ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΜΑΡΤΙΑ και ΕΞΙΛΕΩΣΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 17:31:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974:
«1. Ο παιδεραστής δεν είναι ο διάβολος, αλλά τα λόγια του διαβόλου, αυτά που είπε στους πρωτόπλαστους. Γιατί ο διάβολος δεν είναι παιδεραστής, αλλά παρθένος.»

Το παράδειγμα έχει σκοπό να δώσει έμφαση στο ΜΕΓΕΘΟΣ του κινδύνου που έχει ΕΚΘΕΣΕΙ ο Θεός τα δημιουργήματα του, και όχι στο να μας πεις....εάν τελικά ήταν παιδεραστής ή όχι ο Σατανάς!!!

samuel1974:
«2. Το σπίτι στο οποίο μπαίνουνε τα λόγια του διαβόλου δεν είναι ο παράδεισος, γιατί ο Θεός είναι παντού.»

Λάθος.

Το όλο σκηνικό λαμβάνει χώρα ΕΙΣ ΤΟΝ ΟΙΚΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, καθώς μιλάμε για την ΠΡΟΠΤΩΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ και επομένως δεν υφίσταται άλλη μετρήσιμη «οικία» όπου και να διέμεναν οι προτόπλαστοι. Διάβασε την Αγία Γραφή και θα δεις επακριβώς που ελάμβαναν όλα ετούτα τα πειράματα χώρα!

samuel1974:
«..Το σπίτι στο οποίο εισβάλουνε τα λόγια του διαβόλου είναι οι καρδιές των πρωτοπλάστων. Το τι θα ακούσεις δεν έχει σημασία, είναι σα να σου χτυπάει κάποιος την πόρτα και δεν του ανοίγεις.»

Πριν να «εισβάλουνε» τα λόγια του Διαβόλου στις καρδιές των προτόπλαστων, θα πρέπει να βρεθεί ΚΟΝΤΑ στους προτόπλαστους ο Διάβολος! Πριν να «εισβάλουνε» τα λόγια του Διαβόλου στις καρδιές των προτόπλαστων, θα πρέπει ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ο Διάβολος για την παρουσία των προτόπλαστων και την ΑΠΡΟΝΟΗΣΙΑ ΜΕΤΡΩΝ ΦΥΛΑΞΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!

Για να ακούσεις, θα πρέπει πρώτα να μπορεί κάποιος να σου πει κάτι, να έχει ΠΡΟΣΒΑΣΗ σε εσένα. Επομένως, ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΟΣ είναι αυτός που ΕΠΕΤΡΕΨΕ να καταστούν όλα αυτά δυνατά, ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΟΣ είναι αυτός που δεν φρόντισε να αποφευχθούνε τα αυτονόητα. Με άλλα λόγια, ο θεός που μας περιγράφεις, ο δημιουργός του Διαβόλου που δεν στάθηκε ικανός ούτε να ελέγξει αλλά ούτε και να προβλέψει.

samuel1974:
«..Αλλά το τι θα πιστέψεις ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ, γιατί είναι σα να του ανοίγεις την πόρτα του σπιτιού σου. Επόμένως την πόρτα στον παιδεραστή την ανοίξανε οι ίδιοι οι πρωτόπλαστοι. Ο Θεός απλώς του επέτρεψε να κτυπήσει την πόρτα.»

Το να αποδίδεις ευθύνες σε κάποιον που δεν έχει γνωρίζει ΤΗΝ ΑΠΑΤΗ, ΤΗΝ ΠΟΝΗΡΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΚΑΚΟΤΗΤΑ, για παράδειγμα σε ένα ανώριμο παιδί που το εκθέτουμε ΕΙΣ ΓΝΩΣΗ ΜΑΣ στις ενδεχόμενες ορέξεις ενός παιδεραστή, αποτελεί αρρωστημένη διαστροφή και έλειψη νου.

Διότι, όπως μας ομολογείς και εσύ ακόμα (!), Ο ΘΕΟΣ ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΣΤΟΝ ΔΙΑΒΟΛΟ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΗΝ ΜΑΓΓΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΤΟΠΛΑΣΤΟΥΣ, λες και ήθελε πολύ μυαλό για να σκεφτεί τι θα γινόνταν μετά απο μια τέτοια συνάντηση!!!

Αναρωτιέμαι, ακόμα και ο πιο αγράμματος πατέρας μπροστά σε μια τέτοια κατάσταση, μπροστά σε έναν τέτοιο κίνδυνο, όχι μόνο θα ΕΚΛΕΙΝΕ την πόρτα στον επίδοξο Σατανά, αλλά και θα τον καταδίωκε τον εισβολέα, ενώ εσύ μας λες ότι ο.............«Πάνσοφος Θεός» έτσι απλά «επέτρεψε» στον Διάβολο να πράξει ότι εκείνος θεωρούσε σωστό??

Αλλά ακόμη και εάν δεχθούμε τις εξηγήσεις που δίδεις φίλτατε, και πάλι η έλειψη αγάπης και πρόνοιας για τον άνθρωπο είναι προφανής στην ιστορία των προτόπλαστων.

Διότι, έχουμε έναν πατέρα που εκδικείται τα παιδιά του, αντί να συγχωρήσει την όποια τέλος πάντων ηθική αδυναμία που τους έδωσε, ως δημιουργός, και κατόπιν αυτός και πάλι αποφασίζει να χρησιμοποιήσει μια βαρβαρική ανθρώπινη δικαστική πράξη για να λύσει το πρόβλημα!!

Αυτός, ο Θεός, ήταν αρμόδιος για την αρχική αμαρτία (με την ασύδωτη παρουσία του Σατανά..), και με την υποτιθέμενη δύναμή του ΕΙΧΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να είναι σε θέση να επιλύσει το πρόβλημα με έναν λιγότερο βαρβαρικό τρόπο, με περισσότερη Σοφία και προπάντων αγάπη.

Έννοιες που μοναχά χρήση γίνονται στην Βίβλο, αλλά δίχως ουσιαστικό όπως βλέπουμε αντίκρισμα....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 19:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι ντροπή να χρησιμοποιούνται τόσο άστοχα και προσβλητικά παραδείγματα -που πέρα από το ότι διαστρεβλώνουν με τρόπο θλιβερό το νόημα της Θείας Οικονομίας- θίγουν και ενοχλούν όλους μας.

Δυστυχώς, ο γνωστός κος Σβάμπε δεν έχει ανέλθει ακόμα από την κατηφόρα της Αθεϊας και της φαυλότητας.


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!

Δεν έχεις δεί και διαβάσει τίποτα ακόμα από τον φίλο μας Σβάμπε!!!

Φιλικά.-
E.X.O
"Προσδοκώ Ανάστασιν Νεκρών και Ζωήν του Μέλλοντος Αιώνος"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 23:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

φίλε Crowl26 :
Γράφεις :

quote:
Και εγώ δεν ελπίζω τίποτα, στην παρούσα ζωή και στο σαθρό αυτό κόσμο από τις ενέργειες των ανθρώπων.Δεν ελπίζω τίποτα στο μέλλον γιατί τον τρόπο ζωής,της εν Χριστώ αγάπης, που έχω επιλέξει,τον έχω επιλέξει συνειδητά χωρίς φόβο και καταναγκασμό και ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΝΤΑΠΟΔΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ

Και στο επόμενο μύνημα γράφεις :

quote:
"Προσδοκώ Ανάστασιν Νεκρών και Ζωήν του Μέλλοντος Αιώνος"

Τώρα η μας δουλεύεις η το κάνεις επειτηδες για να μας σπάσεις τα νεύρα .
Αν μετά απο αυτό περιμένει να κάνει κάποιος ΣΟΒΑΡΗ συζήτηση μαζί σου θα πρέπει να είναι τρελός .
Σου ξαναλέω οτι βρίσκεσαι σε ΣΥΓΧΥΣΗ .

quote:
Και εγώ δεν πιστεύω τίποτα από αυτά που μας πλασάρουν οι Ηγέτες και οι δήθεν "σωτήρες" αυτού εδώ του κόσμου.

Όταν κάποιος λέει ότι δεν πιστεύει τίποτα , εννοεί ΤΙΠΟΤΑ. Δεν μπορείς να ξεχωρίσεις το μερικό από το όλον??
Το ΤΙΠΟΤΑ σημαίνει οτι δεν πιστευω κανένα σωτήρα σε αυτόν η τον άλλο κόσμο .
Λοιπόν ασε τον Καζαντζάκη ήσυχο και μην διαστρέφεις τα λόγια του .
Αλλά τι λέω τώρα . Αυτό το κάνετε με τα λόγια του ίδιου του Θεού σας , στον Καζαντζάκη θα κολλήσετε ?

quote:
Συμφωνώ λοιπόν απόλυτα με τα λόγια αυτά και τα ασπάζομαι έτσι όπως στα προανέφερα.

Δηλαδή διαστρεβλωμένα . Ευγε παλληκάρι μου .

Λοιπόν φίλε για να τελειώνουμε , δεν πιστεύω σε κανένα έτοιμο Θεό και σε καμιά έτοιμη ιδεολογία .
Δεν πιστεύω ούτε γενικά στην ύπαρξη του Θείου αλλά ούτε στην ανυπαρξία του. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει ή όχι .
Δεν ελπίζω σε καμία ανταμοιβή και σε κανένα παράδεισο . Περιφρονώ τον παράδεισο σας γιατί είναι προϊόν συναλλαγής και ευτελίζει το Θείο .
Δεν φοβάμαι τίποτα γιατί είμαι θνητός , άρα δεν έχω να χάσω και τίποτα.

Το θείο , αν υπάρχει, νομίζω ότι είναι προσωπική αναζήτηση και εμπειρία ζωής. Μπορείς ίσως να το δείς στο χαμόγελο ενός παιδιού και στην μαγεία της φύσης και του σύμπαντος . Για μένα δεν είναι θέμα πίστης , άλλα έρευνας και προβληματισμού.

Αν εσύ νιώθεις να καλύπτεσαι από την κοσμοθεωρία του χριστιανισμού και έχεις ανακαλύψει εκεί τον πραγματικό Θεό με γεια και με χαρά σου.
Σου τονίζω όμως ότι με τόσες υπαρκτές φιλοσοφίες και θρησκείες πέρα από την δική σου ,η πιθανότητα να γνωρίζεις έστω και ψήγματα της αλήθειας είναι πολύ μικρή.

Εγώ επειδή δεν καλύπτομαι το ψάχνω ακόμα.
Και ελπίζω να το ψάχνω για πολύ καιρό , γιατί το ταξίδι προς την γνώση έχει μεγαλύτερη αξία για μένα από την ίδια την γνώση.

Ελπίζω να κάλυψα τις απορίες σου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 23:40:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε samuel :

quote:
Για έναν Χριστιανό η λογική είναι ο ίδιος ο Χριστός. Ο Λόγος πάνω στον οποίο είναι φτιαγμένος ολόκληρος ο κόσμος "παντα δι αυτου εγενετο και χωρις αυτου εγενετο ουδε εν ο γεγονεν" (Ιωαν. 1,3).
Η Αλήθεια είναι ο ίδιος ο Χριστός "Εγώ ειμί η οδός και η αλήθεια και η ζωή".(Ιωαν. 14,6).

Κάπου είχα διαβάσει το εξής :
" Η ανθρωπότητα θα ακολουθήσει κάποτε τον δρόμο της λογικής όταν όλες οι άλλες δυνατότητες θα έχουν εκλείψει ".

Δεν με εκπλήσει αυτό που λές γιατί γνωρίζω οτι το πιό σπάνιο πράγμα στον κόσμο είναι η κοινή λογική .

Για τον χριστιανό η μόνη λογική είναι ο Χριστός για τον βουδιστή ο Βούδας , για τον οπαδό ο Ολυμπιακός και για τον βιομήχανο το κέρδος .
Γιαυτό ο κόσμος πάει απο το κακό στο χειρότερο .
Αν γουστάρετε τέτοιες "λογικές" ανοίγετε οι ίδιοι την πόρτα του παραδείσου στον διαβολάκο που τόσο φοβάστε .

Η κοινή λογική όμως φίλε μου υπάρχει και είναι η μαθηματική λογική . Πάνω σε αυτήν είναι θεμελιωμένη όλη η ανθρώπινη γνώση. Μπορεί να μην είναι πανάκεια , αλλά θεμελιώνει την μοναδική αντικειμενική εικόνα του κόσμου , απο όσο γνωρίζουμε μέχρι σήμερα .

Τώρα για τα περί αλήθειας και πόσο αντικειμενική είναι είτε λέγεται Χριστός είτε Βούδας , θα αναφέρω μία φράση του Τσώρτσιλ:
" Ο άνθρωπος κάποτε ,στην πορεία της ζωής του , σκοντάφτει πάνω στην αλήθεια . Αλλά μετά σηκώνεται και συνεχίζει το δρόμο του "

quote:
Η λογική και η αλήθεια του κόσμου είναι ο εγωϊσμός, μιας και όλος ο κόσμος (όχι το σύμπαν, αλλά το κοσμικό φρόνημα) είναι όλος ένας εγωϊσμός. Ότι υπάρχει εκτός Χριστού γίνεται υπο το πρίσμα της ικανοποίησης του συναισθήματος του εγωϊσμου.

Εχεις σκεφτεί ποτέ οτι ο εγωισμός είναι η βασική αιτία της υπαρξής σου ??
Για να τον έφτιαξε ο Θεούλης θα ήξερε κάτι παραπάνω απο σένα .
Σκέψου το και τα ξαναλέμε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 00:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CROWL26:
«Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!
Δεν έχεις δεί και διαβάσει τίποτα ακόμα από τον φίλο μας Σβάμπε!!»

Το παράξενο δεν είναι η συμφωνία δυο ομόσταυλων, το παράξενο είναι η έλειψη επιχειρημάτων και η ανάπτυξη θεμάτων που δήθεν ορισμένοι έχουν «βιώσει» στα πέλαγα της πίστης....

Ένας υπαρκτός «προσωπικός» Θεός, ποτέ δεν θα συγκατατίθετο να τον πιστεύουνε. Διότι η πίστη είναι μια υποβάθμιση της βεβαιότητας και προσβολή για την ύπαρξη του Θείου.

Ψιλά γράμματα για όσους αναμένουν «αναστάσεις»......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 00:39:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Isnogood :
quote:
Είναι ντροπή να χρησιμοποιούνται τόσο άστοχα και προσβλητικά παραδείγματα -που πέρα από το ότι διαστρεβλώνουν με τρόπο θλιβερό το νόημα της Θείας Οικονομίας- θίγουν και ενοχλούν όλους μας.

Εκτός απο την θεία οικονομία έχεις να μας πεις τίποτε και για τις οικονομίες του κ.κ. Καλλίνικου που ενοχλεί τις τσέπες μας ??

quote:
Δυστυχώς, ο γνωστός κος Σβάμπε δεν έχει ανέλθει ακόμα από την κατηφόρα της Αθεϊας και της φαυλότητας.

Σβάμπε μην λες άλλα γιατί θα ζητήσουν τον παραδειγματικό εξορκισμό σου ! .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 00:51:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ schwabe

Γράφεις
"Το να αποδίδεις ευθύνες σε κάποιον που δεν έχει γνωρίζει ΤΗΝ ΑΠΑΤΗ, ΤΗΝ ΠΟΝΗΡΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΚΑΚΟΤΗΤΑ, για παράδειγμα σε ένα ανώριμο παιδί που το εκθέτουμε ΕΙΣ ΓΝΩΣΗ ΜΑΣ στις ενδεχόμενες ορέξεις ενός παιδεραστή, αποτελεί αρρωστημένη διαστροφή και έλειψη νου."

Θέλω να μου απαντήσεις με ειλικρίνεια.

Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, ήσουνα κάποτε φανατικός Χριστιανός και έγινες άθεος. Σωστά;;

Ποιός είναι ο ΑΙΤΙΟΣ για αυτήν σου την μετατροπή;;;

Είναι αίτιοι οι συγγραφείς των βιβλίων που διάβασες, ο πνευματικός σου, ο Θεός ή ΕΣΥ, που απο φανατικός Χριστιανός (σύμφωνα με τα λεγόμενα σου) έγινες άθεος;;;

Δε θέλω να μου πεις ποιός φταίει, που ήσουνα Χριστιανός και να αρχίσεις το γνωστό σου τροπάριο, θέλω να μου πεις ΠΟΙΟΣ στην τελική ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ και μετατράπηκες.


@ Think_Math

Γράφεις:
"Για τον χριστιανό η μόνη λογική είναι ο Χριστός για τον βουδιστή ο Βούδας , για τον οπαδό ο Ολυμπιακός και για τον βιομήχανο το κέρδος .
Γι αυτό ο κόσμος πάει απο το κακό στο χειρότερο."

Ο βουδισμός δε λέει ότι μέσω του Βούδα και με θεμέλιο τον ίδιο τον Βούδα κτίστηκε ο κόσμος. Ούτε ο φανατικός γάβρος πιστεύει ότι τον Ολυμπιακό τον ίδρυσε ο Κόκαλης...

Γράφεις:
"Αν γουστάρετε τέτοιες "λογικές" ανοίγετε οι ίδιοι την πόρτα του παραδείσου στον διαβολάκο που τόσο φοβάστε ."

Ούτε τον Θεό δε φοβάται ο Χριστιανός, γιατί ο Θεός είναι ο Πατέρας μας, όπως είπε ο Απόστολος Παύλος. Ποιός σου είπε ότι ένας Χριστιανός φοβάται τον διάβολο;;;

Γράφεις:
"Η κοινή λογική όμως φίλε μου υπάρχει και είναι η μαθηματική λογική . Πάνω σε αυτήν είναι θεμελιωμένη όλη η ανθρώπινη γνώση. Μπορεί να μην είναι πανάκεια , αλλά θεμελιώνει την μοναδική αντικειμενική εικόνα του κόσμου , απο όσο γνωρίζουμε μέχρι σήμερα."

δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχει η μαθηματική λογική, αλλά η "κοινή" λογική είναι πολύ υποκειμενική.

Γράφεις:
"Τσώρτσιλ: Ο άνθρωπος κάποτε ,στην πορεία της ζωής του , σκοντάφτει πάνω στην αλήθεια . Αλλά μετά σηκώνεται και συνεχίζει το δρόμο του "

Μάλλον θα εννοούσε το γεγονός που άφησε τους Γερμανούς να βομβαρδίσουνε μία αγγλική κωμόπολη (και σκοτώσανε μερικές χιλιάδες), για να μην καταλάβουνε οι Γερμαναράδες, ότι οι Άγγλοι είχανε αποκωδικοποιήσει το "Αίνιγμα" και να συνεχίσουνε να επικοινωνούνε με αυτό...
Άμα νιώθεις τύψεις, τέτοια λες...

Γράφεις:
"Εχεις σκεφτεί ποτέ οτι ο εγωισμός είναι η βασική αιτία της υπαρξής σου ??"

Η Αιτία που ο Θεός έπλασε τον άνθρωπο είναι η Αγάπη του. Τον έπλασε για να είναι μέτοχος της δόξας του και της χαράς του.

Γράφεις:
"Για να τον έφτιαξε ο Θεούλης θα ήξερε κάτι παραπάνω απο σένα .
Σκέψου το και τα ξαναλέμε."

Ο εγωϊσμός είναι το αντίθετο της πίστης προς τον Θεό, είναι δηλαδή ένα αντίθεο συναίσθημα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 01:25:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974:
«Θέλω να μου απαντήσεις με ειλικρίνεια.»

Να είσαι απολύτως σίγουρος ότι πάντοτε αυτό κάνω....

samuel1974:
«Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, ήσουνα κάποτε φανατικός Χριστιανός και έγινες άθεος. Σωστά;;»

Δεν είπα φανατικός. Είπα πιστός και καλός μελετητής.

samuel1974:
«Δε θέλω να μου πεις ποιός φταίει, που ήσουνα Χριστιανός και να αρχίσεις το γνωστό σου τροπάριο, θέλω να μου πεις ΠΟΙΟΣ στην τελική ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ και μετατράπηκες.»

Οι αισθήσεις μου φίλτατε, οι αισθήσεις και η λογική μου σκέψη.

Ορισμένα πράγματα, ως συνήθως σημαντικά, περνάνε πρώτα απο το συμπαθητικό μας «εγκέφαλο», και εκεί κάποιες φορές.....κολλάει η ροή!

Πολύ πριν αναζητήσω βιβλιογραφία, πόσο δε το internet, θεωρούσα πως οι ερμηνείες που έδιναν οι καθηγητές, ή ακόμα και οι διάφοροι ιερωμένοι, ήταν κάτι σαν επικάλυμα. Ένα βολικό επικάλυμα....

Έτσι, άρχισα να βλέπω ως προσβολή της νοημοσύνης μου τις ανεδαφικές προσεγγίσεις μιας «εξ αποκαλύψεως αλήθειας», μιας «αλήθειας» που κάθε άλλο παρά ελευθερώνει τον άνθρωπο, καθώς του εγκιβωτίζει την κριτική σκέψη και την πηγή κάθε καλού σε ετούτο τον πλανήτη: της αμφισβήτησης.

Σε απλά λόγια, θεωρούσα ότι δεν είναι δυνατόν να έχει υπάρξει ένας τόσο «Πάνσοφος» και «γεμάτος αγάπη» Θεός και να έχει δημιουργήσει τόσο πόνο και βάσανα στον άνθρωπο.

Τίποτα περισσότερο. Τα υπόλοιπα, είναι απλά η εξέλιξη της αμφισβήτησης....

Ωστόσο, αναμένω τις απαντήσεις σου φίλτατε, αναμένω τα επιχειρήματα σου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 01:52:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ schwabe

Την απάντηση στο ερώτημα σου, την έδωσες μόνος σου. Όταν λες ότι:

"Σε απλά λόγια, θεωρούσα ότι δεν είναι δυνατόν να έχει υπάρξει ένας τόσο «Πάνσοφος» και «γεμάτος αγάπη» Θεός και να έχει δημιουργήσει τόσο πόνο και βάσανα στον άνθρωπο."

Έτσι σκεφτήκανε και οι Πρωτόπλαστοι. Όταν τους είπε ο διάβολος:

"Θα γίνετε θεοί..."

Αυτοί θεωρήσανε ότι ο Θεός τους είπε ψέματα για τον απαγορευμένο καρπό και ότι ο Θεός δεν έχει προνοήσει ΚΑΙ για την θέωσή τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 03:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε samuel :

quote:
Ο βουδισμός δε λέει ότι μέσω του Βούδα και με θεμέλιο τον ίδιο τον Βούδα κτίστηκε ο κόσμος. Ούτε ο φανατικός γάβρος πιστεύει ότι τον Ολυμπιακό τον ίδρυσε ο Κόκαλης...

Πάλι καλά ! Γιατί αν πίστευαν κι αυτοί οτι η " λογική " τους είναι το θεμέλιο του κόσμου όπως πιστεύουν οι χριστιανοί και οι μουσουλμάνοι θα είχαμε καθημερινές αιματοχυσίες .
Και οι γάβροι με αυτά τα πράγματα δεν αστειέυονται .

quote:
Ούτε τον Θεό δε φοβάται ο Χριστιανός, γιατί ο Θεός είναι ο Πατέρας μας, όπως είπε ο Απόστολος Παύλος. Ποιός σου είπε ότι ένας Χριστιανός φοβάται τον διάβολο;;;

Καλά , απο όλο το σχόλιο κράτησες μόνο το φόβο για το διάβολο ?
Εντάξει δεν τον φοβάστε τον διάβολο ...

quote:
δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχει η μαθηματική λογική, αλλά η "κοινή" λογική είναι πολύ υποκειμενική.

Δεν υπάρχει λόγος να παίζουμε με τις λέξεις .
Η ουσία είναι οτι στην επιστήμη υπάρχει κοινά αποδεκτή λογική.
Γιαυτό είναι και το μόνο ανθρώπινο δημιούργημα που προοδέυει.
Για τις θρησκείες τι να πουμε .
100 δόγματα και 10000 αιρέσεις. Αφού ο καθένας έχει την " λογική " του τι περιμένεις ...

quote:
Η Αιτία που ο Θεός έπλασε τον άνθρωπο είναι η Αγάπη του. Τον έπλασε για να είναι μέτοχος της δόξας του και της χαράς του.

Ποιά είναι η αιτία για την οποία έπλασε τα υπόλοιπα ζώα ??

quote:
Ο εγωϊσμός είναι το αντίθετο της πίστης προς τον Θεό, είναι δηλαδή ένα αντίθεο συναίσθημα.

Γιατί ο θεός επιτρέπει να υπάρχει ο εγωισμός ??
Γιατί δεν τον έχει μόνο ο άνθρωπος , αλλά υπάρχει και σε όλο το ζωικό βασίλειο ??
Σκέψου και τα ξαναλέμε . ΣΚΕΨΟΥ όμως...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

isNoGood
Νέο Μέλος

Laos
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 04:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους isNoGood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

CROWL26:
«Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!
Δεν έχεις δεί και διαβάσει τίποτα ακόμα από τον φίλο μας Σβάμπε!!»

Το παράξενο δεν είναι η συμφωνία δυο ομόσταυλων, το παράξενο είναι η έλειψη επιχειρημάτων και η ανάπτυξη θεμάτων που δήθεν ορισμένοι έχουν «βιώσει» στα πέλαγα της πίστης....

Ένας υπαρκτός «προσωπικός» Θεός, ποτέ δεν θα συγκατατίθετο να τον πιστεύουνε. Διότι η πίστη είναι μια υποβάθμιση της βεβαιότητας και προσβολή για την ύπαρξη του Θείου.

Ψιλά γράμματα για όσους αναμένουν «αναστάσεις»......


Αγαπητέ Σβάμπε,

βλέπω ότι συνεχίζεις -χρόνια τώρα- να επιτίθεσαι με σφοδρότητα στα 'πιστεύω' του >95% των συμπολιτών μας και να προχωράς σε απρεπείς και μη κόσμιους χαρακτηρισμούς.

Είμαστε όλοι "ομόσταυλοι"; Κι εσύ είσαι ο φωστήρας που ενώ από τη μια πλευρά μιλάς για επιχειρήματα, από την άλλη παραθέτεις συνθήματα (βλ. η πίστη αποτελεί προσβολή για την ύπαρξη του Θείου, κλπ). Και ακόμα, είναι όλα αυτά που υποστηρίζεις ψιλά γράμματα που μόνο εσύ ο ανοιχτομάτης διακρίνεις;

Και μιας που μιλάμε για επιχειρήματα, λες κάπου: "Σε απλά λόγια, θεωρούσα ότι δεν είναι δυνατόν να έχει υπάρξει ένας τόσο «Πάνσοφος» και «γεμάτος αγάπη» Θεός και να έχει δημιουργήσει τόσο πόνο και βάσανα στον άνθρωπο."

Είναι επιχείρημα αυτό; Ο θεός φταίει για τις πράξεις των αυτοβούλων ανθρώπων; Ο θεός φταίει, που η αρετή έχει εκλείψει; Που ο άνθρωπος πίστεψε πως αρκεί να "ντυθεί" για να νιώσει το ανθρώπινο μεγαλείο; Που το κούφιο τίποτα, φαιδρό, προχωράει με κορδωμένο βήμα;

Είναι πράγματι προβληματικό και λυπηρό, χιλιάδες χρόνια μετά από μεγάλες ανακαλύψεις που κατέρριψαν τον μύθο της φύσης-Θεού, να υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που να πιστεύουν σε αυτό.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει τίποτα σπουδαιότερο στην Χριστιανική πίστη από την μετάνοια και την εξιλέωση. Όπως θαυμάσια αναφέρει και ο Σαίξπηρ, στον Έμπορο της Βενετίας: με της δικαιοσύνης την πορεία, δεν θα 'βρισκε κανείς μας σωτηρία..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

isNoGood
Νέο Μέλος

Laos
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 04:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους isNoGood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί ο θεός επιτρέπει να υπάρχει ο εγωισμός ??
Γιατί δεν τον έχει μόνο ο άνθρωπος , αλλά υπάρχει και σε όλο το ζωικό βασίλειο ??
Σκέψου και τα ξαναλέμε . ΣΚΕΨΟΥ όμως...


Κι εσύ, αγαπητέ, που σκέφτεσαι τόσο πολύ και έχεις μελετήσει τόσο βαθιά την επιστήμη καθώς και την ουσία των θρησκειών -σε αντίθεση προφανώς με όλους εμάς τους αδαείς- ποια είναι η ερμηνεία που δίνεις σε όλα αυτά;

Το γεγονός ότι υπάρχει ο εγωϊσμός σημαίνει ότι δεν υπάρχει Θεός; Ποια είναι η ερμηνεία που δίνεις στο ότι η συντριπτική πλειοψηφία κάπου πιστεύει; Τι έχεις να αντιπαραθέσεις για παράδειγμα στο επιχείρημα που λέει πως για οποιοδήποτε έμφυτο συναίσθημα (ή αίσθηση, αίσθημα, κλπ) υπάρχει στον άνθρωπο και το αντίστοιχο υπαρκτό συσχετιζόμενο αντικείμενο;

Για παράδειγμα, η πείνα υπάρχει αλλά υπάρχει και η τροφή, το ίδιο και η δίψα με το νερό. Η αγάπη επίσης δεν υπάρχει από μόνη της αλλά βρίσκει αντιστοίχηση σε αγαπημένα πρόσωπα ή ιδέες, κλπ..

Γιατί να μην δεχτούμε το ίδιο και για την έμφυτη πίστη; Ότι δηλαδή, από τη στιγμή που υπάρχει, τότε λογικό είναι να υπάρχει από την άλλη πλευρά και το αντικείμενο της πίστης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 10:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974:
«Έτσι σκεφτήκανε και οι Πρωτόπλαστοι. Όταν τους είπε ο διάβολος:
"Θα γίνετε θεοί..."»

Τι λες ρε Σαμουήλ? Επικοινωνείς άνθρωπε μου ή αδυνατείς πλέον να σκεφτείς δίχως εσχατολογικό υπόβαθρο?

Ποιός «διάβολος» και πράσινα άλογα? Σου μίλησα εγώ για κανέναν υποβολέα? Σου μίλησα εγώ για κάτι άλλο πλην της ανθρώπινης αμφισβήτησης?

Η θέλεις να μας πεις ότι άπαξ και ένας επιστήμονας για παράδειγμα δεν ικανοποείται απο τις όποιες καθεστωτικές αντιλήψεις, ταυτόχρονα σημαίνει ότι.....τον έχει καταβάλει ο διάβολος????

Αν δεν είσαι σε θέση να απαντήσεις με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ στα όσα σε ρωτάνε για τον Θεό που ασπάζεσαι (αλλά προφανώς δεν γνωρίζεις..), τότε μην κουράζεις άδικα τον διάλογο!

samuel1974:
«Αυτοί θεωρήσανε ότι ο Θεός τους είπε ψέματα για τον απαγορευμένο καρπό και ότι ο Θεός δεν έχει προνοήσει ΚΑΙ για την θέωσή τους.»

Τι μας λες? Έτσι ξεγελάτε τους εαυτούς σας τώρα?

ΤΙ δουλειά είχε παρακαλώ ένας «απαγορευμένος καρπός» μέσα στον οίκο του Θεού???? ΠΟΙΟΣ ο ρόλος ενός πειράματος για τον θεό??

Να αποδείξει ΤΙ ο Θεός? Ότι είναι πανεύκολο να οδηγήσεις δυο ΑΜΟΛΥΝΤΟΥΣ και ΑΝΥΠΟΨΙΑΣΤΟΥΣ ανθρώπους σε μια ΠΑΓΙΔΑ? Να ικανοποιήσει ΤΙ ο θεός? Μήπως τις αρχιγικές του ανησυχίες ή τις κρίσεις εμπιστοσύνης στον ίδιο του τον εαυτό?

Για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ είχε ανάγκη αυτός ο Θεός ένα δέντρο δοκιμασίας και έναν Διάβολο μέσα στον οίκο του? Διότι, ο Διάβολος δεν «χτυπάει την πόρτα» όπως ψευδέστατα μας δηλώνεις, αλλά ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!

Αυτό που μας περιγράφεις φίλτατε, κάθε άλλο παρά σε....«Πάνσοφο Θεό» παραπέμπει! Μάλλον σε εξαιρετικά ΑΝΩΡΙΜΟ ΙΕΡΕΑ παραπέμπει!!

Και ο νοών νοείτω....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 11:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
isNOGood:
«βλέπω ότι συνεχίζεις -χρόνια τώρα- να επιτίθεσαι με σφοδρότητα στα 'πιστεύω' του >95% των συμπολιτών μας και να προχωράς σε απρεπείς και μη κόσμιους χαρακτηρισμούς.»

Δεν «επιτίθομαι» στα προσωπικά πιστεύω κανενός φίλτατε, αλλά ΣΕ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΕΣ και ΔΟΓΜΑΤΙΚΕΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ που ενδύονται μάλιστα κρατικό πέπλο δημόσιας θρησκείας.

Απο εκεί και πέρα, έχει ο καθένας την επιλογή της μη-συμμετοχής σε ένα ανοιχτό forum συζήτησης. Θαρρώ ότι γίνομαι αντιληπτός...

isNOGood:
«Είμαστε όλοι "ομόσταυλοι";»

Οι διαχωριστικές γραμμές, οι χαρακτηρισμοί για τους «ειδωλολάτρες», για τους «12θεϊστές» και άλλα ευφυολογήματα, σου έχουνε ξεφύγει? Ότι σπέρνεις θα θερίσεις αγαπητέ...

isNOGood:
«Κι εσύ είσαι ο φωστήρας που ενώ από τη μια πλευρά μιλάς για επιχειρήματα, από την άλλη παραθέτεις συνθήματα (βλ. η πίστη αποτελεί προσβολή για την ύπαρξη του Θείου, κλπ).»

Τι σε κάνει να θεωρείς ότι αυτό που λέω εγώ είναι «σύνθημα», και ας πούμε η...Ανάσταση εκ νεκρών δεν είναι ένα απλό δογματικό σύνθημα/κάλεσμα?

ΠΟΥ στηρίζονται τα τεκμήρια σου? ΠΩΣ αποδεικνύεις τη θέση σου, πλην της πίστης?

Επίσης, εάν η πίστη δεν είναι ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ, τότε ΤΙ ΕΙΝΑΙ? Ποιά για σένα η διαφορά μεταξύ Πίστης και Γνώσης?

Μήπως αγνοείς τις απόψεις της Καινής Διαθήκης ως προς το τι εστί πίστη?

isNOGood:
«Είναι επιχείρημα αυτό; Ο θεός φταίει για τις πράξεις των αυτοβούλων ανθρώπων;»

Αυτό που σημειώνεις, δεν υπήρξε επιχείρημα ενός διαλόγου αντιπαράθεσης, αλλά η περιγραφή της θέσης εκκίνησης μου.

isNOGood:
«Ο θεός φταίει, που η αρετή έχει εκλείψει; Που ο άνθρωπος πίστεψε πως αρκεί να "ντυθεί" για να νιώσει το ανθρώπινο μεγαλείο;»

Ένας μυαλομένος Θεός φίλτατε, θα προτιμούσε περισσότερο τους κακομοίρηδες που τον βρίζουν παρά τους γλοιώδεις που τον κολακεύουν. Σκέφτηκες ποτέ σου ενάντια στο ρεύμα?

Η Θεία πρόνοια, διότι περί τούτου ο λόγος, έπρεπε να εκδηλωθεί ΠΡΙΝ τη δημιουργία των δύσμοιρων ανθρώπων και αυτού του κόσμου. Ύστερα απο τη δημιουργία, είναι ανώφελη!

Αντιλαμβάνεσαι την αντίφαση του χριστιανικού δόγματος?

isNOGood:
«Είναι πράγματι προβληματικό και λυπηρό, χιλιάδες χρόνια μετά από μεγάλες ανακαλύψεις που κατέρριψαν τον μύθο της φύσης-Θεού, να υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που να πιστεύουν σε αυτό.»

Ορίστε παρακαλώ???

ΠΟΙΕΣ είναι αυτές οι.........«ανακαλύψεις» που κατέρριψαν τον μύθο της Φύσης-Θεού δηλαδή?? Έναντι ποίων τεκμηρίων καταρρίφθηκε ο μύθος αυτός??

Και για να έχουμε καλό ερώτημα, ο μύθος του χριστιανισμού πότε απέδειξε την αλήθεια του και δεν το πήρε χαμπάρι η οικουμένη αγαπητέ?

Μήπως μπορείς να μας ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ τι κυριολεκτικά εστί Τριαδικότητα? Μήπως μπορείς να μας ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΕΙΣ το ΠΟΥ κατοικεί ο εξω-συμπαντικός Θεός του χριστιανισμού καθώς και το ΠΩΣ προκύπτει αυτή σου η νομιμοποίηση?

Μήπως μπορείς να μας ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ το ΠΩΣ προκύπτει η νομιμοποίηση της υπόστασης που αποδίδετε στο Άγιο Πνεύμα?

Κάνε λοιπόν μια αρχή φίλτατε στο να ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙΣ αυτά τα λίγα που σε ρωτάω, και θα καταλάβεις αρκετά γρήγορα ποιά είναι η σχέση μεταξύ πίστης και του λυπηρού.....

isNOGood:
«Δεν νομίζω ότι υπάρχει τίποτα σπουδαιότερο στην Χριστιανική πίστη από την μετάνοια και την εξιλέωση.»

Δεν χρειάζεται καμία μετάνοια.

Χρειάζεται ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ και άνοιγμα του μυαλού, χρειάζεται αποβολή του κάθε πνευματικού δηλητηρίου που θεωρεί αχρείαστη τη Γνώση και έργο Σατανά την αμφισβήτηση...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 11:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το γεγονός ότι υπάρχει ο εγωϊσμός σημαίνει ότι δεν υπάρχει Θεός;

Άλλο πράγμα εννοώ .
Ο εγωισμός είναι η κινητήρια δύναμη της εξέλιξης .
Ολα τα πλάσματα λειτουργούν ανταγωνιστικά , και με μεγάλο βαθμό εγωισμού. Απο την μάχη για την τροφή , μέχρι το κυνήγι του ερωτικού συντρόφου . Ο άνθρωπος φυσικά δεν αποτελεί εξαίρεση . Γεννήθηκε για να είναι εγωιστής.
Αν δεν υπήρχε η εγωιστική συμπεριφορά η ζωή θα ήταν ακόμα σε επίπεδο κυττάρων γιατί θα επιβίωναν όλοι και όχι οι ικανότεροι .
Κατάλαβες τι εννοώ ?
Με το να θεωρείς τον εγωισμό αντίθεο συναίσθημα , πας κόντρα στο "σχέδιο του θεού" άρα είσαι εκτός πραγματικότητας .
Τωρα θα μου πεις πια εξέλιξη και πράσινα άλογα .
Είναι ψιλά γράμματα αγαπητέ αφου δεν συμφωνούν με το ιερό μας βιβλίο ...

quote:
Ποια είναι η ερμηνεία που δίνεις στο ότι η συντριπτική πλειοψηφία κάπου πιστεύει;

Το "συντριπτική" , είναι αυθαίρετο συμπέρασμα .
Κανείς δεν μπορεί να κάνει σοβαρή στατιστική μελέτη σε ένα τόσο προσωπικό ζήτημα . Τέλος πάντων .
Μπορείς όμως να μου πείς σε τι πιστεύει ?
Γιατί κρίνοντας εκ του αποτελέσματος μου φαίνεται οτι η συντριπτική πλειοψηφία πιστεύει στο χρήμα . Να μην αναφέρω ξανά τους δεσποτάδες σας και τις " οικονομίες " τους ...
Το χρήμα τελικά αποδείχτηκε καλύτερη εφέυρεση απο το Θεό σας.

quote:
Γιατί να μην δεχτούμε το ίδιο και για την έμφυτη πίστη; Ότι δηλαδή, από τη στιγμή που υπάρχει, τότε λογικό είναι να υπάρχει από την άλλη πλευρά και το αντικείμενο της πίστης.

Δεν απορρίπτω φίλε μου την πιθανότητα της ύπαρξης του θείου.

Αλλά η πιθανότητα να υπάρχει το Θείο όπως το περιγράφετε εσείς , είναι νομίζω ευθέως ανάλογη με το πλήθος των ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ πιστών του.
Ανοιξε τα μάτια σου , δες τον κόσμο , και κάνε την στατιστική μόνος σου ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 12:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Isnogood:
quote:
Είναι πράγματι προβληματικό και λυπηρό, χιλιάδες χρόνια μετά από μεγάλες ανακαλύψεις που κατέρριψαν τον μύθο της φύσης-Θεού, να υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που να πιστεύουν σε αυτό.

Ωρίστε ????
Ποιές είναι αυτές οι μεγάλες ανακαλύψεις ??
Θα είχε ενδιαφέρον να τις ακούσουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 12:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ schwabe

Γράφεις:
"ΤΙ δουλειά είχε παρακαλώ ένας «απαγορευμένος καρπός» μέσα στον οίκο του Θεού???? ΠΟΙΟΣ ο ρόλος ενός πειράματος για τον θεό??"

Πάλι τα ίδια θα λέμε;;
Ο απαγορευμένος καρπός, είτε αυτός αφορά τους πρωτόπλαστους είτε αφορά την καθημερινότητα του κάθε ανθρώπου, είναι η απόδειξη ότι ο Θεός σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις ελεύθερα το τι θα συναισθάνεσαι απέναντί του.

Γράφεις:
"Να αποδείξει ΤΙ ο Θεός? Ότι είναι πανεύκολο να οδηγήσεις δυο ΑΜΟΛΥΝΤΟΥΣ και ΑΝΥΠΟΨΙΑΣΤΟΥΣ ανθρώπους σε μια ΠΑΓΙΔΑ? Να ικανοποιήσει ΤΙ ο θεός? Μήπως τις αρχιγικές του ανησυχίες ή τις κρίσεις εμπιστοσύνης στον ίδιο του τον εαυτό?"

Όπως οι άνθρωποι δοκιμάστηκαν, είχανε πρωτύτερα δοκιμαστεί και οι άγγελοι. Όλοι ανεξαιρέτως βρίσκονται κάποια στιγμη (μάλλον πολλές φορές) στο σταυροδρόμι της επιλογής. Ο Θεός φέρνει τα έν-λογα όντα απο την ανυπαρξία στην ύπαρξη. Αλλά δεν τα υποχρεώνει να υπάρχουνε. Γιατί στην ουσία αυτό είναι η αμαρτία και η ανυπακοή στο θέλημα του Θεού, μία άρνηση της ύπαρξης.

Γράφεις:
"Για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ είχε ανάγκη αυτός ο Θεός ένα δέντρο δοκιμασίας και έναν Διάβολο μέσα στον οίκο του? Διότι, ο Διάβολος δεν «χτυπάει την πόρτα» όπως ψευδέστατα μας δηλώνεις, αλλά ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!"

Ο οίκος του Θεού είναι οι καρδιές των πιστών ανθρώπων. "Ναός του εν υμίν Αγίου Πνέυματος" Κορ.Α.19. Εκεί κτυπάει την πόρτα ο κάθε πειρασμός.
Απορώ πως τοπογραφείς πνευματικές καταστάσεις με υλικά μέτρα και σταθμά.

Γράφεις:
"Αυτό που μας περιγράφεις φίλτατε, κάθε άλλο παρά σε....«Πάνσοφο Θεό» παραπέμπει! Μάλλον σε εξαιρετικά ΑΝΩΡΙΜΟ ΙΕΡΕΑ παραπέμπει!!
Και ο νοών νοείτω...."

Εσύ ο νοών με το πολύ μυαλό, μήπως με πέρασες για παπά;;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 14:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρατηρώ, σύμφωνα πάντα με το δικό μου μυαλό και τη δική μου λογική, ότι έχετε “μικρύνει” πάρα πολύ (όχι τώρα αλλά γενικά), αυτή την ανώτερη και ασύλληπτη για το ανθρώπινο μυαλό δύναμη, που την λέμε Θεό. Τουλάχιστον όσοι πιστεύουν σε μια τέτοια δύναμη.

Δεν ξέρω, ίσως να οφείλεται στην μεγάλη αγάπη που του έχετε (ανάλογα πάντα με το δόγμα που πιστεύετε), ίσως σε φανατισμό, ίσως σε “παραπληροφόρηση”, ίσως σε πολλά ίσως.

Θεωρείτε ότι ο Θεός, ο οποιασδήποτε Θεός, οποιασδήποτε Θρησκείας έχει ανάγκη την υποστήριξη κανενός από εμάς ;

Ο χριστιανικός Θεός π.χ., έχει ανάγκη να τον υποστηρίξω εγώ ; να ερμηνεύσω τις πράξεις του ή να τις δικαιολογήσω ;
Ποιος είμαι εγώ και ποιος είσαι εσύ ;

Αυτός που δημιούργησε αυτό το ασύλληπτο σε μέγεθος σύμπαν, τα δισεκατομμύρια άστρα και πλανήτες, αυτός που δημιούργησε τη ζωή, αυτός που τα έπλασε όλα τέλεια, λέτε να περιμένει από μένα ή από σένα να πάρουμε το μέρος του και να τον δικαιολογήσουμε ή να τον ερμηνεύσουμε ;
Λέτε να έχει τέτοιες ανασφάλειες ;
Λέτε να έχει την ανησυχία, μην εγώ δεν του βγω χριστιανός ;
Από όλο το σύμπαν εγώ ήμουν η έννοια του ;
Και επειδή μπορεί να μην είμαι μόνος μου, καθιέρωσε και μια αιώνια τιμωρία για να με εκδικηθεί ;
Γιατί ;
Τόσο αλαζόνα τον φαντάζεστε ;

Αν Ήθελε λατρείες, θα έκανε όλους τους πλανήτες κατοικήσιμους και θα είχε δις των δις πιστών και θα ήταν μια χαρά. Ή μήπως δεν θα μπορούσε ;

Μήπως έχουμε πολύ μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μας, όπως τότε που νομίζαμε ότι η Γη είναι το κέντρο του κόσμου και όλα περιστρέφονται γύρο της ;
Μήπως νομίζουμε κάτι αντίστοιχο ;
Μήπως έχουμε κάνει το θεό μπαλάκι για να ικανοποιούμε τις μεταφυσικές μας ανησυχίες και όχι μόνο ;
Θεωρείτε ότι αυτή η δύναμη είναι τόσο εύκολα κατανοητή από το ανθρώπινο μυαλό και λογική, που να την φέρνουμε στα μέτρα μας και να “παίζουμε” με το όνομα της ;

Δεν νομίζεται ότι την υποτιμάτε ;


Στράτος


Ήρθα...Διάβασα...Έγραψα...Έφυγα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 16:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λοιπόν φίλε για να τελειώνουμε , δεν πιστεύω σε κανένα έτοιμο Θεό και σε καμιά έτοιμη ιδεολογία .
Δεν πιστεύω ούτε γενικά στην ύπαρξη του Θείου αλλά ούτε στην ανυπαρξία του. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει ή όχι .
Δεν ελπίζω σε καμία ανταμοιβή και σε κανένα παράδεισο . Περιφρονώ τον παράδεισο σας γιατί είναι προϊόν συναλλαγής και ευτελίζει το Θείο .
Δεν φοβάμαι τίποτα γιατί είμαι θνητός , άρα δεν έχω να χάσω και τίποτα.

Το θείο , αν υπάρχει, νομίζω ότι είναι προσωπική αναζήτηση και εμπειρία ζωής. Μπορείς ίσως να το δείς στο χαμόγελο ενός παιδιού και στην μαγεία της φύσης και του σύμπαντος . Για μένα δεν είναι θέμα πίστης , άλλα έρευνας και προβληματισμού.

Αν εσύ νιώθεις να καλύπτεσαι από την κοσμοθεωρία του χριστιανισμού και έχεις ανακαλύψει εκεί τον πραγματικό Θεό με γεια και με χαρά σου.
Σου τονίζω όμως ότι με τόσες υπαρκτές φιλοσοφίες και θρησκείες πέρα από την δική σου ,η πιθανότητα να γνωρίζεις έστω και ψήγματα της αλήθειας είναι πολύ μικρή.

Εγώ επειδή δεν καλύπτομαι το ψάχνω ακόμα.
Και ελπίζω να το ψάχνω για πολύ καιρό , γιατί το ταξίδι προς την γνώση έχει μεγαλύτερη αξία για μένα από την ίδια την γνώση.

Ελπίζω να κάλυψα τις απορίες σου.


Δεν καταλαβαίνω γιατί με κατηγορείς ότι διαστρεβλώνω τα λόγια του Καζαντζάκη.Σου λέω απλά ότι συμφωνώ με αυτά έτσι όπως εγώ τα αντιλαμβάνομαι.

Ειναί πολύ απλό, γιατί αδυνατείς να το αντιληφθείς αυτό που λεώ!

Εσύ δίνεις την δική σου ερμηνεία στα λόγια του Καζαντζάκη εκτός και αν προσπαθείς να με πείσεις ότι ήσουν μέσα στο μυαλό του και ξέρεις τι πραγματικά εννοούσε.

Γι' αυτό φίλε μου μην προσπαθείς να με πείσεις για το ότι καταλαβαίνεις τι εννοεί ο Καζαντζάκης με αυτά τα λόγια!!Τα πάντα είναι θέμα ερμηνειών!!

Μου ξεκαθάρισες με τον πλέον καλύτερο τρόπο ότι ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ(ΑΘΕΟΣ) ΚΑΙ ΟΤΙ ΨΑΧΝΕΣΑΙ!!

ΚΑΛΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ!!!

Φιλικά.-
E.X.O
"Προσδοκώ Ανάστασιν Νεκρών και Ζωήν του Μέλλοντος Αιώνος"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 16:18:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Προσδοκώ Ανάστασιν Νεκρών και Ζωήν του Μέλλοντος Αιώνος"

Το ότι αναφέρω το παραπάνω φίλε μου δεν σημαίνει οτι είμαι χριστιανός ορθόδοξος για να πάω στον παράδεισο αλλά το ότι είμαι χριστιανός ορθόδοξος γιατί το πιστεύω ειλικρινά και γιατί είναι δικαίωμά μου να καθορίσω μόνος μου τον τρόπο ζωής μου.

Δεν κάνω ότι κάνω με την ελπίδα να πάω στον παράδεισο γιατί δεν ξέρω πώς θα κριθώ από το Θεό(Δεν είμαι Θεός για να ξέρω).Κάνω ότι κάνω συνειδητά και ειλικρινά χωρίς ανταπόδοση.

Η παραπάνω είναι επιθυμία μου.Το να επιθυμείς και να εύχεσαι δεν έίναι κακό και δεν καθορίζουν αυτά τον τρόπο της ζωής μου.

Φιλικά.-
E.X.O
"Προσδοκώ Ανάστασιν Νεκρών και Ζωήν του Μέλλοντος Αιώνος"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 16:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Σβάμπε,

βλέπω ότι συνεχίζεις -χρόνια τώρα- να επιτίθεσαι με σφοδρότητα στα 'πιστεύω' του >95% των συμπολιτών μας και να προχωράς σε απρεπείς και μη κόσμιους χαρακτηρισμούς.

Είμαστε όλοι "ομόσταυλοι"; Κι εσύ είσαι ο φωστήρας που ενώ από τη μια πλευρά μιλάς για επιχειρήματα, από την άλλη παραθέτεις συνθήματα (βλ. η πίστη αποτελεί προσβολή για την ύπαρξη του Θείου, κλπ). Και ακόμα, είναι όλα αυτά που υποστηρίζεις ψιλά γράμματα που μόνο εσύ ο ανοιχτομάτης διακρίνεις;


Φίλε IsNoGood μην στεναχωριέσαι είναι συνήθης πρακτική τους να μειώνουν τους συνομιλητές που δεν συμφωνούν μαζί τους!!

Για να αντιληφθείς τον φασισμό τους δεν σέβονται ούτε την προσωπική άποψη των άλλων!Είναι η χαρακτηριστική τους Δημοκρατία!

Με αυτό τον τρόπο νιώθουν ότι έχουν δίκιο και ότι είναι ανώτεροί τους.Τα δε επιχειρήματά τους είναι πραγματικά φληναφήματα.

Φιλικά.-
E.X.O
"Προσδοκώ Ανάστασιν Νεκρών και Ζωήν του Μέλλοντος Αιώνος"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 17:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974:
«Ο απαγορευμένος καρπός, είτε αυτός αφορά τους πρωτόπλαστους είτε αφορά την καθημερινότητα του κάθε ανθρώπου, είναι η απόδειξη ότι ο Θεός σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις ελεύθερα το τι θα συναισθάνεσαι απέναντί του.»

Αναρωτιέμαι, έχετε μάθε ποτέ να απαντάτε στα όσα σας ρωτάνε ή κάθε φορά βάζετε την ίδια κασέτα να παίξει?

Δεν έχει καμία σχέση η μετα-πτωτική κατάσταση με την προ-πτωτική φίλτατε!! Άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Η διάσταση που υφίσταται ΜΕΤΑ την πτώση είναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ στην αφήγηση του δήθεν αμαρτήματος των προτόπλαστων.

Σε ερωτώ ξανά και ξανά, ΠΟΙΟΣ ο ρόλος του Σατανά στον οίκο του Θεού?? ΓΙΑΤΙ δεν φρόντισε ο Θεός να μην υπάρχει ο Σατανάς στον οίκο του?? Για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ υπάρχει Σατανάς στην αφήγηση της ζωής των προτόπλαστων??

Τι γίνεται Σαμουήλ, ήρθαμε στα δύσκολα και το ρίξαμε και πάλι στις αοριστολογίες και τους κατ επίφαση συμβολισμούς?

samuel1974:
«Όπως οι άνθρωποι δοκιμάστηκαν, είχανε πρωτύτερα δοκιμαστεί και οι άγγελοι.»

Και εμάς τι μας ενδιαφέρει ποιοί απέτυχαν στα παιχνίδια που στήνει ο Θεός? Ποιός ο λόγος να φορτώνονται οι προτόπλαστοι τα κατακάθια των Αγγέλων? Και γενικά, ΠΟΙΑ ανάγκη, ΠΟΙΑ ανασφάλεια οδηγεί τον Θεό σε πειράματα και παιχνίδια?

samuel1974:
«Όλοι ανεξαιρέτως βρίσκονται κάποια στιγμη (μάλλον πολλές φορές) στο σταυροδρόμι της επιλογής. Ο Θεός φέρνει τα έν-λογα όντα απο την ανυπαρξία στην ύπαρξη. Αλλά δεν τα υποχρεώνει να υπάρχουνε.»

Τι λες ρε Σαμουήλ, σκέφτεσαι αυτά που λες?

Ο θεός δημιούργησε δηλαδή ανθρώπους για να «τους φέρει στο παιχνίδι της επιλογής»?? ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ??

Τι θα κερδίσει ο Θεός απο αυτό το παιχνίδι?? Εφόσον είναι «Παντογνώστης» και γνωρίζει τα μελλούμενα, άρα γνωρίζει και το τελικό αποτέλεσμα!!!! Η όχι?

Επομένως τι μας λες, σκέφτεσαι πρώτα άραγε πριν γράψεις ή απλά ανατρέχεις στις ΠΡΟ-ΚΑΤ απαντήσεις που δίνει το δόγμα σου?

‘Εχουμε και λέμε:

1) Ο Θεός δημιουργεί ανθρώπους όχι για να τους αφήσει να ζούνε σε μια διάσταση δίχως καν την έννοια του κακού και της πονηριάς, αλλά για να τους «δοκιμάσει»!!

2) Ο Θεός αφήνει ελεύθερους τους κακούς πλέον Αγγέλους, που αποδείχθηκαν ΣΑΠΙΟΙ και άνευ σωστής παιδείας εκ του Κυρίου τους (!), να προσπαθήσουν και να παρασύρουν τους ανυποψίαστους προτόπλαστους σε αμαρτίες!!


3) Ο Θεός ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, και άρα και τα μελλούμενα (ειδάλλως δεν θα ήταν Θεός..), και επομένως ΠΡΙΝ καν δημιουργήσει τον άνθρωπο γνώριζε το πως θα συμπεριφερθεί το δημιούργημα Του, γνώριζε ότι θα τους καταραστεί και θα τους εκδιώξει απο τον οίκο Του (!), γνώριζε επακριβώς τις αδυναμίες που τους είχε εμφυσήσει ως Δημιουργός τους!!!!!

Με άλλα λόγια, ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΣΤΗΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ, και απλά άφησε να κυλήσει ο χρόνος ώστε να έχει ένα παιχνίδι για να ασχολείται στην άθλια μοναξιά Του!


Σαμουήλ, πήρες χαμπάρι ότι όλα όσα λες περιγράφουνε ΑΥΤΟΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΝ «ΘΕΟ»??

samuel1974:
«Ο οίκος του Θεού είναι οι καρδιές των πιστών ανθρώπων. "Ναός του εν υμίν Αγίου Πνέυματος" Κορ.Α.19. Εκεί κτυπάει την πόρτα ο κάθε πειρασμός.
Απορώ πως τοπογραφείς πνευματικές καταστάσεις με υλικά μέτρα και σταθμά.»

Τις απορίες σου, να τις εκφράσεις στους συντάκτες της Αγίας Γραφής φίλτατε!

Σου είπα και προτύτερα, δεν έχει καμία σχέση η μετα-πτωτική κατάσταση με την προ-πτωτική. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Η διάσταση που υφίσταται ΜΕΤΑ την πτώση (και για την οποία ομιλεί ο Παύλος) είναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ στην αφήγηση του δήθεν αμαρτήματος των προτόπλαστων.

ΠΟΙΟΣ ο ρόλος του Σατανά στον οίκο του Θεού?? ΓΙΑΤΙ δεν φρόντισε ο Θεός να μην υπάρχει ο Σατανάς στον οίκο του?? Για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ υπάρχει Σατανάς στην αφήγηση της ζωής των προτόπλαστων??

ΠΟΥ είναι η περίφημη «πρόνοια» του θεού σου? Απο ΤΙ μπόρεσε να προφυλάξει τελικά ο Θεός σου τον άνθρωπο? Για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ δεν φρόντισε να δημιουργηθεί ένας κόσμος άνευ πονηριάς και κακού?

Είναι σε θέση ο Θεός σου να αφανίσει το κακό, ναι ή όχι? Και εάν ναι, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ?

Σαμουήλ, μόνο τον εαυτό σου ξεγελάς....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 17:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CROWL26:
«Φίλε IsNoGood μην στεναχωριέσαι είναι συνήθης πρακτική τους να μειώνουν τους συνομιλητές που δεν συμφωνούν μαζί τους!!»

Η λαϊκή παροιμία: όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται......

CROWL26:
«Για να αντιληφθείς τον φασισμό τους δεν σέβονται ούτε την προσωπική άποψη των άλλων!Είναι η χαρακτηριστική τους Δημοκρατία!»

Τώρα μάλιστα!!! Πέσανε οι μάσκες!!

Μετά τους χαρακτηρισμούς για «12θεϊστές» και άλλα μαργαριτάρια, τώρα είναι και ΦΑΣΙΣΤΑΣ όποιος δεν ταυτίζεται με τις ΔΟΓΜΑΤΙΚΕΣ απόψεις του χριστιανισμού, όποιος δεν δέχεται ΘΕΣΦΑΤΑ στην ερμηνεία της σιωπής που περιβάλλει τον πλανήτη γη!

Ωραία!!!

Ωστόσο, εάν δούμε λίγο κοντύτερα την σημασία του φασισμού, και συνεπώς του φασίστα, τότε βλέπουμε ότι τα κύρια χαρακτηριστικά είναι τα εξής:

Α) Ιδεολογία ολοκληρωτικού χαρακτήρα. Β) Ιδεολογία όπου τίποτα δεν επιτρέπεται να αμφισβητηθεί. Γ) Οποιοδήποτε σύστημα ιδεών ακυρώνει κάθε σκέψη διαφορετικής τοποθέτησης.

Με άλλα λόγια, ΟΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΑΙΤΕΙ ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΔΟΓΜΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ ΤΟΥ: Την αναντίρρητη πίστη και αποδοχή όσων μοναχά το δόγμα δέχεται ως ορθά και ως Λόγο ενός προσωπικού Θεού.

Θαρρώ τα σχόλια περιτεύουνε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 17:46:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σβαμπέ
Ο θεός δημιούργησε δηλαδή ανθρώπους για να «τους φέρει στο παιχνίδι της επιλογής»?? ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ??
Τι θα κερδίσει ο Θεός απο αυτό το παιχνίδι?? Εφόσον είναι «Παντογνώστης» και γνωρίζει τα μελλούμενα, άρα γνωρίζει και το τελικό αποτέλεσμα!!!! Η όχι?

ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΜΟΝΟ Η ΒΙΒΛΟΣ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ.
ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΙΣΩ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΜΥΘΟΥΣ, ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΘΑ ΑΣΠΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΜΕΤΑΞΥ ΑΡΕΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΚΙΑΣ ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΕ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΗΝ ΘΕΩΣΗ.
Ο Θεός δέν έχει καμιά ανάγκη να κερδίσει τίποτα απο κανέναν. Οπωσδήποτε ξέρει και όλα τα μελλούμενα αλλά δέν χρειάζεται να κάνει τίποτα για λογαριασμό του.
Αφήνει τον άνθρωπο μόνο του να επιλέξει τον δρόμο του μεταξύ της σωτηρίας και της αυτοκαταστροφής του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 17:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Crowl26:
quote:
Δεν καταλαβαίνω γιατί με κατηγορείς ότι διαστρεβλώνω τα λόγια του Καζαντζάκη.Σου λέω απλά ότι συμφωνώ με αυτά έτσι όπως εγώ τα αντιλαμβάνομαι

Εμένα μου είπε ένας γάυρος χθες ότι δεν πιστεύει οτι ο ολυμπιακός θα πάρει φέτος το πρωτάθλημα . Μάλλον θα έχει διαβάσει Καζαντζάκη ...
ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ.

quote:
Γι' αυτό φίλε μου μην προσπαθείς να με πείσεις για το ότι καταλαβαίνεις τι εννοεί ο Καζαντζάκης με αυτά τα λόγια!!Τα πάντα είναι θέμα ερμηνειών!!

Οι πολλές ερμηνείες σου χαλάνε το Δόγμα . Γιαυτό να τις αποφεύγεις .
Εχεις διαβάσει ποτε Καζαντζάκη στην ζώή σου , η στο απαγόρευε η μαμά σου ?
Αν είχες διαβάσει θα καταλάβαινες τι κοτσάνες έχεις πετάξει .

quote:
Μου ξεκαθάρισες με τον πλέον καλύτερο τρόπο ότι ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ(ΑΘΕΟΣ) ΚΑΙ ΟΤΙ ΨΑΧΝΕΣΑΙ!!

Επειδή πρέπει να πάρω ασπίδα απο τις κοτσάνες που πετάς το σταματάω εδώ γιατι δεν έχει νόημα .
Πηγαινε όμως σε ένα λεξικό και ψάξε τις λέξεις :
1)ΑΘΕΟΣ
2)ΑΓΝΩΣΤΙΚΙΣΤΗΣ
Και αφού τις διαβάσεις και τις δύο και διαβάσεις και αυτά που έγραψα , μετά να βγάλεις τα συμπεράσματα σου .

ΧΕΡΑΙΤΙΣΜΑΤΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 18:02:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ schwabe

Γράφεις:
"Σου είπα και προτύτερα, δεν έχει καμία σχέση η μετα-πτωτική κατάσταση με την προ-πτωτική. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Η διάσταση που υφίσταται ΜΕΤΑ την πτώση (και για την οποία ομιλεί ο Παύλος) είναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ στην αφήγηση του δήθεν αμαρτήματος των προτόπλαστων."

Η πτώση, η αμαρτια, ο παράδεισος και η κόλαση είναι πολύ πιο κοντά σου απ όσο μπορείς να φανταστείς. Κάθε μέρα και κάθε ώρα και σε κάθε μέρος του κόσμου οι ανθρωποι αμαρτάνουνε (όπως ο Αδάμ και η Εύα), βιώνουνε την κόλαση (όπως ο Αδάμ και η Εύα), ή μετανοούνε και ζούνε τον παράδεισο είτε εν ζωή (όπως ο Αδάμ και η Εύα) είτε μετά ζωής. Και συ κόλλησες στο τι κάνανε οι πρωτόπλαστοι, και γιατί άφησε ο Θεός το διάβολο στον κόσμο;;;
Ο διάβολος ρίχτηκε στη γή, γιατί δεν τον αφήσανε να σταθεί σε άλλο αστέρι οι αγνοί άγγελοι (Όσιος Ανδρέας ο σαλός). Όλα λοιπόν τα δισεκατομμύρια των πεσμένων αγγέλων είναι εδώ στη γη. Γιατί τώρα ο Θεός έπλασε τον άνθρωπο στη γη, που βρισκότανε και οι πεσμένοι άγγελοι, αυτό είναι θέμα ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ.
Τι θα πει οικονομία;; Θα πει ότι μας αφηνει ελέυθερους να διαλέγουμε το τι συναισθανόμαστε απέναντι στον Θεό.

Γράφεις:
"ΠΟΙΟΣ ο ρόλος του Σατανά στον οίκο του Θεού?? ΓΙΑΤΙ δεν φρόντισε ο Θεός να μην υπάρχει ο Σατανάς στον οίκο του?? Για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ υπάρχει Σατανάς στην αφήγηση της ζωής των προτόπλαστων??"

Δίνεις στον Σατανά ένα πολύ σημαντικό ρόλο, τον οποίο δεν έχει. Απο τη στιγμή που το κάθε εν-λογο ον έιναι ελευθερο ΝΑ ΣΥΝΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΤΟΥ, και ο διάβολος να μην υπήρχε, θα έβγαινε κάποιος άλλος.

Και μόνος σου να είσαι στον παράδεισο, απέναντι στο Θεό και να μην υπάρχει ούτε διάβολος ούτε άνθρωπος, άμα είσαι εγωϊστής και περήφανος, ο Θεός θα σου μιλάει και συ θα του αντιμιλάς και θα τον βρίζεις κιόλας!!!!!

Το καταλαβαίνεις;;;;;

Γράφεις:
"ΠΟΥ είναι η περίφημη «πρόνοια» του θεού σου? Απο ΤΙ μπόρεσε να προφυλάξει τελικά ο Θεός σου τον άνθρωπο? Για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ δεν φρόντισε να δημιουργηθεί ένας κόσμος άνευ πονηριάς και κακού?"

Θα γίνει και αυτό. Αυτό σε απασχολεί;;;

Γράφεις:
"Είναι σε θέση ο Θεός σου να αφανίσει το κακό, ναι ή όχι? Και εάν ναι, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ?"

Άμα ήσουνα εσύ Θεός, τότε να εξαφάνιζες όλους τους κακούς επι και υπό της γής.
Ο Θεός όμως τους περιμένει όλους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 20:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
snoopy:
«ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΙΣΩ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΜΥΘΟΥΣ, ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΘΑ ΑΣΠΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΜΕΤΑΞΥ ΑΡΕΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΚΙΑΣ ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΕ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΗΝ ΘΕΩΣΗ.»

Πρώτον, δεν ασπάζομαι τίποτα. Κατανοώ και εάν θέλεις επιλέγω, επιλέγω μεταξύ μύθων του εκάστοτε λαού και της ιστορίας τους. Στην προκειμένη περίπτωση, εφόσον έτσι το θέτεις, επιλέγω την Ελληνική εκδοχή ως ανάγνωσμα.

Τίποτα περισσότερο.

snoopy:
«Ο Θεός δέν έχει καμιά ανάγκη να κερδίσει τίποτα απο κανέναν. Οπωσδήποτε ξέρει και όλα τα μελλούμενα αλλά δέν χρειάζεται να κάνει τίποτα για λογαριασμό του...Αφήνει τον άνθρωπο μόνο του να επιλέξει τον δρόμο του μεταξύ της σωτηρίας και της αυτοκαταστροφής του.»

Αυτά που γράφεις είναι αντιφατικά.

Απο τη μια ο Θεός λες δεν έχει ανάγκη να κερδίσει τίποτα, ωποσδήποτε λες ότι ΓΝΩΡΙΖΕΙ τα μελλούμενα (άρα όλα είναι μοιρολατρικά και απλά εκτελούνται για τον θεό..), και ταυτόχρονα.....αφήνει τον άνθρωπο να αυτοκαταστραφεί!!

Ο άνθρωπος όμως, ΠΩΣ μπορεί να αυτοκαταστροφεί?? Με το να καταλήξει ΠΟΥ άραγε?? Με το να περάσει τις πύλες του Σατανά μήπως?

Και ερωτώ: για ποιό λόγο θα πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα της αυτοκαταστροφής, εφόσον έχουμε έναν Θεό που (όπως λέτε..) που αγαπά και σκέφτεται τον άνθρωπο??

Για ποιό λόγο πρέπει να υφίσταται η διάσταση αυτή, η «αυτοκαταστροφική» κατάληξη του ανθρώπου ή της ψυχής του, εφόσον λέτε ότι ο Θεός δεν έχει ανάγκη απο τίποτα, και άρα απο τιμωρίες και κατεστραμένους ανθρώπους?

Δεν αντιλαμβάνεστε επιτέλους ότι ο Θεός που περιγράφεται δεν έχει καμία απολύτως σχέση με...«πρόνοια» και «αγάπη για τον άνθρωπο»?

Η άλλη επιλογή, είναι να έχετε πλανηθεί απο μια διδασκαλία που κάθε άλλο παρά τον Θεό εκφράζει.

Επιλέξτε....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

isNoGood
Νέο Μέλος

Laos
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2006, 00:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους isNoGood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και ερωτώ: για ποιό λόγο θα πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα της αυτοκαταστροφής, εφόσον έχουμε έναν Θεό που (όπως λέτε..) που αγαπά και σκέφτεται τον άνθρωπο??

Για ποιό λόγο πρέπει να υφίσταται η διάσταση αυτή, η «αυτοκαταστροφική» κατάληξη του ανθρώπου ή της ψυχής του, εφόσον λέτε ότι ο Θεός δεν έχει ανάγκη απο τίποτα, και άρα απο τιμωρίες και κατεστραμένους ανθρώπους?

Δεν αντιλαμβάνεστε επιτέλους ότι ο Θεός που περιγράφεται δεν έχει καμία απολύτως σχέση με...«πρόνοια» και «αγάπη για τον άνθρωπο»?

Η άλλη επιλογή, είναι να έχετε πλανηθεί απο μια διδασκαλία που κάθε άλλο παρά τον Θεό εκφράζει.

Επιλέξτε....


Τόσο κενές, ρηχές και ξύλινες σκέψεις πραγματικά μόνο σε αφελείς μπορεί να απευθύνονται.. Είναι κάτι περισσότερο από προφανές, ότι μοναδικός στόχος του μεγάλου ρήτορα είναι .. να μας διασκεδάσει, να μας χαλαρώσει και να μας ριλαξάρει!

Λέει ότι ο Θεός, έτσι όπως εμείς -οι άλλοι- τον εννοούμε, καμία σχέση δεν έχει με την Αγάπη, γιατί μας επιτρέπει να οδηγηθούμε στην πλάνη και την αυτοκαταστροφή. Αν, από την άλλη πλευρά, μας υποχρέωνε να πάμε "από τη στενή πύλη" τότε πάλι οι ίδιοι συγγραφίσκοι θα Τον κατηγορούσαν ότι μας στερεί την ελευθερία της βούλησης. Αν εγώ δηλαδή επιθυμώ να ακολουθήσω συνειδητά κάποιον άλλο δρόμο θα πρέπει κάποιος να μου το απαγορεύσει;

Ο κόσμος μας επίσης δεν αποτελείται από μωρά παιδιά, που πρέπει κάποιος με το ζόρι ή από το χέρι να τα οδηγήσει προς τον δρόμο που επιθυμεί. Αλλά από αυτόβουλες και νοήμονες οντότητες που γνωρίζουν καλά τους δύο ή παραπάνω δρόμους. Η επιλογή είναι καθαρά μια προσωπική υπόθεση, όπως και η συνακόλουθη ευθύνη, αν θέλουμε τουλάχιστον να είμαστε υπεύθυνοι.

Είναι γνωστή άλλωστε η τακτική, αιώνες τώρα, διάφοροι αυτόκλητοι σωτήρες να παραδίδουν ανοιχτά μαθήματα θεολογίας -παρότι την έχουν σπουδάσει από τα κόμικς- κατηγορώντας τον Θεό για καθαρά ανθρώπινες επιλογές, πάθη και αδυναμίες.

Στο αγώνισμα αυτό, της παραπλάνησης, της συνειδητής αλλοίωσης της αλήθειας και της παραπληροφόρησης, στο οποίο επιδίδονται συστηματικά είναι καταδικασμένοι και προορισμένοι να αποτύχουν.

Γιατί, στον τόπο αυτό όλοι γνωρίζουν από προσωπικές-βιωματικές εμπειρίες ή μέσα από την παράδοση την αξία και την αλήθεια όσων πρεσβεύει ο Χριστιανισμός. Όσοι έχουν βιώσει ή απλά έχουν μάτια και αυτιά και βλέπουν ή ακούν τα χιλιάδες-εκκατομύρια θαύματα, νομίζω θα ήταν οι καταλληλότεροι να απαντήσουν σε τόσο μίζερες και καταθλιπτικές ρητορείες περί μη-Αγάπης.

Μέσα σε αυτό το πλαίσιο, ο σεβασμός προς τις άλλες απόψεις είναι βέβαια αυτονόητος. Αυτό που δεν μπορεί όμως να γίνει αποδεκτό, όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμα, είναι η συστηματική εξύβριση, εξευτελισμός και μείωση θρησκευτικών πεποιθήσεων, στην οποία επιδίδονται οι διάφοροι κονδυλοφόροι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2006, 00:52:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974:
«Η πτώση, η αμαρτια, ο παράδεισος και η κόλαση είναι πολύ πιο κοντά σου απ όσο μπορείς να φανταστείς.»

Να μην απομακρύνεσαι απο το περιεχόμενο της ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ συζήτησης. Οι μεταφορές και οι αλληγορίες είναι άλλο θέμα...

samuel1974:
«Και συ κόλλησες στο τι κάνανε οι πρωτόπλαστοι, και γιατί άφησε ο Θεός το διάβολο στον κόσμο;;;»

Αυτό είναι το Α και το Ω!!!!!

Όλα τα υπόλοιπα, είναι απλά Η ΕΞΕΛΙΞΗ αυτής της εξόχως επιπόλαιας συμπεριφοράς του Θεού φίλτατε. Δίχως την υπόσταση του ΚΑΚΟΥ, δίχως την υπόσταση της ΠΟΝΗΡΗΣ ΣΚΕΨΗΣ, δεν θα συζητάγαμε για όλα αυτά.

Αντιλαμβάνεσαι την βαρύτατη ευθύνη που φέρει ο Θεός?

samuel1974:
«Ο διάβολος ρίχτηκε στη γή, γιατί δεν τον αφήσανε να σταθεί σε άλλο αστέρι οι αγνοί άγγελοι (Όσιος Ανδρέας ο σαλός).»

Άραγε, πόσο επιπόλαιος πρέπει να είναι κάποιος ώστε έστω και να δεχθεί την ανάγνωση μιας τόσο φθνηνής δικαιολογίας σε θέματα θεολογικού περιεχομένου?

Και θέτω τρία απλά ερωτήματα:

A. Γιατί δεν απέτρεψε ο Θεός, ως Παντογνώστης και ενήμερος για τα μελλούμενα, την κάθοδο του Διαβόλου στη γη?
B. Γιατί δεν φρόντισε να ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ τον άνθρωπο απο την έλευση του Διαβόλου? Δεν μπόρεσε ή δεν ήθελε?
C. Γιατί δεν φρόντισε («Θεία πρόνοια»..) ώστε να σταθεί σε άλλο αστέρι και όχι σώνει και καλά στη γη? Χάθηκαν τα αστέρια άραγε?


Έχεις άραγε Σαμουήλ έστω και μια λογική απάντηση που να συνάδει με όλα αυτά τα πομπώδη επίθετα που τόσο απλόχερα έχετε εντοπίσει για τον θεό? (π.χ. Πάνσοφος-Παντογνώστης- Αγάπη-Πρόνοια- και άλλα πολλά...)

samuel1974:
«Όλα λοιπόν τα δισεκατομμύρια των πεσμένων αγγέλων είναι εδώ στη γη.»

Ωραία!!!

Ο κατα τα άλλα...«Πάνσοφος» Θεός, δεν στάθηκε ικανός ούτε καν ένα....άλλο αστέρι κατοίκησης να βρει για ΤΟΥΣ ΑΧΡΕΙΣΤΟΥΣ Του Αγγέλους, δεν στάθηκε ικανός ούτε καν αυτό να αποτρέψει: την κάθοδο του Διαβόλου στη γη, εφόσον ούτε καν απο τον οίκο του δεν μπόρεσε να τον απομακρύνει!!!!

Αυτή δεν είναι η εικόνα ενός ικανού Θεού φίλτατε, αλλά η εικόνα ενός προσώπου στα χέρια τρίτων....

samuel1974:
«Γιατί τώρα ο Θεός έπλασε τον άνθρωπο στη γη, που βρισκότανε και οι πεσμένοι άγγελοι, αυτό είναι θέμα ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ.
Τι θα πει οικονομία;; Θα πει ότι μας αφηνει ελέυθερους να διαλέγουμε το τι συναισθανόμαστε απέναντι στον Θεό.»

Ώστε «οικονομία» βαφτίζετε εσείς την ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ έ? «Οικονομία» χαρακτηρίζετε ένα στημένο παιχνίδι? Ως «Οικονομία» έχετε σκεπάσει τις προσχεδιασμένες απόψεις του θεού για το μέλλον του ανθρώπου?

Ως «Οικονομία» έχετε αντικαταστήσει μέσα σας την έλειψη ουσιαστικής ΠΡΟΝΟΙΑΣ, την έλειψη έργου με πραγματική αγάπη και σοφία?

Κρίμα, απλά κρίμα λέω...

samuel1974:
«Δίνεις στον Σατανά ένα πολύ σημαντικό ρόλο, τον οποίο δεν έχει. Απο τη στιγμή που το κάθε εν-λογο ον έιναι ελευθερο ΝΑ ΣΥΝΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΤΟΥ, και ο διάβολος να μην υπήρχε, θα έβγαινε κάποιος άλλος.»

Δεν δίνω εγώ σημαντικό ρόλο στον Σατανά, αλλά είναι η ίδια η Αγία Γραφή που τον καθιστά πρωταγωνιστή!!

Δίχως τον Σατανά, δεν θα είχαμε καν ετούτη τη θρησκεία, δίχως Σατανά δεν θα υπήρχε καν η ανάγκη Σωτηρίας του ανθρώπου (απο τι άραγε άνευ Σατανά να σωθούμε?), δίχως Σατανά δεν θα είχε προφανώς και τίποτα άλλο να ασχοληθεί ο ίδιος ο θεός!!

Τέλος, αυτό που λες φίλτατε είναι πράγματι λύπηρό.

Διότι, τι μας λες τελικά? Μας λες ότι, «..δεν βαριέσαι βρε αδερφέ, μην το ψάχνεις, και δίχως την ιστορία με τον Σατανά και το μήλο.....και πάλι κάποια κακιά υπόσταση θα υπήρχε στον Οίκο του Θεού και έτσι και πάλι θα χρειαζόταν να μας σώσει ο θεός απο.......την ίδια του την απρονοησία!!!!!!!!!!!!!!!».

samuel1974:
«Και μόνος σου να είσαι στον παράδεισο, απέναντι στο Θεό και να μην υπάρχει ούτε διάβολος ούτε άνθρωπος, άμα είσαι εγωϊστής και περήφανος, ο Θεός θα σου μιλάει και συ θα του αντιμιλάς και θα τον βρίζεις κιόλας!!!»

Επομένως, δεν υπάρχει περίπτωση για ετούτον τον θεό να υπάρξει άνθρωπος ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ (και όχι ζώο!) και ταυτόχρονα καλός για τα γούστα του θεού!

Εκ προοιμίου, όποιος καν σκεφτεί να.....αντιμιλήσει (!), όποιος καν σκεφτεί να αμφισβητήσει (!), όποιος καν σκεφτεί ότι ενδεχομένως και να μην είναι τα πράγματα έτσι, κάτι απόλυτα φυσικό για έναν ΑΝΘΡΩΠΟ και όχι για ένα ΖΩΟ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΜΑΣΑΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΠΝΕΕΙ, αυτός είναι καταδικαστέος για τον θεό σου!!

Εύγε Σαμουήλ, εύγε για το προφίλ του «Θεού της αγάπης» που μόλις μας σχημάτισες....

samuel1974:
«Θα γίνει και αυτό. Αυτό σε απασχολεί;;;»

Μας αποσχολεί πρώτα ΤΟ ΚΑΚΟ και η ΑΠΟΥΣΙΑ ενός δήθεν «Θεού». Ενώ εσύ αρκείσαι στα «θα», άλλοι ερωτάνε πρώτα τα ΓΙΑΤΙ. Πάντως, όταν μάθεις ότι ΘΑ έρθει, έλα να μας το πεις.....

samuel1974:
«Άμα ήσουνα εσύ Θεός, τότε να εξαφάνιζες όλους τους κακούς επι και υπό της γής.Ο Θεός όμως τους περιμένει όλους...»

Αν ήμουνα θεός φίλτατε, και αν είχα πράγματι αγάπη για τον κόσμο, τότε θα είχα ήδη ενεργήσει! Αν ήμουνα θεός, δεν θα επέτρεπα ποτέ τόσο πόνο και αδικία, τόση πείνα και αρρώστιες, και μάλιστα για χιλιάδες χρόνια, για εκατομμύρια κακομοίρηδων ανθρώπων.

Εάν υπήρχε ένας θεός με αγάπη για τον άνθρωπο, τότε ήδη θα είχε δράσει.

Εκτός και εάν ο «θεός» που απλώνει το χεράκι του σε ετούτο τον πλανήτη, κάθε άλλο παρά αυτός που ο κόσμος νομίζει είναι....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2006, 01:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Think_Math

Γράφεις:
"Άλλο πράγμα εννοώ .
Ο εγωισμός είναι η κινητήρια δύναμη της εξέλιξης .
Ολα τα πλάσματα λειτουργούν ανταγωνιστικά , και με μεγάλο βαθμό εγωισμού. Απο την μάχη για την τροφή , μέχρι το κυνήγι του ερωτικού συντρόφου . Ο άνθρωπος φυσικά δεν αποτελεί εξαίρεση . Γεννήθηκε για να είναι εγωιστής."

Υπάρχουνε ζώα, που θυσιάζουνε τη ζωή τους για το καλό της κυψέλης, μυρμηγκοφωλιάς ή της αγέλης. Ας μην γενικοποιούμε λοιπόν κάποια πράγματα.

Όσο για τον άνθρωπο.
Ακόμα και τη μάχη για την τροφή δεν θα την κέρδιζε ποτέ ο άνθρωπος άμα δεν ήτανε οργανωμένος σε ομάδες. Και αυτό ισχύει για όλες τις εποχές, απο αυτές που κυνηγούσε τα άγρια ζώα, μέχρι σήμερα. έξω απο την κοινωνία μπορεί κάποιος να επιβιωσει, αλλά δεν μπορεί να διαβιώσει. Εκτός και άμα κάνουμε και εμείς σαν τον γιούνα μπομπερ...
Ο άνθρωπος είναι κατα τη γνώμη μου κοινωνικό ζώο και αυτό δεν το κάνει ενστικτωδώς, όπως τα μυρμήγκια, οι μέλισσες, αλλά το πράττει συνειδητά.

Το τι κάνονες διέπουνε τώρα την κοινωνία και άμα αυτοί είναι σωστοί, αυτό είναι άλλο ζήτημα. Εάν μία κοινωνία επιτρέπει το φόνο, τον βιασμό, την φυλετική καταπίεση, την στυγνή κοινωνική εκμετάλλευση, μπορεί αυτή η κοινωνία να υπάρχει. Μπορεί δηλαδή μία κοινωνία να υπάρχει και με το να επιτρέπει, να προωθεί και να επιβραβεύει όχι μόνο τον εγωϊσμό, αλλά και πολλές άλλες διαστροφές (κατα τη γνώμη μου η κοινωνική αδικία είναι διαστροφή), αλλά το ζητούμενο είναι εάν τα μέλη της είναι ευτυχισμένα. Γιατί ο λόγος που ο άνθρωπος δέχεται την ενσωμάτωσή του σε μία κοινωνία είναι η αναζήτηση της ευτυχίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy