ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ο Οιδίπους & ο Γρίφος της Σφίγγας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 19:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ kost,

έχω την τιμή να συνομιλώ με κάποιον, ο οποίος έχει λύσει τον ατομικό του γρίφο και δύναται να κρίνει ποιοί και πόσο είναι κοντά στη λύση; Εκπληκτικό! Μάλλον, θα πρέπει να το εκμεταλλευτούμε...

Εν πάσει περιπτώσει, μου άρεσε η ανάλυση σε σχέση με τα γράμματα καθώς και οι άλλες προεκτάσεις.

Σχετικά με το Λυκόφως έχει γίνει εκτενής συζήτηση στο τόπικ: ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΦΩΣ

Σημαντική μάλλον, λεπτομέρεια του μύθου της ελληνικής Σφίγγας είναι ότι ήταν αδελφή του ήρωα Οιδίποδα (και εκείνη κόρη του Λάιου). Συμπτωματικό;


Σχετικά με την αναφορά, την οποία έκανε ο αγαπητός kynikos στις κοσμοθεωρήσεις, νομίζω ότι το σύμβολο το οποίο αντιστοιχεί στην Σφίγγα της Τριαδικής Κοσμοθεώρησης είναι ο Κέρβερος, ο σκύλος με τα τρία κεφάλια, ο οποίος φύλαγε τις πύλες του Άδη.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 26/05/2004 20:06:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 00:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zadok:
"Αγαπητέ kost,

έχω την τιμή να συνομιλώ με κάποιον, ο οποίος έχει λύσει τον ατομικό του γρίφο και δύναται να κρίνει ποιοί και πόσο είναι κοντά στη λύση; Εκπληκτικό! Μάλλον, θα πρέπει να το εκμεταλλευτούμε... "

Κι εγώ πάντως με τη σειρά μου, βρίσκω την συγκεκριμένη προσπάθεια ερμηνείας του kost ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα. Σίγουρα δεν συμφωνώ σε αρκετά σημεία, και αυτό πιθανότατα να περνά από τους δικούς μου παραμορφωτικούς φακούς - Συναισθήματος και Νου, όμως η προσπάθεια είναι όντως καλή.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 15:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άρχισε να περνάει στη Λήθη ο Οιδίπους.Ας του δώσουμε μία μικρή πνοή.


Αυτό που θέλω να πω είναι το εξής,όλοι ενδιαφερόμαστε για την απόκρυφη,"εσωτερική" πλευρά του κάθε μύθου.Αυτό,όμως,είναι σφάλμα διότι ξεχνάμε τις κυριολεκτικές,"εξωτερικές" έννοιες.

Ο μύθος του Οιδίποδα έχει ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ και αναφέρεται στο βαθύτερο ανθρώπινο ένστικτο,την ένωση με τον αντίθετο γόνο και την απώθηση με τον αντίθετο γόνο.Οι αρχαίοι το είπαν καθαρά,ο Σοφοκλής ήταν σαφέστατος όμως χρειάστηκαν 2500 χρόνια για να έρθει ο Φρόυντ και να τους επαληθεύσει επανακαλύπτοντας το Οιδιπόδειο σύμπλεγμα.Όλα αυτά είναι πλέον δεδομένα.Το μικρό αγοράκι έχει "έρωτα" με τη μητέρα του και σχετική απώθηση προς τον πατέρα του,επιθυμώντας να τον "σκοτώσει",να γίνει σαν κι αυτόν και να πάρει τη θέση του και αντίστοιχα το κοριτσάκι έχει μεγάλο έρωτα για τον πατέρα του.


Το χρονικό σημείο που μιλάω δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΥΧΑΙΟ.

Από χθες το βράδι ο Ήλιος έχει μπει στον Καρκίνο ενώ προχθές μπήκε και ο Ερμής.Για αυτούς που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ Αστρολογία θα ξέρουν πολύ καλά ότι ο Καρκίνος είναι ο Οιδιπόδειος του Ζωδιακού.Επίσης,αυτοί που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ τον τρόπο που οι πλανήτες "δημιουργούν" την πραγματικότητα θα ξέρουν ότι ΟΛΑ ξεκινούν από τον Ύπνο και τα Όνειρα που βιώνουμε.Τα όνειρα είναι οι ενδιάμεσοι που διοχετεύουν στον εγκέφαλο τα ερεθίσματα που επιθυμούν οι θεοί,δηλαδή οι πλανήτες,προκαλώντας έτσι τις αντίστοιχες συμπεριφορές.

Ένα πράγμα θα σας πω και φυσικά δεν ντρέπομαι καθόλου να το παραδεχτώ.Χτες το βράδι είδα ένα πραγματικά αλλόκοτο όνειρο όπου βίωσα μία πρωτόγνωρη ερωτική περίπτυξη με την αδερφή μου!!!Ούτε και ντρέπομαι φυσικά να πω ότι η ηδονή του ονείρου ήταν επίσης πρωτόγνωρη αν και κράτησε ελάχιστο.

Κάποιος Όμηρος είχε πει για κάποιο νησί του Αιόλου.Αλήθεια το θυμάστε?


Το θέμα του Οιδίποδα είναι τεράστιο και έχει τεράστιες προεκτάσεις.Γουστάρετε να μπούμε βαθιά μέσα στο έργο,στην ουσία των πραγμάτων ή προτιμάτε να ασχολείστε με το τί θα γίνει το 2012,με το τί ήταν οι Ναίτες και λοιπές μπούρδες?

Α,μιας και μιλήσαμε για έρωτες και περίεργα όνειρα μην ξεχάσετε να δείτε σήμερα το κύκνειο άσμα του Κιούμπρικ,το αριστουργηματικό Μάτια Ερμητικά Κλειστά στο Star.Κρίμα που την ίδια ώρα έχει και το Metropolis του Φριτς Λανγκ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 16:53:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ kost,

ειλικρινά δυσκολεύομαι να σε εννοήσω!

Είναι πιο σημαντικό το Οιδιπόδειο από όσα έχουν λεχθεί ήδη;;;

Και ας πούμε πως είναι. Εν συνεχεία λες:

quote:
Από χθες το βράδι ο Ήλιος έχει μπει στον Καρκίνο ενώ προχθές μπήκε και ο Ερμής.Για αυτούς που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ Αστρολογία θα ξέρουν πολύ καλά ότι ο Καρκίνος είναι ο Οιδιπόδειος του Ζωδιακού.Επίσης,αυτοί που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ τον τρόπο που οι πλανήτες "δημιουργούν" την πραγματικότητα θα ξέρουν ότι ΟΛΑ ξεκινούν από τον Ύπνο και τα Όνειρα που βιώνουμε.Τα όνειρα είναι οι ενδιάμεσοι που διοχετεύουν στον εγκέφαλο τα ερεθίσματα που επιθυμούν οι θεοί,δηλαδή οι πλανήτες,προκαλώντας έτσι τις αντίστοιχες συμπεριφορές.


Όσοι πραγματικά γνωρίζουν, αγαπητέ μου, δεν ισχυρίζονται ότι οι πλανήτες - θεοί μεταφέρουν ερεθίσματα στον άνθρωπο κατ' ουδένα τρόπο.
Εξάλλου, αν εσύ γνωρίζεις, θα έπρεπε να έχεις αναγνωρίσει στα σύμβολα της Σφίγγας το Λέοντα, τον Σκορπιό, τον Υδροχόο και τον Ταύρο.

Εν πάσει περιπτώσει, αυτή σου η παρατήρηση:

quote:
Γουστάρετε να μπούμε βαθιά μέσα στο έργο,στην ουσία των πραγμάτων ή προτιμάτε να ασχολείστε με το τί θα γίνει το 2012,με το τί ήταν οι Ναίτες και λοιπές μπούρδες?

δεν κατανοώ τί σχέση έχει με την παρούσα συζήτηση και γιατί κριτικάρεις τα ενδιαφέροντα άλλων μελών του ευρύτερου Φόρουμ...

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 17:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Zadoc,ακόμα και εγώ δυσκολεύομαι να εννοήσω τον εαυτό μου!Πόσο μάλλον οι άλλοι.


Όσα ελέχθησαν μέχρι τώρα ήταν αξιόλογα απλά στεναχωρήθηκα που δεν συνεχίστηκε το θέμα.


Αυτό που εννοούσα είναι ότι δεν χρειάζεται να είμαστε πάντα καχύποπτοι και να θεωρούμε ότι πάντα κάτι κρύβεται στο βάθος των πραγμάτων.Οι απαντήσεις είναι πολύ πιο απλές και οφθαλμοφανείς.


Το Οιδιπόδειο σύμπλεγμα είναι η βάση για να κατανοήσουμε το Μύθο.

Όσο για τα μηνύματα που μας στέλνουν οι θεοί ξανασκέψου το και θα δεις ότι έχω δίκιο.

Το μόνο ζωδιακό σύμβολο που αναγνωρίζω στη Σφίγγα είναι αυτό της Παρθένου και του Λέοντα,όμως για αυτό δεν μου επιτρέπεται να μιλήσω.


Βρε Zadoc,δικαίωμά μου δεν είναι να κριτικάρω τα ενδιαφέροντα των άλλων μελών?Είτε μας αρέσει είτε όχι έχουμε δημοκρατία.

Αυτό είναι το μεγάλο κακό της Δημοκρατίας,ότι ο κάθε άσχετος μπορεί να κριτικάρει τα πάντα.

Θλίβομαι όταν τόσο ωραία θέματα περνάνε στα αζήτητα και άλλα θέματα μικρότερης αξίας έχουν μεγάλη "εμπορικότητα".

Αλήθεια εσύ είδες κανά περίεργο όνειρο χθες το βράδι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 18:15:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσα ελέχθησαν μέχρι τώρα ήταν αξιόλογα απλά στεναχωρήθηκα που δεν συνεχίστηκε το θέμα.

Αγαπητέ μου, όλοι αναζητούμε να συζητησουμε σε αυτό το χώρο, άρα από εμάς εξαρτάται αν συνεχίζουμε ένα θέμα και σε ποιό βαθμό το προσεγγίζουμε.

Το συγκεκριμένο θέμα δεν εύκολο ή δημοφιλές, αλλά ίσως αυτό είναι και το πιο ενδιαφέρον.


quote:
Αυτό που εννοούσα είναι ότι δεν χρειάζεται να είμαστε πάντα καχύποπτοι και να θεωρούμε ότι πάντα κάτι κρύβεται στο βάθος των πραγμάτων.Οι απαντήσεις είναι πολύ πιο απλές και οφθαλμοφανείς.

Αγαπητέ μου, για έναν αλχημιστή το "Μεγάλο Έργο" είναι απλά οφθαλμοφανές.

Θέλω να πω ότι οφθαλμοφανές είναι ότι ο καθένας προσεγγίζει με ευκολία, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ισχύει καθολικά.

quote:
Το Οιδιπόδειο σύμπλεγμα είναι η βάση για να κατανοήσουμε το Μύθο.

Υπάρχει ψυχολογική διάσταση, φίλε μου, αλλά καμμία διάσταση δεν μπορεί να είναι μόνη της βάση κατανόησης παρά μόνον η υπέρτατη αλήθεια.


quote:
Όσο για τα μηνύματα που μας στέλνουν οι θεοί ξανασκέψου το και θα δεις ότι έχω δίκιο.

Σ' αυτό διαφωνώ κάθετα!!! Αν θέλεις, το συζητάμε...


quote:
Το μόνο ζωδιακό σύμβολο που αναγνωρίζω στη Σφίγγα είναι αυτό της Παρθένου και του Λέοντα,όμως για αυτό δεν μου επιτρέπεται να μιλήσω.

Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί δε σου επιτρέπεται να μιλήσεις. Εν πάσει περιπτώσει, σεβαστόν!

Από κει και πέρα, η ουσία είναι ότι αναγνωρίζεις σύμβολα αστρολογικά και συνεπώς όλοι αντιλαμβανόμαστε ότι υπάρχει βαθύτερο μήνυμα.


quote:
Βρε Zadoc,δικαίωμά μου δεν είναι να κριτικάρω τα ενδιαφέροντα των άλλων μελών?Είτε μας αρέσει είτε όχι έχουμε δημοκρατία.

Αυτό είναι το μεγάλο κακό της Δημοκρατίας,ότι ο κάθε άσχετος μπορεί να κριτικάρει τα πάντα.


Τώρα αυτό είναι λίγο αντιφατικό, έτσι; Όταν αναγνωρίζουμε ότι κάτι είναι "κακό", νομίζω ότι είμαστε υπεύθυνοι να μην το συνεχίζουμε. Αυτό είναι το τίμημα της ελεύθερης βουλήσεως.


quote:
Θλίβομαι όταν τόσο ωραία θέματα περνάνε στα αζήτητα και άλλα θέματα μικρότερης αξίας έχουν μεγάλη "εμπορικότητα".

Κι εγώ θλίβομαι, όμως δε ζούμε στον "Παράδεισο". Κάποιοι θα "επιστρέψουν" σ' αυτόν, αλλά αυτή είναι μία ατομική πορεία και κάποιοι θα φτάσουν πρώτοι. Ε, αυτοί θα είναι λίγοι...


quote:
Αλήθεια εσύ είδες κανά περίεργο όνειρο χθες το βράδι?

Κοιμήθηκα πολύ αργά και δε θυμάμαι κάτι χαρακτηριστικό.

Είδα ένα ενδιαφέρον όνειρο προχθές το βράδυ, αλλά ήταν αποτέλεσμα μίας μοιραίας συνάντησης, η οποία είχε προηγηθεί. Απλά πράγματα δηλαδή...

Καλέ μου, διανύουμε τις μεγαλύτερες ημέρες του έτους. Είναι κορυφαία καμπή για όλους...


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 19:03:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λατρεύω τις (συνειδητές) αντιφάσεις όμως εδώ δεν τίθεται θέμα αντίφασης.Απλά πρόκειται για την ανθρώπινη φύση.

Γνωρίζω ότι το κάπνισμα και το αλκοόλ μου κάνουν κακό όμως δεν μπορώ και ούτε θέλω να τα κόψω.Το να κρίνουμε τους άλλους είναι "κακό" όμως που και που όλοι αρεσκόμαστε να το κάνουμε.Και στην τελική μερικές φορές ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να κρίνουμε τους άλλους αρκεί να το κάνουμε καλοπροαίρετα και με επιχειρήματα και όχι από απλό φθόνο.

Σχετικά με την ενέργεια που στέλνουν οι πλανήτες-θεοί δεν χρειάζεται να το συζητήσουμε για 2 λόγους,1)Δεν πρόκειται να με πείσεις ούτε πορόκειται να σε πείσω(ειδικά αν είσαι σταθερό ζώδιο όπως εγώ) και 2)ακόμα κι αν κάποιος από τους δύο έπειθε τον άλλο ότι έχει άδικο δεν έχει νόημα διότι το ιδεατό είναι να κατανοούμε από μόνοι μας και όχι μέσω άλλων.

Παλιότερα Zadoc προσπαθούσα να πείσω τους άλλους ότι έχω δίκιο.Με τον καιρό όμως κατάλαβα πόσο ηλίθιο και πόσο μάταιο είναι αυτό διότι είχα τον ανόητο εγωισμό να θέλω να τους κάνω όλους σαν κι εμένα.Πλέον δεν θέλω να πείσω κανέναν(αν και μερικές φορές ξεχνιέμαι και το επιχειρώ).

Αυτό που αποκαλείς υπέρτατη αλήθεια αμφιβάλλω αν υπάρχει.Στην περίπτωση,όμως,που υπάρχει είναι κάτι που βρίσκεται πέρα από τα επίπεδα της Νόησης.Εμείς εδώ ασχολούμαστε με τη Νόηση,δηλαδή την Ερμηνεία.Έχω,λοιπόν,την αίσθηση ότι η βάση του Μύθου είναι το Οιδιπόδειο σύμπλεγμα.Εξάλλου ο μύθος του Οιδίποδα ξεκινάει με το χρησμό που προφητεύει ότι θα γεννηθεί παιδί που θα σκοτώσει τον πατέρα του και θα παντρευτεί τη μητέρα του.Εάν κατανοήσουμε την ουσία του Οιδιπόδειου συμπλέγματους τότε όλα τα υπόλοιπα θα είναι απλούστερα.

ΥΓ.Οι διαφωνίες συνήθως έχουν σαν βάση την παρανόηση.Όταν είπα για μηνύματα των θεών εννοούσα επιδράσεις που σπάνια γίνονται αντιληπτές από το Συνειδητό,εννοούσα πάνω απ'όλα Ενέργεια που διοχετεύεται στον ανθρώπινο ψυχισμό.Η Ενέργεια αυτή οδηγεί στις επιθυμητές μορφοποιήσεις(είτε μιλάμε για ύπνο είτε για ξύπνιο) όμως αυτά τα οπτικά ερεθίσματα μας διαφεύγουν διότι δεν είμαστε εκπαιδευμένοι να τα ερμηνεύουμε,δεν είμαστε εκπαιδευμένοι να βλέπουμε πίσω από τις εικόνες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2004, 03:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λατρεύω τις (συνειδητές) αντιφάσεις όμως εδώ δεν τίθεται θέμα αντίφασης.Απλά πρόκειται για την ανθρώπινη φύση.

Γνωρίζω ότι το κάπνισμα και το αλκοόλ μου κάνουν κακό όμως δεν μπορώ και ούτε θέλω να τα κόψω.Το να κρίνουμε τους άλλους είναι "κακό" όμως που και που όλοι αρεσκόμαστε να το κάνουμε.Και στην τελική μερικές φορές ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να κρίνουμε τους άλλους αρκεί να το κάνουμε καλοπροαίρετα και με επιχειρήματα και όχι από απλό φθόνο.



Είναι μία άποψη κι αυτή.


quote:
Σχετικά με την ενέργεια που στέλνουν οι πλανήτες-θεοί δεν χρειάζεται να το συζητήσουμε για 2 λόγους,1)Δεν πρόκειται να με πείσεις ούτε πορόκειται να σε πείσω(ειδικά αν είσαι σταθερό ζώδιο όπως εγώ) και 2)ακόμα κι αν κάποιος από τους δύο έπειθε τον άλλο ότι έχει άδικο δεν έχει νόημα διότι το ιδεατό είναι να κατανοούμε από μόνοι μας και όχι μέσω άλλων.

Δεν ξέρω γιατί συζητάμε όμως τότε.

Δεν είμαι σταθερό ζώδιο, αλλά αν είσαι Σκορπιός ή Ταύρος όντως δεν χρειάζεται να συζητάμε. Θα τα δεις όλα στην πορεία, όταν θα 'σαι έτοιμος...


quote:
Παλιότερα Zadoc προσπαθούσα να πείσω τους άλλους ότι έχω δίκιο.Με τον καιρό όμως κατάλαβα πόσο ηλίθιο και πόσο μάταιο είναι αυτό διότι είχα τον ανόητο εγωισμό να θέλω να τους κάνω όλους σαν κι εμένα.Πλέον δεν θέλω να πείσω κανέναν(αν και μερικές φορές ξεχνιέμαι και το επιχειρώ).

Εγώ πάντως δε συζητάω γι΄ αυτό το λόγο. Μου αρέσει η διαλεκτικότητα και συχνά με βοηθάει να ξεκαθαρίζω τις δικές μου σκέψεις πέρα από τη θέση του συνομιλητή (συν-γραφόμενου εν προκειμένω).


quote:
Αυτό που αποκαλείς υπέρτατη αλήθεια αμφιβάλλω αν υπάρχει.Στην περίπτωση,όμως,που υπάρχει είναι κάτι που βρίσκεται πέρα από τα επίπεδα της Νόησης.Εμείς εδώ ασχολούμαστε με τη Νόηση,δηλαδή την Ερμηνεία.Έχω,λοιπόν,την αίσθηση ότι η βάση του Μύθου είναι το Οιδιπόδειο σύμπλεγμα.Εξάλλου ο μύθος του Οιδίποδα ξεκινάει με το χρησμό που προφητεύει ότι θα γεννηθεί παιδί που θα σκοτώσει τον πατέρα του και θα παντρευτεί τη μητέρα του.Εάν κατανοήσουμε την ουσία του Οιδιπόδειου συμπλέγματους τότε όλα τα υπόλοιπα θα είναι απλούστερα.

Ξεκινάμε από τελείως αντίθετη βάση...

Εγώ πιστεύω στην ύπαρξης μίας και μόνης αλήθειας, η οποία δεν είναι έξω από αυτόν τον κόσμο.

Στο επίπεδο το οποίο ερευνάς το μύθο, η ερμηνεία σου είναι ορθότατη, αλλά...


quote:
ΥΓ.Οι διαφωνίες συνήθως έχουν σαν βάση την παρανόηση.Όταν είπα για μηνύματα των θεών εννοούσα επιδράσεις που σπάνια γίνονται αντιληπτές από το Συνειδητό,εννοούσα πάνω απ'όλα Ενέργεια που διοχετεύεται στον ανθρώπινο ψυχισμό.Η Ενέργεια αυτή οδηγεί στις επιθυμητές μορφοποιήσεις(είτε μιλάμε για ύπνο είτε για ξύπνιο) όμως αυτά τα οπτικά ερεθίσματα μας διαφεύγουν διότι δεν είμαστε εκπαιδευμένοι να τα ερμηνεύουμε,δεν είμαστε εκπαιδευμένοι να βλέπουμε πίσω από τις εικόνες.

Ότι γράφεις, κατανοώ. Δεν έχω τη δυνατότητα εξωλεκτικής επικοινωνίας μέσω διαδικτύου.

Και πάλι διαφωνούμε όμως. Θεωρώ ότι τα άστρα, όπως και το μαντείο των Δελφών, δεν κρύβουν, αλλά σημαίνουν...

Ως εκ τούτου αντικατοπτρίζουν τις εκάστοτε ψυχικές διαθέσεις μας, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι προκαλούν το όποιο φαινόμενο, αλλιώς δε θα είχε νόημα η ελεύθερη βούληση.

Υ -Γ. Κατά την γνώμη μου, απόψε μπαίνουμε στο ζώδιο του Καρκίνου.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 22/06/2004 04:26:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 02:38:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλες και φίλοι γεια σας.

Δεν σας κρύβω ότι έχω προβληματισθεί κι εγώ αρκετά με την ερώτηση της Σφίγγας και την απάντηση του Οιδίποδα.

Ο προβληματισμός μου έχει σχέση με ΤΗ ΣΕΙΡΑ της ερώτησης και εξηγώ αμέσως τι εννοώ.
Εάν η σωστή απάντηση ήταν Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ τότε η ερώτηση της Σφίγγας θα ήταν : Τετράπους , Δίπους , Τρίπους.
Όμως η ερώτηση ήταν : Δίπους , Τρίπους και Τετράπους.
Οπότε η απάντηση : Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ "δεν κολλάει". Δεν έχει σωστή σειρά ούτε την σωστή αρμονία.
Μήπως η απάντηση του Οιδίποδα δεν ήταν Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ , αλλά ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ;
Ίσως να μας μεταφέρθηκε λανθασμένη απάντηση ή "Ο ΓΡΙΦΟΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ , Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ".
Σκεφθείτε το κι έτσι.
Μπορεί ο Οιδίπους να απάντησε "ΚΥΒΟΣ" ή "ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ" ή "ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ".
Δείτε κι αυτό : ΔΙ-ΠΟΥΣ , ΤΡΙ-ΠΟΥΣ , ΤΕΤΡΑ-ΠΟΥΣ , ΟΙ-ΔΙ-ΠΟΥΣ!!

ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 15:42:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δείτε κι αυτό : ΔΙ-ΠΟΥΣ , ΤΡΙ-ΠΟΥΣ , ΤΕΤΡΑ-ΠΟΥΣ , ΟΙ-ΔΙ-ΠΟΥΣ!!

χμμμ! τελειο αυτο!
..ας το δουμε παλι,αυτη τη φορα
ετσι..:

ΟΙ-ΔΙ-ΠΟΥΣ
ΔΙ-ΠΟΥΣ

ευχαριστω σε:)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 16:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλά και ενδιαφέροντα εδώ, σε ένα θέμα που παραμένει επίκαιρο από τότε που ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ στάθηκε στα δυό του πόδια, από τότε που άρχισε να λέγεται άνθρωπος δλδ μέχρι σήμερα και μέχρι να πάψει να στέκεται ορθός.
Πολλές οι ερμηνείες που δόθηκαν και όλες ενδιαφέρουσες.
Με αρκετές θα συμφωνήσω, μέ άλλες πάλι όχι, όπως θα φανεί.
Φιλοδοξία, ματαιοδοξία, έπαρση, διαστροφή, γνώθι σ’ αυτόν, λύτρωση.
Ανθρώπινες ιδιότητες και πορείες που χαρακτηρίζουν όλους μας και σε υπερθετικό βαθμό όσους έχουν ευθύνη, προορισμό, αποστολή.
Η τραγωδία του Οιδίποδα, η ταραχώδης πορεία του στη ζωή, αφορά όλους, είναι η πορεία του καθενός μας και οι διάφοροι «συμβολισμοί» δεν μπορεί παρά να αντικατοπτρίζουν συγκεκριμμένα στοιχεία του χαρακτήρα όλων.

Πριν πω δυό λόγια για τη σφίγγα και το περιβόητο αίνιγμα, θα ήθελα να σημειώσω οτι ο μύθος του Οιδίποδα δεν είναι ανεξάρτητος από αυτόν του Ιάσονα, του Θησέα, του Περσέα και του Βελεροφόντη. Ολοι έχουν κοινά σημεία πολύ σημαντικά αλλά αυτό είναι θέμα άλλης συζήτησης.
Ακόμα, δεν μπορεί κανείς να απομονώσει το μέρος της ιστορίας του Οιδίποδα που αναφέρεται στη Σφίγγα και να βγάλει συμπεράσματα. Σημασία έχει το τι προηγήθηκε, πώς έφτασε ως εκεί ο Ο. αλλά και το τί ακολούθησε, πώς και πόσο τον επηρέασε η «λύση» του αινίγματος.
Πώς να μιλήσεις για τη Σφίγγα αν δεν έχεις κατά νου συγκρίσεις και σχέσεις που εκτείνονται πολύ μακρύτερα και βαθύτερα ( αιγυπτιακή Σφίγγα – ελληνική Σφίγγα με φτερά, που όμως δεν την καθιστούν ικανή να πετάξει, να απο-γειωθεί, ενίοτε με ουρά με φιδίσιο κεφάλι , Θήβα και Αίγυπτος κλπ ), συγκρίσεις και σχέσεις που επισημάνθηκαν από αρκετούς και βοηθούν κάποιον να πει αυτό που θέλει με λιγώτερα λόγια.

Η ανάγκη, η εσωτερική δύναμη που σπρώχνει τον Ο. να αντιμετωπίσει το τέρας είναι τεράστια και ακατανίκητη και πηγάζει από την υπέρμετρη ματαιοδοξία του.
Ομως για να πετύχει πρέπει να σταθεί όρθιος μπροστά στο θηρίο, να δείξει υπεροχή και τόλμη.
Πώς να σταθεί όρθιος ένας κουτσός;

[Παρένθεση: Το τραύμα-μειονέκτημα στο πόδι συναντάται επίσης αλλού και με διαφορετικές μορφές ( ο Τυφώνας κόβει τον τένοντα του Δία, ο Αχιλλέας πεθαίνει από κτύπημα στη φτέρνα, ο μονοσάνδαλος Ιάσονας, ακόμη, το πλύσιμο των ποδιών των μαθητών από τον Ιησού ). Γιατί το πόδι συμβολίζει την ψυχή, το περπάτημα και η κορμοστασιά αντικατοπτρίζουν το χαρακτήρα και τη συμπεριφορά.]

Για να σταθεί λοιπόν όρθιος χρειάζεται στήριγμα, βοήθεια, συμπλήρωμα και αυτό δεν είναι άλλο απο το μπαστούνι του Οιδίποδα, που στην περίπτωσή του εμπεριέχει την άκρατη ματαιοδοξία του να πάρει το θρόνο με κάθε τίμημα, ματαιοδοξία που τον οπλίζει με θάρρος και δύναμη αλλά και που αποκρύπτει κινδύνους και αδυναμίες.
Η λύση του αινίγματος είναι απλή υπόθεση για τον οποιονδήποτε, πόσο μάλλον για τον Οιδ. Δεν είναι παρά ένα απλοϊκό αίνιγμα, δεν είναι κάτι που θα τον ζορίσει.
Σημασία έχει η πορεία, πώς φτάνεις μέχρι το κομβικό σημείο – σταυροδρόμι ( η σφίγγα κάθεται σε τέτοιο σημείο αλλά τον πατέρα-πνεύμα Λάιο σε σταυροδρόμι τον συνάντησε και τον σκότωσε ) και πώς αξιοποιείς τη λύση για τη μετέπειτα πορεία.
Και πριν φτάσει ως τη Σφίγγα έχει ήδη σκοτώσει τον πατέρα-πνεύμα στην πορεία ( για να προσκολληθεί αργότερα σφιχτά στη μητέρα – γη, στις γήινες απολαύσεις ).

Λύνει λοιπόν το αίνιγμα, εξαφανίζει στο βάραθρο – υποσυνείδητο το τέρας ( που ήταν προσκολλημένο σε βράχο, στη γή, στο έδαφος, ένα με τον βράχο ) αλλά, δυστυχώς για αυτόν, εξακολουθεί να χρειάζεται το μπαστούνι – υποκατάστατο για να σταθεί όρθιος και να συνεχίσει την πορεία του προς την αυτογνωσία, τη λύτρωση.

Σε τίποτε δεν ωφέλησε ούτε αυτόν η λύση του αινίγματος, αφού έφτασε σ’ αυτήν όχι με καθαρή ψυχή αλλά με βοήθεια, ούτε και το λαό του αφού η αδυναμία του να σταθεί μόνος και αυτάρκης ορθός παρέμεινε και μάλιστα εντάθηκε.

Η Σφίγγα ήταν ένας μόνο σταθμός στην αέναη πορεία προς την κάθαρση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 16:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι δεν πρέπει να παραμένουμε παραπονεμένοι...

Ενδιαφέρουσες απόψεις και αναλύσεις και από τον αγαπητό ΑΝΑΛΥΩΝ και από το νέο μας φίλο lamogio, τον οποίο και καλωσορίζω!

Θα ήθελα να επισημάνω ότι υπάρχουν πολλές αποδόσεις του μύθου, κάποιες από τις οποίες είναι και τελείως διαφορετικές μεταξύ τους.
Υπάρχει λοιπόν, η άποψη ότι ο διάλογος μεταξύ Σφίγγας και Οιδίποδα ήταν πλουσιότερος λεκτικά από όσο επικρατεί και εννίοτε διαφοροποιείται τελείως ανάλογα με την απόδοση.

Εν τω μεταξύ, είχα την εντύπωση ότι ο Οιδίποδας δεν ήταν κουτσός, αλλά ήταν απλά μονοσάνδαλος. Κάνω λάθος ή είναι θέμα απόδοσης κι αυτό;


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2004, 00:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eχει σκεφθεί κανείς τι ρόλο παίζει το ελαφρύ μηδίαμα της Σφίγγας?
Η σφίγγα δεν ατενίζει κάποιο γήινο τοπίο. Η ματιά της είναι πάντα στραμμένη στο εσωτερικό του ανθρώπου και το μυστικό του ανεξιχνίαστου χαμόγελού της είναι η αυτογνωσία. Εχει ήδη τις απαντήσεις, έχει φτάσει ήδη στο στόχο... μήπως πριν αναλύσουμε τον γρίφο αυτό να αναρωτηθούμε για ποιό λόγο τον θέτει?
Καλή σας νύχτα!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2004, 22:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
---αυτο* εχει ηδη ειπωθει οι παλιοι θα θυμουνται ...απλα εχουμε ολο το δικαιωμα οσοι εχουμε και δυνατοτητα να το αναλυσουμε αντι να περιμενουμε ετοιμα τα συμπερασματα των αλλων για να τα "επαναδιατηπωσουμε"(ευνοητο το α'πληθ.φανταζομαι) ΜΗ λαμβανοντας υποψιν "την μνημη του συμπαντος"...-

στο θεμα μας ομως...

quote:
[Παρένθεση: Το τραύμα-μειονέκτημα στο πόδι συναντάται επίσης αλλού και με διαφορετικές μορφές ( ο Τυφώνας κόβει τον τένοντα του Δία, ο Αχιλλέας πεθαίνει από κτύπημα στη φτέρνα, ο μονοσάνδαλος Ιάσονας, ακόμη, το πλύσιμο των ποδιών των μαθητών από τον Ιησού ). Γιατί το πόδι συμβολίζει την ψυχή, το περπάτημα και η κορμοστασιά αντικατοπτρίζουν το χαρακτήρα και τη συμπεριφορά.]

ας προσθεσω καποια μαλλον γνωστα αστρολογικα-ως παραλλειπομενα..:

το ποδι ..τα ποδια καλυτερα...
αντιστοιχουν ως..:
μηρος =τοξοτης
γονατο=αιγωκερος
κνημη=υδροχοος
πελμα=ιχθεις..(αυτο ενωνεται με τα μαλλια του κρανιου(=κριος)..οπου + αντιστοιχουν επισης στους ιχθυες...)

(κι ετσι συνειρμικα ηρθε κατα νου ..το πελμα..του αχιλλεα..
ακομη προσπαθω να συσχετισω συνταξιδιωτισσα το εκεινο σανδαλι...:))
ας αναφερω κι εδω τον συνειρμο που σου εχω ηδη αναφερει..μηπωςκαι βρουμε μιαν ακρη..:αφροδιτη και πανας...καθως ο θεος την ενοχλει εκεινη κρατα το σανδαλι της ψηλα να τον αποτρεψει.. να μην... :)


*

quote:
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΚΥΚΛΟ ΓΥΡΩ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ?
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΤΗ ΓΗ ΜΑΣ?
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ?

"ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΛΑ ΟΣΑ ΗΡΘΕΣ ΝΑ ΕΚΠΛΗΡΩΣΕΙΣ"

...ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΑΛΕ ΜΟΥ...
..ΣΤΗΝ ΠΗΓΗ....
..ΣΤΗΝ ΟΑΣΗ ΤΗΣ ΣΙΒΑ...
..ΣΤΟ ΦΩΣ...
..ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ-ΑΧΡΟΝΟ ΤΗΣ ΘΕΙΚΗΣ ...ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑΣ...




Paramatma...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2004, 02:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευκαιρία να με διορθώσω και να αποκαταστήσουμε την αλήθεια του μύθου:

Οιδίποδας σημαίνει ο έχων πρησμένα πόδια.

Δεν ήταν ούτε κουτσός, ούτε μονοσάνδαλος (--> Ιάσων), αλλά πριν τον παρατήσουν οι γονείς του στο βουνό, του τρύπησαν και του έδεσαν τους αστραγάλους του και ως εκ τούτου είχε πρόβλημα πρηξίματος στα πόδια.

Συνταξειδιώτισσα, να το σκεφτούμε λίγο αυτό:



No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2004, 02:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα:)
ευχαριστω που εθεσες την σχετικη εικονα.. λες να εχει καποια ..
"αμυδρη" σχεση με το "οιδιποδειο"...;

(+ναι, ο Ιασων ηταν ο μονοσανδαλος:)

---μετα απο αυτο το μοιραιο γκολ..δεν νυσταζω καθολου..!----


Paramatma...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2004, 12:24:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σας μέρα!
Υπέροχη η χθεσινοβραδινή νίκη ... ελπίζω να το γιορτάσατε και σεις...
quote:
---αυτο* εχει ηδη ειπωθει οι παλιοι θα θυμουνται ...απλα εχουμε ολο το δικαιωμα οσοι εχουμε και δυνατοτητα να το αναλυσουμε αντι να περιμενουμε ετοιμα τα συμπερασματα των αλλων για να τα "επαναδιατηπωσουμε"(ευνοητο το α'πληθ.φανταζομαι) ΜΗ λαμβανοντας υποψιν "την μνημη του συμπαντος"...-

Μμμ...ενδιαφέρον...δε μου λες σε ποιό τόπικ αναφέρθηκε να το διαβάσω και γω? Η θυμάσαι μήπως ποιός το είπε γιατί είμαι περίεργη να δω με ποιόν ταυτίστηκα τόσο πολύ....


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2004, 01:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητές φίλες και αγαπητοί μου φίλοι γεια σας.

Συνεχίζοντας τη σκέψη μου σχετικά με την ερώτηση της Σφίγγας : Δίπους , Τρίπους και Τετράπους και θέτοντας την σειρά αυτή σε μια αρμονική και περιοδική σχέση έχω να πω το εξής : Εάν η ονομασία δεν
ήταν "ΟΙΔΙΠΟΥΣ" αλλά "ΟΙ ΔΙΠΟΔΕΣ" δηλαδή οι έχοντες ΔΥΟ ΠΟΔΙΑ.
Εάν λοιπόν το θέμα αφορούσε τους δίποδες (του ανθρωπίνου πέμπτου γένους)και εάν η διάρκεια της ζωής της Σφίγγας ήταν "μέχρι κάποιος από τους δίποδες καταννοούσε την ουσία της ζωής" και μετά δεν ΕΙΧΕ
ΠΛΕΟΝ ΛΟΓΩ ΥΠΑΡΞΗΣ , τότε η απάντηση του Οιδίποδα (το όνομα είναι αλληγορικό), πρέπει να ήταν ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ!!
Δηλαδή , Δίπους = ΑΝΔΡΑΣ , Τρίπους = ΓΕΡΩΝ , Τετράπους = ΜΩΡΟ , αλλά ,
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ!!
Μόλις λοιπόν απέδειξε το ΔΙΠΟΔΟ ΓΕΝΟΣ ότι είχε φθάσει στην ωριμότητα
για να προχωρήσει πάραπέρα , τότε η Σφίγγα = Προβληματισμός και αμφιβολία , ΕΞΑΦΑΝΙΣΘΗΚΑΝ (ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΑΝ)!!
Αυτή είναι η δική μου άποψη για το θέμα.

ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2004, 02:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν υπολογισεις το γεγονος οτι η σφιγγα εχει σωμα ..τετραποδο.....τοτε μπορει να δεις τηννεξης παραμετρο..:))
οτι απλα ρωταγε ωστενακαταφερεινα παει λιγο πιο περα απο τον..λεων..(στην παρθενο ισως..:))
χμ..μεταξυ σοβαρου και αστειου ομως..:))
εστω ο,τι συνανταμε ως διποδοι...(οι τριποδοι..οι τετραποδοι..)
αντιστοιχως απο απεναντι..κατι ωστε εφοσον ενσαρκωνεται πλεον ...ειναι συμπερασματικο ως εχει..
και παμε παραπερα..κατεχοντας ως συνειδηση το συμπερασμα=απαντηση..


!αυτο με την επαν-"Αναγεννηση" ""το επικροτω"...~παμε παραπερα...
----συνταξιδιωτισσα ζαντοκ που εισαι;..imbackagain:))----


H Ελλας
προοριζεται
να ζησει
+
θα ζησει!

Edited by - ΑΤΜΑ on 09/07/2004 03:04:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2004, 07:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mια πρωινή πρωινή καλημέρα σε όλους...

Πάντα τη προσπάθεια ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΥ ενός ΜΥΘΟΥ, ενός ΣΥΜΒΟΛΟΥ, ακόμα και φυσικών προσώπων (όπως ο Αλέξανδρος π.χ), την έκρινα ΑΚΡΩΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ...

Φυσικά όμως, για να μπορέσουμε να καταφέρουμε κάτι τέτοιο, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ (είτε μας αρέσει, είτε όχι) να ασχοληθούμε ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ "ΕΣΩ" και να ΜΗΝ μένουμε ΜΟΝΟ στα "ΕΞΩ"...

Την "ψυχολογική" ερμηνεία ή ορθότερα την ΦΡΟΪΝΤΙΚΗ ερμηνεία ενός μύθου, ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ να την δεχθώ, ΥΠΟ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΠΡΙΣΜΑΤΟΣ και μόνο έτσι...
Ομως κατα τη ταπεινή μου γνώμη, τα ΕΞΩτερικά δεν υπάρχουν, είναι ΟΛΑ ΑΥΤΑ μια αυταπάτη μια πλάνη μια ILLUSION όπως ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ μπορείτε να παρατηρήσετε στην υπέροχη απεικόνιση που παρέθεσε η Ατμα...

Θα ήθελα να μείνω λίγο σε αυτό το ILLUSION...

Στην εικόνα το βρίσκουμε στο ΚΑΤΩΤΕΡΟ σημείο...
Στο ΑΝΩΤΕΡΟ βρίσκουμε την λέξη PARABRAHM, που σημαίνει "το Υπέρτατο & Απόλυτο Πνεύμα"...
Αυτό το PARABRAHM, εκδηλώνετε, δηλαδή ΦΑΝΕΡΩΝΕΤΑΙ στον υλικό κόσμο διά του ΛΟΓΟΥ και αυτός ο Λόγος, σε ακόμα κατώτερο στάδιο συμβολίζεται με το ΦΩΣ...

Τα τρία αυτά ΕΠΙΠΕΔΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ της ΜΙΑΣ και ΜΟΝΑΔΙΚΗΣ ΑΡΧΗΣ, με παραπέμπουν στο ΚΑΜΠΑΛΙΣΤΙΚΟ ΔΕΝΤΡΟ...
Που πάνω απο αυτό υπάρχουν υπάρχουν οι ΤΡΕΙΣ ΚΟΣΜΟΙ ΤΩΝ ΕΚΠΟΡΕΥΣΕΩΝ:

ΑΙΝ
ΑΙΝ ΣΟΦ
ΑΙΝ ΣΟΦ ΑΟΥΡ

Και απο το ΑΙΝ ΣΟΦ ΑΟΥΡ έχουμε τον δημιουργημένο κόσμο με ΚΑΤΩΤΕΡΗ ΣΕΦΙΡΑ, αυτή που ονομάζεται ΜΑΛΚΟΥΤ δηλαδή Βασίλειο...

Μα και στην συμβολική εικόνα που μας παράθεσε η Ατμα, στο ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΣΗΜΕΙΟ βρίσκουμε την ΣΦΙΓΓΑ...
Και τη βρίσκουμε ΚΟΙΜΩΜΕΝΗ!!!!

Συνδιάζοντας τα δύο αυτά και εννοώ τη ΣΦΙΓΓΑ και το ΜΑΛΚΟΥΤ, βλέπω πώς τα ΤΕΣΣΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ που απαρτίζουν την Σφίγγα, δεν είναι άλλα απο τα ΤΕΣΣΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ που αποτελούν το ΜΑΛΚΟΥΤ, το Βασίλειο του Κόσμου...



που όπως βλέπουμε την είκονα που παρέθεσε η αγαπητή Ζαντόκ απο ΠΑΝΩ πρός τα ΚΑΤΩ, τα ΤΕΣΣΡΑ στοιχεία είναι:
ΝΕΡΟ
ΑΕΡΑΣ
ΦΩΤΙΑ
ΓΗ
μιας και στα "εξωτερικά των εσωτερικών πραγμάτων"
ΝΕΡΟ = ΑΕΤΟΣ (σκορπιός)
ΑΕΡΑΣ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ (παρθένος)
ΦΩΤΙΑ = ΛΕΟΝΤΑΣ
ΓΗ = ΤΑΥΡΟΣ

Μα όλα αυτά όμως δεν τα χαρακτίρισα ΗΔΗ ως αυταπάτη, illusion και Σανσκρητικά Maya...
Να το γιατί...

Γιατί η Maya είναι ψευδαισθητική δύναμη, ΕΜΦΥΤΗ στη δομή της δημιουργίας με την οποία το ΕΝΑ , η ΜΟΝΑΔΑ φαίνεται ΠΟΛΛΑ.
Γιατί η Maya είναι η ΑΡΧΗ της Σχετικότητας...
Εκτός απο την ερμηνεία της λέξης ως ΠΛΑΝΗ, υπάρχει η ακόμα πιό ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ερμηνεία, που σημαίνει ο Μετρών και είναι η "μαγική" εκέινη δύναμη στη δημιουργία με την οποία ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ και ΔΙΑΙΡΕΣΕΙΣ γίνονται εμφανείς παρόντες στο ΑΠΡΟΣΜΕΤΡΗΤΟ, στο ΑΔΙΑΙΡΕΤΟ...
Είναι δηλαδή η ΙΔΙΑ Η ΦΥΣΗ (Βασίλειο του Κόσμου, ΜΑΛΚΟΥΤ), οι κόσμοι των ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ, σε διαρκεί ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΑ ξεσπάσματα και είναι σε ΑΝΤΙΘΕΣΗ με την Θεία ΑΜΕΤΑΒΛΗΤΟΤΗΤΑ (Parabrahm).

Aυτές τις ΑΛΗΘΕΙΕΣ (ναι η ΑΛΗΘΕΙΑ είναι ΜΙΑ, αλλά έχει ΠΟΛΛΕΣ ΟΨΕΙΣ και πολλές ΟΠΤΙΚΕΣ, μιας και ΕΜΕΙΣ που την προσεγγίζουμε δεν ανήκουμε στη ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ, αλλά στη ΠΟΛΛΑΠΛΟΤΗΤΑ αγαπητή μου Ζαντόκ), θα τις συναντήσει κανείς στις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ και σε καμία περίπτωση (όσο απόλυτος και να φαίνομαι τώρα), δε θα τις βρεί σε σχολές "γνωστές" με ινδικά και γενικά, με ανατολικά ονόματα...

Και για να πώ δυό λόγια για τον περίφημο "γρίφο" της Σφιγγός...
- Μήπως το ΤΕΤΡΑΠΟΔΟ εννοήται ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ στην αρχική ΖΩΟΔΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ & ΦΥΣΗ...
- Μήπως το ΔΙΠΟΔΟ εννοήται ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, στη σημερινή κατάσταση που ΝΑΙ ΜΕΝΑ έχει δύο πόδες, αλλά που του είναι ΣΦΙΧΤΑ ΔΕΜΕΝΑ ΣΤΟΥΣ ΑΣΤΡΑΓΑΛΟΥΣ (εξού και το ΟΙΔΙΠΟΥΣ, τα πρησμένα πόδια όπως ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ανέφερε η Ζαντόκ) δηλαδή που είναι δεμένα επάνω στο άρμα της ΥΛΗΣ...
- Και τέλος το ΤΡΙΠΟΥΣ, μήπως μας αποκαλύπτει έτσι την ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ που περιμένει τον ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ όταν πραγματικά καταστούμε, όταν πραγματικά φτάσουμε να είμαστε ΤΡΙΑΔΙΚΟΙ, όχι μόνο ΕΝ ΔΥΝΑΜΗ, αλλά ΚΑΤΑ ΦΥΣΗ;;;

Νομίζω πώς ΔΕΝ χρειάστηκε να κάνω χρήση της ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΦΑΝΟΥΣ ερμηνείας του Οιδιπόδειου (Φροϊντικού κατ' εμέ) Συμπλέγαμτος που ΔΥΣΤΥΧΟΣ, σήμερα μιας και ο κόσμος ΜΟΝΟ με το σέξ ασχολήται, αδυνατεί να αντιληφθεί ΚΑΙ την άλλη όψη των πραγμάτων...

Πάντως ΚΑΙ ο Φρόϊντ, ΕΚΑΝΕ ένα λάθος...
Δεν έλαβε υπ'όψιν του, τον Παγκόσμιο Νόμο του ΚΑΡΜΑ και της ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ, που ΑΝ τους είχε λάβει υπ'όψιν του, ΠΟΛΛΑ θα ήταν αλλαγμένα στον σημερινό μας κόσμο...

Την καλημέρα μου σε όλους...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2004, 17:45:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συνδιάζοντας τα δύο αυτά και εννοώ τη ΣΦΙΓΓΑ και το ΜΑΛΚΟΥΤ, βλέπω πώς τα ΤΕΣΣΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ που απαρτίζουν την Σφίγγα, δεν είναι άλλα απο τα ΤΕΣΣΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ που αποτελούν το ΜΑΛΚΟΥΤ, το Βασίλειο του Κόσμου...


που όπως βλέπουμε την είκονα που παρέθεσε η αγαπητή Ζαντόκ απο ΠΑΝΩ πρός τα ΚΑΤΩ, τα ΤΕΣΣΡΑ στοιχεία είναι:
ΝΕΡΟ
ΑΕΡΑΣ
ΦΩΤΙΑ
ΓΗ
μιας και στα "εξωτερικά των εσωτερικών πραγμάτων"
ΝΕΡΟ = ΑΕΤΟΣ (σκορπιός)
ΑΕΡΑΣ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ (παρθένος)
ΦΩΤΙΑ = ΛΕΟΝΤΑΣ
ΓΗ = ΤΑΥΡΟΣ

Φίλε Κέλσο νομίζω ότι αυτά είναι λίγο πολύ γνωστά σε όλους τους εσωτεριστές ιδιαίτερα αν έχουν μελετήσει τους "Μεγάλους Μύστες" του Συρέ όπου και αναφέρονται...

Αυτό όμως που πραγματικά βρίσκω πολύ ενδιαφέρον ως σκέψη και ως Αποκάλυψη είναι το παρακάτω:

quote:
Και για να πώ δυό λόγια για τον περίφημο "γρίφο" της Σφιγγός...
- Μήπως το ΤΕΤΡΑΠΟΔΟ εννοήται ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ στην αρχική ΖΩΟΔΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ & ΦΥΣΗ...
- Μήπως το ΔΙΠΟΔΟ εννοήται ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, στη σημερινή κατάσταση που ΝΑΙ ΜΕΝΑ έχει δύο πόδες, αλλά που του είναι ΣΦΙΧΤΑ ΔΕΜΕΝΑ ΣΤΟΥΣ ΑΣΤΡΑΓΑΛΟΥΣ (εξού και το ΟΙΔΙΠΟΥΣ, τα πρησμένα πόδια όπως ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ανέφερε η Ζαντόκ) δηλαδή που είναι δεμένα επάνω στο άρμα της ΥΛΗΣ...
- Και τέλος το ΤΡΙΠΟΥΣ, μήπως μας αποκαλύπτει έτσι την ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ που περιμένει τον ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ όταν πραγματικά καταστούμε, όταν πραγματικά φτάσουμε να είμαστε ΤΡΙΑΔΙΚΟΙ, όχι μόνο ΕΝ ΔΥΝΑΜΗ, αλλά ΚΑΤΑ ΦΥΣΗ;;;

Mε βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη εδώ...
Ο άνθρωπος γονατιστός στα τέσσερα ξεκινάει το ταξίδι της Θέωσης...
Στα τέσσερα άκρα που τον κρατούν δέσμιο στη γη στα πάθη του και στον υλικό κόσμο...
Επειτα ένα σκαλί πιο πάνω μια μετενσάρκωση πιο πέρα τον βρίσκουμε στα δυο και στο τέλος αποκτά επιτέλους την τρισυπόστατη του συνείδηση... την Θεϊκή...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2004, 19:03:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tη καλησπέρα μου στην αγαπητή Αβαλλον...

Πολύ θα με ενδιέφερε να μου έλεγες ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ο Εδουάρδος Συρέ, στο γνωστότερό του έργο " Οι Μεγάλοι Μύστες", αναφέρει τα όσα παρέθεσα...
Προσωπικά νομίζω πως σε κανένα έργο αγαπητή μου δε θα βρείς τον ΣΥΣΧΕΤΙΣΜΟ της "ΚΟΙΜΩΜΕΝΗΣ ΣΦΙΓΓΑΣ", με τη 10η Σεφίρα δηλαδή ΤΟ ΜΑΛΚΟΥΤ (Βασίλειο)...

Βλέπεις, ΟΥΔΕΠΟΤΕ οικιοποιήθηκα γνώση γραμμένη στα βιβλία (κάτι που είναι το πλέον σύνηθες, απο αρκετά μέλη ΚΑΙ ΜΗ) ΚΑΙ ΑΡΑ δε θα δεχθώ και τώρα την μομφή σου...
Αυτό που ΠΑΝΤΑ ΕΚΑΝΑ και που δεν θα είχα ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ να σταματήσω να το κάνω, είναι να ΣΥΝΔΙΑΖΩ ΤΑ ΟΣΑ ΔΙΑΣΠΑΡΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΒΗΜΑΤΑΚΙ ΠΑΡΑΠΕΡΑ...

Και για του λόγου το αληθές, σου παραθέτω την ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ ΜΟΥ ΣΚΕΨΗ, μια σκέψη που θα μπορεούσε ο ερευνητής να την ΣΥΣΧΕΤΙΣΕΙ με τα όσα ανέφερα στο καταπληκτικό θέμα "Το Λευκό Φώς" όπως ΗΔΗ ανέφερε η αγαπητή Ζαντόκ: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=843&ARCHIVE=&whichpage=1

quote:
Στην εικόνα το βρίσκουμε στο ΚΑΤΩΤΕΡΟ σημείο...
Στο ΑΝΩΤΕΡΟ βρίσκουμε την λέξη PARABRAHM, που σημαίνει "το Υπέρτατο & Απόλυτο Πνεύμα"...
Αυτό το PARABRAHM, εκδηλώνετε, δηλαδή ΦΑΝΕΡΩΝΕΤΑΙ στον υλικό κόσμο διά του ΛΟΓΟΥ και αυτός ο Λόγος, σε ακόμα κατώτερο στάδιο συμβολίζεται με το ΦΩΣ...

Τα τρία αυτά ΕΠΙΠΕΔΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ της ΜΙΑΣ και ΜΟΝΑΔΙΚΗΣ ΑΡΧΗΣ, με παραπέμπουν στο ΚΑΜΠΑΛΙΣΤΙΚΟ ΔΕΝΤΡΟ...
Που πάνω απο αυτό υπάρχουν υπάρχουν οι ΤΡΕΙΣ ΚΟΣΜΟΙ ΤΩΝ ΕΚΠΟΡΕΥΣΕΩΝ:

ΑΙΝ
ΑΙΝ ΣΟΦ
ΑΙΝ ΣΟΦ ΑΟΥΡ

Και απο το ΑΙΝ ΣΟΦ ΑΟΥΡ έχουμε τον δημιουργημένο κόσμο με ΚΑΤΩΤΕΡΗ ΣΕΦΙΡΑ, αυτή που ονομάζεται ΜΑΛΚΟΥΤ δηλαδή Βασίλειο...

Μα και στην συμβολική εικόνα που μας παράθεσε η Ατμα, στο ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΣΗΜΕΙΟ βρίσκουμε την ΣΦΙΓΓΑ...
Και τη βρίσκουμε ΚΟΙΜΩΜΕΝΗ!!!!

Συνδιάζοντας τα δύο αυτά και εννοώ τη ΣΦΙΓΓΑ και το ΜΑΛΚΟΥΤ, βλέπω πώς τα ΤΕΣΣΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ που απαρτίζουν την Σφίγγα, δεν είναι άλλα απο τα ΤΕΣΣΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ που αποτελούν το ΜΑΛΚΟΥΤ, το Βασίλειο του Κόσμου...


Εαν υπάρχει σχόλια επ'αυτής, με χαρά να τα συζητήσουμε...

Το δε υπόλοιπο κείμενο ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΟΙΚΙΟΠΟΙΗΘΩ ΦΥΣΙΚΑ (η αστρολογική συσχέτιση των τεσσαρων στοιχειων με τη Σφίγγα), μπορείς να το συνατήσεις σε ΟΛΑ ΤΑ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΑ βιβλία (και είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ) και όχι μόνο σε αυτά...


Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2004, 19:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OK Καλέ μου!
Καμμία μομφή μήν αρπάζεσαι...
Επρεπε και γω μήπως να το κάνω όταν είπε η Ατμα ότι το σχόλιό μου έχει ξαναναφερθεί εδώ μέσα?
Και όταν εγώ ζήτησα στοιχεία και δεν τα πήρα?
Λοιπόν στη δική μας περίπτωση δεν πρόκειται για κακοβουλία αλλά για παρεξήγηση γιατί απλά εγώ ήθελα να κάνω quote το σημείο που αναφέρει για τα τέσσερα στοιχεία και την αντιστοιχεία τους στη σφίγγα και όχι στη σύνδεσή του με το Μαλκούτ...
Κοινώς η πρόταση πάνω από τη παράσταση της σφίγγας σχετικά με το Μαλκούτ έπρεπε να μείνει απ'έξω από το quote...
To υπόλοιπο βέβαια και αναφέρεται στους "Μεγάλους Μύστες" και αν θέλεις μπορώ να το βρω και να σου πω τη σελίδα.

Ελπίζω να λύθηκε η παρεξήγηση...
Τουλάχιστον εγώ δίνω εξήγηση σε όσα λέω...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2004, 21:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς λόγω έλλειψης γνώσεων δεν μπορώ να παρακολουθήσω το θέμα σας.
Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση ωστόσο είναι ή σύνδεση του ζωδίου της Παρθένου με το στοιχείο του αέρα.Τό ίδιο ζώδιο φαίνεται σαν παρείσακτο στον πίνακα με τα ζώδια του σταθερού σταυρού μια και στην αστρολογία που γνωρίζω εγώ η Παρθένος ανήκει στον μεταβλητό σταυρό.

Αν υπάρχει κάποια άγνωστη σε μένα θεωρία που να το εξηγεί αυτό, παρακαλώ ενημερώστε με.

Με την ευκαιρία να χαιρετήσω τον αγαπητό Κελσό, του οποίου τα μηνύματα πάντα απολαμβάνω, ακόμα και όταν δεν τα καταλαβαίνω :)))




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 04:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση ωστόσο είναι ή σύνδεση του ζωδίου της Παρθένου με το στοιχείο του αέρα.Τό ίδιο ζώδιο φαίνεται σαν παρείσακτο στον πίνακα με τα ζώδια του σταθερού σταυρού μια και στην αστρολογία που γνωρίζω εγώ η Παρθένος ανήκει στον μεταβλητό σταυρό.


Αξιαγάπητε συνταξειδιώτη Kelsos, έχω κι εγώ την ίδια απορία.

Εξ όσων αντιλαμβάνομαι ο άνθρωπος στην εικόνα συμβολίζει τον Υδροχόο, ο οποίος ανοίκει στον Αέρα.
Πίσω από όλα αυτά (και ίσως αυτό "ντράπηκε" να μας γράψει ο φίλος kost πιο πάνω) κρύβεται το διπλό μυστήριο του Λέοντα, γιατί ο Λέοντας αποτελεί - όσον αφορά στην ανθρωπότητα - το κλειδί ολόκληρου του ζωδιακού και γύρω από τον αστερισμό του Λέοντα βρίσκονται δύο μεγάλα μυστήρια κατά την Μπέιλι:

1. Το μυστήριο της Σφίγγας, το οποίο συνδέεται με την σχέση του Λέοντα και της Παρθένου και το οποίο είναι συνυφασμένο με το μυστικό των ηλιακών Αγγέλων. Δεν πρόκειται για το μυστήριο της ψυχής και της μορφής, αλλά για το μυστήριο του ανώτερου και του κατώτερου νου καθώς και της μεταξύς τους σχέσης.

2. Το μυστήριο του Λέοντα και του Μονόκερου. Αυτό το μυστικό διατηρείται για χάρη μας στο πανάρχαιο παιδικό ποίημα για "το λιοντάρι και το μονόκερο που ανέβαιναν στην πόλη" και περιέχει με έναν ιδιόμορφο τρόπο το μυστήριο της μύησης και το "ανέβασμα" του ανθρώπου στην πύλη της εισόδου στην Ιεραρχία, καθώς και τη "μυστική ανύψωση", της οποίας το κλειδί κρατά ο Τεκτονισμός.
Αναφέρεται στην ανάδυση της συνείδησης του μυημένου (άσπιλης και προσηλωμένης) και στην ήττα του βασιλιά των θηρίων (της προσωπικότητας), που οδηγεί στο θρίαμβο της ομαδικής και οικουμενικής συνείδησης (Υδροχόος), της ανιδιοτέλειας και της φώτισης πάνω στην αυτοσυνείδηση και τον εγωισμό.
Στην ορθή απόδοση του αρχαίου αυτού μύθου, ο βασιλιάς των θηρίων τυφλώνεται και φονεύεται από το μονόκερο, ο οποίος διατρυπά με το μακρύ του κέρατο τον οφθαλμό και την καρδιά του.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 19/07/2004 04:48:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 01:47:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου σε όλους...

Ζητώ συγγνώμη απο τον αγαπητό Ερμή, που τον "δυσκολεύω" στο να με παρακαλουθήσει, ΑΛΛΑ που με τη θέληση που μπορεί να διακρίνει έναν Ερμή, κάνει τις προσπάθειές του...
Αγαπητέ μου, σίγουρα αυτή σου η επομονή, πιστεύω πως κάποια στιγμή θα σου αποδώσει καρπούς...

Επί του θέματος τώρα που ΟΝΤΩΣ μόνο εσύ αγαπητέ και η εξίσου αγαπητή Ζαντόκ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑΤΕ...

Παρασύρθηκα, ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ το ομολογώ, απο κάποιες σκέψεις που έκανα ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ σχετικά με τη Σφίγγα που ΕΘΕΣΕ το ερώτημα αλλά ΚΑΙ με τον Οιδίποδα που ΑΠΑΝΤΗΣΕ...

Και τις σκέψεις αυτές τις μοιράζομαι ΤΩΡΑ μαζί σας...

Ολοι λένε ότι η Σφίγγα είχε κεφαλί ΓΥΝΑΙΚΟΣ...
Και ΓΙΑΤΙ (αναρωτιέμαι εγώ) να είναι ΑΜΙΓΟΣ ΓΥΝΑΙΚΑ και να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΕΦΑΛΙ ΜΙΑΣ ΕΡΜΑΦΡΟΔΗΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ, κάτι που ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ στέκει ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ...

Και το λέω αυτό, γιατί ΕΦ'ΟΣΟΝ (κατα το σκεπτικό που ΗΔΗ ανέπτυξα στην "επίμαχη" απάντσή μου) είναι σε θέση να ΘΕΤΕΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ, άρα είναι και σε θέση να ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, άρα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΗΚΕΙ στο επίπεδο του ΑΝΘΡΩΠΟΥ και να είναι ή στο ΑΡΣΕΝΙΚΟ ή στο ΘΥΛΙΚΟ γενετήσιο φύλο...

Είναι σε ένα επίπεδο που τα γενετήσια φύλα ως σώματα, ενδύματα, φυλακές της ΧΩΡΙΣ ΦΥΛΟ ΨΥΧΗΣ, δεν παίζουν ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ...
Είναι σε μια ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ που όλοι ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ στο μέλλον...

Αφού λοιπόν (κατα το σκεπτικό μου) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΥΛΟ, δηλαδή ΔΕΝ είναι ΟΥΤΕ γυναίκα ΟΥΤΕ και άντρας, τότε θα είναι Ερμαφρόδιτο Ον...

Η Παρθένος τώρα, έχει ως ΚΥΒΕΡΝΗΤΗ ποιόν άλλο;;;
Μα ΦΥΣΙΚΑ τον Ερμή, του οποίου ΑΦΕΝΟΣ το φύλο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΟ, αλλά ακόμα και αυτό το ίδιο το πλανητικό του σύμβολο με μια ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ, μπορεί ΚΑΛΙΣΤΑ να ταυτισθεί με το σύμβολο του ΕΡΜΑΦΡΟΔΙΤΟΥ, που είναι η ΣΥΝΘΕΣΗ του συμβόλου του πλανήτη ΑΡΗ και του πλανήτη ΑΦΡΟΔΙΤΗ...

Η "μικρή επέμβαση" δεν είναι ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ (τουλάχιστον στο σκεπτικό μου)...
ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ την ΘΕΛΗΣΗ τόσο του άνδρα όσο και της γυναίκας, να ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΤΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΕΣΜΑ ΤΗΣ ΥΛΗΣ (φυσικοϋλικό σώμα) και ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΝΑ ΕΝΩΘΕΙ τόσο με την ΧΩΡΙΣ ΦΥΛΟ ΨΥΧΗ, όσο και σε ακόμα ανώτερο επίπεδο, στο να ενωθεί με το ΠΝΕΥΜΑ....

Να γιατί "ΠΑΡΑΣΥΡΘΗΚΑ" απο τις σκέψεις ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΗΣ, που μόλις μοιράστηκα μαζί σας αγαπητοί μου και αντί να ακολουθήσω τη πεπατημένη οδό & μονοπάτια, "πρωτοτύπησα" και περπάτησα σε ένα ακόμα ΝΕΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ, το δικό μου μονοπάτι...

Υπενθυμίζω τώρα το αγαπημένο μου motto:

Δεν υπάρχει δρόμος...
Τον δρόμο τον φτιάχνεις ΠΡΟΧΩΡΟΝΤΑΣ...

Φυσικά δεν είχα σκοπό να ΑΛΛΑΞΩ τα όσα γνωστά υπάρχουν στην Ιερή Επιστήμη των Αστρων, ΑΛΛΑ σίγουρα θέλησα να τους δώσω μια ΑΛΛΗ ΟΠΤΙΚΗ...
Την δική μου οπτική...

Αλλωστε ΘΕΩΡΩ πώς για ΟΛΑ ΑΥΤΑ, το παρακάτω απόσπασμα μου τα λεει ΟΛΑ και διαφωτίζει ΑΡΚΕΤΑ την άποψή μου για τον κόσμο των φαινομένων...

"...Μα όλα αυτά όμως δεν τα χαρακτίρισα ΗΔΗ ως αυταπάτη, illusion και Σανσκρητικά Maya..."

Συγγνώμη για το λάθος μου, αλλά νομίζω πώς ΑΞΙΖΕ ΤΟ ΚΟΠΟ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 04:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.....


shakti...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 05:27:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας δούμε και μία άλλη (;) όψη λοιπόν, με αφορμή την εικόνα:

Τα Χερουβείμ, τα οποία κάλυπταν την Σκηνή του Μαρτυρίου δια των πτερύγων τους και φύλασσαν τις δύο πλάκες του Νόμου, τις οποίες ο Θεός εμπιστεύθηκε στο Μωυσή, αντιπροσωπεύουν τη σύνθεση των 4 καββαλιστικών ζώων: του Λέοντος, συμβολίζοντος το σταθερόν, το Θείον (θειάφι), του Αετού, συμβόλου του πτητικού, του Υδραργύρου, του Ταύρου, ιερογλύφου της ουσίας του Μεγ. Έργου και του Ανθρώπου εμβλήματος του σταθερού. Παρατηρούμε ότι το σταθερό συμβολίζεται δύο φορές (δια του λέοντος και του ανθρώπου). Γι' αυτό και τα Χερουβείμ της Σκηνής δεν παρουσιάζουν τα χαρακτηριστικά του Λέοντος. Συνδυάζουν μόνο την κεφαλή και τον κορμό του ανθρώπου, με πόδια Ταύρου και πτέρυγες Αετού, τα οποία εικονίζουν την ουσία του Έργου, το σταθερόν και το πτητικόν.

Πλην όμως, τα καββαλιστικά ζώα, τα παρουσιαζόμενα στις σφίγγες της Βίβλου, όπως και σ' εκείνες της Ελλάδος, της Αιγύπτου και της Ασσυρίας, είναι η ιερογλυφική έκφραση των τεσσάρων γραμμάτων του ανέκφραστου ονόματος Γιοντ - Χε - Βαυ - Χε, το οποίο είναι το αλχημικό σύμβολο του τηκτού χρυσού, ο οποίος στο σχετικό κεφάλαιο της Εξόδου δέον να κονιοποιηθεί και ριφθεί εις ύδωρ.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 02:23:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(αν τωρα αναφερω πως το "Τετραγραμματον" αντιστοιχει στο ζωδιο του καρκινου..//θα ειμαι εκτος θεματος...;))

καλημερα Ζαντοκ:)


Dianatma
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 03:12:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ... Ναι, μα το ιερό τετραγράμματο συμβολίζει την ενσάρκωση, το Λόγο στο Θείο Κόσμο, τη γέννηση της μορφής...

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy