ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΜΑΡΤΙΑ και ΕΞΙΛΕΩΣΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2006, 01:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CROWL26:
«Φίλε μου macedon η άποψη αυτή ίσως είναι βολική για εσένα αλλά εκτιμώ ότι ο Θεός δεν μας τα έδωσε για να ευτελίζουμε τη ζωή μας αλλά για έναν άλλο Μεγαλύτερο και πιό Υψηλό σκοπό, την αναπαραγωγή.»

Εάν λοιπόν υπάρχει ετούτος ο Θεός που οι μονοθεϊστικές θρησκείες έχουνε φανταστεί (καθώς δεν έχουνε το παραμικρό στοιχείο..), τότε είναι βέβαιο ότι δεν έχουνε δοθεί τα γεννητικά όργανα για την απλή/μηχανική αναπαραγωγή, καθώς τα στοιχεία που συνηγορούν για το αντίθετο είναι πάμπολλα.

Εάν ήθελε ο «Θεός» να μην έχουνε ΕΡΩΤΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ οι άνθρωποι, εάν ήθελε ο «Θεός» να μην ποθεί η γυναίκα την γυναίκα και ο άνδρας τον άνδρα, εάν ήθελε ο «Θεός» να μην βρίσκουνε ερωτική ολοκλήρωση οι άνθρωποι κάνοντας χρήση του σώματος τους κατά το δοκούν (και ο νοών νοείτω..), ΤΟΤΕ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΟΥΣ «ΡΥΘΜΙΖΕ» ΟΠΩΣ Π.Χ. ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ «ΣΕΡΝΟΥΝΕ» ΣΕ ΤΑΚΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ!

Αυτό το δώρο λοιπόν της Φύσης στον άνθρωπο, της ερωτικής φαντασίας, είναι πέρα και πάνω από «αμαρτήματα» και «Θεούς».

Τέλος, το ότι ο Βιβλικός θεός δεν έχει τίποτα κατά του ελεύθερου έρωτα ή κατά των διαφόρων «ανωμαλιών» (όπως π.χ. αιμομιξίες), γίνεται προφανές εάν ανατρέξουμε στις ερωτικές επιδόσεις των εκλεκτών του, όπως π.χ. του ζεύγους Αβραάμ και Σάρας…..

Υγιαίνεται!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2006, 10:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η κουβεντα που κανετε ειναι εντελως αστοχη και χωρις κανενα νοημα..

ενας ανθρωπος για να μπορει να μιλησει πρωτα απο ολα για αμαρτια και για εξιλεωση, αυτο και μονο προυποθετει οτι πιστευει στο Θεο..

ειναι σαν να αρχισω εγω να μιλαω για τον βραχμαπουτρα! και να προσπαθω να πεισω αυτους που πιστευουν σε αυτον, οτι ειναι βλακες, παραλογοι και ηλιθιοι εφοσον πιστευουν σε κατι που κατ' εμε ειναι λαθος..

οποτε δε μπορω να καταλαβω την ολη αντιπαραθεση σας, ουτε το νοημα αυτης της κουβεντας.. ειναι δεδομενο οτι δεν υπαρχει περιπτωση ουτε να βγει καποιο συμπερασμα, ουτε να ωφελειθει καποιος, απλα θα συνεχιζετε ενα ασκοπο μπλα μπλα, μια αντιπαραθεση που μονο εκνευρισμους θα φερει και φυσικα πολλες σελιδες στο θεμα..

αυτο ειναι το ζητουμενο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2006, 11:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ενας ανθρωπος για να μπορει να μιλησει πρωτα απο ολα για αμαρτια και για εξιλεωση, αυτο και μονο προυποθετει οτι πιστευει στο Θεο..


Συμφωνώ απολύτως ως προς αυτό.Προυποθέτει η συζήτηση πίστη σε ανώτερη δύναμη και καθορισμός της έννοιας "Αμαρτία".

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2006, 11:39:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εάν ήθελε ο «Θεός» να μην έχουνε ΕΡΩΤΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ οι άνθρωποι, εάν ήθελε ο «Θεός» να μην ποθεί η γυναίκα την γυναίκα και ο άνδρας τον άνδρα, εάν ήθελε ο «Θεός» να μην βρίσκουνε ερωτική ολοκλήρωση οι άνθρωποι κάνοντας χρήση του σώματος τους κατά το δοκούν (και ο νοών νοείτω..), ΤΟΤΕ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΟΥΣ «ΡΥΘΜΙΖΕ» ΟΠΩΣ Π.Χ. ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ «ΣΕΡΝΟΥΝΕ» ΣΕ ΤΑΚΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ!


Υπάρχει όμως μια βασική διαφορά.Ο Θεός έδωσε στους ανθρώπους και Λογική και Νού για να τα χρησιμοποιούν ώστε να αναπτυχθούν πνευματικά.Εκτός και αν ήθελες φίλε Schwabe να ήμασταν σκυλιά!

Έχοντας λοιπόν αυτά τα προνόμια οι άνθρωποι έναντι των ζώων, αυτοί οφείλουν να μην ευτελίζουν τη ζωή τους αλλά να κάνουν πράγματα που προάγουν το πνεύμα τους και την ηθική τους.

Κάνε μιά αναδρομή για να δείς τι προβλήματα έφερε και φέρει στον άνθρωπο η απελευθέρωση των σεξουαλικών ηθών!

Δεν είμαι της άποψης ότι ο άνθρωπος μέσα στα πλαίσια του έγγαμου βίου πρέπει να κάνει έρωτα μόνο όταν κάνει παιδιά (δηλαδή δύο-τρείς φορές στη ζωή του)γιατί αυτό είναι πολύ δύσκολο να εφαρμοστεί αλλά τουλάχιστον να κινείται σε πλαίσια και όρια που ορίζουν η ηθική και ο νούς εκάστου ανθρώπου.

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2006, 11:45:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερωτική φαντασία φίλε Schwabe έχει και εκείνος που κάνει έρωτα με ανήλικα κοριτσάκια ή και αυτός που κάνει έρωτα με ζώα(κτηνοβασία).

Αυτά όμως τα χαρακτήρισες νοσηρές καταστάσεις σε προηγούμενες απαντήσείς σου(και συμφωνώ).Γιατί όμως τις αναφέρεις ως τέτοιες?????Γιατί δεν συμβαδίζουν με την ηθική σου και έρχονται σε ευθεία σύγκρουση με τη λογική σου και την φυσική ακολουθία της ζωής.

Για αυτό το λόγο ισχυρίζομαι ότι πρέπει να υπάρχουν ΟΡΙΑ και ΦΡΑΓΜΟΙ και στη σεξουαλική ζωή των ανθρώπων.

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2006, 12:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
CROWL26
Δεν είμαι της άποψης ότι ο άνθρωπος μέσα στα πλαίσια του έγγαμου βίου πρέπει να κάνει έρωτα μόνο όταν κάνει παιδιά (δηλαδή δύο-τρείς φορές στη ζωή του)γιατί αυτό είναι πολύ δύσκολο να εφαρμοστεί αλλά τουλάχιστον να κινείται σε πλαίσια και όρια που ορίζουν η ηθική και ο νούς εκάστου ανθρώπου.

Γιατί ;
Αφού τα όργανα μας έχουν δοθεί μόνο για την αναπαραγωγή.


Στράτος


Ήρθα...Διάβασα...Έγραψα...Έφυγα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2006, 12:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αφού τα όργανα μας έχουν δοθεί μόνο για την αναπαραγωγή.

Φίλε Στράτο πουθενά δεν έχω αναφέρει κατηγορηματικά στις απαντήσείς μου ότι ΜΟΝΟ για αναπαραγωγή μας τα έχει δώσει ο Θεός.

"CROWL26
Φίλε μου macedon η άποψη αυτή ίσως είναι βολική για εσένα αλλά εκτιμώ ότι ο Θεός δεν μας τα έδωσε για να ευτελίζουμε τη ζωή μας αλλά για έναν άλλο Μεγαλύτερο και πιό Υψηλό σκοπό, την αναπαραγωγή."

Έχω πεί ότι ο Υψηλός σκοπός της ύπαρξης αυτών είναι η διαιώνιση του ανθρωπίνου γένος.Πλήν όμως ο Θεός έδωσε τη γυναίκα ως σύντροφο του άνδρα και έδωσε και το επιθυμήσε αυτήν(παρεπιπτόντως δεν έδωσε το επιθυμήσε άνδραν-άρα η ομοφυλοφιλία είναι αφύσικη και παρά φύσει, νοσηρή κατάσταση).

Για αυτό ο άνδρας νιώθει επιθυμία για τη γυναίκα και το αντίθετο.Αλλά αυτή την επιθυμία δεν πρέπει να την ευτελίζουμε γιατί και αυτή πρέπει να κινείται εντός ορίων και πλαισίων ηθικής.

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2006, 12:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ schwabe

Γράφεις:
"ΤΟΤΕ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΟΥΣ «ΡΥΘΜΙΖΕ» ΟΠΩΣ Π.Χ. ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ «ΣΕΡΝΟΥΝΕ» ΣΕ ΤΑΚΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ!"

Μεγάλωσα σε χωριό και είχα γάτες και σκυλιά, που κατα καιρούς τα πολτοποιούσανε τα τρακτέρ. Είχα και μιά μικρή σκυλίτσα που όταν ερχότανε ο καιρός του ζευγαρώματος μάζευε καμιά 20αριά μνηστήρες γύρω της.

Εκεί λοιπόν που περιμένανε τα παλικάρια, κάτι θεόρατα μαντρόσκυλα, που συνήθως μου ορμούσανε, αλλά όταν ερχότανε στην αυλή μας με σεβότανε (είχα το στάτους ενος πεθερού βλέπεις) να της προσφέρουνε και αυτοί το σπέρμα τους... Ξέρεις τι κάνανε τα αρσενικά το ένα με το άλλο όταν περιμένανε πολύ ώρα;;;;

Δεν στέκει, ότι τα σκυλιά δεν κάνουνε ομοφυλοφιλικό έρωτα. Δεν ξέρω για άλλα ζώα, αλλά τα αρσενικά σκυλιά το πνίγουνε το κουνέλι.


@ Ευστράτιος

Έγραψε ο CROWL26:
"Δεν είμαι της άποψης ότι ο άνθρωπος μέσα στα πλαίσια του έγγαμου βίου πρέπει να κάνει έρωτα μόνο όταν κάνει παιδιά (δηλαδή δύο-τρείς φορές στη ζωή του)γιατί αυτό είναι πολύ δύσκολο να εφαρμοστεί αλλά τουλάχιστον να κινείται σε πλαίσια και όρια που ορίζουν η ηθική και ο νούς εκάστου ανθρώπου."

Και εσύ του γράφεις:
"Γιατί;
Αφού τα όργανα μας έχουν δοθεί μόνο για την αναπαραγωγή."

Ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος είπε, ότι: "ο άνθρωπος ΔΕΝ πρέπει να παντρεύεται μόνο για την τεκνογονία, αλλά και για την απποφυγή της πορνείας"

Εσύ, τι καταλαβαίνεις με αυτή του την φράση;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2006, 12:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος είπε, ότι: "ο άνθρωπος ΔΕΝ πρέπει να παντρεύεται μόνο για την τεκνογονία, αλλά και για την απποφυγή της πορνείας"

Εσύ, τι καταλαβαίνεις με αυτή του την φράση;;;


Ορθώς τοποθετήθηκες φίλε μου αν και καθήμενος.

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2006, 13:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εγώ ρε παιδιά είμαι άσχημος και δεν με κοιτάει καμία γυναίκα, πόσο δε για γάμο, τι θα κάνω ;

(Δεν ρωτάω για χαβαλέ και δεν είμαι και άσχημος )

Όσο για τον Χρυσόστομο, να με συμπαθάς φίλε μου, αλλά δεν τον έχω σε καμία υπόληψη, ούτε αυτόν ούτε τα λεγόμενα του.

Στράτος


Ήρθα...Διάβασα...Έγραψα...Έφυγα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2006, 14:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ειναι σαν να αρχισω εγω να μιλαω για τον βραχμαπουτρα! και να προσπαθω να πεισω αυτους που πιστευουν σε αυτον, οτι ειναι βλακες, παραλογοι και ηλιθιοι εφοσον πιστευουν σε κατι που κατ' εμε ειναι λαθος.
GWGW
Φίλη GWGW , εντελώς φιλικά μία διόρθωση .
Θεότητα του ινδικού πανθέου είναι ο Βράχμα , ο Βραχμαπούτρα δεν είναι θεός αλλα ποταμός .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2006, 14:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ειναι σαν να αρχισω εγω να μιλαω για τον βραχμαπουτρα! και να προσπαθω να πεισω αυτους που πιστευουν σε αυτον, οτι ειναι βλακες, παραλογοι και ηλιθιοι εφοσον πιστευουν σε κατι που κατ' εμε ειναι λαθος.
GWGW
Φίλη GWGW , εντελώς φιλικά μία διόρθωση .
Θεότητα του ινδικού πανθέου είναι ο Βράχμα , ο Βραχμαπούτρα δεν είναι θεός αλλα ποταμός .

χαχαχαχαχαχα
τι ωραια που τα ταιριαξα εε?? χαχαχαχαχαχα

να σαι καλα ρε φιλε.. ευχαριστω για τη διορθωση..
παλι καλα.. γελασα μεσημεριατικα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2006, 17:40:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σβαμπέ :
Εάν ήθελε ο «Θεός» να μην έχουνε ΕΡΩΤΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ οι άνθρωποι, εάν ήθελε ο «Θεός» να μην ποθεί η γυναίκα την γυναίκα και ο άνδρας τον άνδρα, εάν ήθελε ο «Θεός» να μην βρίσκουνε ερωτική ολοκλήρωση οι άνθρωποι κάνοντας χρήση του σώματος τους κατά το δοκούν (και ο νοών νοείτω..), ΤΟΤΕ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΟΥΣ «ΡΥΘΜΙΖΕ» ΟΠΩΣ Π.Χ. ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ «ΣΕΡΝΟΥΝΕ» ΣΕ ΤΑΚΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ!

Ο ΘΕΟΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΑΓΑΠΗΤΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΛΛΑ ΑΝΑΛΟΓΙΣΟΥ ΣΕ ΤΙ ΣΗΜΕΙΟ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ. ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΤΙΜΩΡΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΘΕΟΣ, ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΣΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΗΛΘΕ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑΛΕΞΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ. ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΟΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΑΥΤΗ Η ΒΟΗΘΕΙΑ.
Τα ζώα έχουν μάθει να ζούν με τον συγκεκριμένο τρόπο και μπορούν να ζήσουν, ο άνθρωπος θα μπορούσε να ζήσει έτσι??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2006, 21:00:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ CROWL26, χαίρομαι που συμφωνούμε στο θέμα της αμαρτίας!

Καταλαβαίνω πως μερικές πράξεις η Χριστιανική Εκκλησία τις θεωρεί ως αμαρτήματα, όμως δεν συμφωνώ με όλο το εύρος των πράξεων που θεωρούνται ως αμαρτίες και δεν συμφωνώ με τον τρόπο που προτείνεται η αποφυγή τους.

quote:
Με την παραπάνω προσωπική σου άποψη , αναλογίσου ποιές από αυτές που θεωρεί η Ορθοδοξία ως αμαρτίες δεν είναι σωστές.

Όπως το εκλαμβάνω εγώ - και νομίζω πως ενδεχομένως να συμβαίνει το ίδιο και με κάποιους άλλους ανθρώπους - η αμαρτία είναι στενά συνδεδεμένη με το αίσθημα του φόβου και της τιμωρίας από τον Ιεχωβά.
Δεν ξέρω κατά πόσο δηλαδή η αμαρτία εξετάζεται ως μια πράξη που έχει επιπτώσεις στον συνάνθρωπο μας που εμπλέκεται άμεσα με την αμαρτία μας αυτή και με εμάς τους ίδιους.

Υπάρχουν πράξεις που θεωρούνται ως αμαρτίες και δε μπορώ να αντιληφθώ το λόγο.
Ένα παράδειγμα είναι οι σεξουαλικές σχέσεις των ατόμων πριν το γάμο.

quote:
Ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος είπε, ότι: "ο άνθρωπος ΔΕΝ πρέπει να παντρεύεται μόνο για την τεκνογονία, αλλά και για την απποφυγή της πορνείας"

Εσύ, τι καταλαβαίνεις με αυτή του την φράση;;;


Αγαπητέ samuel1974, θα με ενδιέφερε να διαβάσω την δική σου εξήγηση από αυτήν την πρόταση του Ιωάννη του Χρυσόστομου!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2006, 15:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όπως το εκλαμβάνω εγώ - και νομίζω πως ενδεχομένως να συμβαίνει το ίδιο και με κάποιους άλλους ανθρώπους - η αμαρτία είναι στενά συνδεδεμένη με το αίσθημα του φόβου και της τιμωρίας από τον Ιεχωβά.

Φίλε μου Dying_Incubus συμφωνώ απόλυτα με αυτή σου την άποψη.Πράγματι μερικοί άνθρωποι εκλαμβάνουν την έννοια της αμαρτίας με τέτοιο τρόπο-λανθασμένο-που να την συνδέουν άμεσα με το αίσθημα του φόβου και της τιμωρίας.Αυτό είναι μεγάλο λάθος στο οποίο ίσως να ευθύνεται και ο λάθος τρόπος διδασκαλίας ωρισμένων ιερέων στην προσπάθειά τους να εξηγήσουν στον πιστό γιατί δεν πρέπει να αμαρτάνουν.

Η αμαρτία δεν πρέπει να αποφεύγεται διότι θα μας τιμωρήσει ο Θεός(διότι δεν είμαστε Θεός για να ξέρουμε πως θα κριθούμε?),θα μας ρίξει στα καζάνια της κολάσεως και θα τυρρανιόμαστε εις τους αιώνες των αιώνων γιατί τότε ο κάθε πιστός θα ενεργεί το "σωστό", όχι γιατί το έχει αντιληφθεί και το έχει αποδεχτεί συνειδησιακά αλλά γιατί θα φοβάται.Αυτό έχει σαν συνέπεια τη δημιουργία ενός άβουλου πιστού, χωρίς ελευθερία και συναίσθηση του τί και για ποιό λόγο το κάνει.

Αυτό αναιρεί αυτό που έχει πεί ο Ιησούς Χριστός ότι όποιος θέλει οπίσω μου ελθείν,διότι ο Χριστός επιθυμεί ο πιστός να αγαπά τον Θεό του -ΟΧΙ ΝΑ ΤΟΝ ΦΟΒΑΤΑΙ-με όλη την καρδίαν του, με όλη τη διανοία του και όλη τη ψυχή του.Αυτό προυποθέτει ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΚΕΨΗΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ.

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2006, 17:38:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν κάτι φίλε μου το κάνεις ενσυνείδητα τότε δεν έχεις ανάγκη από εκφοβιστικές συμπεριφορές.Αυτό που έχει σημασία είναι να πράττεις πάντοτε εν καρδία και αγάπη.Τότε δεν θα νιώθεις ούτε καταπίεση, ούτε φόβο αλλά θα εκπορεύονται όλα ως φυσική ακολουθία των πιστεύων σου.

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 08:31:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε CROWL26, σίγουρα η αποφυγή της αμαρτίας λόγω του φόβου που την ακολουθεί είναι κάτι το οποίο δεν ενδυναμώνει την πίστη αλλά αντίθετα την αποδυναμώνει και την κάνει κάτι το εξαναγκαστικό.

Το να αποφεύγεις την αμαρτία όχι επειδή έχεις κατανοήσει οτι αυτή η πράξη είναι επιλήψιμη αλλά επειδή νιώθεις τον φόβο οτι θα τιμωρηθείς για αυτήν, δεν προσφέρει τίποτα κατά την γνώμη μου.
Όχι τίποτα άλλο αλλά την σκέφτεσαι περισσότερο και κατά κάποιο τρόπο είναι σα να την έχεις διαπράξει.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 11:14:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε μου Dying_Incubus συμφωνώ απόλυτα με αυτή σου την άποψη.Πράγματι μερικοί άνθρωποι εκλαμβάνουν την έννοια της αμαρτίας με τέτοιο τρόπο-λανθασμένο-που να την συνδέουν άμεσα με το αίσθημα του φόβου και της τιμωρίας.Αυτό είναι μεγάλο λάθος στο οποίο ίσως να ευθύνεται και ο λάθος τρόπος διδασκαλίας ωρισμένων ιερέων στην προσπάθειά τους να εξηγήσουν στον πιστό γιατί δεν πρέπει να αμαρτάνουν.

Φίλε crowl26 στην θεωρία είναι όλα ωραία .
Και ο Χριστιανισμός απο θεωρία περί αγάπης τα πάει θαυμάσια.
Επειδή όμως όλα στην ζωή κρίνονται εκ του αποτελέσματος , όλη η ιστορία του χριστιανισμού με ελάχιστες εξαιρέσεις είναι μνημείο εκφοβισμού και καταπίεσης των ανθρώπων .
Το φαινόμενο αυτό βέβαια το συναντάμε σε όλες τις θρησκείες.
Το ότι ο Χριστός είχε καλές προθέσεις , δεν αναιρεί και δεν διαγράφει τα αίσχη που ακολούθησαν .
Και μην μου πείς την συνηθισμένη δικαιολογία οτι για αυτά φταίνε οι άνθρωποι , γιατι αυτό σημαίνει οτι ο Θεός δεν έστειλε καλούς ανθρώπους να τον εκπροσωπήσουν , άρα η ευθύνη είναι δική του.
Τώρα τα περί κακής διδασκαλίας απο τους παπάδες της ηθικής του χριστιανισμού περι φόβου , είναι άλλη μια προσπάθεια απενοχοποίησης του Θεού όπως προανέφερα . Φαντάζομαι οτι θα έχεις διαβάσει την ( Θεόπνευστη ) αποκάλυψη του Ιωάννη.
Απο την αρχή μέχρι το τέλος , διαρκής εκφοβισμός , πόνος και θάνατος σε όλο του το μεγαλείο .
Τώρα πως εσείς συμβιβάζετε αυτή την εικόνα , με τον Θεό της αγάπης αυτό δεν το κατανοώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 18:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε CROWL26, σίγουρα η αποφυγή της αμαρτίας λόγω του φόβου που την ακολουθεί είναι κάτι το οποίο δεν ενδυναμώνει την πίστη αλλά αντίθετα την αποδυναμώνει και την κάνει κάτι το εξαναγκαστικό.

Το να αποφεύγεις την αμαρτία όχι επειδή έχεις κατανοήσει οτι αυτή η πράξη είναι επιλήψιμη αλλά επειδή νιώθεις τον φόβο οτι θα τιμωρηθείς για αυτήν, δεν προσφέρει τίποτα κατά την γνώμη μου.
Όχι τίποτα άλλο αλλά την σκέφτεσαι περισσότερο και κατά κάποιο τρόπο είναι σα να την έχεις διαπράξει.


Συμφωνώ και προσυπογράφω φίλτατε.

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 18:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα τα περί κακής διδασκαλίας απο τους παπάδες της ηθικής του χριστιανισμού περι φόβου , είναι άλλη μια προσπάθεια απενοχοποίησης του Θεού όπως προανέφερα . Φαντάζομαι οτι θα έχεις διαβάσει την ( Θεόπνευστη ) αποκάλυψη του Ιωάννη.

Φίλε μου Think_Math τι μου προτείνεις?Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα από την απάντησή σου.Μου προτείνεις να ενοχοποιήσω το Θεό για τα λάθη των ανθρώπων??Αυτό θα ήτο αφελές εκ μέρους μου.

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 18:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φαντάζομαι οτι θα έχεις διαβάσει την ( Θεόπνευστη ) αποκάλυψη του Ιωάννη.
Απο την αρχή μέχρι το τέλος , διαρκής εκφοβισμός , πόνος και θάνατος σε όλο του το μεγαλείο .
Τώρα πως εσείς συμβιβάζετε αυτή την εικόνα , με τον Θεό της αγάπης αυτό δεν το κατανοώ.

Φίλτατε Think_Math την θεοπνεύστατη αποκάλυψη του ευαγγελιστού Ιωάννου βεβαίως και την έχω μελετήσει επί πολύ.Δεν νομίζω ότι στηρίζεται στον εκφοβισμό των συνειδήσεων-υποθέτω αυτό εννοείς.

Ο τρόπος αφήγησης ορισμένων γεγονότων διαφέρει από συγγραφέα σε συγγραφέα.Αν για παράδειγμα σου πω:Πρόσεχε μην τρέχεις με το αυτοκίνητο γιατί θα πάθεις κακό-σε φοβίζω?Αν σου πώ:Πρόσεχε μην αναπτύσσεις υπερβολική ταχύτητα με το αυτοκίνητό σου γιατί μπορεί να τρακάρεις και να σου καρφωθεί το τιμόνι στην κοιλιά και τα σπλάχνα σου να βγούν έξω(αηδιαστικό-ε?)-σε φοβίζω?Πιστεύω πως όχι.

Το παραπάνω απλοϊκό παράδειγμα το χρησιμοποίησα για να σου δώσω να καταλάβεις ότι ο ενώ τρόπος αφήγησης μπορεί να αλλάζει,το νόημα είναι το ίδιο:ΜΗΝ ΤΡΕΧΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.Και στις δύο περιπτώσεις για παράδειγμα, αν τις έδινες ως συμβουλές στο παιδί σου ο σκοπός σου θα ήταν να το προφυλάξεις.Δεν το εκφοβίζεις, πλην όμως το κάνεις να συνειδητοποιήσει τον υφιστάμενο κίνδυνο.

Όταν ο Ευαγγελιστής Ιωάννης έγραψε την αποκάλυψη είχε ως σκοπό να πληροφορήσει τον λαό για τα μελλούμενα και να τους προφυλάξει.Αν χρησιμοποιεί εκφράσεις παραστατικές όπως, κατακλυσμούς,λιμούς,σεισμούς, ακρίδες το κάνει αφ'ενός παραβολικά και αφ' ετέρου με σκοπό την αφύπνιση των συνειδήσεων.

Αν διαβάσεις μυθιστορήματά για παράδειγμα της Αγκάθα Κρίστυ θα αντιληφθείς την ποικιλία των πιθανών αφηγήσεων ενός πράγματος που σε κρατά σε αφύπνιση χωρίς απαραίτητα να σε εκφοβίζει.Βεβαίως δεν συγκρίνω-προλαβαίνω τους κακόβουλους-τον Ιωάννη με τη Αγκάθα σε καμμία περίπτωση.Απλά επικαλούμε απλοικά παραδείγματα για να σου δείξω ότι η αφήγηση της Αποκάλυψης είναι παραστατική και όχι εκφοβιστική.

Άλλωστε σε ταινίες - θρίλερ βλέπεις και ακούς χειρότερα πράγματα και αυτό που κάνεις είναι να γελάς.

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 19:42:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote]Επειδή όμως όλα στην ζωή κρίνονται εκ του αποτελέσματος , όλη η ιστορία του χριστιανισμού με ελάχιστες εξαιρέσεις είναι μνημείο εκφοβισμού και καταπίεσης των ανθρώπων .
[/quote]

Συμφωνώ φίλε μου με την εκ του αποτελέσματος κρίση των πάντων στη ζωή.Πρέπει όμως να συνυπολογίζουμε και τις προθέσεις.

Σε ανάγκασε κανείς με τον φόβο να πάς Εκκλησία?Να πας να κοινωνήσεις?Να κάνεις το σταυρό σου ή την προσευχή σου.Επαναλαμβάνω ΜΕ ΤΟ ΦΟΒΟ?


Εκτός και αν εννοείς κάποια λάθη ανθρώπων κατά την εξάπλωση και επικράτηση του Χριστιανισμού τα πρώτα χρόνια της ιστορίας του.

Αν εννοείς αυτό, είναι άδικο και αφελές εκ μέρους σου καθώς και άκρως επικίνδυνο να καταδικάζεις στο σύνολο της μια διδασκαλία επειδή κάποιοι εκφραστές της έκαναν ανομολόγητα λάθη.

Με το παραπάνω επικίνδυνο σκεπτικό σου βοηθάς και ενισχύεις-πιστεύω άθελα σου και τους φανατικούς επικριτές του Ελληνισμού?

Αυτοί καταργούν και αναθεματίζουν έναν ολοκληρο πολιτισμό-Τον Μέγιστο Αρχαίο Ελληνικό Πολιτισμό-διότι στην Αρχαία Αθήνα υπήρχε ο θεσμός των σκλάβων,διότι οι πόλεις-κράτη έκαναν καταστροφικούς και απεχθής πολέμους μεταξύ τους με τρομερή βιαιότητα, διότι τα νεογέννητα μή αρτιμελή παιδιά τα σκότωναν, διότι προσπαθούσαν να εξηγήσουν τα φυσικά φαινόμενα προσδίδοντας σε αυτά θεικές ιδιότητες(Θεός της θάλασσας,της φωτιάς,του πολέμου κ.τ.λ).

Όλα τα παραπάνω αναιρούν το Μέγιστο και την σπουδαιότητα του Αρχαίου Ελληνικού Πολιτισμού?????ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΡΕΠΙΠΤΩΣΗ!!


ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΚΡΙΝΟΝΤΑΣ ΕΚ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ???? Δεν νομίζω.Γι' αυτό πιστεύω ότι το σκεπτικό σου είναι λάθος.

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 19:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote]Επειδή όμως όλα στην ζωή κρίνονται εκ του αποτελέσματος , όλη η ιστορία του χριστιανισμού με ελάχιστες εξαιρέσεις είναι μνημείο εκφοβισμού και καταπίεσης των ανθρώπων .
[/quote]

Συμφωνώ φίλε μου με την εκ του αποτελέσματος κρίση των πάντων στη ζωή.Πρέπει όμως να συνυπολογίζουμε και τις προθέσεις.

Σε ανάγκασε κανείς με τον φόβο να πάς Εκκλησία?Να πας να κοινωνήσεις?Να κάνεις το σταυρό σου ή την προσευχή σου.Επαναλαμβάνω ΜΕ ΤΟ ΦΟΒΟ?


Εκτός και αν εννοείς κάποια λάθη ανθρώπων κατά την εξάπλωση και επικράτηση του Χριστιανισμού τα πρώτα χρόνια της ιστορίας του.

Αν εννοείς αυτό, είναι άδικο και αφελές εκ μέρους σου καθώς και άκρως επικίνδυνο να καταδικάζεις στο σύνολο της μια διδασκαλία επειδή κάποιοι εκφραστές της έκαναν ανομολόγητα λάθη.

Με το παραπάνω επικίνδυνο σκεπτικό σου βοηθάς και ενισχύεις-πιστεύω άθελα σου και τους φανατικούς επικριτές του Ελληνισμού?

Αυτοί καταργούν και αναθεματίζουν έναν ολοκληρο πολιτισμό-Τον Μέγιστο Αρχαίο Ελληνικό Πολιτισμό-διότι στην Αρχαία Αθήνα υπήρχε ο θεσμός των σκλάβων,διότι οι πόλεις-κράτη έκαναν καταστροφικούς και απεχθής πολέμους μεταξύ τους με τρομερή βιαιότητα, διότι τα νεογέννητα μή αρτιμελή παιδιά τα σκότωναν, διότι προσπαθούσαν να εξηγήσουν τα φυσικά φαινόμενα προσδίδοντας σε αυτά θεικές ιδιότητες(Θεός της θάλασσας,της φωτιάς,του πολέμου κ.τ.λ).

Όλα τα παραπάνω αναιρούν το Μέγιστο και την σπουδαιότητα του Αρχαίου Ελληνικού Πολιτισμού?????ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!!


ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΚΡΙΝΟΝΤΑΣ ΕΚ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ???? Δεν νομίζω.Γι' αυτό πιστεύω ότι το σκεπτικό σου είναι λάθος.

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 19:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με συγχωρείται για τη διπλή απάντηση!

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 23:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε crowl26:
Εχω μιλήσει με όλους τους Χριστιανούς του FORUM και όλοι μου έχετε δώσει την ίδια εντύπωση :
Οτι δεν καταλαβαίνετε ούτε τα αυτονόητα .
Απο τα παραδείγματα μόνο που δίνεις , φαίνεται η σύγχυση στην οποία βρίσκεσαι.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 1:

quote:
Ο τρόπος αφήγησης ορισμένων γεγονότων διαφέρει από συγγραφέα σε συγγραφέα.Αν για παράδειγμα σου πω:Πρόσεχε μην τρέχεις με το αυτοκίνητο γιατί θα πάθεις κακό-σε φοβίζω?Αν σου πώ:Πρόσεχε μην αναπτύσσεις υπερβολική ταχύτητα με το αυτοκίνητό σου γιατί μπορεί να τρακάρεις και να σου καρφωθεί το τιμόνι στην κοιλιά και τα σπλάχνα σου να βγούν έξω(αηδιαστικό-ε?)-σε φοβίζω?Πιστεύω πως όχι.

Στην αποκάλυψη , τα όσα τρομερά περιγράφονται είναι πληγές που προκαλεί ο ίδιος ο Θεός της αγάπης και όχι μία τυχαία διαδικασία όπως το αυτοκινητιστικό δυστύχημα .
Ο ίδιος ο θεός σου λέει θα σε τιμωρήσω και όχι θα τιμωρηθείς απο κάποια διαδικασία που δεν μπορεί να ελεγθεί ,όπως το δυστύχημα .
Δηλαδή άμα σου πει κάποιος :
"κάτσε καλά γιατί θα σε ξεκοιλιάσω"
είναι το ίδιο με το να σου πεί :
"πρόσεχε μην τρακάρεις γιατί θα ξεκοιλιαστείς "
ΘΑ ΑΣΤΕΙΕΥΕΣΑΙ ΒΕΒΑΙΑ.
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ??

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 2:

quote:
Αυτοί καταργούν και αναθεματίζουν έναν ολοκληρο πολιτισμό-Τον Μέγιστο Αρχαίο Ελληνικό Πολιτισμό-διότι στην Αρχαία Αθήνα υπήρχε ο θεσμός των σκλάβων,διότι οι πόλεις-κράτη έκαναν καταστροφικούς και απεχθής πολέμους μεταξύ τους με τρομερή βιαιότητα, διότι τα νεογέννητα μή αρτιμελή παιδιά τα σκότωναν, διότι προσπαθούσαν να εξηγήσουν τα φυσικά φαινόμενα προσδίδοντας σε αυτά θεικές ιδιότητες(Θεός της θάλασσας,της φωτιάς,του πολέμου κ.τ.λ).
Όλα τα παραπάνω αναιρούν το Μέγιστο και την σπουδαιότητα του Αρχαίου Ελληνικού Πολιτισμού?????ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!!

Αυτό και αν είναι άσχετη αναφορά .
Ο Ελληνικός πολιτισμός φίλε είναι ανθρώπινο δημιούργημα και όπως όλα τα ανθρώπινα δημιουργήματα περιέχει λάθη και σφάλματα .
Οταν όμως αναφέρεσαι σε ΘΕΙΚΟ δημιούργημα όπως ισχυρίζεσαι οτι είναι ο Χριστιανισμός , δεν μπορείς να το βάζεις στο ίδιο καζάνι με τα ανθρώπινα και να το κρίνεις με τα ίδια μέτρα και σταθμά.
Στον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό δεν υπάρχει θεική αυθεντία.
Είναι ένα συλλογικό δημιούργημα πολλών ανθρώπων και είναι λογικό να αντικατοπτρίζει και τις αδυναμίες τους .
Η θρησκεία όμως στηρίζεται σε έναν αλάθητο Θεό . Και ως εκ τούτου ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να έχει αδυναμίες .
Αν οι άνθρωποι που ο ίδιος ο Θεός επέλεξε να τον αντιπροσωπεύουν επι της γής είναι ΚΑΘΙΚΙΑ , τοτε έχει πρόβλημα ΚΑΙ ο Θεός . ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2006, 00:23:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε crowl26:
Εχω μιλήσει με όλους τους Χριστιανούς του FORUM και όλοι μου έχετε δώσει την ίδια εντύπωση :
Οτι δεν καταλαβαίνετε ούτε τα αυτονόητα .
Απο τα παραδείγματα μόνο που δίνεις , φαίνεται η σύγχυση στην οποία βρίσκεσαι.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 1:

quote:
Ο τρόπος αφήγησης ορισμένων γεγονότων διαφέρει από συγγραφέα σε συγγραφέα.Αν για παράδειγμα σου πω:Πρόσεχε μην τρέχεις με το αυτοκίνητο γιατί θα πάθεις κακό-σε φοβίζω?Αν σου πώ:Πρόσεχε μην αναπτύσσεις υπερβολική ταχύτητα με το αυτοκίνητό σου γιατί μπορεί να τρακάρεις και να σου καρφωθεί το τιμόνι στην κοιλιά και τα σπλάχνα σου να βγούν έξω(αηδιαστικό-ε?)-σε φοβίζω?Πιστεύω πως όχι.

Στην αποκάλυψη , τα όσα τρομερά περιγράφονται είναι πληγές που προκαλεί ο ίδιος ο Θεός της αγάπης και όχι μία τυχαία διαδικασία όπως το αυτοκινητιστικό δυστύχημα .
Ο ίδιος ο θεός σου λέει θα σε τιμωρήσω και όχι θα τιμωρηθείς απο κάποια διαδικασία που δεν μπορεί να ελεγθεί ,όπως το δυστύχημα .
Δηλαδή άμα σου πει κάποιος :
"κάτσε καλά γιατί θα σε ξεκοιλιάσω"
είναι το ίδιο με το να σου πεί :
"πρόσεχε μην τρακάρεις γιατί θα ξεκοιλιαστείς "
ΘΑ ΑΣΤΕΙΕΥΕΣΑΙ ΒΕΒΑΙΑ.
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ??

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 2:

quote:
Αυτοί καταργούν και αναθεματίζουν έναν ολοκληρο πολιτισμό-Τον Μέγιστο Αρχαίο Ελληνικό Πολιτισμό-διότι στην Αρχαία Αθήνα υπήρχε ο θεσμός των σκλάβων,διότι οι πόλεις-κράτη έκαναν καταστροφικούς και απεχθής πολέμους μεταξύ τους με τρομερή βιαιότητα, διότι τα νεογέννητα μή αρτιμελή παιδιά τα σκότωναν, διότι προσπαθούσαν να εξηγήσουν τα φυσικά φαινόμενα προσδίδοντας σε αυτά θεικές ιδιότητες(Θεός της θάλασσας,της φωτιάς,του πολέμου κ.τ.λ).
Όλα τα παραπάνω αναιρούν το Μέγιστο και την σπουδαιότητα του Αρχαίου Ελληνικού Πολιτισμού?????ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!!

Αυτό και αν είναι άσχετη αναφορά .
Ο Ελληνικός πολιτισμός φίλε είναι ανθρώπινο δημιούργημα και όπως όλα τα ανθρώπινα δημιουργήματα περιέχει λάθη και σφάλματα .
Οταν όμως αναφέρεσαι σε ΘΕΙΚΟ δημιούργημα όπως ισχυρίζεσαι οτι είναι ο Χριστιανισμός , δεν μπορείς να το βάζεις στο ίδιο καζάνι με τα ανθρώπινα και να το κρίνεις με τα ίδια μέτρα και σταθμά.
Στον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό δεν υπάρχει θεική αυθεντία.
Είναι ένα συλλογικό δημιούργημα πολλών ανθρώπων και είναι λογικό να αντικατοπτρίζει και τις αδυναμίες τους .
Η θρησκεία όμως στηρίζεται σε έναν αλάθητο Θεό . Και ως εκ τούτου ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να έχει αδυναμίες .
Αν οι άνθρωποι που ο ίδιος ο Θεός επέλεξε να τον αντιπροσωπεύουν επι της γής είναι ΚΑΘΙΚΙΑ , τοτε έχει πρόβλημα ΚΑΙ ο Θεός . ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ??




Φίλε Think_Math, αν ο Θεός της Αποκάλυψης ήταν τόσο κακός όσο εσύ θέλεις να τον παρουσιάζεις, γιατί να μας προειδοποιήσει υπαγορεύοντάς τη στον Ιωάννη?????

****Περιμένω σοβαρή απάντηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2006, 01:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Think_Math, αν ο Θεός της Αποκάλυψης ήταν τόσο κακός όσο εσύ θέλεις να τον παρουσιάζεις, γιατί να μας προειδοποιήσει υπαγορεύοντάς τη στον Ιωάννη?????

Πολύ απλά γιατί αυτός ο Θεός δεν υπάρχει άρα δεν μας έστειλε τίποτα.
Σε κάλυψα ?
Τώρα το περι σοβαρής απάντησης δεν το κατάλαβα .
Σου εχω δώσει ποτέ μη σοβαρή απάντηση ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2006, 01:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Φίλε Think_Math, αν ο Θεός της Αποκάλυψης ήταν τόσο κακός όσο εσύ θέλεις να τον παρουσιάζεις, γιατί να μας προειδοποιήσει υπαγορεύοντάς τη στον Ιωάννη?????

Πολύ απλά γιατί αυτός ο Θεός δεν υπάρχει άρα δεν μας έστειλε τίποτα.
Σε κάλυψα ?
Τώρα το περι σοβαρής απάντησης δεν το κατάλαβα .
Σου εχω δώσει ποτέ μη σοβαρή απάντηση ?



Σοβαρός άνθρωπος και να κάθεται να κάνει ολόκληρες αναλύσεις για κάτι που θεωρεί ανύπαρκτο;

Όταν δέχεσαι να σχολιάσεις ή μάλλον να κατηγορήσεις το θεό των Χριστιανών (για την Α ή Β πράξη του), θα πρέπει, και για χάρη της συζήτησης, να θεωρήσεις δεδομένη την ύπαρξή του κι ας μην είσαι πιστός Του.
Αλλιώς τι νόημα έχει να σχολιάζεις κάτι που θεωρείς ανύπαρκτο;;
Οπότε, ή μας δουλεύεις και το σταματάμε εδώ ή,

σκοπός σου είναι (που μάλλον αυτό συμβαίνει) να επιδοθείς και εσύ στο παιχνίδι που επιδίδεται ο περισσότερος κόσμος εδώ μέσα!
Από μια πέτρα στο χέρι και δώστε του να καταλάβει!

Έτσι είναι φίλε μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2006, 02:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Όταν δέχεσαι να σχολιάσεις ή μάλλον να κατηγορήσεις το θεό των Χριστιανών (για την Α ή Β πράξη του), θα πρέπει, και για χάρη της συζήτησης, να θεωρήσεις δεδομένη την ύπαρξή του κι ας μην είσαι πιστός Του.
Αλλιώς τι νόημα έχει να σχολιάζεις κάτι που θεωρείς ανύπαρκτο;;

Η απαντησή σου φίλε ψηλέ είναι ασορτί με όλο τον υπόλοιπο παραλογισμό που έχει το δόγμα στο οποίο πιστέυεις.

Δηλαδή αν συζητήσουμε για το αν υπάρχουν εξωγήινοι στον Αρη ,
θα πρέπει προκαταβολικά να θεωρήσουμε την ύπαρξη τους ΔΕΔΟΜΕΝΗ ?? !!
Αυτο πραγματικά δεν το έχω ξανακούσει .
Ημαρτον.

Δεν σχολιάζω κάτι που θεωρώ ανύπαρκτο αλλά προσπαθώ να σου αποδείξω ΓΙΑΤΙ είναι ανύπαρκτο .
Την καταλαβαίνεις αυτή την λεπτή διαφορά ??

Για να στο πω μεταφορικά :
Δεν ψάχνω να βρώ τον δολοφόνο σε έναν ανύπαρκτο φόνο , αλλά να σου αποδείξω οτι δεν υπήρξε φόνος .
ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ Η ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ. ??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2006, 11:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε crowl26:
Εχω μιλήσει με όλους τους Χριστιανούς του FORUM και όλοι μου έχετε δώσει την ίδια εντύπωση :
Οτι δεν καταλαβαίνετε ούτε τα αυτονόητα .
Απο τα παραδείγματα μόνο που δίνεις , φαίνεται η σύγχυση στην οποία βρίσκεσαι.

Φίλε μου Think_Math σε πληροφορώ ότι καταλαβαίνω τα αυτονόητα.Και επίσης δεν βρίσκομαι σε καμμία σύγχηση.Όταν αδυνατείς να απαντήσεις με επιχειρήματα ΜΗΝ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙΣ τους συνομιλητές σου.Δεν σε αναγκάζει κανείς να ευρίσκεσαι σε αυτό το φόρουμ.

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy