τους και πάντα θα γίνεται αυτό, άρα με αυτό το σκεπτικό πάντα κάποιος θα πρέπει κάτι να έχει κάνει και να έρχεται εδώ για τιμωρία ή για βελτίωση του χαρακτήρα του. Και το ερώτημά μου είναι εύλογο νομίζω, τόσο σκάρτοι είμαστε που συνεχώς έρχονται στην γη εκατοντάδες για να μην πω χιλιάδες βρέφη?


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 10:31:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Γιάπετ, δεν θα διαφωνήσω μαζίσου... Κάπως έτσι
τα βλέπω, με τι όποιες παραλλαγές, που ίσως δεν γνωρίζουμε....
Ρε φίλε έχω πολύ καιρό που σου λέω ότι δεν διαφωνούμε,
απλά εσύ το παίζεις πιο άνετος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 12:18:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ μου Γιάπετ, δεν θα διαφωνήσω μαζίσου... Κάπως έτσι
τα βλέπω, με τι όποιες παραλλαγές, που ίσως δεν γνωρίζουμε....
Ρε φίλε έχω πολύ καιρό που σου λέω ότι δεν διαφωνούμε,
απλά εσύ το παίζεις πιο άνετος...

Παιδιά αυτό να το ψάξετε, αρχίζω και ανυσηχώ, μην δούμε τώρα γιαπετ και τρεχα.. σε σύμπνοια απόψεων , δεν θα το αντέξω.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 12:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε τρεχα.. αυτό που έχω να πω είναι πως μέσα από έναν υγιή διάλογο, τελικά ανακαλύπτεις πως σε πολλές περιπτώσεις σε

κάποια θέματα δεν διαφωνείς με τον άλλον όσο τελικά νόμιζες, εκεί έχω καταλήξει εγώ τουλάχιστον.

Μην ξεχνάς τις διαφωνίες μας τον πρώτο καιρό και τα μπινελίκια που ανταλλάξαμε και τελικά σε πολλά περισσότερα απ' όσα νομίζαμε

έχουμε τελικά ταύτιση απόψεων.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 12:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι αν ζούμε σε ένα Matrix;
Αν όλα γύρω μας είναι μια Ουτοπία;
Αν τελικά είχε δίκιο ο Πλάτωνας στα όσα μας αναφέρει για το μύθο του σπηλαίου κι εμείς είμαστε "δεμένοι" σε αυτό εδώ το σπήλαιο αλλά το φως βρίσκεται κάπου αλλού, έξω από τον εδώ κόσμο;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 14:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι τελικά αξιοπερίεργο να βλέπεις πως ο καθένας μπορεί να φτιάξει το υπέροχο παραμύθι του και να το πλασάρει όπου βρει και όπου σταθεί.
Δεν το θεωρώ κακό.
Θεωρώ όμως κακό το να βλάπτει την Μάνα Γη μόνο και μόνο γιατί η αλλοιωμένη από αμέτρητες γελοίες δοξασίες φαντασία και "λογική" του, τον κάνει να φθάνει στο έπακρο του εγωισμού και της ύβρεως και να φαντάζεται ότι είναι πάροικος στον υπέροχο Κόσμο μας, και ότι κάπου πάει, που και ο ίδιος δεν ξέρει, γιατί αν ήξερε θα φανταζόταν κάτι άλλο ακόμη πιο αλλοιωμένο ώστε να ικανοποιήσει τον εγωισμό του και την "λογική" του ότι εκεί είναι καλύτερα από εδώ. Εύχομαι λοιπόν σε όλους όσους νιώθουν πάροικοι να πάνε εκεί που φαντάζονται και να μην γυρίσουν ποτέ. Στο καλό.


"Θεοί μάκαρες , που σας ελάτρευε του κόσμου η πρώτη νιότη,
Κας σας υβρίζει σήμερα η γηραιά ανθρωπότης,
Αφήστε με εις την ζείδωρο πηγή να εξαγνιστώ,
Εκεί όπου η Θεϊκή Ελλάς εγνώρισε την αλήθεια."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 14:42:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι αν ζούμε σε ένα Matrix;
Αν όλα γύρω μας είναι μια Ουτοπία;
Αν τελικά είχε δίκιο ο Πλάτωνας στα όσα μας αναφέρει για το μύθο του σπηλαίου κι εμείς είμαστε "δεμένοι" σε αυτό εδώ το σπήλαιο αλλά το φως βρίσκεται κάπου αλλού, έξω από τον εδώ κόσμο;

D.I.

Μα κι έτσι να είναι δεν αλλάζει κάτι, πάλι για κάτι πέρα από τα γήϊνα μιλάμε. Ίσως με τον θάνατο να "σπάμε" αυτά τα δεσμά

και να βρισκόμαστε στο φως το οποίο τώρα ίσως δεν αντιλαμβανόμαστε πλήρως.


quote:
Θεωρώ όμως κακό το να βλάπτει την Μάνα Γη μόνο και μόνο γιατί η αλλοιωμένη από αμέτρητες γελοίες δοξασίες φαντασία και "λογική" του, τον κάνει να φθάνει στο έπακρο του εγωισμού και της ύβρεως και να φαντάζεται ότι είναι πάροικος στον υπέροχο Κόσμο μας, και ότι κάπου πάει, που και ο ίδιος δεν ξέρει, γιατί αν ήξερε θα φανταζόταν κάτι άλλο ακόμη πιο αλλοιωμένο ώστε να ικανοποιήσει τον εγωισμό του και την "λογική" του ότι εκεί είναι καλύτερα από εδώ. Εύχομαι λοιπόν σε όλους όσους νιώθουν πάροικοι να πάνε εκεί που φαντάζονται και να μην γυρίσουν ποτέ. Στο καλό.

Marte

Τι δουλειά έχει τώρα το να πιστεύεις σε κάτι ανώτερο μετά θάνατον με το να βλάπτεις τον πλανήτη που σήμερα σε φιλοξενεί. Εννοείται

πως θα έπρεπε να σεβόμαστε την μητέρα γη, γιατί από αυτήν εξάλλου τρεφόμαστε, αλλά το να πιστεύω πως μετά θάνατον πάω κάπου αλλού,

αυτό δεν με εμποδίζει όμως να χαρώ τις όποιες ομορφιές του πλανήτη μας.

Πάροικος νοιώθω όμως, διότι δεν μπορώ να εναρμονιστώ με τα σημερινά δρώμενα, την σήψη και την ηθική κατακρεούργηση των πάντων.

Αντιδρώ και δεν θέλω να είμαι μέλος της οποιασδήποτε κοινωνίας του σήμερα. Δεν συμβαδίζει η πραγματικότητα με τα ιδανικά μου και

τα πιστεύω μου. Είμαι αναρχικός και δεν μπορώ να μπω σε καλούπια κανενός είδους. Και πραγματικά πολλές φορές αναρωτιέμαι τι

ακριβώς είναι αυτό που κάνουμε εδώ στην γη, εξάλλου γι' αυτό είχα ανοίξει και αυτό το θέμα.

Για μένα και για τον καθένα φαντάζομαι, ο παράδεισος, τα ηλύσια πεδία και όπως θέλεις πέστα, είναι προσαρμοσμένα στα ιδανικά και

τα πιστεύω του καθενός. Προσωπικά φαντάζομαι έναν κόσμο δίχως κακία και χρήμα, δίχως εξουσία, δίχως "ανάγκες", μου αρκεί η ηρεμία

και η γαλήνη, κάπως έτσι φαντάζομαι τα ηλύσια πεδία μου λοιπόν. Δεν νομίζω πως είναι εγωϊστικό όπως λες κάτι τέτοιο, απλά είμαι

απογοητευμένος από τον κόσμο και την πνευματική λήθη που έχει περιπέσει ή που μας έχουν ρίξει στην λήθη καλύτερα αν θες.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 15:26:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε seirios12a ίσως δεν με κατάλαβες.
Το να θέλει κάποιος να ξεφύγει και να θεραπευτεί από την σχιζοφρένεια που επιβάλει το κοινωνικό μας οικοδόμημα με τους θεσμούς, νόμους, ιδεολογίες, πολιτικά συστήματα, τρόπο "ζωής", δεν τον κάνει σε καμία περίπτωση πάροικο στην Γη μας. Τουναντίον, τον κάνει να αναζητήσει την ίδια την Φύση και μέσα σε αυτή να βιώσει την πραγματικότητα.
Παρείσακτο είναι το "σύστημα" μέσα στο οποίο ζούμε και συμφωνώ μαζί σου στο παρακάτω¨

"Πάροικος νοιώθω όμως, διότι δεν μπορώ να εναρμονιστώ με τα σημερινά δρώμενα, την σήψη και την ηθική κατακρεούργηση των πάντων.

Αντιδρώ και δεν θέλω να είμαι μέλος της οποιασδήποτε κοινωνίας του σήμερα. Δεν συμβαδίζει η πραγματικότητα με τα ιδανικά μου και

τα πιστεύω μου. Είμαι αναρχικός και δεν μπορώ να μπω σε καλούπια κανενός είδους. Και πραγματικά πολλές φορές αναρωτιέμαι τι ακριβώς είναι αυτό που κάνουμε εδώ στην γη, εξάλλου γι' αυτό είχα ανοίξει και αυτό το θέμα."

Όμως δεν πρέπει να νιώθεις πάροικος εσύ που είσαι γέννημα θρέμμα της Φύσης και των νόμων Της. Πάροικος πρέπει να νιώθει εκείνος που ψάχνει να βρει μια άλλη "αλήθεια" μη λογική, μια αλήθεια έξωθεν του Κόσμου (ο οποίος είναι ένας και μοναδικός και ο ίδιος για όλους , Θεούς και ανθρώπους) που θα τον "αρπάξει" (σου θυμίζει κάτι?) για να τον πάει σε νέους ουρανούς και νέα γη...γιατί τα παλαιά παρείλθαν και να θα κάνει νέα τα πάντα. (τρομάρα του)
Τέτοιες ανόητες δοξασίες είναι αυτές που πέρασαν μέσα στην ανθρωπότητα και δημιούργησαν όλα τα ιδεολογικοπολιτικά συστήματα, την δήθεν δημοκρατία και τα οικονομικά συστήματα του σοσιαλισμού και του καπιταλισμού, με αποτέλεσμα να χάσει την ιερότητα της η Φύση και να αναστενάζει κάτω από τους δούλους και πάροικους αρνησίζωους υπηρέτες του εξωκοσμικού σχιζοφρενικού όντος, που όλα θα τα καταστρέψει γιατί έτσι του αρέσει, και θα χαρίσει στους δούλους του τον παράδεισο...
Αυτό κατακρίνω αγαπητέ μου και τέτοιους σχιζοφρενείς υπάνθρωπους καλώ να "αναχωρήσουν" όσο γίνεται γρηγορότερα από τούτον εδώ τον πλανήτη πριν τους ξεράσει ο ίδιος. Δεν σημαίνει ότι απευθύνθηκα σε μέλη τούτου του forum αναγκαστικά και ιδιαίτερα σε σένα που σε πολλά οι απόψεις μας ταυτίζονται.

"Θεοί μάκαρες , που σας ελάτρευε του κόσμου η πρώτη νιότη,
Κας σας υβρίζει σήμερα η γηραιά ανθρωπότης,
Αφήστε με εις την ζείδωρο πηγή να εξαγνιστώ,
Εκεί όπου η Θεϊκή Ελλάς εγνώρισε την αλήθεια."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 15:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Αγαπητέ μου Γιάπετ, δεν θα διαφωνήσω μαζίσου... Κάπως έτσι
τα βλέπω, με τι όποιες παραλλαγές, που ίσως δεν γνωρίζουμε....
Ρε φίλε έχω πολύ καιρό που σου λέω ότι δεν διαφωνούμε,
απλά εσύ το παίζεις πιο άνετος...

Αγαπητέ, η διαφωνία μας έγκειται σε κάποιες θέσεις κυρίως θεολογικές και οπτικής γωνίας με την οποία βλέπουμε κάποια πράγματα.

Σαφώς και αυτό δεν σημαίνει ότι διαφωνούμε στα πάντα, άλλωστε κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατόν, κατά τη γνώμη μου.

Όμως ( απορία ), αυτές οι απόψεις δεν είναι προχωρημένες για χριστιανό; Κάτι η μετενσάρκωση, κάτι η άποψη για το σύμπαν, δεν αντίκεινται στο δόγμα σου;

Επίσης σε κάτι που θα διαφωνούμε πάντα, είναι η τάση σου να πιστεύεις ότι από μερικά μηνύματα σε ένα φορουμ, μπορείς να ακτινογραφείς τους ανθρώπους και βγάζεις συμπεράσματα, γι’ αυτούς, όπως τώρα, στο τέλος του μηνύματός σου, περί τεχνητής άνεσης.

Μην κάνουμε τους φίλους μας να ανησυχούν, τώρα, δεν είναι σωστό...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 15:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Marte,θάθελα να συμπληρώσω κάτι σ’ αυτά που έγραψε ο φίλος seirios12a, με τα οποία γενικά συμφωνώ.

Ο στοχασμός και η φιλοσοφία, η αναζήτηση και η περιέργεια, είναι πράγματα που δεν καλουπώνονται.
Πιστεύω ότι κατάλαβα το πνεύμα της τοποθέτησής σου, αλλά αν σκεφθείς ότι η γη είναι ένας απ’ τους υπέροχους πλανήτες που υπάρχουν για να φιλοξενούν ζωή, γιατί να μην έχουμε τη δυνατότητα να περιφερόμαστε και σε άλλους, ανάλογα με τις ανάγκες μας ή τις υποχρεώσεις μας και την κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε κάθε στιγμή της ύπαρξής μας;

Και βέβαια δεν μιλάμε για παροικισμό, προσωπικά το λέω σαν να αναφέρομαι, ας πούμε, στα δωμάτια του σπιτιού μου.

Δεν νοιώθω πάροικος στην κουζίνα επειδή κοιμάμαι στην κρεββατοκάμαρα, ούτε θεωρώ το ένα καλλίτερο απ’ τ’ άλλο, δεδομένου ότι το κάθε ένα απ’ αυτά παίζει κάποιο συγκεκριμένο και ζωτικής σημασίας, ρόλο στη ζωή μου.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 18:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ γιαπετ δεν βλέπω να διαφωνούμε σε κάτι. Κανένα πρόβλημα να φθάσει ο άνθρωπος σε διευρυμένες καταστάσεις συνειδήσεως και να βιώσει την ολότητα του Σύμπαντος. Άλλωστε οι Σαμάνοι το πετυχαίνουν αυτό χιλιάδες χρόνια τώρα.
Δεν νομίζω ότι μπορεί να επιτευχθεί αυτό μέσω της τεχνολογίας που θα πρέπει να καλύψει αποστάσεις εκατομμυρίων ετών φωτός από τον πλανήτη μας.

Για αποφυγή οποιασδήποτε παρανόησης ξαναλέγω ότι θεωρώ πως δεν υπάρχει πουθενά άλλο μέρος για να πάμε πέραν από τον φυσικό μας Κόσμο (Σύμπαν). Εδώ γεννηθήκαμε, εδώ θα πεθάνουμε όντας θνητοί, εδώ είναι οι Αθάνατοι Θεοί. Οτιδήποτε άλλο, ανήκει στην σφαίρα του αλλοιωμένου φαντασιακού ανθρώπων που αρέσκονται να αυτοχαϊδευουν τα αυτιά τους και τον εγωισμό τους. Αυτά.

"Θεοί μάκαρες , που σας ελάτρευε του κόσμου η πρώτη νιότη,
Κας σας υβρίζει σήμερα η γηραιά ανθρωπότης,
Αφήστε με εις την ζείδωρο πηγή να εξαγνιστώ,
Εκεί όπου η Θεϊκή Ελλάς εγνώρισε την αλήθεια."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 19:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό πάλι που βλέπω εγώ είναι μια έντονη ανάγκη
αντιπαράθεσης, κάποιος να βγει σωστός και κάποιος
λάθος. Μια τάση να κατηγοροποιήσουμε τους ανθρώπους
όταν το ίδιο είμαστε όλοι....
Επιμένω ότι σ' αυτή τη γη ερχόμαστε ως πεδίον ερευνών.
Ερευνάται ο άνθρωπος αν είναι έτοιμος για κάτι καλύτερο..
Τώρα, φίλε Μάρτε, αν για σένα ονομάζονται Ηλύσια Πεδία,
αν για μένα λέγεται παράδεισος, ή ότι άλλο ανόητος είναι
αυτός που κοιτά το όνομα και όχι την ουσία... και δεν εννοώ κανέναν,
μην παρεξηγηθούμε πάλι...
Τώρα αγαπητέ μου Γιάπετ, αν διαφωνούμε σε κάποια πράγματα,
όπως καταλαβαίνεις δεν έχει να κάνει με την αίσθηση δικαίου,
λλά με τις καταβολές και πεποιθήσεις του καθενός. Όσο
για μετενσάρκωση, κλπ που θέτεις, εγώ λέω ότι η αλήθεια
θέλει ελευθερώσει υμάς...Κι η αλήθεια δεν είναι κανενός.
Αντίληψη έχουμε, αλλά δενημαίνει ότι γνωρίζουμε πράγματα
πέραν της λογικής μας, γατί τα αρνιόμαστε. Δεν δηλώνω τυφλός
ακριβώς το αντίθετο. Τό τι καταλαβαίνει ο καθένας από ότι
βλέπει , αντιλαμβάνεται, καταλαβαίνει, είναι μια άλλη κουβέντα...
Αυτό που ο D I δηλώνει MAtrix ;η ουτοπία, δεν έχει σημασία,
σημασία έχει αυτό που συμβαίνει κι όσοι το βλέπουν κι όσοι
κρατάνε την ουσία... Οι υπόλοποι μπορούν να κρατάνε τους τίτλους, έτσι Μάρτε;...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 20:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και όμως φίλε Marte, επειδή οι άνθρωποι που σκεφτόμαστε και πράττουμε έτσι είμαστε δυστυχώς μειοψηφία είναι που με

κάνει να νοιώθω έτσι εγώ αντί αυτών.

Καταντάει ίσως πεισιμιστικό αλλά τα συναισθήματα που κυριαρχούν με όλα αυτά που βλέπω να γίνονται γύρω μου είναι η θλίψη, η οργή και

η αγανάκτηση. Στεναχωριέμαι όταν βλέπω παιδιά να πεθαίνουν από την πείνα και τις αρώστειες, όταν βλέπω στην Αφρική παιδιά να

σκοτώνονται σε εμφυλίους πολέμους, παιδιά να γεννιούνται με καρκίνο και αναρωτιέμαι τι γίνεται? Γιατί συμβαίνουν όλα αυτά, αξίζει

να φέρει κανείς το παιδί σε αυτόν τον κόσμο? Ανησυχίες ενός μέλλοντα πατέρα (φίλε τρέχα.. τα καταφέραμε, είναι έγκυος

επιτέλους) κάνω καλά που φέρνω παιδί σε αυτόν τον κόσμο ή θα φέρω άλλον έναν να βασανιστεί με την κατάντια μας?

Όλα αυτά είναι που με κάνουν να πιστεύω ή να έχω την ανάγκη να πιστεύω σ' έναν κόσμο διαφορετικό και καλύτερο από αυτόν που ζω

σήμερα.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 21:08:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...., η αλήθεια, όντως δεν είναι κτήμα κανενός και αναρωτιέμαι γιατί κάποιες φορές, εσύ αλλά και άλλοι, συμπεριφέρεστε σαν κομιστές της.
Δεν το λέω για άλλο λόγο παρά μόνο γιατί πράγματι με απασχολεί πώς μπορούν να υπάρχουν άνθρωποι που νομίζουν ότι γνωρίζουν.
Το θέμα είναι ότι ο καθένας την ψάχνει εκεί που νομίζει ότι θα τη βρει.
Αυτό δεν είναι λάθος βέβαια, αλλά τουλάχιστον θέλει σωστή και συνετή διαχείρηση.

Όμως πραγματικά αναρωτιέμαι αν σε πειράζει το γεγονός ή παίζει κάποιον ρόλο για σένα, ότι θεωρείς πιθανά, πράγματα που δεν συνάδουν με τη θρησκευτική σου πίστη.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy