ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Γιατί ήρθαμε στην Γη?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 21:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαφώς και δεν διαφωνούμε φίλε Marte, δεν εξέφρασα διαφωνία μ' αυτά που έγραψα.
Απλά το θεώρησα ευκαιρία να πω την άποψή μου.

Και τώρα θάθελα, με την ευκαιρία της αναφοράς σου στην τεχνολογία, να πω ότι και η τεχνολογία μπορεί να παίξει ρόλο στην ελεγχόμενη διαχείριση των δυνάμεων που βρίσκονται μέσα μας και αυτό να λύσει το πρόβλημα της κάλυψης των τεράστιων αποστάσεων.

Ξεκινάω από μια απλή σκέψη για όλο αυτό.
Γιατί να υπάρχουν τόσο μεγάλες αποστάσεις, αν είναι αδύνατον για τα όντα που κυριαρχούν στα σύμπαντα, να τις καλύψουν;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 21:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και όμως φίλε Marte, επειδή οι άνθρωποι που σκεφτόμαστε και πράττουμε έτσι είμαστε δυστυχώς μειοψηφία είναι που με

κάνει να νοιώθω έτσι εγώ αντί αυτών.


Σε καταλαβαίνω αγαπητέ αλλά όσο υπάρχει έστω κι ένας άνθρωπος που σκέφτεται θα υπάρχει πάντα ελπίδα για την ανθρωπότητα!

quote:
Καταντάει ίσως πεισιμιστικό αλλά τα συναισθήματα που κυριαρχούν με όλα αυτά που βλέπω να γίνονται γύρω μου είναι η θλίψη, η οργή και

η αγανάκτηση.


Κι αυτό ακόμα είναι ελπιδοφόρο! Γιατί αυτά τα συναισθήματα όσο διογκώνονται μέσα σε σένα, και σε άλλους ανθρώπους θα οδηγήσουν σε συλλογική δράση-αντίδραση.

quote:
Γιατί συμβαίνουν όλα αυτά, αξίζει

να φέρει κανείς το παιδί σε αυτόν τον κόσμο?


Αυτό είναι ένα μεγάλο ερώτημα. Προσφέροντας εσύ παιδεία στο παιδί σου και θέτοντας σωστές βάσεις στα σημαντικότατα πρώτα χρόνια της ζωής του προσθέτεις ένα λιθαράκι στην ελπίδα για το αύριο της ανθρωπότητας.

quote:
Όλα αυτά είναι που με κάνουν να πιστεύω ή να έχω την ανάγκη να πιστεύω σ' έναν κόσμο διαφορετικό και καλύτερο από αυτόν που ζω

σήμερα.


Με αυτή την έννοια που δίνεις στην λέξη κόσμος δηλαδή μια άλλη κοινωνία πλήρης από δικαιοσύνη και ισότητα, χωρίς εξουσιαστές αλλά με αυτοδιαχείριση και αυτοπειθαρχία συμφωνώ απόλυτα και αυτό είναι το όραμα μου.
Εγώ έχω πάρει τις αποφάσεις μου και σε λίγο καιρό κάνω το πρώτο βήμα της ριζικής αλλαγής μου που προηγείται της συλλογικής δράσης.


φίλε γιαπετ

quote:
Γιατί να υπάρχουν τόσο μεγάλες αποστάσεις, αν είναι αδύνατον για τα όντα που κυριαρχούν στα σύμπαντα, να τις καλύψουν;;;

Πολύ δελεαστικό ερώτημα για συζήτηση!!!
Κάτι που φέρνει η λογική μου μπροστά θα ήταν ότι μάλλον οι αποστάσεις δεν υπάρχουν κατ ανάγκη για εμάς... Δεν είμαστε άλλωστε μοναδικοί στον Κόσμο και ούτε βέβαια η συνέχεια του Κόσμου εξαρτάται από την δική μας επιβίωση (σαν ανθρωπότητα εννοώ).
Μια άλλη σκέψη που θα μπορούσα να κάνω είναι και ποιος λέει ότι είναι αδύνατο να τις καλύψουμε; τεχνολογικά είναι... αλλά μήπως υπάρχουν και άλλοι τρόποι; Λέω εγώ τώρα.

"Θεοί μάκαρες , που σας ελάτρευε του κόσμου η πρώτη νιότη,
Κας σας υβρίζει σήμερα η γηραιά ανθρωπότης,
Αφήστε με εις την ζείδωρο πηγή να εξαγνιστώ,
Εκεί όπου η Θεϊκή Ελλάς εγνώρισε την αλήθεια."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2008, 00:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Seirios12 συγχαρητήρια και με το καλό...
φίλε είναι υπέροχο πράγμα τα παιδιά... Δεν συγκρίνεται
με τίποτα... Είναι όλα τα λεφτά του κόσμου.... Ξέρεις τι φοβερό πράγμα είναι να γυρνάς στο σπίτι να είσαι διάφορα, κουρασμένος,
νευριασμένος, ότι θές κι αυτο να σε στέλνει αδιάβαστο... Να σου
δείχνει τέτοια φρεσκάδα που να ξαναγεννιέσαι εσύ... Είναι αυτό
που λέμε: Τα ανεκτίμητα δεν πουλιούνται...Και φίλε, μην ξαναπείς
ούτε για αστείο αυτό που ρωτάς: Αν αξίζει να φέρεις στον κόσμο
παιδί... Φίλε δεν παίζεται με τίποτα.Είναι ότι καλύτερο για τον
άνδρα,( και φυσικά και για τη γυναίκα) που λέμε...
Μπορείς να δεις αυτό το παιδί τι κάνει πάνω στη γή;Πιστεύεις
ότι υπάρχει περίπτωση να είναι από λάθος; Όχι φίλε μου, έρχονται
σαν ευλογία και σαν ελπίδα για μας που έχουμε κουραστεί από
τον συνάνθρωπο μας, κατά βάση, among other things...
Να ξανάρθουμε στο θέμα, όμως, γιατί θέλω να πειράξω λίγο τον
Μαρτε, που πιστεύει ότι ανακάλυψε το φεγγάρι...
Δηλαδή, ρε φίλε, εσύ ετοιμάζεσαι για επανάσταση...Αν σου πω τώρα,
πως ότι και να κάνις , τον κόλο σου να χτυπάς από κάτω, ήδη τα
πράγματα έχουν δρομολογηθεί και υρέχουν όπως στις ράγες
νός τρένου, εσύ θα συνέχιζες να πιστεύεις ότι μπορείς να κάνεις
τίποτα; ειλικρινά θαυμάζω τη νεανική σου σκέψη... Από το
1994 έχω καταλάβει ότι όλα πάνε τον δρόμο τους και δεν υπάρχει τίποτα που να μπορεί να κάνει κανείς για να τα αλλάξει...
Αν έχεις τέτοια εντύπωση για σένα, να σε βοηθήσω... Βλέπεις
είμαι από τους τύπους που βαράνε γροθιά στο μαχαίρι και έχω
πληρώσει ποικιλοτρόπως γι'αυτό, αλλά τόσο πάθος έχω καιρό να δω
και θα άξιζε τον κόπο... μια επανάσταση θα σε πείσει...

Περί του θέματος, επιμένω στην στάση του ανθρώπου στον πλανήτη
αυτόμε την μορφή που τον ξέρουμε...Βλέπετε ο χριστιανισμός και
η Αποκάλυψη λένε ότι μετά τον 3ο παγκόσμιο πόλεμο, ο κόσμος
θα γίνει καινούργιος και θα ζήσουν όλοι ευτυχισμένοι...Ακόμη
κι αυτή η πονεμένη γη θα δικαιωθεί, για όσα της κάνουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2008, 02:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ seirios12a1 συγχαηρτήρια και με το καλό!!!!! γερό να ναι και να κατουράει όρθιο!
Πολύ καλά κάνατε! ............. θέλει και ερώτημα? Μην αγχώνεσαι για κάτι παροδικό! (αν και πρέπει!)

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2008, 04:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Marte

quote:
Κάτι που φέρνει η λογική μου μπροστά θα ήταν ότι μάλλον οι αποστάσεις δεν υπάρχουν κατ ανάγκη για εμάς... Δεν είμαστε άλλωστε μοναδικοί στον Κόσμο και ούτε βέβαια η συνέχεια του Κόσμου εξαρτάται από την δική μας επιβίωση (σαν ανθρωπότητα εννοώ).
Μια άλλη σκέψη που θα μπορούσα να κάνω είναι και ποιος λέει ότι είναι αδύνατο να τις καλύψουμε; τεχνολογικά είναι... αλλά μήπως υπάρχουν και άλλοι τρόποι; Λέω εγώ τώρα.

Φίλε μου, κι εγώ δεν μιλάω αποκλειστικά για το ανθρώπινο είδος, αν και θεωρώ ότι δεν είμαστε (οι γήινοι) οι μόνοι αντιπρόσωποί του.
Μιλάω γενικά για τα όντα με διάνοια, ανεξαρτήτως σχήματος, χρώματος και τόπου διαμονής.

Η δεύτερη σκέψη σου είναι πολύ λογική, αν σκεφτούμε ότι εμπεριέχουμε δυνάμεις και δυνατότητες οι οποίες ενεργοποιούνται σταδιακά, άγνωστο σε ποιά βάση. Μη ξεχνάμε ότι προς το παρόν, με τη σκέψη μπορούμε να "διανύσουμε" ακαριαία οποιαδήποτε απόσταση, χωρίς να μπορούμε ή να ξέρουμε ότι μπορούμε, να πάρουμε μαζί και τα... σώματά μας.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2008, 09:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για τις ευχές σας, προφανώς το άγχος με κάνει και σκέφτομαι διάφορα, όσοι είστε γονείς θα με καταλαβαίνετε φαντάζομαι


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος Βασιλεύει

Edited by - seirios12a on 13/07/2008 09:43:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2008, 11:38:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε seirios12a, με το καλό να έρθει το παιδί σου στον κόσμο, να είναι γερό και δυνατό κι αν το αποφασίσετε, πάτε για άλλα!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2008, 13:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε seirios12a, μαζί με τις ευχές μου για μια εύκολη εγκυμοσύνη που θα φέρει εναν υγειή άνθρωπο, θέλω να σου πω, ότι έχεις δίκαιο για τον κόσμο που θα ζήσει, όμως πρέπει να κάνεις αυτό που θεωρείς σωστό όσον αφορά στα στοιχεία που θα δώσεις σ' αυτήν την ύπαρξη, για να μπορέσει να κατανοήσει όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα.
Αυτά θα είναι και τα όπλα που θα διαθέτει, αναπτύσσοντας την κρίση και τη λογική του, σταδιακά και χωρίς βιασύνη αλλά έγκαιρα...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2008, 13:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
seirios12a

quote:
Φίλε Γιαπετ,
δεν έφαγε η Εύα το μήλο?

Θα σε γελάσω φίλε seirios12a, δεν γνωρίζω τι έφαγε η Εύα...

quote:
Λοιπόν ίσως να μην είναι ποινή, αλλά μια ευκαιρία να διορθώσει τις πιθανές ατέλειες του πνεύματος και του χαρακτήρα του ο κάθε άνθρωπος.

Πολύ σωστά. Κι εγώ για πνευματική κατάσταση μιλάω.
Σ’ ενα όχημα τις παραβάσεις τις κάνει ο οδηγός και όχι το ίδιο το όχημα...


quote:
Απλά το θέμα μου είναι το εξής: η γέννησή μας γίνεται διότι δύο άνθρωποι έρχονται σ' επαφή μεταξύ τους και πάντα θα γίνεται αυτό, άρα με αυτό το σκεπτικό πάντα κάποιος θα πρέπει κάτι να έχει κάνει και να έρχεται εδώ για τιμωρία ή για βελτίωση του χαρακτήρα του. Και το ερώτημά μου είναι εύλογο νομίζω, τόσο σκάρτοι είμαστε που συνεχώς έρχονται στην γη εκατοντάδες για να μην πω χιλιάδες βρέφη?

Ο μηχανισμός γέννησης και οι αιτίες ή οι επιλογές γενικότερα είναι μεγάλο θέμα και φυσικά όχι του παρόντος. Εννοώ, ποιός επιλέγει ποιόν (γονείς ή παιδί) και γιατί...

Αλλά αν το περιορίσουμε στα γήινα επίπεδα και κάνουμε έναν παραλληλισμό (αν δεχθούμε ότι η ζωή μας εδώ είναι μια αντανάκλαση της συμπαντικής), τότε θα δούμε ότι μπαίνουν στις φυλακές και καινούριοι άνθρωποι, μαζί μ’ αυτούς που μπαινοβγαίνουν παραπάνω από μια, φορές.

Ο αριθμός είναι μηδαμινός και εν πάση περιπτώση, αναλογικός του συνολικού, τον οποίο αγνοούμε αλλά, λογικά, είναι εξωφρενικά τεράστιος...

Άλλωστε, ενδεχομένως, είναι μια μορφή τιμωρίας ή εκπαίδευσης και πιθανά να υπάρχουν και άλλες, αλλού.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 10:38:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Γιάπετ στις φυλακές δεν μπαίνουν "καινούργιοι
ανθρωποι" όπως λες, αλλά όλοι οι άνθρωποι... Αν τυχόν πήγαινες
με κάποιο τρόπο μέσα( όχι ότι το εύχομαι), θα έβλεπες ότι
εκεί είναι όλοι άνθρωποι της διπλανής πόρτας που λέμε...
Άνθρωποι με χρέη ή γενικά οικονομικές αμαρτίες, όπως και άνθρωποι
που, σε κάποια φάση, έκαναν ένα λάθος, όταν η υπόλοιπη ζωή τους
ήταν όπως η δική σου και η δική μου...
Δυστυχώς, ζούμε σε μια κοινωνία που έχει μεγαλμανείς ανθρώπους που
τους αρέσει να εξουσιάζουν. Ανθρώπους που αντί για καλό
κάνουν κακό..
Όσο για το φυλακή-γη, εγώ θα το έλεγα καλύτερα προστατευμένη
περιοχή ή αν θέλεις με το ζόρι ...ιδρύματα, μάλλον ψυχιατρείο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 12:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
seirios12a:
Ευχαριστώ για τις ευχές σας, προφανώς το άγχος με κάνει και σκέφτομαι διάφορα, όσοι είστε γονείς θα με καταλαβαίνετε φαντάζομαι


Αγαπτέ φίλε, εάν κατά την πορεία έχεις οποιοδήποτε πρόβλημα ή απορία (μετά φυσικά τη γέννηση) για το παιδί σου, μη διστάσεις να το γράψεις στο forum, η εμπειρία των ήδη γονέων ενδεχομένως να σε καλύψει!

quote:
Dying_Incubus :
Κι αν ζούμε σε ένα Matrix;
Αν όλα γύρω μας είναι μια Ουτοπία;
Αν τελικά είχε δίκιο ο Πλάτωνας στα όσα μας αναφέρει για το μύθο του σπηλαίου κι εμείς είμαστε "δεμένοι" σε αυτό εδώ το σπήλαιο αλλά το φως βρίσκεται κάπου αλλού, έξω από τον εδώ κόσμο;


Καλώς ήρθες στο Δόγμα μας!!!!!!


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 14:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Φίλε μου Γιάπετ στις φυλακές δεν μπαίνουν "καινούργιοι
ανθρωποι" όπως λες, αλλά όλοι οι άνθρωποι...

Συγγνώμη που δεν κατάλαβες...

Όμως, αν παραμερίσεις το... γλαύκωμα, θα δείς ό,τι έγραψα.
Κάτσε να το παραθέσω για να σε διευκολύνω:

quote:

γιαπετ
τότε θα δούμε ότι μπαίνουν στις φυλακές και καινούριοι άνθρωποι, μαζί μ’ αυτούς που μπαινοβγαίνουν παραπάνω από μια, φορές.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 18:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιάπετ δεν χρειάζεται να απολογείσαι για τις
άγνοιες σου... Βλέπεις κι εγώ θα επιμείνω ότι στις φυλακές
δεν μπαίνουν ΚΑΙ καινούργιοι άνθρωποι, αλλά κατά βάση...
Προσωπική εμπειρία...Αυτοί οι γραφικοί φτωχοδιάβολοι
που εσύ εννοείς είναι λίγοι και αποτελούν μειονότητα, σήμερα...
Οι περισσότεροι είναι επαναλαμβάνω, σαν εσένα και μένα...
Σε γιατρό να πας για το γλαύκωμα...Μπορεί να σε βοηθήσει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 17:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλώς ήρθες στο Δόγμα μας!!!!!!

Αγαπητέ europaios2, ποιό ακριβώς είναι αυτό το Δόγμα και ποιών ακριβώς είναι;



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 18:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν εννοει τον "Χριστιανισμο", τοτε κανει ενα λαθος... δεν ανηκει σε μια ομαδα μονο... ουτε αποτελει ιδιοκτησια καποιου...


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 19:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρον θέμα αλλα δεν πιστεύω ότι μπορεί να απαντηθεί το γιατί ήρθαμε στη γη
Μπορούμε να κάνουμε κάποιες εικασίες και να το φιλοσοφήσουμε αλλα μέχρι εκεί .
Απάντηση έχουν προσπαθήσει να δώσουν οι θρησκείες ,φιλόσοφοι ,επιστήμονες
Ο καθένας από τη δική του οπτικη γωνία έχει και μια απάντηση μια αλήθεια αλλα είναι προσωπική Δεν είναι η πραγματική προσωπικά κλείνω προς την θεωρία της μετενσάρκωσης δηλαδή η γη είναι κάτι σαν σχολειό και εμείς οι μαθητές .
Βεβαία υπάρχουν πολλές θεωρίες δεν αποκλείω τίποτα γιατί δεν υπάρχουν αποδείξεις
Όλα είναι πιθανά μπορεί να ισχύει κάποια απ όλες αυτές που υπάρχουν μπορεί τελικά
Να συμβαίνει και κάτι που δεν πάει ο νους μας .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 21:17:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φυσικο ειναι φιλε Open Mind, να μην μπορει ο νους μας να παει σε κατι συγκεκριμενο, γιατι "λειτουργει" σε ορισμενα πλαισια και σε περιορισμενο χωρο!

με την "δημιουργικη φαντασια" μπορουμε να πουμε πολλα... αλλα δεν μπορουμε να κατανοησουμε καποια πραγματα, περα των δυνατοτητων μας...

μπορουμε να αποδεικνυουμε τα στερεοτυπα, και οχι κατι περα απο αυτα!


αμα ειχαμε αυτη τη δυνατοτητα, ισως τωρα να ειμασταν διαφορετικοι (εντελως ως ειδος-μορφη-αντιληψη)


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 11:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι έτσι είναι predator οσο αναπτύσσεται ο νους μας τόσο εξελισσόμαστε και εμείς Πάρε για παράδειγμα τους πρώτους ανθρώπους ποσό απλοϊκή αντίληψη θα είχαν
Έπεφτε πχ κεραυνός και νόμιζαν ότι θύμωσε ο θεός μαζί τους δεν μπορούσαν να κατανοήσουν ότι ήταν ένα φυσικό φαινόμενο .
Ίσως και ο δικός μας τρόπος σκέψης να φαίνεται πρωτόγονος στους μελλοντικούς ανθρώπους που θα έχουν λύσει αρκετά από αυτά που εμείς θεωρούμε μυστήρια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 11:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οποτε, αφου δεν μπορουμε να κατανοησουμε πραγματα παραπανω απο τις δυνατοτητες μας, δεν χρειαζεται να ειμαστε απολυτοι σε καποια δεδομενα!

Το αν υπαρχει ο Θεος, δεν μπορουμε να το απαντησουμε αμεσα εμεις οι ιδιοι... το να πιστευουμε ομως στον Θεο ή σε ο,τιδηποτε αλλο εμεις θεωρουμε οτι μπορουμε να το κανουμε, ειναι αλλο δεδομενο


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 12:19:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά το να μην είμαι απολυτος το εφαρμόζω καθώς δεν γίνεται να ξέρουμε τα πάντα
Ιδιαίτερα σε τέτοια ζητήματα όλα είναι υποκειμενικά τώρα το να πιστεύει κάποιος σε μια θρησκεία είναι άλλο θέμα είναι θέμα πίστης και το τι έχει ανάγκη ψυχολογικά ο καθένας
Είναι ελεύθερος να πιστεύει ότι θέλει αρκεί να μην είναι απολυτος και καταδικάζει τους
Άλλους που πιστευτούν κάτι διαφορετικό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 13:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PREDATOR:
αν εννοει τον "Χριστιανισμο", τοτε κανει ενα λαθος... δεν ανηκει σε μια ομαδα μονο... ουτε αποτελει ιδιοκτησια καποιου...

Eύγε......!!!

quote:
Dying_Incubus:
Αγαπητέ europaios2, ποιό ακριβώς είναι αυτό το Δόγμα και ποιών ακριβώς είναι;

Έξυπνος είσαι......διάβασες και τι έγραψα στον PREDATOR....και σού λύθηκε η απορία..........θα μου πεις γιατί το έγραψες? Το έγραψα απλά για να τοποθετηθώ μέσω άλλων............ και κυρίως για τις παρωπίδες που διατυμπανίζουν οι Χριστιανομάχοι ότι παρέχει ο Χριστιανισμός στους πιστούς Του..........εκτός εάν συμφωνείς με αυτές........πράγμα που αποκλείω.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 20:23:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το έγραψα απλά για να τοποθετηθώ μέσω άλλων............ και κυρίως για τις παρωπίδες που διατυμπανίζουν οι Χριστιανομάχοι ότι παρέχει ο Χριστιανισμός στους πιστούς Του..........εκτός εάν συμφωνείς με αυτές........πράγμα που αποκλείω.

europaios2

Παρωπίδες δεν νομίζω πως "βάζει" ο χριστιανισμός καθεαυτός σαν θρησκεία, αλλά οι σημερινοί και ίσως οι παλαιότεροί του

εκπρόσωποι για ιδίαν οφέλη. Ο χριστιανισμός σαν θρησκεία έχει την ελεύθερη βούληση, οπότε τι παρωπίδες λέμε τώρα? Οι ιερείς του

ναι , αυτοί βολεύονται από κάποιες καταστάσεις και τις εκμεταλεύονται. Μόνο κάποιοι μοναχοί διαφέρουν, οι οποίοι πιθανόν και

να έχουν ανακαλύψει την απάντηση στο θέμα μας.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος Βασιλεύει

Edited by - seirios12a on 16/07/2008 20:24:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 20:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολυ ωραια τα λες φιλε seirios12a... γιατι οπως γραφουν οι Γραφες, ο υπερτατο δωρο του Θεου προς τον ανθρωπο, ηταν και ειναι η Ελευθερη Βουληση... η ελευθερη επιλογη στο οτι θελει να κανει, αρκει να μην βλαπτει τον αλλο ή να εκμεταλλευεται τον αλλο...

Καλο θα ηταν να ειμαστε "ανοιχτοι" σε ολα τα δεδομενα, γιατι αν ειμαστε κλειστοι σε ενα περιορισμενο "σημειο", τοτε κινδυνευουμε απο πολλα "κακα" πραγματα

Ευρωπαιε φιλε μου, το να "τοποθετηθει" καποιος σε μια ομαδα, μπορει να το κανει με οποιοδηποτε τροπο... αρκει να μην "προσβαλει" μια "αντικειμενικα" αντιθετη ομαδα (και αντιθετα)


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 22:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνούμε αγαπητέ PREDATOR, ο άνθρωπος έχει την
ελεύθερη βούληση,΄οπως και δέχεται επίσης και τις
όποιες συνέπειες των λαθών επιλογών του.
Περί παρωπίδων μιλώντας, δεν έχει σχέση με τον χριστιανισμό,
γιατι υπάρχει το "πίστευε και μη, ερεύνα", αλλά
υπάρχει και το "όποιος ανακατευεται με τα πίτουρα,
τον τρώνε οι κότες.." Και πιστεύω ότι όντως δεν χρειάζεται
να ασχολείται κανείς με κάτι λάθος για πολύ...
Βέβαια στην εποχή που η εκκλησία του σατανά είναι θεμα
δημοκρατικότητας, μάλλον παρωπίδες δεν υπάρχουν, ούτως ή
άλλως... Η ελεύθερη βούληση, απαιτεί και υπευθυνότητα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 09:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έξυπνος είσαι......διάβασες και τι έγραψα στον PREDATOR....και σού λύθηκε η απορία..........θα μου πεις γιατί το έγραψες? Το έγραψα απλά για να τοποθετηθώ μέσω άλλων............ και κυρίως για τις παρωπίδες που διατυμπανίζουν οι Χριστιανομάχοι ότι παρέχει ο Χριστιανισμός στους πιστούς Του..........εκτός εάν συμφωνείς με αυτές........πράγμα που αποκλείω.

Αγαπητέ europaios2, αν και σέβομαι την χριστιανική διδασκαλία - όπως κι άλλες φυσικά - δεν ανήκω στους πιστούς της χριστιανικής θρησκείας.
Αυτή είναι μια προσωπική και συνειδητή απόφαση μου εδώ και χρόνια.

Έχω αναφέρει ξανά την άποψη μου για τις παρωπίδες που λες.
Είναι θέμα ανθρώπου κι όχι μονοπατιού.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 10:06:10  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συμφωνούμε αγαπητέ PREDATOR, ο άνθρωπος έχει την
ελεύθερη βούληση,΄οπως και δέχεται επίσης και τις
όποιες συνέπειες των λαθών επιλογών του.
Περί παρωπίδων μιλώντας, δεν έχει σχέση με τον χριστιανισμό,
γιατι υπάρχει το "πίστευε και μη, ερεύνα", αλλά
υπάρχει και το "όποιος ανακατευεται με τα πίτουρα,
τον τρώνε οι κότες.." Και πιστεύω ότι όντως δεν χρειάζεται
να ασχολείται κανείς με κάτι λάθος για πολύ...
Βέβαια στην εποχή που η εκκλησία του σατανά είναι θεμα
δημοκρατικότητας, μάλλον παρωπίδες δεν υπάρχουν, ούτως ή
άλλως... Η ελεύθερη βούληση, απαιτεί και υπευθυνότητα...

Σαφως και η Ελευθερη Βουληση απαιτει και υπευθυνοτητα... διαφορετικα, μια βουληση χωρις λογικη, καταλαβαινει κανεις τι σημαινει!


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 16:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά PREDATOR και Dying_Incubus,
αγαπητέ seirios12a απλά να σου επισημάνω ότι παρωπίδες δεν είναι κανένας ικανός να τις φορέσει σε κάποιον, εάν αυτός(ο κάποιος), δε θέλει.
Επίσης σε βρίσκω υπερβολικό στη διάσταση που δίνεις..........
Δεν είδα κανέναν "εκπρόσωπο" του Χριστιανισμού σήμερα, να προσπαθεί να βάλει παρωπίδες στους πιστούς για ιδία οφέλη!...........συκοφαντία βλέπω.............για αυτό δείξε μου....... αυτά που είδες εσύ!..........μήπως και κάνω λάθος!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 17:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν μιλάνε για θαύματα και "αγίους" και ιερά σκηνώματα και συρρέει το πλήθος και τα ακουμπάει δεν είναι για ιδία

οφέλη?

Εδώ βγήκε κάποιος παπάς, μου διαφεύγει τ' όνομά του και πούλαγε βιβλία στην τηλεόραση , ισχυριζόμενος πως γνωρίζει το πότε θα

γίνει η δευτέρα παρουσία, σε κάτι εκπομπές τύπου Δρούζα, τι μου συζητάς τώρα?

Ότι δεν είναι χριστιανικό, είναι του διαβόλου λένε όλοι οι παπάδες και αποτρέπουν τον κόσμο από το να ψάξει την αλήθεια και να

αποφασίσει μόνος του (ελεύθερη βούληση) για τον εαυτό του.

Ο Χριστόδουλος δεν μάζεψε πόσον κόσμο για τις υπογραφές? Μην λέμε τώρα πως δεν έχουν επιρροές. Πρόσεξε τώρα όμως δεν διαφωνώ να

αναγράφεται στις ταυτότητες το θρήσκευμα, αλλά όχι όμως με το ζόρι να γράφει Χ.Ο. , γιατί άλλη επιλογή δεν είχες μέχρι τώρα,

έτσι δεν είναι?

Θα ήθελα κάποιος να μου πει εάν γνωρίζει τα έσοδα της Παναγίας της Τήνου από τις εισφορές των πιστών και που πάνε αυτά τα

χρήματα. Δεν το λέω επικριτικά, είναι μια απορία που έχω και όχι μόνο από αυτήν την εκκλησία , αλλά από ένα σωρό άλλες που

συμβαίνει κάτι αντίστοιχο.

Και τέλος θα το ξαναπώ, δεν γουστάρω τους παπάδες, δικαίωμά μου δεν είναι? Δεν τους θεωρώ άξιους συνεχιστές του

έργου του Χριστού πάνω στην γη.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 18:01:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Seirios12, πάντα υπάρχουν οι παραδόπιστοι
αλλά δεν καθοριζουν το δόγμα... Το θέμα είναι ότι αυτοί
δίνουν λαβές για κατηγορίες, αλλά ζούμε σε μια εποχή που
έχει προφητευτεί ότι οι ιερείς θα είναι χειρότεροιτων λαικών,
ωστόσο δεν φταίνε μόνο αυτοί αλλά και έγινε μια συντονισμένη
προσπάθεια διάβρωσης, με κύριο βήμα την πληρωμή τους από
το κράτος...
Παλιότερα δεν ήταν δουλεία... Είναι λειτούργημα και παλιότερα
δεν πληρώνονταν. Θυμάμαι περιπτώσεις Πατριαρχών που δεν παίρναν
χρήματα και ζούσαν βοσκώντας πρόβατα και με ένα κήπο που είχαν...
Αυτο καθώς το ράσο σημαίνει ότι είναι νεκροί κι όχι ότι
δικαιούνται μισθό σε ένα ράσο που δεν έγινε για να έχει τσέπες..
Φίλε μου ήρθαμε σε αυτη τη γή για άσκηση κιόχι για να μείνουμε...
Κατά το παλιό ρηθέν"τι να τα κάνεις τα λεφτά, άμα δεν κάνεις
φράγγο"...
Όσο για τους παπάδες και επισκόπους οι μισοί είναι μασώνοι
ή και όλοι... Τώρα για τον καλόγερο που λες όντως έβγαλε
βιβλίο που λέει ότι πλησιάζει το τέλος του κόσμου και όσο
κι αν ξέρω΄οτι μπορεί να περιγελαστώ, ομολογώ ευθαρσώς
ότι κι εγώ αυτό πιστεύω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 21:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα, με απλή λογική να τα βάλεις κάτω και τα σκεφτείς όλα αυτά που γίνονται, νομίζω πως όλοι θα καταλήξουμε στο

συμπέρασμα πως έχουμε φθάσει σε τέλμα και πνευματικό και ηθικό. Οπότε μάλλον θα πρέπει κάποια πράγματα να ξεκινήσουν απ'την

αρχή, όπως κάνεις ένα φορμάτ σε έναν υπολογιστή, κάπως έτσι το σκέφτομαι.

Τώρα τι ακριβώς θα γίνει και πως θα γίνει κανείς μας δεν το ξέρει, αλλά και ούτε το πότε μπορούμε να ξέρουμε,


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy