ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 16:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να σου πώ εγώ εναν λόγο cybermaster.

Εναν μονο θα δώσω.

Μήπως επειδη ειναι ο μοναδικός κατακτητής στην ιστορια που οι ολοι οι λαοί που κατάκτησε τον αγάπησαν και τον τιμησαν και τον τιμάνε ακομα ειναι ενα καλος λογος?????Αν εξαιρέσεις 1-2 λαούς.

Η μηπως γιατι με μερικες χιλιάδες στρατό νικησε εχθρούς με 100πλασια δυναμη????????

Η μήπως.........?????????

Υπάρχουν και βιβλία.


ΟΚ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΔΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΤΙΛΟΓΟ ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΝ ΘΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΟΠΩΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΑΥΤΟΣ.....
ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΧΑΣΑΠΑΚΛΑΣ!!!!

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 19:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Cybermaster με εκνευρίζει όταν παραποιούν αυτό που λέω.Αυτό που έγραψα το διάβασες ή βλέπεις μόνο αυτά που θέλεις να δεις?Έγραψα εγώ πουθενά ότι ο Μπους αποφασίζει?Αλίμονο.Πρέπει να είναι κάποιος εντελώς ηλίθιος για να πιστεύει ότι οι αποφάσεις παίρνονται από αυτό το μογγολάκι που λέγεται Μπους.Εγώ έγραψα "Η κυβέρνηση Μπους".Έχει τεράστια διαφορά.
Και εγώ έχω γράψει ότι και ο Κέρι ενδεχομένως να έκανε ακριβώς τα ίδια, όμως οι γνωστοί άγνωστοι του παρασκηνίου ήθελαν να παραμείνει η ίδια κυβέρνηση η οποία ήταν 100% του χεριού τους.

Για εσένα ο Αλέξανδρος ήταν χασάπακλας.Αναγκάζομαι να γράψω για ΧΙΛΙΟΣΤΗ φορά ότι τα δεδομένα εκείνης της εποχής ήταν εντελώς διαφορετικά από τα σημερινά και η κάθε εποχή ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΜΑ.Μιλάμε για την αρχαία εποχή του Κριού,εκεί που ο πόλεμος ήταν η ανώτερη Ηθική και για να είμαι ακριβέστερος ο πόλεμος τότε ήταν Η ΜΟΝΗ ΗΘΙΚΗ.Εάν εσύ ο Cybermaster διακτινιζόσουν στην αρχαιότητα και πήγαινες και κατηγορούσες τον Αλέξανδρο ως "χασάπακλα" τότε όλοι θα πέφτανε κάτω και θα χτυπιόντουσαν από τα γέλια,ακόμα και οι πιο μορφωμένοι,ακόμα και οι ανώτεροι φιλόσοφοι θα έβρισκαν τη δήλωσή σου απίστευτα γελοία.


Και κάτι άλλο,ακόμα και το Κοράνι(που είναι η Βίβλος όσων λαών "σφάχτηκαν" από τον Αλέξανδρο) αναφέρει το Μακεδόνα ως Θεό.Ξέρετε εσείς πολλούς στρατηλάτες να έχουν αναγνωριστεί ως θεοί από μύστες?Ξέρετε εσείς πολλούς "σφάχτες" να έχουν αναγνωριστεί ως γιοι του Δία από τους ιερείς του Άμμωνος Δία (και μιλάμε για τους αρχαίους Αιγύπτιους ιερείς,ίσως τους ανώτερους όλων).

Εδώ αν πας σήμερα στο Αφγανιστάν και τον Καύκασο θα βρεις τόσους λαούς που κυριολεκτικά ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ το Μακεδόνα και που δηλώνουν με μεγάλη περηφάνια ότι είναι απόγονοί του.

2500 χρόνια μετά και ακόμα τον λατρεύουν,όλοι αυτοί που οι πρόγονοί τους σφάχτηκαν από τον αιμοσταγή στρατηλάτη!

Ο Αλέξανδρος είναι ήρωας ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ.Εάν η ταινία γελιοποιήσει τον Αλέξανδρο τότε όλοι οι λαοί πρέπει να νιώσουν θιγμένοι και όχι μόνο εμείς.


Cybermaster φυσικά και δεν περιμένουμε να κάνουν ντοκυμαντέρ.Αν όμως διάβαζες (και εσύ και ο Junkης) όσα έγραψα περί Εικονικού και Γραφικού Λόγου ίσως να καταλαβαίνατε ότι το θέμα είναι πιο βαθύ και ξεφεύγει πέρα από Αλέξανδρους και Χριστούς.

Όσο για τον Αλέξανδρο μου φαίνεται ότι δεν έχετε καταλάβει τί συμβολίζει και γι'αυτό θα προβώ στις κατάλληλες εξισώσεις.


Ο Ήλιος είναι το αστέρι της Ζωής.Ταυτότητα.
Ο Αλέξανδρος είναι το σύμβολο του Ήλιου.Δεύτερη ταυτότητα.
Ο Αλέξανδρος είναι το σύμβολο της ίδιας της Ζωής.Αξίωμα.

Μιλάμε για την ίδια τη Ζωή η οποία δεν είναι τίποτα άλλο παρά Βούληση και έρχεστε εσείς και μου μιλάτε για Καλό-Κακό.Τί να πω?Ακόμα εκεί είστε ρε μάγκες?Ακόμα στο νήπιο μείνατε?

Όπως ο Ήλιος υπάρχει πάντα για να μας φωτίζει έτσι και το Εξιδανικευμένο στοιχείο πάντα θα υπάρχει.Είναι ο αιώνιος στόχος της Αυτοπραγμάτωσης.Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβουμε?Η Αυτοπραγμάτωση,να γίνω ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ,αυτός είναι ο στόχος της ζωής μου ακόμα κι αν δεν τον υλοποιήσω ποτέ.
Αν δεν κοιτάς ψηλά τότε δεν πρόκειται ποτέ να φτάσεις ψηλά.

Junk eίσαι στο Esoterica και όχι στο καφενείο της γειτονιάς.Μπορεί και το Esoterica να έχει την καφενειακή του πλευρά όμως έδώ το μέσο επίπεδο είναι υψηλότερο από το επίπεδο του μέσου έλληνα.Στο λέω για να σου δείξω ότι εδώ μιλάμε για Πρότυπα ζωής και όχι για γελοίες "ονειροφαντασίες" ραγιάδων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 21:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Ήλιος είναι το αστέρι της Ζωής.Ταυτότητα.
Ο Αλέξανδρος είναι το σύμβολο του Ήλιου.Δεύτερη ταυτότητα.
Ο Αλέξανδρος είναι το σύμβολο της ίδιας της Ζωής.Αξίωμα.

Η ζωή είναι πιο πάνω απο σύμβολα



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 21:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ο Ήλιος είναι το αστέρι της Ζωής.Ταυτότητα.
Ο Αλέξανδρος είναι το σύμβολο του Ήλιου.Δεύτερη ταυτότητα.
Ο Αλέξανδρος είναι το σύμβολο της ίδιας της Ζωής.Αξίωμα.

Η ζωή είναι πιο πάνω απο σύμβολα



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος



..αρκει να μην ειναι ματαιη.-

quote:
Πόσοι "νεοέλληνες στοχαστές" αντιλήφθηκαν την αξία αυτού του θέματος του esoterica (;):

ΑΛ.ΕΞ.ΑΝΔΡΟΣ Ω!ΜΕΓΑ.Σ



quote:
Όσο για τον Αλέξανδρο μου φαίνεται ότι δεν έχετε καταλάβει τί συμβολίζει και γι'αυτό θα προβώ στις κατάλληλες εξισώσεις.


Ο Ήλιος είναι το αστέρι της Ζωής.Ταυτότητα.
Ο Αλέξανδρος είναι το σύμβολο του Ήλιου.Δεύτερη ταυτότητα.
Ο Αλέξανδρος είναι το σύμβολο της ίδιας της Ζωής.Αξίωμα.



συνταξιδιωτη μου kost-αν ειχαν καταλαβει..ολοι τοτε δεν θα χρειαζοταν να το κουβεντιασουμε..κι αλλο(κιαλλο...)...
θα ηταν ενα συμβολο απλα για αποκωδικοποιηση εντος...
τοτε το εθεσα ως τετοιο...
μα ως διαβλεπουμε τοσο εγω οσο και η φιλη μου η Ζαντοκ...απο οι ελληνες ειναι ακομη στο νηπιαγωγειο της εθνικης συνειδησης....
καποτε υποσχεθηκα στον εαυτο μου να αγωνιστω για την υπερτατη αληθεια/αυτη που ειναι πανω απο τη ζωη + το θανατο(μονο τοτε ειναι μια αληθεια υπερ ανω ολων..)
καποτε ενοιωσα ενα σκιρτημα μυστηριωδες καθως η γαλανολευκη κυματιζε στον γαλανο ουρανο..
ετσι ειναι ακομη.-
+εγω ακομη "ζω":)

-------HAIL THE JEWEL IN THE LOTUS!-------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 22:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Junk eίσαι στο Esoterica και όχι στο καφενείο της γειτονιάς.Μπορεί και το Esoterica να έχει την καφενειακή του πλευρά όμως έδώ το μέσο επίπεδο είναι υψηλότερο από το επίπεδο του μέσου έλληνα.Στο λέω για να σου δείξω ότι εδώ μιλάμε για Πρότυπα ζωής και όχι για γελοίες "ονειροφαντασίες" ραγιάδων.


Στην Ελλάδα (νομίζεις ότι) είσαι ό,τι δηλώσεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πάνος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


95 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2004, 03:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πάνος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με κάλυψε ο Junk95.
Εγώ θα ολοκληρώσω λέγοντας οτι:

Ο ήρωας ενός λαού είναι ο σφαγέας κάποιου άλλου



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος



απορώ πώς γίνετε αυτό...από την στιγμή που σε κάποιο άλλο θέμα υποστήριξες πως η αλήθεια (εάν δεν κάνω λάθος) είναι κάπου στην μέση. Δεν περίμενα να είσαι τόσο ακραίος όσο η απόψεις του junk που σε κάλυψαν. -5__-4__-3__-2__1__0__1__2__3__4__5
όχι στα άκρα.Κρίμα είναι.
Όσο για το...''Ο ήρωας ενός λαού είναι ο σφαγέας κάποιου άλλου''
Συμφωνώ.


Πρώην ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
Εχέμβροτος επί..ΚολονώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πάνος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


95 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2004, 04:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πάνος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στην Ελλάδα (νομίζεις ότι) είσαι ό,τι δηλώσεις...

Αυτό το...''νομίζεις ότι'' ήταν σωστή διευκρίνιση.Αλλά δεν ισχύει μόνο στην Ελλάδα.

(τσόντα..)Που λέει κα ένα άλλο μέλος
Κάποτε έβριζα την Ελλάδα και τους Έλληνες και κατηγορούσα, απαξίωνα, χλεύαζα κλπ κλπ. Αυτή η συμπεριφορά μου ανήκει στο παρελθόν. Τώρα πια προσπαθώ να κάνω ένα τόσο δα μικρό κομματάκι της Ελλάδας καλύτερο δίχως να μιλάω.

Ισορροπία.....μάγκες. Ισορροπία...
σακουλευτείτε την κ'' αλλιώς

Πρώην ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
Εχέμβροτος επί..ΚολονώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2004, 04:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδιά.

Κι όμως 1900 η Ζωή χρειάζεται τα Σύμβολα για να γίνει πιο κατανοητή,πιο ανθρώπινη,πιο "ζωντανή".Δεν ανέφερα τυχαία τη φράση "Πρότυπα Ζωής".
Η έννοια της Αρετής θα ήταν λιγότερο κατανοητή και λιγότερο "υψηλή" αν δεν υπήρχε ένας Σωκράτης να πραγματώσει την έννοια της Αρετής(και όχι μόνο θα ήταν λιγότερο κατανοητή αλλά δεν θα υπήρχε καν χωρίς αυτόν).Το ίδιο και για την έννοια της Αγάπης,του Πόνου και της εκούσιας Θυσίας αν δεν υπήρχε ένας Χριστός,το ίδιο και για την έννοια της Νίκης αν δεν υπήρχε ένας Αλέξανδρος κτλ.


Εγώ προσωπικά δεν δηλώνω απολύτως τίποτα.Δεν ανήκω σε δαύτους.Όπου ακούω δηλώσεις μου έρχεται αναγούλα και πλέον έχω μάθει να αναγνωρίζω τόσο την υποκρισία όσο και την παροδικότητα των ιδεών τους από 100 χιλιόμετρα μακριά.

Όσο γραφικοί είναι οι ελληναράδες άλλο τόσο και αυτοί που συνεχώς υποτιμούν την έννοια της εθνικής κληρονομιάς.
Επομένως είναι όντως θέμα μεσότητας.

Όσο για εμένα,το μόνο που θέλω είναι να είμαι συνεπής προς τον Εαυτό μου.Μερικές φορές το καταφέρνω,τις περισσότερες αποτυγχάνω οικτρά.Αν αγαπάω τον Αλέξανδρο είναι επειδή τον θεωρώ ως την Ιδέα της Αυτοπραγμάτωσης,δηλαδή της Συνέπειας προς τον Εαυτό.


Πιστεύω πάντως ότι οι ουσιώδεις διαφωνίες μας είναι πολύ λιγότερες των φαινομενικών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πάνος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


95 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2004, 05:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πάνος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο γραφικοί είναι οι ελληναράδες άλλο τόσο και αυτοί που συνεχώς υποτιμούν την έννοια της εθνικής κληρονομιάς.
Επομένως είναι όντως θέμα μεσότητας.


Πρώην ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
Εχέμβροτος επί..ΚολονώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2004, 06:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ το Topic!

Φίλε Junk μου απάντησες:

quote:
Μικρή λεπτομέρεια 2: Αυτό είχε συμβεί σχεδόν 200 χρόνια πριν τον Αλέξανδρο. Πολύ αμφιβάλλω αν ζούσε τότε έστω και μισός βάρβαρος από αυτούς που "μας" επιτέθηκαν.

Κατανόητο και σωστή η παρατήρηση σου. Ομολογώ πως δεν το σκέφτηκα ποτέ αυτό, δεν έχει όμως μεγάλη σημασία. Η Εκστατεία των Ελληνικών κρατιδίων (εκτός των Λακαιδεμονίων) υπό τον Αλέξανδρο, δεν έγινε με σκοπό την εκδίκηση των Περσών που είχαν επιτεθεί παλιότερα και προφανώς δεν ζούσαν, αλλά για να αποτρέψει μια εκ νέου επίθεση των Περσών στην Ελλάδα.
Τώρα δικαιολογημένα θα ρωτούσε κανείς: αποτρέπεις τον πόλεμο με πόλεμο; Ίσως, κάποιοι λένε πως η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση.

quote:
Άμα το πάμε έτσι, και ο Bush καθάρισε γιατί μπορεί πάντα να πει ότι εκδικείται για την πανωλεθρία που έπαθαν οι Δυτικοί στις Σταυροφορίες. Οι οποίες Σταυροφορίες ήταν επίσης δίκαιη πράξη, γιατί πρώτα ήταν οι χριστιανοί στην Ιερουσαλήμ και μετά ήρθαν οι μουσουλμάνοι.

Θεωρώ τις σταυροφορίες θρησκευτικό έγγλημα και τον θρησκευτικό φανατισμό ,την χειρότερη μορφή φανατισμού. Πολύ απλά γιατί στηρίζεται σε κάτι ανύπαρκτο. Στο παραμύθι της εύνοιας του Θεού που θα σε ανεβάσει στον παράδεισο αν σκοτώσεις αρκετούς άπιστους και προστατέψεις τις ιερές του πέτρες. Ο κατά τα άλλα Θεός της Αγάπης.


quote:
Μαλακίες για να φανατίζονται οι στρατιώτες πάντα βρίσκονται.

Συμφωνώ απόλυτα. Αν οι στρατιώτες καταλάβαιναν πως γίνεται η προπαγάνδα θα γινόντουσαν Αξιωματικοί.
Το θλιβερό όμως είναι πως κάθε σπιθαμή του πλανήτη μας είναι ποτισμένη με αίμα.

quote:
Και επειδή ο προαναφερθέντας μεθύστακας μπορεί να ζει με δανεικά και να σαπίζει τη γυναίκα του στο ξύλο και να μην έχει διαβάσει ούτε μισό βιβλίο στη ζωή του, αλλά θεωρεί θανάσιμη προσβολή οποιονδήποτε υπαινιγμό για τον ανδρισμό του και βρίσκει παρηγοριά για την ανυπαρξία του στα φανταστικά μεγαλεία των αρχαίων του κλώνων (παραβλέποντας ότι το "μεγαλείο" και το "σωστό" και ο "ανδρισμός" δεν ήταν καθόλου το ίδιο πράγμα 2000 χρόνια πριν), ε όχι ρε πούστη μου, προφανώς οι κακοί ξένοι που φταίνε για όλα έχουν αποφασίσει να μας βγάλουν το Μ. Αλέξανδρο αδερφή και δε θα το ανεχθούμε.

Άψογος, ειλικρινά στο λέω . Τραγική αλήθεια αλλά ρε 'συ Junk δεν είμαστε όλοι οι Έλληνες έτσι θέλω να πιστεύω. Εγω ας πούμε είμαι φοιτητής αγαπάω τη χώρα μου με τα καλά και τα άσχημα της και αναζητώ την γνώση και το αληθινό. Προσπαθώ να βελτιώνομαι μέρα με τη μέρα σε όλους τους τομείς της δραστηριότητας μου και προσδοκώ σε ενα πιο φωτεινό μέλλον για τον κόσμο. Το ίδιο πιστεύω οτι θές κι εσύ και όλα τα μέλη του forum γι' αυτό εξάλλου βρισκόμαστε σ'αυτόν το χώρο.

quote:
Στη θέση όλων αυτών έχουμε βάλει τις ονειροφαντασίες του κάθε καραγκιόζη ρομαντικού γερμαναρά και τις κυνηγάμε.Αλλά δε θα τις φτάσουμε ποτέ, γιατί αυτό το "ιδεώδες" που λες ήταν πάντοτε (χμμ, πάντοτε; Από τον 15ο-16ο αιώνα που επινοήθηκε θέλω να πω) ιδεώδες. ΠΟΤΕ δεν ήταν πραγματικότητα. Και με αυτό εγώ προσωπικά έχω πρόβλημα. Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα που θα είχα αν όλοι σας πιστεύατε ότι οι αρχαίοι Έλληνες είχαν 18 πλοκάμια, ανέπνεαν θειάφι και το έκαναν με τη μάνα τους. Δε μ' ενδιαφέρει αν μια ονειροφαντασία μας κολακεύει ή μας θίγει. Με ενδιαφέρει μόνο η πραγματικότητα.

Ωχ βρε JUNK είσαι αβάσταχτα ορθολογιστής. Ασχολείσαι με θετικές επιστήμες; Δεν μπορώ να δω και να εξετάσω τους αρχαίους Έλληνες ψυχρά ως έναν ακόμα λαό στην παγκόσμια ιστορία. Απο τη στιγμή που τους θεωρώ πρόγονους μου η κριτική μου θα στερείτε λιγάκι αντικειμενικότητας. Φυσικό είναι αυτό.

Cybermaster παίξε πιο πέρα εδώ μιλάμε σοβαρά.

EΛΛΑΣ = ΕΛ-ΛΑΣ = ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2004, 06:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
απορώ πώς γίνετε αυτό...από την στιγμή που σε κάποιο άλλο θέμα υποστήριξες πως η αλήθεια (εάν δεν κάνω λάθος) είναι κάπου στην μέση. Δεν περίμενα να είσαι τόσο ακραίος όσο η απόψεις του junk που σε κάλυψαν.
Λοιπόν, για να μην μπερδευόμαστε. Οταν είπα οτι με κάλυψε ο junk95, αναφερόμουν στις "μικρές λεπτομέρειες" που παραθέτει και οι οποιες είναι άμμεση απάντηση στα λεγόμενα του Loco.

Όσο για το ακραίον της υπόθεσης· μπορει ο junk95 να εκφράζει τι απόψεις του με ακραίο, για κάποιους, ίσως τρόπο αλλα οι ίδιες οι απόψεις του δε μου φαίνονται και τόσο ακραίες.

Μη βιαζεσαι να βγάζεις συμπεράσματα



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2004, 07:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kost,
Όταν βάζεις σύμβολα μπροστά σου, σύμβολα θα βλέπεις. Θα ψάχνεις τον εαυτό σου και δε θα τον βρίσκεις...
quote:
η Ζωή χρειάζεται τα Σύμβολα για να γίνει πιο κατανοητή,πιο ανθρώπινη,πιο "ζωντανή"
Πιο κατανοητή θα γίνει αν προσπαθήσεις απο μονος σου, χωρις ετοιμη "φιλοσοφική" τροφή· αν τη βιώσεις χωρίς νοητούς περιορισμούς.

Πιο ανθρώπινη θα γίνει· Γιατί η μόνη βάση θα 'σαι εσύ, ο άνθρωπος, κι όχι κατι ή καποιος που θεοποίησες. Γιατί τότε η ένωση θα συμβεί με τους συνανθρωπους σου κι όχι με νεκρά συμβολα που νομίζεις πως σου μοιάζουν.

Πιο ζωντανή θα είναι· μετά απο τέτοια λύτρωση, σε τέτοια ελευθερία, πατώντας με απόλυτη δύναμη και σταθερότητα στα πόδια σου, η ζωντάνια που θα νιώθεις θα είναι απαράμιλλη! Κι επιτέλους θα νιώθεις ετοιμος να δημιουργήσεις κι όχι ν'αναμασήσεις.

quote:
Εγώ προσωπικά δεν δηλώνω απολύτως τίποτα.
Ουπς! Μολις έκανες τη πρώτη σου δήλωση



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2004, 07:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α! Πάνο θα 'θελα να σου ψιθυρίσω και κάτι ακόμα·
Όλοι μες στην αντίφαση είμαστε, αλλα μην το πεις πουθενά...σσσσσςςς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2004, 09:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΚΟΣΤ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΟΣΤ ΓΙΑΤΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΑΠΕΥΘΕΙΝΕΤΑΙ....

ΠΡΟΦΑΣΙΖΕΣΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ:

quote:
Αυτό που έγραψα το διάβασες ή βλέπεις μόνο αυτά που θέλεις να δεις?Έγραψα εγώ πουθενά ότι ο Μπους αποφασίζει?Αλίμονο.Πρέπει να είναι κάποιος εντελώς ηλίθιος για να πιστεύει ότι οι αποφάσεις παίρνονται από αυτό το μογγολάκι που λέγεται Μπους.Εγώ έγραψα "Η κυβέρνηση Μπους".Έχει τεράστια διαφορά.
Και εγώ έχω γράψει ότι και ο Κέρι ενδεχομένως να έκανε ακριβώς τα ίδια, όμως οι γνωστοί άγνωστοι του παρασκηνίου ήθελαν να παραμείνει η ίδια κυβέρνηση η οποία ήταν 100% του χεριού τους.

EΝΩ ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΨΕΙΣ ΤΟ ΕΞΗΣ:

quote:
Πριν από λίγες ημέρες το Fyrom ονομάστηκε Μακεδονία.Η απόφαση αυτή βγήκε την επόμενη μέρα των αμερικάνικων εκλογών.Ήταν λοιπόν η ΠΡΩΤΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ της κυβέρνησης μετά την επανεκλογή της.Η απόφαση αυτή βέβαια είχε βγει προ πολλού όμως την ανέβαλλαν για μετά τις εκλογές διότι φοβήθηκαν το ισχυρό Ελληνικό στοιχείο των ΗΠΑ το οποίο θα "τιμωρούσε" με την ψήφο του την κυβέρνηση Μπους.

STHN SYNEXEIA LES TO ΤΑ ΕΞΗΣ:

quote:
δεδομένα εκείνης της εποχής ήταν εντελώς διαφορετικά από τα σημερινά και η κάθε εποχή ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΜΑ.Μιλάμε για την αρχαία εποχή του Κριού,εκεί που ο πόλεμος ήταν η ανώτερη Ηθική και για να είμαι ακριβέστερος ο πόλεμος τότε ήταν Η ΜΟΝΗ ΗΘΙΚΗ.

ΔΛΔ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΟΤΙ Ο ΑΛΕΚΟΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΗΘΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕ ΜΕ ΜΙΑ ΗΘΙΚΑ ΕΜΠΝΕΥΣΜΕΝΗ ΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΩΣΤΑ???

quote:
Εάν εσύ ο Cybermaster διακτινιζόσουν στην αρχαιότητα

ΝΑ ΕΚΑΝΑ ΤΙ??? ΜΑ ΔΙΑΚΤΙΝΙΖΟΜΟΥΝ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΜΕ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΛΕΜΕΤΑΦΟΡΑ??? (OK THAT'S BLACK HUMOR SORRY DUDE!?!)

quote:
Και κάτι άλλο,ακόμα και το Κοράνι(που είναι η Βίβλος όσων λαών "σφάχτηκαν" από τον Αλέξανδρο) αναφέρει το Μακεδόνα ως Θεό.

ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΚΟΡΑΝΙ????
ΩΡΑΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΔΙΑΒΑΣΕ:
" ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΣΑΣ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΕΠΙΤΕΘΕΙΤΕ ΠΡΩΤΟΙ. Ο ΘΕΟΣ ΜΙΣΕΙ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΙΘΕΜΕΝΟΥΣ. ΣΚΟΤΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΣΑΣ ΠΑΝΤΟΥ ΟΠΟΥ ΤΟΥΣ ΒΡΙΣΚΕΤΕ. ΔΙΩΞΤΕ ΤΟ ΦΩΣ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΣΑΣ ΕΔΙΩΞΑΝ. Ο ΚΥΝΔΙΝΟΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΟΝΟ. ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΑΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΤΕΜΝΟΣ ΧΑΡΑΜ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΣΑΣ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ. ΑΝ ΣΑΣ ΕΠΙΤΕΘΟΥΝ ΚΟΛΥΜΠΗΣΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟΥΣ . ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΤΑΜΟΙΒΗ ΠΟΥ ΧΡΩΣΤΑΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΠΙΣΤΟΥΣ. "
ΑΝ ΕΣΥ ΛΟΙΠΟΝ ΘΕΛΕΙΣ ΑΠΛΑ ΝΑ ΑΠΟΜΟΝΟΣΕΙΣ ΜΙΑ ΕΚΦΑΡΑΣΗ ΤΟΥ ΚΟΡΑΝΙΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΝΣΤΕΡΝΙΣΤΕΙΣ ΤΟΤΕ ΜΑΘΕ ΜΕΡΙΚΑ ΑΚΟΜΑ (ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΗΔΗ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ)

quote:
Εδώ αν πας σήμερα στο Αφγανιστάν και τον Καύκασο θα βρεις τόσους λαούς που κυριολεκτικά ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ το Μακεδόνα και που δηλώνουν με μεγάλη περηφάνια ότι είναι απόγονοί του.

2500 χρόνια μετά και ακόμα τον λατρεύουν,όλοι αυτοί που οι πρόγονοί τους σφάχτηκαν από τον αιμοσταγή στρατηλάτη!

Ο Αλέξανδρος είναι ήρωας ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ.Εάν η ταινία γελιοποιήσει τον Αλέξανδρο τότε όλοι οι λαοί πρέπει να νιώσουν θιγμένοι και όχι μόνο εμείς.



ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ.....

quote:
Ο Ήλιος είναι το αστέρι της Ζωής.Ταυτότητα.
Ο Αλέξανδρος είναι το σύμβολο του Ήλιου.Δεύτερη ταυτότητα.
Ο Αλέξανδρος είναι το σύμβολο της ίδιας της Ζωής.Αξίωμα.


ΜΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΗΣ ΧΑΜΕΝΗΣ ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΙΑ ΖΩΗΣ....

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΚΟΣΤ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΤΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΧΕ Η ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΑΛΕΚΟΥ????

ΤΩΡΑ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ

quote:
οι ελληνες ειναι ακομη στο νηπιαγωγειο της εθνικης συνειδησης....
καποτε υποσχεθηκα στον εαυτο μου να αγωνιστω για την υπερτατη αληθεια/αυτη που ειναι πανω απο τη ζωη + το θανατο(μονο τοτε ειναι μια αληθεια υπερ ανω ολων..)
καποτε ενοιωσα ενα σκιρτημα μυστηριωδες καθως η γαλανολευκη κυματιζε στον γαλανο ουρανο..
ετσι ειναι ακομη.-



ΤΙ ΠΟΙΑΣ???? ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ??? Α ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
ΕΚΤΩΣ ΑΟΠ ΤΟ ΝΑ ΚΟΚΟΡΕΥΟΜΑΣΤΕ ΔΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΠΤ ΑΛΛΟ ΔΗΘΕΝ ΜΕΓΑΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΚΑΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑ!!!
ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΣΑ ΜΟΥ???
ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΑΜΑ ΓΕΝΝΙΟΣΟΥΝ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΔΝ ΘΑ ΣΕ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΤΑ ΙΔΙΑ????
ΚΟΙΜΗΘΗΤΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΣΙΕΣ ΠΑΤΡΙΩΤΑΡΕΣ ΜΟΥ....

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2004, 16:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και κάτι άλλο,ακόμα και το Κοράνι(που είναι η Βίβλος όσων λαών "σφάχτηκαν" από τον Αλέξανδρο) αναφέρει το Μακεδόνα ως Θεό.

1) Το Κοράνι δεν είναι η Βίβλος των λαών που "σφάχθηκαν" από το Μ. Αλέξανδρο. Οι πρώτοι μουσουλμανικοί λαοί προφανώς και έχουν καταγωγή
και από Πέρσες, Βαβυλώνιους κλπ αλλά σε γενικές γραμμές δε ζούσαν στο 300π.Χ. ενώ είχανε 630μ.Χ., παρ' όλο που το αντίθετο "προφανώς" θα μας βόλευε αλλά βλέπεις η πραγματικότητα είναι κακό σπυρί στον κ...

2) Ακόμα και αν κάποιος είναι τελείος άσχετος από Ισλάμ, ξέρει ότι το
Α και το Ω αυτής της θρησκείας είναι ότι "Ένας είναι ο Θεός και ο
Μωάμεθ είναι ο προφήτης του". Δεν υπάρχει χώρος για άλλους θεούς στο
Κοράνι, όσο και αν το αντίθετο θα εξύψωνε το εγώ κάποιων.

3) Για την ακρίβεια το Κοράνι περιγράφει τον Αλέξανδρο ως πιστό μουσουλμάνο(!) που έζησε μέχρι τα πολύ βαθιά γεράματα(!!) -είναι μάλιστα από τα πιο διαφημισμένα λάθη του Κορανίου, κάτι σαν το "η γη είναι 5000 χρόνων της Βίβλου"- πράγμα που
αποδεικνύει ότι για τον Αλέξανδρο πραγματικά κάθε λαός στον πλανήτη πιστεύει ό,τι να 'ναι.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2004, 22:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry Pratchett

Πόσο δίκαιο έχει!!! Μερικές φορές η Real stupidity παίρνει και Cyber μορφή.

EΛΛΑΣ = ΕΛ-ΛΑΣ = ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2004, 23:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Real stupidity παίρνει και Cyber μορφή.

ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΣ ΣΕ LIFE ΜΟΡΦΗ ΣΟΥ ΜΙΛΑΕΙ O "CYBER"MASTER

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2004, 23:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδιά.

1900 αναφέρεσαι στον Αυτοκαθορισμό και υποτιμάς τον Ετεροκαθορισμό.Αγαπάω τον Ηράκλειτο και προσκυνάω αυτό που είπε,ότι "Για όλα όσα με προβληματίζουν ρώτησα τον εαυτό μου και εκείνος μου απάντησε" όμως 1900 ο εαυτός μας από μόνος του δεν αρκεί.Πολλές φορές η Αφύπνισή μας προκαλείται από εξωτερικές επιδράσεις.Πολλές φορές χρειάζεται να ταρακουνηθούμε έξωθεν για να ξυπνήσουμε.Για θυμήσου τις αγαπημένες σου ταινίες,τα αγαπημένα τραγούδια και βιβλία,θυμ'ήσου κάποια λόγια δικών σου ανθρώπων,πόσο σε πλούτισαν και με πόση δύναμη σε γέμισαν.

Τα Πρότυπα χρειάζονται ώστε να ενεργοποιήσουμε το δικό μας Πρότυπο.

Ο ίδιος ο Αλέξανδρος η στιγμή που Αφυπνίστηκε είναι όταν άνοιξε τη Βίβλο και αντίκρυσε τον Αχιλλέα.Μόνο τότε κατανόησε την αποστολή του.Το Πρότυπο του Αχιλλέα δεν μπορούσε να φύγει από το μυαλό του,το πρότυπο του Αχιλλέα τον καθοδηγούσε σε όλη τη ζωή του.Επομένως,δεν είναι κακό να δοξάζουμε κάποια Πρότυπα.


Cybermaster αυτά που έγραψα περί Μπους ήταν σαφέστατα και απορώ που βρίσκεις την αντίφαση.Το έγραψα καθαρά,άλλο "ο Μπους" σκέτο και άλλο
"η κυβέρνηση Μπους",έχει μεγάλη διαφορά.Ο Μπους είναι η μαριονέτα και τίποτα παραπάνω.


Σχετικά με την Ηθική που ανέφερα μάλλον δεν με κατάλαβες.Είπα ότι η κάθε εποχή δίνει ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ στη λέξη Ηθική.Στην αρχαιότητα Ηθική σήμαινε κατά κύριο λόγο πολεμική Αρετή,δηλαδή Ανδρεία.Σήμερα βρισκόμαστε σε άλλη εποχή επομένως τα Ηθικά πρότυπα είναι διαφορετικά,επομένως είναι αδύνατο να ισχύει ακόμα το πρότυπο του ανδρείου πολεμιστή διότι οι πόλεμοι έχουν πλέον λήξει (στη Δύση).Όμως η έννοια της Αρετής είναι αιώνια και συνεπώς η σημερινή Αρετή δεν αφορά τον πόλεμο αλλά αφορά άλλες έννοιες.

Και σου ξαναλέω,εάν πήγαινες με αυτά τα μυαλά στην αρχαιότητα(υποθετικά μιλάμε,μην τα παίρνεις όλα τοις μετρητοίς) και έβρισκες τον Αλέξανδρο και του έλεγες "είσαι κακός άνθρωπος διότι σκότωσες χιλιάδες ανθρώπους" τότε το γέλιο που θα έριχναν θα το θυμόντουσαν για χρόνια.Το Σωκράτη τον θυμάσαι?Ο Σωκράτης όχι μόνο πήρε μέρος σε (επεκτατικούς) πολέμους αλλά ΑΡΙΣΤΕΥΣΕ κιόλας σκοτώνοντας αρκετούς και διασώζοντας τον Αλκιβιάδη.Και μιλάμε για το Σωκράτη,ΤΟΝ ΟΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΑΡΕΤΗΣ.Και μη μου αναιρέσετε και το Σωκράτη διότι θα φουντάρω στο γκρεμό.

Σχετικά με το ερώτημα που θέτεις.Ο χαρακτήρας της εκστρατείας του Αλέξανδρου ήταν καθαρά επεκτατικός.Ευχαριστημένος?'Ομως η έννοια της Επέκτασης έχει τεράστιο βάθος και αυτή τη στιγμή για να είμαι ειλικρινής ψιλοβαριέμαι να κάνω ολόκληρη ανάλυση της λέξης Επέκταση.Το μόνο πράγμα που θα πω είναι το εξής και ο νοών νοείτο,όταν μία Δύναμη γιγαντώνεται και θεριεύει τότε η Επέκτασή της είναι μία τεράστια αναγκαιότητα για αυτήν.Δεν λέω ότι είναι Καλό απλά λέω ότι είναι Ανάγκη.Αυτό είναι νόμος της Φύσης και δεν νομίζω ότι κάποιος από εμάς έχει τα κότσια να αμφισβητήσει τη Φύση και τους θεούς.Εξάλλου για τη φύση και τους θεούς δεν υπάρχουν οι αστείοι όροι καλό-κακό.
Είναι όμως και το άλλο,ο Αλέξανδρος είχε ως τελικό σκοπό την Ειρήνη όλων των λαών,και αυτό θα το πετύχαινε με την επιβολή ενός παγκόσμιου Νόμου.Μία Γη,Ένας Νόμος,Ένας Βασιλιάς,αυτό είναι το δόγμα.Όπως λέει και ο Πλούταρχος,εάν δεν είχε πεθάνει νέος θα το είχε όντως καταφέρει.


Junk το "θεός" το έγραψα από κεκτημένη ταχύτητα και εννοούσα θεικός άνθρωπος.Ο μονοθεισμός του Ισλάμ είναι αυτονόητος.Με αυτό που έγραψα ήθελα να δείξω ότι όλοι αναγνώρισαν (και για αιώνες μετά) την "θεικότητα" και ανωτερότητα αυτού του άντρα και του πολιτισμού που έφερε.Και είναι λογικό να τον παρουσιάζουν όπως θέλουν αυτοί,1)επειδή ο ίδιος ο Αλέξανδρος υιοθέτησε πολλές από τις συνήθειες των Ανατολικών(και αυτό ήταν το μεγάλο σφάλμα του) και 2)διότι είναι η μοίρα όλων των μεγάλων αντρών να τους τραβάνε άλλοι από δω άλλοι από εκεί και ο καθένας να προσπαθεί να τον παρουσιάσει ως "δικό του".Και η επερχόμενη ταινία θα δώσει στον ήρωα μία αμερικάνικη χροιά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 16:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1900 αναφέρεσαι στον Αυτοκαθορισμό και υποτιμάς τον Ετεροκαθορισμό
Όχι. Αλλά αντιλαμβάνομαι και πιστεύω οτι οι εξωτερικές επιδράσεις δε προερχονται αποκλειστικά απο προτυπα-συμβολα· ο κόσμος είναι μεγαλύτερος.
Ακόμη πιστεύω οτι η αφύπνιση μπορεί να προέλθει κι απ' την απομυθοποίηση αυτων των συμβολων



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 16:23:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Μπους είναι η μαριονέτα και τίποτα παραπάνω.


SE AYTO ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΑ...

quote:
Σχετικά με την Ηθική που ανέφερα μάλλον δεν με κατάλαβες.Είπα ότι η κάθε εποχή δίνει ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ στη λέξη Ηθική.Στην αρχαιότητα Ηθική σήμαινε κατά κύριο λόγο πολεμική Αρετή,δηλαδή Ανδρεία.Σήμερα βρισκόμαστε σε άλλη εποχή επομένως τα Ηθικά πρότυπα είναι διαφορετικά,επομένως είναι αδύνατο να ισχύει ακόμα το πρότυπο του ανδρείου πολεμιστή διότι οι πόλεμοι έχουν πλέον λήξει (στη Δύση).Όμως η έννοια της Αρετής είναι αιώνια και συνεπώς η σημερινή Αρετή δεν αφορά τον πόλεμο αλλά αφορά άλλες έννοιες.


ΚΟΙΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΤΟ ΠΩ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΛΕΜΕ ΤΟΝ ΑΛΕΚΑΚΗ ΗΡΩΑ ΟΚ?
ΔΛΔ ΤΟΝ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΠΡΟΤΥΠΟ ΣΩΣΤΑ???
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΖΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΣΩΣΤΑ???
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ???
ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ ΤΗΝ ΑΝΔΡΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΦΥΙΑ ΤΟΥ???
ΘΕΛΟΥΝ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΜΙΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΟΗΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΧΑΣΑΠΗ ΑΛΕΚΟΥ.....

quote:
Σχετικά με το ερώτημα που θέτεις.Ο χαρακτήρας της εκστρατείας του Αλέξανδρου ήταν καθαρά επεκτατικός.Ευχαριστημένος?

ΑΠΟΛΥΤΩΣ....


quote:
Το μόνο πράγμα που θα πω είναι το εξής και ο νοών νοείτο,όταν μία Δύναμη γιγαντώνεται και θεριεύει τότε η Επέκτασή της είναι μία τεράστια αναγκαιότητα για αυτήν.Δεν λέω ότι είναι Καλό απλά λέω ότι είναι Ανάγκη.

ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΡΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΒΑΛΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΞΕΝΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ???

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 17:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Σχετικά με το ερώτημα που θέτεις.Ο χαρακτήρας της εκστρατείας του Αλέξανδρου ήταν καθαρά επεκτατικός.Ευχαριστημένος?'Ομως η έννοια της Επέκτασης έχει τεράστιο βάθος και αυτή τη στιγμή για να είμαι ειλικρινής ψιλοβαριέμαι να κάνω ολόκληρη ανάλυση της λέξης Επέκταση.Το μόνο πράγμα που θα πω είναι το εξής και ο νοών νοείτο,όταν μία Δύναμη γιγαντώνεται και θεριεύει τότε η Επέκτασή της είναι μία τεράστια αναγκαιότητα για αυτήν.Δεν λέω ότι είναι Καλό απλά λέω ότι είναι Ανάγκη.Αυτό είναι νόμος της Φύσης και δεν νομίζω ότι κάποιος από εμάς έχει τα κότσια να αμφισβητήσει τη Φύση και τους θεούς.Εξάλλου για τη φύση και τους θεούς δεν υπάρχουν οι αστείοι όροι καλό-κακό.


Αναρωτιέμαι γιατί όλα αυτά τα ωραία λόγια μας έρχονται στο μυαλό όταν πρέπει να εξηγήσουμε το απλό γεγονός ότι ένας μεγαλομανής Έλληνας αποφάσισε να κατακτήσει όλον τον κόσμο, ενώ αντιθέτως στην περίπτωση π.χ. των ΗΠΑ ή του Γ΄ Ράιχ δε δυσκολευόμαστε να αναγνωρίσουμε ταπεινά ελατήρια και μεγαλομανία. Γιατί η έννοια της επέκτασης έχει τεράστιο βάθος, είναι φυσική αναγκαιότητα κλπ όταν επεκτείνεται "η Ελλάδα", ενώ είναι τα πράγματα είναι απείρως πιο απλά (και αρνητικά) όταν π.χ. επεκτείνεται η Τουρκία;

quote:

Είναι όμως και το άλλο,ο Αλέξανδρος είχε ως τελικό σκοπό την Ειρήνη όλων των λαών,και αυτό θα το πετύχαινε με την επιβολή ενός παγκόσμιου Νόμου.

Στο δικό μου βιβλίο ισχύει ότι
Fighting for peace is like f.u.c.k.i.n.g for virginity. Είτε το κάνει ο Τζορτζ, είτε ο ΑλΕqsαντρος.

quote:

Μία Γη,Ένας Νόμος,Ένας Βασιλιάς,αυτό είναι το δόγμα.Όπως λέει και ο Πλούταρχος,εάν δεν είχε πεθάνει νέος θα το είχε όντως καταφέρει.

Αν ήξερε πόσο μεγάλη είναι η Γη δε θα το είχε καν προσπαθήσει. Και μεταξύ μας, ευτυχώς που δεν τσάντισε τους Τουρανούς και τους Κινέζους 1000 χρόνια νωρίτερα απ' ό,τι έπρεπε γιατί τότε πολλά πράγματα θα ήταν πάρα πολύ διαφορετικά.

quote:

2)διότι είναι η μοίρα όλων των μεγάλων αντρών να τους τραβάνε άλλοι από δω άλλοι από εκεί και ο καθένας να προσπαθεί να τον παρουσιάσει ως "δικό του".Και η επερχόμενη ταινία θα δώσει στον ήρωα μία αμερικάνικη χροιά.

Σωστό αυτό. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί:
α) Εμείς αποτελούμε εξαίρεση και έχουμε τη μόνη "ακριβή" (αν θες) εικόνα του ΜΑ.
β) Είναι εθνικό ζήτημα το τι εικόνα έχει ο καθένας για το ΜΑ.

Μήπως γιατί εκεί έξω κι εδώ μέσα οι 9 στους 10 φιλοσοφούντες είναι στην πραγματικότητα κομπλεξικοί καφενόβιοι;

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 23:40:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανέφερα τη παντοδύναμη λέξη Ανάγκη και μου φαίνεται ότι είναι ελάχιστοι οι άνθρωποι που μπορούν να κατανοήσουν το βαθύ νόημα αυτής της λέξης.
Είμαστε οι κοντινότεροι απόγονοι των αρχαίων κι όμως τα κορυφαία διδάγματά τους τα αγνοούμε, διδάγματα όπως το σοφό "Στην Ανάγκη πείθονται και οι θεοί".

Ας μην ξεφεύγω.O πόλεμος είναι αναπόφευκτος,αυτό ελπίζω ότι ΟΛΟΙ μπορούμε να το κατανοήσουμε,είτε είμαστε καφενόβιοι(όπως εγώ) είτε ψαγμένοι και ορθολογιστές(όπως εσείς Cybermaster και Junk).

Φίλε Junk,το Fighting for peace πρώτος το έχει αναφέρει ο Αριστοτέλης,ένας άνθρωπος που η νοημοσύνη του ήταν τριπλάσια από τη δική σου και τη δική μου μαζί.
Αυτός εξάλλου είναι ο λόγος που αγαπώ φιλοσόφους όπως ο Αριστοτέλης,διότι έχουν το χάρισμα να σκέφτονται σε βάθος χρόνου καθώς και να νοούν τις μακριές αλυσίδες της αιτιότητας,μακριά από απλοικές και επιφανειακές κρίσεις τύπου "ο πόλεμος είναι κακός","ο αλέξανδρος είναι χασάπης".Οι φιλόσοφοι δεν σκέφτονται σαν το Λάκη.Ο Λάκης σκέφτεται με το συναίσθημα και γι'αυτό παπαγαλίζει τους όρους καλό-κακό αδυνατώντας να ξεφύγει από αυτούς τους όρους οι οποίοι αποτελούν τη βάση της διανόησής του.Ο φιλόσοφος προσπαθεί να νοήσει τη Φύση και τους θεούς και γι'αυτό αναγνωρίζει τη φοβερή έννοια της Αναγκαιότητας.Όσο για τον πόλεμο αναγνωρίζει ότι ο πόλεμος είναι το αναγκαίο κακό, η αναγκαία εκτόνωση των μεγάλων δυνάμεων.
Ο Ορθός Λόγος προστάζει ότι "ο πόλεμος είναι Ανάγκη","ο πόλεμος γίνεται για χάρη της ειρήνης" και ελπίζω να το εμπεδώσαμε αυτό.

Μιλάμε για επεκτάσεις.Υπάρχουν επεκτάσεις και επεκτάσεις.Πχ. η επέκταση του 1919-1922 που είχε σαν σκοπό τη Μεγάλη Ελλάδα έγινε από μαλάκες,από άφρονες πολιτικούς και γι'αυτό ακολούθησε η συντριβή.Επομένως η εν λόγω επέκταση δεν ήταν Ανάγκη αλλά Απωθημένο-Επιθυμία (και γι'αυτό οι θεοί την τιμώρησαν).

Επιμένετε να ξεχνάτε το γεγονός ότι εκείνη την εποχή και επί 200 χρόνια πολεμούσαμε σχεδόν συνέχεια με τους Πέρσες.Υπήρξαν βέβαια και συμμαχίες κάποιων με αυτούς όμως αυτά ήταν φυσιολογικά για την εποχή(εντελώς φυσιολογικά).Επομένως ελπίζω να εμπεδώσαμε ότι δεν του τη βάρεσε ξαφνικά του Alexander να τους καταστρέψει.

Το τρίτο Ράιχ Junk έβαζε ανθρώπους ζωντανούς σε φούρνους και σε θαλάμους αερίων.Το τρίτο ράιχ έκαιγε ανθρώπους ζωντανούς (και όχι μόνο εβραίους,αλλά πολλούς λαούς,και έλληνες).Ελπίζω να εμπεδώσουμε λοιπόν ότι δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δύο περιπτώσεων.


Με ρωτάς Cybermaster τί πρέπει να πάρουμε από τον Αλέξανδρο,πώς πρέπει να παραδειγματιστούμε από αυτόν.Χαίρομαι που με ρώτησες και είναι ίσως το πρώτο σοβαρό ερώτημα που τίθεται.Θα σε παρακαλούσα (και εσένα και το Junk)να εστιαστείτε σε αυτό που θα γράψω (και να μην προσπαθήσετε αμέσως να ψάξετε για αντίλογο).

Όλα είναι έτοιμα για τη μάχη στα Γαυγάμηλα.Οι Πέρσες είναι πολύ περισσότεροι.Οι στρατηγοί του Αλεξάνδρου τον συμβουλεύουν να επιτεθεί νύχτα ώστε να αιφνιδιάσει τον εχθρό αλλά ο Αλέξανδρος είναι ανένδοτος και απαντάει "ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΝΑ ΚΛΕΨΩ ΤΗ ΝΙΚΗ". Να τί κρατάω εγώ από τον Αλέξανδρο,να γιατί ο Αλέξανδρος είναι πρότυπο Αρετής.

Και κάτι τελευταίο.Ο πρωταγωνιστής της ταινίας στις δηλώσεις που κάνει λέει ότι ο Αλέξανδρος ήταν ο Μπους της αρχαιότητας.Δεν τον παρεξηγώ διότι είναι άτομο απαίδευτο.Εάν εσείς επιμένετε να εξομοιώνετε τον Αλέξανδρο με το Μπους ή με κάποιο Τούρκο στρατηγό τότε αυτό σημαίνει ότι και εσείς είστε απαίδευτοι διότι δεν έχετε μάθει να ξεχωρίζετε τις ουσιώδεις διαφορές των ηγετών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πάνος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


95 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 03:29:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πάνος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1900

quote:
Λοιπόν, για να μην μπερδευόμαστε. Οταν είπα οτι με κάλυψε ο junk95, αναφερόμουν στις "μικρές λεπτομέρειες" που παραθέτει και οι οποιες είναι άμμεση απάντηση στα λεγόμενα του Loco.

Όσο για το ακραίον της υπόθεσης• μπορει ο junk95 να εκφράζει τι απόψεις του με ακραίο, για κάποιους, ίσως τρόπο αλλα οι ίδιες οι απόψεις του δε μου φαίνονται και τόσο ακραίες.

Μη βιαζεσαι να βγάζεις συμπεράσματα


από την στιγμή που δηλώνεις πως η απάντηση κάποιου σε έχει καλύψει δίχως να επισημαίνεις η να διαχωρίζεις τα σημεία με τα οποία είσαι αντίθετος ή τα σημεία που διαφοροποιούν της απόψεις σου από της απόψεις άλλου, αυτομάτως και λογικά οδηγούμαι στο συμπέρασμα πως συμφωνείς με όλα όσα είπε ο συνομιλητής σου.
Κάνω λάθος; Άρα, πού η βιασύνη από μέρους μου για την διεξαγωγή συμπεράσματος;

1900

quote:
Α! Πάνο θα 'θελα να σου ψιθυρίσω και κάτι ακόμα•
Όλοι μες στην αντίφαση είμαστε, αλλα μην το πεις πουθενά...σσσσσςςς...

Συνήθως σε αντιφάσεις πέφτουν όσοι σουλατσάρουν στα άκρα. Δεν είναι όλοι μέσα στην αντίφαση 1900. κατά καιρούς ίσως να βρέχονται από το σύνδρομο της αντίφασης αλλά δεν κάνουν σε καμία περίπτωση μακροβούτια.Μην γίνεσαι ακραίος, μην γενικεύεις.

Επίσης παρατήρησε και αυτό το απλοϊκό σχέδιο, πόσο εύκολα έρχονται σε επαφή τα δύο άκρα ενώ η χρυσή τομή - κέντρο νηφάλιας και υγιούς παρατήρησης παραμένει ανέπαφη.

Δεν παρατηρώ καμία διαφορά σε έναν αρνητικό και σε έναν θετικό ''πόλο''και οι δύο χρησιμοποιούν την ίδια λογική για διαφορετικούς αντίθετους σκοπούς. Απλά στην μία περίπτωση η λαβή του μαχαιριού έχει χρώμα μαύρο και στην άλλη λευκό.

Πώς να δει ένας άνθρωπος το φεγγάρι όταν έμαθε να ζει μόνο υπό το φως του ήλιου;
Πώς να δει ένας άνθρωπος τον ήλιο όταν έμαθε να ζει μόνο υπό το φως της σελήνης;

Πρώην ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
Εχέμβροτος επί..ΚολονώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 03:50:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΩΡΑ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ

quote: οι ελληνες ειναι ακομη στο νηπιαγωγειο της εθνικης συνειδησης....
καποτε υποσχεθηκα στον εαυτο μου να αγωνιστω για την υπερτατη αληθεια/αυτη που ειναι πανω απο τη ζωη + το θανατο(μονο τοτε ειναι μια αληθεια υπερ ανω ολων..)
καποτε ενοιωσα ενα σκιρτημα μυστηριωδες καθως η γαλανολευκη κυματιζε στον γαλανο ουρανο..
ετσι ειναι ακομη.-


ΤΙ ΠΟΙΑΣ???? ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ??? Α ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
ΕΚΤΩΣ ΑΟΠ ΤΟ ΝΑ ΚΟΚΟΡΕΥΟΜΑΣΤΕ ΔΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΠΤ ΑΛΛΟ ΔΗΘΕΝ ΜΕΓΑΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΚΑΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑ!!!
ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΣΑ ΜΟΥ???
ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΑΜΑ ΓΕΝΝΙΟΣΟΥΝ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΔΝ ΘΑ ΣΕ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΤΑ ΙΔΙΑ????
ΚΟΙΜΗΘΗΤΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΣΙΕΣ ΠΑΤΡΙΩΤΑΡΕΣ ΜΟΥ....

...:(
να ρωτησω με τη σειρα μου κατι... αγενεστατε μικρε ;

θελεις να το κουβεντιασουμε σε αυτο το επιπεδο;

quote:
ΚΟΙΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΤΟ ΠΩ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΛΕΜΕ ΤΟΝ ΑΛΕΚΑΚΗ ΗΡΩΑ ΟΚ?

;
-επειδη μαλλον ειναι η πρωτη και η τελευταια μου κουβεντα για αυτο.-


θα σου πω λοιπον οτι....
δε σου δινει κανεις το δικαιωμα να χλευαζεις τα πιστευω του αλλου //για το πως νοιωθω για την πατριδα μου-αν μπορω ακομη και να το φωναξω /ειναι δικαιωμα της ελευθεριας μου/που δεν νομιζω να εισαι ικανος να μου στερησεις!/αν εσυ δεν σεβεσαι τον εαυτο σου και υποτιμας τοσο τα συμβολα οσο και τον εαυτο σου αυτο σε κανει αξιο της μοιρας σου και δεν με αφορα/αν ομως θελεις να κουβεντιασεις λαβε υποψιν αυτο που ανεφερες μεν/αλλα δεν καταλαβες:

quote:
ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΡΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΒΑΛΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΞΕΝΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ???

+ κατι σχετικο με το θεμα..
αλλο

quote:
" ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΣΑΣ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΕΠΙΤΕΘΕΙΤΕ ΠΡΩΤΟΙ. Ο ΘΕΟΣ ΜΙΣΕΙ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΙΘΕΜΕΝΟΥΣ.

γιατι λοιπον μου επιτεθηκες//χμ;


τωρα μαλλον Καταλαβες.-


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 04:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ προσωπικά δεν δηλώνω απολύτως τίποτα.Δεν ανήκω σε δαύτους.Όπου ακούω δηλώσεις μου έρχεται αναγούλα και πλέον έχω μάθει να αναγνωρίζω τόσο την υποκρισία όσο και την παροδικότητα των ιδεών τους από 100 χιλιόμετρα μακριά.

Όσο γραφικοί είναι οι ελληναράδες άλλο τόσο και αυτοί που συνεχώς υποτιμούν την έννοια της εθνικής κληρονομιάς.
Επομένως είναι όντως θέμα μεσότητας.

Όσο για εμένα,το μόνο που θέλω είναι να είμαι συνεπής προς τον Εαυτό μου.Μερικές φορές το καταφέρνω,τις περισσότερες αποτυγχάνω οικτρά.Αν αγαπάω τον Αλέξανδρο είναι επειδή τον θεωρώ ως την Ιδέα της Αυτοπραγμάτωσης,δηλαδή της Συνέπειας προς τον Εαυτό.


Πιστεύω πάντως ότι οι ουσιώδεις διαφωνίες μας είναι πολύ λιγότερες των φαινομενικών.



quote:
Πιο κατανοητή θα γίνει αν προσπαθήσεις απο μονος σου, χωρις ετοιμη "φιλοσοφική" τροφή· αν τη βιώσεις χωρίς νοητούς περιορισμούς.

Πιο ανθρώπινη θα γίνει· Γιατί η μόνη βάση θα 'σαι εσύ, ο άνθρωπος, κι όχι κατι ή καποιος που θεοποίησες. Γιατί τότε η ένωση θα συμβεί με τους συνανθρωπους σου κι όχι με νεκρά συμβολα που νομίζεις πως σου μοιάζουν.

Πιο ζωντανή θα είναι· μετά απο τέτοια λύτρωση, σε τέτοια ελευθερία, πατώντας με απόλυτη δύναμη και σταθερότητα στα πόδια σου, η ζωντάνια που θα νιώθεις θα είναι απαράμιλλη! Κι επιτέλους θα νιώθεις ετοιμος να δημιουργήσεις κι όχι ν'αναμασήσεις


ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΝΤΟΣ ΣΟΥ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ//ΠΡΟΣ ΤΙ Η ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΝΤΙΦΑΣΗ;

quote:
Όταν βάζεις σύμβολα μπροστά σου, σύμβολα θα βλέπεις. Θα ψάχνεις τον εαυτό σου και δε θα τον βρίσκεις...


~_~

quote:
Συνήθως σε αντιφάσεις πέφτουν όσοι σουλατσάρουν στα άκρα.

quote:
Ο ήρωας ενός λαού είναι ο σφαγέας κάποιου άλλου

quote:
Επομένως είναι όντως θέμα μεσότητας.



ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ....ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΚΑΠΟΙΩΝ/ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΛΙΓΜΕΝΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ/ΑΦΟΥ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ:ΑΔΥΝΑΤΟΝ:(

Η ΑΠΟΚΛΑΥΨΗ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΣΟΥ..ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΑ ΕΞΩ....
Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΦΤΑΣΤΕ ΜΑΚΡΥΑ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΕΔΑΦΗ ΜΑΚΡΥΝΑ....

ΣΚΕΨΟΥ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ....ΣΑΝ ΤΑΞΙΔΙ ΕΝΤΟΣ....ΠΟΣΟ ΜΑΚΡΥΑ ΤΟΥ ΘΑ ΧΕ ΦΤΑΣΕΙ!
ΚΙ ΥΣΤΕΡΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΝΑ Κ*Λ*Π*Δ* ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΠΕΡΙ ΠΑΤΡΙΔΟΣ...

ΑΙ ΣΙΧΤΙΡ! ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 04:12:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-----ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ ΛΟΓΩ ΤΥΧΑΙΑΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ:)

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΧΕ! :Ρ

Ε.. ΛΟΙΠΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΚΑΛΑΘΑΚΙ ΤΟΥ ΜΠΑΡΜΠΑ ΣΤΑΘΗ//ΑΝΤΙ "ΚΟΥΒΑΔΑΚΙ + ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΛΙΑ" //ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΔΑΝΕΙΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΩ Σ'ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΤΑΙ ;....------


ΜΑΥΡΟ ΧΙΟΥΜΟΡ //ΕΞΩ ΣΚΟΤΑΔΙ:Ο

..ΚΟΣΤ ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΗ....Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ//ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ/ΕΠΙΜΟΝΗ ΣΟΥ (ΧΜ...ΔΕΝ ΜΕ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΤΙΜΗΣ ΙΣΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΕΙΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ ΛΟΒΟΤΟΜΗΜΕΝΟΥΣ...

HAVE FUN!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πάνος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


95 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 04:29:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πάνος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε ΑΤΜΑ μην ξεσυνερίζεσαι ένα cyberkid

Έχει πολύ δρόμο ακόμα να διανύσει (εάν ποτέ βρει τον δρόμο). Όχι ώστε να συμφωνήσει μαζί σου, αλλά για να συντονιστεί με τον ε-αυτό του.
(να κάνω μια πρόβλεψη; θα παρεξηγηθεί δίχως να κατανοήσει τι ακριβώς εννοούσα)(διότι ουσιαστικά μόνο επίθεση δεν έκανα εναντίον του)

Πρώην ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
Εχέμβροτος επί..ΚολονώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πάνος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


95 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 04:58:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πάνος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ...να συμπληρώσω κάτι για να μην θεωρηθώ ακραίος.....''έχει πολύ δρόμο να διανύσει'' ώστε να συνειδητοποίηση πως δεν πρέπει να χαρακτηρίζει τόσο εύκολα πρόσωπα και σύμβολα που δεν αντιλαμβάνεται. Αυτό το συμπεραίνω από το μένος και τον θυμό που εκδηλώνει προς το πρόσωπο του Αλεξάνδρου, την ανωριμότητα αλλά και την ανικανότητα η άρνηση διαλόγου που επιδεικνύει επί του θέματος αυτού. Μου θυμίζει τον κλασικό Ελληναρά που υποστηρίζει τα ακριβώς αντίθετα με όμοιο τρόπο.

Προσωπικά δεν θεωρώ τον Αλέξανδρο σφαγέα μα ούτε και απελευθερωτή η ήρωα και αυτό διότι είτε γιατί δεν έχω μελετήσει αρκετά, είτε γιατί δεν έχω εμβαθύνει στον συμβολισμό του.

Όπως και να έχει πάντως, άσχετος με το θέμα δεν είμαι, απλά δεν βιάζομε να δώσω την – η την + μου ψήφο.

Πρώην ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
Εχέμβροτος επί..ΚολονώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 07:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είναι όλοι μέσα στην αντίφαση 1900. κατά καιρούς ίσως να βρέχονται από το σύνδρομο της αντίφασης αλλά δεν κάνουν σε καμία περίπτωση μακροβούτια.Μην γίνεσαι ακραίος, μην γενικεύεις.

Η γνώμη μου είναι οτι ο άνθρωπος είναι απο φύση του αντιφατικό ον.
Εσυ λες οτι δεν είναι όλοι έτσι κι οτι είμαι ακραίος· γνώμη σου.
Τι να κάνουμε;! Δε γίνεται να συμφωνούμε πάντα!
Συγγνώμη αν γενικεύοντας σε πρόσβαλλα.
Να 'σαι καλά




Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gusotos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 12:07:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gusotos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΣΑΠΑΚΛΑΣ.....ΣΦΑΓΕΑΣ.....

ΠΟΙΟ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΡΡΙΑΝΟ Η ΕΣΤΩ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑ?

ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΨΗ.

ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ....ΕΙΔΑ ΣΤΗΝ TV, ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΕΝΑ TOPIC, ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΑΠΟ ΕΝΑ SITE......

ΑΝΤΕ ΞΕΣΤΡΑΒΩΘΕΙΤΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ.

ΤΟΛΜΑΕΙ ΚΑΙ ΒΛΑΣΦΗΜΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ Ο ΚΑΘΕ ΗΜΙΜΑΘΗΣ.

ΝΑ ΕΜΝΕ ΕΝΑΝ ΡΑΣΙΟΠΟΥΛΟΝ Σ' ΟΡΜΑΝ ΑΠΕΣ ΠΟΥΛΟΠΟΝ
ΜΟΙΡΟΛΟΓΟΥΝ ΤΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
ΚΛΑΙΓΝΕ ΤΑ ΜΑΝΑΣΤΗΡΕΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy