ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΜΑΡΤΙΑ και ΕΞΙΛΕΩΣΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 16:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Pr_gid :

Δεν νομίζεις οτι τράβηξε πολύ αυτό το παραμύθι ??
Αυτά που καταθέτεις ως αποδεικτικά στοιχεία περί της ύπαρξης δημιουργού :
1) Δεν αποδεικνύουν τίποτα , ακόμα και αν ήταν σωστά .
2) Είναι τα περισσότερα , αυθαίρετα επιχειρήματα .

Αφου επιμένεις όμως , θα σου θυμίσω τι έγραψες και θέλω να μου βρείς ένα σύγχρονο βιβλίο φυσικής ή μαθηματικών που τα υποστηρίζει :

1)" Οι κανόνες ενός φυσικού συστήματος έχουν οπωσδήποτε νομοθέτη ."
Ποιό σύγχρονο επιστημονικό σύγγραμα το γράφει αυτό ?
(Θέλω βιβλίο και συγγραφέα)

2) "Απο το τίποτα δεν μπορεί να προκύψει τίποτα ."
Ποιό σύγχρονο επιστημονικό σύγγραμα το γράφει αυτό ?
(Θέλω βιβλίο και συγγραφέα)

3) "Ο ορθός λόγος φανερώνει την ύπαρξη δημιουργού ."
Ποιό σύγχρονο επιστημονικό σύγγραμα το γράφει αυτό ?
(Θέλω βιβλίο και συγγραφέα)

4)" Το φορτίο του ηλεκτρονίου είναι πάντα ίσο με 0.0000000000000000016 (C) και αν δεν ήταν τόσο , το DNA δεν θα μπορούσε να δομηθεί."
Ποιό σύγχρονο επιστημονικό σύγγραμα το γράφει αυτό ?
(Θέλω βιβλίο και συγγραφέα)

5)" Τυχαία δεν μπορεί να δημιουργηθεί οργάνωση ."
Ποιό σύγχρονο επιστημονικό σύγγραμα το γράφει αυτό ?
(Θέλω βιβλίο και συγγραφέα)

6) "Το πρωτόνιο πρέπει να είναι σταθερό για τουλάχιστον 3 δις χρόνια για να προκύψει το Dna ."
Αυτό τώρα τι αποδεικνύει , μονο εσύ το κατάλαβαίνεις .

Παρεπιπτόντως σου έδωσα 3 Link που δεν έκανες φαντάζομαι τον κόπο να τα διαβάσεις .
Πιθανώς να μην τα καταλαβαίνεις , και δεν σε αδικώ .
Πρίν όμως μιλήσεις για δήθεν επιστημονικές αποδείξεις για την ύπαρξη του δημιουργού , θα αναφέρεσαι σε πραγματικά επιστημονικά στοιχεία και όχι σε αυθαίρετα κατασκευάσματα .
Σε ότι έγραψα δέ , μπορώ να σου δώσω όποια πληροφορία θέλεις για περεταίρω μελέτη .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 17:10:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Pr_gid :

Πιό συγκεκριμένα τώρα :

quote:
οι βρισιές δείχνουν το «βάθος» των επιχειρημάτων μας. Κάποιος που δεν επιχειρηματολογεί βρίζει

Μέχρι τώρα δεν άκουσα κανένα επιχείρημα , πάρα μόνο έναν παραπλανητικό ξύλινο λόγο που στηρίζεται σε διαστρεβλωμένα δήθεν επιστημονικά συμπεράσματα .
Ακόμα και αφού σου υπέδειξα με στοιχεία το λάθος , συνεχίζεις να λές τα ίδια και τα ίδια . Και το περιμένω ξανά .
Επίσης να σου τονίσω οτι η αλήθεια δεν είναι ποτέ βρισιά .

quote:
1. Ο ρόλος των φυσικών επιστημών δεν είναι αυτός
2. Ο θεός δεν είναι θέμα των μαθηματικών και των φυσικών επιστημόνων. Η αλήθεια φίλτατε προσεγγίζεται με την συνείδηση και την κοινή λογική τα οποία μας χάρισε ο θεός. Δεν είναι ανάγκη να είσαι μαθηματικός για να πιστεύεις (ή να μην πιστεύεις) σε θεό (απλή κοινή λογική).

Κοινή λογική και μαθηματικά είναι ένα και το αυτό .
Γιατι εκτίθεσαι ??
Τώρα φταίω εγώ που σε λέω άσχετο ???

quote:
Τα μαθηματικά και η φυσική τo λογικο θα ηταν να σε οδηγούσαν στο συμπέρασμα ότι όλοι αυτοί οι νόμοι που διέπουν την δημιουργία από τον μικρόκοσμο ως τον μακρόκοσμο απαιτούν τον ευφυή δημιουργό τους.

Αυτό το προφανώς αυθαίρετο συμπέρασμα το υποστηρίζει πολύ μικρή μειοψηφία επιστημόνων ή οποία συνεχώς μικραίνει .
Και μόνο το να το συζητάς , είναι άρνηση της επιστημονικότητας.
Αν θες στοιχεία , στην διαθεσή σου .

quote:
Φίλτατε αυτό δεν συζητάμε τόσην ώρα; Σκοπός της επιστήμης δεν είναι να σου φωτογραφήσει τον θεό. Με ποια δεδομένα κατέπληξες εσύ στο ότι δεν υπάρχει δημιουργός δεδομένου ότι βλέπεις την δημιουργία;;;;;;

Δεν κατέληξα πουθενά . Απλώς ο ευφυής δημιουργός είναι αντιεπιστημονική προσέγγιση της πραγματικότητας , και όπως σου εξήγησα ,δημιουργεί περισσότερα προβλήματα απο όσα λύνει .
Αυτο δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει .

quote:
Δεν έχω διαστρεβλώσει τίποτα από όσα είπες. Κάνω ή δεν κάνω λάθος πως εδώ και τόσα ποστς υποστηρίζεις πως η επιστήμη λέει ότι ο θεός δεν υπάρχει.

Σε προκαλώ να μου πείς πότε το είπα αυτό .
Σελίδα και παράγραφο .

quote:
Αυτό ακριβώς είναι το δόγμα σου φίλτατε, το γεγονός δηλαδή ότι έδωσες στην φυσική και τα μαθηματικά ρόλο τον οποίο εκ των πραγμάτων δεν έχουν και μάλιστα συμπερισματολογεις πάνω σε θεολογικά θέματα.

Συνεχίζεις να αυθαιρετείς στα γραφομένα μου .
Σιγά μην ασχολιόταν η επιστήμη με το θεό που έχει ο καθένας στο κεφάλι του .
Η επιστήμη δεν κάνει θεολογία αλλά υπάρχει ένα σημείο σύγκλισης στόχων και τριβής : Πως δημιουργήθηκε το σύμπαν .
Για αυτό το πράγμα συζητάμε τόση ώρα , και εδώ η σύγκρουση είναι προφανής . Αν για σένα ο μύθος του Γιαχβέ είναι προτιμότερος απο την κοσμολογία , με για και με χαρά σου .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 21:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
pr_gid
Δεν έχω διαστρεβλώσει τίποτα από όσα είπες. Κάνω ή δεν κάνω λάθος πως εδώ και τόσα ποστς υποστηρίζεις πως η επιστήμη λέει ότι ο θεός δεν υπάρχει.

Θινκ_μαθ:
Σε προκαλώ να μου πείς πότε το είπα αυτό .
Σελίδα και παράγραφο .



quote:
θινκ_μαθ:
Αν κάποτε παρατηρηθεί κάτι στην φύση που δεν επιδέχεται λογικής εξήγησης , τότε εγω προσωπικά δεν θα είχα λόγο να αμφιβάλλω για την ύπαρξη ενός ευφυούς δημιουργού .
......
Απλά είπα οτι δεν προκύπτει απο κανένα στοιχείο του κόσμου που παρατηρούμε η ανάγκη να υπάρχει ένας ευφυής δημιουργός

Και σου ξαναλέω ότι αυτό που λες είναι δόγμα γιατί
1. Ο ρόλος των φυσικών επιστημών δεν είναι αυτός
2. Ο θεός δεν είναι θέμα των μαθηματικών και των φυσικών επιστημόνων. Η αλήθεια φίλτατε προσεγγίζεται με την συνείδηση και την κοινή λογική τα οποία μας χάρισε ο θεός. Δεν είναι ανάγκη να είσαι μαθηματικός για να πιστεύεις (ή να μην πιστεύεις) σε θεό (απλή κοινή λογική).

Τα μαθηματικά και η φυσική το λογικό θα ήταν να σε οδηγούσαν στο συμπέρασμα ότι όλοι αυτοί οι νόμοι που διέπουν την δημιουργία από τον μικρόκοσμο ως τον μακρόκοσμο απαιτούν τον ευφυή δημιουργό τους.


Εγώ αυτό το οποίο ισχυρίζομαι είναι ότι δεν υπάρχει δημιουργία χωρίς τον δημιουργό της, αυτό το οποίο λέω είναι πως βάση κοινής λογικής όλοι αυτοί οι νόμοι απαιτούν την ευφυΐα η οποία τους δημιούργησε. Το γεγονός ότι υπάρχουν αυτοί οι νόμοι στο σύμπαν και φτάσαμε στο σημείο εμείς μετά από 15 με 20 δισεκατομμύρια χρόνια να το ερμηνεύουμε δεν το θεωρώ καθόλου τυχαίο αλλά συγκεκραμένη δημιουργία εσύ πάλι λες ότι έγιναν στην τύχη (γιατί αν βγάλεις το δημιουργό από την μέση τι μένει άραγε;;;) Τα δυο τρία παραδείγματα από την φυσική που χρησιμοποίησα είναι απλώς παραδείγματα των απείρων «συμπτώσεων» που όμως είναι απαραίτητες για να δημιουργηθεί ο κόσμος και ο άνθρωπος (ένα ον με κοινή λογική ικανό να ερμηνεύσει το συμπαν – η κοινή λογική δεν είναι αποτέλεσμα συμπτώσεων φίλτατε.). Με λίγα λόγια έγραψα αυτό: κατοικούμε σε έναν κόσμο, που οι κανόνες του επιτρέπουν την ύπαρξή μας. Το να ισχυρίζομαι ότι δεν υπάρχει δημιουργία χωρίς δημιουργό είναι αποτέλεσμα κοινής λογικής αντίθετα το να ισχυρίζομαι ότι κατά τύχη γεννήθηκε το συμπαν και ο ορθός λόγος (γιατι αν αφαιρέσεις τον δημιουργό τι μένει;) αυτό είναι αποτέλεσμα προσωπικού πιστεύω και πεποίθησης (προτιμώ την κοινή λογική).

Μου αρέσει το ότι από τα γραφόμενα μου που ήταν (με συγκεκριμένη υπογράμμιση και επιλογή χρωμάτων) αυτά :
2. Ο θεός δεν είναι θέμα των μαθηματικών και των φυσικών επιστημόνων. Η αλήθεια φίλτατε προσεγγίζεται με την συνείδηση και την κοινή λογική τα οποία μας χάρισε ο θεός. Δεν είναι ανάγκη να είσαι μαθηματικός για να πιστεύεις (ή να μην πιστεύεις) σε θεό (απλή κοινή λογική).


Τα παραπάνω γραφόμενα τα υπογράμμισες με δικό σου τρόπο για να ισχυριστείς και να πεις τι άραγε ότι εγώ υποστήριξα πως τα μαθηματικά δεν έχουν σχέση με την κοινή λογική;;;!!!! Θεωρώ ότι δεν το κάνεις αυτό εσκεμμένα αλλά απλά δεν κατάλαβες τι έγραψα (γιατί όμως να μην καταλάβεις . . . . ; αναρωτιέμαι.) Αυτό που έγραψα είναι απόλυτα κατανοητό και παρόλα αυτό το παρερμήνευσες γιατι αραγε;;; για να ειρωνευτείς και να βρίσεις πάλι;;;; (αναρωτιεμαι) ή επειδή δεν έχεις τι να απαντήσεις επ'αυτου;;; Στο γεγονός δηλαδη οτι θεολογεις (μιλωντας για ανυπαρξία δημιουργού) χρησιμοποιωντας λάθος μέσα (τον όρο επιστήμη). Στο σημειο αυτο βαζω τελεια στην παρερμηνια σου αν παλι δεν καταλαβαινεις τι εγραψα εχεις το ελευθερο να με ρωτησεις.


quote:
θινκ_μαθ
Παρεπιπτόντως σου έδωσα 3 Link που δεν έκανες φαντάζομαι τον κόπο να τα διαβάσεις .
Όχι μόνο τα ξαναδιάβασα αλλά όπως σε ενημέρωσα τα έχω ήδη διαβάσει πριν μου τα προτείνεις εσύ. Και αν θυμάμαι καλά σου υπέδειξα και τι λένε τα links τα οποία πρότεινες. Αλλά απ’ ότι φαίνεται γράφω τζάμπα διότι δεν διαβάζεις τις απαντήσεις που σου στέλνω ή αν τις διαβαζεις τις παρερμηνευεις ισως και αθελα σου....


Edited by - pr_gid on 31/12/2006 00:14:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2006, 00:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Pr_gid άστο καλύτερα .

Δεν προκειται να συνενοηθούμε .
Εθεσα ερωτήσεις , δεν πήρα απαντήσεις , αλλά την ίδια ξύλινη γλώσσα .
Εχεις μείνει στα επιστημονικά δεδομένα του 1950 , τότε που τα βιβλία της αστρονομίας τελείωναν με την φράση : " Οι ουρανοί είναι δόξαν Θεου ..." .

Απο τότε έχει κυλίσει πολύ νερό στο αυλάκι .
Η παγκόσμια επιστημονική κοινότητα έχει κάνει άλματα στην γνώση και την εξήγηση του κόσμου .

Είτε σου αρέσει είτε όχι αυτή είναι η πραγματικότητα .
Κάποιους βέβαια αυτό τους ενοχλεί γιατι αγγίζει ζητήματα στα οποία η θρησκεία είχε πάντα τον πρώτο λόγο .

Τους ενοχλεί Ο Sagan , O Νανόπουλος , Ο Dawkins και άλλοι που βγήκαν με θάρρος να μιλήσουν για αυτά που παρατηρούν στην φύση και τα εργαστήρια , και έρχονται σε σύγκρουση με την μεγάλη ουτοπία των θρησκειών για τον δήθεν παντοδύναμο Θεό .

Ας είναι όμως . Ο αντίλογος έστω και χωρίς ουσιαστικά επιχειρήματα είναι χρήσιμος , γιατί βοηθά και αυτός με τον τρόπο του στην επιστημονική πρόοδο .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy