ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η απάτη των χριστιανικών κειμηλίων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2011, 21:13:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν γνωρίζω Νικόμαχε. Πρέπει να το δοκιμάσουμε πειραματικά

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Grievous bodily harm
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2011, 19:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα κομενα χερια ποδια και ολα τα αλλα μερη που αποκαλουνται λειψανα θεωρουνται κειμηλια απο τους χριστιανους?παντως εχει γελιο μια θρησκεια που το παιζει πνευματικη με βαση στο πνευμα και οχι στην υλη να πεφτει σε τετοιες λουμπες:λατρεια εικονων,λατρεια αντικειμενον(φετιχισμος,πτωματολατρεια?)λατρεια του φωτος και της φωτιας(πυρολατρεια),λατρεια του ευρω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2011, 22:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι περισσότερες θρησκείες είναι πνευματικού περιεχομένου, αλλά πρέπει με κάποιο τρόπο να εκφράζεται άμεσα η λατρεία. Αυτό δεν σημαίνει ότι η χριστιανική πίστη βασίζεται σε υλιστική λατρεία.

Θέλω να μιλάς
Θέλω
Να πολεμάς θέλω
Εφόσον μάθεις πρώτα απ όλα να αγαπάς
Θέλω
Να με κοιτάζεις θέλω
Να με ακουμπάς θέλω
Ο κόσμος δεν θα αλλάξει με εσένα,
μα με μας...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2011, 22:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αμα θελει καποιος προσκυνα τα ιερα λειψανα ,Grievous bodily harm δεν σε υποχρεωνει κανει να το κανεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2011, 20:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τα κομενα χερια ποδια και ολα τα αλλα μερη που αποκαλουνται λειψανα θεωρουνται κειμηλια απο τους χριστιανους?παντως εχει γελιο μια θρησκεια που το παιζει πνευματικη με βαση στο πνευμα και οχι στην υλη να πεφτει σε τετοιες λουμπες:λατρεια εικονων,λατρεια αντικειμενον(φετιχισμος,πτωματολατρεια?)λατρεια του φωτος και της φωτιας(πυρολατρεια),λατρεια του ευρω



Θα σου έλεγα, πρώτα από όλα καλώς ήλθες στη συζήτηση, και, στη συνέχεια, πως θα ήταν καλό να ρωτήσεις λιγάκι σε κάποιον που κατέχει τα περί Ορθοδοξίας για να σου εξηγήσει τη λατρεύουν και τι τιμούν οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2011, 21:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέχρι στιγμής, φαίνεται ότι ο απώτερος σκοπός ύπαρξης τέτοιων αντικειμένων λατρείας για τους χριστιανούς είναι διττός.

Για τους μεν πιστούς (το κοπάδι, κατά κόσμον) να πληρώνουν για την ικανοποίηση της ανάγκης που νοιώθουν για... συγχώρηση από τις αμαρτίες που τους έχουν φορτώσει από τότε που γεννήθηκαν και βεβαίως αν προσκυνούν ένα κομμένο δάκτυλο ή μια νεκροκεφαλή (κάρα) υπάρχει μια αμεσότητα με τον ιδιοκτήτη που είναι κοντά στον γιαχβέ, αφού εκεί τον έχει τοποθετήσει το ιερατείο.

Απ' την άλλη υπάρχουν οι διάφοροι ρασοφόροι, αυτόκλητοι αντιπρόσωποι (οι ποιμένες του κοπαδιού) που βλέπουν ότι αυτά τα μέσα, είναι πιο αποδοτικά απ' τον δίσκο στους ναούς, υπέρ αποπεράτωσης για παράδειγμα, για τους οποίους είναι τρόπος πλουτισμού και συσσώρευσης αγαθών.

Ιδιαιτέρως αν κατά... σύμπτωσιν, συμβεί και κάποιο θαύμα και κουνηθεί ας πούμε το... δάκτυλο.

Τότε τα κέρδη απογειώνονται!!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2011, 21:59:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ερώτημα δεν είναι τι λατρεύουν οι χριστιανοί. Είναι γνωστοί πτωματολάτρες. Το ερώτημα είναι πού τα βρίσκουν για να τα λατρεύουν.

Ας αντιγράψουμε από μια χριστιανική ιστοσελίδα το πώς βρίσκουν τα λείψανα οι χριστιανοί. Το παρακάτω απόσπασμα αναφέρεται στον "άγιο Διονύσιο τον εν Ολύμπω":

"Μετά από εκτενή και θερμή προσευχή, παρέδωσε το πνεύμα στο Θεό στις 23 Ιανουαρίου. Το τίμιο λείψανό του ενταφίασαν με πολλά δάκρυα οι πατέρες στο νάρθηκα του Ναού που ο ίδιος έχτισε."

Ως εδώ καλά. Πέθανε ο άνθρωπος και τον έθαψαν.

"Μετά από λίγα χρόνια άνοιξαν τον τάφο και βρήκαν το Άγιο λείψανο να ευωδιάζει από άρρητη ευωδία."

Τέλος πάντων, να το φάμε κι αυτό. Και συνεχίζει η ιστορία:

"Αργότερα οι πατέρες της Μονής έλαβαν από τα ευωδιάζοντα Άγια λείψανα την κάρα, την σιαγόνα και την δεξιά χείρα."

Βρε αντίχριστοι.... Ξεθάψατε το πτώμα του ανθρώπου και το τεμαχίσατε με τον μπαλτά για να έχετε λείψανα στο μοναστήρι για να μαζεύετε πελάτες; Κόψατε το κεφάλι και το δεξί χέρι και αφήσατε το πτώμα ακέφαλο και κουλό για να έρχονται τύποι σαν τον Ψηλό να προσκυνάνε;

Εσύ, Ψηλέ, πώς θεωρείς ότι πήραν το κεφάλι και το δεξί χέρι από το πτώμα του ανθρώπου; Με μπαλτά, με αλυσοπρίονο, με απλό πριόνι...;

Ρασοφόροι απατεώνες...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2011, 22:49:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη, βρε παιδιά, αλλά για ποιό λόγο επικρατεί τόσο έντονα επικριτικό και αντιχριστιανικό κλίμα??

Πέρα από την αρνητική άποψη σας για ιερείς, θρησκευτικούς ηγέτες κτλπ, οι ίδιοι οι πιστοι χριστιανοί (ή η πλειονότητά τους τουλάχιστον),δεν νομίζω να στηρίζουν την πίστη και τη λατρεία τους σε απατεωνιά και σκοπιμότητες. Για ποιο λόγο κατακρίνονται με τέτοιο τρόπο? Τόσο μεμπτό ειναι να εισαι χριστιανός στις μέρες μας?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2011, 23:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν νομίζω να επικρίθηκε κάποιος πιστός ρε Ναρκίσσα...
Εκείνο που συζητείται είναι η "αληθοφορία" του Χριστιανισμού...και κάθε Θρησκείας!!!
Τι ακριβώς σε ενόχλησε , πές το στον φίλο σου τον Εαρινό και θα προσπαθήσω -όσο μου επιτρέπει ο εκέφαλός μου- να σου απαντήσω...

Τι να κάνουμε δηλαδή , να τα καταπίνουμε όλα "αμάσητα" μόνο και μόνο επειδή κάποιοι λένε και θέλουν να "πιστεύουν" ότι πρόκειται για Θεϊκά λόγια???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2011, 23:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Narkissa555

quote:
Πέρα από την αρνητική άποψη σας για ιερείς, θρησκευτικούς ηγέτες κτλπ,

Θα ήταν ενδιαφέρον να διαβάσουμε και τη δική σου άποψη για τους συγκεκριμένους.

Ίσως έτσι φανεί πού στηρίζουν την πίστη τους οι πιστοί χριστιανοί στους οποίους αναφέρεσαι παρακάτω:

quote:
οι ίδιοι οι πιστοι χριστιανοί (ή η πλειονότητά τους τουλάχιστον),δεν νομίζω να στηρίζουν την πίστη και τη λατρεία τους σε απατεωνιά και σκοπιμότητες.

Κάθε σκηνοθετημένη πλεκτάνη χρειάζεται αθώα και εύπιστα θύματα για να μπορεί να ευδοκιμήσει. Αυτοί που λες είναι τα θύματα λοιπόν που συντηρούν με τις εκδηλώσεις της πίστης τους, το σκηνοθέτημα.
Να υποθέσουμε ότι γι' αυτό δεν μπορούν να ελεγχθούν, όμως το να θεωρούν αληθινό ότι ο "άγιος" Νεκτάριος χρησιμοποιεί το μπαστούνι του μέσα στον τάφο του και ακούγεται ο κτύπος ή ότι κάποιος άλλος πεθαμένος άνθρωπος λειώνει σιδερένια παπούτσια απ' το πολύ... περπάτημα, είναι τουλάχιστον ελέγξιμο, δε νομίζεις;;;


quote:
Τόσο μεμπτό ειναι να εισαι χριστιανός στις μέρες μας?

Αν τα παραπάνω παραδείγματα και οι ανόητες συμβάσεις χαρακτηρίζουν τον πιστό χριστιανό, τότε μιλάμε για ευθεία ανοησία. Δεν ξέρω αν είναι μεμπτή αλλά δεν είναι και ότι καλλίτερο για το σύγχρονο άνθρωπο.

Άσε που μπορεί να γίνει επικίνδυνη κάτω από κάποιες συνθήκες.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/

Edited by - γιαπετ on 01/05/2011 23:52:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 00:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
Βρε αντίχριστοι.... Ξεθάψατε το πτώμα του ανθρώπου και το τεμαχίσατε με τον μπαλτά για να έχετε λείψανα στο μοναστήρι για να μαζεύετε πελάτες; Κόψατε το κεφάλι και το δεξί χέρι και αφήσατε το πτώμα ακέφαλο και κουλό για να έρχονται τύποι σαν τον Ψηλό να προσκυνάνε;

Εσύ, Ψηλέ, πώς θεωρείς ότι πήραν το κεφάλι και το δεξί χέρι από το πτώμα του ανθρώπου; Με μπαλτά, με αλυσοπρίονο, με απλό πριόνι...;

Ρασοφόροι απατεώνες...



Η κομπίνα της εκμετάλλευσης των (αγίων) λειψάνων από τους ρασοφόρους φίλε Κώστα απ' ότι διαβάζω είναι διαρκής . Πιο κάτω παραθέτω δύο χαρακτηριστικά αποσπάσματα από το βιβλίο του Edward Gibbon "Ιστορία της Παρακμής και της Πτώσεως της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας" .

Όπως είναι ευκόλως αντιληπτό , η κομπίνα με τα ιερά προσκυνήματα πτωμάτων , όπως και η δημιουργία αγίων (υπαρκτών ή ανυπάρκτων) , είναι διαχρονική και λίαν προσοδοφόρα γεμίζοντας με αρκετό μετρητό τις τσέπες των αδιστάκτων "κοκαλοπωλητών" όπως τους χαρακτηρίζει ο ανώνυμος Έλλην στην "Νομαρχία" , ρασοφόρων .


*

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 10:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιαπετ, από τη δική μου άποψη για τους συγκεκριμένους δεν θα βγάλεις συμπέρασμα για την πίστη των χριστιανών, απλούστατα επειδή δεν είμαι χριστιανή.

Η αποψη μου, λοιπόν, είναι ότι σχεδόν όλοι (γιατί ποτέ δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να είμαι απόλυτη) δρουν βάσει σκοπιμοτήτων και οικονομικών συμφερόντων. Δεν αντιλέγω σε αυτό.

Απλώς,δεν είναι ανάγκη να επεκτείνουμε τη "βρωμιά" αυτή γενικότερα στην θρησκεία του χριστιανισμού. Αν όντως ο Χριστός υπήρξε ως ιστορικό πρόσωπο και αν η διδασκαλία του αυτή έλαβε πράγματι χώρα, σίγουρα κακό δεν έκανε. Άσχετα με το πώς αυτή διαμορφώθηκε αργότερα από τους θρησκευτικούς ηγέτες...

Και επειδή βλέπω ότι ο Ψηλός αντιμετωπίζεται με σαρκασμό, για αυτό μίλησα για αντιχριστιανικό κλίμα. Ο άνθρωπος απλώς παραθέτει τα πιστεύω του και δεν είναι από αυτούς που ξέρουν απλώς να λένε το "Πάτερ Ημών", αλλά έχει διαβάσει πράγματα.

Edited by - Narkissa555 on 02/05/2011 10:40:54

Edited by - Narkissa555 on 02/05/2011 10:43:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 10:59:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινέ μου, απάντησα ταυτοχρόνως και σε εσένα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 11:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιαπετ, από τη δική μου άποψη για τους συγκεκριμένους δεν θα βγάλεις συμπέρασμα για την πίστη των χριστιανών, απλούστατα επειδή δεν είμαι χριστιανή.

Η αποψη μου, λοιπόν, είναι ότι σχεδόν όλοι (γιατί ποτέ δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να είμαι απόλυτη) δρουν βάσει σκοπιμοτήτων και οικονομικών συμφερόντων. Δεν αντιλέγω σε αυτό.

Απλώς,δεν είναι ανάγκη να επεκτείνουμε τη "βρωμιά" αυτή γενικότερα στην θρησκεία του χριστιανισμού. Αν όντως ο Χριστός υπήρξε ως ιστορικό πρόσωπο και αν η διδασκαλία του αυτή έλαβε πράγματι χώρα, σίγουρα κακό δεν έκανε. Άσχετα με το πώς αυτή διαμορφώθηκε αργότερα από τους θρησκευτικούς ηγέτες...

Και επειδή βλέπω ότι ο Ψηλός αντιμετωπίζεται με σαρκασμό, για αυτό μίλησα για αντιχριστιανικό κλίμα. Ο άνθρωπος απλώς παραθέτει τα πιστεύω του και δεν είναι από αυτούς που ξέρουν απλώς να λένε το "Πάτερ Ημών", αλλά έχει διαβάσει πράγματα.

Edited by - Narkissa555 on 02/05/2011 10:40:54

Edited by - Narkissa555 on 02/05/2011 10:43:38



Αγαπητή Narkissa555,
Μεταξύ των άλλων, είπες:

“Η αποψη μου, λοιπόν, είναι ότι σχεδόν όλοι (γιατί ποτέ δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να είμαι απόλυτη) δρουν βάσει σκοπιμοτήτων και οικονομικών συμφερόντων. Δεν αντιλέγω σε αυτό.”

Εγώ, επιπλέον, θα πρόσθετα πως όλοι μας, κάπου, σε κάποιο σκοπό είμαστε ταγμένοι, είτε αυτό αποτελεί συνειδητή μας επιλογή είτε όχι.

Έτσι, λοιπόν, πιστεύω πως συμβαίνει και για το γιαπετ και την παρέα του.

Ενδεικτικό της συμπεριφοράς τους αυτή είναι, όπως πολύ σωστά ανέφερες, ο χλευασμός και η ειρωνεία που τους χαρακτηρίζει στο γραπτό τους λόγο.

Έχουν επιλέξει να υπηρετούν συμφέροντα που είναι αντίθετα προς το Χριστιανισμό, και κατά συνέπεια, αντίθετα προς τη χώρα τους, αφού, είτε το θέλουμε, είτε όχι, Χριστιανισμός και Ελληνισμός για σχεδόν δύο χιλιετίες, συμπορεύονται αρμονικά και θα έλεγα πως προσφέρει ο ένας στον άλλο! Ναι, υπήρξαν και υπάρχουν θρησκευτικοί ηγέτες που δεν στέκονται στο ύψος του λειτούργημά τους, αλλά φταίει γι’ αυτό ο Χριστός, ο Χριστιανισμός;
Μήπως θα έπρεπε να σβήσουμε από τον παγκόσμιο χάρτη την Ελλάδα και την ιστορία της λόγω όλης αυτής της βρωμιάς και της διάβρωσης, σε όλα τα επίπεδα, που ζούμε σήμερα στην κοινωνία των Ελλήνων;

Εγώ, αυτό που ελπίζω και επιθυμώ είναι πως όσοι τους διαβάζουν, να μην πιστεύουν στα ψεύδη τους, αλλά να ψάχνουν, να ερευνούν, να φιλτράρουν τις πληροφορίες.

Τώρα με το Διαδίκτυο, η πρόσβαση στην πληροφορία είναι τόσο εύκολη και γρήγορη, οπότε, ανά πάσα στιγμή, μπορεί, όποιος θέλει και έχει τη θέληση, να συγκρίνει και να προσεγγίσει την αλήθεια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 12:12:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ψηλέ καλημέρα και καλό μήνα!
Διάβασα τα όσα είπες και θά'θελα να απαντήσω αλλα αυτή την στιγμή δεν μπορώ , ωστόσο κάποια στιγμή σήμερα θα το κάνω..τόσο για σένα όσο και για την συμπαθεστάτη φίλη Ναρκίσσα...μολονότι εν πολλοίς κατα την παρουσία μου εδώ στο φόρουμ στο διάστημα που βρίσκομαι εδώ , το έχω κάνει πολλές φορές...και γράμματα γνωρίζω....πιθανολογώ δηλαδή..
Και πάλι καλημέρα!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 12:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Narkissa555

quote:
Ο άνθρωπος απλώς παραθέτει τα πιστεύω του και δεν είναι από αυτούς που ξέρουν απλώς να λένε το "Πάτερ Ημών", αλλά έχει διαβάσει πράγματα.

Όντως, μια φορά διάβασε το περιτύλιγμα μιας σοκολάτας...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 16:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:

Χριστιανισμός και Ελληνισμός για σχεδόν δύο χιλιετίες, συμπορεύονται αρμονικά και θα έλεγα πως προσφέρει ο ένας στον άλλο...
-------------------------------------------------------

Δεν έχω ακούσει μεγαλύτερη ύβρη!!!
Υποτιμάς την νοημοσύνη μας Ψηλέ?
Ντροπή σου και εξευτελισμός σου να γράφεις
τέτοιες μακακίες!!
Ασύδοτοι έχετε καταντήσει,όλοι εσείς οι υβριστές
του Ελληνισμού,ορθόδοξοι και καθολικοί!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 16:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός:

Χριστιανισμός και Ελληνισμός για σχεδόν δύο χιλιετίες, συμπορεύονται αρμονικά και θα έλεγα πως προσφέρει ο ένας στον άλλο...
-------------------------------------------------------

Δεν έχω ακούσει μεγαλύτερη ύβρη!!!
Υποτιμάς την νοημοσύνη μας Ψηλέ?
Ντροπή σου και εξευτελισμός σου να γράφεις
τέτοιες μακακίες!!
Ασύδοτοι έχετε καταντήσει,όλοι εσείς οι υβριστές
του Ελληνισμού,ορθόδοξοι και καθολικοί!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Μάλλον θα προσγειώθηκες τώρα και εσύ, με το τελευταίο Κολούμπια και δεν γνωρίζεις την πραγματικότητα της χώρας μας.

Για ρώτα το macedon να σου πει ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 17:36:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Narkissa555

quote:
Απλώς,δεν είναι ανάγκη να επεκτείνουμε τη "βρωμιά" αυτή γενικότερα στην θρησκεία του χριστιανισμού.

Αγαπητή μου φίλη, ο χριστιανισμός όπως και το κάθε μόρφωμα, που επινοήθηκε από ανθρώπους για συγκεκριμένους σκοπούς, σαφώς και έχει ευθύνη για τη συμπεριφορά των εκφραστών του.

Αυτοί οι σαλτιμπάγκοι με τα ράσα, απλά χρησιμοποιούν αυτό που έφτιαξαν, όπως το έφτιαξαν και πίσω του κρύβουν τις ανομίες τους προσηλωμένοι, εδώ και 1700 χρόνια, στους σκοπούς τους.
Την εξουσία, τη δύναμη και το χρήμα.

Η πρακτική τους δείχνει (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων κατωτάτου κλήρου) ότι οι πρώτοι που ΔΕΝ πιστεύουν σ' αυτά που με φωτιά και τσεκούρι επέβαλλαν, είναι οι ίδιοι.

Έχουν καταφέρει να είναι... άνθρωποι με αδυναμίες όταν ξεσκεπάζονται, κάτι που λειτουργεί απαλλακτικά γι' αυτούς και αντιπρόσωποι του θεού όταν είναι καλά κρυμμένοι πίσω απ' το απατηλό ράσο.

quote:
Αν όντως ο Χριστός υπήρξε ως ιστορικό πρόσωπο και αν η διδασκαλία του αυτή έλαβε πράγματι χώρα, σίγουρα κακό δεν έκανε

Η ιστορία αγνοεί τον Ιησού των ευαγγελίων και, κατά συνέπεια και τις υποτιθέμενες πράξεις και διδασκαλίες του. Όμως αυτή η "διδασκαλία", στην οποία αναφέρεσαι, είχε απ' όλα μέσα, αγάπη, μίσος, τεμπελιά, κλοπές κλπ. με σκοπό να βολεύεται η κουστωδία που ακολουθούσε τον εκάστοτε μεσσία (ήταν μόδα της εποχής οι μεσσίες) και να απομυζούν απ' τους αφελείς ό,τι μπορούσαν.

Ακριβώς το ίδιο λοιπόν, κάνουν διαχρονικά και οι ρασοφόροι, προσαρμόζοντας τις μεθόδους στην κάθε εποχή.

quote:
Και επειδή βλέπω ότι ο Ψηλός αντιμετωπίζεται με σαρκασμό,

Ο καθένας εδώ μέσα δίνει το στίγμα του μέσω των τοποθετήσεών του και αφού δεν υπάρχει προσωπική γνωριμία, απ' αυτές κρίνεται. Το ίδιο συμβαίνει και με τον ψηλό.

Θα σου έλεγα να κάνεις μια αναδρομή στα μηνύματά του για να καταλάβεις τι εννοώ και ότι κανείς δεν τον αδικεί, αλλά δεν χρειάζεται.

Αυτό που σου γράφει:
Χριστιανισμός και Ελληνισμός για σχεδόν δύο χιλιετίες, συμπορεύονται αρμονικά δείχνει και πόσο διαβασμένος είναι και τι καταλαβαίνει απ' αυτά που διαβάζει.

Απλά, προσπαθεί απεγνωσμένα να προωθήσει τις θέσεις της ΟΟΔΕ που ο ίδιος μηρυκάζει εδώ και χρόνια, προφανώς θα έχει τους λόγους του, εκεί που, εμμέσως πλήν σαφώς, παρέπεμψε κι εσένα για... ενημέρωση, όταν σου είπε:
Τώρα με το Διαδίκτυο, η πρόσβαση στην πληροφορία είναι τόσο εύκολη και γρήγορη, οπότε, ανά πάσα στιγμή, μπορεί, όποιος θέλει και έχει τη θέληση, να συγκρίνει και να προσεγγίσει την αλήθεια.

Εκεί αρχίζει και τελειώνει γι' αυτόν η αλήθεια...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 18:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Narkissa555,
Είναι αδύνατο να συζητήσεις με άτομα που απαιτούν να ορίσουν το πλαίσιο της συζήτησης σύμφωνα με τις δικές τους φαντασιώσεις και επιθυμίες.

Όχι μόνο υπάρχουν αδιάσειστα στοιχεία περί ύπαρξης του Ιησού ως ιστορικό πρόσωπο, αλλά υπάρχουν μαρτυρίες και από Εθνικούς, από τα πρώτα ήδη χρόνια της εμφάνισης του Χριστιανισμού, οι οποίοι ήταν πολέμιοι του Χριστιανισμού, αλλά ο γιαπετ και ορισμένοι της παρέας του (ναι, ορισμένοι, γιατί κάποια άλλοι χριστιανομάχοι εγκατέλειψαν την καραμέλα περί ανυπαρξίας του Ιησού γιατί κατάλαβαν πως δεν τους έπαιρνε πια), δεν παραδέχονται τίποτα και τους κουμαντάρει η εμπάθεια και ο αντιχριστιανικός φανατισμός τους.
Γι' αυτό άλλωστε καταφεύγουν και στη γνωστή τακτική του χλευασμού και της ειρωνείας.

Επαναλαμβάνω, αυτό που επιθυμώ είναι, ανεξάρτητα αν κάποιος είναι Χριστιανός ή όχι, και θέλει να μάθει την αλήθεια,
να ψάξει, να ενημερωθεί, να μην εφησυχάσει στα ψεύδη των νεοπαγανιστών που εμφανίζονται με τα διάφορα προσωπεία των δήθεν αδέκαστων κριτών.

Τα λόγια τους είναι γεμάτα ψεύδη. Ακόμη και αν παραθέτουν δήθεν αποσπάσματα από βιβλία να μην τους πιστεύει κανείς.
Να ψάχνει και να βρίσκει το βιβλίο και να το διαβάζει, αν γίνεται όλο, γιατί σχεδόν 99% είτε έχουν παραποιήσει το γραπτό λόγο, είτε το νόημα που εξάγεται από αυτό, παραθέτοντας ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΙΚΑ κάποιες φράσεις ή παραγράφους από αυτό, με σκοπό να παραπλανήσουν τον απρόσεκτο αναγνώστη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 18:31:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ή να διαβάζουν κατ' ευθείαν την ιστοσελίδα της ΟΟΔΕ και του Απολογητή.

Έτσι για να κερδίζουν χρόνο.....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 19:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Όχι μόνο υπάρχουν αδιάσειστα στοιχεία περί ύπαρξης του Ιησού ως ιστορικό πρόσωπο

...μόνο που δεν τα γνωρίζει κανείς ιστορικός της εποχής και δεν τα αναφέρει κανείς πατέρας της εκκλησίας (π.χ. Χρυσόστομος, Φώτιος, Ωριγένης, κτλ.).

quote:
Τα λόγια τους είναι γεμάτα ψεύδη.

Κρίμα όμως για σένα, που τα "ψεύδη" αυτά στηρίζονται στην ιστορία, σε αντίθεση με τη δική σου αλήθεια που στηρίζεται... στην έλλειψη οποιασδήποτε ιστορικής αναφοράς...

quote:
Ακόμη και αν παραθέτουν δήθεν αποσπάσματα από βιβλία να μην τους πιστεύει κανείς.

Λογικό. Αν δεν μπορείς να αντικρούσεις μια θέση με άλλα στοιχεία, απλά δεν την πιστεύεις και είσαι ήσυχος. Αν τα δεδομένα δεν ταιριάζουν με τη θεωρία, τόσο το χειρότερο για τα δεδομένα...

quote:
Να ψάχνει και να βρίσκει το βιβλίο και να το διαβάζει, αν γίνεται όλο, γιατί σχεδόν 99% είτε έχουν παραποιήσει το γραπτό λόγο, είτε το νόημα που εξάγεται από αυτό, παραθέτοντας ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΙΚΑ κάποιες φράσεις ή παραγράφους από αυτό, με σκοπό να παραπλανήσουν τον απρόσεκτο αναγνώστη.

Οχι φίλε μου. Αυτήν την τακτική την ξεκίνησαν οι ευαγγελιστές και τη συνεχίζουν οι νεοαπολογητές της συμφοράς και οι ηλίθιοι που δεν διαβάζουν οι ίδιοι αλλά περιμένουν να τους πουν οι άλλοι τι διάβασαν και τι λέει αυτό που διάβασαν.

Έτσι, για παράδειγμα, ενώ η προφητεία του Ζαχαρία περί υποτιθέμενης εισόδου του Μεσσία στην Ιερουσαλήμ πιάνει 14 κεφάλαια και περιέχει 211 στίχους, οι ευαγγελιστές παίρνουν τον 1 στίχο μόνο και λένε "εκπληρώθηκε η προφητεία του Ζαχαρία". Οι υπόλοιποι 210 στίχοι λένε άλλα πράματα αλλά... γνωστή τακτική.

Και εν πάσει περιπτώσει, συκοφάντη και ανόητε Ψηλέ, πολλές φορές κατηγόρησες ανθρώπους ότι κάνουν "κοπτοραπτική" αλλά ΠΟΤΕ δεν έφερες όλο το κείμενο να δούμε όλοι μας ΠΟΥ έγινε η κοπτοραπτική και με ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ. ΠΟΤΕ! Το μόνο που κάνεις είναι να κλαίγεσαι και να κατηγορείς, όντας ανίκανος για οποιονδήποτε σοβαρό διάλογο.

Τελικά είσαι συνειδητός απατεώνας ή βλαξ;

macedon

Edited by - macedon on 02/05/2011 19:23:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 20:04:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα λόγια τους είναι γεμάτα ψεύδη. Ακόμη και αν παραθέτουν δήθεν αποσπάσματα από βιβλία να μην τους πιστεύει κανείς.
Να ψάχνει και να βρίσκει το βιβλίο και να το διαβάζει, αν γίνεται όλο, γιατί σχεδόν 99% είτε έχουν παραποιήσει το γραπτό λόγο, είτε το νόημα που εξάγεται από αυτό, παραθέτοντας ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΙΚΑ κάποιες φράσεις ή παραγράφους από αυτό, με σκοπό να παραπλανήσουν τον απρόσεκτο αναγνώστη.


χαχαχα. Ναι καλέ. Ενώ εμείς οι τίμιοι χριστιανοί ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ (μα ΠΟΤΕ σου λέω) δεν κάνουμε misquoting. ΜΑ ΠΟΤΕ. Εκτός αν μας βολεύει.

Όπως εδώ

http://orthodox-world.pblogs.gr/2008/04/katagetai-anthrwpos-apo-pithhko-antilogos-sth-thewria-exelixhs.html


Από όπου αντέγραψαν οι μεγάλοΧριστιανοί συμμετέχοντες του φόρουμ

trexagireve
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=14&TOPIC_ID=9490#top

europaios2
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10662&whichpage=21#top

Όπου γράφει ότι είπε ο Huxley (και οι ηλίθιοι μπερδεύουν τον Thomas με τον Julian αλλά τέλος πάντων)

«Η δημιουργία, στη συνήθη έννοια της λέξης, είναι τέλεια κατανοητή. Δεν ευρίσκω καμμιά δυσκολία να καταλάβω ότι, κάποτε το σύμπαν δεν υπήρχε και ότι έγινε σε έξη ημέρες ( ή ακόμη, αν το προτιμάτε, σε μια στιγμή) επειδή έτσι θέλησε κάποιο όν που προϋπήρχε.
Μετά από αυτά, επί του παρόντος, τα λεγόμενα a priori, επιχειρήματα κατά της υπάρξεως Θεού και σε περίπτωση που υπάρχει Θεός, κατά της δυνατότητάς Του να προβή σε πράξεις δημιουργίας, μου φαίνονται ότι στερούνται κάθε λογικής βάσης» (19).


Αλλά παράκατω (και στο δίνω στα αγγλικά για να μην υπάρχει πιθανότητα ΚΑΜΙΑΣ κομπίνας με τις μεταφράσεις)


I think I must have read the "Vestiges" before I left England in 1846; but, if I did, the book made very little impression upon me, and I was not brought into serious contact with the "Species" question until after 1850. At that time, I had long done with the Pentateuchal cosmogony, which had been impressed upon my childish understanding as Divine truth, with all the authority of parents and instructors, and from which it had cost me many a struggle to get free. But my mind was unbiassed in respect of any doctrine which presented itself, if it professed to be based on purely philosophical and scientific reasoning. It seemed to me then (as it does now) that "creation," in the ordinary sense of the word, is perfectly conceivable. I find no difficulty in conceiving that, at some former period, this universe was not in existence; and that it made its appearance in six days (or instantaneously, if that is preferred), in consequence of the volition of some pre-existing Being. Then, as now, the so-called a priori arguments against Theism; and, given a Deity, against the possibility of creative acts, appeared to me to be devoid of reasonable foundation. I had not then, and I have not now, the smallest a priori objection to raise to the account of the creation of animals and plants given in "Paradise Lost," in which Milton so vividly embodies the natural sense of Genesis. Far be it from me to say that it is untrue because it is impossible. I confine myself to what must be regarded as a modest and reasonable request for some particle of evidence that the existing species of animals and plants did originate in that way, as a condition of my belief in a statement which appears to me to be highly improbable.


ΟΛΟΚΛΗΡΗ η παράγραφος.... Άλλο νόημα έτσι;;;;

Και για να μην έχεις αμφιβολίες,ορίστε και ο πρώτος τόμος των γραμμάτων:

http://www.gutenberg.org/cache/epub/5084/pg5084.html

Life and Letters of Thomas Henry Huxley — Volume 1 by Huxley and Huxley

Και για να μη μπερδεύουμε τα επίθετα:

http://en.wikipedia.org/wiki/Thomas_Henry_Huxley

http://en.wikipedia.org/wiki/Julian_Huxley

http://en.wikipedia.org/wiki/Aldous_Huxley

Στα αλήθεια ψηλέ θες να μιλήσουμε για misquoting; Στα αλήθεια;;;;


Ο Macedon σε προκάλεσε για κάτι. Εμπρός λοιπόν, ξεμπρόστιασέ τον. Άδεια ζητάς;;;Αν το έχεις κάνει στο παρελθόν και βαριέσαι να το ξανακάνεις δώσε μας το λινκ. Τα γραπτά μένουν. Εγώ υπέρ της αλήθειας είμαι...


Edited by - IndustrialAngel on 02/05/2011 20:10:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 20:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ, έχει πλάκα να μιλάμε μέσω της Narkissa555, αλλά επίτρεψέ μου να σου απαντήσω απ' ευθείας.

Ψηλός

quote:
αλλά ο γιαπετ και ορισμένοι της παρέας του (ναι, ορισμένοι, γιατί κάποια άλλοι χριστιανομάχοι εγκατέλειψαν την καραμέλα περί ανυπαρξίας του Ιησού γιατί κατάλαβαν πως δεν τους έπαιρνε πια),

Σε πάρα πολλά θέματα προσπάθησες μαζί με άλλα παπαγαλάκια του απολογητή, να πείσεις για την ιστορικότητα του αρχηγού της πίστης σου. Μπορείς να επαναλάβεις εδώ (για τους νέους συνομιλητές, διότι οι παλιοί σε ξέρουν), ένα (1) ιστορικό στοιχείο που να κάνει ευθεία αναφορά στο πρόσωπο του Ιησού των ευαγγελίων;;;

Υπάρχει ένας ιστορικός της εποχής που να αναφέρει τα "θαύματα" τις "νεκραναστάσεις", που λογικά θα είχαν φέρει τα πάνω κάτω, αν ήταν γεγονότα;;;;

Μην επαναλάβεις ότι για να λέει αυτό ο Τάκιτος σημαίνει ότι αναφέρεται στον "μεσσία" σου ή ότι ο Φαρισαίος Ιώσηπος έγραψε ότι ο Ιησούς ήταν ο μεσσίας, σε κείνο το εδάφιο που πρόσθεσε ο Ευσέβιος, γιατί τα έχουμε πει πολλές φορές.

Αλλά αν θέλεις πάλι....



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 20:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχει ένας ιστορικός της εποχής που να αναφέρει τα "θαύματα" τις "νεκραναστάσεις", που λογικά θα είχαν φέρει τα πάνω κάτω, αν ήταν γεγονότα;;


Μπορεί και να υπάρχει...


Ο Απολλώνιος ο Τυανεύς σου κάνει;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 20:28:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι εννοείς αν μου κάνει ο Απολλώνιος;

Μιλάω για ιστορικό που να αναφέρει τα υποτιθέμενα θαύματα του Ιησού.

Τι δουλειά έχει ο Απολλώνιος;;;

Αυτός, χωρίς τη θέλησή του, δάνεισε το πρόσωπο και το βίο του στον αρχηγό των πονηρών Ασιατών.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 23:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ψηλέ καλησπέρα!

Λές "Έχουν επιλέξει να υπηρετούν συμφέροντα που είναι αντίθετα προς το Χριστιανισμό, και κατά συνέπεια, αντίθετα προς τη χώρα τους, αφού, είτε το θέλουμε, είτε όχι, Χριστιανισμός και Ελληνισμός για σχεδόν δύο χιλιετίες, συμπορεύονται αρμονικά και θα έλεγα πως προσφέρει ο ένας στον άλλο! Ναι, υπήρξαν και υπάρχουν θρησκευτικοί ηγέτες που δεν στέκονται στο ύψος του λειτούργημά τους, αλλά φταίει γι’ αυτό ο Χριστός, ο Χριστιανισμός;
Μήπως θα έπρεπε να σβήσουμε από τον παγκόσμιο χάρτη την Ελλάδα και την ιστορία της λόγω όλης αυτής της βρωμιάς και της διάβρωσης, σε όλα τα επίπεδα, που ζούμε σήμερα στην κοινωνία των Ελλήνων";

Προσωπικά δεν υπηρετώ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝ και θεωρώ ότι κανείς δεν είναι "πίσω" απο διάφορα συμφέροντα , αν ωστόσο γνωρίζεις κάτι -που δεν το γνωρίζουμε οι υπόλοιποι- να το πείς δημόσια...σταματώ εδώ ως προς αυτό!
Στην ζωή μου φίλε Ψηλέ , δεν έκανα διαχωρισμούς σε πανω-Ρουγιώτες και κατω-Ρουγιώτες ... ούτε σε πιστούς και απίστους , ούτε σε Έλληνες και μη Έλληνες...ούτε σε δεξιούς και Πασόκους ή αριστερούς κοκ...
Πάντα κοίταζα τον άνθρωπο στα μάτια και τον τρόπο που μιλάει..συμπεριφέρεται και πορεύεται στην ζωή του και κατ'αυτόν τον τρόπο κοιτάζω και σένα ως συνάνθρωπό μου και σε αποκαλώ αλλα και σε θεωρώ φίλο , παρά τις διαφωνίες μας σε επιμέρους θέματα!
Τελικά , ο ερχομός μου εδώ με βοήθησε να επικυρωθούν όλα οσα είχα μελετήσει για την ψυχολογία των ανθρώπων και ειδικά για τις "πολλαπλές ταυτίσεις" τους!
Δεν είναι η ώρα αλλα ούτε και επι του θέματος να αναφερθώ σε αυτό τώρα , παλαιότερα το έχω κάνει και ίσως και κάποια στιγμή σε ανάλογο θέμα στο μέλλον!
Το γεγονός ότι δεν ασπάζομαι ΚΑΜΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΙΔΕΑ Η ΣΥΣΤΗΜΑ , δεν με καθιστά λιγότερο Έλληνα απο σένα όπως και κανέναν εδώ μέσα και όχι μόνο σε σχέση με σένα αλλα και τον οποιοδήποτε Χριστιανό φίλε μου...και αν σε κάτι "πιστεύω" αυτό μπορεί να ειπωθεί ότι είναι η ηθική του χαρακτήρα των ανθρώπων , μέσα απο συνεχή καλλιέργεια και γνώση αλλα και σοφία η οποία αποκτάται και συλλέγεται δια μέσου όλων των γεγονότων που διαχρονικά συνέβησαν στην ιστορία της ανθρωπότητας και την ματαιότητά τους αλλα και το αίμα που αυτά πότισαν την γή ολόκληρη!
Δεν εμπιστεύομαι και δεν θεωρώ "καλό άνθρωπο" τον εμφανιζόμενο ως "καλό" αποτέλεσμα της υποταγης του σε οποιοδήποτε ηθικό προστακτικό κώδικα και ιδιαίτερα του κώδικα που επιβραβεύει αλλα τον "εκ των έσω καλό" ... τον καλό άνθρωπο που είναι καλός διότι αυτό του επιτάσσει το είναι του αλλα και η σοφία της ζωής και τον καλό άνθρωπο που δεν μπορεί να είναι κακός διότι αναγνωρίζει την στιγμή που εκείνος ο "Άλλος" εντό του εμφανίζεται και τον χειραγωγεί και τον θέτει υπο την αιγίδα του αλλα και τις "επιθυμίες" του!
Τον καλό άνθρωπο που αναγνωρίζει τον πόνο και την δυστυχία που ενυπάρχει σε κάθε επιτιθέμενο και οργιζόμενο...σε κάθε ανθρωπάκι που μαζεύεται στην γωνιά του και ο πόνος της ψυχής του δεν αφορά κανέναν και δεν είναι αναγνωρίσιμος , παρά μόνο όταν σαλτάρει απο κανένα μπαλκόνι ... τότε και μόνο τότε όλοι εμφανίζονται ως καλοί και έχουν ένα καλό λόγο να πούν για την ευαισθησία και την καλοσύνη του..."υποκριτές-αδιάφοροι-και-τελικά-όλοι-καλοί"....
Δεν ξερω γιατί τα λέω όλα αυτά , ίσως είναι μια εσωτερική ανάγκη να εμφανισθώ ως καλός ή διαφορετικός ή ανώτερος ή πολύ μ@@@κας..το πιο πιθανό απ'ολα και δεν έχει και καμμιά σημασία τελικά!!!
Το θέμα είναι ότι θα συνεχίσω να έχω τις απόψεις μου αλλα και να τις λέω και επίσης το θέμα είναι ότι θα εμφανίζομαι ως "άπιστος" για σένα και άλλους φίλους συνδικτύους , οπως και άλλοι φίλοι συνδίκτυοι που έχουν διαφορετικές απόψεις... ίσως και υπηρέτης/ες "άλλων συμφερόντων" ... ίσως και σύ τα ίδια για μένα...
Αλλα έχω την αίσθηση , ότι έτσι δεν πάμε πουθενά φίλε μου...
Αν δεν μετατοπισθείς απο κεί που βρίσκεσαι και γώ απο κεί που επίσης βρίσκομαι...ποτέ δεν θα βρεθούμε και σε τίποτα απο το τίποτα δεν θα διαφέρουμε..!!!
Ιδέες που χωρίζουν και διαχωρίζουν τους ανθρώπους , για μένα είναι κενου περεχομένου και αλήθειας...είναι καταστροφικές και άκρως θυματοποιητικές και μάλιστα ύπουλες για το υποκείμενο άνθρωπος...και κάτι που θα τον καθιστά πάντα υποκείμενο σε αυτές και ουδέποτε υπερκείμενο και ελεύθερο!!!
Καλά νά'μαστε ρε Ψηλέ..


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 03:00:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλέ, έχει πλάκα να μιλάμε μέσω της Narkissa555, αλλά επίτρεψέ μου να σου απαντήσω απ' ευθείας.

Ψηλός

quote:
αλλά ο γιαπετ και ορισμένοι της παρέας του (ναι, ορισμένοι, γιατί κάποια άλλοι χριστιανομάχοι εγκατέλειψαν την καραμέλα περί ανυπαρξίας του Ιησού γιατί κατάλαβαν πως δεν τους έπαιρνε πια),

Σε πάρα πολλά θέματα προσπάθησες μαζί με άλλα παπαγαλάκια του απολογητή, να πείσεις για την ιστορικότητα του αρχηγού της πίστης σου. Μπορείς να επαναλάβεις εδώ (για τους νέους συνομιλητές, διότι οι παλιοί σε ξέρουν), ένα (1) ιστορικό στοιχείο που να κάνει ευθεία αναφορά στο πρόσωπο του Ιησού των ευαγγελίων;;;



Λοξή σου κάνει;

Αν δεν υπήρχε ο Ιησούς των Ευαγγελίων και αν τα Ευαγγέλια ήταν δημιούργημα του 4ου αιώνα ή κάποιας από τις πρώτες συνόδους (ή ό, τι άλλο φαντάζεσαι), γιατί να καταπιαστούν μαζί του, ήδη από το πρώτο μισό του 2ου μ.Χ. αιώνα Εθνικοί "φιλόσοφοι" και να γράψουν πονήματα με την ελπίδα πως έτσι θα σταματούσαν την όλο και αυξανόμενη ευρεία αποδοχή του Χριστιανισμού από τους, μέχρι κάποιες δεκαετίες πριν, παγανιστές προγόνους μας;

Αν νομίζεις πως θα καλυφθείς και εσύ πίσω από τις ανοησίες του macedon, είσαι γελασμένος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 03:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Γιατι Ψηλε μου,αυτοι οι φιλοσοφοι/μυστες ,ειχαν αντιληφθει,
σε τι περιπετεια ,ειχαν σκοπο να ρηξουν τα ιερατεια το ανθρω-
πινο γενος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 04:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Αν δεν υπήρχε ο Ιησούς των Ευαγγελίων

Δεν υπήρχε. Κανείς δεν τον ξέρει, κανείς δεν τον αναφέρει, κανείς δεν γράφει γι'αυτόν ή τα υποτιθέμενα θαύματά του. Εδώ μετά την υποτιθέμενη σταύρωσή του, η Ιερουσαλήμ θύμιζε τη "Νύχτα των ζωντανών νεκρών" με τους τόσους πεθαμένους που τριγύριζαν στους δρόμους, και κανείς δεν το πήρε χαμπάρι.

quote:
αν τα Ευαγγέλια ήταν δημιούργημα του 4ου αιώνα ή κάποιας από τις πρώτες συνόδους (ή ό, τι άλλο φαντάζεσαι)

Τα κανονικά ευαγγέλια είναι προϊόντα του 2ου αιώνα (το τελευταίο του Ιωάννη είναι γύρω στο 185 μαχχ) και έγιναν "κανονικά" τον 4ο αιώνα. Ο αρχαιότερος κώδικας που έχουμε είναι του 4ου αιώνα επίσης, ο οποίος μικρή σχέση έχει με τα σημερινά κείμενα.

quote:
γιατί να καταπιαστούν μαζί του, ήδη από το πρώτο μισό του 2ου μ.Χ. αιώνα Εθνικοί "φιλόσοφοι"

Με τους αρχαίους θεούς καταπιάστηκε μεγαλύτερο πλήθος σοφών. Προφανώς, κατά σε, αυτό αποδεικνύει και τη φυσική ύπαρξη των θεών αυτών...

quote:
να γράψουν πονήματα με την ελπίδα πως έτσι θα σταματούσαν την όλο και αυξανόμενη ευρεία αποδοχή του Χριστιανισμού από τους, μέχρι κάποιες δεκαετίες πριν, παγανιστές προγόνους μας;

Αν υπήρχε "ευρεία αποδοχή" ή έστω "αποδοχή" από τους "παγανιστές" προγόνους μας (οι οποίοι δεν ήταν παγανιστές, αλλά το περιορισμένο μυαλό του αγράμματου χριστιανού δεν γνωρίζει), δεν θα χρειαζόταν 6,5 αιώνες διωγμών, σταυρώσεις εθνικών στον Ιππόδρομο της Κωνσταντινούπολης, στρατόπεδα συγκέντρωσης εθνικών, στέρηση των ατομικών, αστικών και πολιτικών δικαιωμάτων των εθνικών, επιβολή ποινικών και διοικητικών μέτρων στους μη χριστιανούς και ποινικοποίηση της μη βάφτισης με ποινή το θάνατο.

Και όλα αυτά καταγεγραμμένα από την επίσημη ιστορία της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας, όχι αερομπουρδολογίες, όπως τα "στοιχεία" των χριστιανών.

Μάλλον η "αποδοχή" δεν ήταν τόσο ευρεία όσο σου είπαν... Αλλά και να σου έλεγαν παραπάνω, ήταν σίγουροι πως δεν θα καταλάβαινες...

Συνέχισε την κλάψα τώρα...

macedon

Edited by - macedon on 03/05/2011 04:15:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy