ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η απάτη των χριστιανικών κειμηλίων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 05:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πριν κάνεις το οτιδήποτε, δεν μας λες επιτέλους γιατί στον κόρακα σε πληρώνουμε;

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 08:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παντως το ωραιο ειναι οτι παλι ξεφυγαμε απτο θεμα μας....η ζωη μου εμαθε οτι ακομα κ απο την πολυθρονα κατι εχεις να κερδισεις αμμεσα ή εμμεσα...δεν προσπαθω να πεισω αλλα καπου στο βαθος του μυαλου δεν μπορει παρα να υπαρχει μια διαφορετικη ανησυχια...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 09:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hunter1

quote:
βαριες οι κουβεντες σου μακεδων μου...ας το παρουμε αλλιως να δουμε που μας βγαλει

Ας το πάρουμε

quote:
ως αρχαιολατρης πιστευω οτι γνωριζεις το δωδεκαθεο

Δεν θυμάμαι να έχω δηλώσει "αρχαιολάτρης" ή οπαδός οποιασδήποτε άλλης θρησκείας...

Το δωδεκάθεο το γνωρίζω.

quote:
εναν τυπο που τον ελεγαν ερμη σου λεει κατι?

Τι να μου πει δηλαδή;

quote:
παρεπιμπτωντος εμενα μου αρεσει ο διαλογος κ ο αντιλογος

Ε, ας τον κάνουμε τότε.


Ψηλός

quote:
Πρόσεξε τι λέει ο macedon, εξισώνει τους Αποστόλους με συμμορία μαχαιροβγαλτών.

Όχι εγώ. Τα ευαγγέλιά σου

quote:
Στα χωριά, παλαιότερα, αλλά και σήμερα, όχι βέβαια όπως παλιά, όλοι οι άνδρες, από τη στιγμή που κινούσε η μέρα τους, είχαν πάνω τους από ένα μαχαίρι. Αγρότες και γεωργοί ήταν και είναι οι άνθρωποι και ένα μαχαίρι του χρεάζεται πάντα στην καθημερηνότητά τους.

Κανείς απ'αυτούς όμως δεν πούλησε το πανωφόρι του για ν'αγοράσει μαχαίρι, όπως έκαναν οι "απόστολοι", κατ'εντολή του Μανώλη. Επίσης, κανείς απ'αυτούς δεν ήταν μαθητής του γιου του θεού...

quote:
Γνωρίζοντας όμως το πόσο αλαζόνας είναι, το μέγεθος του φανατισμού και της μισσαλοδοξίας του, είναι εμφανές πως το μόνο που κινεί τα επιχειρήματά του είναι το μίσος του κατά του Χριστιανισμού.

Μπορείς κάθε στιγμή να καταθέσεις τα στοιχεία σου που θα αναιρούν τους "ισχυρισμούς" μου. Αλλά... δεν βλέπω να καταθέτεις τίποτε, πέρα από την απύθμενη βλακεία σου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stellar
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 09:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
[...]Μην κοιτάς που του λέω και καμιά κουβέντα, όταν δεν έχει κόσμο το μαγαζί και δεν έχω τι άλλο να κάνω.[...]

Αγαπητέ Stellar, σε ποιό μαγαζί ακριβώς αναφέρεσαι;



Το εμπορικό κατάστημα που διατηρώ. Και τώρα από εκεί απαντώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 11:48:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θελεις να σου πω εγω ή να το βρεις εσυ? ερμητικα κειμενα σου λενε κατι?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 12:46:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω diana τι σχέση μπορούν να έχουν τα κείμενα που αναφέρεις (με τα οποία δεν έχω ασχοληθεί καθόλου) με τα υποτιθέμενα κειμήλια που αναφέρονται στον Ιησού.

Αν μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής, θα το εκτιμούσα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 15:40:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση μπορεί να έχουν τα Ερμητικά κείμενα με τη συζήτηση.

Πλην, ίσως, ότι έχουν αποτελέσει μια εκ των πηγών στη διαμόρφωση της "φιλοσοφίας" του χριστιανισμού.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 16:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

quote:
Πρόσεξε τι λέει ο macedon, εξισώνει τους Αποστόλους με συμμορία μαχαιροβγαλτών.

macedon
Όχι εγώ. Τα ευαγγέλιά σου


Τα Ευαγγέλιά μου, μια χαρά τα λένε.
Δεν μπορούμε να ξέρουμε όμως, πόσα αργύρια έχεις λάβει προκειμένου να διαστρεβλώσεις τα πάντα και να τα μοιράσεις στους χειροκροτητές σου προς βρώση;
Πιστεύω, τουλάχιστον, να σε πληρώνουν καλά, διότι αν κάνεις όλη αυτή την προσπάθεια αφιλοκερδώς, ……, βέβαια, ας είναι καλά το Ελληνικό Δημόσιο που έχει στην καμπούρα του τόσους κηφήνες. Θα μου πεις, ένας παραπάνω, δεν κάνει και τόση διαφορά.

quote:

quote:
Στα χωριά, παλαιότερα, αλλά και σήμερα, όχι βέβαια όπως παλιά, όλοι οι άνδρες, από τη στιγμή που κινούσε η μέρα τους, είχαν πάνω τους από ένα μαχαίρι. Αγρότες και γεωργοί ήταν και είναι οι άνθρωποι και ένα μαχαίρι του χρεάζεται πάντα στην καθημερηνότητά τους.

macedon
Κανείς απ'αυτούς όμως δεν πούλησε το πανωφόρι του για ν'αγοράσει μαχαίρι,

Και που το γνωρίζεις;
Σου το είπαν οι ίδιοι;

quote:
macedon
όπως έκαναν οι "απόστολοι", κατ'εντολή του Μανώλη.

Φαίνεται πως πανωφόρια είχαν πολλά, μαχαίρια όμως όχι.

Θα μου πεις τώρα (όχι εσύ, εσύ το έχεις καμένο εδώ και καιρό, αλλά κάνας άλλος που μπορεί ακόμη και σκέφτεται, πώς είναι δυνατόν "συμμορία μαχαιροβγαλτών", να ψάχνουν τελευταία στιγμή να βρουν μαχαίρια και να αναγκάζονται ως και να πουλούν τα πανωφόρια τους για να αγοράσουν μόλις δύο για "ολόκληρη τη συμμορία" ... μόνο ένα μυαλό με ληγμένη ημερομηνία, σαν και το δικό σου, μπορεί να το συλλάβει.


quote:

quote:
Γνωρίζοντας όμως το πόσο αλαζόνας είναι, το μέγεθος του φανατισμού και της μισσαλοδοξίας του, είναι εμφανές πως το μόνο που κινεί τα επιχειρήματά του είναι το μίσος του κατά του Χριστιανισμού.

Μπορείς κάθε στιγμή να καταθέσεις τα στοιχεία σου που θα αναιρούν τους "ισχυρισμούς" μου.

macedon



Ποιους ισχυρισμούς και πράσινα άλογα βρε παραμυθά της δεκάρας;
Κάθεσαι και σκαρφίζεσαι κουτοπονηριές για τα καμένα μυαλά των χειροκροτητών σου και έχεις και το θράσος να ζητάς στοιχεία που θα αναιρούν τις ανοησίες σου;
Μα είναι οι ίδιες οι ανοησίες που η μια αναιρεί την άλλη.

Και δεν είναι μια και δυο, τόσο καιρό που σε γνωρίζω και γράφεις εδώ μέσα, έχεις πει άπειρες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 18:25:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Και που το γνωρίζεις;
Σου το είπαν οι ίδιοι;

Το βρήκα στην ίδια πηγή που βρήκες και συ ότι όλοι αυτοί είχαν πάνω τους μαχαίρι.

quote:
Θα μου πεις τώρα (όχι εσύ, εσύ το έχεις καμένο εδώ και καιρό, αλλά κάνας άλλος που μπορεί ακόμη και σκέφτεται, πώς είναι δυνατόν "συμμορία μαχαιροβγαλτών", να ψάχνουν τελευταία στιγμή να βρουν μαχαίρια και να αναγκάζονται ως και να πουλούν τα πανωφόρια τους για να αγοράσουν μόλις δύο για "ολόκληρη τη συμμορία"

Α, ένα επιχείρημα! Ας το δούμε:

Λέει ο παραπάνω χριστιανός μελετητής: ως και να πουλούν τα πανωφόρια τους για να αγοράσουν μόλις δύο για "ολόκληρη τη συμμορία"

Όπως φαίνεται από το ευαγγέλιο του Λουκά, τα δύο μαχαίρια στα οποία αναφέρεται ο εν λόγω μελετητής, ήδη υπήρχαν στη συμμορία, πριν αυτοί "πουλήσουν τα πανωφόρια τους για να προμηθευτούν μαχαίρια".

«όποιος έχει χρήματα ας τα πάρει. Αυτός που δεν έχει, να πουλήσει το πανωφόρι του (ιμάτιο) και να αγοράσει μαχαίρι. Και του λένε κάποιοι μαθητές: ορίστε κύριε, εδώ έχουμε δύο μαχαίρια. Κι αυτός είπε: Καλά είναι!» (Λουκ. 22:35-38)

Το ότι η συμμορία οπλοφορούσε, φαίνεται από την ερώτηση ενός μαθητή (δεν κατονομάζεται) ο οποίος ρωτάει αν θα πρέπει να επιτεθούν με τα μαχαίρια εναντίον αυτών που ήρθαν να συλλάβουν τον Ιησού:

«ιδόντες δε οι περί αυτών το εσόμενον είπον αυτώ: Κύριε, ει πατάξομεν εν μαχαίρα;» (Λουκ. 22:49)

Άρα, η παραπάνω θέση του αγαπητού χριστιανού παπαγάλου μελετητή είναι λανθασμένη ή/και σκόπιμα διαστρεβλωμένη. Τα δύο μαχαίρια υπήρχαν. Τα υπόλοιπα έπρεπε να αγοραστούν.

Άλλωστε και το όνομα Ισκαριώτης, κατά πολλούς μελετητές (όχι σαν το Ψηλό, κανονικούς μελετητές) προέρχεται από τη λατινική λέξη "sicarius", όπως ονομάζανε οι Ρωμαίοι το στιλέτο των ζηλωτών. "Ισκαριώτης", ούτε λίγο ούτε πολύ, σημαίνει "μαχαιροβγάλτης".

quote:
Κάθεσαι και σκαρφίζεσαι κουτοπονηριές για τα καμένα μυαλά των χειροκροτητών σου και έχεις και το θράσος να ζητάς στοιχεία που θα αναιρούν τις ανοησίες σου;

Αυτά που "σκαρφίζομαι" υπάρχουν μέσα στα ευαγγέλια (τα οποία μάλλον δεν έχεις διαβάσει). Οπότε, για τις "κουτοπονηριές" και τις "ανοησίες" θα πρέπει να απευθυνθείς σ'αυτούς που όντως σκαρφίστηκαν τις ανοησίες αυτές και όχι σε μένα. Δεν είναι δικές μου, των ευαγγελιστών είναι.

quote:
Μα είναι οι ίδιες οι ανοησίες που η μια αναιρεί την άλλη.

Ναι, έχεις δίκιο. Αυτές οι ανοησίες έχουν το πρόβλημα της αυτοαναίρεσης και της αντίφασης, αλλά αυτό οφείλεται μάλλον στο ότι κάθε ευαγγελιστής γράφει ό,τι του κατέβει αφ'ενός και ότι απευθύνεται σε ηλίθιους χωρικούς αφ'ετέρου, οι οποίοι θα διαβάσουν αλλά δεν θα καταλάβουν. Να, όπως εσύ για παράδειγμα


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 19:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα που βρήκαμε το ψηλό ορεξάτο είναι ευκαιρία να μάθουμε πέντε πράγματα.

Γιατί ψηλέ ένας άνθρωπος, που τριγυρνούσε μαζί με καμμιά 150αριά νοματαίους και έκανε θαύματα, διακήρυττε την αγάπη, τον ακολουθούσε ο κόσμος και τον προσφωνούσε διδάσκαλο, χρειαζόταν να στέλνει εμπροσθοφυλακή σε κάθε χωριό που προτίθετο να επισκεφθεί, για να κόβει κίνηση;

Και μάλιστα να τους το λέει κιόλας, ότι τους στέλνει ξεβράκωτους στ' αγγούρια;;

Υπάρχει άλλος λόγος απ' το να βολιδοσκοπήσει το κλίμα που επικρατεί γι' αυτόν και την κουστωδία του;

Δεν είναι συμμορίτικες ενέργειες αυτές;

Όσο για το μαχαίρι, του έδειξαν τα δυό που και του είπαν "Να κύριε, έχουμε ΗΔΗ δύο μαχαίρια" που σημαίνει ότι επρόκειτο να προμηθευθούν και άλλα.

Αυτό υποδηλώνει το "ήδη"...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stellar
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 19:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε γιαπετ, πες μας πού ανήκεις εσύ; Πιστεύεις στην αυθεντικότητα των Ευαγγελίων για να τα φέρνεις ως επιχείρημα;

Διότι αν δεν πιστεύεις στην αυθεντικότητά τους και τα θεωρείς κατασκευασμένα σαν τον macedon, γιατί ζητάς μέσα από αυτά την απάντηση αν όχι για να την αμφισβητήσεις προμελετημένα ως κατασκευασμένη;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 20:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν λίγο απάντησα εδώ.

Αυτό το σχόλιο απαντά και στο παρόν ερώτημά σου.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stellar
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 21:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδες όμως κάτι πράγματα; Φρόντισες να απαντήσεις πριν γίνει καν η ερώτηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 22:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θαύμα! Θαύμα!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stellar
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 22:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω αν είναι θαύμα, μου συνέβη όμως δύο φορές σε μια ώρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 22:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

quote:
Θα μου πεις τώρα (όχι εσύ, εσύ το έχεις καμένο εδώ και καιρό, αλλά κάνας άλλος που μπορεί ακόμη και σκέφτεται, πώς είναι δυνατόν "συμμορία μαχαιροβγαλτών", να ψάχνουν τελευταία στιγμή να βρουν μαχαίρια και να αναγκάζονται ως και να πουλούν τα πανωφόρια τους για να αγοράσουν μόλις δύο για "ολόκληρη τη συμμορία"

Α, ένα επιχείρημα! Ας το δούμε:

Λέει ο παραπάνω χριστιανός μελετητής: ως και να πουλούν τα πανωφόρια τους για να αγοράσουν μόλις δύο για "ολόκληρη τη συμμορία"

Όπως φαίνεται από το ευαγγέλιο του Λουκά, τα δύο μαχαίρια στα οποία αναφέρεται ο εν λόγω μελετητής, ήδη υπήρχαν στη συμμορία, πριν αυτοί "πουλήσουν τα πανωφόρια τους για να προμηθευτούν μαχαίρια".



Τα μαχαίρια, τη στιγμή που ο Ιησούς δίνει τη συγκεκριμένη συμβουλή, δεν υπήρχαν. Αν υπήρχαν, κοτζάμ "αρχηγός συμμορίας" δεν θα το γνώριζε;

Αν αναρωτιέται κανείς, όπως και γω, για το τι στην ευχή συμμορία μαχαιροβγαλτών ήταν αυτή χωρίς μαχαίρια ..... μην απελπίζεστε γιατί η αυτού ιδιοφυία macedon κάτι θα σκαρφιστεί, εδώ κοτζαμ βιβλίο με ψεύδη έγραψε, μια δικαιολογία της πλάκας δε θα βρει .....;

quote:

«όποιος έχει χρήματα ας τα πάρει. Αυτός που δεν έχει, να πουλήσει το πανωφόρι του (ιμάτιο) και να αγοράσει μαχαίρι.

Καλά βρε ατσίδα macedon, κοτζάμ "αρχηγός συμμορίας μαχαιρροβγαλτών" και να μη γνωρίζει αν κάποιος είχε μαχαίρι;
Ή μάλλον να ειναι τόσο βέβαιος πως δεν ειχαν, αφού τους προτρέπει να πάνε να αγοράσουνε και, αν σε περίπτωση δεν είχαν χρήματα, να πουλήσουν τα πανωφόρια τους ώστε να βρουν χρήματα για να αγοράσουν μαχαίρια;

**προλαβαίνεις ακόμη να το διορθώσεις το λιβελογράφημά σου;


quote:

Και του λένε κάποιοι μαθητές: ορίστε κύριε, εδώ έχουμε δύο μαχαίρια. Κι αυτός είπε: Καλά είναι!» (Λουκ. 22:35-38)

Κοίτα να δεις εσύ "συμμορία μαχαιροβγαλτών" με δυο μαχαίρια μόνο!
**εδώ γελάτε όσο τραβάει η ψυχή σας.

Τους φαντάζεστε να τσακώνονται για το ποιος θα πρωτοπάρει το ένα από τα δυο για να τραβήξει καμιά χαρακιά; Ώρε γέλια .....

quote:

Το ότι η συμμορία οπλοφορούσε, φαίνεται από την ερώτηση ενός μαθητή (δεν κατονομάζεται) ο οποίος ρωτάει αν θα πρέπει να επιτεθούν με τα μαχαίρια εναντίον αυτών που ήρθαν να συλλάβουν τον Ιησού:

«ιδόντες δε οι περί αυτών το εσόμενον είπον αυτώ: Κύριε, ει πατάξομεν εν μαχαίρα;» (Λουκ. 22:49)



Άμα είσαι επαγγελματίας διαστρεβλωτής πρέπει και να το αποδεικνύεις. Αυτό κάνει και ο macedon.

Πιστεύω πως ολοι θα γνωρίζετε την έκφραση "εκεί που μας χρωστούσαν, μας πειραν και το γάιδαρο";
Κάτι τέτοιο επιχειρεί να κάνει ο αρχιδιαστρευλωτής.

Για όλους εμάς, είναι αναμενόμενη η κίνηση των μαθητών να θέλουν να προστατέψουν το Διδάσκαλό τους από τον εξαγριωμένο όχλο.
Για τον αρχιδιαστρεβλωτή όμως δεν πρέπει να ειναι έτσι γιατί του χαλά το σενάριο.
Όχι μόνο δεν αναγνωρίζει το γεγονός πως οι μαθητές, πράγμα αναμενόμενο, θα αμυνόντουσαν και θα προστάτευαν το Διδάσκαλό τους, αλλά τους παρουσιάζει και ως επιτιθέμενους!!!!

Εύλογα μπορεί να αναρωτηθεί κανείς: "εδώ, αυτός και η συνοδεία του βάλθηκαν να ξαναγράψουν την ιστορία των Ελλήνων, στα Ευαγγέλια θα κωλώσουν";

Απάντηση: έλα ντε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 23:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Stellar

quote:
Είδες όμως κάτι πράγματα; Φρόντισες να απαντήσεις πριν γίνει καν η ερώτηση.

Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι είσαι προβλέψιμος, ή ότι αναφέρεις τα ίδια πράγματα σε πολλά θέματα, ή ότι αναμασάς αυτά σου έχουν πει αυτοί που σ' έστειλαν εδώ όπως και οι προκάτοχοί σου, ή ότι μπορεί να έχω το χάρισμα και να πρέπει να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου για το ποιός είναι ο μεσσίας.

Αφού δεν αναφέρεται με τ' όνομά του στις "προφητείες", γιατί να μην είμαι εγώ ο μεσσίας;;;

Αναφέρει κάπου ότι ΔΕΝ είμαι εγώ;;;

quote:
Δεν ξέρω αν είναι θαύμα, μου συνέβη όμως δύο φορές σε μια ώρα.

Αφού συνέβη δυο φορές σε μια ώρα, έχεις άλλη μια επιβεβαίωση ότι ο γιαχβέ είναι ο μοναδικός θεός και ο Ιησούς ο γιός του.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 23:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός
΄
quote:
Πιστεύω πως ολοι θα γνωρίζετε την έκφραση "εκεί που μας χρωστούσαν, μας πειραν και το γάιδαρο";

Κι εγώ το ξέρω αυτό ψηλέ, αλλά με... βόδι!!!

Υ.Γ. Παραλίγο να πέσω στην παγίδα και να απαντήσω και σε άλλες ανοησίες που γράφεις παραπάνω. Τελευταία στιγμή σκέφτηκα ότι θα με κατηγορούσες για μαθητή αυτού του (και επισήμως πλέον χαρακτηρισθέντος) εβραιοσιωνιστή του macedon...

Α πα πα πα....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 23:29:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Τα μαχαίρια, τη στιγμή που ο Ιησούς δίνει τη συγκεκριμένη συμβουλή, δεν υπήρχαν.

Το ευαγγέλιο λέει ότι τη στιγμή που τους δίνει την εντολή (και όχι συμβουλή) ο Ιησούς, η συμμορία έχει δύο μαχαίρια ήδη.

Αυτό λέει ο Λουκάς. Όποιος γνωρίζει ανάγνωση, μπορεί να το διαπιστώσει μόνος του, δεν θέλει καμία ειδική ερμηνεία...

quote:
Αν υπήρχαν, κοτζάμ "αρχηγός συμμορίας" δεν θα το γνώριζε;

Πολλά δεν γνώριζε ο Ιησούς, σύμφωνα με τους ευαγγελιστές, ανεξάρτητα που οι χριστιανοί του κόλλησαν το παρατσούκλι "παντογνώστης".

quote:
εδώ κοτζαμ βιβλίο με ψεύδη έγραψε

Σε ποιό σημείο ακριβώς του βιβλίου μου διαπίστωσες ψεύδη; Και γιατί δεν μας παραθέτεις εδώ την αλήθεια, να φωτιστούμε και μεις;

quote:
Καλά βρε ατσίδα macedon, κοτζάμ "αρχηγός συμμορίας μαχαιρροβγαλτών" και να μη γνωρίζει αν κάποιος είχε μαχαίρι;

Εδώ κοτζάμ θεός και δεν ήξερε πού είχαν βάλει τον Λάζαρο, και ρώτησε. Δεν ήξερε τι συζητούσαν οι μαθητές με τους Φαρισαίους και ρώτησε. Δεν ήξερε ότι ο κόκκος σινάπεως δεν είναι ο μικρότερος σπόρος στη γη και το είπε λάθος. Δεν ήξερε πόσα ψωμιά είχαν οι μαθητές του και ρώτησε. Γιατί σου φαίνεται παράξενο που δεν ήξερε αν και πόσα μαχαίρια είχαν στην κατοχή τους;

quote:
Ή μάλλον να ειναι τόσο βέβαιος πως δεν ειχαν, αφού τους προτρέπει να πάνε να αγοράσουνε και, αν σε περίπτωση δεν είχαν χρήματα, να πουλήσουν τα πανωφόρια τους ώστε να βρουν χρήματα για να αγοράσουν μαχαίρια;

Εγώ παράθεσα τι λέει το ευαγγέλιο. Σύμφωνα με το κατά Λουκά ευαγγέλιο, ο Ιησούς δίνει την εντολή στους μαθητές του να αγοράσουν μαχαίρια, πουλώντας ακόμη και τα πανωφόρια τους, αν δεν έχουν χρήματα γι'αυτό. Και κάποιοι μαθητές του έδειξαν ότι είχαν ήδη δύο μαχαίρια κι αυτός είπε "εντάξει". Και μετά απ'αυτό έφυγε και πήγε στο όρος των Ελαιών.

Τώρα, το τι συμπέρασμα βγάζεις απ'αυτήν την απλή παράγραφο (3 στίχους δηλαδή), προκαλεί μεν το γέλιο, αλλά είναι και αρκούντως διδακτικό για όλους μας ώστε να κατανοήσουμε τι μόνιμες βλάβες προκαλεί στον εγκέφαλο η θρησκεία.

quote:
Όχι μόνο δεν αναγνωρίζει το γεγονός πως οι μαθητές, πράγμα αναμενόμενο, θα αμυνόντουσαν και θα προστάτευαν το Διδάσκαλό τους, αλλά τους παρουσιάζει και ως επιτιθέμενους!!!!

Δεν τους παρουσίασα ούτε σαν επιτιθέμενους ούτε σαν αμυνόμενους. Τους παρουσίασα ως οπλισμένους.

Καραγκιόζης είσαι, αυτό είναι γνωστό. Πρέπει να το αποδεικνύεις σε κάθε σου μήνυμα; Το έχουμε εμπεδώσει πια!

ΥΓ: ο γιαπετ δεν είναι μαθητής μου. Είναι πιο μεγάλος από μένα, έχει άσπρα μαλλιά και εγγόνια.

macedon

Edited by - macedon on 17/05/2011 23:34:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 23:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
Καραγκιόζης είσαι, αυτό είναι γνωστό.

Γιατί φίλε Κώστα υποτιμάς την νοημοσύνη του Καραγκιόζη , ο οποίος ήταν πανέξυπνος ;;;;;

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 23:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΥΓ: ο γιαπετ δεν είναι μαθητής μου. Είναι πιο μεγάλος από μένα, έχει άσπρα μαλλιά και εγγόνια.


Καλά αυτό δεν απαγορεύει να είναι "μαθητής" σου με τη φιλοσοφική έννοια. Όχι ότι κάθεται στο θρανίο με τα πρωτάκια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 00:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιώργο, ψέματα λέει.

Μαθητής του είμαι, αυτός με βάζει να γράφω ό,τι γράφω.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 01:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
macedon
Καραγκιόζης είσαι, αυτό είναι γνωστό.

Γιατί φίλε Κώστα υποτιμάς την νοημοσύνη του Καραγκιόζη , ο οποίος ήταν πανέξυπνος ;;;;;


Βρε Sesostris, φρόντισε για τη δική σου νοημοσύνη πρώτα και άσε για μετά εκείνη του Καραγκιόζη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 03:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ

quote:
Μαθητής του είμαι, αυτός με βάζει να γράφω ό,τι γράφω.

Ο σατανάς σε βάζει, όχι εγώ


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 09:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο σατανάς σε βάζει, όχι εγώ
Χμμμμ.... ίσως αλλά το ερώτημα είναι πίσω από ποιόν κρύβεται.

Πηγή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 18:06:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα....ψαχνεις macedon μου να βρεις το αυλο στο υλικο...το θεμα με τους ρωμαιους κ το ποσο καλοι ηταν εν ολιγοις με τους χριστιανους το εχουμε ξανασυναντησει...ξεκινησα με τον Ερμη τον τρισμεγιστο ...μηπως θυμασαι ποιες ηταν οι πρωτες αρχες της αλχημειας πολλα πολλα χρονια πριν την υπαρξη του Ιησου?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 18:07:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω ιδέα, δεν έχω ασχοληθεί.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2011, 09:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καταρχην μιλαμε για την μεταστοιχειωση της ευτελους υλης κ την σταδιακη μεταμορφωση του εαυτου σε πευματικο χρυσο...πρωτη αρχη τα παντα στη φυση τεινουν στην τελειοτητα...αυτα τα λιγα για αρχη σου θυμιζουν κατι?εμενα την Γενεσση..συνεχιζουμε?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2011, 11:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

καταρχην μιλαμε για την μεταστοιχειωση της ευτελους υλης κ την σταδιακη μεταμορφωση του εαυτου σε πευματικο χρυσο...πρωτη αρχη τα παντα στη φυση τεινουν στην τελειοτητα...αυτα τα λιγα για αρχη σου θυμιζουν κατι?εμενα την Γενεσση..συνεχιζουμε?

d.k


Τι να συνεχίσουμε φίλη μου???
Αν υποθέσουμε ότι η ουσία ενός δημιουργήματος είναι ευτελής , τότε δεν μένει και να εξάγουμε το ασφαλές συμπέρασμα ότι και ο δημιουργός είναι ευτελέστατος...απο την άλλη μεριά τι προσδοκίες μπορεί να έχει κανείς απο κάτι το ευτελές???
Θα παρακαλούσα με σεβασμό στο πρόσωπό σου , αν μη τι άλλο να είμαστε λιγάκι προσεκτικοί σε ότι λέμε και να εκφωνούμε πρωτογενή/αυθεντικό δικό μας λόγο και όχι οδηγίες προς ναυτιλομένους , εν προκειμένω γεννέσεως και τα συναφή...είναι δυνατόν να προσεγγίζουμε τα πράματα με όρους γεννέσεως???
Ασφαλώς έχεις το δικαίωμα να το κάνεις αλλα θα πρέπει να βασίζεται αυτό κάπου και να αποδεικνύεται...και αν πρόκειται να κάνουμε γυροβολιές διαρκώς γύρω απο έναν κύκλο νοητικό της συμφοράς όπως έχει αποδειχθεί , τότε δεν θα πάμε πουθενά φίλη μου...αυτή είναι η άποψή μου και την καταθέτω!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2011, 12:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μα αυτες ειναι οι αρχες της αλχημειας...δεν ευτελιζει την πρωτη υλη την μετουσειωνει...μη ξεχνας οτι αρχη του παντος εστι το χαος...κ η "ιστορια" του πρωτοπλαστου απο χωμα απλα θεικη φυση...δεν ευτελω την πρωτη υλη ουτε κ τον Δημιουργο..ακομα κ στην καθημερινοτητα η απλοτητα μπορει να οδηγησει στην τελειοτητα...

τα λεμε αργοτερα μαγειρευω...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy