ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 16:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Ρε παιδιά τι κάθεστε και ασχολείστε με το παιδάριο;
Δεν φταίει αυτό – έτσι του τα μάθαν, έτσι τα λέει.
Φταιν οι γραικύλοι γονείς του.
Φταίει η κουλτουριάρα μάνα του, φταίει ο αδιάφορος, διεθνιστούλης πατέρας του.
Τον έχει δηλητηριάσει η ατμόσφαιρα του ίδιου του, του σπιτιού.

.

Kost έγραψε:
Μιλάμε για επεκτάσεις.Υπάρχουν επεκτάσεις και επεκτάσεις.Πχ. η επέκταση του 1919-1922 που είχε σαν σκοπό τη Μεγάλη Ελλάδα έγινε από μαλάκες,από άφρονες πολιτικούς και γι'αυτό ακολούθησε η συντριβή.Επομένως η εν λόγω επέκταση δεν ήταν Ανάγκη αλλά Απωθημένο-Επιθυμία (και γι'αυτό οι θεοί την τιμώρησαν).

Άλλη δουλειά δεν είχαν να κάνουν οι θεοί απ’ το να τιμωρήσουν τους κακούς Έλληνες και να ευεργετήσουν τους καλούς Τούρκους ξεριζώνοντας τον Ελληνισμό από την Ελληνική Μικρά Ασία.
Τι άλλο θα ακούσουμε.
Δηλαδή οι Μακεδονικοί αγώνες ήταν επεκτατικοί πόλεμοι;;;

Junk95 έγραψε:
Είναι γιατί τότε θα ήταν αναγκασμένοι να σου πούνε ότι ολόκληρη η ανατολική Μεσόγειος εξελληνίστηκε που σημαίνει ότι έχεις 90% περισσότερες πιθανότητες να κατάγεσαι από τον Κροίσο ή τον Μωυσή ή τον Ξέρξη παρά από τον Περικλή.
Ε βέβαια είναι γνωστό ότι οι Πέρσες κατά την αρχαιότητα ερχόταν στην Ελλάδα σαν οικονομικοί μετανάστες.
Το να μιλάει κανείς αυθαίρετα για φυλετική καθαρότητα χωρίς αποδείξεις και επιστημονικά στοιχεία είναι άτοπο.
Ρίξτε καμιά ματιά στις έρευνες του Άρη Πουλιανού και μην εκφράζεται προσωπικές απόψεις σε ειδικευμένα επιστημονικά θέματα διότι γίνεστε γραφικοί.
Μέχρι τώρα ναι είμαστε Έλληνες. Από δω και πέρα δεν ξέρω τι θα είμαστε με την απαίσια αυτή γενιά των νεοελλήνων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 18:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ το Topic!

Φίλε Junk μου απάντησες:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Μικρή λεπτομέρεια 2: Αυτό είχε συμβεί σχεδόν 200 χρόνια πριν τον Αλέξανδρο. Πολύ αμφιβάλλω αν ζούσε τότε έστω και μισός βάρβαρος από αυτούς που "μας" επιτέθηκαν.
--------------------------------------------------------------------------------


Κατανόητο και σωστή η παρατήρηση σου. Ομολογώ πως δεν το σκέφτηκα ποτέ αυτό, δεν έχει όμως μεγάλη σημασία. Η Εκστατεία των Ελληνικών κρατιδίων (εκτός των Λακαιδεμονίων) υπό τον Αλέξανδρο, δεν έγινε με σκοπό την εκδίκηση των Περσών που είχαν επιτεθεί παλιότερα και προφανώς δεν ζούσαν, αλλά για να αποτρέψει μια εκ νέου επίθεση των Περσών στην Ελλάδα.
Τώρα δικαιολογημένα θα ρωτούσε κανείς: αποτρέπεις τον πόλεμο με πόλεμο; Ίσως, κάποιοι λένε πως η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Άμα το πάμε έτσι, και ο Bush καθάρισε γιατί μπορεί πάντα να πει ότι εκδικείται για την πανωλεθρία που έπαθαν οι Δυτικοί στις Σταυροφορίες. Οι οποίες Σταυροφορίες ήταν επίσης δίκαιη πράξη, γιατί πρώτα ήταν οι χριστιανοί στην Ιερουσαλήμ και μετά ήρθαν οι μουσουλμάνοι.
--------------------------------------------------------------------------------


Θεωρώ τις σταυροφορίες θρησκευτικό έγγλημα και τον θρησκευτικό φανατισμό ,την χειρότερη μορφή φανατισμού. Πολύ απλά γιατί στηρίζεται σε κάτι ανύπαρκτο. Στο παραμύθι της εύνοιας του Θεού που θα σε ανεβάσει στον παράδεισο αν σκοτώσεις αρκετούς άπιστους και προστατέψεις τις ιερές του πέτρες. Ο κατά τα άλλα Θεός της Αγάπης.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Μαλακίες για να φανατίζονται οι στρατιώτες πάντα βρίσκονται.
--------------------------------------------------------------------------------


Συμφωνώ απόλυτα. Αν οι στρατιώτες καταλάβαιναν πως γίνεται η προπαγάνδα θα γινόντουσαν Αξιωματικοί.
Το θλιβερό όμως είναι πως κάθε σπιθαμή του πλανήτη μας είναι ποτισμένη με αίμα.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Και επειδή ο προαναφερθέντας μεθύστακας μπορεί να ζει με δανεικά και να σαπίζει τη γυναίκα του στο ξύλο και να μην έχει διαβάσει ούτε μισό βιβλίο στη ζωή του, αλλά θεωρεί θανάσιμη προσβολή οποιονδήποτε υπαινιγμό για τον ανδρισμό του και βρίσκει παρηγοριά για την ανυπαρξία του στα φανταστικά μεγαλεία των αρχαίων του κλώνων (παραβλέποντας ότι το "μεγαλείο" και το "σωστό" και ο "ανδρισμός" δεν ήταν καθόλου το ίδιο πράγμα 2000 χρόνια πριν), ε όχι ρε πούστη μου, προφανώς οι κακοί ξένοι που φταίνε για όλα έχουν αποφασίσει να μας βγάλουν το Μ. Αλέξανδρο αδερφή και δε θα το ανεχθούμε.
--------------------------------------------------------------------------------


Άψογος, ειλικρινά στο λέω . Τραγική αλήθεια αλλά ρε 'συ Junk δεν είμαστε όλοι οι Έλληνες έτσι θέλω να πιστεύω. Εγω ας πούμε είμαι φοιτητής αγαπάω τη χώρα μου με τα καλά και τα άσχημα της και αναζητώ την γνώση και το αληθινό. Προσπαθώ να βελτιώνομαι μέρα με τη μέρα σε όλους τους τομείς της δραστηριότητας μου και προσδοκώ σε ενα πιο φωτεινό μέλλον για τον κόσμο. Το ίδιο πιστεύω οτι θές κι εσύ και όλα τα μέλη του forum γι' αυτό εξάλλου βρισκόμαστε σ'αυτόν το χώρο.

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Στη θέση όλων αυτών έχουμε βάλει τις ονειροφαντασίες του κάθε καραγκιόζη ρομαντικού γερμαναρά και τις κυνηγάμε.Αλλά δε θα τις φτάσουμε ποτέ, γιατί αυτό το "ιδεώδες" που λες ήταν πάντοτε (χμμ, πάντοτε; Από τον 15ο-16ο αιώνα που επινοήθηκε θέλω να πω) ιδεώδες. ΠΟΤΕ δεν ήταν πραγματικότητα. Και με αυτό εγώ προσωπικά έχω πρόβλημα. Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα που θα είχα αν όλοι σας πιστεύατε ότι οι αρχαίοι Έλληνες είχαν 18 πλοκάμια, ανέπνεαν θειάφι και το έκαναν με τη μάνα τους. Δε μ' ενδιαφέρει αν μια ονειροφαντασία μας κολακεύει ή μας θίγει. Με ενδιαφέρει μόνο η πραγματικότητα.

--------------------------------------------------------------------------------


Ωχ βρε JUNK είσαι αβάσταχτα ορθολογιστής. Ασχολείσαι με θετικές επιστήμες; Δεν μπορώ να δω και να εξετάσω τους αρχαίους Έλληνες ψυχρά ως έναν ακόμα λαό στην παγκόσμια ιστορία. Απο τη στιγμή που τους θεωρώ πρόγονους μου η κριτική μου θα στερείτε λιγάκι αντικειμενικότητας. Φυσικό είναι αυτό.

Cybermaster παίξε πιο πέρα εδώ μιλάμε σοβαρά.

EΛΛΑΣ = ΕΛ-ΛΑΣ = ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 18:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε παιδιά τι κάθεστε και ασχολείστε με το παιδάριο;
Δεν φταίει αυτό – έτσι του τα μάθαν, έτσι τα λέει.
Φταιν οι γραικύλοι γονείς του.
Φταίει η κουλτουριάρα μάνα του, φταίει ο αδιάφορος, διεθνιστούλης πατέρας του.
Τον έχει δηλητηριάσει η ατμόσφαιρα του ίδιου του, του σπιτιού.

Συμφωνώ ότι ο Cybermaster είναι υπέρ το δέον ειρωνικός και μάλλον δεν πολυκαταλαβαίνει γιατί πράγμα μιλάει. Τουλάχιστον όμως δε χαρακτηρίζει ατεκμηρίωτα τη μάνα σου, τον πατέρα σου και το σπίτι σου και σε παρακαλώ πολύ μη με αναγκάσεις να σχηματίσω την πρώτη πρόταση που μου έρχεται στο μυαλό και περιλαμβάνει ΚΑΙ τη μάνα σου ΚΑΙ τον πατέρα σου ΚΑΙ το σπίτι σου. ΟΚ;

quote:

Kost έγραψε:
Μιλάμε για επεκτάσεις.Υπάρχουν επεκτάσεις και επεκτάσεις.Πχ. η επέκταση του 1919-1922 που είχε σαν σκοπό τη Μεγάλη Ελλάδα έγινε από μαλάκες,από άφρονες πολιτικούς και γι'αυτό ακολούθησε η συντριβή.Επομένως η εν λόγω επέκταση δεν ήταν Ανάγκη αλλά Απωθημένο-Επιθυμία (και γι'αυτό οι θεοί την τιμώρησαν).

Άλλη δουλειά δεν είχαν να κάνουν οι θεοί απ’ το να τιμωρήσουν τους κακούς Έλληνες και να ευεργετήσουν τους καλούς Τούρκους ξεριζώνοντας τον Ελληνισμό από την Ελληνική Μικρά Ασία.


Με τον τρόπο του ο Kost δεν έχει και εντελώς άδικο. Αν μη τι άλλο καταλήγει σε σωστά συμπεράσματα.

quote:

Τι άλλο θα ακούσουμε.
Δηλαδή οι Μακεδονικοί αγώνες ήταν επεκτατικοί πόλεμοι;;;

Πριν η Ελλάδα ήταν Χ μετά έγινε 3Χ. Άρα είχαμε 2Χ Ε-Π-Ε-Κ-Τ-Α-Σ-Η. Αν διαφωνείς πάρε ένα λεξικό.


quote:

Το να μιλάει κανείς αυθαίρετα για φυλετική καθαρότητα χωρίς αποδείξεις και επιστημονικά στοιχεία είναι άτοπο.
Ρίξτε καμιά ματιά στις έρευνες του Άρη Πουλιανού και μην εκφράζεται προσωπικές απόψεις σε ειδικευμένα επιστημονικά θέματα διότι γίνεστε γραφικοί.

Συμφωνώ. Πάψε τώρα να μιλάς στον καθρέφτη. Η επιστήμη δεν τελειώνει με τον Πουλιανό. Στην πραγματικότητα αρχίζει αρκετά πιο μετά.

quote:

Μέχρι τώρα ναι είμαστε Έλληνες. Από δω και πέρα δεν ξέρω τι θα είμαστε με την απαίσια αυτή γενιά των νεοελλήνων.

Αυτό που μου τη ΣΠΑΕΙ περισσότερο δεν είναι που διαφωνούμε σε τόσα ζητήματα, δεν είναι που πιστεύεις ό,τι να 'ναι, δεν είναι που δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για τις ακριβείς έννοιες που υποτίθεται ότι ασπάζεσαι, δεν είναι οι ανύπαρκτες λογικές, ιστορικές, γεωγραφικές, οικονομικές, κοινωνικές, ανθρωπολογικές και ορθογραφικές σου γνώσεις, δεν είναι που είσαι κλεισμένος στην κοσμάρα σου, δεν είναι που οι ομοϊδεάτες σου είναι όσο και αν το αρνούνται τρομερά υπέυθυνοι για τα περισσότερα κακά που έχουν βρει το έθνος μας (από το 1897 μέχρι το 1974), δεν είναι που γενικά είσαι αλλού για αλλού ένα πράμα...

Αυτό που μου τη ΣΠΑΕΙ και μου την έσπαγε και με το CyLight και με άλλους ΓΡΑΦΙΚΟΤΑΤΟΥΣ είναι ότι όλο αυτό το απίστευτο συνονθύλευμα μπουρδολογίας ΤΟΛΜΑΤΕ να το αποκαλείτε "ελληνικότητα" και όσους διαφωνούν με εσάς "νεοέλληνες" (πήγαινε από δω ρε αρχαίε του γλυκού νερού) ή "ανθέλληνες" ή "κουλτουριάρηδες"[*] ή ξέρωγωτι.
Σας τρώει ο κώλος σας προφανώς να νομίζετε ότι είστε τόσο σημαντικοί που όποιος διαφωνεί μαζί σας κάνει κακό στην Ελλάδα.

[*]Το είδαμε και αυτό: Εν έτει 2004 στην Ελλάδα που γέννησε τον πολιτισμό, στην Ελλάδα που ανοίχθηκε πρώτη στον κόσμο, στην Ελλάδα που απορρόφησε όλη την ανατολική μεσόγειο χωρίς να ζητάει πιστοποιητικά φυλετικής καθαρότητας από κανέναν, η λέξη "κουλτουριάρης" (δηλαδή για όποιον έχει μόνο "ελληνική" παιδεία ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΜΕΝΟΣ) θεωρείται βρισιά. Να χαρώ εγώ άξιους απόγονους του Σωκράτη. Ή μάλλον του Οιδίποδα...

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 18:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας!

σημείωση: Το παραπάνω κείμενο μου, έγινε απο λάθος copy paste. Εμπεριέχεται ήδη στο παρόν Topic. Ζητώ συγγνώμη απο τους υπόλοιπους συγγραφείς αλλά δεν έχω την δυνατότητα να το αφαιρέσω. Ας το αφαιρέσει κάποιος συντονιστής.

Junk: Κάπου έγραψες το εξής που έμεινε ασχολίαστο:

quote:
Έχουμε δικιά μας ταυτότητα, αλλά την περιφρονούμε. Έχουμε πάρα πολλά κοινά με πολλούς λαούς, αλλά τα αγνοούμε εσκεμμένα γιατί μας ταράζουν το μύθο των ανάδελφων ανώτερων εκπολιτιστών του πλανήτη.

Θα ήθελα ειλικρινά να μας διευκρινίσεις και να προσδιορίσεις ποιά ακριβώς είναι η ταυτότητα του Έλληνα ή του Νεοέλληνα αν θές. Θα ήταν χρήσιμο πιστεύω να μας εξηγήσεις γιατί δεν πρέπει η ταυτότητα μας ως λαού να κάνει αναφορά στο αρχαίο κομμάτι της ιστορίας του, εφόσον όλοι οι λαοί το κάνουν. Εκτός και αν θεωρείς πως η καταγωγή μας δεν είναι ελληνική, αλλά σλαβική οπότε συμφωνείς με το Falmerayer. Ή μήπως πιστεύεις ότι είμαστε ενα μπαστάρδεμα λαών όπως κάποιοι άλλοι δήθεν προοδευτικοί;

Δεν τα λέω όλα αυτά με επιθετική διάθεση ή πικρία. Αν καταφέρεις να μου αποδείξεις οτι οι Έλληνες δεν είμαστε απόγονοι ελληνικών φύλων όπως Πελασγών ,Δωριέων ,Ιώνων, κ.λ.π αλλά είμαστε Ιλλύριοι ,σλάβοι, Πέρσες, Τούρκοι ή κάτι άλλο, εγώ πρώτος θα φωνάξω δεν είμαι Έλλην.

Αν δεν εννοούσες τίποτα απο τα παραπάνω θα σε παρακαλούσα να μας πείς τη γνώμη σου για το ποιά είναι η ταυτότητα του Έλληνα.

EΛΛΑΣ = ΕΛ-ΛΑΣ = ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 20:13:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν δεν εννοούσες τίποτα απο τα παραπάνω θα σε παρακαλούσα να μας πείς τη γνώμη σου για το ποιά είναι η ταυτότητα του Έλληνα.

Η γνώμη μου είναι ότι η εθνική ταυτότητα, όσο και αν είναι σημαντική, δεν είναι παρά ένα μόνο στοιχείο της ατομικής ταυτότητας. Η ιδέα ότι κάθε Έλληνας είναι εξ ορισμού φίλος μου (ή σωστός ή συγγενής μου ή γενικά συνδεόμενος με εμένα με θετικό τρόπο) και κάθε π.χ. Τούρκος είναι εξ ορισμού εχθρός μου (ή γενικά συνδεόμενος με εμένα με αρνητικό τρόπο) είναι για μένα εμετική. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζω ότι ως πολίτη μιας χώρας με συμφέρει π.χ. η χώρα αυτή να μην κατακτηθεί από κάποιον άλλο. Αλλά αυτά τα "συνέλληνες" και τα "η διχόνοια θα μας φάει" τα ακούω βερεσέ. Δηλαδή αν ο άλλος είναι παπάρας, εγώ θα κάνω τον κινέζο για να μη μας φάει η διχόνοια; Έτερον εκάτερον. Αν κρίνω ότι η βλάβη από το να κάνω τον κινέζο είναι μεγαλύτερη από τη βλάβη της όποιας διχόνοιας, ε δε θα κάνω τον Κινέζο. Που είναι και ένας από τους λόγους που σιχαίνομαι τους εθνικιστές: ότι έχουν φέρει τα χειρότερα δεινά σε αυτή τη χώρα με τη βλακεία τους και δε θα με εμποδίσει η όποια κοινή εθνικότητά μας να τους το πω και να προσπαθήσω να τους σταματήσω.

Δεν έχω απολύτως τίποτα κοινό (πολιτισμικά, ηθικά, λογικά) με τον Αίαντα ας πούμε, εκτός από το ότι τυχαίνει να χρησιμοποιεί ένα κακοποιημένο υποσύνολο της γλώσσας μου προκειμένου να συνενοηθεί με τους γύρω του. Δεν έχω τίποτα κοινό με οποιοδήποτε μέλος της Χρυσής Αυγής, με αυτούς που καίνε τα δάση, με το 90% των ομοεθνών μου γενικότερα. Και -θέλω να το κάνω σαφές- δεν πρόκειται ποτέ να υποστηρίξω τον Ολυμπιακό "επειδή είναι Ελληνική ομάδα", ακόμα και αν παίζει σε τουρκικό γήπεδο που χτίστηκε στην κατεδαφισμένη Αγία Σοφία. Και αν το να ξεφτιλιστεί η εθνική με 10-0 από την Αλβανία είναι ο μόνος τρόπος να αισθανθούν έστω και λίγη ντροπή τα χοντρόπετσα ανεγκέφαλα γουρούνια που λέγονται "Γαλάζια Στρατιά", θα με δεις να πανηγυρίζω όταν αυτό συμβεί.

Η γνώμη μου -επειδή ξέρω μαθηματικά- είναι ότι είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα οι προτάσεις "το Α έχει προκύψει με συνεχή τρόπο από το Β" και "το Α είναι το ίδιο με το Β". Όπου Α και Β βάλτε "αρχαίοι Έλληνες" και "νεοέλληνες". Ή αν προτιμάτε, "ελινικά" και "hel-leenikEe". H Ελλάδα μέχρι τους ρωμαϊκούς χρόνους δεν ήταν κράτος, ήταν μια γεωγραφική περιοχή που περιελάμβανε τη Ρούμελη και την Πελοπόννησο και αυτό δεν αλλάζει με τίποτα. Δεν υπήρχε Ελλάδα ως εθνικό κράτος όταν "η Ελλάδα μεγαλουργούσε". Εμείς είμαστε άλλη χώρα. Τελεία.

Η γνώμη μου είναι ότι σεβαστότατο ποσοστό του πληθυσμού της χώρας μας έχει μακρυνή αλβανική ή σλαβική καταγωγή (αναφέρω τις δύο σπουδαιότερες αριθμητικά γιατί από δω έχει περάσει κάθε καρυδιάς καρύδι) χωρίς αυτό να τους κάνει "λιγότερο Έλληνες" (και εκεί έγκειται η διαφωνία μου με το Φαλμεράγιερ) αλλά και χωρίς να παύουν να κοροϊδεύουν τον εαυτό τους όταν το αρνούνται (και εκεί έγκειται η διαφωνία μου με τα εθνίκια).

Η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να ξεγελιόμαστε από το πρόσφατο (σχετικά) γεγονός ότι Ελλάδα-Ελληνικό κράτος-Ελληνικό έθνος-φέροντες ελληνική εθνική συνείδηση-αυτοπροσδιοριζόμενοι ως Έλληνες ταυτίστηκαν και να νομίζουμε ότι ήταν πάντα έτσι. Κοινώς, στην αρχαία Ελλάδα υπήρχαν η Αθήνα και η Σπάρτη που ήταν χώρες διαφορετικές όσο δεν πάει άλλο, με διαφορετική εθνική συνείδηση (τόσο μεταξύ τους όσο και σε σχέση με εμάς) και αβυσσαλέο μίσος να τις χωρίζει, μίσος που έκαναν πέρα προσωρινά μόνο όταν συνειδητοποίησαν ότι ο χαμός της μίας σήμαινε και το χαμό της άλλης (αλλιώς σιγά μην κουνούσαν το δαχτυλάκι τους οι Σπαρτιάτες για τους Αθηναίους και το αντίστροφο).

Η γνώμη μου είναι ότι έχουμε κι εμείς (ως έθνος) ένα σοβαρό μερίδιο στην παγκόσμια κληρονομιά της καφρίλας. Ότι αποκλείεται να έχουμε όλα τα δίκια του κόσμου στην Κύπρο ή στη Μακεδονία ή στην εκστρατεία του Μ. Αλέξανδρου ή στην Άλωση της Κωνσταντινούπολης.

Η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχουν ιδιαίτερα έθνη, αλλά ιδιαίτεροι άνθρωποι. Δε με εξυψώνει σε τίποτα ο ομοεθνής μου που κερδίζει το Euro, παρ' όλο που το κατόρθωμά του εξυψώνει τον ίδιο και χαίρομαι για αυτό.

Η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει κανείς να εθελοτυφλεί πραγματικά για να μη βλέπει ότι η νέα ελληνική οφείλει σημαντικό μέρος του λεξιλογίου της στα ιταλικά και τα τουρκικά, ότι πολλά από τα έθιμά μας τα έχουν και οι Αλβανοί και οι Σλαβομακεδόνες και οι Ιταλοί, ότι οι Τούρκοι(όχι οι Κούρδοι) φατσικά είναι ΟΛΟΙΔΙΟΙ με εμάς.

Η γνώμη μου είναι ότι η αρχαία Ελλάδα είναι σαφώς υπερτιμημένη. Αλλά και να μην ήταν, είναι σαφώς υπερτιμημένο το τι σημαίνει αυτό για εμάς σήμερα σαν έθνος. Κάποια στιγμή πρέπει να το πάρουμε απόφαση ότι ο κόσμος δεν "μας" χρωστάει τίποτα, ότι όλοι οι άλλοι λειτουργούν με γνώμονα το δικό τους συμφέρον και όχι την ατελείωτη ευγνωμοσύνη τους προς την Ελλάδα, ότι γενικά δεν είμαστε το κέντρο του πλανήτη αλλά μάλλον ένα φθίνον αυτιστικό κωλοχώρι, τουλάχιστον αν συνεχίσουμε με αυτά τα μυαλά.

Με ρωτάς για την ταυτότητα του Έλληνα; Διαχρονικά, δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Υπηρξαν Αθηναίοι που ήταν Έλληνες. Υπήρξαν εξελληνισμένοι Εβραίοι στην Αλεξάνδρεια που ήταν Έλληνες. Υπήρξαν Βυζαντινοί παπάδες που θεωρούσαν τη λέξη "Έλληνας" βρισιά, κι όμως ήταν Έλληνες. Υπήρξαν αγροίκοι και όχλοι που ήταν Έλληνες. Υπήρξαν και φιλόσοφοι, και αναρχικοί, και πουτάνες και ηλίθιοι και βασιλιάδες και λογιστές και προδότες και πρόσφυγες και ήρωες. Υπήρξαν ακόμα και αλλόγλωσσοι Έλληνες.

Στην πραγματικότητα, αν θα έπρεπε να μας διδάσκουν κάτι 3500 χρόνια ιστορίας, είναι ότι δεν υπάρχει κάτι σταθερό που να ορίζει τον Έλληνα. Και ότι αν κάποιοι Έλληνες ήταν σπουδαίοι, αυτό δεν οφείλονταν στο ότι ήταν Έλληνες αλλά στο ότι ήταν σπουδαίοι (παρ' όλο που το περιβάλλον παίζει το ρόλο του, όμως το ίδιο περιβάλλον γέννησε το Λεωνίδα και τον Εφιάλτη).

Έλληνας για μένα είναι όποιος αισθάνεται τέτοιος, χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι για όλους τους υπόλοιπους. Το μοναδικό κοινό χαρακτηριστικό των Ελλήνων που μπορώ (αυτή τη στιγμή) να βάλω σε μια ταυτότητα, είναι η "πονηριά" και η χρήση της Ελληνικής γλώσσας. Και πάλι αισθάνομαι ότι γενικεύω πάρα πολύ.

Αν πάντως έπρεπε να διαλέξω κάποια χαρακτηριστικά κάποιων Ελλήνων για να φτιάξω την ιδανική ελληνική ταυτότητα, το ζουμί τέλος πάντων του τι έχουν προσφέρει οι Έλληνες (κάποιοι Έλληνες) σε αυτό το πράγμα που λέγεται πολιτισμός, θα διάλεγα την ελεύθερη σκέψη/αμφισβήτηση (χωρίς ταμπού αλλά πάντα δεσμευόμενη από τη λογική και όχι από το θυμικό), τη δίψα για μόρφωση (η οποία μας τελείωσε μόλις την εποχή της αντιπαροχής) και κυρίως το ότι ΠΟΤΕ δεν υπήρξε Έλληνας που να δίστασε να "ρίξει το επίπεδο της συζήτησης" όταν καταλάβαινε ότι πίσω από τα μεγάλα λόγια κρύβονταν σκατά.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 23:47:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις παρακολουθήσατε το ανθελληνικό παραλήρημα ενός αλλοεθνή.
Ακόμα και έτσι όμως κάτι καλό βγήκε.
¨Αποδείχτηκε¨ για μια φορά ακόμα ότι πολύπολιτισμικές κοινωνίες δεν είναι δυνατόν να υπάρξουν.
Φίλε junk95 θα σου συνιστούσα να κλίσεις τον υπολογιστή σου και να πας να ηρεμίσεις. Δεν χρειάζεται ούτε να πανικοβάλλεσαι, ούτε να εκνευρίζεσαι….κουβέντα κάνουμε.
Κάποιοι θα σου πρότειναν επίσκεψη σε ψυχαναλυτή. Εγώ δεν τα πολυπιστεύω αυτά.
Καλύτερα να ηρεμίσεις, να σταματήσεις να βλέπεις φέημ στόρι και να διαβάζεις ανθελληνικά κείμενα.
Ξεκίνησε με αρχαίους Έλληνες συγγραφείς Καινή και Παλαιά Διαθήκη και ύστερα θα δεις ότι όλα θα αλλάξουν μέσα σου.
Ακόμα και αν δεν είσαι Χριστιανός ποτέ δεν είναι αργά να αλλάξεις πίστη (και μυαλά). Όσο για την εθνικότητα…ε αυτό δεν αλλάζει.
Πες μας όμως εκτός από Αλβανός τι άλλο είσαι.
Ακόμη και αν είσαι Εβραίος ή Τούρκος δεν θα σε απορρίψουμε.
Θα σε συγχωρήσουμε όντως, αν μετανοήσεις και ζητήσεις συγνώμη για τις ανθελληνικές σου προτάσεις.

Οι ιδιοκτήτες μπορούν να κακολογούν το σπίτι τους.
Είναι όμως προστυχιά και θρασύτητα οι επισκέπτες να βρίζουν το σπίτι που τους φιλοξενεί καθώς επίσης και τους ιδιοκτήτες.
Λοιπόν αν δεν σου αρέσει η Ελλάδα, το φθίνον και αυτιστικό κωλοχώρι όπως την αποκάλεσες, μπορείς να τα μαζεύεις και να φύγεις από δω.
Αν νομίζεις ότι αυτό που χαρακτηρίζει τον Έλληνα είναι η "πονηριά" και η χρήση της Ελληνικής γλώσσας τότε δεν έχεις καμιά δουλειά στην Ελλάδα.
Σας ποτίζουμε, σας ταΐζουμε και εσείς κάνετε κατάχρηση της καλοσύνης μας.
Δεν μπορείτε να καταλάβετε από ευγένεια και καλή συμπεριφορά;;;
Σας αρέσει η βία και τα όπλα;;;
Αν είχες λάβει Ελληνική παιδεία θα ήξερες ότι δεν υπάρχει χειρότερος εχθρός από τον ευεργετηθέντα αχάριστο.
Και υπάρχει ένας μύθος που λέει ότι η ίδια η ευεργεσία μπορεί να επιδεινώσει την τιμωρία που θα λάβει κάποτε ο αχάριστος.
Γι’ αυτό μην αποθρασύνεστε.
Και μην επαίρεσαι για την μόρφωσή σου. Νομίζεις ότι ξέρεις κάποια πράγματα αλλά δεν ξέρεις τίποτα.
Είσαι άτομο που στερείται αρετής.
Είσαι άτομο ανώριμο, ακαλλιέργητο και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να απομνημονεύεις κάποια πράγματα χωρίς να τα επεξεργάζεσαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 02:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και -θέλω να το κάνω σαφές- δεν πρόκειται ποτέ να υποστηρίξω τον Ολυμπιακό "επειδή είναι Ελληνική ομάδα", ακόμα και αν παίζει σε τουρκικό γήπεδο που χτίστηκε στην κατεδαφισμένη Αγία Σοφία.

quote:
Δεν έχω απολύτως τίποτα κοινό (πολιτισμικά, ηθικά, λογικά) με τον Αίαντα ας πούμε, εκτός από το ότι τυχαίνει να χρησιμοποιεί ένα κακοποιημένο υποσύνολο της γλώσσας μου προκειμένου να συνενοηθεί με τους γύρω του

quote:
Στην πραγματικότητα, αν θα έπρεπε να μας διδάσκουν κάτι 3500 χρόνια ιστορίας, είναι ότι δεν υπάρχει κάτι σταθερό που να ορίζει τον Έλληνα.

quote:
Το μοναδικό κοινό χαρακτηριστικό των Ελλήνων που μπορώ (αυτή τη στιγμή) να βάλω σε μια ταυτότητα, είναι η "πονηριά" και η χρήση της Ελληνικής γλώσσας.

Loco the Greek transforms himself to Loco the Turk!!!!!!!!!

I reach a conclusion about Junks speech:
Real stupidity beats Greek intelligence any time. -- Loco

EΛΛΑΣ = ΕΛ-ΛΑΣ = ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 12:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Real stupidity beats Greek intelligence any time. -- Loco

EΛΛΑΣ = ΕΛ-ΛΑΣ = ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ


Είδες; Εξακολουθείς να θεωρείς τις απόψεις σου "ελληνικές" και τις δικές μου "μη ελληνικές". Ακόμα και η υπογραφή σου είναι λανθασμένη... και προφανώς δεν πρόσεξες ότι το αστειάκι σου μειώνει πάρα πολύ αυτό που αποκαλείς "ελληνική νοημοσύνη"... Εγώ φταίω που μιλάω...

(ΥΓ: ενδιαφέροντα τα σμάιλιζ, αλλά χωρίς επιχειρήματα σε γράφω στο /dev/null)

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 12:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΓ (προς Αίαντα): πέρυσι πλήρωσα 5500 ευρώ φόρο. Να πας να χεστείς που με ταϊζεις.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 19:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ άπαντες!

Junk:

quote:

Είδες; Εξακολουθείς να θεωρείς τις απόψεις σου "ελληνικές" και τις δικές μου "μη ελληνικές". Ακόμα και η υπογραφή σου είναι λανθασμένη... και προφανώς δεν πρόσεξες ότι το αστειάκι σου μειώνει πάρα πολύ αυτό που αποκαλείς "ελληνική νοημοσύνη"... Εγώ φταίω που μιλάω...

(ΥΓ: ενδιαφέροντα τα σμάιλιζ, αλλά χωρίς επιχειρήματα σε γράφω στο /dev/null)


Αγαπητέ Junk να σου πω εξαρχής οτι το κείμενο με τα smileys, είχε περισσότερο τον χαρακτήρα αστείου δεν είχε σκοπό να σε προσβάλει αλλά να εκτονώσει την ένταση που ένιωθα πως είχαν τα λεγόμενα σου.

Δεν συμμερίζομαι τις απόψεις σου περι ελληνικής ταυτότητας, θα έλεγα μάλιστα πως κάποιες τις βρίσκω ιδιαίτερα αποκρουστικές. Ασπάζομαι απόλυτα το δικαίωμα σου να εκφράζεις οτι πιστεύεις και να το υπερασπίζεις με πάθος. Δεν τις θεωρώ όμως καθόλου μη ελληνικές. Δεν έχω το δικαίωμα να τις χαρακτηρίσω μη ελληνικές, απλά επειδή έρχονται σε αντίθεση με τις δικές μου απόψεις περί Ελληνισμού και Ελλάδας.

Σου έχω πει χωρίς να έχω διάθεση για κολακείες, ότι σε θεωρώ ιδιαίτερα ευφυή, παρόλο που σχεδόν ποτέ δεν συμφωνούμε. Προτιμώ όμως να συγκρουστώ με σένα σε έναν έξυπνο διάλογο και να κερδίσω γνώση απο αυτό, παρά να λέω τα ίδια και τα ίδια με ημιμαθείς ομοϊδεάτες μου. Εμένα ο Παππούς μου που τον θεωρώ σοφό και που διώχθηκε για τις απόψεις του (κομμουνιστής) μου έχει πει δυο πράγματα για τους ανθρώπους και τα ακολουθώ πιστά: "Απο τον κάθε άνθρωπο μπορείς να μάθεις κάτι" και "να φοβάσαι μόνο τους χαζούς".

Απο το /dev/null καταλαβαίνω οτι είσαι μάλλον χρήστης Linux οπότε αποκελείεται να είσαι κουτός. Έχουμε και κάτι κοινό τελικά.

EΛΛΑΣ = ΕΛ-ΛΑΣ = ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2004, 16:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΕΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΣΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΕΤΣΙ...!!!
ΤΩΡΑ ΚΑΤΕΦΘΑΣΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΝΑ ΜΑΣ ΥΠΟΔΕΙΞΟΥΝ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΤΗΝ "ΠΑΤΡΙΔΑ"!!!
ΤΩΡΑ ΤΟ ΒΡΗΚΑΜΕ ΕΤΟΙΜΟ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΔΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΤΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ....
ΧΑΧΑ ΜΙΣΑΛΛΟΔΟΞΟΙ ΕΘΝΙΚΙΣΤΑΡΑΔΕΣ ΜΕ ΚΑΝΕΤΕ ΝΑ ΓΕΛΑΩ....
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ....
Α ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΑΙΑΝΤΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙΣ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΗΘΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΑΣΕ ΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΟΚ???
ΤΩΡΑ ΔΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΥΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΕΚΤΩΣ ΑΠΟ ΤΟΝ JUNK 95 ΟΠΟΤΕ ΠΑΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ....
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΟΣΟ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΕ ΛΕΤΕ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΗΛΙΘΙΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΤΕ ΕΜΕΝΑ ΔΝ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΠΤ ΑΥΤΟ ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΣΙΤΕΥΤΑ ΜΟΣΧΑΡΑΚΙΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΣΑΣ ΤΗΣ ΜΙΣΑΛΛΑΔΟΞΙΑΣ ΟΠΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΠΟΔΑΓΩΓΟΥΣ ΠΟΛΥ ΛΥΠΑΜΑΙ...
ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΣΑΣ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΣΑΝ ΕΣΑΣ ΥΠΝΟΤΙΣΜΕΝΑ ΕΤΟΙΜΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΜΕΡΙΚΩΝ ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕ ΘΛΙΒΕΙ ΙΔΙΕΤΑΙΡΑ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟ ΛΕΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΘΑ ΤΑ ΑΚΟΥΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΔΝ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΔΥΟ ΤΡΕΙΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΠΙΣΤΕΥΕΟΥΝ ΣΕ ΑΝΩΤΕΡΑ ΑΓΑΘΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΑΠΛΑ ΕΗΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΜΕΡΙΚΩΝ!!!
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΥΜΑΤΑ....
ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΜΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ...
ΔΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΞΕΡΩ ΗΔΗ ΤΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΑΝΟΡΗΜΟΣ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ???
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΕ ΠΛΗΓΩΝΕΙ ΠΟΛΥ ΑΥΤΗ Η ΑΝΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΑΚΙ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΘΙΣΘΩ ΩΣ ΑΤΟΜΟ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΤΠΤ ΔΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΣΟ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΕΤΣΙ...
ΤΕΛΙΚΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΣΠΡΑΤΟΥΜΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ΑΒΟΥΛΑ ΠΙΟΝΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΕΡΙΚΩΝ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΠΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ....
ΚΡΙΜΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΚΡΙΜΑ!!!!
ΑΧ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΕΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ ΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ...
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΕΝΩΜΕΝΗ ΕΥΡΩΠΗ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΚΑΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΟΙΜΙΣΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΕΙΔΗΣΗ ΔΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ.....
ΚΡΙΜΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΚΡΙΜΑ...... ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!!!!

Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΣΕΙ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΙΑ ΑΓΑΠΗΤΗ ΑΤΜΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΥΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΠΥΘΥΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΣΟΝΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΕΧΩ ΑΣΧΗΜΕΣ ΔΙΑΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΠΙΤΙΘΕΜΑΙ ΔΗΘΕΝ???(ΑΝ ΣΟΥ ΜΕΝΕΙ ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ)

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2004, 01:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

CYBERMASTER όσο εσύ θα βρίζεις την οικογένειά μου άλλο τόσο εγώ θα έχω το δικαίωμα να κακολογώ την δική σου.

Και όχι μόνο εγώ αλλά και όλοι οι άλλοι συνομιλητές θα έχουν το δικαίωμα αυτό.

Διότι ο Μέγας Αλέξανδρος δεν είναι μόνο δικός μου πατέρας αλλά πατέρας όλων των Ελλήνων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2004, 02:41:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε ΑΙΑΝΤΑ,

Αν και αντιλαμβάνωμαι οτι η περίσση αγάπη σου για τον Μεγαλέξαντρο σε κάνει να θές να τον βλέπεις σαν Έλληνα, δεν πρέπει να ξεχνάς και το ενδεχόμενο οτι μπορεί κάλλιστα να ήταν Αλβανός!

Πώς; Νά πώς: Πρώτα η μητέρα του, η Ολυμπιάδα ήταν Ιλλύρια, δλδ. Αλβανή, όπως θα λέγατε σήμερα. Άρα ο Μεγαλέξανδρος είναι ΣΙΓΟΥΡΑ τουλαχιστον 50% Αλβανός.

Δεύτερον, ή ιστορία μας λέει οτι ο Φίλιππος είχε αρνηθεί οτι ήταν ο φυσικός πατέρας του, μέχρι και τον ρεζίλευε δημωσίως τον Αλέξανδρο, σχετικά με αυτό το θέμα. Θα το έκανε τέτοιο πράγμα Έληην ή Μακεδών βασιλεύς αν δεν ήταν αλήθεια;
Η δε Ολυμπιάδα, ισχυριζόταν οτί γκαστρώθηκε από ένα φίδι, και όλοι ξέρουμε τί φίδια είναι οι Αλβανοί, έτσι; Μήπως λοιπόν με αυτόν τον τρόπο προσπαθούσε να πεί οτι και ο αληθινός πατέρας του Αλέξανδρου ήταν Αλβανός, οπότε ο ίδιος ο Μέγας θα ήταν 100% Αλβανός!

Είναι, νομίζω, μια σκέψη που αξίζει να σε απασχολήσει..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2004, 11:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυνικέ είσαι ένα αθλιο TROLL

Ειμαι σίγουρος οτι παίρνεις μίζα απο τις εταιρίες που φτιάχνουν φάρμακα για το εγκεφαλικό.

Μετα τιμής,

Αγγελος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2004, 13:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κυνικέ είσαι ένα αθλιο TROLL

Τί να πὠ Άγγελε;

Με έπιασες στα πράσσα! Πάντως αυτό - οτι παίρνω μίζες απο τις φαρμακευτικές - δεν είναι μυστικό, το έχω δηλώσει και ανοιχτά εδώ στο esoterica, στο θέμα "Εβραϊσμος, εχθρός του Ελληνισμού", αν δεν κάνω λάθος.

Κάπως πρέπει και εγώ να βγάλω τα προς το ζειν, βρε αδελφέ, και εξ άλλου η δουλειά δεν είναι ντροπή...

Πάντως - στο θέμα μας - ακόμα κι αν δεχθούμε οτι ο Φίλιππας ήταν πατέρας του Αλέξανδρου, πάλι περίπου στα ίδια βγαίνουμε αφού και η μητέρα του Φίλιππου ήταν επίσης Αλβανιδα.

Αρα, φιφτυ-φιφτυ ο Φίλιππος (μπορεί και λιγότερο, εξερταται απο τον δικό του πατέρα), οπότε στην καλύτερη περίπτωση ο Αλέξανδρος ἠταν κατα το 75% Ιλλύριος (δλδ, Αλβανός).

Πάντα έτσι ήταν οι βασιλικοί οίκοι, μεταξύ τους παντρεύονταν, σιγά μην παίρναν καναν λιγδιάρη ομοεθνή. Οι Μακεδώνες με τους Αλβανούς (το royalty λέμε πάντα), απ΄ο,τι φαίνεται, ήταν κάτι παραπάνω από ξαδέλφια.

Τελικά έχει γούστο, γιατί θα βγεί ο πιό κοντινινός απόγωνος του Μεγαλέξαντρου να είναι ο junk95! Αυτό θα εξηγεί και γιατί ο φίλος junk95 είναι συνεχώς τσαμπουκαλεμένος.

Κ.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gusotos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2004, 14:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gusotos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΩΠΑ ΡΕ ΚΥΝΙΚΕ!!!!!

ΜΑΣ ΑΝΟΙΞΕΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ!!

ΚΑΙ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΓΑΛΛΟΣ! ( ΕΧΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙ' ΑΥΤΟ )

ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ Ο ΑΥΝΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΕΖΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΑΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ, ΑΠΛΑ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΜΑ......ΙΕΣ!!!

ΤΙ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΑ ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΜΑ, Μ....ΚΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ,ΠΑΝΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΧΩΘΟΥΝ

ΝΑ ΕΜΝΕ ΕΝΑΝ ΡΑΣΙΟΠΟΥΛΟΝ Σ' ΟΡΜΑΝ ΑΠΕΣ ΠΟΥΛΟΠΟΝ
ΜΟΙΡΟΛΟΓΟΥΝ ΤΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
ΚΛΑΙΓΝΕ ΤΑ ΜΑΝΑΣΤΗΡΕΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2004, 14:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΣΩΠΑ ΡΕ ΚΥΝΙΚΕ!!!!!
ΜΑΣ ΑΝΟΙΞΕΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ!!

gusoto, μην συγχίζεσαι,

Δεν είμαι εγώ που σου άνοιξα τα μάτια, αλλά το βιβλία της ιστορίας.

Το ξέρω, βέβαια, όσο κάλα όσο και εσύ, οτι όλα λένε ψέμματα.
Ευτυχώς όμως που υπάρχουν ακόμα μερικοί σωστοί άνθρωποι, και τα ξαναγράφουν από την αρχή, αφαιρώντας όλες τις βλακείες τον ιστορικών. Ο Δίας να τους έχει καλά, Δημητρούλα μου.

Και μάλλον σωστά κατάλαβες οτι δεν έπρεπε να ανοίξεις εθνικό θέμα εδώ -
αν και δύσκολα θα το μάντευε κανείς, το esoterica τα αποθαρρύνει.

Κ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2004, 15:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τελικά έχει γούστο, γιατί θα βγεί ο πιό κοντινινός απόγωνος του Μεγαλέξαντρου να είναι ο junk95! Αυτό θα εξηγεί και γιατί ο φίλος junk95 είναι συνεχώς τσαμπουκαλεμένος.

Ναι αλλά εγώ δεν πάω με άντρες. Τι έχεις να πεις για αυτό;

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2004, 15:31:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι αλλά εγώ δεν πάω με άντρες. Τι έχεις να πεις για αυτό;

Έ, τί να πώ;
Φαίνεται οτι το συγκεκριμμένο γούστο δεν είναι κληρονομικό...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2004, 15:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άν και οι "ειδικοί" του esoterica λένε οτι το μόνο καλό που έχουν οι Αλβανοί είναι οτι δεν είναι αδελφές.
Άρα καλά λένε, αποκλείεται να ήταν και ο ΑΛέξανδρος!
Εσύ junk95, απλώς επιβεβαιώνεις την θεωρία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2004, 19:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να σου πω ρε κυνικέ;
Μόνο σου το σκεφτικές όλο αυτό.

<Οι Ιλλυριοί είναι Αλβανοί.>
Αυτό είναι καινούριο ανέκδοτο;

Να σου πω και γω άλλα;
Οι Μακεδόνες είναι Σκοπιανοί, οι Θράκες Τούρκοι, οι Κρήτες Εβραίοι, οι Πελοποννήσιοι Ιταλοί και οι Αθηναίοι Φοίνικες.

Εντάξει …….γελάσατε;

1ον Ρε άνθρωπε πόσο μυαλό χρειάζεται κανείς για να μάθει ότι οι Ιλλυριοί ήταν Έλληνες;;;

2ον Που το είδες γραμμένο ότι η Ολυμπιάδα ήταν Ιλλυρία; Σε Αλβανικό σχολείο πήγες; Δεν μου λες ο Μπερίσσα σας άφηνε καθόλου άλυτους;;;

3ον Η Ολυμπιάδα καταγόταν από το Ελληνικό φύλλο των μολοσσών.

4ον Η καταγωγή σου φίλε μου είναι από την Κασπία Θάλασσα.
Τα Αλβανά τα φέραν οι Βυζαντινοί στην περιοχή, πάνω από χίλια χρόνια μετά την γέννηση της Ολυμπιάδος. Γι’ αυτό κι ονομάστηκαν Τουρκαλβανοί. Έχουν καταγωγή τα τουρανικά φύλλα και είναι κυρίως δυο εθνότητες.
Οι Γκέγκηδες και οι Τόσκιδες.
Υπάρχουν βέβαια και οι Έλληνες Βορειοηπειρώτες που είναι οι απόγονοι των Ιλλυριών.

5ον Αν πήγαινες σε Ελληνικό σχολείο θα μάθαινες ότι στην αρχαιότητα έπαιζε σημαντικό ρόλο η καταγωγή – το αίμα. Οι Έλληνες ήταν άκρως φυλλετιστές.
Ο Δημοσθένης που ήταν από της μητρός Σκύθης έπεφτε συχνά θύμα χλευασμού.
Αν δεν είχες εκείνη την εποχή το όμαιμον δεν είχες καν πολιτικά δικαιώματα.
Δεν είχες καν το δικαίωμα να αποκτήσεις ακίνητη περιουσία.

Ε το ότι ένας αλλόφυλος θα μπορούσε ποτέ να αποκτήσει για περιουσία του μια ολόκληρη Μακεδονία μου φαίνεται σαν ξεκαρδιστικό ανέκδοτο.

Να σαι καλά, χρόνια είχα να γελάσω έτσι.

Λοιπόν ξέρετε τι έχω διαπιστώσει τον τελευταίο καιρό;
Ότι όλοι οι ανθέλληνες έχετε λυσσάξει εδώ μέσα.
Υπομονή θα σας περάσει.

Και αν μας μισείτε τόσο πολύ δεν χρειάζεται να γράφεται ανιστόρητες βλακείες για να μας εκδικηθείτε.
Το μόνο που καταφέρνετε είναι να γελοιοποιείστε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2004, 20:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και αν μας μισείτε τόσο πολύ δεν χρειάζεται να γράφεται ανιστόρητες βλακείες για να μας εκδικηθείτε.

Πρώτον, δεν σε μισώ ΑΙΑΝΤΑ, σε αγαπώ, ΧΧΧ.

Δεύτερον, με ενδιαφέρει το μεγαλείο του Μεγαλέξανδρου, και καρφί δεν μου καίγεται τί εθνικότητα ήταν, δε πα να'ταν Γιαπωνέζος -- άρα μπορώ να δώ τα πράγματα πιό αμερόληπτα από εσένα.

Τρίτον, χαίρομαι που αναγνωρίζεις οτι η μητέρα του Φίλλιπου ήταν Ιλλύρια. Η Ολυμπιάδα ήταν επίσης Ιλλύρια από το σόι της μάνας της. Ο πατέρας της ήταν Μολωσσός. ΑΡΑ, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΟΤΙ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΗΤΑΝ FULL 50% ΙΛΛΥΡΙΟΣ, έτσι; Κατάλαβα καλά;

Τέταρτον, σε συμβουλεύω να μην πείς ΠΟΥΘΕΝΑ (εκτός από τον πιο στενό κύκλο των φίλων σου) οτι οι Ιλλύριοι ήταν Έλληνες. Στο λέω για να σε γλυτώσω από την λεμονόκουπα. Ψάξε άν θες την γλώσσα των Ιλλυρίων, και θα δείς οτι διαφέρει σαφώς από τα Ελληνικά (μιλάμε δεν έχει την παραμικρή σχέση) ενώ έχει ομοιότητες με τα σημερινά Αλβανικά (είτε Γεγ είτα Τοσκ)

Κατα τα άλλα, ένα δυό Αλκα-Σέλτσερ βοηθούν για την δυσπεψία.

Φιλικα.

Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2004, 20:25:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καιρό είχα να μπω στις Απόψεις/Προτάσεις, αλλά βλέπω πάλι εδώ όλα τα καλά παιδιά μαζεμένα .. κυνικό, junk κ σία ΑΕ.

Διάβασα τις απόψεις όχι όλες βέβαια γιατί ως γνωστόν για να καταλάβεις αν ένα κρασί είναι καλό δεν χρειάζεται να το πιεις όλο..

Δεν μπορώ λοιπόν παρά να θαυμάσω για μια ακόμα φορά την αφοσίωση των καλών μας φίλων "διεθνιστών" στη νέα συνωμοσία, που γίνεται σε βάρος της χώρας μας από τους γνωστούς κύκλους (κυρίως Εβραϊκούς) με στόχο την περαιτέρω συρρίκνωση του ελληνισμού.

Το σκάνδαλο που γίνεται συνίσταται στην έμπρακτη και έμμεση αποδοχή από τους γνωστούς κύκλους των ανθελληνικών θεωριών οι οποίες βέβαια έρχονται σε πλήρη αντίθεση όμως με τα διδάγματα της Ιστορίας.

Μετά τις μεγάλες εδαφικές κατακτήσεις του τούρκικου κατεστημένου, μέσα από φασιστικές πρακτικής, όπως πρόσφατα η κατοχή της Κύπρου, τώρα προωθείται η συρρίκνωση από βόρεια του Ελληνισμού ξεκινώντας βέβαια από την αμφισβήτηση της Ιστορίας.

Βέβαια όμως φαίνεται πως "Εφιάλτες" όπως στο παρελθόν υπάρχουν και σήμερα και έχουν πάρει την μορφή διαφόρων τσαρλατάνων κυρίως και αγυρτών που μαζί με του πάτρωνές τους Εβραίους προσπαθούν να εξεφτελίσουν την ένδοξη Ελληνική ιστορία απαγγέλωντας τα γνωστά "Δυτικά" παραμύθια περί της καταγωγής του Μ. Αλεξάνδρου, όταν είναι ευρέως γνωστό ότι τόσο τα αλβανικά όσο και τα διάφορα σλαβικά φύλα ήρθαν στο μέρος που είναι τώρα τουλάχιστον 6 αιώνες μετά τη γέννησή του.

Όσον αφορά λοιπόν αυτούς τους ανεκδιήγητους "Έλληνες", που στοχεύουν στο να μετατρέψουν την Ελλάδα σε Εβραϊκό χαμετυπείο, όπου θα αλωνίζουν οι ίδιοι και οι λοιπές αδερφές Άγγλοι, Αμερικλάνοι κ σία, τους αφιερώνουμε τα γνωστά λόγια του Λεωνίδα: "Μολών Λαβέ".

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2004, 20:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου ath.,

Και εγώ μόλις χθές μπήκα, κουράστηκα λίγο από τα βαρειά θέματα, και είπα να βρώ λίγη ελαφρά αναψυχή.

Δεν μου λες τώρα, εσύ, τουλάχιστον, άσχετα αν οι Ιλλύριοι ήταν Έλληνες ή όχι, δέχεσε οτι ο Μεγαλέξανδρος ήταν >= 50% Ιλλύριος;

Δηλαδή οτι και οι δύο γιαγιάδες του, ήταν φούλ Ιλλύριες;

(Αν βέβαια δεχθούμε τον Φίλιππό σαν φυσικό του πατέρα)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2004, 21:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ βρε κυνικέ, όπως θα έχει παρατηρήσει και από το παρελθόν μου σε αυτό το φόρουμ αποφεύγω να μπαίνω σε επί της ουσίας συζητήσεις σε θέματα που θεωρώ τραγικά παραπλανητικά και προπαγανδιστικά.

Τέλος πάντων θα κάνω μία μικρή εξαίρεση αφού μου το ζητάς.

Αναφέρεται λοιπόν από τον Πλούταρχο ότι η Ολυμπιάς είχε την καταγωγή της από τον Αίακο τον μυθικό βασιλιά στην Αίγινα και παππούς της ήταν ο Αχιλλέας. Επίσης, αναφέρεται ότι η Ολυμπιάδα σε μικρή ηλικία ήταν στην Ιλλυρία ως όμηρος. Οι ίδιοι οι Μακεδόνες θεωρούσαν ότι οι Ιλλύριοι ήταν βάρβαροι και το ίδιο πίστευε και η Ολυμπιάδα.

Κατά τ'άλλα θα συμφωνήσω με τον Αίαντα..

Αυτά...ath

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2004, 21:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΠΣΑΘΕΙΑ ΟΧΙ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΕΣΠΑ....
ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ....
ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΕΛΕΓΧΕΙ???
Η ΑΜΕΡΙΚΗ-> ΔΛΔ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ -> ΠΟΥ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΤΟΥ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΤΩΡΑ ΔΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΕΡΕΤΑΙΡΩ!!!
ΤΙ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΕΝ ΜΕΡΕΙ???
ΤΑ ΤΡΟΜΕΡΑ ΟΠΛΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ???
ΜΠΑ ΔΝ ΝΟΜΙΖΩ...
ΜΗΠΩΣ ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ Η ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ???
Η ΟΠΟΙΑ ΑΜΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ Η ΡΗΜΑΔΑ ΚΑΙ ΣΥΝΔΙΑΣΤΕΙ (ΟΧΙ ΕΝΩΠΟΙΗΘΕΙ) ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΛΑΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΜΠΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΩΣΤΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΚΕΣ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΤΕ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙΑ???
ΧΜ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ??? ΛΕΝΕ ΑΥΤΟΙ....
ΡΕ ΛΕΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΡΙΞΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΒΟΒΜΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ???
ΜΠΑ ΔΝ ΛΕΕΙ ΜΩΡΕ ΠΟΛΥ ΦΑΣΑΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΚΟ....
ΩΧ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΝ ΤΟΥΣ ΒΑΡΑΜΕ ΠΟΥΣΤΙΚΑ(ΕΜΜΕΣΑ) ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΛΑ???
ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΓΑΝΕ ΝΑ ΔΕΙΣ???
Α ΝΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΔΙΑΙΡΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕ!!!
ΧΜ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΣ ΤΟΥΣ ΒΑΛΟΥΜΕ ΕΚΕΙ ΠΕΡΑ ΝΑ ΦΑΓΩΝΟΝΤΑΙ!!!
ΧΜ ΤΟΥΣ ΜΙΣΑΛΛΟΔΟΞΟΥΣ ΓΑΛΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΥΚΟΛΑ ΜΕ ΜΙΑ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΟΙ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΤΟΥΣ ΑΓΓΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΓΛΕΙΦΟΥΝ ΤΑ .....
ΤΟΝ ΣΡΕΝΤΕΡ ΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ ΤΟΝ ΜΠΕΡΛΟΥΣΚΟΝΙ ΑΣΤΟΝ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟΣ ΧΜ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΒΑΛΚΑΝΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!
ΑΝ ΜΠΡΑΒΟ ΕΚΕΙ ΔΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΣΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΠΛΟΥΤΙΖΟΥΝ???
ΝΑΙ ΜΠΡΑΒΟ!!!
ΣΙΓΑ ΜΩΡΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΡΩΓΟΝΤΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΛΑΣΣΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΤΑΙΝΙΟΥΛΕΣ ΤΗΝ ΤΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ΝΑ ΤΡΩΓΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝ Ο ΑΛΕΞ ΗΤΑΝ ΑΛΒΑΝΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΓΑΜΕΜΝΟΝΑΣ ΚΑΛΟΣ Η ΚΑΚΟΣ ΣΤΗΝ ΤΡΟΙΑ!!!
ΧΕΧΕ ΤΑ ΑΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΜΙΑ ΚΟΙΝΗ ΙΣΤΟΙΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΘΝΙΚΙΣΤΕΣ ΝΑ ΤΡΩΓΟΝΤΑΙ!!!
ΚΑΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΑΣΤΟΥΣ ΛΙΓΟ ΛΑΔΟΙ ΣΤΗΝ ΦΩΤΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΑΥΤΟΙ...!!!
ΔΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΑΤ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΑΦΟΥ ΟΛΟΙ ΚΟΙΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΜΙΣΑΛΛΟΔΟΞΟΥ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΕΧΕΤΕ ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΙΟ ΟΠΟΤΕ ΑΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΦΩΝΑΖΟΥΝ!!!
Α Ο ΜΠΙΛΗΣ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΡΧΙΡΑΒΒΙΝΟΣ Ο ΑΛΛΟΣ!!!
ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΙΟΥΣ ΛΕΩ....

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2004, 21:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εν τάξει ath. κατάλαβα,

Άρα είσαι της σχολής οτί ο Αλέξανδρος ήταν μόνο 25% Ιλλύριος, από το σόι του μπαμπά του. Χμ, ακριβώς σαν τον junk95, δεν στά'λεγα...

Για το άν η Ιλλύριοι ήταν βάρβαροι ή όχι βρείτε τα με τον ΑΙΑΝΤΑ, και άμα τα βρείτε πείτε μου και εμένα.

Και πόσσοι ακριβώς γάμοι έιχαν γίνει μεταξύ Μακεδόνων και Ιλλύριων βασιλέων, anyway?

quote:
Αναφέρεται λοιπόν από τον Πλούταρχο ότι η Ολυμπιάς είχε την καταγωγή της από τον Αίακο τον μυθικό βασιλιά στην Αίγινα και παππούς της ήταν ο Αχιλλέας.

Πολύ χρήσιμο αυτό το στοιχείο, μας βοηθάει να προσδιορίσουμε και την χρονολογία του Αχιλλέα, η οποία φαίνεται να λίγο μετά τα τέλη του Χρυσού Αιώνα του Περικλέους.

Σαΐνι ο Πλούταρχος...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 03:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν άρχισε να μπαίνει ως "πανανθρώπινη αξία" η ειρήνη , τότε άρχισαν και οι διάφορες "θεωρίες" να αποκτούν βάση .
Τότε αρχίσανε όλοι οι δειλοί πονηράκηδες να αποκτούν "λόγο" και"βήμα"
για να ανακυρήξουν την ειρήνη ως το υπέρτατο αγαθό .
Γιατί όμως;
Διότι δεν τολμούν να έχουν σαν αξία την ελευθερία.
Θέλει πολύ χοντρά κότσια να υπερασπιστείς την ελευθερία.
Αμα δεν τα έχεις , ε.. τότε θα αρχίσεις να κατηγορείς και τον ίδιο το Χριστό για χριστοκάπηλο....
Όπως πολύ εύκολα κάποιοι χαρακτηρίζουν τον πολεμο "Αλεξανδροκάπηλο"..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 04:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ κυνικέ,

Είναι εύκολο να το παίζει κανεις τρελός ή να βγάζεις τον άλλο τρελό, το ίδιο δεν κάνουν και οι "φίλοι μας" οι Σκοπιανοί και οι Αμερικλάνοι;

Ούτε 25% Ιλλύριος, ούτε τίποτα. Έλληνας ήταν ο άνθρωπος. Βέβαια με αυτά που λες με βάζεις στον πειρασμό να σου υπενθυμίσω ότι εσύ έλεγες κάποια πραγματάκια για το DNA κάποτε. Καλό θα ήταν να τα τηρείς κι εδώ και όχι να τα χρησιμοποιείς κατά βούληση...

Επίσης, η τρίπλα που κάνεις σχετικά με τον Αϊαντα είναι οφσάιντ. Οι μακεδόνες κάπου αναφέρεται ότι θεωρούσαν τους Ιλλύριους βάρβαρους, βέβαια δεν είμαστε όλοι ιστορικοί σε αυτό τον τόπο, μπορεί να κάνω λάθος, μπορεί να εννοείτο κάτι άλλο, μπορεί πολλά..

Και τέλος σχετικά με το τελευταίο σχόλιο, νομίζω καταλαβαίνεις πως λέγοντας παππούς εννοούμε καταγωγή, έτσι; Ας μην το παίζουμε εξυπνάκηδες σε αυτό το φόρουμ, που νομίζω πως αποτελείται από αξιόλογα άτομα.

Τέλος να πω ακόμα ότι η προσπάθεια αμφισβήτησης της Ελληνικότητας του Μ. Αλεξάνδρου με φτηνά κατά βάση επιχειρήματα (όπως 25%, 50% κλπ)
καθώς και άλλα βέβαια ακόμα πιο φαιδρά που ακούμε κατα καιρούς είναι έωλη.

Ο Μ. Αλέξανδρος είχε κάτω από το προσκεφαλό του την Ιλιάδα και την Οδύσσεια και τις είχε σχεδόν αποστηθίσει. Επίσης, άκουσε την διδασκαλία του Αριστοτέλους. Επίσης, ως γνωστόν ούτε στην Αρχαιότητα είχε αμφισβητηθεί η Ελληνικότητά του καθώς του είχε επιτραπεί να λάβει μέρος στους Ολυμπιακούς αγώνες. Τι να λέμε τώρα!!!

Αλίμονο αν πρέπει να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες. Και αλίμονο βέβαια σε όσους αμφισβητούν την Ελληνική ιστορία, γιατί η δυναμική της είναι τόσο μεγάλη, που όχι μόνο τους διαψεύδει αλλά κ τους γελοιοποιεί. Είναι τραγικά γελοίοι όσοι τολμούν με σοφιστείες, ανοησίες, μυθεύματα, παραποιήσεις, κλπ να βιάσουν την αλήθεια και να απομυθοποιήσουν την Ελλάδα.

Είμαστε όμως τυχεροί γιατί ο Ελληνικός πολιτισμός έχει μία δόση υπερβολής και ειλικρίνιας, που τον τοποθετεί στα ύψη και στέλνει στην καταβόθρα όσους θέλουν να τον οικοιοποιηθούν.

Και επαναλαμβάνω. Η γελοιότητα έχει και κάποια όρια και έχουμε ευθύνη και όλοι εμείς που επιτρέπουμε χρόνια και χρόνια η ιστορία μας να αλλοιώνεται...

Θα τα ακούσετε τώρα γιατί μέχρι εδώ και μην παρέκει. Είναι σκουλήκια και οι Τούρκοι, σκουλήκια είναι και οι Σκοπιανοί, σκουλήκια είναι όλοι όσοι έχουν οικοιοποιηθεί φασιστικά οτιδήποτε δεν τους ανήκει..

Εδώ άλλοι, Ευρωπαίοι και Αμερικλάνοι έχουν ένα @@@ίδι και μισό για ιστορία και το φυλάνε σαν μην πω τι και άμα τους το θίξουμε υπάρχει αιτία πολέμου.. και εμείς καθόμαστε και ανεχόμαστε την κάθε μαλακία, που κατεβαίνει στο κεφάλι του κάθε καραγκιόζη..

Και αν είμασταν δίκαιοι, αυτά τα σκουλήκια θα έπρεπε να τα ποδοπατήσουμε δίχως οίκτο, όπως και οφείλουμε να κάνουμε..

ΥΓ. Αν θέλει ο Admin ας τα διαγράψει. Εγώ τα είπα μια φορά, όπως όφειλα να τα πω γιατί προβλέπω ότι θέλουν να μας πάνε μέχρι τη Λάρισα και οφείλουμε να σταθούμε στο ύψος και να είμαστε σκληροί..

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 04:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Athakandr
To φόρουμ αυτό έχει καταντήσει (και αρχίσει ίσως..) με το να δίνει βήμα για τη φωνή των σκουληκιών.
Μην απορείς με τίποτα.
Σε λίγο θα μας πούνε ότι ο Αριστοτέλης ήταν Βιετναμέζος.Αλλά δεν θα έχει καμμιά σημασία γιατί ήταν πανανθρώπινος.......
Τελικά όλες οι κουλτούρες, όλες οι πίστεις , και όλες οι ιδέες είναι φούμαρα.
Στο τέλος το αίμα μιλάει.
>Γιατι το αίμα είναι που δημιουργεί το πνεύμα , την φιλοσοφία και την στάση ένατι των πραγμάτων.
Και λέγοντας "αίμα" εννοώ την φυλή.
Και όσοι δεν θέλουν να αποδώσουν στην εκάστοτε φυλή το βάρος των αξιών που δημιούργησε η καθεμιά, τοτε ξεκινάει η παράνοια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1708984
Maintained by Digital Alchemy