ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Πνεύματα κακής προέλευσης?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2002, 13:38:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU GEIA SAS.

NOMIZW PWS O Oculatis Abis ANAFEREI KATI POLY SWSTO TO THEMA THS PROSTASIAS KAI H THRHSH SYGEKRIMENOU TYPIKOU.

EINAI TO ALFA KAI TO WMEGA .
NA MHN TO XEHASOUME POTE AYTO.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2002, 00:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσόρισες στην παρέα μας φίλε Oculatis Abis.
Αν ήξερα τι θα αντιμετώπιζα δε θα το έκανα όπως καταλαβαίνεις και εσύ φίλε μου. Μπήκα σε μια διαδικασία χωρίς να γνωρίζω ΤΙΠΟΤΑ για αυτή. Ίσως και να ήμουν τυχερός. Δε μπορώ να το ξέρω αυτό.
Αυτό όμως που "ξέρω" ή τέλος πάντων, είναι το πιο πιθανό, είναι ότι τα πνεύματα που "ακούνε" τις επικλήσεις που δεν γίνονται με κάποιο συγκεκριμένο τελετουργικό αλλά ούτε από συγκεκριμένα άτομα, δε μπορεί παρά να είναι κακής προέλευσης.
Ίσως βέβαια να είναι ασθενή πνεύματα. Μάλλον...γιατί αλλιώς θα την είχα πολύ άσχημα.


"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andreas aigio
Μέλος 1ης Βαθμίδας


99 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2002, 01:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andreas aigio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σας κι από μένα …

Διαβάζοντας με μεγάλη προσοχή τα όσα ελέχθησαν σε αυτό το θέμα θα ήθελα κι εγώ να κάνω μια γενική τοποθέτηση ή καλύτερα , μια ¨παράκληση¨ ….
Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να γίνω αντιληπτός σε όλους για το τι ακριβώς θέλω να πω (βλέπετε δεν τα πάω και καλά με τον γραπτό λόγο) αλλά θα το παλέψουμε !!!
Εκτιμώ όλα τα παιδία (μικρά ‘η μεγάλα) που συμμετέχουν σε αυτά τα forums , μπορεί να μη επεμβαίνω συχνά , αν και παρακολουθώ πάντα τα τρέχοντα θέματα ,

Όμως αγαπητές μου φίλες και φίλοι .. το συγκεκριμένο θέμα … ¨καίει¨ !!!
και τι θέλω να πω με αυτή την ¨απλή¨ λέξη (?) …
καλά όλα τα θέματα που βλέπουμε κατά καιρούς εδώ μέσα , αλλά προσοχή ! είναι ¨άκακα¨!!!! Αυτό το θέμα παιδία είναι η προσωποποίηση του ΚΑΚΟΥ !!!! με όλη την σημασία της λέξεως …….
Και μην ξεχνάτε ότι αυτά εδώ , μπορεί εύκολα να τα διαβάζουν χιλιάδες άνθρωποι , πολλοί από αυτούς θα θελήσουν να τα ¨ψάξουν¨(και κυρίως ¨μικρά¨ παιδία) να τους συνεπάρει το άγνωστο , το μυστήριο , το ¨εμένα δε με πειράζει τίποτα¨ κτλ κτλ
Ακόμα και ανθρώπους που κάτω από τέτοιους συλλογισμούς … γίνονται επιρρεπής σε κάθε ¨δύναμη¨……. Και αυτό θέλει το ¨ΚΑΚΟ¨ να κυριέψει με ¨φόβο¨ το ¨θύμα¨……..

Κάποτε (με μια παρέα φίλων) μιλώντας με ένα καλόγερο έναν πραγματικά άγιο άνθρωπο! Συγκράτησα ένα πράγμα που δεν θα το ξεχάσω ποτέ στη ζωή μου (άσχετα αν δεν είμαι ίσως αυτό που λένε ¨καλός χριστιανός¨) είπε λοιπόν : «παιδία μου , αν δείτε κάτι και δεν σας τρομάξει … ότι κι αν είναι αυτό ! ακόμα και ο σατανάς , (που λέει ο λόγος) μην φοβάστε … αν ωμός δείτε ακόμα και τον ίδιο το Χριστό μπροστά σας και τρομάξτε ….. τρέξτε να ¨κρυφτείτ娻….
(και δεν εννοούσε να το βάλουμε στα ποδιά!) εννοούσε ότι τότε θα είναι ήδη αργά….
«κάντε παιδία μου ότι σας φωτίσει ο θεός στη ζωή σας , αλλά ποτέ μην ασχοληθείτε μαζί του … ή με τα δικά του ¨εργαλείᨻ (εδώ εννοούσε τα πνεύματα ) …….

(δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε ? )

Επειδή κι εγώ στην ηλικία της ¨μεγάλης αλλαγής¨ (όπως λέω εγώ την εφηβεία) ήθελα να ψάχνω τα πάντα ! άρχισα να ψάχνω και γι αυτό το θέμα … ευτυχώς σε θεωρητικό πάντα επίπεδο , μαζί με την παρέα φίλων που ανέφερα παραπάνω …. χωρίς να θέλω να πω περισσότερα γι αυτό , το μόνο που θα πω είναι ότι 2 φίλοι μου , πέρασαν και στο ¨πρακτικό μέρος¨ …. Και τους έχασα ……….

Τώρα βέβαια , δεν είμαι αυτός που θα πω , να σταματήσουμε τη συζήτηση για αυτό το θέμα .. αλλά παιδία , παρακαλώ πολύ !!! μεγάλη προσοχή στο τι λέμε !!!! και
σ’ αυτά που θα πούμε στο μέλλον …

Ευχαριστώ πολύ …

(προσπάθησα να τα πω όσο απλά μπορούσα , γιατί στο μυαλό μου τρέχουν χιλιάδες σκέψεις ) ….. και εδώ θα είμαστε να τα πούμε και πάλι ………..


φιλικότατα ,, Ανδρέας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2002, 17:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU KALHSPERA.

Poly endiaferon to thema kai malista etsi opws mas to eipe h CAT alla kai h Darkangel_78.

EPIKINDINA OLA AYTA.

ALLA THA EIXA NA KANW KAI MIA ERWTHSH OXI MONO STIS KALES FILES ALLA KAI SE OLOUS EDW STO FORUM.

PREPEI NA GINONDAI TETIES TELETES ?????
EAN NAI GIATI KAI EAN OXI PALI GIATI

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2002, 02:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

PREPEI NA GINONDAI TETIES TELETES ?????
EAN NAI GIATI KAI EAN OXI PALI GIATI


Η απάντηση δεν μπορεί παρά αν είναι διττή. Όλα έχουν να κάνουν με το τι προσδοκούμε να επιτύχουμε κάνοντας μία τελετή, αλλά και με το τι έχουμε αποφασίσει να απορρίψουμε μην κάνοντας μία τελετή.

Πιστεύω πως λόγοι για μία τελετή όπως "θέλω να δω πως είναι τα πνεύματα" ή "πλήττω και θέλω να κάνω κάτι ενδιαφέρον" απορρίπτονται εξ αρχής. Είναι αλήθεια πως το να μην κάνεις μία τελετή έχει λιγότερες δεσμέυσεις και δυσμενείς επιπτώσεις από το να κάνεις μία τελετή. Επίσης ας μη ξεχνάμε πως οι άνθρωποι που κάνανε αυτές τις τελετές ζούσαν σε μια εποχή όπου οι εν λόγω πρακτικές ήταν πολύ συνηθισμένο φαινόμενο, αλλά και η πιο εύκολη και πιθανή λύση σε ένα πρόβλημα ή ανάγκη.

Δεν νομίζω να υπάρχει κανόνας του τύπου "κάνε μόνον αυτό" ή "μην κάνεις το άλλο". Αν κάποιοι νομίζουν πως ο μοναδικός τρόπος να επιτύχουν κάποια πράγματα ή να δώσουν λύση σε ένα πρόβλημά τους θα ήταν η ενασχόληση με τον πνευματισμό ας το κάνουν. Θα είναι όμως πολύ δύσκολο να εντάξουν την όλη ιδέα του πνευματισμού που είναι από τη φύση της καθαρά πνευματική στη σημερινή πραγματικότητα υλισμού που βιώνουμε. Όμως το πράγμα δεν σταματάει εδώ. Όσοι ασχοληθούν με τον πνευματισμό θα πρέπει να τον σπουδάσουν, να τον κάνουν κτήμα τους και ύστερα να τον ασκήσουν. Βιβλία του τύπου "μάθε να καλείς πνεύματα μόνος σου" είναι βέβαιο πως μας οδηγούν στην καταστροφή. Σε παλαιότερους χρόνους, οι επίδοξοι πνευματιστές μαθήτευαν δίπλα σε άτομα που είχαν αφιερώσει όλη τους τη ζωή στον πνευματισμό και είχαν αποδείξει πως κατείχαν πλήρως το θέμα. Σήμερα όμως όλοι ξαφνικά διατείνονται πως μπορούν να χειριστούν αυτά τα θέματα με απόλυτη ευκολία και ασφάλεια, κάτι που είναι εξαιρετικά ύποπτο.

Νομίζω πως η ενασχόληση με κάτι τέτοιο δεν έχει να κάνει τόσο με το αν είναι καλό ή κακό, αλλά με το αν και πως μπορεί μια τέτοια ενασχόληση να ενταχθεί στα σύχρονα πλαίσια αντιμετώπισης και αξιολόγησης των καθημερινών μας προσδοκιών και προβλημάτων. Ίσως στη σημερινή εποχή ο πνευματισμός δεν ενδείκνυται ως η καλύτερη λύση προς αυτή την κατεύθυνση, χωρίς να σημαίνει πως οι τυχούσες τελετές δεν θα έχουν αποτέλεσμα (όποιο κι αν είναι αυτό).

Βέβαια ας μην ξεχνάμε πως για τους αληθινούς πνευματιστές και τους ανθρώπους που αληθινά έβλεπαν τον πνευματισμό ως τρόπο ζωής, μια τελετή επίκλησης πνεύματος δεν αποτελούσε το σύνολο της τελετής, ήταν απλά ένα μέρος αυτής. Μία τελετή θα είχε είτε θετικό είτε αρνητικό σκοπό, αλλά μπορεί να εντάσσονταν και σ' αυτό που ονομάζεται "θεουργία" ή προσπάθεια επικοινωνίας με το Θεό μέσω μίας άλλης οδού.

Τέλος όσοι από εμάς (κι εγώ μαζί) έχουν αποφασίσει να μην ακολουθήσουν αυτή την οδό, θα έλεγα ότι απλά αποφασίσαμε να φτάσουμε στο θεό από άλλο μονοπάτι κι ότι αποφασίσαμε να χειριστούμε τα προβλήματά μας και να δημιουργήσουμε τη ζωή μας αντασσόμενοι στο σύγχρονο τρόπο ζωής και σκέψης, αλλά και πάλι (όσοι ανοιχτά σκεπτόμενοι) έχουμε αφήσει στο πίσω μέρος του μυαλού μας μία θετική εντύπωση για τον υγιή πνευματισμό)

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2002, 12:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHMERA FILOI MOU.

FILE Oculatis Abis NOMIZW PWS SE AYTO TO ERWTHMA GIATI THELEIS NA TO KANEIS EINAI ENA KALO VIVLIO TOU ALISTER KROWLY TO THELHMA (THELHSH)

EYXARISTW


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2002, 17:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να το εστιάσουμε λίγο καλύτερα, το θέλημα ή Thelema στο οποίο αναφέρεται ο Crowley δεν αφορά ακριβώς την αιτία μίας ενέργειας, αλλά ακριβώς τη δύναμη και την ισχύ της θέλησης να κάνουμε κάτι "Do what you will, that is the law".

Μια και αναφέραμε τον κύριο Crowley, το ξέρετε πως η λέξη Yahoo που χρησιμοποιείται από μια συγκεκριμένη εταιρία είναι όρος του Crowley;

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2002, 11:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU GEIA SAS.

MIA KAI O KALOS FILOS Oculatis Abis ANFERE AYTO TO THEMA GIA TO YAHOO
THA SAS ANAFERW KATI POU DEN EXW EAN MERIKOI APO ESAS ASXOLOUNDAI ME PWLHSEIS ISWS NA TO XEROUN POLY KALHTERA APO EMENA.

SE KAPIO APO TA BIBLIA PWSLHSEWN (TEXNIKH TWN PWLHSEWN) DEN THYMAMAI EKDOTH ALLA NOMIZW PWS LIGO POLY EXOUN IDIO SKEPSTIKO ANAFEROTAN STO THEMA THN THELHSEIS ALLA KAI SE MERIKES APO TIS TEXNIKES THS PWLHSEIS
EMIAZAN ARKETA ME TEXNIKH MAGEIAS.
(FENETAI KAPWS APISTEYTO AYTO ALLA FILOI MOU ETSI EINAI).

KAI AYTH H TEXNIKH XRISIMOPOIEITAI GIA NA PISTHEI O PELATHS GIA NA AGORASEI TO SYGEKRIMENO PROION.

AYTA EITHELA NA ANAFERW
AN KAPIOS FILOS EIXE PERISOTERA GIA AYTO TO THEMA AS TO ANAFEREI.

EYXARISTW


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2002, 00:14:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Avatar, μιας καί είμαι ασφαλιστής , πρέπει να πω πως έχεις δίκιο. Η χρήση και ο έλεγχος του συναισθήματος και της θέλησης αποτελεί βασικότατο παράγοντα στην πώληση, πόσο μάλλον στην ασφαλιστική αγορά που έχουμε να κάνουμε με ένα "άϋλο" προϊόν. Πρόκειται για τη συναισθηματική νοημοσύνη για την οποία έχουν γραφτεί πάρα πολλά.

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2002, 17:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν είχα λόγο να γράψω αυτά τα "ψέμματα"(κατ'εσένα) φίλε Wolffaced.
Αν ήθελα να "δειχτώ" εφευρίσκοντας παραμυθάκια θα το έκανα με τους φίλους μου που ξέρουν και ποιός είμαι!
Η γνώμη σου μου είναι εντελώς αδιάφορη...και ξέρεις γιατί? Για τις δύο "τρυφερές" λεξούλες που χρησιμοποίησες στο τέλος του μυνήματος σου. Ξεκινώ το θέμα λέγοντάς σου ότι ήταν μια από τις πιο σημαντικές εμπειρίες της ζωής μου(και δυστυχώς δεν ήμουνα μόνος μου) και εσύ κάνεις αστειάκια ειρωνικού τύπου.
Ελπίζω να επανέλθεις και να πεις κάτι σημαντικό(με επιχειρήματα) έτσι ώστε να με αναγκάσεις να ασχοληθώ ξανά μαζί σου.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."


Δεν ήθελα να σε θίξω, απλά δεν μπορώ να πιστέψω οτιδήποτε λέει κάποιος. Εσύ πιστεύεις τα πάντα που σου λένε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2002, 06:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια και χαρα παιδια.
διαβασα με ενδιαφερων ολες τις απαντισεισ στο θεμα αυτο και τωρα ειναι η ωρα να μπω και εγω.
εν αρχην να ξεκαθαρησω οτι δεν πιστευω στα πνευματα τα οποια υπαρχουν αναμεσα μας(στο θεμα οτι προερχοντε απο μια αλλη δικη τους διασταση το πραγμα αλλαζει) και αυτο το λεω και το πιστευω γιατι δεν μου ετυχε ποτε κανενα(ειμαι των χειροπιαστων αποδειξεων στο θεμα αυτο)και πιστευω οτι ολα αυτα ειναι παιχνιδια του νου. στην επαφη που λεει ο Secondborn λεει για μετακινηση αντικειμενων. το θεμα αυτο αναφερεται ως Poltergeist (Ο όρος poltergeist σχηματίζεται από τις λέξεις 'poltern' που σημαίνει 'χτυπώ' και 'geist' που σημαίνει 'πνεύμα'. )και σχετιζετε με τις τηλεκινητικες ειδιοτητες που εχουμε οι ανθρωποι αλλα δεν ξερουμε να τις χρεισιμοποιησουμε. εδω θα βρειτε αρθρο του esoterica.gr που αναφερεται στο θεμα. το αρθρο λεει οτι οι μετακινησεις αντικειμενων γινεται με τη δικη μας βουληση. οποτε μπορουμε να πουμε οτι και στι θεμα της cat το ατομο που καλεσε το πνευμα (αυτη δηλαδη) εχει ποιο αυξημενη την ικανοτητα της τηλεκινησης (αυτη δεν το ξερει ομως) και τις απαντησεις τις εδινε αυτη στα χαρτακια. το επιχειρημα μου αυτο ενισχυεται στο οταν ρωτησε το πνευμα για το ποιος ειναι και το πνευμα εδωσε την χειροτερη (για την cat) απαντηση.αν οντος ειχατε καλεσει τον εξω απο εδω (δεν αναφερω ουτε και εγω το ονομα γιατι παντα εχω τις αμφοιβολιες μου) τοτε την ειχατε ασχημα. οπως λεει και ο Oculatis Abis για τους εξπερτ του ειδους Ποτέ δεν καλούσαν πνεύμα πιο ισχυρό από αυτό που μπορούσαν να αντιμετωπίσουν . και δεν νομιζω να μποροσε ενα τσουρμο φοβισμενα (εκεινη τη στιγμη) 18χρονα (δεν το λεω με κακια το 18χρονα αλλοστε και εγω 18 ειμαι)να κανουν καλα των εξω απο εδω.οσο για το περιστατικο στο club μπορει να ηταν καποια κακογουστη φαρσα απο καποιο παιδι που ηταν στην επικλειση και ειπε σε καποιον φιλο του να ερθει και να σου πει οτι σου ειπε για να σε τρομαξει(με την προυποθεση οτι το παιδι αυτο ειναι καπου μεσα στο club και δεν το ειχες δει ,ή δεν εδωσες ιδιτερη βαση στην παρουσια του).σιγουρα εκεινη τη στιγμη cat εισουν πολυ ταραγμενη(τρομαγμενη) και δεν μπορουσες να σκεφτεις την πιθανοτητα που λεω,αλλα θα ηταν καλυτερα να του πεις του mr εξω απο εδω να κανει κατι για να σου αποδειξει την ταυτοτητα του(ξερεις και μολις το ελεγες αυτο να εβγαζε την αστυνομικη ταυτοτιτα και να επιβεβεωνες τα στοιχεια του )να δεις τι θα εκανε σιγουρα δεν θα εκανε τιποτα και θα προσπαθουσε να καλυψει το θεμα με λογια.

αυτη ειναι η γνωμη μου παιδια τα σχολια δικα σας και πιστευω οτι ο νους ειναι ποιο δυνατος απο οτι νομιζουμε και μαλιστα αυτη η δυναμη που δεν ξερουμε να ελενχουμε καμια φορα μας κανει ασχημα παιχνιδια.

Yours digitaly nitro912gr

Υ.Γ. μια ερωτηση απευθηνω στον andreas aigio . οταν λες για τους 2 φιλους σου οτι χαθηκαν τι ενοεις για καντο λιανα. εξαερωθηκαν? ή απλος εκοψαν καθε επαφη με εσενα και αλλους?


nitro912gr UNLIMITED !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2002, 03:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου nitro....Σίγουρα πιστεύω οτι απ'ολα αυτά που εγραψες, εχεις δίκιο σε αρκετά. ΟΜΩΣ το να υπάρχει δύναμη του νού χωρίς να το ξέρω δεν συμφωνό....πιστεύω οτι ξέρω αρκετά καλά τόν εαυτό μου και ψάχνομαι διαρκώς, αν ειχα κάποιου ειδους δυνάμεις πιστεύω θα το ειχα καταλάβει ...
Τώρα μπορεί ολα αυτά να ειναι και θέμα συμπτώσεων τελικά ...ποιός ξέρει...

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2002, 20:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ όλα τα παιδιά του forum!
Με αφορμή αυτό το θέμα,αποφάσισα να γίνω επιτέλους μέλος.
Πολλά από αυτά που διάβασα με εξέπληξαν,άλλα ευχάριστα,άλλα όχι και τόσο...
Ας αρχίσω με τον Secondborn που ξεκίνησε αυτή τη συζήτηση.Σαφώς και όλα τα πνεύματα που είναι "διαθέσιμα" να επικοινωνήσουν μαζί μας είναι κακά.Και αυτό για ευνόητους λόγους.Χρησιμοποιούν ύπουλους τρόπους και λένε ακριβώς αυτά που θέλουμε να ακούσουμε,για να πέσουμε στην παγίδα.Το αποτέλεσμα είναι να πορώνονται κάποιοι και να επιδίδονται καθημερινά στην πράξη αυτή.Πιστέψτε με,είναι πιο επικίνδυνο απ'ότι νομίζουν μερικοί.
Αγαπητή φίλη cat,ΠΟΤΕ δεν ζητάς την άδεια από το πνεύμα που έχεις καλέσει,για να σταματήσεις την διαδικασία.Δεν αναφέρθηκε κανείς σε αυτό.Εσύ έχεις περισσότερη δύναμη από αυτό,γι αυτό και προσπαθούν να μας φοβίσουν.Απλά γιατί δεν μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω!Για να έχεις το πάνω χέρι όμως,πρέπει να έχεις μεγάλη εμπειρία,αλλιώς δεν θα μπορείς να το χειριστείς.
Προς darkangel 78.Αν θέλει κάποιος μόνος του να καλέσει πνεύμα,παίζει με τη ζωή του.Υπάρχει το ενδεχόμενο να "μπεί" μέσα του.Το γεγονός ότι στην διαδικασία πρέπει να είναι και άλλα άτομα,είναι καθαρά θέμα προστασίας.Όσο για την ερώτησή σου τι θέλουν στον δικό μας κόσμο,υπάρχουν πολλές απαντήσεις.Το πνεύμα που επικοινωνεί μαζί σου είναι από την κόλαση.Νομίζεις πως δεν αισθάνεται ζήλια και μίσος για σένα που είσαι ζωντανός?Θέλει να σε "βοηθήσει" να αμαρτάνεις για να έχεις την ίδια κατάληξη με αυτό.Ρωτάς τι έχουμε να φοβηθούμε.Από σοκ ή κατάθλιψη μέχρι παράνοια.Και για θάνατο έχω "ακούσει",αλλά δεν θα επεκταθώ,διότι χωρίς αποδείξεις ή έγκυρη πηγή,δεν ισχυριζόμαστε διάφορα.
Συμφωνώ με τον saman ότι τα καλά πνεύματα δεν επιδίδονται σε τέτοιες τελετές.Αλίμονο αν επιτρεπόταν σε κάθε νεκρό συγγενή να επικοινωνήσει με όποιον θέλει!Αυτά γίνονται μέσω οραμάτων.Το μήνυμα θα το πάρεις,χωρίς να το επιδιώξεις!
Μην ξεχνάτε!Το εύκολο είναι πάντα το κακό.Για να αγγίξεις το καλό θέλει πολύ προσπάθεια και αγώνα,όπως προαναφέρθηκε και από τον secondborn.
Προς avatargr.Συνήθως ισχύει αυτό που λες.Ότι δηλ εξαρτάται με τι άτομο έχουμε να κάνουμε.ΟΧΙ όμως σε αυτή την περίπτωση.Εννοείς πως αν ένας καλός άνθρωπος επιχειρήσει να καλέσει πνεύμα,τότε αυτό(το πνεύμα)θα είναι καλό?Μα κανένας καλός άνθρωπος δεν ασχολείται με αυτά!Πρόκειται για σατανική πράξη και αν θέλετε να ξεφύγετε(εάν είστε στο στάδιο της εξάρτησης),σας προτείνω τα εξής.Να εξομολογηθείτε(δεν κάνω πλάκα) και να δείτε επιτέλους το θέμα με σοβαρότητα,γιατί αν το βλέπετε σαν παιχνίδι,θα συνεχίσετε να το κάνετε...
Φίλε oculatis abis,λες πως δεν είσαι ειδήμονας,αλλά εγώ συμφωνώ απολύτως με την άποψή σου.Η εμπειρία και οι γνώσεις είναι απαραίτητες,μα δεν είναι ανάγκη να τις αποκτήσετε.Ας ασχοληθούμε με πιο δημιουργικά πράγματα(γελάκια).
Αυτά.Sorry,εάν σας κούρασα.Είναι βέβαιο πως δεν θα συμφωνείτε όλοι μαζί μου,αλλά γι'αυτό είμαστε "εδώ".
Περιμένω τις απόψεις σας και χαιρετώ(προσωρινά)!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2002, 00:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσόρισες nicole. Σίγουρα η συμμετοχή στο forum αξίζει πολύ περισσότερο από την απλή ανάγνωση των απόψεων των άλλων.
Έχω να κάνω μερικές παρατηρήσεις σχετικά με τα γραφόμενά σου.

1.Δεν μπορούμε να έχουμε ξεκάθαρη άποψη για τους σκοπούς ενός πνεύματος. Δηλαδή δεν μπορούμε εξ' αρχής να πούμε πως κάθε πνεύμα με το οποίο θα επικοινωνήσουμε θα είναι απαραίτητα και κακό.

2.Η κόλαση είναι κάτι το σχετικό, πόσο μάλλον για ένα πνεύμα. Όσο για το αν αισθάνεται μίσος για εμάς τους ζωντανούς, πολύ θα ήθελα να ξέρω αν αυτοί που πέθαναν, καθώς είδαν πως τελικά υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο, αν θα ήθελαν να ξαναγυρίσουν στον κόσμο μας, γιατί αφού μας μισούνε που είμαστε ζωντανοί, τότε επιζητούν και να γυρίσουν πίσω. Σε πόσους όμως νεκρούς συμβαίνει άραγε;

3.Για τον θάνατο κατόπιν επαφής με πνεύμα γνωρίζω πως έχει συμβεί. Έχουν γίνει στο παρελθόν πολλές μονομαχίες ανθρώπων με πνεύματα, και υπήρχαν νικητές και από τις δύο πλευρές. Μάλιστα ένας από τους masters του είδους, ο βουδιστής Πάντμα Σαμπάβα, μονομάχησε με το πανίσχυρο πνεύμα του όρους Καϊλάς και το υπέταξε.

4.Μη θεωρείς πως ο κάθε άνθρωπος που ασχολείται με τον πνευματισμό θεωρείται απαραίτητα και κακός. Για μυστικά τάγματα, όπως το Hermetic Order of the Golden Dawn, το Ordo Templi Orientis, αλλά και για κορυφαίους του είδους όπως ο Dr John Dee, o Eliphas Levi, o Papys κ.α. η επαφή με ένα πνεύμα εντάσσονταν στη γενικότερη διαδικασία της επαφής με το Θεό και ήταν ένα μέσο για να τον γνωρίσουν.

5.Η σατανική απαρχή του πνευματισμού του προσδίδει μιαπεριορισμένη εικόνα, άλλωστε ο πνευματισμός ασκούνταν και στα αρχαία χρόνια, όταν η έννοια του σατανά (ανθρωπομορφική-υπόσταση-προσωποποιημένη) ήταν άγνωστη, ή καλύτερα μη αναγκαία...

6.Η εξομολόγηση ως μέσον απαλλαγής από ένα πνεύμα πιστεύω πως μπορεί να εφαρμοστεί μόνον σε όσους μπορούν βάσει θρησκείας ή στάση ζωής να την εντάξουν στη γενικότερη έννοια καταστολής.

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2002, 17:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Wolffaced μπορεί να μην ήθελες να με θίξεις αλλά τα κατάφερες. Ίσως να φταίει ο τρόπος σου. Αν δεν πιστεύεις εμένα τουλάχιστον διάβασε-κατανόησε-ενστερνίσου τις απόψεις της αγαπητής nicole.
Φιλικά...
Καλωσόρισες nicole. Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα σου. Εχω αναφέρθει και εγώ στα πιο πολλά από αυτά τα οποία λες.
Ας επιμείνουμε ΠΑΛΙ όμως σε αυτό:
quote:
Είναι πολύ πιο εύκολο να έρθεις κοντά στο κακό παρά κοντά στο καλό φίλε μου

Οσο αναφορά όμως την εξομολόγηση θα συμφωνήσω με το φίλτατο Oculatis Abis:

quote:
Η εξομολόγηση ως μέσον απαλλαγής από ένα πνεύμα πιστεύω πως μπορεί να εφαρμοστεί μόνον σε όσους μπορούν βάσει θρησκείας ή στάση ζωής να την εντάξουν στη γενικότερη έννοια καταστολής.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2002, 19:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε oculatis abis,ευχαριστώ για τις απόψεις σου.
1.Σίγουρα κάθε πνεύμα έχει τον δικό του λόγο που θέλει να επικοινωνήσει μαζί μας,αλλά κατά κανόνα είναι κακό.Διότι τα καλά πνεύματα ασχολούνται με άλλα πράγματα.Το ξέρετε ότι εκτός από το να μας παρακολουθούν,μπορούν και να μας προστατεύουν?Γιατί λοιπόν να χάνουν τον χρόνο τους?(πλάκα κάνω)
2.Συμφωνώ ότι η κόλαση είναι κάτι σχετικό.Δεν είναι χώρος όπως το εκλαμβάνουν κάποιοι,αλλά μια συγκεκριμένη ψυχική κατάσταση.Αυτοί που θέλουν να ξαναγυρίσουν στον κόσμο μας,είναι αυτοί που τώρα τιμωρούνται γι'αυτά που έκαναν.Αισθάνονται μίσος για τους ανθρώπους που δεν έχουν πάρει τον ίδιο δρόμο με αυτούς.Αντίθετα τα πνεύματα που βρίσκονται δίπλα στον Θεό,αμφιβάλλω αν θέλουν να γυρίσουν πίσω.Αισθάνονται την αρμονία,την ηρεμία και την Αγάπη σε όλο της το μεγαλείο.
4.Αναλόγως τι θεωρείς ακριβώς πνευματισμό.Και το yoga υπάγεται σε αυτό.Η επίκληση πνευμάτων είναι μια ειδική κατηγορία,την οποία θεωρώ εγώ προσωπικά σατανική πράξη.Υπάρχουν άλλοι τρόποι να γνωρίσεις τον Θεό.
5.Αναφέρεσαι στα αρχαία χρόνια.Στην αρχαία Ελλάδα ήταν η ομοφυλοφιλία φυσιολογικό φαινόμενο.Γιατί καταδικάζεται σήμερα?Με το πέρασμα των χρόνων αλλάζουν οι ιδεολογίες μας.
6.Δεν θεωρώ την εξομολόγηση ως μέσον απαλλαγής από ένα πνεύμα.Απλά η επίκληση πνευμάτων καταδικάζεται από την θρησκεία μας.Εκτός αν δεν είσαι χριστιανός.Εδώ αλλάζουν τα πράγματα.Για βουδιστή σε κόβω(γελάκια).
Ερωτήσεις
1.Έχεις δεί ποτέ δαιμονισμένους ανθρώπους?
2.Ποιά η εμπειρία σου στον τομέα αυτό(επίκληση πνευμάτων)?
3.Γιατί πιστεύεις πως η έννοια του σατανά είναι σήμερα αναγκαία?Αυτό κατάλαβα από τα λόγια σου.Αν κάνω λάθος,διόρθωσέ με.Νομίζεις ότι πρόκειται για επινόηση?
4.Λες πως η πράξη αυτή ήταν ένα μέρος της τελετής για τους αληθινούς πνευματιστές.Ανέφερε αν μπορείς επιγραμματικά για το υπόλοιπο μέρος.Μιλάμε για μαγεία ή κάνω λάθος?
Ευχαριστώ και τον secondborn...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2002, 23:33:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με τις τοποθετήσεις σου:

4. Η σατανική ιδιότητα του πνευματισμού (=να καλείς πνεύμα) είναι απόλυτη. Ο σατανάς αποτελεί την εβραϊκή και χριστιανική έννοια του κακού. Όμως επικλήσεις πνευμάτων γίνονται και σε άλλες θρησκείες, όπου ο σατανάς δεν υπάρχει.

5. Η αναφορά μου στα αρχαία (προ Χριστού) χρόνια δεν είχε να κάνει με το αν ο πνευματισμός ήταν απορριπτέος ή όχι, αλλά με το ότι τον ασκούσαν και παράλληλα η έννοια του σατανά ως προσωποποίηση του κακού ήταν ανύπαρκτη. Ο στατνάς είναι εβραϊκή επινόηση με στοιχεία ζωροαστρισμού. Το τελευταίο είναι ιστορικό δεδομένο. Σχετικά βέβαια με το τι είναι κατακριτέο και τι όχι, δεν έχει να κάνει με την πράξη καθεαυτή, αλλά με το αποτέλεσμα-χρήση της πράξης και την ευρύτερη απήχησή της σε ένα κοινωνικό σύστημα. Μη κρίνεις τις τότε προσεγγίσεις και ιδεολογίες με αυτές της σημερινής εποχής. Δεν εννοούσα πως ο πνευματισμός ήταν κάτι το απαραίτητο και καθιερωμένο, απλά ανέφερα ότι υπήρχε ως πράξη και ο σκοπός της αναφοράς συνδέθηκε μόνον ως βοήθημα κατανόησης της τότε κατάστασης όπου δεν υπήρχε ο σατανάς.

6. Η εξομολόγηση φυσικά δρα κατασταλτικά έναντι της κατάληψης-επιβολής από πνεύμα, αλλά αποτελεί καθαρά χριστιανικό χαρακτηριστικό. Δεν μπορεί από μόνη της να εκβάλλει ένα πνεύμα ή να απαλλάξει κάποιον από την επιρροή ενός πνεύματος, απλά τον προστατεύει κατά την έναρξη της επαφής. Πολύ απλά η εξομολόγηση "πιάνει" (συγνώμη για τη χοντράδα) μόνο σε χριστιανούς, καθώς αποτελεί όπως προανέφερα χαρακτηριστικό μόνον των χριστιανών (εξομολόγηση=τρόπος απαλλαγής από "αμαρτίες").


Για τις ερωτήσεις σου:

1. Δεν έχω δει αυτοπροσώπως δαιμονισμένο, έχω δει όμως σε video - ήταν τρομακτικό!

2. Δεν έχω καμμία εμπειρία στον πνευματισμό. Ότι γνωρίζω προέρχεται από αναφορές σε βιβλία έρευνας. Και βέβαια σκοπεύω να μείνω μόνον στη θεωρία κι όχι να περάσω στην πράξη!

3. Αυτό πιθανολογώ πως το συνδέεις με την αναφορά μου στους αρχαιοελληνικούς χρόνους. Δεν εννοούσα πως μόλις τώρα κατέστη αναγκαίος ο σατανάς. Υπήρχε ήδη και στα προχριστιανικά χρόνια με εβραϊκές και ζωροαστρικές καταβολές και αργότερα υιοθετήθηκε και από το χριστιανισμό. Αυτές οι θρησκείες θεώρησαν αναγκαία την προσωποποίηση του κακού. Οι λόγοι που τους οδήγησαν σε κάτι τέτοιο δεν είναι του παρόντος. Από την άλλη πλευρά οι αρχαίοι Έλληνες υιοθέτησαν μια διαφορετική οπτική προσέγγισης του κακού.
Όσο για to αν αποτελεί επινόηση... sine diabolo nullus dominus...

4. Η μαγεία είναι κάτι που σηκώνει πολύ συζήτηση, ας το αφήσουμε για αργότερα... Η επίκληση του πνεύματος ήταν για τους ολοκληρωμένους πνευματιστές ο συνδετικός κρίκος μεταξύ θεού και ανθρώπου. Μια τελετή περιελάμβανε και διάφορες άλλες στιχομυθίες μεταξύ των παρευρισκομένων, διαλογισμό και σε μερικές περιπτώσεις (από τους πολύ ικανούς αστρική προβολή και συνειδητό ονείρεμα). Επρόκειτο για θεουργία. Η τελετή επίκλησης ενός πνεύματος αποτελούσε για αυτούς ένα τμήμα της όλης νοοτροπίας και τρόπου ζωής τους. Ο ίδιος ο πνευματισμός ήταν η ζωή τους.

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2002, 12:12:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσόρισες στην παρέα μας Nicole.

Edited by - cat on 13/11/2002 12:16:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2002, 12:16:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητή φίλη cat,ΠΟΤΕ δεν ζητάς την άδεια από το πνεύμα που έχεις καλέσει,για να σταματήσεις την διαδικασία.Δεν αναφέρθηκε κανείς σε αυτό.Εσύ έχεις περισσότερη δύναμη από αυτό,γι αυτό και προσπαθούν να μας φοβίσουν.Απλά γιατί δεν μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω!Για να έχεις το πάνω χέρι όμως,πρέπει να έχεις μεγάλη εμπειρία,αλλιώς δεν θα μπορείς να το χειριστείς.

Καλωσόρισες στην παρέα μας Nicole.
Αγαπητή nicole, δεν ειμαι ιδιαιτέρα ειδική στο θέμα της επικάλεσεις πνευμάτων, ομως απο τα λίγα που εχω διαβάσει ξέρω οτι για κανένα λόγο δεν πρέπει να σπάσεις εναν κύκλο !!! .....
Από την στιγμή που τα ατομα που πέρνουν μέρος στην επικάλεσει εχουν ενώσει τα χέρια η εχουν συνδεθεί με οποιοδήποτε τρόπο, τότε εχει δημιουργηθεί μια πύλη ενέργειας που επιτρέπει την εισοδο των πνευμάτων στόν δικό μας κόσμο, αν για οποιοδήποτε λόγο σπάσει αυτός ο κύκλος τότε αυτή η πύλη κλείνει και το πνεύμα παγιδευεται στόν δικό μας κόσμο. Η αδεια που ζητάς από το πνεύμα για να σπάσεις τον κύκλο ειναι για να το προετοιμάσεις να παέι στον δικό του κόσμο πάλλι. Αλιώς αν δεν γίνει αυτό δεν ξέρει κανείς της συνέπειες που εχει να αντιμετοπίσει με ενα πνεύμα παγιδευμένο στη δική μας χωροδιάσταση.

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"


Edited by - cat on 13/11/2002 12:21:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2002, 15:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ oculatis abis,
σέβομαι τις απόψεις σου,αλλά δεν με "πείθεις".Αν και γενικά είμαι "ανοιχτό μυαλό",στο συγκεκριμένο θέμα είμαι λίγο απόλυτη.Πιστεύω ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά στο να έχεις γνώσεις πάνω στο θέμα(υπερτερείς σε αυτό)και στο να τα έχεις βιώσει.
Συμφωνείς με το γεγονός,ότι δεν φτάνει μόνο η εξομολόγηση για απαλλαγή πνεύματος?Ας προχωρήσω και λίγο.Νομίζεις ότι αν μιλάς με ένα πνεύμα(όχι με τον τρόπο που αναφέραμε αλλά κανονικά),μπορείς να το ξεφορτωθείς εύκολα?Ξέρεις πόσοι επικαλούν όχι μόνο πνεύματα αλλά δαίμονες και όλα τα συναφή,για να ζητήσουν πράγματα?Ο καθένας ότι επιθυμεί μπορεί να το έχει.Το βρίσκω πολύ δύσκολο να παραμείνεις αμέτοχος,εάν ασχολείσαι με αυτά.Ο πειρασμός είναι μεγάλος.
Φίλη cat,
αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα.Ότι θέλεις να σπάσεις τον κύκλο εάν προσπαθεί να σου δείξει την δύναμή του ή να σε φοβίσει.Λίγοι ξέρουν τον τρόπο να το "πληγώσουν".Ευτυχώς δεν έκανες την διαδικασία σπίτι σου,γιατί τώρα θα γνώριζες με ποιόν "συγκατοικείς"!
Σας χαιρετώ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2002, 16:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
σέβομαι τις απόψεις σου,αλλά δεν με "πείθεις".Αν και γενικά είμαι "ανοιχτό μυαλό",στο συγκεκριμένο θέμα είμαι λίγο απόλυτη.Πιστεύω ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά στο να έχεις γνώσεις πάνω στο θέμα(υπερτερείς σε αυτό)και στο να τα έχεις βιώσει.

Nicole, αν θέλεις γίνε λίγο πιο συγκεκριμένη.

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2002, 21:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oculatis Abis,
αναφέρεσαι σε άλλες εποχές και σε θρησκείες,στις οποίες ο σατανάς είναι ανύπαρκτος.Η δικιά μου άποψη όμως,είναι συγκεκριμένη.Εκφράζω τις απόψεις μου από την σκοπιά της χριστιανικής θρησκείας.Λες σε κάποιο σημείο,ότι για τους πνευματιστές η επίκληση ήταν ένας τρόπος επικοινωνίας με τον Θεό.Η δικιά σου άποψη όμως ποιά είναι?Ο κάθε άνθρωπος έχει βιώσει διαφορετικά πράγματα.Πιο συγκεκριμένα.Αν είχες εμπειρία στον τομέα του πνευματισμού,μπορεί και να είχες διαφορετική άποψη?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2002, 22:46:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω καμμία προγενέστερη εμπειρία πνευματισμού, ούτε σκοπεύω να ασχοληθώ έμπρακτα. Σε προηγούμενη τοποθέτησή μου είχα αναφέρει:

quote:
Σίγουρα η ενασχόληση με κάτι τέτοιο μπορεί να αποβεί άκρως επικίνδυνη, όμως επικίνδυνη για ποιούς; γι' αυτούς που δεν έχουν πραγματικά εντρυφήσει στο θέμα. Μη νομίζετε βέβαια πως έχω εντρυφήσει εγώ...

και αλλού:

quote:
απλά θέλω να σας επιστήσω την προσοχή σε κάποια πράγματα που όταν κατάλαβα κι εγώ περί τίνος πρόκειται αποφάσισα να μην εμπλακώ ποτέ άμεσα ή έμμεσα σε κάτι τέτοιο

και αλλού:

quote:
Δεν το παίζω ειδήμονας, απλά προσπαθώ να σας μεταφέρω κάποια δεδομένα για το συγκεκριμένο θέμα. Είμαι άσχετος στα περί επικλήσεων και χαίρομαι γι' αυτό πάρα πολύ

και αλλού:

quote:
Τέλος όσοι από εμάς (κι εγώ μαζί) έχουν αποφασίσει να μην ακολουθήσουν αυτή την οδό, θα έλεγα ότι απλά αποφασίσαμε να φτάσουμε στο θεό από άλλο μονοπάτι κι ότι αποφασίσαμε να χειριστούμε τα προβλήματά μας και να δημιουργήσουμε τη ζωή μας αντασσόμενοι στο σύγχρονο τρόπο ζωής και σκέψης

Νομίζω πως οι ανωτέρω παραπομπές δίνουν την ακριβή εικόνα τόσο της εμπειρίας μου, όσο και της στάσης μου απέναντι στον πνευματισμό.

Σίγουρα η επίσημη άποψη του χριστιανισμού είναι αυτή που εκφράζεις, όμως αποτελεί μόνον ένα από τα πολλά χρώματα του ουράνιου τόξου που μας οδηγεί στην κατανόηση της έννοιας του θεού. Μου κάνει εντύπωση πάντως που δε σχολίασες το λατινικό ρητό...

Όσο για την άσκηση του πνευματισμού ως τρόπο επικοινωνίας με το θεό θα έλεγα πως σε εμένα δεν έχει απήχηση, γιατί ζω σε μια εποχή που οι ρυθμοί, οι ανάγκες, οι στόχοι και οι νοοτροπίες δεν μπορούν να συνδεθούν με τον τότε πνευματισμό (όχι το σημερινό τύπου τσίρκο-θέαμα). Σίγουρα ψάχνω έναν τρόπο-φόρμουλα επικοινωνίας με το θεό, όχι όμως μέσω αυτής της οδού. Πίστεψέ με θα ήμουν ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος στον κόσμο αν κατάφερνα να επιτύχω έναν ολοκληρωμένο τρόπο επικοινωνίας με το θεό.
Φιλικά

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2002, 00:47:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου,
σ'ευχαριστώ που μου έδωσες μια ολοκληρωμένη εικόνα για την άποψή σου πάνω σε αυτό το θέμα.Τελικά δεν συγκρούονται οι απόψεις μας,έτσι όπως νόμιζα αρχικά.Σίγουρα ο καθένας έχει τον τρόπο του να πιστεύει σε κάτι.Το να βρούμε έναν ολοκληρωμένο τρόπο επικοινωνίας με τον Θεό είναι δύσκολο,αλλά παραμένει στόχος μας(ίσως και σκοπός ζωής).
Ποιό λατινικό ρητό?Μήπως δεν έκανα σχόλιο,γιατί είμαι παντελώς άσχετη με την λατινική γλώσσα?Λέω,μήπως?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2002, 01:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ρητό αναφέρονταν σε κάποια ερώτησή σου:
quote:
3.Γιατί πιστεύεις πως η έννοια του σατανά είναι σήμερα αναγκαία?Αυτό κατάλαβα από τα λόγια σου.Αν κάνω λάθος,διόρθωσέ με.Νομίζεις ότι πρόκειται για επινόηση?

Σου είχα απαντήσει:

quote:
Όσο για τo αν αποτελεί επινόηση... sine diabolo nullus dominus...

Περιμένω λοιπόν...

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2002, 02:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Oculatis Abis θα ήθελα πολύ να μην είχα και εγώ, όπως και εσύ, εμπειρία όσο αναφορά την επίκληση πνευμάτων. Όμως δυστυχώς είχα. Ευτυχώς χωρίς αυτή να συνοδευτεί από δυσάρεστες για μένα συνέπειες.

Θέλω λοιπόν να σταθώ στο σημείο:

quote:
Πιστεύω ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά στο να έχεις γνώσεις πάνω στο θέμα(υπερτερείς σε αυτό)και στο να τα έχεις βιώσει

που αναφέρει η nicole.
Είναι απόλυτα σωστό αυτό αγαπητέ φίλε. Αλλάζει ο τρόπος που αντιμετωπίζεις αυτού του είδους τα φαινόμενα, από τη στιγμή που έχεις συμμετέχει σε μια επίκληση πνεύματος. Αν έχεις τη δύναμη να καταλάβεις ότι όλα αυτά σχετίζονται με σκοτεινές-απάνθρωπες-ανήθικες καταστάσεις τότε έχει καλώς. Αν όμως δεν καταφέρεις να αποφύγεις τους πειρασμούς που ορθώνονται μπροστά σου μετά από μια επίκληση, τότε οι επιπτώσεις θα είναι πολύ δυσάρεστες(νομίζω). Και λέω νομίζω γιατί δεν το δοκίμασα. Διάλεξα το πρώτο μονοπάτι.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2002, 20:29:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oculatis Abis,
τι περιμένεις λοιπόν,εφόσον δεν γνωρίζω την λατινική γλώσσα?Αν μου το μεταφράσεις,θα μπορέσω να το σχολιάσω...
Secondborn,
μάλλον και οι δικές σου εμπειρίες ήταν αρνητικές.Χαίρομαι που "βάλαμε φρένο" στην περιέργεια και σταματήσαμε πριν να είναι αργά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2002, 22:41:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει ρε Nicole μην εξάπτεσαι!
Sine diabolo nullus dominus σημαίνει: "Χωρίς το διάβολο δεν υπάρχει θεός"
Τώρα είναι που θα μου τα ρίξεις χύμα...

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2002, 14:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλο μεσημερι σε ολους
σιγουρα το θεμα που εχει ανοιχτει ειναι ιδιαιτερα σημαντικο.Κι αυτο γιατι εδω συζηταμε για μαγεια.Βεβαια υπαρχουν 2 ειδων μαγειας:η απλη μαγεια και η τελετουργικη.Και σε εναν αλλον βασικο διαχωρισμο υπαρχει η Λευκη,η Φαια και η Μαυρη μαγεια.Πριν προχωρησω στην παραθεση της αποψης μου σε οτι αφορα τα πνευματα,θα ηθελα να προσδιορισω τι ειναι μαγεια:μαγεια θα μπορουσαμε να ονομασουμε την διαδικασια μετην οποια το καθετι το οποιο συλαμβανεται,γεννιεται στον νοητικο κοσμο υλοποιηται,μορφοποιηται στο φυσικο πεδιο.Αυτο μπορει να ειναι κατι απλο,οπως το οτι γραφω αυτο το μηνυμα(πριν δυο ωρες δεν υπηρχε,ανοιξα το θεμα,διαβασα τα μαιλ ολων,αποφασισα να συμετασχω,και να μαι),μεχρι κατι πολυ πιο συνθετο.
Ετσι λοιπον αναλογως το τι θελουμε να πετυχουμε χρησιμοποιουμε και και καποιους τροπους.Στην τελετουργικη μαγεια κατα την οποια καλουνται τα πνευματα,χρησιμοπουνται καποια τελετουργικα τα οποια επιτρεπουν στον μαγο να διοχετευσει την δυναμη της οντοτητας,που αυτος καλει, σε συγκεκριμενη κατευθυνση,να προστατευθει,αλλα και να μπορεσει να καλεσει την οντοτητα.
Οι μαγοι χωριζονται σε 2 κατηγοριες:τους Λευκους και τους Μαυρους.Οταν γινεται καποια πραξη τελετουργικης μαγειας αυτος που κανει τα μαγια δημιουργει εναν δεσμο με αυτον που την δεχεται.Ο μαυρος μαγος ειναι αυτος ο οποιος κατα το λυσιμο,ας πουμε,επειδη δεν τον ενδιαφερει το καλο,μπαινει και κοβει τον δεσμο απο την μερια του ανθρωπου που του εχειζητησει να τον βοηθησει.Τοτε λοιπον ολη αυτη η μαγεια επιστρεφει πολλαπλασιασμενη σε αυτον που την εκανε.
Ενας Λευκος Μαγος που τον ενδιαφερει το Καλο σαν κατασταση οφειλει να προστατευσει και τους δυο ανθρωπους.Ετσι μπαινει αναμεσα,κοβει ταυτοχρονα την μαγεια και απο τους 2,και την εισπρατει ο ιδιος.

Οσον αφορα τις οντοτητες υπαρχουν 3 ειδων:
1)αυτες που κανουν μονο το καλο
2)αυτες που κανουν μονο το κακο
3)αυτες που κανουν και τα δυο
Σ'ολες αυτες τις οντοτητες υπαρχουν ιεραρχιες.Καποιες ειναι πιο ισχυρες απο καποιες αλλες.Υπαρχουν βεβαια και ισχυρες ανθρωπινες προσωπικοτητες οι οποιες εχουν εγκλωβιστει στα κατωτερα ψυχικα πεδια και χρησιμοποιουνται ή χρησιμοποιουν απο τις οντοτητες(αρνητικες).Οι θετικες οντοτητες ελκονται απο τις θετικες σκεπτομορφες,οι δε αρνητικες απο τα αρνητικα στοιχειακα μας(με τα οποια τρεφονται).
Οι μαγοι χωριζονται σε 2 κατηγοριες:τους Λευκους και τους Μαυρους.Οταν γινεται καποια πραξη τελετουργικης μαγειας αυτος που κανει τα μαγια δημιουργει εναν δεσμο με αυτον που την δεχεται.Ο μαυρος μαγος ειναι αυτος ο οποιος κατα το λυσιμο,ας πουμε,επειδη δεν τον ενδιαφερει το καλο,μπαινει και κοβει τον δεσμο απο την μερια του ανθρωπου που του εχειζητησει να τον βοηθησει.Τοτε λοιπον ολη αυτη η μαγεια επιστρεφει πολλαπλασιασμενη σε αυτον που την εκανε.
Ενας Λευκος Μαγος που τον ενδιαφερει το Καλο σαν κατασταση οφειλει να προστατευσει και τους δυο ανθρωπους.Ετσι μπαινει αναμεσα,κοβει ταυτοχρονα την μαγεια και απο τους 2,και την εισπρατει ο ιδιος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2002, 21:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που να με δείς και σε έξαψη Oculatis Abis!
Επιτέλους συμφωνούμε σε κάτι!Το καλό και το κακό πρέπει να συνυπάρχουν.Άντε την γλίτωσες πάλι.
morent11,
διάβασα με ενδιαφέρον αυτά που γράφεις.Ομολογώ πως τον όρο "φαία μαγεία" τον ακούω πρώτη μου φορά.Αυτό που γνωρίζω όμως,είναι ότι οι περισσότεροι μάγοι εξασκούν και την λευκή και την μαύρη μαγεία.Γενικά αν τους πληρώσεις καλά,κάνουν ότι τους ζητήσεις.Φυσικά,"καλοί" στο είδος τους είναι λίγοι,ενώ οι περισσότεροι είναι απατεώνες.Η λευκή μαγεία μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε δυο περιπτώσεις(δεν θα αναφέρω την μαύρη,γιατί μπορείτε να φανταστείτε την στάση μου).Είτε για να αμυνθείς σε "επίθεση",δηλαδή να λύσεις τα μάγια που σου έχουν κάνει,είτε να "ζητήσεις" από μόνος σου κάτι (καλό βέβαια).
Και τώρα μια ερώτηση προ τον morent11.Τι άποψη έχεις για την λευκή μαγεία?Η ερώτηση απευθύνεται εννοείται και στους άλλους.Είναι ένα θέμα που με απασχόλησε πολύ και θα ήθελα την γνώμη σας.
Σας χαιρετώ και περιμένω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy