ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Ημερολόγιο Just A Man. - H Εν Χριστώ Ζωή μου.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2004, 12:46:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εν Χριστό Ασκητές

Εκεί που η λογική οδηγεί σε αδιέξοδο βάζω μια τελεία. Και αφήνομαι ότι με αξιώσει Εκείνος να αισθάνομαι.
Και για να το Επιτρέπει Εκείνος, κάτι περισσότερο θα ξέρει.

Μπορεί να μην ξέρω τον Εαυτό μου. Τώρα ποια ξέρω. Και μέχρι την τελευταία μου πνοή θα το κραυγάζω!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πιστεύω σε ένα Πατέρα, Υιό και Παν Άγιο Πνεύμα.
Πιστεύω στην Αγάπη, την Αλήθεια και την Ζωή.

Είθε Εκείνος, να είναι πάντα ζωντανός μέσα στις Ανθρώπινες καρδιές.
Είθε η Διδασκαλία του να είναι η αληθινή κατάσταση της Ψυχή μας.
Και εξωτερικά και εξωτερικά.
Είθε να μας φυλάει από το θανάσιμο αμάρτημα της κατάκρισης και με διάκριση να αγκαλιάζουμε την κάθε πληγωμένη χριστιανοσύνη.


Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

just a man


“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”
"Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη Εκείνου, να είναι μαζί μας"
”Είθε o Παράκλητος, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων”.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 00:32:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εν Χριστό Ασκητές

Καλούμαστε να γίνουμε Μακάριοι.

Ο Γλυκός μας Χριστός, μας άφησε μια από τις μεγάλες κληρονομιές στους λόγους του.
Και ένας από αυτούς είναι:

Ελέησε, για να Ελεηθείς.

Πόσες σκέψεις αναβλύζουν σαν μύρο από αυτό το λόγω.

Μα, το πιο σημαντικό, σε ότι γίνεται σε αυτό τον κόσμο, όλα ξεκινάνε από την αρχή.
Έτσι και ο μακαρισμός ξεκινάει από εμάς, και καταλήγει σε μας.
Ελέησε, για να Ελεηθείς,

Συχώρησε, για να συγχωρήθεις,
Θεράπευσε, για να Θεραπευτείς,
Διακόνησε, για να Διακονηθείς,
Δίδαξε, για να Διδαχτείς,
Προσευχή σου, για να Ανυψωθείς,
Χαμογέλασε, για να Χαρείς,
Ευλόγησε, για να Ευλογηθείς,
Σώσε, για να Σωθείς,
Άκουσε, για να Ακουστείς,
Διάβασε, για να Διαβαστείς,
Κατανόησε, για να Κατανοηθείς,
Ελευθέρωσε, για να Ελευθερωθείς,
Ειρήνευσε, για να Ειρηνεύσεις,
Αγάπησε, για να Αγαπηθείς!!!


Το μόνο που χρειάζεται είναι να είμαστε συγ-κεντρω-μένοι.
Να μένουμε στο κέντρο μας. Στην Ψυχή μας.

Είθε το κέντρο της Ψυχή μας να είναι Εκείνος, και σε Εκείνο να καταλήγουν όλα!!!

Με αγαθή Αγάπη 7X7,

just a man


“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”
"Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη Εκείνου, να είναι μαζί μας"
”Είθε o Παράκλητος, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων”.


Edited by - Just_A_Man on 11/06/2004 00:34:47

Edited by - Just_A_Man on 13/06/2004 12:57:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2004, 12:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η Μεγάλη στιγμή έφτασε και το πρώτο βήμα Ενότητας Έγινε.

Από εχτές μπήκε ακόμα ένα σύνδεσμος Αγάπης.


Θα παρακαλούσα το καλό μας Admin, μετά από προσωπική μου επιθυμία να μετονομάσει το παρόν topic:

ΤΟ ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ - Επιστροφή στην Αγάπη

Σε

Γνώρισε τον Εαυτό σου - Επιστροφή στην Αγάπη

Θα είμαι σύντομα κοντά σας με περισσότερα νέα.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

just a man



“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”
"Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη Εκείνου, να είναι μαζί μας"
”Είθε o Παράκλητος, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων”.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2004, 13:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα παρακαλούσα το καλό μας Admin, μετά από προσωπική μου επιθυμία να μετονομάσει το παρόν topic:

ΤΟ ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ - Επιστροφή στην Αγάπη

Σε

Γνώρισε τον Εαυτό σου - Επιστροφή στην Αγάπη



Φίλε Just_A_Man Καλή σου μέρα. Αν κανεις edit στο πρώτο σου μήνυμα μπορείς ν' αλλάξεις τον τίτλο και συ ο ίδιος, αν δε κάνω λάθος.


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2004, 15:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Θα παρακαλούσα το καλό μας Admin, μετά από προσωπική μου επιθυμία να μετονομάσει το παρόν topic:

ΤΟ ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ - Επιστροφή στην Αγάπη

Σε

Γνώρισε τον Εαυτό σου - Επιστροφή στην Αγάπη



Φίλε Just_A_Man Καλή σου μέρα. Αν κανεις edit στο πρώτο σου μήνυμα μπορείς ν' αλλάξεις τον τίτλο και συ ο ίδιος, αν δε κάνω λάθος.


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος


Σε ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια.
Σε ευχαριστώ καλέ μας συνταξιδιώτη 1900.

Ευλογημένο να είναι το ταξίδι μας στο μονοπάτι της Αγάπης.


Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

just a man



“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”
"Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη Εκείνου, να είναι μαζί μας"
”Είθε o Παράκλητος, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων”.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 10:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ημερολόγιο 27-6-2004

Αγαπητά μου μέλη και περαστικοί αναγνώστες,

Από σήμερα, μετά από προσωπική μου επιθυμία, το παρόν topic θα μετονομαστεί από:
ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ - Επιστροφή στην Αγάπη,
σε Ημερολόγιο Just A Man. - H Εν Χριστώ Ζωή μου.

Καλό ταξίδι ας έχουμε όλοι μας στον δύσκολο ασκητικό μας βίο.
Είναι δύσκολος. Μα αξίζει!!!



Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man

Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη Εκείνου, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

Edited by - Just_A_Man on 27/06/2004 23:47:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 13:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητά μου μέλη και περαστικοί αναγνώστες,

Σε μια σειρά αλλαγών, νέα πορεία, το καράβι της Ψυχής μου χαράζει.

Από σήμερα, μετά από προσωπική μου επιθυμία,
το topic Η Θρησκεία της Αγάπης, θα μετονομαστεί σε:
" ----Οδός Θεογνωσίας---- Αγάπης Ενότητας Ειρήνης.".

Οδός Αγάπης Ενότητας Ειρήνης.

Ένα Εσωτερικό ταξίδι στον Ορθόδοξο Χριστιανικό Δρόμο.

Ας είναι το ταξίδι μας γεμάτο με Αγάπη, με Ελευθερία, με Ενότητα, με Έλεος, με Ευαγγελισμό, με Ευγνωμοσύνη και με Ειρήνη.

Καλό ταξίδι ας έχουμε όλοι μας στον δύσκολο ασκητικό μας βίο.

Προορισμός μας ας είναι να εργαζόμαστε το Αγαθό.


Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.
just a man

Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη Εκείνου, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

Edited by - Just_A_Man on 15/06/2004 13:59:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2004, 00:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πνευματικό και Προσωπικό Ημερολόγιο 17-6 27-6 2004.

Μέσα σε δέκα μέρες βίωσα ένα καταιγισμό συναισθημάτων και βιωμάτων.

Μερικά από αυτά καταγραφτήκαν και στο topic:
Οδός Θεογνωσίας.


Μα το πιο σημαντικό είναι η γέννηση μιας νέας Ψυχής στης 26-6-2004.

Ευλογημένη να είσαι μέσα στο ταξίδι της Δημιουργίας.

Θα ήθελα να γράψω περισσότερα μα η Ψυχή μου δεν είναι σε διάθεση συγγραφής.


Με αγαθή Αγάπη 7Χ7,

just a man.


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 12:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοσμικό Ημερολόγιο 4 Ιουλίου 2004. Ημερολόγιο Ζωής.

Ναι Ζωής.

Γιατί Εσύ Κύριε μας εκτός από το Φως (Πνεύμα-Διάνοια) εκτός από την Αλήθεια (Αγάπη-Καρδιά) είσαι και Η ΖΩΗ!!! (Το Σώμα μας και ότι το περιβάλει).

Ζωοδότη της Ζωής μας. Ευλόγησε μας.

Ευλόγησε την Εθνική Oμάδα της Ελλάδος σου, με Σοφία σε κάθε τους Kίνηση, με Ταπεινοφροσύνη σε κάθε τους Σκέψη και με Αγάπη και Συγκίνηση να αναβλύζει μέσα από τις Καρδιές τους.

Σήμερα με ταπεινή καρδιά ας προσευχηθούμε όλη για την μεγάλη Συνάντηση στην Πορτογαλία.

Είθε η Αγάπη του Θεού, η Δύναμη του Υιού και η Χάρης του Αγίου Πνεύματος να ευλογήσει την Εθνική Ελλάδος και να μας πλημμυρίσουν με Χαρά και Ευγνωμοσύνη τις καρδιές μας.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 16:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα παρακαλούσα να μην καταχωρίστε άλλο μήνυμα μέχρι το τέλος της ημέρα για να διαβαστεί το παρόν μήνυμα από όσο κόσμο περισσότερο, με την ελπίδα το μήνυμα να φτάσει στου φίλαθλους στην Πορτογαλία. Όποιο μπορεί και έχει φίλο στην Πορτογαλία να το στείλει και να μοιραστεί μεταξύ του κόσμου.

Πολλές φορές το έχω πει ότι οι λέξει έχουν δόνηση. Για αυτό ας είναι το σύνθημα μας στο βραδινό αγώνα:

Σηκώστε το, το Ευλογημένο,
Να κάνει τον Έλληνα ενωμένο.

Σηκώστε το, το Ευλογημένο,
που είναι θέλημα Θεού δοσμένο.

Σηκώστε το, το Ευλογημένο,
για να κάνει τον λαό μας δοξασμένο.

Σηκώστε το, το Ευλογημένο,
μήνυμα Ειρήνης σε όλο τον κόσμο σταλμένο.

Just Σηκώστε το !!!!
Αμήν! Αμήν! Αμήν!


Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

just a man



Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

Edited by - Just_A_Man on 04/07/2004 16:55:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 01:20:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ, ΓΕΙΑ ΣΟΥ!!!!!!!

Η αρχαίοι ημών πρόγονοι, οι φωτοδότες του παγκόσμιου πολιτισμού, οι γεννήτορες του Ολυμπιακού ιδεώδους και της Δημοκρατίας, είχαν 12 Θεούς.

Η σύγχρονη ΕΛΛΑΣ έχει………..επίσης 12!!!

Το έγραφε πλατιά φαρδιά το πούλμαν που μετέφερε την εθνική ομάδα μας, και το Απολλώνιο Φως έλαμψε πάνω από το γήπεδο!

Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε αυτούς τους λαμπρούς εκπροσώπους του Ελληνισμού!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 01:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είθε Πάντα να είναι περισσότερα αυτά που μας Ενώνουν, παρά αυτά που μας χωρίζουν!!!

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

just a man

Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 02:07:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΘΕΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ, Η ΦΛΟΓΑ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ, ΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΦΩΤΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΩΝΕΙ ΞΑΝΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ!!


ΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ, ΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ, ΑΣ ΓΚΡΕΜΙΣΕΙ ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΠΟΥ ΑΠΛΩΘΗΚΕ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΙΕΡΑ ΤΟΥΤΑ ΧΩΜΑΤΑ.


ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ, Η ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΓΝΩΣΗ ΣΤΑΘΗΚΕ ΠΙΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΑΠΟ ΤΗ ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ………..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2004, 22:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ημερολόγιο 9-7-2004

Φίλοι μου,

Τις τελευτές μέρες μου προέκυψαν κάποιοι συνειρμοί σε άλλα topic, και είπα να τους μοιραστώ και από αυτό το topic.

Οι παρακάτω συνειρμοί δεν απευθύνονται σε κανένα προσωπικά απολύτως.

Ομαδικότητα - Οικουμενικότητα.

Εδώ μέσα δεν έχουμε να μοιράσουμε τίποτα. Αν έτσι κάποιος το αισθάνεται ίσως θα πρέπει να διακρίνει ποιος φόβος είναι που τον κάνει να λειτουργεί έτσι.

Θα πρέπει επίσης να καταλάβουμε όλοι μας ότι εδώ μέσα, και γενικά στην Ζωή μας, δεν είμαστε για να πάρουμε την ρεβάνς σε κανένα επίπεδο.

Ούτε στη Γη ούτε στον Ουρανό. !!!!!!!

Ο γεμάτος Αγάπη άνθρωπος χωράει παντού. Ο Εγωιστής Πουθενά. Ούτε στον Εαυτό του. Το Ναι στην Αγάπη έχει προοπτική. Το Όχι του φόβου καμία.

Η Διάκριση είναι η πιο μεγάλη αρετή. Αν την αποκτήσουμε θα μπορούμε να είμαστε ισορροπημένοι μέσα στην ανισορροπία αυτού του κόσμου.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

999


Edited by - Just_A_Man on 09/07/2004 22:09:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2004, 23:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο καθένας μπορεί λοιπόν να ευαγγελίζεται και να περιφέρει την δικιά του «αλήθεια» περί αγάπης και ενότητας. Αλλά από αυτό το σημείο έως την πραγματική διάσταση του θέματος, και της «αλήθειας» γενικότερα, υπάρχει ΤΟ ΧΑΟΣ. Επομένως, η «αλήθεια» είναι αυστηρά προσωπικό βίωμα ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Το θέμα για μένα προσωπικά είναι αλλού και όχι στις αυθαίρετες δοξασίες και τις δίχως αντίκρισμα προσευχές. Με τις προσευχές και τα ευχολόγια κάποτε απαγορεύτηκε και η προφορά της λέξης ΕΛΛΗΝ!

Τι είναι αυτό που μας λείπει ως ζώσα κοινωνία, έχοντας κληρονομήσει τον Ελληνικό πολιτισμό με τα μεγαλουργήματα του, ώστε να έχουμε μία ξεκάθαρη εθνική συνείδηση ικανή να μας ενώνει?

Την ίδια στιγμή, και έξω από εμάς, ολόκληρη η παγκόσμια διανόηση βλέπει την Ελλάδα ως μητέρα παντός αγαθού του πολιτισμού αλλά και ταυτόχρονα ως μοναδική οδό διαφυγής από τα μεγάλα αδιέξοδα της σύγχρονης ανθρωπότητας, μαζί και του αναχωρητισμού και της εσχατολογίας που επικίνδυνα διαποτίζει ο ιουδαϊζον χριστιανισμός.

Μία διαφυγή που ούτε με «εξωκόσμιες αλήθειες» μπόρεσε ποτέ έστω και να προσεγγιστεί (Βυζαντινός μεσαίωνας-οπισθοχώρηση της επιστήμης του ελεύθερου λόγου και της φιλοσοφίας-καταστροφές άλλων πολιτισμών κτλ) αλλά ούτε και προσφέρει ακόμα και στις μέρες μας τίποτε άλλο εκτός από πόλεμο στο όνομα του κοινού-Θεού-Γιαχβέ, εξαθλίωση και ατελείωτο αίμα.

Αρκεί μία ματιά γύρω μας (λυσσαλέα διαμάχη Ελλαδικής και Πατριαρχείου για τα….εδάφη!) για να αντιληφθούμε ότι Η ΕΞΑΓΓΕΛΘΕΙΣΑ «ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ» ΕΠΙ 1700 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΛΑ ΕΜΠΟΡΕΥΕΤΑΙ ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ ΨΥΧΕΣ!

Ένας άξιος εκφραστής της διανόησης, ο Βιλαμόβιτς, είπε σχετικά: «κάθε λαός είναι υπερήφανος για την πνευματική του κτήση. Αλλά η ελληνική φυλή στέκεται ψηλότερα από κάθε άλλη, διότι έχει τούτο το προσόν, να είναι η μητέρα παντός πολιτισμού». Και η οικουμενικότητα αυτού του πολιτισμού ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να συγχέεται ούτε με «εξωκόσμιες αλήθειες» αλλά ούτε και με εκφραστές αυτής της δοτής «αλήθειας».

Εάν ακούγεται πολύ «πατριωτική» αυτή η στάση, ε ναι, τότε είμαι απλά πατριώτης.

Ποιο είναι άραγε το όφελος με το να παραχαράζουμε, να εγκληματούμε στο σώμα της Ελληνικής ιστορίας, θέλοντας να «εξελληνίσουμε» ΟΛΑ τα ιουδαϊκά πρότυπα και ιδεολογίες? (Βυζάντιο, χριστιανισμό, ενίοτε και…….τον ίδιο τον Ιησού!!)

Ποιο το όφελος από την ακύρωση της πνευματικής μας κληρονομιάς? Διότι, πολύ απλά, η έντεχνη νοθεία και η εμμονή μας σε έναν παράλογο και αφύσικο κόσμο μίας ιουδαϊκής φαντασίωσης, ΜΟΝΟ ΤΗΣ ΑΚΥΡΩΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΕΠΙΦΕΡΕΙ. Και αυτό και ζούμε καθημερινά.

Και τέλος, ποιο το όφελος της «μεσοβέζικης» κατάστασης που ζούμε μεταξύ της «εξ αποκαλύψεως αλήθειας» και της «κούφιας» υπερηφάνειας μας για……….το μεγάλο και ένδοξο παρελθόν μας?

ΚΑΝΕΝΑ ΟΦΕΛΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ! Το μοναδικό «όφελος» είναι η μηδαμινότητα μας. Ότι μας είπανε το αρπάξαμε από τα μαλλιά χωρίς καν να το σκεφτούμε. Αρκεί που μας το είπε ο τάδε «Άγιος » ή ο ΧΥ «Πατέρας» «Γέροντας» «Μέγας» κτλ.

Βέβαια, όλες αυτές τις «παραδόσεις» τις κληρονομήσαμε ως ένα επακόλουθο της ρωμιοσύνης. Ουσιαστικά μία «παράδοση» που είναι προϊόν ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΑΙΩΝΩΝ, και έφτασε στα χέρια μας ως……Ελληνικό Βυζάντιο!

Όση ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑ αποπνέει η «εξ αποκαλύψεως αλήθεια» άλλο τόσο αποπνέει και το «Ελληνικό» Βυζάντιο……….

Αυτά προς το παρόν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 10:26:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe,

Δεν είμαι σε διάθεση να αναλύσουμε τα παραπάνω ερωτήματα.
Σε ευχαριστούμε για όσα μας προσέφερες.

Αυτά προς το παρόν.

Να είσαι καλά.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

999


Edited by - Just_A_Man on 16/07/2004 10:31:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 15:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πνευματικό Ημερολόγιο 17-07-2004 - Αγίας Μαρίνας.

Σε ευχαριστώ που για ακόμα μια φορά με έκανες
να αισθανθώ ότι τίποτα δεν έχω, και τα πάντα μου ανήκουν.

Γιατί έχω Εσένα.

Σε ευχαριστώ Σώμα της Ψυχής μου.
Σε ευχαριστώ Αιμοδότη της Kαρδιάς μου.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

999

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2004, 17:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καμία θρησκεία δέν οδηγεί στην αληθινή Θεότητα.......


Ο "άθρησκος" έχει κάποτε ενοχές. Ο θρησκευόμενος των δογματικών κοσμοθεάσεων (και ιδιαίτερα των τριών Αβρααμικών) έχει ΠΑΝΤΟΤΕ ενοχές, αφού αμαρτάνει ακόμα και........με την σκέψη!!!

Και ο νοών νοείτω....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 12:00:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καμία θρησκεία δέν οδηγεί στην αληθινή Θεότητα.......


Ο "άθρησκος" έχει κάποτε ενοχές. Ο θρησκευόμενος των δογματικών κοσμοθεάσεων (και ιδιαίτερα των τριών Αβρααμικών) έχει ΠΑΝΤΟΤΕ ενοχές, αφού αμαρτάνει ακόμα και........με την σκέψη!!!

Και ο νοών νοείτω....




Schwabe,

Την παραπάνω ερώτηση θα την απαντήσω από το topic:

Οδός Θεογνωσίας - Αγάπης Ενότητας Ειρήνης.

Και το εννοώ.

To παρόν topic είναι περισσότερο μια προσωπική καταγραφής κάποιων προσωπικών εμπειριών.

Θα ήταν επιθυμητό (και όχι αναγκαστικό) γενικά την προσφορά των ερωτήσεων σου να γίνονται από το topic:

Οδός Θεογνωσίας - Αγάπης Ενότητας Ειρήνης.

Αυτό θα εξαρτηθεί από τον Σεβασμό και την Αγάπη σου προς την Επιθυμία μου.

Ευχαριστώ,

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

999

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 14:11:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το μαγικό νούμερο 4.

Απίθανο...

KΑΙ ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΣΤΗΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

44 χρόνια μετά την πρώτη διοργάνωση του ευρωπαϊκού κυπέλλου , την
4η χρονιά της νέας χιλιετίας(2004)και την 4η Ιουλίου έγινε ο τελικός
της Εθνικής Ελλάδας με την Πορτογαλία. Η Ελλάδα έφτασε στην 4η φάση
της διοργάνωσης περνώντας από την φάση των ομίλων με 4 βαθμούς , 4
γκολ παθητικό και 4 ενεργητικό. Κατέκτησε το τρόπαιο κάνοντας την 4η
νίκη της στη διοργάνωση σε βάρος των Πορτογάλων , και φτάνοντας έτσι
στα μεταξύ τους παιχνίδια στις 4 νίκες, 4 ισοπαλίες και 4 ήττες.

Ε + Λ + Λ + Α + Σ
5+12+12+1+19 = 49 --> 4+9=13 ---> 1+3=4

Εν Χριστό Ασκητές,

Σε ανύποπτο χρόνο είχα καταχωρίσει ένα μήνυμα στο Πνευματικό μου Ημερολόγιο :
(Ημερολόγιο Just A Man. - H Εν Χριστώ Ζωή μου) στης 02/06/2004 : 10:17:43,
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3483&whichpage=3&ARCHIVE=
σχετικά με μια σχέση αριθμών σαν μια αλήθεια.

Πότε δεν την εξήγησα όμως.

Σήμερα ήλθε η μέρα να λάβω ένα μήνυμα στο ηλεκτρονικό μου ταχυδρομείο και να επιβεβαιώσει αυτή την εξίσωση.

Προς το παρόν δεν έχω σχόλια. Συν το χρόνο...

Υστερόγραφο.

Λείπει το 7Χ7.


Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

999


Edited by - Just_A_Man on 21/07/2004 14:18:57

Edited by - Just_A_Man on 21/07/2004 14:53:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 21:52:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου Φίλοι,

Θα ήθελα να σας αποχαιρετίσω για λίγο χρονικό διάστημα.

Αισθάνομαι ότι χρειάζομαι ξεκούραση.

Για λίγο διάστημα δεν θα καταχωρώ μηνύματα.

Εύχομαι όλα τα μέλη να έχουν ένα ξεκούραστο και ευλογημένο καλοκαίρι.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

999


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2004, 00:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πνευματικό Ημερολόγιο 15-08-2004 – Δεκαπενταύγουστος .

Γιορτής της Μητέρας.
Θέλω να γράψω πολλά.
Μα, όλα φτωχά τα βρίσκω.
Σε ευχαριστώ που με έκανες να νιώσω σαν παιδί και πάλι. Όπως τότε.
Σε ευχαριστώ Μάνα μας γλυκιά.

Γλυκέ μας Ιησού,

Σε ευχαριστώ που για ακόμα μια φορά με έκανες
να αισθανθώ ότι τίποτα δεν έχω, και τα πάντα μου ανήκουν.

Γιατί έχω Εσένα.

Σε ευχαριστώ Σώμα της Ψυχής μου.
Σε ευχαριστώ Αιμοδότη της Καρδιάς μου.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man



Είθε η Χάρις του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού,
και η Αγάπη του Θεού και Πατρός,
και η Κοινωνία του Αγίου Πνεύματος,
είη μετά πάντων υμών!!!

999


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 00:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά αναρωτιέμαι φίλτατε Just A Man,

μετά από τρεισήμισι εβδομάδες απραξίας στα προσωπικά σου υμνολόγια επανέρχεσαι για να κάνεις ΤΙ? Όσο εσύ θα συνεχίζεις να μπερδεύεις το esoterica με ορθόδοξο άμβωνα, ας δούμε λίγο την θέση της Μητέρας στον Χριστιανισμό.

Είναι τελικά η εβραϊκής καταγωγής Μύριαμ (Μαρία ή Παναγία ή ακόμη περίπου…..2.000 ονόματα!) ένα πρόσωπο αδιαμφισβήτητου κύρους και αποδοχής από τον Χριστιανισμό ή απλά κατέληξε μέσα από διαμάχες και θεολογικές φαγωμάρες ως ένα «αναγκαίο κακό»?

Πρέπει να λατρεύεται η Μαρία, και ως τι, ή είναι απλά άξια τιμών? Τι λένε σχετικά οι Πατέρες και Άγιοι του δόγματος?

Ο ουσιαστικός ιδρυτής του Χριστιανισμού Παύλος, φανατικός μισογύνης εξάλλου, ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ στις επιστολές του!

Τυχαίο ή σκόπιμο και επιβεβλημένο?

Οι δεινές Μαριολογικές έριδες της συνόδου της Εφέσου το 431 έχουνε χαραχθεί βαθιά στην ιστορία, ενώ ταυτόχρονα είναι γνωστό ότι την είσοδο στην εποχή της Μαριολατρίας την άνοιξε το πατριαρχείο Αλεξάνδρειας και μάλιστα εν μέσω σκληρότατων αντιδράσεων, όπως π.χ. του Ιωάννη Χρυσοστόμου.
Να ενεργούσε άραγε το πατριαρχείο Αλεξάνδρειας από…άγνοια των δογματικών θέσεων του Χριστιανισμού ή υπό την πίεση μίας ακόμη «λαϊκής επιταγής των παγανιστών»?

Μήπως απλά αντιλαμβάνονταν ότι για να υπάρξει ο Χριστιανισμός ως Θρησκεία του κόσμου της Μεσογείου εκτός της κρατικής ράβδου έπρεπε να αποδοθεί στις λαϊκές μάζες και η λατρεία της Ίσιδος?

Τι μας μεταφέρουνε για παράδειγμα οι Γραφές για τον Θάνατο της μητέρας του Ιησού? Πώς και πού πέθανε? Ποια εδάφια ασχολούνται με ένα τόσο σημαντικό (σήμερα…) για την χριστιανοσύνη πρόσωπο?

ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΣΙΩΠΟΥΝ ΟΙ ΓΡΑΦΕΣ? ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΧΑΡΑΜΙΖΟΥΝΕ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΕΛΑΝΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΥΡΙΑΜ ΟΙ «ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΟΙ»?

Για να δούμε τι μας λέει σχετικά ο Άγιος Επιφάνιος: «Ψάξτε σε όλες τις γραφές, δε θα βρείτε πουθενά το θάνατο της Μαρίας. Ούτε αν πέθανε ούτε αν δεν πέθανε, ούτε αν θάφτηκε ούτε αν δεν θάφτηκε. Ουδείς γνωρίζει το τέλος της»
Μία εξόχως αποκαλυπτική θα λέγαμε τοποθέτηση!

Μήπως τελικά η αποπρολεταριοποίηση του μυθικού Ιησού και η μετάταξη του σε γιο του Θεού προϋπόθετε και μία μητέρα Βασίλισσα, πλην όμως δημιούργησε και απρόβλεπτες εξελίξεις?

Άραγε να λείπει το θάρρος ώστε να παραδεχθούνε ΤΗΝ ΝΙΚΗ της ειδωλολάτρισσας Μητέρας-Θεάς, η οποία επιβίωσε στο διάβα των αιώνων παρ’όλο το ξερίζωμα της μητριαρχίας και την άτεγκτη πολιτική της πατριαρχίας?


« Έλα, ω Αγία Δύναμη του Πνεύματος! Έλα Αγία Περιστερά που εγέννησες τους δυο διδύμους! Έλα, ω Απόκρυφη Μητέρα…»

Πράξεις Θωμά 50, από το «απόκρυφο» Ευαγγέλιο του Θωμά το οποίο μας ομιλεί για τους δυο «Χριστούς», που λάβανε μέσω της διδασκαλίας το Χρίσμα………….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2004, 11:04:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<< Ω του παραδοξου θαυματοs! Η πηγη τηs ζωηs εν μνημειω τιθεται και κλιμαξ προs ουρανον ο ταφοs γινεται >>.

<< Του Υψιστου θρονοs ανεδειχθηs, Δεσποινα, και γηθεν προs ουρανον μετεστηs και συν τη μητρι του Βασιλεωs, προs υψοs επαρθητε >>.

Ο ποιητηs του Γενουs, Κωστηs Παλαμαs ονομαζει την Παναγια με τιs εξηs ονομασιεs:

<< Γλυκοφιλουσα, Ακαθιστη, Γιατρισσα, Πονολυτρα, Παραμυθια, Περιβλεφτη, Παναχραντη Οδηγητρα, Αντιφωνητρα, Τριχερουσα, Βαγγελιστρα, Λαυρα Γοργοεπηκοη, Αθηναια, Ρωμαια, Φανερωμενη, Πυργε Χρυσοπλακωτατε, Λιοσταλασμενε Θρονε >> και δεν διατυπωνει παρα μια επικληση, που περιλαμβανει τιs αγωνιεs και τιs προσδοκιεs ενοs ολοκληρου λαου, μαζι με τιs δικεs του.

<< Είθε η Χάρις του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού,
και η Αγάπη του Θεού και Πατρός,
και η Κοινωνία του Αγίου Πνεύματος,
είη μετά πάντων υμών!!! >>.

Η Παναγια μαζι μασ +


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 00:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ποιητής του Γένους Κωστής Παλαμάς ορθά πράττει και εκφράζει με όλα αυτά τα ονόματα τις πανάρχαιες ονομασίες του Ιερού Θηλυκού…….

Ορθά πράττει και υπενθυμίζει τις χιλιάδες ονομασίες που είχε στην αρχαιότητα η Θηλυκή Θεότητα. Η Θεότητα που κατηφόρισε στο πυρ το εξώτερον άπαξ και ανήλθε στην κορυφή της εξουσίας ο «Χριστιανισμός» του Παυλισμού……

Οι άπειρες ονομασίες της χαμένης Θεότητας που αναδείχθηκε από την ορφική διδασκαλία περί θυσίας καθώς και την απορρόφηση της τρισηλίου Θεότητας των ελλήνων (το γνωστό τρισυπόστατο)……

Ένα τριαδικό σύστημα (τρισήλιο) το οποίο συναντιέται στις θεωρίες των Πλωτίνου, Πρόκλου, Λιβάνιου, θεμίστιου. Το πιστεύει ήδη ως ιερέας του Μίθρα ο μετέπειτα «Άγιος Κωνσταντίνος» Φλάβιος Βαλέριος και το ενσωματώνει στην νέα θρησκεία της Ρώμης, και το διαδίδει επίσης ο Ιουλιανός…..

Ο Άγιος Αυγουστίνος σχολιάζοντας τον λόγο του Ιησού «Τούτο εστί το σώμα μου» ΟΜΟΛΟΓΕΙ ότι η ευχαριστία προϋπήρχε εν χρήσει στα μυστήρια του Μίθρα…….

Η λαϊκή επιταγή, η αστείρευτη φωνή των «εθνικών» για την Μητέρα Θεότητα, οδήγησε την νέα θρησκεία στην αναγκαστική υιοθέτηση του θηλυκού στους κόλπους του μισογύνη Παύλου……

Όποιος θέλει και μπορεί ΒΛΕΠΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ……


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 23:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από σήμερα το θέμα:
Οδός Θεογνωσίας - Αγάπης Ενότητας Ειρήνης
αλλάζει τίτλο.
H νέα ονομασία θα είναι:
Το ταξίδι του Just A Man προς την Εν Χριστώ Ζωή.
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1286&whichpage=1&ARCHIVE=

Σε μια τελευταία προσέγγιση του θέματος γίνεται αλλαγή της ονομασίας
με σκοπό όχι τον διάλογο, αλλά την καταγραφή προσωπικών εμπειριών
και μόνο.

Ό μόνος πραγματικός λόγος είναι η προσωπική μου έλλειψη χρόνου για περαιτέρω διάλογο και αναλύσεις.

Σας Ευχαριστώ για την Αγάπη, και την κατανόηση σας.

Ευχαριστώ,

Να είστε ευλογημένοι.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

just a man

999

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2004, 08:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
test

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2004, 08:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Admin,

Σήμερα το πρωί που προσπάθησα να διορθώσω ένα μήνυμα μου δεν είχα την δυνατότητα.
Υπάρχει πρόβλημα με το λογαριασμό μου?

Ευχαριστώ,

Να είστε ευλογημένοι.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

Just a man.

999

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2004, 09:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Admin,

Εξακολουθώ και σήμερα να μην έχω την δυνατότητα διόρθωσης και διαγραφής μηνύματος?

Υπάρχει πρόβλημα με το λογαριασμό μου?

Ευχαριστώ,

Να είστε ευλογημένοι.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

Just a man.

999

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 13:21:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Admin,

Εξακολουθώ και σήμερα να μην έχω την δυνατότητα διόρθωσης και διαγραφής μηνύματος?

Υπάρχει πρόβλημα με το λογαριασμό μου?

Ευχαριστώ,

Να είστε ευλογημένοι.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

Just a man.

999


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy