ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Ημερολόγιο Just A Man. - H Εν Χριστώ Ζωή μου.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 22:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πνευματικό Ημερολόγιο της 1 Αυγούστου 2006.

Καλή Παναγιά να έχουμε όλοι.

Και ξεκινώντας ο Ιερός και Άγιος αυτός μήνας, η ψυχή μου φλέγετε από ανάγκη και ευγνωμοσύνης να προσφέρει μια Δέηση ενίσχυσης για κάθε συνάνθρωπο μας στην Οικουμένη.

Μια Δέηση προς τον Ουρανό, για το Πάσχα του Καλοκαιριού.

Αδέξια ψελλίσματα προς την Κυρα Παναγιά,
όπως λέει και γλυκύτατος μας Ανανίας, που τόσο τον αγαπάμε και τον ακούμε.

Πλούσια και η Υμνολογία της Εκκλησίας μας και αυτή την περίοδο. Όπως πάντα βέβαια.

Ευχή, Χάριτι Κυρίου, να αξιωθούμε όλοι μας, και με τις φυσικές μας παρουσίες, να είμαστε στις παρακλήσεις, στην πολύ αγαπημένη μας Μανούλα.

Την γλυκιά μας Παναγιά.

Καλή Παναγιά να έχουμε.

Δέηση προς τον Ουρανό.

+ Φύλακα Άγγελε της Ψυχής και του Σώματος μου, Άγιε μου Δημήτριε, δια των πρεσβειών της Υπεραγίας Θεοτόκου, Ικετεύσετε, Πρεσβεύστε, Κύριων τον Θεό μας, Ιησού Χριστό μας, ίνα μού δώσει δύναμη πνευματική, ψυχική και σωματική για να προσευχηθώ, με θερμή και Θεάρεστη Πρόθεση.

+ Φύλακα Άγγελε της Ψυχής και του Σώματος μου, Άγιε μου Δημήτριε, δια των πρεσβειών της Υπεραγίας Θεοτόκου, Ικετεύσετε, Πρεσβεύστε, Κύριων τον Θεό μας, Ιησού Χριστό μας, ίνα εις ακούσει την δέηση της Ελαχίστης μου Ψυχής.

+Θεοτόκε Παρθένε, Χαίρε Κεχαριτωμένη Μαρία, ο Κύριος μετά Σου.
Ευλογημένη Συ εν γυναιξί,
+και Ευλογημένος ο Καρπός της κοιλίας Σου,
ότι Σωτήρα έτεκες,
+των ψυχών ημών.

+Δόξα εν Υψίστης Θεώ και επί γης Ειρήνη, Εν Ανθρώποις Ευδοκία.

+Εις το όνομα του Πατρός , και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος. Αμήν.

+Δόξα σοι, ο Θεός, η ελπίς ημών, δόξα σοι.

Βασιλεύ Ουράνιε, Παράκλητε, το Πνεύμα της Αληθείας,
ο Πανταχού Παρών, και Τα πάντα πληρών,
ο θησαυρός των αγαθών, και ζωής χορηγός,
+ελθέ και σκήνωσον εν ημίν, και καθάρισον ημάς, από πάσης κηλίδος,
και σώσον, Αγαθέ, τάς Ψυχάς ημών.

+Άγιος ο Θεός , Άγιος Ισχυρός, Άγιος Αθάνατος, ελέησον ημάς.
+Άγιος ο Θεός , Άγιος Ισχυρός, Άγιος Αθάνατος, ελέησον ημάς.
+Άγιος ο Θεός , Άγιος Ισχυρός, Άγιος Αθάνατος, ελέησον ημάς.

+Δόξα Πατρί, και Υιώ και Αγίω Πνεύματι. Και νυν, και αεί, και εις τους αιώνας των αιώνων, Αμήν.

Παναγία Τριάς, Ελέησον ημάς.
Κύριε, ιλάσθητι ταίς αμαρτίας ημών.
Δέσποτα, συγχώσησον τάς ανομίας ημιν.
Άγιε, επίσκεψαι
+και ίασαι τας ασθενείας ημών,
ένεκεν του ονόματος σου.

Κύριε Ελέησον,
Κύριε Ελέησον,
Κύριε Ελέησον!!!

+Δόξα Πατρί, και Υιώ και Αγίω Πνεύματι. Και νυν, και αεί, και εις τους αιώνας των αιώνων, Αμήν.

+ 7.Πάτερ ημών, ο εν τοίς Ουρανοίς,
+ 6.Αγιασθήτω το Όνομα σου,
+ 5.Ελθέτω η Βασιλεία σου,
+ 4.ΓΕΝΗΘΗΤΩ ΤΟ ΘΕΛΗΜΑ ΣΟΥ, ΩΣ ΕΝ ΟΥΡΑΝΟ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ,
+ 3.Τον άρτον ημών τον επιούσιον δός ημιν σήμερων,
+ 2.Και αφές ημίν τα οφειλήματα ημών, ως και ημείς αφίεμεν τοίς οφειλέταις ημών,
+ 1.Και μη εισενέγκης ημάς εις πειρασμόν, αλλά ρυσαι ημάς από του πονηρού.

+Ότι σου εστίν η Βασιλεία και η Δύναμις, και η Δόξα,
+του Πατρός, και του Υιού, και του Άγιου Πνεύματος,
+νυν και αει, και είς τους αιώνας των αιώνων.
Αμήν.

+ Κύριε Γλυκύτατε Ιησού Χριστέ,
Ουράνιε Δημιουργέ και Πατέρα μας,
ΠανΆγιο Πνεύμα,
Σε ευχαριστούμε που μας φέρνεις στο ξημέρωμα ακόμα μιας μέρας.
(Για την καινούργια μέρα, Ένα καινούριο Μήνα, Μια ακόμα Εορτή …).
η
Σε ευχαριστούμε για όσα μας προσέφερες κατά την διάρκεια της ημέρας που πέρασε. ( Για την μέρα που φεύγει).

+ Κύριε Γλυκύτατε Ιησού Χριστέ,
Ουράνιε Δημιουργέ και Πατέρα μας,
ΠανΆγιο Πνεύμα,
Ελθέτω η Βασιλεία των Ουρανών, σε κάθε ανθρώπινη καρδιά.

+ Κύριε Γλυκύτατε Ιησού Χριστέ,
Ουράνιε Δημιουργέ και Πατέρα μας,
ΠανΆγιο Πνεύμα,
Ελθέτω η Δικαιοσύνη σας, ως εν Ουρανώ και επί της Γής.

+ Κύριε Γλυκύτατε Ιησού Χριστέ,
Ουράνιε Δημιουργέ και Πατέρα μας,
ΠανΆγιο Πνεύμα,
Ελθέτω, το έλεος και η συγχώρεση, κατά το πλήθος των ανομιών μας, σε όλη την Ανθρωπότητα.

+ Κύριε Γλυκύτατε Ιησού Χριστέ,
Ουράνιε Δημιουργέ και Πατέρα μας,
ΠανΆγιο Πνεύμα,

Ελθέτω, το έλεος, η Συγχώρεση και η Ανάπαυση, σε όλες τις Κεκοιμημένες σας Ψυχές, κατατάξτε αυτές εν τόπο Δικαίων και Αγίων, εισάγετε αυτές εις στην Βασιλεία των Ουρανών,

και αξιώστε όλοι σας την Ανθρωπότητα, Ζώντες και Κεκοιμημένους ίνα μετέχουν εις την κοινή Ανάσταση των Ψυχών και των Σωμάτων, εις την Δευτέρα Υπέρλαμπρη και Υπερένδοξη Παρουσία του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού μας.

+Αμήν, Αμήν Αμήν.

+Υπερ Αγία Θεοτόκε, Σώσον ημάς.

+Άγιε Φύλακα Άγγελε, της Ψυχής και του Σώματος μου,

+Άγιε Αρχάγγελε Γαβριήλ, και πρώτε Ευαγγελιστή,
φύλακα προστάτη της Ψυχής και του Σώματος μου,

+Άγιε μου Δημήτριε, Μυροβλύτη της καρδιάς μου,

+Άγια Μάνα του Θεού, ο εκκλησιαζόμενος επί την σκέπη σου,

+Άγιοι Άγγελοι του Ιησού Χριστού,

+Άγιοι Αρχάγγελοι του Ιησού Χριστού,

+Άγιοι Απόστολοι και Προφήτες, Άγιοι, Αγίες, Όσιοι, Οσίες, Μάρτυρες και Ομολογητές του Ιησού Χριστού,

+Άγιοι Ιεράρχες του Ιησού Χριστού,

+Άγιε Γλυκύτατε Ιωάννη Πρόδρομε και Βαπτιστή, και εις άξιε Αρχάγγελε του Ιησού Χριστού, γεωργέ των καρπών τις μετανοίας μας,

+Υπεραγία, Υπέρ Ευλογημένη, Γλυκύτατη μας Θεοτόκε, Μαρία Κεχαριτωμένη, Μανούλα του Ιησού,

Ικετεύσετε, Πρεσβεύστε Κύριων τον Θεό μας, Ιησού Χριστό μας, ίνα μας ελεήσει κατά το πλήθος των ανομιών μας, και να μας δωρίσει το Μέγα Έλεος εις στην Βασιλεία των Ουρανών.

+Αμήν, Αμήν Αμήν.

+Υπεραγία, Υπέρ Ευλογημένη, Γλυκύτατη μας Θεοτόκε, Μαρία Κεχαριτωμένη, Μανούλα του Ιησού, Χαίρε!!!

+Χαίρε Αγνή Ευλογημένη!!! Χαίρε!!!

+Χαίρε Μαρία Παρθένα Κεχαριτωμένη, Χαίρε!!!

+Χαίρε Οδηγήτρια της καρδιάς μας, και Γοργοεπήκοε της Διάνοιας μας, και πάντα πολύ Εύσπλαχνης Ελεούσα μας, Χαίρε!!!

+Σε Ευχαριστούμε Μάνα Θεού, Σε Ευχαριστούμε. Σε Ευχαριστούμε για την Αγάπη που μας σκεπάζεις κάθε στιγμή, κάθε λεπτό. Σε Ευχαριστούμε.
Συγχώρεσε μας Μάνα Θεού. Συγχώρεσε μας. Συγχώρεσε μας κατά το πλήθος των ανομιών μας,

Και, Ελέησον μας Μάνα Θεού, Ελέησον μας, Ελέησον μας,

Και, Ευλόγισον μας Μάνα Θεού, Ευλόγισον μας, Ευλόγισον μας,

Και, Ειρήνευσον μας Μάνα Θεού, Ειρήνευσον μας. Ειρήνευσον την Ψυχή και το Σώμα μας, Ειρήνευσον μας,

Και, Φώτισον μας Μάνα Θεού, Φώτισον μας, Φώτισον μας την Διάνοια μας και την Οδό της Μετανοίας μας. Φώτισον μας,

και, Θεράπευσον μας Μάνα Θεού, Θεράπευσον μας. Θεράπευσον την Ψυχή και το Σώμα μας, Θεράπευσον μας,


(Σημαντικό κομμάτι προσευχής για την Θεραπεία και Αγιασμό της καρδιάς μας από την Υπεραγία Θεοτόκο.)

+7. Και, Ειρήνευσον μας Μάνα Θεού, Ειρήνευσον μας, Ειρήνευσον την Καρδιά μας, δυνάμει του Υιού σου Εν Πνεύματι Αγίον και Αληθίαν, Ειρήνευσον μας,

+6. Και, Φώτισον μας Μάνα Θεού, Φώτισον μας, Φώτισον την Καρδιά μας με το Ανέσπερο Φώς, τον Γλυκύτατο μας Ιησού Χριστώ, το Φώς το Αληθινόν, το Φωτίζον και Αγιάζον πάντα άνθρωπον ερχόμενον εις τον κόσμο, Φώτισον μας,

+5. Και, Καθάρισον μας Μάνα Θεού, Καθάρισον μας, Καθάρισον την Καρδιά μας, από πάσα ανομία, φόβο και φιλαυτία Μάνα Θεού, Καθάρισον μας,

+4. Και, Φύλαξον μας Μάνα Θεού, Φύλαξον μας, Φύλαξον την Καρδιά μας έως σφραγισμένος τάΦως, από πάσα δαιμονική και φίλαυτη ενέργεια, Φύλαξον μας,

+3. Και, Καλλιέργισον μας Μάνα Θεού, Καλλιέργισον μας, Καλλιέργισον την Ταπεινοφροσύνη και την Εν Χριστώ Δικαιοσύνη στις Καρδιά μας Μάνα Θεού, Καλλιέργισον μας,

+2. Και, Χάρισον μας Μάνα Θεού, Χάρισον μας, Χάρισον Πνεύμα Διακονίας και φύλαξης των Θεϊκών Εντολών στις Καρδιές μας Μάνα Θεού, Χάρισον μας,

+1. Και, Αξιώσον μας Μάνα Θεού, Αξιώσον μας, Αξιώσον εστία φιλοξενίας να γίνει η καρδιά μας για κάθε ελάχιστο συνανθρωπό μας, Αξιώσον μας,


Και, Σκέπασον μας Μανα Θεού. Σκέπασον μας. Σκέπασον μας με τις Αρετές σου, και με το Χάρισμα της Παρθενίας σου, και προστάτευσε μας από πάσα κακό, Σκέπασον μας.

Και, Ελευθέρωσον μας Μανα Θεού, Ελευθέρωσον μας. Ελευθέρωσον μας από πάσα Πειρασμό, λογισμό, δαιμονική και φίλαυτη ενέργεια, Ελευθέρωσον μας.

Και, Λύτρωσον μας Μανα Θεού, Λύτρωσον μας. Λύτρωσον μας από πάσα Πόνο Εκ Πνεύματος, Ψυχής και Σώματος, Λύτρωσον μας.

Και, Δώρισον μας Μάνα Θεού. Δώρισον μας. Δώρισον μας χρόνο Μετανοίας εις την επίγεια ζωή μας, Δώρισον μας.

+Και Σώσε μας, δυνάμει του Υιού σου, εν Πνεύματι Αγίο και Αληθεία.

+Αμήν. Αμήν. Αμήν.

+Υπερ Αγία Θεοτόκε, Σώσον ημάς.

+Την Πάσαν Ελπίδα μου, εις Σέ Ανατίθημι, Μήτερ του Θεού, Φύλαξον με υπό την Σκέπην Σου.

+Υπέρ ευλογημένες να είναι οι προσευχές σας, Γλυκύτατοι μας Θεοπάτορες,
Ιωακείμ και Άννι. Υπέρ ευλογημένες να είναι μέσα στους Αιώνες.

+Προσεύχεστε υπέρ όλων ημών των ανθρώπων ίνα καρποφορήσει ο Γλυκύτατος μας Ιησούς και η Μάνα Παναγιά, σε κάθε ανθρώπινη καρδιά.

+Προσεύχεστε υπέρ όλων ημών των ανθρώπων, ίνα γίνουμε προσευχόμενοι άνθρωποι, εις Δόξα Τριαδικού Θεού, Ελπίδας και Αγάπης.

+Χριστέ μας, τον Σταυρό σου προσκυνούμε, φύλακας πάσας της οικουμένης.

+Χριστέ μας, Συχώρεσε μας, για όσα πράγματα ΔΕΝ έπρεπε να κάνουμε, και τα κάναμε.

+Χριστέ μας, Συχώρεσε μας, για όσα πράγματα έπρεπε να κάνουμε, και ΔΕΝ τα κάναμε.

+Χριστέ μου, Συχώρεσε μας που δεν έχουμε την ψυχική θέληση να σε αγαπήσουμε ολοκληρωτικά μέσα από κάθε σκέψη, λόγω και πράξει στην ζωή μας.

+Κύριε, Γλυκύτατε, Ιησού Χριστέ, ιλάσθητη (σπλαχνίσου) μοι, το αμαρτωλό, και τον κόσμο σου όλο!!!

+Κύριε Γλυκύτατε Ιησού Χριστέ, Υιέ Θεού, λύτρωσε μας από πάσα πειρασμό και πόνο.

+Κύριε Ιησού Χριστέ, Αγίασον τις Ψυχές μας, Ενίσχυσόν μας Εν τη Αληθεία σου,Σύ Κύριε Ιησού Χριστέ, Διότι ο Λόγος σου, Αλήθεια Εστίν.

+Υπερ Αγία Θεοτόκε, Σώσον ημάς.

+Είθε η Χάρις του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού,
+η Αγάπη του Θεού και Πατρός,
+και η Κοινωνία του Αγίου Πνεύματος,
+είη μετά πάντων υμών!!!

+Δι Ευχών των αγίων Πατέρων ημών,
+Κύριε, Ιησού Χριστέ ο Θεός,
+Ελέησον και σώσων ημάς.

+Αμήν, Αμήν Αμήν.

+Κύριε Γλυκύτατε Ιησού Χριστέ,
+Δόξα την Αγία σου Ανάσταση, Δόξα την Αγία σου μακροθυμία, Δόξα την Αγία σου Δευτέρα Υπέρλαμπρη και Υπερένδοξη Παρουσία σου.

999

Edited by - Just_A_Man on 01/08/2006 23:00:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2006, 11:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφέρω τον προβληματισμό μου κι ΕΔΩ.
quote:
...από την άλλη φιλαράκο, αναρωτιέμαι γιατί μπαίνει σε αυτήν την διαδικασία αυτός ο "μόνον άνδρας"...
Αυτό που κάνει είναι σαφώς κήρυγμα.
Οτι και να λένε οι άλλοι, απλώς τους γειώνει.
Ισως κάνει κηρύγματα γιατί θα νομίζει ότι είναι απεσταλμένος του θεού και θα πάει στον παράδεισο. Ισως και δικαίωμά του.
Επειδής όμως κσέρω ότι δεν ζούμε σ' έναν αγγελικό κόσμο, εξακολουθώ ν' αναρωτιέμαι...
ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ;

Χμμ...
Σ' ενήλικες;
Απ' όσο ξέρω, ένας ενήλικας είναι λίγο πολύ κατασταλαγμένος.
Δεν του αλλάζεις εύκολα το μυαλό.
Και σίγουρα όχι με κηρύγματα.
Ή θα συμφωνεί, ή όχι.
Και ζητάνε (φτού) κι αποδείξεις...
Επομένως μάλλον δεν απευθύνεται σ' αυτούς.

Δεν διαβάζουν και συμμετέχουν όμως μόνον ενήλικες!

Υπάρχουν και τα ανήλικα!
Και όλοι μας ξέρουμε πόσο επιρρεπή είναι σ' αυτές τις ευαίσθητες ηλικίες.
Και πόσο απορροφούν τα πάντα... (ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ)
Μήπως απευθύνεται σ' αυτούς;
Αυτό όμως είναι προσυλητισμός!
Επίσης θα μπορούσε να θεωρηθεί αθέμιτη στρατολόγηση μέσω του φόρουμ.
Από μικρή ηλικία δίοτι είναι πιο εύπλαστοι.
Μέσω των ι-μέϊλ φυσικά...
Και αν είναι έμμεσος προσυλητισμός, είναι ΠΟΛΥ ΥΠΟΥΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ!

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ κατ' εμέ!

ΑΝ ισχύει κάτι τέτοιο, πως θα μπορούσε ν' αντιμετωπιστεί ρε γηγενή;
Εφ' όσον βέβαια το θεωρείς κι εσύ απαράδεκτο και ύπουλο...

Απευθύνω μία ερώτηση προς όλους: Εάν ισχύουν τα ανωτέρω, είναι δικαίωμά του να το κάνει;;;


...προερχόμενος από ΕΔΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 16:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω να πω πολλά για το παραπάνω μήνυμα. Ότι κάνω, το κάνω από Αγάπη για τον Ιησού και για ένα μοίρασμα της Αγάπης με τους συν ανθρώπους μας.

Όσο για την ανησυχία για τα ανήλικα, ας είμαστε ποιο ειλικρινείς.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν κινδυνεύουν από τον Ιησού Χριστώ.

Όσο για το αν βλέπω τον Τριαδικό μας θεό, θα ήθελα να πω ότι δεν το έχω δει.
Αν εννοείτε με τα φυσικά μου μάτια η σαν μια ψυχική οπτασία η φαντασία.

Μου αρκεί που με βλέπει Εκείνος.
Μου αρκεί να προσπαθώ κάθε μέρα, να τον διακρίνω τον Ιησού, στο πρόσωπο κάθε ελάχιστου συνάνθρωπου μας.

Όσο για τον just a man, απλά η πρόθεση του είναι το μοίρασμα της Αγάπης.

Έτσι απλά. Δεν είναι κάνεις υποχρεωμένος να με πιστέψει.
Δεν το θέλω. Δεν το απαιτώ. Γιατί αυτό, δεν θα ήταν Αγάπη.

Αυτό είναι όλο.

Να είστε όλοι καλά. Η Παναγιά μαζί σας.
Να είστε ευλογημένοι και αγαπημένοι σε ότι και αν κάνετε στην ζωή σας.

just a man

999
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 19:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για την ανησυχία για τα ανήλικα, ας είμαστε ποιο ειλικρινείς.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν κινδυνεύουν από τον Ιησού Χριστώ.
Μέσα έπεσα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 19:25:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και για το αν κινδυνεύουν ή όχι δεν θα το συζητήσω μαζί σου ευλογητέ μου!
ΜΟΝΟΝ ΜΕ ΓΟΝΕΙΣ μπορεί να συζητηθεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 22:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...και για το αν κινδυνεύουν ή όχι δεν θα το συζητήσω μαζί σου ευλογητέ μου!
ΜΟΝΟΝ ΜΕ ΓΟΝΕΙΣ μπορεί να συζητηθεί...

Εύχομαι καλό διάλογο με τους γονείς λοιπόν.

just a man

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 23:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε συνέχεια των όσων κατάθεσαν τα γνωστά μέλη, στα δύο παρακάτω topic

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=8413
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7631&whichpage=7&ARCHIVE=

Θα ήθελα να πάω τα εξής:

Ειλικρινά, δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο θα πρέπει να πάρουν μέρος οι υπεύθυνοι του forum?

Και είναι αλήθεια ότι για ποιο λόγο να μην έχω το δικαίωμα να βάζω περιορισμούς στα άτομα που θα συμμετέχουν στο θέμα.

Είναι ολοφάνερο ότι, ο οποιοδήποτε, μπορεί κάθε στιγμή να καταχώρηση οποιαδήποτε ερώτηση η διάλογο.

Αλλά πιστεύω ότι έχω κάθε δικαίωμα να ορίσω τον προσωπικό μου τρόπο επικοινωνίας. Και αυτό είναι δικαίωμα μου. Γιατί δίκαιο για μένα πάνω από όλα είναι να σέβομαι τον εαυτό μου, και τον οποιοδήποτε συνομιλητή μου. Γιατί αυτό είναι μια από τις ιδιότητες της Αγάπη και της δικαιοσύνης. Και η σιωπή είναι μια μορφή απάντησης.

Έσω για την επιθυμία μου, να έχει ο συνομιλητής μου εξομολόγο Ιερά, τα πράγματα είναι απλά.

Έβαλα αυτόν τον όρο γιατί δεν είμαι Πνευματικός οδηγός, Ιερός Εξομολόγος, Θεόσταλτος, Άγγελος επί της Γης και ότι άλλο βάζει η φαντασία του καθενός.

Έβαλα αυτόν τον όρο γιατί ο σκοπός μου δεν είναι να δημιουργήσω ακόμα μια οργάνωση, ομάδα, club, προσωπική εκκλησία και ότι πάλι μπορείτε να φανταστείτε.

Έβαλα αυτόν τον όρο γιατί το Μυστήριο της Εξομολόγησης το έχω βιώσει πρώτα ο ίδιος, και γνωρίζω την υπερδύναμη αυτού του υπερ μέγιστου Μυστηρίου. Είναι αυτό που γέννησε τον Ιησού στην καρδιά μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Όσο για τον προσηλυτισμό, θα το θεωρήσω σαν ένα καλοπροαίρετο καλοκαιρινό αστείο.

Επίσης από ένα σημείο και μετά νομίζω ότι ξεκαθάρισα ότι το topic απευθύνετε σε Χριστιανούς Ορθόδοξός. Άρα όσα ανήλια είναι εκτός Ορθοδοξίας δεν θα πρέπει να σας νοιάζουν, γιατί για εσάς θα είναι ασφαλείς. Αν και θα έπρεπε να σας νοιάζει που δεν είναι κοντά στον Τριαδικό μας Θεό. Από την άλλη πάλι. Για τα ανήλικα που είναι κοντά στην Ορθοδοξίας, πάλι τις σας νοιάζει?

Νομίζω την πρώτη ευθύνη την έχουν οι γονείς οι όποιοι έχουν τα παιδιά. Ουαί και αλίμονο, αν με αξιώσει ο Θεός για παράδειγμα και φέρω ένα παιδί στον κόσμο, και το αφήσω αδέσποτο και ασύδοτο. Τότε θα είμαι υπόλογος απέναντι στον Τριαδικό μας θεό για την δωρεά που μου εμπιστευτικέ. Που δεν το προετοίμασα να γίνει κατά χάριν Εικόνα Θεού, για να μετέχει στην κοινή Ανάσταση. Ας μην ψάχνουμε να βρούμε άλλοθι εκεί που δεν υπάρχουν.

Το internet είναι γεμάτο με χιλιάδες σελίδες για πάσας φύσις πνευματικές, και σκοτεινές λατρείες.

Μάλλον κατά την ταπεινή μου άποψη, θα πρέπει να σας προβληματίζουν οι λατρείες που εκφράζουν Θυμό, Οργή Κενοδοξία, εύκολο πλουτισμό, πάσας φύσεως υπέρ ηδονές, πάσα φύσεως απληστία και μίσος για τους συνανθρώπους μας και όχι αυτοί που μιλούν για τον Ιησού Χριστώ.

Μήπως η ανησυχίας προέρχεται, γιατί ο φόβος σας έχει σκεπάσει την κρίση σας και δεν μπορείτε να διακρίνετε το φώς από το σκοτάδι?

Ότι κάνω το κάνω από αγάπη στην Παναγιά μας και τον Χριστώ. Είναι μια κατάθεση ψυχής. Έτσι απλά. Αν σε μερικούς δεν σας κάθετε καλά αυτό, συχωρέστε με αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό.

Πιστεύω ότι από ένα σημείο και μετά θα πρέπει να έχουμε όλοι την ευθύνη για το τη αισθανόμαστε και τη σκεφτόμαστε. Και θα πρέπει να προσπαθούμε να διακρίνουμε αν αυτό προέρχεται από αληθινή αγάπη και δικαιοσύνη και όχι από τα πάθη μας και την φιλαυτία μας.

Και κάτι που έχω πει πολλές φορές είναι ότι ο χρόνος είναι ελάχιστος για να είμαι σε επικοινωνία με συνομιλητές στο forum.

Εξάλλου αν κάποιος διαβάσει τις σελίδες μου προσεκτικά θα δει ότι έχω πάρει θέση σε πολλά πράγματα.

Επίσης μπορείτε να το διακρίνει και από τον αριθμό μηνυμάτων που έχω στο forum, αλλά και από την συχνότητα που έχω καταχωρήσει μηνύματα στο topic Η Εν Χριστώ Ζωή, το χρόνο που είμαστε. Με τέσσερα μηνύματα τον τελευταίο χρόνο δεν νομίζω να φτάνει το μέγεθος κηρυγμάτων.

Πριν ξανά γράψετε ένα μήνυμα σε οποιοδήποτε topic, και όχι μόνο στο παρόν, ας δείτε την βαθύτερη σας πρόθεση για αυτό.

Καθώς επίσης, βλέπω ότι τα αισθητήρια ας λειτουργούν με πολύ διάκριση, χωρίς να διακρίνετε τον εμπαιγμό, την υποτίμηση και τον χλευασμό που γίνετε σε άλλα topic. Κρίμα. Κρίμα γιατί το χώρο πολλοί εδώ μέσα τον έχουν καταντήσει παιδική χαρά.

Αυτό όμως έτσι για την ιστορία δηλαδή δεν είναι Αγάπη η Πνευματική Εξέλιξη.

Εύχομαι όσο ευαίσθητοι είστε για αυτό το topic, να είστε και πρόθυμοι να σκεπάστε με την δικαιοσύνη σας και την αγάπη σας κάθε ελάχιστο συνάνθρωπο μας.

Να είστε ευλογημένοι.

just a man.

999

Edited by - Just_A_Man on 07/08/2006 23:16:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 21:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7631&whichpage=7&ARCHIVE=

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 23:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7631&whichpage=7&ARCHIVE=

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


Την έχω διαβάσει την απάντηση σου από το μεσημέρι. Ξεκίνησα να σoυ γράψω κάποια πράγματα, αλλά αισθάνομαι ότι θέλω λίγο χρόνο για να μην σε αδικήσω σε αυτά που μου γράφεις. Μόλις μπήκα από το πρωί στο σπίτι και είμαι πολύ κουρασμένος.

Δεν ξέρω, αλλά διακρίνω θετικά στοιχεία στον χαρακτήρα σου, και λέω να κάνω μια εξαίρεση στις προϋποθέσει. Λέω στην γέφυρα που πάμε να χτίσουμε καλό είναι να γκρεμίσουμε τους τείχους των περιορισμών με ότι μπορεί να σημάνει αυτό σαν αποτέλεσμα.

Θα επιθυμούσε να συνεχίσουμε την συζήτηση μέσα από το Ημερολόγιο, χωρίς περιορισμούς για να μην τρελάνουμε και τον κόσμο να πηγαίνω έρχεται από το ένα topic στο άλλο?

Ελπίζω μόνο να έχεις πολύ υπομονή στην αναμονή των απαντήσεών μου.
Το καθημερινό μου πρόγραμμα είναι φορτωμένο με την εργασία μου, με τις παρακλήσεις για τον Δεκαπενταύγουστο και με κοινωνικές και προσωπικές υποχρέωσης.

Τί λές?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 23:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7631&whichpage=7&ARCHIVE=

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 23:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μην λυπήσω τον Γλυκύτατο μας Ιησού Χριστώ, θέλω όσο δίνομε ανθρωπίνως, μέσα από την αδυναμία μου και την αματωλότητα μου να κάνω τα πάντα.

Για την αγάπη του Κυρίου μας Ιησού Χριστού,

από σήμερα 8 Αυγούστου 2006,

αφαιρώ και αναιρώ τους περιορισμούς που είχα θέση σαν προϋπόθεση στις
συζητήσεις μας με όλα τα μέλη του forum στης 12/12/2005, 15:33:53.


just a man.

999
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2006, 12:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να μην λυπήσω τον Γλυκύτατο μας Ιησού Χριστώ, θέλω όσο δίνομε ανθρωπίνως, μέσα από την αδυναμία μου και την αματωλότητα μου να κάνω τα πάντα.

Για την αγάπη του Κυρίου μας Ιησού Χριστού,


«Μην αγαπάτε τον κόσμο και ότι ανήκει στον κόσμο. Όποιος αγαπάει τον κόσμο δεν αγαπά τον Θεό».

Μάντεπσε ποιός το είπε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 20:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ημερολόγιο Γεννήσεως Ιησού Χριστού 25 Δεκεμβρίου 2006.


Πάντα υπάρχει η απορία πως θα γεννηθεί στην καρδιά μας ο Γλυκύτατος μας Ιησούς Χριστός.

Πάντα πίστευα ότι ο Θεός είναι Απλός. Για αυτό, ας φροντίζουμε καθημερινά τις καρδιές μας με την απλότητα της φάτνης,

με την φροντίδα, της αδιάλειπτης Νήψης και προσοχής ενός μωρού,
με την τρυφερότητα του αγγίγματος ενός μωρού, και την αποκλειστικότητα της στοργή της μάνας,
με την γλυκύτητα και την εργατικότητας της μέλισσας,

έτσι ώστε να μην τραυματίζεται μέσα μας….

η Εγκράτεια, με την αντίσταση της Ψυχής μας ως προς το κακό,
η Πίστη μας, ως προς την Αγάπη και το έλεος του Θεό,
η Πραότητα, με κέντρο την ευγένεια και την λεπτότητα της διακριτικότητας,
η Αγαθότητα, σε κάθε μας πράξη χωρίς ενοχή όπως τα παιδία,
η Χρηστότητα, με καλοσύνη σε κάθε πρόθεση μας ελευθερωμένη από κάθε κέρδος και πάθος,
η Μακροθυμία, σε κάθε μας πειρασμό, δοκιμασία και απόρριψη, προσωπική και μή, με ανεξικακία, και την πύρινη υπομονή της καρτερικότητας

έτσι ώστε με αυτό το Τρόπο Ζωής να υπάρχει…

η Θεϊκή Ειρήνη, στην διάνοια μας,
η Θεϊκή Χαρά, στην Καθημερινότητα μας,
και η Θεϊκή Αγάπη, στη καρδιάς μας.

Το μεγαλύτερο ψέμα είναι ότι, πιστέψαμε εμείς οι άνθρωποι ότι, θα γίνουμε Θεοί
Ότι Θα γίνουμε Αγάπη. !!!

Μα, πώς μπορούμε να γίνουμε και να δώσουμε κάτι, που δεν είμαστε και δεν έχουμε?

Γιατί η Αγάπη δεν είναι κάτι. Κάτι κτιστό. Αλλά Κάποιος.

Και αυτός δεν είναι άλλος από τον Γλυκύτατο Κύριο μας Ιησού Χριστώ.

Η Προσοχή και Προσευχή Γέννησε και θα Γεννάει την Αγάπη.

Τον Γλυκύτατος μας Ιησού Χρηστό.

Τα σα εκ των σών, της καρδιάς μας η Χαρά Έγινες για να Σωθώ.

Από Αγάπη

Κύριε, Γλυκύτατε Ιησού Χριστέ, Χαρά μας, Ελέησον μας.

Η Θεία Ευχαριστία είναι η Πηγή της Αγάπης μας, της Χαράς μας, της Ειρήνης μας, της Μακροθυμίας μας, της Χρηστότητας μας, της Αγαθότητας μας, της Πίστης μας, της Πραότητας μας, και της Εγκράτειας μας.

Το μόνο που μας ανήκει είναι το να πούμε ελευθερωμένοι από την εμπάθεια μας και τον εγωισμό μας το ΝΑΙ στην Αγάπη του Γλυκύτατου μας Ιησού Χριστού.

Τότε κάθε μέρα, κάθε στιγμή, θα είναι στιγμή Θείας Γέννησης στην καθημερινότητα μας.

Δυστυχώς όμως, οι εγωιστικές ενοχές και τύψεις μας, μας κρατάνε μακριά του.

Γιατί δεν αποδεχόμαστε την Αλήθεια. Γιατί η Αλήθεια μας Αγιάζει. Η μόνη γνώση.
Η μόνη Αληθινή Δύναμη. Το γλυκύτατο βρέφος. Εκείνος μας το είπε ξεκάθαρα:

Χωρίς εμένα δεν μπορείτε να κάνετε κανένα καλό!!!

Πολλοί δεν μπορούν να το καταλάβουν αυτό.
Μα, αν συνειδητοποιήσουν ότι είμαστε απλά ένας πηλός,
η ένα πήλινο βάζο, τότε θα καταλάβανε την αξία του νερού (Χριστός) που είναι η πηγή της Ζωής για να διατηρούνται όμορφα και με ευωδία τα λουλούδια
της Αγάπης μας,
της Χαράς μας,
της Ειρήνης μας,
της Μακροθυμίας μας,
της Χρηστότητας μας,
της Αγαθότητας μας,
της Πίστης μας,
της Πραότητας μας,
και της Εγκράτειας μας στο βάζο της Ψυχής μας και του Σώματος μας.

Τότε και μόνο τότε, παίρνει νόημα και ομορφιά το βάζο της Ψυχής μας.

Μέσα στις βιομηχανίες της νιρβάνας αναζητούμε το καλύτερο δώρο να προσφέρουμε στους δικούς μας ανθρώπους. Τα δώρα της μοναξιάς. Γιατί ο εγωισμός μας δεν μας αφήνει να συνυπάρχουμε με ενότητα πίστης, ομόνοια πίστης και ομοφροσύνη πίστης μέσα στην ετερότητα μας.

Πολύς κόπος για το τίποτα.

Είθε, να νιώσουμε ότι, το καλύτερο δώρο που μπορούμε να δώσουμε στην οικογένεια μας, στους φίλους μας, στου συναδέλφους μας, στους συν πολίτες μας …. είναι ο Γλυκύτατος μας Ιησούς Χριστός.
Και το καλύτερο δώρο που μπορούν να μας προσφέρουν!!!

Μέσα στο λαβύρινθο των διαφορετικών Πνευματικών Δρόμων και αναζητήσεων κάθε Ψυχή χάνεται στα όμορφα και υποκριτικά λόγια Αγάπης με σκοπό το Κέρδος, το υλικό, την κενοδοξίας την αυτοδικαίωση και την εξουσία.

Πολλά ωραία πράγματα μπορούν να βρουν οι Ψυχές για να γεμίσουν τις Ψυχές τους με Ψεύτικες Ελπίδες. Πουθενά όμως δεν θα βρουν αυτό που υπάρχει μέσα στην Ορθοδοξία των Χριστιανών.

Την Θεία Ευχαριστία. !!! Την Αλήθεια. Τον Γλυκύτατο Κύριο μας Ιησού Χριστώ.

Είθε κάθε στιγμή Ψυχή μου, να είναι στιγμής Θείας Γέννησης στην καθημερινότητα μας. Στιγμές Αλήθειας!!!

Κύριε Ιησού Χριστέ, Αγίασον την Ψυχή μου, Ενίσχυσόν με Εν τη Αληθεία σου, Σύ Κύριε Ιησού Χριστέ, Διότι ο Λόγος σου, Αλήθεια Εστίν.

Κύριε, Γλυκύτατε Ιησού Χριστέ, Πηγή της Αγάπης μου, Ελέησον με.
Κύριε, Γλυκύτατε Ιησού Χριστέ, Πηγή της Χαρά μου, Ελέησον με.
Κύριε, Γλυκύτατε Ιησού Χριστέ, Πηγή της Ειρήνης μου, Ελέησον με.

Κύριε, Γλυκύτατε Ιησού Χριστέ, Πηγή της Μακροθυμία μου, Ελέησον με.
Κύριε, Γλυκύτατε Ιησού Χριστέ, Πηγή της Καλοσύνη μου, Ελέησον με.
Κύριε, Γλυκύτατε Ιησού Χριστέ, Πηγή της Αγαθοσύνη μου, Ελέησον με.

Κύριε, Γλυκύτατε Ιησού Χριστέ, Πηγή της Πίστη μου, Ελέησον με.
Κύριε, Γλυκύτατε Ιησού Χριστέ, Πηγή της Πραότητα μου, Ελέησον με.
Κύριε, Γλυκύτατε Ιησού Χριστέ, Πηγή της Εγκράτεια μου, Ελέησον με.

Κύριε, Γλυκύτατε Ιησού Χριστέ, Πηγή πάσας Παρακλήσεως, Ελέησον με.
Κύριε, Γλυκύτατε Ιησού Χριστέ, Πηγή πάσας Παρηγοριά μου, Ελέησον με.
Κύριε, Γλυκύτατε Ιησού Χριστέ, Πηγή πάσας Δικαιοσύνης, Ελέησον με.

Κύριε, Γλυκύτατε Ιησού Χριστέ, Πηγή της Ενότητας μας, Ελέησον μας.
Κύριε, Γλυκύτατε Ιησού Χριστέ, η Πηγή της Θεϊκής μας Ευχαριστίας, Ελέησον μας.
Κύριε, Γλυκύτατε Ιησού Χριστέ, η Μόνη Αλήθεια, Ελέησον μας.

Κύριε, Γλυκύτατε Ιησού Χριστέ, Χαρά μας, Ελέησον μας.

Κύριε, Γλυκύτατε Ιησού Χριστέ, Πηγή της Χαρά μας, Πρεσβείες της Υπεραγίας Θεοτόκου, και πάντων των Αγίων, Ελέησον μας.


Είθε η Χάρις του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού,
και η Αγάπη του Θεού και Πατρός,
και η Κοινωνία του Αγίου Πνεύματος,
είη μετά πάντων υμών!!!

999

Σε ευχαριστούμε Μάνα Παναγιά.
Σε εσένα τα οφείλουμε όλα.
Σε ευχαριστούμε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2006, 11:50:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Just_A_Man Πολύ καλό το κήρυγμα η για να το πω καλύτερα η πλύση εγκεφάλου …Μου θυμίζει πολύ έντονα κάποια γνωστά μου άτομα που ανήκουν σε κάποια παρακλάδια της Χριστιανικής Εκκλησίας ( Πεντηκοστιανοι ) . Και για να μην παρεξηγηθώ να πω ότι η πίστη του καθενός είναι προσωπικό του δικαίωμα η αν το θέλετε προσωπική του ανάγκη . Δεν είμαι ικανός να κρίνω κανένα για τα πιστεύω του, και της ανάγκες πάνω στο κομμάτι της πίστης παρά μόνο τον ίδιο μου τον εαυτό μου . Αλλά βλέπεις μου ερέθισες την περιέργεια με αυτά που γράφεις για το το ΓΝΩΘΙ Σ ΑΥΤΟΝ ,μου θύμισες πολύ έντονα το πόσο χρησιμοποιήθηκε η αρχαία Ελληνική φιλοσοφία στα πρώτα χρόνια του Χριστιανισμού για να τραβήξει μαζί της όσο γίνεται περισσότερους οπαδούς, μιλάς για την ψυχή ένα πολύ ευαίσθητο κομμάτι , που στα πρώτα μεταχριστιανικα χρόνια οι αντιλήψεις ήτανε ίδιες με ότι επικρατούσε στην Αρχαία φιλοσοφία ,και μετά η ψυχή καταδικάζεται στο να μην καταφέρει ποτέ να φτάσει στην τελειότητα που της αξίζει .Και όσο για τοΠροπατορικό αμάρτημα η νοημοσύνη μου δεν μου επιτρέπει να δεχθώ ότι αυτή η Αόριστη έννοια του θεού με έριξε μέσα σε μια παγίδα για να φορτωθώ την αμαρτία και ότι θα μου στερήσει το δικαίωμα να μάθω μέσα από τα λάθη μου, και θα μου στερήσει το δικαίωμα της Ελεύθερης βούλησης με τον φόβο που μας σερβίρει συνεχεία με την κόλαση. Δεν χρειάζεται να εμβαθύνουμε περισσότερο σε όλα αυτά γιατί σέβομαι την κατάθεση ( ΠΙΣΤΗ ) ψυχής που κάνεις σε αυτό το topic.

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλους και με περισσότερο ΑΓΑΠΗ !!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2006, 18:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιατί σέβομαι την κατάθεση ( ΠΙΣΤΗ ) ψυχής που κάνεις σε αυτό το topic.

Elo, σου εύχομαι κάθε καλό.

Σέβομαι. Μου αρέσει αυτή η λέξη.

Το παρόν topic όντως είναι προσωπικά βιώματα σε ένα μοίρασμα αγάπης και μόνο και όχι πλύση εγκεφάλου. Δεν το έχω ανάγκη.
Δεν είναι κάνεις υποχρεωμένος να αποδεχτή το βίωμα μου.

Σε Ευχαριστώ για το χρόνο που μου αφιέρωσες διαβάζοντας το ημερολόγιο.
Συνχώρεσε με αν δεν αναπαύτηκες από όσα διάβασες και έχασες το χρόνο σου.

Σού εύχομαι όλα τα καλά κοντά σου.


999
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2006, 18:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υστερόγραφο προς όλους τους Ορθόδοξους της Μίας, Αγίας, Καθολικής και Αποστολικής Εκκλησίας.

Προς όλους του Ορθοδόξους.

Ελπίζω στο Ημερολόγιο Γεννήσεως Ιησού Χριστού 25 Δεκεμβρίου 2006 να βρείτε άνθη Θείας Γέννησης όπου θα στολίζουνε την καθημερινότητα μας.

999


Edited by - Just_A_Man on 26/12/2006 18:36:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 22:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υστερόγραφο προς όλους τους Ορθόδοξους της Μίας, Αγίας, Καθολικής και Αποστολικής Εκκλησίας.

Προς όλους του Ορθοδόξους.

Ελπίζω στο Ημερολόγιο Γεννήσεως Ιησού Χριστού 25 Δεκεμβρίου 2006 να βρείτε άνθη Θείας Γέννησης όπου θα στολίζουνε την καθημερινότητα μας.

999


Edited by - Just_A_Man on 26/12/2006 18:36:42


Αδελφέ Just_A_Man,
σε παρακαλώ, συνέχισε να μας χαρίζεις τις θεϊκές ευωδιές των λόγων σου!!

Με πολλή εκτίμηση!
Κώστας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2007, 18:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφικοί της ορθοδοξίας πολλοί. Ακόμη και η ορθοδοξία μια γραφικότητα κατάντησε.

Γλυκερός λόγος χωρίς ουσία, με μόνο σκοπό το στείρο κήρυγμα ενός φανατικού. Ισως να νομίζει πως έτσι γίνεται μάρτυρας. Αλλωστε αυτός είναι και ο βασικός λόγος που αρέσκονται οι φανατικοί να γελοιοποιούνται δημόσια.

Αντικειμενικός στόχος; Αποκλειστικά το χειροκρότημα από τους ομοϊδεάτες. Τίποτε άλλο.

Τελικά οι βάρβαροι ίσως είναι κι αυτοί μια λύση...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2007, 20:23:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός και macedon,

Σας ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώσατε για να διαβάστε το Ημερολόγιο.

Καλή, Ειρηνική και Ευλογημένη Χρονιά σας εύχομαι σε σας και στις οικογένειες σας.

Κάθε καλό να μας φέρει ο Νέος Χρόνος, το 2007, σε όλους μας.

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2007, 20:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή, Ειρηνική και Ευλογημένη Χρονιά προς όλους τους περαστικούς αναγνώστες.
Κάθε καλό να μας φέρει ο Νέος Χρόνος, το 2007, σε όλους μας.

Υστερόγραφο προς όλους τους Ορθόδοξους της Μίας, Αγίας, Καθολικής και Αποστολικής Εκκλησίας.

Προς όλους του Ορθοδόξους.

Ελπίζω στο Ημερολόγιο Γεννήσεως Ιησού Χριστού 25 Δεκεμβρίου 2006 να βρείτε άνθη Θείας Γέννησης όπου θα στολίζουνε την καθημερινότητα μας.

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2007, 20:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Just_A_Man
Σας ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώσατε για να διαβάστε το Ημερολόγιο.

Ε, καλά, μην τρελλαίνεσαι κιόλας. Ένα μήνυμα διάβασα, όχι όλο το ημερολόγιο. Αλλωστε, ένα μήνυμα αν διαβάσεις, είναι σαν να τα έχεις διαβάσει όλα.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2007, 21:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλά μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω προς τους συντονιστές, με όλο το σεβασμό...

Μπορεί ο καθένας να ανοίγει ένα topic για να γράφει το προσωπικό του ημερολόγιο, τις προσωπικές σκέψεις του και ιδέες, χωρίς να θέτει ένα θέμα προς συζήτηση; Ένα είδος δηλαδή "αγαπητό μου ημερολόγιο, σήμερα το πρωί σηκώθηκα, πλύθηκα, έφαγα και βγήκα για καμάκι...".

Αν γίνεται, να το κάνουμε και μεις. Εκτός αν πρέπει απαραίτητα να είναι χριστιανικό το ημερολόγιο...

Θα ήθελα μια απάντηση επ'αυτού.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2007, 00:10:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Just_A_Man,
θα ήθελα να σου ευχηθώ καλή και ευλογημένη Ανάσταση!

Καλή Ανάσταση σε όλους!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 19:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μας Ψηλέ Χριστός Ανέστη,

Συγχώρησε με φίλε μου που δεν ήμουν άμεσος στις ευχές σου.

Εύχομαι να ζήσατε όλοι ευλογημένες στιγμές με τις οικογένειες σας.

Είθε η Ανάσταση του Κυρίου μας Ιησού Χριστού, να γίνει μια νέα αρχή από τον Θάνατο στην Ζωή.
Σε όλα αυτά που μας κρατούν σε ένα καθημερινό θάνατο μακριά από την Ζωή.
Όπως είναι η οργή, ο θυμός, η ζήλεια, η κακία και ο εγωισμός.

Να είστε ευλογημένοι όλοι.

Με αγαθή αγάπη,

just a man.


999


Edited by - Just_A_Man on 11/04/2007 20:29:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy