ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ιησους Χριστος-Χριστιανισμος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2010, 15:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://johnsimonritchie.blogspot.com/2008/09/kali-yuga.html

Όλα τα ανθρώπινα όντα θα είναι ανήλεα, άθεοι με σκληρή γλώσσα. Στο τέλος της Kali Yuga, δώδεκα λαμπεροί ήλιοι που φέρνουν μεγάλη θερμότητα η οποία ακολουθείται από χειμαρρώδη βροχή, θα καταστρέψουν την ανθρωπότητα καθώς κι όλα τα υπόλοιπα πλάσματα. Ω βασιλιά του Vraja, η Γη θα υπάρχει μόνο κατ' όνομα. Όταν η Kali Yuga τελειώσει η Γη θα αποκατασταθεί. Όταν σταματήσουν οι βροχές η Satya Yuga θα αρχίσει πάλι.

Brahma Vaivarta Purana 62-64

Και όπως έχει ορίσει ο Χρόνος, ένας Brahmana με το όνομα Κάλκι θα γεννηθεί. Και θα δοξάσει Τον Βισνού και θα είναι κάτοχος μεγάλης ενέργειας, μεγάλης ευφυϊας και μεγάλης ανδρείας. Και θα γεννηθεί σε μία πόλη που ονομάζεται Sambhala μέσα σε μια ευνοημένη οικογένεια Βραχμάνων...Και θα είναι ο βασιλεύς των βασιλέων, και πάντα νικηφόρος με τη δύναμη της αρετής. Και θα αποκαταστήσει την τάξη σε αυτόν τον συσωρευμένο με πλάσματα κόσμο που βρίσκεται σε αντίφαση με την πορεία του. Και αυτός ο αστραποφόρος Brahmana πανίσχυρης διάνοιας, έχοντας εμφανιστεί, θα καταστρέψει όλα τα πράγματα. Και θα είναι ο Καταστροφέας των πάντων, και θα εγκαινιάσει μια νέα Yuga. Και περιστοιχισμένος από τους Brahmanas, ο Brahmana αυτός θα εξολοθρεύσει όλους τους mlecchas όπου κι αν αυτά τα ρηχά και αξιοκαταθρήνητα άτομα αναζητήσουν καταφύγιο.

Mahabharata, Vana Parva, Markandeya-Samasya Parva

Ο 'Αρχων Κάλκι, ο Άρχων του σύμπαντος, θα καβαλήσει το ταχυ Του άλογο Devadatta, και με ξίφος στο χέρι, θα ταξιδέψει ολόγυρα στη γη εκθέτωντας τους οκτώ απόκρυφους θησαυρούς Του και τις οκτώ μοναδικές ιδιότητες του Θείου. Επιδεικνύοντας την απαράμιλη λαμπρότητα Του και εφορμόντας με μεγάλη ταχύτητα, θα σκοτωσει κατά εκατομμύρια αυτούς τους κλέφτες που τόλμησαν να ντυθούν ως βασιλείς....Όταν ο Υπέρτατος Άρχων θα έχει εμφανιστεί στη Γη ως Κάλκι, ο προασπιστής της θρησκείας, η Satya Yuga θα ξεκινήσει, και η ανθρώπινη κοινωνία θα φέρει τους απογόνους της στον τρόπο του καλού.
Srimad Bhagavatam

Πῦρ ἦλθον βαλεῖν ἐπὶ τὴν γῆν, καὶ τί θέλω εἰ ἤδη ἀνήφθη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2010, 15:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


προσπαθεια να εξηγησει ο ανθρωπινος νους με εργαλειο την λογικη τις 2 φυσεις του Ιησου Χριστου.Ειναι σαν να προσπαθεις να ανακαλυψεις ποτε δημιουργηθηκε ο Θεος μα αφου ο Θεος προυπηρχε ειναι το Α και το Ω δεν εχει αρχη και τελος και ομως ο ανθρωπινος νους δεν μπορει να το κατανοησει γιατι ο ανθρωπος ειναι κτισμα και εχει αρχη.


[/quote]

Kαι πως ξέρεις και είσαι σίγουρος, ότι ο Ιησούς της Βίβλου είχε δύο φύσεις ; Aν δεν κάνω λάθος , άνθρωποι σου το είπαν , όχι ό ίδιος. Λοιπόν........για υπόλοιπα χρησιμοποίησε τη λογική σου , μη φοβάσαι .
Όσο για το "ο θεός προϋπήρχε" , γεννάται αμέσως το ερώτημα : Τι έκανε πριν κα "δημιουργήσει" τον άνθρωπο για να περνάει την ώρα του με τα καμώματα του τελευεταίου ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2010, 15:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και σένα ποιός σου είπε το αντίθετο και ότι μετράει η λογική σου και το οτιδήποτε μπορείς να σκεφτείς και να πείς;

Πῦρ ἦλθον βαλεῖν ἐπὶ τὴν γῆν, καὶ τί θέλω εἰ ἤδη ἀνήφθη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2010, 15:09:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:


προσπαθεια να εξηγησει ο ανθρωπινος νους με εργαλειο την λογικη τις 2 φυσεις του Ιησου Χριστου.Ειναι σαν να προσπαθεις να ανακαλυψεις ποτε δημιουργηθηκε ο Θεος μα αφου ο Θεος προυπηρχε ειναι το Α και το Ω δεν εχει αρχη και τελος και ομως ο ανθρωπινος νους δεν μπορει να το κατανοησει γιατι ο ανθρωπος ειναι κτισμα και εχει αρχη.



D.P.J. 10

Kαι πως ξέρεις και είσαι σίγουρος, ότι ο Ιησούς της Βίβλου είχε δύο φύσεις ; Aν δεν κάνω λάθος , άνθρωποι σου το είπαν , όχι ό ίδιος. Λοιπόν........για υπόλοιπα χρησιμοποίησε τη λογική σου , μη φοβάσαι .
Όσο για το "ο θεός προϋπήρχε" , γεννάται αμέσως το ερώτημα : Τι έκανε πριν κα "δημιουργήσει" τον άνθρωπο για να περνάει την ώρα του με τα καμώματα του τελευεταίου ;
[/quote]το Ευαγγελιο το γραφει ξεκαθαρα και το Ευαγγελιο ειναι ο Λογος του Θεου .

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2010, 08:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:



το Ευαγγελιο το γραφει ξεκαθαρα και το Ευαγγελιο ειναι ο Λογος του Θεου .

[/quote]

Το οποίο φαντάζομαι δεν το έγραψε ο ίδιος . Άνθρωποι το έγραψαν και αυτό , όπως άνθρωποι σου είπαν ότι είναι....ο λόγος του θεού. Ξανά , λοιπόν..........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2010, 10:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα παίξεις τον έξυπνο και τον λογικό και στον Σπινόζα καημένο;

Ο άνθρωπος μπορεί να ξεχωρίσει τι είναι σοφία και τι είναι από τον Θεό, απλά εσένα έχουν κλασμένο η Αθηνά και ο Δίας.

Σε περιμένει ο Άδης να σου εξηγήσει ότι έζησες σαν νεκρός, και ότι ο θάνατος δεν θα σε απλλάξει από σένα.

Edited by - Mithras on 17/11/2010 11:19:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2010, 12:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα παίξεις τον έξυπνο και τον λογικό και στον Σπινόζα καημένο;

Ο άνθρωπος μπορεί να ξεχωρίσει τι είναι σοφία και τι είναι από τον Θεό, απλά εσένα έχουν κλασμένο η Αθηνά και ο Δίας.

Σε περιμένει ο Άδης να σου εξηγήσει ότι έζησες σαν νεκρός, και ότι ο θάνατος δεν θα σε απλλάξει από σένα.

Edited by - Mithras on 17/11/2010 11:19:12


Για πές ρε Lupus εσύ τι είναι σοφία και τι απο το Θεό..


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
azael
Μέλος 2ης Βαθμίδας


153 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2010, 00:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


προσπαθεια να εξηγησει ο ανθρωπινος νους με εργαλειο την λογικη τις 2 φυσεις του Ιησου Χριστου.Ειναι σαν να προσπαθεις να ανακαλυψεις ποτε δημιουργηθηκε ο Θεος μα αφου ο Θεος προυπηρχε ειναι το Α και το Ω δεν εχει αρχη και τελος και ομως ο ανθρωπινος νους δεν μπορει να το κατανοησει γιατι ο ανθρωπος ειναι κτισμα και εχει αρχη.

Σωστο!

quote:

Kαι πως ξέρεις και είσαι σίγουρος, ότι ο Ιησούς της Βίβλου είχε δύο φύσεις ; Aν δεν κάνω λάθος , άνθρωποι σου το είπαν , όχι ό ίδιος. Λοιπόν........για υπόλοιπα χρησιμοποίησε τη λογική σου , μη φοβάσαι .
Όσο για το "ο θεός προϋπήρχε" , γεννάται αμέσως το ερώτημα : Τι έκανε πριν κα "δημιουργήσει" τον άνθρωπο για να περνάει την ώρα του με τα καμώματα του τελευεταίου ;

Λάθος Δεν υπάρχει χρόνος για να οριστεί ο άχρονος, μίτε χρόνος για να οριστεί το αμετάβλητο και το αληθές!

Η σάρκα λειτουργεί και είναι ένα μεγάλο φρένο στην νόηση. Οι σοφοί είπαν ότι για να μάθεις την αλήθεια δεν έχεις παρά να πεθάνεις. Αυτό σημαίνει ότι τότε απελευθερώνεται ο πραγματικός άνθρωπος από τα δεσμά της σάρκας και μπορεί να νοεί τα πάντα ακαριαία!!!! Η σάρκα λοιπόν οδηγεί στην άγνοια. Και καλώς άγνοια, διότι η εξαναγκασμένη πίστη είναι απιστία!

Γενικότερα και συμφωνώντας με τον φίλο και αδελφό ronald, ακούστηκαν αν μη τι άλλο τέρατα!

Ακούστηκε μέχρι τώρα ότι ο Χριστός μίλησε για τον άνθρωπο μεταξύ του Θεού και όχι με κάτι άλλο. Δηλαδή με τι άλλο αδελφέ μου, με τις καστανιές ή με τα φίδια ή τις τσιπούρες , για α καταλάβω δηλαδή που τοποθετείς τον εαυτό σου!

Ακούστηκε επίσης ότι, ότι είπε ο Χριστός δεν ήταν νέο διότι το είχαν πει προηγουμένως άλλοι προγενέστεροι Του. Και? δηλαδή αυτό μειώνει τον λόγο Του ή τους λόγους των άλλων σοφών πριν από Εκείνων? Τα λόγια είναι εκείνα που πρέπει να ακούμε και όχι ποιος το είπε. Μην πιστεύεις με τα μάτια, διότι οι τυφλοί δεν θα είχαν καμία σωτηρία...

Δε θα σχολιάσω άλλα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2010, 00:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτα που φερεται να ειπε ο Χριστος,τα ειπαν κι αλλοι πριν απο αυτον,οπως σωστα ανεφερε πιο πανω καποιος.Και οπως,ειπε καποιος αλλος,χρειαζεσαι να ακουσεις απο τον χριστο,να μην κλεβεις,να μη σκοτωνεις,κ.λ.π?

Αν ο χριστος ελεγε να σκοτωνεις,εσυ θα το εκανες?Οχι,γιατι εσυ ο ιδιος αρνουμενος να το κανεις,εισαι ενας χριστος.

Και εγω φιλε rolland,λεω και κανω τα ιδια που ειπε ο χριστος.
Δεν με λατρευει κανεις ομως και δεν μου κανουν και καμμια χορηγια η ταμα,να δω και εγω ασπρη μερα.

Ενας αθρησκος αλλα οχι αθεος.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

azael
Μέλος 2ης Βαθμίδας


153 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2010, 00:43:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτα που φερεται να ειπε ο Χριστος,τα ειπαν κι αλλοι πριν απο αυτον,οπως σωστα ανεφερε πιο πανω καποιος.Και οπως,ειπε καποιος αλλος,χρειαζεσαι να ακουσεις απο τον χριστο,να μην κλεβεις,να μη σκοτωνεις,κ.λ.π?

Αν ο χριστος ελεγε να σκοτωνεις,εσυ θα το εκανες?Οχι,γιατι εσυ ο ιδιος αρνουμενος να το κανεις,εισαι ενας χριστος.

Και εγω φιλε rolland,λεω και κανω τα ιδια που ειπε ο χριστος.Δεν με λατρευει κανεις ομως και δεν μου κανουν και καμμια χορηγια η ταμα,να δω και εγω ασπρη μερα.


Ενας αθρησκος αλλα οχι αθεος.

2233



Είσαι σίγουρος ότι κάνεις ότι είπε ο Χριστός, διότι μόλις αυτοαναιρέθηκες. Είπες ' Δεν με προσκυνάει εμένα κανείς και δεν μου κάνει τάμα"
Βγάλε το Εγώ από μπροστά σου πριν πεις ότι κάνεις αυτά που λέει ο Χριστός. και αυτά σου τα λέω φιλικά αν και δεν ακούγονται. Και εγώ άθρησκος είμαι αλλά όχι άθεος και ξέρεις γιατί, γιατί αποφεύγω τις αιρέσεις!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2010, 01:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λαθος το επιασες azael.
Δεν αυτοαναιρουμαι γιατι δεν ισχυριζομαι κατι.Απλα χρησιμοποιησα το εγω κατι σαν ποιητικη αδεια,να δειξω ποσο κοινο ειναι το να λεει και να κανει κατι ο οποιοσδηποτε χωρις να πρεπει να το λεει ο χριστος.

Παραδεχομαι ομως οτι η τελευται μου παραγραφος,εκρυβε και μια μικρη-μικρουλα,ειρωνικη διαθεση.Τιποτα περισσοτερο.

Ευχαριστω παντως για την επισημανση.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2010, 19:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Αυτά που είπε ο Χριστός τα είπε έχοντας ο ίδιος την εμπειρία και έχοντας ο ίδιος γίνει υιός θεού. Όποιος κάνει λόγο για τα ίδια πράγματα στους άλλους ως παντογνώστης, χωρίς να έχει άμεση εμπειρική γνώση, είναι επικίνδυνα ανόητος.

-Ο Χριστός δεν είπε απλά "να είστε καλοί άνθρωποι" όσοι το πιστεύουν αυτό κάνουν μια επισφαλή γενίκευση και είναι επικίνδυνα ανόητοι.

-Αυτά που γράφει η Βίβλος έχουν πολλά επίπεδα κατανόησης.

-Όποιος θεωρεί ότι η Βίβλος είναι αψεγάδιαστη και δεν έχει υποστεί καμία νοθεία είναι επικίνδυνα ανόητος.

quote:
Γεια σας φιλοι

Διαβαζω πολυ καιρο το φορουμ και πραγματικα βρισκω πολλα θεματα και αποψεις εδω μεσα πολυ μα πολυ ενδιαφερουσες...

Θελω να ρωτησω ομως κατι σχετικα με τις συζητησεις που γινονται περι Ιησου Χριστου -Χριστιανισμου κτλ.

Βλεπω συνεχεια πολυ ευκολα να μιλατε πολυ ειρωνικα και απαξιωτικα για τον Χριστο,και πραγματικα μου φαινετε τοσο αδικο....


Δεν σου φαίνεται, είναι άδικο.
quote:
Τι ειπε ο Χριστος και πυστευετε οτι ειναι κακο για τον Ανθρωπο?

-Ο Χριστός και ο κάθε Χριστός δεν είπε τίποτα κακό για τον άνθρωπο.
-Οι άνθρωποι είναι κακοί για τους ανθρώπους.
-Από την ποιότητα της πίστης καταλαβαίνεις και τη ποιότητα του ανθρώπου.
-Γιατί από τη ποιότητα του ανθρώπου, προκύπτει η πίστη.

-Τις διδασκαλίες του Ιησού, συγκεκριμένα, θα ήταν αδύνατον να τις δεκτεί κάποιος που δεν έχει έστω κάποια ανώτερα ιδανικά.
-Υπάρχουν και άλλες θρησκείες με ανώτερα ιδανικά.
-Υπάρχουν θρησκείες με κατώτερα ιδανικά.
-Έχουμε ανεξιθρησκεία.

Ο Χριστός και ο κάθε Χριστός δεν είπε τίποτα κακό για τον άνθρωπο. Οι άνθρωποι είναι κακοί για τους ανθρώπους.

Προσπαθούν όμως να μας πείσουν, κάποιοι, ότι δεν είναι οι άνθρωποι το πρόβλημα, αλλά η πίστη. Θεωρούνε, με άλλα λόγια, ότι η πίστη κάνει τους ανθρώπους και όχι οι άνθρωποι την πίστη.

-Σε κάποιες περιπτώσεις, πράγματι, η πίστη κάνεις τους ανθρώπους.

-Όποιος πιστεύει ότι το παραπάνω συμβαίνει σε όλες ανεξαιρέτως τις περιπτώσεις είναι επικίνδυνα ανόητος.

-Είναι εμφανές απο το παραπάνω γεγονός -η πίστη να κάνει τον "άνθρωπο"- ότι οι άνθρωποι, κάποιοι άνθρωποι, πολλοί άνθρωποι, δεν επιλέγουν το ποιοι είναι, αλλά αφήνουν αυτό να το καθορίσουν οι περιστάσεις, χωρίς οι ίδιοι να παίρνουν μέρος στη διαμόρφωση του εαυτού τους.
-Είναι εμφανές ότι η ανθρωπότητα ζει κοιμισμένη.
-Αυτός που έμπρακτα ασπάζεται τη διδασκαλία του Ιησού αναλαμβάνει να διαμορφώσει συνειδητά μια χριστική-χριστιανική ταυτότητα. Αναλαμβάνει να γίνει συνειδητά υιός θεού, δηλαδή θεός, να γίνει συνειδητά Χριστός, δηλαδή να γίνει αγαθός, ταπεινός, χωρίς λαγνεία, φθόνο, απληστία, οκνηρία, λαιμαργία, υποκρισία, φόβο κλπ.
-Ένας χριστιανός δε μπορεί να αφήνει το παρελθόν του, τις περιστάσεις, να διαμορφώνουν τη ταυτότητά του.
-Κάποιος που αφήνει να τον διαμορφώνουν οι περιστάσεις δεν είναι έμπρακτα χριστιανός.

quote:
Ας μου πει καποιος τι τον χαλαει απο την διδασκαλια του Ιησου που βλεπουμε στην Καινη Διαθηκη,κατι το οποιο αξιζει να λοιδορητε το προσωπο του πολλες φορες μεσα σε συζητησεις.
Λοιδωρούν επιλεκτικά, αλλά βλάπτουν το σύνολο.

quote:
Αν καποιος κανει τον κοπο να αναφερει,εκ τον προτερων τον παρακαλω να μη με μπλεκει σε παλαια διαθηκη,και οτιδηποτε κανανε οι ανθρωποι στο ονομα του Χριστου στη συνεχεια.

-Το να κατηγορείς ιδέες, για πράξεις ανθρώπων, είναι ανόητο: Θα έπρεπε να κατηγορείς την άγνοια, την απαιδευσία.
-Το να θεωρείς ότι μόνο συγκεκριμένες ιδέες προκαλούν ένα Χ αποτέλεσμα, ενώ άλλες θα ήταν αδύνατο να φέρουν το ίδιο αποτέλεσμα, είναι όχι απλά ιστορικό άτοπο, αλλά πλήρης ανοησία.
-Το να κρίνεις ένα ιστορικό γεγονός μόνο από τις αφορμές και καθόλου από τις αιτίες είναι όχι απλά ανόητο αλλά κακόβουλο.

Αυτά.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 21/12/2010 19:40:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2010, 19:36:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε μια δυσκολη στιγμη της ζωης μου,δεν ειχα και πολλες,επικαλεστηκα το ονομα του.
Το δωματιο γεμισε φως,τετοια παρακρουση πια,η καρδια μου αγαλλιαση και ο γατος μου(ενα υπεροχο πλασμα) σηκωθηκε απο διπλα μου και εμεινε να κοιταει πισω απο την πλατη μου γουρλωμενος!
Δεν τολμησα να γυρισω να κοιταξω,οχι απο φοβο απο ντροπη!


Suddenly you discover humanity

convenient
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2010, 19:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω ότι η διδασκαλία και το πρόσωπο του Χριστού έχουν διαστρεβλωθεί κυρίως μέσω της Εκκλησίας και των θρησκευτικών ηγετών(η φιλοσοφία της οποίας/των οποίων απέχει κατά πολύ από την ουσία της χριστιανικής διδασκαλίας). Ο Χριστός-είτε υπήρξε μια ανώτερη, πνευματική δύναμη, είτε ένας "σοφός" άνθρωπος, είτε ο Υιός του Θεού, είτε δεν ξέρω εγώ τι άλλο, δεν έβλαψε ποτέ τους ανθρώπους...!!

Edited by - Narkissa555 on 21/12/2010 19:48:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2010, 01:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
azael
Ακούστηκε επίσης ότι, ότι είπε ο Χριστός δεν ήταν νέο διότι το είχαν πει προηγουμένως άλλοι προγενέστεροι Του. Και? δηλαδή αυτό μειώνει τον λόγο Του ή τους λόγους των άλλων σοφών πριν από Εκείνων? Τα λόγια είναι εκείνα που πρέπει να ακούμε και όχι ποιος το είπε. Μην πιστεύεις με τα μάτια, διότι οι τυφλοί δεν θα είχαν καμία σωτηρία...

Εμείς οι Έλληνες φίλε azael δεν είχαμε ανάγκη κανέναν Εβραίο Ραβίνο ή Μεσσία (υπαρκτό ή μυθικό πρόσωπο) . Πράγματι όπως (ακούστηκε) αιώνες πριν την εποχή που υποτίθεται ότι δίδαξε ο Χριστός , οι πρόγονοί μας είχαν τα "ΔΕΛΦΙΚΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΜΑΤΑ" σαν παρακαταθήκη στις επόμενες γενιές , και δεν χρειαζόντουσαν κανένα (υιό Θεού) να τους τα διδάξη για να σωθούν .
Στον πρόναο του Ναού του Απόλλωνος στους Δελφούς , ανεγράφοντο τα δύο περίφημα Δελφικά παραγγέλματα , ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ και ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ, εκατέρωθεν του ιερού γράμματος Ε.Τα Δελφικά αυτά παραγγέλματα, μαζί με άλλα 145 ακόμη, 147 συνολικά . Ήταν οι υποθήκες που παρέδωσαν οι Επτά Σοφοί στις επερχόμενες γενιές , ωφελήματα ανθρώποις ες βίον.

Τα παραγγέλματα αυτά ήταν λιτά αποφθέγματα 2 έως 5 λέξεων αλλά μεστά σοφίας, και τα περισσότερα ανήκαν στους 7 σοφούς της αρχαιότητας (Θαλής ο Μιλήσιος , Πιττακός ο Μυτιληναίος , Βίας ο Πρηνεύς , Σόλων ο Αθηναίος , Κλεόβουλος ο Ρόδιος , Περίανδρος ο Κορίνθιος , Χίλων ο Λακεδαιμόνιος) και ήσαν χαραγμένα στον πρόσθιο τοίχο του Πρόναου ή επί των παραστάδων της πύλης του μεγάλου ναού ή επί του υπέρθυρου ή επί των πολλών στηλών, που είχαν τοποθετηθεί στις πλευρές του ναού περιμετρικά.

Έπο θεώ (Ακολούθα τον θεό) , Νόμω πείθου ( Να πειθαρχείς στο Νόμο) , Θεούς σέβου (Να σέβεσαι τους θεούς) , Γονείς αίδου (Να σέβεσαι τους γονείς σου) , Ηττώ υπέρ δικαίου (Να καταβάλεσαι για το δίκαιο) , Γνώθι μαθών (Γνώρισε αφού μάθεις) , Ακούσας νόει (Κατανόησε αφού ακούσεις) , Σαυτόν ίσθι (Γνώρισε τον εαυτό σου) , Εστίαν τίμα (Να τιμάς την εστία σου) , Άρχε σεαυτού (Να κυριαρχείς τον εαυτό σου) , Φίλους βοήθε (Να βοηθάς τους φίλους) , Θυμού κράτε (Να συγκρατείς το θυμό σου) , Όρκω μη χρω (Να μην ορκίζεσαι) , Φιλίαν αγάπα (Να αγαπάς τη φιλία) , Παιδείας αντέχου (Να προσηλώνεσαι στην εκπαίδευσή σου), Σοφίαν ζήτει (Να αναζητάς τη σοφία) , Ψέγε μηδένα (Να μην κατηγορείς κανένα),Επαίνει αρετήν (Να επαινείς την αρετή) , Πράττε δίκαια (Να πράττεις δίκαια) , Φίλοις ευνόει (Να ευνοείς τους φίλους) , Εχθρούς αμύνου (Να προφυλάσσεσαι από τους εχθρούς) , Ευγένειαν άσκει (Να είσαι ευγενής) , Κακίας απέχου (Να απέχεις από την κακία) , Εύφημος ίσθι (Να έχεις καλή φήμη) , Άκουε πάντα (Να ακούς τα πάντα) , Μηδέν άγαν (Να μην υπερβάλλεις) , Χρόνου φείδου (Να μη σπαταλάς το χρόνο) , Ύβριν μίσει (Να μισείς την ύβρη) , Ικέτας αίδου (Να σέβεσαι τους ικέτες) , Υιούς παίδευε ( Να εκπαιδεύεις τους γιους σου) , Έχων χαρίζου (Όταν έχεις, να χαρίζεις) , Δόλον φοβού (Να φοβάσαι το δόλο) , Ευλόγει πάντας (Να λες καλά λόγια για όλους) , Φιλόσοφος γίνου (Να γίνεις φιλόσοφος) , Όσια κρίνε (Να κρίνεις τα όσια) , Γνους πράττε (Να πράττεις με επίγνωση) , Φόνου απέχου ( Να μη φονεύεις) , Σοφοίς χρω (Να συναναστρέφεσαι με σοφούς) , Ήθος δοκίμαζε (Να επιδοκιμάζεις το ήθος) , Υφορώ μηδένα (Να μην είσαι καχύποπτος) , Τέχνη χρω (Να ασκείς την Τέχνη) , Ευεργεσίας τίμα (Να τιμάς τις ευεργεσίες) , Φθόνει μηδενί (Να μη φθονείς κανένα) , Ελπίδα αίνει ( Να δοξάζεις την ελπίδα) , Διαβολήν μίσει (Να μισείς τη διαβολή) , Δικαίως κτω. (Να αποκτάς δίκαια) , Αγαθούς τίμα ( Να τιμάς τους αγαθούς) , Αισχύνην σέβου ( Να σέβεσαι την εντροπή) , Ευτυχίαν εύχου (Να εύχεσαι ευτυχία) , Εργάσου κτητά (Να κοπιάζεις για πράγματα άξια κτήσης) , Έριν μίσει ( Να μισείς την έριδα) , Όνειδος έχθαιρε (Να εχθρεύεσαι τον χλευασμό) , Γλώσσαν ίσχε (Να συγκρατείς τη γλώσσα σου) , Ύβριν αμύνου (Να προφυλάσσεσαι από την ύβρη) , Κρίνε δίκαια (Να κρίνεις δίκαια) , Λέγε ειδώς (Να λες γνωρίζοντας) , Βίας μη έχου (Να μην έχεις βία) , Ομίλει πράως (Να ομιλείς με πραότητα) , Φιλοφρόνει πάσιν (Να είσαι φιλικός με όλους) , Γλώττης άρχε (Να κυριαρχείς τη γλώσσα σου) , Σεαυτόν ευ ποίει (Να ευεργετείς τον εαυτό σου) , Ευπροσήγορος γίνου ( Να είσαι ευπροσήγορος) , Αποκρίνου εν καιρώ ( Να αποκρίνεσαι στον κατάλληλο καιρό) , Πόνει μετά δικαίου (Να κοπιάζεις δίκαια) , Πράττε αμετανοήτως (Να πράττεις με σιγουριά) , Αμαρτάνων μετανόει (Όταν σφάλλεις, να μετανοείς) , Οφθαλμού κράτει (Να κυριαρχείς των οφθαλμών σου) , Βουλεύου χρήσιμα (Να σκέπτεσαι τα χρήσιμα) , Φιλίαν φύλασσε (Να φυλάττεις τη φιλία) , Ευγνώμων γίνου (Να είσαι ευγνώμων) , Ομόνοιαν δίωκε (Να επιδιώκεις την ομόνοια) , Άρρητα μη λέγε ( Να μην λες τα άρρητα) , Έχθρας διάλυε (Να διαλύεις τις έχθρες) , Γήρας προσδέχου ( Να αποδέχεσαι το γήρας) , Επί ρώμη μη καυχώ (Να μην καυχιέσαι για τη δύναμή σου) , Ευφημίαν άσκει (Να επιδιώκεις καλή φήμη) , Απέχθειαν φεύγε (Να αποφεύγεις την απέχθεια) , Πλούτει δικαίως. (Να πλουτίζεις δίκαια) , Κακίαν μίσει. (Να μισείς την κακία) , Μανθάνων μη κάμνε (Να μην κουράζεσαι να μαθαίνεις) , Ους τρέφεις αγάπα ( Να αγαπάς αυτούς που τρέφεις) , Απόντι μη μάχου (Να μην μάχεσαι αυτόν που είναι απών) , Πρεσβύτερον αιδού (Να σέβεσαι τους μεγαλύτερους) , Νεώτερον δίδασκε (Να διδάσκεις τους νεότερους) , Πλούτω απόστει (Να αποστασιοποιείσαι από τον πλούτο) , Σεαυτόν αιδού (Να σέβεσαι τον εαυτό σου) , Μη άρχε υβρίζων (Να μην κυριαρχείς με αλαζονεία) , Προγόνους στεφάνου ( Να στεφανώνεις τους προγόνους σου) , Θνήσκε υπέρ πατρίδος (Να πεθάνεις για την πατρίδα σου) , Επί νεκρώ μη γέλα ( Να μην περιγελάς τους νεκρούς) , Ατυχούντι συνάχθου (Να συμπάσχεις με το δυστυχή) , Τύχη μη πίστευε (Να μην πιστεύεις την τύχη) , Τελεύτα άλυπος (Να πεθαίνεις χωρίς λύπη)

Πες μου εσύ τώρα γιατί έχουν μεγαλύτερη αξία αυτά που υποτίθεται ότι είπε και δίδαξε ο ιστορικά ανύπαρκτος Ιησούς ο βίος του οποίου αναφέρεται μόνο στην Καινή Διαθήκη , και από κανέναν από τους 42 συνολικά αξιόλογους ιστορικούς της εποχής του , οι οποίοι κατέγραψαν τα πάντα , πλην όμως δεν άκουσαν ποτέ τίποτα για τον Ιησού .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2010, 02:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris,
Ο Ιησούς Χριστός είπε αγάπα και τον εχθρό σου ...., πράξε στον αδελφό σου ό,τι θα ήθελες να κάνει και αυτός για σένα, ........ είπε και πολλά άλλα, τα οποία, για εμάς τους Χριστιανούς, ήλθαν ως συμπλήρωμα στη σοφία των αρχαίων μας.

Οπότε, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης και σύγκρουσης, μεταξύ των δύο "πρωταγωνιστών", όπως τόσο επιμένουν να πιπιλίζουν κάποιοι ταλαίπωροι χριστιανομάχοι.

Επίσης:

"Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων, αγάπην δε μη έχω, γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον.
- και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν, και εάν έχω πάσαν την πίστιν, ώστε όρη μεθιστάνειν, αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμι.
- και εάν ψωμίσω πάντα τα υπάρχοντά μου, και εάν παραδώ το σώμα μου ίνα καυθήσομαι, αγάπην δε μη έχω, ουδέν ωφελούμαι.

Η αγάπη μακροθυμεί,
χρηστεύεται,
η αγάπη ου ζηλοί,
η αγάπη ου περπερεύεται,
ου φυσιούται,
ουκ ασχημονεί,
ου ζητεί τα εαυτής,
ου παροξύνεται,
ου λογίζεται το κακόν,
ου χαίρει επί τη αδικία,
συγχαίρει δε τη αληθεία.
πάντα στέγει,
πάντα πιστεύει,
πάντα ελπίζει,
πάντα υπομένει.

η αγάπη ουδέποτε εκπίπτει. ........"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2010, 02:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι που μόλις τώρα παρατήρησα βρε Sesostris

Μας παραθέτεις:

Πλούτει δικαίως. (Να πλουτίζεις δίκαια) ,

και ποιο κάτω γράφεις:

Πλούτω απόστει (Να αποστασιοποιείσαι από τον πλούτο)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2010, 02:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Οπότε, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης και σύγκρουσης, μεταξύ των δύο "πρωταγωνιστών", όπως τόσο επιμένουν να πιπιλίζουν κάποιοι ταλαίπωροι χριστιανομάχοι.

Με τη διαφορά Ψηλέ , οτι αυτοί που έγραψαν τα "ΔΕΛΦΙΚΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΜΑΤΑ" ήταν ιστορικά υπαρκτά πρόσωπα .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2010, 02:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Και κάτι που μόλις τώρα παρατήρησα βρε Sesostris

Μας παραθέτεις:

Πλούτει δικαίως. (Να πλουτίζεις δίκαια) ,

και ποιο κάτω γράφεις:

Πλούτω απόστει (Να αποστασιοποιείσαι από τον πλούτο)



Τόσο δύσκολο είναι Ψηλέ και έχεις απορίες ??? Το πρώτο σημαίνει να μη πλουτίζεις κλέβοντας και αδικώντας τους συνανθρώπους σου , και το δεύτερο να μη σου γίνεται πάθος και αυτοσκοπός ο πλούτος , όπως για παράδειγμα οι ρασοφόροι .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

6-ΕΡΩΣ-9
troll


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2010, 10:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 6-ΕΡΩΣ-9  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 26/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
6-ΕΡΩΣ-9
troll


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2010, 10:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 6-ΕΡΩΣ-9  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 26/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2010, 14:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός
Οπότε, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης και σύγκρουσης, μεταξύ των δύο "πρωταγωνιστών", όπως τόσο επιμένουν να πιπιλίζουν κάποιοι ταλαίπωροι χριστιανομάχοι.

Με τη διαφορά Ψηλέ , οτι αυτοί που έγραψαν τα "ΔΕΛΦΙΚΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΜΑΤΑ" ήταν ιστορικά υπαρκτά πρόσωπα .

*



Για φέρε ιστορικές πηγές με χρονολογικές αναφορές για τα "υπαρκτά πρόσωπα" που φέρονται να τα έχουν γράψει, καθώς για το πότε γράφτηκαν τα "ΔΕΛΦΙΚΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΜΑΤΑ";

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2010, 14:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός
Και κάτι που μόλις τώρα παρατήρησα βρε Sesostris

Μας παραθέτεις:

Πλούτει δικαίως. (Να πλουτίζεις δίκαια) ,

και ποιο κάτω γράφεις:

Πλούτω απόστει (Να αποστασιοποιείσαι από τον πλούτο)



Τόσο δύσκολο είναι Ψηλέ και έχεις απορίες ??? Το πρώτο σημαίνει να μη πλουτίζεις κλέβοντας και αδικώντας τους συνανθρώπους σου , και το δεύτερο να μη σου γίνεται πάθος και αυτοσκοπός ο πλούτος , όπως για παράδειγμα οι ρασοφόροι .


*



Το πρώτο το καταλάβαμε.

Το δεύτερο όμως, με λίγη δική σου σάλτσα, τράβατο λίγο από εδώ και από εκεί και, μας βγήκε.

*Άσε που και ούτε το πρώτο στέκει (άκου εκεί "να πλουτίζεις δίκαια", ), αλλά ας σου κάνουμε τη χάρη και σε στεναχωρήσουμε, .... μέρες που είναι.

**Αφού τώρα οι αμερικάνοι βομβαρδίζουν και ισοπεδώνουν ολόκληρα χωριά σε Αφανιστάν και Ιράκ για να τους φέρουνε τη "δημοκρατία", στο πώς να "πλουτίσει κάποιος δίκαια" θα κολώσουμε;;

***Και ας μην πιάσουμε και τα άλλα γιατί ......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2010, 14:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Ψηλός
Και κάτι που μόλις τώρα παρατήρησα βρε Sesostris

Μας παραθέτεις:

Πλούτει δικαίως. (Να πλουτίζεις δίκαια) ,

και ποιο κάτω γράφεις:

Πλούτω απόστει (Να αποστασιοποιείσαι από τον πλούτο)



Τόσο δύσκολο είναι Ψηλέ και έχεις απορίες ??? Το πρώτο σημαίνει να μη πλουτίζεις κλέβοντας και αδικώντας τους συνανθρώπους σου , και το δεύτερο να μη σου γίνεται πάθος και αυτοσκοπός ο πλούτος , όπως για παράδειγμα οι ρασοφόροι .


*



Το πρώτο το καταλάβαμε.

Το δεύτερο όμως, με λίγη δική σου σάλτσα, τράβατο λίγο από εδώ και από εκεί και, μας βγήκε.

*Άσε που και ούτε το πρώτο στέκει (άκου εκεί "να πλουτίζεις δίκαια", ), αλλά ας σου κάνουμε τη χάρη να μην σε στεναχωρήσουμε, .... μέρες που είναι.

**Αφού τώρα οι αμερικάνοι βομβαρδίζουν και ισοπεδώνουν ολόκληρα χωριά σε Αφανιστάν και Ιράκ για να τους φέρουνε τη "δημοκρατία", στο πώς να "πλουτίσει κάποιος δίκαια" θα κολώσουμε;;

***Και ας μην πιάσουμε και τα άλλα γιατί ......



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2010, 16:23:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια απορια.
Γιατι κολλησατε στο πλουτο αποστει.

Τα υπολοιπα 146 παραγγελματα ειναι σωστα?
Ειπωθηκαν πριν τον Μωυση?
Τα ειπαν αλλοι πριν τον χριστο?
Τα ειπε ο Τυανευς?
Τα ειπε ο Κομφουκιος?
Τα ειπε ο Βουδας?

Δεν ξερω,αλλα θελω να μαθω.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikos roditis
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2010, 19:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikos roditis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OI ELLINES EXOYME TIN MONI ALITHINI THRISKIA!!!TON XRISTIANISMO!

http://rhodesmarket.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2010, 22:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑΥΤΟ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2000 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥΡΓΟΥΜΕ !!!!

ΖΗΤΩ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ !!!!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2010, 22:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΓΙΑΥΤΟ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2000 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥΡΓΟΥΜΕ !!!!

ΖΗΤΩ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ !!!!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]



Εδώ δεν έχω παρά να συμφωνήσω μαζί σου. Ούτε εταίρες έχουμε, ούτε τα πάθη μας θεοποιούμε (χμ, αυτό τώρα συζητιέται), ούτε δούλους έχουμε να δουλεύουν για εμάς και να γίνονται οι ίδιοι αντικείμενα αγοροπωλησίας, ούτε έκθετα παιδιά που προορίζονται για πόρνες και δούλοι (τώρα τα σκοτώνουμε πριν ακόμη δουν το φως της ημέρας), .... μήπως ήλθε ο καιρός να ντυθούμε με χλαμύδες και κελεμπίες, με ασπίδες και δόρια και να την κάνουμε για Όλυμπο μεριά που έχει διαλεχτό νέκταρ και θα κανονίσει και ωραία κορίτσια για την πάρτυ μας ο φάδερ Δίας;;

Μήπως πρέπει να το σκεφτούμε σοβαρά αυτό που προτείνω;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2010, 00:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Ψηλε

Οι φωνες που ακουν οι οπαδοι του χριστιανισμου δεν ειναι δικες μας.
δεν φωναζουμε εμεις,γιατι και μεις τις ακουμε.
Η διαφορα ειναι,εμεις στενοχωριομαστε και αυτοι γελουν.

Ειναι οι φωνες των μαρμαρων,των κατεστραμενων μνημειων,τα εργα απαραμιλης τεχνης και καλους,που εγιναν θεμελια και τοιχοι των τοπων λατρειας του χριστιανισμου.
Αληθεια ποιος μεγαλος θεος,διαφυλαξε του Παρθενωνα και γλυτωσε?

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2010, 03:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ειναι οι φωνες των μαρμαρων,των κατεστραμενων μνημειων,τα εργα απαραμιλης τεχνης και καλους,που εγιναν θεμελια και τοιχοι των τοπων λατρειας του χριστιανισμου.

Πράγματι, η εσωτερική παρακμή των ανθρώπων και η έλλειψη παιδείας, οδηγούν σε τέτοιες συμπεριφορές. Ας μάθουμε από αυτό και ας μην επιτεθόμαστε σε κανέναν θεό όπως δε θέλουμε οι άλλοι να επιτίθονται στους δικούς μας.
quote:
Φιλε Ψηλε

Οι φωνες που ακουν οι οπαδοι του χριστιανισμου δεν ειναι δικες μας.
δεν φωναζουμε εμεις,γιατι και μεις τις ακουμε.
Η διαφορα ειναι,εμεις στενοχωριομαστε και αυτοι γελουν.



-Κανείς δε γελά πλην των ηλιθίων (αυτοί γελούν για άλλους λόγους).
-Είσαι επικίνδυνα αμελής.

quote:
Γεια σας φιλοι

Διαβαζω πολυ καιρο το φορουμ και πραγματικα βρισκω πολλα θεματα και αποψεις εδω μεσα πολυ μα πολυ ενδιαφερουσες...

Θελω να ρωτησω ομως κατι σχετικα με τις συζητησεις που γινονται περι Ιησου Χριστου -Χριστιανισμου κτλ.

Βλεπω συνεχεια πολυ ευκολα να μιλατε πολυ ειρωνικα και απαξιωτικα για τον Χριστο,και πραγματικα μου φαινετε τοσο αδικο....


Δεν σου φαίνεται, είναι άδικο.
quote:
Τι ειπε ο Χριστος και πυστευετε οτι ειναι κακο για τον Ανθρωπο?

-Ο Χριστός και ο κάθε Χριστός δεν είπε τίποτα κακό για τον άνθρωπο.
-Οι άνθρωποι είναι κακοί για τους ανθρώπους.
-Από την ποιότητα της πίστης καταλαβαίνεις και τη ποιότητα του ανθρώπου.
-Γιατί από τη ποιότητα του ανθρώπου, προκύπτει η πίστη.

-Τις διδασκαλίες του Ιησού, συγκεκριμένα, θα ήταν αδύνατον να τις δεκτεί κάποιος που δεν έχει έστω κάποια ανώτερα ιδανικά.
-Υπάρχουν και άλλες θρησκείες με ανώτερα ιδανικά.
-Υπάρχουν θρησκείες με κατώτερα ιδανικά.
-Έχουμε ανεξιθρησκεία.

Ο Χριστός και ο κάθε Χριστός δεν είπε τίποτα κακό για τον άνθρωπο. Οι άνθρωποι είναι κακοί για τους ανθρώπους.

Προσπαθούν όμως να μας πείσουν, κάποιοι, ότι δεν είναι οι άνθρωποι το πρόβλημα, αλλά η πίστη. Θεωρούνε, με άλλα λόγια, ότι η πίστη κάνει τους ανθρώπους και όχι οι άνθρωποι την πίστη.

-Σε κάποιες περιπτώσεις, πράγματι, η πίστη κάνεις τους ανθρώπους.

-Όποιος πιστεύει ότι το παραπάνω συμβαίνει σε όλες ανεξαιρέτως τις περιπτώσεις είναι επικίνδυνα ανόητος.

-Είναι εμφανές απο το παραπάνω γεγονός -η πίστη να κάνει τον "άνθρωπο"- ότι οι άνθρωποι, κάποιοι άνθρωποι, πολλοί άνθρωποι, δεν επιλέγουν το ποιοι είναι, αλλά αφήνουν αυτό να το καθορίσουν οι περιστάσεις, χωρίς οι ίδιοι να παίρνουν μέρος στη διαμόρφωση του εαυτού τους.
-Είναι εμφανές ότι η ανθρωπότητα ζει κοιμισμένη.
-Αυτός που έμπρακτα ασπάζεται τη διδασκαλία του Ιησού αναλαμβάνει να διαμορφώσει συνειδητά μια χριστική-χριστιανική ταυτότητα. Αναλαμβάνει να γίνει συνειδητά υιός θεού, δηλαδή θεός, να γίνει συνειδητά Χριστός, δηλαδή να γίνει αγαθός, ταπεινός, χωρίς λαγνεία, φθόνο, απληστία, οκνηρία, λαιμαργία, υποκρισία, φόβο κλπ.
-Ένας χριστιανός δε μπορεί να αφήνει το παρελθόν του, τις περιστάσεις, να διαμορφώνουν τη ταυτότητά του.
-Κάποιος που αφήνει να τον διαμορφώνουν οι περιστάσεις δεν είναι έμπρακτα χριστιανός.

quote:
ΓΙΑΥΤΟ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2000 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥΡΓΟΥΜΕ !!!!

ΖΗΤΩ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ !!!!!!


Δε μεγαλουργούν οι θρησκείες αλλά οι άνθρωποι.
Αρκεί να υπάρχουν.

Κάποιοι έξυπνοι, θεωρούν ότι ο άνθρωπος πρέπει να είναι "φυσικός",
ζώντας σε μια αφύσικη κοινωνία και ένα αφύσικο περιβάλλον.
Ίσως δεν είναι τόσο έξυπνοι όσο νομίζουν τον εαυτό τους.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 23/12/2010 03:27:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1835938
Maintained by Digital Alchemy