ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ιησους Χριστος-Χριστιανισμος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2010, 09:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dr, συμφωνω , πλακα εκανα με την δηλωση του φιλου ... γιατι ειναι ΚΑΠΩΣ να τα ακους αυτα ... με τσιγκλανε !!! ξερεις , ελληνες , μοναδικη αληθεια και αλλα τετοια !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2010, 11:53:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά makfor μόνο εσύ έχεις μείνει (αδέκαστος)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2010, 12:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου γιατρε.Η αμελεια μου ειναι,οτι καθομαι και γραφω μερικες αληθειες,ενω πρεπει να σιωπω.
Η αληθεια ειναι σαν την τσιχλα.Αν την πατησεις,την πατησες.
Αυτο βρηκες να σχολιασεις απο ,ολα οσα εγραψα?

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2010, 12:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ότι υπήξε να σχολιάσω στη προηγούμενη σελίδα το σχολίασα. Θυμίσου ότι εμένα δεν με απασχολεί να πείσω κανέναν για κάτι. Με απασχολεί όμως να μην δημιουργείται διαχωρισμός ανάμεσα στους έλληνες. Αυτό πράγματι με απασχολεί. Και είναι το μοναδικό πράγμα που με απασχολεί. Επομένως σχολιάζω μόνο ότι αφορά αυτό το κομμάτι αυτών που γράφεις και που γράφουν και οι υπόλοιποι. Δεν με απασχολεί η συγκριτική θρησκειολογία, δεν είναι αρμοδιότητά μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2010, 14:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαφεστατη η τοποθετηση σου γιατρε.
Οφειλω κι εγω να κανω το ιδιο.
ΔΕΝ διαχωριζω τους Ελληνες σε καλους και κακους.
ΔΕΝ κανω προσυλητισμο,γιατι δεν εχω θρησκεια και μη βγει κανενας αρλουμπολογος να πει οτι και η αθρησκεια ειναι θρησκεια.
ΔΕΝ προτρεπω κανεναν να συμφωνησει μαζι μου.Μπορει να κανω λαθος στις εκτιμησεις μου.
Οταν εκθειαζω γεγονοτα,αναφερομαι και περιγραφω,ακριβως αυτα.Αν η περιγραφη μου ειναι λαθος,ας βγει καποιος να το επισημανει.Οσον αφορα το γεγονος ομως και οχι τις προθεσεις μου.
Δεν ειπα εγω αυτα που ειπε ο Σχολαριος,δεν εγραψα εγω τους κανονες της εκκλησιας.

Δεν ημουν εκει να δω το σπασιμο των μαρμαρων.Δεν ξερω ποιος τα εσπασε.Τα βλεπω ομως στους τοιχους των ναων.Για πολυ λιγοτερα αποδεικτικα στοιχεια,ανθρωποι εκτιουν ισοβια απο τα διακαστηρια.
Λογικο ειναι να συμπερανω κι εγω και δεδομενης της σιγης,σιγουρευομαι.

Επισης Ελληνες θεωρω μονο τους εχοντες λαβει την Ελληνικη Παιδεια και οχι εκ γεννησης,υπηκοοτητας,κ.λ.π

Κατ εμε Ελληνες μπορουν να ειναι απαντες,ακομη και οι Αβοριγινες της Αυστραλιας,αρκει να παιδευτουν στην ελληνικη γραμματεια.

Κανοντας το αυτο,αυτοματως αποκτουν το δικαιωμα κατ εμε παντα να ειναι ελληνες,γιατι δεν ΜΠΟΡΟΥΝ να κανουν αλλοιως.

Τα ατιμα τα ελληνικα γραμματα,ανοιγουν τους οριζοντες του νου και δεν τους χαλιναγωγουν.Χαρασουν γραμμες φωτος,στον παγκοσμιο επιβαλλομενο σκοταδισμο.

Ολα τα ανωτερω τα εννοω ακριβως οπως τα γραφω και δεν υπονοω τιποτα αλλο.Ειναι πραγματικοτητες.Αν δεν ειναι,υπαρχει αντιλογος?

Αν διαφωνεις με αυτα γιατρε,δεν σημαινει οτι εισαι εχθρος μου.
Δεν σημαινει οτι στο διαλογο μας υπαρχει αντιπαλοτητα.Καθε αλλο.

Γηρασκω αει διδασκομενος,δεν τα ξερω ολα και δεν προκειται να τα μαθω ποτε.

Καταθετης ιδεων ειμαι,δικων μου ιδεων και μονο.Δεν ειμαι φερεφωνο κανενος.Ασημος ανθρωπακος ειμαι.

Πεπειραμενος λιγο,αλλα τιποτα περισσοτερο.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2010, 14:26:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επισης Ελληνες θεωρω μονο τους εχοντες λαβει την Ελληνικη Παιδεια και οχι εκ γεννησης,υπηκοοτητας,κ.λ.π

Κατ εμε Ελληνες μπορουν να ειναι απαντες,ακομη και οι Αβοριγινες της Αυστραλιας,αρκει να παιδευτουν στην ελληνικη γραμματεια.



Δε μπορώ παρα να συμφωνήσω σε αυτό (..εγώ ο οπισθοδρομικός). Πράγματι, έλληνας που δεν έχει καμία επαφή με την ελληνική γραμματεία, δε μπορεί να λέγεται έλληνας.

(..Κάπου αλλού νομίζω έχω αναφέρει ότι άνθρωπος που δεν έχει την κατάλληλη παιδεία, δεν αναφέρομαι βέβαια μόνο σε κάποια γνώση της ελληνικής γραμματείας, δεν θα έπρεπε να έχει κ πολιτικά δικαιώματα..)


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 23/12/2010 14:29:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2010, 14:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαχα γιατρε,εσυ ...οπισθοδρομικος?

Αυτο που θετεις για τα πολιτικα δικαιωματα,σιγουρα εννοεις το δικαιωμα ψηφου.Ειναι ενα θεμα που με ταλανιζει χρονια τωρα.Το βλεπω παντου γυρω μου,ακομη και μεσα στην οικογενεια μου,οπως και σε ολες τις οικογενειες που γνωριζω.

Στην κοινωνια που οραματιζομαι,δικαιωμα ψηφου που καθοριζει τις τυχες των υπολοιπων,πρεπει να εχουν μονο,οσοι εχουν απο εναν ορισμενο δεικτη νοημοσυνης και πανω τα ορια του οποιου θα καθοριζονται.απο κοινως αποδεκτους σοφους.

ΟΥΤΟΠΙΑ.Καμμια φορα μου αρεσει να επισκεπτομαι,αυτη τη χωρα!!

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2010, 14:58:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα μου επιτρεψετε 2 παρατηρσεις

στην ουτοπια δεν υπαρχει αναγκη ψηφου ... η ψηφος απο μονη της διαχωριζει , δημιουργει επιπεδα καστες κτλπ ... η ουτοπια δεν τα εχει αναγκη αυτα ... ισως η δικη μου ουτοπια χαχα

ο ανθρωπος εχει αναγκη απο ΠΑΙΔΕΙΑ , εαν δεχθει την σωστη παιδεια τοτε δεν εχει σημασια εαν ειναι ελληνας , γαλλος , αμερικανακι ή ταλιμπαν... παιρνοντας την παιδεια θα γινει ΑΝΘΡΩΠΟΣ με τα γραμματα κεφαλαια ... τωρα εαν θα ειναι ΚΑΙ κατι αλλο ελληνας ας πουμε ... δε με απασχολει... εμενα ... προσωπικη αποψη φυσικα !!!

θενξ

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2010, 15:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χαχα γιατρε,εσυ ...οπισθοδρομικος?

Αυτο που θετεις για τα πολιτικα δικαιωματα,σιγουρα εννοεις το δικαιωμα ψηφου.Ειναι ενα θεμα που με ταλανιζει χρονια τωρα.Το βλεπω παντου γυρω μου,ακομη και μεσα στην οικογενεια μου,οπως και σε ολες τις οικογενειες που γνωριζω.

Στην κοινωνια που οραματιζομαι,δικαιωμα ψηφου που καθοριζει τις τυχες των υπολοιπων,πρεπει να εχουν μονο,οσοι εχουν απο εναν ορισμενο δεικτη νοημοσυνης και πανω τα ορια του οποιου θα καθοριζονται.απο κοινως αποδεκτους σοφους.

ΟΥΤΟΠΙΑ.Καμμια φορα μου αρεσει να επισκεπτομαι,αυτη τη χωρα!!


quote:
στην ουτοπια δεν υπαρχει αναγκη ψηφου ... η ψηφος απο μονη της διαχωριζει , δημιουργει επιπεδα καστες κτλπ ... η ουτοπια δεν τα εχει αναγκη αυτα ... ισως η δικη μου ουτοπια χαχα

Θα σας απαντήσω εδώ:ΣΗΚΩΘΕΙΤΕ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΜΕ ΟΠΛΑ ΣΤΟΥΣ ΩΜΟΥΣ

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 23/12/2010 15:34:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2010, 15:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε makfor

Πως θα πουμε στα Ταλιμπανεζικα η στα σουαχιλι

Εν οιδα οτι ουκ οιδα?

Εχει σημασια η αρθρωση και η ακουστικη.Διαφοροποιουν το νοημα.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2010, 15:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι υπαρχει διαχωρισμος μεταξυ της ουτοπικης περιηγησης και της πραγματικης εφαρμοσιμης σκεψης.
Λεμε οτι ειναι σωστη και εφαρμοσιμη η ταδε σκεψη.
Στην περιηγηση ειναι ολα ουτοπικα ακομη και μεις.
Στην χωρα της ουτοπιας ειμαστε ουτοπικοι-ανυπαρκτοι.

Ετσι γιατρε η παραπομπη σου σε προγενεστερη ρηση μου,αντικαθρεπτιζει την πραγματικοτητα των σκεψεων μου και οχι τα ουτοπικα οραματα μου.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2010, 22:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε μου , και που το ειπαμε στα ελληνικα ειδες κανεναν να το καταλαβαινει ??? και που μιλαμε ελληνικα , μας βλεπεις να προκοβουμε ? η χωρα μας , οι πολιτες που μιλανε ελληνικα εχουν πιασει πατο , οπως καταλαβαινεις ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΙ ΜΙΛΑΜΕ αλλα τι κανουμε , τι ειμαστε , τι θελουμε , πως νοιαζομαστε και πολλα πολλα αλλα που τα ξερεις αλλωστε

ακομη και χωρις ΓΛΩΣΣΑ , εαν δεχθεις την σωστη παιδεια και μεγαλωσεις σε ΕΥΓΕΝΕΣ (δε ξερω εαν το λεω σωστα αυτο) ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ που σεβεται τον ανθρωπο ,,, ΤΟΤΕ ΕΙΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΙΤΕ ΤΟΥΡΚΟΣ ΕΙΣΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ !!!!


η εκμεταλευση ανθρωπου απο ανθρωπο ειναι το Α και Ω για μενα , ειτε ειναι το να με κλεβεις χρεωνοντας μου τον καφε 5 ευρω ,ειτε βαζοντας παιδακια να ξεμονταρουν ηλεκτρονικα συστηματα και αυτα να πεθαινουν απο καρκινο , ειτε εχεις σκλαβου στα αδαμαντορυχεια για να φορανες οι μανταμιτσες διαμαντια στα δαχτυλα ...

εαν το καταλαβουμε καποια στιγμη αυτο , τοτε θα κανουμε την υπερβαση μας ως οντα και ισως παμε παραπερα ... και για το καταλαβεις αυτο δε χρειαζεται να ξερεις καμια γλωσσα , αρκει να δεις τα ματια ενος παιδιου με καρκινο ή εναν σκλαβο ή εναν εργαζομενο να κλαιει γιατι δεν εχει χρηματα ...

το ζουμι ειναι στο βαθος , η γλωσσα και εαν θες η φιλοσοφια ειναι η επιδερμιδα φιλε μου ... στην πραξη τι γινεται ???? μεγαλα λογια μεγαλων αντρων που τα παιρνει μεγαλος ανεμος ... ναι ειμαι λιγο απο κατω αυτη την στιγμη, γιατι η ανηψουλα μου εκλεγε γιατι ειχε παρτυ η ταξη της 3ηγυμνασιου και δεν ειχε ΡΟΥΧΑ ΝΑ ΦΟΡΕΣΕΙ ... οι γονεις 3 χρονια ανεργοι με μαυρη εργασια ΟΠΟΤΕ ΒΡΟΥΝ !!!!!! να χσω εγω και τα ελληνικα και τα σουαχιλι και ολο τον ανθρωπο οταν το 2010 ΠΟΝΑΝΕ παιδια ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ... γιατι το ρουχο ειναι ενα τιποτα ... αλλα σε κανει να πονας !!! τεσπα ... μη σας χαλαω και σας !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2010, 23:40:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε makfor δεν εχω να πω τιποτα.Η σιωπη ειναι καλυτερη.
Διαβασα μια καταθεση ψυχης,που εκανες πιο πανω.Μη νομιζεις οτι τα αγνοουμε αυτα.Ετσι ειναι,λογια αληθινα που καθρεπτιζουν τις ψυχες,ολων εμας των αναζητητων.Ειναι η ουσια ολα αυτα που εγραψες και αλλα ακομη που δεν εγραψες και ολοι γνωριζουμε.

Συγχωρησε μας αν παμε λιγο παραπερα και μιλαμε για γλωσσες και πνευματα.

Τα δικα μας λογια,ειναι η τουρτα.Μα τα δικα σου ειναι το κερασακι.
Ευγε,για τον τροπο που σκεπτεσαι,απο μενα.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2010, 00:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Για φέρε ιστορικές πηγές με χρονολογικές αναφορές για τα "υπαρκτά πρόσωπα" που φέρονται να τα έχουν γράψει, καθώς για το πότε γράφτηκαν τα "ΔΕΛΦΙΚΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΜΑΤΑ";

Στο μήνυμά μου της 22/12/2010, 01:47:30 Ψηλέ , γράφω

- Τα παραγγέλματα αυτά ήταν λιτά αποφθέγματα 2 έως 5 λέξεων αλλά μεστά σοφίας, και τα περισσότερα ανήκαν στους 7 σοφούς της αρχαιότητας (Θαλής ο Μιλήσιος , Πιττακός ο Μυτιληναίος , Βίας ο Πριηνεύς , Σόλων ο Αθηναίος , Κλεόβουλος ο Ρόδιος , Περίανδρος ο Κορίνθιος , Χίλων ο Λακεδαιμόνιος) και ήσαν χαραγμένα στον πρόσθιο τοίχο του Πρόναου ή επί των παραστάδων της πύλης του μεγάλου ναού ή επί του υπέρθυρου ή επί των πολλών στηλών, που είχαν τοποθετηθεί στις πλευρές του ναού περιμετρικά.

Αν διάβαζες το μήνυμα και δεν βιαζόσουνα να απαντήσης θα το έβλεπες και δεν θα έκανες αυτή την ερώτηση . Εκτός αν θεωρείς μυθικά πρόσωπα τους 7 σοφούς της αρχαίας Ελλάδας , επειδή δεν αναφέρονται στα ευαγγέλια .
Όσο για το πότε γράφτηκαν άνοιξε μια εγκυκλοπαίδεια , δεν είναι αμαρτία , να διαβάσης το πότε έζησαν αυτοί οι άνθρωποι , και μην τα περιμένης όλα από τους συνδίκτυούς σου !

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2010, 00:11:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
*Άσε που και ούτε το πρώτο στέκει (άκου εκεί "να πλουτίζεις δίκαια"), αλλά ας σου κάνουμε τη χάρη να μην σε στεναχωρήσουμε, .... μέρες που είναι.

Λίγο δύσκολο να γίνη αυτό κατανοητό με το σκεπτικό σου Ψηλέ , αφού υπήρξες στο παρελθόν ο λάβρος υπερασπιστής του Εφραίμ και των λαμόγιων της Μονής Βατοπεδίου .
quote:
Ψηλός
**Αφού τώρα οι αμερικάνοι βομβαρδίζουν και ισοπεδώνουν ολόκληρα χωριά σε Αφανιστάν και Ιράκ για να τους φέρουνε τη "δημοκρατία", στο πώς να "πλουτίσει κάποιος δίκαια" θα κολώσουμε;;

Τώρα αυτό τι σχέση έχει Ψηλέ με τα «Δελφικά Παραγγέλματα»; Ή μήπως ένδεια επιχειρημάτων , και....«απορία ψάλτου βηξ» ;


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2010, 02:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός
Για φέρε ιστορικές πηγές με χρονολογικές αναφορές για τα "υπαρκτά πρόσωπα" που φέρονται να τα έχουν γράψει, καθώς για το πότε γράφτηκαν τα "ΔΕΛΦΙΚΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΜΑΤΑ";

Στο μήνυμά μου της 22/12/2010, 01:47:30 Ψηλέ , γράφω

- Τα παραγγέλματα αυτά ήταν λιτά αποφθέγματα 2 έως 5 λέξεων αλλά μεστά σοφίας, και τα περισσότερα ανήκαν στους 7 σοφούς της αρχαιότητας (Θαλής ο Μιλήσιος , Πιττακός ο Μυτιληναίος , Βίας ο Πριηνεύς , Σόλων ο Αθηναίος , Κλεόβουλος ο Ρόδιος , Περίανδρος ο Κορίνθιος , Χίλων ο Λακεδαιμόνιος) και ήσαν χαραγμένα στον πρόσθιο τοίχο του Πρόναου ή επί των παραστάδων της πύλης του μεγάλου ναού ή επί του υπέρθυρου ή επί των πολλών στηλών, που είχαν τοποθετηθεί στις πλευρές του ναού περιμετρικά.

Αν διάβαζες το μήνυμα και δεν βιαζόσουνα να απαντήσης θα το έβλεπες και δεν θα έκανες αυτή την ερώτηση . Εκτός αν θεωρείς μυθικά πρόσωπα τους 7 σοφούς της αρχαίας Ελλάδας , επειδή δεν αναφέρονται στα ευαγγέλια .
Όσο για το πότε γράφτηκαν άνοιξε μια εγκυκλοπαίδεια , δεν είναι αμαρτία , να διαβάσης το πότε έζησαν αυτοί οι άνθρωποι , και μην τα περιμένης όλα από τους συνδίκτυούς σου !



Αγαπητέ Sesostris,
κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις, αλλά η ερώτησή μου είναι ξεκάθαρη.

Σου ζήτησα ιστορικές πηγές και χρονολογικές αναφορές τόσο για τους φερόμενους ως συγγραφείς των εν λόγω παραγγελμάτων, αλλά και για τα ίδια τα παραγγέλματα.
Το ότι είναι χαραγμένα κάπου δεν μας εξασφαλίζει ούτε ως προς τη χρονική περίοδο, αλλά ούτε ως και προς τους συγγραφείς τους.

Απλό δεν είναι;

Αυτό που εγώ βρήκα είναι πως κανείς δεν γνωρίζει για το πότε γράφτηκαν. Αν κάνω λάθος, ορίστε, σου ζητώ να με διορθώσεις παραθέτοντας στοιχεία.

Για την ύπαρξη του Χριστού, καθώς και για τα όσα είπε, υπάρχουν πλήθος γραπτών μαρτυριών από ανθρώπους που έζησαν περίπου την ίδια χρονική περίοδο ή λίγο μετά.

**Γιατί να μην πιστέψουμε πως τα παραγγέλματα τα έγραψαν ο Μπλεκ και ο Όμπραξ. Αν ψάξω στο υπόγειο του σπιτιού μου και δεν τα έχει πετάξει η μάνα μου, ίσως τα βρω ακόμη αυτά τα περιοδικά.

Ακόμη και ο Μίκυ, αν τον ακούσεις στην τηλεόραση, τα ίδια παραγγέλματα αναφέρει και αυτός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2010, 02:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός
*Άσε που και ούτε το πρώτο στέκει (άκου εκεί "να πλουτίζεις δίκαια"), αλλά ας σου κάνουμε τη χάρη να μην σε στεναχωρήσουμε, .... μέρες που είναι.

Λίγο δύσκολο να γίνη αυτό κατανοητό με το σκεπτικό σου Ψηλέ , αφού υπήρξες στο παρελθόν ο λάβρος υπερασπιστής του Εφραίμ και των λαμόγιων της Μονής Βατοπεδίου .

Μάλιστα, παρακάτω λες τη σχέση έχει αυτό που λέω με αυτό που συζητάμε, αλλά εσύ κοπανάς τον Εφραίμ αφού "τόση" σχέση έχει με αυτό που έγραψα πιο πάνω.

Κατανοώ πως είναι δύσκολο να καταλάβει ένας άνθρωπος που μσεί το Χριστό πως το να πλουτίζεις τόσο τότε (στη φερόμενη εποχή των παραγγελμάτων), όσο και σήμερα είναι έγκλημα. Όχι πως βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω.

Δεν θα κάτσω τώρα να κάνω ανάλυση γιατί είναι έγκλημα, το βλέπουμε και το βιώνουμε και, ακόμη περισσότερο το βιώνουν στο πετσί τους τα φτωχά κράτη, τα "υπανάπτυκτα", όπως με πολύ πονηριά μας έχουν συνηθίσει να τα αναφέρουμε, το αίμα των οποίων εξασφαλίζει, κατά κάποιο τρόπο, την καλοπέραση των "αναπτυγμένων" κρατών.

*Άσε, μη μου πεις πάλι τι σχέση έχει αυτό το παράδειγμα πάλι, .... δεν θα το αντέξω

quote:

quote:
Ψηλός
**Αφού τώρα οι αμερικάνοι βομβαρδίζουν και ισοπεδώνουν ολόκληρα χωριά σε Αφανιστάν και Ιράκ για να τους φέρουνε τη "δημοκρατία", στο πώς να "πλουτίσει κάποιος δίκαια" θα κολώσουμε;;

Τώρα αυτό τι σχέση έχει Ψηλέ με τα «Δελφικά Παραγγέλματα»; Ή μήπως ένδεια επιχειρημάτων , και....«απορία ψάλτου βηξ» ;


Μωρέ άσε να πει κανείς άλλος την ατάκα αυτή.

Όσο "δικαίως" μπορεί να πλουτίσει κάποιος σήμερα, αλλά και τότε, άλλη τόση "δημοκρατία" πηγαίνουν και οι αμερικάνοι όπου εισβάλλουν.
Τόση υποκρισία ....;

Αυτή τη φουκαριάρα τη "δικαιοσύνη" την έχουν κάνει λάστιχο, όπως και τη "δημοκρατία", την "ελευθερία", ........

Τρομάρα σου, πριν τα αντιγράψεις, δεν τα κοίταξες λιγάκι ..... ;

Ωραία μηνύματα, μπράβο!! Και δεν επιμένω και σε άλλα γιατί .....

Edited by - Ψηλός on 24/12/2010 02:44:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2010, 03:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν μπορείς σε παρακαλώ να κάνεις μια πιο ενδελεχή έρευνα Σωτήρη θα ήθελα να δω αναλυτικά, ΠΟΥ και ΠΟΙΟΣ λέει ΤΙ από αυτά που ανέφερες. Αν μη τι άλλο, είναι πηγή σοφίας και διδάγματα και πρέπει να τα γνωρίζουμε με πληρότητα.

Ψηλέ, ΤΙ ακριβώς προσπαθείς να αποδείξεις με αυτές τις ερωτήσεις που κάνεις; Ότι φυτεύτηκαν εκ των υστέρων οι ρήσεις αυτές ως αποτέλεσμα της επιρροής του Χριστιανισμού; Αμφισβητείς εντελώς την αυθεντικότητά τους;


Εκ των προτέρων σου λέω, για να γλυτώσουμε,ότι οι πρόγονοί μας ήταν απλώς ΠΡΩΤΟΓΡΑΦΕΙΣ σε πολλά θέματα. Πρόσεξε πολύ τη λέξη που χρησιμοποιώ, ΔΕΝ τα σκέφτηκαν πρώτοι, τα ΕΓΡΑΨΑΝ όμως πρώτοι. Και επειδή τότε δεν υπήρχαν κασετόφωνα κτλ μνημονεύουμε αυτούς. Δεν αμφιβάλλω ότι εξέφραζαν ΠΑΝΑΡΧΑΙΕΣ και ΠΑΝΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ αξίες σε πολλά θέματα. Δεν αμφιβάλλω μπορεί μετά από χρόνια να μας πουν οι αρχαιολόγοι με βάση κάποιο εύρημα ότι το Χ ή το Υ που αποδίδουμε στο Σωκράτη ή στο Θαλή είχε ειπωθεί και από ένα σοφό γκουρού στην Ανατολή ή από ένα ιερέα Ίνκας ή ένα Αφρικάνο φύλαρχο,ίσως και ΝΩΡΙΤΕΡΑ. Και; Τι σημαίνει αυτό; Υπάρχει κανένα θέμα με το...φότο φίνις; Κερδίζει τίποτα ο πρώτος;


Πχ ο Βούδας είχε πει κάτι πολύ παρόμοιο με αυτό που είπε ο Ηράκλειτος. Ο ένας είπε "τα πάντα ρει" και ο άλλος είπε "ένα πράγμα είναι μόνιμο στον κόσμο μας, η αλλαγή". Σχεδόν τα ίδια (ο Βούδας ελαφρά μεταγενέστερος). ΚΑΙ; Συμπέρασμα; Για προχώρα λίγο το συλλογισμό...


Και δεύτερον,το να πλουτίζεις δικαίως, μπορεί να σημαίνει ότι αν το δίκαιο είναι αδύνατο τότε να μην πλουτίσεις καθόλου. Αυτό το σκέφτηκες; Δεν ξέρεις τι εννοούσαν. Ο καθένας το ερμηνεύει όπως θέλει. Αν εσύ το καταλαβαίνεις έτσι και το απορρίπτεις, δικαίωμα σου.

Α και οι Αμερικάνοι που τόσο πρόθυμα επικαλείσαι για "την πεις
ΟΛΟ για το Θεό λένε, ότι τους ευλογεί, ο Μπους ανακάλυψε το Χριστό και άφησε το αλκοόλ, ότι του μιλάει κτλ κτλ. Οπότε δε σε βολεύει να μας λες για βομβαρδισμούς γιατί το δικό σου Θεό(ή τον...αδελφό του τον Καθολικό γιατί είναι καμιά 1080830280482304820384 πάνω κάτω οι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ Θεοί των Χριστιανών) βάζουν μπροστά όταν βομβαρδίζουν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2010, 03:31:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλέ, ΤΙ ακριβώς προσπαθείς να αποδείξεις με αυτές τις ερωτήσεις που κάνεις; Ότι φυτεύτηκαν εκ των υστέρων οι ρήσεις αυτές ως αποτέλεσμα της επιρροής του Χριστιανισμού; Αμφισβητείς εντελώς την αυθεντικότητά τους;

Εσύ το είπες.


quote:

Εκ των προτέρων σου λέω, για να γλυτώσουμε,ότι οι πρόγονοί μας ήταν απλώς ΠΡΩΤΟΓΡΑΦΕΙΣ σε πολλά θέματα. Πρόσεξε πολύ τη λέξη που χρησιμοποιώ, ΔΕΝ τα σκέφτηκαν πρώτοι, τα ΕΓΡΑΨΑΝ όμως πρώτοι. Και επειδή τότε δεν υπήρχαν κασετόφωνα κτλ μνημονεύουμε αυτούς. Δεν αμφιβάλλω ότι εξέφραζαν ΠΑΝΑΡΧΑΙΕΣ και ΠΑΝΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ αξίες σε πολλά θέματα. Δεν αμφιβάλλω μπορεί μετά από χρόνια να μας πουν οι αρχαιολόγοι με βάση κάποιο εύρημα ότι το Χ ή το Υ που αποδίδουμε στο Σωκράτη ή στο Θαλή είχε ειπωθεί και από ένα σοφό γκουρού στην Ανατολή ή από ένα ιερέα Ίνκας ή ένα Αφρικάνο φύλαρχο,ίσως και ΝΩΡΙΤΕΡΑ. Και; Τι σημαίνει αυτό; Υπάρχει κανένα θέμα με το...φότο φίνις; Κερδίζει τίποτα ο πρώτος;


Κοίτα, δεν πιστεύω δα να χρειάζεται να είσαι "τόσο" σοφός για να σκεφτείς κάτι από τα φερόμενα ως παραγγέλματα των 7 σοφών.

quote:

Και δεύτερον,το να πλουτίζεις δικαίως, μπορεί να σημαίνει ότι αν το δίκαιο είναι αδύνατο τότε να μην πλουτίσεις καθόλου. Αυτό το σκέφτηκες; Δεν ξέρεις τι εννοούσαν. Ο καθένας το ερμηνεύει όπως θέλει. Αν εσύ το καταλαβαίνεις έτσι και το απορρίπτεις, δικαίωμα σου.


Ότι και να εννοούσαν, το δίκαιο και ο πλουτισμός είναι εκ διαμέτρου αντίθετα πράγματα, άσε που πιο κάτω ένα άλλο παράγγελμα αναιρεί το παραπάνω.

quote:

Α και οι Αμερικάνοι που τόσο πρόθυμα επικαλείσαι για "την πεις
ΟΛΟ για το Θεό λένε, ότι τους ευλογεί, ο Μπους ανακάλυψε το Χριστό και άφησε το αλκοόλ, ότι του μιλάει κτλ κτλ. Οπότε δε σε βολεύει να μας λες για βομβαρδισμούς γιατί το δικό σου Θεό(ή τον...αδελφό του τον Καθολικό γιατί είναι καμιά 1080830280482304820384 πάνω κάτω οι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ Θεοί των Χριστιανών) βάζουν μπροστά όταν βομβαρδίζουν.

Άσε γιατί δεν σε συμφέρει φίλε.
Οι αμερικάνοι ρίχνουν βόμβες στο όνομα της "δημοκρατίας" και του "δικαίου". Εκτός και αν έχουν δηλώσει πως έχουν κυρήξει "ιερό" πόλεμο και δεν το πείρα χαμπάρι;

Αν σκεφτούμε πως η "δημοκρατία" γεννήθηκε στην Ελλάδα, τότε θα πρεπει να λογοδοτήσουμε για τα εγκλήματα που συνεχίζει να διαπράτει ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός, έστω έμμεσα.

***Και η πρόοδος που ευαγγελίζεσαι και ο ίδιος, η μετά την "αναγέννηση" εποχή, πέρα από το πλήθος εγκλημάτων, τα εκατομμύρια φόνων, π.χ. μόλις σήμερα οδήγησε έναν ακόμη άνθρωπο στη Ρουμανία να πηδήξει από ένα μπαλκόνι στη Βουλή, διαμμαρτυρόμενος με αυτό τον τρόπο για το ότι στερήσατε, όλοι εσείς οι "αναγεννησιακοί" το μέλλον των νέων ανθρώπων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2010, 04:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσύ το είπες.


Εγώ δεν είπα τίποτα. ΡΩΤΑΩ. Και περιμένω μια κανονική απάντηση στα ίσια.

quote:
Κοίτα, δεν πιστεύω δα να χρειάζεται να είσαι "τόσο" σοφός για να σκεφτείς κάτι από τα φερόμενα ως παραγγέλματα των 7 σοφών.


Μια χαρά σοφία χρειάζεται. Άλλο ότι μπορεί να τα σκέφτηκαν και άλλοι και άλλο ότι δε χρειάζεται να είσαι σοφός. Να μας εξηγήσεις εσύ τι εννοείς "σοφία" για να καταλάβουμε

quote:
Ότι και να εννοούσαν, το δίκαιο και ο πλουτισμός είναι εκ διαμέτρου αντίθετα πράγματα, άσε που πιο κάτω ένα άλλο παράγγελμα αναιρεί το παραπάνω.

Δεν είναι απαραίτητα αντίθετα πράγματα. Εσύ πιστεύεις ότι είναι γιατί έτσι είπε ο Χριστός (με τον κάμηλο και τον πλούσιο). Άλλοι μπορεί να θεωρούν ότι μπορεί να συνδυαστούν. ΡΗΣΕΙΣ έχει Ψηλέ, δεν έχεις απτά στοιχεία. Ο καθένας πιστεύει ότι θέλει, δεν είναι οικονομικές θεωρίες.


quote:
Άσε γιατί δεν σε συμφέρει φίλε.
Οι αμερικάνοι ρίχνουν βόμβες στο όνομα της "δημοκρατίας" και του "δικαίου". Εκτός και αν έχουν δηλώσει πως έχουν κυρήξει "ιερό" πόλεμο και δεν το πείρα χαμπάρι;


Όχι ιερό πόλεμο(τζιχάντ) κύρηξε ο Οσάμα. Ο Μπούς δήλωσε ότι θα ξεκινήσει ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΑ. Τα ξέχασες αυτά τα επικά; Τότε που φρίκαραν όλοι οι διπλωμάτες;


quote:
U.S. President George W. Bush, from a press conference upon arrival at the South Lawn of the White House, September 16, 2001.
"We need to go back to work tomorrow and we will. But we need to be alert to the fact that these evil-doers still exist. We haven't seen this kind of barbarism in a long period of time. No one could have conceivably imagined suicide bombers burrowing into our society and then emerging all in the same day to fly their aircraft — fly U.S. aircraft into buildings full of innocent people — and show no remorse. This is a new kind of — a new kind of evil. And we understand. And the American people are beginning to understand. This crusade, this war on terrorism is going to take a while. And the American people must be patient. I'm going to be patient. But I can assure the American people I am determined, I'm not going to be distracted, I will keep my focus to make sure that not only are these brought to justice, but anybody who's been associated will be brought to justice. Those who harbor terrorists will be brought to justice. It is time for us to win the first war of the 21st century decisively, so that our children and our grandchildren can live peacefully into the 21st century." [1]

quote:
US President George W. Bush, from a rally for the troops in Alaska, February 16, 2002.
"I want to tell you something, we've got no better friends than Canada. (Applause.) They stand with us in this incredibly important crusade to defend freedom, this campaign to do what is right for our children and our grandchildren."

Crusade=σταυροφορία.


Αδιάβαστο σε βρίσκω ΠΑΛΙ.

quote:
Αν σκεφτούμε πως η "δημοκρατία" γεννήθηκε στην Ελλάδα, τότε θα πρεπει να λογοδοτήσουμε για τα εγκλήματα που συνεχίζει να διαπράτει ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός, έστω έμμεσα.

Σε πληροφορώ ότι αν κάτσεις και διαβάσεις ιστορία θα δεις ότι ΠΟΛΛΑ από όσα κάνουν σήμερα Αμερικάνοι, τα έκαναν οι Αθηναίοι πριν τους Πελοπόννησιακούς Πολέμους. Ίδρυση συμμαχιών, εκμετάλλευση συμμάχων, όσοι δεν είναι μαζί μας είναι εναντίον μας.


Δεν υπάρχει θέμα εγκλημάτων αλλά βίων παράλληλων. Η ιστορία δε θα έπρεπε να επαναλαμβάνεται


quote:
Και η πρόοδος που ευαγγελίζεσαι και ο ίδιος, η μετά την "αναγέννηση" εποχή, πέρα από το πλήθος εγκλημάτων, τα εκατομμύρια φόνων, π.χ. μόλις σήμερα οδήγησε έναν ακόμη άνθρωπο στη Ρουμανία να πηδήξει από ένα μπαλκόνι στη Βουλή, διαμμαρτυρόμενος με αυτό τον τρόπο για το ότι στερήσατε, όλοι εσείς οι "αναγεννησιακοί" το μέλλον των νέων ανθρώπων.


Τι μαλακίες γράφεις ρε ψηλέ. Σε ποιον απευθύνεσαι; Σε κανένα προγονόπληκτο 50αρη; Εγώ, στα 24 μου, πρόλαβα και έκανα τόσα ώστε να στερήσω το μέλλον των νέων ανθρώπων, στους οποίους ανήκω και εγώ; ΜΕ ΤΙ; Με χρονομηχανή; Και το στέρησα και από τον εαυτό μου; Τόσο μαζόχας είμαι;


Με ποια κριτήρια κρίνεις και πώς αποδίδεις ευθύνες; Σε ποιους και γιατί;


Δε σου αρέσει η λέξη αναγέννηση; Τι μας λέει ο πανεπιστήμων ψηλάρας ΄
Έτσι τη βάφτισαν οι ιστορικοί και όχι χωρίς λόγο. Επιτέλους ΠΟΣΕΣ επιστήμες πρέπει να βγάλουμε λάθος για να βγεις εσύ σωστός; Μαθηματικά,λεξικογραφία,βιολογία, γεωλογία τώρα και η ιστορία κάνει λάθος.

Εγώ είμαι αυτός που αντιμάχεται, ως νέος, τη δικιά σου σάπια και σιχαμερή ιδεολογία γιατί πιστεύω ότι υπονομεύει το μέλλον της γενιάς ΜΟΥ. Δεν είσαι σε θέση να κατηγορείς κανένα αλλά αντιθέτως τα δικά σου πιστεύω είναι στο σκαμνί. Η δικιά σου γενιά, ψηλάρα, είχε την ευκαιρία της και τα έκανε σκατά. Τώρα έρχεται η δικιά μου στο προσκήνιο, σε πολύ δύσκολες εποχές. Κάτσε να δεις τι θα κάνουμε και μετά κρίνε μας, ψηλάρα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

JasonBlack
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2010, 05:19:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους, ειμαι νέος στο forum αν και παρακολουθώ με ενδιαφέρον την σύγκρουση εθνικών με χριστιανούς κυρίως γιατι απο αυτήν την αντιπαράθεση κερδίζουν κάποιες γνώσεις θέλω να πιστεύω και οι δυο πλευρές.

Ο Ψηλός έγραψε
"Για την ύπαρξη του Χριστού, καθώς και για τα όσα είπε, υπάρχουν πλήθος γραπτών μαρτυριών από ανθρώπους που έζησαν περίπου την ίδια χρονική περίοδο ή λίγο μετά."

Αγαπητέ επειδή προφανώς έχεις ασχοληθεί με το θέμα περισσότερο απο εμένα και επειδή εγώ διαβάζοντας το θέμα "ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ Ο ΝΑΖΩΡΑΙΟΣ" μπήκα στην διαδικασία μιας αναζήτησης ψάχνοντας πηγές και πληροφορίες, σ ειναι εύκολο να αναφέρεις ποιο ειναι το πλήθος των γραπτών μαρτυριών για την ύπαρξη του Ιησου;

Εγω προσωπικά μέχρι τώρα βρήκα μόνο τέσσερις πηγές ιστορικών από τις οποίες καμια δεν ηταν ξεκάθαρη και αξιόπιστη (κατά την γνώμη μου πάντα απο τα όσα διάβασα, όλα τα παραπάνω ειναι ανοικτά προς διάλογο η και διάψευση).

Βάσει της λογικής ελπίζω να καταλαβαίνεις γιατι δεν μπορώ να δεχτώ τα Ευαγγέλια σαν ιστορική πηγή καθώς πουθενά δεν βρήκα επιβεβαιωμένη χρονολογία συγγραφής αλλά και αποδείξεις της πατρότητας του καθενός εξ' αυτών.

Υπάρχουν αποδείξεις για τα παραπάνω;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση σου


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2010, 11:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Του ρασοφορου συνετριψε
ο πελεκυς και η αξινα
τα μεγαλοχαρα ειδωλα
στα βαθη των ναων

Των συντριμενων ψυχων
δεν χαθηκε μ εκεινα
φωτοπλανητης εγινε
στα χαη των ουρανων

Οσο,που νεα ζωντανεψε
αγαλματενια κρινα
στου διαλεχτου τον λογισμο
στους κηπους των σοφων.


Για ποιους το εγραψε αραγε ο ΚΩΣΤΗΣ ΠΑΛΑΜΑΣ???

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2010, 12:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακατονομαστε χωστα κι αλλο...καπου εχεις κι εσυ δικιο οπως τα λες.Μη νομιζεις οτι δεν καταλαβαινουμε...απλα Οικος ανοχης του ανθρωπου το μυαλο.Πολλοι μπαινουν,κανεις δεν καθεται.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2010, 15:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzzaro:
Θα μου πείς τι σχέση έχει ο Ιησούς με το Σιωνισμό εμείς ως Χριστιανοί λαμβάνουμε τα μηνύματα του Ιησού που είναι και η βάση του Χριστιανισμού.
Ενα αλλο σημαντικό, πολυ σημαντικό είναι η εγκαθίδρυση του Χριστιανισμού στην Ελλάδα, ειδικά στην Ελλάδα ενας τόπος που όλα τα αρχαία μνημεία είχαν σχέση με τους 12 θεούς.
Ο Χριστιανισμός είναι υπαίτιος για την καταστροφή αυτών των μνημείων.
Ετσι λοιπόν υπάρχει διαμάχη μεταξύ ολων των θερμόαιμων και οφείλω να ομολογήσω οτι είναι πολυ δύσκολο να σταθεί κάποιος στο κέντρο και να κοιτάξει γύρω του.
Με τη διαδασκαλία του Ιησού φίλε μου δεν υπάρχει πρόβλημα.
Το πρόβλημα εντοπίζεται στα παραπάνω που αναφέρω.

Ξανά και ξανά η ίδια καραμέλα.

-To 219 π.Χ., οι Αιτωλείς, με επικεφαλής τον Σκόπα, εισβάλλουν στη Μακεδονία, κυριεύουν το Δίον, παραδίδουν στο πυρ τις στοές γύρω από τον ναό, και ανατρέπουν όλους τους ανδριάντες. «Ενέπρησε τας στοάς τας περί το τέμενος και τα λοιπά διέφθειρε των αναθημάτων, έτρεψε δε τας εικόνας των βασιλέων απάσας» (Πολύβιος, Ιστορίαι, Δ΄ 62, 2-3).

-Τον ίδιο χρόνο, (219 π.Χ.), ο στρατηγός των Αιτωλών Δωρίμαχος, πυρπόλησε το ιερό της Δωδώνης, κατέστρεψε τα αναθήματα, και «κατέσκαψε την ιεράν οικίαν». (Πολύβιος, Ιστορίαι,)."

-Το 201 π.Χ., ο Φίλιππος εισβάλλει στη Μ. Ασία, κυριεύει την Πέργαμο όπου ηγεμόνευε ο Άτταλος Α΄, και με λυσσώδη οργή «λυττώντι τω θυμώ», .(όπως γράφει ο Πολύβιος), καταστρέφει μνημεία και έργα τέχνης.
«Εις τα των θεών έδη και τεμένη διετίθετο την οργήν» .
Δεν αρκείται όμως στον εμπρησμό και την κατακρήμνιση των ναών, των βωμών και των αγαλμάτων.
Κατασυντρίβει και τους λίθους για να μην ξαναχτιστούν τα ξεθεμελιωμένα ιερά.
«προς το μηδέν ανασταθήναι των κατεφθαρμένων. Πελέκησε ακόμα και τα ιερά άλση.» .(Πολύβιος Ιστορίαι ΚΑ΄ 1).

- Το 200 π.Χ., ο Φίλιππος κατέστρεψε έργα τέχνης της Αττικής κατά την εισβολή του.
Όπως κατήγγειλαν οι Αθηναίοι στο συνέδριο των Αιτωλών (στο Θέρμον), θρήνησαν για τον χαλασμό του τόπου τους, για τον αφανισμό της σοδειάς, την κατεδάφιση των σπιτιών και τη λαφυραγωγία.
Αλλά εκείνο που τους συγκλόνισε και τους εξαγρίωσε, γράφει ο Λίβιος, ήταν οι βέβηλες και ανίερες πράξεις του Μακεδόνα μονάρχη.

Μετά τη λεηλασία της περιοχής, πυρπόλησαν τις στοές των ναών και κατέστρεψαν τα αφιερώματα, που ήταν πολύτιμα έργα εξαιρετικής τέχνης.
«όντα πολυτελή ταις κατασκευαίς και πολλής επιμελείας ένια τετευχότα και δαπάνης».

Ξεθεμελίωσαν τα κτίρια, γκρέμισαν τα αγάλματα που υπολογίζονταν σε δύο χιλιάδες, και προχώρησαν στον θρυμματισμό τους, εκτός από εκείνα που στο βάθρο είχαν εγχάρακτα τα ονόματα των θεών, από ευλάβεια ή φόβο.
«Ανέτρεψαν δε τους ανδριάντας όντας ουκ ελάττους δισχιλίων» (Πολύβιος Ιστορίαι,).

«Κατέστρεψε τα προγονικά ιερά που στόλιζαν και τον μικρότερο δήμο (της Αττικής), πυρπόλησε όλους τους ναούς, ακρωτηρίασε τα αγάλματα των θεών που κατάκεινται σήμερα ανάμεσα στις γκρεμισμένες πύλες των ναών» (Τίτος Λίβιος).

- Κατά τα έτη 197-194 π.Χ. οι Ρωμαίοι με τον Τίτο Φλαμινίνο λεηλάτησαν τόσο πολύ τη Βόρεια Ελλάδα, ώστε οι κάτοικοι της Ρώμης απαλλάχτηκαν επί δεκαετίες από κάθε φορολογία!

- To 189 π.Χ. ο Marcus Fulvus Nobilior μετέφερε από την Αμβρακία στη Ρώμη 785 χάλκινα και 230 μαρμάρινα αγάλματα, σύνολο 1015! (Τίτος Λίβιος,).

-Το 168 π.Χ. όταν οι Ρωμαίοι κατέλυσαν το Μακεδονικό κράτος, παρέλασαν στη Ρώμη 250 άμαξες φορτωμένες με ανδριάντες, γλυπτά, ζωγραφικούς πίνακες (Πλούταρχου, Αιμίλιος Παύλος).

Όταν κατεστάλη η εξέγερση των Μακεδόνων το 148 π.Χ. οι Λατίνοι ξανά λεηλάτησαν τη Μακεδονία.
Τότε μεταφέρθηκαν οι ανδριάντες των εφίππων εταίρων του Αλεξάνδρου που έπεσαν στον Γρανικό.

- Το 146 π.Χ. η Κόρινθος ξεθεμελιώνεται και όσα καλλιτεχνήματα δεν αφανίστηκαν μεταφέρθηκαν στην Ιταλία. Ο Στράβων αναφέρει ότι τα πλείστα και άριστα από τα καλλιτεχνήματα των εθνικών ναών της Ρώμης και των γύρω πόλεων προέρχονταν από τη λεηλασία αυτήν!

- Το 87 π.Χ. οι Ρωμαίοι, με τον Σύλλα και τον Λούκουλλο εξεστράτευσαν στην Ελλάδα, για να αντιμετωπίσουν τον Μιθριδάτη.
Οι δύο στρατηγοί έχοντας ανάγκη χρημάτων άρπαξαν τα χρυσά αναθήματα που βρίσκονταν στην Επίδαυρο, την Ολυμπία, στους Δελφούς.,
όπου «πολὺν ἄργυρον καὶ χρυςὸν, ἔτι δὲ καὶ τὴν ἄλλων πολυτελῆ κατασκευὴν ἀναλαβὼν ἤθροισε χρημάτων πλῆθος» (Διόδωρος Σικελιώτης, 38, 7).

- Κατά τους β’ και γ’ Μιθριδατικούς πολέμους η Ελλάδα υπέστη πολλές καταστροφές.
Μόνο από τη Ρόδο οι Ρωμαίοι άρπαξαν περί τα 5000 αγάλματα και άλλα 500 από τους Δελφούς.

- Κατά τους εμφύλιους πολέμους μεταξύ Καίσαρα και Πομπηίου το 48 π.Χ.
οι Ρωμαίοι άρπαξαν 3.000 έργα τέχνης από τη Ρόδο . Τα Μέγαρα αφανίστηκαν από τον στρατό του Καίσαρα!

Αν λοιπόν οι ίδιοι οι ειδωλολάτρες τα κατέστρεφαν, που τα πίστευαν και τα λάτρευαν, σε τι είναι χειρότεροι από αυτούς οι Χριστιανοί, (όσοι από αυτούς προέβησαν σε καταστροφές) που στο κάτω κάτω όλα αυτά τα θεωρούσαν είδωλα;

Εξάλλου μήν ξεχνάμε ότι σχεδόν όλοι οι ναοί ήσαν εγκαταλελειμμένοι και λογικό είναι να τους γκρεμίσουν για να πάρουν τη θέση τους αυτοί της νέας θρησκείας.

Ο Πλούταρχος αναφέροντας την παρακμή των αρχαίων μαντείων, γράφει μεταξύ άλλων παραδειγμάτων πανάρχαιων μαντείων που σίγησαν στην εποχή του, ότι το ίδιο το δελφικό μαντείο, άλλοτε είχε δύο «προφήτιδες» και μια τρίτη εφεδρική, ενώ στην εποχή του (1ος –2ος μ.Χ. αι.) μία ήταν αρκετή.

Ο Παυσανίας (2ος μ.Χ. αι.) τότε που ο Χριστιανισμός δεν ήταν επίσημη θρησκεία, , αλλά υπό διογμό, αναφέρει πλήθος εγκαταλελειμμένων ναών της αρχαιοελληνικής θρησκείας στην ελληνική ύπαιθρο.

Μόνο στην Αρκαδία, στο κέντρο της Αρχαίας Κλασσικής Ελλάδας, ο Παυσανίας (Αρκαδικά) αναφέρει πλήθος ναών ερειπωμένων, δίχως στέγη, και εγκατελειμένων: της Αφροδίτης, της Αθηνάς, του Απόλλωνα κ.ο.κ
Στην Τεγέα ο αυτοκράτορας Αύγουστος άρπαξε από το ιερό της Αλέας το αλεφάντινο άγαλμα της θεάς....οι Αργείοι άρπαξαν από την Τίρυνθα ένα ξόανο της Ήρας ...ενώ από το άγαλμα του Ποσειδώνα στη Μεγαλόπολη ο Παυσανίας βρήκε μόνο το κεφάλι....

Αναρωτάτε κανείς πού είχε πάει η θεοσέβεια προς τους παλιούς θεούς, και δεν αναστυλώνονταν τόσοι μεγάλοι ναοί, μεγάλων θεών από τους προγόνους μας?
Μήπως επειδή δεν τους ένοιαζε πια και τόσο το Δωδεκάθεο;
Πολλοί ναοί ερήμωσαν επειδή απλούστατα εγκαταλείφθηκαν από τους πρώην πιστούς τους, κι όχι επειδή κατεστράφησαν από τους Χριστιανούς.

Τώρα το αν αποτελείωσαν τα ερείπια, είτε αυτοί, είτε τα φυσικά φαινόμενα όπως πολλές τέτοιες πληροφορίες έχουμε, δεν αλλάζουν στο ελάχιστο την πραγματικότητα που ήταν η απαξίωση στους «ψεύτικους Θεούς» και η μεταστροφή στο Χριστιανισμό.

Ούτε κανείς εκείνες τις εποχές θα μπορούσε να φανταστεί τα σημερινά δεδομένα περί τουρισμού κ.λ.π., αλλιώς πιστεύω ότι ούτε οι αρχαίοι Έλληνες, ούτε οι Ρωμαίοι, αλλά ούτε και οι χριστιανοί αργότερα θα τους είχαν αφήσει στην τύχη τους.

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2010, 15:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kapodistria:
Κατ'αρχήν να σε καλωσορίσω roland.
Λοιπόν,κάνεις ένα πολύ βασικό λάθος
(και οχι μόνο εσυ),
διαχωρίζεις την παλαιά απο την καινή
διαθήκη.
Αν δεχθεί κανείς κάτι τέτοιο,αυτόματα
δεν υπάρχει καν Χριστός και Χριστιανισμός.
Και για να στο δώσω με παράδειγμα,είναι
σαν να λές οτι μπορεί να υπάρξει σε ένα
κτίσμα 1ος,2ος και λοιποί όροφοι,χωρίς
ισόγειο.
Άρα δεν υφίσταται καν χωρίς την παλαιά
διαθήκη η καινή διαθήκη και ο Χριστός.

Στην περίπτωση λοιπόν που δέχεσαι τον
Χριστό άρα και την παλαιά διαθήκη,
σημαίνει αυτομάτως οτι αποδέχεσαι τις
ρίζες των Εβραίων,άρα είσαι κι εσυ
Εβραίος.

Αν οχι,τότε δεν αποδέχεσαι και τον Χριστό.


Άλλο η Καινή και άλλο η Παλαιά Διαθήκη, μόνο κάποιος που δε γνωρίζει μπορεί να ισχυριστεί το αντίθετο.

Η Παλαιά Διαθήκη περιέχει πολλούς συμβολισμός, πολλά θέματα που αφορούν την ιστορία των Εβραίων και φυσικά είναι ένα έργο που θέλει ιδιαίτερη προσοχή και παρατήρηση.
Η Καινή Διαθήκη είναι καθαρά ο Λόγος του Θεού.
Κανένας άνθρωπος στον κόσμο δεν παρουσίασε τέτοια διδασκαλία περί Θεού, την οποία να την υπερασπίστηκε με την ίδια του τη ζωή.
Κανένας από τους φιλοσόφους δεν αυτοαποκαλέστηκε ουράνιος βασιλιάς και δεν είπε ότι ήρθε στη γη για να εξαγνίσει τον άνθρωπο.
Για κανέναν άνθρωπο στη γη δεν έγιναν προφητείες περί ελεύσεώς του, αιώνες πριν αυτός έρθει.

Καμία φιλοσοφία και κανένα Μυστήριο δεν κατόρθωσαν να προσφέρουν στον άνθρωπο αληθινή θεογνωσία και πραγματική κοινωνία με το Θεό.

quote:
kapodistria:
Όσον αφορά για αυτά που είπε,στην περίπτωση
που παραδεχτούμε οτι υπήρξε,πολύ απλά
η απάντηση του sesostris με καλύπτει απόλυτα.
Διότι όντως,τι είναι αυτό που μπορεί να υποθέσουμε
πως είπε,το οποίο δεν είχε λεχθεί,γραφεί μέχρι
την πιθανολογούμενη ύπαρξη του Χριστού.

Ποιος είπε ο έχων τους δύο χιτώνες να δίνει τον έναν?
Ποιος είπε να αγαπάτε τους εχθρούς σας?
Ποιος έκανε θαύματα στο όνομα του Θεού?
Ποιος μίλησε για τη μεταθάνατο ζωή κοντά στο Θεό?
Ποιος προφήτεψε γεγονότα που συνέβησαν πολύ αργότερα?
Ποιος ήξερε από πριν το θάνατό του και τον τρόπο θανάτου του?

Ποιος έκανε όλα τα παραπάνω?

quote:
macedon:
Μπορεί να φανταστεί κανείς τι θα συνέβαινε αν ίσχυε για τους ανθρώπους αυτό που υποτίθεται ότι είπε ο γιος του Γιαχωβά. Όποιος δεν θα ήταν με κάποιον θα ήταν αναγκαστικά εναντίον του και όλοι θα βρισκόταν σε ένα διαρκή πόλεμο.

Καλά τα είπε ο κήρυκας του μίσους και ακόμη καλύτερα τα εφαρμόσανε (και τα εφαρμόζουνε) οι οπαδοί του.



Παραμύθια για αδιάβαστους!

quote:
VELISSARIOS:
Προ σχισματος υπηρχε το ορθοδο δογμα μετα σχισματος δημιουργηθηκαν απο τις πνευματικες σαρκες του ο καθολικισμος και εν συνεχεια απο τον καθολικισμο οι υπολοιπες αιρεσεις.
Αν κανεις μια βολτα σε διαφορα μερη τις Ευρωπης ακομη και στην μακρυνη Ιρλανδια θα δεις Αγιους προ σχισματος να απεικονιζοντε με καθαρα βυζαντινη μορφη οπως Ο Αγιος Πατρικ .
Τα υπολοιπα ειναι γνωστα απο την στιγμη που οι Φραγκοι εγιναν κυριαρχοι στην Δυτικη Ευρωπη τι εγινε.

Πολύ σωστά...πως εξάλλου θα υπήρχε το αλάθητο του Πάπα?
Στην Ορθοδοξία οι αποφάσεις βγαίνουν μετά από Συνόδους και όχι κατά το αλάθητο ενός ανθρώπου!

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2010, 15:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2010, 15:52:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου ερχεται στο μυαλο μια απορια.Καθομαι και σκεπτομαι,μονος μου,χωρις την καθοδηγηση πνευματικου και λεω...με την δικη μου σκεψη παντα.

Σαφως και στην αρχαιοτητα εγιναν βανδαλισμοι και εξανδραποδισμοι λαων.Αιματηροτατοι.Για ποιους λογους ομως?
Θρησκευτικους?Οχι απαντω,αφου ειχαν τους ιδιους θεους ολοι.Και οι Ρωμαιοι και οι Ελληνες και οι κατα τοπους πολεις-κρατη.

Αρα η αιτια των καταστροφων ηταν οποιαδηποτε αλλη εκτος θρησκευτικης.

Σκεπτομαι...Σε πολεμους και καταστροφες και λεηλασιες μεταξυ χριστιανικων λαων,κανεις δεν πειραξε και κατεστρεψε συμβολα λατρειας του αλλου?Γιατι?
Ειχαν τον ιδιο θεο,απαντω,δεν ειχαν λογο.


Σε περιοδο Ε Ι Ρ Η Ν Η Σ οι χριστιανοι βανδαλισαν ναους αλλων δογματων μονο και μονο για θρησκευτικους λογους.

Συμπερασμα.Εχει μεγαλη διαφορα η πραξη των μεν απο τους δε.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2010, 16:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε περιοδο Ε Ι Ρ Η Ν Η Σ οι χριστιανοι
Ποιοι χριστιανοί;
quote:
Συμπερασμα.Εχει μεγαλη διαφορα η πραξη των μεν απο τους δε.
Ποιοι ήταν οι μεν ποιοι οι δε;


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 24/12/2010 16:15:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2010, 16:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατρε τα ευκολως εννοουμενα?

Χριστιανοι ηταν οι αγιοι πατριαρχες που εδιναν εντολες να καταστρεφονταο βιβλιοθηκες ναοι εργα τεχνης.


Οι μεν ηταν οι αρχαιοι καταστροφεις και οι δε οι χριστιανοι καταστροφεις.

Ημουν σαφης στην αναλυση πιο πανω.

Εκανα λαθος?

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2010, 16:36:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Ο Χριστός δεν έκανε καμία θρησκεία ! Οι αιρετικοί μεσσιανιστές Ιουδαίοι (Εσαίοι) την δημιούργησαν . Ο Παύλος την τροποποίησε και την προσάρμοσε στα δυτικά πρότυπα . Οι ελληνόφωνοι συγγραφείς των ευαγγελίων , συνέλεξαν , αντέγραψαν και συμπλήρωσαν σύμφωνα με την θρησκόληπτη φαντασία τους , προφορικές παραδόσεις . Και τέλος οι αυτοκράτορες σε αγαστή συνεργασία με τους επισκόπους την επέβαλλαν δια πυρός και σιδήρου στους υποτελείς λαούς της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας .

Ναι είχαν συνεννοηθεί όλοι μαζί πρώτα στον καφενέ του μπαρμπάΣωτήρη!.... έτσι μπράβο! πες τα Sesostris!

quote:
Sesostris:
Λουκ. 19,27 πλὴν τοὺς ἐχθρούς μου ἐκείνους, τοὺς μὴ θελήσαντάς με βασιλεῦσαι ἐπ᾿ αὐτούς, ἀγάγετε ὧδε καὶ κατασφάξατε αὐτοὺς ἔμπροσθέν μου.

Μόνο που έφερες χωρίο από παραβολή!


quote:
Sesostris:
Εμείς οι Έλληνες φίλε azael δεν είχαμε ανάγκη κανέναν Εβραίο Ραβίνο ή Μεσσία (υπαρκτό ή μυθικό πρόσωπο) . Πράγματι όπως (ακούστηκε) αιώνες πριν την εποχή που υποτίθεται ότι δίδαξε ο Χριστός , οι πρόγονοί μας είχαν τα "ΔΕΛΦΙΚΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΜΑΤΑ" σαν παρακαταθήκη στις επόμενες γενιές , και δεν χρειαζόντουσαν κανένα (υιό Θεού) να τους τα διδάξη για να σωθούν .
Στον πρόναο του Ναού του Απόλλωνος στους Δελφούς , ανεγράφοντο τα δύο περίφημα Δελφικά παραγγέλματα , ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ και ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ, εκατέρωθεν του ιερού γράμματος Ε.Τα Δελφικά αυτά παραγγέλματα, μαζί με άλλα 145 ακόμη, 147 συνολικά . Ήταν οι υποθήκες που παρέδωσαν οι Επτά Σοφοί στις επερχόμενες γενιές , ωφελήματα ανθρώποις ες βίον.

Τα παραγγέλματα αυτά ήταν λιτά αποφθέγματα 2 έως 5 λέξεων αλλά μεστά σοφίας, και τα περισσότερα ανήκαν στους 7 σοφούς της αρχαιότητας (Θαλής ο Μιλήσιος , Πιττακός ο Μυτιληναίος , Βίας ο Πρηνεύς , Σόλων ο Αθηναίος , Κλεόβουλος ο Ρόδιος , Περίανδρος ο Κορίνθιος , Χίλων ο Λακεδαιμόνιος) και ήσαν χαραγμένα στον πρόσθιο τοίχο του Πρόναου ή επί των παραστάδων της πύλης του μεγάλου ναού ή επί του υπέρθυρου ή επί των πολλών στηλών, που είχαν τοποθετηθεί στις πλευρές του ναού περιμετρικά.

Έπο θεώ (Ακολούθα τον θεό) , Νόμω πείθου ( Να πειθαρχείς στο Νόμο) , Θεούς σέβου (Να σέβεσαι τους θεούς) , Γονείς αίδου (Να σέβεσαι τους γονείς σου) , Ηττώ υπέρ δικαίου (Να καταβάλεσαι για το δίκαιο) , Γνώθι μαθών (Γνώρισε αφού μάθεις) , Ακούσας νόει (Κατανόησε αφού ακούσεις) , Σαυτόν ίσθι (Γνώρισε τον εαυτό σου) , Εστίαν τίμα (Να τιμάς την εστία σου) , Άρχε σεαυτού (Να κυριαρχείς τον εαυτό σου) , Φίλους βοήθε (Να βοηθάς τους φίλους) , Θυμού κράτε (Να συγκρατείς το θυμό σου) , Όρκω μη χρω (Να μην ορκίζεσαι) , Φιλίαν αγάπα (Να αγαπάς τη φιλία) , Παιδείας αντέχου (Να προσηλώνεσαι στην εκπαίδευσή σου), Σοφίαν ζήτει (Να αναζητάς τη σοφία) , Ψέγε μηδένα (Να μην κατηγορείς κανένα),Επαίνει αρετήν (Να επαινείς την αρετή) , Πράττε δίκαια (Να πράττεις δίκαια) , Φίλοις ευνόει (Να ευνοείς τους φίλους) , Εχθρούς αμύνου (Να προφυλάσσεσαι από τους εχθρούς) , Ευγένειαν άσκει (Να είσαι ευγενής) , Κακίας απέχου (Να απέχεις από την κακία) , Εύφημος ίσθι (Να έχεις καλή φήμη) , Άκουε πάντα (Να ακούς τα πάντα) , Μηδέν άγαν (Να μην υπερβάλλεις) , Χρόνου φείδου (Να μη σπαταλάς το χρόνο) , Ύβριν μίσει (Να μισείς την ύβρη) , Ικέτας αίδου (Να σέβεσαι τους ικέτες) , Υιούς παίδευε ( Να εκπαιδεύεις τους γιους σου) , Έχων χαρίζου (Όταν έχεις, να χαρίζεις) , Δόλον φοβού (Να φοβάσαι το δόλο) , Ευλόγει πάντας (Να λες καλά λόγια για όλους) , Φιλόσοφος γίνου (Να γίνεις φιλόσοφος) , Όσια κρίνε (Να κρίνεις τα όσια) , Γνους πράττε (Να πράττεις με επίγνωση) , Φόνου απέχου ( Να μη φονεύεις) , Σοφοίς χρω (Να συναναστρέφεσαι με σοφούς) , Ήθος δοκίμαζε (Να επιδοκιμάζεις το ήθος) , Υφορώ μηδένα (Να μην είσαι καχύποπτος) , Τέχνη χρω (Να ασκείς την Τέχνη) , Ευεργεσίας τίμα (Να τιμάς τις ευεργεσίες) , Φθόνει μηδενί (Να μη φθονείς κανένα) , Ελπίδα αίνει ( Να δοξάζεις την ελπίδα) , Διαβολήν μίσει (Να μισείς τη διαβολή) , Δικαίως κτω. (Να αποκτάς δίκαια) , Αγαθούς τίμα ( Να τιμάς τους αγαθούς) , Αισχύνην σέβου ( Να σέβεσαι την εντροπή) , Ευτυχίαν εύχου (Να εύχεσαι ευτυχία) , Εργάσου κτητά (Να κοπιάζεις για πράγματα άξια κτήσης) , Έριν μίσει ( Να μισείς την έριδα) , Όνειδος έχθαιρε (Να εχθρεύεσαι τον χλευασμό) , Γλώσσαν ίσχε (Να συγκρατείς τη γλώσσα σου) , Ύβριν αμύνου (Να προφυλάσσεσαι από την ύβρη) , Κρίνε δίκαια (Να κρίνεις δίκαια) , Λέγε ειδώς (Να λες γνωρίζοντας) , Βίας μη έχου (Να μην έχεις βία) , Ομίλει πράως (Να ομιλείς με πραότητα) , Φιλοφρόνει πάσιν (Να είσαι φιλικός με όλους) , Γλώττης άρχε (Να κυριαρχείς τη γλώσσα σου) , Σεαυτόν ευ ποίει (Να ευεργετείς τον εαυτό σου) , Ευπροσήγορος γίνου ( Να είσαι ευπροσήγορος) , Αποκρίνου εν καιρώ ( Να αποκρίνεσαι στον κατάλληλο καιρό) , Πόνει μετά δικαίου (Να κοπιάζεις δίκαια) , Πράττε αμετανοήτως (Να πράττεις με σιγουριά) , Αμαρτάνων μετανόει (Όταν σφάλλεις, να μετανοείς) , Οφθαλμού κράτει (Να κυριαρχείς των οφθαλμών σου) , Βουλεύου χρήσιμα (Να σκέπτεσαι τα χρήσιμα) , Φιλίαν φύλασσε (Να φυλάττεις τη φιλία) , Ευγνώμων γίνου (Να είσαι ευγνώμων) , Ομόνοιαν δίωκε (Να επιδιώκεις την ομόνοια) , Άρρητα μη λέγε ( Να μην λες τα άρρητα) , Έχθρας διάλυε (Να διαλύεις τις έχθρες) , Γήρας προσδέχου ( Να αποδέχεσαι το γήρας) , Επί ρώμη μη καυχώ (Να μην καυχιέσαι για τη δύναμή σου) , Ευφημίαν άσκει (Να επιδιώκεις καλή φήμη) , Απέχθειαν φεύγε (Να αποφεύγεις την απέχθεια) , Πλούτει δικαίως. (Να πλουτίζεις δίκαια) , Κακίαν μίσει. (Να μισείς την κακία) , Μανθάνων μη κάμνε (Να μην κουράζεσαι να μαθαίνεις) , Ους τρέφεις αγάπα ( Να αγαπάς αυτούς που τρέφεις) , Απόντι μη μάχου (Να μην μάχεσαι αυτόν που είναι απών) , Πρεσβύτερον αιδού (Να σέβεσαι τους μεγαλύτερους) , Νεώτερον δίδασκε (Να διδάσκεις τους νεότερους) , Πλούτω απόστει (Να αποστασιοποιείσαι από τον πλούτο) , Σεαυτόν αιδού (Να σέβεσαι τον εαυτό σου) , Μη άρχε υβρίζων (Να μην κυριαρχείς με αλαζονεία) , Προγόνους στεφάνου ( Να στεφανώνεις τους προγόνους σου) , Θνήσκε υπέρ πατρίδος (Να πεθάνεις για την πατρίδα σου) , Επί νεκρώ μη γέλα ( Να μην περιγελάς τους νεκρούς) , Ατυχούντι συνάχθου (Να συμπάσχεις με το δυστυχή) , Τύχη μη πίστευε (Να μην πιστεύεις την τύχη) , Τελεύτα άλυπος (Να πεθαίνεις χωρίς λύπη)

Πες μου εσύ τώρα γιατί έχουν μεγαλύτερη αξία αυτά που υποτίθεται ότι είπε και δίδαξε ο ιστορικά ανύπαρκτος Ιησούς ο βίος του οποίου αναφέρεται μόνο στην Καινή Διαθήκη , και από κανέναν από τους 42 συνολικά αξιόλογους ιστορικούς της εποχής του , οι οποίοι κατέγραψαν τα πάντα , πλην όμως δεν άκουσαν ποτέ τίποτα για τον Ιησού .


Δεν διαβάζω τίποτα περί ψυχής και μεταθανάτιας ζωής. Εσύ διαβάζεις κάπου?

Ποιος από αυτούς σταυρώθηκε για τους λόγους του?
Ποιος από αυτούς είπε ότι ήταν Υιός Θεού?
Ποιος από αυτούς γνώριζε το μέλλον?
Ποιος από αυτούς έζησε λιτά τη ζωή που έζησε ο Ιησούς?


Και τι σχέση μπορεί να έχει ο λόγος του ανθρώπου με το Λόγο του Θεού?
Ποιος από αυτούς είπε μαζεμένα όσα είπε ο Θεάνθρωπος?

quote:
Ψηλός:
Και κάτι που μόλις τώρα παρατήρησα βρε Sesostris

Μας παραθέτεις:

Πλούτει δικαίως. (Να πλουτίζεις δίκαια) ,

και ποιο κάτω γράφεις:

Πλούτω απόστει (Να αποστασιοποιείσαι από τον πλούτο)



Πολύ σωστή η παρατήρησή σου.
Η απάντηση Ψηλέ βρίσκεται στο ότι όλα αυτά τα λόγια βρίσκονται σκόρπια σε διάφορους ανθρώπους.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:
Ειναι οι φωνες των μαρμαρων,των κατεστραμενων μνημειων,τα εργα απαραμιλης τεχνης και καλους,που εγιναν θεμελια και τοιχοι των τοπων λατρειας του χριστιανισμου.
Αληθεια ποιος μεγαλος θεος,διαφυλαξε του Παρθενωνα και γλυτωσε?
Ο Δίας?

ΠΟΝΤΟΣ :Εδώ είμαστε λίγοι, ΕΚΕΙ είμαστε πολλοί....

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy