ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ποιός είναι τελικά ο Θεός στον οποίο πρέπει να πιστεύουμε?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2009, 11:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο θεος ειναι ενα κατασκευασμα του εγκεφαλου και τιποτα περισσοτερο ή λιγοτερο , ο λογος που ο εγκεφαλος μας τον δημιουργησε ηταν καθαρα για την επιβιωση μας , για την ακριβεια δεν υπαρχει "λογος-σκοπος" απλα οι ανθρωποι που "πιστευαν" καπου προσαρμοστηκαν καλυτερα (μειωσαν το αγχος για την επιβιωση του) και η διαρκεια της ζωης τους ηταν μεγαλυτερη απο αυτους που ο εγκεφαλος τους δεν ειχε δημιουργησει αυτο τον τροπο "σκεψης" και "ερμηνευσης" των οσων υπηρχαν γυρω τους (φυσικα το παραπανω ειναι απλουστευμενο , αλλιως θα θελαμε αρκετες σελιδες για να τα γραψουμε)

το που "πιστευει" ο καθενας σημερα εξαρταται απο

α) τις κατασκευης του εγκεφαλου του
β) παιδεια και τροπο σκεψης
γ) επιπεδο γνωσεων


μαλιστα εγω τα τοποθετω με την συγκεκριμενη σειρα, καθως εαν ο εγκεφαλος μου ειναι φτιαγμενος για να πιστευω , οτι και να μου λενε , οτι και να μαθαινω εγω θα το απορριπτω για χαριν του θεου

αντιθετα εαν ο εγκεφαλος μου ειναι φτιαγμενος για να αμφισβητει και να μη δεχετε θεους και πνευματα τοτε το επομενο ειναι η παιδεια και ο τροπος σκεψης που αναπτυσω μεσα απο τον κοινωνικο μου περιγυρω (ετσι ωστε να αντισταθω/αντιδρασω στα οσα μας φυτευουν απο μωρα παιδια στο κεφαλι μας) και τελος ολο αυτο ερχετε να το συμπληρωσει το γ που δεν ειναι τιποτα αλλο απο την επιστημονικη γνωση και μεθοδο αποδοχης / αποδειξης οτι κατι ισχυει/υπαρχει ή οχι

τι εννουμε τωρα "φτιαγμενος εγκεφαλος" , μιλαμε για τους υποδοχεις και την αντιστοιχη ουσια , που οταν ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ τον θεο , οι υποδοχεις γεμιζουμε και εμας μας κατακλυζει καποια ευφορια , ηρεμια , χαρα , ανακουφιση , οταν αυτοι οι υποδοχεις δεν "υπαρχουν" ή η αντιδραση τους ειναι πολυ χαμηλοτερη ή μηδενικη οταν σκεφτομαστε τον θεο τοτε η κατασκευη μας ειναι να μη πιστευουμε!!!

τι πρεπει να πιστευουμε ? ΤΙΠΟΤΑ (τουλαχιστον οσο αφορα τον "πνευματικο" κοσμο ) , ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΟΥΜΕ , να καταλαβαινουμε ... η πιστη ηταν το παρελθον , το μελλον ειναι η ΓΝΩΣΗ και τιποτα αλλο !!!

Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

Edited by - makfor on 23/06/2009 12:19:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2009, 13:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα αυτό σου λέω, αγαπητέ : δεν είπα ότι κάποιο/α εκ των δογμάτων περιέχουν καλύτερη ποιοτικά αλήθεια, είπα ότι θεωρώ ότι η πιο καλή αλήθεια είναι αυτή που προκύπτει από και απευθύνεται σε εξατομικευμέςν αναζητήσεις. Άρα, το να υποστηρίξω μία αλήθεια που ζητάει αυτοκτονίες (των άλλων, φυσικά) ή καταβολή περιουσιών, ουσιαστικά είναι σα να δημιουργώ μία αλήθεια που παρεμβάλλεται στην αλήθεια των άλλων. Άρα, να μου λείπει...

Το θέμα είναι οτι αυτό που θα πιστέψει ο άλλος θα 'εχει να κάνει με το δικό του βαθμό "αντικειμενικότητας" αλλα και γνώσης πάνω σε θρησκευτικά κείμενα και άλλα. Και ούτε αντικειμενικότητα υπάρχει ούτε διάθεση για ψάξιμο ή διαλογισμό αντιστοιχα, θεωρω δηλαδη οτι η παραπάνω θεωρηση σου μπορεί εύκολα να οδηγήσει στην αθεϊα η οποία με τη σειρά της θα σπρώξει την ήδη πολύ ακόλαστη κοινωνία(και ειδικά τους νέους) σε μεγαλύτερες ακολασίες, και γενικά πλέον η ακολασία "θα πουλάει" για αυτό και εύκολα θα εξαπλωθεί(όπως συμβαίνει ήδη αργά και σταθερά).

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
It is not the spoon that bends.. It is yourself.."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2009, 14:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Hermit:
Έρχεσαι σε αυτόν τον κόσμο και αμέσως σε σπρώχνουν, με βαφτίσια,
προσευχές στα σχολεια και εικόνες σε δημοσιους χώρους... Γίνεται
μια πλύση εγκεφαλου που δύσκολα μπορείς να την ξεπεράσεις όταν
ενηλικιωθείς.

Καμιά πλύση εγκεφάλου δε γίνεται. Απόδειξη ότι πολλοί από τους άθεους προέρχονται από Χριστιανικές οικογένειες, αλλά στην πορεία για τους Χ ή Ψ λόγους έπαψαν να πιστεύουν.
Ο άμεσα και νόμιμος υπεύθυνος για την ηθική και πνευματική καλλιέργεια του παιδιού του είναι ο γονιός του. Αυτός θα του δώσει τις αξίες που αυτός πιστεύει ότι θα βοηθήσουν το παιδί του στο μέλλον.
Όταν το παιδί μεγαλώσει και πατήσει μόνο του στα πόδια του, μπορεί άνετα να συνεχίσει να πορεύεται προς αυτές τις κατευθύνσεις ή σε άλλες.

Για παράδειγμα πόσα παιδιά από πολύ καλές οικογένειες δεν πήραν τον κακό το δρόμο? δεν έμπλεξαν είτε με κλοπές είτε με ναρκωτικά?
Αυτό σημαίνει ότι το παιδί έκτισε μια δική του προσωπικότητα.
Εάν λοιπόν το παιδί δεν θέλει δε θα παραμείνει Χριστιανός, με το ζόρι κανείς δε γίνεται ούτε άθεος ούτε ένθεος.

Εσένα σε ενοχλεί όμως αυτό γιατί θέλεις όλοι να γίνουν σαν εσένα......ε! δε γίνεται ρε φίλε! δε θα πεις για παράδειγμα εσύ σε εμένα ποιους δρόμους θα δείξω στο παιδί μου! δεν έχεις κανέναν απολύτως δικαίωμα......στο απαγορεύω ξερά.
Όπως εγώ δεν έχω το δικαίωμα να επέμβω στη δική σου οικογένεια.

quote:
Hermit:
Αντί να σε συμβουλέψει η εκκλησια σε ταλαιπωρεί με δόγματα, σε γεμίζει
με τύψεις και δεν σου επιτρέπει να ψάξεις την αλήθεια μέσα σου και σε
άλλες διδασκαλίες. Αποκαλούν την εσωτερική σου αλήθεια ως πλάνη,
ψέμα, αιρετική και αμαρτία, εκτος αν αυτή δε συγκρούεται με τα δικά τους
πιστεύω. Δεν δέχονται άλλες γνώμες, αλήθειες και ανάγκες και θέλουν το
πρόβατο να γυρίσει στην άγγελοι, αντί να εξατομικευτεί.

Ποτέ δε με ταλαιπώρησε, αντιθέτως με γεμίζει γαλήνη, και με βοηθάει μέσω της λειτουργίας σε μια πνευματική ανύψωση.
Η εκκλησία δεν παύει παρά να διδάσκει την αρετή και την ηθική μέσα από τα Ευαγγέλια, εάν εσύ αυτό το αποκαλείς πλάνη ψέμα και αμαρτία, είναι μία δική σου λαθεμένη άποψη περί της εκκλησίας και των Ευαγγελίων.

Το να δέχονται άλλες αλήθειες (φαντάζομαι ότι εννοείς θρησκευτικές!) θα ήταν παράλογο αφού για την κάθε θρησκεία μία είναι η αλήθεια..........εσύ τελείς υπό σύγχυση.....από τη μια λες ότι υπάρχουν άγγελοι (Μιχαήλ, Γαβριήλ, χερουβίμ, κ.λ.π.) και δαίμονες, από την άλλη ότι δεν υπάρχει ένας Θεός αλλά πάρα πολλοί!! .....αχταρμά τα έχεις κάνει!! έχεις φτιάξει μια δική σου θρησκεία.....και πιστεύεις ότι αυτή είναι η θρησκευτική αλήθεια.

Η δική σου προσωπική θρησκευτική αλήθεια μπορεί όχι όμως των άλλων.
Κάτι ντεμί απολαμβάνεις, ανακατεμένο με στοιχεία από ειδωλολατρία χριστιανισμό και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.....

quote:
Hermit:
Η εξομολόγηση και το βάφτισμα.

Εσύ πως το ξέρεις αυτό? βρίσκεσαι στην καρδιά του καθενός?

quote:
europaios2:
Καλά έχεις δίκιο εκ παραδρομής έγραψα η μαγική!! η μαντική ήθελα να γράψω!! έτσι την είπες!!....συγνώμη.

Hermit:
Σε συγχωρώ γιατί έχω κατανόηση.



quote:
Hermit:
Επειδή είμαι
αποκρυφιστής και μάγος γνωρίζω ότι ψεύδεσαι.

Ε! τώρα τι να πω?.....η "μαγική" τράπουλα σε πείραξε?

quote:
ar_ia:
Κανείς δεν είναι τέλειος......!
Δοκίμασε να κόψεις για ένα μήνα το λιβάνι και που ξέρεις....ίσως βοηθήσει να το ξεπεράσεις....

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το εν λόγω μυρωδικό......εσένα άμα σε ενοχλεί να το αποφεύγεις.

quote:
ar_ia:
Αν δεν είναι επιβολλή ο νηπιοβαπτισμός τότε τι είναι???????

Είναι η προσπάθεια του γονιού να δώσει στο παιδί του τα πρώτα βήματα προς το σωστό δρόμο. Έτσι πιστεύει κι έτσι πράττει.

Εσένα σε καίει να επιβάλεις την άποψή σου στον ίδιο το γονιό!!! το πως δηλαδή θα αναθρέψει το ίδιο του το παιδί!!!! .......φαντάζομαι τι θα κάνεις με το δικό σου!!!! με το μαχαίρι θα στέκεις από πάνω του.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2009, 14:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Φίλε dr jekyll

quote:
Το θέμα είναι οτι αυτό που θα πιστέψει ο άλλος θα 'εχει να κάνει με το δικό του βαθμό "αντικειμενικότητας" αλλα και γνώσης πάνω σε θρησκευτικά κείμενα και άλλα.

Δεν είμαι κατά της ουδέτερης διδασκαλίας των θρησκειών στο σχολείο, αρκεί να δίνει τα κίνητρα και την πρό(σ)κληση στο νέο να ερευνήσει, έστω τα 2-3 δόγματα που του εξάπτουν περισσότερο την περιέργεια. Η μασημένη τροφή όμως και το άφιλτρο τάϊσμα με τρελαίνουν.

quote:
Και ούτε αντικειμενικότητα υπάρχει

Κακώς

quote:
ούτε διάθεση για ψάξιμο ή διαλογισμό

Πολύ πιο κακώς

quote:
θεωρω δηλαδη οτι η παραπάνω θεωρηση σου μπορεί εύκολα να οδηγήσει στην αθεϊα η οποία με τη σειρά της θα σπρώξει την ήδη πολύ ακόλαστη κοινωνία(και ειδικά τους νέους) σε μεγαλύτερες ακολασίες

Προσωπικά διαφωνώ με τη συνεπαγωγή σου για την αθεϊα, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερο το να βάζεις στο νέο τη "βάσανο", γιατί οι αντιδράσεις στο "έτοιμο" σπάνια μπορούν να χαρακτηριστούν επαρκείς. Και αυτό το βλέπεις σε χώρες όπου η παιδεία ΠΑΡΑΕΙΝΑΙ θρησκευτική, εκεί η κρίση επί τέτοιων θεμάτων επαφίεται μόνο στους θρησκευτικούς άρχοντες. Όσο για την αθεϊα, είναι μία πιθανή επιλογή, μην το ξεχνάς αυτό, αλλά για να γίνει κάποιος άθεος, ενδεχομένως θα μπει στη διαδικασία να σκεφτεί γιατί δεν είναι ένθεος, όπως και κάποιος συνειδητοποιημένος ένθεος. Αν από την άλλη, η αθεϊα εδιδάσκετο ως τρόπος σκέψης στα σχολεία θα ήμουν εξίσου αρνητικός. Είπαμε, αντιπαθώ τα μαγαζιά ετοιματζίδικης ιδεολογίας.

quote:
και γενικά πλέον η ακολασία "θα πουλάει"

Αν η ακολασία πουλάει ένεκα έλλειψης θεού, όπως αφήνεις να εννοηθεί, αυτό σημαίνει ότι μεγάλο ποσοστό των ένθεων (χωρίς να γνωρίζω αν είναι πλειοψηφικό βέβαια) αποδέχεται το Θεό βάσει φόβου παρά βάσει πίστης. Αν ο άνθρωπος έχει τάση στην ακολασία (δεν ξέρω τι ορίζεις βέβαια ακολασία), η αποτροπή της διάπραξής της λόγω του όποιου θρησκευτικού (ή ακόμα και κοινωνικού) εναγκαλισμού, απλά αποτελεί στοιχείο φόβου, όχι βελτίωσης του χαρακτήρα. Και, σε βάθος χρόνου, με το φόβο δεν πετυχαίνεις κάτι, εκτός από έντονη καταπιεσμένη αντίδραση.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2009, 14:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2
quote:

quote:
Hermit:
Επειδή είμαι
αποκρυφιστής και μάγος γνωρίζω ότι ψεύδεσαι.

Ε! τώρα τι να πω?.....η "μαγική" τράπουλα σε πείραξε?


Eνώ η εκκλησία σου το να επιλέγει κάθε χρόνο κάνα δυο παπάδες και να τους κάνει ¨Αγίους¨είναι απόλυτα φυσιολογικό!!!!!!!!

quote:
ar_ia:
Αν δεν είναι επιβολλή ο νηπιοβαπτισμός τότε τι είναι???????

quote:
europaios2
Είναι η προσπάθεια του γονιού να δώσει στο παιδί του τα πρώτα βήματα προς το σωστό δρόμο. Έτσι πιστεύει κι έτσι πράττει.

Εσένα σε καίει να επιβάλεις την άποψή σου στον ίδιο το γονιό!!! το πως δηλαδή θα αναθρέψει το ίδιο του το παιδί!!!! .......φαντάζομαι τι θα κάνεις με το δικό σου!!!! με το μαχαίρι θα στέκεις από πάνω του.


Εμένα αγαπητέ δεν με καίει να επιβάλλω τπτ και σε κανέναν!
Την αποψή μου λέω μόνο και τπτ περισσότερο, και απόδειξη είναι πως όταν μου ζήτησε ο αδελφός μου να του βαφτίσω το παιδί του το έκανα δίχως να προσπαθήσω να του επιβάλλω την άποψή μου, αν και ήξερε πως εγώ δεν πιστεύω σε όλα αυτά.Και το έκανα απλά για να τον ευχαριστήσω γιατί ήταν κάτι που το ήθελε και το σεβάστηκα.
Αυτή είναι και η διαφορά μας με εσάς τους φανατικούς, πως ποτέ δεν θα κάνετε κάτι παρόμοιο σε κάποιον αλλόθρησκο!

Όσον αφορά το παιδί μου, δεν έχω, αλλά αν κάνω, θα του μάθω πιο σημαντικά πράγματα όπως, το ότι δεν πρέπει να πειράζουμε τον συνανθρωπό μας, να βοηθά όπου μπορεί, να μην κλέβει, να μην μπλέξει με ναρκωτικά κτλ.
A, και να γίνει Ολυμπιακός βέβαια!!!

Τα μόνα πράγματα που δεν θα θίξω ποτέ (ούτε θετικά ούτε αρνητικά) θα είναι ότι έχει σχέση με θρησκείες και με πολιτικά! Όταν μεγαλώσει μπορεί κάλιστα να διαβάσει, να μάθει για όλα και να επιλέξει μόνο του τι είναι αυτό που θα ακολουθήσει...
Και δεν θα έχω πρόβλημα αν θα γίνει χριστιανός, μωαμεθανός, ινδουιστής, βουδιστής, νδ, πασοκ, κκε, αρκεί να είναι δική του, και μόνο δική του η απόφαση!

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2009, 14:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Στην απαρχή της ζωής σου δυστυχώς ναι. Και το χειρότερο είναι ότι δημιουργούν και τις ανάλογες (εκπαιδευτικές και κοινωνικές) δομές, για να σε πείσουν για το ορθόν της επιλογής που έκαναν για σένα, τη στιγμή που η πίστη δεν αποτελεί καν πολιτικοκοινωνική επιταγή, αλλά καθαρά εσωτερική διεργασία.


H εκπαίδευση και το κράτος γενικά, έχει αναγνωρίσει στη θρησκεία μας τις αξίες αυτές που βοήθησαν στη διάσωση και εξύψωση του γένους μας.
Αν θέλεις μπορείς να μας παρουσιάσεις, την ανάλογη προσφορά μιας άλλης θρησκείας, η οποία βοήθησε τον Ελληνισμό στις δύσκολες στιγμές της σκλαβιάς και τον κράτησε ζωντανό δίνοντας του κουράγιο κι ελπίδα.
Δεν αποτελεί λοιπόν η πίστη απλά μια εσωτερική διεργασία! γιατί όσοι Έλληνες έγιναν μουσουλμάνοι επί Τουρκοκρατίας! Τούρκευσαν! και υπολογίζονται σε 500-1.000.000 στα μαύρα χρόνια της σκλαβιάς, οπότε καταλαβαίνεις το σημερινό τους αριθμό.

Εάν αυτό εσύ το θεωρείς τυχαίο και απλά μία εσωτερική διεργασία, εγώ το θεωρώ ύψιστη πολιτικοκοινωνική αλλά και εθνική επιταγή.


quote:
kostakis:
β) Ποια μυστήρια ζήτησε ο Χριστός να τελούμε; σε ποια εδάφια των Ευαγγελίων αναφέρεται αυτο; και για ποιο λόγονα τελούμε ΑΥΤΑ τα μυστήρια και όχι κάποια άλλα ή να μην τελούμε μυστήρια και απλά να διάγουμε βίον αγαπητικό; κάπου δε σε πιάνω εδώ.

Για παράδειγμα, τόσο της βάπτισης όσο και της Θείας Κοινωνίας! τα αναφέρει ξεκάθαρα.


quote:
kostakis:
Γίνεται και στο Ισλάμ, απ' ότι ξέρω, με την περιτομή αμέσως μετά τη γέννηση. Είναι απαράδεκτο και σε αυτήν την περίπτωση, αλλά θα σου φέρω ένα πεζό πολιτικό παράδειγμα για παραλληλισμό : δεδομένου ότι μόλις μία σχετική πλειοψηφία της τάξης του 30% (χονδρικά) δέχεται τον πρωθυπουργό ως εκφραστή της γνώμης της, συμφωνείς εσύ στη μη διεξαγωγή δημοψηφίσματος για το Ευρωσύνταγμα με τη δικαιολογία ότι "αυτούς ψηφίσαμε ως κυβέρνηση, αυτοί μας εκπροσωπούν" σε κάθε περίπτωση; γιατί λοιπόν η ονοματοδοσία να μην είναι απλά προσωρινή μέχρι την ενηλικίωση, η δε θρησκευτική ταυτότητα να μη σχετίζεται καθόλου με αυτή και να αποτελεί επιλογή του ατομου στη διάρκεια της ζωής του;

Στο ερώτημά σου επειδή μιλάμε για Σύνταγμα, εάν η κυβέρνησή μας είχε το 50% και κάτι, τότε όντως δε θα μου καιγόταν καρφί. Όμως τη στιγμή που δεν έχει αυτό το ποσοστό, θεωρώ το δημοψήφισμα απαραίτητο.
Μα όποιος θέλει μπορεί να πάει να ξεγραφτεί! μια αίτηση στη Μητρόπολη που ανήκει και τελείωσε το θέμα.
Η θρησκευτική ταυτότητα δεν επιβάλλεται. Όποιος γονιός δε θέλει, δεν βαπτίζει το γονιό του!.........να στο πω αλλιώς.....το παιδί σου γιατί το στέλνεις να μάθε γράμματα?
Αυτό μπορεί να θέλει να γίνει τσοπάνης!.....να περιμένεις να πάει 18....να ενηλικιωθεί και να αποφασίσει μόνο του αν θέλει να μάθει γράμματα ή όχι......το ίδιο και με τις ξένες γλώσσες!!!........τη λογική σου ακολουθώ.

quote:
kostakis:
Η κηδεμονία έχει την έννοια της φυσικής προστασίας και της ανατροφής, όχι της ιδεολογικής ταυτοποίησης και προσαρμογής. Νομίζω ότι θα πρέπει να επαναπροσδιοριστεί λίγο η έννοια της κηδεμονίας, γιατί αποκτά αρνητικές χροιές σε πολλά επίπεδα.

Κάτι σαν τις αρκούδες δηλαδή?
Εγώ τον κανακάρη μου όμως δεν το βλέπω σαν αρκουδάκι.....

quote:
kostakis:
Κι εδώ είσαι λάθος. Ο γονιός στο σπίτι έχει ρόλο παρουσίασης και συμβουλής, στο πλαίσιο που δεχτούμε ότι αποτελεί το φυσικό κηδεμόνα του παιδιού του. Η Εκκλησία ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΡΟΛΟ και απλά θα πρέπει να αρκείται στην καθοδήγηση εκείνων οι οποίοι επιλέγουν το δρόμο της και εντάσσονται ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ σε αυτή.
Δυστυχώς, θα επιστρέψουμε πάλι στο θέμα του διαχωρισμού της εκκλησίας από την παιδεία και, όπως αντιλαμβάνεσαι, δε θα βγάλουμε άκρη.

Η εκκλησία έχει το ρόλο της ψυχικής ανάτασης του ανθρώπου και ως εκ τούτου ο ρόλος της για τους πιστούς της είναι αναγκαίος και πολύτιμος.
Ο ίδιος ο Ιησούς αγκάλιασε τα παιδάκια και τα δέχτηκε κοντά του.
Δείχνοντας σε εμάς τους Χριστιανούς ότι τα παιδία δεν χρειάζεται να έχουν πρώτα κλείσει τα 18 για να πάνε στην εκκλησία......όπως το ίδιο δε χρειάζεται για να πάνε να μάθουν γράμματα.

quote:
kostakis:
Ο Κωστάκης είπε : "Οτιδήποτε στρέφει τον άνθρωπο στην εξατομικευμένη εσωτερική αυτοπραγμάτωση αποτελεί φιλοσοφία, οτιδήποτε τον οδηγεί στη συλλογική αναζήτηση μέσω κοινά αποδεκτών κωδίκων - κανόνων αποτελεί θρησκεία"
Περιμένω τα δικά σας ρητά...

Ο άνθρωπος είναι ελεύθερος είτε να πορευτεί μόνος του είτε ομαδικά σε οποιαδήποτε τομέα της ζωής του.
Το τι είναι σωστό ή καλύτερο, δε θα το κρίνει το σύνολο ή μια ξένη μονάδα, παρά μόνο η ίδια η μονάδα. Αυτό που την καλύπτει αυτό και πρέπει να πράξει.

quote:
kostakis:
Η αλήθεια είναι αλήθεια και ο Θεός είναι Θεός, καμία σχέση.


Η αλήθεια είναι ένα χαρακτηριστικό που εκπορεύεται από αληθινές καταστάσεις ως εκ τούτου σχετίζεται άμεσα με τον Θεό.....τον αληθινό Θεό.

quote:
kostakis:
Σαφώς, όπως άλλωστε ισχύει και το αντίθετο. Το θέμα είναι ότι η δική σου "διαστρέβλωση" θα σε βάλει σε έρευνα και ενδοσκόπηση, προκειμένου να δημιουργηθεί, ενώ η "έτοιμη" είναι λίγο πρόχειρη, αλλά και προπομπός πνευματικής βολεψιάς. Άλλο είναι να ψάχνεις από την αρχή, άλλο από τη μέση και με περιορισμένα όρια...

Όπως προτιμώ να μαθαίνω από τα λάθη των άλλων και να αποφύγω να την πατήσω κι εγώ για παρόμοια θέματα, έτσι προτιμώ να ξεκινώ την όποια έρευνα με τη βοήθεια εγχειρίδιου και με κάποιες βάσεις
.
Έχουμε την τύχη να έχουν υπάρξει δεκάδες φωτισμένοι και πραγματικά άγιοι άνθρωποι οι οποίοι μόχθησαν για εμάς και μας έδωσαν έτοιμη, μασημένη τροφή.
Από το να πάω και να κυνηγήσω το γουρούνι για να το σκοτώσω να το γδάρω και να το μαγειρέψω, προτιμώ να το πάρω σφαγμένο από τον χασάπη και απλά και μόνο να το ψήσω.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2009, 17:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote: kostakis:
Σαφώς, όπως άλλωστε ισχύει και το αντίθετο. Το θέμα είναι ότι η δική σου "διαστρέβλωση" θα σε βάλει σε έρευνα και ενδοσκόπηση, προκειμένου να δημιουργηθεί, ενώ η "έτοιμη" είναι λίγο πρόχειρη, αλλά και προπομπός πνευματικής βολεψιάς. Άλλο είναι να ψάχνεις από την αρχή, άλλο από τη μέση και με περιορισμένα όρια...


Όπως προτιμώ να μαθαίνω από τα λάθη των άλλων και να αποφύγω να την πατήσω κι εγώ για παρόμοια θέματα, έτσι προτιμώ να ξεκινώ την όποια έρευνα με τη βοήθεια εγχειρίδιου και με κάποιες βάσεις



Θα συμφωνήσω, και αυτό γιατί κάποια πράματα αφού τα χάσεις δεν τα ξαναβρίσκεις. Αν για παραδειγμα σκοτώσεις κάποιον, αυτό θα σε ακολουθεί για όλη σου τη ζωή. Το ίδιο και τα μικρά αμαρτήματα. Αρκεί μια φορά να γίνει breakthrough στην φύση κάπιου αμαρτήματος για να γίνει κτήμα μας. Ψυχικό και συνειδησιακό.

quote:
Δεν είμαι κατά της ουδέτερης διδασκαλίας των θρησκειών στο σχολείο, αρκεί να δίνει τα κίνητρα και την πρό(σ)κληση στο νέο να ερευνήσει, έστω τα 2-3 δόγματα που του εξάπτουν περισσότερο την περιέργεια. Η μασημένη τροφή όμως και το άφιλτρο τάϊσμα με τρελαίνουν.

Και εγώ αυτό θεωρώ σωστό. Αν και αυτό συμβαίνει σε ένα βαθμό, θα πρεπε να συμβαίνει σε μεγαλύτερο..

quote:
quote: kostakis:
Κι εδώ είσαι λάθος. Ο γονιός στο σπίτι έχει ρόλο παρουσίασης και συμβουλής, στο πλαίσιο που δεχτούμε ότι αποτελεί το φυσικό κηδεμόνα του παιδιού του. Η Εκκλησία ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΡΟΛΟ και απλά θα πρέπει να αρκείται στην καθοδήγηση εκείνων οι οποίοι επιλέγουν το δρόμο της και εντάσσονται ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ σε αυτή.
Δυστυχώς, θα επιστρέψουμε πάλι στο θέμα του διαχωρισμού της εκκλησίας από την παιδεία και, όπως αντιλαμβάνεσαι, δε θα βγάλουμε άκρη.

Η εκκλησία έχει το ρόλο της ψυχικής ανάτασης του ανθρώπου και ως εκ τούτου ο ρόλος της για τους πιστούς της είναι αναγκαίος και πολύτιμος.
Ο ίδιος ο Ιησούς αγκάλιασε τα παιδάκια και τα δέχτηκε κοντά του.
Δείχνοντας σε εμάς τους Χριστιανούς ότι τα παιδία δεν χρειάζεται να έχουν πρώτα κλείσει τα 18 για να πάνε στην εκκλησία......όπως το ίδιο δε χρειάζεται για να πάνε να μάθουν γράμματα.



Η εκκλησία και ο Χριστός δεν είναι το ίδιο πράμα. Τι θέλω να πω, αν το παιδί πέσει σε καλό παπά και εννοώ πραματικά καλό, συνειδητοποιημένο παπά, τότε θα του κάνει καλό και το παιδί θα ακολουθήσει ένα σωστό μονοπάτι και θα ακολουθήσει κατα πάσα πιθανότητα μόνο του μοα ανοδική πνευματική πορεία. Αν πέσει σε μάπα παπά κατα 80-90%θα γίνει άθεος όταν μεγαλώσει, και 10% θα πάθει πόρωση.
Αν τώρα ο παπάς είναι γύρω στο μέσο άνθρωπο, έχει ας πούμε λογική και ας έχει και πολλα ελαττώματα, τότε το παιδι 50% θα γίνει άθεος 50% θα ψιλοπιστεύει 'η μέσα απο προσωπική έρευνα θα πιστέψει συνειδητοποιημένα.

Θεωρώ σωστό να υπάρχουν ομάδες σοβαρής μελέτης του ευαγγελίου, και αυτό θεωρώ οτι θα κάνει καλό στον φρεσκο-μυημένο στα μυστήρια της ζωής.
Θεωρώ οτι στον μέσο αδιάφορο άνθρωπο θα έκανε πολύ περισσότερο καλό να διαβάσει δυο ώρες το ευαγγέλιο παρά το να καθήσει δυο ώρες εκκλησία.

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
It is not the spoon that bends.. It is yourself.."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 00:03:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor:
ο θεος ειναι ενα κατασκευασμα του εγκεφαλου και τιποτα περισσοτερο ή λιγοτερο , ο λογος που ο εγκεφαλος μας τον δημιουργησε ηταν καθαρα για την επιβιωση μας , για την ακριβεια δεν υπαρχει "λογος-σκοπος" απλα οι ανθρωποι που "πιστευαν" καπου προσαρμοστηκαν καλυτερα (μειωσαν το αγχος για την επιβιωση του) και η διαρκεια της ζωης τους ηταν μεγαλυτερη απο αυτους που ο εγκεφαλος τους δεν ειχε δημιουργησει αυτο τον τροπο "σκεψης" και "ερμηνευσης" των οσων υπηρχαν γυρω τους (φυσικα το παραπανω ειναι απλουστευμενο , αλλιως θα θελαμε αρκετες σελιδες για να τα γραψουμε)

το που "πιστευει" ο καθενας σημερα εξαρταται απο

α) τις κατασκευης του εγκεφαλου του
β) παιδεια και τροπο σκεψης
γ) επιπεδο γνωσεων


μαλιστα εγω τα τοποθετω με την συγκεκριμενη σειρα, καθως εαν ο εγκεφαλος μου ειναι φτιαγμενος για να πιστευω , οτι και να μου λενε , οτι και να μαθαινω εγω θα το απορριπτω για χαριν του θεου

αντιθετα εαν ο εγκεφαλος μου ειναι φτιαγμενος για να αμφισβητει και να μη δεχετε θεους και πνευματα τοτε το επομενο ειναι η παιδεια και ο τροπος σκεψης που αναπτυσω μεσα απο τον κοινωνικο μου περιγυρω (ετσι ωστε να αντισταθω/αντιδρασω στα οσα μας φυτευουν απο μωρα παιδια στο κεφαλι μας) και τελος ολο αυτο ερχετε να το συμπληρωσει το γ που δεν ειναι τιποτα αλλο απο την επιστημονικη γνωση και μεθοδο αποδοχης / αποδειξης οτι κατι ισχυει/υπαρχει ή οχι

τι εννουμε τωρα "φτιαγμενος εγκεφαλος" , μιλαμε για τους υποδοχεις και την αντιστοιχη ουσια , που οταν ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ τον θεο , οι υποδοχεις γεμιζουμε και εμας μας κατακλυζει καποια ευφορια , ηρεμια , χαρα , ανακουφιση , οταν αυτοι οι υποδοχεις δεν "υπαρχουν" ή η αντιδραση τους ειναι πολυ χαμηλοτερη ή μηδενικη οταν σκεφτομαστε τον θεο τοτε η κατασκευη μας ειναι να μη πιστευουμε!!!

τι πρεπει να πιστευουμε ? ΤΙΠΟΤΑ (τουλαχιστον οσο αφορα τον "πνευματικο" κοσμο ) , ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΟΥΜΕ , να καταλαβαινουμε ... η πιστη ηταν το παρελθον , το μελλον ειναι η ΓΝΩΣΗ και τιποτα αλλο !!!


Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».


Η γνώση και η πίστη ανέκαθεν συμπορεύονται.

Εάν δεν πιστέψεις ότι μπορεί να κατακτήσεις κάτι, τότε είναι σχεδόν αδύνατο να το επιτύχεις!.......εάν οι επιστήμονες δεν πίστευαν στην έρευνα και στη γνώση, θα ήμασταν πολύ πίσω.

Η θρησκεία δεν είναι τίποτα άλλο από το ένστικτο σε μία ανώτερη δύναμη η οποία μετουσιώνεται στις διάφορες θρησκείες.

Η ανώτερη δύναμη αυτή δεν είναι παρά ο Θεός.

Τόσα δισεκατομμύρια κόσμου στο πέρασμα του αιώνα με το ένστικτό τους λάτρευσαν κατά καιρούς ακόμη και ξύλα και ποτάμια, αφού δεν είχαν κάποια άλλη γνώση-πληροφόρηση, στο πέρασμα των αιώνων εγκαταλείφθηκαν όλες αυτές οι παγανιστικές συνήθειες και τη θέση τους πήραν ποιο ορθολογικές θεωρίες.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι χωρίς τη γνώση ο άνθρωπος δεν θα πίστευε σε τίποτα.

Οι άθεοι δεν είναι παρά ένας μικρός ασήμαντος αριθμός που σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να καπελώσει τα δις των ανθρώπων που πιστεύουν......

quote:
ar_ia:
Εμένα αγαπητέ δεν με καίει να επιβάλλω τπτ και σε κανέναν!
Την αποψή μου λέω μόνο και τπτ περισσότερο, και απόδειξη είναι πως όταν μου ζήτησε ο αδελφός μου να του βαφτίσω το παιδί του το έκανα δίχως να προσπαθήσω να του επιβάλλω την άποψή μου, αν και ήξερε πως εγώ δεν πιστεύω σε όλα αυτά.Και το έκανα απλά για να τον ευχαριστήσω γιατί ήταν κάτι που το ήθελε και το σεβάστηκα.
Αυτή είναι και η διαφορά μας με εσάς τους φανατικούς, πως ποτέ δεν θα κάνετε κάτι παρόμοιο σε κάποιον αλλόθρησκο!

Το ότι είσαι μή Χριστιανή και βάπτισες!!! είναι ότι ποιο γελοίο έχω ακούσει.
Δείχνε έλλειψη σεβασμού πρώτον και κύριο στην ίδια τη θρησκεία την οποία πήγες να γελοιοποιήσεις μέσα στον ίδιο της το Ναό. Αυτό είναι θράσος! Με τι θράσος τη στιγμή που δεν πιστεύεις, είπες το Πιστεύω?

Ο αδερφός σου απ' ότι καταλαβαίνω, ή είναι τελείως άσχετος με το Χριστιανισμό ή απλά ίσως να σκέφτηκε να βρει τρόπο να σε προσεγγίσει πίσω στον Χριστιανισμό. Και στις δύο περιπτώσεις είναι συνένοχος.

Η βάπτιση δεν είναι για το Χριστιανισμό, απλά η απονομή του ονόματος, αλλά η πραγματοποίηση ενός μυστηρίου.
Το μυστήριο αυτό απέτυχε στη γένεσσή του. Το μικρό είναι αβάπτιστο και την ευθύνη τη φέρεις τόσο εσύ όσο κι ο αδερφός σου.

Θέλω να πιστεύω ότι δε συνέβη αυτό κι ότι απλά προκειμένου να ενισχύσεις τη θέση σου έφερες ένα φανταστικό επιχείρημα. Σε διαφορετική περίπτωση υπάρχει βεβήλωση και ύβρεις του Ιησού και του Αγίου Πνεύματος μέσα στον Ιερό Ναό.......τίποτα ποιο χειρότερο.

Όταν σε ρώτησε ο παπάς εάν είσαι Χριστιανή Ορθόδοξη .......του είπες ψέματα?

quote:
ar_ia:
Όσον αφορά το παιδί μου, δεν έχω, αλλά αν κάνω, θα του μάθω πιο σημαντικά πράγματα όπως, το ότι δεν πρέπει να πειράζουμε τον συνανθρωπό μας, να βοηθά όπου μπορεί, να μην κλέβει, να μην μπλέξει με ναρκωτικά κτλ.
A, και να γίνει Ολυμπιακός βέβαια!!!

Μα γιατί του επιβάλλεσαι?.......να το αφήσεις να πάει 18 και μετά....να το νουθετήσεις!

quote:
ar_ia:
Τα μόνα πράγματα που δεν θα θίξω ποτέ (ούτε θετικά ούτε αρνητικά) θα είναι ότι έχει σχέση με θρησκείες και με πολιτικά! Όταν μεγαλώσει μπορεί κάλιστα να διαβάσει, να μάθει για όλα και να επιλέξει μόνο του τι είναι αυτό που θα ακολουθήσει...
Και δεν θα έχω πρόβλημα αν θα γίνει χριστιανός, μωαμεθανός, ινδουιστής, βουδιστής, νδ, πασοκ, κκε, αρκεί να είναι δική του, και μόνο δική του η απόφαση!

Μα εδώ στο forum, διαρρηγνύεις τα ιμάτιά σου κατά του Χριστιανισμού!!!!! και τώρα λες ότι θα κάνεις την Κινέζα?.......λίγο αργά για να μας τη βγεις από αριστερά!!!! δε νομίζεις?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 24/06/2009 00:07:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 00:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis :
Δεν είμαι κατά της ουδέτερης διδασκαλίας των θρησκειών στο σχολείο, αρκεί να δίνει τα κίνητρα και την πρό(σ)κληση στο νέο να ερευνήσει, έστω τα 2-3 δόγματα που του εξάπτουν περισσότερο την περιέργεια. Η μασημένη τροφή όμως και το άφιλτρο τάϊσμα με τρελαίνουν.

Dr Jekyll Mr Hyde :
Και εγώ αυτό θεωρώ σωστό. Αν και αυτό συμβαίνει σε ένα βαθμό, θα πρεπε να συμβαίνει σε μεγαλύτερο..




Στα θρησκευτικά περιγράφονται οι διαφορές των Δογμάτων!!! τι μεγαλύτερο κίνητρο προς τους νέους για την έρευνα?
Με την ίδια λογική! ο Μαθηματικός να μή λέει τίποτα μέσα στην τάξη, να αναφέρει 2-3 θεωρήματα και να αφήσει τους μαθητές να ερευνήσουν μόνοι τους τη λύση των θεωρημάτων!!......κι ώσπου να τα καταφέρουν θα έχει τελειώσει το σχολικό έτος......

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde :
Η εκκλησία και ο Χριστός δεν είναι το ίδιο πράμα. Τι θέλω να πω, αν το παιδί πέσει σε καλό παπά και εννοώ πραματικά καλό, συνειδητοποιημένο παπά, τότε θα του κάνει καλό και το παιδί θα ακολουθήσει ένα σωστό μονοπάτι και θα ακολουθήσει κατα πάσα πιθανότητα μόνο του μοα ανοδική πνευματική πορεία. Αν πέσει σε μάπα παπά κατα 80-90%θα γίνει άθεος όταν μεγαλώσει, και 10% θα πάθει πόρωση.
Αν τώρα ο παπάς είναι γύρω στο μέσο άνθρωπο, έχει ας πούμε λογική και ας έχει και πολλα ελαττώματα, τότε το παιδι 50% θα γίνει άθεος 50% θα ψιλοπιστεύει 'η μέσα απο προσωπική έρευνα θα πιστέψει συνειδητοποιημένα.

Θεωρώ σωστό να υπάρχουν ομάδες σοβαρής μελέτης του ευαγγελίου, και αυτό θεωρώ οτι θα κάνει καλό στον φρεσκο-μυημένο στα μυστήρια της ζωής.
Θεωρώ οτι στον μέσο αδιάφορο άνθρωπο θα έκανε πολύ περισσότερο καλό να διαβάσει δυο ώρες το ευαγγέλιο παρά το να καθήσει δυο ώρες εκκλησία.


Ο παπάς απλά το τελετουργικό κάνει! δεν έρχεται σε άμεση επαφή με το παιδί! δηλαδή εσύ πήγαινες στον παπά και σου έδινε συμβουλές δείχνοντάς σου το μονοπάτι?
Άντε να βγάλει και κανά λόγο!!! στην ωραία Πύλη μετά το Ευαγγέλιο.

Βέβαια υπάρχουν και παπάδες που κάνουν κατηχητικό! αλλά εκεί μιλάνε κυρίως για τις παραβολές των ευαγγελίων και την ηθική! Ενδεχομένως να αναφέρεσαι εδώ.
Δεν είχα πάει ποτέ μου παρά 2-3 φορές!......και δεν έκανε κατηχητικό ο παπάς! αλλά μια θεούσα! έτσι τη λέγαμε!...

Ο χειρότερος παπάς να είναι του κόσμου στην ενορία σου αυτό δεν επηρεάζει στο ελάχιστο το όποιο παιδί!
Το παιδί θα ακούσει τη θεία λειτουργία και σίγουρα εάν έχει ανήσυχο πνεύμα, κάποια στιγμή θα αναζητήσει προς μελέτη από μόνο του το Ευαγγέλιο, ώστε να το μελετήσει και να το καταλάβει με την ησυχία του.

Συμφωνώ απόλυτα με την τελευταία σου παράγραφο.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 08:58:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητέ europaios2

quote:
H εκπαίδευση και το κράτος γενικά, έχει αναγνωρίσει στη θρησκεία μας τις αξίες αυτές που βοήθησαν στη διάσωση και εξύψωση του γένους μας.
Αν θέλεις μπορείς να μας παρουσιάσεις, την ανάλογη προσφορά μιας άλλης θρησκείας, η οποία βοήθησε τον Ελληνισμό στις δύσκολες στιγμές της σκλαβιάς και τον κράτησε ζωντανό δίνοντας του κουράγιο κι ελπίδα.

Αρχικά, το πρώτο δεν μπορεί να αποδειχθεί με το δεύτερο. Μιλάς για ένα γεωγραφικό και εθνικό χώρο στον οποίο, την περίοδο προ της Τουρκοκρατίας, οποιαδήποτε άλλη θρησκεία ή δόγμα αποτελούσε μικρή μειονότητα (δε θα ασχοληθώ με τα αν και τα γιατί, διαφεύγουν του θέματος), άρα δε γίνεται να υπάρχει δεδηλωμένη "προσφορά" άλλης θρησκείας τα τελευταία 500 χρόνια. Αυτό, πιστεύω, είναι λογικό συμπέρασμα.
Από την άλλη, θα ήθελα όντως να μου αναφέρεις τις αξίες (οι οποίες δε γνωρίζω αν υπάρχουν κατ' εσέ σε άλλες θρησκείες), οι οποίες βοήθησαν στη διάσωση και ΚΥΡΙΩΣ στην εξύψωση του γένους μας. Εγώ προσωπικά, για το γένος μας, ως ιστορική συνέχεια διακρίνω μία σταθερή φιλονικία, τόσο σε πολιτικό, όσο και σε κοινωνικό επίπεδο, διακρίνω μία τάση υφαρπαγής, ειδικά σε θέματα υλικών αγαθών (αυξανόμενη μετά την πλήρη έλευση του καπιταλισμού, οφείλω να ομολογήσω) και μία ομαδοποίηση του συνόλου σε πολίτες κατηγοριών. Για τα βασικά εξ αυτών, δεν πιστεύω ότι ευθύνεται αρνητικά η θρησκεία, αλλά πες μου εσύ τα θετικά που βλέπεις, για να δούμε σε ποια είχε όντως διακριτή συμμετοχή.

quote:
γιατί όσοι Έλληνες έγιναν μουσουλμάνοι επί Τουρκοκρατίας! Τούρκευσαν! και υπολογίζονται σε 500-1.000.000 στα μαύρα χρόνια της σκλαβιάς, οπότε καταλαβαίνεις το σημερινό τους αριθμό.

Το λάθος που γίνεται σε αυτή την προσέγγιση είναι ακριβώς το ίδιο με την ταύτιση Έλληνα με Χριστιανό Ορθόδοξο. Μην την κάουμε συνέχεια αυτή τη λαθεμένη συσχέτιση, γιατί ήδη οδήγησε και θα οδηγήσει σε οδυνηρά αποτελέσματα (αλήθεια, οι Μουσουλμάνοι της Δ. Θράκης τι είναι;). Όσοι Έλληνες έγιναν μουσουλμάνοι επί Τουρκοκρατίας, απλά εξισλαμίστηκαν. Το ότι το όποιο τουρκικό κράτος τους αναγνώριζε σαν τούρκους υπηκόους μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, ιδίως σε πολιτικογεωγραφικούς. Μην ξεχνάς άλλωστε ότι κάθε περίοδος της ιστορίας γράφεται από τους τότε νικητές.

quote:
Εάν αυτό εσύ το θεωρείς τυχαίο και απλά μία εσωτερική διεργασία, εγώ το θεωρώ ύψιστη πολιτικοκοινωνική αλλά και εθνική επιταγή.

Απλά διαφωνούμε, αλλά δεν μπορεί να αλλάξει αυτό. Πάμε παρακάτω...

quote:
Για παράδειγμα, τόσο της βάπτισης όσο και της Θείας Κοινωνίας! τα αναφέρει ξεκάθαρα.

Δεκτόν, γιατί το γνωρίζεις καλύτερα. Τα άλλα πέντε;

quote:
Μα όποιος θέλει μπορεί να πάει να ξεγραφτεί! μια αίτηση στη Μητρόπολη που ανήκει και τελείωσε το θέμα.
Η θρησκευτική ταυτότητα δεν επιβάλλεται.

Πάμε λοιπόν... συμφωνώ ότι μπορεί να ξεγραφτεί. Μπορείς να μου πεις ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ;
Η θρησκευτική ταυτότητα μέχρι πρότινος επιβάλλετο με πολύ χαρακτηριστικό τρόπο. Το γεγονός και μόνο άλλωστε ότι έγινε τόση ιστορία για την αναγραφή ή μη (χωρίς να εξεταστεί, παρά από ελάχιστους, η δυνατότητα προαιρετικότητας του εν λόγω) του θρησκεύματος, θα σου λέει πολλά. Εγώ δεν είμαι υπέρ της υποχρεωτικής αναγραφής, αλλά ούτε και υπέρ της υποχρεωτικής μη αναγραφής. Κάθε τι όμως υποχρεωτικό εμπεριέχει την έννοια του επιβληθέντος.

quote:
το παιδί σου γιατί το στέλνεις να μάθε γράμματα?

Το παιδί μου το στέλνω να μάθει γράμματα για να μπορεί να διαβάσει ο,τι ΕΚΕΙΝΟ θα επιλέξει, με την απλή συμβουλή - καθοδήγηση των γονέων του (την ποία σου ανέφερα και σε άλλο Post μου). Διαφορετικά, δε θα μπορεί να διαβάσει τίποτα. Αν όμως μου πει ότι προτιμά να μη μάθει γραφή και ανάγνωση, ανάλογα με την ηλικία του θα εξετάσουμε τις εναλλακτικές λύσεις. Η άρνηση είναι εύκολη, η αντιστάθμιση δύσκολη.

quote:
το ίδιο και με τις ξένες γλώσσες!!!........τη λογική σου ακολουθώ.

Ποιος σου είπε ότι συμφωνώ με την εκμάθηση ξένων γλωσσών; υπάρχουν πολύ σημαντικότερα αντικείμενα να μάθει ένας παιδί ή ένας έφηβος από κάποιες μηχανοποιημένες πολτοποιητικές "γνώσεις". Να μάθει πρώτα τη δική του γλώσσα κατά το δυνατόν ευπρεπέστερα και βλέπουμε...

quote:
Κάτι σαν τις αρκούδες δηλαδή?
Εγώ τον κανακάρη μου όμως δεν το βλέπω σαν αρκουδάκι.....

Πίστεψέ με, πολύ θα θέλαμε η ανθρώπινη γονεϊκή συμπεριφορά να προσεγγίζει την "αρκουδίσια" ή τινές του λεγόμενου ζωικού βασιλείου, αλλά είμαστε πολύ υψηλά ως προς τον εγωισμό για να τις καταφέρουμε.

quote:
Η εκκλησία έχει το ρόλο της ψυχικής ανάτασης του ανθρώπου και ως εκ τούτου ο ρόλος της για τους πιστούς της είναι αναγκαίος και πολύτιμος.
Ο ίδιος ο Ιησούς αγκάλιασε τα παιδάκια και τα δέχτηκε κοντά του.
Δείχνοντας σε εμάς τους Χριστιανούς ότι τα παιδία δεν χρειάζεται να έχουν πρώτα κλείσει τα 18 για να πάνε στην εκκλησία......όπως το ίδιο δε χρειάζεται για να πάνε να μάθουν γράμματα.

Η ψυχική ανάταση του ανθρώπου είναι αποτέλεσμα εσωτερικής διεργασίας και, σε περιπτώσεις ανηλίκων, συμπαράστασης από την οικογένεια. Από κει και πέρα, οποιαδήποτε άλλη συμμετοχή ΟΦΕΙΛΕΙ να περιορίζεται σε γενικής μορφής συμπαράσταση και όχι διδαχές.
Αλήθεια, γιατί ένα παιδί να χρειάζεται ψυχική ανάταση; παιδί είναι, την ανεμελιά του πρέπει να ζήσει... ή μήπως αυτή η επίπλαστη ανάγκη της ψυχικής υποστήριξης καλλιεργείται με διάφορες μεθόδους από παντού, ούτως ώστε να εμφανιστούν οι κατάλληλοι υποστηρικτές; (βλέπε λ.χ. τους ψυχολόγους, ψυχοθεραπευτές και λοιπούς "ψυχο"παθείς που γέμισε η κοινωνία)
Άλλο το μορφώνεσθαι (γιατί από "παιδεύειν" πάσχουμε), άλλο το ψυχαγωγείσθαι. Το πρώτο έχει καθαρά λειτουργικό κοινωνικοενταξιακό χαρακτήρα, το δεύτερο αποτελεί προσωπική επιταγή.

quote:
Η αλήθεια είναι ένα χαρακτηριστικό που εκπορεύεται από αληθινές καταστάσεις ως εκ τούτου σχετίζεται άμεσα με τον Θεό.....τον αληθινό Θεό.

Τον αληθινό για κάθε έναν ξεχωριστά και για όσους έχουν Θεό φυσικά, σωστά; άρα, ποιον από όλους;

quote:
Όπως προτιμώ να μαθαίνω από τα λάθη των άλλων και να αποφύγω να την πατήσω κι εγώ για παρόμοια θέματα, έτσι προτιμώ να ξεκινώ την όποια έρευνα με τη βοήθεια εγχειρίδιου και με κάποιες βάσεις
.
Έχουμε την τύχη να έχουν υπάρξει δεκάδες φωτισμένοι και πραγματικά άγιοι άνθρωποι οι οποίοι μόχθησαν για εμάς και μας έδωσαν έτοιμη, μασημένη τροφή.
Από το να πάω και να κυνηγήσω το γουρούνι για να το σκοτώσω να το γδάρω και να το μαγειρέψω, προτιμώ να το πάρω σφαγμένο από τον χασάπη και απλά και μόνο να το ψήσω.

Προσωπικά προτιμώ να κάνω λάθη και να διδάσκομαι, γιατί τελικά μόνο έτσι μαθαίνεις. Εντούτοις, δέχομαι ότι για τον καθένα η εκπαίδευσή του είναι, σε θέματα αξιοποίησης εμπειρίας, ατομική του επιλογή.
Το θέμα με το γουρούνι είναι μήπως απλά σου δοθεί το μασημένο για να το καταπιείς (και δεν εννοώ απαραίτητα μόνο για τη θρησκευτική διδαχή). Εγώ προσωπικά έχω διακρίνει άτομα που επέλεξαν αυτή τη μορφή διατροφής, με αποτέλεσμα να χάνουν και τη γεύση και τις "θρεπτικές ουσίες". Όσο για το θέμα των φωτισμένων ανθρώπων, σαφώς υπήρξαν τέτοιοι στο παρελθόν, όχι απαραίτητα άγιοι και είναι ευχάριστο το να μπορείς να έχεις μία επαφή με το έργο τους, αρκεί να αφήνεις χρόνο στον εαυτό σου να το κατανοήσει (και δε μιλάω επί προσωπικού).

quote:
Η γνώση και η πίστη ανέκαθεν συμπορεύονται.

Εάν δεν πιστέψεις ότι μπορεί να κατακτήσεις κάτι, τότε είναι σχεδόν αδύνατο να το επιτύχεις!.......εάν οι επιστήμονες δεν πίστευαν στην έρευνα και στη γνώση, θα ήμασταν πολύ πίσω.


Για σένα, η πίστη στην επίτευξη κάποιου συγκεκριμένου σκοπού βρίσκει το απόλυτο, πες το ανώτατο, όριο της στην επίτευξη της θέωσης να υποθέσω; διαφορετικά, οι δύο "πίστες" δε βρίσκουν σημείο επαφής, κατά τη γνώμη μου.

quote:
Οι άθεοι δεν είναι παρά ένας μικρός ασήμαντος αριθμός που σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να καπελώσει τα δις των ανθρώπων που πιστεύουν......

Επειδή συμφωνώ με αυτό, οφείλεις να παραδεχτείς και το αντίθετο, σωστά;

quote:
Το ότι είσαι μή Χριστιανή και βάπτισες!!! είναι ότι ποιο γελοίο έχω ακούσει.
Δείχνε έλλειψη σεβασμού πρώτον και κύριο στην ίδια τη θρησκεία την οποία πήγες να γελοιοποιήσεις μέσα στον ίδιο της το Ναό. Αυτό είναι θράσος! Με τι θράσος τη στιγμή που δεν πιστεύεις, είπες το Πιστεύω?

Ένα τέτοιο ηθικό θέμα έχει προκύψει με ένα πολύ φιλικό μου ζευγάρι, των οποίων μάλιστα ήμουν μάρτυρας στον πολιτικό γάμο. Ειλικρινά, εγώ σκέφτομαι να δράσω ακριβώς αντίθετα, θα αρνηθώ την (επίμονη) όχλησή τους για συμμετοχή στο μυστήριο.

quote:
Μα γιατί του επιβάλλεσαι?.......να το αφήσεις να πάει 18 και μετά....να το νουθετήσεις!

Συνεχίζεις να κάνεις το ίδιο λάθος στο θέμα της ανατροφής και μου κάνει εντύπωση, γιατί σε θεωρώ ικανότατο στην κατανόηση. Αφού ήμουν σαφής στο θέμα αυτό, ότι αποτελεί πρωταρχική και κύρια ευθύνη της οικογένειας, γιατί το παραλληλίζεις με ενδοοικογενειακές ή εξωοικογενειακές μορφές προσηλυτισμού; ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

quote:
Στα θρησκευτικά περιγράφονται οι διαφορές των Δογμάτων!!!

ΛΑΘΟΣ και το ξέρεις. Τουλάχιστον στα θρησκευτικά της εποχής μας... αν θέλεις πάντως έχω τον τρόπο να ψάξω και για τα παρόντα θρησκευτικά.

quote:
Με την ίδια λογική! ο Μαθηματικός να μή λέει τίποτα μέσα στην τάξη, να αναφέρει 2-3 θεωρήματα και να αφήσει τους μαθητές να ερευνήσουν μόνοι τους τη λύση των θεωρημάτων!!......κι ώσπου να τα καταφέρουν θα έχει τελειώσει το σχολικό έτος......

Η επιστήμη είναι είτε φυσικώς αποδεδειγμένη (σε μορφή αξιωμάτων), είτε ανθρωπίνως τεκμηριωμένη (σε συσκευασία θεωρημάτων) γνώση, η οποία επιδέχεται αμφισβήτησης, βάσει αποδεκτών γνωστών ή νέων κανόνων. Η επιστήμη αποτελεί ΓΝΩΣΗ.
Η θρησκεία, η κάθε θρησκεία αποτελεί ένα σύνολο κανόνων, απαράβατων στην πλειοψηφία αν όχι στο σύνολό τους, οι οποίοι δεν επιδέχονται διαμόρφωσης, τουλάχιστον από το κοινωνικό ακροατήριο και συνεπώς δεν αποτελούν αντικείμενο ΓΝΩΣΗΣ. Αποτελούν κανονιστικό πλαίσιο.
Π.χ. η θεωρία της σχετικότητας βρίσκεται υπό συνεχή έρευνα και αμφισβήτηση, παρότι πατενταρίστηκε (και καλά....) από τον Αϊνστάιν. Το ηλιοκεντρικό σύστημα αντικατέστησε κατόπιν έρευνας το γεωκεντρικό, ενώ η απόλυτα μικρότερη μορφή ύλης δεν έχει ακόμα (και δεν πρόκειται να έχει ποτέ) συγκεκριμένα προσδιοριστεί. Όλα αυτά επιδέχονται αντιλόγου, βάσει βέβαια κάποιας δυνατής επιχειρηματολογίας. Η Μυστηριακή ζωή της ορθόδοξης πίστης ή η λατρευτική διαδικασία του Ισλάμ (με τις πέντε προσευχές ημερησίως), σε ποια ακριβώς σημεία του επιδέχονται διαφοροποιήσεων, προκειμένου να θεωρηθούν γνώση;

quote:
Ο παπάς απλά το τελετουργικό κάνει! δεν έρχεται σε άμεση επαφή με το παιδί! δηλαδή εσύ πήγαινες στον παπά και σου έδινε συμβουλές δείχνοντάς σου το μονοπάτι?

Δεν είσαι αδαής, αγαπητέ και μην παριστάνεις τον αδαή. Στα σχολεία έρχεται ο παπάς και μετά το μυστήριο μετατρέπεται σε συμβουλευτικό στέλεχος. Το πόσο ακολουθείται βέβαια το μονοπάτι έχει διαφορά...

Αγαπητέ dr jekyll

quote:
Θα συμφωνήσω, και αυτό γιατί κάποια πράματα αφού τα χάσεις δεν τα ξαναβρίσκεις. Αν για παραδειγμα σκοτώσεις κάποιον, αυτό θα σε ακολουθεί για όλη σου τη ζωή. Το ίδιο και τα μικρά αμαρτήματα. Αρκεί μια φορά να γίνει breakthrough στην φύση κάπιου αμαρτήματος για να γίνει κτήμα μας. Ψυχικό και συνειδησιακό.

Το παράδειγμά σου με το φόνο είναι ακραίο και θα σε αντικρούσω, λέγοντάς σου ότι αποτελεί εσωτερικό ηθικό κανόνα και κτήμα του κάθε μέλους της κοινωνίας, πριν έρθει σε επαφή με ακραίες καταστάσεις ή εξωτερικεύσει πιθανές ψυχολογικές διαταραχές. Ξέρεις εσύ πολλούς γονείς να διδάσκουν το φόνο;
Για πολύ μικρά αμαρτήματα, αθώα κατά τη γνώμη μου, καλή είναι η προσωπική επαφή, ειδικά αν ακολουθεί η σχετική ποινή. Αυτό είναι η εμπειρία της ζωής.
Αλήθεια, για πες μου μερικά αμαρτήματα, τα οποία κατά τη γνώμη σου ΔΕ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ εντός μίας οικογένειας, αλλά από κάποια θρησκεία; όχι τίποτα άλλο, να δω το μέγεθος και τη σημασία διάπραξης αυτών.

quote:
Αν και αυτό συμβαίνει σε ένα βαθμό, θα πρεπε να συμβαίνει σε μεγαλύτερο..

Δε συμβαίνει δυστυχώς. Και δεν το λέω επειδή με αυτό ωφελείται κάποια θρησκεία (στην περίπτωσή μας η ορθοδοξία), το λέω με ευρύτερη έννοια. Το ίδιο ακριβώς γίνεται και σε πολλές άλλες κατηγορίες πεποιθήσεων, βλέπε λ.χ. την κοινωνική ή την οικονομική πεποίθηση που καλλιεργείται στα σύγχρονα μέλη της κοινωνίας από το σχολείο.

quote:
Η εκκλησία και ο Χριστός δεν είναι το ίδιο πράμα. Τι θέλω να πω, αν το παιδί πέσει σε καλό παπά και εννοώ πραματικά καλό, συνειδητοποιημένο παπά, τότε θα του κάνει καλό και το παιδί θα ακολουθήσει ένα σωστό μονοπάτι και θα ακολουθήσει κατα πάσα πιθανότητα μόνο του μοα ανοδική πνευματική πορεία. Αν πέσει σε μάπα παπά κατα 80-90%θα γίνει άθεος όταν μεγαλώσει, και 10% θα πάθει πόρωση.
Αν τώρα ο παπάς είναι γύρω στο μέσο άνθρωπο, έχει ας πούμε λογική και ας έχει και πολλα ελαττώματα, τότε το παιδι 50% θα γίνει άθεος 50% θα ψιλοπιστεύει 'η μέσα απο προσωπική έρευνα θα πιστέψει συνειδητοποιημένα.

Ποια εκκλησία δεν ταυτίζεται με το Χριστό; η σημερινή; σε αυτό συμφωνώ... στο Ευαγγέλιο πάντως ο Χριστός αποτελεί την κεφαλή της Εκκλησίας, άρα κατ ουσίαν ταυτίζεται με αυτή. Τέλος πάντων, στη βάση συμφωνώ...
Γιατί το παιδί πρέπει να "πέσει" σε παπά; φορείς ανατροφής, διδασκαλίας και ψυχικής αγωγής δεν αποτελούν οι γονείς, έστω και οι πολύ κοντινοί συγγενείς; αυτή είναι η διαφωνία μας και με τον europaios2.

quote:
Θεωρώ σωστό να υπάρχουν ομάδες σοβαρής μελέτης του ευαγγελίου, και αυτό θεωρώ οτι θα κάνει καλό στον φρεσκο-μυημένο στα μυστήρια της ζωής.

Αυτές οι ομάδες που αναφέρεις, που θα δραστηριοποιούνται, σε ποιους θα απευθύνονται και ποια θα είναι η σύστασή τους; μόλις μου το απαντήσεις, θα επανέλθω.

quote:
Θεωρώ οτι στον μέσο αδιάφορο άνθρωπο θα έκανε πολύ περισσότερο καλό να διαβάσει δυο ώρες το ευαγγέλιο παρά το να καθήσει δυο ώρες εκκλησία.

Στο επίπεδο που αφορά την έρευνα για την αναζήτηση της θρησκείας του, θα συμφωνήσω σε αυτό. Και όχι μόνο το ευαγγέλιο...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 09:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Η γνώση και η πίστη ανέκαθεν συμπορεύονται."

Μη το πεις παραεξω αυτο ... οκ ? !!!!

οταν διαβαζεις μια λεξη , μη κολας σε αυτη , διαβαζε και τι λεει πριν και μετα ... μη χανεσαι στους λαβυρινθους της ΠΙΣΤΗ ΣΟΥ , πιστευε ειναι δικαιωμα σου αλλα μη αλλαζει αυτα που διαβαζεις κατα πως σε βολευουν, αλλωστε το θεμα ειναι ο θεος , αρα η λεξη πιστη αναφερεται εμμεσα ή αμμεσα σε αυτον !!!!

τωρα θα μου πεις απο την μια εχεις και δικιο δεν το εξηγησα και καλα ... τι να κανω οπως εχω πει , εχω την εντυπωση οτι εδω μεσα διαβαζουν ανθρωποι που τουλαχιστον εχουν λαβει την βασικη εκπαιδευση !!!

λοιπον "τι πρεπει να πιστευουμε ? ΤΙΠΟΤΑ (τουλαχιστον οσο αφορα τον "πνευματικο" κοσμο )"

ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ κοσμο εννοω την θρησκεια και τον θεο , βαση το θεματος αλλωστε !!! συγνωμη για την παρανοηση αλλα δεν ειχα σκεφτει οτι μπορει να το διαβασεις και εσυ!!!

ΓΙΑ ΠΙΣΤΗ ΣΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΙΛΗΣΑ και οχι πιστη στον ανθρωπο , στις πραξεις του , στις ιδεες του , στα ιδανικα του ακομη και στα συναισθηματα του !!! ΠΙΣΤΗ σε θρησκεια/θεο και εκει οχι απλα δεν συμβαδιζει με την γνωση , αλλα ακολουθουν ΑΝΤΙΘΕΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ !!!

παρα του οτι μπαινεις στο κοπο να σχολιασεις απαντησεις ΜΙΑ λεξη , δεν αναφερεσαι για το υπολοιπο κειμενο , θα ηθελα να ρωτησω (ολους τους φιλους εδω μεσα) εαν αποδειχθει οτι ο θεος ειναι δημιουργημα του εγκεφαλου θα ειμασταν σε θεση να το δεχτουμε ? εαν ο θεος κατοικει στον εγκεφαλο και ειναι αρκετη μια θεραπεια μερικων δευτερολεπτων για να ΒΓΕΙ απο εκει μεσα , πως θα το αντιμετωπιζαμε ? θα λεγαμε ειναι ψεμματα ? θα λεγαμε ειναι απατη ? θα το δεχομασταν εφοσον υπηρχε συγκεκριμενη επιστημονικη αποδειξη ? αραγε μια ΤΕΤΟΙΑ γνωση κατα ποσο θα ηταν αποδεκτη απο την θρησκεια ? και εαν εξαφανιζοταν ο θεος τοτε τι θα λεγαμε ??

Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 09:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Αγπητέ Makfor

quote:
εαν αποδειχθει οτι ο θεος ειναι δημιουργημα του εγκεφαλου θα ειμασταν σε θεση να το δεχτουμε ?

Ο περισσότερος κόσμος πιστεύω πως όχι. Ανάλογα με το πως προσεγγίζεται η έννοια του Θεού βέβαια, αλλά ένεκα της ταύτισης με το Δημιουργό, ελλείψει ΑΠΟΛΥΤΩΝ αποδείξεων (που θα ζητούσαν για να απαρνηθούν τη Δημιουργία) όχι.

quote:
εαν ο θεος κατοικει στον εγκεφαλο και ειναι αρκετη μια θεραπεια μερικων δευτερολεπτων για να ΒΓΕΙ απο εκει μεσα , πως θα το αντιμετωπιζαμε ?

Δεν είναι αποδεκτή μία τέτοια θεραπεία, γιατί θα αποτελούσε ψυχικό καταναγκασμό. Ακόμα και αν θέλουμε να αποφύγουμε τη θεοκρατία, καλό είνια να μην οδηγηθούμε σε άλλες ανθρωπογενείς "θέωθεν" ατροπούς.

quote:
θα λεγαμε ειναι ψεμματα ? θα λεγαμε ειναι απατη ? θα το δεχομασταν εφοσον υπηρχε συγκεκριμενη επιστημονικη αποδειξη ?

α) Πιθανόν β) Σίγουρα γ) Μάλλον όχι, η πίστη δε βασίζεται σε επιστημονικά συμπεράσματα, έχει εσωτερική προέλευση.

quote:
αραγε μια ΤΕΤΟΙΑ γνωση κατα ποσο θα ηταν αποδεκτη απο την θρησκεια ?

Ερωτήματα που θέτεις...

quote:
και εαν εξαφανιζοταν ο θεος τοτε τι θα λεγαμε ??

ΘΕΟΥΛΗ ΜΟΥ!!!

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 10:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Το ότι είσαι μή Χριστιανή και βάπτισες!!! είναι ότι ποιο γελοίο έχω ακούσει.
Δείχνε έλλειψη σεβασμού πρώτον και κύριο στην ίδια τη θρησκεία την οποία πήγες να γελοιοποιήσεις μέσα στον ίδιο της το Ναό. Αυτό είναι θράσος! Με τι θράσος τη στιγμή που δεν πιστεύεις, είπες το Πιστεύω?



'Οχι αγαπητέ μου, κάνεις ένα μεγάλο λάθος, στα χαρτιά είμαι χριστιανή μην το ξεχνάς....και να στο θέσω και αλλιώς, από την στιγμή που πληρώνω το παπαδαριό σου είναι δικαιωμά μου να κάνω ότι θέλω όταν θέλω.

Το "πιστεύω" το είπα κανονικά, όχι πως το ήξερα δλδ, το διάβαζα και το έλεγα. Το διάβασα όπως θα διάβαζα ένα απλό βιβλίο, αν για σένα είναι μεμπτό για μένα δεν είναι καθόλου!!!

quote:
europaios2

Η βάπτιση δεν είναι για το Χριστιανισμό, απλά η απονομή του ονόματος, αλλά η πραγματοποίηση ενός μυστηρίου.
Το μυστήριο αυτό απέτυχε στη γένεσσή του. Το μικρό είναι αβάπτιστο και την ευθύνη τη φέρεις τόσο εσύ όσο κι ο αδερφός σου.

Θέλω να πιστεύω ότι δε συνέβη αυτό κι ότι απλά προκειμένου να ενισχύσεις τη θέση σου έφερες ένα φανταστικό επιχείρημα. Σε διαφορετική περίπτωση υπάρχει βεβήλωση και ύβρεις του Ιησού και του Αγίου Πνεύματος μέσα στον Ιερό Ναό.......τίποτα ποιο χειρότερο.

Όταν σε ρώτησε ο παπάς εάν είσαι Χριστιανή Ορθόδοξη .......του είπες ψέματα?



Πίστευε ότι θες.
Σου απάντησα ήδη πιο πάνω.

Όσον αφορά το αν με ρώτησε ο παπάς αν είμαι χ.ο. δεν με ρώτησε κάτι τέτοιο.Πρώτη φορά ακούω πως σε ρωτάνε....δεν το ξέρω....
Αν όντως ρωτάνε, ίσως δεν το έκανε γιατί εκείνη την στιγμή είχε στο μυαλό του το πόσα θα μου πάρει και είχε στραβώσει (και το έδειχνε) γιατί το ποσό που του έδωσα δεν αντιστοιχούσε σε αυτό που πίστευε πως θα πάρει.....


quote:
europaios2
Μα γιατί του επιβάλλεσαι?.......να το αφήσεις να πάει 18 και μετά....να το νουθετήσεις!



Έχεις μπερδέψει την βούρτσα με την οδοντόβουρτσα.....
Μην τρομάξεις, αλλά στην ζωή υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα από τις θρησκείες.....

quote:
europaios2

Μα εδώ στο forum, διαρρηγνύεις τα ιμάτιά σου κατά του Χριστιανισμού!!!!! και τώρα λες ότι θα κάνεις την Κινέζα?.......λίγο αργά για να μας τη βγεις από αριστερά!!!! δε νομίζεις?


Εδώ στο φόρουμ λέω την άποψή μου.
Μήπως προσπάθησα ποτέ να σου επιβάλλω την αποψή μου και δεν το θυμάμαι?????
Και την λέω σε εσάς τους φανατικούς χριστιανούς που νομίζεται πως θα μας πείσετε για το μεγαλείο της θρησκείας σας βγάζοντας συνέχεια κακία!
Έξω από εδώ όμως την αποψή μου την κρατάω για μένα (αν και γνωρίζουν πως δεν πιστεώ) , γιατί ο μη φανατικός χριστιανός δεν έχει καμία σχέση με σας, και σέβεται τα πιστεύω μου (του αρέσουν η οχι) όπως κι εγώ τα δικά του.

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 11:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει το γεγονός οτι από την στιγμή που γεννιέσαι , σε όποιο μέρος πάνω στην γη και αν συμβεί αυτό, σου επιβάλλουν σε ποιό Θεό-Θεά-Θεούς πρέπει να πιστεύεις. Ευτυχώς υπάρχει ακόμα ελπίδα επειδή μεγαλώνοντας μπορείς να αλλαξοπιστήσεις.......
Το ότι γεννήθηκες σε μια χώρα και σου δίδαξαν κάποια δεδομένη θρησκεία οφείλεται στους γονείς σου. Από αυτή την άποψη δεν είναι απλά τυχαίο. Λογικό είναι.
quote:
...Ας μιλήσω για εμένα. Ήμουν χριστιανός ορθόδοξος.Μία θρησκεία η οποία δεν με οφέλησε σε τίποτα. ...
Εκεί είναι το πρόβλημα και καλά έκανες αφού "δεν σε οφέλεισε σε τίποτα". Γιατί όμως;;;
quote:
...Οτι δεν μπορεί να εξηγήση το θεωρεί έργο του σατανά. Και ποιός είναι ο σατανάς? Μήπως είναι ενα δημιούργημα της εκκλησίας για να μας ελέγχει? ...
Οπωσδήποτε δεν πρόκειται για θρησκεία που "Οτι δεν μπορεί να εξηγήση το θεωρεί έργο του σατανά". Αν το νομίζεις αυτό σημαίνει ότι δεν γνώρισες πολλά για τη θρησκεία στην οποία γεννήθηκες. Άρα, πιθανότατα, την απέρριψες για λάθος λόγους, γιατί την απέρριψες επειδή δεν σε "οφέλησε σε τίποτα" αλλά ίσως δεν σε ωφέλησε γιατί δεν τη γνώρισες.
quote:
...Και ποιός είναι ο σατανάς? Μήπως είναι ενα δημιούργημα της εκκλησίας για να μας ελέγχει? ...
Από τη στιγμή που η "εκπροσώπιση" του "κακού" προηγείται ιστορικά της εκκλησίας (και γεωγραφικά του ιουδαιοχριστιανικού κόσμου) αποκλείεται να είναι επινόηση κάποιας "εκκλησίας".
quote:
...Γιατί πρέπει να πιστεύω στην θρησκεία των εβραίων και όχι στον αρχαίων ελλήνων, και γιατί πρέπει να πιστεύω κάπου? ...
Αν επιλέξεις να πιστεύεις κάπου με "εθνικά" κριτήρια θα καταλήξεις και πάλι σε κάτι που δεν θα σε ωφελείσει "σε τίποτα". Φαντάσου να απορρίπτει κάποιος ξένος τη φιλοσοαφία επειδή είναι... "ελληνική" επινόηση...
quote:
... Μήπως τελικά πρέπει να πιστεύουμε σε ότι κάτι το οποίο θεωρούμε οτι θα μας κάνει καλύτερους?και ας είναι και δικό μας δημιούργημα. ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ!!!!!!
Θα πρέπει να πιστεύουμε σε κάτι που πρακτικά βιώνουμε ότι μας κάνει καλύτερους - το τι "θεωρούμε" είναι σχετικό. Κι ο Χίτλερ θεωρούσε ότι ο Εθνικοσοσιαλισμός" τον "έκανε καλύτερο" αλλά... σκέψου το!

Edited by - panpam on 24/06/2009 11:34:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 13:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ar_ia
Μην προβληματίζεσαι (εάν το κάνεις) ούτε στο ελάχιστο, όλα πήγαν όπως έπρεπε. Όταν βάφτισα τον γιο μου κόντεψα να δείρω τον παπά γιατί είχε νύχι μακρύ μανικιουρισμένο λες και θα πήγαινε στα καλλιστεία, και έγδαρε το παιδί στο αυτί και κάτω από το μάτι.
Το ότι δεν πιαστήκαμε στα χέρια οφειλόταν μόνο στο ότι δεν απαντούσε στις ολοφάνερες, και προσβλητικές θα έλεγα προκλήσεις μου, αλλιώς θα γελούσε κάθε πικραμένος.
Δεν θεωρώ ότι θα μπορούσε να γίνει τίποτα χειρότερο σε μια βάπτιση από το να έχεις μια μάνα που είναι έτοιμη να σε πατήσει στο κεφάλι.

Πάντως άσχετα από τους διάφορους τυχάρπαστους που βρήκαν το μήνα που θρέφει τους έντεκα και απομυζούν τους πιστούς είμαι υπέρ της μεθόδου δηλ. της θρησκείας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 13:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Αρχικά, το πρώτο δεν μπορεί να αποδειχθεί με το δεύτερο. Μιλάς για ένα γεωγραφικό και εθνικό χώρο στον οποίο, την περίοδο προ της Τουρκοκρατίας, οποιαδήποτε άλλη θρησκεία ή δόγμα αποτελούσε μικρή μειονότητα (δε θα ασχοληθώ με τα αν και τα γιατί, διαφεύγουν του θέματος), άρα δε γίνεται να υπάρχει δεδηλωμένη "προσφορά" άλλης θρησκείας τα τελευταία 500 χρόνια. Αυτό, πιστεύω, είναι λογικό συμπέρασμα.

Μα! το ότι όσοι έγιναν μουσουλμάνοι! αμέσως Τούρκευσαν, τι αποδεικνύει αν όχι αυτό που λέω?

quote:
kostakis:
Από την άλλη, θα ήθελα όντως να μου αναφέρεις τις αξίες (οι οποίες δε γνωρίζω αν υπάρχουν κατ' εσέ σε άλλες θρησκείες), οι οποίες βοήθησαν στη διάσωση και ΚΥΡΙΩΣ στην εξύψωση του γένους μας.

H διάσωση αγαπητέ μου φίλε! είναι και η μεγαλύτερη αξία! οι προφητείες που μέσω της θρησκείας μας κράτησαν ζωντανό το γένος και το γέμιζαν με ελπίδα ότι ο Θεός δε θα τους αφήσει έτσι και θα τους βοηθήσει να διώξουν τον κατακτητή όταν θα έρθει η ώρα αυτή.
Όσοι λύγισαν, αλλαξοπίστησαν και Τούρκευσαν. Εάν όλοι είχαν λυγίσει! όλοι θα είχαν Τουρκεύσει.
Έτσι το άμοιρο γένος μπόρεσε και κράτησε ότι μπορούσε από την αυτοπεποίθησή του και όταν ήρθε ο κατάλληλος καιρός μπόρεσε και ανυψώθηκε. Χωρίς τη συμβολή της εκκλησίας στη βιολογική του διάσωση τα πάντα θα είχαν χαθεί.


quote:
kostakis:
Εγώ προσωπικά, για το γένος μας, ως ιστορική συνέχεια διακρίνω μία σταθερή φιλονικία, τόσο σε πολιτικό, όσο και σε κοινωνικό επίπεδο, διακρίνω μία τάση υφαρπαγής, ειδικά σε θέματα υλικών αγαθών (αυξανόμενη μετά την πλήρη έλευση του καπιταλισμού, οφείλω να ομολογήσω) και μία ομαδοποίηση του συνόλου σε πολίτες κατηγοριών. Για τα βασικά εξ αυτών, δεν πιστεύω ότι ευθύνεται αρνητικά η θρησκεία, αλλά πες μου εσύ τα θετικά που βλέπεις, για να δούμε σε ποια είχε όντως διακριτή συμμετοχή.

Στο σημαντικότερο, στην επιβίωση του έθνους μας.

quote:
kostakis:
Το λάθος που γίνεται σε αυτή την προσέγγιση είναι ακριβώς το ίδιο με την ταύτιση Έλληνα με Χριστιανό Ορθόδοξο

Δεν είναι λάθος προσέγγιση είναι η αλήθεια! Εάν διαβάσεις λίγο την ιστορία μας θα δεις! σε σημαντικές μάχες που οδήγησαν σε κατάπνιξη της επαναστάσεως των Ελλήνων ήσαν επικεφαλής των Τούρκων είτε ως ναύαρχοι είτε ως αρχηγοί από ξηράς! Έλληνες που είχαν Τουρκεύσει.

Και πρόσεξε! όχι Έλληνες χριστιανοί Ορθόδοξοι στο Θρήσκευμα! που πλέον ήσαν Τούρκοι! αλλά Έλληνες μουσουλμάνοι στο θρήσκευμα που πλέον είχαν γίνει Τούρκοι εκ συνειδήσεως........με λίγα λόγια Τούρκος χριστιανός Ορθόδοξος Ελληνικής καταγωγής που να πολεμούσε εναντίων των Ελλήνων δεν υπήρχε! Τα σώματα των Γενιτσάρων περιείχαν εκατοντάδες Ελληνόπουλα!!!! τα οποία κανένα δεν ήταν Χριστιανός Ορθόδοξος........γιατί εάν ήταν θα σκεφτόταν αμέσως "τι δουλειά έχω με τους Τούρκους?"

quote:
kostakis:
Μην την κάουμε συνέχεια αυτή τη λαθεμένη συσχέτιση, γιατί ήδη οδήγησε και θα οδηγήσει σε οδυνηρά αποτελέσματα (αλήθεια, οι Μουσουλμάνοι της Δ. Θράκης τι είναι;).

Το λάθος είναι να ξεχνάμε την ιστορία μας και κυρίως, την συνεισφορά της εκκλησίας μας σε αυτήν.
Εγώ δεν έχω μάθει να κρύβομαι πίσω από το δάχτυλο μου! όπως για παράδειγμα κάνουν πολλοί άλλοι.
Θυμάσαι πως κατηγορούσε το ΠΑΣΟΚ και η Ν.Δ. το ΛΑΟΣ για λαϊκισμό και ρατσισμό? Μόλις είδαν τα αποτελέσματα......ξαφνικά είδαν και το πρόβλημα των λαθρομεταναστών.......στο έφερα ως παράδειγμα για να δεις πως κάποιος κρύβεται πίσω από το δάχτυλό του και νομίζει ότι τα καταφέρνει και βγαίνει κατά το δοκούν για να κάνει την έκπληξη......εγώ λοιπόν δεν είμαι τέτοιος και δε μασάω τα λόγια μου.

Οι μουσουλμάνοι της Θράκης είναι ότι αυτοπροσδιορίζονται..... Έλληνες Πομάκοι και Τούρκοι......έτσι αυτοπροσδιορίζονται.

-Οδυνηρό αποτέλεσμα θα έχουμε όταν απομακρυνθούμε από τη θρησκεία μας.
Όταν πέσει αυτό το κάστρο τότε προσωπική μου άποψη είναι ότι θα υπάρχει ένας πολύ σημαντικός παράγοντας ώστε να καταρρεύσουμε και ως κράτος.


quote:
kostakis:
Όσοι Έλληνες έγιναν μουσουλμάνοι επί Τουρκοκρατίας, απλά εξισλαμίστηκαν. Το ότι το όποιο τουρκικό κράτος τους αναγνώριζε σαν τούρκους υπηκόους μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, ιδίως σε πολιτικογεωγραφικούς. Μην ξεχνάς άλλωστε ότι κάθε περίοδος της ιστορίας γράφεται από τους τότε νικητές.

Όχι φίλε μου διάβασε για παράδειγμα το Τουρκοκρατούμενη Ελλάς του Σάθα και θα δεις ότι, όσοι γινόντουσαν μουσουλμάνοι έπαιρναν αξιώματα και γινόντουσαν ακόμη και επικεφαλής στρατού! που κατέπνιγαν επαναστάσεις.......το πρόβλημα με τον Έλληνα είναι ότι δεν ξέρει την ιστορία του! όταν τη μάθει θα αναθεωρήσει πολλά!

quote:
kostakis:
Δεκτόν, γιατί το γνωρίζεις καλύτερα. Τα άλλα πέντε;

Γιατί να πάω στα άλλα 5? αυτά μου αρκούν!

quote:
kostakis:
Πάμε λοιπόν... συμφωνώ ότι μπορεί να ξεγραφτεί. Μπορείς να μου πεις ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ;
Η θρησκευτική ταυτότητα μέχρι πρότινος επιβάλλετο με πολύ χαρακτηριστικό τρόπο. Το γεγονός και μόνο άλλωστε ότι έγινε τόση ιστορία για την αναγραφή ή μη (χωρίς να εξεταστεί, παρά από ελάχιστους, η δυνατότητα προαιρετικότητας του εν λόγω) του θρησκεύματος, θα σου λέει πολλά. Εγώ δεν είμαι υπέρ της υποχρεωτικής αναγραφής, αλλά ούτε και υπέρ της υποχρεωτικής μη αναγραφής. Κάθε τι όμως υποχρεωτικό εμπεριέχει την έννοια του επιβληθέντος.

Συμφωνώ
Στη Μητρόπολη γράφεσαι ως Χριστιανός. Που αλλού να γινόταν η εγγραφή του Χριστιανού?

quote:
kostakis:
Το παιδί μου το στέλνω να μάθει γράμματα για να μπορεί να διαβάσει ο,τι ΕΚΕΙΝΟ θα επιλέξει, με την απλή συμβουλή - καθοδήγηση των γονέων του (την ποία σου ανέφερα και σε άλλο Post μου). Διαφορετικά, δε θα μπορεί να διαβάσει τίποτα. Αν όμως μου πει ότι προτιμά να μη μάθει γραφή και ανάγνωση, ανάλογα με την ηλικία του θα εξετάσουμε τις εναλλακτικές λύσεις. Η άρνηση είναι εύκολη, η αντιστάθμιση δύσκολη.

Όχι τη στιγμή που το παιδί είναι ανήλικο.......θα πρέπει πρώτα να ενηλικιωθεί!! και μετά μόνο του να αποφασίσει αν θα μάθει γράμματα ή όχι!!! Θα διαβάσει λοιπόν μετά τα 18 κι εφόσον θελήσει!.......
....Τη δική σου λογική ακολουθώ!!

quote:
kostakis:
Ποιος σου είπε ότι συμφωνώ με την εκμάθηση ξένων γλωσσών; υπάρχουν πολύ σημαντικότερα αντικείμενα να μάθει ένας παιδί ή ένας έφηβος από κάποιες μηχανοποιημένες πολτοποιητικές "γνώσεις". Να μάθει πρώτα τη δική του γλώσσα κατά το δυνατόν ευπρεπέστερα και βλέπουμε...

Ναι και όταν πάει να διοριστεί και του έχουν ως απαραίτητο πρόσθετο προσόν την ξένη γλώσσα........που να έρθει να σε βρει για τα παράπονα?

quote:
kostakis:
Πίστεψέ με, πολύ θα θέλαμε η ανθρώπινη γονεϊκή συμπεριφορά να προσεγγίζει την "αρκουδίσια" ή τινές του λεγόμενου ζωικού βασιλείου, αλλά είμαστε πολύ υψηλά ως προς τον εγωισμό για να τις καταφέρουμε.


Εσύ μπορεί, εγώ σε καμία περίπτωση.

quote:
kostakis:
Η ψυχική ανάταση του ανθρώπου είναι αποτέλεσμα εσωτερικής διεργασίας και, σε περιπτώσεις ανηλίκων, συμπαράστασης από την οικογένεια. Από κει και πέρα, οποιαδήποτε άλλη συμμετοχή ΟΦΕΙΛΕΙ να περιορίζεται σε γενικής μορφής συμπαράσταση και όχι διδαχές.

Είναι προσωπική σου άποψη.

quote:
kostakis:
Αλήθεια, γιατί ένα παιδί να χρειάζεται ψυχική ανάταση; παιδί είναι, την ανεμελιά του πρέπει να ζήσει... ή μήπως αυτή η επίπλαστη ανάγκη της ψυχικής υποστήριξης καλλιεργείται με διάφορες μεθόδους από παντού, ούτως ώστε να εμφανιστούν οι κατάλληλοι υποστηρικτές; (βλέπε λ.χ. τους ψυχολόγους, ψυχοθεραπευτές και λοιπούς "ψυχο"παθείς που γέμισε η κοινωνία)
Άλλο το μορφώνεσθαι (γιατί από "παιδεύειν" πάσχουμε), άλλο το ψυχαγωγείσθαι. Το πρώτο έχει καθαρά λειτουργικό κοινωνικοενταξιακό χαρακτήρα, το δεύτερο αποτελεί προσωπική επιταγή.

Για τον Χριστιανό η ψυχική του ανάταση είναι και ο στόχος του. Ως εκ τούτου το παιδί θα πρέπει από μικρό να αρχίσει να καταλαβαίνει ότι υπάρχει μία ανώτερη δύναμη η οποία δε ζητάει παρά την ηθική του καλλιέργεια που θα είναι και ο μπούσουλας για την ανύψωση αυτή.
Όπως ακριβώς από μικρό, το παιδί ετοιμάζεται για την μόρφωση του πνεύματος έτσι θα πρέπει και από μικρό να ξεκινήσει την καλλιέργεια της ψυχής του.

quote:
kostakis:
Τον αληθινό για κάθε έναν ξεχωριστά και για όσους έχουν Θεό φυσικά, σωστά; άρα, ποιον από όλους;

Για αυτόν που θα βοηθήσει τον άνθρωπο να καλλιεργήσει την ψυχή του ανεξαρτήτου ονόματος αυτός είναι κι ο αληθινός Θεός.
Ο στόχος του Θεού είναι η ηθική ανάταση του ανθρώπου κι ο Χριστιανισμός είναι ένας δρόμος. Για μένα ο ποιο γρήγορος και σωστός.

Ωστόσο υπάρχουν και άλλοι δρόμοι και όπως έχω ξαναγράψει ο καλός και ηθικός Χριστιανός είναι και μουσουλμάνος και βουδιστής ταυτόχρονα και το αντίστροφο, εφόσον βέβαια οι θρησκείες αυτές στοχεύουν στην ψυχική ανάταση του ανθρώπου.


quote:
kostakis:
Προσωπικά προτιμώ να κάνω λάθη και να διδάσκομαι, γιατί τελικά μόνο έτσι μαθαίνεις. Εντούτοις, δέχομαι ότι για τον καθένα η εκπαίδευσή του είναι, σε θέματα αξιοποίησης εμπειρίας, ατομική του επιλογή.
Το θέμα με το γουρούνι είναι μήπως απλά σου δοθεί το μασημένο για να το καταπιείς (και δεν εννοώ απαραίτητα μόνο για τη θρησκευτική διδαχή). Εγώ προσωπικά έχω διακρίνει άτομα που επέλεξαν αυτή τη μορφή διατροφής, με αποτέλεσμα να χάνουν και τη γεύση και τις "θρεπτικές ουσίες". Όσο για το θέμα των φωτισμένων ανθρώπων, σαφώς υπήρξαν τέτοιοι στο παρελθόν, όχι απαραίτητα άγιοι και είναι ευχάριστο το να μπορείς να έχεις μία επαφή με το έργο τους, αρκεί να αφήνεις χρόνο στον εαυτό σου να το κατανοήσει (και δε μιλάω επί προσωπικού).

Εάν τρως με κλειστά τα μάτια ή έχεις χάσει την αίσθηση της γεύσης τότε όντως δύσκολα τα πράγματα......
Προτιμώ το έτοιμο και ειδικά τον μπουφέ! πάω και διαλέγω ότι μου αρέσει. Και φυσικά μου αρέσει να μαθαίνω από τα λάθη των άλλων.....το βρίσκω λιγότερο επίπονο και οδυνηρό.

quote:
kostakis:
Για σένα, η πίστη στην επίτευξη κάποιου συγκεκριμένου σκοπού βρίσκει το απόλυτο, πες το ανώτατο, όριο της στην επίτευξη της θέωσης να υποθέσω; διαφορετικά, οι δύο "πίστες" δε βρίσκουν σημείο επαφής, κατά τη γνώμη μου.

Για μένα η πίστη βρίσκεται πίσω από κάθε σκοπό είτε αυτός είναι η ψυχική ανάταση, είτε το να νικήσω στο τάβλι τον κολλητό μου. Το ίδιο πάθος δείχνω και τα απολαμβάνω και τα δύο.
quote:
kostakis:
Επειδή συμφωνώ με αυτό, οφείλεις να παραδεχτείς και το αντίθετο, σωστά;

Εκ των πραγμάτων οι ένθεοι δε νιώθουν την ανάγκη να καπελώσουν τούς άθεους! ούτε προσπαθούν να τους καπελώσουν.
Κανείς δεν μπαίνει στη διαδικασία τέτοιου καπελώματος παρά μόνο ο κομπλεξικός.
Όταν κάποιος θεωρεί τον εαυτό του ποιο έξυπνο ποιο μορφωμένο και με ποιο ανεπτυγμένο εγκέφαλο οπότε κατά συνέπεια είναι άθεος! ενώ ο ένθεος είναι ο χαζός, το πρόβατο και ο αμόρφωτος! (όπως λέει) ..... αυτό αν μή τι άλλο δείχνει κόμπλεξ κατωτερότητας και προσπάθεια καπελώματος (σε καμία περίπτωση βέβαια, δεν απευθύνομαι σε εσένα που ξεχωρίζεις ........σαν σταγόνα όμως στον ωκεανό).

quote:
kostakis:
Ένα τέτοιο ηθικό θέμα έχει προκύψει με ένα πολύ φιλικό μου ζευγάρι, των οποίων μάλιστα ήμουν μάρτυρας στον πολιτικό γάμο. Ειλικρινά, εγώ σκέφτομαι να δράσω ακριβώς αντίθετα, θα αρνηθώ την (επίμονη) όχλησή τους για συμμετοχή στο μυστήριο.

Όχι μην το κάνεις! σκέψου μόνο ότι εάν ο Χριστιανισμός είναι όντως η αληθινή θρησκεία αυτό θα ισοδυναμεί με βλασφημία στα μούτρα του αγίου Πνεύματος. Είναι επικίνδυνη και βλάσφημη πράξη.

Είναι σα να πάω εγώ να παντρέψω μουσουλμάνους. Θα ήταν το ίδιο ανήθικο και βλάσφημο στα μούτρα απευθείας του Αλλάχ! έστω και εάν προσωπική μου άποψη είναι ότι ο μουσουλμανισμός δεν είναι παρά ειδωλολατρία.
Ωστόσο οφείλω να είμαι κύριος απένατί του αφού αυτός είναι ο αληθινός Θεός για εκατομμύρια άλλους και να συμπεριφερθώ με σεβασμό στη θρησκεία αυτή......

quote:
kostakis:
Συνεχίζεις να κάνεις το ίδιο λάθος στο θέμα της ανατροφής και μου κάνει εντύπωση, γιατί σε θεωρώ ικανότατο στην κατανόηση. Αφού ήμουν σαφής στο θέμα αυτό, ότι αποτελεί πρωταρχική και κύρια ευθύνη της οικογένειας, γιατί το παραλληλίζεις με ενδοοικογενειακές ή εξωοικογενειακές μορφές προσηλυτισμού; ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

Άρα συμφωνούμε! Ότι, το αν θα πρέπει το παιδί να βαπτίζεται ή όχι είναι καθαρά θέμα του γονιού και κανενός άλλου.

quote:
kostakis:
ΛΑΘΟΣ και το ξέρεις. Τουλάχιστον στα θρησκευτικά της εποχής μας... αν θέλεις πάντως έχω τον τρόπο να ψάξω και για τα παρόντα θρησκευτικά.

Ναι κάντω, γιατί εγώ ξέρω ότι περιγράφεται η διαφορά των Δογμάτων.


quote:
kostakis:
Η επιστήμη είναι είτε φυσικώς αποδεδειγμένη (σε μορφή αξιωμάτων), είτε ανθρωπίνως τεκμηριωμένη (σε συσκευασία θεωρημάτων) γνώση, η οποία επιδέχεται αμφισβήτησης, βάσει αποδεκτών γνωστών ή νέων κανόνων. Η επιστήμη αποτελεί ΓΝΩΣΗ.
Η θρησκεία, η κάθε θρησκεία αποτελεί ένα σύνολο κανόνων, απαράβατων στην πλειοψηφία αν όχι στο σύνολό τους, οι οποίοι δεν επιδέχονται διαμόρφωσης, τουλάχιστον από το κοινωνικό ακροατήριο και συνεπώς δεν αποτελούν αντικείμενο ΓΝΩΣΗΣ. Αποτελούν κανονιστικό πλαίσιο.
Π.χ. η θεωρία της σχετικότητας βρίσκεται υπό συνεχή έρευνα και αμφισβήτηση, παρότι πατενταρίστηκε (και καλά....) από τον Αϊνστάιν. Το ηλιοκεντρικό σύστημα αντικατέστησε κατόπιν έρευνας το γεωκεντρικό, ενώ η απόλυτα μικρότερη μορφή ύλης δεν έχει ακόμα (και δεν πρόκειται να έχει ποτέ) συγκεκριμένα προσδιοριστεί. Όλα αυτά επιδέχονται αντιλόγου, βάσει βέβαια κάποιας δυνατής επιχειρηματολογίας. Η Μυστηριακή ζωή της ορθόδοξης πίστης ή η λατρευτική διαδικασία του Ισλάμ (με τις πέντε προσευχές ημερησίως), σε ποια ακριβώς σημεία του επιδέχονται διαφοροποιήσεων, προκειμένου να θεωρηθούν γνώση;

Η γνώση έχει προέλθει από τα γραπτά από και από τις αναλύσεις των Αγίων Πατέρων. Αυτά μελετούμε και βάση αυτών αποφαινόμαστε.

quote:
kostakis:
Δεν είσαι αδαής, αγαπητέ και μην παριστάνεις τον αδαή. Στα σχολεία έρχεται ο παπάς και μετά το μυστήριο μετατρέπεται σε συμβουλευτικό στέλεχος. Το πόσο ακολουθείται βέβαια το μονοπάτι έχει διαφορά...


Εγώ ποτέ μου δεν είδα τον παπά της ενορίας μου να έρχεται και να μας δίνει συμβουλές στο σχολείο. Αλλά και να το έκανε οι καλές συμβουλές είναι πάντα καλοδεχούμενες.
Αλήθεια τι εννοείς λέγοντας συμβουλευτικό στέλεχος?

quote:
kostakis:
Αλήθεια, για πες μου μερικά αμαρτήματα, τα οποία κατά τη γνώμη σου ΔΕ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ εντός μίας οικογένειας, αλλά από κάποια θρησκεία; όχι τίποτα άλλο, να δω το μέγεθος και τη σημασία διάπραξης αυτών.


Η αιμομιξία, το ψέμα, ο φόνος και η κλοπή......πόσες φορές δεν έχουμε ακούσει για τη συνεργασία πατέρα και γιου είτε στο φόνο είτε στο βιασμό είτε στην κλοπή?

quote:
kostakis:
Ποια εκκλησία δεν ταυτίζεται με το Χριστό; η σημερινή; σε αυτό συμφωνώ... στο Ευαγγέλιο πάντως ο Χριστός αποτελεί την κεφαλή της Εκκλησίας, άρα κατ ουσίαν ταυτίζεται με αυτή. Τέλος πάντων, στη βάση συμφωνώ...

Η εκκλησία δεν είναι ο παπάς! εκκλησία είναι το σύνολο του τελετουργικού και των δοξασιών. Ο παπάς απλά είναι ένας εργάτης αυτής. Τώρα σίγουρα υπάρχουν και καλοί και κακοί! όπως τέτοιοι εργάτες υπάρχουν σε όλους τους χώρους.

quote:
kostakis:
Γιατί το παιδί πρέπει να "πέσει" σε παπά; φορείς ανατροφής, διδασκαλίας και ψυχικής αγωγής δεν αποτελούν οι γονείς, έστω και οι πολύ κοντινοί συγγενείς; αυτή είναι η διαφωνία μας και με τον europaios2.

Μα που είδες ότι διαφώνησα?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 13:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor:
"Η γνώση και η πίστη ανέκαθεν συμπορεύονται."

Μη το πεις παραεξω αυτο ... οκ ? !!!!

οταν διαβαζεις μια λεξη , μη κολας σε αυτη , διαβαζε και τι λεει πριν και μετα ... μη χανεσαι στους λαβυρινθους της ΠΙΣΤΗ ΣΟΥ , πιστευε ειναι δικαιωμα σου αλλα μη αλλαζει αυτα που διαβαζεις κατα πως σε βολευουν, αλλωστε το θεμα ειναι ο θεος , αρα η λεξη πιστη αναφερεται εμμεσα ή αμμεσα σε αυτον !!!!

τωρα θα μου πεις απο την μια εχεις και δικιο δεν το εξηγησα και καλα ... τι να κανω οπως εχω πει , εχω την εντυπωση οτι εδω μεσα διαβαζουν ανθρωποι που τουλαχιστον εχουν λαβει την βασικη εκπαιδευση !!!

λοιπον "τι πρεπει να πιστευουμε ? ΤΙΠΟΤΑ (τουλαχιστον οσο αφορα τον "πνευματικο" κοσμο )"

ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ κοσμο εννοω την θρησκεια και τον θεο , βαση το θεματος αλλωστε !!! συγνωμη για την παρανοηση αλλα δεν ειχα σκεφτει οτι μπορει να το διαβασεις και εσυ!!!

ΓΙΑ ΠΙΣΤΗ ΣΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΙΛΗΣΑ και οχι πιστη στον ανθρωπο , στις πραξεις του , στις ιδεες του , στα ιδανικα του ακομη και στα συναισθηματα του !!! ΠΙΣΤΗ σε θρησκεια/θεο και εκει οχι απλα δεν συμβαδιζει με την γνωση , αλλα ακολουθουν ΑΝΤΙΘΕΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ !!!

παρα του οτι μπαινεις στο κοπο να σχολιασεις απαντησεις ΜΙΑ λεξη , δεν αναφερεσαι για το υπολοιπο κειμενο , θα ηθελα να ρωτησω (ολους τους φιλους εδω μεσα) εαν αποδειχθει οτι ο θεος ειναι δημιουργημα του εγκεφαλου θα ειμασταν σε θεση να το δεχτουμε ? εαν ο θεος κατοικει στον εγκεφαλο και ειναι αρκετη μια θεραπεια μερικων δευτερολεπτων για να ΒΓΕΙ απο εκει μεσα , πως θα το αντιμετωπιζαμε ? θα λεγαμε ειναι ψεμματα ? θα λεγαμε ειναι απατη ? θα το δεχομασταν εφοσον υπηρχε συγκεκριμενη επιστημονικη αποδειξη ? αραγε μια ΤΕΤΟΙΑ γνωση κατα ποσο θα ηταν αποδεκτη απο την θρησκεια ? και εαν εξαφανιζοταν ο θεος τοτε τι θα λεγαμε ??


Xωρίς τη γνώση κανείς δε θα πίστευε σήμερα στο Χριστιανισμό. Εάν δε γνωρίζαμε τα Ευαγγέλια και τις αναλύσεις αυτών από τους αγίους Πατέρες πως σήμερα θα έστεκε ο Χριστιανισμός?.....γκε γκε?

Εάν αποδειχτεί ότι ο Θεός δεν υπάρχει δεν έχουμε λόγο να πιστεύουμε σε μία τέτοια ύπαρξη........εάν αποδειχτεί.

-Τι εννοείς λέγοντας θεραπεία?

quote:
ar_ia:
'Οχι αγαπητέ μου, κάνεις ένα μεγάλο λάθος, στα χαρτιά είμαι χριστιανή μην το ξεχνάς....και να στο θέσω και αλλιώς, από την στιγμή που πληρώνω το παπαδαριό σου είναι δικαιωμά μου να κάνω ότι θέλω όταν θέλω.

Kαι ποιος σου είπε ότι τα χαρτιά κάνουν τον Χριστιανό? τα χαρτιά αυτά χρησιμεύουν μόνο σε στατιστικές μελέτες και όχι για απόδειξη της πίστης κάποιου.

Και το κράτος πληρώνεις.......άρα με τη λογική σου και απέναντί του κάνεις ότι θέλεις....."συ είπες"

quote:
ar_ia:
Το "πιστεύω" το είπα κανονικά, όχι πως το ήξερα δλδ, το διάβαζα και το έλεγα. Το διάβασα όπως θα διάβαζα ένα απλό βιβλίο, αν για σένα είναι μεμπτό για μένα δεν είναι καθόλου!!!

Είναι όμως δείγμα ηθικής και αξιών......σε καλή μεριά!

quote:
ar_ia:
Έχεις μπερδέψει την βούρτσα με την οδοντόβουρτσα.....
Μην τρομάξεις, αλλά στην ζωή υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα από τις θρησκείες.....

Δε σε συμφέρει ε?.........δεν υπάρχει λίγο έγκυος! ή είσαι ή δεν είσαι! το να βαπτίζεις κατά το δοκούν, ως «επιβολή» αυτό που σε «βολεύει» κάθε φορά........είναι δείγμα κακής γραφής και τίποτα περισσότερο.

quote:
ar_ia:
Εδώ στο φόρουμ λέω την άποψή μου.
Μήπως προσπάθησα ποτέ να σου επιβάλλω την αποψή μου και δεν το θυμάμαι?????
Και την λέω σε εσάς τους φανατικούς χριστιανούς που νομίζεται πως θα μας πείσετε για το μεγαλείο της θρησκείας σας βγάζοντας συνέχεια κακία!
Έξω από εδώ όμως την αποψή μου την κρατάω για μένα (αν και γνωρίζουν πως δεν πιστεώ) , γιατί ο μη φανατικός χριστιανός δεν έχει καμία σχέση με σας, και σέβεται τα πιστεύω μου (του αρέσουν η οχι) όπως κι εγώ τα δικά του.

Α!!! είσαι διπρόσωπη δηλαδή!!!! εγώ έχω το ίδιο πρόσωπο και εδώ στο forum και έξω από αυτό.
Η θρησκεία μας έχει όντως πολλά μεγαλεία και ένα από αυτά είναι η απευθείας σύνδεσή της με την ύπαρξη του έθνους μας.
Κακία δε βγάζουν οι Χριστιανοί αλλά όσοι βρίζουν τα ιερά και τα όσια των συνανθρώπων τους ....και αυτοί επί το πλείστον βρίσκονται στο χώρο σου..........είναι δείγμα του επιπέδου τους.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 14:20:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ar_ia
Μην προβληματίζεσαι (εάν το κάνεις) ούτε στο ελάχιστο, όλα πήγαν όπως έπρεπε. Όταν βάφτισα τον γιο μου κόντεψα να δείρω τον παπά γιατί είχε νύχι μακρύ μανικιουρισμένο λες και θα πήγαινε στα καλλιστεία, και έγδαρε το παιδί στο αυτί και κάτω από το μάτι. ...δηλ. της θρησκείας.

Σίγουρα δεν φταίει η Εκκλησία για το ...μανικιούρ του παπά ή για το ατύχημα - παρόμοια πράγματα έχουν συμβεί σε κάθε θρησκεία*
quote:

quote:
kostakis:
Αρχικά, το πρώτο δεν μπορεί να αποδειχθεί με το δεύτερο. Μιλάς για ένα γεωγραφικό και εθνικό χώρο στον οποίο, την περίοδο προ της Τουρκοκρατίας, οποιαδήποτε άλλη θρησκεία ή δόγμα αποτελούσε μικρή μειονότητα (δε θα ασχοληθώ με τα αν και τα γιατί, διαφεύγουν του θέματος), άρα δε γίνεται να υπάρχει δεδηλωμένη "προσφορά" άλλης θρησκείας τα τελευταία 500 χρόνια. Αυτό, πιστεύω, είναι λογικό συμπέρασμα.

Μα! το ότι όσοι έγιναν μουσουλμάνοι! αμέσως Τούρκευσαν, τι αποδεικνύει αν όχι αυτό που λέω?...

Είναι αλήθεια ότι ιστορικά η προσπάθεια να εξισλαμιστεί ο Ελληνισμός απέτυχε. Ο εξισλαμισμός πέτυχε σε μεγάλο βαθμό (όχι ολοκληρωτικά, για αυτό είμαστε τώρα εδώ!!!) αλλά ταυτόχρονα λειτούργησε και ως "αφελληνισμός".
Δύο προσπάθειες έγιναν για "Ελληνικό" Ισλάμ. Ή μάλλον μία και μισή...
Η πρώτη ήταν με το "Σουλανάτο του Ρουμ (Ικονίου)" Ελληνόφωνο ισλαμικό κράτος του 13ου αιώνα στην Μικρά Ασία. Απέτυχε.
Η μισή ήταν η προσπάθεια να διατηρηθεί η Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία από τους Τούρκους που την κατέλυσαν. Οι πρώτοι Σουλτάνοι της Κων/πολης διατήρησαν τον τίτλο του βασιλιά των Ρωμαίων και κάποια ελληνόφωνη διαχείρηση τα πρώτα 100 περίπου χρόνια.
Από την άλλη ο εκχριστιανισμός του Ελληνισμού δεν έκανε τους ανθρώπους να ξεχάσουν ολότελα την εθνική ταυτότητά τους.

*Θυμήθηκα τώρα πως την έπαθε ο Αχιλλέας κι έμεινε με τη φτέρνα απ' όξω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 14:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το παράδειγμά σου με το φόνο είναι ακραίο και θα σε αντικρούσω, λέγοντάς σου ότι αποτελεί εσωτερικό ηθικό κανόνα και κτήμα του κάθε μέλους της κοινωνίας, πριν έρθει σε επαφή με ακραίες καταστάσεις ή εξωτερικεύσει πιθανές ψυχολογικές διαταραχές. Ξέρεις εσύ πολλούς γονείς να διδάσκουν το φόνο;
Για πολύ μικρά αμαρτήματα, αθώα κατά τη γνώμη μου, καλή είναι η προσωπική επαφή, ειδικά αν ακολουθεί η σχετική ποινή. Αυτό είναι η εμπειρία της ζωής.
Αλήθεια, για πες μου μερικά αμαρτήματα, τα οποία κατά τη γνώμη σου ΔΕ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ εντός μίας οικογένειας, αλλά από κάποια θρησκεία; όχι τίποτα άλλο, να δω το μέγεθος και τη σημασία διάπραξης αυτών.

Δεν μιλάω για "αμαρτίες" μιλάω για παραβίασει των εσωτερικών μας αξιών. Δεν δίνω βαρυτητα δηλαδη στο οτι η αμαρτία κάνει αλλα στο οτι η ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ κάνει κακό. Η διαστροφή των εσωτερικών αξιών. Και αυτο συμβαίνει αρχικα με μικρά αμαρτήματα, μικρά ψέματα μέχρι ο άνθρωπος να κάνει μια μέρα ένα εσωτερικό ηθικό άλμα και να πάει σε μια μεγαλύτερη αμαρτία, σε μια μεγαλύτερη ψυχική διαστροφή.
Κανείς δεν επιθυμεί να κάνει κακό εκτός αν, όπως είπα και πάνω, έχει κάνει τα καταλληλα ηθική άλματα και βρίσκεται έτσι σε ηθική κ ψυχική διαστροφη. Και πάλι θα έχει ενοχές το πιο πιθανό εκτος ίσως αν το χει συνηθίσει. Τα αθώα αμαρτήματα που αναφέρεις δεν είναι καθόλου αθώα δεν είναι παρα η έκφραση της πτωτικής μας φύσης(τα περισσότερα τουλάχιστον αν όχι όλα)

quote:
Η ψυχική ανάταση του ανθρώπου είναι αποτέλεσμα εσωτερικής διεργασίας και, σε περιπτώσεις ανηλίκων, συμπαράστασης από την οικογένεια. Από κει και πέρα, οποιαδήποτε άλλη συμμετοχή ΟΦΕΙΛΕΙ να περιορίζεται σε γενικής μορφής συμπαράσταση και όχι διδαχές.

Εξαρτάται απο τη μορφή των διδαχών. Όπως έιπα πριν μια μελέτη του ευαγγελίου θεωρώ θα έκανε πολύ καλό στον νεαρό αναζητητή. Το παιδί οφείλει να παίρνει τις σωστές διδαχές. Απο πού δεν έχει σημασία, αλλα οι παπάδες θα ΕΠΡΕΠΕ να είναι μανούλες σε αυτό. Αλλα οταν η ιερατική εχει βάσεις.. κάτω απ τη βάση τι παπάς περιμένεις να βγει?
quote:
Δε συμβαίνει δυστυχώς. Και δεν το λέω επειδή με αυτό ωφελείται κάποια θρησκεία (στην περίπτωσή μας η ορθοδοξία), το λέω με ευρύτερη έννοια. Το ίδιο ακριβώς γίνεται και σε πολλές άλλες κατηγορίες πεποιθήσεων, βλέπε λ.χ. την κοινωνική ή την οικονομική πεποίθηση που καλλιεργείται στα σύγχρονα μέλη της κοινωνίας από το σχολείο.
Κοιτά σε εμάς συμβαίνει, όχι όμως στο βαθμό που έπρεπε. Ψάξε τα βιβλία των σχολείων κάτι θα βρείς. Αλλα ναι οπωσδήποτε δεν έχουμε πληρη παιδεία πάνω στις θρησκείες..

quote:
Αυτές οι ομάδες που αναφέρεις, που θα δραστηριοποιούνται, σε ποιους θα απευθύνονται και ποια θα είναι η σύστασή τους; μόλις μου το απαντήσεις, θα επανέλθω.

Σε όλους απο 13 κ πάνω(γιατι πριν απο αυτήν την ηλικία ούτε θα καταλάβουν ούτε θα είναι σε θέση να διαβάζουν τα κείμενα).

Τώρα το ποιοι θα το κάνουν.. είναι ένα ζητημα, πάντως θα ήταν άνθρωποι μορφωμένοι κατα προτίμηση θεολογοι με "παραπλευρα" πτυχία στη ψυχολογία ας πούμε, ή γενικά σε κοινωνικές και ανθρωπιστικές επιστήμες. Ακόμα και σε φυσίκες επιστήμες γιατί όχι, αλλα με προϋπόθεση σε κάθε περιπτωση την πίστη στην ύπαρξη θεού γενικά(ίσως και θεϊκού σχεδίου).

quote:
quote: Θεωρώ οτι στον μέσο αδιάφορο άνθρωπο θα έκανε πολύ περισσότερο καλό να διαβάσει δυο ώρες το ευαγγέλιο παρά το να καθήσει δυο ώρες εκκλησία.

Στο επίπεδο που αφορά την έρευνα για την αναζήτηση της θρησκείας του, θα συμφωνήσω σε αυτό. Και όχι μόνο το ευαγγέλιο...



Η ουσία είναι να καταλαβαίνει αυτό που κάνει..

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
It is not the spoon that bends.. It is yourself.."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 14:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Αγαπητέ europaios2

quote:
Μα! το ότι όσοι έγιναν μουσουλμάνοι! αμέσως Τούρκευσαν, τι αποδεικνύει αν όχι αυτό που λέω?

quote:
Όσοι λύγισαν, αλλαξοπίστησαν και Τούρκευσαν.

quote:
αλλά Έλληνες μουσουλμάνοι στο θρήσκευμα που πλέον είχαν γίνει Τούρκοι εκ συνειδήσεως

Ίσως δε σου έδωσα να καταλάβεις ότι αυτό που εννοώ είναι ότι όπως για μερίδα Ελλήνων το "Έλληνας = Ορθόδοξος Χριστιανός" αποτελεί σχεδόν ισοδυναμία, το ίδιο (και ίσως και πιο φανατικά) ισχύει και για τους Τούρκους. Δεν ήταν λοιπόν θέμα συνειδήσεως, αλλά καθαρά τυπικό και ενδεχομένως φοβίας. Εκτός βέβαια αν συζητάμε για αγράμματα παιδαρέλια, τα οποία απέσπασαν από τις φτωχές και αγράμματες περιοχές της περιφέρειας οι Οθωμανοί και αφού τα υπέβαλαν σε αλλαξοπιστία, τα "εκπαίδευσαν" στον τουρκισμό. Δεν παύουν όμως, τόσο εθνικά, όσο και θρησκευτικά, να αποτελούν προϊόντα βίας και καταπίεσης.

quote:
οι προφητείες που μέσω της θρησκείας μας κράτησαν ζωντανό το γένος και το γέμιζαν με ελπίδα ότι ο Θεός δε θα τους αφήσει έτσι και θα τους βοηθήσει να διώξουν τον κατακτητή όταν θα έρθει η ώρα αυτή.

Δε θα μπω σε συζήτηση περί προφητειών. Είναι ένα αντικείμενο, το οποίο γίνεται γιογιό στον τρόπο σκέψης κάποιων (όχι το δικό σου, αλλά πολλών άλλων) και μου είναι εντελώς αδιάφορο ως αντικείμενο. Εκτός, αν διαβλέπω "σκοτεινούς", κατά τη γνώμη μου, σκοπούς στην ερμηνεία κάποιων εξ αυτών.

quote:
Χωρίς τη συμβολή της εκκλησίας στη βιολογική του διάσωση τα πάντα θα είχαν χαθεί.

Αυτό ειλικρινά δεν το κατάλαβα

quote:
Στο σημαντικότερο, στην επιβίωση του έθνους μας.

Να ανοίξουμε μία συζήτηση ως προς τα χαρακτηριστικά του έθνους ως ολότητα, για να δούμε τι προϋπήρχε της Άλωσης, τι συνέβη κατά την Τουρκοκρατία και τι προέκυψε μετά την Επανάσταση. Όχι εδώ όμως, είναι off topic.

quote:
Τα σώματα των Γενιτσάρων περιείχαν εκατοντάδες Ελληνόπουλα!!!! τα οποία κανένα δεν ήταν Χριστιανός Ορθόδοξος........γιατί εάν ήταν θα σκεφτόταν αμέσως "τι δουλειά έχω με τους Τούρκους?"

ΚΑΘΕ ΕΛΛΗΝΑΣ, έστω και εξισλαμισθείς, θα σκεφτόταν "τι δουλειά έχω με τους Τούρκους να σκοτώνω τους Έλληνες;" και θα έψαχνε τρόπο να αυτοκτονήσει εν ανάγκη. Άρα ή ήταν εθνικά αλλοτριωμένοι, λόγω της σχετικής "παιδείας" που είχαν λάβει κατά την επιστράτευσή τους ή δεν ήταν Έλληνες στη συνείδηση.

quote:
Οι μουσουλμάνοι της Θράκης είναι ότι αυτοπροσδιορίζονται..... Έλληνες Πομάκοι και Τούρκοι......έτσι αυτοπροσδιορίζονται.

Άρα κάποιοι είναι απλοί Μουσουλμάνοι και κάποιοι είναι Τούρκοι Μουσουλμάνοι; Οκ, πάμε παρακάτω...

quote:
-Οδυνηρό αποτέλεσμα θα έχουμε όταν απομακρυνθούμε από τη θρησκεία μας.
Όταν πέσει αυτό το κάστρο τότε προσωπική μου άποψη είναι ότι θα υπάρχει ένας πολύ σημαντικός παράγοντας ώστε να καταρρεύσουμε και ως κράτος.

Φοβάμαι πως έχεις δίκιο, αλλά δεν ξεκινάω από τη βάση που ξεκινάς εσύ. Το πρόβλημα είναι ότι είμαστε περισσότερο θρήσκοι, παρά εθνικιστές (με την καλή έννοια του όρου, ναι, υπάρχει και τέτοια). Το αποτέλεσμα είναι να ασχολούμαστε ελάχιστα με τα πραγματικά δεινά της πατρίδας και περισσότερο με θρησκευτικά ζητήματα, κάτι το οποίο εντέλει αποτελεί και την αιτία της συνεχούς αποδυνάμωσης της κρατικής μας οντότητας.
Αγαπητέ europaios2 και οι λοιποί συνforumίτες : είμαστε Ε Λ Λ Η Ν Ε Σ πρώτα και πάνω από όλα. ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ είναι δευτερεύοντα.

quote:
Όχι φίλε μου διάβασε για παράδειγμα το Τουρκοκρατούμενη Ελλάς του Σάθα και θα δεις ότι, όσοι γινόντουσαν μουσουλμάνοι έπαιρναν αξιώματα και γινόντουσαν ακόμη και επικεφαλής στρατού! που κατέπνιγαν επαναστάσεις.......το πρόβλημα με τον Έλληνα είναι ότι δεν ξέρει την ιστορία του! όταν τη μάθει θα αναθεωρήσει πολλά!

Δεν έχει τύχει να το διαβάσω το συγκεκριμένο. Από την άλλη θα σου πω ότι η Ελληνική Νομαρχία (του Ανώνυμου Έλληνος) προσεγγίζει εντελώς διαφορετικό ρόλο της εκκλησίας εκείνη την περίοδο. Δεν μπορώ να στηριχτώ σε μία μόνο πλευρά, θεωρώ όμως πιο πιθανό αυτό που σου ανέλυσα ανωτέρω.

quote:
Γιατί να πάω στα άλλα 5? αυτά μου αρκούν!

Γιατί όταν μιλάμε για μυστήρια της Εκκλησίας εννοούμε και τα 7, δεν παίρνουμε δείγματα. Συνεπώς ή θα έπρεπε να υπάρχουν ως μυστήρια μόνο η Βάπτιση και η Θεία Κοινωνία (κατά Χριστόν, όπως λες) ή θα έπρεπε κάποιος να εξηγήσει με ατράνταχτα επιχειρήματα ποιος ο λόγος συμπλήρωσης της Χριστιανικής Διδαχής σε αυτό το σημείο. Και εκεί φοβάμαι ότι δε θα πειστώ εύκολα...

quote:
Στη Μητρόπολη γράφεσαι ως Χριστιανός. Που αλλού να γινόταν η εγγραφή του Χριστιανού?

Συμφωνώ στο τυπικό. Κακώς, κατά τη γνώμη μου γίνεται αυτό πριν την ενηλικίωση, αυτό δεν πραγματευόμαστε;

quote:
Όχι τη στιγμή που το παιδί είναι ανήλικο.......θα πρέπει πρώτα να ενηλικιωθεί!! και μετά μόνο του να αποφασίσει αν θα μάθει γράμματα ή όχι!!! Θα διαβάσει λοιπόν μετά τα 18 κι εφόσον θελήσει!.......
....Τη δική σου λογική ακολουθώ!!

Τα γράμματα είναι μάθηση, είναι γνώση. Η γλώσσα αποτελεί στοιχείο κοινωνικοποίησης, εργαλείο και διαβατήριο για τη δυνατότητα ένταξης σε κάποιο σύνολο, δίνει δηλαδή μία επιλογή. Το θρήσκευμα τι ακριβώς αντίστοιχο δίνει;

quote:
Ναι και όταν πάει να διοριστεί και του έχουν ως απαραίτητο πρόσθετο προσόν την ξένη γλώσσα........που να έρθει να σε βρει για τα παράπονα?

Θες να συζητάμε τις απόψεις μας ή το τι ισχύει; αν πάμε στο τι ισχύει, θα με αναγκάσεις να χρησιμοποιήσω επιχειρηματολογία "Εφραίμ", "Παπαρούπα" κλπ. που θεωρώ ότι θα ρίξει το επίπεδο του διαλόγου μας. Θες να πέσουμε εκεί κάτω;
Εγώ εκφράζω τις απόψεις μου, δε λέω το τι γίνεται, γιατί διαφορετικά δε θα υπήρχε λόγος συζήτησης. Το τι γίνεται, όλοι το βλέπουμε, σε όλα τα πεδία.

quote:
Για τον Χριστιανό η ψυχική του ανάταση είναι και ο στόχος του. Ως εκ τούτου το παιδί θα πρέπει από μικρό να αρχίσει να καταλαβαίνει ότι υπάρχει μία ανώτερη δύναμη η οποία δε ζητάει παρά την ηθική του καλλιέργεια που θα είναι και ο μπούσουλας για την ανύψωση αυτή.

Διαφωνώ, εφόσον διακρίνω υποχρεωτικότητα. Από που κι ως που να ΠΡΕΠΕΙ να καταλάβει ότι υπάρχει ανώτερη δύναμη; και ποιος μπορεί να του αποδείξει τεκμηρίοις κάτι τέτοιο; ουδείς, άρα άστο να αναζητήσει μόνο του την ανώτερη δύναμη ή... να μην την αναζητήσει.
Τώρα το αν η ηθική καλλιέργεια είναι μόνο θέμα ανώτερης δύναμης, επέτρεψέ μου να διαφωνώ ακόμα πιο καθέτως!!!

quote:
Για αυτόν που θα βοηθήσει τον άνθρωπο να καλλιεργήσει την ψυχή του ανεξαρτήτου ονόματος αυτός είναι κι ο αληθινός Θεός.
Ο στόχος του Θεού είναι η ηθική ανάταση του ανθρώπου κι ο Χριστιανισμός είναι ένας δρόμος. Για μένα ο ποιο γρήγορος και σωστός.

Ωστόσο υπάρχουν και άλλοι δρόμοι και όπως έχω ξαναγράψει ο καλός και ηθικός Χριστιανός είναι και μουσουλμάνος και βουδιστής ταυτόχρονα και το αντίστροφο, εφόσον βέβαια οι θρησκείες αυτές στοχεύουν στην ψυχική ανάταση του ανθρώπου.


Αν μπορέσεις να μου αποδείξεις με ποιον τρόπο οποιαδήποτε άλλη θρησκεία, δόγμα ή ακόμα και η αθεϊα δε στοχεύουν στην ψυχική ανάταση του ανθρώπου, τότε μπορείς να με πείσεις για το ανωτέρω. Φοβάμαι όμως πως ούτε γι αυτά υπάρχει επαρκής επιχειρηματολογία, τουλάχιστον σύμφωνα με τα όσα βλέπουμε γύρω μας.
Ο καλός και ηθικός είναι πρώτα από όλα καλός και ηθικός άνθρωπος. Μπορεί να προέρχεται από όλους τους χώρους, όπως και ο κακός και ανήθικος. Δεν υπάρχει καμία συγκριτική στατιστική μελέτη που να συσχετίζει επαρκώς τις αρετές με τη θρησκευτικότητα. Καμία απολύτως, γιατί πολύ απλά δεν έχει ούτε νόημα, ούτε έννοια ύπαρξης μία τέτοια έρευνα.

quote:
Για μένα η πίστη βρίσκεται πίσω από κάθε σκοπό είτε αυτός είναι η ψυχική ανάταση, είτε το να νικήσω στο τάβλι τον κολλητό μου. Το ίδιο πάθος δείχνω και τα απολαμβάνω και τα δύο.

Παρότι διαφωνώ με τον ορισμό της πίστης που δίνεις, θα χαρώ πολύ να βρεθούμε αντίπαλοι στο τάβλι. Αρκεί να μην το ρίξουμε πάλι στις συζητήσεις ταυτόχρονα, γιατί θα δώσουμε "πάτημα" στον ηττημένο να προβεί στις σχετικές δικαιολογίες.

quote:
Όταν κάποιος θεωρεί τον εαυτό του ποιο έξυπνο ποιο μορφωμένο και με ποιο ανεπτυγμένο εγκέφαλο οπότε κατά συνέπεια είναι άθεος! ενώ ο ένθεος είναι ο χαζός, το πρόβατο και ο αμόρφωτος!

Γενικεύσεις κάποιων με τις οποίες διαφωνώ καθέτως και στην πράξη.
Άκου πιο ανεπτυγμένος εγκέφαλος... μήπως κάναμε και τομή;

quote:
Όχι μην το κάνεις! σκέψου μόνο ότι εάν ο Χριστιανισμός είναι όντως η αληθινή θρησκεία αυτό θα ισοδυναμεί με βλασφημία στα μούτρα του αγίου Πνεύματος. Είναι επικίνδυνη και βλάσφημη πράξη.

Μα αυτό σου έγραψα. Σκοπεύω να αποφύγω τη συμμετοχή μου στο μυστήριο, γιατί σέβομαι τόσο τη δική μου κοσμοθεώρηση, όσο και το δικαίωμα του μυστηρίου στα παιδιά (παιδιά, λέμε τώρα...χαχαχαχα). Θα συμμετάσχω στη χαρά τους ως κοινωνικό γεγονός, αλλά δε θα μετάσχω ως ενεργό μέλος σε κάτι που δε με αντιπροσωπεύει.

quote:
Ότι, το αν θα πρέπει το παιδί να βαπτίζεται ή όχι είναι καθαρά θέμα του γονιού και κανενός άλλου.

Το βάφτισμα είναι μυστήριο, η ανατροφή είναι παιδεία. Δε σχετίζονται μεταξύ τους. Με αυτή τη λογική, ο γονέας δεν έχει δικαίωμα να καθοδηγεί το παιδί στη μυστηριακή ζωή της εκκλησίας, αν δεν είναι και ο ίδιος πλήρως ενταγμένος, σωστά; Αν ναι... ζήτω που καήκαμε...

quote:
Η γνώση έχει προέλθει από τα γραπτά από και από τις αναλύσεις των Αγίων Πατέρων. Αυτά μελετούμε και βάση αυτών αποφαινόμαστε.

Οι πηγές γνώσης εκάστου εξ ημών είναι διαφορετικές. Πάντως, η μελέτη των γραφών δεν αποτελεί επιστήμη. Θα δεχόμουν ίσως να μου πεις ότι, κατ' εσέ, η επιστήμη δεν είναι η μοναδική γνώση, αλλά τότε θα σου αντιπαρέβαλα ότι θα πρέπει να διδάσκονται ισότιμα όλες οι θρησκευτικές γνώσεις στο σχολείο (κι όταν λέω ΟΛΕΣ, εννοώ και κάθε μορφής αίρεση ή ψευτοδόγμα, ακόμα και αν είναι υποτυπώδες στη λογική του).

quote:
Εγώ ποτέ μου δεν είδα τον παπά της ενορίας μου να έρχεται και να μας δίνει συμβουλές στο σχολείο.

Άρα δεν πήγαμε στο ίδιο σχολείο.

quote:
Αλήθεια τι εννοείς λέγοντας συμβουλευτικό στέλεχος?

Πες το καλύτερα καθοδηγητή ζωής και τρόπου σκέψης και θεώρησε άστοχη την εν λόγω έκφραση.

quote:
Η αιμομιξία, το ψέμα, ο φόνος και η κλοπή......

Ποια θρησκεία σε ωθεί σε αυτά; ειδικά στο φόνο...

quote:
Μα που είδες ότι διαφώνησα?

Στο ότι εσύ συμπεριλαμβάνεις τον παπά στους φορείς ανατροφής, ενώ εγώ όχι. Σε τίποτα άλλο...

Αγαπητέ panpam

quote:
Θα πρέπει να πιστεύουμε σε κάτι που πρακτικά βιώνουμε ότι μας κάνει καλύτερους - το τι "θεωρούμε" είναι σχετικό. Κι ο Χίτλερ θεωρούσε ότι ο Εθνικοσοσιαλισμός" τον "έκανε καλύτερο" αλλά... σκέψου το!

Θα με ενδιέφερε πολύ να μελετήσουμε τα βασικά στοιχεία του εθνικοσοσιαλισμού ως έννοια για να δούμε ποια από αυτά θα έκαναν την κοινωνία μας καλύτερη και ποια όχι. Ασφαλώς όμως εδώ θα είναι off topic.
Όμως, για πες μου ποια από αυτά που βιώνουμε πρακτικά, μας κάνουν καλύτερους; πόσα από αυτά είναι στοιχεία της θρησκείας μας, ποια είναι άλλων θρησκειών, ποια είναι ιδεολογήματα των αθέων; και κατ' αντιστοιχία και για τα αρνητικά μας βιώματα.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 14:33:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"πως σήμερα θα έστεκε ο Χριστιανισμός?."
ακριβως αυτο λεω ... ακριβως αυτο !!!!

μπερδευεις τις γνωσεις ομως με την πιστη , το οτι γνωριζω οτι δεν μπορει να υπαρξει παρθενογεννεση , αποτελει ΓΝΩΣΗ , το να πιστευω σε παρθενογεννεση αποτελει ΑΓΝΟΙΑ !!! το οτι καποιος νεκρος (πραγματικα και οχι δηθεν) μετα απο 3 μερες δεν ειναι δυνατο να επανελθει στην ζωη αποτελει ΓΝΩΣΗ , το να πιστευω οτι καποιος νεκρος λαζαρος αναστηθηκε μετα απο 3 μερες , ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΓΝΟΙΑ !!! το ιδιο ισχυει για οτι περιγραφουν ολες οι θρησκειες (γιατι τα παραπανω δεν ειναι δυστυχως προνομοιο του χριστιανισμο μονο, δυστυχως τα παθαν και αλλοι) ως θαυματα , θεικες ενεργειες και διαφορα αλλα , ΑΓΝΟΙΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ !!!! το πως και το γιατι ψαξτο μονος!!!

κωστακης , εχεις υποψιν σου σχετικη ερυενα / πειραματα ? ( συμφωνω με την παρατηρηση σου, περι θεραπειας - δεν ηταν η σωστη λεξη ισως- , απλα ως πραδειγμα το εφερα ή εαν θες ως δυνατοτητα να το κανει καποιος και τι συμπερασματα μπορουμε να βγαλουμε απο αυτο)

το "θεραπεια" ισως ηταν λαθος λεξη , δηλαδη δεν εννοω οτι ειναι καποιος αρρωστος και παει να γινει καλα , ας το ερμηνευσω ως εναν "τροπο για να μη πιστευω" (αλλα και αντιστροφα , απο απιστος να γινω πιστος), πχ ενα χαπι ή μια ακτινα .

θελω να σταθω στο οτι εαν αποδεικνυοταν οτι ενας ανθρωπος μπορει να γινει λιγοτερο ή περισσοτερο πιστος αναλογα με το "χαπι" που θα παρει , ποιο θα ηταν το σχολιο μας ? (το συγκεκριμενο παραδειγμα ειναι πειραμα που εχει επιβεβαιωθει , οχι με χαπι αλλα με ακτινοβολια)

επισης θα μπορουσε αντιστοιχα να αποδειχθει οτι αναλογα με την μορφη του εγκεφαλου καποιου αυτος ειναι λιγοτερο ή περισσοτερο πιστος ( υπαρχουν ενδειξεις και για αυτο) τι θα λεγαμε ? ποια θα ηταν η αποψη μας σε μια τετοια διαπιστωση?


δηλαδη εαν εγω αυριο εκανα αυτο το πειραμα (να μη πω θεραπεια) και ερθω εδω και σκιζομαι για να αποδειξω τον θεο και τα πνευματα και οτι αλλο , και μετα απο 1 μηνα παω και κανω το αντιστροφο και επιστρεψω και μιλαω για την υλη και μονο (θα μπορουσε το πειραμα να το κανει ο ποιο πιστος εδω μεσα ) , με βαση οτι το πειραμα πετυχε τοτε ΟΛΟ αυτο αποτελει ή οχι μια ΕΝΔΕΙΞΗ περι δημιουργιας του θεου εντος του εγκεφαλου ?

και για να κλεισω εφοσον η ερυενα προχωραει προς τις παραπανω κατευθυνσεις , καλο ειναι να μην κραταμε κλειστα τα ματια μας και τα αυτια μας , φανταστηκατε ποτε ΤΙ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕ στην ζωη μας και στο κοσμο μας μετα απο μια τετοια ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ? καποιος που σημερα πεθαινει για το ευαγγελιο τις καθε θρησκειας , δεν θα ειχε λογο υπαρξης ισως !!! ή θα ειχε πεθανει για το ΤΙΠΟΤΑ !!! ή θα ειχε γινει ρεζιλι με τα οσα υποστηριζε !!! (φυσικα αυτο ισχυει αντιστροφα για αυτον που ΔΕΝ πιστευει σε θεους , μονο που υπαρχει μια μικρη διαφορα , ο πιστος δεχτηκε την πιστη του και εμεινε εκει , ο απιστος την ψαχνει και ειναι ανοιχτος στο να αποδεχθει το νεο)

Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 15:33:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μπερδευεις τις γνωσεις ομως με την πιστη , το οτι γνωριζω οτι δεν μπορει να υπαρξει παρθενογεννεση , αποτελει ΓΝΩΣΗ , το να πιστευω σε παρθενογεννεση αποτελει ΑΓΝΟΙΑ !!

Ε.. μα αν μπορούσε να υπάρξει πώς θα ήταν θαύμα? Αλλιώς θα λέγατε οτι ο Χριστός ήταν επιστήμονας! Δε σας καταλαβαίνω καμια φορα λολ..

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
It is not the spoon that bends.. It is yourself.."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 16:02:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυτο λεω και εγω , την ΑΓΝΟΙΑ των αμορφοτων την ΒΑΦΤΙΣΑΜΕ ΘΑΥΜΑ !!!

επειδη αναφερθηκες στον χριστο , οι αλλες περθενογεννεσεις των αλλων θρησκειων ειναι επισης θαυμα ή ειναι ψεμα?

Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 16:30:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όσον αφορά την παρθενογέννηση την έχουμε συζητησει εδω:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=720&whichpage=7&ARCHIVE=
και στην 6η σελιδα επίσης, ελπίζω να σε καλύψουν.

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
It is not the spoon that bends.. It is yourself.."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 21:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Ίσως δε σου έδωσα να καταλάβεις ότι αυτό που εννοώ είναι ότι όπως για μερίδα Ελλήνων το "Έλληνας = Ορθόδοξος Χριστιανός" αποτελεί σχεδόν ισοδυναμία, το ίδιο (και ίσως και πιο φανατικά) ισχύει και για τους Τούρκους. Δεν ήταν λοιπόν θέμα συνειδήσεως, αλλά καθαρά τυπικό και ενδεχομένως φοβίας. Εκτός βέβαια αν συζητάμε για αγράμματα παιδαρέλια, τα οποία απέσπασαν από τις φτωχές και αγράμματες περιοχές της περιφέρειας οι Οθωμανοί και αφού τα υπέβαλαν σε αλλαξοπιστία, τα "εκπαίδευσαν" στον τουρκισμό. Δεν παύουν όμως, τόσο εθνικά, όσο και θρησκευτικά, να αποτελούν προϊόντα βίας και καταπίεσης.

Mιλάω με στοιχεία.
Όσοι Έλληνες πολέμησαν στο πλευρό των Τούρκων ήσαν μουσουλμάνοι και όχι Χριστιανοί Ορθόδοξοι. Αυτό δεν είναι καθόλου τυχαίο, δείχνει ότι η Ορθοδοξία ήταν φρένο στον εκτουρκισμό.

quote:
kostakis:
Δε θα μπω σε συζήτηση περί προφητειών. Είναι ένα αντικείμενο, το οποίο γίνεται γιογιό στον τρόπο σκέψης κάποιων (όχι το δικό σου, αλλά πολλών άλλων) και μου είναι εντελώς αδιάφορο ως αντικείμενο. Εκτός, αν διαβλέπω "σκοτεινούς", κατά τη γνώμη μου, σκοπούς στην
ερμηνεία κάποιων εξ αυτών.

Οι προφητείες έδιναν θάρρος στον υπόδουλο Ελληνισμό και αυτό δεν μπορούμε να το παραβλέψουμε.
Όπως δεν μπορούμε να παραβλέψουμε ότι ήσαν όλες ειπωμένες από Χριστιανούς Ορθόδοξους, όπως για παράδειγμα ο πάτερ Κοσμάς. Δε συζητώ το αν ήσαν αληθινές ή ψεύτικες, δεν έχει καμία σημασία! Αυτό που έχει σημασία είναι ότι έδιναν θάρρος.


quote:
kostakis:
Αυτό ειλικρινά δεν το κατάλαβα

Εννοώ ότι θα είχαμε Τουρκεύσει. Όχι μόνο απλοί Έλληνες πολίτες άλλαζαν την πίστη τους και Τούρκευαν αλλά ακόμη και ιερείς! αλλαξοπίστιζαν και γινόντουσαν ιερείς του Ισλάμ.....αμέσως και αυτοί Τούρκευαν!

quote:
kostakis:
Να ανοίξουμε μία συζήτηση ως προς τα χαρακτηριστικά του έθνους ως ολότητα, για να δούμε τι προϋπήρχε της Άλωσης, τι συνέβη κατά την Τουρκοκρατία και τι προέκυψε μετά την Επανάσταση. Όχι εδώ όμως, είναι off topic.

Η κουβέντα το φέρνει.....

quote:
kostakis:
ΚΑΘΕ ΕΛΛΗΝΑΣ, έστω και εξισλαμισθείς, θα σκεφτόταν "τι δουλειά έχω με τους Τούρκους να σκοτώνω τους Έλληνες;" και θα έψαχνε τρόπο να αυτοκτονήσει εν ανάγκη. Άρα ή ήταν εθνικά αλλοτριωμένοι, λόγω της σχετικής "παιδείας" που είχαν λάβει κατά την επιστράτευσή τους ή δεν ήταν Έλληνες στη συνείδηση.

Τα παιδάκια είχαν ξεχάσει την καταγωγή τους, το μόνο που θα τους προβλημάτιζε θα ήταν το θρήσκευμα. Γι' αυτό και οι Τούρκοι αμέσως τα εξισλάμιζαν με υπομονή κι επιμονή.
Οι μεγάλοι σε ηλικία τη στιγμή που πουλούσαν την πίστη τους (και αναφέρομαι σε αυτούς κυρίως) δεν το είχαν σε τίποτα να πουλήσουν και την ίδια τους την πατρίδα και αυτό έπρατταν.

Στη διάρκεια της Τουρκοκρατίας η παιδεία ήταν σχεδόν ανύπαρκτη. Οι Έλληνες λόγιοι είχαν εγκαταλείψει τη χώρα και ζούσαν στη Δύση.
Μόνο στα τέλη του 18ου αιώνα όταν άρχισε να εξασθενεί η Τουρκική αυτοκρατορία και κατά συνέπεια τα δεσμά της, άρχισαν σιγά σιγά να επιστρέφουν λόγιοι στην Ελλάδα και να ξεφυτρώνουν συνεχώς σχολεία σε όλη την επικράτεια.

Η διάσωση λοιπόν του γένους μας δεν οφείλεται στην παιδεία του, γιατί αυτή ήταν σχεδόν ανύπαρκτη κατά τη διάρκεια της Τουρκοκρατίας. Η διάσωση αυτή οφείλεται κυρίως στην Εκκλησία μας.


quote:
kostakis:
Δεν έχει τύχει να το διαβάσω το συγκεκριμένο. Από την άλλη θα σου πω ότι η Ελληνική Νομαρχία (του Ανώνυμου Έλληνος) προσεγγίζει εντελώς διαφορετικό ρόλο της εκκλησίας εκείνη την περίοδο. Δεν μπορώ να στηριχτώ σε μία μόνο πλευρά, θεωρώ όμως πιο πιθανό αυτό που σου ανέλυσα ανωτέρω.

Η Ελληνική Νομαρχία γράφτηκε κατά πάσα πιθανότατα (όλες οι ενδείξεις εκεί καταλήγουν), από τον Ιωάννη Κωλέττη. Έτσι δικαιολογούνται τόσο οι πονηριές που γράφει μέσα, όσο και τα ψέματα που ήταν χαρακτηριστικό του Ι.Κωλέττη.

Στρέφεται κατά της ιεροσύνης με μίσος αλλά και ψεύδος.
Για παράδειγμα τη στιγμή που ήδη υπήρχαν δεκάδες ιερείς που είχαν πάρει μέρος σε εξεγέρσεις ως υποκινητές και πρωτεργάτες (και τους οποίους τους έχω ήδη αναφέρει σε άλλο θέμα), αν μή τι άλλο δε θα έπρεπε να γράψει τις ασυναρτησίες που έγραψε.....το έκανε όμως!

Γιατί σκοπός του δεν ήταν η επανάσταση του γένους απλά, αλλά η εκδούλευση στους Γάλλους και στα ιδία οφέλη και φιλοδοξίες σε βάρος του έθνους.

Μην ξεχνάμε ότι ο Κωλέτης ήταν ο ιδρυτής του Γαλλικού κόμματος στην Ελλάδα και ο δημιουργός των εμφυλίων πολέμων! αυτός που τόλμησε να κλείσει στη φυλακή τον γέρο του Μοριά! Ένα μίασμα και μία συμφορά του γένους! αυτός που δολοφόνησε τον Οδυσσέα Ανδρούτσο και φυλάκισε δεκάδες αγωνιστές όπως ο Κανέλλος Δεληγιάννης!

Ο συντάκτης της Ελληνικής Νομαρχίας, είναι τόσο ψεύτης που γράφει ότι "ο ιερέας του χωριού, που φέρει «φόρεμα ιεροσύνης», αναγορεύεται σε αρχιμανδρίτη «με γρόσια», και με τον ίδιο τρόπο μπορεί να ανέλθει μέχρι τον πατριαρχικό θρόνο."

Ψεύδεται γιατί οι ιερείς των χωριών, (όπως μέχρι σήμερα), ήταν έγγαμοι και επομένως δεν προβιβάζονταν σε αυτούς τους βαθμούς.

Αγνοεί ότι μόνο οι άγαμοι αποκτούν τους ανωτέρω βαθμούς!
Ο στόχος του είναι άλλος.

Γράφει ότι η προέλευση των μοναχών από τα χωριά, που ανέβαιναν μέχρι τη θέση του Πατριάρχη, αποδεικνύει ότι αυτοί ήσαν απαίδευτοι.
Ατράνταχτο ψέμα αφού δεν υπήρχε ούτε ένας αγράμματος που να διετέλεσε Πατριάρχης.

Γράφει ψέματα για τον αριθμό τόσο των μοναστηριών (εκατοντάδες!!!) όσο και του αριθμού των μοναχών!!! (100.000)...παράλληλα προτείνει το γκρέμισμα των μοναστηριών γιατί λέει ότι ήσαν πολλά!! και επιβάρυναν τον Έλληνα!!! λες και υπήρχε κανάς φόρος για τα μοναστήρια......

Είναι φανερό ότι οι μόνοι που είχαν ειδικό λόγο να εξαλειφθούν τα ονόματα "Γραικός" και "Ρωμαίος" από την Ελλάδα, και φυσικά να ξεχαστει η Πόλη, ήσαν οι μεγάλες τότε δυνάμεις που σε καμία περίπτωση δεν ήθελαν άλλη μία δύναμη τότε στα πόδια τους.

Γι΄ αυτό και στο έργο αυτό δε γράφει για Ρωμιούς ή Γραικούς αλλά για Έλληνες ενώ μέχρι τότε αυτοαποκαλούμασταν τόσο από τους ξένους όσο και από εμάς τους ίδιους κυρίως με αυτά τα ονόματα.......τα οποία όμως έφαιρναν στο μυαλό του Έλληνα το Βυζάντιο και αυτό δε σύμφερε καθόλου τις μεγάλες δυνάνεις.

Αυτές βρίσκονται και πίσω από το θάνατο του Ρήγα.....και όλος τυχαίος ο πονηρός πράκτορας που έγινε και κυβερνήτης ανάβοντας τη φωτιά του εμφυλίου για την αποδυνάμωση της Ελλάδας! εξυπηρετώντας τόσο τα ξένα συμφέροντα που ήθελαν την Ελλάδα σαφώς αδύναμη και του χεριού τους, όσο και τα ίδια συμφέροντά του.

Αφιερώνει το έργο του στο Ρήγα....για να κρύψει τα πονηρά του κίνητρα. Ένας τυχοδιώκτης που δε δίστασε να αιματοκυλίσει την ίδια του την πατρίδα.

Έτσι ο συντάκτης της «Ελληνικής Νομαρχίας» αφιερώνει επτά παραγράφους στην προδοσία του, τονίζοντας σε κάθε μία από αυτές, ως αίτιο την τύχη.

Φυσικά όμως, καθόλου δια της τύχης δεν μπορεί να δικαιολογηθεί ένας θάνατος, ο οποίος εξυπηρετούσε τα ύψιστα συμφέροντα του Ναπολέοντα και των άλλων βασιλιάδων της Ευρώπης και φυσικά της ίδιας της Τουρκικής Πύλης.

Όπως είναι γνωστό, για πολλούς αιώνες οι βασιλιάδες και ευγενείς της Ευρώπης, όπως και οι Οθωμανοί, κυβερνούσαν τεράστιους πληθυσμούς υπόδουλων Ρωμαίων, γι' αυτό και φοβούνταν το ενδεχόμενο γενικής εξεγέρσεως της Ρωμιοσύνης στη Δύση και την Ανατολή.

Αυτός είναι ο λόγος, για τον οποίο τέθηκαν ευνοϊκά απέναντι στη λεγόμενη "Ελληνική" επανάσταση, και αυτό, μόνο όταν εξασφάλισαν τον αρχαιοελληνικό προσανατολισμό της, και την αντίθεσή της στη Ρωμιοσύνη και την πρωτεύουσά της Κωνσταντινούπολη.

Άλλωστε και η ευνοϊκή στάση του τσάρου, εξηγείται από το γεγονός ότι με την "Ελληνική επανάσταση" δεν απειλούντο οι διεκδικήσεις του στην Κωνσταντινούπολη, και οι "Έλληνες" δεν αποτελούσαν εμπόδιο στα σχέδιά του.

Ήδη πολύ με τη συνθήκη του Τιλσίτ, που δεν εξετελέσθη είχε συμφωνήσει με τους Ρώσους, το διαμελισμό της Ελλάδας.

Στη συνέχεια και κατόπιν αλλαγής των σχέσεών του με τους Ρώσους ο δόλιος Ναπολέων ενημέρωσε την Πύλη για τον Κίνδυνο η Κων/λη να γίνει Ρωσική με τη βοήθεια των Ελλήνων και καλούσε τους Τούρκους σε συμμαχία κατά των Ρώσων ζητώντας και πετυχαίνοντας από τους Τούρκους την καθαίρεση των ηγεμόνων της Βλαχίας και Μολδαβίας, Κων/νου Υψηλάντη και Αλέξανδρου Μουρούζη αντίστοιχα.

Παράλληλα σε δικά του υπομνήματα προς το Διευθυντήριο γράφει ότι πρέπει η Ελλάς (τουλάχιστον η Πελοπόννησος), (κρατώντας δικά του τα νησιά του Ιονίου), να χρησιμοποιηθεί και να χρησιμοποιηθεί ως Ευρωπαϊκή δύναμη για την κατάληψη της Αιγύπτου, εξυπηρετώντας έτσι τα Γαλλικά σχέδια.

Είχε φτιάξει χάρτες της Σερβίας της Αλβανίας και της Μακεδονίας και στα βόρεια έγραφε ότι έπρεπε να σχηματιστεί ένα κράτος καινούριο ένα ανεξάρτητο βασίλειο η Κων/λη με τις επαρχίες της, η οποία θα ήταν και το ανάχωμα προς τους Ρώσους.

Γι' αυτό τον σκοπό έπρεπε οι Έλληνες να μισήσουν το Πατριαρχείο και την ιεροσύνη με κάθε τρόπο και να τους εμφυτευτεί σιγά-σιγά η ιδέα ότι ο Χριστιανισμός ήταν η αιτία της καταστροφής τους.

Έτσι θα περιόριζαν οι Έλληνες τίς βλέψεις τους στην παλιά αρχαία Ελλάδα.


Έπρεπε λοιπόν να γίνει η αποσύνδεση του ονόματος Ρωμιός από τη μνήμη των Ελλήνων με κάθε τρόπο!....ένας τέτοιος ήταν η Ελληνική Νομαρχία η οποία εξυπηρετούσε αυστηρά και μόνο τα Γαλλικά συμφέροντα αφού διοχέτευε έντεχαν μίσος προς το Πατριαρχείο και τη Χριστιανοσήνη και κατά συνέπεια την έδρα της δηλαδή την Κων/λη........

Μάλιστα, πολλοί από τους υπόδουλους, αφού πείσθηκαν ότι δεν πρόκειται ως Ρωμαίοι να τύχουν συμπαράστασης από τις μεγάλες δυνάμεις, και ότι μόνο παριστάνοντας τους αρχαίους Έλληνες μπορούν να ελπίζουν σε αυτή τη συμπαράσταση, αποφάσισαν να συμμορφωθούν. Αυτό άλλωστε εννοούσε ο Κωστής Παλαμάς γράφοντας: «Έλληνες για να ρίχνουμε στάχτη στα μάτια του κόσμου, πραγματικά, Ρωμιοί».
(τα στοιχεία που έχω χρησιμοποιήσει, είναι κυρίως από το έργο του Διονυσίου Κόκκινου "Η Ελληνική επανάστασης"(τόμος Α') και του Σάθα "Τουρκοκρατούμενη Ελλάς" (προς απελευθέρωση των Ελλήνων)..........

Τους σκοπούς αυτούς εξυπηρετούσε η Ελληνική Νομαρχία η οποία ναι μεν αφιερώνεται στο Ρήγα αλλά πουθενά δεν κάνει μνεία στα σύνορα της πατρίδας που ήθελε ο Ρήγας! αναφέρεται στην αρχαία Ελλάδα και στέκεται στο Βυζάντιο μόνο για να βρίσει και να συκοφαντήσει.....τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια.......για το σκοπό αυτού του πονήματος.

ψιλά γράμματα φίλε kostaki....

... αφιέρωσε λίγο χρόνο σε καθημερινή βάση και διάβασε τόσο τη Βυζαντινή όσο και τη νεότερη ιστορία......θα διαπιστώσεις μόνος σου τόσο τα λάθη και τις παραλείψεις όσο και το παιχνίδι που παίχτηκε εναντίων μας και από όλους!!!!

Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά! στη δύση της ζωής του ο πράκτορας αυτός που προσάρμοζε τα συμφέροντά του σαν τον χαμαιλέοντα! βγήκε και να δημαγωγήσει και να μιλήσει για τη Μεγάλη ιδέα!.....και τις κτίσεις του Βυζαντίου!!

« Όταν ήλθε στην αγωνιζόμενη Ελλάδα, ήταν πάμφτωχος, όταν πέθανε όμως, βρέθηκε κάτοχος σημαντικής περιουσίας, κινητής και ακίνητης, τόσο στην Ελλάδα, όσο και στη Γαλλία.
Εξόν από την ακίνητη περιουσία του στη Γαλλία, είχε καταθέσεις στις Γαλλικές τράπεζες διακόσιες χιλιάδες φράγκα, ποσό πολύ μεγάλο τότε για την Ελλάδα. Είχε επίσης χτήματα στ’ Ανάπλι και ήταν ιδιοκτήτης ολόκληρων χωριών στη Φθιώτιδα.

Το γεγονός πως η Ελληνική κυβέρνηση έκανε κατάσχεση στα χτήματα αυτά, μετά το θάνατο του, δείχνει πως η διαχείριση του δημοσίου χρήματος από τον Κωλέτη δεν ήταν τίμια.» (Παύλος Καρολίδης)

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).

Edited by - europaios2 on 24/06/2009 21:27:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 21:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr , ευχαριστω για το λινκ , αλλα δεν μου προσφερε τιποτα περα απο υποθεσεις !!!

το ζητουμενο ειναι ενα και μοναδικο , εαν ειναι εφικτο ή οχι να συμβει κατι , κανενα θαυμα δεν αντεχει στην λογικη σκεψη και ερευνα (μη ξεχναμε οτι ολα ειναι απλα μυθοι) , τωρα εαν θες να πιστεψω μια επαναλαμβανομενη ιστορια που εαν θυμαμαι καλα σταματησε καπου πριν το 1000μχ και που οι ριζες της ειναι καποιες χιλιαδες χρονια πριν , βγαλμενα απο εναν κοσμο που αγνοουσε σχεδον τα παντα , και απο τοτε δεν ειχαμε καμια ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΗ παρθενογεννεση , ΟΚ εχεις καθε δικαιωμα να το πιστευεις και εγω καθε δικαιωμα να ΜΗ το πιστευω !!!

ο ανθρωπος που χρειαζεται τον θεο , που τον θελει γιατι αλλιως δεν μπορει να ζησει , ειναι ο ανθρωπος που μισει την ζωη του , τον κοσμο μεσα στον οποιο ζει και ετσι ψαχνει να βρει το κατι αλλο το διαφορετικο , το περα απο το κοσμο μας ... συνηθιζει δε αυτος ο ανθρωπος να κατηγορει τους παντες για τα βασανα του ... αυτοι ειναι και οι υπευθυνοι για τα οσα βιωνουν καθως αυτοι εχουν κανει το κοσμο οπως ειναι ...

ο ανθρωπος που αγαπαει τον ανθρωπο , τον συνανθρωπο , τα ζωα , τα φυτα , ακομη και τις πετρες ... το κοσμο ολο δηλαδη , δεν εχει αναγκη απο θεους , γιατι ο κοσμος μεσα στον οποιο ζει ειναι πληρης , με τα θετικα του και τα αρνητικα του , αλλα αυτη ειναι η φυση του ... και τον απαλαμβανει ... αυτο ειναι και το μυστικο ισως , δεν υπαρχει καλος / κακος ανθρωπος , υπαρχει απλα ανθρωπος και ετσι πρεπει να τον δεχθουμε ...

Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 22:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Αγαπητέ dr jekyll

quote:
Η διαστροφή των εσωτερικών αξιών. Και αυτο συμβαίνει αρχικα με μικρά αμαρτήματα, μικρά ψέματα μέχρι ο άνθρωπος να κάνει μια μέρα ένα εσωτερικό ηθικό άλμα και να πάει σε μια μεγαλύτερη αμαρτία, σε μια μεγαλύτερη ψυχική διαστροφή.

Εσύ πιστεύεις ότι η ένταξη σε κάποιο δόγμα αποτελεί αποτρεπτικό στοιχείο σε μία τέτοια προοπτική, ενώ αντίθετα η εγγενής ανθρώπινη προδιάθεση όχι; προσωπικά δε συμφωνώ.

quote:
Τα αθώα αμαρτήματα που αναφέρεις δεν είναι καθόλου αθώα δεν είναι παρα η έκφραση της πτωτικής μας φύσης(τα περισσότερα τουλάχιστον αν όχι όλα)

Νομίζω ότι αυτό αποτελεί μία σαφή καταπίεση της ελεύθερης βούλησης. Το τι είναι αμάρτημα εντέλει καθορίζεται από τη ζημία που προκαλεί στο κοινωνικό σύνολο ή σε μέρος αυτού, στο περιβάλλον ή στην παγκόσμια αρμονία. Χώρια που είναι και εντελώς υποκειμενική σαν έννοια : κάτι που θεωρείται ως αμάρτημα από κάποιους, δεν είναι για κάποιους άλλους, οπότε γιατί να δεχτώ εγώ ότι τα "σωστά" αμαρτήματα είναι τα αναφερόμενα σε κάποιο συγκεκριμένο δόγμα; και αντιλαμβάνεσαι ότι δε συζητάω για ποινικά αδικήματα, μιλάω για μικρές καθημερινές "αταξίες". Αν είναι να καλουπώσεις τον άνθρωπο, είναι καλύτερα να τον εκτελέσεις και φυσικά.

quote:
Όπως έιπα πριν μια μελέτη του ευαγγελίου θεωρώ θα έκανε πολύ καλό στον νεαρό αναζητητή. Το παιδί οφείλει να παίρνει τις σωστές διδαχές.

Και ξαναρωτάω : ποιες είναι οι σωστές διδαχές που αναφέρονται στο ευαγγέλιο και οι οποίες δεν αποτελούν, αν όχι εγγενή χαρακτηριστικά μίας παιδικής ψυχής, τουλάχιστον στοιχεία ανατροφής δύο σωστών γονέων; προσπαθώ δηλαδή να σου πω ότι, σε μεγάλο βαθμό, δεν υπάρχει κάτι εντελώς "υπερανθρώπινο" ως μήνυμα στις βασικές έστω αρχές του Ευαγγελίου. Κανείς έχω τας φρένας του γονέας δε θα διδάξει το μίσος, κανείς δε θα διδάξει το φόνο, κανείς δε θα διδάξει τη καταπίεση ή την υφαρπαγή. Άρα;

quote:
Σε όλους απο 13 κ πάνω(γιατι πριν απο αυτήν την ηλικία ούτε θα καταλάβουν ούτε θα είναι σε θέση να διαβάζουν τα κείμενα).

Τώρα το ποιοι θα το κάνουν.. είναι ένα ζητημα, πάντως θα ήταν άνθρωποι μορφωμένοι κατα προτίμηση θεολογοι με "παραπλευρα" πτυχία στη ψυχολογία ας πούμε, ή γενικά σε κοινωνικές και ανθρωπιστικές επιστήμες. Ακόμα και σε φυσίκες επιστήμες γιατί όχι, αλλα με προϋπόθεση σε κάθε περιπτωση την πίστη στην ύπαρξη θεού γενικά(ίσως και θεϊκού σχεδίου).


Αν το ορίζεις σαν προαιρετική επιλογή, νομίζω πως κάποια τέτοια στοιχεία συμπεριλαμβάνει ο ρόλος του λεγόμενου "πνευματικού". Αν όμως το φαντάζεσαι σαν κάτι υποχρεωτικό, καλύτερα να μη σχολιάσω.

quote:
Ε.. μα αν μπορούσε να υπάρξει πώς θα ήταν θαύμα? Αλλιώς θα λέγατε οτι ο Χριστός ήταν επιστήμονας! Δε σας καταλαβαίνω καμια φορα λολ..

Κάτι ξέρω εγώ που λέω (χωρίς καμία διάθεση ειρωνείας) ότι τελικά το θαύμα αποτελεί ένα γεγονός για όσους προτίθενται να το πιστέψουν, άρα για τους άλλους απλά αποτελεί παραμύθι.

Αγαπητέ europaios2

quote:
Όσοι Έλληνες πολέμησαν στο πλευρό των Τούρκων ήσαν μουσουλμάνοι και όχι Χριστιανοί Ορθόδοξοι.

Δεν είπα εγώ πουθενά ότι ήσαν ορθόδοξοι οι συμπολεμιστές των Τούρκων. Είπα απλά ότι ήταν εκτουρκισμένοι και ερμήνευσα το τι εννοώ.

quote:
Οι προφητείες έδιναν θάρρος στον υπόδουλο Ελληνισμό και αυτό δεν μπορούμε να το παραβλέψουμε.
Όπως δεν μπορούμε να παραβλέψουμε ότι ήσαν όλες ειπωμένες από Χριστιανούς Ορθόδοξους, όπως για παράδειγμα ο πάτερ Κοσμάς. Δε συζητώ το αν ήσαν αληθινές ή ψεύτικες, δεν έχει καμία σημασία! Αυτό που έχει σημασία είναι ότι έδιναν θάρρος.

Για να βάλω λίγο χιούμορ στη συζήτηση, αν πράγματι δεχτούμε το ανωτέρω, φαντάσου πόσες προφητείες χρειαζόμαστε σήμερα, με τα χάλια που έχουμε ως κράτος και ΚΥΡΙΩΣ ως έθνος.
Ας πάμε στη ουσία του πράγματος. Τελικά οι προφητείες αναφέρονταν σε εκείνη την εποχή; γιατί κάπου αρχίζω και τα χάνω. Αν ήταν αληθινές για τότε, ποιος ο λόγος να τις επικαλούμαστε για το μέλλον; αν δε βγήκαν αληθινές τότε, γιατί πιστεύουμε ότι θα βγουν τώρα; αν ήταν απλά για την ενίσχυση του ηθικού του έθνους, τότε φοβάμαι ότι και σήμερα κάποιοι δημιουργούν ελπίδες (που όμως δεν ξέρουμε που μπορεί να μας οδηγήσουν), βασισμένοι σε αυτές.
Θαρσείν χρη, φίλε μου. Αν από μόνοι μας δε βρίσκουμε τη δύναμη και απλά αναζητούμε το παραμύθι σε κάθε φάση της ζωής μας, από τη μικρότερη ως τη μεγαλύτερη, θα είμαστε πάντοτε εύπιστα θύματα του κάθε απατεώνα (και δεν αφορά τις προφητείες το συγκεκριμένο, δε θέλω να μπω σε αυτή την ανάλυση), που θα φροντίζει να μας παρασέρνει με φούμαρα στο δικό του σκοπό.

quote:
Εννοώ ότι θα είχαμε Τουρκεύσει. Όχι μόνο απλοί Έλληνες πολίτες άλλαζαν την πίστη τους και Τούρκευαν αλλά ακόμη και ιερείς! αλλαξοπίστιζαν και γινόντουσαν ιερείς του Ισλάμ.....αμέσως και αυτοί Τούρκευαν!

Ακριβώς αυτό λέω κι εγώ. Αυτά τα δύο ταυτίζονταν προφανώς για τους τότε κατακτητές. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα πρέπει να προβάλλουμε τη συγκεκριμένη νοοτροπία στο σήμερα, γιατί αυτό θα σήμαινε ότι είμαστε κάτι σαν το Ιράν, στο οποίο η διάκριση πολίτη από πιστό είναι μηδαμινή. Αυτό θέλουμε για τη σημερινή Ελλάδα;

quote:
Τα παιδάκια είχαν ξεχάσει την καταγωγή τους, το μόνο που θα τους προβλημάτιζε θα ήταν το θρήσκευμα. Γι' αυτό και οι Τούρκοι αμέσως τα εξισλάμιζαν με υπομονή κι επιμονή.

Συμφωνώ, αν και θεωρώ ότι το θρήσκευμα λίγο μπορεί να επιδράσει στην παιδική ψυχολογία. Αν είχαν ξεχάσει την καταγωγή τους και δεν αισθάνονταν Ελληνόπουλα, αποκλείεται να ασχολούνταν με το τότε επικρατόν θρήσκευμα.

quote:
Η διάσωση λοιπόν του γένους μας δεν οφείλεται στην παιδεία του, γιατί αυτή ήταν σχεδόν ανύπαρκτη κατά τη διάρκεια της Τουρκοκρατίας.

Δε μίλησα για ελληνική παιδεία κατά την Τουρκοκρατία!!

quote:
Η διάσωση αυτή οφείλεται κυρίως στην Εκκλησία μας.

Εντάξει, διαφωνούμε, αλλά είναι εποικοδομητική η τοποθέτησή σου και αυτό έχει σημασία.

quote:
Η Ελληνική Νομαρχία γράφτηκε κατά πάσα πιθανότατα (όλες οι ενδείξεις εκεί καταλήγουν), από τον Ιωάννη Κωλέττη.

Αν ισχύει αυτό, δέχομαι όλο το υπόλοιπο. Μέχρι βέβαια να αποδειχθεί με κάποιον τρόπο, ίσως θα πρέπει αν είμαστε κάπως πιο συγκρατημένοι ως προς την καταδίκη του κειμένου. Πάντως σε ευχαριστώ για τα στοιχεία.

quote:
Όταν ήλθε στην αγωνιζόμενη Ελλάδα, ήταν πάμφτωχος, όταν πέθανε όμως, βρέθηκε κάτοχος σημαντικής περιουσίας, κινητής και ακίνητης, τόσο στην Ελλάδα, όσο και στη Γαλλία.

Τελικά οι Έλληνες πολιτικοί του παρόντος έχουν κάθε λόγο να υποστηρίζουν ότι είναι γνήσιοι απόγονοι των παλιότερων πολιτικών!!!

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 22:06:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Kαι ποιος σου είπε ότι τα χαρτιά κάνουν τον Χριστιανό? τα χαρτιά αυτά χρησιμεύουν μόνο σε στατιστικές μελέτες και όχι για απόδειξη της πίστης κάποιου.

Αυτό μάλλον σου ξέφυγε…..

Να το θυμάσαι την επόμενη φορά που θα μιλήσεις για το 98%

quote:
europaios2

Και το κράτος πληρώνεις.......άρα με τη λογική σου και απέναντί του κάνεις ότι θέλεις....."συ είπες"



Το κράτος πρέπει να το πληρώνουμε αν θέλουμε να έχουμε κράτος!
Την εκκλησία σας να την πληρώνετε εσείς που την θέλετε και μόνο!!!
Μέχρι τότε έχουμε κάθε δικαίωμα να κάνουμε αυτό που θέλουμε εμείς που δεν την θέλουμε αλλά την πληρώνουμε, είτε σας αρέσει είτε όχι!


quote:
europaios2

Είναι όμως δείγμα ηθικής και αξιών......σε καλή μεριά!


Ευχαριστώ.


quote:
europaios2

Δε σε συμφέρει ε?.........δεν υπάρχει λίγο έγκυος! ή είσαι ή δεν είσαι! το να βαπτίζεις κατά το δοκούν, ως «επιβολή» αυτό που σε «βολεύει» κάθε φορά........είναι δείγμα κακής γραφής και τίποτα περισσότερο.



Το να κάνεις πράγματα για αυτούς που αγαπάς έστω και αν δεν σου αρέσουν για εμένα μόνο κακό δεν είναι!!!
Απλά είναι μόνο το πόσο εγωιστικά το βλέπει κανείς….
Όχι πως θα το καταλάβεις δλδ......

quote:
ar_ia

Εδώ στο φόρουμ λέω την άποψή μου.
Μήπως προσπάθησα ποτέ να σου επιβάλλω την αποψή μου και δεν το θυμάμαι?????
Και την λέω σε εσάς τους φανατικούς χριστιανούς που νομίζεται πως θα μας πείσετε για το μεγαλείο της θρησκείας σας βγάζοντας συνέχεια κακία!
Έξω από εδώ όμως την αποψή μου την κρατάω για μένα (αν και γνωρίζουν πως δεν πιστεώ) , γιατί ο μη φανατικός χριστιανός δεν έχει καμία σχέση με σας, και σέβεται τα πιστεύω μου (του αρέσουν η οχι) όπως κι εγώ τα δικά του.


Είπα αυτό….

quote:
europaios2

Α!!! είσαι διπρόσωπη δηλαδή!!!! εγώ έχω το ίδιο πρόσωπο και εδώ στο forum και έξω από αυτό.



Και λες αυτό….

Τι κάνεις Γιάννη? Κουκιά σπέρνω.

Αυτό παθαίνει κανείς όταν δεν ακούει τον άλλο αλλά σκέφτεται μόνο τι θα απαντήσει εκείνος.


quote:
europaios2

Η θρησκεία μας έχει όντως πολλά μεγαλεία και ένα από αυτά είναι η απευθείας σύνδεσή της με την ύπαρξη του έθνους μας.


Nαι, και μετά ξύπνησες.

quote:
europaios2

Κακία δε βγάζουν οι Χριστιανοί αλλά όσοι βρίζουν τα ιερά και τα όσια των συνανθρώπων τους ....και αυτοί επί το πλείστον βρίσκονται στο χώρο σου..........είναι δείγμα του επιπέδου τους.



Αν θες να μιλήσουμε για επίπεδα οκ, μόνο να μου δώσεις χρόνο να μαζέψω από το φόρουμ διάφορες κακίες και βρισιές, ε…..σόρρυ, απόψεις ήθελα να πω, του «επιπέδου σας», εσένα και των άλλων χριστιανών φίλων σου, και μετά λέμε ότι θες…κανένα πρόβλημα!!


Και έτσι για την ιστορία….αν οι αλήθειες που λέγονται εδώ μέσα σου μοιάζουν για βρισιές, τότε εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι....υπάρχουν ειδικοί γι΄αυτό....


Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 22:14:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ar_ia
Μην προβληματίζεσαι (εάν το κάνεις) ούτε στο ελάχιστο, όλα πήγαν όπως έπρεπε. Όταν βάφτισα τον γιο μου κόντεψα να δείρω τον παπά γιατί είχε νύχι μακρύ μανικιουρισμένο λες και θα πήγαινε στα καλλιστεία, και έγδαρε το παιδί στο αυτί και κάτω από το μάτι.
Το ότι δεν πιαστήκαμε στα χέρια οφειλόταν μόνο στο ότι δεν απαντούσε στις ολοφάνερες, και προσβλητικές θα έλεγα προκλήσεις μου, αλλιώς θα γελούσε κάθε πικραμένος.
Δεν θεωρώ ότι θα μπορούσε να γίνει τίποτα χειρότερο σε μια βάπτιση από το να έχεις μια μάνα που είναι έτοιμη να σε πατήσει στο κεφάλι.

Πάντως άσχετα από τους διάφορους τυχάρπαστους που βρήκαν το μήνα που θρέφει τους έντεκα και απομυζούν τους πιστούς είμαι υπέρ της μεθόδου δηλ. της θρησκείας.


Καλή μου pyramid, δεν προβληματίζομαι για τέτοια, άλλοι έχουν το πρόβλημα....

Όσο για τον μπέμπη σου σε καταλαβαίνω απόλυτα...εγώ θα του το πατούσα το κεφάλι να είσαι σίγουρη!
Απλά πάντα βασίζονται στο ότι ο άλλος εκείνη την στιγμή, ότι και αν κάνουν και πουν δεν θα αντιδράσει αλλά θα ντραπεί λόγω των καλεσμένων...
Τι να πεις....

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 22:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια σκέφτηκε κανείς ότι η λογική έχει όρια κι ότι
δεν μιλάμε απαραίτητα,για πράγματα που εξηγούνται με τη λογική;;
Δηλαδή, αν δούμε κάτι που δέν έχει εξήγηση, φανερά, λογικη,
θα χαζέψουμε;
Μην τα κάνουμε όλα λογικά με το ζόρι....
Δεν θα βάλουμε τα πάντα στο κρεββάτι του Προκρούστη και
θα τα κόψουμε στα μέτρα μας...
Αν μπορούμε να δούμε παραπέρα ειναι το ζήτημα...
Σε τι Θεό πιστεύουμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.3398438
Maintained by Digital Alchemy