ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 18:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέχασα να αναφέρω ότι αν δε φορέσουμε διεθνιστούλικες παρωπίδες και δούμε τα πράγματα με το σωστό ελληνικό τρόπο, ο Αστερίξ είναι ξαδερφάκι του Μεγαλέξανδρου. Μαζί με όλους τους Γάλλους.

Διαφωνείτε; Κι όμως ο Γαλάτης (γενάρχης των Γαλατών) ήταν γιος του Πολύφημου και της Νηρηίδας Γαλάτειας. Η Γαλάτεια τώρα ήταν κόρη του Νηρέα και αδερφή της Θέτιδας, μαμάς του Αχιλλέα. Άρα τι τον έχουνε τον Αχιλλέα οι Γαλλοι;

Θείοοοοοοο!

Και το Μεγαλέξανδρο (που ήταν δισέγγονο του Αχιλλέα);

Ξαδερφάκιιιι!

Όπερ έδει δείξαι.

Σαν ενδιαφέρουσα παρενέργεια, οι Γαλλοι είναι Έλληνες.

Θα μου πεις οι Γάλλοι είναι κυρίως Φράγκοι, δηλαδή γερμανικά φύλα που εκλατινίστηκαν και απορρόφησαν τους Γαλάτες. No pb! Το έχουμε πει και παλιότερα ότι οι Λατίνοι ήταν Τρώες άρα Έλληνες (αλλιώς πως συνενογιόσαντε Έλληνες και Τρώες και γιατί ο Πρίαμος μιλάει ελληνικά, ΕΕΕΕ;). Ε είναι και λίγο Γερμανοί, τι να κάνουμε; Εμείς οι Έλληνες δεν έχουμε τέτοια ρατσιστικά κολλήματα, το λένε και τα γονίδιά μας.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 20:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οδηγώντας τα τελευταία χρόνια ένα Νισσάν , και παρόλο ότι με εξυπηρετεί ,ούτε μια στιγμή δεν μου φανέρωσε το μεγαλείο του Ιαπωνικού πνεύματος....

Gaidouri sou fanerose Elliniko megaleio?

Ego file apo Kaspia - den kano moko.
Diko mou progono Atilla Tzenkis Timour pio gamatoi apo diko sou!

Diko sou progono adelfi stinei kolaraki.

Esy zilepsei diko mou progono.


ΥΓ. Amaxi efevrei evropaio oxi giaponezo...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 20:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καθετί στο οποίο εναντιώνεσαι, μπορεί να επαναδιατυπωθεί με τρόπο τέτοιο ώστε να υποστηρίζεις κάτι. Αντί να είσαι κατά του πολέμου, καλύτερα να είσαι υπέρ της ειρήνης. Αντις να εισαι εναντιον του κακου Ελληνα και να φωναζεις τον Αλεξανδρο Αρειανο , καλύτερα να βλεπεις και το καλό .

.

Μια ιστοσελιδά , παρόλο που είναι στα αγγλικα από μη Ελληνα (που σεβεταί τουλαχιστόν τον ελλήνισμο) http://www.1stmuse.com/frames/

Τωρά για να μεν σας περιπαιζώ μπορεις να δηλώνεις οτι σκατα θελεις και να θαυμάζεις οτί σκατά θελεις , αν θεωρείς τα σκατά ωραιά . Αν ο αλλός αρχίζει να περιπαιζεί για ότι βρισκεις θαυμαστό οπιος και αν είσαι δημιουργιείται προβλήμα μη σεβασμός πρώτα του αλου και μετά αυτο που θαυμάζει . Αν βλέπεις αγνοιά στον αλλό προσπαθά τούλαχιστον βρείς την δική σου αγνοια.


Φυσικά υπάρχει και το αλλό " αν είστε καταθλυπτυκοι πως να πολεμήσετε"
Σωστό μεν αλλά μονόπλευρό δε . _

Απόψη μου , ο Κοστ βλέπει το θεμα λίγο μακρά , και ξεφευγει από το συμφερόν . Μήπως πρεπει να νοιαζώμαι και για τους ανθρωπους που πεθαίνουν στο Σουδαν ; .


Όπως και στο Ιρακ που η υπερδυναμή ... Εδείξε την δυναμή της . Ο Αλεξανδρός με τόση δύναμή , παρόλο που είχε και αυτός γινει δούλος της . Κάποτε παρεμένε και ο Θαυμαστός ηθικός Αλεξανδρος . Εκτός από τα αλλά πρόσωπά του.

Φυσικά οι τότε εποχές περάσαν , αυτός που τωρά διαιρει και κατακτά είναι αλλός . Και αυτός δεν εξαπλωνει και τον πολιτισμό του . Μαλλόν το συμφερον του


Αρά Παρόλα τα αρνητικά του μεγάλου Αλεξανδρου , υπάρχουν και τα θετικά , που αυτα πιστευώ κανουν τον Αλεξανδρο "Μεγα".


Ποτε μην περιμαίνεις τους αλλούς να σε εγκρινουν

Εγκρινέ εσύ τον εαυτό σου

Το δρομό της λεφθερίας μόνος θα τον διαβαινείς .

Αν τον διαβανούν αλλοί δεν θα ναι δικός σου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 22:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Diko sou progono adelfi stinei kolaraki.

Dikos toy progono megalo tsoutsouni, pidaei diko sou kolaraki kai valei kai voukefala pidaei diko sou kolaraki. Voukefala ellhn, oxi 50% illyrios, opote sou aresei polu..

Telos mporeis valeis kai nissan --eyrwpaiko-- diko sou kolaraki..

An kai nissan den sou aresei, mporei kai olo to forum pidixei diko sou kolaraki..

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 22:47:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


I 'm Big in Japan!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 00:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mporei kai olo to forum pidixei diko sou kolaraki..

Tsantilas, giouzoum.

A, esy POLY ZILEPSEI progono mou, telika.

Ellina to Voukefala?
Ego nomisei alogo.
Den pirazei, progono mou pidixei kai Voukefala.

=========

Μην τσατίζεσαι Ath., χιούμορ κάνουμε, να μην μας φάει το μαύρο σκοτάδι των σκοταδιστών.

Ξέρεις, και το χιούμορ Ελληνική εφεύρεση είναι, πάνω απο 3000 ετών.
Κάνε λίγη υπομονή ακόμα, θα φτάσει και στα τσαντήρια σας.

Δεν χρειάζεται να το ρίξεις (πάλι) στην προσωπικη προσβολή
Μαθε και τίποτα καινούργιο.
Κάτι πιο, πώς να το πούμε -- Ελληνικό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 00:15:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία εικώνα Loco,

κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμιζει...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 00:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
mporei kai olo to forum pidixei diko sou kolaraki..

Tsantilas, giouzoum.

A, esy POLY ZILEPSEI progono mou, telika.

Ellina to Voukefala?
Ego nomisei alogo.
Den pirazei, progono mou pidixei kai Voukefala.

=========

Μην τσατίζεσαι Ath., χιούμορ κάνουμε, να μην μας φάει το μαύρο σκοτάδι των σκοταδιστών.

Ξέρεις, και το χιούμορ Ελληνική εφεύρεση είναι, πάνω απο 3000 ετών.
Κάνε λίγη υπομονή ακόμα, θα φτάσει και στα τσαντήρια σας.

Δεν χρειάζεται να το ρίξεις (πάλι) στην προσωπικη προσβολή
Μαθε και τίποτα καινούργιο.
Κάτι πιο, πώς να το πούμε -- Ελληνικό.




Voukefala 100% ellhniko alogo! Mipws exei apodeixeis oti 50% illyrio 'i oti voukefala elefantas;

--


Εννοείται ότι πρόκειται για humor kynikos, έριχνα πολύ γέλιο την ώρα που έγραφα το προηγούμενο μήνυμα, ελπίζω κι εσύ, ακόμα και να δεν κατοικείς σε τσαντήρι!

Αλήθεια κυνικέ, την πυξίδα την χρησιμοποιείς ακόμα στην Αγγλία όπου βρίσκεσαι;

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 03:16:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά το θέμα αποκτά μιά απρόσμενη πλάκα , και πραγματικά το διασκεδάζω με τον Kynikos...
Το ζήτημα όμως στο Agglia είναι ότι έχουνε αυτοκίνητα πνεύματος.
Τα αυτοκίνητα φιλοσοφούν απο μόνα τους.
Ότι και να λέμε είναι μπούρδες για ταχύτητα, ωφέλιμο φορτίο, επιτάχυνση,κλπ..
Kynikos με έπεισες ότι το αυτοκίνητο είναι πρακτικότερο απο το gaidouri .
Η συμβολή σου στην συζήτηση είναι ανεκτίμητη και σε ευχαριστούμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 12:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νάστε όλοι καλά,

Προς το παρόν αποχωρώ της συζήτησης, όχι γιατί δεν έχει ενδιαφέρον, ή γιατί δεν έχω κάτι να πώ, αλλά για ακριβώς τον αντίθετο λόγο. Δεν με φτάνει ο χρόνος μου για να συμμετέχω όσο θα ήθελα, και προκειμένου να κάνουμε μισές δουλειές...

Φυσικά, όπως θα περιμένατε, η θέση μου παραμένει οτι ο Αλέξανδρος ήταν ένα τεράστιο ΠΝΕΥΜΑ, και οτι δεν έχει την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ σημασία η υποτίθεμενοι "εθνικότητα" της καταγωγής του.

Το ζήτημα του αν οι Μακεδώνες ηταν φιλή που είχε εξελληνιστεί, η απ'εξ αρχής Έλληνες, δεν με πολυενδιαφέρει, το αφήνω στους ιστορικούς και τους αρχαιολόγους. Ο,τι και να ήταν, ήταν Έλληνες τον καιρό του Φίλιππου, end of story.

Το αν οι γιαγιάδες του Αλέξανδρου ήταν Ιλλύριες, όπως φαίνεται να προκύπτει από τις ιστορικές μελέτες πάλι ο θεωρώ άνευ σημασίας (εκτός οτι έχει πλάκα μια και τρελλαίνει τους Ρουμάνους επαρχιώτες που δεν μπορούν πιά να ζήσουν, εκτός κι αν κατάγωνται απ'ευθείας απο τόν "ΕΛΛΗΝΑ" Αλέξανδρο )

Ξαναεπισημαίνω οτι ο Αλέξανδρος ηταν ΑΚΡΙΒΩΣ αυτός που έδειξε (και μάλιστα εδραίωσε) την ιδέα οτι Έλληνας ήταν κάτι πολύ παραπάνω από την καταγωγή.

Λαοί ολόκληροι, από τους Εβραίους της Αιγύπτου μέχρι τις περιοχές των Σελευκίδων άρχισαν να αποκαλλούνται Έλληνες, καί ΝΑΙ, ειναί ΚΑΙ αυτοί ανάμεσα στους πρόγονούς μάς. Όπως και οι αρχαίοι Έλληνες. Όπως και οι Ρουμάνοι επαρχιώτες. Όπως και οι αμίμητοι Βλάχοι (τους οποίους χαίρομαι ιδιαίτερα να έχω σαν προγώνους - εμείς οι Βλάχοι, όπου λάχει). Όπως και οι Αλβανοί (ουπς σόρρυ Αρβανίτες) της Πελοπονήσου και της Ρούμελης. Όπως ακόμα και οι κουτόφραγκοι της Δ' Σταυροφορίας.

ΟΛΟΙ αυτοί είναι πρόγωνοι μας, γι αυτό και είμαστε ωραίοι.
Και αυτή την Έλλαδα, αυτό το μαγικά χωνευτήρι, το χρωστάμε πρώτα απ'όλα στον Μεγαλέξανδρο.

Τέλος, ειδικά για τον think4allu, αφιερώνω το Πνεύμα της Έκστασης


The Spirit of Ecstasy

Φιλικά

kynikos

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 03:02:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τώρα τι θα γένομεν χωρίς βαρβάρους;

---

Εκτιμούμε τον χρόνο σου κυνικέ.. μπορείς να τον αφιερώσεις τώρα σε άλλα θέματα, ίσως στο να κατανοήσεις καλύτερα ότι ΟΛΑ έχουν σημασία και βέβαια η εθνικότητα!

Ίσως θα έπρεπε βέβαια να κάνουμε τον εξής διαχωρισμό .. άλλο πράγμα το παρόν και το μέλλον ενός λαού, το πως αντιλαμβάνεται την ιστορία του και τις παραδόσεις του και άλλο πράγμα η ιστορική αλήθεια.

Το να λέμε επομένως ότι προερχόμαστε από παντού και πουθενά δεν ανταποκρίνεται νομίζω στην αλήθεια. Σε καταλαβαίνω βέβαια γιατί εκεί στα μέρη σου έχετε ως παράδοση .. το αλκοόλ και τα βλέπετε όλα διπλά κ πολλαπλά!

Μία Ελλάδα υπάρχει kynike, μία ιστορία, ένα έθνος, τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο. Όσοι ψάχνουν να βρουν δικαιολογίες και .. ναι μεν αλλά, παραποιούν την αλήθεια.

Και να σου πω και κάτι τελευταίο παραφράζοντας λίγο τον Ντοστογιέφσκι..

Αν μου πουν πως από 'δω είναι η Ελλάδα και από 'κει η αλήθεια, εγώ θα πάω με την Ελλάδα kynike, ενώ εσύ με την αλήθεια. Αυτή είναι η διαφορά μας, καθόλου μικρή..

Έχε γειά εκεί στην ξενιτιά!

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 04:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ με τη σειρά μου θα πω τα πράγματα όπως τα αντιλαμβάνομαι.
Όταν επικαλείται κάποιος "Διεθνιστολογίες" και λοιπές τεχνιέντως κατευθυνόμενες σοφιστείες και ισοπεδισμό ,είναι θύμα των καιρών που θέλουν τους πάντες και τα πάντα φλάτ.
Και μιλάω για "θύμα" χωρίς να εννοώ κάποιον προσωπικά, αλλά κυρίως αναφέρομαι στην "θυματοποίηση" του ανθρώπου όπως αυτή δρομολογείται με τις ισοπεδοτικές θέσεις οργανισμών, φορέων,εταιριών,και γενικά οργανωμένων συμφερόντων.
Σε καμμία περίπτωση δεν θα πρέπει να δεχτούμε το management του Χάρβαρτ σαν την "προχωρημένη" θέση επι των πραγμάτων, διότι πρόκειται περί τεχνικής και όχι ουσίας , ή έστω τέχνης.
Όταν πάψουμε να ακούμε τους τεχνικάριους της "σύγχρονης σοφιστείας" τοτε έχουμε μέλλον.
Πάμε να πιστέψουμε ότι τα γεγονότα διαδραματίζονται με ιλιγγιώδεις ταχύτητες, και νομίζουμε ότι αυτό είναι ο πολιτισμός.
Ένας πολιτισμός με χάρτινα φτερά ,τελείως μακρυά απο την έννοια του πολιτισμού που πολλοί απο μας τον παίρνουμε σαν δόγμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaiser
Μέλος 1ης Βαθμίδας


76 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2004, 14:29:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaiser  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν μου πουν πως από 'δω είναι η Ελλάδα και από 'κει η αλήθεια, εγώ θα πάω με την Ελλάδα kynike, ενώ εσύ με την αλήθεια. Αυτή είναι η διαφορά μας, καθόλου μικρή..

Όχι με την αλήθεια φίλτατε. Με τη βλακεία θα πάει, διότι όσο και αν δεν αρέσει σε κάτι κοιλιόδουλα τομάρια που αυνανίζονται πνευματικά επαναλαμβάνωντας αυτά που άκουσαν στο ράδιο Τέλ Αβίβ, Ελλάδα και αλήθεια είναι δυο ένοιες που πάνε μαζί.
Δεν θα χρειαστεί ποτέ φίλε athakandr να τεθείς ενώπιον ενός τέτοιου δηλίματος.
Εχω ξαναπει πως χάνετε το χρόνο σας με τέτοιους ανθρώπους. Μόνο περιφρόνηση τους αξίζει. Πείτε μου σας παρακαλώ, τι να πει κανείς σε έναν άνθρωπο που θεωρεί απόδειξη της αλβανικής(!!!) καταγωγής του μέγιστου των ελλήνων την άποψη μιας αλβανικής μεραρχίας...SS?
Και επιτέλους, τι να πει κανείς σε κάποιον που δεν παραθέτει καμία πηγή για να στηρίξει τα όσα λέει ( χωρίς βέβαια να πείθεται με κανέναν τρόπο ούτε όταν του παραθέτουν πηγές που λένε τα αντίθετα)?
Κατα τηξ γνώμη μου, επειδή η ανθρώπινη βλακεία είναι το ισχυρότερο όπλο που υπάρχει, μια μόνο αντιμετώπιση υπάρχει, η απόλυτη ΠΕΡΙΦΡΟΝΗΣΗ. Διότι μόνο αυτό αξίζει σε τέτοια ανιστόρητα γραικύλα ανθρωπάρια.


ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ'ΑΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2004, 17:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ελλάδα και αλήθεια είναι δυο ένοιες που πάνε μαζί.

Ναί, ναί, σαν τη μυτζήθρα και το κασέρι...

Καισέρ, την είδα την "περιφρόνησἠ" σου στο διπλανό, οπού, κατα την πάγια τακτική σου μου προσάπτεις ένα σώρο ψέμματα, για να κάνεις τη προπαγάνδα σου. Μαθημένα το βουνά στα χιόνια.

Δέν θα σε βρίσω όμως αμέσως, όπως τόσο (και με το παραπάνω) σου αξίζει, ω, γλειώδες υποκείμενο.

Πρός το παρόν πρέπει να ολοκληρώσω ενα άλλο τόπικ, και μετά θα επιστρέψω για να δούμε ποιό μέρος τις ανατομίας σου σε τρώει.

Ζητώ επιεικώς την υπομονή σου, και συγνώμη που το τελευταίο βρισίδι που σου πάτησα δεν σε ικανοποίησε. Θα προσπαθήσω περισσότερο. Μετά, η Αμαλία θα με απενεργοποιήσει, οπότε θα βοηθηθείς και εσύ στις ευγενείς προσπάθειές σου να δείξεις "περιφρόνηση".

Ρε γμτ, κάτι α***α σαν και σας βλέπαν οι Φαλμεράιερ και οι Γουέλιγκτον και βγάζαν το ανθελληνικό άχτι τους. Φαίνεται είχαν και λίγο δίκιο.

Καλά, κρατιέμαι,

Στο επανειδήν, συντόμως...

Κ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2004, 17:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατα τηξ γνώμη μου, επειδή η ανθρώπινη βλακεία είναι το ισχυρότερο όπλο που υπάρχει.

Όντως.
Ο Κυνικός είναι πανίσχυρος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 17:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδα την ταινία.Ποιοτικά μέτρια αν και είχε μερικά όμορφα σημεία.

Οφείλω να πω ότι ήμουν υπερβολικός,μικρό το κακό.Παρόλα αυτά και ψιλορόμπα τον έκαναν σε κάποιες σκηνές και οι gay βρήκαν το νέο φετίχ τους.Πάντως αυτό που περίμενα το είδα,δηλαδή προπαγάνδα σχετικά με το Μεσανατολικό.Και αυτός ο Δαρείος φτυστός ο Οσάμα μπιν Λάντεν,βρε ίδιος."Όπου και να πας θα σε βρω" του φωνάζει ο Αλέξανδρος,έλεος ρε Αμερικανάκια πια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 03:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το βάρος δίνεται στον "Σκοπιανό" Αλέξανρο; στον Αλέξαντρο "Παγκοσμιοποιητή" ,οικουμενιστή;
Δεν είδα την ταινία και ρωτάω ευθέως.

Υπάρχει και μια μικρή λεπτομέρεια.

Ο Αλέξανδρος είχε 6 δασκάλους πρίν φύγει απο την Ελλάδα όπου ήταν βασιλεύς.(ηγεμόνας πνευματικής και φυλετικής ενότητος ,..για τους αλλεργικούς..)Όχι μόνον τον Αριστοτέλη(που θα ήταν αρκετός ούτως ή άλλως).
Τον Αριστοτέλη σήμερα τον έχουν στο στόχαστρο όλοι οι συγχρονάκηδες.
Πονάει ρε παιδί μου......Χαλάει σχέδια ......
Ε.. Μα τι να κάνουμε τελικά ;
Έχουμε απομακρυνθεί απο κάθε αλήθεια τόσο που να θεωρούμε το τραίνο σαν φιλοσοφία.
Καλές οι τεχνολογίες βέβαια....................
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 09:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=591105&lngDtrID=253
Μιλώντας στη Sunday Telegraph, ο Αμερικανός σκηνοθέτης παραδέχεται χαρακτηριστικά: «Ο Αλέξανδρος ήταν νικητής... δυστυχώς, το φιλμ δεν ήταν»

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kirtrohan
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 22:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάνω που λες υπάρχει ακόμη ελπίδα σε αυτόν τον τόπο, υπάρχουν νέοι άνθρωποι που δεν έχουν επηρεαστεί από την παράνοια και μπορούν να πιστεύουν στην επιστημονική αλήθεια και να λειτουργήσουν με βάση την λογική, τότε ακριβώς κάτι βρίσκεται να τα καταρρίψει όλα και πάνω που αρχίζεις να συμπαθείς κάποιον που φαίνεται κάπως πολύ πιο λογικός από τους άλλους και συνάμα σύγχρονος άνθρωπος του 21 αιώνα, εε βλέπεις αυτό: junk95 (Το είδαμε και αυτό: Εν έτει 2004 στην Ελλάδα που γέννησε τον πολιτισμό, στην Ελλάδα που ανοίχθηκε πρώτη στον κόσμο, στην Ελλάδα που απορρόφησε όλη την ανατολική μεσόγειο χωρίς να ζητάει πιστοποιητικά φυλετικής καθαρότητας από κανέναν, η λέξη "κουλτουριάρης" (δηλαδή για όποιον έχει μόνο "ελληνική" παιδεία ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΜΕΝΟΣ) θεωρείται βρισιά. Να χαρώ εγώ άξιους απόγονους του Σωκράτη. Ή μάλλον του Οιδίποδα…)!!!!!
Βρε συ junk δηλαδή οι μεσοποτάμιοι, αιγύπτιοι, οι κινέζοι, κ.α. τι έκαναν?? Απέβαλαν στο δρόμο για το μαιευτήριο τους πολιτισμούς τους?? Και εγώ που ήξερα ότι όποιος γεννάει κάτι επιτεύγματα σταθμούς στην ανθρωπότητα όπως ο τροχός και η γραφή τότε προφανώς έχει γεννήσει και εκπληκτικό πολιτισμό… Μάλλον μου το είπε λάθος το μπαμπά μου και ο μάμα μου... :D :D
Εε καλά είναι προφανές πώς οι Aσσύριοι, Bαβυλώνιοι, Πέρσες, κ.α εκτός του ότι ήρθαν δεύτεροι και καταϊδρωμένοι έπασχαν από τρομερή εσωστρέφεια.. Ρε παιδάκι μου κοίτα να δεις πράματα…!!! να τολμήσω να πω και Μινωίτες ως μη Έλληνες (τουλάχιστον κατά τη πιο μεγάλη πιθανότητα ) ή θα με λιντσάρουν?? :D
Το τρίτο συμπέρασμα κάτι λέει είναι το πιο σωστό αλλά μην πάθεις αμόκ αν σου πω πώς το ίδιο έκαναν και οι Ρωμαίοι και μάλιστα σε όλη την μεσόγειο και πολύ καλύτερα και αποτελεσματικότερα όπως και οι Άραβες στη μισή..

Άργησα να απαντήσω μόνο λιγουλάκια χρονάκια :D :p :p … αλλά τώρα το είδα :D


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2013, 00:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εμ... μήμπως είναι λίγο ετεροχρονισμένη η απάντησή σου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy