ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Ημερολόγιο Just A Man. - H Εν Χριστώ Ζωή μου.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 23:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Νέο εισαγωγικό μήνυμα από της 27 Ιουνίου 2004.

Αγαπητά μου μέλη και περαστικοί αναγνώστες,
Από σήμερα, μετά από προσωπική μου επιθυμία, το παρόν topic θα μετονομαστεί από:
ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ - Επιστροφή στην Αγάπη,
σε Ημερολόγιο Just A Man. - H Εν Χριστώ Ζωή μου.
Καλό ταξίδι ας έχουμε όλοι μας στον δύσκολο ασκητικό μας βίο.
Είναι δύσκολος. Μα αξίζει!!!
Τέλος εισαγωγικού μηνύματος της 27 Ιουνίου 2004.



Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.
just a man

Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη Εκείνου, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.


Μήνυμα 1 - 7

Καλώς ήρθατε στο Forum esoterica.gr στην ενότητα Ψυχή.

ΤΟ ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ - Επιστροφή στην Αγάπη.

Αναζήτησε Εκείνον, τον Γλυκό μας Πατέρα, Τον Κύριο Ημών Ιησού Χριστό,
και Χιλιάδες Άνθρωποι θα βρουν το Φως γύρο μας.

Τι είναι Ψυχή?
Το αιώνιο ερώτημα.
Τι είναι Ψυχή; Μα η πραγματικότητα μας. Όσες Ψυχές υπάρχουν τόσες είναι και οι πραγματικότητες που υπάρχουν. Όπως μια σταγόνα κάνει την θάλασσα.

Μπορεί να μην δώσουμε απάντηση σε κάθε υπαρξιακό μας πρόβλημα.
Αλλά μπορούμε να μοιραστούμε τα βιώματα μας, την πραγματικότητα μας, και πώς αισθανόμαστε μέσα στην ζωή.

Το παρόν θέμα θα καταγράψει βιώματα από την Προσωπική μου Πνευματική Πορεία. Το προσωπικό μου Πνευματικό Ημερολόγιο.
Τα προσωπικά μου βιώματα διαπλάστηκαν με προσωπικές εμπειρίες.
Γιατί τελικά η μόνη αληθινή γνώση είναι αυτή που βιώνουμε.

Το πνευματικά μου βιώματα είναι μέσα από μια σειρά ερευνών και εμπειριών.
Στο πνευματικό κομμάτι πάντα με Αγάπη ενωμένος με την γλυκιά μας Παναγιά, με οδήγησε στον καρπό της Αγάπης, που είναι ο Γλυκός μας Χριστός.


Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 27/06/2004 23:45:29

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 23:18:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήνυμα 2 - 7

Το θέμα δεν έχει σαν σκοπό να δημιουργήσει εντάσεις φανατισμό, δεισιδαιμονίες, φόβους, οργή, θυμούς, ενοχές, τύψεις, δογματισμό, μισαλλοδοξία, προκατάληψη, εγωισμό, ρατσισμό, σκοπιμότητα..

Ο Just A Man γεννήθηκε, βαφτίστηκε και παρμένη Χριστιανός Ορθόδοξός.

Ο σκοπός του topic δημιουργείται με την Ελπίδα να βοηθηθούν οι Εν Χριστό Αναζητητές με σκέψεις οδοδείκτες στο ταξίδι τους με προορισμό την Αγάπη.

Μετά από πολλά χρόνιας Πνευματικής Καλλιέργειας, (και όχι μόνο μέσα στους κόλπους της Ορθοδοξίας αλλά προς κάθε πνευματικό και φιλοσοφικό μονοπάτι) άρχισαν εδώ και ένα χρόνο να ανθίζουν οι Προσωπική μου Πνευματική Καρποί.

Όλοι οι Πνευματικοί Αναζητητές προσπαθούμε να ανακαλύψουμε κάτι ξεχωριστό κάτι μοναδικό.

Και όταν τελικά “Νομίζουμε” ότι το βρήκαμε κάτι πολύ σπουδαίο, τελικά αυτό που συνειδητοποιούμε είναι ότι δεν έχει σημασία πια Αλήθεια μας έχει φανερωθεί, αλλά αν μπορούμε να βιώσουμε αυτό που μας φανερώθηκε.

Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 04/03/2004 15:17:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 23:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήνυμα 3 - 7

Προσωπικά μετά την εμπειρία καταγραφής μηνυμάτων στο topic
“H Θρησκεία της Αγάπης”
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1286&whichpage=1&ARCHIVE=
(Από της 15 Ιουν. 2004 το topic Η θρησκεία της Αγάπης
μετονομάστηκε σε: " ----Οδός Θεογνωσίας---- Αγάπης Ενότητας Ειρήνης.". .Ευχαριστώ.)

τον τελευταίο ένα χρόνο, κατάλαβα ότι πολλοί συν άνθρωποι μας είναι συναισθηματικά μπλοκαρισμένη με την λέξη Θρησκεία και με το Χριστιανισμό. Και είναι φυσιολογικό αυτό. Γιατί και αυτές ο Πονηρός τις χρησιμοποιεί τέλεια για τους σκοπούς του. Που δεν είναι άλλος παρά να μην φτάσουμε στην πραγματική μας υπόσταση.

Γιατί ο Πονηρός γνωρίζει πολύ καλά ότι:

“O Θεός τοποθέτησε τον Αδάμ στο κέντρο του κόσμου και του είπε. Σε τοποθετώ στο κέντρο του κόσμου για να μπορείς ευκολότερα να αγκαλιάζεις με το βλέμμα σου όλα όσα σε περιβάλουν και να γνωρίσεις όλα όσα περικλείει ο κόσμος. Δημιούργησα ένα πλάσμα που δεν είναι ούτε γήινο, ούτε θνητό, ούτε αθάνατο. Θέλησα έτσι να σου δώσω τη δύναμη να πλάσεις ελεύθερα μόνος σου τον εαυτό σου και να τον δαμάσεις. Μπορείς να κατέβεις ως το επίπεδο του άγριου ζώου και να υψωθείς ως τη Θεότητα”.

Για οποιαδήποτε Θρησκεία και αν αναφέρετε η λέξη εννοιολογικά υπάρχουν πολλοί άνθρωποι μας που στο άκουσμα της λέξης, στο διάβασμα της λέξης τους χτυπάει κατά κούτελα.

Γιατί όπως είχε πει κάποτε ο γλυκός μας γέροντας Παϊσιος: Ο Χριστός χτυπάει στην καρδιά ενώ ο Δ!αβολος στον εγκέφαλο.

Και πριν βιασθείτε να με κρίνετε με την σκέψή σας, ποιος θα αρνηθεί ότι ΔΕΝ υπάρχουν σκοτεινές δυνάμεις; Δώστε αυτή την απάντηση με πολύ προσοχή και χωρίς εμπαιγμό, γιατί συνήθως ότι κοροϊδεύουμε το βρίσκουμε μπροστά μας.

Γιατί η πιο μεγάλη συνειδητοποίηση είναι, ότι κάθε φόρα που κερδίζουν οι σκοτεινές δυνάμεις ένα συν άνθρωπό μας γίνονται πιο δυνατές.

Αν θέλουμε να αλλάξει κάτι, θα πρέπει όλοι να γίνουμε Μαχητές του Φωτός!!!. Μαχητές της Αγάπης!!!

Ποτέ δεν φυτρώνουν αγκάθια και Δαιμόνοι όταν σπέρνουμε καρπούς Αγάπης.

Αυτό που προσπάθησα να δώσω σε όλους να καταλάβουν είναι ότι η μόνη έννοια που μπορεί να έχει η λέξη θρησκεία είναι Αγάπη. Και όχι όπως έχει εξελιχτεί η έννοια της λέξεις μέχρι σήμερα. Εξάλλου και ο Γλυκός μας Χριστός Αγάπη μας δίδαξε και όχι Θρησκεία.

Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 15/06/2004 13:56:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 23:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήνυμα 4-7

Και επειδή ο Just A Man το μόνο που θέλει είναι να υπάρχει Αγάπη στις ανθρώπινες καρδιές, κάνει το επόμενο βήμα και δημιουργεί το δεύτερο κατά σειρά Topic. Πολλά από τα μηνύματα του topic H Θρησκεία της Αγάπης θα μεταφερθούν συν το χρόνο στην κατάλληλη στιγμή. Όταν ολοκληρωθεί η μεταφορά θα ζητήσω από τον Admin να διαγράψει το Topic.

Το παρόν topic “ΤΟ ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ” απευθύνεται σε παιδιά από επτά ως και δεκατεσσάρων χρόνων.

Στο παρόν topic δεν θα εξετάσουμε ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ, παρά μόνο όπου είναι απολύτως απαραίτητο. Οποίος έχει να μας καταχωρίσει κάτι για την Αγάπη μεταξύ των συνανθρώπων μας, για τις Αρετές, για τις Ανθρώπινες Αξίες, για την συναισθηματική νοημοσύνης της καρδιάς, για την πνευματική νοημοσύνη της καρδιάς, για την θετική στάση που θα πρέπει να ακολουθούμε σαν οδοδείκτες στο Ταξίδι της Αγάπης όλα τα μηνύματα είναι ευπρόσδεχτα.

Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 04/03/2004 15:20:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 23:20:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήνυμα 5 - 7

Στο πλοίο της Ζωής οι Αρετές του φωτός μας ανάγουν προς τα εμπρός. Μέσα στο ταξίδι μας όμως, υπάρχουν και τα εμπόδια του σκότους. Όπως ένας ύφαλος, μια ξέρα ένας βράχος … ο εγωισμός μας, η υπερηφάνεια μας, η πνευματική μας αλαζονείας, με μεγαλύτερο εμπόδιο την Ζήλια που είναι η πηγή όλων και δεν είναι άλλος από τον γνωστός Δ!αβολος.

Με τους οδοδείκτες του Φωτός και της Αγάπης μπορούμε τελικά να ξεπεράσουμε τα εμπόδια και να γυρίσουμε στην αγκαλιά του Πατέρα μας.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, μηνύματα που είναι άσχετα με την θεματική ενότητα, μηνύματα που θα διακρίνω με θυμό, οργή με ειρωνεία για οποιαδήποτε συνάνθρωπο μας και προσωπικά για τον Just A Man, το μόνο που μπορώ να κάνω πάντα με διάκριση και με ψυχική ηρεμία είναι να μην τα απαντώ.

Αγαπώ και σέβομαι το χρόνο όλων των μελών του esoterica, αλλά Aγαπώ και σέβομαι και τον προσωπικό μου χρόνο.

Για αυτό σας Θερμό παρακαλώ να προσέχετε τη γράφετε και τη καταχωρείτε.

Μάθετε να γράφετε με Απλά Λόγια ώστε όλοι να μπορούν να σας καταλάβουν.

Αν κάποιος καταχωρίσει κάτι που το ξέρούμε ας μην βιαστούμε να του σχολιάσουμε γιατί θα πρέπει πάντα να σκεφτόμαστε ότι όλοι είναι σε πνευματική εξέλιξη και κάποιος άλλος που το διαβάζει μπορεί το συγκεκριμένο μήνυμα να μην το έχει ξαναδιαβάσει.

Και ας μην ξεχνάμε τα εξής.
Αναζητώντας πληροφορίες κάποιος από το www.google.com εκτός ότι μπορεί να είναι κάποιος ενήλικας, υπάρχουν και μικρά παιδία που αναζητάνε πληροφορίες Πνευματικού Περιεχομένου.

Καθώς επίσης μπορεί μια φωτογραφία να είναι χίλιες λέξεις, αλλά είναι καιρός να σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε φωτογραφίες χωρίς συγκεκριμένο λόγο. Θα πρέπει αρχίσουμε να σεβόμαστε όλοι τον χώρο που μας φιλοξενεί αν θέλουμε και αύριο να υπάρχει.

Εύχομαι τα μηνύματα σας να προάγουν την καρδιά μας στην Αγάπη.

Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 23:21:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήνυμα 6 - 7

Εύχομαι αυτό το Topic να γίνει για τον καθένα μας Ο Ιερός Ναός της Αγάπης οπού στην βηθλεέμ της καρδιά μας θα γεννηθεί ο Πρίγκιπας της Ειρήνης και Γλυκός μας Χριστός, φανερώνοντας στον καθένα προσωπικά τους οδοδείκτες στην Ασκητική της Αγάπης.

Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 23:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήνυμα 7 - 7
Εύχομαι να γίνει Η εστία της Αγάπης για κάθε συνοδοιπόρο στο ταξίδι της Αγάπης,

και χιλιάδες Άνθρωποι θα βρουν το Φως γύρο μας.

Υστερόγραφο:
Λόγο του προσωπικού προβλήματος που έχω στην διατύπωση και ορθογραφία κάποιων λέξεων και προτάσεων μπορεί να αναγνωρίζετε διάφορα λάθει.

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω προκαταβολικά για την κατανόηση σας.

Γιατί τελικά η Αγάπη πάντα έχει προτεραιότητα.

Γνωρίζω την προσωπική ευθύνη που φέρω για όσα γράφω. Αλλά μην ξεχνάτε ότι φέρουμε την προσωπική μας ευθύνη για το τη διαβάζούμε, και για το τη καταχωρούμε.

Και όπως μας είπε και Ιερός Αυγουστίνος.

Αγάπα, και κάνε ότι θέλεις!!!

Καλώς ήρθατε και πάλι.

Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 23:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ξεκινώντας το πρώτο μήνυμα μου, δεν θα μπορούσα να μιλήσω για άλλον παρά μόνο για τον Νυμφίο της Ψυχής μου. Για αυτών που μου έμαθε τη είναι πραγματική Αγάπη. Από την Πηγή της Αγάπης.

Χρόνια ολόκληρα έψαχνα από βιβλίο σε βιβλίο, από σεμινάριο σε σεμινάριο και από site σε site. Μέχρι που μου φανέρωσε τους καρπούς της Αγάπης.

Χρόνια ολόκληρα έψαχνα την Ευτυχία. Χρόνια ολόκληρα έψαχνα την Γαλήνη την Αρμονία την Ειρήνη.

Και από την ημέρα που έκανε Μυστικά την παρουσία Του στην ζωή μου σταμάτησα να αναζητώ την Ευτυχία. Τώρα Έχω Εκείνον!!!

Τότε κατάλαβα ότι ο άνθρωπος φτιάχτηκε για την Αγάπη από την Αγάπη.

Η αληθινή Αγάπη είναι πολύ σπάνια. Γιατί τελικά η αληθινή Αγάπη είναι όταν δύο Κομμάτια Ψυχών Αγαπάνε η μια την άλλη περισσότερο από τον εαυτό της.

Μόνοι τους είναι δύο αλλά μαζί είναι Ένας. Αυτό το είδος ανιδιοτελής Αγάπης έχει μια τρομερή Δύναμη. Μόνο όποιος το βιώσει θα το καταλάβει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Χρόνια Ολόκληρα …. Ψάχναμε ο ένας το άλλον χρόνια ολόκληρα στις Γειτονιές του Κόσμου. Τώρα είμαστε ένα.
Είθε σε κάθε Ψυχή να φανερωθεί ο Νυμφίος της, στις Γειτονιές του Κόσμο μου.

Αγάπη!!! Αγάπη!!! Αγάπη!!! Αγάπη!!! Αγάπη!!! Αγάπη!!! Αγάπη!!!
Λέξη Ιερή.


Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 23:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναζητήστε τα κωδικοποιημένα μηνύματα της διδασκαλίας του. Ακόμα και αν πολλοί πιστεύουν ότι δεν είναι όλοι η αλήθεια μέσα στα Ευαγγέλια, μέσα σε λίγες γραμμές είναι το Φως, η Αλήθεια η Ζωή, στο ταξίδι της Αγάπη.

Τα βιβλία της Ζωής (Ευαγγέλια) που οδηγούν στο Δέντρο της Ζωής. Την θέση που θα διαλέξουμε στο Δέντρο της Ζωής είναι επιλογή μας.

Καλό ταξίδι στην Αγάπη!!!!

Καλό ταξίδι στο Δέντρο της Ζωής…

Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 02/03/2004 23:27:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 23:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόσους κραδασμούς σήμερα αισθάνθηκα. Πόση δυσαρμονία να έρχεται γύρο μου σαν τους κύκλους που δημιουργούνται όπως από το πέσιμο μια πέτρας (Λέξης) στην Θάλασσα.

Και πάλι Εκείνο ήρθε και με πήρε από το Χαράκι και μου λέει. Παιδί μου, δέσε την αντανάκλαση της κάθε λέξης. Δες Τη δόνηση που έχει στις Ανθρώπινες καρδιές και διάνοιες.

Ένα να θυμάστε παιδιά μου. Όσο θα προχωρείτε στο Ταξίδι σας στην Αγάπη σαν μια σφιγμένη γροθιά (Καρδιά), κάνεις δεν θα μπορέσει να σας αφήσει κάτι μέσα.


Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 11:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητε Just-A-Man καλη σου ημερα.

Διαβασα γυρω απο το θεμα << ΤΟ ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ - Επιστροφή στην Αγάπη.

Συμφωνα με τον χρονο μου που ειναι αρκετα περιορισμενοs αυτο το διαστημα , θα γραψω μονον μερικεs μου σκεψειs τηs στιγμηs.

Στεκομαι και λεω τηs αγαπηs: Εγω ειμαι μαζι σου.
Αμεσωs μου απαντα: Ναι πραγματι εισαι και για αυτο σε αγαπω, βαστα μου το χερι να βαδισομαι μαζι.
Το βασταγα μα να, δεν το ειχα δει.

Τοτε αρχισα παλι να την αναζητω!
Μου λει τοτε καλα ακoμη δεν με γνωρισεs;
Εχε πιστη και υπομονη στο εξηs.
Παρε με το ενα χερι την πιστη και με το αλλο την υπομονη και ακολουθα τον δρομο που θα σε βγαλουν, γιατι εκει θα ειναι εναs χωροs που οδηγει σε εργα προs τουs συνανθρωπουs σου.

Βαδισα ετσι χερι-χερι με την πιστη και την υπομονη και πραγματι η αγαπη ηταν μαζι μου σε ολεs μου τιs στιγμεs.

Αλλα να που παλι την χανω γιατι δεν ημουν ικανοs να βαδισω μαζι τηs, γιατι ημουν αδυναμοs και η σαρκα μου με πολεμουσε διαρκωs.

Ναι μεν ειχα αγαπη μεσα μου, ναι μεν προσπαθουσα για τουs αλλουs ανεξαρτητωs θρησκευματοs, φυληs, γλωσσαs, εθνουs, αλλα ηταν αρκετο αυτο στο να ειμαι εγω δικαιοs προs την αγαπη και να λεω πωs συν- βαδιζομαι μαζι και να θετω εμενα ισαξιο τηs;

Οταν αρχισαν να με δειχνουν με το δακτυλο κατα καιρουs, καταλαβα
στο ποσο δυναμικα πρεπει να το αντεξω για να μην υπερασπιστω εμενα καταδικαζωνταs αλλουs, αλλα και με ενα παραπονο μεσα μου, που καταλειγε σε ενα "μα γιατι;"

Τοτε μου λεει η αγαπη θα ερθω να σε βρω για να σου δωσω κουραγιο, αλλα προσεχε γιατι εκει που κανειs το καλο παλι πεφτειs σε αδυναμιεs.
Πρεπει να γνωρισειs καλα εσενα, κοιτα μεσα σου καλα, και εφοσον χαλιναγωγησειs εσενα, τοτε και τα εξω σου θα δειχνουν καθαρα.

Γνωριζειs Κυριε πωs εωs ενοs σημειου περπατησα και γνωρισα μεσα απο την συνειδηση μου, τιs τυψειs και τιs ενοχεs που κατα καιρουs μου αφερουσαν την ειρηνη μεσα μου.

Ναι, αλλα να μενεισ σταθεροs!
Ακου με λοιπον, νικησε αυτα που σε βαρενουν και ελα εκει που ησουν πριν, και εγω θα ειμαι μαζι σου.
Να σου δειχνω τον δρομο, παρε το χερι τηs ελπιδαs γιατι ειναι φιλη και συγγενηs με εμενα την αγαπη, αλλα και με τιs αλλεs αρετεs.

Ολα αυτα που σου δειχνω οδηγουν σε μενα την αγαπη,γιατι σε μενα βασιζονται οι μεγαλυτερεs εντολεσ του νομου.
Εσυ το γνωριζειs αυτο κατα καιρουs, γιατι χαρη σε αυτην εχειs ζησει και καταλαβει πολλα.
Γιατι λοιπον δυσανασχετειs στην μοναξια σου;
Μηπωs δεν ειμαι μαζι σου ολο αυτο το διαστημα και θελειs να σου επαναλαβω τα λογια μου;
Αλλα να ξερειs οτι εγω παλι εκει θα ειμαι στιs δυσκολεs σου στιγμεs, γιατι "ειμαι η αγαπη."

Αγαπητε μου Just-A-Man η αγαπη Του Κυριου μαs να σε συνοδευει παντα σε ολεs σου τιs στιγμεs, αλλα ευχομαι και για τον καθενα σαs οτι το καλυτερο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 00:17:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ --> ΦΥΛΑΚΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ 17/02/2004 7:58
Quete Χαραυγή:

Just A Man ο Κυριοs πάντα μαζί σου!!!
Δέξου μια μεγάλη αγκαλιά από την Χαραυγή, είναι το ολιγότερο που μπορώ να κάνω για σένα με την ψυχή που εχειs, και την αγάπη σου προs τουs αλλουs!
Σε ευχαριστώ για ότι πραττειs!
-----------

Αγαπητή Χαράς Αυγή.

Θα ήθέλα να σε ευχαριστήσω για την τόση ζεστή και γεμάτη τρυφερότητα αγκαλιά που μου πρόσφερες. Είναι αλήθεια ότι για δεύτερη φόρα μου αναγνωρίζει κάποιος την προσφορά της Αγάπης μου. Μα, για όλα θα πρέπει να ευχαριστήσετε Εκείνον.

Προσωπικά τίποτα δεν μου ανήκει από όσα γράφω. Η Αγάπη του είναι αυτή που εκφράζετε μέσα εμού.

Αν και λίγο καθυστερημένα σε ευχαριστούμε Και Εκείνος και ο Just A Man.

Διάβασα το τελευταίο μήνυμα και οι κραδασμοί του μηνύματος σου μου ξύπνησαν μνήμες από παρελθόν και το παρόν. Είναι τόσα αυτά που θα ήθελα να προσθέσω. Τόσα να πω. Μα τούτη τη στιγμή το μόνο που θα πω είναι για το κομμάτι του μηνύματός που μας λες:


Quete Χαρααυγή:
Ναι μεν είχα αγάπη μέσα μου, ναι μεν προσπαθούσα για τουs αλλουs ανεξαρτητωs θρησκευματοs, φυληs, γλωσσαs, εθνουs, αλλα ηταν αρκετο αυτο στο να ειμαι εγω δικαιοs προs την αγάπη και να λεω πωs συν- βαδιζομαι μαζι και να θετω εμενα ισαξιο τηs;
---

Πότε καλή μου Χαραυγή δεν θα μπορέσουμε να βαδίσουμε ισάξια δίπλα στον Κύριο μας. Διπλά στον Γλυκό μας Χριστό. Και ξέρετε γιατί.

Γιατί Η Αγάπη του είναι τόσο ΜΕΓΑΛΗ για μας τους ανθρώπους μα τόσο ΜΕΓΑΛΗ που ΔΕΝ το αντέχουμε να σταθούμε δίπλα του. Για αυτό και οι περισσότεροι άνθρωποι απομακρυνόμαστε κάθε φορά που τον πλησιάζουμε.
Πόσο μας Αγαπάει.

Μα πόσο μας Αγαπάει. Και εμείς πόσο αδύνατοι Χριστέ μας είμαστε.

Χρίστε μου, Σε ευχαριστούμε που μας έμαθες τη σημαίνει Πραγματικά Αγάπη. Σε ευχαριστούμε που μας έμαθε να αγαπούμε όλων των Κόσμο!!!

Αγαπητή μας Χαράς Αυγή. Εύχομαι και Προσεύχομαι ο Γλυκός μας Χριστός να γεμίζει πάντα με το φως της Αγάπης του, και Να γίνεις η Ελπίδα στις δύσκολες στιγμές των συνοδοιπόρων μας στο ταξίδι της Αγάπης.

Ο Κύριος μας να μας έχει όλους καλά. Ευλογημένη ας είναι και αυτή μέρα που ξημερώνει. Ευλογημένη να είναι του Πατρός, το Υιού και του Αγίου Πνεύματος.


Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 04/03/2004 00:20:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 14:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην γέννηση μιας νέας σελήνης ας υποδεχτούμε την γέννηση και αναγέννηση της Αγάπης.

Το προτείνω σε όλα τα μέλη το παρακάτω.

ΑΔΕΛΦΙΑ...ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΦΙΛΙΑΣ...
http://esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3516

Αγάπη !!! Φιλία!!! Κατανόηση!! Αποδοχή!!! Γαλήνη!!! Ευγνωμοσύνη!!! Ειρήνη!!!

Λέξεις Ιερές.


Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”


Edited by - Just_A_Man on 05/03/2004 14:05:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 22:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι κραδασμοί της καρδιάς μας Γλυκέ μας Χριστέ προσφέρουν ταπεινά την ελάχιστη Ευγνωμοσύνη μας σε Σένα, που μας Αγαπάς όσο κανείς άλλος.

“Ε Σ Υ”

Είχα ξεχάσει τη θα πει,
Ήλιος Αγάπη και Στοργή,
Προτού να έρθεις μες στον δρόμο μου Εσύ.

Με βγάζε βόλτα ο Καημός,
Ήταν θυμάμαι τα μάτια μου συνεχώς
ένας βουρκωμένος Ουρανός.

Ένα φύλλο πεταμένο ήμουν σαν στην βροχή,
μέχρι που τα δύο σου Xέρια μου ξανά δώσανε Ζωή,

Ένα φύλλο πεταμένο, πληγωμένο από το βοριά,
Και με ανέβασες στα αστέρια στην δική σου Αγκαλιά.

Είχα ξεχάσει να γελώ, στους άλλους να χαμογελώ
Μα Εσύ μου έμαθες τον κόσμο να Αγαπώ.

Έγινες μέσα μου πνοή, και έσβησες κάθε μου πληγή,
Σαν αεράκι που γιατρεύει την Ψυχή.

Γιατί όπως Εσύ δεν με Αγάπησε Κανείς.

Χωρίς Εσένα ποια η καρδιά μου δεν χτυπά,
Ο Χρόνος δεν μετρά το ίδιο,
σαν όνειρο κρυφό έλα για να σε δω,
για μια στιγμή να σου θυμίσω:

Όπως Εσύ δεν με Αγάπησε κανείς
Όπως Εσύ δεν με Άγγιξε κανείς

Χωρίς Eσένα ποια η Ζωή μου σταματά,
Δεν έχω δύναμη να ζήσω,
σαν όνειρο κρυφό έλα για να σε δω
για μια στιγμή να σου θυμίσω:

Όπως Εσύ δεν με Αγάπησε κανείς
Όπως Εσύ δεν με Άγγιξε κανείς


Με Tαπεινή Αγάπη
Στην Πηγή της Αγάπης

Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 06/03/2004 23:37:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2004, 23:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε Ευχαριστούμε Γλυκέ μας Χριστέ, Σε Ευχαριστούμε Γλυκό μας Φως της Καλοσύνης.

Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 10:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πατέρα μας,

Οι καρδιές μας χρειάζονται να γίνουν δυνατές. Τη είναι αυτό που μας παίρνει την δύναμη μας.

Μα ο Άλλος καλά μου παιδιά. Δηλαδή!! Ο συνάνθρωπος μας!!?

Όχι παιδιά μου. Ό Άλλος είναι αυτός που αντιμάχεται Εμένα. Τον Πατέρα σας.

Ξέρω σε πόσο αντίξοους συνθήκες παλεύετε κάθε άνθρωπος για να φτάσει σε Μένα.

Για αυτό και μπορώ και σας συχωρώ όλες σας τις Αμαρτίες!!!

Το μόνο που χρειάζεται είναι, να αισθανθώ ότι με την δική σας ελεύθερη θέληση, προετοιμάσατε το χωράφι της καρδιάς σας, ώστε να σπείρω τον καρπό της
Μετάνοιας. Ότι καταλάβατε το λάθος τρόπο λειτουργία σας!! Ότι καταλάβατε ότι η πραγματική φύση σας είναι να έχετε Αγάπη στο μυαλό και στην καρδιάς. Να έχετε Ειρήνη.

Γιατί ο Άλλος, σας κάνει να νομίζετε ότι οι αμαρτίες σας είναι μεγαλύτερες από την Αγάπη μου.

Πάντα να θυμάστε ότι όσο και μεγάλη και αν είναι μια αμαρτία σας όσο και μεγάλη, η Αγάπη μου για σας Παιδιά μου είναι Χωρίς Αρχή και Χωρίς Τέλος.

Για αυτό και να προσέχετε που ξοδεύετε την ενέργεια σας.

Αν στον συνάνθρωπο σας του καθρεφτίζετε μια ενέργεια ότι είναι εχθρικός απέναντι σας αυτό θα είναι στο μυαλό και στην καρδιά σας. Και τότε θα ζείτε μακριά από μένα. Θα ζείτε στο σκοτάδι. Και το Σκοτάδι Σκοτώνει την Ψυχή σας

Για αυτό να προσέχετε την κάθε σας ενέργεια. Εγρήγορση παιδιά μου. Νίψη!!!

Πατέρα μας,
Σε ευχαριστούμε που με τόση Αγάπη μας φροντίζεις.

Είθε σε κάθε καρδιά να ανθίσει ο καρπός της Μετανοίας.
Είθε σε κάθε καρδιά να γίνει η Κένωση του ΕΓΩ.
Είθε σε κάθε καρδιά να επανέλθει στην Καινή Γη.
Είθε σε κάθε καρδιά να ενσαρκωθεί η Καινή Διαθήκη.


Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 09:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε μου Just_A_Man καλη σου ημερα.
Καταρχην σε ευχαριστω μεσα απο την ψυχη μου για την απαντηση σου, μα και για τα οσα γραφειs με την αγαπη που σου ειναι οδηγοs καθημερινα, (γιατι ειναι μηνυματα και βιωματα) και για την μεγαλη παρηγορια που προσφερειs σε ολουs.
Παρα πολυ συντομα λοιπον θα ειμαι και εγω σε θεση να μιλησω και να πω την γνωμη μου.
Παντωs με τα δικα μου ματια βλεπω παρα πολλα παιδια να ειναι σε μεγαλη πνευματικη ωριμανση, και αυτο ειναι ενα πολυ θετικο σημειο για ενα καλυτερο αυριο.
Ο Τριαδικοs μαs Θεοs να ειναι παντα ο οδηγοs σου!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 13:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΟΛΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΤΗ ΓΑΛΗΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ Σ'ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ.ΘΑ ΧΑΙΡΟΜΟΥΝ ΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΧΑΝ ΑΓΑΠΗ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΔΗ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΒΟ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΘΕΟΥ.
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΘΕΗ ΘΑ ΣΟΥ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΙΣΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΠΟΝΗΡΟΥ ΟΠΩΣ ΛΕΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΟΝΗΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ.ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ.ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΚΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΛΕΝΕ Ο ΣΑΤΑΝΑΣ ΜΕ ΕΒΑΛΕ.
ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 00:52:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ημερολόγιο 14-3-2004. Σταυροπροσκυνήσεως.

Η καρδιά είναι σαν μια Πανσέληνος.
Όταν είναι σκιασμένη χάνει την ένταση της. Έτσι και η καρδιά μας χάνει την φωτεινότητα της, όταν υπάρχει ο φόβος πάνω της.

Ισπανία 11-3-2004.

Άλλο ένα χτύπημα κατά της Πηγής της Αγάπης.
Μια πληγή στο σώμα του Γλυκού μας Χριστού.
Ένα χτύπημα σε ότι αγαπάει όσο τίποτα άλλο ο Γλυκός μας Χριστός.
Ένα χτύπημα κατά της Ανθρωπότητας!!!
Ένα χτύπημα στο μέσω της Σαρακοστής.!!!
Ακόμα ένα χτύπημα, όπως το χτύπημα που δέχτηκε από τον “Άλλο”,
με το να παρασύρει την ανθρωπότητα στην Σταύρωση του Γλυκού μας Πατέρα.

Λίγες μέρες πριν της Σταυροπροσκυνήσεως
Ώστε με αυτό το χτύπημα, να μαραθούν οι καρποί της Αγάπης,
που καλλιεργούνται όλες αυτές τις μέρες στο χωράφι της καρδιάς μας!!!
Και να ανθίσει ο Φόβος!!!

Να ανθίσει το μίσος μας για ότι αγάπησες Γλυκέ μας Πατέρα.
Για το Φωτεινό σου σώμα. Για την Ανθρωπότητα.
Μα πιο πολύ να ανθίσει η απογοήτευση μας για σένα Γλυκιά μας Αγάπη.

Γλυκέ μας Πατέρα.

Μα και πάλι της Αγάπη σου έρχεται βροχή
Και το χωράφι της καρδιάς μας, με Συγγνώμη φωτίζει όλη την ΓΗ.

Και φεύγει ο φόβος από την καρδιά
Και πάλι της Αγάπης ανθίζουν τα κλαδιά.

Για νάνε η καρδιά μας λαμπερή,
σαν Σελήνη φωτεινή.

Σε ευχαριστούμε Γλυκέ μας Πατέρα, που μας κρατάς καθαρή την καρδιά μας για να μπορούμε με όλη της την ένταση να αγαπάμε την ανθρωπότητα μας.


Γιατί εμείς στο πόνο και στο φόβο απαντούμε με Αγάπη.

Υστερόγραφό:
Υπάρχουν δύο Ιεροί Χώροι όπου όλοι μας μπορούμε τον πόνο να τον κάνουμε Προσευχή. Να τον κάνουμε Αγάπη.

Και με αυτό τον τρόπο να χάνει την αξία του ο “Άλλος.”

Γιατί έτσι είμαστε όλοι ενωμένοι χέρι χέρι με την Πηγή της Αγάπης.

Η ΕΣΤΙΑ ΤΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1130&whichpage=1&ARCHIVE=
&
Ο Ιερός Ναός της Αγάπης του esoterica.gr.
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3561

Είθε οι κραδασμοί του Φώτος της Αγάπης, να μεταμορφώνουν τους κραδασμούς των φόβων μας, σε γαλήνια Αγάπη μέσα στις καρδιές μας.
Ας διαχυθεί η Αγάπη στις καρδιές των ανθρώπων...
Το Φως ας κατέλθει στην ΓΗ.
Το Σχέδιο της Αγάπης και του Φωτός ας πραγματοποιηθεί
ΚΑΙ ΕΙΘΕ να σφραγίσει την πύλη του κακού.

“Σε ευχαριστούμε καλέ μας spirit για την τόσο όμορφη ευχή!!”

Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 14/03/2004 00:54:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 13:38:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ημερολόγιο 14-3-2004 – 13:35.

Σε ευχαριστώ που για ακόμα μια φορά με έκανες
να αισθανθώ ότι τίποτα δεν έχω, και τα πάντα μου ανήκουν.

Γιατί έχω Εσένα.

Σε ευχαριστώ Σώμα της Ψυχής μου.
Σε ευχαριστώ Αιμοδότη της καρδιάς μου.

Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 15:36:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητε μου Just_A_Man καλη σου ημερα.
Καταρχην σε ευχαριστω μεσα απο την ψυχη μου για την απαντηση σου, μα και για τα οσα γραφειs με την αγαπη που σου ειναι οδηγοs καθημερινα, (γιατι ειναι μηνυματα και βιωματα) και για την μεγαλη παρηγορια που προσφερειs σε ολουs.
Παρα πολυ συντομα λοιπον θα ειμαι και εγω σε θεση να μιλησω και να πω την γνωμη μου.
Παντωs με τα δικα μου ματια βλεπω παρα πολλα παιδια να ειναι σε μεγαλη πνευματικη ωριμανση, και αυτο ειναι ενα πολυ θετικο σημειο για ενα καλυτερο αυριο.
Ο Τριαδικοs μαs Θεοs να ειναι παντα ο οδηγοs σου!

Καλή μας Χαράς Αυγή,

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Εύχομαι σύντομα να γίνεις μια Πηγή Αγάπης και Ελπίδας για όλους μας.
Ο Τριαδικός μας Θεός, να είναι πάντα ο οδηγός μας!!!

Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 15:42:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΟΛΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΤΗ ΓΑΛΗΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ Σ'ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ.ΘΑ ΧΑΙΡΟΜΟΥΝ ΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΧΑΝ ΑΓΑΠΗ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΔΗ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΒΟ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΘΕΟΥ.
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΘΕΗ ΘΑ ΣΟΥ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΙΣΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΠΟΝΗΡΟΥ ΟΠΩΣ ΛΕΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΟΝΗΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ.ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ.ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΚΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΛΕΝΕ Ο ΣΑΤΑΝΑΣ ΜΕ ΕΒΑΛΕ.
ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.

Καλή μας Katia,

Όταν κάνει μυστικά την Παρουσία του Εκείνος μέσα στην καρδιά σου,
ο φόβος δεν υπάρχει.!!!!!

“Μακάριοι όσοι έχουν καθαρή την καρδιά τους γιατί αυτοί θα δουν το Θεό.”

Αναζήτησε πληροφορίες για αυτόν τον μακαρισμό και θα γνωρίσεις το Θεό.

Αλήθεια, τη μπορεί να εμποδίζει την καθαρότητα της καρδιάς μας?

Μόνο με την ελεύθερη βούληση μας, με την επιλογή μας να τον αναζητήσουμε με Ανιδιοτέλεια και Αγαθή Αγάπη και όχι με φόβο, τότε και μόνο τότε έρχεται στην καρδιά μας.

Πολύ μπλέκουν την λέξη φόβος με την λέξη Σεβασμός.

Η σοκολάτα γάλακτος αν δεν την βάλεις στο στόμα σου,
πότε δεν θα ξέρεις τη γεύση έχει.

Έτσι και με Εκείνον.

Η πραγματική νηστεία των σαράντα ημερών είναι να θέλει μόνο Εκείνον με όλη την δύναμη της καρδιά σου και τίποτα άλλο. Τότε κάνει την Παρουσία του μυστικά στην Ζωή σου και σε Αναγεννά.

Μόνο όταν το βιώσεις θα με καταλάβεις. Μόνο τότε θα πεις και Εσύ:
Tώρα ποια έχω Εσένα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αχ ο πονηρός!!! Ο Άλλος όπως των αποκαλούμε. Πολλά αυτά που θα ήθελα να πω, μα η Πηγή της Αγάπης είναι πάντα στο μυαλό και στην καρδιά μου.

Σέβομαι το να μην τον αποδέχεσαι τον πονηρό.

Μα και εμάς, Εκείνος, μας φανέρωσε την Αλήθεια.

Να θυμάσαι. Όταν είσαι στην αγκαλιά Εκείνου, τίποτα δεν μπορεί να σε διαβάλει.

Ευλογημένο να είναι και γεμάτο Ειρήνη και Αγάπη το ταξίδι σου μέσα στην Αγάπη εργαζόμενη το Αγαθό.

Εύχομαι να έχεις Aγάπη πάντα στην καρδιά σου. Και αυτή η Αγάπη να ακτινοβολεί γύρο σου.

Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”


Edited by - Just_A_Man on 14/03/2004 15:44:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 10:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας γίνουμε όλοι μια μεγάλη αλυσίδα Ειρήνης
γύρω από τη Γη μας με τον Σταυρό της Αγάπης.

Μ

Ε


Ε

Υ

Γ

Ν

Ω

Μ

Ο

Σ

Υ

Ν

Η


Τ

Η

Ν


Κ

Α

Ρ

Δ

Ι

Α


Μ

Α

Σ


Σ

Τ

Ο

Ν


Ο

Υ

Ρ

Α

N

Ο


Aπλώνω το χέρι της Ειρήνη αδελφέ μου - Καρδιά - Aπλώνω το χέρι της Ειρήνη αδελφέ μου

- Just A Man -


Κ

Α

Ι


Μ

Ε


Τ

Α

Π

Ε

Ι

Ν

Ω

Σ

Η


Τ

Α


Π

Ο

Δ

Ι

Α


Μ

Α

Σ


Σ

Τ

Η

Ν


Γ

Η

Ελάτε αδέλφια μου γλυκά
της Αγάπης να ανέβουμε τον Γολγοθά.

Να αγιάσουμε την Γη μας
Με Ειρήνη στην Ψυχή μας.

Ας είναι το κάθε μας μήνυμα μια προσευχή.
Είθε η Γη μας να Γίνει ο Ιερός Ναός της Αγάπης του Σύμπαντος Κόσμου.

Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 16/03/2004 14:47:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 14:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πηγή της Αγάπης γιατί κλαις?

Αχ παιδί μου κλαίω γιατί:

Στο παρουσιολόγιο της Ειρήνης, οι Αρχάγγελοι μετράνε παρουσίες.
Και των Αγγέλων οι καρδιές, κλαίνε για απουσίες.

Της Ειρήνη η αγκαλιά νιώθει πάλι μοναξιά.
Τα παιδιά της να γυρίσουν με Αγάπη να φωτίσουν.


Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 16/03/2004 14:54:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2004, 00:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Ιερός Ναός της Αγάπης του esoterica.gr.
18/03/2004 : 08:16:27

Ειθε να φτασει η στιγμη που θα μπορεσει ο καθεναs μαs με αγαπη και ειρηνη μεσα του να κοιταζει τον αλλον καταματα χωριs ιχνοs ντροπηs, συμφεροντοs, και υποκρισιαs.


Xaraugh,
Mεγάλη η δόνηση της λέξης Υποκρισία. !!!!!!

Πόσες φορές ο διάβολος προσπάθησε να μου την φυτέψει μέσα στο μυαλό την λέξη αυτή!!!

Προσπαθώ να έχω μνήμη θανάτου και μνήμη αμαρτιών. Αυτό είναι κάτι που με κάνει να βλέπω με κατανόηση τους γύρο μας και να καταλαβαίνω ποίος είναι ο πραγματικός Αίτιος για την πέτρινες καρδιές των συνανθρώπων μας.

Πόσες φορές προσπαθεί να μας πάρει την συχώρεση και την αγάπη από την καρδιά και το μυαλό.
Με το να έρχονται τα θυμωμένα δαιμονικά πνεύματα γύρο από το μυαλό μας προσπαθώντας να μας θερμάνουν την καρδιά μας αντί να μας την δροσίζουν όπως κάνουν οι άγγελοι!!!

Για αυτό καλέ μας φίλε Xaraugh θα πρέπει να προσευχόμαστε στην Πηγή της Αγάπης.

Γιατί και πάλι ο Άλλος μπήκε στην καρδιά μας
Και σκοτεινές ενέργειες ανάψανε φωτιά, και σεισμός στο σώμα όλο, έρχεται από τα λογικά μας.

Μα και πάλι της Αγάπη σου Γλυκε μας Χριστέ έρχεται βροχή
Και το χωράφι της καρδιάς μας, με Συγγνώμη φωτίζει όλη την ΓΗ.

Και η καρδιά, μας προτρέπει να ευχηθούμε
Υπέρ συχώρεσης όλων των ψυχών να ενωθούμε.

Και φεύγει ο φόβος από των ανθρώπων την καρδιά
Και πάλι της Αγάπης ανθίζουν τα κλαδιά.

Για νάνε και πάλι η καρδιά μας λαμπερή,
σαν την Πανσέληνος φωτεινή.

Για να βγαίνει της καρδιά μας η φωνή
σαν Αγγέλου Προσευχή.

Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 21/03/2004 00:59:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2004, 12:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε μου Just_A_Man καλη σου ημερα οπωs και σε ολουs γενικα με ειρηνη στιs καρδιεs σαs.

Ευχαριστω για την απαντηση σου που μου δινει την δυνατοτητα να απαντησω μερικα επανω σε αυτα τα θεματα.
Μου γραφειs παρακατω.

<< Xaraugh,
Mεγάλη η δόνηση της λέξης Υποκρισία. !!!!!!

Πόσες φορές ο διάβολος προσπάθησε να μου την φυτέψει μέσα στο μυαλό την λέξη αυτή!!!>>

Πραγματι εχει μεγαλη δονηση η λεξιs αυτη, αλλα ειναι και διδακτικη και αν μη τι αλλο για αυτην την λεξη θελει μεγαλη παλη, θελει αγωνα, θελει αγαπη, για να μπορουμε οχι να μην την λεμε προs αποφυγη, αλλα να την αποφευγομαι στην πραξη.

Οταν καθημερινα χυνεται ανθρωπινο αιμα παντου, τοτε ο Θεοs μονον γνωριζει αν και ποσον ειναι ο καθεναs μαs υπευθυνοs για μια λεξη που ο Λογοs Του Θεου την εχει προs αποφυγη πραξιs.

Δεν υπαρχει μεσα μου θυμοs και αγανακτηση, δεν αφινω το μισοs και την οργη να με σκεπασουν, γιατι με την προσευχη μου ο Κυριοs μου δινει την δυναμη να ξεπερνω τιs επιθεσειs του Αλλου.
Ζητω συγγνωμη αν πικρανα καποιον με τα λογια μου, με τον καιρο ισωs να φανερωθει και η αιτια.
Για δαιμονικα πνευματα και Αγγελουs θα γραψω σχετικα με την βωηθεια Του Τριαδικου μαs Πατερα με τον καιρο.

Στην αρχη στο θεμα ΤΟ ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ - Επιστροφή στην Αγάπη, μαs γραφειs με ολη σου την αγαπη και γαληνη μεσα σου οτι, << το παρόν θέμα θα καταγράψει βιώματα από την Προσωπική μου Πνευματική Πορεία. Το προσωπικό μου Πνευματικό Ημερολόγιο.
Τα προσωπικά μου βιώματα διαπλάστηκαν με προσωπικές εμπειρίες.
Γιατί τελικά η μόνη αληθινή γνώση είναι αυτή που βιώνουμε.>>

Πιστευω πωs θα ειναι μεγαλο δωρο για τον καθενα μαs να μπορεσει να μοιραστει με τον αλλον τιs εμπειριεs του και τα προσωπικα του βιωματα.
Επισηs η ταπεινη μου γνωμη ειναι να λεχθουν και μερικα θεματα που εχουν να κανουν με την διαπαιδαγωγηση του ατομου, με την πνευματικη τροφη και τον αυτοελεγχο του εσωτερικου μαs κοσμου.

Απο την δικη μου μερια θα αρχισω σταδιακα να λαβαινω με την βωηθεια Του Κυριου μαs και τηs γλυκιαs μαs Παναγιαs, οτιδηποτε ειναι οφελιμο προs ολουs μαs, αλλα κατα καιρουs θα υπαρχουν και πολλα ορθογραφικα λαθη.
Σαs παρακαλω να με συγχωρησετε γι'αυτο, και σαs ζητω την επιεικεια σαs.

Παρακαλω Τον Θεο να μου δινει την δυναμη και την βωηθεια Του στην διαδρομη μου αυτη, να συγχωρει εμενα τον τιποτενιο για τα οποια μου λαθη και να μαs αγκαλιαζει ολουs μαs.

Σαs ευχαριστω για ολα ολουs σαs, και να με συγχωρειτε για τον σκληρο και αδικο μου λογο.

Σταδιακα θα προσφερω οτι μπορω με τιs λιγεs μου δυναμειs, για να υπαρχει και Ο χρονοs για ολουs μαs να τα μελετουμε μα και να καλαβαινομαι το νοημα απο το καθε τι που θα μαs διδεται, και απο
εμενα μα και εσαs.


Ειρηνη στιs ψυχεs σαs.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 11:19:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ειναι και διδακτικη και αν μη τι αλλο για αυτην την λεξη θελει μεγαλη παλη, θελει αγωνα, θελει αγαπη, για να μπορουμε οχι να μην την λεμε προs αποφυγη, αλλα να την αποφευγομαι στην πραξη.
Οταν καθημερινα χυνεται ανθρωπινο αιμα παντου, τοτε ο Θεοs μονον γνωριζει αν και ποσον ειναι ο καθεναs μαs υπευθυνοs για μια λεξη που ο Λογοs Του Θεου την εχει προs αποφυγη πραξιs.


Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω. Είναι αλήθεια ότι είμαστε πολύ αδύνατη από μόνοι μας, για να αποδεχτούμε κάποιες αλήθειες.

quote:

Ζητω συγγνωμη αν πικρανα καποιον με τα λογια μου, με τον καιρο ισωs να φανερωθει και η αιτια.


Είναι αλήθεια ότι για κάποιον μια λέξη μπορεί να είναι φάρμακο, για κάποιον άλλο να είναι φαρμάκη.
Και τελικά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το πιο επικίνδυνο είναι όταν με τους λόγους μας φανερώνετε το δηλητήριο (Θυμός, Φόβος, Οργή…) που μπορεί να υπάρχει μέσα σε μια Ψυχή.
quote:

Παρακαλω Τον Θεο να μου δινει την δυναμη και την βωηθεια Του στην διαδρομη μου αυτη, να συγχωρει εμενα τον τιποτενιο για τα οποια μου λαθη και να μαs αγκαλιαζει ολουs μαs.


Θέλει μεγάλη ψυχική δύναμη να απαρνηθούμε το ΕΓΩ μας.


Η Πηγή της Αγάπης με καλεί στην Έρημο της Ψυχής μου.
Για να δημιουργήσει πρόγραμμα αυτογνωσίας.
Ελπίζω να κάνετε υπομονή.


Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matrx
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 19:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrx  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θέλει μεγάλη ψυχική δύναμη να απαρνηθούμε το ΕΓΩ μας.
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ.

ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ 'ΤΟ ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ',ΕΙΣΑΙ ΓΕΜΑΤΟΣ ΑΓΑΠΗ,ΕΥΓΕΝΕΙΑ,ΚΑΛΟΣΥΝΗ,ΣΟΦΙΑ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 11:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μας matrix,

Και εμείς σου ευχόμαστε να αποκτήσει ότι επιθυμείς.
Κάθε σου επιθυμία
να είναι μια ευλογία.

Εύχομαι να είναι μεγάλο και ευλογημένο για τον καθένας μας το εσωτερικό του ταξίδί. 'ΤΟ ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ'.

Όλος ο κόσμος κάνει ένα σωρό ταξίδια ανά τον κόσμο, ένα σωρό πνευματικές αναζητήσεις, αλλά λίγοι είναι αυτοί που κάνουν το εσωτερικό ταξίδι της Ψυχής.
Εύχομαι να φτάσουμε στον πυρήνα της καρδιάς μας. Εκεί είναι φυλαγμένο το βιβλίο της Ζωής μας!!!

quote:

ΑΓΑΠΗ,ΕΥΓΕΝΕΙΑ,ΚΑΛΟΣΥΝΗ,ΣΟΦΙΑ


Αν πιστευτέ ότι έχω τα παραπάνω αυτό είναι κάτι ευχαριστώ. Ελπίζω να τα διατηρήσω μέχρι την τελευταία μου αναπνοή!!!!
Για αυτό θα ήθελα να σας παρακαλέσω να προσεύχεστε για τον just a man. To έχει ανάγκη. Γιατί η αγάπη με όποιο τρόπο και να δίνετε είναι πηγή Ζωής!!!


Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 09:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<< Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω. Είναι αλήθεια ότι είμαστε πολύ αδύνατη από μόνοι μας, για να αποδεχτούμε κάποιες αλήθειες.>>

Μια διαδρομη σε οτι κατα καιρουs εγραψα εδω μεσα, θα ηταν αρκετη στο αν συμφωνω με τα παραπανω.
Αλλα το γραφω ξανα πωs ναι, δεν ειναι η αληθεια μαs η ιδια με την Αληθεια Του Θεου.

<< ΕΩΣ ΕΝΑ ΒΑΘΜΟ ΒΛΕΠΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΩΣ ΕΝΑ ΒΑΘΜΟ ΚΡΙΝΟΜΑΙ!!!!

<< Είναι αλήθεια ότι για κάποιον μια λέξη μπορεί να είναι φάρμακο, για κάποιον άλλο να είναι φαρμάκη.
Και τελικά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το πιο επικίνδυνο είναι όταν με τους λόγους μας φανερώνετε το δηλητήριο (Θυμός, Φόβος, Οργή…) που μπορεί να υπάρχει μέσα σε μια Ψυχή.>>

Σωστα! Μονον που εγω προτιμω να σιοπω μερικεs στιγμεs αν δω ενα μικρο λαθοs απο αλλον, αντι να τον πω οχια.
Γιατι οταν μιλαμε για (δηλητηριο, θυμο, φοβο και οργη) πρεπει να γνωριζομαι αν προκειτε περι οχιαs η οχι.
Και αν ναι, να τα βγαζομαι και στην φορα ωστε και οι υπολοιποι να γνωριζουν να αποφευγουν το δαγκομα.
Αυτα ειχα να πω για τα παραπανω.

<< Θέλει μεγάλη ψυχική δύναμη να απαρνηθούμε το ΕΓΩ μας.>>

Συμφωνω απολυτα! Οπωs θελει και μεγαλη ψυχικη δυναμη στο να μην απορριπτειs την φιλια του αλλου αν ηταν απο καρδιαs.

Αποτραβιεμαι και εγω στην δικη μου ερημο, αλλα παρεα με το ΕΓΩ μου, γιατι εγω στην αγαπη εχω μαθει να βαζω ορια.
Οχι στην Θεικη Αγαπη που ειναι αδυνατον εμειs να την εννοεισουμε εκτοs ενοσ οριου που μασ επιτρεπεται, αλλα στην ανθρωπινη, την δικη μου και του δικου μου ΕΓΩ που αγαπα τουs αλλουσ και προσευχεται για ολλουs, αλλα δεν ειναι με ολουs σε ολα.

Η προτασιs μου απορριφτηκε, προs το παρον αποχωρω, καλη σαs διαδρομη στο εξηs και ευχομαι σε ολουs σαs οτι το καλυτερο.
Και αυτα τα λογια ειναι με αγαπη και οχι με θυμο, εκτοs και αν καποιοs γνωριζει στο πωs σκεφτομαι και λειτουργω.

Η αγαπη η δικη μου θελει μελετη, θελει πολυ χρονο μοναξιαs για να μπορεσει να καταλαβει καλυτερα μερικα θεματα.
Σαs ευχαριστω ολουs σαs για οτι μου προσφερατε, ευχομαι παντα να ειστε γεματοι συμπονια ο εναs προs τον αλλον.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 10:09:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας θέσουμε και ορισμένες αντιλήψεις απο την κοσμοθέαση του Ενισμού.

Κατ'αρχάς, αν "αληθινός Θεός" ήταν ο Θεός κάποιας π.χ εκ των Αβρααμικών θρησκειών (που όλες διακυρύσσουνε την μονοπωληση του δικού τους), τότε θα είχε ήδη βρει τον τρόπο αυτός ο Θεός να είναι Ο ΕΝΑΣ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΤΗΣ ΓΗΣ.

Κατ'επέκταση, είναι υποτιμητική ΑΣΕΒΕΙΑ προς το συμπαντικό Θείον, ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΑΓΝΟΟΥΝΕ, η...τιμητική ευσέβεια προς το "Θείον" των θρησκειών που έως σήμερα έχουνε διατηρηθεί. Συγνώμη δέν μπορεί να αποτελεί κανένα "ευαγγέλιο" αλλά ούτε και καμία "εξ αποκαλύψεως" ΔΟΤΗ "ΑΛΗΘΕΙΑ".

Η Χριστιανική κοσμοθεωρία λοιπόν, μιλάει για Σατανάδες και "κακά πνεύματα", παραμορφώνοντας και αλλοιώνοντας την αρχική σημασία και έννοια των λέξεων προς δικό της όφελος. Ένα μεσσιανικό και ΠΡΟΔΙΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ όφελος/αποτέλεσμα.
Η αντίληψη αυτών των δυο (φαινομενικά) αντιθέτων δυνάμεων (Θεός-Διάβολος) δέν κατέχουν ουσιαστικά μια σχέση ανώτερου-κατώτερου, παρα βρίσκονται σε μια κατάσταση ΙΣΟΔΥΝΑΜΙΑΣ.

Μάλιστα.....

Επίσης, μιλάει ο Χριστιανισμός για έναν "Θεό" που...στήνει παγίδες (!) και "εισενέγκει ημάς εις πειρασμούς"! Μας μιλάει δηλαδή για έναν.....ανώριμο και φιλοπαίγμων "Θεό".

Όταν πλάθει η ανθρώπινη φαντασία "Θεούς", αυτά είναι τα αποελέσματα. Η φαντασιακή υποστασιοποίηση της ιδανικής τελειότητας (του κάθε λαού) ονομάζεται...ΘΕΟΣ.

Πόση αφέλεια! Διότι, εάν ο θεός ενεργούσε αποβλέπων σε έναν τελικό σκοπό, θα ποθούσε κάτι το οποίο ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ, και που θα περίμενε να πραγματοποιηθεί σε κάποιο χρόνο. Αλλά αυτό αντιβαίνει στους αναλοίωτους νόμους της Θείας νόησης.

Άρα, δέν θα ήταν ΠΟΤΕ τέλειος και άχρονος ένας τέτοιος "Θεός".

Καμία θρησκεία δέν οδηγεί στην αληθινή Θεότητα. Μια ματιά ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, και όχι στο ετσιθελικό και υποστασιοποιημένο βίωμα του καθένα, θα πείσει και τον πιο "άπιστο Θωμά"!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy