ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Ημερολόγιο Just A Man. - H Εν Χριστώ Ζωή μου.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 20:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Admin,

Εξακολουθώ και σήμερα να μην έχω την δυνατότητα διόρθωσης και διαγραφής μηνύματος?

Υπάρχει πρόβλημα με το λογαριασμό μου?

Ευχαριστώ,

Να είστε ευλογημένοι.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

Just a man.

999


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 21:30:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μην ανησυχείς, Just A Man!

Η απάντηση δίνεται στo "τεχνικά προβλήματα των forums".

Προς το παρόν, κανείς δεν μπορεί να διορθώσει
ή να διαγράψει μήνυμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 23:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μην ανησυχείς, Just A Man!

Η απάντηση δίνεται στo "τεχνικά προβλήματα των forums".

Προς το παρόν, κανείς δεν μπορεί να διορθώσει
ή να διαγράψει μήνυμα.


Σε Ευχαριστώ πολύ.

Να είστε ευλογημένοι.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

Just a man.

999


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 23:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοσμικό & Πνευματικό Ημερολόγιο 27-9-2004

7 Άγγελοι φύγανε.
7 Όνειρα σβήσανε επί της Γης.
7 Νέα παιδιά.
7 Χαμόγελα.
7 Ελπίδες.
7 Ψυχές.
7 Γιατί?


Με ποιες λέξεις μπορείς να πεις σε αυτούς τους Πατέρες, και σε αυτές τις Μητέρες το Γιατί?

Όσο προσπάθησα, ήταν μάταιο. Δεν υπάρχουν λέξεις.
Μόνο σιωπή.
Μήπως όσοι βιώνουν πόνο και σιωπή αυτή τη στιγμή,
έτσι να πονάει συνέχεια ο σιωπηλός ουρανός για τους ανθρώπους?

Τόσα Γιατί. Κοντεύω να σαρανταρίσω και αυτό το πώς και το Γιατί πολλές φορές δεν φεύγει από το μυαλό μου...

Θυμήθηκα ότι, κάποτε κάπου ένας προσκυνητής ρώτησε κάτι ένα Γέροντα. Και εκείνος του απάντησε: Δεν ξερώ.
Ο προσκυνητής απόρησε. Μα καλέ μου Γέροντα. Εσείς, και δεν ξέρετε.

Και του απάντα ο Γέροντας σε όλα αυτά τα πως και τα γιατί της λογικής: το “Δεν ξέρω”, θα σε πάει πολύ μακριά.

Προσπαθούμε όλα να τα εξηγήσουμε και να τα αναγάγουμε σε απλές αρχές της φυσικής, της χημείας των μαθηματικών και με την λογική.

Μα τελικά το μόνο που δεν μπορούμε να ερμηνεύσουμε είναι τα συναισθήματα μας.

Το Μέγα μυστήριο της Ύπαρξης.

Τη μας βάζει σε συγ-κίνηση κάθε στιγμή και λειτουργούμε?

Όσο και αν έχω ψάξει δεν έχω βρει αναγωγικό τρόπο που να εξηγήσω το θέμα.

Τελικά όλα δεν μπορούν να εξηγηθούν. Απλά βιώνοντε.

Ζούμε σε ένα Μεταπτωτικό Κόσμο του Καλού και του Κακού. Με συνεχόμενες εναλλαγές. Κάτι σαν το νούμερο 8. Πάνω - Κάτω.
Σε ποιο κύκλο θα παραμένουμε τον περισσότερο χρόνο, και αυτό είναι ένα μυστήριο.

Από εχτές ήθελα να καταχωρίσω το 666ο μήνυμα μου στο Forum.
26-9-2004. Εορτή Μεταστάσεως του Αγίου και Αγαπητού Μαθητού του Χριστού Αποστόλου, Ευαγγελιστή και Θεολόγου Ιωάννη.


Ίσως ήταν γραφτώ. Στο 666ο, μήνυμα μου, να είναι μήνυμα ορόσημο.
Στιγμή ορόσημο για να δημιουργηθεί ο Ιερός Θυμός.

27-9-2004 = 2+7= 9+9= 18+2= 20+4= 24=2+4=6
Γιατί? Γιατί? Γιατί? Γιατί? Γιατί? Γιατί? Γιατί? Χ7

Just γιατί?

Μένουν άλλα 333 βήματα μέχρι να ολοκληρώσω το ταξίδι μου (999).

Πορεία από την Βηθλεέμ στο Γολγοθά και από την Σταύρωση στην Ανάσταση.
Από τον θάνατο (των υλικών) στην πύλη όχι του ανεξήγητου, αλλά της Αιωνιότητας.
Ας είναι αυτά 333 βήματα πορεία προς την κοίμηση των υλικών επι-θυμιών(Επί – Θυμού).

Ας γίνει το Θέλημα σου ως εν Ουρανών και επί της Γης.

Κύριε Ιησού Χριστέ, εισάκουσον την ευχή μου για τις 7 Φωτεινόμορφες Ψυχούλες.


Ας είναι οι Ψυχές σας, στο ταξίδι της επιστροφής, σαν πεταλούδες.


Με το Φως σας να σκορπάτε, των αστεριών τα όνειρα να τραγουδάτε,
στην αγκαλίτσα του ουρανού, για πάντα στην αιωνιότητα του Δημιουργού.


999.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2004, 22:33:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πνευματικό Ημερολόγιο 28 Σεπτεμβρίου 2004.

Η 28η Ολυμπιάδα ολοκληρώνεται.

Τέλος Ολυμπιακών Αγώνων.

13 Αυγούστου 2004 με 28 Σεπτεμβρίου 2004.

Πανσέληνος 28 Σεπτεμβρίου.
28 Οκτωβρίου και η επόμενη Πανσέληνος.

Κάθε 28 ημέρες περίπου, η ανθρώπινη φύση ξεκινά τον νέο κύκλο δημιουργίας (Κύκλος Γονιμότητας των Γυναικών).
Κάθε 28 ημέρες περίπου νέα Πανσέληνος.

Το 28 είναι ένα από τα νούμερα που αντιπροσωπεύει in away θα λέγαμε το Θεό και Δημιουργό μας.

Πριν την λήξη των Ολυμπιακών Αγώνων 27 Σεπτεμβρίου 2004, έξη (6) μετάλλια στην Ελλάδα. Τυχαίο? Και από αυτό το γεγονός διακρίνω Πνευματικό μήνυμα.
Και ένα ατύχημα. 7 Άγγελοι που αποχαιρετήσαμε Σήμερα 28-9-2004.

Σύν+

+ η 11η Σεπτεμβρίου του Ελληνισμού και της Ορθοδοξίας. Με το παλιό ημερολόγιο 29 Αυγούστου 2004.
(Μήνυμα, κάλεσμα, μετανοίας διακρίνω. Και λέω διακρίνω γιατί η ανθρώπινη Σοφία είναι μωρία προς την Σοφία του Θεού).

Ως σαν άλλοι Δίδυμοι Πύργοι έπεσαν (Πολίτες + Πολιτεία) & (Λαός + Κλήρος). Μια συναισθηματική κατάρρευση.

Αν από συμβολίσω τις ημερομηνίες, ίσως να έχουν να μας πουν πολλά πνευματικά μηνύματα.

Μνήμες όμως έρχονται στο μυαλό μου, και από μια άλλη αντίστοιχη ημερομηνία.
28 Αυγούστου 1998 Παρασκευή 17:15.
Μετά από ένα μεγάλο τροχαίο, ο just βγήκα ζωντανός με ελάχιστές γρατζουνιές.
Στον εσπερινό του Αγίου Ιωάννη του Προ-δρόμου (29-8 Αποτομή Κεφαλής Τιμίου Προδρόμου.)

Γλυκέ μου Άγιε και Αρχάγγελε Ιωάννη, στης μετανοίας σου τα φτερά φύλαξον με.
Χωρίς εσένα 28-8-98 δεν θα ζούσα ποια.
Υπέρ Ευλογημένος να είσαι μέσα στους Αιώνες.
28 Αυγούστου με το Παλιό Ημερολόγιο είναι Δεκαπενταύγουστος (15-8). Πόσο τυχαίες μπορεί να είναι μερικές φορές οι ημερομηνίες στην ζωή μας.
Μέγα τα μυστήρια της Ύπαρξης.


27 Σεπτεμβρίου 2004 Μέρα πένθους. Με το παλιό ημερολόγιο 14 Σεπτεμβρίου (Ημέρα Παγκόσμιας Ύψωσης του Τιμίου Σταυρού). Εν το μέσω της Ελλάδος. Στην καρδιά του σώματος της Ελλάδος. (Και εδώ, Πνευματικό μήνυμα Σταύρωσης, σαν να διακρίνω).


Μα και τα βιβλία της Καινής Διαθήκης 27 είναι. Τελευταίο, η Αποκάλυψη.

Λείπει ένα μόνο, το 28o βιβλίο, για να ολοκληρωθεί η Βασιλεία των Ουρανών. Εγκαίνια Νέας Κτίσης. Της Καινής Κτίσης. Της Καινής Διαθήκης.

Ευλογημένος να είναι ο ερχόμενος σου Γλυκέ μας Ιησού σε κάθε ανθρώπινη καρδιά.


Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

Just a man

999


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2004, 18:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή εν αγάπη αδελφή ψυχή χαίρε.
Τέλεια εκφράζεται ο θεός ,μέσα από την αγαθή ψυχή σου.
Όταν μιλάς για την ουσία μας ,με αγγίζεις και εμένα.
Όπως εγώ έλαβα το φως το αληθινό ,από την όμορφη ψυχή σου ,θα ήθελα με την σειρά μου να σου δώσω κάτι , από ηθική υποχρέωση στην αγάπη.
Η ψυχή ήταν μία .
Ήταν τέλεια.
Ήθελε όμως μάρτυρες.
Δεν μπορούσε να ζει αιώνια ,μέσα στην απόλυτη ευτυχία της μοναξιάς της .
Δεν αρκούσαν οι άγγελοι ,για να τον υμνούν και να τον δοξάζουν.
Ήθελε να ποιήσει κάτι διαφορετικό .
Να τον λατρέψει ένα πλάσμα διαφορετικό.
Οι άγγελοι ,όπως ορθά έγραψες ,είναι αντίγραφο του εαυτού του.
Κάπως έτσι πιστεύω ,ότι ξεκίνησε την δημιουργία του ανθρώπου.
Τον έπλασε όμοιο και όμως πόσο διαφορετικός γίνεται ,όταν αρνιέται την ουσία του την αγάπη.
Όταν πάλι κάποιο συγγενικό πνευματικό παιδί του ,όπως εσύ, βρίσκει τον τρόπο να αγαπήσει αληθινά μέχρι θανάτου ,του βάζει το φράγμα των δακρύων ,για να μην απολέσει μια τόσο σημαντική ύπαρξη.
Έτσι αγαπάει ο θεός και μέσα από εμένα αγαπητέ αδελφέ.
Δίχως όρια ,αιώνια ,δυνατά ,απαλά και ατελείωτα.

Με αδελφική διάθεση .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 08:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

του βάζει το φράγμα των δακρύων ,για να μην απολέσει μια τόσο σημαντική ύπαρξη.

quote:

Έτσι αγαπάει ο θεός και μέσα από εμένα αγαπητέ αδελφέ.
Δίχως όρια ,αιώνια ,δυνατά ,απαλά και ατελείωτα.

Αδελφέ μας,

Σε ευχαριστώ που άφησες το άρωμα των συναισθημάτων σου.

Εύχομαι πάντα η κίνησης της Ψυχής σου να είναι ΚΥΚΛΙΚΗ από το Α στο Ω.
Ωμέγα. Ωραιότητα της Ψυχής. Μα και πάλι στο Άλφα. Στην Αγάπη.

Να είσαι ευλογημένος.

Με αγαθή Αγάπη Χριστού 7Χ7

Just a man.

999

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 19:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή αγαθή ψυχή Just_A_Man ,καλησπέρα.
Αραθύμησα το πλούσιο πνευματικό λεξιλόγιο σου.
Εγώ ,ένα ταπεινό ,παιδί της αγάπης ,θέλω να ακούσω από την ψυχή σου και πάλι ,όμορφα λόγια.
Ο θεός με έβαλε να ανησυχήσω και να σε ικετεύσω ,να γράψεις κάτι .

Η σελίδα σου ,είναι σελίδα αγάπης.
Ύμνησέ την αγαπητέ ,εν χριστώ αδελφέ.

Ποτέ δεν θα μπορέσουμε ,να δοξάσουμε αρκετά την ουσία , χάρη στην οποία υπάρχουμε .

Αν αυτό γίνει ( το ξέρεις καλά ), θα είσαι αιώνιος.

Να σαι παντού και πάντα ευλογημένος αδελφέ .

Με αληθινή αγάπη .
Alfa-omega.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2004, 13:58:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Άλφα Ωμέγα,

quote:

Αραθύμησα το πλούσιο πνευματικό λεξιλόγιο σου.

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, μα φρονώ ότι το πνευματικό μου λεξιλόγιο είναι πολύ φτωχό για να εκφράσω τον Πατέρα μας, τον Υιό και το Άγιο Πνεύμα. Ακόμα ούτε στην αρχή δεν είμαι.

quote:

Εγώ ,ένα ταπεινό ,παιδί της αγάπης ,θέλω να ακούσω από την ψυχή σου και πάλι ,όμορφα λόγια.

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Εύχομαι πάντα η αύρα της Ψυχής σου να είναι λουσμένη με σωφροσύνη, ευγνωμοσύνης και ταπεινοφροσύνη.

quote:

Ο θεός με έβαλε να ανησυχήσω και να σε ικετεύσω ,να γράψεις κάτι .

Η ανησυχία πότε δεν προέρχεται από τον Θεό. Όταν είμαστε μέσα στον Φως του Τριαδικού μας Θεού δεν φοβόμαστε και δεν ανησυχούμε.

Δεν έχω φτάσει στην Θέωση για να με ικετεύσει καλέ μας αδελφέ. Και να θέληση πάλι ο Τριαδικός μας Θεός να φτάσω στην θέωση (Θέωση= να δούμε με τα μάτια της Ψυχής μας τον Τριαδικό Θεό) κατά χάρη, πάλι τον Ουρανό θα πρέπει να ικετεύουμε.

Ικετεύουμε τον Φύλακα Άγγελο μας, τους Αρχαγγέλους μας, τους Αγίους / Αγίες, Όσιους / Όσιες, Μάρτυρες και Ομολογητές μας του Ιησού Χριστού, τον Άγιο και ίσο με Αρχάγγελο Ιωάννη τον Πρόδρομο, την Μητέρα του Τριαδικού μας Θεού, την Παναγία, να μεσιτεύσουν, να πρεσβεύσουν Κύριων ημών Ιησού Χριστό, να Συγχωρεί την ανθρωπότητα, να την Ελεεί, να την Ευλογεί, να Ειρηνεύει τις καρδιές των ανθρώπων, και να την σώσει εν Πνεύματη Αγίο και (Αληθεία=(Αγάπη)).

quote:

Ποτέ δεν θα μπορέσουμε ,να δοξάσουμε αρκετά την ουσία , χάρη στην οποία υπάρχουμε .

Και αυτό είναι μια από της μεγαλύτερες Aλήθειες!!! Η Αγάπη του Θεού είναι ίδια για όλα του τα δημιουργήματα.

quote:

Αν αυτό γίνει ( το ξέρεις καλά ), θα είσαι αιώνιος.


Για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχουμε στραμμένο το Νου μας στο Φως.
Και ο μόνος τρόπος είναι να προσευχόμαστε αδιάλειπτα. Προς τον Ιησού!!!

Η Πανίσχυρη δύναμη του Ονόματος του Ιησούς. Που φωτίζει και διαλύει τα σκοτάδια στην Διάνοια μας, ώστε να κατέβει το φως της Αγάπης, να μας καθαρίσει, και να καθίσει η (Αγάπη(999)) στην Καρδιά μας.

Η δύναμη της Θέλησης εξαρτάτε από την Ευγνωμοσύνη.


Στην Αρχαία Ελλάδα λέγανε: ΘΕΟΥ ΣΟΦΙΑ, ΠΑΣΑ ΑΡΧΗ.
Οι Ορθόδοξοι Πατέρες λέγανε: Φόβος (Σεβασμός) Θεού, Αρχή Σοφίας.

Ο Ιερός Ναός της Αγίας Σοφίας στην Κωνσταντινούπολη είναι αφιερωμένος στην του Θεού Σοφία.
Εκεί θα πρέπει να αφιερώσουμε και τον δικό μας Ναό. Η Σοφία είναι κριμένη μέσα στον άνθρωπο.

Και αυτό που δονεί όλη την ύπαρξη του just a man πού είναι η μεγαλύτερη Σοφία στο Σύμπαν είναι:

Κατά τον just a man:

Ευγνωμοσύνης Σοφίας, Ψυχής Σωτηρίας. Ευγνωμοσύνη Θεού, Σοφίας Αγάπης.

Η ανταπόδοσης Ευγνωμοσύνης είναι η ίσο με την Δικαιοσύνη και αυτό είναι η μέγιστη Σοφία.
Τα αποκλειστικά δικαιώματα στο παραπάνω, ανήκει στον Τριαδικό μας Θεό.

Είναι αλήθεια ότι είμαι σε μια περίοδο καλλιέργειας. Αν θελήσει ο Τριαδικός μας Θεός, όταν βγούνε οι νέοι καρποί, θα τους μοιρασθώ με όλους μας.

Να είσαι ευλογημένος Aδελφέ μας. Να είναι ευλογημένο ότι και αν σκέφτεσαι,ότι και αν λες, ότι και αν κάνεις.

Να είστε ευλογημένοι όλοι.

Με αγαθή Αγάπη Χριστού 7Χ7,

just a man.

999


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2004, 16:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλαζονική στάση και η κατά το δοκούν ετσιθελική ερμηνεία των κειμένων που αναγνωρίζονται ως «Θεόπνευστα», μας διδάσκει ξανά και ξανά το χάος αλλά και τις επιβουλές που υποβόσκουν πίσω από τέτοιες θεωρήσεις.

Παλαιότερα αλλά και σήμερα ακόμα γίνονται οι άνθρωποι αντικείμενα εκμετάλλευσης όσων κατ’επίφαση πραγματεύονται την αποκλειστική διάθεση του Θείου και της όποιας δοτής αλήθειας.

Ζωντανό παράδειγμα αντίφασης αλλά και παραπλάνησης αποτελούνε οι διάλογοι μεταξύ των μελών alfa-omega και Just A Man που ακολουθούν.

alfa-omega:
«Ο θεός με έβαλε να ανησυχήσω…..»

Just A Man:
«Η ανησυχία πότε δεν προέρχεται από τον Θεό. Όταν είμαστε μέσα στον Φως του Τριαδικού μας Θεού δεν φοβόμαστε και δεν ανησυχούμε.»

Σχόλιο: Εάν αυτό δεν αποτελεί παραλογισμό και άκρατη θρησκοληψία τότε γεννάται το ερώτημα ΠΟΥ μπορούμε ακόμα να φτάσουμε με την ανθρώπινη αλαζονεία?

alfa-omega:
«Ο θεός με έβαλε να ανησυχήσω ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΙΚΕΤΕΥΣΩ να γράψεις κάτι.»

Just A Man:
«Δεν έχω φτάσει στην Θέωση για να με ικετεύσει καλέ μας αδελφέ. Και να θέληση πάλι ο Τριαδικός μας Θεός να φτάσω στην θέωση (Θέωση= να δούμε με τα μάτια της Ψυχής μας τον Τριαδικό Θεό) κατά χάρη, πάλι τον Ουρανό θα πρέπει να ικετεύουμε.»

Σχόλιο: εδώ πια τι να πει κανείς! Από την μια έχουμε την ψευδαίσθηση «επικοινωνίας» με…..τον Δημιουργό (!) ο οποίος και εκμυστηρεύεται στο μέλος alfa-omega τόσο τις ανησυχίες Του για τις ιντερνετικές διαθέσεις του Just A Man όσο και τις ανάγκες Του που προτρέπουν μέσω του δούλου Του να…..ικετεύσει το μέλος Just A Man, και από την άλλη τον έτερο συνδαιτυμόνα που….ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΝΑ ΤΟΝ ΙΚΕΤΕΥΣΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ Ο ΘΕΟΣ (!!), αλλά περιορίζεται προς το παρόν στο να δηλώσει ότι ακόμη δεν έχει κατακτήσει το στάδιο της Θέωσης!!!!!

Και ερωτώ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΘΕΟΚΑΠΗΛΟΥΣ: ΠΟΘΕΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΚΑΙ Η ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ ?? Πόθεν το δικαίωμα, εκ της Αγίας Γραφής, να θεωρείται ότι δύνασθε να λειτουργήσετε ως «καταλύτες» των……..επιθυμιών και πόθων του Θεού??

Ο θρόνος αυτού που οραματίζεστε ως «Θεό» φίλτατοι δεν βρίσκεται στα νέφη του ουρανού αλλά στο νεφέλωμα της άκρατης φαντασίας σας. Έτσι καταντά λοιπόν το Θείο όταν του δίνουμε….βιογραφικό και οδηγίες χρήσης!

Και κάτι τελευταίο, σε σχέση με την αδιάλειπτη πλαστογράφηση και παραπλάνηση των όσων γράφονται αγαπητέ Just A Man:

Γράφεις το εξής «Στην Αρχαία Ελλάδα λέγανε: ΘΕΟΥ ΣΟΦΙΑ, ΠΑΣΑ ΑΡΧΗ.
Οι Ορθόδοξοι Πατέρες λέγανε: Φόβος (Σεβασμός) Θεού, Αρχή Σοφίας.»

Ο φόβος δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τον σεβασμό. Αυτή η ταύτιση που επιχειρείς είναι δόλια και δύναται να συσχετιστεί μονάχα με τον παραλογισμό της αγαποφοβίας που κυριαρχεί στον χριστιανό ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΗ ΘΕΟΣΕΒΕΙΑ.

Σεβασμό αποδίδουμε όταν εκτιμούμε κάποιο πρόσωπο, όταν δεν προσβάλλουμε, όταν γενικότερα φανερώνουμε αναγνώριση της αξίας του άλλου. Με λίγα λόγια: μια ανύπαρκτη στάση για τον Θεό του χριστιανισμού που απαιτεί ΦΟΒΟ.

Στον αντίποδα, ο φόβος είναι ένα εξαιρετικά δυσάρεστο συναίσθημα που μας καταλαμβάνει απλά και μόνο με την σκέψη ενός ενδεχόμενου κινδύνου, όπως π.χ. η κόλαση και η Δευτέρα Παρουσία. Είναι το αίσθημα που προκαλεί ρίγος στον άνθρωπο όταν επίκειται κίνδυνος τεράστιας απώλειας, όπως π.χ. η θανάτωση του παιδιού μας διότι ήταν…..θέλημα Θεού!

Αυτό είναι φόβος φίλτατε! Καλά θα κάνεις λοιπόν να προσέχεις τι γράφεις μιας και δεν απευθύνεσαι σε κανένα κατηχητικό, και να’σαι σίγουρος ότι εάν οι Πατέρες σας θέλανε να εμφυσήσουνε στους πιστούς τον σεβασμό για τον Θεό και όχι τον φόβο, ΤΟΤΕ ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΦΑΝΕ!

Και να’σαι εξίσου σίγουρος ότι γνώριζαν πολύ καλά τι γράφανε.

Ως προς τα υπόλοιπα, να σημειώσουμε ότι πρώτον η έννοια του Θεού στην αρχαία Ελλάδα δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΘΕΟ ΤΟΥ ΙΟΥΔΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ, και δεύτερον ότι οι Έλληνες λέγανε ΑΡΧΗ ΣΟΦΙΑΣ ΟΝΟΜΑΤΩΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ και όχι Θεού σοφία πάσα αρχή. (αλήθεια, σε ποιόν φιλόσοφο αναφέρεσαι άραγε?)




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2004, 20:17:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό δεν είναι αδυσώπητο μίσος ,αυτό είναι …….δεν περιγράφεται.
Lieber Ηerr οder frau Schwabe ,πιστεύω τώρα να έχετε απελευθερωθεί ,από το συναίσθημα ,το οποίο σας οδήγησε ,να γράψετε ,τόσο παθιασμένα.
Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί ασχολείσθε ,με υπάρξεις , που έχουν βρει τον δρόμο τους και απλά τον ακολουθούν και τον γεύονται ;;;
Γιατί δεν ασχολείστε με τον εαυτό σας ;;;
Αν θέλετε συζήτηση ,για κάποιο θέμα ,δεν είναι ευγενικό να θίγεται , εξ αρχής άτομα ,με τέτοιο άγριο τρόπο .
Που είναι η ευγένειά σας ;;;
Που είναι η αρχαία ελληνική παιδεία σας ;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2004, 20:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe,


Στην Θέωση φτάνουν μόνο οι Άγιοι. Δεν νομίζω να έχω πει πουθενά ότι είμαι Άγιος και να μην το θυμάμαι. Ούτε τη κατ-ήχηση (Κάτω ήχος) δεν έχω ακόμα τελειώσει.

Είσαι ελεύθερος από τον Τριαδικό μας Θεό όπως όλοι μας να εκφράζεσαι ελεύθερα προσωπικά σε δέχομαι στο Θέλημα του Θεού. Σε δέχομαι με Αγάπη.

Εξάλλού του Κρύους και του Ζεστούς δεν θα του λαμβάνει υπόψη του ο Θεός. Μόνο τους χλιαρούς και τους δήθεν.

Τους δήθεν ότι αγαπάνε και νοιάζονται για τον πλησίον τους, για την Δικαιοσύνη, για την Αλήθεια … Μέσα σε αυτούς αναγνωρίζω μόνο τον εαυτό μου.

Να είσαι ευλογημένος.

Ο Δημιουργός μας να σου χαρίζει όλα τα αγαθά.

Να είστε ευλογημένοι.

Με αγαθή αγάπη Χριστού 7Χ7.

just a man.

999


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2004, 23:11:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alfa-omega:
«Αυτό δεν είναι αδυσώπητο μίσος ,αυτό είναι …….δεν περιγράφεται.»

Περιγράφεται αγαπητέ, και μάλιστα πολύ εύκολα! Κριτική και αμφισβήτηση λέγεται. Απλό δεν είναι?

alfa-omega:
«Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί ασχολείσθε ,με υπάρξεις , που έχουν βρει τον δρόμο τους και απλά τον ακολουθούν και τον γεύονται ;;;»

Το έχω πει επανειλημμένα και θα το ξαναπώ: εκτίθεστε σε ένα δημόσιο βήμα που φιλοξενείται από μια ιστοσελίδα αναζήτησης και αμφισβήτησης, ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΘΕΟΛΟΓΕΙΟ. Εάν δεν αντέχετε την κριτική τότε μάλλον κάτι κάπου «κολλάει».

Η προκύπτει από τα όσα έχεις (δεν έχεις!) απαντήσει κάτι διαφορετικό από αυτοεπιβεβαιώσεις και δοξασίες κατά το δοκούν?

Αλήθεια, ΠΟΙΟΣ είναι ο αντίλογος σου φίλτατε στα όσα σχολιάζω? ΠΟΘΕΝ τα τεκμήρια σου? ΠΟΘΕΝ η ορθότητα των όσων «βλέπεις» και «ακούς»? Δεν είδα τίποτα λοιπόν για την ταμπακέρα φίλτατε. ΤΙΠΟΤΑ!

Παρεμπιπτόντως, «Schwabe» μπορεί να είναι μόνο ο Schwabe (Der Schwabe bzw. Die Schwäbin).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2004, 23:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Just A Man:
«Στην Θέωση φτάνουν μόνο οι Άγιοι. Δεν νομίζω να έχω πει πουθενά ότι είμαι Άγιος και να μην το θυμάμαι. Ούτε τη κατ-ήχηση (Κάτω ήχος) δεν έχω ακόμα τελειώσει.»

Τότε μάλλον….βρίσκεσαι στον καλύτερο δρόμο αγαπητέ! Διότι στην απάντηση σου λες «Δεν έχω φτάσει στην Θέωση για να με ικετεύσει καλέ μας αδελφέ…» πράγμα που αφήνει ορθάνοιχτα ανοιχτό αυτό το ευτυχές ενδεχόμενο φίλτατε.

Μήπως θα πρέπει να κάνετε κάποτε την αυτοκριτική σας πριν συνεχίσετε να «ερμηνεύετε» και να αποδίδετε τις εντολές και ενίοτε τις προθέσεις του Θείου φίλτατε? Λέω μήπως…..

Όσον αφορά την λέξη κατήχηση, η επεξήγηση που μας δίνεις μάλλον (και πάλι) παραπλανητική είναι φίλτατε Just A Man για μια ακόμη φορά. Πότε θα μάθεις επιτέλους να βάζεις το δάχτυλο εκεί που καίει?

Η λέξη αυτή όντως ΕΙΧΕ την σημασία του «ηχώ εντόνως» (κατ{α} +ηχώ), κατηχώ, αλλά ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ. Όση σχέση έχει ο δαίμων της αρχαίας σοφίας των ελλήνων (δαήμων-ευδαιμονία) με τους σατανάδες δαίμονες του χριστιανισμού άλλη τόση έχει και η χριστιανική κατήχηση με αυτό που πας εσκεμμένα να θολώσεις!

Και για να μην αφήνουμε τίποτα ανοιχτό, να σημειώσουμε ότι σύμφωνα και με την «γλώσσα» της Καινής Διαθήκης (Πράξεις ΙΗ’25) η κατήχηση έχει την έννοια της συστηματικής διδασκαλίας και μύησης σε συγκεκριμένο τρόπο σκέψης και κοσμοθεώρησης, με απώτερο σκοπό την καθοδήγηση ή τον προσηλυτισμό.

Με λίγα λόγια ακριβώς το πλαίσιο μέσα στο οποίο κινούνται οι έως τώρα προσπάθειες σου. Δεν είναι κατ’αρχάς κατακριτέο πλην όμως ας μην μασάμε τα λόγια μας φίλτατε.

Και κάτι ακόμα: όταν καπηλεύεσαι την αρχαιοελληνική σοφία καλά θα κάνεις να προσκομίζεις και τα σχετικά στοιχεία.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2004, 12:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχαρητήρια Schwabe , κατάφερες να φέρεις τον γραπτό διάλογο ,στα δικά σου μέτρα και σταθμά.
Αυτό που ( κατά την άποψή μου ) ,σου λείπει αγαπητέ ,είναι η αίσθηση.
Μετράς τα πάντα με το μυαλό.
Αυτό το απορρίπτω ,σε εμένα. Προτιμάω να αισθάνομαι και να νιώθω ζωντανός ,παρά να γίνω ζωντανός ανθρώπινος ηλεκτρονικός υπολογιστής.
Η λογική δεν με οδήγησε πουθενά . Αντίθετα με ταλαιπώρησε πολύ . Αναμόχλευσε και ανακατασκεύασε καινούργια (τεχνικά) αισθήματα.
Δεν θέλω να συμβάλλω σε μια ολοκληρωμένη τεχνοκρατική κοινωνία.
Θέλω να νιώθω και να αισθάνομαι ,τα εξωτερικά ερεθίσματα των αισθήσεών μου. Δεν θέλω να τα μετατρέψω σε ψηφιακές πληροφορίες .
Χάνουν την αληθινή τους ουσία.
Δεν έχει για εμένα λοιπόν ,ουδέν νόημα ,να σχολιάσω τα γραφώμενά σου ,η να βρεθώ σε αντίλογο μαζί σου.

Φαντάσου εμένα και εσένα ,να κάνουμε διάλογο ,για την αγάπη ;;;
Εσύ λιώνεις κυριολεκτικά ,για την αρχαία ελληνική σοφία . (και καλά κάνεις ).
Εγώ λιώνω απόλυτα ,στο άγγιγμα της αγάπης του Ιησού χριστού . Αυτήν την αγάπη του ,την γεύθηκα μέσα στην ψυχή μου.
Δεν υπάρχει ποιο τέλειο πράγμα ( κατ’ εμέ),από αυτό το άγγιγμα .
Το κοινό μας σημείο ,πιστεύω ότι είναι ,η δεύτερη αγάπη που έχω μέσα στην ψυχή μου.
Αυτή είναι ο Πυθαγόρας ….έως τον Αριστοτέλη.
Αν θέλεις κάνε τον κόπο και κοίταξε το θέμα που παράθεσα στο φόρουμ ,προς δημόσια συζήτηση.
Ίσως βρούμε και άλλα κοινά σημεία.

Συγνώμη αγαπητέ Just_A_Man ,που έδωσα αφορμή ,για έντονες αντιπαραθέσεις ,στην σελίδα της αγάπης.


Με σεβασμό ,στην αξιόλογη διάνοιά σου Schwabe.
Alfa-omega.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2004, 23:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alfa-omega:
«Συγχαρητήρια Schwabe , κατάφερες να φέρεις τον γραπτό διάλογο ,στα δικά σου μέτρα και σταθμά.»

Τα συγχαρητήρια ανήκουν μάλλον σε όσους δημιουργούν κλειστούς ορίζοντες δίνοντας ταυτόχρονα και……την κερκόπορτα της σωτηρίας αυτή τη φορά. Για σκέψου……

alfa-omega:
«Η λογική δεν με οδήγησε πουθενά . Αντίθετα με ταλαιπώρησε πολύ . Αναμόχλευσε και ανακατασκεύασε καινούργια (τεχνικά) αισθήματα.»

Με το συμπάθιο δηλαδή, αλλά θα υποθέσω ότι δεν έκανες ποτέ χρήση της λογικής αγαπητέ! Η πίστη που εκκινεί από την λογική κρίση και την διαρκή αμφισβήτηση είναι Απολλώνιο φως στον ορίζοντα σου. Η πίστη που εκκινεί από το παράλογο και αναπόδεικτο οδηγεί σε προκαθορισμένα μαντριά της ανθρώπινης σκέψης, σε κελιά της αμφισβήτησης, και τέλος στην αγκαλιά του εκάστοτε «ελέω Θεού» ιερατείου.

Αυτός ο παρα-λογισμός δύναται να απαντηθεί μόνον με έναν ακόμη παραλογισμό ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΓΝΩΣΗ, ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΘΕΪΑ. Ελπίζω να κατανοείς τις ποιοτικές διαφορές.

alfa-omega:
«Δεν θέλω να συμβάλλω σε μια ολοκληρωμένη τεχνοκρατική κοινωνία.»

Έχεις την ψευδαίσθηση ότι θέλεις να συμβάλλεις σε μια θεοκρατούμενη? Η έχεις να μας υποδείξεις ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ παράδειγμα κοινωνίας προς μίμηση που να άνθισε και να παρήγαγε πολιτισμό στηριζόμενο στις ελέω θεού εξουσίες που πραγματεύεται ο χριστιανισμός?

Επίσης, έχεις την άποψη ότι μια κοινωνία κατά τα πρότυπα π.χ. ενός Ηράκλειτου ή ενός Επίκουρου είναι μια «τεχνοκρατική κοινωνία»? Μήπως οι υπεραπλουστεύσεις σε οδήγησαν σε αδιέξοδο?

alfa-omega:
«Εσύ λιώνεις κυριολεκτικά ,για την αρχαία ελληνική σοφία . (και καλά κάνεις ).
Εγώ λιώνω απόλυτα ,στο άγγιγμα της αγάπης του Ιησού χριστού . Αυτήν την αγάπη του ,την γεύθηκα μέσα στην ψυχή μου.»

Θα σου’λεγα τώρα για τι λιώνω, αλλά άντε μας βλέπουνε πολλοί!!

Ας χρησιμοποιήσω λοιπόν τα όσα λες. «Λιώνω» λοιπόν αγαπητέ όχι για την αρχαία ελληνική σοφία, μιας και δηλώνω αρχαιόφιλος και όχι αρχαιολάτρης, αλλά για την αλήθεια.

Υπάρχει αγαπητέ μεγαλύτερη θρησκεία από την αλήθεια? Για σκέψου.

Μιας και το έφερε όμως η κουβέντα μας, να σου υπενθυμίσω ότι για όποιον έχει ανατραφεί με την κλασσική ελληνική φιλοσοφία, η πίστη ήταν η χαμηλότερη βαθμίδα της γνώσης, η πνευματική κατάσταση του αμαθούς.

Εάν λοιπόν «βαστάς» σε ειλικρινή διάλογο και όχι σε δοξασίες περί μαγικής σκέψης και αντισταθμίσματα κενών αισθημάτων, τότε ευχαρίστως να τα πούμε.

Να’σαι καλά.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 19:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καθημερινό και Πνευματικό Ημερολόγιο 19-11-2004

Κάποιες γρήγορες σκέψεις εν ώρα εργασίας.

Εν Πνεύματι Αγίο & Αληθεία.

Πνεύμα= Φως = Ιησούς.
Αλήθεια = Αγάπη = Ιησούς
Ζωή = Ειρήνη = Ιησούς.


Τελικά, τη και κάνω όσα θέλω στην ζωή, και δεν κάνω αυτά που πρέπει να κάνω?

Τη και αν αναλύσω όλη την δημιουργία και δεν αναλύσω τον εαυτό μου?

Μήπως τελικά το μόνο πρόβλημα στο πλανήτη (και την Δημιουργία) είναι ο άνθρωπος?
Αν τελικά λύσει τα εγωκεντρικά και εγωιστικά προβλήματα του ο άνθρωπός, να λυθεί και το πρόβλήμα της δημιουργίας. (Μόλυνση, πείνα, πόλεμοι, κατασπατάληση φυσικών πόρων…)?

Μήπως από την πολύ ανάλυση οι άνθρωποι παθαίνουν παράλυση? Ίσως είναι το μόνο σίγουρο.
Η πολύ ανάλυση φέρνει παράλυση. (παρά-λυση).

Σημειώσεις για το σπίτι. Τα παραπάνω προς επεξεργασία
την ώρα του ησυχασμού. + Δύο εκπομπές. + Σάββατο συγκέντρωση. + Πρωινή Εκπομπή + Βραδινή.( Αυτή μάλλον πάει για record).


Την καλησπέρα μου σε τυχαίους αναγνώστες.

Να είστε ευλογημένοι.

Με αγαθή Αγάπη Ιησού Χριστού 7Χ7,

just a man

999


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 23:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πνευματικό Ημερολόγιο 21 Νοεμβρίου 2004.

Μεγάλη μέρα Χαράς για την Οικουμένη.

Εισόδια της Παναγιάς μας.

Εισόδια της ΠάνΓλυκιας Μητέρα του Τριαδικού μας Θεού.

Ο Ιερός Ναό της ΟικοΝομίας (Οίκος-Ναός+Νόμος) για την σωτηρία της ανθρωπότητας.

Η Πύλη της Αιωνιότητας.

Η αφιέρωση του Ιερού Ναού,
του Ιερού Δισκοπότηρου,
στον Ιερό Ναό της Δημιουργίας.

Άραγε, ποιο δημιούργημα θα μπορούσε να σταθεί με παρρησία απέναντι
στη Μητέρα του Θεού?

Ποιος, Ουρανός,
ποιος Ήλιος,
ποιο Αστέρι,
ποιο Λουλούδι,
ποιο Χρώμα,
ποια Μουσική Νότα,
ποιο Ποίημα,
ποιος Στίχος,
ποιο Άρωμα,
ποια Εικόνα,
ποια Ανθρώπινη Μορφή,
ποιο Δημιούργημα,
μπορεί να έχει την Χάρη Της?

Είθε αυτά τα Χριστούγεννα να γίνει Βηθλεέμ, η Διάνοια, η Καρδιά, και το Σώμα μας και να έχουμε τα Εισόδια του Γλυκύτατου μας Ιησού Χριστού σε κάθε ανθρώπινη Ψυχή.

Είθε να γνωρίσουμε την αλήθεια (ΑΓΑΠΩ – ΑΓΑΠΗ (Εν Χριστό Αγάπη) ),
και η αλήθεια να μας ελευθερώσει όλους.

Είθε η κάθε Ψυχή να εν-σωματωθεί (εν= το ένα = ένα Σώμα, μια Καρδιά μια Διάνοια) με τον Ιησού μας δημιουργώντας το Ιερό Δισκοπότηρο της Δημιουργίας.

Είθε η Μητέρα Γη μας, να γίνει ο Ιερός Ναός της Αγάπη σε όλη την Δημιουργία.

Αμήν. Αμήν. Αμήν.

Την καλησπέρα μου σε τυχαίους αναγνώστες.

Να είστε ευλογημένοι.

Με αγαθή Αγάπη Ιησού Χριστού 7Χ7,

just a man

999


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2004, 23:28:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πνευματικό Ημερολόγιο 28 Νοεμβρίου 2004.

Σε άφησα γλυκέ μου Ιησού, και μου έφυγες νωρίς.
Και είμαι απαρηγόρητος.

Η Ψυχή μου και το Σώμα μου αιμορραγούν από την αόρατη πληγή και τον πόνο.
Μα θεωρώ ότι έτσι πρέπει να γίνει. Όπως και τότε.
Αν δεν φύγω, δεν θα έρθει ο Άλλος Παράκλητος, μας είχες πει.

Χωρίς Παράκλητο, η Ψυχή είναι σαν Παράλυτο.
Το πνεύμα όπου θέλει, και όταν θέλει χρονικά πνέει.
Η χάρης του Θεού έρχεται, αλλά δεν κάθετε. Γιατί κάθετε μόνο στα καθαρά. Όπως με τα περιστέρια. Είναι τυχαίο?

Αχ, καρδιά μου. Γιατί να μην μπορώ να βρω κερί, για να κλείσω τα αυτιά σου, από τις σειρήνες των παθών μου. Αχ.!!!

Κύριε, δεν τους μπορώ όλους τους δασκάλους μαζί.
Ο ένας για τον Ηθικό Πόνο.
Ο άλλος για τον Συναισθηματικό Πόνο.
Και ο άλλος για τον Σωματικό Πόνο.

Η Αλήθεια λένε ότι πάντα πονάει!!!

Κάποτε είχα πει στα αστεία ότι για να πάρεις Πνεύμα θα δώσεις αίμα.
Αγίου Πνεύματος (Πν-Αίματος). Τώρα το βιώνω.

Το Πνεύμα της Αλήθειας.

Ποτέ δεν θα ψάχναμε για κάτι, αν δεν ήμασταν σίγουρη ότι υπάρχει.
Και αυτό δεν είναι άλλο από την Αλήθεια.
Είναι έμφυτο από καταβολής μέσα στην αιωνιότητα να αναζητούμε την Αλήθεια.

Το Αληθινό.

Συνήθως την Αλήθεια την αντιλαμβανόμαστε μέσα από τις πέντε αισθήσεις μας.
Τώρα που γράφω ακούω ένα τραγούδι και αυτό είναι κάτι αληθινό το αισθάνομαι.
Είναι αυτό βιβλίο. Είναι τηλέφωνο. Είναι τραπέζι.

Αλήθεια.

Η Αλήθεια πάντα κρύβει το ερωτηματικό. Αν είναι πραγματική. Με βεβαιότητα ότι έτσι είναι. Δηλαδή κρύβει τον έρωτα. Μα Αγαπάς? Η αιώνια ερώτησης που περιμένει μια απάντηση για να επικυρώσει την πεποίθηση της γνησιότητας.

Την ακρίβεια.

Την μαθηματική εξίσωση θα λέγαμε. Πως όμως όταν αλλάζουμε ένα στοιχειό από την εξίσωση, τελικά αλλάζει όλο το αποτέλεσμα.

Από Αληθοσύνη είναι φτιαγμένη και η Νοημοσύνη για να μπορεί να γίνει ο Ιερός Ναός της Ευγνωμοσύνης.

Κάθε φιλόσοφός, μελετητής, πνευματιστής, φανατικός θρησκευόμενος κουβαλάει την Αλήθεια με προϋποθέσεις, παροχές και προκαταλήψεις.


Δημιουργώντας το είδωλο του Θεού που θέλουν, στο χώρο των Ιδεών της Διάνοιας και της Φαντασίας.

Όλες οι φιλοσοφίες οι θρησκείες και κάθε πνευματικό μονοπάτι αυτό που διακρίνουμε όλοι είναι ότι έχουν κοινό μεγάλο κομμάτι της Αλήθειας. Αλλά δεν έχουν τον προορισμό της τελικής Αλήθειας.

Του τελικού προορισμού. Προς τον Ιησού Χριστό. Προς τον Εν Τριάδι Θεό.

Η Αλήθεια μόνο βιώνετε σαν τρόπο ζωής. Να είμαι αληθινός.
Σε ότι σκέπτομαι , λέω και κάνω.

Ποιος όμως μπορεί να είναι Αληθινός άνθρωπος?
Πώς μπορεί να γίνει Αληθινός?
Στην Ορθόδοξη Πίστη γνωρίζουμε και αποδεχόμαστε ότι η φύση μας είναι ασθενική.

Σημαντική η υγεία του ανθρώπου.

Και τις περσότερες φορές που την χάνουμε είναι γιατί όπως ό άνθρωπος έχει μόνιμα μια ροπή προς το κακό, προς την προκατάληψη, σε περιοριστικά πιστεύω, και όχι προς το αγαθό = (Σύμφωνα με την φύση, στο καιρό του, και ότι γίνεται με μέτρο).

Όπως και με το κακό έτσι και με τις αρρώστιες μεταδίδονται πολύ ποιο εύκολα από ότι η υγεία.

Σε φυσικό και ψυχικό επίπεδο.

Από άνθρωπο σε άνθρωπο.

Συνήθως η υγεία μεταδίδεται με την Αλήθεια = Αγάπη, πραότητα, κατανόηση, φροντίδα, καλοσύνη και ένα σωρό άλλα.

Άρα τελικά η Αλήθεια σε φυσικό επίπεδο είναι ζήτημα Ζωής και Θανάτου.

Αν δεν ξέρουμε από τη πάσχουμε, και δεν το ερευνήσουμε μπορεί από αμέλεια, η από υπερηφάνεια πίστης να χάσουμε την ζωή μας σε βιολογικό επίπεδο.

Μήπως όμως το ίδιο μπορεί να πάθει και η Ψυχή μας?

Μήπως όμως χάσουμε την ψυχή μας αν από αλιτημοσύνη, αμέλεια και υπερηφάνεια (από καθαρά προσωπική επιλογή σε αυτό που αρέσει στην διάνοια μας, που της προκαλεί την ηδονή, την χαρά, χωρίς να αποδεχτούμε τις προειδοποιείς των γραφών?

Μήπως τελικά από την ηδονή πάμε στην οδύνη?

Τελικά την Αλήθεια δεν μπορούμε να την βρούμε από μόνοι μας. Είμαστε εξαρτημένοι ο ένας από τον άλλο. Όπως όλη η Δημιουργία.

Αν χαθεί ο ήλιος τα λουλούδια δεν θα έχουν ζωή ποια. Μα τη αξία θα είχε και ο ήλιος σε ένα χωράφι χωρίς λουλούδια?

Θα ήταν όπως την έρημο της Αφρικής. Έτσι όπως είναι και η καρδιά, η διάνοια και το σώμα μας χωρίς την παρουσία του λόγου του Ιησού στην ζωή μας.

Και όπως σε φυσικό επίπεδο βιώνουμε την Αλήθεια μέσα από τις διαπροσωπικές μας σχέσης έτσι και έγινε και με το Δημιουργό μας.

Επειδή δεν μπορούσαμε να τον βρούμε από μόνοι μας, ήρθε και μας βρήκε Εκείνος!!!

Όπως ο ήλιος ψάχνει να ζεστάνει κάθε τη που έχει ζωή πάνω στην Γή.

Ο γλυκύτατος μας Ιησούς Χριστός ήρθε και μας βρήκε. Και μας είπε:

Ε-Γ-Ω, είμαι η Αλήθεια.!!!
Είμαι το Φως, η Οδός και η Ζωή.

Άρα η Αλήθεια δεν είναι κάτι, αλλά είναι Κάποιος.!!!!

Όχι ένα μυθικό πρόσωπο. Αλλά ένα Ιστορικό πρόσωπό που δεν χωράει αμφιβολία ότι πέρασε πάνω από τη μητέρα Γη μας.

Ήρθε και μπήκε στην Ζωή μας (όπως ο ερωτάς, ο ερωτευμένος/η) για να μπορούμε και είμαι να μπούμε στην Ζωή του. Την Αιώνια ζωή του. Να μπούμε στην Αλήθεια.

Τις επί Γης και Ουράνιες Αλήθειες.

Και το μόνο που κάνουμε τελικά εμείς οι άνθρωποι είναι να κρίνουμε την Αλήθεια.
Να κρίνουμε την Αγάπη. Να κρίνουμε Εκείνον.
Μα οι άνθρωποι δεν μπορούν να γίνου κριτές της Αλήθειας!!!

Γιατί τελικά η Αλήθεια δεν μπορεί να κριθεί.
Γιατί υπάρχει βαθειά μέσα μας και όλοι την αναγνωρίζουμε σε κάθε τι στην ζωή μας. Είναι αυτή που μας βάζει σε κίνηση. Συγ-κίνηση.

Ποιο πάνω είχα πει ότι η πολύ ανάλυση φέρνει παράλυση. Ακινητοποίηση. Παράλυση. Χωρίς Παράκλητο. Χωρίς Ψυχή!!!

Σώμα ο Ιησούς Χριστός.
Ψυχή το Άγιο Πνεύμα.
Πατέρα η Σοφία και Διάνοια αυτής της Δημιουργίας.


Μετά την αποχώρηση του Ιησού στην Oρθοδοξία δεν υπάρχει αντιπρόσωπος, εκπρόσωπος πάνω στην Γη.

Γιατί είναι ανάμεσα μας.! ! ! ! ! ! ! ! Ανάμεσα σε όλους. Ο Ιησούς μας δεν γεννήθηκε δεν Σταυρώθηκε δεν Αναστήθηκε μόνο για τους Αγίους. Αλλά για όλη την ανθρωπότητα!!!!

Το μόνο που χρειάζεται να κάνουμε είναι να του ανοίξουμε την καρδιά μας.

Μακάριοι οι ΚΑΘΑΡΟΙ τη καρδιά, ότι αυτοί τον Θεό όψονται. (Ματ. 5,8)

Τον Τριαδικό μας Θεό, δεν θα τον δούμε με τις πέντε αισθήσεις μας αλλά με την καρδιά!!!


Με την καρδιά!!!
Με την καρδιά!!!
Με την καρδιά!!!
Με την καρδιά!!!
Με την καρδιά!!!
Με την καρδιά!!!
Με την καρδιά!!!

Ο Ιησούς δεν μας είπε ότι θα δούμε το Θεό με καμιά από τις πέντε αισθήσεις μας (Τα μάτια, τα αυτιά …) Αλλά με την καρδιά!!!

Η μόνη μου επιθυμία είναι αυτά τα Χριστούγεννα να έχουμε τα Εισόδια της Αλήθειας, στις Καρδιές των Ανθρώπων!!!

Είθε αυτά τα Χριστούγεννα να γεννηθεί η Αλήθεια
στις καρδιές, τις διάνοιες, και τα σώματα των.

Ιησού μας, ας είναι μια κοινή ευχή από όλους μας.
Για να μην γιορτάσει για ακόμα μια φορά η Ερημιά στην καρδιά μας.

Αμήν. Αμήν. Αμήν.

Υστερόγραφο.
Το ρολόι ραδιόφωνο το πρωί, με ξύπνησε στάλα στάλα τα δάκρυα
και το τραγούδι της Κοκκινού, Θα Περιμένω.

Σε άφησα, και είμαι απαρηγόρητος. Έφυγες και έδυσε ο Ήλιος ξαφνικά.
Σε ευχαριστώ που πέρασες έστω και για λίγο.
Κυριακή και 28 του μηνός, ας ήταν κάθε μέρα. Έστω και λίγο.
Το λίγο μου είναι πολύ!!!

Άρα είναι τυχαία η μέρα και η ημερομηνία?

Τέλος προσωπικού Ημερολόγιου Κυριακής 28 Νοεμβρίου.

Την καλησπέρα μου σε περαστικούς αναγνώστες.

Υστερόγραφο 2.
Το παραπάνω μήνυμα το αισθάνομαι εκ καρδιάς. Είναι φυσιολογικό να αισθάνεται ο καθένα την Αλήθεια κατά πως η καρδιά του ορίζει. Σεβαστό. Στο συγκεκριμένο μήνυμα επειδή το αισθάνομαι πολύ προσωπικό δεν θα επανέλθω με κανένα σχόλιο.
Όποιος αισθανθεί το μήνυμα μου, ίσως, να πάρει ένα από τα καλύτερα δώρα για της 25 Δεκεμβρίου.

Ευχαριστώ,

Να είστε ευλογημένοι. Ο Χριστός και η Παναγία μαζί μας.


Με αγαθή Αγάπη Ιησού Χριστού 7X7,

just a man.

999

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 02:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πνευματικό Ημερολόγιο 4 Δεκεμβρίου 2004.

Σε συνέχεια στα όσα μοιραστικά με τον Άλφα Ωμέγα σε κάποιο μήνυμα στο topic Η ΥΠΑΡΞΗ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΤΕΛΑ ΔΙΚΗ Μας ;;; , θα ήθελα να αφήσω την καρδιά μου απόψε να ταξιδέψει στο Σώμα της Ψυχής μας.

Το Σώμα. Πόσο φωτεινόμορφο είναι. Πόσο καλλιτεχνικά, είναι φτιαγμένο. Με πόση Ενότητα συνδέετε το κάθε κύτταρο από το DNA μας.

Και η καρδιά μου αναρωτιέται:

Μπορεί ένα χέρι από το σώμα, να ανήκει στο χέρι μεμονωμένα, η ανήκει στο σύνολο του σώματος?

Το χέρι σαν μεμονωμένο μέλος, μπορεί να κάνει κάτι από μόνο του?

Μπορεί ένα πόδι από το σώμα, να ανήκει στο πόδι μεμονωμένα, η ανήκει στο σύνολο του σώματος?

Μπορεί το σώμα να στηθεί όρθιο όταν αρχίσει και χάνει μέλη?

Τα πάντα φωνάζουν ενότητα. Αυτός είναι ο δρόμος προς την Ορθόδοξη Οικουμενικότητα. Ενωμένα τα μέλη με την Κεφαλή. Ενωμένα με την Αλήθεια.

Όλοι μπορούμε να ανήκουμε ενωμένοι σε αυτό το σώμα με το Άγιο Βάπτισμα στο όνομα του Πατρός του Υιού και του Παν Αγίου Πνεύματος.

Το σώμα του Ιησού Χριστού μας.

Τα πάντα είναι αλληλένδετα μέσα στην Δημιουργία. Πλασμένα από την άπειρη Σοφία του Πατρός και Θεού και Δημιουργού μας.

«Το δικό μου σώμα»!! Μα, τη μύθος και αυτό. Που το βρήκα το Σώμα μας και το δημιούργησα με τόσο Σοφία!!!?

Αγοράζουμε κτήματα. Μα, πως και αυτά το δημιουργήσαμε. Και αυτοί, από τους οποίους τα αγοράζουμε, είναι δημιουργήματα τους !!!?

Πόσο μεγάλη πλάνη αγνωμοσύνης Θεέ μου και Δημιουργέ μου. Πόση αχαριστία ποια να διασκορπίζεται μέσα στο Σώμα σου. Σαν μουχλιασμένη τροφή.

Τα πάντα είναι μια Δωρεά. Και αυτό είναι η μέγιστη Αγάπη που λέγετε Δημιουργός.!!!

Και όλα με την ανάγκη της σύνδεσης μεταξύ τους (κοινής συνείδησης).

Της επί-κοινωνίας.

Επί της Κοινωνίας. Όχι στην μοναξιά του καβουκιού. Για αυτό υπάρχουν και άνδρες και γυναίκες. Αλλιώς θα έπρεπε να υπάρχει ένα φύλο. Και θα μέναμε στην μοναξιά μας.

Ενότητα. Όλοι ενωμένοι. Το χέρι που απλώνουμε ο ένας στον άλλο είναι η αλυσίδα της Αγάπης. Με την Θεία χάρη του Ιησού να νιώθουμε ότι μας επιτρέπει να νιώσουμε. Για να ολοκληρωθούμε.

Καλλιτεχνώντας την Πεταλούδα της Ψυχής μας. Δίνοντας της, την ελευθερία στην Ψυχής μας, Ελεύθερα ενωμένοι με τον Ιησού, να ενώσουμε τα σώματα και φτερά μας για να ελευθερωθούμε και να φτάσουμε στο Δημιουργού και Πατέρα μας.

Μαζί με την Αλήθεια. Μαζί με τον Ιησού.

Βάζοντας την δικιά μας φτερούγα από την μια πλευρά πού είναι η Υπομονή (Σταθερή Θέληση μας προς Εκείνον (μικρά, μικρά βήματα κάθε μέρα)) και από την άλλη περιμένοντας την Αλήθεια (Αγάπη (Ιησού)) να έρθει και να δημιουργήσομε από την υπέρβαση του Ε-Γ-Ω μας (Ελεύθερα Γίνομαι Ωραιότερος (Τελειότερος ως προς την Αρετή)) την δεύτερη φτερούγας που είναι η Ταπεινοφροσύνη.

Αναζητήστε την Αλήθεια (Ιησού), και η Αλήθεια θα σας ελευθερώσεις!!!
Γιατί τελικά χωρίς την κόλλα της Αγάπης του Ιησού που ενώνει όλα τα κομμάτια και μέλη της Ψυχής μας δεν μπορεί από μόνη της να ενωθεί και να ελευθερωθεί!!!

Με Υπομονή. Με τρυφερή, στοργική και δημιουργική Υπομονή αρχίζει η Ψυχή μας να κεντάει τα φτερά της.

Το Τώρα. Είναι το εωσφορικό ψαλίδι που μας κόβει και χαλάει το
κέντημα της Υπομονή μας.

Τα πάντα φωνάζουν Ενότητα και Ελευθερία.

Οικουμενική Αγάπη. Ενωμένοι όλοι μαζί. Γιατί διασπασμένοι το Σώμα υποτάσσετε με ευσπλαχνική Αγάπη και θυσιάζεται για κάθε μέλος του. Για να ξανά ενωθούν όλα τα μέλη (Θεία Κοινωνία).

Τα μέλη των Ορθοδόξων προσπαθούμε να αυξήσουμε την γνώση των αποδείξεων για τον Τριαδικό Θεό. Και ειδικά πολλές φορές για να βοηθήσουμε όσους δεν έχουν την ίδια πίστη με μας.

Αλλά τελικά αν μειώσουμε την επιθυμία των παθών μας, που μας κρατάνε μακριά από Εκείνον, τότε θα έχουμε ένα Σώμα Ενότητας.
Όταν όλα τα μέλη (κοιλιά, νους, καρδιά…) θα υποταχτούν στο Σώμα και όχι το Σώμα στα μέλη, τότε θα πραγματοποιηθεί η Βασιλεία των Ουρανών όπως στον Ουρανό έτσι και στη Γη.

Και κάθε σου μέλος να κραυγάζει, όπως ο γλυκύτατος μας Άγιος Ιωάννης ο Πρόδρομος και εις Άξιος Αρχάγγελος, που κραύγαζε μέσα στην έρημο, Εκείνος να μεγαλώνει (το σώμα του (ενωμένα όλα τα μέλη)) και Ε-Γ-Ω να μικραίνω.

Να Αγαπάμε εν Αληθεία, και να Αληθεύω εν Αγάπη.

Αγαπόντας μόνο τον Ένα!!! Μόνο Εκείνον. Η ένωση αυτή, είναι μια πανίσχυρη Αγάπη, που όταν συμβεί, θα αγαπηθούμε και από όλα τα θηρία!!!


Ο Ένας!!!. Ο γλυκύτατος Ιησούς μας.
Η Αλήθεια. Η Μόνη Αλήθεια.

Στης 08/06/2003 : 23:15:14 είχα καταχωρίσει το παρακάτω μήνυμα στο topic: Το ταξίδι του Just A Man προς την Εν Χριστώ Ζωή , Σελίδα 4.

Σκεφτικά ότι μια εκδρομή σε αναμνήσεις, ίσως να είναι ωφέλιμη.

Αρχή μηνύματος της 08/06/2003 : 23:15:14 .

Διάβασα ένα φιλοσοφικό θεώρημα και μου άρεσε και είπα να το μοιραστώ μαζί σας.

Υπέρτατο Θεώρημα.

Από την Απόλυτη Συνείδηση (Πατέρα….) απορρέει η Αλήθεια και ο Νόμος Της.
Από τον Νόμο της Αλήθειας απορρέει ο Νόμος της Γνώσης.
Από τον Νόμο της Γνώσης απορρέει ο Νόμος της Μάθησης.
Από τον Νόμο της Μάθησης απορρέει ο Νόμος του Σφάλματος.
Από τον Νόμο του Σφάλματος απορρέει ο Νόμος της Τιμωρίας.
Από τον Νόμο της Τιμωρίας απορρέει ο Νόμος της Μετάνοιας.
Από τον Νόμο της Μετάνοιας απορρέει ο Νόμος της Συγχώρεσης.
Από τον Νόμο της Συγχώρεσης απορρέει ο Νόμος της Επανόρθωσης.
Από τον Νόμο της Επανόρθωσης απορρέει ο Νόμος της Αποκατάστασης.
Από τον Νόμο της Αποκατάστασης απορρέει ο Νόμος της Επανόδου στην Αλήθειας..

Και η Αγάπη? Που είναι ή Αγάπη?

Η Α Γ Α Π Η είναι στην Αρχή!
Η Α Γ Α Π Η είναι στο Τέλος!
Η Α Γ Α Π Η είναι στο Μέσον!
Η Α Γ Α Π Η διατρέχει όλους τους Νόμους και όλους τους Κόσμους!
Η Α Γ ΑΠ Η είναι το Όλον!!!

Η Α Γ Α Π Η είναι το ΠΑΝ, εντός του οποίου και η Αλήθεια και η Γνώση, και η Μάθηση, και το Σφάλμα και η Τιμωρία, και η Μετάνοια και η Συγχώρεση, και η Επανόρθωση και η Αποκατάσταση και η Επάνοδος (άνοδος προς τον Ουρανό) Ζουν, Κινούνται και Είναι!

---

Γιατί τις υπερφυσικές αλήθειες είναι τέτοιες που από φυσικού τους δεν λέγονται με λόγια. Μόνο τις (αισθάνεται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) κανείς.

Ποτέ μην υποτιμάς την ΔΥΝΑΜΗ που έχει η ΑΓΑΠΗ. Όταν αγαπάς, παύεις να βρίσκεσαι στο έλεος ανεξέλεγκτων δυνάμεων, η ψυχή σου γίνεται μια πανίσχυρη δύναμη!!!

Τέλος μηνύματος της 08/06/2003 : 23:15:14


Συνέχεια από 4 Δεκ. 04.

Όταν θελήσουμε να Αγαπήσουμε το σύνολο της Δημιουργία, μέσα από ατελείωτους μικρούς θανάτους του εγωισμού μας, μέσα από την συν+χωρητικότητα και την Αγάπη όπως ο Δημιουργός και Πατέρας μας, τότε θα είμαστε κατά εικόνα και ομοίωση με την Δημιουργία και με τον Δημιουργό της.

Κάποτε ο γέροντας Πορφύριος είχε πει:

Όταν προσεύχομαι προς τον Κύριο μας και λέω την ευχή:
Κύριε ημών, Ιησού Χριστέ Ελέησον με, δεν προσεύχομαι μόνο για το δικό μου σώμα. Για την δικιά μου Ψυχή.

Αλλά για κάθε μέλος τους Σώματος του Ιησού. Γιατί όλοι είμαστε μέλη του ενός Σώματος. Έχοντας κάθε μέλος στην καρδιά του για δικό του μέλος. Όπως ο Κύριος μας.

Γλυκέ μας Ιησού,

Άσε με να σου προσφέρω λίγους στοίχους Θείου Έρωτα και Αγάπης, από ένα τραγούδι Υπομονής. Την Υπομονή να σε περιμένω. Να σε περιμένω να ενωθείς μαζί μου. Να σε περιμένω, μέχρι κάθε μέλος να θελήσει Ελεύθερα να ενωθεί με το σώμα σου, με την Υπομονή να ενωθείς με κάθε μέλος του σώματος μας.

Κάθε φορά που ένα μέλος θα ενώνεται μαζί μας,
χιλιάδες ακτίνες φωτίζουν την ψυχή μας!!

Έλλη Κοκκίνου (Το επίθετο της, είναι φτιαγμένο από το χρώμα της Αναστάσεως).
"Platinum Edition" Τραγούδι: Θα σε περιμένω.

Δεν έχει νόημα ζωή χωρίς Εσένα,
μοιάζει με πρόλογο χωρίς κυρίως θέμα,
κι ο κόσμος μάταιος (<-- όλη η Ανθρωπότητα) φαντάζει στο μυαλό μου,
τα πάντα είσ' Εσύ γι' αυτό και 'γω μωρό μου,

Θα περιμένω, θα σε περιμένω, Αγάπη μου όσο και να Χρειαστεί,

εδώ θα μένω, θα σε περιμένω, ακόμα και αν μου πάρει μια Ζωή,

θα περιμένω, θα σε περιμένω, χρόνια θα κάνω αν θες Υπομονή,

εδώ θα μένω και θα περιμένω, μέχρι τη μέρα που θα 'ρθεις Εσύ ,

σα διψασμένη Γη θα περιμένω, να φέρεις στην Ζωή μου την βροχή,

να πιω από το στόμα σου το λατρεμένο, ένα γλυκό φιλί,

τα βράδια πάντα μόνη (η Ψυχή μου) θα πεθαίνω, ώσπου να με Αναστήσεις το πρωί,

γιατί είσαι Εσύ , αυτός που περιμένω, η ίδια μου η ζωή.


Λείπεις και τίποτα καλά δεν μου πηγαίνει,
σε ένα πάρτι που, δεν ήρθαν καλεσμένοι (Τα μέλη του),
μονάχα Εσύ μπορείς την άνοιξη να φέρεις,
για αυτό μωρό μου εγώ στο λέω να το ξέρεις,

Θα περιμένω, θα σε περιμένω, Αγάπη μου όσο και να Χρειαστεί,

εδώ θα μένω, θα σε περιμένω, ακόμα και αν μου πάρει μια Ζωή,

θα περιμένω, θα σε περιμένω, χρόνια θα κάνω αν θες Υπομονή,

εδώ θα μένω και θα περιμένω, μέχρι τη μέρα που θα 'ρθεις Εσύ ,

σα διψασμένη Γη θα περιμένω, να φέρεις στην Ζωή μου την βροχή,

να πιω από το στόμα σου το λατρεμένο, ένα γλυκό φιλί,

τα βράδια πάντα μόνη (η Ψυχή μου) θα πεθαίνω, ώσπου να με Αναστήσεις το πρωί,

γιατί είσαι Εσύ, αυτός που περιμένω, η ίδια μου η ζωή.

---

Αγία μας Βαρβάρα πρέσβευε, Κύριον τον Θεό μας, Ιησού Χριστό μας, να μας Ελεεί. Πρέσβευε στο ξημέρωμα της Εορτή σου.

Είθε, αυτά τα Χριστούγεννα να γεννηθεί η Αλήθεια στις Καρδιές, τις Διάνοιες, και τα Σώματα των Ανθρώπων και να έρθει η πολύ ποθητή ενότητα όλης της Ανθρωπότητας.

Την εν Ουρανών και την Επί της Γης.

Αμήν. Αμήν. Αμήν.

Τέλος προσωπικού Ημερολόγιου Σάββατο 4 Δεκεμβρίου.

Την καλησπέρα μου σε περαστικούς αναγνώστες.

Να είστε ευλογημένοι. Ο Χριστός και η Παναγία μαζί μας.

Με αγαθή Αγάπη Ιησού Χριστού 7X7,

just a man.

999

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 00:40:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Χριστουγεννιάτικο Ημερολόγιο Τετάρτη 22-12-2004


Σάββατο 25 Δεκεμβρίου 2004 - Χριστού τα Γενέθλια.

Ποια είναι άραγε η αξία των Χριστουγέννων?

Όντως. Ποια είναι η αξία των Χριστουγέννων χωρίς Χριστώ?


Χριστούγεννα.


Δύο φορές γεννήθηκε ο Ιησούς. Και μένει ακόμα μια και τελευταία.

Η Τρίτη γέννηση. Η γέννηση του Ιησού στις καρδιές των ανθρώπων.

Όχι με την λογική. Όχι με το συναίσθημα. Αλλά με όλη μας την ύπαρξη!!

Στο Χριστιανός που γεννήθηκε Εκείνος μέσα στην καρδιά του ζει μια τρέλα, και ένα έρωτα. Μα είναι η ποιο γλυκιά τρέλα που υπάρχει.

Χριστού τα Γενέθλια.

Γεννήθηκε η ευσπλαχνία. Γεννήθηκε το πάθος. Γεννήθηκε το άνοιγμα των Ουρανών για την επιστροφή των Ψυχών στο Δημιουργού και Πατέρα.

Ήρθε στον κόσμο για να σώσει μέχρι και την τελευταία Ψυχή.

Δεν έχει κανένα εχθρό ο Ιησούς!!!!!!!.

Για την πύλη της ευσπλαχνίας δεν περισσεύει ούτε Ένας!!!. Όλους μας βλέπει για παιδιά του. Όλους μας θέλει. Φλέγετε από πάθος και Θείο Έρωτα για κάθε Ψυχή.

Μέγα Μυστήριο η Αγάπη του για κάθε ανθρώπινη Ψυχή!!!

Είθε αυτά τα Χριστούγεννα να γεννηθεί σε κάθε ανθρώπου την καρδιά ο Θείος Έρωτας. Να γεννηθεί ο Έρωτας μόνο για το καλό.

Είθε αυτά τα Χριστούγεννα να διαβρωθούν οι Ψυχές μας από το καλό και την Αγάπη Εκείνου.

Είθε αυτά τα Χριστούγεννα από τις καρδιές των ανθρώπων να περισσεύει το καλό προς όλους.

Είθε αυτά τα Χριστούγεννα να ενωθεί ο Ουρανός με την Γη.

Είθε αυτά τα Χριστούγεννα να ενωθεί η Διάνοια με την καρδιά σε κάθε ανθρώπινη Ψυχή.

Είθε αυτά τα Χριστούγεννα ο δρόμος να μας οδηγήσει προς την Βηθλεεμ τις καρδιάς μας.

Είθε αυτά τα Χριστούγεννα κάθε ανθρώπινη καρδιά να είναι μια Bηθλεεμ.

Είθε αυτά τα Χριστούγεννα να ανατείλει και στην δική μας καρδιά ο Ήλιος που ανέτειλε μέσα στην Βηθλεεμ ( Μέσα στην νύχτα, Την Άγια Νύχτα. Μέσα στα σκοτάδια αυτού του κόσμου) και να μην δύση ποτέ!!

Είθε αυτά τα Χριστούγεννα να κάνουμε ένα δώρο στον Ιησού. Δηλαδή να κάνουμε πάνω από όλα ένα δώρο στον Εαυτό μας. Στην Ψυχή μας.

Είθε να γίνουμε φίλοι με τον Ιησού Χριστό μας Αδελφοί μου.

Είθε να βάλουμε στην ζωή μας Εκείνον, και να μπούμε και εμείς στην Ζωή του.

Είθε αυτά τα Χριστούγεννα να ενωθούμε με το Σώμα και Το Αίμα του Κυρίου μας (Θεία Ευχαριστία).

Είθε να είναι τα περσινά Χριστούγεννα τα τελευταία Χριστούγεννα που κάναμε ΧΩΡΙΣ Χριστό.


Ευλογημένη να είναι η γέννηση του Ιησού σε κάθε ανθρώπινη καρδιά αυτά τα Χριστούγεννα.

Είθε να είναι αυτά τα Χριστούγεννα τα δικά μας γενέθλια.


Είθε η Χάρις του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού,
και η Αγάπη του Θεού και Πατρός,
και η Κοινωνία του Αγίου Πνεύματος,
είη μετά πάντων υμών!!!


Καλά Χριστούγεννα εύχομαι σε όλα τα μέλη του esoterica.gr.


Να είστε ευλογημένοι και αγαπημένοι.

Με αγαθή Αγάπη Ιησού Χριστού 7Χ7

Just a man

999
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2004, 18:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ημερολόγιο Γεννήσεως Ιησού Χριστού 25 Δεκεμβρίου 2004.

Γενέθλια Χριστού. Κάθε Χριστούγεννα και μια Ολυμπιάδα της Αγάπης.
Είναι η γιορτή που συμφιλιώνει τους λαούς και τα έθνη.

Θείου Βρέφους Γέννησης. Το όνομα αυτού, Ιησούς. Και το επίθετο, Χριστός.

Δόξα εν υψίστοις Θεώ και επί γής ειρήνη, εν ανθρώποις ευδοκία.

Χριστός Γεννάται, Δοξάσατε

Χριστός γεννάται, δοξάσατε. Χριστός εξ ουρανών απαντήσατε.
Χριστός επί Γης, υψώθητε. Άστατε τω Κυρίω πάσα η Γη,
Και εν ευφροσύνη ανυμνήσατε λαοί, ότι δεδοξάσται.

H Παρθένος σήμερον. Η Μανούλα μας η Γλυκιά.

Η Παρθένος σήμερον τον υπερούσιον τίκτει
και η γη το σπήλαιον τω απροσίτω προσάγει,
άγγελοι μετά ποιμένων δοξολογούσι,
μάγοι δε μετά αστέρος οδοιπορουσι,
δι ημάς γάρ εγεννήθη παιδίον νέον, ο προ αιώνων Θεός.


Σήμερα γεννήθηκε Θείο Βρέφος.
Σήμερα γιορτάζει ο Ουρανός και η Γη.
Σήμερα συμφιλιώνεται ο Θεός με τον άνθρωπο.
Σήμερα ελευθερώνεται ο άνθρωπος και τον τοποθετεί από την Εγώπολη στην Εσύπολη.

Γεννήθηκε νύχτα, για να μας βγάλει από τα σκοτάδια αυτού του κόσμου. Είναι το
Φως. Είναι ο Ήλιος της Αγάπης. Πίστη σημαίνει να περιμένεις Ήλιο τα μεσάνυχτα. Αυτό έγινε την νύχτα αυτή του χειμώνα.

Γεννήθηκε για να μεταλαμπαδεύσει στις καρδιές μας το Φως της χαράς και της αιωνιότητας.

Γεννήθηκε η Αγαθότης και το Έλεος και η άβυσσος της Χρηστότητος. Το έλεος Του, δεν μπορεί να αγκαλιαστεί ούτε από την άβυσσος γιατί υπερέχει από κάθε τη στην Δημιουργία.

Γεννήθηκε ο Ιησούς για όλη την ανθρωπότητα. Κανείς δεν μπορεί να τον οικειοποιηθεί τον Ιησού. Δεν ανήκει σε μια εκκλησία μόνο. Σε λίγους ανθρώπους μόνο. Γεννήθηκε για όλη την ανθρωπότητα.

Γεννήθηκε ο λόγος, ώστε κάθε φορά που μια Ψυχή δέχεται το λόγω του Θεού, μια γέννηση έχουμε. Μια νέα φάτνη του Θεού στήνεται. Ένα ακόμα κατοικητήριο του Θεού ετοιμάζεται. Μια άγια γέννηση ενσαρκώνεται.

Γεννήθηκε ο Ιησούς Χριστός Δώρο Θεού. Με Δ κεφαλαίο. Όλα τα δώρα είναι άδωρα χωρίς να δώσουμε το Δώρο Ιησού. Την Αγάπη, την Συν+χωρητικότητα και την φροντίδα στους συνανθρώπου μας.

Γεννήθηκε ο Ιησούς για να μας βοηθήσει να ζούμε το αγαθό. Ο Ιησούς δεν γεννήθηκε για να καταργήσει τα έθνη, τις παραδόσεις και τα υλικά αγαθά. Αλλά να μας ελευθερώσει. Για να μην ζούμε εγκλωβισμένοι μόνο μέσα σε αυτά. Γιατί τελικά εγκλωβιζόμαστε σε αυτά χωρίς τον Χριστό στην Ζωή μας. Με τον Ιησού στην Ζωή μας, ζούμε τα αγαθά με χαρά, δικαιοσύνη και ευγνωμοσύνη. Ζούμε τις πραγματικές μας ανάγκες και όχι το ναρκωτικό της απληστίας.

Γεννήθηκε και πήρε την μορφή δούλου και μας διακόνησε, για να μας ελευθερώσει από τον εγκλωβισμό της εγωπάθειας μας.

Γεννήθηκε το Θείο Βρέφος, για να λυγίσει και να μαλακώσει τον μεγαλόσωμο γίγαντα του εγωισμού μας.

Γεννήθηκε για τα μικρά παιδία.
Γιατί οι μεγάλοι σκοτώνουν τον Ιησού με την εγωπάθεια τους.
Οι μικροί των υποδέχονται.
Μικρή Ψυχή, ας μη λογαριάζει ο κόσμος.
Γεννήθηκε μέσα σου Χριστός;
Θα δοξασθής και σύ, σαν τη μικρή και Άγια Βηθλεέμ.
Το μεγαλείο Του ο Θεός στους μικρούς και ταπεινούς το χαρίζει!!!

Γιατί όπως δεν έπαψαν να επαναλαμβάνουν στην εποχή του Μπαροκ φορτικά την αλήθεια, έτσι και σήμερα ας αισθανθούμε Ψυχή μου τους παρακάτω στίχους :


Χίλιες φορές στη Βηθλεέμ να γεννηθεί ο Ιησούς Χριστός,
Εντός μας αν δεν γεννηθεί, ποτέ δεν θα μας σώσει….
Να μας λυτρώσει δεν μπορεί του Γολγοθά ο Σταυρός
Αν στην Ψυχή μας δεν στηθεί, και αν δεν ριζώσει.

Ας τρέξουμε να συναντηθούμε με τον Ενσαρκωμένο Ιησού Χριστού, μέσα στην φάτνη εκκλησία με το μυστήριο της Θείας Ευχαριστίας.

Ας χαρούμε όλοι μαζί εν Κυριο Ιησού Χριστό.

Μαζί με του μάγους ας γονατίσουμε.
Μαζί με τους βοσκούς ας θαυμάσουμε το μυστήριο της φάτνης.
Μαζί με τους αγγέλους ας ψάλουμε δοξολογικά όλοι μαζί:

Δόξα εν υψίστοις Θεώ και επί γής ειρήνη, εν ανθρώποις ευδοκία.

Μαζί με τους αρχαγγέλους ας πανηγυρίσουμε και ας χαρούμε.

Μαζί με τους ανθρώπους ας συνεορτάσουμε στην Ολυμπιάδα της Αγάπης.

Μαζί με το Θεό της Αγάπης ας σκορπίσουμε την Αγάπη, την Ελεημοσύνη, την Ειρήνη και την Ταπεινοφροσύνη που γέννησε το γλυκύτατο βρέφος μέσα στις καρδιές μας.

Είθε ο Ιησούς Χριστός που γεννήθηκε μέσα μας, να ακτινοβολήσει προς τα έξω στις σχέσεις με τους συνανθρώπους μας, την Αγάπη του, με κάθε σκέψη, λόγω και πράξη.

Είθε να παρατείνουμε την εορτή των Χριστουγέννων και να είναι παρόν ο Ιησούς κάθε μέρα στην ζωή μας με Ευγνωμοσύνη προς τον Πατέρα Δημιουργό μας, και με Κοινωνία Αγάπης με τους συνανθρώπους μας.

Είθε κάθε στιγμή της ζωής μας να βιώνετε με περισσότερο Χριστό μέσα μας.

Είθε η καρδιά μας να εορτάζει την γέννηση του Χριστού και όχι του Χρυσού.

Είθε ο Θεός Πατέρας και Δημιουργός να μας δώσει τα αισθητήρια να καταλάβουν όλοι οι άνθρωποι ότι ο Ιησούς είναι η μόνη Αλήθεια. Με Α Κεφαλαίο.!!!

Είθε να ριζώσει η γέννηση της ταπεινοφροσύνης μέσα στις καρδιές μας.

Χριστός γεννήθηκε, Καλή Ανάσταση.

Τέλος Χριστουγεννιάτικου Ημερολόγιου.

Την Αγάπη μου σε όλους.

Να είστε πάντα ευλογημένοι και αγαπημένοι.

Μια και το esoterica.gr διαβάζετε από όλη την μητέρα Γη, με τις πιο θερμές ευχές εύχομαι Χαρούμενα Γενέθλια Χριστού στις καρδιές των ανθρώπων σε όλη την ανθρωπότητα.

Με αγαθή αγάπη Ιησού Χριστού 7Χ7,

just a man

999


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 03:15:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοσμικό και Πνευματικό Ημερολόγιο Τρίτη 28 Δεκεμβρίου 2004.

Κυριακή 26 Δεκεμβρίου 2004 2:59 ώρα Ελλάδος (07:59 τοπική).


Ινδονησία, Σρι Λανκα, Μαλδίβες, Ινδία, Μιανμαρ, Ταϊλάνδη, Μαλαισία…

Υγρός τάφος για χιλιάδες Ψυχές. Παγκόσμιος Θρήνος. Υδάτινος εφιάλτης.

Σεισμική Δόνηση που ταρακούνησε, μετατόπισε όλη την Μητέρα Γη.

Μετατόπιση του άξονα της Γης. Όχι ότι συνέβη για πρώτη φορά αυτό το φαινόμενο. Αλλά το μέγεθος της δόνηση, η ένταση της δόνηση ήταν καταλυτική.

Θυμάμαι πολλές φορές όταν λέω και δίνω μεγάλη σημασία στην σκέψη : (oι λέξεις έχουν μεγάλη δόνηση).

Μέσα σε λίγα λεπτά είχαμε συγκλονιστικές στιγμές, Εικόνες Βιβλικής καταστροφής. Μέγεθος Σεισμού 8,9 R.

Το μέγεθος της δόνησης έκανε όλη τη Γη να πάλλετε σαν μια καμπάνα, για μεγάλο χρονικό διάστημα. Αχ ψυχή μου, για ποιον άραγε να χτυπάει αυτή η καμπάνα;

Οι παγκόσμιες επιπτώσεις δεν θα αργήσουν να φανούν…( Π.. Ε.. Ε.. Ο.. Ε.. - Ι…- Τ.. Δ… Π…) …

Μέσα σε λίγα λεπτά όλα έγινα … θάλασσα και κομμάτια.

Για ακόμα μια φορά αποδεικνύεται πόσο αδύναμος είναι ο άνθρωπος. Πόσο ματαιόδοξη είναι η συλλογή της ανθρώπινης σοφίας.

Πόσο για ακόμα μια φορά αποδεικνύεται ότι οι άνθρωποι δημιουργούν τεχνικούς υλικούς παραδείσους επί της Γης, που τις περισσότερες φορές καταλήγουν να γίνονται κόλαση.

Πόσο μεγάλη είναι η δύναμη της φύσης που μας εξουσιάζει, όπως συχνά μας εξουσιάζουν τα πάθη μας.

Πόσο κάθε φορά που πάει η Ψυχή μας να προχωρήσει στον δρόμο της Αρετής, η σάρκα μας, το σώμα μας δέχεται ένα σοκ, μια δόνηση αντίστοιχη των 8,9 R, των προσωπικών πνευματικών μας πιστεύων.

Ανεμοστρόβιλος πραγματικός. Αμέσως ξεσπάει ανεμοστρόβιλος σκέψεων. Ανεξέλεγκτες σκέψεις. Σενάρια. Ότι ποιο πιθανό και απίθανο περνάει αστραπιαία από τον Νου. Και όλα αυτά καταλήγουν στην καρδιά. Όπως το φαγητό από το στόμα κατεβαίνει στο στομάχι έτσι και οι σκέψεις κατεβαίνουν στην καρδιά.

Παλιρροιακά Κύματα. Τρικυμία. Πόσα συναισθήματα γεννήθηκαν μέσα στην καρδιάς μας από το ερέθισμα που δεχτήκαμε από την βιβλική καταστροφή? Πόσος φόβος, τρόμος, τύψεις, ενοχή, απογοήτευση, απιστία, ανασφάλεια μα και συμπόνια και πόνο ψυχής για όσα έγινα. (Πως τα Παλιρροιακά Κύματα δημιούργησαν μεγαλύτερη καταστροφή από την σεισμική δόνηση).

Ηλεκτροπληξία. Ηλεκτροπληξία παθαίνει (και πεθαίνει από ειρήνη) το θυμικό μέρος της ψυχής μας από όλα τα αρνητικά συναισθήματα. Οργή, Θυμός, κακία, συναίσθημα αδικίας….

Πόσο εύκολα τελικά μπορεί ο Νους, η Ψυχή μας, η Καρδιά μας και το Σώμα μας να χάνουν την Ειρήνη.!!!

Τελικά η δύναμη της φύσης Ψυχή μου, είναι κάτι που βρίσκετε πέρα από εμάς.
Από τον δικό μας έλεγχο. Μας εξουσιάζει όπως μας εξουσιάζουν τα πάθη που βρίσκονται και μενονται (πάλονται, δονούνται) μέσα μας.

Δόξα εν υψίστοις Θεώ και επί γής ειρήνη, εν ανθρώποις ευδοκία.

Και πολλοί θα αναρτώνται?

Μα, που να πήγαινε τόσες Χριστουγεννιάτικες ευχές?

Και η ειρήνη… που πήγε η ειρήνη???

Και η ευδοκία … που πήγε η ευδοκία???

Κάποιοι θα κλαίνε και θα αισθάνονται δέος για τις 40000+ που χάθηκαν στην Ινδονησία από το σεισμό, και κανείς δεν σκέφτεται τις 150.000+ ψυχές από τις εκτρώσεις που γίνονται στην Ελλάδα μόνο. Ποιο πολλές από τις ψυχές και από αυτές που σκότωσε ο Ηρώδης.

Κάποιες ψυχές θα μυρικάζοντε, θα κατηγορούν και θα μιλάνε για ένα κακό Θεό. Παραμύθιαζοντας τον εαυτό τους και το θεοποιημένο εγωισμό τους ότι είναι ποιο δίκαιοι από τον Δημιουργό.

Μα κάποιες άλλες ψυχές θα το δουν σαν μια προοπτική για να ασκηθούν στην Αγάπη, στην Προσευχή, στην μετάνοια, στην ταπεινοφροσύνη…

Δόξα εν υψίστοις Θεώ και επί γής ειρήνη, εν ανθρώποις ευδοκία.

Κάνεις δεν κατάλαβε Ψυχή μας ότι ο Ιησούς μας δίνει την προοπτική.

Αχ γιατί Ψυχή μου οι ανθρωπότητα να μην μπορεί να καταλάβει πόσο αδύνατη είναι!!!

Γιατί να μην μπορεί να καταλάβει ότι είναι τόσο αδύνατη ενώ μαζί με τον Ιησού θα μπορούσαν να ήταν παντοδύναμη.

Και όλοι αναρτώνται? Μας αγαπάει ο Τριαδικός μας Θεός?

Και αμέσως στην Ψυχή μου γενάτε η ερώτηση?

Εμείς σαν ανθρωπότητα, πόσο αγαπάμε τον Δημιουργό Θεό και Πατέρα?

Μα, Ψυχή μου τη λέω τώρα. Εδώ δεν μπορούμε να αγαπήσουμε τον συνάνθρωπο μας που τον αισθάνομαι με όλες τις αισθήσεις μας. Θα αγαπήσουμε το Θεό που δεν τον βλέπουμε!!!

Άρα Ψυχή μου, με πόσο Χριστώ, να βίωσε αυτές τις Άγιες Μέρες, η ανθρωπότητα?

Χ-ρήματα, η Χριστού ρήματα? Ευαγγελίου ρήματα Ζωής.

Πόσο εύκολα ησυχάζει η συνείδηση μας. Με λίγα χρήματα στις διάφορες παγκόσμιες οργανώσεις, εθνικά ιδρύματα και κοινότητες, να γίνονται το χάπι, που ησυχάζει τη συνείδηση μας.

Γιατί τελικά είναι ποιο εύκολο να λέμε λόγια και να δίνουμε χρήματα και έτσι να παραμυθιαζόματε ότι είμαστε σε Κοινωνία Αγάπης.

Μα τελικά Ψυχή μου με πόση Κοινωνία Αγάπης, ήσουνα δίπλα σε κάθε ένα που ήθελε λίγη τρυφερότητα και φροντίδα? Λίγο από το άρωμα της φυσικής σου παρουσίας!!! Σε νοσοκομεία, γεροκομεία, φυλακές, εγκαταλελειμμένα παιδιά ……

Με πόσο Εγκράτεια υλικών αγαθών και ψυχικών ηδονών πέρασες αυτές τις μέρες?

Αχ Ψυχή μου, με πόσο προσευχή περάσαμε τις μέρες αυτές.

Πόση πήγαμε να συναντηθούμε με τον Ιησού και να τον παρακαλέσουμε να μας χαρίσει την δύναμη της ειρήνη και της ευδοκίας του?

Πόσοι πήγαμε να συναντηθούμε στην Φάτνη Εκκλησία, στο μυστήριο της Θείας Ευχαριστίας?

Τελικά Ψυχή μου, ίσως είναι καιρός να δούμε το πραγματικό νόημα της Γέννησης του Ιησού στην φάτνη.

Αχ Ψυχή μου, τελικά, κάνεις μας δεν μπορεί να διακρίνει ότι, όπως τότε έτσι και τώρα, και πάντα, ο Ιησούς έρχεται ταπεινά και αθόρυβα, όπως τότε μέσα στην βηθλεέμ της καρδιά μου και κάνει την μυστική παρουσία του.

Κατά Εικόνα και Ομοίωση. (Εικ-όνα. = Οίκος = Ναός). (Ομ-οίωση = Ομ = Ευγνωμοσύνη = Ομ-όνοια Ομ-ορφιά … ).

Αλήθεια Ψυχή μου, όπως τότε έτσι και τώρα η ταπεινή ελεύσεις του Ιησού, η αθόρυβη, η μυστική, πώς να βρήκε την άλλη εικόνα του Οίκου, του Ναού της Καρδιά μου, να μοιάζει, να ομ-οιαζει αυτή η φάτνη?


Μη, να ομοιάζει ο Οίκος και Ναός της Καρδιά μου,
σαν στάβλος όπου κατοικούν ζώα,
μέσα στην κοπριά και την δυσοσμία των παθών μου.

Ο!!! Τη μεγαλείο όμως Ψυχή μου. Όταν έρχεται το Θειο Βρέφος και Αγιάζει τον στάβλο της καρδιάς μου.

Όλοι η ανθρωπότητα πρόσμενε και ακόμα προσμένει τον ερχομό του Ιησού στις καρδιές τις.

Αλλά Ψυχή μου, τελικά ποιο Ιησού περιμένουμε?

Τον Ακίνδυνο Χριστώ, που έρχεται να μας παρηγορήσει και να μας εμψυχώσει?

Η περιμένουμε τον Επικίνδυνο Χριστώ, σαν άλλο Ηρακλή, αυτός που με την καθαρτική του σκούπα, θα αρχίσει την κάθαρση των Στάβλων του Αυγείου από την κοπριά και την δυσοσμία των παθών της καρδιάς μου.

Για να με Αναγεννήσει, να με ΜεταΜορΦώςει και να μου αλλάξει τον προορισμό της καρδιάς μου στην οδό της μετανοίας!!!
Μετανοώ = (μετα- εννοώ= μετα καταλαβαίνω = μεταθέτω το Νου προς το Αγαθό (Αγαθός Νους δεν σημαίνει βλάκας, αλλά με προδιάθεση προς το καλό)).

Άρα τελικά Ψυχή μου, ποιο Ιησού να περίμενες την βραδιά των Χριστουγέννων?

Αν θα διάλεγες Ιησού, ποιο Ιησού θα διάλεγες?

Τον ακίνδυνο η τον επικίνδυνο?

Πιο Χέρι του Θεού και Πατέρα θα διάλεγες? Το Δεξί η το Αριστερό?

Το Δεξί που δίνει όλες τις δωρεές και ευχαριστίες στην Ζωή?

Η το Αριστερό χέρι του Θεού, που δίνει όλες τις παιδαγωγίες. Πού μας πονάει για να σφυρηλατήσει και να καλλιτεχνήσει του άγαλμα (Αύρα)
της Ψυχής μας?

Το Αριστερό χέρι που δίνει όλους τους πόνους!!!

Πόνος.

7. Πόνος Πνευματικός
6. Πόνος Ψυχικός
5. Πόνος Ηθικός
4. Πόνος Συναισθηματικός
3. Πόνος Σωματικός
2. Πόνος Κοινωνικός
1. Πόνος φυλετικός

Και μη εισενέγκης ημάς εις πειρασμόν (πείρα – σμον) αλλά ρύσαι ημάς από του πονηρού. (πον – πόνου – ηρού).

Αλήθεια Ψυχή μου?

Άραγε με πόση θέρμη το ζητάμε αυτό από τον Κύριο μας όλη η ανθρωπότητα?

Με πόση θέρμη ζητάμε να μας προστατεύσει από τις ανώφελες εμπειρίες που φέρνουν πόνο!!

Τελικά από την καινούργια χρονιά, ποιο Ιησού, ποιο Χέρι του Δημιουργού, ποιο Αγαθό Πνεύμα θα επιλέξω για να οδηγήσει τη Ψυχή μου?

Ποιο?

Με τη θέλω να ομοιάζει ο Οίκος και Ναός της Ψυχής μου? Το Σώμα μου!

Είθε την νέα χρονιά, να οδηγήσει την καρδιά σου Ψυχή μου περισσότερο ο Επικίνδυνος Ιησούς για να αναστηθείς από τα πάθη σου.

Είθε ο πόνος να είναι το σπίρτο που θα ανάψει το Φως της Αλήθειας στο Οίκο της Ψυχής σου, και θα δεις καλύτερα τον εσωτερικό σου εαυτό.
Θα δεις το μεγαλείο του θεοποιημένου σου εγωισμού!!!

28 του μηνός. Μέρα φώτισης. Τη σύμπτωση πάλι!! Αυτή η Πανσέληνος το αισθάνθηκα ότι θα ήταν επεισοδιακή μέσα στην Γέννηση του Ιησού. Αλλά δεν είχα αισθανθεί την ένταση και την έκταση.

Τέλος Ημερολογίου που ξεκίνησε στις 28 Δεκεμβρίου και ολοκληρώθηκε στης 29.

Την καλησπέρα μου σε περαστικούς αναγνώστες.

Εύχομαι για όλους μας να είναι ευλογημένο το 2005 και γεμάτο από
Κοινωνία Αγάπης με τους Συνανθρώπους μας και Κοινωνία Προσευχής με τον Δημιουργό μας.


Είθε η Χάρις του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού,
και η Αγάπη του Θεού και Πατρός,
και η Κοινωνία του Αγίου Πνεύματος,
είη μετά πάντων υμών!!!

Να είστε ευλογημένοι και αγαπημένοι.

Με αγαθή Αγάπη Ιησού Χριστού 7Χ7

just a man

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2005, 01:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πνευματικό Ημερολόγιο 6 Ιανουαρίου προς 7 Ιανουαρίου 2005.

Αναμονή της Γέννησης του Θείου Βρέφους 24 Δεκεμβρίου προς 25 Δεκεμβρίου με το Παλαιό Εορτολόγια έτσι όπως εορτάζεται στα Ιεροσόλυμα, στο Όρος Σινά, στο Άγιο Όρος…..

Από της 5 Ιανουαρίου και μέχρι την Κυριακή 9 Ιανουαρίου, οι Ουρανοί είναι ορθάνοικτη.!!!

Θα μπορούσαμε να πούμε με κάθε επιφύλαξή για τον περιορισμό ότι πότε άλλοτε μέσα στο χρόνο δεν είναι τόσο ανοιχτοί οι Ουρανοί όσο αυτές τις μέρες.


Θεοφάνεια 2005. Πέμπτη 6 Ιανουάριου. Μεγάλη Εορτή.

Ο Κύριος μας στον Ιορδάνη. Αγιάζονται τα ύδατα και η φύση (Δημιουργία) ολόκληρη. Πανηγυρίζει όλη η ανθρωπότητα. Λαμβάνει αρχή το μυστήριο της Σωτηρίας της Ανθρωπότητας Με το μυστήριο του Βαπτίσματος.

Ανακαίνισε όλη τη Ζωή μας και την Δημιουργία.

Ήρθε ο Γλυκός μας Ιησούς να καταργήσει την άρση του Αγίου Πνεύματος που μετά το προπατορικό αμάρτημα αποκόπηκαν από την ένωση του Παναγίου Πνεύματος οι άνθρωποι.

Αυτό διακρίνετε ολοφάνερα μέσα στην Παλαιά Διαθήκη. Πως ήταν τα πράγματα χωρίς την παρουσία του Ιησού στην Ζωή των ανθρώπων με τις δωρεές του Αγίου Πνεύματος πλην εξαιρέσεων (Προφητών…).

Ο Ουρανός ήταν κλειστός εξ αιτίας της αμαρτίας των πρωτοπλάστων και τώρα ανοίγει.

Το Πνεύμα του Θεού κατεβαίνει σε μορφή περιστεράς πάνω στον Ιησού και η Φωνή του Θεού Πατέρα τον συστήνει σαν Υιό Αγαπητό.

Ούτος Έστιν ο Υιός μου, ο Αγαπητός Εν Ω Πυδόκησα.

Η βάπτιση του Ιησού ήταν η τελευταία πράξη μιας ζωής υπακοής αφιερωμένης στο Θέλημα του Θεού και Πατρός μας.

Ο Ιησούς Χρίεται με το Πνεύμα το Άγιο και γίνεται ο Χριστός του Θεού.

Η προφητεία του Ησαία:
έθεσα το Πνεύμα μου επ’ Αυτόν, θέλει εξαγγείλει κρίσην εις τα έθνη
βρίσκει την εκπλήρωση της. Ήταν φωνή ενθάρρυνσης για τον Ιησού, για την αποστολή Του, ως Μεσσία, αλλά και συστατική για όλους εμάς.

Ο απόστολος Πέτρος θα πει :
ο Θεός έχρισε τον Ιησού με Πνεύμα Άγιον και με δύναμιν, όστις διήλθεν ευεργετών και θεραπειών πάντες τους καταδυναστευομένους υπο του Δ!αβόλου. (Πράξ. Ι΄ 38).

Μα, πόσες Ψυχές αμφιβάλουν ακόμα για το πρόσωπο και την αποστολή του Ιησού μας. Είναι ο Μόνος που έχει χρισθεί από τον Θεών σαν Λυτρωτής του Κόσμου.

Ζητάει να λυτρώσει όλους μας από τον αμαρτία που καταδυναστεύει τις Ψυχές μας. Το μόνο που χρειάζεται είναι να τον αναζητήσουμε με μια Ιερή νοσταλγία και απληστία και τότε κάθε ψυχή αισθάνεται το μεγαλείο της Αλλαγής.

Το μεγαλείο της Ειρήνης.

Κανείς άνθρωπος δεν μπορεί να μας σώσει παρά μόνο ο Ιησούς μας. Μόνο με την προσωπική μας θέληση και την βοήθεια του Θεού μπορεί να γίνει η σωτηρία μας.

Ανθρώπινο θέλημα. Είναι η κατάσταση της Διανοίας μας.
Η μετακίνηση του θελήματος μας, της διανοίας μας στο αγαθό.
Είναι ο Δρόμος σωτηρίας της Ψυχής μας.

Η μετάνοια θα πρέπει να είναι μια ισόβια κατάσταση της Ψυχής. Θα πρέπει να είναι η γέννηση ενός νέου κόσμου. Ενός Μικρού Συμπάν.

Και όπως λέμε και στην Θεία Λειτουργία. Εν Ειρήνη και Μετανοία.

Όπου Ειρήνη είναι ο Ιησούς και Μετάνοια είναι όταν τον Χάσουμε, και δεν τον έχουμε στην Ψυχή μας. Στην έρημο της καρδιάς μας η μετάνοια την κάνει να πρασινίζει και να ανθίζει.

Μετάνοια είναι η επιστροφή στον Θεό.

Η μετάνοια δεν είναι μια στιγμιαία στιγμή. Είναι μια στάση ζωής. Είναι το ποιο δύσκολο σημείο. Ο Άγιος Ιωάννης ο Πρόδρομος δεν μας είπε μετανοήσετε για μια φορά. Αλλά μετανοείτε. Και είναι μια συνεχόμενη στάση Ζωής.
Να είναι μια Ισόβια κατάσταση. Μα, αυτή η στάση είναι αυτή που θα μας πάει στην Ανά-στάση!!

Ας ζούμε για να μετανιώνουμε. Γιατί όπως λέει και ο Άγιος Συμεών ο Νέος Θεολόγος
Η βαθειά Μετάνοια που γίνεται με δάκρυα και με επίγνωση μοιάζει με την Δευτέρα Παρουσία.

Καινή Κτίση
Καινή από φόβο, για να μην χάνουμε την καρδιά μας.
Καινή από θυμό, για να μην χάνουμε το μυαλό μας.
Καινός Άνθρωπος από κακία.
Καινός Ουρανός
Καινή Γη
Καινή Διαθήκη

Είθε να έχουμε αλλαγή πλεύσης οδού από τον θάνατο της Ψυχής στην Αιώνια Ζωή.

Ο Ιησούς μας, πάντα μας δίνει ευκαιρίες μετανοίας. Στην διαδρομή των Ορθοδόξων η έννοια της Απόγνωσης δεν υπάρχει. Γιατί όταν η ψύχη καταλαμβάνετε από πλήρη απόγνωση, τότε έχει χάσει την Ελπίδα της στον Παν Ευεργέτη και πολύ Εύσπλαχνο και Μακρόθυμο Ιησού Χριστό.
Έχει φύγει από το δρόμο της ελπίδας. Από το δρόμο της μετανοίας.

Είθε κάθε Ψυχή να έχει καλή μετάνοια. Είθε κάθε ψυχή να έχει καλό Παράδεισο. Κατά εικόνα και ομοίωση ενός μικρού Ιησού, και όχι ενός μικρού εωσφόρου.

Αγίου Ιωάννη του Πρόδρομου. Παρασκευή 7 Ιανουαρίου 2005.

Γλυκέ μας Βαπτιστή, δεν βρίσκω λόγια για να πω.
Ότι και αν σκεφτώ το βρίσκω πολύ φτωχό, για τον Πρώτο Χριστιανό.

Θα σου αφιερώσω μόνο λίγου στοίχους του Γ. Βερίτη.

Βαπτιστή,

Ω της ερήμου εσύ, μονάκριβε,
Σαν ποιο τραγούδι να σου ψάλλω;
Το στόμα της Αλήθειας σ΄ έκραξε
των γεννητών τον πιο μεγάλο.

Άστρο ορθρινό!!! Καθώς επρόβαλες
μέσ’ στης σιγής τ’ απαλοθάμπη,
μας προμηνάς το ακτινοβόλημα
του Ηλίου που ανέσπερος θα λάμπη.
Γ. Βερίτη.

Ο just εορτάζει με το νέο ημερολόγιο.

Αλλά η καρδιά των ορθοδόξων πάντα είναι κοντά και στους αδελφούς που εορτάζουν και με το παλαιό εορτολόγιο.

Εδώ και μήνες, μέρες … πολλά αυτά που θα ήθελα να καταγράψω.
Μα, η Ψυχή μου θέλει να είναι ποιο κοντά σε Εκείνον.

Μα από της 5 Ιανουάριου το απόγευμα και μέχρι την Κυριακή 9 Ιανουαρίου, οι Ουρανοί είναι ορθάνοικτη.!!!

Θα μπορούσαμε να πούμε με κάθε επιφύλαξή για τον περιορισμό ότι πότε άλλοτε μέσα στο χρόνο δεν είναι τόσο ανοιχτοί οι Ουρανοί όσο αυτές τις μέρες.

Από την μέρα της Ονομαστικής Εορτής μου, κάπου στον Οκτώβριο, η ποιο μεγάλη μου επιθυμία ήταν να γεννηθεί ο Γλυκύτατος μας Ιησούς Χριστός σε κάθε ανθρώπινη καρδιά.

Πολλά τα αρνητικά που θα ήθελα να εκφράσω για τον μεγάλο σεισμό στις χώρες της Νοτιοανατολικής Ασίας. Πάλι, μικρή μερίδα κόκκου …………. κατάφερε να ενεργοποιήσει την απληστία …..
Δυστυχώς.

Αλλά Ψυχή μου, δεν αξίζει να σταθης εκεί. Οι καλικάντζαροι περίμενα ένα ολόκληρο χρόνο.

Το ποιο συγκινητικό είναι το μεγάλο Τσουνάμι Αγάπης που έγινες στις καρδιές όλων των ανθρώπων στο Πλανήτη. Μικρά παιδάκια από τα κάλαντα τους προσφέρουν λίγη αγάπη στα απαρηγόρητα θύματα.

Μα, ο πόνος είναι τόσος που μόνο η σιωπή αυτή τη στιγμή και η προσευχή είναι η οδός της συνυπάρξεις στο Ψηφιδωτό του Κόσμου.

Ίσως να ήταν και αυτός, ένας τρόπος να γεννηθεί ο Ιησούς στις καρδιές των ανθρώπων.

2005. Νέος χρόνος ξεκίνησε.

Ας ευχαριστήσουμε το Θεό μας, όσους από εμάς αξίωσε να ολοκληρώσουμε ένα ανθρώπινο Χρόνο. 2004.

Ένα χρόνο 365 μοιρών.

Ακόμα ένα κύκλος Αγάπης. Η ένα κύκλο Φόβου.

Δύο πράγματα φοβάται ο άνθρωπος ποιο πολύ. Τον Θάνατο και την έλλειψη Νοήματος στη Ζωή.

Ένας κύκλος Ζωής και ένα Κύκλος Ερημωμένος από Ζωή και όχι Ερωτευμένος με την Αληθινή Ζωή. Ερωτευμένοι με την Φύση, τη Δημιουργία και το Δημιουργό με το Σωστό και Ορθόδοξο Τρόπο.


Αγαπώ.

Από το Άλφα (Αγάπη) στο Ωμέγα (Ωραιότητα - Τελειότητα). Και πάλι στο Άλφα του καινούργιου χρόνου.

Η Αλυσίδα της Αγάπης είναι το σύνολο των αρετών που είναι δεμένες μεταξύ τους αποτελώντας μια Ιερή Αλυσίδα. Μια παιδική Αλυσίδα Αγάπης. Όπως όταν λέγαμε σαν μικρά παιδία (Γύρο Γύρο όλοι και στην μέση ο Μανώλης (Εμμανουήλ = Ιησούς Χριστός)).

Έτσι από την προσευχή ξεκινάει η Αγάπη.
Από την Αγάπη η Χαρά.
Από την Χαρά η Πραότητα.
Από την Πραότητα η Ταπεινοφροσύνη.
Από την Ταπεινοφροσύνη η Διακονία.
Από την Διακονία η Ελπίδα.
Από την Ελπίδα η Πίστη.
Από την Πίστη η Υπακοή.
Από την Υπακοή η Απλότητα.
Και από την απλότητα διαμέσου της Θείας Χάρης η Προσευχή.

Ομοίως και ο κύκλος του Φόβου της Απελπισίας και της Ερημιάς της Ψυχής αποτελούνται από την αλυσίδα των Εγωιστών Επιθυμιών.

Η Φιληδονία γεννά τη Θλίψη για αυτό που δεν έχουμε η θα επιθυμούσαμε να είμαστε, η να είναι τα πράγματα έτσι όπως θα θέλαμε, η αλήθεια που μας δημιουργεί ηδονή στην Διάνοια και την Καρδιά.

Έτσι η Θλίψη γεννά το Θυμό.
Ο Θυμός την Υπερηφάνεια.
Η Υπερηφάνεια την Κενοδοξία.
Η Κενοδοξία την Απιστία.
Η Απιστία την Σκληροκαρδία.
Η Σκληροκαρδία την Αμέλεια.
Η Αμέλεια το Λίγωμα.
Το Λίγωμα την Ολιγωρία.
Η Ολιγωρία την Ακηδία (αφροντισιά).
Η Ακηδία την Ανυπομονησία.
Και τέλος η Ανυπομονησία από τη Φιληδονία (Χαρές αυτού του κόσμου).

Η Φιληδονία, είναι η αυτό δικαίωση που πολλές φορές μας διακατέχει στο να θεωρούμε αυτονόητο ότι διακαιόμαστε όπως όλοι οι άνθρωποι, τα ίδια δικαίωμα στις Χαρές αυτές του Κόσμου.

Και πολλές Ψυχές θα λέγανε. Μα και ΕΓΩ θέλω να είμαι συνέχεα στην Αλυσίδα της Αγάπης. Το θέλω τόσο πολύ.

Και το πρόβλημα με την Θεία Χάρη τελικά δεν είναι ότι δεν υπάρχει. Θα έλεγα ότι ξεχειλίζει και περισσεύει η Θεία Χάρη. Το πρόβλημα είναι ότι, ό Τριαδικός μας Θεός δεν έχει που να την εναποθέσει.

Δεν βρίσκει καθαρά Δοχεία. Γιατί τα Δοχεία της Ψυχής μας είναι γεμάτα από την εμπάθεια μας. Γινόμαστε ακατάδεκτοι!!! Υπερήφανοι και Εγωιστές για αυτό δεν μπορεί να μας πλησιάσει η Θεία Χάρη. Δεν του δίνουμε το χώρο για να τον γνωρίσουμε και να τον αγαπήσουμε.

Να γνωρίσουμε το λόγω του Ευαγγελίου για να σωθούμε.

Ο Τριαδικός μας Θεός μας εμπιστευτικέ την Ελευθερία μας σε όλα τα επίπεδα. Μια σχέση αμφίδρομη. Από εμάς προς τα Εκείνον και από Εκείνον προς εμάς.

Και τελικά εμείς, δεν μπορούμε να το ανταποδώσουμε αυτή την Ελευθερία, με την Εμπιστοσύνη μας στη Χάρη του.

Γιατί όταν η καρδιά μας είναι συν+κινημένη όταν υπάρχει αίσθημα τότε υπάρχει συγκίνηση. Δύο κινήσεις. Υπάρχει Συναίσθημα. Και τότε έχουμε Σύν-οδος. Έχουμε Συνάντηση και Επικοινωνία.

Η ορθοδοξία δεν είναι Θεωρία αλλά είναι συναίσθημα. Είναι η καρδιά. Τα αισθήματα είναι απλανές και έρχονται από έξω. Εννοώ τα συναισθήματα έρχονται από μέσα. Το πιο δύσκολο και σημαντικό πράγμα για κάθε άνθρωπο είναι να κάνει έξοδο από το καβούκι του εγωισμού του.


Ψυχή μου,


Είθε αυτό το Χρόνο του 2005 να βρίσκεσαι περισσότερο στην τροχιά της Αλυσίδας της Αγάπης. Να είναι πάντα κυκλική η πορεία σου και όχι από κύκλο σε κύκλο όπως το νούμερο από το νούμερο 8.

Αγαπώ.

Από το Άλφα (Αγάπη) στο Ωμέγα (Ωραιότητα - Τελειότητα).
Και πάλι στο Άλφα του καινούργιου χρόνου.

Με την ελπίδα να αισθανθούμε τον πραγματικό Θεϊκό Χρόνο που είναι ένα συνεχές παρόν. Γιατί ο ανθρώπινος κυκλικός χρόνος είναι ένας κύκλος. Η ένα μηδέν 0, όπως θα λέγαμε. Που τελικά όταν ζούμε μέσα σε ένα στρογγυλό μηδενικό 0 μεταφέρουμε τις αναμνήσεις το προηγούμενου κύκλου ζωής στον παρόντα χρόνο με τις ανησυχίες του επόμενου χρόνου, η χρόνων.

Είθε να ζούμε εξαγοράζοντας τον καιρό μας. Την κάθε μέρα. Ένας απολογισμός ψυχής, στο τέλος του χρόνου βοηθάει να προετοιμαστείς Ψυχή μου σωστά για τον νέο χρόνο.

Ο Νέος Χρόνος, σαν άγραφο βιβλίο όλες οι σελίδες του.

Είθε κάθε σελίδα του Ημερολογίου να είναι κάθε μια σελίδα, μια Αλυσίδα Αγάπης, οπού στο τέλος του Χρόνου (αιωνιότητας) θα ευφραινόμαστε (Η Ευφροσύνη της Ψυχής είναι η κατάσταση της όταν βρίσκεται στην Βασιλεία των Ουρανών. Η Βασιλεία των Ουρανών βρίσκεται μέσα μας. Η Παρουσία της Ειρήνης Του Ιησού, του Θεού μέσα μας. Ο Ιησούς Χριστός είναι η Βασιλεία των Ουρανών. Το Άγιο Πνεύμα. Η Ψυχή, της Ψυχής μας.) από το άρωμα κάθε σελίδας.

Είθε κάθε στιγμή, να είναι ένα νέο ξεκίνημα, όχι μόνο στην αρχή κάθε χρόνου, αλλά και κάθε πρωί που ξυπνάμε. Έχουμε την ευκαιρία να ξεκινήσουμε από την αρχή και να διορθώσουμε τα πράγματα.

Είθε, να έχουμε μια Χρονιά το 2005 Σωτηρίας και όχι Σ-οφί-ας.

Είθε, να αφοσοιωθούμε σε μια τρυφερή και γεμάτη φροντίδα ψυχής στην Πνευματική Οικοδομή του Θελήματος του Θεού και Πατρός μας που είναι να Αγαπάμε Αλλήλους έως Εαυτό.

Είθε το Θέλημα του Θεού και Πατρός μας να συγκλονίσει την Ψυχή και το Σώμα μας δίνοντας μας με την σειρά του το τελειότερο δώρο μεγαλύτερο και από το δώρο του Θεού που είναι η Δημιουργία.

Είθε κάθε στιγμή να είναι Τόπος Οικογενειακή Εστίας.

Είθε κάθε στιγμή μέσω αναζητήσεις βιβλίων, και βιωμάτων να είναι μια προσεκτική (νηπτική) στιγμή. Γιατί ο χρόνος είναι πολύτιμος και όταν φεύγει δεν ξαναγυρνάει.

Είθε κάθε στιγμή να μην δαπανάτε ασκόπως ο χρόνο μας.

Ας εξαγοράζουμε τον καιρό μέσα στο αγαθό γιατί η καιροί είναι πονηροί.


Είθε ο Νέος Χρόνος 2005 να είναι για όλη την ανθρωπότητα να είναι:
Χρονιά Ειρηνική.
Χρονιά Ευλογημένη.
Χρονιά Δημιουργική
Χρονιά με Πλουσίους Πνευματικούς Καρπούς.
Χρονιά με πολύ πνευματική προκοπή (Βιώματα).
Δοσμένα από τον Κύριο μας ώστε να επανέλθουμε στην οδό της Μετανοίας που θα μας φέρει στην Σωτηρία της Ψυχής μας.

Καλή Χρονιά Παιδιά της Γης, με τον Ιησού Χριστό μαζί.
Οδηγητή της καρδιάς μας, Παρηγορητή της ερημιάς μας.

Τέλος Ημερολογίου 7 Ιανουαρίου 2005 και ώρα 1:27.


Την καλησπέρα μου σε περαστικούς αναγνώστες.

Εύχομαι για όλους μας να είναι ευλογημένο το 2005 και γεμάτο από
Κοινωνία Αγάπης με τους Συνανθρώπους μας και Κοινωνία Προσευχής με τον Δημιουργό μας.


Είθε η Χάρις του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού,
και η Αγάπη του Θεού και Πατρός,
και η Κοινωνία του Αγίου Πνεύματος,
είη μετά πάντων υμών!!!

Να είστε ευλογημένοι και αγαπημένοι.

Με αγαθή Αγάπη Ιησού Χριστού 7Χ7

just a man

999

Edited by - Just_A_Man on 07/01/2005 02:04:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 00:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πνευματικό και Κοσμικό Ημερολόγιο 14 Ιανουάριου 2005.

Με το Παλαιό Εορτολόγιο 1-1-2005.
Καλή Χρονιά να έχουν οι αδελφοί μας στο Όρος Σινά, στα Ιεροσόλυμα και στο Άγιο Όρος.

Μια ιδιαίτερη μέρα ξημερώνει για σένα Ψυχή μου.
Δεκατέσσερις του Μηνός. 14. Με το νέο Εορτολόγιο. Σημαντικός αριθμός το 14.
Με το Παλαιό Εορτολόγιο Πρωτοχρονιά.

Στη μέρα που ξημερώνει Ψυχή μου θα ήθελα να την αφιερώσω σε σένα και μόνο.

Στην Ψυχή της Ψυχή σου. Σε ότι ποιο αξιόλογο υπάρχει. Για αυτό και θα την αφιερώσω σε σένα Γλυκέ μας Ιησού.

Ιησούς.

Το ποιο γλυκό όνομα!!!


Η σημασία των Ονομάτων είναι αυτές που κάνουν την διαφορά και κάνουν τα ονόματα αξιόλογα.

Η λέξη ΙΗΣΟΥΣ, η επί της Γης καταγωγή της είναι εβραϊκή και σημαίνει ΣΩΤΗΡ.
Ο Υιός του Θεού
.

Τούτο το όνομα εδόθη εις τον Ιησούν από την Πατέρα αυτού :

Ιωσήφ, Υιος Δαυίδ, μη φοβηθής παραλαβειν Μαριάμ την γυναίκα σου, το γάρ εν αυτή γεννηθέν εκ Πνεύματος εστιν Αγίου τεξεται δε Υιον και καλέσεις το όνομα του Ιησούν αυτος γαρ σώσει τον λαόν αυτού από των αμαρτιών αυτών.
(Ματθ. Α΄20-21).

Κατά ένα μυστήριο τρόπο, προκηρυχθεί η έλευσης του ΙΗΣΟΥ και εις τους αρχαίους Έλληνες. Είς μια ακροστιχίδα των στίχων της Κρίσεως του ελληνικού Πνευματος της αρχαιότητος, καταγράφεται το όνομα ΙΗΣΟΥΣ.

Ίδρώσει δε χθων κρίσεως σημείον, ότ’ έσται,
Ήξει δ’ ουρανόθεν Βασιλεύς αιώσιν ο μέλλων,
Σάρκα παρών πάσαν κρίναι, και κόσμον άπαντα.

Όψονται δε Θεόν μέροπες πιστοί και άπιστοι,
Ύψιστον μετά των Αγίων, επί τέρμα χρόνοιο,
Σαρκοφόρος, ψυχάς δ’ ανδρών επί βήματος κρίνει.


Και όπως είχε πει και ο Σωκράτης,
Ο άνθρωπος θα σωθεί από Εκείνον που θα έρθει εξ Ουρανού.

Στους ακόλουθους στίχους του Ελληνικού Πνεύματος στην Αρχαιότητα αναφέρεται έντεχνα μεν, φανερώς δε, ο αριθμός 888 του Ονόματος του ΙΗΣΟΥΣ.

Δή τότε και μεγάλοιο Θεού παίς ανθρωποισι,
Ήξει σαρκοφόρος , θνητοίς ομοιούμενος εν γή.

Τέσσερα φωνήεντα φέρει, τα δε άφωνα ού αύτω,
Δισσών αγγέλων, αριθμού δι’ όλον εξονομήνω.

Οκτώ γάρ μονάδας, τοσσάς δεκάδας επί τούτους,
Ηδ’ εκατοντάδας οκτώ απίστοτέροις ανθρώποις,
Ούνομα δηλώσει, σύ δ’ ένι φρεσί σήσι νόησον.


Ούτως αριθμείται εις τους ανωτέρω στίχους της αρχαίας ελληνικής ποιήσεως ο αριθμός 888 του ονόματος ΙΗΣΟΥΣ:
Οκτώ μονάδες, τόσσας δεκάσας, εκατοντάδες οκτώ. Το οκτώ εν πλαγία θέσει εκφράζει το άπειρον.

Την άπειρη Αγάπη προς την Δημιουργία. Α-ΠΕΙΡΟΝ Χωρίς πείρα. Χωρίς γεύση.



Ι_____10
Η_____8
Σ_____200
Ο_____70
Υ_____400
Σ_____200

______888

Τ_____300
Ρ_____100
Ι_____10
Α_____1
Δ_____4
Ι_____10
Κ_____20
Ο_____70
Σ_____200

Θ_____9
Ε_____5
Ο_____70
Σ_____200

______999


Ιησούς. Ο δρόμος που οδηγεί στην Ευτυχία και τη Χαρά.

Ο άνθρωπος χωρίς νερό και αγάπη είναι γνωστό ότι δεν Ζει.

Ο Θεός είναι Αγάπη, και όποιος μένει στην Αγάπη
μένει στο Θεό και ο Θεός μένει Σε αυτών.

Οπού Αγάπη είναι ο Τριαδικός μας Θεός. Και Ελευθερία είναι το Νερό.

Η πηγή και ο ποταμός της Αγάπης, και η Ελευθερία το Νερό.

Μα τη θα ήταν ο ποταμός χωρίς το Νερό, χωρίς την Ελευθερία.
Και πώς θα ισορροπούσε το Νερό, η Ελευθερία, χωρίς την Αγάπη, χωρίς το Θεό.

Χωρίς τις ιδιότητες της Αγάπης για οτιδήποτε πάνω στο Σύμπαν.
Χωρίς Αγάπη με ανιδιοτέλεια.
Χωρίς Αγάπη με τις πράξεις και τα βιώματα μας.
Χωρίς Αγάπη με την προσωπική μας θυσία.
Χωρίς Αγάπη που λειτουργεί χωρίς διακρίσεις.

Αχ Ψυχή μου,

Πόσο ακόμα Ιησού μας θα είμαστε μακριά σου με το να είμαστε εγωιστές υπερήφανοι, θυμωμένοι μαζί σου, αλαζονικοί, κενόδοξοι, άπληστοι, φοβισμένοι, ντροπαλοί, ενοχοποιημένοι, και αγανακτισμένοι για όσα βιώνουμε!!??!!??

Και καλά, όσοι δεν σε έχουν γνωρίσει. Από άγνοια. Από την έλλειψη τις Παρουσίας Σου στην Ζωή Τους. Ο Ορθόδοξος Εαυτός μου, πως αδειάζει η μπαταρία της Ψυχής μου? Τη είναι αυτό που με αποκρίνει από την Πηγή της Αγάπης?

Ίσως δεν έχω τελικά την θέληση να σε Αγαπήσω τόσο πολύ όσο μας Αγαπάς Εσύ.

Ίσως δεν έχω την δύναμη να ανέβω πάνω στον Σταυρό και να μείνω εκεί.

Ίσως γιατί στις μέρες μας, το να καταναλώνουμε τον πόνο, είναι κάτι που δεν πουλάει.

Ίσως γιατί η αλήθεια πάντα πονάει όπως λένε.

1_____ 2_____ 3_____ =6
4_____ 5_____ 6_____ =15=1+5=6
7_____ 8_____ 9_____ =24=2+4=6

1+5+9=15=1+5=6
2+5+8=15=1+5=6
3+5+7=15=1+5=6

Μέσα στην εννιάδα σχηματίζονται δύο Σταυροί.
Ο πρώτος της Φύσης μας και ο άλλος της Ψυχής μας.

7. 7
6. 6
5. 6
4. 6
3. 6
2. 6
1. 6

Ίσως γιατί τελικά ποτέ δεν πρόκειται να σε Αγαπήσει κανένας άνθρωπος όσο μας Αγάπησες Εσύ γλυκέ μας Ιησού.

Σε ευχαριστώ που με κάνεις να θέλω να γίνω ένας καλύτερος άνθρωπος.

Σε ευχαριστώ που με έχεις κάνει ένα καλύτερο άνθρωπο περισσότερο από ότι είμαι, και από ότι αξίζω!!!

Ο Θεός του κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, να μας έχει πάντα καλά.!

Τέλος Ημερολογίου 14 Ιανουαρίου 2005.

Σήμερα 14 1 2005 είναι μέρα Χαράς. Είναι η ημερομηνία που πριν πολλά χρόνια 14 1 1969 (1+4+1+1+9+6+9=31=3+1=4) παρέλαβα την Εικόνα της Ψυχής μου.

Το κατά Εικόνα και Ομοίωση.

Σήμερα ο just 14 Ιανουαρίου έχει γενέθλια .

Ψυχή μου, την Εικόνα σου φύλαξε!!!
Την καλησπέρα μου σε περαστικούς αναγνώστες.

Εύχομαι για όλους μας να είναι ευλογημένο το 2005 και γεμάτο από
Κοινωνία Αγάπης με τους Συνανθρώπους μας και Κοινωνία Προσευχής με τον Δημιουργό μας.


Είθε η Χάρις του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού,
και η Αγάπη του Θεού και Πατρός,
και η Κοινωνία του Αγίου Πνεύματος,
είη μετά πάντων υμών!!!

Να είστε ευλογημένοι και αγαπημένοι.

Με αγαθή Αγάπη Ιησού Χριστού 7Χ7,

just a man

999


Edited by - Just_A_Man on 14/01/2005 00:37:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 01:37:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παρόν μήνυμα είναι συνέχεια από το προηγούμενο.

Πνευματικό Ημερολόγιο 19 Ιανουαρίου 2005.

Στην αρχή του ηλικιακού, υλικού και ηλιακού μου δρόμου των τριάντα επτά χρόνων μου (37) θα ήθελα να δω λίγο την ύπαρξη μου με νούμερα.
Και μέσα από κάθε Ζωοποιό Κέντρο.
Και νομίζω ότι έχουν και τα νούμερα σημασία.
Αρκεί να μην κολλάμε μόνο σε αυτά και χάνουμε την ουσία.

Πολλές φορές οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί είναι εγκλωβίζονται μόνο στην Σωτήρια. Επίσης οι Σκεπτικιστές στα αρχέτυπα και μόνο. Ενώ ο μεγαλύτερος σκοπός του ταξιδιού είναι να αγαπήσουμε τον Τριαδικό μας Θεό με όλα μας τα κύτταρα του DNA.
Αν συμβεί αυτό, να αγαπήσουμε τον Τριαδικό μας Θεό, με όλα μας τα κύτταρα του DNA, πιστευτέ ότι θα έχουμε ακόμα την απορία αν θα σωθεί η όχι η Ψυχή μας?

Στην μαγειρική, πραγματικά φανερώνεται ο Θεός. Τα ανόμοια δεν ταιριάζουν μεταξύ τους. Όπως τα καθαρά πάνε στα καθαρά. Φανταστείτε σε μια Κατσαρόλα με μια πανέμορφη σούπα να πέσει μια σταγόνα και μόνο Πετρέλαιο. Αχρηστεύεται όλο το φαγητό. Το ίδιο συμβαίνει και με την Στολή της Ψυχής μας. Αλλά αυτό είναι κάτι που θα το αναλύσω σε άλλο μήνυμα.

Αν και η λέξη Πετρέλαιο για ακόμα μια φορά μας φανερώνει το έλος του Θεού και Πατρός μας.
Πετρ- Ελαιο Πατρός Έλαιο.

Τα παρακάτω είναι ένα απόσταγμα γνώσης και σοφίας. Είναι αποτέλεσμα Αγίας Φαντασίας.
Η μαγειρική του just a man. Οπότε έχουμε και λέμε:

Τρία και Επτά. Δύο Ιεροί αριθμοί. 3 και 7.

Το σύνολο μας κάνει 10. Και αν το δούμε ποιο συνολικά καταλήγουμε στην μονάδα.
Στο 1. Στην μια Αρχή μια Ουσία .

Κάτι σαν τον Ήλιο. Μια Αρχή Ενότητας. Ύλη + Φως + Θερμότητα.
Σύνολο 3. Συνολικό αποτέλεσμα ενότητας 1.
Τρις υποστάσεις, αλλά μια Ενότητα.

Πατέρας Υιός & Άγιο Πνεύμα.
Η Αγάπη το Φως και η Ζωή.
Η Δικαιοσύνη η Αγάπη και η Ειρήνη.

Ο αριθμός 37 είναι θα λέγαμε ο αριθμός που αντιπροσωπεύει κατά κάποιο τρόπο την Ενότητα.
Τον Δημιουργώ, την Δημιουργία και της Ανθρώπινες Ψυχές.
Και όλα αυτά είναι μια Ενότητα Ελευθερίας.

9. Του Θεού και Πατρός 999=9+9+9=27___999/27=37 Βασιλεία του Πατρός
Είκοσι επτά και τα βιβλία της Καινής Διαθήκης. (9+9+9=27).

8. Του Υιού 888=8+8+8=24___888/24=37 Άπειρη Αγάπη.

Του Αγίου Πνεύματος____________________________Θεια Ειρήνη.

7. 777=7+7+7=21___777/21=37

Της Θέας του Θεού._____________________________Ευχέλαιο.

6. Δρόμος του Φωτισμού 666=6+6+6=18___666/18=37 Ιεροσύνη.

5. Δρόμος της Κάθαρσης 555=5+5+5=15___555/15=37 Μετάνοια – Σπάσιμο του Εγωισμού. - Εξομολόγηση.

4. Δρόμος της Καρδιάς 444=4+4+4=12___444/12=37 Γάμος. Η ελπίδα της Αναστάσεως. Η υπέρβαση του Εαυτού μας.

3. Δρόμος του Εαυτού 333=3+3+3=09___333/09=37 Άγιο Χρίσμα. Γνωρίζοντας τον Εαυτό μας.

2. Δρόμος της Συντροφικότητα 222=2+2+2=06___222/06=37 Θεια Ευχαριστία. Ο Δρόμος της Φιλίας.

1. Δρόμος των Φυλών. Ενότητα 111=1+1+1=03___111/03=37 Άγιο Βάπτισμα.

Οι Αρχαίοι Έλληνες είχαν έρθει πολύ κοντά στον σπερματικό λόγο του Τριαδικού Θεού.
Οι Αρχαίοι Έλληνες έλεγαν ότι ο τέλειο αριθμός είναι 36 όπου θα πρέπει να φτάσει η Ψυχή.

Ένας κύκλος Ζωής 360 μοιρών. Από το Α στο Ω. Α Γ Α Π Ω.

1_____ 2_____ 3_____ =6
4_____ 5_____ 6_____ =15=1+5=6
7_____ 8_____ 9_____ =24=2+4=6
1+5+9=15=1+5=6
2+5+8=15=1+5=6
3+5+7=15=1+5=6

6Χ6=36.
Ενότητα 36=3+6=9

Συνειρμός σκέψεων. Εννιάδα. Εν νοώ. Νοώ. Νους.

Μέσα στην εννιάδα σχηματίζονται δύο Σταυροί.
Ο πρώτος της Φύσης μας και ο άλλος της Ψυχής μας.


7. 7 Η Χάρης και το έλεος του Θεού.
Οι Δωρεές των Αρετές. Τα χρυσά αυγά. Η φωλιά του Αγίου Πνεύματος.

6. 6 Έκτο κέντρο και δρόμος.
Προσευχή. Το Κάτοπτρο της Διάνοιας ( Ο Νους ) στραμμένο στον Ιησού Χριστό. Και όχι διασπασμένος. Μόνο με την παρουσία (την φιλία) του Χριστού μέσα μας (Θεία Κοινωνία) μπορούμε να ξεπεράσουμε την διάσπαση.

5. 6 Πέμπτος Κέντρο και δρόμος.
Μετάνοια. Εγκράτεια. Νηστεία. Υπακοή στο λόγο του Θεού.

4. 6 Τέταρτος Κέντρο και δρόμος.
Θεϊκή Ελπίδα. Θεϊκή και όχι Κοσμική Ελπίδα. Ταπεινοφροσύνη. Να είμαστε ανοιχτοί. Και άκακοι σαν τα παιδιά.

3. 6 Τρίτο Κέντρο και δρόμος.
Θεϊκή Πίστη. Υπομονή. Σε αρμονία θελήματος. Γνώθι Εαυτόν. Ευγνωμοσύνη.

2. 6 Δεύτερο Κέντρο και δρόμος.
Θεϊκή Ελεημοσύνη. Φιλία. Ελεημοσύνη με κάθε τρόπο.

1. 6 Πρώτο Κέντρο και δρόμος.
Θεϊκή Διακονία. Ανακαίνιση, Σωτηρία και συμμετοχή στην Θέωση όλη η Δημιουργία.

O άνθρωπος σε ότι έχει να κάνει με την Θέωση μετέχει στις ενέργειες του Τριαδικού Θεού και όχι στην ουσία του.


Μέγα τα Μυστήρια του Τριαδικού Θεού.

9. Μυστήριο της Βασιλεία των Ουρανών.
8. Μυστήριο Έλευση της Δευτέρας Παρουσίας.
7. Μυστήριο της Αναστάσεως και Αναλήψεως.
Η ελευθέρωση από ότι ο εγωισμός μας, μας κάνει να πονάμε.


Πάτερ


Άρα την να μας χωρίζει από το θεώ? Απλό. Η αποδοχή της αμαρτίας.

Ημών,

ο εν τοις Ουρανοίς.

6. Κέντρο και δρόμος. Μυστήριο της Πεντηκοστής.
Η πρώτη μέρα της Νέας Εποχής ήταν πριν 2004 χρόνια κατά την Πεντηκοστή των Αγίων Αποστόλων και Μαθητών του Ιησού Χριστού.
5. Κέντρο και δρόμος. Μυστήριο της ΜεταΜορΦΩΣης.
4. Κέντρο και δρόμος. Μυστήριο της Ταφής. Του Θελήματος μας.
3. Κέντρο και δρόμος. Μυστήριο της Σταύρωσης.
2. Κέντρο και δρόμος. Μυστήριο της Σάρκωσης του Λόγου. Γέννησης του Ιησού.
1. Κέντρο και δρόμος. Μυστήριο της Βάπτισις του Ιησού.

Το θεμέλιο για την Βασιλεία των Ουρανών είναι η Ενότητα.
37. Όλα σε ενότητα. Γιατί εν τη Ενότητα η Ισχύς.
Και αυτό είναι που κάνει Παντοδύναμη την Αγία Τριάδα.
Η Ορθοδοξία έχει υλικά αντοχής. Αντέχει στις πιέσει 2004 χρόνια τώρα.
Η Εκκλησία του Ιησού Χριστού είναι Ακατανίκητη !!!
Αχ Ψυχή μου, και ξέρεις γιατί.

Γιατί εδώ και 2004 χρόνια δεν μπορούμε να την γκρεμίσουμε εμείς οι χριστιανοί που είμαστε από μέσα στην Εκκλησία. Πόσο μάταιο είναι τελικά για αυτούς που το προσπαθούν από απέξω.

Από την Εκκλησία και τα μυστήρια της ξεκινάει ο δρόμος προς την Αιωνιότητα.


Ι ΗΣΟΥΣ
Χ ΡΙΣΤΟΣ
Θ ΕΟΥ
Υ ΙΟΣ
Σ ΩΤΗΡ

Είθε Ψυχή μου να έχουμε καλή Μετάνοια (Μετατόπιση του Νου στο Αγαθό), καλή Υπομονή και καλό Παράδεισο στο ταξίδι της επιστροφής. Επι-σ-τροφή στην Αγάπη.

Τέλος Πνευματικού Ημερολογίου 19 Ιανουάριου του 2005.


Υστερόγραφο.
Το παραπάνω μήνυμα επειδή το αισθάνομαι πολύ προσωπικό δεν θα ήθελα να το αναλύσω.
Σας ευχαριστώ για την κατανόηση σας.


Σήμερα ξημερώνουν τα Άγια Θεοφάνεια για τους Αδελφούς μας με το Παλαιό Εορτολόγιο.
Οι Ουρανοί για ακόμα μια φορά είναι ορθάνοικτοι.


Είθε η Χάρις του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού,
και η Αγάπη του Θεού και Πατρός,
και η Κοινωνία του Αγίου Πνεύματος,
είη μετά πάντων υμών!!!

Την καλησπέρα μου σε περαστικούς αναγνώστες.

Να είστε ευλογημένοι και αγαπημένοι.

Με αγαθή Αγάπη Ιησού Χριστού 7Χ7,

just a man

999


Edited by - Just_A_Man on 19/01/2005 01:42:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 01:17:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πνευματικό ημερολόγιο 28 Ιανουαρίου και 2 Φεβρουαρίου 2005.

Διαβάζοντας Ψυχή μου τις τελευταίες μου σημειώσεις στο Ημερολόγιο,
μου αποκαλύπτεται ακόμα για μια φορά η Αλήθεια που Δεν είναι άλλη από το Γλυκό μας Χριστό.

Πόσα καρδιά μου έχεις να μάθεις ακόμα.

Πόσα θα μπορούσαμε να πούμε για την επτάδα και την Τριάδα.
Με πόση σοφία έχει κατασκευαστή αυτός ο κόσμος.

Παρατηρώντας τα επτά κέντρα του ανθρώπου για λίγα λ-επτά, συνειδητοποίησα πόσο είναι φτιαγμένη η Κτιστή Ψυχή και το Σώμα μας, όλα μας το Είναι, για τον Χριστώ!!!

Για να έρθει και να κατοικίσει Εκείνος (o Μοιραζόμενος, ο Άπειρος, σε όλες τις Ψυχές), μέσα μας.

Είμαστε κατασκευασμένοι να γίνουμε Χριστοί, κατά χάριν!!!

Παντού μπορούμε να βρούμε την Ενότητα, όταν την κοιτάμε και την αναζητούμε με τα μάτια της καρδιάς.

Ενώνοντας το Έβδομο κέντρο με το Πρώτο, αυτό μας δίνει το σύνολο 8. (7+1)

Ενώνοντας το Έκτο κέντρο με το Δεύτερο αυτό μας δίνει το σύνολο 8. (6+2)

Ενώνοντας το Πέμπτο κέντρο με το Τρίτο μας δίνει και αυτό το σύνολο 8. (5+3)

Συνολική εικόνα ενότητας 8 8 8. = Ιησούς.

Και τη μας μένει τελικά το 4. Το 4 μόνο του. Η Θεολογία είναι σαν τα μαθηματικά. Πολλοί από εμάς βιαζόμαστε να πάμε σε πολύπλοκες μαθηματικές εξισώσεις του τύπου (Γιατί υπάρχω, και γιατί να κάνω το θέλημα του Θεού, και ποιο είναι το δικό μου, και ποιος είναι ο Θεός), χωρίς να έχουμε μάθει τις τέσσερις (4) βασικές Πράξεις. Πρόσθεση, Αφαίρεση, Πολλαπλασιασμό και Διαίρεση.

Να προσθέτουμε (+ ) Πράξεις Αγάπης η Θεϊκής Ελπίδας,
Να αφαιρέσουμε ( - ) την Ιδιοτέλεια και την Κακία από μέσα μας,
Να Πολλαπλασιάζουμε ( * ) την Πίστη μας και τις Θυσίες Αγάπης,
και Να διαιρούμε ( / ) την Αγάπη μας προς όλους το ίδιο, Χωρίς διακρίσεις.

Πόσα έχει να μας διδάξει το τέσσερα 4 Καρδιά μου.
Καρδιά. Ποσά λίγα ξέρουμε για αυτή. Και αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να το εκφράσω κάποια στιγμή.

Γιατί τώρα η καρδιά μου, που είναι η Πηγή και το Κέντρο της Ύπαρξης μας, θα ήθελε να εκφράσει λίγα λόγια σε Εκείνη, που έχει στην Φώλια της Αγκαλιάς της, και σε κάθε βυζαντινή Εικόνα, Ολόκληρη την Αγία Τριάδα. Τον Κύριο μας Ιησού Χριστώ μας.

Την γλυκιά μας Βρεφοκρατούσα. Την Μάνα Παναγιά μας.
Την Μανούλα μας την Γλυκιά.

Θα ήθελα να δανειστώ ξανά, ένα τραγούδι του Φοίβου, που αυτή την φορά, μας το ερμηνεύει η πολύ αγαπημένη μας Δέσποινα Βανδή.

Το τραγούδι αυτό είναι Στην Αυλή του Παραδείσου.

Σε Μουσική και Στίχους του Φοίβου.
Από τον πολύ αγαπημένο Φοίβο. Όσο σαν άλλη Ψυχή Φωτός. Όπως εκείνη που φέρει το όνομα της από την Αρχαιότητα. Φοίβη.

Μα και από την πολύ αγαπημένη μας Δέσποινας, που φέρει το Όνομα Εκείνης, που γέννησε το Φως του Κόσμου όλου. Θα ήθελα να αφιερώσω το τραγούδι. στην Γλυκιά μας Παναγιά.

Γλυκιά μας Παναγία, μάνα και Κυρά,

Είθε πάντα η Φωλιά της Αγκαλιά σου, να έχει όλα τα παιδιά σου,

Είθε να είναι του Παραδείσου η Αυλή, της Αγκάλη σου η Πύλη, (Ο Ιησούς)

Είθε νάνε Συν-αυλί-α Αγγέλων και Αρχαγγέλων, της Αγκαλιάς σου η Αυλή.

Και επειδή κάθε φορά που προσπαθώ να βρω λόγια για να εκφράσω την Αγάπη μου σε σένα, δεν βρίσκω λόγια, σου αφιερώνω τους παρακάτω δανεικούς στίχους.




Η Αυλή του Παραδείσου.

Μια Ζωή δίχως εκπλήξεις, βαρετή με επαναλήψεις,
μια ζωή ταινία που έχεις δει, δίχως ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ,
εβδομάδα δίχως σαματά και Κυριακές,…

Μα όταν είμαι Αγάπη μου μαζί σου, στην Αυλή του Παραδείσου,
κάπου ανάμεσα στα Αστέρια, στην Φωλιά τα δύο σου Χέρια,
και κουρνιάζω σαν σπουργίτη, τίποτα άλλο δεν μου λείπει.
τίποτα άλλο δεν ζητάω, Θεέ μου πόσο σ’ Αγαπάω,
και τα βλέφαρα μου κλείνω, και Προσεύχομαι να μείνω για Πάντα ΕΔΩ.

Μια ζωή που έχει κουράσει, σαν ακούς την είδα φράση,
μια ζωή προβλέψιμη πολύ, σαν ακούς ξανά,
το ίδιο ανέκδοτο για εκατοστή φορά…

Μα όταν είμαι Αγάπη μου μαζί σου, στην Αυλή του Παραδείσου,
κάπου ανάμεσα στα Αστέρια, στην Φωλιά τα δύο σου Χέρια,
και κουρνιάζω σαν σπουργίτη, τίποτα άλλο δεν μου λείπει.
τίποτα άλλο δεν ζητάω, Θεέ μου πόσο σ’ Αγαπάω,
και τα βλέφαρα μου κλείνω, και Προσεύχομαι να μείνω για Πάντα ΕΔΩ.

Μα όταν είμαι Αγάπη μου μαζί σου, στην Αυλή του Παραδείσου,
κάπου ανάμεσα στα Αστέρια, στην Φωλιά τα δύο σου Χέρια,
και κουρνιάζω σαν σπουργίτη, τίποτα άλλο δεν μου λείπει.
τίποτα άλλο δεν ζητάω, Θεέ μου πόσο σ’ Αγαπάω,
και τα βλέφαρα μου κλείνω, και Προσεύχομαι να μείνω για Πάντα ΕΔΩ.


Μεγάλη Εορτή ξημερώνει. 2 Φεβρουαρίου 2005

Η Υπαπαντή του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού.

Στο Ξημέρωμα της μόνης Δεσποτικής και Θεομητορικής Εορτής μαζί μας με την Αγία Οικογένεια.

Στην τρυφερή εορτή της Υπαπαντής του Γλυκύτατου και Φωτεινού Βρέφους Ιησού, η Αγία Οικογένεια πολλά μπορεί να εκπνεύσει σε κάθε οικογένεια.

Στον Πατέρα, τη Μητέρα, το Παιδί. Και μυστικά να δείξει το ρόλο και τη θέση του καθενός. Και του παιδιού, που είναι στην αγκαλιά της Στοργικής Αγάπης.

Στης εστίας τη Θαλπωρή θα φυλάγεται το Παιδί από τα αγριοκαίρια της ζωής, θα τεχ-νου-ργείται η χαριτωμένη Εικόνα του Θεού, και θα αναδεικνύεται, χάριτι Θεία, το παιδί μαργαριτάρι.

Η Μάνα του Θεού, η Μανούλα μας η Γλυκιά είναι Δώρο του Θεού Ατίμητο προς την Ανθρωπότητα, την Δημιουργία και τον Ουρανό.


Είθε η Χάρις του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού,
και η Αγάπη του Θεού και Πατρός,
και η Κοινωνία του Αγίου Πνεύματος,
είη μετά πάντων υμών!!!

Τέλος Πνευματικού Ημερολογίου.


Την καλησπέρα μου σε περαστικούς αναγνώστες.

Να είστε ευλογημένοι και αγαπημένοι.

Με αγαθή Αγάπη Ιησού Χριστού7Χ7,

just a man

999

Edited by - Just_A_Man on 02/02/2005 01:24:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2005, 14:16:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Just_A_Man είσαι εδώ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2005, 23:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Just_A_Man είσαι εδώ;

Καλησπέρα Αναστημένε,

Εδώ είναι και ο Just. Απέχω για λίγο από την καταχώρηση. Για προσωπικούς λόγους.

Περνάω κάποιες προσωπικές δυσκολίες στην ιδιωτική μου ζωή.

Μα χωρίς πόνο, Φως δεν έρχεται. Όσο θα είμαστε κάτω από τους Φυσικούς Νόμους και όχι από τους Πνευματικούς.

Σε Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Και γενικά για όλα τα μέλη που εκφράζουν την αγάπη τους. Πολλές φορές ακόμα και με την σιωπή τους.

Πού είναι η ομορφότερη προσφορά Αγάπης. Έστω και αν δεν το αξίζω.
Υπάρχουν πολλά ακόμα προς συγγραφή. Αλλά…

Προσεύχεστε για μένα όποιος μπορεί.

Προσεύχεστε ο Τριαδικός μας Θεός να με Ελεεί. Το έχω ανάγκη.

+ Θεώ θα είμαι σύντομα κοντά σας και πάλι.

Σας Ευχαριστώ εκ Καρδιάς όλους.

Να είστε ευλογημένοι και αγαπημένοι.

Με αγαθή Αγάπη Ιησού Χριστού 7Χ7,

just a man

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2005, 14:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο πόνος κυοφορεί την γνώση.

Η ψηλάφηση των βυθών της οδύνης, εγείρει την διάθεση της φιλοσοφίας, τον πόθο της αιώνιας Αλήθειας. Ενεργοποιεί τους μηχανισμούς της αυτογνωσίας, τη δυνατότητα της υπαρξιακής αναμόρφωσης.

Ο άνθρωπος που ξεπέρασε τον φόβο της οδύνης και ζει με τη Χάρη του Θεού μέσα στην αγάπη ελευθερώνεται.
Τα αρνητικά ερεθίσματα που δέχεται δεν βρίσκουν γόνιμο έδαφος πάνω του και αποξηραίνονται.
Παρακολουθεί την ταραχή και την αγωνία των άλλων χωρίς να εμπλέκεται.

Δεν συμπεριφέρεται αντιδραστικά πλέον αλλά δημιουργικά. Δεν υφίσταται, προτάσσει. Δεν απελπίζεται, δίνει κουράγιο.
Προτιμά να δίνει παρά να παίρνει.
Προτιμά να αγαπά παρά να τον αγαπούν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy