ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Πνεύματα κακής προέλευσης?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2002, 00:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας παιδιά!
Θα ήθελα να σταθώ σε κάτι που ανέφερε ο φίλος/η φίλη Morent11:

quote:
θα ηθελα να προσδιορισω τι ειναι μαγεια:μαγεια θα μπορουσαμε να ονομασουμε την διαδικασια με την οποια το καθετι το οποιο συλαμβανεται,γεννιεται στον νοητικο κοσμο υλοποιηται,μορφοποιηται στο φυσικο πεδιο


Αν δεν απατώμαι,κάθε άνθρωπος αποτελείται από το τρίπτυχο σώμα-ψυχή-πνεύμα. Και φυσικά η διασικασία της νόησης όπως αυτή προκύπτει από τον σκεπτόμενο εγκέφαλο.
Και εδώ έρχεται η ερώτησή μου: Αν εγώ κάνω μια σκέψη (καλή ή κακή) και αυτή υλοποιθεί,αυτό είναι μαγεία? Παράδειγμα: σκέφτομαι πολύ έντονα ότι ένα αγαπημένο μου πρόσωπο κερδίζει το λαχείο.Και μια εβδομάδα μετά είναι εκτομμύρια πλουσιότερος.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ?ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΜΑΓΙΣΣΑ?? (όχι με τη λαική έννοια)
Και τέλος...

quote:
Και σε εναν αλλον βασικο διαχωρισμο υπαρχει η Λευκη,η Φαια και η Μαυρη μαγεια

Πώς γίνεται να αναφέρεις 3 είδη μαγείας και 2 είδη μάγων?
Θεωρώ (χωρίς να έχω περαιτέρω γνώσεις) ότι η μαγεία είναι ΜΙΑ,διότι είτε για καλό είτε για κακό χρησιμοποιούνται ίδιες "μέθοδοι"...άσχετα με το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Να'στε όλοι καλά!
Ο Σκοτεινός άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2002, 03:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιός μίλησε για μαγεία????????????
Μη μπερδεύεις τα πράγματα αγαπητέ/ή morent11. Δε χρειάστηκε κανένα είδους τελετουργικό για την "επικοινωνία" μου με τα πνεύματα. Μαγεία χωρίς τελετουργικό και αυστηρούς κανόνες δεν ορίζεται απ'ότι ξέρω.
Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που είπε ο ναι μεν σκοτεινός αλλά καθόλου "βαθιά νυχτωμένος", άγγελος.
Το θέμα είναι ακριβώς αυτό φίλε morent11: δε χρειάστηκε καμία προετοιμασία αλλά ούτε κάποιου είδους πίστη σε αυτό... Δε σου φαίνεται και σένα πολύ ύποπτο? Εμένα πάντως ναι. Γι'αυτό και την επίκληση πνευμάτων την "χρέωσα" στο φορέα του κακού. Εκεί άλλωστε ανήκει...
και κοίτα να δεις σύμπτωση: έχω υποψίες και ότι η μαγεία εκεί ανήκει!

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sorrow
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2002, 19:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sorrow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geia sas paidia h lefki mageia lene oti einai kalh alla exw akousei oti den einai etsi oti einai upouli diladi enw sthn arxh fenete kalh sto telos sou zitaei kapoio antalagma...8a i8ela thn gnwmh sas

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2002, 22:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους
η αναφορα μου στην μαγεια εγινε διοτι εχει αμεση σχεση με τον κοσμο τον πνευματων(και δη η η τελετουργικη).Αγαπητη Nicole η Λευκη Μαγεια εχει να κανει με το καλο,σαν κατασταση παντα.Προυποθετει πολυ μεγαλη γνωση,αλλα μια γνωση συγκερασμενη με Αγαπη και αυτο ειναι Σοφια.Κανεις λευκος μαγος δεν "πληρωνεται" για την υπηρεσια που προσφερει.Ουτε εχει δικαιωμα να προβει σε λυσιμο(γιατι δεν "δενει" σε καμμια περιπτωση) αυθαιρετα,οσο κι αν αυτο το κοινο αισθημα δικαιου θα το θεωρουσε φυσικο.Οχι,δεν λειτουργει καθολου ετσι.Μπορει να βρεθεις κοντα σε εναν Λευκο Μαγο(πχ μεσα σε ενα λεωφορειο) και το μονο που θα σου κανει(και θα το κανει σιγουρα) ειναι απλως το μπλοκαρισμα.Δεν εχει δικαιωμα να κανει κατι παραπανω.
Ειναι κατι το ιδιαιτερο,το οποιο πρεπει να αγγιξουμε με φειδω σαν θεμα.Αν επιμεινω στον ορισμο που εδωσα για την Μαγεια,και αποδεχομενοι οτι λαμβανει χωρα στον κοσμο της διαχωριστικοτητας,τοτε ειναι κατι το οποιο προσθετει,δεν αφαιρει στην θετικοτητα.Και σαν τετοιο το εγκρινω...αν μου ζητας να τοποθετηθω.Αν και ειναι πολυ παραπανω απο οσα θα μπορουσα να πω σε δυο γραμμες.
Επισης θα ηθελα να σου πω Nicole οτι δεν ειναι τροπος αυτος για να ζητησεις κατι...εχει παρα πολους κινδυνους...και ο μεγαλυτερος ειναι να βρεθεις στην αντιπερα οχθη.Διοτι για να κανεις λευκη μαγεια προυποθετει Σοφια κι οχι Δυναμη που δεν ξερεις πως να την ελεγξεις.Και τι ειναι αυτο που μπορεις να ζητησεις διαμεσου μαγειας;Να ζητησεις ειρηνη στον κοσμο;Αρμονια;Αγαπη;Ακομα κι αν ξεραμε τι ειναι αυτα σαν καταστασεις,ποια οντοτητα θα μπορουσε να τα προσφερει;Και σε ποιους;Οταν ενας τυφλος που δεν ξερει τι ειναι το φως,αντικρυσει ξαφνικα τον ηλιο τοτε ειναι σιγουρο οτι θα ξανατυφλωθει.Το Καλο δεν επιβαλεται σε κανεναν...και η μαγεια επιβαλει...
Φιλε Darkangel78 ναι,υπαρχει η απλη και η τελετουργικη μαγεια.Αυτο για το οποιο μιλας εχει να κανει με την απλη μαγεια.Εχει να κανει με την εστιαση της θεληση σου πανω σε μια συγκεκριμενη σκεπτομορφη.Αν ειναι δυνατη η θεληση σου τοτε ναι μπορει να υλοποιηθει.Εχει ακομα μεγαλυτερες πιθανοτητες εαν ξερεις πως να το κανεις.Ακους να λενε πολλες φορες:"σκεψου θετικα".Γιατι;Τι μπορει να εξηπυρετει η θετικη σκεψη;
Οσο για το αν σε κανει μαγισσα...εγω τι να σου πω;Εξαρταται πως εσυ εχεις στο μυαλο σου την μαγεια.Για μενα,οπως ξαναπα,μαγεια ειναι και το οτι σημερα ειμαι εδω και γραφω...
Η μαγεια δεν ειναι κατι το ουδετερο...ειναι πραξη,ενεργεια με συγκεκριμενο σκοπο...και ο σκοπος την χρωματιζει αναλογα.
Φιλε secondborn εχεις απολυτο δικιο οταν λες οτι την χρεωσες στον φορεα του κακου.Πολλες φορες δεν χρειαζεται καποιο τελετουργικο για να ερθουμε σε επαφη με κατι παραξενο.Υπαρχουν ανθρωποι οι οποιοι βλεπουν το αιθερικο σωμα καποιου που εχει φυγει απο την ζωη,αλλοι η οποιο βλεπουν τις μοιρες τους,αλλοι που ερχονται σε επαφη με αυτο που λεμε στην πατριδα μας "μορα",αλλοι βλεπουν αγιους κι αλλοι τον εξω απο εδω...
Το θεμα ειναι η θεση μας απεναντι σε αυτα τα θεματα...Πρεπει να ειμαστε γεματοι περισκεψη,αλλα να παιρνουμε την γνωση με σωστη ερευνα...και φυσικα με Αγαπη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2002, 15:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάλι θα διαφωνήσω.Μην βαράτε ρε παιδιά!
Λοιπόν.Για το παράδειγμα που αναφέρει ο darkangel για το λαχείο.Δεν μπορεί να υλοποιηθεί κάτι,επειδή εσύ το σκέφτεσαι.Εδώ μιλάμε για ενόραση ή διαίσθηση πλέον.
morent11,
συμφωνώ με τον darkangel ότι η μαγεία είναι ΜΙΑ.Μας αφήνουν να νομίζουμε ότι υπάρχει η λευκή(καλή?) μαγεία,για να ξεκινήσουμε από αυτήν.Είναι σίγουρο ότι ακόμα και να προσπαθήσεις να κάνεις κάτι καλό,τελικά χρησιμοποιείς την μαύρη,έστω και αν δεν το γνωρίζεις.Συνήθως όταν αναθέτεις σε έναν μάγο μια "υπόθεση",κάνει δουλειά χωρίς να είσαι εκεί.Πριν δε,μπορεί να σου πεί,ότι με λευκή θα χρειαστείς ένα μήνα,ενώ με μαύρη δύο μέρες,για να δεις αποτέλεσμα!Εφόσον δεν είσαι παρών,δεν γνωρίζεις ακριβώς τι κάνει.Πάντως αν είναι "καλός",βλέπεις αποτέλεσμα.Εδώ κρύβεται η παγίδα!Κανένας δεν ρωτάει ΠΩΣ έγινε.Κάποτε θα σου γυρίσει boomerang.Όπως λέει και ο sorrow,τίποτα δεν είναι τζάμπα(με δικά μου λόγια)!Διότι κίτρινη,μαύρη,ροζ,πάλι μαγεία είναι..

Διαφωνώ κάθετα στο σημείο που ρωτάς τι θα μπορούσες να ζητήσεις(με λευκή).Ειρήνη?Αρμονία?Καμία σχέση.Ποιός το ζητάει αυτό?Υγεία?Ναι.Να τα ξαναβρείς με το ταίρι σου?Ναι.Πολύ συχνή επιθυμία.
Τελικά το να ξεχωρίσεις το καλό από το κακό είναι δύσκολο,αλλά και σχετικό,διότι ο καθένας οριοθετεί αλλιώς αυτές τις δυο έννοιες.
Τουλάχιστον συμφωνώ morent με την τελευταία σου φράση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dreamtrap
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
63 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2002, 16:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dreamtrap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η λευκή και η μαύρη σκέψη είναι ενδεικτικές καταστάσεις της ψυχικής ποιοτικής εξέλιξης του συνανθρώπου και ότι είναι πια διαπιστωμένο, ότι όσο ο άνθρωπος εξελίσσεται, τόσο ο ψυχικός του κόσμος παύει να στρέφεται προς τα κατώτερα αγαθά της ύλης και κατά συνέπεια δεν πασχίζει να τα αποκτήσει με κάθε τρόπο. Από τη νικητήρια αυτή στιγμή της αποχής μας από την απόκτηση των πλάνων αγαθών της ύλης, η μαύρη σκέψη που τα επιζητούσε, απομακρύνεται από την εξουσία της και παραχωρεί τη θέση της στην άλλη αδελφή της, τη λευκή σκέψη.
Όταν αυτή η αλλαγή κάποια στιγμή πραγματοποιηθεί μέσα στον ψυχικό μας κόσμο, αρχίζει να κυριαρχείται η καθημερινή ζωή μας από την λευκή μαγεία. Λευκή μαγεία είναι η δύναμη που διεγείρει τις παγωμένες του οργανισμού αιθερικές δυνάμεις, που δίνουν στα φυσικοκύτταρά μας σφρίγος και ζωή. Αντίθετα η αδελφή της η μαύρη κοιμίζει και ναρκώνει τις μέσα μας δυνάμεις και δεν αφήνει τη ζωή ελεύθερα να αντλεί αυτά που έχει σαν ανάγκη της.
Ο άσπρος μάγος σαν στρατιώτης του καλού δίνει με την ψυχή του τις δυνάμεις που χρειάζεται ο άνθρωπος στη φυσική παράστασή του. Αντίθετα ο μαύρος μάγος ναρκώνει τις μέσα μας δυνάμεις και κόβει με κάθε τρόπο την απορρόφησή τους από το φυσικό μας σώμα, που τις γυρεύει για να ζήσει. Όποιος διαβάσει το βιβλίο αυτό θα πάρει θέση στον εξοντωτικό αγώνα ανάμεσα στο πνεύμα του Καλού και του Κακού.
Στο βάθος πρόκειται για ανθρωποεξέλιξη και ανθρωποπνευματοΰψωση. Ηθικοκυριαρχούμενος ο θνητός, μεταβάλλεται σε αυτοκυρίαρχο Χριστικό Όν και σβήνει τις μαύρες δυνάμεις που κάποτε τον κυριαρχούσαν.
Παρέχονται κατάλληλες προσευχές παρμένες από τα προαιώνια αρχεία των αγαθών και των αγίων όλης της ανθρωπότητας. Παρακλήσεις και επικλήσεις προς την άμμωμη Μονάδα, τον αγνό και αιώνιο Πλαστουργό και Πατέρα. Ο αναγνώστης εξέρχεται από τα γνωστά όρια της περιορισμένης αντίκρισης του κακού και προσλαμβάνει υπερούσιες δυνάμεις, με τις οποίες καταπολεμάει το επάρατο κακό σ’ όλες τις εκδηλώσεις του και τελικά με την βοήθεια του Θείου Πνεύματος ΚΑΤΑΝΙΚΑΕΙ.
Για να μπορέσει λοιπόν να αυτοϋψωθεί ο άνθρωπος στις πνευματικές Θείες περιοχές, μπορεί να χρησιμοποιήσει τα γραφέντα μέσα σε τούτο το βιβλίο. Οι αναγραφόμενοι εξορκισμοί και προσευχές, θα φουντώσουν τις μέσα του ληθαργούσες θείες - αγαθές - τέλειες και άγιες δυνάμεις του και θα αποδιώξει μόνιμα το κακό στα τάρταρα του κόσμου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mikra
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2002, 17:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mikra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και παλι.
ειδα και πιο κατω οτι καποιος ειπε οτι η λευκη μαγεια ειναι καλη.δεν νομιζω γιατι πολυ απλα ειναι μαγεια και δε νομιζω οτι ειναι και οτι καλυτερο να ασχολουμαστε με αυτα.ουτε και μπορουμε να τη χρησιμοποιησουμε σε ακτι καλο.Γνωμη μου.Τωρα αν μπορει να ειναι και σε καλο θα ηθελα καποιος να μου πει που και σε τι.

chstΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2002, 00:47:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και τώρα μια ερώτηση προ τον morent11.Τι άποψη έχεις για την λευκή μαγεία?Η ερώτηση απευθύνεται εννοείται και στους άλλους.Είναι ένα θέμα που με απασχόλησε πολύ και θα ήθελα την γνώμη σας.
Σας χαιρετώ και περιμένω...




εδω ειμαι και παλι. λοιπον η μαγεια προερχεται απο εμας και γινετε χρησιμοποιοντας συγκεκριμενα μερη του εγκεφαλου μας . αρα και οι μαγειοι απλος ειναι ανθρωποι που μπορουν και χρησιμοποιοουν αποτελεσματικα μερη του μυαλου τους που εμεις οι κοινοι δεν μπορουμε (γιατι απλος δεν ξερουμε). οσο αφορα τη ασπρομαυρη μαγεια η γνωμη μου ειναι οτι δεν υπαρχει ασπρη και μαυρη αλλα υπαρχει ενα ιδος μαγειας και απο εκει και περα θα το πουμε ασπρη ή μαυρη μαγεια αναλογα με το πως θα την χρησημοποιεισουμε (για καλο ή ασχημο σκοπο)
. και πιστευω οτι οταν καποιος κανει μαγεια δεν βγενουν τιποτα εξαλες λαμψεις κτλ που διχνουν οι ταινιες.

nitro912gr UNLIMITED !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2002, 13:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU GEIA SAS.


APLA THA EITHELA NA ANAFERW KATI.

EAN PARW ENA MAXAIRI KAI KOPSW TO PSW MIMOU EINAI KALO TO MAXAIRI??.
EAN ME AYTO SKOTOSW ANTHROPO THA EINAI KALO TO MAXAIRI ???.

BEBAIA LOGOPEGNIO KANW.
DEN FTEEI TO MAXAIRI.
O ANTHROPOS FTEEI.

EYXARISTW


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mikra
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2002, 16:43:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mikra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και παλι.
AVATARGR ΝΑΙ ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΣΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΧΡΗΣΙΜΕΥΣΕΙ.ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΥΛΟ ΜΑΣ.
ΑΡΑ ΟΙ ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΙΕΣ Η ΟΧΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ. ΑΡΑ ΑΣ ΑΝΑΡΩΤΗΘΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΑΣ

chstΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2002, 18:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν παιδιά, επειδή βλέπω πως το θέμα έχει πάρει άλλη τροπή, προτείνω να ανοιχτεί ένα νέο με θέμα τη μαγεία. Φυσικά αν συμφωνούν οι συντονιστές

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΕΥΚΑΛΙΩΝ
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2002, 22:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΕΥΚΑΛΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους,
για πρωτη φορα βρισκομαι μαζι σας και μοιραζομαι τις ανυσηχιες μου με σας.Εχετε αναλογιστει την αναγκη που εχει ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ να επικοινωνει με το αγνωστο?ΣΚΕΦΤΕΙΤΑΙ- Που βρισκοσαστε? -Ποσο χρονων ειστε?Ποιος ηταν μαζι σας?-Τι αισθηματα εχετε τωρα?-Τι ελπιζατε να βρειτε?
Γραψτε γρηγορα στο χαρτι τις απαντησεις και προχωρειστε σε καποια αλλη στιγμη της ζωης σας που θα μπορουσε να συσχετιστει κατα καποιο τροπο μετα σημερινα σας αισθηματα.
Το "ΕΓΩ" μας ψαχνει να βρει οποιαδηποτε δικαιολογια για να μην αλλαξει το STATUS QUO,γι'αυτο μια μακροσκελης προταση θα αποτελεσει προφαση για αναζητηση στο ΑΓΝΩΣΤΟ.
Προς το παρον αυτα τα λιγα.
"ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ"

ΚΩΝ/ΝΟΣ ΣΠΑΝΟΥΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2002, 13:15:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALO MESHMERI FILOI MOU.

FILE MOU mikra XERWMAI POU SYMFONOUME.
AS DOUME LOIPON MESA MAS TO POIOS FTAIEI.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2002, 16:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι μου.
Καλώς μας όρισες αγαπητέ φίλε Λευκαλίων.

Θα ήθελα να συμφωνήσω με τον αγαπητό Oculatis Abis. Δε νομίζεται ότι ξέφυγε λίγο η κατάσταση? Το θέμα δε νομίζω ότι είναι η μαγεία...και ούτε σχετίζεται με αυτή. Η μαγεία αποτελεί ένα ΑΛΛΟ θέμα. Δε σχετίζεται ΠΑΝΤΑ με την επίκληση πνευμάτων.
Ας πάρει κάποιος φίλος την πρωτοβουλία να ανοίξει ένα θέμα που να αφορά τη μαγεία και τα είδη της.
Φιλικά πάντα,
Secondborn

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 09:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU KALHMERA SAS.

FILE Oculatis Abis KAI Secondborn ANOIXA TO FORUM ME THEMA THN MAGEIA ALLA DYSTHXWS DEN TO TIMHSATE.
EKEI THA BOROUME NA LEME XEKATHARA KAPOIA PRAGMATA.
KAI OXI SKORPIA SE DIAFORA FORUM.

AS SYNDONISTOUME LOIPON KAI PRO(S)KALW KAI OLOUS TOUS FILOUS POU EITE AMESA EITE EMESA EXOUN ANAFERTHEI STHN MAGEIA.

FILE Secondborn NOMIZW PWS PANDA OTAN THEOURGEIS..
SE KAPOIO H SE KATI KANEIS EPIKLISH....

EYXARISTW


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2002, 21:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GIA XARA SE OLOUS!(PROTON SINXORESTEME GIA TOUS LATINIKOUS HARAKTIRES
ALA LOGO DISLEKSIAS DISKOLEVOME NA GRAPSW ME ELLINIKOUS HARAKTIRES
EAN AYTO EINAI ENOHLITIKO GIA ESAS ZITW SIGNOMI KAI DEN THA ENOHLISW
KSANA)TWRA SHETIKA ME TA PNEUMATA.....THA ITHELA NA PW OTI PRIN APO
10 PERIPOU XRONIA PERASA MESA APO TO SKOTINO TUNEL TOU ''SATANISMOU'''
KAI DEN MILAW APLA GIA EPIKLISI PNEUMATON KAI ALES TETIES ''APLES'' GIA TON SATANISMO EFARMOGES..DEN THA MPW SE LEPTOMERIES.
TO MONO PNEUMA POU EGW GNORISA MESA APO AUTIN TIN UPERVOLIKA SKLIRI
KAI PSIHOFTHORA PERIODO TIS ZWIS MOY ITAN H SKOTINI PLEURA TOU EAYTOU
MOY POU PISTEPSTE ME, ITAN TOSO SKOTINI, POU TROMAZA KAI MONO ANTI-
KRIZONTAS TO IDIO MOU TO VLEMA STON KATHREPTI!PNEUMA ME TIN ENIA KAI
TIN IPOSTASI POU PROANAFERTHIKE POTE DEN SINANTISA PISTEPSTE ME !!!
SIGOURA KATI IPARHEI,ALA....EGW TOULAHISTON DEN TO PROSEKSA IHA ALES
ASHOLIES TOTE......(KAI MIA SIMVOULI APO TA VATHOI TIS KARDIAS MOU):
POTE MA POTE MIN ASHOLITHEI KANENAS APO ESAS ME APOKRIFISMO KAI ALOU
TETIOU IDOUS (MAL%%ES) META APO TOSA XRONIA I MONAXIA KAI I THLIPSI EINAI TA KIRIA SINESTHIMATA POU NIOTHW OTAN VRISKOME MONOS MOU!!!!!!
ALA....APO TIN ALI SKEFTOME OTI OTI SPERNEIS THERIZEIS..
""""""""" N E M E S I S """"""""

(SIGNOMI AN TO KIMENO MOU EXEI PERISOTERO TIN MORFI EXOMOLOGISIS PARA
MORFI TOPOTHETISEOS STO THEMA TON PNEUMATON)


FILIKA ¨ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ¨


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2002, 13:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ **ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ** ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΟΒΑΡΑ
ΑΛΛΑ ΕΠΙΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΓΡΑΦΕΙΣ.
ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ.

ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΟΝΙΜΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ.

ΔΙΑΦΟΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ.

ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝΑΚΑΤΕΒΕΙΣ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ
ΜΕ ΤΟΝ ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟ.

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ Ο ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Ο ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΣ.

ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΠΟΣΟΙ ΑΝΘΡΟΠΟΙ ΑΞΙΟΛΟΓΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟ ?

ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΤΑΝΑΓΡΑΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟΥ.

Ο ΜΑΡΓΙΩΡΗΣ ΑΛΛΟΣ ΜΕΓΑΛΟΣ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ) ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΧΟΛΗ ΕΔΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΤΑΝΑΓΡΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΚΑΤΕΒΕΙΣ ΤΑ ΑΝΟΜΟΙΑ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΜΑ%%ΚΙΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΟΚΙΜΟΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΟΡΟΣ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΦOΡΟΥΜ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΝΟΙΧΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΕΚΕΙ ΤΟ ΘΕMΑ ΤΟΥ ΜΙΣΤΙΚΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2002, 22:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR DEN MILISA GIA ''MISTIKISMO'' ALA GIA ''APOKRIFISMO''


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2003, 18:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάλλιο αργά παρά ποτέ...Καλησπέρα Εχεμβρωτε,
η θρησκεία του Σατανισμού(όσο και αν η Ορθοδοξία αρνείται να την αποκαλέσει θρησκεία, αγνοώντας τον μεγάλο αριθμό που την ενστερνίζονται ανα τον κόσμο) στην ουσία είναι το αντίθετο της καθ'όλα αγαπητής μου Ορθοδοξίας. Θα μου επιτρέψετε όμως να πω ό,τι είναι πολύ έντεχνα διατυπωμένες οι θεωρίες τις. Συγκεκριμένα διαπίστωσα ότι προσπαθούν να σου "περάσουν" ένα κακό ντυμένο με πανέμορφα "άνθη".
Προσωπικά πιστεύω λοιπόν ότι,για ένα άτομο που αρχίζει να αμφισβητεί την ετικέτα που του κολλήσαν (π.χ. Χριστιανός Ορθόδοξος, Μουσουλμάνος κτλ)όταν αυτός δεν αντιλαμβανόταν σχεδόν τίποτα, και θέλει να γνωρίσει όλες τις άλλες θεωρίες-θρησκείες, είναι πολύ εύκολο να ακολουθήσει το Σατανισμό. Ειδικά μάλιστα όταν αυτός "διαφημίζεται": α)από διάφορα είδη μουσικής που κυρίως έχουν απήχηση στη νεολαία και β)από τις καθημερινές πράξεις των συνανθρώπων μας.
Φίλε Εχέμβρωτε θα ήθελα, αν έχεις περίσσεια ψυχικής θέλησης και αντοχής, να μου απαριθμήσεις τους λόγους που σε οδήγησαν να διαλέξεις το μονοπάτι οτυ Σατανισμου. Η αποψή σου είναι ιδιαίτερα σημαντική για μένα.
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 10:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Secondborn αναφέρεις
quote:
Προσωπικά πιστεύω λοιπόν ότι,για ένα άτομο που αρχίζει να αμφισβητεί την ετικέτα που του κολλήσαν (π.χ. Χριστιανός Ορθόδοξος, Μουσουλμάνος κτλ)όταν αυτός δεν αντιλαμβανόταν σχεδόν τίποτα, και θέλει να γνωρίσει όλες τις άλλες θεωρίες-θρησκείες, είναι πολύ εύκολο να ακολουθήσει το Σατανισμό.

Αν κατάλαβα καλά δηλαδή, ένα άτομο του οποίου οι όποιες ανησυχίες και αναζητήσεις του για την ζωή και τον κόσμο που μας περιβάλλει, δεν καλύπτονται από την ετικέτα κάποιας θρησκείας...τότε είναι πολύ εύκολο να ολισθήσει προς τον ΣΑΤΑΝΙΣΜΟ...
ΔΗΛΑΔΗ Η ΜΙΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ...ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΤΙΚΕΤΑ

Κατά την προσωπική μου άποψη και εμπειρία εάν θέλεις, αλλά και πολλών γνωστών μου...κάτι τέτοιο δεν μπορεί να ισχύει, διότι το άτομο που πραγματικά αρχίζει και έχει πνευματικές ανησυχίες και αναζητήσεις και δεν παρασύρεται από κάθε μορφής τσαρλατάνους, θα καταλάβει τον δογματισμό που υπάρχει στις θρησκείες. Δεν θα ήταν παράλογο όμως να πάει τότε και να αντικαταστήσει ουσιαστικά, τον ένα δογματισμό με έναν άλλον;

Κατά την γνώμη μου αυτό μπορεί να γίνει σε άτομα νεαρής ηλικίας, τα οποία και παρασύρονται εύκολα.

Α..κάτι τελευταίο...
Οταν λέμε Σατανισμό στην Ελλάδα, εντάσουμε μέσα οτιδήποτε δεν είναι Ορθόδοξο Χριστιανικό ή έστω να εντάσεται σε κάποιο αναγνωρισμένο δόγμα. Ετσι σύμφωνα πάντα με κάποιους "έγκριτους" δημοσιογράφους, αλλά και υψηλούς πνευματικούς ποιμένες της εκκλησίας, σατανισμός μπορεί να είναι: διαλογισμός, βελονισμός, γιόγκα, εσωτερισμός γενικότερα (πολύ -ισμός πέφτει)...μέχρι και για πολεμικές τέχνες έχω ακούσει...διότι λέει το BUDO δεν ξέρουμε που μπορεί να μας οδηγεί...ενώ εμφανώς οι Saolin ασχολούνται και με τα θρησκευτικά τους καθήκοντα (ποιός τους είπε να είναι μοναχοί;)-γι'αυτό βέβαια ευθύνεται ο Ντ.Καραντάιν...ντόιιιινννν

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 11:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ old tiger ΕΘΕΣΕΣ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΥΤΟ ΘΕΜΑ ...

quote:
ΔΗΛΑΔΗ Η ΜΙΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ...ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΤΙΚΕΤΑ

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ Ο ΦΙΛΟΣ Secondborn ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΕΑΝ ΨΑΞΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΜΕ ΕΝΑΝ ΜΑΓΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΛΙΣΘΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟ.

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΥΤΟ???????????
ΕΑΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΤΕ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ.

ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΖΑΝΙ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ.
ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΜΗΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΜΑΣ.
ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕ Η ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ ΑΜΑΛΙΑ (ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ )
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=621

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΕΥΕΤΑΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.

ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΛΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ
Πνεύματα κακής προέλευσης?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 14:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε AVATAR,
αναφέρεις
quote:

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ Ο ΦΙΛΟΣ Secondborn ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΕΑΝ ΨΑΞΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΜΕ ΕΝΑΝ ΜΑΓΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΛΙΣΘΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟ.

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΥΤΟ???????????
ΕΑΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΤΕ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ.


...αλλά μάλλον σε έχασα...ειδικά στην 1η παράγραφο...
Τι εννοείς;

Ευχαριστώ


Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 20:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ώπα...εδώ τα γεγονότα προχωράν και εγώ μένω πίσω...
Λοιπόν...αρχικά να ξεκαθαρίσω τη θέδη μου. Δεν καταλάβατε τί ήθελα να πω, αλλά έτσι που τα γράφω δε σας αδικώ καθόλου...
Πάμε πάλι μια φορά...
Ήθελα να πω ότι, από τη στιγμή που αρχίζεις σαν φυσιολογικός νοήμων άνθρωπος να αναιρείς τη θρησκεία, που οι γύρω σου όταν ήσουν μικρός, σου κολλήσαν σαν ετικέτα, είναι εύκολο να οδηγηθείς στο Σατανισμό όσο εύκολο είναι να οδηγηθείς και στο Μουσουλμανισμό, γιατί όχι και στον Ταοϊσμό...κτλ κτλ κτλ. Ήθελα με αυτό να γίνει σαφές ότι το να ακολουθήσει κάποιος το Σατανισμό δεν είναι και τόσο ασυνήθιστο όσο πιστεύεται από πολλούς.
Προφανώς λοιπόν δεν εννοούσα αυτά που νομίζατε(και με το δίκιο σας) φίλοι Avatargr και old tiger. Ίσα ίσα που συμφωνώ απόλυτα μαζί σας. Ειδικά με αυτό που ανέφερες Avatargr και θα επαναλάβω: "Ερέυνα και...πίστευε"
Συγγνώμη για την πραγματικά απαράδεκτη διατύπωση μου την πρώτη φορά.
Φιλικά

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 22:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ,ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΟ ΘΕΜΑ,ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΟΤΙ ΞΕΦΥΓΑΜΕ ΛΙΙΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ!ΔΕΝ ΜΠΗΚΑ ΟΜΩΣ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ...
ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΕΣ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΗΣ CAT KAI TOY SECONDBORN,ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΣΤΕ ΘΑΡΡΑΛΕΟΙ ΠΑΙΔΙΑ!ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΝΕΤΟ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΕΡΙΣΤΑΣΕΙΣ!ΕΙΔΕΣ ΚΑΤ ΟΤΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ,ΣΕ...ΒΡΗΚΕ...ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕ ΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΠΝΕΥΜΑ...ΤΟΝ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΟΥ!ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΑΣ ΤΟ ΕΞΟΜΟΛΟΓΟΥΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΣΤΑΤΑ,ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΟΡΕΣ ΣΚΟΠΟ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΕ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΚΥΡΙΕΥΣΕΙ!
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΤΑΚΥΡΙΕΥΤΗΚΕ ΑΠΟ ΑΓΙΟΥΣ ΚΑΙ ΑΓΓΕΛΟΥΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ...
ΤΟΝ ΕΧΘΡΕΥΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΩΣΕΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΟΥ!
ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ του ΗΤΑΝ ΑΠΟΤΥΧΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΑΙ ΕΚΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ!ΚΑΤ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΠΑΡΝΤΙΝΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ,ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΤΥΠΟ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ!ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕΙΣ;
ΕΠΙΣΗΣ,ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΤΟΤΕ ΑΥΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ,ΚΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΛΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΓΝΗ ΨΥΧΗ,ΣΚΕΨΗ,ΑΠΕΙΡΑΧΤΟ ΜΥΑΛΟ,ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΣΑΙΩΝΑ!ΑΥΤΗ Η ΕΠΟΧΗ ΠΕΡΑΣΕ ΑΝΕΠΙΣΤΡΕΠΤΙ ΠΑΙΔΙΑ!ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΑ ΘΕΙΑ,ΚΑΛΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ,ΤΑΓΜΑΤΑ ΑΓΓΕΛΩΝ ΣΤΑΛΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ,ΑΓΙΟΥΣ!ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΚΥΚΛΟΥΣ,ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ,ΤΡΙΓΩΝΑ,ΟΥΤΕ ΠΟΤΗΡΙΑ,ΣΕΡΒΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΑΛΛΑ(ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΛΩ ΚΑΝΕΝΑΝ!ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ)!ΘΕΛΕΙ ΠΙΣΤΗ ΣΤΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ!ΕΙΤΕ ΕΙΣΑΙ ΚΛΕΦΤΗΣ,ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ,ΚΑΚΟΥΡΓΟΣ,ΑΡΚΕΙ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑΝΟΙΑ!ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΤΕΛΕΤΕΣ ΚΑΙ ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ!ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ,ΟΥΤΕ Η ΒΙΒΛΟΣ!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 12:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσήρθες στην παρέα μας αγαπητέ Glorfindel(Είναι δυνατόν να μη σε συμπαθήσω έχοντας διαλέξει αυτό το ψευδώνυμο;;;).
Έχεις δίκιο για το ότι ξεφύγαμε από το θέμα μας. Ας επανέλθουμε λοιπόν...

quote:
ΕΠΙΣΗΣ,ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΤΟΤΕ ΑΥΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ,ΚΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΛΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΓΝΗ ΨΥΧΗ,ΣΚΕΨΗ,ΑΠΕΙΡΑΧΤΟ ΜΥΑΛΟ,ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΣΑΙΩΝΑ!ΑΥΤΗ Η ΕΠΟΧΗ ΠΕΡΑΣΕ ΑΝΕΠΙΣΤΡΕΠΤΙ ΠΑΙΔΙΑ!ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΑ ΘΕΙΑ,ΚΑΛΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ,ΤΑΓΜΑΤΑ ΑΓΓΕΛΩΝ ΣΤΑΛΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ,ΑΓΙΟΥΣ!ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΚΥΚΛΟΥΣ,ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ,ΤΡΙΓΩΝΑ,ΟΥΤΕ ΠΟΤΗΡΙΑ,ΣΕΡΒΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΑΛΛΑ(ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΛΩ ΚΑΝΕΝΑΝ!ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ)!ΘΕΛΕΙ ΠΙΣΤΗ ΣΤΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ!

Εγώ, τουλάχιστον, ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι υπάρχουν τέτοιου είδους προϋποθέσεις για να επικοινωνήσεις με καλά πνεύματα-αγγέλους. Ίσα ίσα προσπαθώ να λέω κατηγορηματικά ότι ο δρόμος προς το καλό-ευτυχία είναι μεν δύσκολος αλλά όχι ακατόρθωτος. Πάντως ένα έχω να πω με σιγουριά. Με τις επικλήσεις πνευμάτων του τύπου που περιγράφουμε εδώ πέρα, ποτέ δεν πρόκειται να οδηγηθείτε φίλοι μου, στο μονοπάτι που καταλήγει στην ευτυχία.
Υ.Γ. Πάντα μιλάω για την εσωτερική-πραγματική ευτυχία του καθενός μας.
Φιλικά Secondborn

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."

Edited by - Secondborn on 21/03/2003 17:54:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΕΡΒΕΡΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 12:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΕΡΒΕΡΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετε αγαπητοι φιλοι.Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση πανω στο θεμα (ισως ανοητη)μπορει καποιος αθεος να καλεσει ενα πνευμα;
Ευχαριστω

«Ορθό το Λάβαρο, η νίκη μας προσμένει
Ψηλά το μέτωπο και η καρδιά σκληρή.
Στον κόσμο αυτό θα δείξουμε πως μένει
Το θάρρος άπαρτο και φρούριο η Τιμή!»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2003, 18:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες στην παρέα μας αγαπητέ Κέρβερε.
Προσωπικά δε θεωρώ καθόλου ανόητη την ερωτησή σου.
Κατά τη γνώμη μου όλοι μπορούν να επικοινωνήσουν(μέσω κάποιου τρόπου επίκλησης) με τα πνεύματα. Όμως αυτά τα πνεύματα έχω βάσιμες υποψίες ότι δεν είναι καλής φύσεως.
Η πραγματική επικοινωνία με καλά πνεύματα-αγγέλους μπορεί να γίνει ύστερα από μεγάλη προσπάθεια-επιμονή και υπομονή. Και δεν εννοώ προσπάθεια και πειραματισμό μέσω κάποιου τρόπου επίκλησης, αλλά "εσωτερική" προσπάθεια. Εσωτερική πάλη με τον ευατό μας έτσι ώστε να τον οδηγούμε και να τον αναγκάζουμε να πράττει πάντοτε το καλό, το αντικειμενικά καλό. Το καλό που δε βοηθάει μόνο εμάς, αλλά και τους άλλους. Μόνο αν ζούμε για το "εμείς" θα έχουμε "επικοινωνία" με τα Θεία.
Υ.Γ.:Για να μην παρεξηγηθώ:ούτε εγώ το έχω καταφέρει ακόμα...
Φιλικά

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΕΡΒΕΡΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2003, 18:24:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΕΡΒΕΡΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Secondborn ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου,αυτην την ερωτηση την εκανα επειδη ειχα διαβασει οτι σε περιπτωση που καλεσεις καποιο κακο πνευμα και δεν φευγει μονο του πρεπει να πεις μια προσευχη στον θεο/θεους(οπου πιστευει ο καθενας)και αναρωτηθηκα που θα προσευχηθει ο αθεος.
quote:
Εσωτερική πάλη με τον ευατό μας έτσι ώστε να τον οδηγούμε και να τον αναγκάζουμε να πράττει πάντοτε το καλό, το αντικειμενικά καλό.

Οσο γι'αυτο που λες κατα την γνωμη μου ειναι αρκετα δυσκολο.
Ευχαριστω και παλι για την απαντηση σου.

«Ορθό το Λάβαρο, η νίκη μας προσμένει
Ψηλά το μέτωπο και η καρδιά σκληρή.
Στον κόσμο αυτό θα δείξουμε πως μένει
Το θάρρος άπαρτο και φρούριο η Τιμή!»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2003, 18:56:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οσο γι'αυτο που λες κατα την γνωμη μου ειναι αρκετα δυσκολο.


Άρκετά δύσκολο;;; Μόνο δύσκολο;;;; Προσωπικά πιστεύω ότι αγγίζει τα όρια του ακατόρθωτου!
Αλλά όπως έχω ξαναπεί: Η καλοσύνη και η αγάπη είναι ανήφορος.
Και καλά κάνει και είναι...

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2003, 00:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oπως είπε η Νικόλ και ο Saman παραπάνω

«ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΤΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ» Τα πνεύματα που έρχονται πιστέψτε με ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΚΑ!!

Η κατάσταση δεν σηκώνει αστειότητες και γελάκια αγαπητέ wolffaced και σε προκαλώ αν έχεις τα κότσια να το δοκιμάσεις και μετά να δούμε αν μπορείς να έρθεις και να μας πετάξεις χαχανητά κατάμουτρα…
Ακόμα και αν εσείς νομίζετε ότι μιλάτε στη πεθαμένη σας γιαγιά δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα γιατί πράγματα που ξέρει το πνεύμα της γιαγιάς σας για σας τα ξέρουν και όλα τα άλλα πνεύματα.
Τα πνεύματα που έρχονται είναι πάντα κακά και αυτό γιατί μόνο τα κακά πνεύματα θέλουν να έρχονται σε επαφή με το δικό μας κόσμο γιατί με αυτό τον τρόπο παίρνουν την ενέργειά μας και μάλιστα γι’αυτό το λόγο παρουσιάζονται σαν αγαπημένα ή γνωστά μας άτομα για να μας δημιουργήσουν εθισμό και να τα καλούμε πιο συχνά.
Σε μια επίκληση επίσης πολύ σπουδαίο ρόλο παίζει και η διάθεση των συμμετεχόντων. Αν δηλαδή κάποιος είναι δύσπιστος ή γελά ειρωνικά τότε το πνεύμα που έχει κληθεί εκνευρίζεται και λέγεται το ποτήρι αρχίζει και κινείτε σαν τρελλό!! Σε αυτή τη φάση θα πρέπει να προσεχθεί ιδιαίτερα μην πέσει από το τραπέζι και σπάσει γιατί τότε θα πεθάνει κάποιος από τους συμμετέχοντες (όχι απαραίτητα ο δύσπιστος). Οσο για το πόσα άτομα μπορούν να συμμετάσχουν μια φιλη μου είπε ότι το έκανε με άλλα 14 άτομα.

Και πάλι φίλοι μου επαναλαμβάνω μην ασχοληθείτε με κάτι τέτοιο γιατί είναι ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ!


"Τάδε έφη Avallon"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy