ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ο Οιδίπους & ο Γρίφος της Σφίγγας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 09:29:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ολοι λένε ότι η Σφίγγα είχε κεφαλί ΓΥΝΑΙΚΟΣ...

Θα μου επιτρέψεις φίλε Κέλσο να κάνω μια διόρθωση ...
...και μια περίεργη επισήμανση...

Οι σφίγγες της Αιγύπτου ήταν σχεδόν πάντα ΑΡΣΕΝΙΚΕΣ σε ποσοστό που έφτανε το 95%... Σε αυτό το ποσοστό συγκαταλέγεται και η διάσημη αυτή Σφίγγα. Το πραγματικά αξιοπερίεργο είναι ότι ΟΛΕΣ οι Ελληνικές σφίγγες ήταν ΠΑΝΤΑ Θηλυκές...

Δεν ξέρω αν σκέφτεστε κάτι πάνω σε αυτό αλλά θα ήθελα να το ακούσω


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 18:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ωραια !
επειτα απο αυτο που μολις σημειωσε η Αβαλλον, θα ηθελα να προσθεσω κατι που θυμηθηκα (απο ντοκυμαντερ που ανελυε τη σχεση της μεγαλης πυραμιδας /της σφιγγας και των αστερισμων..)

η σφιγγα αντιστοιχουσε στο ζωδιου του λεοντος οταν δημιουργηθηκε αλλα οχι πια...
κατα συμπτωση συμπεφτει με το σημειο του ταυρου...

(αν τα λεω αναποδα:Ρ, συγχωρηστε με/ πανε τρια+ χρονια απο τοτε που το 'δα + θα πρεπει να ψαξω τις σημειωσεις μου.
Μου ειχε κανει εντυπωση τοτε + θυμαμαι πως εχω καταγραψει τα σχετικα στοιχεια καπου //δυσκολο να γινει και χρονοβορο//θα κανω ο,τι ειναι δυνατον:)


paramatma
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 09:31:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου σε όλους...

Αγαπητή Αβαλλον, κάποτε ήταν ένας, που με τεντωμένο το δάχτυλό του έδειχνε το ΔΑΣΟΣ...
Κάποιοι απο αυτούς που τον είδανε να δείχνει, έστρεψαν τη προσοχή τους:
Α) Στο ΔΑΧΤΥΛΟ...
Β) Στο ΠΡΩΤΟ ΔΕΝΤΡΟ του δάσους...
Γ) Στο ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΔΑΣΟΣ...

Εσύ αγαπητή μου ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΗΚΕΙΣ;;;

Και προχωράμε παρακάτω επι των όσων με ερώτησες...
Η Κεφαλή της Σφίγγας ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΜΥΘΟΥ, τον μύθο του Οιδίποδα, ΗΤΑΝ ΓΥΝΑΙΚΑ...

Στο επισημαίνω, ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ πως μιλάμε στο μύθο μας, για τη Σφίγγα της Αιγύπτου...

quote:
Σε αυτό το ποσοστό συγκαταλέγεται και η διάσημη αυτή Σφίγγα.

ΕΑΝ (όπως σε κάποιο άλλο τόπικ αναφέρεις) ΗΣΟΥΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΡΙΑ, θα είχες ΗΔΗ κατανοήσει πολλά απο τα όσα έχουν λεχθεί...
ΟΜΩΣ...

Γι' αυτό ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΑ όχι το ΔΑΚΤΥΛΟ, ούτε και το ΠΡΩΤΟ ΔΕΝΤΡΟ...
Αφέσου να ΧΑΘΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ...
Εκεί μέσα θα ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ πως πολλά απο τα σπουδαία που θεωρείς, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΑΞΙΑ...

Και για να σου απαντήσω σε ότι μας ρώτησες:

quote:
Δεν ξέρω αν σκέφτεστε κάτι πάνω σε αυτό αλλά θα ήθελα να το ακούσω

Η απάντησή μου αγαπητή Αβαλλον έχεο ΗΔΗ ειπωθεί...

quote:
Μα όλα αυτά όμως δεν τα χαρακτίρισα ΗΔΗ ως αυταπάτη, illusion και Σανσκρητικά Maya...
Να το γιατί...

Γιατί η Maya είναι ψευδαισθητική δύναμη, ΕΜΦΥΤΗ στη δομή της δημιουργίας με την οποία το ΕΝΑ , η ΜΟΝΑΔΑ φαίνεται ΠΟΛΛΑ.
Γιατί η Maya είναι η ΑΡΧΗ της Σχετικότητας...

Εκτός απο την ερμηνεία της λέξης ως ΠΛΑΝΗ, υπάρχει η ακόμα πιό ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ερμηνεία, που σημαίνει ο Μετρών και είναι η "μαγική" εκέινη δύναμη στη δημιουργία με την οποία ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ και ΔΙΑΙΡΕΣΕΙΣ γίνονται εμφανείς παρόντες στο ΑΠΡΟΣΜΕΤΡΗΤΟ, στο ΑΔΙΑΙΡΕΤΟ...

Είναι δηλαδή η ΙΔΙΑ Η ΦΥΣΗ (Βασίλειο του Κόσμου, ΜΑΛΚΟΥΤ), οι κόσμοι των ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ, σε διαρκεί ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΑ ξεσπάσματα και είναι σε ΑΝΤΙΘΕΣΗ με την Θεία ΑΜΕΤΑΒΛΗΤΟΤΗΤΑ (Parabrahm).


Κατάλαβες τώρα, ή θέλεις να κάνω.... μεγαλύτερη ανάλυση σε βάθος;;;

Πές μας ΟΜΩΣ, γιατί στην Αίγυπτο τα κεφάλια άνηκαν σε ΑΝΤΡΕΣ και στην Ελλάδα σε ΓΥΝΑΙΚΕΣ όπως χαρακτηριστικά εσύ μας λές;;;
Τι ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ κρύβεται εδώ;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 10:41:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητή Αβαλλον, κάποτε ήταν ένας, που με τεντωμένο το δάχτυλό του έδειχνε το ΔΑΣΟΣ...
Κάποιοι απο αυτούς που τον είδανε να δείχνει, έστρεψαν τη προσοχή τους:
Α) Στο ΔΑΧΤΥΛΟ...
Β) Στο ΠΡΩΤΟ ΔΕΝΤΡΟ του δάσους...
Γ) Στο ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΔΑΣΟΣ...

Εσύ αγαπητή μου ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΗΚΕΙΣ;;;


Προς τι όλο αυτό αγαπητέ Κέλσο?
Σου πέρασε από το μυαλό μια πιο απλή και λιγότερο προσβλητική για μένα εξήγηση?
Αυτή του να κάνω λάθος?
Α ναι! απ'ότι βλέπω το εντόπισες κι αυτό σαν εκδοχή αλλά ως δευτερολογία και μετά απ΄όλο αυτό το ξέσπασμα...

Οπως πολύ σωστά - έστω και σε δεύτερη φάση - κατάλαβες ΑΠΛΑ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ... την ώρα που συζητάγαμε για τη Σφίγγα του Οιδίποδα μου ήρθε στο μυαλό συνειρμικά η Σφίγγα της Αιγύπτου γιατί μια μέρα πριν είχα παρακολουθήσει το σχετικό ντοκυμαντέρ στην ΕΤ3... Mea culpa! αγαπητέ μου αν αυτό σε ανακουφίζει... αν κρίνω από το ιδιαίτερα δεικτικό σου ύφος...

Παρόλ'αυτά μάλλον τώρα εσύ είσαι που βλέπεις το δέντρο και όχι το δάσος αν κρίνω από το γεγονός ότι ενώ έδωσα μια πολύ σημαντική πληροφορία σχετικά με τα φύλα που είχε η Σφίγγα στους 2 αυτούς πολιτισμούς εσύ εστίασες την προσοχή σου αλλού...


quote:
ΕΑΝ (όπως σε κάποιο άλλο τόπικ αναφέρεις) ΗΣΟΥΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΡΙΑ, θα είχες ΗΔΗ κατανοήσει πολλά απο τα όσα έχουν λεχθεί...
ΟΜΩΣ...

Τουλάχιστον αυτό το κατάλαβες για μένα...
Αν όμως ποτέ γίνω λες να το ανακοινώσω?
Η νομίζεις ότι θα είσαι σε θέση να το καταλάβεις αν εγώ δεν ξετυλίξω το κουβάρι των γνώσεών μου εδώ μέσα?
Ξέρεις πολλούς ανθρώπους να βγαίνουν στο δρόμο και να φωνάζουν"Eίμαι άνθρωπος! Είμαι άνθρωπος?"...

quote:
Πές μας ΟΜΩΣ, γιατί στην Αίγυπτο τα κεφάλια άνηκαν σε ΑΝΤΡΕΣ και στην Ελλάδα σε ΓΥΝΑΙΚΕΣ όπως χαρακτηριστικά εσύ μας λές;;;
Τι ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ κρύβεται εδώ;;;

Ειλικρινά δε καταλαβαίνω ποιό το όφελος για σας τους εσωτεριστές να ακούσετε τη δική μου άποψη... Μια άποψη που έρχεται διαισθητικά και όχι από μελέτη εσωτερικών βιβλίων... μια άποψη που πιθανά να χλευάσετε... Αναμένω τη δική σου εσωτερική και σοφή απάντηση πάνω στο θέμα με μεγάλη αγωνία...
Καλή σας μέρα!


"Τάδε έφη Avallon"


Edited by - Avallon on 22/07/2004 10:53:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 12:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν διαβάζουμε ένα κείμενο δεν θυμόμαστε – εμπλέκουμε ότι έχει μείνει μέσα στη μνήμη μας διότι τότε οδηγούμε το λόγο μας σε δαιδαλώδεις αναφορές που ουδεμία σχέση έχουν να κάνουν με το προς συζήτηση αντικείμενο.

Μια τέτοια πρακτική επιφέρει δράσεις που ρέπουν προς την συκοφαντία, την αναξιοπιστία, την ψυχοπάθεια.

Και εξηγούμε.

Αν διαβάσω σ’ ένα κείμενο πως ο τάδε δηλώνει ότι στην Αρχαιότητα υπήρχε σεξουαλική ελευθερία και στην μνήμη μου έχω τις αναφορές που διάβασα στο Gay Magazine για την ομοφυλοφιλία στην Αρχαιότητα τότε εύκολα μπορώ να οδηγηθώ στην σκέψη και να εκφράσω την άποψη πως ο γράφων είναι gay.

Έτσι συκοφαντώ τον γράφοντα, γίνομαι αναξιόπιστος με τα όσα γράφω και οδηγούμαι στην παραφροσύνη να αποδείξω τα γραφόμενα μου.

Συμπέρασμα …… ΠΡΟΣΕΧΩ ΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΓΡΑΦΩ !!!!!!

Από την άλλη καλό θα είναι να μην ειρωνεύομαι αν δεν μπορώ να δω τον καθρέφτη που μου δείχνει ο άλλος και στην ουσία αυτό που βλέπω είναι το είδωλο μου και όχι ο άλλος.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 16:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 16:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Συνεννοηθήκαμε ?

Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 17:29:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μια άποψη που έρχεται διαισθητικά και όχι από μελέτη εσωτερικών βιβλίων...


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 17:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυρία Zadok συγχαρητήρια για την ωραία σας εκπομπή!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 18:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα τελετυταια μυνηματα εχουν ολη τη σοφια που σας διακρινει. Νεα συμβολα ειναι αυτη η γλωσσα με τα εμοτικονς? *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 18:46:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι είναι η γλώσσα που συνεννοούμαστε με την φίλτατη Avallon, ειδικά όταν δεν έχει να πει κάτι, ή όταν κάνει το γνωστό «δεν είδα, δεν άκουσα, δεν ξέρω».

Άσε που ανεβάζει και τον αριθμό των μηνυμάτων !!!!

Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 18:52:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα τελετυταια μυνηματα εχουν ολη τη σοφια που σας διακρινει.

Εσύ πού ήσουν στα προηγούμενα;


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 22:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άσε που ανεβάζει και τον αριθμό των μηνυμάτων !!!!

Ο καθένας κακέ μου λύκε κάνει ότι μπορεί...

Αλλος με τις εικονίτσες αυτές...
Αλλος ανεβάζει διαρκώς φωτογραφίες...
Αλλος ανοίγει θέματα στο αχλαδότυρο που δεν χρειάζεται και πολύ ενέργεια για να απαντήσεις...
και άλλος ξεφουρνίζοντας ασύστολα ΚΑΚΙΕΣ που δεν χρειάζονται και πολύ ΦΑΙΑ ουσία...

Εσύ λίγο απ'όλα έτσι?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 01:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
3η θέση !!!

Avallon ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA" 2523 22/07/2004 23/01/2003 Greece

17η θέση !!!

Ramoglou Πλήρες Μέλος 1196 22/07/2004 03/01/2003 Greece


Αν και έχουμε μόνο 20 μέρες διαφορά στην εγγραφή, η διαφορά μας στα μηνύματα είναι 1327 μηνύματα, δηλαδή η διαφορά είναι παραπάνω απ’ όσα έχω συνολικά γράψει.

Για τα Post που έχω γράψει και για τα θέματα που έχω ανοίξει είμαι αποκλειστικά υπεύθυνος εγώ. Σ’ όλα τα Topics όμως που άνοιξα και ως δημιουργός τους διεύθυνα είχα την τιμή από τα μέλη να μην υπάρξει το παραμικρό πρόβλημα ακόμα και όταν κάποιοι θέλησαν να τα χαλάσουν.

Επειδή λοιπόν γλυκιά μου εγώ είμαι δηλωμένο «κακό μέλος» αφήνω τους άλλους να με κρίνουν και απλά συνεχίζω την πορεία μου. Τώρα αν σ’ ενοχλεί κάτι που γράφω με χαρά θα ακούσω τον αντίλογο σου, μόνο που σε παρακαλώ να εμπεριέχει στοιχεία τεκμηρίωσης.

Αλήθεια θες να δούμε τα περιεχόμενα από τα 2523 post σου ;;;;;;
Ε ας το αφήσουμε να το δουν και να το κρίνουν οι άλλοι.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΔΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 01:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά φίλε "Kynikos" ή κυνικέ το ωραίο θέμα σου έγινε τυρόχλαδο!
Η προσωπική αντιπαράθεση μηνυμάτων κλπ δίνει και παίρνει στο βωμό εντυπώσεων. Και ποιούς θα θέλατε να εντυπωσιάσετε όμως;
Ίσως να φταίει και ο Kost που έφυγε...
Κάτι ήθελε να μας πει αλλά...

ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 02:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχμ..αυτη δεν ειναι διασθητικη ερευνα η ερευνα σε βαθος..δεδομενων(δη προσωπικων βρε αβαλλον...:)
---εσυ μαλλον κανεις το ντοκτορα σου στην "στατιστικη"...:(--

κατηγοριες;
αρχειοθετηση ιεραρχικα;
εχμ...
δομη >>4
1--Αλλος με τις εικονίτσες αυτές...
2--Αλλος ανεβάζει διαρκώς φωτογραφίες...
3--Αλλος ανοίγει θέματα στο αχλαδότυρο που δεν χρειάζεται και πολύ ενέργεια για να απαντήσεις...
και
4-- άλλος ξεφουρνίζοντας ασύστολα ΚΑΚΙΕΣ που δεν χρειάζονται και πολύ ΦΑΙΑ ουσία...
εχμ για πυραμιδα καλα ειναι..
επειδη μολις ειδαμε τη δομη της σκεψης σου.
υποκειμενικα αυτο ακριβως βλεπεις και παρακολουθεις αγαπητη.

ενα παραδειγμα;

βλεπω πως με κατηγορεις σε καθε ποστ που ακολουθει συνηθως δικο μου(το εκανε και ο ερπετος /στην αρχη συμφωνουσε συνεχεια και σλουρπ με το ζορι//μετα αρχισε το αντιθετο//ενταξει κατι αλλο; κουραστηκαμε)
τι θες να πω μετα;
να πω οτι σε καθε ποστ σου το μονο που κανεις ειναι να με κατηγορεις αντι να μιλησεις επι του θεματος.
σου ειπα εγω τι κανει ο ενας και ο αλλος εδω μεσα;
αυτος ειναι ο λογος που βρισκεσαι εδω //σκεψου λιγο.
ειχες πει ηρθες για να μαθεις.
αν φερεσαι ετσι μαλλον θα παρεις ενα μαθημα για να μαθεις(γνωστη παροιμια)
αν με σεβασμο οπως ειχαμ μεχρι να ορμηξεις ειχαμε στο χωρο ετσι και τωρα θα συνεβαινε.
αν εκανες ενα λαθος παραδεξου πρωτα στον εαυτο σου/και αλλαξε τακτικη.
δεν οφελει ουτε το χωρο που μας στεγαζει ουτε εσενα στην ατραπο αν θες να περπατησεις οπως ελεγες.
μα ειναι αργα/εχεις πραξει ηδη και τωρα πρπει να παρεις τις απαντησεις.


--η Δωριδα σημανε κατι!--
..αγαπητη μου ,ποιος το προκαλεσε ολο αυτο;
αφου παρατηρεις το θεμα απο την αρχη θα μπορεις σιγουρα να διακρινεις
(ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΗ ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...:)
ΕΤΟΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ/ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣΣ ΕΔΩ//ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΠ ΑΥΤΟΥ//ΕΙΣΑΙ ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΟΣΟ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ;(ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ/ΕΣΕΝΑ;)
ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΞΑΦΝΙΚΑΚΑΙ ΧΑΛΑΣΕ Η ΡΟΗ ;/
ΕΙΔΕΣ; ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ;
ΑΠΟ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ;
ΠΕΣ ΜΑΣ +ΜΑΣ:)


ΕΓΩ ΠΡΟΣΕΞΑ ΤΙ ΕΓΡΑΨΕ Η ΑΒΑΛΛΟΝ/ΕΔΩΣΕ ΟΝΤΩΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ /ΝΑΙ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ ΜΑ...ΕΔΩΣΕ/ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ..
ΜΕΤΑ ΕΛΕΙΨΑ ΓΙΑ ΩΡΕΣ...
+ ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΔΩ....ΟΛΟ ΑΥΤΟ:(
ΤΙ ΕΓΙΝΕ;...


ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΑΞΙΟΝ ΑΠΟΡΙΑΣ..
ΠΟΙΟΝ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΖΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΜΤ...
ΕΜΕΝΑ ΟΧΙ .(

ΑΒΑΛΛΟΝ, ΠΟΙΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ;
(ΕΧΩ ΜΙΑΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ Σ'ΕΝΑ ΠΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ..// ΔΕΝ ΤΟ'ΔΑ ,ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΠ'ΑΥΤΟΥ..:)



H Ελλας
προοριζεται
να ζησει
+
θα ζησει!

Edited by - ΑΤΜΑ on 23/07/2004 02:55:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 02:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζητώ μια μεγάλη συγνώμη από τους φίλους συνομιλητές του Forum.

ΔΩΡΙΔΑ έχεις δίκιο παρασύρθηκα και χάλασα το θέμα, ζητώ λοιπόν συγνώμη και αποσύρομαι από το Topic μήπως και επανέλθει στον αρχικό του δρόμο.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 03:07:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
daddy...γιατι παιζεις τον κακο και λες συγνωμη αντι αλλων;..
ετσι κανουν οι κακοι...;

τστσ..:((

το θεμα ομως αξιολογο ας συνεχισουμε ..παρασιροντας ακομη και την Αβαλλον..:))


--ΕΡΡΩΣΘΕ ΩΡΕ! ..Ελεγε ο μπαρμπα-σταθης αλλα που αυτοι...:Ρ
..τελικα βαρεθηκε + πηρε την 'σταθαινα' κι εφυγαν./. --


Αtma in lv
till the (never)end...
there in neverland...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 04:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι το θέμα είχε μείνει εκεί που θα μας έλεγε η κοπελιά με τη διαίσθηση γιατί οι μεν είναι αρσενικές και οι δε θηλυκές.

Εν πάσει περπτώσει, νομίζω ότι είδα κι εγώ εκείνο το ντοκυμανταίρ στην ΕΤ-3.

Ας θυμηθούμε αυτό:


Η ΣΦΙΓΞ ΤΩΝ ΝΑΞΙΩΝ - Βρέθηκε στους Δελφούς και είναι προσφορά των Ναξίων στο Θεό Απόλλωνα
(clickable)

και αυτό, από το τόπικ θεος Απόλλωνας. Συμβολισμοί & ιδιότητες:

quote:
Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
217 Μηνύματα Posted - 30/05/2004 : 19:12:38
--------------------------------------------------------------------------------

Καλησπερα σε ολους

Όλα τα ερωτικά επεισόδια της ζωής του θεου έχουν σχεδόν πάντα τραγικό και πένθιμο τέλος. Ο Απόλλωνας αγαπά αλλά δεν τον αγαπούν, δεν μπορεί να ενωθεί. Πρέπει, ως λίθος, να καθαρθει-λευκανθεί, για να αποκτήσει το επίθετο Φοίβος, δηλ φωτεινός, καθαρός, συνετός.
Είναι τότε που ο Απόλλωνας παύει να’ναι κυνηγός , για να γίνει βοσκός και αντί για το τόξο να φέρει στο εξής μια λύρα. Σύμβολο της αρμονίας των διαφορετικών και όχι των αντίθετων – εχθρικών.
Οι ιδιότητες που παραδοσιακά δίνονται στον Απόλλωνα είναι τέσσερις. Η Μουσική –ως επιστήμη των Μουσών. Η Ιατρική – ως αρμονία σώματος, πνεύματος και ψυχής. Η Μαντεία –ως η υπερβατική επικοινωνία των άνω με τα κάτω. Τέλος δε η Τοξοβολία –ως την ικανότητα ένωσης των σημείων της περιφέρειας με το κέντρο. Μόνο όταν έχει πλέον κατακτήσει και τις τέσσερις ιδιότητες, ταυτίζεται σιγά με τον Ήλιο.
Έτσι ο Απόλλωνας, μέσα από την Πυθαγόρεια ερμηνεία, που διατηρήθηκε στον νεοπλατωνισμό, είναι σύμβολο της ύψιστης μονάδας, ο καταστροφέας του πλήθους των φαινομένων.

Ελπιζω να βοηθησα στον προβληματισμο του topic

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ



No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 04:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
;)
ευχαριστω...επιβεβαιωσες κατι που εγραψα σε αλλο τοπικ μαλλον την ιδια σχεδον στιγμη....(η σημασια των ονοματων...*επειδη η δομη τριων μελων και των σκεψεων των/ειναι το συμβολο που εχω θεσει στην προηγουμενη σελιδα..αλλα και ως υπογραφη..(checkitoutandUllunderstand)
ιδου...


(πολιτιμη συνταξιδιωτισσα, η "κοπελια" οταν+αν τελικα-+το ευχομαι-καταλαβει,
θα επιστρεψει εδω ...μαζι μας για να μαθει..
να αποσυμβολιζει το "ημας" + οχι το "υμας"..:))


(+παλι ενας ιπποτης+δη αγαπημενος:).. εδωσε το γορδιο δεσμο..)
quote:
για να γίνει βοσκός και αντί για το τόξο να φέρει στο εξής μια λύρα. Σύμβολο της αρμονίας των διαφορετικών και όχι των αντίθετων – εχθρικών.

(-daddy, θυμασαι που καποτε που με βαφτησες...αρπα.. παλι σε "χαβρα2be" δεν ηταν...:))

(-Ζantok thanx για τα λινκς....:x)

(kynike που εισαι dear q...// αληθεια ..υπαρχουν σφιγγες σε θαλασσες και παραλιες;)
MA QUE...ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ.. !_! )

Αtma in lv
till the (never)end...
there in neverland...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΔΩΡΙΔΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 08:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, Ramoglou, είσαι ένα τίμιο παλικάρι, αν εννοείς αυτό πού γράφεις.
Οι λίγοι, σαν εσένα, είναι που κρατούν τον κόσμο σε ισορροπία.
Τι έχομε να μοιράσουμε εδώ μέσα σε αυτό το χώρο;
Υπάρχει τόση κακία στο κόσμο, γιατί θάπρεπε να προσθέτουμε και τη δικιά μας, που στην πλειονότητά μας είμαστε άγνωστοι μεταξύ μας;

Αντιγράφω κάτι από το θέμα «Ύπνος και θάνατος», κάτι που μου άρεσε:

«Κοίτα το πέταγμα των πουλιών καθώς διασχίζουν τον ουρανό, δεν αφήνουν κανένα σημάδι πίσω τους...»

ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΔΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 08:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(πολιτιμη συνταξιδιωτισσα, η "κοπελια" οταν+αν τελικα-+το ευχομαι-καταλαβει,
θα επιστρεψει εδω ...μαζι μας για να μαθει..
να αποσυμβολιζει το "ημας" + οχι το "υμας"..:))

Έως ότου επιστρέψει και έως ότου καταλάβει ό,τι καταλάβει, καλά
θα ήταν εμείς,την επόμενη φορά που θα πάμε στό
καθρέπτη μας να τον γυρίσουμε ανάποδα και να τον αφήσουμε εκεί
έτσι ανάποδα μέχρι και 40 μέρες.
Κάθε φορά που θα θέλομε να δούμε, όμως, τόν εαυτό μας, να
προσπαθούμε να τον "δούμε" χωρίς καθρέπτη. Καί να βάλουμε
τα δυνατά μας να τον δούμε τόσο ζωντανά σαν να ήταν σε καθρέπτη.

ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 10:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tη καλημέρα μου σε όλους...
Για να ΜΗΝ πολυλογώ, μιας και τον δικό μου χρόνο δε θέλω να τον σπαταλήσω με στείρες αντιδικίες και ΕΙΔΙΚΑ με μέλη ποτυ ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΟΥΝ ούτε το που βρίσκονται, αλλά ούτε και το γιατί βρίσκονται στα forums...

Αγαπητή Αβαλλον, σου παραθέτω ένα απόσπασμα (ελαφρώς διαμορφωμένο για το παρόν θέμα) που ΗΔΗ έχω παραθέσει σε ένα άλλο θέμα που ΚΑΙ ΕΚΕΙ, ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΞΑΝΑ πιάνεσαι απο το ΠΟΥΘΕΝΑ και καταλήγεις που αλλού, παρά στο ΠΟΥΘΕΝΑ...

quote:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
«…σπεύδω να προσθέσω ότι ΣΗΜΕΡΑ, ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ, την εποχή της "προόδου και της εξέλιξης" όλο και διαρκώς ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ οι πιστοί της ΑΓΝΟΙΑΣ και της ΗΜΙΜΑΘΕΙΑΣ...
Αυτό γίνεται ΓΙΑΤΙ το σκοτάδι της άγνοιας, είναι πολύ πιο εύκολο να ΔΙΑΤΗΡΗΘΕΙ, από το να αποκτήσει κανείς το Φώς το Αφυπνίζων τις ανθρωπίνους διανοίας, το ΑΝΕΣΠΕΡΟ ΦΩΣ της Γνώσης...


Ολοι αυτοί οι δήθεν "φωτισμένοι" που στην ΟΥΣΙΑ δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ παρά σαν ένα ΠΑΓΩΝΙ που κορδώνεται με τα πολύχρωμα φτερά του και που τα πόδια του (ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ στην εσωτερική αφύπνιση και πορεία, είναι όχι απλά ΚΑΚΑΣΧΗΜΑ & ΑΣΤΑΘΗ, αλλά και ο ήχος της φωνής του είναι "κράξιμο" στην ΟΥΣΙΑ), όλοι αυτοί λέω όσο πιο "φωτισμένοι" είναι, τόσο πιο εύκολα υποτάσσονται και ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΣΤΑ ΣΚΟΤΑΔΙΑ ΤΗΣ ΗΜΙΜΑΘΕΙΑΣ...

--------------------------------------------------------------------------------


Ελπίζω να σε καλύπτω με αυτήν μου την απάντηση...
Και στο λέω γιατί ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ έχω βαρεθεί να συναντώ μπροστά μου ΠΑΓΩΝΙΑ...
Εκείνα τα ΘΛΙΒΕΡΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ που νομίζουν πώς με την ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΟΥΣ, μπορούν να κερδίσουν τις όποιες εντυπώσεις...
Και καλά να είναι και ΟΜΟΡΦΑ...
Είναι όμως ΚΑΚΑΣΧΗΜΑ και μάλλον κατα τη ταπεινή μου γνώμη, εχθρεύονται κάθε τι ΩΡΑΙΟ, ΜΕΓΑΛΟ & ΑΛΗΘΙΝΟ...
Και αυτό αγαπητή μου, δεν έχει να κάνει με τα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΓΝΩΡΙΣΜΑΤΑ, αλλά με την Εσωτερική ομορφία της ΨΥΧΗΣ του καθενός μας...

Και επειδή ΙΣΩΣ να μην έχεις καταλάβεις ακόμα, στο υφάκι δεκάδων καρδιναλίων για θέματα που ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΑΓΝΟΟΥΝ, έχω μια "αλλεργική αντίδραση" και σου θυμίζω την ανοικτή συγκέντρωση του Esoterica.gr και την "αντίδρασή μου" στις μπαρουφολογίες κάποιων Εσωθεραπευτών ή κάτι τέτοιο...

Θα ήταν ΠΙΟ ΠΡΕΠΩΝ να ΜΗΝ ανοίγωντε οι ΑΣΚΟΙ ΤΟΥ ΑΙΟΛΟΥ απο εκείνους που ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΙΣΩ...
Η διαίσθησή σου ΞΕΡΕΙΣ και σου το έχω ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ότι είναι λάθος...
Επιμένεις λοιπόν "διαισθητικά" να εγκληματής εις βάρος της ΓΝΩΣΗΣ;;;

Ζητώ συγγνώμη απο την αγαπητή Δωρίδα, αν χάλασα τη ροή της συζήτησης...
Μάλλον ίσως θα πρέπει να ξανασκεφτώ την "μυητική διαδικασία" της ΣΙΩΠΗΣ...
Αλλωστε εκεί που λαλούν πολλοί κοκόροι, αργή να ξημερώσει...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΔΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 10:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλωστε εκεί που λαλούν πολλοί κοκόροι, αργή να ξημερώσει...

Κέλσος ο Φιλαλήθης



ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 10:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μετά μου γράφεις μηνυματάκι με bold κεφαλαία και τεράστια γράμματα "καλά κοπελια εχεις ερωτα με την Ατμα".
Τώρα βλέπω ότι το έσβησες... όπως και το άλλο που έλεγε να κοιτάξω στον καθρέπτη μου...(μηνύματα άσχετα και τα 2 με το θέμα και εντελώς αψυχολόγητα για τη ροή του)Η παρορμητικότητα και αστάθεια του καρκίνου μάλλον κάναν το θαύμα τους πάλι...

Γράψτε λάθος! Με τόσες επιθέσεις μπερδεύτηκα κι εγώ...
Αυτά τα υπέροχα μηνύματα "τα στολίδια του εσωτερισμού" τα έχει καταθέσει το Ράμογλου στο τόπικ η Φωλιά του Παγωνιού σε μια ΕΠΙΣΗΣ αναίτια ΚΑΙ ΕΚΕΙ επίθεση...
Ομως όλα έχουν τα όριά τους αγαπητοί μου...


"Τάδε έφη Avallon"

Edited by - Avallon on 23/07/2004 11:48:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 11:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η διαίσθησή σου ΞΕΡΕΙΣ και σου το έχω ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ότι είναι λάθος...Επιμένεις λοιπόν "διαισθητικά" να εγκληματής εις βάρος της ΓΝΩΣΗΣ;;;

Mε υποτιμάς πολύ αγαπητέ Κέλσο...
ΔΙΑΙΣΘΗΤΙΚΑ δεν είμαι ΠΟΤΕ λάθος και σου το έχω αποδείξει... και έχω και μάρτυρα γι'αυτό...
Θυμάσαι τότε... πριν λίγο καιρό που σου είπα για ένα σύμβολο που ανακάλυψα στη Μάλτα πάνω στη πανοπλία ενός ιππότη... Ζήτησα την γνώμη σου για τον αποσυμβολισμό της... Εσύ για να με "τεστάρεις" μου είπες να κάνω μια μαντεψιά και η απάντηση νομίζω δεν ήταν λάθος...

Δεν είναι κρίμα να αρχίζεις και συ τις προσβολλές του τύπου:

quote:
τον δικό μου χρόνο δε θέλω να τον σπαταλήσω με στείρες αντιδικίες και ΕΙΔΙΚΑ με μέλη ποτυ ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΟΥΝ ούτε το που βρίσκονται, αλλά ούτε και το γιατί βρίσκονται στα forums...

Nα αντιδικίσεις με μένα για ποιό λόγο?
Εχω διαφωνήσει κάπου μαζί σου και δεν το ξέρω?
Η σα συμπαράσταση στη στάση του κολλητού σου του Ράμογλου?
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΔΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΣ...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 11:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή έχω μάθει ότι λέω να το εννοώ έλα στο Fight Club να τα πούμε.

Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 13:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε μου λες, ΔΩΡΙΔΑ καρδιά μου, σε όρισε κάποιος κριτική επιτροπή στα Φόρουμς και δεν το μάθαμε;

Κάτι επί του θέματος, για το οποίο τόσο κόπτεσαι, δεν έχεις να γράψεις;

Εδώ άλλες κάνανε ολόκληρες "ανακαλύψεις" και διαισθητικά βρήκαν τις απαντήσεις, εσύ τίποτα;

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 23/07/2004 14:00:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 15:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά όσοι διαβάζουν καταλαβαίνουν...
Μόλις έλαβα αυτό το μήνυμα από ένα μέλος...


"Κάποτε έγινε ένας αγώνας βατράχων...

Στόχος να ανέβουν στην ψηλότερη κορυφή ενός πύργου.

Πολλοί άνθρωποι μαζεύτηκαν να τους υποστηρίξουν.

Ο αγώνας άρχισε...

Στην πραγματικότητα, ο κόσμος δεν πίστευε ότι ήταν εφικτό
να ανέβουν οι βάτραχοι στην κορυφή του πύργου
και το μόνο που άκουγες ήταν :
«Τι κόπος! Ποτέ δεν θα τα καταφέρουν...»

Οι βάτραχοι άρχισαν να αμφιβάλλουν για τους εαυτούς τους

Ο κόσμος συνέχιζε
«Τι κόπος! Ποτέ δεν θα τα καταφέρουν...»

Και οι βάτραχοι, ο ένας μετά τον άλλο, παραδέχονταν την ήττα τους,
εκτός από έναν, που συνέχισε να σκαρφαλώνει.

Στο τέλος, μόνο αυτός, και μετά από τρομερή προσπάθεια, κατόρθωσε να φθάσει στην κορυφή!

Ένας από τους χαμένους βατράχους, πλησίασε να τον ρωτήσει
πώς τα κατάφερε να ανέβει στην κορυφή.

Τότε συνειδητοποίησε ότι
ο βάτραχος αυτός ήταν κουφός!!! "

Ευχαριστώ φίλε μου...
Οσοι δεν καταλάβατε το νόημα για τον αποπροσανατολισμό εεε συγνώμη για τον αποσυμβολισμό εννοώ απευθυνθείτε στη Zadok...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 17:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tην καλησπέρα μου σε όλους...

Αγαπητή μου Αβαλλον...
ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολύ ατυχές το παράδειγμά σου σχετικά με τη πανοπλία, τους ιππότες και τους δράκους του παραμυθιού...
Ο λόγος, σου ΕΞΗΓΗΘΗΚΕ ΕΠΑΡΚΕΣΤΑΤΑ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ, ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΤΡΙΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ...
Το πρόσωπο αυτό το οποίο ΚΑΙ σέβομαι ΚΑΙ εκτιμώ τα μάλα (αποδεδειγμένο ΚΑΙ αυτό νομίζω) ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ σου έδειξε 'ότι ΚΑΙ διαίσθηση ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ, αλλά ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝ ΑΙΣΘΗΣΗ...

Γιατί η ΕΜΜΟΝΗ ΣΟΥ ΣΕ ΚΑΤΙ, δε σε αφήνει να ΔΕΙΣ όχι διαισθητικά, αλλά ΟΥΤΕ ΚΑΝ με τα φυσικά ματάκια...

Αυτός άλλωστε είναι ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ που λές τόσα για την αναξιότητά μου, ένα "φτωχό και μόνο κάου μπόϋ", σχετικά με το φίλο μου Κο Ράμογλου...
Μα καλά, μετά απ'όσα σου έχει ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΔΗΜΟΣΙΑ στα forumsο Κος Ράμογλου, πιστεύεις ότι έχει ανάγκη της πενιχρής βοήθειάς μου;;;

ΑΠΑΤΑΣΑΙ αν:
Α) το νομίζεις και αν
Β) το πιστεύεις για μένα....

Σχετικά με τη διαφωνία, ανέτρεξε στα προηγούμενά σου post, διάβασέ τι έγραψα και τι έγραψε και διέκρινε ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ σε τι διαφωνούμε...

Το e-mail που σου έχω στείλει εδώ και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ, αν το διάβασες ΤΩΡΑ, δε φταίω εγώ...
ΑΝ ΤΟ ΕΙΧΕΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΑΝ ΕΠΡΕΠΕ, ίσως να μην αισθανόσουντόσο άσχημα όπως τώρα...
Ξαναδιάβασε την ιστορία και ΚΑΤΑΝΟΗΣΕ ΤΗΝ...
Οχι διασθητικά...
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ...

Αγαπητή Ζαντόκ...
Κάτι που ΙΣΩΣ δεν έχεις γνωρίσει ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ, είναι πως ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΩΝ forums είναι μια κριτική επιτροπή...
Μια ΜΕΓΑΛΗ ΚΤΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ που ΟΦΕΙΛΕΙ να κρίνει τα όσα διαβάζει...

Η αγαπητή Δωρίδα θεωρώ απο την προσωπική και υποκειμενική σκοπιά, ότι απλά ΕΠΡΑΞΕ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΤΗΣ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy