ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 05:01:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Athakandr,

Η αναμφισβήτητη αφιέρωση και προσκόλλησή σας στις ιδέες του "Ελληνισμού", όπως τις καταλαβαίνετε, τέλως πάντων, με αναγκάζει να προβληματίζομαι.

Τόσο πολύ πια έχετε την ανάγκη να υπάρχει στο αμυδρό παρελθόν σας κάποια έννοια "σπουδαιότητας"; Τόσο πολύ που να ξεχνάτε το παρόν και να καταπιάνεστε με ένα παρελθόν, που εμένα μου μοιάζει εντελώς τεχνιτά κατασκευασμένο, εξωπραγματικό, και φανατστικό;;

Και χρησημοποιώ τη λέξη "σπουδαιότητα", γιατί ξέρεις κάτι; Μου δίνετε την εντύπωση οτι ποσώς δεν σας νοιάζει ο Ελληνικός πολιτισμός, τουλάχιστον όχι η ουσία του. Έτσι όπως σας βλέπω να φανατίζεστε, μου φαίνεται οτι το μόνο που σας νοιάζει, απεγνωσμένα μάλιστα, είναι να είσασταν, κάπως, κάποτε, δεν έχει σημασία πότε - σπουδαίοι.

Δεν αμφιβάλλω, πχ, οτι αν κατα σύμπτωση είχατε γεννηθει Τούρκοι, θα είσαστε ενταγνμένοι στους κάθε λογής Γκρίζους Λύκους, και θα μάς λέγατε για το πόσο ένδοξοι ήταν οι κατα φαντασίαν πρόγωνοί σας, οι Αττίλες και οι Τζένκις Χαν, που κατέκτησαν την μισή Ευρώπη, και πώς η πολεμική αρετή είναι η μόνη αληθινή αξία (Σάμπως τα ίδια δεν λένε οι μισοί σας και τώρα;)

Αναρωτιέμαι, άν εγώ και οι άλλοι δεν έλεγαν τίποτα, αν σας άφηναν στα όνειρα και στις ονειρόξεις σας, θα ήταν πιό καλό για σας;
Ίσως άμα δεν ταράζονταν το "όραμά" σας, να είχατε την ευκαιρία σιγά-σιγά να αποροφήσετε, κι ακόμα και να εκδηλώσετε λίγο από αυτόν τον πολιτισμό για τον οποίο τόσο καυχιέστε.

Αμφιβάλλω όμως, γιατί (κατα τη γνώμη μου πάντα) οι βάσεις σας είναι σαθρές και πατοάνε πάνω σε αρρωστημένους εγωίσμούς.
Ποίος ξέρει, μπορεί και να κάνω λάθος. Μπορεί ο δρόμος που διαλεξατε κάποτε, κάπως, να σας φέρει σε μια καλύτερη κατάσταη.

Άν αυτό συμβεί, εγώ θα χαρώ να αποδειχθώ λάθος!
Προς το παρόν το μόνο που μπορώ να πώ είναι οτι μέσα από τη δική μου οπτική, αδικείτε τον εαυτό σας φοβερά, και η άπερίσκεπτη μονομανία σας για το παρελθόν κλέβει το ίδιο σας το μέλλον.

Ναί, είχα πεί διάφορα πράγματα για το DNA - δεν ξέρω σε πιό αναφέρεσαι, αλλά η θέση μου ΠΑΝΤΑ ήταν οτι ο προγραμματισμός του DNA μας υπάρχει κυρίως για να ξεπεραστεί. Όσο καλός και να είναι (αν στάθηκες τυχερός) δεν παύει να δρά σαν τροχοπέδι στην Εξέλιξη σου, όχι σαν δοξαστικό στεφάνι. Είσαι Έλληνας; Χρέος σου είναι να γίνεις κάτι παραπάνω -- ίσως ακόμα και να αφήσεις το νεκρό κέλυφος αυτού του "Έλληνα" πού κάποτε ήσουνα πίσω σου.

Δεν το βλέπεις έτσι; Πιστεύεις οτι το χρέος σου είναι να μείνεις μια ζωή κολλημένος στα ίδια; Δεν έχω σκοπό να εμπλακώ πλέον σε λογομαχίες. Ώρα καλή στη στη πρύμνη σου, κι αγέρας στα πανιά σου.
Πιστεύεις οτι ο Δρόμος της μισαλοδοξίας και φουσκωμένου εγωισμού θα σε οδηγήσουν κάπου;

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον, σου εύχομαι ο,τι επιθυμείς, αλλά δεν νομίζω οτι έχω πια κάτι να προσφέρω σε συζήτηση.
Και μάλλον ούτε και εσείς έχετε.

Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 12:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αμφιβάλλω όμως, γιατί (κατα τη γνώμη μου πάντα) οι βάσεις σας είναι σαθρές και πατοάνε πάνω σε αρρωστημένους εγωίσμούς.
Ποίος ξέρει, μπορεί και να κάνω λάθος. Μπορεί ο δρόμος που διαλεξατε κάποτε, κάπως, να σας φέρει σε μια καλύτερη κατάσταη.


Οι σαθρές βάσεις είναι εκείνες που αρνούνται το Εγώ.
Είναι εκείνες που καταργούν την ατομικότητα και βλέπουν το άτομο σαν μία ακόμα εκδήλωση κάποιας ασαφούς γενικότητας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 13:45:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλλο το "Εγώ" και άλλο το "εγώ".

Ακόμα και ένα κακομαθημένο τσογλάνι, ή μια "πριμαντόνα" είναι κάργα γεμάτοι με εγωισμό. Δεν φαντάζομαι να εννοείς αυτό.

Το "Εγώ" σαν ανώτερη φύση είναι αλτρουιστικό. Στό "εμεις" που έλεγε και ο Μακρυγιάννης....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 14:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ κυνικέ,

Δεν περίμενα από εσένα να μην αντιλαμβάνεσαι που βρίσκεται η ουσία.

Η ουσία της συζήτησης δεν είναι η προσκόλληση σε ένα ένδοξο παρελθόν, ούτε ο ιστορικός φανατισμός. Πιστεύω να αντιλαμβάνεσαι κι εσύ όπως όλοι, ότι το κεντρικό θέμα της παρούσας συζήτησης είναι η παραποίηση της Ιστορίας.

Η ιστορία των λαών είναι κομμάτι της ζωής μας, για αυτήν αγωνιστήκαμε και δεν πουλιέται. Αν εσύ νομίζεις πως όλα μπορούν να πουλιούνται και να αγοράζονται, αν με πρόσχημα την δήθεν προοδευτικότητα προσπαθείς να μας πείσεις ότι μπορεί η ιστορία να χτίζεται με ψεύτικα υλικά, τότε δεν είμαι εγώ αυτός που όπως λες θα ήμουν φανατικός εθνικιστής ότι και να είχα γεννηθεί, γιατί εγώ απλά υπερασπίζομαι την αλήθεια και η αλήθεια είναι μία .. αλλά εσύ θα ήσουν εκείνος που σε κάθε εποχή θα ήσουν συμμέτοχος στα χαλκεία, που διαστρέφουν την αλήθεια και προωθούν ένα μέλλον δίχως ψυχή, δίχως δηλαδή παρελθόν.

Όσο αφορά δε την έμμεση αναφορά σου σε "τυχερό DNA" με κάνεις πραγματικά να επιβεβαιώνω ότι χειρότερος εχθρός της Ελλάδας είναι ο εαυτός της και συγκεκριμένα όλα εκείνα τα απομεινάρια του παρελθόντος, που μόνο τον τίτλο του Έλληνα φέρουν, όχι όμως και την ψυχή.

Για να σου απαντήσω ευθέως λοιπόν, τα τούρκια απομεινάρια να τα αναζητήσεις αλλού και όχι εδώ. Σου τα αφιερώνω μιας και νομίζω ότι με χαρά θα δεχόσουν να ήσουν τούρκος, αιγύπτιος, μαύρος, κίτρινος και ζουλού ίσως μιας και η βασική σου θέση είναι η ισοπέδωση των λαών και εθνών.

Τέλος, νομίζω πως έχεις μπλέξει λιγάκι τον φουσκωμένο εγωϊσμό με την ιστορική αλήθεια, το "κόλλημα" με την ιστορική συνείδηση των εθνών, την μισαλοδοξία με την εθνική υπερηφάνεια, την μονομανία για το παρελθόν με την αγάπη προς την πατρία, τους Γκρίζους Λύκους με την γνήσια πατριωτική θυσία, την ψυχολογική ερμηνεία της λέξης "σπουδαίος" με την διατήρηση της ιστορίας μας.

Μήπως νομίζεις ότι θα είμασταν σπουδαιότεροι αν μοιράζαμε την ιστορία μας δεξιά και αριστερά, μήπως θα είμασταν λιγότερο εγωιστές αν δεχόμασταν ότι ο Μ. Αλέξανδρος δεν είναι Έλληνας, μήπως θα είμασταν λιγότερο κολλημένοι αν δεν γνωρίζαμε την ιστορία μας, μήπως δεν θα είμασταν μονομανείς αν δεν αγαπούσαμε την πατρίδα, μήπως αν δεν είμασταν διατεθιμένοι να θυσιαστούμε για ιδανικά και την πατρίδα δεν θα μοιάζαμε στους Γκρίζους Λύκους ή μήπως πρέπει να πάμε σε ψυχίατρο ώστε να μην χρειάζεται να ανατρέχουμε στην σπουδαιότητα της ιστορίας μας για να επιβεβαιώσουμε την ιστορική αλήθεια;

Kynike, σου έχω ξαναπεί, το πρόβλημά σου είναι ότι δεν μπορείς να διαχωρίσεις το ψάρι από το κρέας, την ουσία από την επιδερμικότητα, την αλήθεια από το ψέμα. Ίσως αυτό να οφείλεται σε μια προσπάθεια διαφοροποίησης σου από κοινές αντιλήψεις, αλλά ακολουθείς λάθος δρόμο. Η διαφοροποίηση οφείλει να βασίζεται σε στέρες βάσεις, όχι σε διαστρεβλώσεις.

Όσο για το τελευταίο σχόλιο σου για λογομαχίες, πάλι όχι εγώ αλλά εσύ χρησιμοποιείς "ύβρεις" με την αρχαιοελληνική έννοια του όρου, γιατί παραποιείς με θλιβερό τρόπο την ιστορία μας.

Έγώ όμως από την άλλη πλευρά νομίζω ότι έχεις να προσφέρεις κάτι ..

Όσο πιο πολύ σε ακούμε τόσο πιο πολύ καταλαβαίνουμε την ιστορική μας αξία, τόσο πιο πολύ αντιλαμβανόμαστε ότι οι στόχοι μας και οι φιλοδοξίες μας, η ιστορία μας είναι εμπόδια στα σχέδια "της Αυτοκρατορίας".

Έτσι λοιπόν δεν εφησυχάζουμε αλλά είμαστε εδώ και περιμένουμε να αγωνιστούμε. Τα λάθη του παρελθόντος δεν θα επαναληφθούν ξανά. Όσοι έχουν κότσια, Τούρκοι, Σκοπιανοί, Άγγλοι αδερφές, Αμερικλάνοι, ας έρθουν .. Τους περιμένουμε!

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 15:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το "Εγώ" σαν ανώτερη φύση είναι αλτρουιστικό.

Athakandr, δεν διαφωνώ, αντίθετα μάλιστα ,με την φράση αυτή περιγράφεις ένα τεράστιο μέρος του Ελληνικού πρότυπου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 15:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ think4allu,

Ο κυνικός είπε την φράση που σχολιάζεις, όχι εγώ!

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 15:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσπάθησα να διορθώσω το λάθος αλλά με πρόλαβες Athakandr.
Αν και μπαίνω με login , δεν μου εμφανίζεται το εργαλείο της διαγραφής.
Ξαναφέρνω λοιπόν το μήνυμα διορθωμένο:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Το "Εγώ" σαν ανώτερη φύση είναι αλτρουιστικό.
--------------------------------------------------------------------------------


κυνικός, δεν διαφωνώ, αντίθετα μάλιστα ,με την φράση αυτή περιγράφεις ένα τεράστιο μέρος του Ελληνικού πρότυπου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 15:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως νομίζεις ότι θα είμασταν σπουδαιότεροι αν μοιράζαμε την ιστορία μας δεξιά και αριστερά, μήπως θα είμασταν λιγότερο εγωιστές αν δεχόμασταν ότι ο Μ. Αλέξανδρος δεν είναι Έλληνας, μήπως θα είμασταν λιγότερο κολλημένοι αν δεν γνωρίζαμε την ιστορία μας, μήπως δεν θα είμασταν μονομανείς αν δεν αγαπούσαμε την πατρίδα, μήπως αν δεν είμασταν διατεθιμένοι να θυσιαστούμε για ιδανικά και την πατρίδα δεν θα μοιάζαμε στους Γκρίζους Λύκους ή μήπως πρέπει να πάμε σε ψυχίατρο ώστε να μην χρειάζεται να ανατρέχουμε στην σπουδαιότητα της ιστορίας μας για να επιβεβαιώσουμε την ιστορική αλήθεια;


Σαφέστατα.
Η νέα τάξη θέλει ανθρώπους flat.
Είναι μεγάλο εμπόδιο να έχει ο κάθε λαός την δική του ιστορική και εθνική συνείδηση.
Αυτά βέβαια ούτε εξαφανίζονται ούτε μοιράζονται δεξιά κι`αριστερά.
Μας λένε λοιπόν: "Εσείς Έλληνες είστε εγωιστές και ψυχοπαθείς γιατί δεν θέλετε να διαπραγματευτείτε την ιστορία σας. Παραδόστε τα όπλα σας και την πνευματική σας περιουσία γιατί δεν σας ανήκει"
Τωρα το πόσοι απο μας χαύτουμε αυτή την χονδροειδή απάτη είναι άλλο θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 17:05:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τέλος, νομίζω πως έχεις μπλέξει λιγάκι τον φουσκωμένο εγωϊσμό με την ιστορική αλήθεια,

Ath, όπως είπα, πάω πάσο, μπορεί.
Αλλα θα περιμένω με ενδιαφέρον να δώ τί πνευματικό στόχο θα πετύχετε.
Έκτός από την εγωπαθική φαμφάρα, εννοώ.
Τί πραγματικά αντλείτε από το παρελθόν, ακόμα και απο τον Αλέξανδρο, εκτος από κάποια μιασματική έννοια "ΕΝΔΟΞΟΥ";
quote:
μήπως θα είμασταν λιγότερο κολλημένοι αν δεν γνωρίζαμε την ιστορία μας,
Μάλλον το αντίθετο.
Ξέρεις, πάντα μου έκανε εντύπωση πώς άτομα που δείχνουν να ενδιαφέρονται τόσο πολύ για την μακρυνή ιστορία τους, προ 2500 χρόνων, αδιαφορούν για την πλέον πρόσφατη, των τελευταίων 500 χρόνων ας πούμε, που θα τους έχει επιρεάσει πολύ περισσότερο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 17:38:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

think4allu:
quote:

Τελικά όλες οι κουλτούρες, όλες οι πίστεις , και όλες οι ιδέες είναι φούμαρα.
Στο τέλος το αίμα μιλάει.
>Γιατι το αίμα είναι που δημιουργεί το πνεύμα , την φιλοσοφία και την στάση ένατι των πραγμάτων.
Και λέγοντας "αίμα" εννοώ την φυλή.
Και όσοι δεν θέλουν να αποδώσουν στην εκάστοτε φυλή το βάρος των αξιών που δημιούργησε η καθεμιά, τοτε ξεκινάει η παράνοια.



Κανένα πρόβλημα. Άσε με να μαντέψω τότε: καταγωγή από αυστριακό μισθοφόρο από το Braunau am Inn που ήρθε με τα βαυαρικά στρατεύματα στο νεότευκτο ελληνικό βασίλειο των 1830's; Εκεί με οδηγεί το να ακολουθήσω τη λογική σου.

Γιατί είναι προφανές πως έχεις μπερδέψει πολύ σοβαρά κάποιες ελληνικές αξίες με κάποιες λίγο πιο ούγκα και προφανώς οι κουλτούρες και τα λοιπά φούμαρα λίγα έκαναν για να εμποδίσουν τις αξίες της φυλής σου να ξεπροβάλλουν if ya know whata mean...

...ευτυχώς όμως δεν τα πιστεύω αυτά τα αηδιαστικά. Και ξέρω ότι κάνεις λάθος. Αναρωτιέμαι τι μπορεί να έχει προκαλέσει τέτοια σύγχυση σε ολόκληρο άνθρωπο.

Athakandr, εκτιμώ τις καλές προθέσεις σου. Σφάλλεις βέβαια για αντικειμενικούς λόγους κατά τη γνώμη μου. Ας εστιάσουμε σε αυτούς και ας αφήσουμε τις προσωπικές αιχμές. Στο τέλος θα δεις ότι δεν υπάρχει λόγος να εξαπτόμεθα (μην κοιτάς εμένα).

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 19:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυνικέ δεν αντιτίθεμαι σε εσένα --άλλωστε τα όσα λες αποτελούν προσωπικές σου απόψεις στο πλαίσο μιας συζήτησης-- κυρίως αντιτίθεμαι σε συστηματικές προσπάθειες διαφόρων γνωστών-άγνωστων κύκλων με πολιτικο-σταρτιωτική επιρροή, που χρησιμοποιούν την ιστορία σαν εργαλείο για την επίτευξη των σχεδίων τους.

Εκτός αν δεχτούμε ότι ο κόσμος έχει μετατραπεί σε ψυχοκομείο, δεν μπορεί να δεχτεί κανείς σοβαρός άνθρωπος τα όσα υποστηρίζονται για τα Σκόπια, τον Μ. Αλέξανδρο, και τις Τουρκικές διεκδικήσεις..

Δεν γνωρίζω τα σχέδια που υπάρχουν, αλλά καθώς φαίνεται υπάρχει προσπάθεια από το γνωστό Αμερικανικό και Εβραϊκό λόμπι για την περαιτέρω συρρίκνωση της χώρας και γενικώς για ένα ακόμα πλήγμα απέναντι στα ιστορικά μας δίκαια.

Όσοι δεν έχουν ιστορική πυγμή είναι λογικό να θέλουν να εξαλλείψουν οτιδήποτε προσδίδει κύρος και δύναμη σε άλλους λαούς μέσα στο πλαίσιο της λογικής της δημιουργίας μιας παγκόσμιας Αυτοκρατορίας του καταναλωτισμού.

Ας μην υπάρχει καμμία αμφιβολία ότι στόχος είναι η οικονομική και πολιτικο-στρατιωτική επικράτηση σε όλα τα μήκη και πλάτη του κόσμου. Και πράγματι η λογική του divide and conqur, η λογική της αποστείρωσης, η λογική της αποκοπής από ιστορικά και παραδοσιακά πιστεύω είναι η μόνη λύσις.

Όχι μόνο όλβιος όστις της ιστορίας έσχε μάθησιν αλλά και ιστορία της Ελλάδας είναι δύναμη. Η Ελλάδα --δεν το πίστευα-- αλλά τώρα είμαι βέβαιος αποτελεί εμπόδιο στην καθολική επικράτηση της Αυτοκρατορίας των Αμερικλάνων και σία στον πολιτικο-στρατιωτικό τομέα.

Άλλωστε ο καιρός περνάει γρήγορα. Ας περιμένουμε λίγο τις εξέλίξεις με τα Σκόπια και την Τουρκία για να θαυμάσουμε όλοι την δίκαια πολιτική των "φίλων μας" και κυρίως ας προετοιμαστούμε για δύσκολες εθνικές ημέρες.

Βεβαίως κυνικός --ελπίζω να κάνω λάθος-- αν βασιζόμασταν σε σένα και τους ομοϊδεάτες σου θα πέρναμε τα όπλα μόνο αν οι Τούρκοι φτάνανε στη Μύκονο και οι Σκοπιανοί στη Λάρισα.. Και μπορεί να μην τα πέρναμε και ποτέ..

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 20:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κυνικέ δεν αντιτίθεμαι σε εσένα --άλλωστε τα όσα λες αποτελούν προσωπικές σου απόψεις στο πλαίσο μιας συζήτησης-- κυρίως αντιτίθεμαι σε συστηματικές προσπάθειες διαφόρων γνωστών-άγνωστων κύκλων με πολιτικο-σταρτιωτική επιρροή, που χρησιμοποιούν την ιστορία σαν εργαλείο για την επίτευξη των σχεδίων τους.

Εκτός αν δεχτούμε ότι ο κόσμος έχει μετατραπεί σε ψυχοκομείο, δεν μπορεί να δεχτεί κανείς σοβαρός άνθρωπος τα όσα υποστηρίζονται για τα Σκόπια, τον Μ. Αλέξανδρο, και τις Τουρκικές διεκδικήσεις..

Δεν γνωρίζω τα σχέδια που υπάρχουν, αλλά καθώς φαίνεται υπάρχει προσπάθεια από το γνωστό Αμερικανικό και Εβραϊκό λόμπι για την περαιτέρω συρρίκνωση της χώρας και γενικώς για ένα ακόμα πλήγμα απέναντι στα ιστορικά μας δίκαια.

Όσοι δεν έχουν ιστορική πυγμή είναι λογικό να θέλουν να εξαλλείψουν οτιδήποτε προσδίδει κύρος και δύναμη σε άλλους λαούς μέσα στο πλαίσιο της λογικής της δημιουργίας μιας παγκόσμιας Αυτοκρατορίας του καταναλωτισμού.

Ας μην υπάρχει καμμία αμφιβολία ότι στόχος είναι η οικονομική και πολιτικο-στρατιωτική επικράτηση σε όλα τα μήκη και πλάτη του κόσμου. Και πράγματι η λογική του divide and conqur, η λογική της αποστείρωσης, η λογική της αποκοπής από ιστορικά και παραδοσιακά πιστεύω είναι η μόνη λύσις.

Όχι μόνο όλβιος όστις της ιστορίας έσχε μάθησιν αλλά και ιστορία της Ελλάδας είναι δύναμη. Η Ελλάδα --δεν το πίστευα-- αλλά τώρα είμαι βέβαιος αποτελεί εμπόδιο στην καθολική επικράτηση της Αυτοκρατορίας των Αμερικλάνων και σία στον πολιτικο-στρατιωτικό τομέα.

Άλλωστε ο καιρός περνάει γρήγορα. Ας περιμένουμε λίγο τις εξέλίξεις με τα Σκόπια και την Τουρκία για να θαυμάσουμε όλοι την δίκαια πολιτική των "φίλων μας" και κυρίως ας προετοιμαστούμε για δύσκολες εθνικές ημέρες.

Βεβαίως κυνικός --ελπίζω να κάνω λάθος-- αν βασιζόμασταν σε σένα και τους ομοϊδεάτες σου θα πέρναμε τα όπλα μόνο αν οι Τούρκοι φτάνανε στη Μύκονο και οι Σκοπιανοί στη Λάρισα.. Και μπορεί να μην τα πέρναμε και ποτέ..

ath.



Ωραία. Σα δεύτερο βήμα, μπορείς να δώσεις όσο το δυνατόν αντικειμενικότερες αποδείξεις για όλα αυτά;

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 20:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ άπαντες!

quote:
Ωραία. Σα δεύτερο βήμα, μπορείς να δώσεις όσο το δυνατόν αντικειμενικότερες αποδείξεις για όλα αυτά;

Να με συγχωρείτε που θα επέμβω. Junk σου έχουμε δώσει πολλές φορές στο παρελθόν αποδείξεις και στοιχεία αλλά σχεδόν πάντα ως δια μαγείας τα χαρακτηρίζεις αναξιόπιστα. Δεν σε έχω δει ούτε μια φορά μετά απο παράθεση στοιχείων, να συνετίζεσαι και να υποχωρείς στο ελάχιστο απο τις θέσεις σου. Αυτό δεν είναι καθόλου ελληνική συμπεριφορά σε πληροφορώ. Να σου θυμίσω οτι ο σοφός Σωκράτης, άλλαζε ευχαρίστως γνώμη απο αυτή που αρχικά υποστήριζε εαν ο συνομίλητής του είχε ισχυρά επιχειρήματα.


τι με κοιτάς τώρα ξύπνησα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 21:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα μηνύματα αυτού του θέματος είναι όλα τους άστοχα και ανούσια με πρώτα και καλύτερα τα δικά μου.

Οφείλω να δώσω μία νέα τροπή,οφείλω να μπω στην Ουσία.

"Όσο υπάρχουν έθνη ο άνθρωπος θα είναι θηρίο"
ΑΛΕΞΗΣ ΖΟΡΜΠΑΣ


Το όραμα του Αλεξάνδρου έχει αρχίσει να υλοποιείται.


Υπάρχουν δύο φωνές μέσα μου.Η μία λέει "ΟΧΙ,δεν πρέπει να αφήσουμε να γίνει".Η άλλη λέει "ΝΑΙ,πρέπει να γίνει".

Η ουσία είναι ότι η αντίσταση είναι μάταιη.
Έχει ήδη αρχίσει το μεγάλο DELETE στην ανθρώπινη μνήμη.
Η Μνήμη είναι η πηγή του μεγάλου Κακού και το Κακό πρέπει να εξαλειφθεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 21:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ath, σαφώς και κάνεις λάθος,

Από πού σου ήρθε η ιδέα οτι είμαι φιλειρηνιστής;

Μάλλον πανικοβλήθηκες, και έσπευσες στις γνωστές τακτικές των «τσαρουχοφόρων Γκρίζων Λύκων» - "ανθέλληνας", "διαστρευβλωτής της αλήθειας", κλπ, κλπ.

Καλά, σιγά μη καθόμουνα να σκάσω κάθε που κάποιος Αρναούτης με περικεφαλαία με αποκαλλούσαε Ανθέλληνα.

Είπα εγώ τίποτα για τα Σκόπια ή την Τουρκία;; Πολύ φτηνό να μου βάζεις λόγια στο στώμα. Και δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνεις - ως τώρα το παρέβλεψα, αλλά τελικά εδώ γίνεται κατάχρηση. Είπα εγώ πουθενά για αγοροπωλησία της αλήθειας; Ψάξε τους έμπορους μέσα στους φίλους σου τους εθνικιστές, τους Φουράκηδες και τους άλλους πού τα 'κονομάνε.

Και φυσικά αντιτίθεσαι σε μένα - ή μήπως δεν προσέχεις ούτε καν τι γράφεις;

quote:
εσύ θα ήσουν εκείνος που σε κάθε εποχή θα ήσουν συμμέτοχος στα χαλκεία, που διαστρέφουν την αλήθεια
quote:
με κάνεις πραγματικά να επιβεβαιώνω ότι χειρότερος εχθρός της Ελλάδας είναι ο εαυτός της
quote:
δεν μπορείς να διαχωρίσεις το ψάρι από το κρέας, την ουσία από την επιδερμικότητα, την αλήθεια από το ψέμα.

Ευτυχώς που τα διαχωρίζεις εσύ Athakndr, και είσαι εδώ στο esoterica να μας δίνεις τα φώτα σου. Τί κακό θα είχαμε πάθει αν δεν σε είχαμε...

Τελικά τον χαρακτηρισμό του άλλου, νά, εδώ τον έχετε όλοι οι εθνικιστές της δεκάρας. Μή σας στριμώξει κανείς (άσε που μόνο με το "καλημέρα" στριμώχνεστθαι) και αρχίζετε τά γνωστά.
Δε βαριέσε, δεν φταίτε εσείς, οι συντωνιστές του χώρου φταίνε, που δεν εφαρμόζουν τους ίδιους τους τους κανώνες περι χαρακτηρισμών και ταμπελλών.

Πίσω, ωρέ μυτζήθρες!

Εγώ που λες αγαπητέ Ath., μια και το έφερε η συζήτηση, πολιτικά βρίσκομαι αρκετά πιο Δεξια απο τον παλιό μας φίλο τον steelspring, τον θυμάσε, σίγουρα.
Και βλέπεις, αν και είμαι έναν χρόνο εδώ μέσα, τώρα μόνο το αναφέρω, περαστικά, μπας και δείς τί τύφλα σας δέρνει με τα κομπλεξικά σας.
Γιατί να επιβαρύνω το φόρουμ εδώ με τις πολιτικές μού χαζομάρες;;
Δεν είναι αυτός ο σκοπός του.

Αλλά ΑΦΟΥ θες να το πας εκεί αγαπητέ, σου λέω οτι ακόμα και η Μεγαλή Ιδέα καλή ήταν (και είναι) - Ναι, να την πάρουμε την Πόλη, γιατί όχι;
Αλλά με ποιούς;

Ένα κάρο φοβισμένων παιδαρελίων που είναι τόσο ανασφαλείς ωστε να παθαίνουν πατατράκ με την ιδέα και μόνο οτι ο Μεγαλέξανδρος ήταν 50% ΙΛλύριος.

Δηλαδή αν στα πρόυθρα της Πόλης μάθουν οτι ο Αχιλλέας και ο ΑγιοΒασίλης (του Βορείου Πόλου, όχι της Καισαρίας) είναι μύθοι και οτι ποτέ δεν υπήρξαν πραγματικά, θα θέλουν ψυχοθεραπεία, έτσι;;

Άν οι Πελασγοί αποδειχθούν μη-Ελληνες θα πάθει όλος ο στρατός μαζική ευκοιλιότητα, έτσι;

Άσε καλύτερα, ας είμαστε ευγνώμονες για το "δώσε-τσάμπα" των σύγχρονων κυβερνήσεων, γιατί άν οι "εχθροί" μας αντιληφθούν πόση μαλακία υπάρχει στους εθνικιστικούς κύκλους, αντί για όπλα, θα μισθώσουν δυό καλούς ανθρωπολόγους, και θα μας κάνουν να πεθάνουμε όλοι από κατάθληψη...

Άν κύριοι, θέλετε να το παίζετε "εθνικιστές" και "δυνατοί", βρείτε και λίγο δύναμη μέσα σας, αφήστε τα ιστορικά βιβλία - αληθινά και ψεύτικα πάψτε και αυτό το ανυπόφορο κλαψούρισμα για τους Αμερικανούς που τόσο κακά σας κάναν, και κοιτάχτε να προβάλετε και λίγη από αυτην την περιβόητη δύναμη πού πιπιλίζετε, γιατί το ΠΑΡΑΠΑΙΖΕΤΕ θύματα, μου φαίνεται.

Εκτός και αν νομίζετε οτι Έλληνας σημαίνει να το παίζεις θύμα...

Αμάν πια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 21:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost σε κατάλαβα καλά;

Προτείνεις να ξεχάσουμε οτι είμαστε "Έλληνες", ή οτιδήποτε άλλο;

Θες να πείς οτι αυτό είναι η κληρονομιά και το παράδειγμα του Μεγαλέξανδρου;

Τί να κάνουμε όμως με τον Ath. που του μπήκε η ιδέα οτι η ψυχή είναι η μνήμη;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 21:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΓ. Σχετικά με "το ανυπόφορο κλαψούρισμα για τους Αμερικανούς"

Που θα είσαστε σήμερα στο χάλι της Βουλγαρίας ή της Ρουμανίας, για να μην πώ της FYROM, αν δεν ήταν για τον Τρούμαν.

Δείχτε και λίγο ευγνωμωσύνη, δεν βλάπτει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 21:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να με συγχωρείτε που θα επέμβω. Junk σου έχουμε δώσει πολλές φορές στο παρελθόν αποδείξεις και στοιχεία αλλά σχεδόν πάντα ως δια μαγείας τα χαρακτηρίζεις αναξιόπιστα.

Ξέρεις ότι δεν τα πάω καλά με τη μαγεία. Συνεπώς κάτι άλλο φταίει που απορρίπτω τα επιχειρήματά σας.

Είναι που είμαι λίγο πιο διαβασμένος μικρέ. Επίσης είναι που ξέρω πολύ καλά να διακρίνω τα λογικά σφάλματα. Δεν είναι προσωπικό το θέμα. Δε φταίω εγώ αν όλα όσα πιστεύετε δεν στέκουν λογικά, ούτε φταίω για το ότι κέρω πολλά πράγματα. Και κυρίως δε φταίω αν δε μπορείτε να καταλάβετε το σαθρό των ίδιων των επιχειρημάτων σας.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα από τη σύντομη και λυπηρή θητεία μου στο phorum.gr. Εκεί μία από τις πιο ανόητες μορφές ζωής που έχω συναντήσει, η οποία αυτοπροσδιορίζεται ως ναζίστρια, μου είχε φέρει ως επιχείρημα για την ελληνικότητα του αλφαβήτου το "γεγονός" ότι αν το απαγγείλεις βγαίνει μια προσευχή στον Ήλιο:

quote:

>"Η διαδοχή των γραμμάτων στην πλήρη εκφώνηση τους δεν είναι καθόλου τυχαία
>αλλά πίσω από αυτήν υπολανθάνει μία πλήρης γραμματική, συντακτική
>και νοηματική συνέχεια, ανωτέρας συλλήψεως. Σύμφωνα με αυτήν την γνωστή μας
>εκφώνηση, τα ελληνικά γράμματα (αφού προσθέσουμε και το εξαφανισμένο σήμερα
>έκτο γράμμα: Στίγμα ή Δίγαμμα) ακούγονται και γράφονται ως εξής:
>ΑΛΦΑ-ΒΗΤΑ-ΓΑΜΑ-ΔΕΛΤΑ-ΕΨΙΛΟΝ-ΣΤΙΓΜΑ-ΖΗΤΑ-ΗΤΑ-ΘΗΤΑ-ΙΩΤΑ-
ΚΑΠΠΑ-ΛΑΜΒΔΑ-ΜΙ-ΝΙ-ΞΙ-
>ΟΜΙΚΡΟΝ-ΠΙ-ΡΟ-ΣΙΓΜΑ-ΤΑΥ-ΥΨΙΛΟΝ-ΦΙ-ΧΙ-ΨΙ-ΩΜΕΓΑ.
>
>Αποκωδικοποιώντας την γνωστή αυτή διάταξη, που έγινε σύμφωνα με τις αρχές
>της Ερμητικής φιλοσοφίας, έχουμε τα ακόλουθα:
>ΑΛ ΦΑ, ΒΗ ΤΑ ΓΑ, (Α)ΜΑ ΔΕ (Ε)Λ ΤΑ ΕΨ ΙΛΩΝ, ΣΤ(Η) ΙΓΜΑ, ΖΗ ΤΑ, Η ΤΑ, ΘΗ ΤΑ
>ΙΩΤΑ ΚΑ ΠΑΛΑΜ, ΔΑ, ΜΗ ΝΥΞ Η, Ο ΜΙΚΡΟΝ, ΠΥΡΟΣ ΙΓΜΑ ΤΑΦΥ (Ε)Ψ ΙΛΩΝ,
>ΦΥ ΨΥΧΗ Ο ΜΕΓΑ.
>
>Εν συνεχεία, αφού προσθέσουμε τα εννοούμενα συνδετικά και ρήματα που
>παραλείπονται, έχουμε τη! ν ανάδυση μιάς θαυμάσιας κοσμογονικής
>προσευχής - επίκλησης προς την πηγή του φωτός.
>ΑΛ ΦΑ, ΒΗ ΤΑ ΓΑ!
>ΑΜΑ ΔΕ ΕΛ ΤΑ ΕΨΙΛΩΝ,
>ΣΤΗ ΙΓΜΑ ΚΑΤΑ ΠΑΛΛΑΝ ΔΑ
>(ΙΝΑ) ΜΗ ΝΥΞΗ, Ο ΜΙΚΡΟΝ (ΕΣΤΙ)
>ΠΥΡΟΣ (ΔΕ)
>ΙΓΜΑ ΤΑΦΗ ΕΨΙΛΩΝ, ΦΥ(ΟΙ) ΨΥΧΗ,
>Ο ΜΕΓΑ (ΕΣΤΙ).
>
>Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ:
>
>Αλ=Ο νοητός ήλιος
>Φα-ος=Το φως
>Βη=προστακτική του ρήματος βαίνω (βαδίζω, έρχομαι)
>Τα=Δοτική άρθρου δωρικού τύπου τη, εις την
>Γα=Γη (δωρικός τύπος)
>Αμα=(επιρρ.) συγχρόνως
>Έλ= ο ορατός Ήλιος, ο Ερχόμενος
>Έψ=ρήμα έψομαι, εψ-ημένος, ψημένος.
>Ιλών=Ιλύς (ουσιαστικό), λάσπη, πηλός
>Στή=προστακτική ρήματος ίστημι.
>Ίγμα=καταστάλαγμα, απόσταγμα.
>Ζή=προστακτική ρήματος ζω.
>Η=υποτακτική ρήματος ειμί, είμαι
>Θη=προστακτική ρήματος θέτω.
>Ιώτα=τα ίωγα, τα Εγώ.
>Παλάν=Ρήμα πάλλω (δονούμαι, περιστρέφομαι) επίθετο
>παλλάς-πάλλουσι,περιστρεφόμενη (πρβλ: Παλλας Αθηνά).
>Δά=άλλος τύπος της Γα, Γης (πρβλ: Δαμήτηρ, Δημήτηρ,
>Δήμητρα=Μητέρα γη).
>Νύξ=νύκτα.
>Ο=το οποί! ο, που
>Φυ(οι)=ευκτική ρήματος φύω (φυτρώνω, αναπτύσσομαι).
>Κ.Ο.Κ.
>
>ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ...(;)
>
>ΑΛ, ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΦΩΣ, ΕΛΑ ΣΤΗ ΓΗ! ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΛ ΡΙΞΕ ΤΙΣ
ΑΚΤΙΝΕΣ ΣΟΥ ΣΤΗΝ
>ΙΛΥ ΠΟΥ ΨΗΝΕΤΑΙ (που βρίσκεται σε κατάσταση αναβρασμού). ΑΣ ΓΙΝΕΙ
>ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΓΜΑ (μία ξηρά) ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΕΓΩ ΝΑ
ΖΗΣΟΥΝ, ΝΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ >ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΘΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗ. ΑΣ ΜΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ Η ΝΥΚΤΑ ΠΟΥ
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΝ
>ΚΑΙ ΚΙΝΔΥΝΕΨΕΙ ΝΑ ΤΑΦΗ (να σβήση, να χαθεί) ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΓΜΑ ΤΟΥ
ΠΥΡΟΣ ΜΕΣΑ
>ΣΤΗΝ ΑΝΑΒΡΑΖΟΥΣΑ ΙΛΥ, ΚΑΙ ΑΣ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ Η ΨΥΧΗ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ
ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ, ΤΟ
>ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΟΛΩΝ!

(πολύ γνωστό, έχει συζητηθεί και εδώ)

Η λογική της ήταν ότι αφού το αλφάβητο όντως μπορεί να απαγγελθεί και βγάζει και νόημα, παναπεί ότι ήταν σχεδιασμένο σαν τραγουδάκι που το μάθαιναν οι μαθητές (κάτι σαν το αγγλικό έι-μπι-σι-ντι-ι-εφ-τζιιι έιτς άι τζέι κέι ελεμενοπί του τουμ!). Κι εγώ τις είπα ότι λέει μαλακίες γιατί πρώτα απ' όλα το κείμενο βρίθει ανορθογραφιών. Και αυτή μου ζήτησε να της αποδείξω ότι δε στέκουν όλα αυτά γιατί της φαίνονται όλα πολύ τέλεια για να χαλάνε από δυο-τρία ορθογραφικά λάθη. Κι εγώ έγραψα:

quote:

1) Κατ' αρχάς οι ανορθογραφίες στα αρχαία σήμαιναν και διαφορετική προφορά. ω=οο, ο=ο. Είναι λίγο δύσκολο να τα μπερδέψεις αν ξέρεις αρχαία, όπως ήξεραν οι αρχαίοι. Βέβαια για το "ω" αυτό δεν είναι τόσο σημαντικό (μέχρι το 400π.χ. είτε μακρό είτε βραχύ δηλωνόταν με "ο"), αλλά το "η" δεν ΥΠΗΡΧΕ Η ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΕ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΙΝ ΤΟ 200π.Χ. ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ "ι". Άλλο λοιπόν ορθογραφικά λάθη στα νέα και άλλο στα αρχαία. Δεν είναι καθόλου ασήμαντα τα ορθογραφικά λάθη.
2) Το όνομα του γράμματος "Υψιλον" είναι βυζαντινή και όχι αρχαιοελληνική επινόηση.
3) Έχουν προστεθεί ένα σωρό παπαράντζες εδώ κι εκεί για να βγάζει νόημα το όλο σκηνικό (π.χ. από πού κι ως πού Σ = στη ίγμα και τι είναι όλα αυτά τα "(εστί)" και ("δε")); edit: τώρα κατάλαβα ότι το σίγμα έχει μπει δύο φορές, μία κανονικά και μία σαν "στη ίγμα" στη θέση του Ι!!!
4) "Ελ" δεν είναι ελληνική λέξη ούτε σημαίνει τον ήλιο. Ο ήλιος στην πλησιέστερη φωνολογικά περίπτωση είναι heelios. Παρομοίος για τον "νοητό ήλιο" "Αλ".
5) Ιώτα (joota) = Τα ιώγα (ta iooga) = Τα εγώ; Give us a break re file!
6) Το "Παλλάς" δε σχετίζεται με το "πάλλομαι" ούτε σημαίνει "περιστρεφόμενη" αν θυμάμαι καλά. Και ακόμα και αν δε θυμάμαι καλά, άλλο "παλλομαι" άλλο "περιστρέφομαι". "Πάλλομαι" είναι αυτό που κάνει το χεράκι του συγγραφέα του εν λόγω ποιηματακίου όταν έρχεται σε επαφή με το πέος του, "περιστρέφομαι" είναι "γυρίζω γύρω-γύρω". Βασικά Ελληνικά!
7) Λείπουν τρία γράμματα, το δίγαμμα το κόππα και το σαμπί.
8 ) Το "πι" στα αρχαία γραφόταν "πει" και προφέρονταν "pei", καμία σχέση με το "πυ".
9) Άλλο "εψ" άλλο "έψομαι" (και δεν είμαι καν σίγουρος ότι υπάρχει "έψομαι").
10) "Γα" στην αρχή και "Δα" στο τέλος για το "γαία"; Τι γίνεται, αποφάσισαν να μαθαίνουν στα παιδάκια και διαφορετικές διαλέκτους από τη δικιά τους πριν καλά-καλά μάθουν το αλφάβητο;
11) Η σειρά των "ψι" και "χι" είναι ανάποδα (για να βγει "ψυχή" αντί για "χιψί") και επιπλέον ΚΑΙ αυτά λέγονταν ψει και χει στα αρχαία και είναι λίγο δύσκολο να τα κάνουμε ψυ και χη (psue/khee) επειδή αυτό μας βολεύει.
12) Καταλαβαίνεις ότι η αυθαίρετη αντικατάσταση του ΚΑΠΑ ΛΑΜΔΑ με
ΚΑΤΑ ΠΑΛΛΑΝ ΔΑ κάπου μπάζει.
13) Παρομοίως, μόλις "προσθέσουμε τα απαραίτητα συνδετικά" τo ΙΩΤΑ έχει γίνει ΣΤΗ ΙΓΜΑ!!!!!
14) Τη σημαίνει Αλ φα βη τα γα είπαμε; Νοητέ ήλιε εσύ που είσαι το φως έλα στη γη;;;;;;;;;;;;;;;;; Και γιατί να μη σημαίνει ΑΛέκο ΦΑε ΒΗσμα ΤΑ ΓΑμησες; Δείξε μου ένα αρχαιοελληνικό κείμενο με τη λέξη "Αλ"!!!!!

...και όντως (για μοναδική φορά και για μεγάλη μου έκπληξη) παραδέχθηκε ότι έκανε λάθος. Παραξενεύτηκα ευχάριστα. Μετά ξανατσαντίστηκα, αλλά ας μην επεκταθώ.

Το ενδιαφέρον είναι ότι δε μου είχε πάρει πάνω από 2-3 δευτερόλεπτα να σκεφτώ τους 14 λόγους για τους οποίους το επιχείρημα της απαίσιας ναζίστριας ήταν ολοσδιόλου σαθρό. 2-3 δευτερόλεπτα που ξόδεψα όταν το είδα για πρώτη φορά και απάντησα ένα ξερό "μαλακίες λόγω ορθογραφικών λαθών". Μου πήρε όμως πάνω από μισή ώρα να τους σκεφτώ συνειδητά, να τους βάλω σε μια σειρά και να τους πληκτρολογήσω για την αναλυτική απάντηση.

Δε μπορώ να θυσιάζω μισή ώρα από τη ζωή μου κάθε φορά που ένας άνθρωπος δε μπορεί να δει το προφανές για μένα (και συνήθως εξίσου προφανές για όποιον δεν έχει κάποιο φανατισμό να θολώνει την κρίση του ή δεν έχει ελλιπείς γνώσεις ή ξέρει να χειρίζεται σωστά τη λογική). Στην πραγματικότητα για να μην το βλέπει αυτόματα όπως εγώ, συχνά αυτό σημαίνει ότι δεν αξίζει καν να του το εξηγήσω.

Γενικά δε θα ήθελα καθόλου να μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία, γιατί έχω ανακαλύψει ότι δε γίνεται να συζητήσεις λογικά με έναν πιστό για την πίστη του. Όταν όμως η πίστη του άλλου με αφορά άμεσα (διότι π.χ. οδηγεί σε εκφασισμό και παρακμή της κοινωνίας όπου ζω), δε μπορώ παρά να ασχοληθώ. Από εκεί και πέρα, όσο πιο δεκτικός είναι ο άλλος σε λογική συζήτηση, τόσο πιο "αναλυτικός" θα είμαι κι εγώ. Better safe than sorry.


Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 22:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας!

Junk:

quote:
Είναι που είμαι λίγο πιο διαβασμένος μικρέ. Επίσης είναι που ξέρω πολύ καλά να διακρίνω τα λογικά σφάλματα.

Δεν αμφισβητώ το πρώτο. Για το δεύτερο αμφιβάλω λίγο.
Δεν μπορεί όλοι εμείς πάντα να έχουμε άδικο(που δεν έχουμε).

Όσο για την δηλωμένη ναζίστρια, είναι άθλια δεν χρειάζεται συζήτηση.
Δεν πιστεύω όμως να θεωρείς τα επιχειρήματα μας ισάξια με τα δικά της και να θεωρείς το ίδιο μάταιο να μας θυσιάσεις ελάχιστο απο τον πολύτιμο χρόνο σου.

Όπως και να ΄χει το πράγμα , οτι και να πιστεύετε εσυ και ο κυνικός, θεωρώ οτι δεν πρέπει να βάζουμε τα χέρια μας και να βγάζουμε τα μάτια μας. Αφήστε τουλάχιστον να το κάνουν μόνο οι ξένοι τουλάχιστον. Όχι άλλοι εφιάλτες. Να ξέρουμε ποιός είναι ο εχθρός. Και να είσαι σίγουρος πως υπάρχει τουλάχιστον ένας αποδεδειγμένα.


τι με κοιτάς τώρα ξύπνησα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 23:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι άλλοι εφιάλτες.
Να ξέρουμε ποιός είναι ο εχθρός.
[...]
τι με κοιτάς τώρα ξύπνησα;


Υπονοείς οτι κάποιος συζητητής εδώ μέσα είναι "Εφιάλτης".

Ή μπας και δεν καλοξύπνησες και είσαι ακόμα μεσα στον ΔΙΚΟ ΣΟΥ εφιάλτη;

Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 23:26:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αφήστε τουλάχιστον να το κάνουν μόνο οι ξένοι τουλάχιστον.

Να κάνουν ΠΟΙΟ πράγμα;;

Έγω μια φορά πιστεύω οτι ο πιό αυστηρός μας κριτικός πρέπει να είναι ο ΙΔΙΟΣ μας ο εαυτός.

Διαφωνείς;

Να κάνουμε δηλαδή τα στραβά μάτια στις δικές μας αδυναμίες και ζαβολιές;

Να το αφήνουμε στους ξένους;

Αν είσαι σωστός φίλε, δεν φοβάσαι την κριτκή του ξένου, την καλωσορίζεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2004, 23:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυνικός:
quote:
Υπονοείς οτι κάποιος συζητητής εδώ μέσα είναι "Εφιάλτης".

Όχι καθόλου. Ακριβώς το αντίθετο λέω

quote:
Ή μπας και δεν καλοξύπνησες και είσαι ακόμα μεσα στον ΔΙΚΟ ΣΟΥ εφιάλτη;

Ξύπνησα και περιμένω να δω τον Χαρδαβέλα. Είμαι περίεργος να δω αν θα είναι καλεσμένος κάποιος απο το Esoterica.

Χάρηκα πάντως για αυτή σου τη δήλωση:

quote:
Εγώ που λες αγαπητέ Ath., μια και το έφερε η συζήτηση, πολιτικά βρίσκομαι αρκετά πιο Δεξια απο τον παλιό μας φίλο τον steelspring, τον θυμάσε, σίγουρα.


estas Loco?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 00:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα κυνικέ.Αυτό που έγραψα είναι ότι υπάρχουν δύο φωνές μέσα μου,η μία λέει ότι "πρέπει να εξαλειφθεί η εθνική συνείδηση" και η δεύτερη λέει ότι "όχι,δεν πρέπει να εξαλειφθεί".Επίσης έγραψα ότι άσχετα από το τί λένε οι φωνές του καθενός η εθνική συνείδηση των λαών όντως θα εξαλειφθεί.Είτε μας αρέσει είτε όχι είναι η ανάγκη των καιρών.

Η κληρονομιά και τα παραδείγματα του Αλεξάνδρου είναι πολυδιάστατα και εκτείνονται πέρα από μεμονωμένα-μονολιθικά συμπεράσματα.Επαναλαμβάνω ότι τα αρώματα της Ανατολής μέθυσαν το βασιλιά και τον έκαναν να ξεχάσει ότι είναι Έλληνας.Είναι λογικό,όταν συναντιούνται δύο κόσμοι η επιρροή είναι αμοιβαία,ο ένας αφομοιώνει τον άλλο.Βλέπουμε λοιπόν ότι ο Αλέξανδρος ήταν ο πρώτος μεγάλος ηγέτης που ξέχασε την εθνική του συνείδηση.

Η σκέψη μου είναι μπερδεμένη.Από τη μία θυμάμαι το γίγαντα Σωκράτη να λέει ότι "είμαι πολίτης του κόσμου",και αναγνωρίζω το μεγαλείο και την ανάγκη της παγκοσμιοποίησης.Από την άλλη αναγνωρίζω ότι η παγκοσμιοποίηση είναι η έντεχνη παγίδα των εξουσιαστών.Η αλήθεια βρίσκεται και στα δύο,δεν υπάρχει η μία πλευρά χωρίς την άλλη,δεν υπάρχει καλό χωρίς κακό.


Είναι ντροπή να ξεχνώ την ιστορία και τα κατορθώματα των προγόνων μου.Οι περισσότεροι όμως έχουν το θράσος να οικειοποιούνται τα κατορθώματα των αρχαίων.Είναι τόση η βρωμιά του νεοέλληνα που μου έχουν περάσει από το μυαλό σκέψεις τύπου "μακάρι να ξεχνάγανε τα πάντα περί αρχαίων έτσι ώστε να μην έχουν τίποτα για να κομπάζουν αυτοί οι άθλιοι".Από την άλλη απορρίπτω δίχως σκέψη όσους αρνούνται την αρχαία δόξα και την προσπάθεια μίμησής της.Ποτέ τους δεν κατάλαβαν την πραγματική έννοια του Εγώ και γι'αυτό ποτέ τους δεν θα δημιουργήσουν,απλά θα καταστρέφουν.


Είναι δύσκολο το θέμα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 01:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κυνικός: Υπονοείς οτι κάποιος συζητητής εδώ μέσα είναι "Εφιάλτης".

Loco: Όχι καθόλου. Ακριβώς το αντίθετο λέω



OK. Και εγώ σαν ερώτηση ήθελα να το θέσω όχι σαν πρόταση, αλλα χωρίς το κουμπί του edit....

Χαίρομαι, πάντως, που το ακούω, κι αν στο παρελθόν είχα ακούσει κάτι "ανθέλλην kynikos", από μέρους σου, τα ξεχνάω....

quote:
Χάρηκα πάντως για αυτή σου τη δήλωση:

«Εγώ που λες αγαπητέ Ath., μια και το έφερε η συζήτηση, πολιτικά βρίσκομαι αρκετά πιο Δεξια απο τον παλιό μας φίλο τον steelspring, τον θυμάσε, σίγουρα.»



Άραγε αν έλεγα οτι είμαι Ακροαριστερός θα στενοχωριόσουν;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 01:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα kost,

quote:
Αυτό που έγραψα είναι ότι υπάρχουν δύο φωνές μέσα μου,η μία λέει ότι "πρέπει να εξαλειφθεί η εθνική συνείδηση" και η δεύτερη λέει ότι "όχι,δεν πρέπει να εξαλειφθεί".
quote:
Η σκέψη μου είναι μπερδεμένη. Από τη μία θυμάμαι το γίγαντα Σωκράτη να λέει ότι "είμαι πολίτης του κόσμου",και αναγνωρίζω το μεγαλείο και την ανάγκη της παγκοσμιοποίησης.Από την άλλη αναγνωρίζω ότι η παγκοσμιοποίηση είναι η έντεχνη παγίδα των εξουσιαστών.

Θα συμφωνήσω. Ει μή τι άλλο, φαίνεσαι να γράφης καί ειλικρινά καί μεστά.
quote:
Η αλήθεια βρίσκεται και στα δύο,δεν υπάρχει η μία πλευρά χωρίς την άλλη,

Εδώ συμφωνώ απόλυτα, νομίζω οτι αγγίζεις την ουσία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 04:10:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελικά τον χαρακτηρισμό του άλλου, νά, εδώ τον έχετε όλοι οι εθνικιστές της δεκάρας. Μή σας στριμώξει κανείς (άσε που μόνο με το "καλημέρα" στριμώχνεστθαι) και αρχίζετε τά γνωστά.
Δε βαριέσε, δεν φταίτε εσείς, οι συντωνιστές του χώρου φταίνε, που δεν εφαρμόζουν τους ίδιους τους τους κανώνες περι χαρακτηρισμών και ταμπελλών.

Πίσω, ωρέ μυτζήθρες!

Εγώ που λες αγαπητέ Ath., μια και το έφερε η συζήτηση, πολιτικά βρίσκομαι αρκετά πιο Δεξια απο τον παλιό μας φίλο τον steelspring, τον θυμάσε, σίγουρα.
Και βλέπεις, αν και είμαι έναν χρόνο εδώ μέσα, τώρα μόνο το αναφέρω, περαστικά, μπας και δείς τί τύφλα σας δέρνει με τα κομπλεξικά σας.
Γιατί να επιβαρύνω το φόρουμ εδώ με τις πολιτικές μού χαζομάρες;;
Δεν είναι αυτός ο σκοπός του.

Αλλά ΑΦΟΥ θες να το πας εκεί αγαπητέ, σου λέω οτι ακόμα και η Μεγαλή Ιδέα καλή ήταν (και είναι) - Ναι, να την πάρουμε την Πόλη, γιατί όχι;
Αλλά με ποιούς;

Ένα κάρο φοβισμένων παιδαρελίων που είναι τόσο ανασφαλείς ωστε να παθαίνουν πατατράκ με την ιδέα και μόνο οτι ο Μεγαλέξανδρος ήταν 50% ΙΛλύριος.

Δηλαδή αν στα πρόυθρα της Πόλης μάθουν οτι ο Αχιλλέας και ο ΑγιοΒασίλης (του Βορείου Πόλου, όχι της Καισαρίας) είναι μύθοι και οτι ποτέ δεν υπήρξαν πραγματικά, θα θέλουν ψυχοθεραπεία, έτσι;;

Άν οι Πελασγοί αποδειχθούν μη-Ελληνες θα πάθει όλος ο στρατός μαζική ευκοιλιότητα, έτσι;

Άσε καλύτερα, ας είμαστε ευγνώμονες για το "δώσε-τσάμπα" των σύγχρονων κυβερνήσεων, γιατί άν οι "εχθροί" μας αντιληφθούν πόση μαλακία υπάρχει στους εθνικιστικούς κύκλους, αντί για όπλα, θα μισθώσουν δυό καλούς ανθρωπολόγους, και θα μας κάνουν να πεθάνουμε όλοι από κατάθληψη...

Άν κύριοι, θέλετε να το παίζετε "εθνικιστές" και "δυνατοί", βρείτε και λίγο δύναμη μέσα σας, αφήστε τα ιστορικά βιβλία - αληθινά και ψεύτικα πάψτε και αυτό το ανυπόφορο κλαψούρισμα για τους Αμερικανούς που τόσο κακά σας κάναν, και κοιτάχτε να προβάλετε και λίγη από αυτην την περιβόητη δύναμη πού πιπιλίζετε, γιατί το ΠΑΡΑΠΑΙΖΕΤΕ θύματα, μου φαίνεται.

Εκτός και αν νομίζετε οτι Έλληνας σημαίνει να το παίζεις θύμα...

Αμάν πια.




Μόνο ένας κολλημένος μπουμπούνας θα μπορούσε να γράψει κάτι τέτοιο.
Τόσο κολλημένος μάλιστα , που νομίζει ότι μιλάει ....
Ο νεκρός που αποκαλεί τους επιζώντες "θύματα".
Ρε Κυνικος. Άσε τον Steelspring και τον Meelspring ήσυχους.
Και μή γίνεσαι και τόσο Δεξιός ....Κάτσε στην αριστερή σου και δεν θα σε πειράξει κανένας.
Μη φοβάσαι. Όλοι σε αγαπήσαμε τελικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κυνικός
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 06:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυνικός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μη φοβάσαι. Όλοι σε αγαπήσαμε τελικά.

Δε φοβάμαι. Το ξέρω οτι όλοι με αγαπάτε.

Εσένα τί σε πείραξε τώρα;
Που είπα οτι ο Αχιλλέας είναι μύθος, ή ο Αη-Βασίλης;

Κάτι ευαισθησίες που έχετε εσείς οι "αριστερίζοντες"!

(ΥΓ. Ξέρω και βουντού, ούτε τα ζόμπι δεν φοβάμαι, ούτε άλλα ζωίφια που θρέφονται με Αίμα...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 07:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ άπαντες!

Κυνικός:

quote:
OK. Και εγώ σαν ερώτηση ήθελα να το θέσω όχι σαν πρόταση, αλλα χωρίς το κουμπί του edit....

Χαίρομαι, πάντως, που το ακούω, κι αν στο παρελθόν είχα ακούσει κάτι "ανθέλλην kynikos", από μέρους σου, τα ξεχνάω....


Εσυ στο παρελθόν με είχες χαρακτηρίσει ανορθόγραφο επειδή όταν άρχισα να γράφω στο Forum δεν γνώριζα ακόμα τις λειτουργίες του Edit ή της προεπισκόπισης (αχ αυτό το edit). Εγω σε χαρακτήρισα ανθέλληνα απο ενα και μόνο κείμενο σου που προφανώς παρερμήνευσα. Οι απόψεις μας δεν πρέπει να είναι στατικές. Κάθε μέρα μαθαίνω και προσπαθώ να είμαι ακριβοδίκαιος ακόμα και με όσους διαφωνώ. Έμαθα να διαβάζω μέσα απο τις γραμμές και να αφήνω οσο μπορώ στην άκρη την προκατάληψη. Θεώρησε αυτό που είπα τότε ως λανθασμένο συμπέρασμα.

Στην προηγούμενη σελίδα του Topic είχα γράψει στόν Junk κάτι που ισχύει και για σένα:

quote:
Δεν συμμερίζομαι τις απόψεις σου περι ελληνικής ταυτότητας, θα έλεγα μάλιστα πως κάποιες τις βρίσκω ιδιαίτερα αποκρουστικές. Ασπάζομαι απόλυτα το δικαίωμα σου να εκφράζεις οτι πιστεύεις και να το υπερασπίζεις με πάθος. Δεν τις θεωρώ όμως καθόλου μη ελληνικές. Δεν έχω το δικαίωμα να τις χαρακτηρίσω μη ελληνικές, απλά επειδή έρχονται σε αντίθεση με τις δικές μου απόψεις περί Ελληνισμού και Ελλάδας.


και
quote:
Προτιμώ όμως να συγκρουστώ με σένα σε έναν έξυπνο διάλογο και να κερδίσω γνώση απο αυτό, παρά να λέω τα ίδια και τα ίδια με ημιμαθείς ομοϊδεάτες μου.

κυνικός:

quote:
Άραγε αν έλεγα οτι είμαι Ακροαριστερός θα στενοχωριόσουν;;

Σε όλες τις παρατάξεις υπάρχουν αξιόλογοι άνθρωποι. Εγω προέρχομαι απο οικογένεια αριστερών. Χαίρομαι όταν βλέπω σκεπτόμενους Έλληνες πατριώτες στην αριστερά. Εμένα προσωπικά ο δεξιός χώρος με εκφράζει περισσότερο. Καλό θα ήταν όμως ,αυτά περί δεξιών και αριστερών να εκλείψουν. Μόνο φανατισμό δημιουργούν. Χρησιμοποιώ τους όρους μόνο χάρην ευκολίας.


estas Loco?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 08:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(ΥΓ. Ξέρω και βουντού, ούτε τα ζόμπι δεν φοβάμαι, ούτε άλλα ζωίφια που θρέφονται με Αίμα...)


No one does the Voodo like you do!!!


estas Loco?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giwrgos_1
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 12:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giwrgos_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΕ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛ-ΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΩΡΙΖΟΜΑΣΤΑΙ ΣΕ 2 ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΑ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΕΜΦΥΛΙΟ ΟΠΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΜΑ....ΚΑΛΩΣ Η ΚΑΚΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ....ΩΡΑΙΑ.....!!!!
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΞΕΝΑ ΚΕΝΤΡΑ ΝΑ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΝ ΕΤΣΙ?
ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΕΝΕΡΓΟΥΜΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ , ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΔΑΧΘΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ....!!
ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΟΙΝΗ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΕΝΑ ΚΟΙΝΟ ΠΛΑΝΟ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ , ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΤΗΡΕΙ ΚΑΘΕ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.....ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΡΟΧΕΙΡΟΤΗΤΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ.
ΥΣΤΕΡΑ ΜΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΠΩΣ ΟΙ ΓΕΙΤΟΝΕΣ ΜΑΣ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΤΟΣΑ ΠΛΗΓΜΑΤΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΑΣ....ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ..
ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΜΕΣΩΝ(ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΜΥΝΑ) ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΑ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ....ΔΕΝ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ ΜΕΧΡΙ
ΤΩΡΑ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ-ΔΙΠΛΩΜΑΤΩΝ(ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΜΙΑ ΑΙΣΘΗΣΗ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΗΣ)ΚΑΙ ΓΛΕΙΨΙΜΑΤΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ.....ΤΙ ΝΑ ΠΩ
ΑΛΛΟ ........ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ , ΟΧΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...!!!!


G.DΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy