ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Ημερολόγιο Just A Man. - H Εν Χριστώ Ζωή μου.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 18:42:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To μήνυμα είναι για τον καλό μας φίλο Χαράς Αυγή.

quote:

Αλλα το γραφω ξανα πωs ναι, δεν ειναι η αληθεια μαs η ιδια με την Αληθεια Του Θεου.
ΕΩΣ ΕΝΑ ΒΑΘΜΟ ΒΛΕΠΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΩΣ ΕΝΑ ΒΑΘΜΟ ΚΡΙΝΟΜΑΙ!!!!

Ο Αγαθός, ο Φιλάνθρωπος, ο Ελεήμων, ο γεμάτος ατελείωτη Αγάπη, ο γεμάτος από ατελείωτη Ειρήνη, ο Δίκαιος και ο μόνος ΑΞΙΟΣ Κριτής όλων μας είναι Εκείνος!!!
Τώρα πια είμαι με Γαλήνη στην Καρδιά. Γιατί είναι ο μόνος κάρδιογνώσης για όλοι την ανθρωπότητα.

quote:

Σωστα! Μονον που εγω προτιμω να σιοπω μερικεs στιγμεs αν δω ενα μικρο λαθοs απο αλλον, αντι να τον πω οχια.
Γιατι οταν μιλαμε για (δηλητηριο, θυμο, φοβο και οργη) πρεπει να γνωριζομαι αν προκειτε περι οχιαs η οχι.
Και αν ναι, να τα βγαζομαι και στην φορα ωστε και οι υπολοιποι να γνωριζουν να αποφευγουν το δαγκομα.
Αυτα ειχα να πω για τα παραπανω.

Καλέ μου φιλέ,
Όλοι έχουμε τα ίδια χαρίσματα και ας υπάρχει ο μύθος ότι κάποιος έχει γεννηθεί με κάποιο χάρισμα ιδιαίτερα. Γιατί τελικά παντού υπάρχει παραπάνω από ένας μύθος.
Τα χαρίσματα αναδεικνύονται μετά από σκληρή δουλειά και χρόνο που θα αφιερώσουμε για οποιοδήποτε σκοπό η χάρισμα.
Ένα από τα χαρίσματα που μας έχει δοθεί σε όλους είναι και η Νοημοσύνη. Και από ότι διακρίνω όλοι την έχουν ανεπτυγμένη. Όλοι το ίδιο χωράφι παίρνουμε. Το θέμα είναι τη καρπούς καλλιεργούμε?
Με δεδομένο αυτό, όλοι μπορούν να διακρίνουν λίγο ως πολύ τη κρύβει η κάθε καρδιά.

quote:

Αποτραβιεμαι και εγω στην δικη μου ερημο, αλλα παρεα με το ΕΓΩ μου, γιατι εγω στην αγαπη εχω μαθει να βαζω ορια.

Η έρημος είναι το καλύτερο Πανεπιστήμιο για τον άνθρωπο. Εκεί ερημώνεται από τα Κοσμικά και αναδεικνύονται τα Πνευματικά.
Τα όρια είναι αυτά που πρέπει όλοι να μάθουμε. Την εγκράτεια. Ήταν και ο λόγος που και οι πρωτόπλαστοι χάσανε τον παράδεισο!!!

quote:

Οχι στην Θεικη Αγαπη που ειναι αδυνατον εμειs να την εννοεισουμε εκτοs ενοσ οριου που μασ επιτρεπεται, αλλα στην ανθρωπινη, την δικη μου και του δικου μου ΕΓΩ που αγαπα τουs αλλουσ και προσευχεται για ολλουs,

αλλα δεν ειναι με ολουs σε ολα.


Αγαπώ και σέβομαι τον άλλο δεν σημαίνει πως ταυτίζομαι μαζί του.
Καλέ μου φίλε μα είναι φυσιολογικό το παραπάνω. Και ο just a man έτσι αισθάνεται.

quote:

Η προτασιs μου απορριφτηκε, προs το παρον αποχωρω,

Κάλε φίλε και πάλι. Πολύ μπορούν να με θεωρούν κάτι ιδιαίτερο με αυτά που γράφω. Αλλά δεν είμαι. Είμαι ένας απλός άνθρωπος. Για αυτό και χρειάζομαι την Βοήθεια σου γιατί δεν καταλαβαίνω τη εννοείς με το παραπάνω.

quote:

Και αυτα τα λογια ειναι με αγαπη και οχι με θυμο, εκτοs και αν καποιοs γνωριζει στο πωs σκεφτομαι και λειτουργω.

Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους πως σε έχουν χαρακτηρίσει. Στην καδιά του just a man είσαι ακόμα ένας άγγελος επί της γη!!!

quote:

Η αγαπη η δικη μου θελει μελετη, θελει πολυ χρονο μοναξιαs για να μπορεσει να καταλαβει καλυτερα μερικα θεματα.


Μην απομονώνεσαι για πολύ διάστημα. Μόνο με την δράσει ξεπερνάμε κάθε εμπόδιο.

quote:

Σαs ευχαριστω ολουs σαs για οτι μου προσφερατε, ευχομαι παντα να ειστε γεματοι συμπονια ο εναs προs τον αλλον.

Καλέ μου φίλε, και ο just a man θα ήθελα να σε ευχαριστήσει για όσα πρόσφερες σε αυτό το topic.

Σου ζητώ ταπεινά συγγνώμη αν κάτι που είπα σε πλήγωσε χωρίς την θέληση μου.

Και όπως μας είπες και λίγο πιο πάνω ότι μπορεί να μας γράφει και λίγο ανορθόγραφα (και που να δεις τα μαργαριτάρια που κάνει λάθος ο just a man) αλλά στην καρδιά μου δεν έχει καμία σημασία!!!

Γιατί σημασία δεν έχει η ποσότητα των μηνυμάτων, αλλά η ποιότητα και το συναίσθημα που ντύνουμε τα μηνύματα μας.

Κάλο και ευλογημένο να είναι το Ταξίδι σου στην έρημο, γεμάτο από καρπούς αγάπης.

Θα σε περιμένουμε και πάλι με χαρά.


Με αγαθή Αγάπη και Ευγνωμοσύνη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”


Edited by - Just_A_Man on 24/03/2004 18:43:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 19:23:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ας θέσουμε και ορισμένες αντιλήψεις απο την κοσμοθέαση του Ενισμού.

Κατ'αρχάς, αν "αληθινός Θεός" ήταν ο Θεός κάποιας π.χ εκ των Αβρααμικών θρησκειών (που όλες διακυρύσσουνε την μονοπωληση του δικού τους), τότε θα είχε ήδη βρει τον τρόπο αυτός ο Θεός να είναι Ο ΕΝΑΣ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΤΗΣ ΓΗΣ.

Κατ'επέκταση, είναι υποτιμητική ΑΣΕΒΕΙΑ προς το συμπαντικό Θείον, ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΑΓΝΟΟΥΝΕ, η...τιμητική ευσέβεια προς το "Θείον" των θρησκειών που έως σήμερα έχουνε διατηρηθεί. Συγνώμη δέν μπορεί να αποτελεί κανένα "ευαγγέλιο" αλλά ούτε και καμία "εξ αποκαλύψεως" ΔΟΤΗ "ΑΛΗΘΕΙΑ".

Η Χριστιανική κοσμοθεωρία λοιπόν, μιλάει για Σατανάδες και "κακά πνεύματα", παραμορφώνοντας και αλλοιώνοντας την αρχική σημασία και έννοια των λέξεων προς δικό της όφελος. Ένα μεσσιανικό και ΠΡΟΔΙΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ όφελος/αποτέλεσμα.
Η αντίληψη αυτών των δυο (φαινομενικά) αντιθέτων δυνάμεων (Θεός-Διάβολος) δέν κατέχουν ουσιαστικά μια σχέση ανώτερου-κατώτερου, παρα βρίσκονται σε μια κατάσταση ΙΣΟΔΥΝΑΜΙΑΣ.

Μάλιστα.....

Επίσης, μιλάει ο Χριστιανισμός για έναν "Θεό" που...στήνει παγίδες (!) και "εισενέγκει ημάς εις πειρασμούς"! Μας μιλάει δηλαδή για έναν.....ανώριμο και φιλοπαίγμων "Θεό".

Όταν πλάθει η ανθρώπινη φαντασία "Θεούς", αυτά είναι τα αποελέσματα. Η φαντασιακή υποστασιοποίηση της ιδανικής τελειότητας (του κάθε λαού) ονομάζεται...ΘΕΟΣ.

Πόση αφέλεια! Διότι, εάν ο θεός ενεργούσε αποβλέπων σε έναν τελικό σκοπό, θα ποθούσε κάτι το οποίο ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ, και που θα περίμενε να πραγματοποιηθεί σε κάποιο χρόνο. Αλλά αυτό αντιβαίνει στους αναλοίωτους νόμους της Θείας νόησης.

Άρα, δέν θα ήταν ΠΟΤΕ τέλειος και άχρονος ένας τέτοιος "Θεός".

Καμία θρησκεία δέν οδηγεί στην αληθινή Θεότητα. Μια ματιά ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, και όχι στο ετσιθελικό και υποστασιοποιημένο βίωμα του καθένα, θα πείσει και τον πιο "άπιστο Θωμά"!


Καλέ μας φίλε Schwabe,

Κάτι μας λέει ότι δεν διάβασε τα πρώτα επτά μηνύματα. Θα ήταν επιθυμητό αλλά δεν πειράζει εξάλλου κάποια στιγμή όλοι το κάνουμε.

Δεν εξετάζουμε Ιστορικά γεγονότα αλλά βιώματα.

Σέβομαι τις σκέψεις σου και τα βιώματα σου. Και σε ευχαριστώ που αφιέρωσες χρόνο για να διαβάσεις κάποια από τα αποσπάσματα του παρόν topic.

To έχω ξανά πει και δεν με πειράζει να το ξανά πω όσες φορές χρειαστεί.

Είμαι ένας απλός άνθρωπος. Διαβάζοντας το μήνυμα σου δεν μπόρεσα να διακρίνω κάποιους καρπούς Αγάπης κάποιες ανθρώπινες αξίες κάτι σε θετικό κάτι σε Αρετές κάτι σε Σοφία που θα βοηθούσαν στο να γνωρίσουμε τον εαυτό μας και να επιστέψουμε στην Αγάπη.

Θα μας βοηθούσε πολύ αν μας αναφέρεις κάποιους καρπούς Αγάπης στο παρόν μήνυμα σου.

Παρόλο αυτά διακρίνω αρκετά ερεθίσματα τα οποία θα μπορούσα να απαντήσω.

Δεν θα το κάνω τώρα. Θα γίνει το κατάλληλο χρόνο. Να είσαι σίγουρος ότι θα πάρεις απαντήσεις για όλους του προβληματισμού σου.

Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 19:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και έτσι για την Ιστορία θα μου άρεσε να πω το εξής.

Ο just a man είναι ένας απλός άνθρωπος.

Για αυτό ότι καλό διαβάζετε να ξέρετε είναι του Γλυκού μας Χριστού.

Ότι κακό, είναι του just a man και σας παρακαλώ να το πετάτε από τo μυαλό και την καρδιά σας.

Σας Αγαπώ όλους.


Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”


Edited by - Just_A_Man on 29/03/2004 23:05:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 20:17:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντα, ο φόβος και ο θυμός (Επι-θυμίες) των ανθρώπων τους έκανε να αναζητήσουν την γνώση, στο αν έχουν ξανά ζήσει κάποια ενσάρκωση και τη θα γίνει με την ολοκλήρωση του βιολογικού κύκλου ενός σώματος.

Το αστείο είναι ότι χάσανε τον χρόνο, αλλά και την ευκαιρία που τους είχε δοθεί για να γνωρίσουν τον εαυτό τους, να τον τελειοποιήσουν ελεύθερα στην Αγάπη, και να εμβαθύνουν στο Θείο, ώστε να δημιουργήσουν την προσωπική τους Αντί-στάση φέροντας την εσωτερική τους επ-ανάσταση (επάνω Ανά-στάση) και κάθαρσή του ΕΓΩ μας, πραγματοποιώντας την προσωπική τους Ανάσταση (Ανά-στάση).

Αχ πόσο μεγάλη είναι η Αγάπη που φέρνει ο γλυκός μας Χριστός. Αχ και πόσο Γαλήνη φέρνει αυτή η Ψυχική Ανάσταση.

Η Ταπεινή Ανάσταση της Ψυχής. Έτσι όπως αναστήθηκε η Άκρα Ταπείνωση.
Ο γλυκός μας Χριστός.

Πόσο ευλογημένοι είναι αυτοί που έκανα πολλά παιδιά, δίνοντας την δυνατότητα να συν Αναστηθούνε όλο και περισσότερες Ψυχές.

Ευτυχώς που ο Κύριος μας αναβάλει κάθε μέρα την Δευτέρα Παρουσία!!!

Δίνοντας μας την δυνατότητα να Μετανοήσουμε και με Αγάπη πια να ζήσουμε.

Ευλογημένο να είναι το ταξίδι της Ψυχής πραγματοποιώντας και την εσωτερική και εξωτερική της Ανάσταση.


Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 24/03/2004 20:28:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2004, 11:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Just A Man,

Κατ’αρχ’ας, και διαβάζοντας καλύτερα τις τοποθετήσεις σου, μήπως θα’πρεπε να ορίσεις πως το topic απευθύνεται στους «εν Χριστό αναζητητές» ΚΑΙ ΟΧΙ για τον καθένα?

Επισυνάπτω την σχετική σου άποψη:
«Ο σκοπός του topic δημιουργείται με την Ελπίδα να βοηθηθούν οι Εν Χριστό Αναζητητές με σκέψεις οδοδείκτες στο ταξίδι τους με προορισμό την Αγάπη.»

Σε επόμενο μήνυμα σου θέτεις περιορισμούς στην έκταση που θα πρέπει να δοθεί, λέγοντας:
«Στο παρόν topic δεν θα εξετάσουμε ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ, παρά μόνο όπου είναι απολύτως απαραίτητο.»

Εδώ νομίζω ότι η ξανα-επιβεβαιώνεις την πρόθεση σου φίλτατε, για συζήτηση και προσέγγιση γενικότερα του Δελφικού μηνύματος ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ στα στενά και δογματικά όρια του Χριστιανισμού. ΑΥΤΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΟΦΙΑ.
Και αυτό διότι ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ αναφοράς σου είναι ο Ιησούς Χριστός και η συγκεκριμένη κοσμοθέαση. Και μάλιστα, ΑΝΕΥ ΙΣΤΟΡΙΚΗΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗΣ.

Εάν όμως δεν εξετάσουμε τα όσα έχουνε γενικότερα ειπωθεί, δια στόματος Ιησού Χριστού, τότε απλά χαριεντιζόμαστε αναφερόμενοι σε εξόχως επιλεκτικά σημεία. Εάν δεν υπάρχει ουσιαστικός δια-λογος, ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, τότε δεν μπορούνε να διεξαχθούνε αντικειμενικά συμπεράσματα ως προς το κεντρικό πρόσωπο (Χριστός), και κατ’επέκταση προς την ουσία του μηνύματος του topic.

Επομένως, δεν μπορώ να δεχθώ την απάντηση σου, «Δεν εξετάζουμε Ιστορικά γεγονότα αλλά βιώματα», διότι σημείο αναφοράς των όσων σχολιάζονται είναι το πρόσωπο του Χριστού, και μάλιστα έχεις από την αρχή προσδιορίσεις ότι θα εξετάσεις ΚΑΙ ιστορικά γεγονότα, προφανώς προς επιβεβαίωση των λεγομένων.

Άρα, τι σε ενόχλησε?

Σχολιάζοντας το μήνυμα λες:
«Διαβάζοντας το μήνυμα σου δεν μπόρεσα να διακρίνω κάποιους καρπούς Αγάπης κάποιες ανθρώπινες αξίες κάτι σε θετικό κάτι σε Αρετές κάτι σε Σοφία που θα βοηθούσαν στο να γνωρίσουμε τον εαυτό μας και να επιστέψουμε στην Αγάπη.»

Από μια κοσμοθωρία εξελίσσεται και μια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ηθική βιοθεωρία φίλτατε. Αυτό ακριβώς και σου μετέφερα με τα όσα έχω σχολιάσει.

Οι έννοιες του αγαθού και του κακού διαμορφώνονται μέσα σε μια ανθρώπινη κοινωνία, και είναι πάντοτε σχετικές. Συνήθως, το συμφέρον των πολλών, κάποτε όμως και το συμφέρον του δυνατού, χρωματίζει ηθικά αυτές τις έννοιες. Ειδικότερα δε οι θρησκευτικές και ηθικές αξίες είναι σχετικές και όχι απόλυτες.

Και αυτό διότι, απαλλαγμένοι από τις δεισιδαιμονίες του παράλογου και υπερφυσικού, οι ανθρώπινες αισθήσεις είναι ο μοναδικός εκτιμητής του καλού και του κακού. Κατ’επέκταση και της αγάπης.

Εξακολουθείς να…μην διακρίνεις ανθρώπινες αξίες και κάτι το θετικό άραγε?

Αλλά, επειδή αναφέρθηκα σε επιχειρήματα και στην ανάγκη προσέγγισης αυτών των εννοιών ευρύτερα, και όχι περιχαρακωμένα στα στενά όρια του Χριστιανισμού, ας δούμε ορισμένα τέτοια μηνύματα.

Πολύ πριν να (αναγκαστεί) μάθει ο κόσμος πως το Χριστιανικό «Αγαπάτε αλλήλους» είναι κάτι το ξεχωριστό και ενδεχομένως μοναδικό ως μήνυμα, οι Έλληνες έθεσαν τις βασικές αρχές τις ηθικής και της αγάπης στον συνάνθρωπο:

«Αγάπα τον πλησίον σου μικρά ελαττούμενος» (αγάπα τον πλησίον σου και με μικρή ζημία σε βάρος δικό σου), μας διδάσκει ο Θαλής.

«Τον εχθρόν φίλον ποιείν και ευεργετείν», μας διδάσκει ο Κλεόβουλος.

«Μη κακολογείν τους πλησίον», μας λέει ο Χίλων

«Όσα νεμεσάς τω πλησίον, αυτός μη ποιεί» (για όσα αγανακτείς με τον πλησίον σου, εσύ μην τα κάνεις), μας διδάσκει ο Θαλής.

«Μη ψεύδου», Σόλων

«Ου συνέχθειν αλλά συμφιλείν έφυν» (δεν γεννήθηκα για να μισώ, αλλά για να αγαπώ), μας λέει ο Σοφοκλής.

Τα σχετικά μηνύματα Σοφίας και Αγάπης είναι αστείρευτα, και από αυτή την πηγή ήπιανε αλλά και…..ΑΝΤΙΓΡΑΨΑΝΕ πολλοί ελληνίζοντες συγγραφείς που μίλησαν με βιβλικά nickname για την «αλήθεια» και την (ψευδεπίγραφη) αγάπη του δόγματος τους.

Νομίζω λοιπόν πως πρέπει να είμαστε πιο ειλικρινείς με τα όσα πρεσβεύουμε, εφόσον σε αυτά βασιζόμαστε αλλά και προβάλουμε, δίνοντας περιθώρια για κριτική και ουσιαστικό διάλογο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2004, 16:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΧΑΙΡΕ ΚΕΧΑΡΙΤΩΜΕΝΗ, Ο ΚΥΡΙΟΣ ΜΕΤΑ ΣΟΥ!!!


Το πιο γλυκό μήνυμα που ακούσθηκε μέσα στην Αιωνιότητα.

Ο γλυκύτατος Αρχάγγελος Γαβριήλ, έφερε το πιο γλυκό μήνυμα στην Ανθρωπότητα.

Προσπαθώ να βρω λόγια Ευγνωμοσύνης να προσφέρω, μα όποια λέξη και αν σκέφτηκα, είναι πολύ φτωχή, μπρος το Μεγαλείο της Κεχαριτωμένης Μαρίας και Γλυκιάς μας Μάνας.

Η καρδιά μου και το μυαλό μου είναι γεμάτα από Φως, από την Ταπείνωση της γλυκιάς μας Παναγίας.

Που όποιος και να προσπαθήσει να μετρήσεις τις Αρετές της, θα ανακαλύψει ότι είναι περισσότερες από τους κόκκους της άμμου στην Θάλασσα.

Καλή μας Παναγία, και μάνα όλου του κόσμου, σύ που είσαι το υπόδειγμα των μητέρων, πρέσβευε:

Για τις μητέρες που χαίρονται, και για κείνες που πονούν.
Για τις μητέρες που κλαίνε, και για κείνες που δεν έχουν την δύναμη να κλάψουν.
Για τις μητέρες που αγαπούν, και που δεν τις αγαπούν πια.
Για τις μητέρες που προσεύχονται, και για κείνες πού δεν σκέπτονται πια να προσευχηθούν.
Για τις μητέρες που δεν γνώρισαν τον Χριστό, η που δεν τον γνωρίζουν πια.

Η Γέφυρα μεταξύ της Γης και του Ουρανού είναι η γλυκιά μας Παναγία. Η ωραιότερη γέφυρα που φτιάχτηκε ποτέ!!!

Χρόνια Πολλά σε όλους.


Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 25/03/2004 16:57:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2004, 22:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Just A Man,

αν και ουσιαστικά, αυτό προάγεις αλλά και συμπεραίνεται, δεν αναζητάς τον γόνιμο διάλογο αλλά ΤΑ ΥΜΝΟΛΟΓΙΑ περί του Ευαγγελισμού (αναρωτιέμαι γιατί δεν βγαίνεις τουλάχιστον να πεις την αλήθεια..) και συνάμα ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ να μπεις στη διαδικασία αιτιολόγησης των όσων ευαγγελίζεσαι, θα σχολιάσω ορισμένα εκ των υμνολογίων σου.

Λες:
«ΧΑΙΡΕ ΚΕΧΑΡΙΤΩΜΕΝΗ, Ο ΚΥΡΙΟΣ ΜΕΤΑ ΣΟΥ!!!

Το πιο γλυκό μήνυμα που ακούσθηκε μέσα στην Αιωνιότητα.
Ο γλυκύτατος Αρχάγγελος Γαβριήλ, έφερε το πιο γλυκό μήνυμα στην Ανθρωπότητα.»


Για ποιο λόγο είναι το πιο «γλυκό μήνυμα» το συγκεκριμένο φίλτατε? Αιτιολόγηση?

Αφηγήσεις περί μιας «άμωμης σύλληψης» υπάρχουνε σε πληθώρα στην αρχαιότητα. Με τα ανάλογα λόγια και τους Αρχάγγελους. Ο Βούδας π.χ. γεννήθηκε από την άμωμη Μάγια και την ώρα της γέννησης του φάνηκε ένα αστέρι στον ουρανό, το οποίο και οδήγησε τους βασιλιάδες για να τον προσκυνήσουν και να του προσφέρουν δώρα……

Ποια άραγε η διαφορά του «μηνύματος»? Για ποιο λόγο, εκτός του ότι έτσι μας το μάθανε, θα πρέπει να λάβουμε ως θέσφατα και άνευ οποιασδήποτε κριτικής τα όσα εξιστορούνε κατά τον 4ο αιώνα οι συγγραφείς του ευαγγελισμού, όταν γνωρίζουμε πως τα όσα αποδίδονται στον Λουκά, προέρχονται από τα όσα «γνώριζε» ο Φαρισαίος Σαούλ, ΠΟΥ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΤΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ!

Ενός «γεγονότος» που, ίδιο και απαράλλαχτο, προϋπάρχει ως μύθος αιώνες πριν τον ευαγγελισμό του εβραιοχριστιανισμού………….

Δεύτερη παρατήρηση: μήπως αντί του (παραπλανητικού) τίτλου ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ θα έπρεπε να διαλέξεις το «ΥΜΝΟΙ ΤΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ»?

Τι λες?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2004, 22:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλέ μας καλέ Schwabe,

Το μήνυμα σου (Posted - 25/03/2004 : 11:26:52) με προτρέπει να γράψω πολλά. Για αυτό δεν θα σου απαντήσω άμεσα γιατί θα αδικούσα το μήνυμα. Για αυτό θα χρειαστώ λίγο χρόνο.
Και ο λόγος που σου γράφω είναι για να ξέρει ότι δεν αδιαφορώ για όσα μας έγραψες.

Ένα αναμονή θα ήθελα να σου προτείνω ένα topic όπου έχουν εκφραστή κάποια πολύ όμορφα μηνύματα και συναισθήματα.
"Ποιος είναι ο πραγματικός Εσωτεριστής;" .

Εύχομαι να έχεις Aγάπη πάντα στην καρδιά σου. Και αυτή η Αγάπη να ακτινοβολεί γύρο σου.


Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2004, 23:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε Schwabe βιάζεσαι,

Μας λες στο μήνυμα που έκανες posted στης 25/03/2004 : 11:26:52

quote:

Νομίζω λοιπόν πως πρέπει να είμαστε πιο ειλικρινείς με τα όσα πρεσβεύουμε, εφόσον σε αυτά βασιζόμαστε αλλά και προβάλουμε, δίνοντας περιθώρια για κριτική και ουσιαστικό διάλογο

Και μετά μας λες στο μήνυμα σου στης 25/03/2004 : 22:39:02

quote:

Ενός «γεγονότος» που, ίδιο και απαράλλαχτο, προϋπάρχει ως μύθος αιώνες πριν τον ευαγγελισμό του εβραιοχριστιανισμού………….

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι με τέτοιες τοποθέτηση θα κάνουμε ουσιαστικό διάλογο?

Ένα από τα βασικά μηνύματα που έχω πάρει σαν Έλληνας αλλά έχοντας μελετήσει για τουλάχιστον δύο χρόνια τον Αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό μας είναι ότι μια από της σημαντικότερες αρετές για ουσιαστικό διάλογο είναι ο ΣΕΒΑΣΜΟ προς τον συνομιλητή μας και έλλειψη εμπαιγμού στα ιερά πιστεύω που έχει διαμορφώσει η κάθε Ψυχή.

Θα θέλαμε να μας υποδείξεις σε πιο συνομιλητή μας ο just a man δεν τον έχει αντιμετωπίσει με ΣΕΒΑΣΜΟ.?


Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2004, 09:41:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Just A Man,

Λες:
"Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι με τέτοιες τοποθέτηση θα κάνουμε ουσιαστικό διάλογο?"

ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΓΙΑ ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΗΣΗ ΑΓΑΠΗΤΕ!

Δηλαδή, κατα την γνώμη σου, θα πρέπει να κλείνουμε τα μάτια στούς μύθους των εκάστοτε τοπικών παραδόσεων με την αιτιολόγηση της...αποφυγής μιας προσβολής?

Νομίζω ότι όσοι βρίσκονται εδώ μέσα έχουνε και το θάρρος αλλά και την θέληση να κοιτάξουνε ΠΙΣΩ απο το παραβάν του εκάστοτε σκηνογράφου.

Με ΥΜΝΟΥΣ προς το ΧΥ δόγμα, ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΑΙΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΤΗΣ ΑΥΤΕΠΙΓΝΩΣΗΣ. Πως θέλεις τάχα να συσχετίσεις το Δελφικό ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ, όταν εκ προοιμίου το περιχαρακώνεις στα εξόχως στενά και κοντόφθαλμα όρια της εβραιοχριστιανικής θεώρησης?

Η επίτευξη της επίγνωσης των όποιων αδυναμιών και προτερημάτων μας, δίχως την κριτική και ΑΔΟΓΜΑΤΙΣΤΗ σκέψη, θα παραμένει φρούδα ελπίδα.

Λοιπόν?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2004, 10:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ημερολόγιο 26-3-2004.

Μεγάλη Εορτή Σήμερα. Σύναξις Αρχαγγέλου Γαβριήλ.

Ο γλυκύτατος Αρχάγγελος Γαβριήλ, καθοδηγητής κα προστάτης του just a man γεμίζουν με Ευγνωμοσύνη και Αγάπη την καρδιά του για τον Φύλακα Αρχάγγελο της Ψυχής του, μα και με δέος για το πιο γλυκό μήνυμα που δόνησε όλη την Ανθρωπότητα.

Γλυκέ Αρχάγγελε και προστάτη τη Ψυχή μου,
Έχε με πάντα μεσα στην γλυκιά την αγκαλιά σου,
Με αγάπη και με φως, να βγαίνουν από την καρδιά σου.

Με ταπεινή Ευγνωμοσύνη.

Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2004, 11:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Just A Man,

Λες:
"Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι με τέτοιες τοποθέτηση θα κάνουμε ουσιαστικό διάλογο?"

ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΓΙΑ ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΗΣΗ ΑΓΑΠΗΤΕ!

Δηλαδή, κατα την γνώμη σου, θα πρέπει να κλείνουμε τα μάτια στούς μύθους των εκάστοτε τοπικών παραδόσεων με την αιτιολόγηση της...αποφυγής μιας προσβολής?

Νομίζω ότι όσοι βρίσκονται εδώ μέσα έχουνε και το θάρρος αλλά και την θέληση να κοιτάξουνε ΠΙΣΩ απο το παραβάν του εκάστοτε σκηνογράφου.

Με ΥΜΝΟΥΣ προς το ΧΥ δόγμα, ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΑΙΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΤΗΣ ΑΥΤΕΠΙΓΝΩΣΗΣ. Πως θέλεις τάχα να συσχετίσεις το Δελφικό ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ, όταν εκ προοιμίου το περιχαρακώνεις στα εξόχως στενά και κοντόφθαλμα όρια της εβραιοχριστιανικής θεώρησης?

Η επίτευξη της επίγνωσης των όποιων αδυναμιών και προτερημάτων μας, δίχως την κριτική και ΑΔΟΓΜΑΤΙΣΤΗ σκέψη, θα παραμένει φρούδα ελπίδα.

Λοιπόν?


Καλέ μας φίλε Schwabe,

Δεν θα σε ακολουθήσει η καρδιά μου στο μονοπάτι που θέλεις να την οδηγήσει. Η καρδιά μου κοιτάει μπροστά και όχι πίσω. Έχουμε αντίθετε κατευθύνσεις.

Είναι το τελευταίο μήνυμα που σου απευθύνω από αυτό το topic.

Καλό ταξίδι εύχομαι στο ταξίδι σου, στο μονοπάτι της Αγάπης.

Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2004, 14:57:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Just A Man,

Λες:
"Δεν θα σε ακολουθήσει η καρδιά μου στο μονοπάτι που θέλεις να την οδηγήσει. Η καρδιά μου κοιτάει μπροστά και όχι πίσω. Έχουμε αντίθετε κατευθύνσεις."

Η καρδιά σου, τουλάχιστον στο παρόν topic, κοιτάει...ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΥΜΝΟΥΣ ΤΟΥ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΦΙΛΤΑΤΕ!

Να τα λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.

Εχεις ΧΡΩΜΑΤΙΣΕΙ το topic τόσο ξεκάθαρα, που κάτι σαν βήμα απαγγελίας χριστιανικών ύμνων μοιάζει ΚΑΙ ΟΧΙ σαν ΑΔΟΓΜΑΤΙΣΤΗ αναζήτηση της ΑΛΗΘΕΙΑΣ του αρχαιοελληνικού ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ.

Η άποψη μου είναι ότι απλά ΚΑΠΗΛΕΥΕΣΑΙ το μήνυμα του ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ. Εάν διαβάσεις τα μηνύματα σου....θα καταλάβεις!

Αυτά, και άλλη φορά ας είμαστε πιο ειλικρινείς με τους τίτλους που αναγράφουμε. Δέν είναι ντροπή εξάλλου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2004, 17:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλη η αγαπη,αλλα να μην μενουμε μονο στα λογια.
Ετσι κανουν μονον οι Φαρισαιοι.
Αν εχουμε τα κοτσια,
ας προσπαθησουμε -τουλαχιστον-
να την πραγματωσουμε στην καθημερινοτητα,
οταν δεν θα ελπιζουμε
ανταποδωση,ανταμοιβη,
ουτε απο Γη ουτε απο Ουρανο,
οταν θαχουμε να χασουμε κατι,
για να ωφεληθει καποιος αλλος συνανθρωπος,
και τοτε μονο μπορουμε ,
αν θελουμε ναμστε ειλικρινεις,
να μιλησουμε για αγαπη,
η' ΑΡΜΟΝΙΑ,οπως μου ακουγεται καλυτερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2004, 01:06:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ξεκινώντας το ταξίδι της αυτογνωσίας θα αναφερθούμε σε δύο από τις βασικότερες Αρετές που θα πρέπει να έχει ένας άνθρωπος για να χτίση και να έχει μια ισορροπημένη σχέση με τον εαυτό του αλλά και με οποιοδήποτε συνάνθρωπος μας ανεξαρτήτου φύλου, χρώματος, κοινωνικών και πνευματικών πεποιθήσεων.

Και αυτές οι δύο αρετές δεν είναι άλλες από τον Σεβασμό που θα πρέπει να έχουμε πρώτα για τον εαυτό μας, και μετά για κάθε συνάνθρωπο μας χωρίς καμία διάκριση και η δεύτερη αρετή είναι η Αποδοχή.

Αποδοχή για αυτό που είμαστε, και αποδοχή για αυτό που η κάθε Ψυχή έχει ελεύθερα επιλέξει να βιώσει κάθε στιγμή στην ζωή της.

Και ξεκινάμε πρώτα με τον Σεβασμό που είναι ο Ιερότερος κραδασμός μέσα στο Σύμπαν. Είναι αυτό που κάνει την ελεύθερή βούληση να έχει αξία.

Σε αυτό το μήνυμα θα μιλήσουμε μόνο για τον Σεβασμό.

Ο Σεβασμός.

Με το σεβασμό, αναγνωρίζουμε την αξία του συνανθρώπου μας.

Βέβαια, ο καθένας από εμάς και χωρίς διακρίσεις αξίζει πάντοτε σεβασμό.

Μόνο που δεν είμαστε πάντα ικανοί να το δούμε και να το διακρίνουμε στους γύρο μας.

Δεν μιλάμε για το σεβασμό που νιώθουμε επειδή ο άλλος είναι σε μια ανώτερη θέση στην κοινωνία, ούτε επειδή έχει οικονομική ανεξαρτησία, μα ούτε επειδή είναι μορφωμένος με ανώτατη πανεπιστημιακή μόρφωση, η είναι πνευματικά εξελιγμένος η έξυπνος, και βέβαια και πιο σημαντικό από όλα επειδή τον φοβόμαστε.

Μιλάμε για τον σεβασμό προς όλα τα ανθρώπινα και μη, βιολογικά όντα που υπάρχουν πάνω στον πλανήτη μας, που προέρχονται από την συνειδητοποιήσει ότι το κάθε ένα από αυτά είναι μια μοναδική έκφραση του ίδιου Θεού του Σύμπαντος Κόσμου.

Γιατί ενώ ένα μερμηγκάκι αν το πατήσουμε θα σκεφτούμε ε και τη έγινε, για το Θεό έχει την ίδια αξία μέσα στην δημιουργία όπως και ο άνθρωπος.

Πόσα μας διδάσκει ένα μερμήγκι με την σιωπή του και την εργατικότητα του.

Δυστυχώς εμείς οι άνθρωποι υποφέρουμε από την βαριά αρρώστια της υπερηφάνειας που κουβαλάμε όλοι μας, πιστεύοντας ότι είμαστε κάτι ιδιαίτερο.

Και μας διαφεύγει ότι την ίδια στιγμή που πιστεύουμε ότι είμαστε κάτι ιδιαίτερο και ξεχωριστό έρχεται ο Θεός, μας παίρνει πίσω στον Ουρανό και στην θέση μας γεννάει μια άλλη ψυχή όπου θα σεβαστή και θα εκφράσει το Θεϊκό Σχέδιο της Δημιουργίας.

Μπορούμε να σεβαστούμε τον συν άνθρωπό μας όταν προσπαθήσουμε να διακρίνουμε τα θετικά στοιχεία που έχει καλλιεργήσει.

Ο πραγματικός σεβασμός τιμά ακόμα και τον ανήθικο και τον εγκληματία, επειδή θυμόμαστε ότι ο Θεός είναι μέσα και σε αυτή την Ψυχή, κάτι που λόγο πολλές φορές οι αντίξοες συνθήκες την οδήγησαν να λειτουργήσει λάθος, η από άγνοια και είναι φυσιολογικό να μην το καταλαβαίνει και η ίδια.


Ο σεβασμός είναι ένα παιδί της Σοφίας και της Αγάπης και πάντα γεννά την Ευγένεια και το ενδιαφέρον προς τον συνάνθρωπο μας.

Ο πραγματικά δυνατά πνευματικός άνθρωπος ξέρει ότι ο αληθινός σεβασμός δεν έχει φόβο, αλλά έχει, ίσως δέος για την κάθε ανθρώπινη έκφραση.

Ο πραγματικός σεβασμός δε λιγοστεύει με την οικειότητα, αλλά εξελίσσεται με την Αγάπη έτσι ώστε ο ένας να μην μπαίνει ο ένας στον κύκλο του άλλου. Απλά ο ένας κύκλος να εφάπτεται με τον άλλο.

Είναι αδελφός με ταπεινοφροσύνη, επειδή αναγνωρίζει ότι όλοι έχουν τις ίδιες αξίες.

Ο αλληλοσεβασμός είναι η βάση της υγιείς ισότητα, της Φιλίας που είναι ο άμεσος ο επόμενος Ιερότερος κραδασμός με στενή σχέση Αγάπης.

Η έλλειψη σεβασμού πληγώνει, επειδή δε μας επιτρέπει να διακρίνουμε και να αναγνωρίσουμε την αξία και την αληθινή ελεύθερη έκφραση κάθε Ψυχής.

Όταν δεν σεβόμαστε τον άλλο, βρισκόμαστε σε άγνοια και δε σεβόμαστε τη Θεία Δημιουργία, κάτι που σημαίνει ότι δε σεβόμαστε πρώτα την δική μας Υπάρξει που είναι και αυτή ένα κομμάτι της δημιουργίας όπως και ο συνάνθρωπος μας.


Ο Σεβασμός και ο ΑυτοΣεβασμός για κάθε συνάνθρωπο μας χωρίς διακρίσεις,είναι η αναγνώριση του Αληθινού Εαυτού στον καθένα μας!!!


Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 23:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Αγαθότης της νεότητας είναι κάτι το Αγγελικόν.
Η Αγαθότης του γήρατος είναι κάτι Θεϊκόν.


Kαλέ μας Σωκράτη. Πόση σοφία είχαν τα λόγια σου.

Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”


Edited by - Just_A_Man on 31/03/2004 09:30:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 09:29:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σημαντικότερο όπλο για κάθε Πνευματικό Άνθρωπο είναι η Προσευχή.

Οι μέρες της αγίας σαρακοστής είναι σημαντικές για την ζωή του κάθε Χριστιανού.
Είναι η κατεξοχήν περίοδος όπου καλούμαστε να υπερβούμε τον εαυτό μας.

Η Αγάπη μου προς πάσα κατεύθυνση με προτρέπει να αφιερώσω ένα μήνυμα προσευχή όπου θα πρέπει να εξασκούνται όσοι Πρεσβεύουν την Ελληνική Θρησκεία.

Ελπίζω να την βιώνουν Ψυχή και Σώματι.

Με όλη μου την Αγάπη εύχομαι να είναι πάντα στο μυαλό και την Καρδιάς.

Προσευχή για Ελληνοπαίδων.


Είθε να μη γίνω εχθρός ουδενός και να είμαι φίλος εκείνου το οποίον είναι αιώνιον εν εμοί.

Είθε να μη περιέλθω εις έριδα προς τον πλησίον μου και να συμβεί τούτο είθε να συμφιλιωθώ ταχέως.

Είθε να μη διαλογισθώ κακόν εναντίον ουδενός. Και αν τις διαλογισθεί κακόν εναντίον μου, είθε να διαφύγω αβλαβής και άνευ της σκέψεως να βλάψω αυτόν.


Είθε να αγαπώ, να επιθυμώ και να πράττω ό,τι είναι καλόν.


Είθε να επιθυμώ πάντοτε την ευτυχίαν όλων των ανθρώπων και να μη φθονώ κανέναν.


Είθε να μη αισθάνομαι ευχαρίστηση δια τας ατυχίας εκείνου ο οποίος με έχει βλάψει.


Είθε όταν τυχόν σφάλλω, να μη περιμένω τας επικρίσεις των άλλων, αλλά να επικρίνω εαυτόν μέχρις ότου επέλθει η διόρθωση του σφάλματος.


Είθε να μη κερδίσω τι, το όποιον θα βλάψει είτε εμέ είτε τον αντίπαλον μου.


Είθε να μη διαψευσω τας ελπίδας φίλου εν κινδύνω.


Είθε να είμαι σε θέση, με ευγενικά και θεραπευτικά λόγια αν απαλύνω τον πόνο τους.


Είθε να κρατώ ΔΑΜΑΣΜΕΝΟ εκείνο που μαίνεται μέσα μου.


Είθε να μη σχολιάζω τις πράξεις των άλλων αλλά γνωρίζοντας καλούς ανθρώπους, να ακολουθώ τα βήματα τους.

Το κείμενο είναι από: Στοβαίο Άνθολόγιο.

Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 22:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως να είναι ένα από τα καλύτερα δώρα που μας έχει προσφερθεί από την Μούσα του Γλυκού μας Χριστού Πρεσβυτέρα Καλυψώ.

Καλή μας Καλυψώ Ευλογημένη να είσαι μέσα στους Αιώνες.

Η Καρδιά. Ένα ποίημα.

http://users.hol.gr/~justaman/mp3/H_Kardia.MP3

Είναι καλύτερα πρώτα να το κατεβάσετε και μετά να το ακούσετε.

Όποιος το ακούσει και επιθυμεί, θα ήθελα να μας καταγράψει τις σκέψεις του και τα συναισθήματα του.


Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”


Edited by - Just_A_Man on 31/03/2004 23:00:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 11:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ημερολόγιο 2-4-2004.


Λίγες μέρες πριν τα πάθη σου Γλυκέ μας Χριστέ.

Τελικά, όσα δεν κατάφεραν χιλιάδες Ιερείς το κατάφερε μια ταινία. Αν πει την Αλήθεια.
Την αλήθεια για την βαρβαρότητα που σου φερθήκαμε.

Ευλογημένος να είναι ο Καλός μας Mel Gibson μέσα στους αιώνες.

http://www.thepassionofthechrist.com/

Υστερόγραφο.
Συχωρέστε με αν με αυτά που γράφω σας Θύμωσα, σας Πίκρανα, σας Στενοχώρησα, σας έκανα να με Αγαπάτε λιγότερο και με αυτό τον λάθος τρόπο λειτουργίας μου ζημίωσα τις Ψυχές σας, αλλά και την Ψυχή του just a man.


Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 22:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ημερολόγιο 04-04-04.


“Ιδού ο Νυμφίος έρχεται εν τω μέσω της Νυκτός"


Αγαπητά μου φιλαράκια

Θα ήθελα να σας αποχαιρετήσω για λίγο διάστημα.
Οι μέρες που διανύουμε για τον Ορθόδοξο Δρόμο είναι σημαντικές.
Θα είμαι και πάλι κοντά σας μετά το Πάσχα.

Εύχομαι μέσα από την Καρδιά μου Καλή Εσωτερική και Εξωτερική Ανάσταση στον καθένα μας.

Σας Αγαπώ όλους.
Φιλιά Πολλά.

Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”


Edited by - Just_A_Man on 05/04/2004 23:16:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 23:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ημερολόγιο 05-04-04 Μεγάλη και Αγία Δευτέρα.

“Ιδού ο Νυμφίος έρχεται εν τω μέσω της Νυκτός και μακάριος ο δούλος, ον ευρήσει γρηγορούντα, ανάξιος δε πάλιν ον ευρήσει ραθυμούντα.
Βλέπε, ούν Ψυχή μου, μη τω ύπνω κατενεχθής, ίνα μη τω θανάτω παραδοθής και της Βασιλείας έξω κλεισθής, αλλά ανάνηψον κράζουσα. Άγιος, Άγιος, Άγιος ει θεός ημών, προστασία των Ασωμάτων, Ελέησον ήμας”


Ιδού ο Νυμφίος και Γλυκός μας Χριστός θα έλθη έξαφνα τα μεσάνυχτα.
Ευτυχής θα είνε ο άνθρωπος τον οποίον θα εύρη ο Κύριος να αγρυπνή και να είνε έτοιμος, ανάξιος όμως είνε εκείνος που θα τον εύρη να είνε άμελής και απροετοίμαστος.
Πρόσεχε, λοιπόν, Ψυχή μου, μη (νικήθης κατά κράτος και) καταληφθής από τον πνευματικόν ύπνον (δηλαδή από την αμέλειαν,) και παραδοθής εις τον θάνατον (της αμαρτίας) και καταδικασθής τοιουτο τρόπως να μείνης έξω από την Bασιλείαν των Ουρανών.
Αλλά φρόντισε να συνέλθης και φωνάξε δυνατά:
Άγιος, Άγιος, Άγιος είσαι Συ ο Θεός, ελέησε μας με το να μας φυλάττης ύπο την προστασίαν και καθοδηγησιν των Ασωμάτων Άγιων Αγγέλων.

Ο Νυμφίος της Ψυχής μας, έρχεται μέσα στην Νύχτας.
Μέσα στο σκοτάδι της Ψυχής μας.
Ας τον υποδεχτούμε με ανοιχτή Καρδιά και διάνοια. Δηλαδή Ολόψυχα. !!!
Τον Ήλιο μέσα στην Νύχτα. Τον Ήλιο της Αγάπης και της Δικαιοσύνης

Είναι ο μόνος Ήλιος όπου με την διδασκαλία του σαν ακτίνες φωτός λαμπρύνουν την διάνοια μας, και με την θερμότητα του μαλακώνει την παγωμένη μας καρδιά από τον Πόνο και το Εγώ, με Αγάπη, Δικαιοσύνη, Μακροθυμία, Αρμονία και Ειρήνη.

Ας των αφήσουμε να μεταμορφώσει την Ψυχή μας σε Φωτεινό Άγγελο επί της Γης.

Καλή Άνοιξη στις Χειμωνιάτικες καρδιές μας.


Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”


Edited by - Just_A_Man on 05/04/2004 23:18:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 15:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε just a man,ποσο σεβασμο και ποση αγαπη εδειξαν οι χριστιανοι σε αλλες θρησκειες η φιλοσοφιες?
Εδειξαν μηπως ανοχη η μισαλλοδοξια?
Εδειξαν σεβασμο στην προσωπικοτητα των αλλοθρησκων η τους δολοφονησαν?
Και εν τελει,μηπως ο χριστιανισμος σου,ειναι μονο ο χριστιανισμος της φαντασιας σου και των ευσεβων σου ποθων?
Οι εβραιοχριστιανοι εξολωθρευσαν ολοκληρους πολιτισμους,κατω απο την ομπρελλα της χριστιανικης "αγαπης".
Και αν υπαρχει ενα γνωθι σαυτον για τους χριστιανους,αυτο θα πρεπει ναναι μονον της ειλικρινειας και οχι του φαρισαισμου.
Τα ιδια λεει και ο Sanchez,στο βιβλιο του για τις πρακτικες εφαρμογες των διδασκαλιων του Καστανεντα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 18:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλε just a man,ποσο σεβασμο και ποση αγαπη εδειξαν οι χριστιανοι σε αλλες θρησκειες η φιλοσοφιες?
Εδειξαν μηπως ανοχη η μισαλλοδοξια?
Εδειξαν σεβασμο στην προσωπικοτητα των αλλοθρησκων η τους δολοφονησαν?
Και εν τελει,μηπως ο χριστιανισμος σου,ειναι μονο ο χριστιανισμος της φαντασιας σου και των ευσεβων σου ποθων?
Οι εβραιοχριστιανοι εξολωθρευσαν ολοκληρους πολιτισμους,κατω απο την ομπρελλα της χριστιανικης "αγαπης".
Και αν υπαρχει ενα γνωθι σαυτον για τους χριστιανους,αυτο θα πρεπει ναναι μονον της ειλικρινειας και οχι του φαρισαισμου.
Τα ιδια λεει και ο Sanchez,στο βιβλιο του για τις πρακτικες εφαρμογες των διδασκαλιων του Καστανεντα.


Καλέ μας Φίλε Helios,

Σε ευχαριστώ που με τιμάς και πάλι.

Θα διακρίνουμε όλοι πολλές πραγματικότητες στα παραπάνω λόγια σου.
Είναι αλήθεια ότι και στην πορεία τον χριστιανών υπάρχουν και μαύρες σελίδες.

Αλλά για όλά τα κακά ένα να θυμάστε. Δεν ευθύνεται ο Γλυκός μας Χριστός.

Θα ήθελα τόσα να πω μα ο χρόνος πολύ λίγος. Είπα ότι δεν θα απαντήσω μηνύματα πριν από το Πάσχα, άλλα επειδή σε έχω αδικήσει είδη μια φορά με το να μην σου απαντήσω άμεσα, όχι ότι ήθελά να αποφύγω το μήνυμα σου, αλλά ο ένσαρκος χρόνος μας λειτουργεί χωρίς έλεος για όλους μας.

Πολύς κόσμος μπορεί να έχει διαφορές δικαιολογίες οι στοιχεία για να μην βρίσκετε στο Ορθόδοξο δρόμο. Και είναι κάτι που ο just το αποδέχεται.

Άλλα όταν ήρθε μυστικά Εκείνος στην Ζωή μου, αυτό είναι κάτι που δεν σου αφήνει περιθώρια.

Πολλοί μπορούν να πιστεύουν ότι είμαι ονειροπόλος φαντασιόπληκτος και ένα σωρό άλλα. Και έχουν δίκιο. Και ξέρει γιατί. Γιατί προφανώς δεν θα το έχουν βιώσει όπως το έχει βιώσει ό just.

Να θυμάστε ότι οι συνάνθρωποι μας που έχουν το Χριστό μέσα στην καρδιά τους θα τους διακρίνεις από την πραότητα τους την αφέλεια τους και γενικά από την παιδικότητα της ψυχής τους.

Οι συνάνθρώποι μας που δεν έχουν το Χριστό μέσα την καρδιά τους θα τους διακρίνεις από τους θυμούς που εκπέμπουνε την οργή την ζήλια την υπερηφάνεια την καύχηση, και γενικά την τάση να θέλουν να βάζουν τους συνάνθρωπους μας σε διχόνοια που αυτό προέρχεται από την μεγάλη αρρώστια της κενοδοξίας.

Δεν πάει να πει ότι κάποιος που λέει ότι είναι χριστιανός είναι και συνειδητά δίπλα στο Χριστό. Για δες και στους άλλους πνευματικούς δρόμους. Είναι συνειδητά σε αυτό που πρεσβεύουν?

Πρεσβεύουν τις διδασκαλίες του πνευματικού τους δάσκαλου?

Όπως κάθε πνευματικός δρόμος έτσι και ο Ορθόδοξός δρόμος έχει δεχτεί τις αλλοιώσεις του από τον ανθρώπινο παράγοντα.

Ας μην ξεχνάμε ότι και ο Χριστιανισμός ανά τους αιώνες έχει διαμορφώσει διάφορους δρόμους. Όπως Καθολικοί Ευαγγελιστές και ένα σωρό άλλοι δρόμοι.

Τελικά ο όρος εβραιοχριστιανοι είναι άτοπος και απευθύνετε σε μια συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων πάνω στον πλανήτη.

Δηλαδή για τους μουσουλμάνους της Γαλλίας που έχουν Γαλλική υπηκοότητα, η μπορεί να έχουν γεννηθεί και στην Γαλλία θα λέμε ότι είναι Τούρκο Μουσουλμάνοι?

Και εφόσον ο Γλυκός μας Χριστός είναι Θεός, δεν έχει το δικαίωμα να διαλέξει ένα μέρος για να ενσαρκωθεί?

Γιατί τελικά σε όσα σημεία της Γης και αν γεννηθεί να δεν γεννηθεί στην καρδιά μας από ότι φαίνετε δεν θα τον αποδεχτούμε!!!

Μετά από μακροχρόνια ερεύνα επτά ετών κατάληξα ότι ο Ορθόδοξος Χριστιανικός Δρόμος είναι ο καλύτερος δρόμος για τον just a man, για τους συνανθρώπους που βρίσκονται γύρο μας, την πατρίδα μας, και για όλο τον Πλανήτη.

Είναι ο ένας δρόμος Όμορφος, Ανάλαφρος, Μελωδικός, Κατανυχτικός Συντροφικός Ανοιξιάτικος Αναστάσιμος, Παραδεισένιος. Είναι ο δρόμος του γυρισμού για το σπίτι μας. Για την Ουράνια Κατοικία μας.

Επιστροφή στην Αγάπη!!!

Εκεί η καρδιά μου βρήκε Ειρήνη!!!

Μα η Ειρήνη θέλει Ρίσκο. Θέλει Ανδρεία Γενναιότητα και Τόλμη.

Η Ειρήνη είναι κάτι που το δικαιούμαστε όλοι. Αλήθεια. Τελικά πόση Ειρήνη υπάρχει γύρο μας?

Μια ανάγνωση στα περισσότερα topic θα σε βοηθήσει για να δημιουργήσεις την εικόνα μιας άλλής πραγματικότητας.
Αλήθεια πόσες Ψυχές από αυτές που είναι εδώ μέσα έχουν αφήσει λίγο χώρο για τον Πνευματικό δάσκαλο της Καρδιάς τους?

Ειρήνη. Το πιο γλυκό όνομα.

Και όπως θα ξέρεις από τα Αρχαία η λέξη Ειρήνη παράγεται από ρήμα Είρω και σημαίνει συνδέω, συνάπτω. Ειρήνη επομένως σημαίνει, ένωση, ενότητα, ομόνοια.

Δεν θα υπάρξει Ένωση αν δεν υπάρχει Κένωση. !!! Η ένωση με την Πηγή της Αγάπης και της Ειρήνης. Η ένωση με τον Γλυκό μας Χριστό.

Κένωση του κακού και κατώτερου μας Εαυτού. Τελικά πόσοι έχουν ελευθερωθεί από αυτό που πρεσβεύουν και πόσοι είναι σκλάβοι του κατώτερου Εαυτού?

Και αυτή η Κένωση μπορεί να γίνει μόνο μέσα από την Καινή Διαθήκη.

Η Καινή Διαθήκη είναι ότι κάνει ένα Άνθρωπο σε κάθε στιγμή να κοιτάζει τον καθρέπτη της Ψυχής της, και να νιώθεί ότι περνάει καλά. Ότι αρέσει ο Εαυτός της!!!

Αλήθεια πόσοι έχουν διαβάσει την Καινή Διαθήκη με αθωότητα και παιδικότητα στην καρδιά? Κάτι που αναφέρετε και μέσα στην Καινή Διαθήκη.

Εκεί είναι όλες οι απαντήσεις. Με μελέτη και αρκετές ώρες Ησυχασμού φανερώνονται όλες οι Αλήθειες!!!

Υστερόγραφο.
Η Πίστη είναι η μέγιστη Γνώση.

Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 07/04/2004 00:23:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 18:24:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καινή Διαθήκη.

Νομίζω ότι θα πρέπει ποια να σταματήσουμε να θέλουμε από
ένα συγκεκριμένο δρόμο, το Ευαγγέλιο να είναι στα μέτρα μας.

Αν και είναι. Αρκεί να μπορέσουμε να το διακρίνουμε.

Σε ότι έχει να κάνει με το καλό πάντα.


Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”


Edited by - Just_A_Man on 06/04/2004 18:25:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 23:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ημερολόγιο 7-4-2004 Μεγάλη και Αγία Τετάρτη.

Σήμερα ο Γλυκός μας Χριστός μας καλεί στον δρόμο της Καρδιάς.

Και αυτός ο δρόμος είναι στρωμένος με την Ταπείνωση και την Διακονία μας προς τον πλησίον. Ο δρόμος προς την Βασιλεία των Ουρανών. Ο Δρόμος της Επιστροφής. Επιστροφή στην Αγάπη και την Ειρήνη.

Για αυτό, σε σας όλους πολύ αγαπημένοι μου φίλοι, θα ήθελα να Προσευχηθείτε για τον just a man, η για όποιους άλλους αγαπάτε, για να λάβουμε αυτές τις δωρεές από Κύριο μας δια τις Πρεσβείες της Μητέρας του Φωτός.

Της Γλυκιά μας Παγκόσμιας Μάνας. Την πιο Τρυφερή και Στοργική Γέφυρα μεταξύ Γης και Ουρανού. Την Γλυκιά μας Παναγιά.

Είναι μια προσευχή σε πολλούς γνωστή. Μα όποιος έλαβε τις δωρεές της, βρήκε Γαλήνη και Ειρήνη στην Καρδιά του.


Γλυκιά μας Μάνα,
Γλυκιά μας Παναγιά,
Γλυκιά μας Οδηγήτρια,

Φώτιζε τον δρόμο της Καρδίας μας και της διάνοιας μας με το Φως της Σοφίας σου και της Αγάπης σου,

Πρέσβευε το Γλυκός μας Χριστό,

Ιησού, Σύ ο Γλυκύς και Ταπεινός τη Καρδία εισάκουσε με:

Απάλλαξε με:

Από την επιθυμία να με εκτιμούν.
Από την επιθυμία να με περιποιούνται όλοι.
Από την επιθυμία να με επιδοκιμάζουν.
Από την επιθυμία να είμαι περιζήτητος.

Απάλλαξε με, Ιησού!!!


Απάλλαξε με:

Από την επιθυμία να με λυπούνται.
Από την αξίωση να με βοηθούν.
Από την επιθυμία να με προτιμούν.
Από την επιθυμία να έχω επιρροή.
Από την επιθυμία να κυριαρχώ.

Απάλλαξε με, Ιησού!!!


Απάλλαξε με:

Από τον φόβο μη με ταπεινώσουν.
Από την φόβο μη με περιφρονήσουν.
Από την φόβο μη με κατατρέξουν.
Από την φόβο του να λησμονηθώ.
Από την φόβο του να μείνω μόνος.
Από τον φόβο μήπως με αδικήσουν
Από τον φόβο μήπως με υποπτεύονται.

Απάλλαξε με, Ιησού!!!

Άλλοι ας αγαπώνται περισσότερον από εμε, Ιησού δός μου την επιθυμία αυτή!!!

Άλλοι ας προοδεύουν, και ας ανέρχονται σε τιμές και αξιώματα.

Άλλοι ας χρησιμοποιούνται, και εγώ ας μένω παρηγκωνισμένος.

Ιησού, δώσε μου την επιθυμία!!!


Άλλοι ας επαινούνται, και εγώ ας λησμονούμαι.
Άλλοι ας προτιμώνται εις όλα.

Δός μου τις αρετές εις βαθμόν τέλειον, ανάλογα προς την ικανότητα μου.

Επομένως, αξίωσε τους άλλους να είναι τελειότεροι από εμέ.

Ιησού, δώσε μου την επιθυμία αυτή!!!

Αμήν!
Αμήν!
Αμήν!

Ω!!! Ένα ο Θεός μας εισακούσει την προσευχή μας αυτήν – και βέβαια θα την εισακούσει, αν είναι ταπεινή και ειλικρινή – ποια ήρεμα και γαλήνη θα είναι η ψυχή μας.

Πόση χαρά στην καρδιά μας, Πόση Πίστη, και σταθερότης θα συνοδεύει το βίο μας, γιατί ποία, Αγάπη, Ταπεινοφροσύνη και Αφοσίωση θα εμπνέει τας πράξεις μας!!!

Η προσευχή του ταπεινού άνθρωπου λυγίζει το Θεό.

Αν οι Αρετές δεν έρχονται, από την προσωπική μας θέληση και ελεύθερη βούληση μας, δεν έχουν αξία για τον Γλυκό μας Χριστό.


Είθε, να γίνει όλη μας η Ύπαρξη μια Προσευχή με υπομονή και θέληση στο θέλημα Σου.

Αμήν!
Αμήν!
Αμήν!


Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 07/04/2004 23:50:37

Edited by - Just_A_Man on 07/04/2004 23:52:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 23:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο Χριστος εγινε αυτο που ηταν...
ο Βουδας εγινε αυτο που ηταν...
αυτος που θελησε να γινει αυτο που ειναι
εγινε ο Εαυτος του...
Οι υπολοιποι γινονται ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ,ΒΟΥΔΙΣΤΕΣ ΚΤΛ...
θυμαμαι ενα τραγουδι "κανεις δεν θελει να γινει ο Εαυτος του σημερα"...
στην πραγματικοτητα αυτος που ακολουθει τον Χριστο ειναι πιο μακρια Του...

καλο πασχα just...
ευχομαι να εισαι παντα καλα...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 15:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε just,πιστευω οτι εχεις καλες προθεσεις...
ομως...
μπορει κανεις να αγαπα,χωρις να ειναι χριστιανος,
χωρις να πιστευει στον χριστιανισμο η στον Χριστο.
Κοσμικα,αυτος ειναι σε αρμονια με τον Νομο,
ομως καποτε οι χριστιανοι εκαιγαν καποια τετοια ελευθερα πνευματα,
σαν αιρετικους,
και η νοοτροπια αυτης της πνευματικης ανελευθεριας,
αυτης της μισαλλοδοξιας και του πνευματικου φασισμου,
συνανταται κυρια στις ιουδαιογενεις θρησκειες.
Ετσι,οι βουδδιστες για παραδειγμα,
αλλα και οι προχριστιανικες θρησκειες στην Ευρωπη,
ηταν πιο ειρηνικες και συγκρητιστικες,
απο τα ιουδαιογενη παραγωγα.
Ετσι,"αυτοι που δεν ειναι μαζι μας,ειναι εναντιον μας",
δεν ειπωθηκε απο τον Βουδδα,τον Κρισνα η τον Ορφεα,
αλλα απο τον Ιησου,και χρησιμοποιηθηκε κατα κορον,
απο τους Μπους καθε εποχης,
οι οποιοι ομως δεν μπορεσαν να χρησιμοποιησουν
τις Βουδδιστικες Σουτρες η τα εναπομειναντα Ορφικα,
παρα μονον ιδεολογηματα και βιβλια,
που χωριζουν ,διαιρουν και κατακρινουν,
επειδη εχουν ενσωματωμενη τη βια μεσα τους.
Ηιστορικη πρακτικη τους αυτο δειχνει.
Ετσι καλυτερα να κυττας για ειρηνικους -αρμονικους Ανθρωπους,
παρα για χριστιανους και μη.
Καλη ΣΩΜΑΤΙΚΗ-ΨΥΧΙΚΗ-ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΤΑΣΗ-ΑΝΑΣΤΑΣΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 16:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ο Χριστος εγινε αυτο που ηταν...
ο Βουδας εγινε αυτο που ηταν...
αυτος που θελησε να γινει αυτο που ειναι
εγινε ο Εαυτος του...
Οι υπολοιποι γινονται ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ,ΒΟΥΔΙΣΤΕΣ ΚΤΛ...
θυμαμαι ενα τραγουδι "κανεις δεν θελει να γινει ο Εαυτος του σημερα"...
στην πραγματικοτητα αυτος που ακολουθει τον Χριστο ειναι πιο μακρια Του...

καλο πασχα just...
ευχομαι να εισαι παντα καλα...


Πόσους συνειρμούς μου δημιουργούνται καλέ μου φίλε Ryche.

Μα τελευταία ο χρόνος μου δεν μου επιτρέπει να προσφέρω όσα θα ήθέλα.

Θα πρέπει να έχουμε ποια προτεραιότητες.

Θα το κρατήσω το μήνυμα σου στην Καρδιά μου και κάποια στιγμή θα επανέλθω.

Θα προσφέρω μόνο δύο γραμμές.


Ο ΘΕΟΣ δημιουργεί μόνο πρωτότυπα.
Δεν του αρέσουν τα αντίγραφα.

O Γλυκός μας Χριστός μας Ζητάει από όλους να είμαστε ο Εαυτός μας. Αλλά ο καλός Εαυτός!!!
Απλά οδηγίες μας πρόσφερε. Το τιμόνι της ζωής μας το έχουμε στα χέρια μας!!!


Καλό και Ευλογημένο Πάσχα να Ζήσουμε όλοι μας.

Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”


Edited by - Just_A_Man on 08/04/2004 16:21:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 16:43:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλε just,πιστευω οτι εχεις καλες προθεσεις...
ομως...
μπορει κανεις να αγαπα,χωρις να ειναι χριστιανος,
χωρις να πιστευει στον χριστιανισμο η στον Χριστο.
Κοσμικα,αυτος ειναι σε αρμονια με τον Νομο,
ομως καποτε οι χριστιανοι εκαιγαν καποια τετοια ελευθερα πνευματα,
σαν αιρετικους,
και η νοοτροπια αυτης της πνευματικης ανελευθεριας,
αυτης της μισαλλοδοξιας και του πνευματικου φασισμου,
συνανταται κυρια στις ιουδαιογενεις θρησκειες.
Ετσι,οι βουδδιστες για παραδειγμα,
αλλα και οι προχριστιανικες θρησκειες στην Ευρωπη,
ηταν πιο ειρηνικες και συγκρητιστικες,
απο τα ιουδαιογενη παραγωγα.
Ετσι,"αυτοι που δεν ειναι μαζι μας,ειναι εναντιον μας",
δεν ειπωθηκε απο τον Βουδδα,τον Κρισνα η τον Ορφεα,
αλλα απο τον Ιησου,και χρησιμοποιηθηκε κατα κορον,
απο τους Μπους καθε εποχης,
οι οποιοι ομως δεν μπορεσαν να χρησιμοποιησουν
τις Βουδδιστικες Σουτρες η τα εναπομειναντα Ορφικα,
παρα μονον ιδεολογηματα και βιβλια,
που χωριζουν ,διαιρουν και κατακρινουν,
επειδη εχουν ενσωματωμενη τη βια μεσα τους.
Ηιστορικη πρακτικη τους αυτο δειχνει.
Ετσι καλυτερα να κυττας για ειρηνικους -αρμονικους Ανθρωπους,
παρα για χριστιανους και μη.
Καλη ΣΩΜΑΤΙΚΗ-ΨΥΧΙΚΗ-ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΤΑΣΗ-ΑΝΑΣΤΑΣΗ.



Καλέ μας φίλε Helios,

Πόσα θα ήθελα να πω αλλά ο χρόνος μου με περιορίζει.

Θα ήθελα να προσφέρω λίγα λόγια



Ο μεγαλύτερος Αιρετικός που μπορεί να υπάρχει είναι αυτός που Αίρεται κατά της Αγάπης με οποιοδήποτε τρόπο.

Ακόμα και αν είναι Χριστιανός.

Πιστεύω ότι για να είμαστε πάνω στην Γη, μάλλον όλοι, άλλοι πολύ ,άλλοι λιγότερος είμαστε Αιρετικοί!!!

Όλο το πρόβλημα είναι μόνο σε μια διεργασία. Στην Αποδοχή!!!
Εκεί είναι που κολλάμε όλοι και σε όλα.

Καλό Πάσχα φίλε μας καλέ.

Και ο just a man σε εκτιμά!!!


Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2004, 06:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ημερολόγιο 10-4-2004

Σε ευχαριστώ που για ακόμα μια φορά με έκανες
να αισθανθώ ότι τίποτα δεν έχω, και τα πάντα μου ανήκουν.

Γιατί έχω Εσένα.

Σε ευχαριστώ Σώμα της Ψυχής μου.
Σε ευχαριστώ Αιμοδότη της Kαρδιάς μου.

Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy