ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ = ΜΕΓΑΛΕΣ ΧΑΡΕΣ = ΜΕΓΑΛΑ ΡΟΥΣΦΕΤΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2006, 01:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αντιγράφω από την Αγία Γραφή « ΑΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑΙ ΤΩΝ ΦΥΛΑΡΧΩΝ » ( 7,1-87)

6 οϋτω ο Μωϋσής έλαβε τας άμαξας και τους βόας και τα έδωκεν εις τους Λευίτας .
7 Δύο άμαξας και τέσσαρας βόας έδωσεν εις τους Γεδσωνίτας αναλόγως , της ποσότητος της εργασίας των , 8 και τέσσαρας άμαξας και οκτώ βόας έδωκεν εις τους Μεραρίτας , αναλόγως της ποσότητος εργασίας των ..........
10 Κα;ι προσέφεραν οι αρχηγοί δώρα δια την αφιέρωσιν του θυσιαστηρίου τηνημέραν καθ’ην εχρίσθη , και έφεραν τας προσφοράς των έμπροσθεν του θυσιαστηρίου .
11 Και είπεν ο Κύριος εις τον Μωϋσήν , « Ούτοι πρέπει να φέρουν τας προσφοράς των , ανά εις αρχηγός εκάστην ημέραν , δια την καθιέρωσιν του θυσιαστηρίου » .
12 Έφερεν δε την προσφοράντου κατά την πρώτην ημέραν ο Ναασσών , υιός Αμιναδάβ , ανήκων εις την φυλήν του Ιούδα .
13 Η προσφορά του ήτο ήτο είς αργυρούς δίσκος , ζυγίζων εκατόν τριάκοντα σίκλους , μία αργυρά λεκάνη εβδομήκοντα σίκλων , αμφότερα πλήρησεμιδάλαωςαναμεμιγμένης με έλαιον , ως προσφορά δημητριακών , 14 χρυσούν θυμιατοδόχον δέκα σίκλων , πλήρες θυμιάματος , 15 είς μόσχος , εις κριός και εις αρσενικός αμνός ενός έτους , ως προσφορά ολοκαυτώματος , 16 έν ερίφιον ως προσφορά δι’αμαρτίαν , 17 και ως ευχαριστήριος θυσία δύο βόες , πέντε κριοί και π’εντε αρσενικοί αμνοί ενός έτους . Αύτη ήτο η προσφορά του Ναασσών υιού Αμιναδάβ ........
Και ακολουθούν ανάλογες προσφορές των υπολοίπων αρχηγών .
Όπως βλέπετε φίλοι μου η εκμετάλλευση των αφελών από το προαιώνιο παπαδαριό κατ’εντολήν του Θεού πάντοτε , είναι διαχρονική .


Για το φίλο μου το Sesostris,

Από την ιστοσελίδα του ΕΚΗΒΟΛΟΥ, και από την κατηγορία
ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΥ
ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ / ΘΡΗΣΚΕΙΑ

(σελίδα 4)

…………………………………….
Η απλή επίκληση ενός Θεού ονομαστικά είναι προσευχή, πράξη σεβασμού προς αυτόν και έχει αξία ενός χαιρετισμού. Εκτός από την επίκληση, η προσευχή περιέχει και ένα αίτημα προς το Θεό.
Μετά την προσευχή ακολουθεί η προσφορά, αλλά η πράξη αυτή δεν έχει την έννοια της συναλλαγής. Υπήρχαν προσφορές ευκαιριακές, αλλά και αυτές που προέβλεπε το έθιμο: σπονδές, πολύτιμα αντικείμενα, αναθήματα, το δέκατο από οποιοδήποτε κέρδος που ξεπερνούσε το συνηθισμένο, λάφυρα, μνημεία.
.........................
.................................

Μήπως θα ήταν καλύτερο φίλε μου, πρώτα να δεις τα του οίκου σου; Ή μήπως δεν συμφέρουν αυτά σε έναν «αντικειμενικό και ουδέτερο σχολιαστή»;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2006, 04:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, ετσι ειναι Sesostris...

Δεν ειχαν μονο οι Εβραιοι απατεωνες και κλεφτες. Τα ταματα στα μαντεια, γεμιζανε τους προαυλιους χωρους στην Ελλαδα. Μιλαμε για χοντρη κονομα. Και εμας δεν μας εφτανε ενας θεος... θελαμε 12 και βαλε...

Παντως Ψηλε, το οτι υπηρχαν απατεωνες-κλεφτες-υπηρετες του αισχους στην Αρχαια Ελλαδα, δε σημαινει οτι οι απατεωνες- κλεφτες- υπηρετες του αισχους του Ισραηλ διαφερουν σε κατι. Ουτε πως οι σημερινοί όμοιοί τους εχουν διαφορες.

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2006, 22:52:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως θα ήταν καλύτερο φίλε μου, πρώτα να δεις τα του οίκου σου; Ή μήπως δεν συμφέρουν αυτά σε έναν «αντικειμενικό και ουδέτερο σχολιαστή»;
Ψηλός
Φίλτατε Ψηλέ εγώ , όπως έχω άλλωστε πολλάκις τονίσει , δεν ανήκω σε κανένα θρησκευτικό μαντρί . Χάρισμά σας το προνόμιο αυτό .
Το παράδειγμά μου αναφέρεται στους Εβραίους , τόσο γιατί θέλησα να αποφύγω τους Χριστιανούς , όσο και γιατί αυτό βρήκα πρόχειρο και ενδεικτικό , δεδομένου οτι ο Μωϋσής είχε απ'ευθείας on line σύνδεση με τον Γιαχβέ που του έδινε τις οδηγίες .
Εσύ γιατί τσίνησες και θίχτηκες ; Δεν καταλαβαίνεις οτι με αυτή σου την αντίδραση δικαιώνεις αυτούς που σας αποκαλούν Εβραιοχριστιανούς ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2006, 00:08:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μήπως θα ήταν καλύτερο φίλε μου, πρώτα να δεις τα του οίκου σου; Ή μήπως δεν συμφέρουν αυτά σε έναν «αντικειμενικό και ουδέτερο σχολιαστή»;
Ψηλός
Φίλτατε Ψηλέ εγώ , όπως έχω άλλωστε πολλάκις τονίσει , δεν ανήκω σε κανένα θρησκευτικό μαντρί . Χάρισμά σας το προνόμιο αυτό .
Το παράδειγμά μου αναφέρεται στους Εβραίους , τόσο γιατί θέλησα να αποφύγω τους Χριστιανούς , όσο και γιατί αυτό βρήκα πρόχειρο και ενδεικτικό , δεδομένου οτι ο Μωϋσής είχε απ'ευθείας on line σύνδεση με τον Γιαχβέ που του έδινε τις οδηγίες .
Εσύ γιατί τσίνησες και θίχτηκες ; Δεν καταλαβαίνεις οτι με αυτή σου την αντίδραση δικαιώνεις αυτούς που σας αποκαλούν Εβραιοχριστιανούς ;

Από την όλη στάση εδώ, δεν θα έλεγα πως δεν ανήκεις σε κανένα μαντρί.
Ο καθένας μας κρίνεται φίλε μου, όχι μόνο εγώ.

Για να είμαι ειλικρινής, δεν τσίνισα μόνο σε αυτό.
Εγώ τσινώ στην όλη στάση σου και σε αυτό που προσπαθείς να δείξεις, ή μάλλον να απαξιώσεις.
Ας μην υποκρινόμαστε τώρα, είμαστε μεγάλα παιδιά και καλό είναι να λέμε τα πράγματα όπως έχουν φίλε Sesostris.
Και σαν να μην έφτανε αυτό που θέλησες για πολλοστή φορά να μας επαναλάβεις, έριξες και τη μπηχτή σου στο τέλος!!

Πάντως, αν θες να μας πείσεις ότι δεν ανήκεις σε κανένα μαντρί και ότι είσαι ουδέτερος, διαλέγεις πάντα τον καλύτερο τρόπο!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2006, 08:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επανάληψις μήτηρ πάσης μαθήσεως...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2006, 10:30:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ιδιο εργο ειναι απλως αλλαζουν οι ηθοποιοι.
Το τι ειμαστε ειναι φανερο αν απλα κοιταξουμε πως και που ζουμε.
Αυτο βεβαια δεν αναιρει την original ιεροτητα (αν υπαρχει).

quote:
Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΕΣΚΕΤΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ Η ΜΑΝΑΔΕΣ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΓΟΝΑΤΑ ΤΑ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ ΝΟΥ ΝΑΟΥ ΤΗΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΝ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΑΡΡΩΣΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΟΥΣ;;;

Προσωπικα δεν εχω καμμια απολυτως ιδεα αν αρεσκεται η οχι αυτο που αποκαλουμε θεο .Ποσο μαλλον με τι.
Αλλα γνωριζω ξεκαθαρα με τι αρεσκεται ο ανθρωπος.
Με τον εαυτο του.
Η ιδιοτελεια ειναι μια υπαρκτη κατασταση και δεν εχει σημασια ο χωρος και το επιπεδο που τελειται.
Αυτο ειναι κατι που συμβαινει και συγκρουεται με ολες τις θεωρουμενες "ανωτερες ανιδιοτελεις ιδεες" .
Τι υπαρχει οταν σταματαει η ιδιοτελεια; Θα υπαρχει κατι να ζητησουμε;
Ισως αν ειχαμε στοργη μεταξυ μας........

Φιλικα παντα


ΕυγνωμοσυνηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2006, 19:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ ΑΙΝΙΑΝ06
Όσοι φίλοι

Αναμένοντας το μεγάλο τελικό και με το καλοκαίρι να κάνει τα δικά του τσαλιμάκια, δεν θα σε πειράξει φαντάζομαι και ολίγος Αριστοφάνης.

Στον "Πλούτο", ο μεγάλος κωμωδός, περιγράφει έναν δύσμοιρο αρχαίο μας πρόγονο, το Χρεμύλο, ο οποίος, αγανακτισμένος από την άδικη μοιρασιά του πλούτου, καταφεύγει στο Μαντείο των Δελφών για να ρωτήσει το Φοίβο, μήπως ο γιος του πρέπει ν' αλλάξει ρότα και να γίνει "πανούργος, άδικος, χωρίς ιερό και όσιο ("πανούργον, άδικον, υγιές μηδέ εν") καθώς σε τούτη τη ζωή, αυτό νομίζω ότι συμφέρει".

"Εγώ θεοσεβής και δίκαιος ως ανήρ
κακώς έπραττον και πένης ην
έτεροι δ' επλούτουν, ιερόσυλοι ρήτορες
και συκοφάνται και πονηροί"

διαμαρτύρεται ο Χρεμύλος. Ο Θεός τον στέλνει να ακολουθήσει έναν τυφλό, ο οποίος αποδεικνύεται ότι είναι ο Πλούτος. Ο διάλογος του Χρεμύλου με τον δούλο του τον Καρίωνα και τον Πλούτο τον ίδιο, (μετάφραση Κ. Τοπούζη, εκδόσεις Επικαιρότητα) είναι χαρακτηριστικός:

Χρεμύλος: Θα στ' αποδείξω πως είσαι από το Δία γερότερος
Πλούτος: Εσύ; Ότι εγώ...
Χρεμύλος: Μα τον Ουρανό! Ο Δίας, να πούμε, πού τάχα βασίζεται κι εξουσιάζει θεούς;
Καρίων: Στο χρήμα! Περισσότερο έχει.
Χρεμύλος. Εντάξει. Ποιος του το 'δωσε;
Καρίων: Αυτός!
Χρεμύλος: Γιατί του προσφέρουν θυσία; Όχι γι' αυτόν;
Καρίων: Γι' αυτόν βέβαια. Εύχονται να πλουτίσουν πέρα ως πέρα.
Χρεμύλος: Αν δεν ήθελες εσύ, κανείς δεν θα θυσίαζε, ούτε βόδι, ούτε τηγανίτες, ούτε τίποτε άλλο...

Απολαυστικότερη είναι ωστόσο η διήγηση του δούλου Καρίωνα στη γυναίκα του κυρίου του, πώς οδήγησαν τον Πλούτο σε ένα Ασκληπιείο, προκειμένου να του θεραπεύσει ο Ασκληπιός την τύφλα:

ΚΑΡΙΩΝ: Μόλις φτάσαμε στο ναό του θεού (...) τον πήγαμε στη θάλασσα και τον πλύναμε πρώτα (...) Κι ύστερα γραμμή μπήκαμε στο ναό κι εκεί επάνω στο βωμό αγιάσαμε τις προσφορές και τα γλυκά και τ' άλλα. Κι ύστερα τον Πλούτο κοιμήσαμε ως έπρεπε κι έστρωσε ο καθένας μας ξηρόχορτα να πέσει.
ΓΥΝΑΙΚΑ: Ήταν κι άλλοι που παρακαλούσαν το θεό;
ΚΑΡΙΩΝ: Ήταν ο Νεοκλείδης, που είναι τυφλός, μα στην κλεψιά ξεπερνάει τους ανοιχτομάτηδες. Και ήταν πολλοί με διάφορά άλλα. Κι όταν ο ιερέας ("του θεού ο πρόπολος") έσβησε τα λυχνάρια και είπε "κοιμηθείτε και μην βγάλετε κιχ αν ακούσετε θόρυβο", πλαγιάσαμε όλοι καλά και με τάξη. Όμως εμένα δεν μ' έπαιρνε ύπνος και χύτρα χυλός σε γριάς το προσκέφαλο δίπλα με τάραζε και με άναβε δαίμονας να πάω κοντά της. Κι ως σήκωσα μάτια να δω ένα γύρω, είδα τον ιερέα τα σύκα που σούφρωνε κι απ' τα τραπέζια τις πίτες κι ύστερα γυρόφερε τους βωμούς έναν έναν, μήπως και ξέμεινε κάποιο γλυκό. Και όλα τα άγιαζε σ' ένα σακούλι. Κι εγώ, όπως είδα τι όσιο είναι το μάζεμα, κρυφοσύρθηκα κι έφτασα στη χύτρα της γριάς..."

Όπως βλέπεις φίλτατε, το φαινόμενο είναι διαχρονικό και διόλου...ασιατικό: Τουναντίον - είναι ελληνικότατο και χαρακτηριστικότατο!

Edited by - Trainman on 07/07/2006 19:54:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2006, 01:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Trainman
Που διαφωνούμε ;;
Το ότι αυτά γίνονται σε όλες τις θρησκείες ,δεν αποενοχοποιεί την Χριστιανική θρησκεία . [ Είναι σαν να λέμε ότι όλοι κλέβουν ,γιαυτό είμαι αθώος που κλέβω κι εγώ ]
Μπορούμε να συζητήσουμε για το φιλοσοφικό η ηθικό σκέλος κάθε θρησκείας κι ενδεχομένως να βρούμε σε όλες τις θρησκείες πολίτιμα πράγματα . ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΞΕΤΡΕΛΑΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ Η ΤΟ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ ΗΘΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΡΧΕΣ Η ΑΚΟΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΠΗΡΕΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΠΧ ΓΛΥΠΤΙΚΗ ΑΓΙΟΓΡΑΦΕΙΑ , ΠΟΙΗΤΙΚΟΙ ΥΜΝΟΙ , ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ , ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΝΑΩΝ ΚΛΠ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ..

ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΤΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΛΥΨΙΜΟ ΚΙ ΛΑΔΩΜΑ ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΚΑΤΑ ΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΚΟΣΜΙΚΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΠΧ ΘΕΟΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ , ΠΑΝΑΓΙΑ ΒΑΣΙΛΟΜΗΤΩΡΑ , ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ ΜΙΧΑΗΛ ... ΣΤΡΑΤΑΡΧΗΣ , ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ [ Η ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ] Ο ...ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΤΩΝ ΘΑΑΛΑΣΣΩΝ [ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΚΛΠ]
ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΓΛΥΨΙΜΟ ΚΙ ΛΑΔΩΜΑ ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΦΡΙΧΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΠΧ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ .... ΕΞΕΥΜΕΝΙΣΤΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΠΧ ΤΗΣ ΞΗΡΑΣΙΑΣ Η Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΦΥΓΕΙ Ο ΘΥΜΟΣ ΤΟΥ ΚΙ ΝΑ ΜΑΣ ΧΑΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΚΛΠΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2006, 02:40:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειπώθηκε το παρακάτω
quote:
Στο κεφάλαιο των Πράξεων κγ’23-24 βλέπουμε τον Χιλίαρχο Κλαύδιο Λυσία να ετοιμάζει την μεταφορά του…….«κακομοίρη» κυνηγημένου Φαρισαίου Παύλου, και μας ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ Η ΤΡΙΧΑ, καθώς……η μεταφορά αυτή αρμόζει ΣΕ ΒΑΣΙΛΕΑ και όχι σε έναν δήθεν ασήμαντο ιεροκήρυκα!! Έτσι, τον συνοδεύουν τον Παύλο ΔΙΑΚΟΣΙΟΙ ΛΕΓΕΩΝΑΡΙΟΙ (!), τον συνοδεύουν ΔΙΑΚΟΣΙΟΙ ΛΟΓΧΟΦΟΡΟΙ (!!), τον συνοδεύουν 70 ΙΠΠΕΙΣ (!!!),

Κατ’ αρχής χαίρομαι που το στοιχειό αυτό το αντλείται από την Καινή Διαθήκη πράγμα το οποίο σημαίνει ότι την δεχόμαστε. Εκτός εάν αλλού την δεχόμαστε και αλλού όχι, διότι αν συμβαίνει αυτό δεν είναι σωστό να παραθέτουμε στοιχεία από μια πηγή την οποία δεν δεχόμαστε ως ιστορική.
Η Καινή Διαθήκη είναι και ιστορικό βιβλίο και αυτό το οποίο παρατέθηκε είναι αληθές. Για να δούμε όμως όλο το κείμενο της καινής διαθήκης στο κεφάλαιο 23.


Πράξεις, Κεφάλαιο 23

12 Γενομένης δε ημέρας ποιήσαντες τινες των Ιουδαίων συστροφήν ανεθεμάτισαν εαυτούς, λέγοντες μήτε φαγείν μήτε πιείν έως ού αποκτείνωσι τον Παύλον. 13 ήσαν δε πλείους τεσσαράκοντα οι ταύτην την συνωμοσίαν πεποιηκότες· 14 οίτινες προσελθόντες τοίς αρχιερεύσι και τοίς πρεσβυτέροις είπον· Αναθέματι ανεθεματίσαμεν εαυτούς μηδενός γεύσασθαι έως ού αποκτείνωμεν τον Παύλον. 15 νύν ούν υμείς εμφανίσατε τώ χιλιάρχω σύν τώ συνεδρίω όπως αύριον αυτόν καταγάγη προς υμάς, ως μέλλοντας διαγινώσκειν ακριβέστερον τα περί αυτού· ημείς δε πρό τού εγγίσαι αυτόν έτοιμοί εσμεν τού ανελείν αυτόν.
23 Καί προσκαλεσάμενος δύο τινάς των εκατοντάρχων είπεν· Ετοιμάσατε στρατιώτας διακοσίους όπως πορευθώσιν έως Καισαρείας, και ιππείς εβδομήκοντα και δεξιολάβους διακοσίους, από τρίτης ώρας της νυκτός, 24 κτήνη τε παραστήναι, ίνα επιβιβάσαντες τον Παύλον διασώσωσι προς Φήλικα τον ηγεμόνα, 25 γράψας επιστολήν περιέχουσαν τον τύπον τούτον· 26 Κλαύδιος Λυσίας τώ κρατίστω ηγεμόνι Φήλικι χαίρειν. 27 τον άνδρα τούτον συλληφθέντα υπό των Ιουδαίων και μέλλοντα αναιρείσθαι υπ' αυτών επιστάς σύν τώ στρατεύματι εξειλόμην αυτόν, μαθών ότι Ρωμαίός εστι. 28 βουλόμενος δε γνώναι την αιτίαν δι' ήν ενεκάλουν αυτώ, κατήγαγον αυτόν εις το συνέδριον αυτών· 29 ον εύρον εγκαλούμενον περί ζητημάτων τού νόμου αυτών, μηδέν δε άξιον θανάτου ή δεσμών έγκλημα έχοντα.30 μηνυθείσης δε μοι επιβουλής εις τον άνδρα μέλλειν έσεσθαι υπό των Ιουδαίων, εξαυτής έπεμψα προς σε, παραγγείλας και τοίς κατηγόροις λέγειν τα προς αυτόν επί σού. έρρωσο.

Μετάφραση (12-15 και 23-30):

12Όταν πια ξημέρωσε, μερικοί από τους Iουδαίους οργάνωσαν μια συνωμοτική ομάδα κι ορκίστηκαν στη ζωή τους λέγοντας πως ούτε θα φάνε ούτε θα πιουν τίποτε, ώσπου να σκοτώσουν τον Παύλο. 13Kαι ήταν περισσότεροι από σαράντα αυτοί που έκαναν τούτη τη συνωμοσία.
14Πήγαν, λοιπόν, στους αρχιερείς και στους πρεσβυτέρους και τους είπαν: Mε κατάρα δεσμεύσαμε τους εαυτούς μας, να μη γευτούμε τίποτε απολύτως, ώσπου να σκοτώσουμε τον Παύλο.

15Tώρα, λοιπόν, εσείς και το Συνέδριο ειδοποιήστε το χιλίαρχο να τον κατεβάσει αύριο σε σας, για να βγάλετε δήθεν ακριβέστερα συμπεράσματα για την περίπτωσή του κι εμείς είμαστε έτοιμοι, προτού ακόμα πλησιάσει, να τον σκοτώσουμε.


23Kατόπιν, κάλεσε δύο εκατόνταρχους και τους είπε: Eτοιμάστε διακόσιους στρατιώτες, εβδομήντα ιππείς και διακόσιους λογχοφόρους για να πάνε ως την Kαισάρεια ξεκινώντας στις εννιά η ώρα το βράδυ.
24Nα διατεθούν επίσης ζώα για να επιβιβάσουν τον Παύλο και να τον μεταφέρουν σώο στον ηγεμόνα Φήλικα.
25Επίσης έγραψε και γράμμα, που το περιεχόμενό του είχε τούτη τη διατύπωση:
26Eγώ ο Kλαύδιος Λυσίας, προς τον εξοχότατο ηγεμόνα Φήλικα. Xαίρε.
27Tον άντρα αυτόν, που τον είχαν συλλάβει οι Iουδαίοι και σκόπευαν να τον σκοτώσουν, τον γλίτωσα επεμβαίνοντας με το στράτευμά μου, όταν πληροφορήθηκα πως είναι Pωμαίος πολίτης.
28Kι επειδή ήθελα να μάθω την αιτία για την οποία τον κατηγορούσαν, τον κατέβασα στο Συνέδριό τους.
29Eκεί διαπίστωσα πως τον κατηγορούσαν για ζητήματα του νόμου τους, χωρίς όμως να έχει κάνει κανένα έγκλημα για το οποίο θα έπρεπε να τιμωρηθεί με θάνατο ή φυλάκιση.

30Eπειδή, όμως, μου διαμηνύθηκε ότι πρόκειται να γίνει απόπειρα από τους Iουδαίους εναντίον του ανθρώπου, τον παρέπεμψα σε σένα χωρίς καμιά χρονοτριβή, αφού παράγγειλα και στους κατηγόρους του να εκθέσουν ενώπιόν σου τις κατηγορίες τους εναντίον του. Eύχομαι να είσαι καλά.

Από το παραπάνω κείμενο της Καινής Διαθήκης βλέπουμε:

I. 40 και πλέον (δεν ξέρουμε τον ακριβή αριθμό, μπορεί να ήταν πολύ περισσότεροι)) φανατικοί Ιουδαίοι ορκίστηκαν να μην φάνε και να μην πιούν αν δεν σκοτώσουν τον Παύλο.

II. Το ιερατείο των Ιουδαίων μάλλον συμμετείχε στην συνωμοσία εναντίον του Αποστόλου Παύλου.

III. Ο Χιλίαρχος Κλαύδιος Λυσίας γνωρίζοντας ότι περισσότεροι από 40 τουλάχιστον φανατικοί Ιουδαίοι έχουν δώσει όρκο Θανάτου και δεδομένου ότι ο Παύλος ήταν Ρωμαίος πολίτης αποφάσισε να λάβει τα μέτρα που έχω υπογραμμίσει. Το αν τα μέτρα αυτά είναι υπερβολικά ή όχι δεν είναι δουλειά δική μας να το κρίνουμε. Ο στρατιωτικός Κλαύδιος Λυσίας αποφάσισε να πράξει έτσι, δεδομένου ότι πληροφορήθηκε πως περισσότεροι από σαράντα άνθρωποι έδωσαν τέτοιον ακραίο όρκο: --- > «Mε κατάρα δεσμεύσαμε τους εαυτούς μας, να μη γευτούμε τίποτε απολύτως, ώσπου να σκοτώσουμε τον Παύλο.» Ας μην ξεχνάμε ότι η Ιουδαία είναι η πιο ταραχώδης περιοχή της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, κάτι πολύ χειρότερο από το σημερινό Ιράκ. Άρα λοιπόν ας μην κρίνουμε τον χιλίαρχο ο οποίος πήρε αυτά τα μέτρα προκειμένου να προστατέψει τον Ρωμαίο πολίτη Παύλο.

IV. Τέλος, σε τελευταία ανάλυση δεν μας ενδιαφέρει να κρίνουμε τον στρατιωτικό Κλαύδιο Λυσία για το αν ήταν υπερβολικά τα μέτρα που πήρε ή όχι. Οι πράξεις των αποστόλων είναι ένα ιστορικό βιβλίο και στην προκειμένη περίπτωση ότι έγινε αυτό και καταμαρτυρείται χωρίς φόβο και πάθος.

V. Αχ, Αυτοί οι οι Φαρισαίοι που αγαπάγανε τον Παύλο και γράψανε τις πράξεις, αυτό με τον χιλίαρχο Λυσία τι ήθελαν και το έγραψαν; Αμ για τους Ρωμαίους, που συμμετείχαν στην συνωμοσία του Παύλου τι να πει κανείς, τόσο ηλίθιοι κι’ αυτοί;! ένταξη στους Φαρισαίους τους ξέφυγε αυτή η λεπτομέρεια και την έγραψαν, οι Ρωμαίοι δεν το είδαν να την σβήσουν;;;; Τόσο απρόσεκτοι πια!!! Ρωμαίοι και Φαρισαίοι συναγωνίζονται οι μεν τους δε σε απροσεξίες, ούτε να κρυφτούν δε ξερόυν!!!!!!

Edited by - pr_gid on 08/07/2006 05:22:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2006, 02:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάμε τώρα να δούμε τι λένε οι Πράξεις των Αποστόλων (που όπως είπαμε δεχόμαστε σαν ιστορικό βιβλίο) για την φυλάκιση του Αποστόλου Παύλου. Επαναλαμβάνω αν αλλού δεχόμαστε τις πράξεις σαν ιστορικό βιβλίο και αλλού όχι τότε δεν δικαιούμαστε να παραθέτουμε κομμάτια των πράξεων σαν πηγή εφόσον δεν την δεχόμαστε σαν ιστορική πηγή.

Πράξεις κεφάλαιο 24

Μετά δε πέντε ημέρας κατέβη ο αρχιερεύς Ανανίας μετά των πρεσβυτέρων και ρήτορος Τερτύλλου τινός, οίτινες ενεφάνισαν τώ ηγεμόνι κατά τού Παύλου.

1Έτσι, ύστερα από πέντε μέρες, κατέβηκε στην Kαισάρεια ο αρχιερέας Aνανίας μαζί με τους πρεσβυτέρους και κάποιον δικηγόρο, που τον έλεγαν Tέρτυλο, οι οποίοι και υπέβαλαν στον ηγεμόνα το κατηγορητήριο εναντίον του Παύλου.

24 Μετά δε ημέρας τινάς παραγενόμενος ο Φήλιξ σύν Δρουσίλλη τή γυναικί αυτού, ούση Ιουδαία, μετεπέμψατο τον Παύλον και ήκουσεν αυτού περί της εις Χριστόν πίστεως. 25 διαλεγομένου δε αυτού περί δικαιοσύνης και εγκρατείας και τού κρίματος τού μέλλοντος έσεσθαι, έμφοβος γενόμενος ο Φήλιξ απεκρίθη· Τό νύν έχον πορεύου, καιρόν δε μεταλαβών μετακαλέσομαί σε, 26 άμα δε και ελπίζων ότι χρήματα δοθήσεται αυτώ υπό τού Παύλου όπως λύση αυτόν· διό και πυκνότερον αυτόν μεταπεμπόμενος ωμίλει αυτώ. 27 Διετίας δε πληρωθείσης έλαβε διάδοχον ο Φήλιξ Πόρκιον Φήστον· θέλων δε χάριν καταθέσθαι τοίς Ιουδαίοις ο Φήλιξ κατέλιπε τον Παύλον δεδεμένον.

24Ύστερα από μερικές μέρες, ήρθε ο Φήλιξ μαζί με τη γυναίκα του τη Δρουσίλλα, που ήταν Iουδαία, κι έστειλε άνθρωπο και κάλεσε τον Παύλο και τον άκουσε να του μιλά για την πίστη στο Xριστό.
25Mα καθώς μιλούσε για τη δικαιοσύνη και την εγκράτεια και για τη μέλλουσα κρίση, ο Φήλιξ κυριεύτηκε από φόβο και είπε: Προς το παρόν πήγαινε, κι όταν ευκαιρήσω θα σε ξανακαλέσω. 26Συγχρόνως, έλπιζε πως θα του έδινε χρήματα ο Παύλος για να τον ελευθερώσει. Γι αυτό και τον καλούσε συχνότερα με απεσταλμένους του και μιλούσε μαζί του.
27Έτσι, συμπληρώθηκαν δυο χρόνια και το Φήλικα τον διαδέχτηκε ο Πόρκιος Φήστος, και θέλοντας ο Φήλιξ να κάνει χάρη στους Iουδαίους για να κερδίσει την εύνοιά τους, άφησε τον Παύλο φυλακισμένο, όταν έφυγε.

Από το παραπάνω κείμενο βλέπουμε ότι:

I. Ο Φήλιξ μπορεί να παραχώρησε κάποιες ανέσεις στον φυλακισμένο Παύλο αλλά το γεγονός παραμένει. Ο Παύλος ήταν φυλακισμένος για 2 χρόνια στην Καισαρεία. Άλλο ελεύθερος και άλλο φυλακισμένος με παραχώρηση κάποιων ανέσεων. Ο φυλακισμένος είναι φυλακισμένος. Πολλοί φυλακισμένοι μπορούν να έχουν ανέσεις στο κελί τους και να δέχονται όποιον θέλουν αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ελεύθεροι. Αλλά να ρωτήσω κάτι; που ήταν άραγε όλος αυτός ο στρατός που ακολουθούσε και υπάκουε τον Παύλο; Γιατί δεν έκανε κάτι να τον ελευθερώσει; Τι πάει να πει φυλακισμένος με παραχώρηση ανέσεων; Ολόκληρο στρατό εξουσίαζε και αρκέστηκε να είναι φυλακισμένος με κάποιες ανέσεις και επισκέψεις για 2 ολόκληρα χρόνια;


II. Ο Παύλος παρέμεινε φυλακισμένος για 2 λόγους: 1ον: διότι ο Φήλιξ προφανώς ήταν άνθρωπος διεφθαρμένος αφού στην ουσία εκβίαζε τον Παύλο να τον πληρώσει για να τον αφήσει ελεύθερο. Και 2ον: ο Φήλιξ κράτησε τον Παύλο φυλακισμένο διότι ήθελε να τα έχει καλά με τους ραβίνους – Φαρισαίους οι οποίοι ήθελαν με κάθε τρόπο να σταματήσουν τον Παύλο, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα έγραφε στα παλιά του τα παπούτσια τους Φαρισαίους αν έπαιρνε τα χρήματα που ήθελε.

III. Αν ο Παύλος είχε χρήματα γιατί δεν εξαγόραζε την ελευθερία του; Αν ο Παύλος εκμεταλλευόταν τους οπαδούς του γιατί δεν τους έβαλε να πληρώσουν τον Φήλιξ αλλά έμεινε 2 χρόνια φυλακισμένος; Απαντώ: προφανώς γιατί ο Παύλος ήθελε να πρωτοτυπήσει. Τέτοιο παράδειγμα πλούσιου και απατεώνα ταυτόχρονα ο οποίος δεν βάζει τα κοροΐδα τους οπαδούς του να πληρώσουν δεν ξαναέγινε ούτε ποτέ θα ξαναγίνει.

IV. Αυτή η αγάπη των ραβίνων και Φαρισαίων στο Παύλο είναι παροιμιώδης. Στην αρχή συμμετέχουν στην συνωμοσία να τον σκοτώσουν και μετά προσπαθούν με κάθε τρόπο να μείνει φυλακισμένος. Ο ίδιος ο αρχιερέας Ανανίας μαζί με τους πρεσβύτερους πήγε στην Καισαρεία και κατηγορούσε τον Παύλο.

V. Αχ, Αυτοί οι Φαρισαίοι που αγαπάγανε τον Παύλο και γράψανε τις πράξεις, αυτό με τις «ανέσεις» του Παύλου στην Καισαρεία τι ήθελαν και το έγραψαν; Αμ για τους Ρωμαίους που συμμετείχαν στην συνωμοσία του Παύλου τι να πει κανείς, άλλο τόσο απρόσεκτοι κι’ αυτοί, ένταξη στους Φαρισαίους τους ξέφυγε αυτή η λεπτομέρεια και την έγραψαν οι Ρωμαίοι δεν το είδαν να την σβήσουν; Τόσο απρόσεκτοι πια! Ρωμαίοι και Φαρισαίοι συναγωνίζονται οι μεν τους δε , ούτε να κρυφτούν δε ξέρουν!!


Edited by - pr_gid on 08/07/2006 05:08:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2006, 02:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειπώθηκε το παρακάτω
quote:
…Σαλώμης της Β’ (κόρη του Ηρώδη-Φιλίππου και της Ηρωδιάδας), εγγονής του Ηρώδη του Μεγάλου ΚΑΙ ΣΤΕΝΗΣ ΦΙΛΗΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ, τον οποίο και πρόσφερε θάρρος και «έμπνευση» σύμφωνα με το Ευαγγέλιο του Θωμά.
(Σημ: στο Απόκρυφο Ευαγγέλιο του Θωμά η Σαλώμη Β’ είναι ερωμένη του Ιησού..)

οφείλω να διευκρινίσω το παρακάτω.
Έχουμε 2 Σαλόμες

[1] Σύζυγος του Ζεβεδαίου και μητέρα των των μαθητών του Κυρίου Ιακώβου και του Ιωάννη (δες Ματθαίος 27:56 με Μάρκος 15:40, 16:1). Ήταν μια από τις γυναίκες που ακολούθησαν και υπηρέτησαν τον Ιησού στη Γαλιλαία (Μάρκος 15:40,41). Ζήτησε από τον Κύριο, οι δυο γιοι της να καθίσουν ο ένας στα δεξιά κι άλλος στα αριστερά στη βασιλεία Του (Ματθαίος 20:20). Ήταν παρούσα στη σταύρωση του Ιησού (Μάρκος 15:40) καθώς επίσης και μεταξύ εκείνων που το πρωί του Πάσχα πήγαν στο μνήμα για να αλείψουν με αρώματα το σώμα του Κυρίου τους (Μάρκος 15:40, 16:1). Ονομαστικά αναφέρεται μόνο στις δύο τελευταίες περιπτώσεις.

[2] Κόρη της Ηρωδιάδος (Ματθαίος 14:6) και ανιψιά του Ηρώδη του Αντίππα, η οποία χόρεψε μπροστά στον Ηρώδη και τον ευχαρίστησε τόσο, που έλαβε σαν ανταμοιβή, κατόπιν παρακινήσεως της μητέρας της, το κεφάλι του Ιωάννη του Βαπτιστή (Ματθαίος 14:3-11, Μάρκος 6:17-28). Η Σαλώμη είχε πρώτα σύζυγο τον Φίλιππο, Τετράρχη της Ιτουραίας και της Τριχωνίδας, και κατόπιν τον Αριστόβουλο, γιο του Ηρώδη, βασιλιά της Χαλκίδας, από τον οποίο απέκτησε τρεις γιους. Οι ευαγγελιστές δεν την αναφέρουν ονομαστικά, αλλά ο Ιώσηπος που αναφέρει το γεγονός, μιλάει με βεβαιότητα ότι αυτή που χόρεψε ήταν η Σαλώμη (Ιώσηπου, αρχ. ΙΗ' 5, 4).
Πηγή: http://www.jesuslovesyou.gr/Bible_club/Encyclopedia/People/Women/S/Salome.htm


Salome (disciple)

This Salome is distinct from Salomé the daughter of Herodias, who demanded the head of John the Baptist.
Salome (Hebrew, "shalom", "peace") was a follower of Jesus, who appears briefly in the canonical gospels, and who appears in more detail in apocryphal writings.
Πηγη: http://www.answers.com/topic/salome-disciple


Φυσικά, δεν θεωρώ πως είμαι άξιος εγώ να απορρίψω την σχέση της Σαλώμης (κόρη της Ηρωδιαδας) με τον Ιησού η οποία σχέση αναφέρεται στο Ευαγγέλιο του Θωμά, μιας και το Ευαγγέλιο του Θωμά έχει ήδη απορριφθεί Ιστορικά και Θεολογικά εδώ και αιώνες. Παρακάτω παραθέτω ένα κείμενο σχετικό με τα απόκρυφα ευαγγέλια το οποίο πιστεύω πως είναι χρήσιμο για όλους μας.


Απόκρυφα ευαγγέλια:

Πρόκειται για φανταστικά και νόθα βιβλία, τα οποία άρχισαν να εμφανίζονται κατά το 2ο μ.Χ. αιώνα. Διακρίνονται σε Ευαγγέλια, Πράξεις των Αποστόλων και Επιστολές. Ήταν όμως το περιεχόμενό τους τόσο νόθο και ψεύτικο, που από την αρχή χαρακτηρίστηκαν πλαστά, χωρίς κανένα ίχνος θεοπνευστίας. Έτσι αποκλείστηκαν από την Αγία Γραφή. Τα περισσότερα αποτελούν ανθρώπινες προσπάθειες για να συμπληρώσουν τα κενά των αφηγήσεων της Καινής Διαθήκης για τη ζωή του Ιησού, τις περισσότερες φορές εσκεμμένες. Επίσης είχαν σκοπό να διαδώσουν αιρετικές διδασκαλίες που δεν είχαν καμιά σχέση με την αληθινή πίστη.


Μερικά από τα περισσότερο γνωστά απόκρυφα βιβλία της Καινής Διαθήκης είναι τα εξής:

Το Ευαγγέλιο του Νικόδημου: Περιλαμβάνει τις πράξεις του Πιλάτου, μια αναφορά του προς τον αυτοκράτορα Τιβέριο για τη δίκη του Ιησού. Γράφτηκε τον 2ο ή 5ο μ.Χ. αιώνα και είναι τελείως φανταστικό.

Το Πρωτευαγγέλιο του Ιάκωβου: Εξιστόρηση γεγονότων από τη γέννηση της Παρθένου Μαρίας μέχρι τη σφαγή των νηπίων. Περιλαμβάνει γεγονότα που είχαν αρχίσει να κυκλοφορούν κατά το 2ο μ.Χ. αιώνα. Συμπληρώθηκε κατά τον 5ο μ.Χ. αιώνα.

Το Ευαγγέλιο του Ιούδα: Σύμφωνα με μια αναφορά του πατέρα της πρωτοχριστιανικής εκκλησίας Ειρηναίου της Λυών, πρέπει να ανάγεται στα μέσα του δευτέρου αιώνα, γραμμένο στην ελληνική γλώσσα και είναι έργο της γνωστικής αίρεσης των σηθιανών. Σύμφωνα με αυτό, ο Ιούδας δεν πρόδωσε τον Ιησού, αλλά εκτελούσε εντολές του.

Το κατά Ματθαίον ψευδευαγγέλιο: Πλαστή μετάφραση του κατά Ματθαίου ευαγγελίου με προσθήκη θαυμάτων του Ιησού κατά την παιδική Του ηλικία.

Το κατά Θωμά ευαγγέλιο: Γράφτηκε τον 2ο μ.Χ. αιώνα και εξιστορεί την παιδική ηλικία του Ιησού από το πέμπτο μέχρι το δωδέκατο χρόνο Του. Παρουσιάζει τον Ιησού να κάνει θαύματα.

Επιστολή του Πέτρου στον Ιάκωβο: Γράφτηκε στο τέλος του 2ου μ.Χ. αιώνα. Είναι μια φανταστική επινόηση για να στηριχθούν οι αιρετικές διδασκαλίες των Εβιονιτών.

Η από Λαοδίκεια επιστολή: Αποτελεί "μάζεμα" διαφόρων φράσεων του Παύλου. Διατείνεται πως είναι η επιστολή που αναφέρεται στην προς Κολοσσαείς 4:16.

Επιστολές του Παύλου προς Σενέκα: Γράφτηκαν τον 4ο μ.Χ. αιώνα θέλοντας να συστήσουν τον χριστιανισμό στους οπαδούς του Σενέκα.

Το κατά Εβραίους ευαγγέλιο: Γράφτηκε γύρω στο 100 μ.Χ. και περιέχει προσθήκες στα κανονικά ευαγγέλια, με μερικά φανταστικά λόγια του Ιησού.

Το ευαγγέλιο των Εβιονιτών: Γράφτηκε ανάμεσα στον 2ο και 4ο μ.Χ. αιώνα και περιέχει αποσπάσματα των ευαγγελίων τονίζοντας τα σημεία εκείνα που οι Εβιονίτες στήριζαν την αιρετική τους διδασκαλία.

Και άλλα…….

Πηγή: http://www.jesuslovesyou.gr/Bible_club/Bible/Pseudepigrapha_NT.htm


Όλα τα παραπάνω ευαγγέλια είναι γνωστά εδώ και αιώνες, ουδέποτε τα πήρε σοβαρά τόσο η εκκλησία όσο και οι ιστορικοί επιστήμονες όσον αφορά την διδασκαλία και το έργο του Χριστού και των αποστόλων.

Edited by - pr_gid on 08/07/2006 05:10:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2006, 02:56:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειπώθηκε το παρακάτω:
quote:
Ας δούμε κάτι άλλο όμως, μιας και ΔΕΝ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙΣ να διαβάζεις τα κείμενα που τόσο επιπόλαια έρχεσαι να «επιβεβαιώσεις»:
Στην Προς Ρωμαίους επιστολή (ιστ’11-12) βλέπουμε τον «άσημο» Παύλο να ομιλεί για ΤΟΝ ΣΥΓΓΕΝΗ ΤΟΥ ονόματι Ηρωδίων, που μένει στην κατοικία του Αριστόβουλου, καθώς και τον Νάρκισσο. Ποιοι είναι άραγε αυτοί για τους οποίους ομιλεί ο Παύλος φίλτατε? Έχεις ποτέ σου αναρωτηθεί?
Ο Αριστόβουλος είναι ο Βασιλιάς Αριστόβουλος ο Γ’, ο οποίος αργότερα έγινε ο Βασιλιάς της Μεγάλης Αρμενίας και το 70μ.χ. Βασιλιάς της Χάλκης. Ήταν ο δεύτερος σύζυγος της Σαλώμης της Β’…..
Από τον γάμο του Αριστόβουλου του Γ’ με την Σαλώμη Β’ απέκτησαν τρία αγόρια: τον Ηρώδη ή Ηρωδίων (υποκοριστικό του Ηρώδη), τον Αγρίππα και τον Αριστόβουλο.
Εφόσον λοιπόν ο Παύλος αποκαλεί τον Ηρωδίων ΣΥΓΓΕΝΗ ΤΟΥ, αυτό σημαίνει πως οι γονείς του Ηρωδίων, ήσαν ΕΠΙΣΗΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΟΥ.

Φίλε μου, λες ότι χρησιμοποιείς σαν πηγή σου την προς Ρωμαίους επιστολή του αποστόλου Παύλου. Για να δούμε λοιπόν τι γράφει ο απόστολος Παύλος στην συγκεκριμένη επιστολή στο κεφάλαιο των χαιρετισμών.

επιστολή προς ΡΩΜΑΙΟΥΣ Κεφάλαιο 16

10 ασπάσασθε Απελλήν τον δόκιμον εν Χριστώ. ασπάσασθε τους εκ των Αριστοβούλου.
11 ασπάσασθε Ηρωδίωνα τον συγγενή μου. ασπάσασθε τους εκ των Ναρκίσσου τους όντας εν Κυρίω.

Μετάφραση:
10Δώστε τους χαιρετισμούς μου στον Aπελλή, το δοκιμασμένο πιστό του Xριστού. Δώστε τους χαιρετισμούς μου στους πιστούς από την οικογένεια του Aριστόβουλου.
11Δώστε τους χαιρετισμούς μου στον Hρωδίωνα το συγκενή μου. Δώστε τους χαιρετισμούς μου σ εκείνους από την οικογένεια του Nάρκισσου, που ανήκουν στον Kύριο.


Κατ’ αρχήν στο στοιχο 10 λέει: Δώστε τους χαιρετισμούς μου στον Aπελλή, το δοκιμασμένο πιστό του Xριστού. Δώστε τους χαιρετισμούς μου στους πιστούς από την οικογένεια του Αριστόβουλου.
Στην συνέχεια λέει στον στοιχο11: ασπάσασθε Ηρωδίωνα τον συγγενή μου,


I. Κατ’ αρχήν από τους παραπάνω 2 στοίχους δεν διακρίνουμε συγγένεια ανάμεσα στον Αριστόβουλο και τον Ηρωδιωνα οι οποίοι αναφέρονται στην επιστολή του Αποστόλου Παύλου. Γιατί στον στοίχο 10 ο απόστολος Παύλος χαιρετάει τον Αριστόβουλο και τους συγγενείς του και μετά στον στοίχο 11 ο Παύλος χαιρετάει τον Ιρωδίωνα (φερόμενο ως συγγενή του Παύλου) .

II. Μήπως οι Αριστόβουλος και Ηρωδίωνας τους οποίους χαιρετά ο Απόστολος Παύλος στην επιστολή του δεν έχουν τελικά καμία μα καμία σχέση με τους Αριστόβουλο και Ηρωδίωνα από τον οίκο του Ηρώδη τους οποίους αναφέρεις;;; Απαντώ: Μάλλον δεν έχουν καμία απολύτως σχέση.


Το συμπέρασμα σου ότι ο Παύλος έχει συγγένεια με τον οίκο του Ηρώδη από το γεγονός ότι στέλνει χαιρετισμούς σε έναν Ηρωδίωνα στην Ρώμη, επιτρέψατε μου να πω ότι είναι κάπως αυθαίρετο (κατά την γνώμη μου). Είναι σαν να λέμε ότι επειδή πχ ο Χριστόδουλος στέλνει χαιρετίσματα στο Λονδίνο σε κάποιον που τον αποκαλεί αδελφέ μου George αυτός ο George είναι ο Bush και άρα ο Χριστόδουλος έχει συγγένεια με τους Bush.

ΠΟΥΘΕΝΑ σε κανενός την βιογραφία από τον οίκο του Ηρώδη (Αριστόβουλος, Ηρωδίωνες κλπ κλπ) δεν κατάφερα να δω να αναφέρεται συγγένεια του οποιουδήποτε μέλους του οίκου του Ηρώδη με τον Παύλο. Αν υπήρχε τέτοια συγγένεια θα την ανέφεραν σίγουρα με μεγάλα γράμματα, δεν είναι και κανένα τυχαίο πρόσωπο ο Παύλος. Αν έχετε δει θα παρακαλούσα να με διορθώσετε.

Επίσης ΠΟΥΘΕΝΑ σε καμία βιογραφία του Παύλου δεν είδα αναφορά για συγγένεια του Παύλου με τον οίκο του Ηρώδη (Αριστόβουλους, Ηρωδίωνες κλπ κλπ). Αν έχετε δει θα σε παρακαλούσα να με διορθώσετε.

Αλώστε και εσύ απ’ ότι βλέπω συμπέρανες ότι ο Παύλος έχει σχέση με τον οίκο του Ηρώδη όχι επειδή το διάβασες από κάπου αλλά έβγαλες το συμπέρασμα αυτο υποθέτωντας ότι ο Ηρωδιωνας που χαιρετά ο Παύλος είναι ο Ηρωδιωνας ο γιος του Αριστοβούλου του Γ (όπως λες).


Προφανώς και δεν έχουν καμία σχέση οι Αριστόβουλος και Ηρωδίωνας οι οποίοι αναφέρονται στην προς Ρωμαίους επιστολή με τους Αριστόβουλος ο Γ και Ηρωδίωνα οι οποίοι ανήκουν στον οίκο του Ηρώδη.

Για να δούμε λοιπόν ποιος ήταν ο Αριστόβουλος και ποιος ο Ηρωδίωνας στου οποίους αναφέρεται ο Παύλος.


Ηρωδίωνας

Ένας τέτοιος μαθητής, μέσα στους 70 μαθητές του Κυρίου, ήταν καί ό Ηρωδίων. Μετά την Ανάληψη του Κυρίου, ό Ήρωδίων αφοσιώθηκε στο κήρυγμα του Ευαγγελίου, συνεργάτης των 12 Αποστόλων, καί ιδιαίτερα του Πέτρου. Μετά το μαρτυρικό θάνατο του Απ. Ανδρέα του Πρωτοκλήτου, στην Εκκλησία της Πάτρας επίσκοπος έγινε ό Ήρωδίων.....
Πηγή: http://www.aegeantimes.gr/pigizois/agioi/martios/28_3.htm

Ο άγιος Ηρωδίων, του οποίου η Εκκλησία σήμερα γιορτάζει την μνήμη, είναι από τους εβδομήντα Αποστόλους, Επίσκοπος Πατρών, που απέθανε με μαρτυρικό θάνατο. Φέρεται πως ήταν συγγενής του Αποστόλου Παύλου και τούτο δεν είναι χωρίς σημασία• τους ποιμένας της Εκκλησίας οι "κατά σάρκα" συγγενείς μας η μας τιμούν ή μας ντροπιάζουν. Και συγγενείς μας "κατά σάρκα" δεν είναι μόνο όσοι μένουν σ' ένα σπίτι, όσοι γεννήθηκαν από τους ίδιους γονείς, μα κάθε άνθρωπος που συνδέεται με κάποιους δεσμούς προς την οικογένειά μας ακόμα κι οι γείτονες κι οι συμπολίτες μας κι οι ομοεθενείς μας. Ο απόστολος Παύλος λέγει για τους ομοεθνείς του Ισραηλίτες• "Ηυχόμην γαρ αυτός εγώ ανάθεμα είναι από Χριστού υπέρ των αδελφών μου, των συγγενών μου κατά σάρκα".
Πηγή: http://www.ec-patr.gr/gr/saints/m03-28.htm

ΟΙ ΑΓΙΟΙ ΟΛΥΜΠΑΣ, ΡΟΔΙΩΝ (ή ΗΡΩΔΙΩΝ), ΕΡΑΣΤΟΣ, ΣΩΣΙΠΑΤΡΟΣ, ΤΕΡΤΙΟΣ και ΚΟΥΑΡΤΟΣ, οι Απόστολοι από τους 70
Και οι έξι ήταν από τους εβδομήκοντα Αποστόλους του Κυρίου. Αναφέρονται όλοι στο ιστ' κεφάλαιο της προς Ρωμαίους επιστολής του Απ. Παύλου.
Πηγή: http://www.aegeantimes.gr/pigizois/agioi/noemvrios/10_11.htm


Αριστόβουλος
Οι Άγιοι Στάχυς, Απελλής, Αμπλίας, Ουρβανός, Νάρκισσος και Αριστόβουλος ανήκαν στους εβδομήντα Αποστόλους του Κυρίου. Προσέφεραν όλοι ανεκτίμητο αποστολικό έργο, κηρύττοντας μέχρι το τέλος της ζωής τους τον ευαγγελικό λόγο……Τέλος, ο Αριστόβουλος χειροτονήθηκε επίσκοπος Βρετανίας και ποίμανε θεοφιλώς τους χριστιανούς που του εμπιστεύθηκε ο θεός για πολλά χρόνια. Απεβίωσε ειρηνικά.
Πηγή: http://www.aegeantimes.gr/pigizois/agiologio/agioi_a.htm

Χριστιανός από τη Ρώμη, στην οικογένεια του οποίου ο απ. Παύλος στέλνει χαιρετισμό και ασπασμό (Ρωμαίους 16:10). Σύμφωνα με πια παράδοση, ο Αριστόβουλος ήταν ένας από τους εβδομήντα αποστόλους που πήγε και κήρυξε το μήνυμα του Ιησού Χριστού στη Βρετανία.

Πηγή:http://www.jesuslovesyou.gr/Bible_club/Encyclopedia/People/Men/A/Aristobulus.htm


Αυτοί είναι οι Αριστόβουλος και Ηρωδίωνας τους οποίους χαιρετάει ο Απόστολος Παύλος. Ήταν δύο από τους 70 αποστόλους των πρωτοχριστιανικών χρόνων. Καμία σχέση δεν είχαν οι άνθρωποι με την δυναστεία του Ηρώδη.


Όσο για το αν έκαψε ο Απόστολος Παύλος την Ρώμη, παραπέμπω στο αντίστοιχο τοπικ του εσωτερικά.


Edited by - pr_gid on 08/07/2006 05:18:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2006, 23:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να είμαι ειλικρινής, δεν τσίνισα μόνο σε αυτό.
Εγώ τσινώ στην όλη στάση σου και σε αυτό που προσπαθείς να δείξεις, ή μάλλον να απαξιώσεις.
Ψηλός
Φίλε Ψηλέ , ο αείμνηστος Νίκος Τσιφόρος έλεγε ότι "Θρησκεία είναι μία ανώνυμη εταιρεία που πουλάει μετοχές ανυπάρκτων μεταλλείων" .
Και ένας ομοϊδεάτης σου , συνάδελφος μου έλεγε " καλά δεν φοβάσαι , τι θα γίνη η ψυχή σου μετά θάνατον αν όντως έτσι έχουν τα πράγματα ; " .
Στό φόβο των ανθρώπων για την μετά θάνατο κατάσταση , βασίζετε την συντριπτική πλειοψηφία της πελατείας σας φίλε Ψηλέ .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2006, 14:41:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε ΑΙΝΙΑΝ06

Δεν εξέφρασα διαφωνία με σένα, ούτε πήγα να δικαιολογήσω τα αίσχη της Τήνου. Λίγο διδακτικό Αριστοφάνη παρέθεσα, να σκάσει το χειλάκι μας και λιγάκι!

Μια κι όμως, μου έδωσες την απάντηση αυτή, επέτρεψέ μου να κάνω κι εγώ, ένα βηματάκι παραπέρα: Το πώς στέκεται κανείς απέναντι στο φαινόμενο της θρησκείας είναι φυσικά δικό του ζήτημα. Όπως το θέτεις ωστόσο στην απάντησή σου σε μένα, είναι σαν να λες ότι τελικώς, η θρησκεία δεν έχει τελικό νόημα ύπαρξης, αφού είναι απλώς το "γλύψιμο του Θεού". Πλάι στο γλύψιμο του Θεού λοιπόν, το φαινόμενο της εξαπάτησης των πιστών, έρχεται τρόπον τινά, ως φυσικό επακόλουθο.

Αν καταλαβαίνω λοιπόν σωστά τη θέση σου, δεν είναι τόσο το ζήτημα της εξαπάτησης των πιστών που σε απασχολεί, αλλά η ύπαρξη της θρησκείας καθεαυτής. Αυτό είναι όντως έντιμο: Δεν αναφέρεσαι στα σκάνδαλα ως τάχατες ενδιαφερόμενος για την εξυγίανση της Εκκλησίας ενώ είσαι απλώς εχθρός της, ή προκειμένου να αποδείξεις ότι η χριστιανική Εκκλησία φέρει εγγενώς τη διαφθορά μέσα της.

Αν δεν είναι η θέση σου αυτή όμως, θα πρέπει να διαπεράσουμε τα προφανή και να δούμε, εάν μπορεί να υπάρχει ένα πλαίσιο, όπου η προσφορά του πιστού δεν θα εκβιάζεται, θα έχει συγκεκριμένο περιεχόμενο που θα απαξιώνει λογικές δωροδοκίας του θείου και που θα ισορροπεί ανάμεσα στην επιταγή «να μην γνωρίζει η δεξιά σου τι ποιεί η αριστερά σου» και τη φυσική επιθυμία ενός ανθρώπου για μια ηθική ανταμοιβή εκ μέρους της κοινότητάς του. Θα πρέπει να δούμε, εάν μία Εκκλησία, ένα κόμμα, ένας διεθνής πολιτισμικός φορέας τελικά, μπορεί να διεξάγει εράνους - και υπό ποίους όρους - εάν δικαιούται να ασκεί την αλληλοβοήθεια μεταξύ των μελών του, αν δικαιούται να έχει στελέχη που θα απασχολούνται αποκλειστικά με αυτόν.

Αν αποφασίσουμε ότι δεν δικαιούται, έχουμε πάρει μια σεβαστή θέση. Αν αποφασίσουμε το αντίθετο, θα πρέπει να προσδιορίσουμε τους όρους και να ορίσουμε το άδικο και το δίκαιο.

Εσύ τι λες;

Υ.Γ.: Η λέξη "μεγαλόχαρη" είναι μια εξαιρετικά όμορφη λέξη, ακόμα και αν επιστρατεύεται για να στηρίξει την εκκλησιαστική ειδωλολατρεία, καθώς ετυμολογικά σημαίνει ακριβώς το αντίθετο απ' ό,τι υπονοείς: "Μεγαλόχαρος" είναι ο άνθρωπος που ευεργετεί χωρίς να περιμένει ανταπόδοση - μια έκφραση πραγματικής ευγένειας της ψυχής. Ό,τι λείπει δηλαδή, από πιστούς και απίστους...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2006, 16:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Pr_gid

αντιλαμβάνομαι την αγωνία σου να καταγραφεί η Καινή Διαθήκη ως ιστορικό βιβλίο.
Ως γνωστόν πουθενά αλλού δεν αναφέρεται ο Ιησούς Χριστός και η μυθο-ιστοριούλα του.
Σε παλαιότερο διάλογό μας στο esoterica είχαμε βρεί ότι μόνο δυο παράγραφοι ιστορικών συγγραφέων αναφέρονται σε κάποιον Ιησού της εποχής ! (Πω πω !! πολύ επηρέασε την εποχή του !!!!!!!! τόσο που να υπάρχουν μόλις δυο παράγραφοι σε ιστορικούς της εποχής του, που μάλλον αναφέρονται σε συνονυμία! )

Φιλικά Βασίλης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2006, 19:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Βασίλη, εγώ είπα αυτό:
quote:
Κατ’ αρχής χαίρομαι που στοιχειό αυτό αντλείται από την Καινή Διαθήκη πράγμα το οποίο σημαίνει ότι την δεχόμαστε. Εκτός εάν αλλού την δεχόμαστε και αλλού όχι, διότι αν συμβαίνει αυτό δεν είναι σωστό να παραθέτουμε στοιχεία από μια πηγή την οποία δεν δεχόμαστε ως ιστορική.
και στην συνέχει είπα ότι δέχομαι σαν αληθινά-ιστορικά γεγονότα όλα όσα αναφέρονται στην Παλαιά και Καινή διαθήκη.

Όταν κάποιος προσπαθεί να βγάλει ιστορικά συμπεράσματα μέσα από το κείμενο της Καινής Διαθήκης την οποία δεν δέχεται σαν ιστορική πηγή τότε τι θέλει και την αναφέρει ως πηγή; Από τη στιγμή λοιπόν που την αναφέρει σαν ιστορική πηγή αναφοράς απαντώ μέσα από την ίδια πηγή. Πόσο μάλλον όταν δέχομαι την αλήθεια της συγκεκριμένης πηγής.

Άρα Βασίλη η παρατήρηση σου πιστεύω ότι δεν πρέπει να αναφέρεται μόνο σε εμένα αλλά σε όλους οι οποίοι χρησιμοποιούν την Kαινή Διαθήκη σαν ιστορική πηγή για να υποστηρίξουν το οτιδήποτε. Έτσι δεν είναι;

Φιλικά.


Edited by - pr_gid on 10/07/2006 19:54:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2006, 22:07:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Τρεινμαν το υστερόγραφο σου:
quote:
Υ.Γ.: Η λέξη "μεγαλόχαρη" είναι μια εξαιρετικά όμορφη λέξη, ακόμα και αν επιστρατεύεται για να στηρίξει την εκκλησιαστική ειδωλολατρεία, καθώς ετυμολογικά σημαίνει ακριβώς το αντίθετο απ' ό,τι υπονοείς: "Μεγαλόχαρος" είναι ο άνθρωπος που ευεργετεί χωρίς να περιμένει ανταπόδοση - μια έκφραση πραγματικής ευγένειας της ψυχής. Ό,τι λείπει δηλαδή, από πιστούς και απίστους...

Πιστεύω ότι είναι όλα τα λεφτά. Πολύ εύστοχη παρατήρηση!!!


Edited by - pr_gid on 10/07/2006 22:43:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2006, 23:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Trainman Απεστάλη: 10/07/2006, 14:41:43
--------------------------------------------------------------------------------


Φίλε ΑΙΝΙΑΝ06

Δεν εξέφρασα διαφωνία με σένα, ούτε πήγα να δικαιολογήσω τα αίσχη της Τήνου. Λίγο διδακτικό Αριστοφάνη παρέθεσα, να σκάσει το χειλάκι μας και λιγάκι!

Μια κι όμως, μου έδωσες την απάντηση αυτή, επέτρεψέ μου να κάνω κι εγώ, ένα βηματάκι παραπέρα: Το πώς στέκεται κανείς απέναντι στο φαινόμενο της θρησκείας είναι φυσικά δικό του ζήτημα. Όπως το θέτεις ωστόσο στην απάντησή σου σε μένα, είναι σαν να λες ότι τελικώς, η θρησκεία δεν έχει τελικό νόημα ύπαρξης, αφού είναι απλώς το "γλύψιμο του Θεού". Πλάι στο γλύψιμο του Θεού λοιπόν, το φαινόμενο της εξαπάτησης των πιστών, έρχεται τρόπον τινά, ως φυσικό επακόλουθο.

Αν καταλαβαίνω λοιπόν σωστά τη θέση σου, δεν είναι τόσο το ζήτημα της εξαπάτησης των πιστών που σε απασχολεί, αλλά η ύπαρξη της θρησκείας καθεαυτής. Αυτό είναι όντως έντιμο: Δεν αναφέρεσαι στα σκάνδαλα ως τάχατες ενδιαφερόμενος για την εξυγίανση της Εκκλησίας ενώ είσαι απλώς εχθρός της, ή προκειμένου να αποδείξεις ότι η χριστιανική Εκκλησία φέρει εγγενώς τη διαφθορά μέσα της.

Αν δεν είναι η θέση σου αυτή όμως, θα πρέπει να διαπεράσουμε τα προφανή και να δούμε, εάν μπορεί να υπάρχει ένα πλαίσιο, όπου η προσφορά του πιστού δεν θα εκβιάζεται, θα έχει συγκεκριμένο περιεχόμενο που θα απαξιώνει λογικές δωροδοκίας του θείου και που θα ισορροπεί ανάμεσα στην επιταγή «να μην γνωρίζει η δεξιά σου τι ποιεί η αριστερά σου» και τη φυσική επιθυμία ενός ανθρώπου για μια ηθική ανταμοιβή εκ μέρους της κοινότητάς του. Θα πρέπει να δούμε, εάν μία Εκκλησία, ένα κόμμα, ένας διεθνής πολιτισμικός φορέας τελικά, μπορεί να διεξάγει εράνους - και υπό ποίους όρους - εάν δικαιούται να ασκεί την αλληλοβοήθεια μεταξύ των μελών του, αν δικαιούται να έχει στελέχη που θα απασχολούνται αποκλειστικά με αυτόν.

Αν αποφασίσουμε ότι δεν δικαιούται, έχουμε πάρει μια σεβαστή θέση. Αν αποφασίσουμε το αντίθετο, θα πρέπει να προσδιορίσουμε τους όρους και να ορίσουμε το άδικο και το δίκαιο.

Εσύ τι λες;

Υ.Γ.: Η λέξη "μεγαλόχαρη" είναι μια εξαιρετικά όμορφη λέξη, ακόμα και αν επιστρατεύεται για να στηρίξει την εκκλησιαστική ειδωλολατρεία, καθώς ετυμολογικά σημαίνει ακριβώς το αντίθετο απ' ό,τι υπονοείς: "Μεγαλόχαρος" είναι ο άνθρωπος που ευεργετεί χωρίς να περιμένει ανταπόδοση - μια έκφραση πραγματικής ευγένειας της ψυχής. Ό,τι λείπει δηλαδή, από πιστούς και απίστους...

ΑΝΤΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ .... ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΚΕΨΗ
ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΠΙΣΤΗ .....ΓΝΩΣΗ
ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΕΞ ΥΨΟΥΣ ΒΟΗΘΕΙΑ .... ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΔΡΑΣΗ [ Παλεύω με τα δικά μου νύχια και δόντια για την επίλυση των προβλημμάτων μου κι απο εκεί και πέρα αποδέχομαι το αναπόφευκτο..]
ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ .... ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ [ Προσωπική σκέψη κι διαλογισμός . Αν κάτι θεωρώ καλό στην προσευχή , χωρίς να μπλέξουμε με θεούς κι θρησκευτικές δοξασίες , την θεωρώ μιά καλή άσκηση περισυλογής κι τρόπο έκφρασης των σκέψεων συναισθημάτων κι αγωνιών μας , πράγμα που εγώ προσωπικά το κάνω σε μία κόλλα ... χαρτί , ''προσεύχομαι'' δηλαδή γράφοντας τις σκέψεις μου κι προσπαθώντας να βρώ τρόπους επίλυσης των προβλημάτων μου , αποδεχόμενος φυσικά το γεγονός ότι υπάρχουν κι καταστάσεις στις οποίες δεν μπορώ να κάνω απολύτως τίποτε , δεν ελέγχονται απο εμένα ...]

ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2006, 18:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΑΙΝΕΙΑΝ06

Δεν κατάλαβα τι σχέση έχουν αυτά που έγραψες μ' αυτό που σε ρώτησα. Τα όσα έγραψα, αφορούν το αρχικό σου post και την απάντησή σου και όχι το αν προσεύχεσαι η όχι!

Τέλος πάντων: Είσαι βέβαιος ότι προσεύχεσαι στον εαυτό σου; Κατά τους νηπτικούς πατέρες, το πρώτο στάδιο της φώτισης, είναι η επιστροφή του νου στον εαυτό του!

(Από αυτούς τους χριστιανούς, δεν ξεφεύγεις με τίποτα!)

Έχεις σκεφτεί να μας μεταφέρεις κάτι απ' αυτά τα προσωπικά που γράφεις; Ίσως μπορούν να βοηθήσουν κι εμάς. Πού ξέρεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2006, 18:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

pr_gid

Υπάρχουν πάρα πολλά στα επίθετα αλλά και στα ονόματα που αξίζει να προσέξει κανείς - ιδιαίτερα δε, στα αρχαία ελληνικά.

Έχεις σκεφτεί τι νόημα μπορεί να έχει η ονοματοδοσία πλήν της λύσης του λειτουργικού προβλήματος να ξεχωρίζεις κάποιον στο πλήθος; Τι νόημα μπορεί να έχει το όνομα, το επώνυμο; Τι σημαίνει αυτό που γράφουν τα ιερά σου βιβλία ότι ο Θεός την ημέρα της Κρίσης θα καλέσει τον κάθε άνθρωπο με το όνομά του;

Δυστυχώς, όλα έχουν θαφτεί κάτω από τη δυναστεία των Γιώργηδων, των Γιάννηδων και των Κωνσταντίνων - κι αν ζητήσεις από τον παπά κανένα μη χριστιανικό όνομα χωρίς...συμπλήρωμα, αν δεν το αρνηθεί, τουλάχιστον θα σε αγριοκοιτάξει!

Edited by - Trainman on 11/07/2006 18:25:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 00:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτοι για την ιστορικοτητα της Βιβλου και του Ιησου. Μπορει να υπηρχε, μπορει να μην υπηρχε. Η ιστορικοτητα ειναι θεμα προς συζητηση (σε αλλo topic)

Αυτο που ειναι σιγουρο ειναι οτι η Βιβλος ΛΕΕΙ ΨΕΜΜΑΤΑ! Οπως π.χ. οτι η λεπρα, η επιληψια "και πασα νοσος" θεραποευεται... με προσευχες!

Αν ο Ιησους ηταν θεος, θα ηξερε οτι υπαρχουν μικροβια. Και μονο αυτο φτανει, για να καταλαβουμε οτι, αν υπηρξε, δεν ηταν τιποτα αλλο απο ενας ακομη φανατικος εβραιος.

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 08:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ velial, δεν ξέρω αν θα μπορούσαμε να πούμε οτι ο Ιησούς ήταν ένας φανατικός Εβραίος.
Προσωπικά, έχοντας διαβάσει την Καινή Διαθήκη δεν αποκομίζω μια τέτοια αίσθηση.
Ίσως να μπορούσαμε να πούμε οτι ήταν ένας μεγάλος φιλόσοφος κι ειρηνιστής της τότε εποχής.
Αυτό όμως έχει να κάνει με το παρελθόν.
Στο παρόν τώρα, πόσες φορές έχουμε ακούσει όλοι μας οτι ένας άνθρωπος που πάσχει από μια ανίατη ασθένεια ή έστω μια δύσκολα ιάσιμη ασθένεια, γιατρεύεται?
Σίγουρα αρκετές, σωστά?

Μερικοί άνθρωποι θα μιλήσουμε για ένα θαύμα που έκανε η Μαρία, άλλοι για τον Ιησού, άλλοι για έναν άγιο.
Άλλοι πάλι θα εξετάσουν την υπόθεση με δυσπιστία και θα απορρίψουν μια τέτοια εκδοχή.
Ας σκεφτούμε όμως, φίλε μου, οτι ο ανθρώπινος νους ίσως να μπορεί να καταφέρει αρκετά πράγματα, όσο δύσκολο κι αν μας φαίνεται αυτό.
Αναλογιζόμενοι δε το γεγονός οτι ο άνθρωπος χρησιμοποιεί μόνο το 16% περίπου των δυνατοτήτων του εγκεφάλου του, έχουμε αυτόματα ένα τεράστιο ποσοστό δυνατοτήτων το οποίο παραμένει στο σκοτάδι.
Αν ένας άνθρωπος λοιπόν εξαιτίας της μεγάλης πίστης του μπορεί να υπερβεί τα όρια του και να περπατήσει για παράδειγμα ενώ δε μπορούσε?
Αυτό δεν είναι ένα θαύμα, απαλλαγμένο έστω από την θρησκειολογική χροιά που θα μπορούσε να του αποδοθεί?

Ας σκεφτούμε όμως και την δική μας θέση απέναντι σε ένα τέτοιο φαινόμενο.
Αν αφορίσουμε μια τέτοια πιθανότητα κι επιμείνουμε οτι όλα αυτά είναι φαντασιοπληξίες, μπορούμε να φανταστούμε σε τι βαθμό μπορούμε να βλάψουμε (άθελα μας) έναν συνάνθρωπο μας?
Μπορούμε να φανταστούμε, καλέ μου φίλε, το γκρέμισμα των ελπίδων του όταν τις έχει εναποθέσει σε μια δύναμη ανώτερη από αυτόν?
Τι νόημα έχει αν αυτός ο άνθρωπος πιστεύει οτι θα γιατρευτεί επειδή πιστεύει στον Ιησού ή τον Αλλάχ?
Εφόσον τον ωφελεί και του δίνει τέτοια δύναμη ώστε να μπορεί να ξεπεράσει ακόμα και τον ίδιο του τον εαυτό, γιατί να του ισοπεδώσουμε τα πάντα λέγοντας του οτι όλα όσα πιστεύει είναι φαντασίες?

Ίσως μεγαλύτερη σημασία έχει το αποτέλεσμα κι όχι η αρχική θέση.
Όλοι μας προσπαθούμε να φτάσουμε κάπου βρίσκοντας τον δρόμο μας σε αυτόν τον κόσμο.
Τι κι αν ο δρόμος κάποιου μας φαίνεται λανθασμένος ή αδιέξοδος όταν εκείνος βιώνει την πληρότητα μέσα από αυτόν και βλέπει από μακριά τον τελικό προορισμό του?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 12:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, ολα και ολα. Δημοκρατια εχουμε, ο καθενας μπορει να πιστευει σε οτι θελει....

Τωρα βεβαια, κατα ποσο η δημοκρατια που εχουμε ειναι ΑΚΕΡΑΙΗ, αυτο ειναι αλλο θεμα. Οσο παντως οι εικονα του ραβινου υπαρχει πανω απο τις αιθουσες σχολειων, δικαστηριων κλπ, να μου επιτρεψετε να διατηρω καποιες αμφιβολιες. Οχι βεβαια οτι αυτο ειναι το σημαντικοτερο- ειναι απλα ενδεικτικο.

Dying_Incubus, Θα πρεπει να λαβεις υποψην σου τη ΘΕΙΑ οικονομια της φυσεως, και να απορριψεις το μυθευμα περι της ποσοστιεας χρησης του εγκεφαλου. Δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ ΕΝΔΕΙΞΗ για μερικη χρηση του εγκεφαλου. Συνεπως, το να στηριζουμε τις υποθεσεις μας σε λανθασμενα στοιχεια ακυρωνει αυτοματα τις ιδιες τις υποθεσεις.

Η αυτοιαση ειναι μια φυσικη λειτουργια του σωματος μας. Υπαρχει μια εσωτερικη αναπλαση σε κυταρικο επιπεδο, που μας επιτρεπει να συνεχισουμε να ζουμε και μετα απο καποιο χτυπημα κλπ. Καμμια σχεση με χριστους και παναγιες.

Αν τωρα μας βοηθαει ψυχολογικα η πιστη, αυτο ειναι κατι αλλο. Θα προτιμουσα οι ανθρωποι να πιστευουν στον εαυτο τους, και στο καλο της ανθρωποτητας. Δυστυχως, φτηνα υποκαταστατα τυπου χριστιανισμου, εχουν καταστρεψει το λογικο και αισθητικο κριτιριο των πιστων τους. Ετσι, οι θετικες σκεψεις και πραξεις, αντι να στραφουν στη γη, στρεφονται στο "υπερπεραν" και εξαυλωνονται. Γιαυτο υποστηριζω οτι ο χριστιανισμος, μουσουλμανισμος κλπ δεν ειναι τιποτα αλλο απο καθαρος σατανισμος.

Τελικα, ισως το θεμα να ειναι καθαρα φιλοσοφικο. Αξιζει να στηριξουμε μια λανθασμενη πιστη, και οτι αυτη συνεπαγεται, μονο και μονο για την οποια παρηγορια προσφερει? Ιδου η απορια!

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 13:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Αξιζει να στηριξουμε μια λανθασμενη πιστη, και οτι αυτη συνεπαγεται, μονο και μονο για την οποια παρηγορια προσφερει? Ιδου η απορια!

Αγαπητέ δαίμονα Βελιάλ

Θεωρώ ότι η κατάληξή σου, αποτελεί ένα ωραίο θέμα προς συζήτηση, εάν αναπτυχθεί σωστά. Σε προτρέπω λοιπόν, να ξεκινήσεις ένα καινούργιο thread, όπου θα αναπτύσσεις ισότιμα τα τρία στοιχεία της πρότασής σου: Τη "λανθασμένη πίστη", "εκείνα που συνεπάγεται" και την "παρηγοριά" - πάνω απ' όλα ωστόσο, στο καλόπιστο πνεύμα της..."απορίας"!

Δαιμονικά
TrainmanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 14:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενταξει τραινανθρωπε- μπορει και να γινει.

Ωραιος φαινεσαι εδω....

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."


Edited by - velial on 12/07/2006 14:06:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 14:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητοί φίλοι,

Θα ήθελα να πω την γνώμη μου περι θαυματουργών εικόνων της Παναγίας και όχι μόνο της Παναγίας αλλά για οποιαδήποτε εικόνα.

Νομίζω πως οι εικόνες έχουν ένα και μόνο σκοπό, την ανάγκη του ανθρώπου για οπτική επαφή με το πιστεύω του και την ανάγκη του ανθρώπου να δηλώσει τα αισθήματά του μέσω αγγίγματος και προσφοράς. Το ότι αυτή η ανθρώπινη ανάγκη μας ώθησε στην δημιουργία εικόνων δεν νομίζω ότι είναι θέμα κάποιου Θεού ή της Παναγίας.

Θα μου έκανε τρομερή εντύπωση το να φανταζόμουν την Παναγία να επιλέγει στο πια εικόνα θα δώσει δύναμη και σε ποια όχι, φαντάζομαι ότι αν το έκανε αυτό τότε δεν θα τηθόταν θέμα πιστεύου στο ίδιο το πρόσωπο της, θα μας έσπρωχνε αν θέλετε και σε ένα είδος ειδωλολατρίας αφού εκατομμύρια κόσμος επισκέπτεται μια εικόνα και ταξιδεύει για μια εικόνα και όχι για την ίδια την ύπαρξη της αφού την υπαρξή της λογικά μέσω του πιστεύου θα μπορούσε να την νοιώσει και στο μπαλκόνι του.

Εκείνο που κατά την γνώμη μου πάντα δίνει μια περισσότερη δύναμη σε κάποια εικόνα είμαστε εμείς οι ίδιοι. Αναρωτηθήκατε ποτέ πόση ενέργεια αφήνει ο κάθε άνθρωπος πάνω σε μια εικόνα. Την στιγμή που την ακουμπάει, και που νοιώθει αγάπη, πίστη ή ότι άλλο, αφήνει μια ενέργεια. Φανταστείτε τώρα πόση ενέργεια μένει σε μια εικόνα όταν φορτίζεται καθημερινά από χιλιάδες κόσμο, όπως π.χ. γίνεται στην Τήνο, ακόμα, ακόμα όταν αφήνονται εκεί προσωπικά αντικείμενα (συνήθως τα πιο αγαπημένα) όπου επίσης είναι ποτισμένα με ενέργεια.

Ένας πιστός αγγίζοντας μια εικόνα, μια τέτοια εικόνα, εισπράττει την αγάπη και την ενέργεια που άφησαν εκατομμύρια κόσμος εκεί μέσα στα χρόνια που πέρασαν. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν πιστεύω ότι πιθανόν να γίνονται και θαύματα, απλά δεν πιστεύω πως η ίδια η εικόνα κάνει τα θαύματα, καμιά φορά και οι ίδιοι εμείς δημιουργώντας ένα τόσο δυνατό ενεργό σημείο αγάπης, πίστης και θετικών συναισθημάτων μπορούμε να πετύχουμε πολλά, ακόμα και θαύματα. Αρκεί μια αγκαλιά ενός ανθρώπου για να σε παρηγορήσει με την ενέργεια αγάπης που σου στέλνει, πόσο παρηγορητικό είναι άραγε οι χιλιάδες αγκαλιές που εισπράττει ο πιστός την ώρα της προσευχής του.

Όλα αυτά δεν έχουν να κάνουν με την πίστη μου ή όχι στα θαύματα και δεν αφορά μόνο τον Χριστιανισμό, αφορά και κάθε άλλη θρησκεία όπου πιστοί επισκέφτονται τα είδωλα τους ή ότι άλλο. Το ίδιο πράγμα συμβαίνει και εκεί. Σημασία για εμένα δεν έχει το όνομα που θα δώσεις στο κάθε τι, αλλά τι θα αποκομίσεις από αυτό, σημασία δεν έχει το μέσο που χρησιμοποιείς για να φτάσεις σε μια πίστη, σημασία έχει τι άνθρωπο σε κάνει η πίστη σου.

Και όλα αυτά φυσικά είναι απλώς μια σκέψη δική μου που την μοιράζομαι μαζί σας και τίποτα παραπάνω.

Ως γενικότητα πάνω στο θέμα αυτό και σε όσα άλλα διάβασα εδώ θα ήθελα να πω το εξής ως μια σκέψη στον καθένα μας.

Ο Θεός δεν προσπάθησε ποτέ να πείσει κάποιον για κάτι, δεν υποχρέωσε κανέναν να τον ακολουθήσει, δεν εκβίασε κανέναν να τον πιστέψει, δεν βρίστηκε με κανέναν για το αν η ύπαρξη του είναι μια αλήθεια ή όχι.

Τι μας κάνει να πιστεύουμε εμάς ότι είμαστε κάτι ανώτερο από Εκείνον όπου μπορούμε και μας δίνετε το δικαίωμα να το κάνουμε αυτό; Ποιος είναι αυτός που θεωρεί τα λόγια του και τις σκέψεις του τόσο ανώτερες και σοφές όπου παίρνει την ευθύνη να παρασύρει και άλλους σε αυτά? Και ποιος είναι αυτός που θεωρεί τον εαυτό του τόσο μεγάλο ώστε να μειώνει ότι άλλο ακούγετε πέρα του εαυτού του και της αντιληψής του;

Νομίζω πως αυτή την σκέψη θα πρέπει να την κάνουμε αρκετά συχνά,
εδώ μόνο απόψεις μπορούμε να αλλάξουμε και μόνο να μοιραστούμε τα πιστεύω και τις σκέψεις μας, κανείς από εμάς είτε είναι θρήσκος της όποιας θρησκείας, είτε είναι άθρησκος, είτε είναι άθεος δεν γνωρίζει τα πάντα. Ας αφήνουμε λοιπόν ένα παραθυράκι ανοιχτό μέσω του σεβασμού προς τον συνομιλητή μας, ενόψει του όποιου λάθους πιστεύω μας.

Αυτή τουλάχιστον είναι η προσωπική μου άποψη κι αν κάποιος έχει αντίρρηση σε ότι γράφω ή αν κάποιος θεωρεί την άποψη μου για τις εικόνες και την ανθρώπινη ενέργεια πάνω σε αυτές λάθος ή τραβηγμένη, θα ήθελα πολύ να ακούσω και την δική του άποψη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 16:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
serenite:
«Ο Θεός δεν προσπάθησε ποτέ να πείσει κάποιον για κάτι, δεν υποχρέωσε κανέναν να τον ακολουθήσει, δεν εκβίασε κανέναν να τον πιστέψει, δεν βρίστηκε με κανέναν για το αν η ύπαρξη του είναι μια αλήθεια ή όχι.»

Συμφωνώ μαζί σου, σε γενικές γραμμές, ως προς τα όσα έγραψες αναφορικά με το θέμα της συσχέτισης εικόνων & πίστης, ωστόσο προκύπτουνε κάποια ερωτηματικά από το ευρύτερο πλαίσιο που θέτεις.

Τα όσα περιγράφεις ως προς τις ιδιότητες/χαρακτήρα του Θεού, παραπέμπουνε σε μια σαφή εικόνα, σε μια πλήρως υποστασιοποιημένη μορφή της σιωπής που μας περιβάλλει ως γη και ανθρωπότητα, αυτό που τελικά ονομάσαμε κάπως αβίαστα Θεό.

Και ερωτώ: Πόθεν αντλείς αυτή την βεβαιότητα? Πόθεν η ασφάλεια της διατύπωσης που επιχειρείς? Πόθεν η διασφάλιση ως προς την απόρριψη της απόλυτης πλάνης?

Μπορούμε πολλά ακόμα να θέσουμε στο τραπέζι του διαλόγου, αλλά θα πρέπει πρώτα θαρρώ να γνωρίζουμε τις αρχές πάνω στις οποίες θα πορευτούμε ή πορευόμαστε.

Αναμένω....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 17:13:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Mean machine φίλε μου Velial. Τι μου θύμισες τώρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 17:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pr-gid:
«Όλα τα παραπάνω ευαγγέλια είναι γνωστά εδώ και αιώνες, ουδέποτε τα πήρε σοβαρά τόσο η εκκλησία όσο και οι ιστορικοί επιστήμονες όσον αφορά την διδασκαλία και το έργο του Χριστού και των αποστόλων.»

Το εάν τα πήρε στα «σοβαρά» ή όχι η εκκλησία τα αποκαλούμενα ως «Απόκρυφα», ποσώς μας απασχολεί. Η εκκλησία παίρνει «στα σοβαρά» οτιδήποτε της συμφέρει και όχι απαραίτητα οτιδήποτε αποτελεί αλήθεια.

Για αιώνες ολάκερους έπαιρνε στα «σοβαρά» το……..αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι η γη είναι το κέντρο του σύμπαντος και ο ήλιος περιστρέφεται γύρω της (!), για αιώνες ολάκερους θεωρούσε ότι η γυναίκα προέκυψε…….από τα πλευρά του Αδάμ και πάει λέγοντας η…………..«σοβαρή κρίση» της!!

Το «δεν είναι σοβαρά» είναι το ίδιο με τις «αιρέσεις». Ο νικητής αποκαλεί απλά τον νικημένο «αιρετικό», όπως ο Αβρααμικός Ισλαμιστής άπιστο τον Χριστιανό.

Έχεις δει για παράδειγμα σε κανέναν χάρτη των «σοβαρών ευαγγελίων» να αναφέρεται το ΧΩΡΙΟ ΓΑΜΑΛΑ? Σημαίνει ότι δεν υπάρχει? Μάλιστα ο Ιώσηπος υπήρξε διοικητής του. Για την ιστορία, να θυμίσουμε ότι είναι το χωριό καταγωγής ενός ζηλωτή ονόματι Ιησού, ο πατέρας του οποίου σταυρώθηκε επίσης για την δράση του……

Τα ευαγγέλια, ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΟΥΣ. Αποσκοπούσανε στο κήρυγμα και την προπαγάνδα, και το καθένα τους απευθυνόταν σε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΚΡΟΑΤΗΡΙΟ. Αυτός και ο λόγος για το γεγονός πως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ «ΓΝΗΣΙΑ» ΚΑΙ «ΑΠΟΚΡΥΦΑ» αλλά τα γνωστά και τα άγνωστα.

Η καλύτερα, αυτά που ταιριάζουνε στον νικητή και αυτά που δεν πρέπει να μαθευτούνε για τον ηττημένο. ¶κου………«σοβαρά και μη σοβαρά». Λές και ξέρει κανείς τους ΤΙ, ΠΟΤΕ, ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΠΩΣ ισχύει το Α ή το Β τάχα λεγόμενο και γραφόμενο!!

Έτσι, για παράδειγμα το υδροχοικό ευαγγέλιο του Χριστού, το ευαγγέλιο του Θωμά, το ευαγγέλιο του Πέτρου, και άλλα πολλά τα οποία η Κωνσταντίνεια Χριστολογία βάπτισε «μη κανονικά» ή και «απόκρυφα», να ενημερώσουμε ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΤΟ 325 μχ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΑΝΕ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ «ΣΚΑΝΔΑΛΙΖΑΝ» ΚΑΝΕΝΑ ΠΙΣΤΟ, ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΗΤΑΝΕ ΜΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ «ΘΡΗΣΚΕΙΑ».

Και μιας και προτρέχουνε όλοι οι κατά τα άλλα λαλίστατοι «χριστολόγοι» να εγκωμιάσουνε τα θαυμαστά (και…..«επίσημα» ή «σοβαρά») και θεόπνευστα χειρόγραφα των φιλόπονων πατέρων, καθώς και ταυτόχρονα να…..αναδείξουνε ΤΗΝ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΩΝ «ΑΛΛΩΝ» ΜΗ «ΚΑΝΟΝΙΚΩΝ» ΕΥΑΓΓΕΛΙΩΝ, ας μας απαντήσουνε, βουτώντας στην ρωμαιοχριστιανική τους φαρέτρα, στο εξής ερώτημα: ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΘΙΣΤΑ ΤΑ «ΚΑΝΟΝΙΚΑ» ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ? ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ ΠΟΥ ΕΜΠΕΡΙΕΧΟΝΤΑΙ?

Διότι, ενώ κομπάζουν ότι «περισυνέλεξαν» και αντέγραψαν τα παλαιά και γνήσια χειρόγραφα (!) αποφεύγουν όπως ο διάβολος το λιβάνι να μας διευκρινίσουν κάτι πολύ απλό: ΤΙ ΑΠΕΓΙΝΑΝ ΤΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ!!!!!

Όμως ας μην γελιόμαστε. Πράγματι λοιπόν το «θεάρεστο» έργο της περισυλλογής και της αντιγραφής ανταποκρίνονταν σε μία ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΓΚΗ: την εξαφάνιση κάθε ίχνους ενός Ιησού ο οποίος φαίνεται να υπήρξε ηγέτης μίας πολιτικής φατρίας, μίας συμμορίας, ο οποίος πολλές φορές και για καθαρά λόγους επιβίωσης προέβη σε πράξεις οι οποίες μόνο με την «απουσία» των τριάντα και πλέον χρόνων μπορούσε να «απαλειφθεί». Διότι ΕΚΕΙΝΑ τα τριάντα χρόνια της «άγνωστης του διαβίωσης» (?) σίγουρα δεν είχανε και πολύ…….ευαγγελικό άρωμα!

Σε αυτό το σημείο απλά να συλλογιστούμε ότι τα χειρόγραφα του Φλάβιου Ιώσηπου ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟΥ 9ου ΚΑΙ 12ου ΑΙΩΝΑ, και η περίφημη περικοπή, η οποία υποτίθεται ότι αναφέρεται στον Ιησού και περιέχεται στο δεύτερο μόνο μέρος, αποτελεί κατά την γνώμη όλων των σοβαρών (και ανεξάρτητων) ερευνητών ΜΙΑ ΧΟΝΤΡΟΕΙΔΗ ΠΑΡΕΜΒΟΛΗ.

Επίσης, τα υποτιθέμενα χειρόγραφα του Τάκιτου («Ιστορίες» και «Χρονικά») ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ 9ου ΚΑΙ 11ου ΑΙΩΝΑ. Μελετώντας κανείς τα «χειρόγραφα» του Τάκιτου ανακαλύπτει κάτι το ιδιαιτέρως «παράξενο»: λείπει ΟΛΗ η περίοδος ανάμεσα στο 28μχ και το 34μχ δηλαδή τα καθοριστικά χρόνια για τον αναδυόμενο τότε χριστιανισμό……

ΕΠΙΠΛΕΟΝ: τα «χειρόγραφα» πάνω στα οποία στηρίζονται τα λεγόμενα «κανονικά ευαγγέλια» είναι ΑΠΟ ΤΟΝ 4ο ΑΙΩΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΑ! Το ίδιο συμβαίνει και με τους πάπυρους. Όποιος έχει διαφορετική γνώμη ΤΟΤΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ!

Επομένως, ας σταματήσει αυτή η γελοιότητα με τις αναφορές του στυλ «..που τα στηρίζεται κτλ» διότι ΚΑΝΕΝΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ! Απλά, αυτά που έχουνε σημείο εκκίνησης την Κωνσταντίνεια κυριαρχία του δόγματος είναι ΤΑ ΠΛΕΟΝ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΑ, ΔΙΟΤΙ ΦΤΙΑΧΤΗΚΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΟΥΝ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ.

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν φίλτατε……Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 19:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν απαντάς φίλτατε σε αυτά που έγραψα. Απλώς άνοιξες τώρα νέο θέμα συζήτησης περί αξιοπιστίας της Καινής Διαθήκης (πάλι χωρίς να πηγές).

Εσύ είπες κάτι για το απόστολο Παύλο και όπως μου είπες το άντλησες από την καινή διαθήκη. Λοιπόν εγώ πήγα στην πηγή που εσύ μου ανέφερες (την Καινή Διαθήκη) και σου απάντησα.

Άμα θέλουμε να κατηγορήσουμε τον χριστιανισμό μας κάνουν διάφορες αποκομμένες φράσεις της Καινής Διαθήκης που οδηγούν σε λάθος συμπέρασμα ενώ όταν μας απαντούν τότε δεν μας κάνει η Καινή Διαθήκη; Αφού όπως λες κανένα ευαγγέλιο δεν είναι αξιόπιστο τότε τι τα αναφέρεις σαν πηγή; Άμα είναι να κατηγορήσουμε με ε; όλα μας κάνουνε γνήσια και μη γνήσια.

Εκφράστηκε η παρακάτω ερώτηση:

quote:
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΘΙΣΤΑ ΤΑ «ΚΑΝΟΝΙΚΑ» ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ? ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ ΠΟΥ ΕΜΠΕΡΙΕΧΟΝΤΑΙ?

In addition to the four canonical gospels there have been other gospels that were not accepted into the canon. Generally these were not accepted due to doubt over the authorship, the time frame between the original writing and the events described, or content that was at odds with the prevailing orthodoxy. If a gospel claimed to be written by for example, James, but was clearly authored beyond 120, then there was little chance of the authorship being authentic. This differs from the four canonical gospels which the majority of historians agree were authored before 100.
Πηγή: http://en.wikipedia.org/wiki/Gospels#Origin_of_the_canonical_Gospels


Edited by - pr_gid on 12/07/2006 19:35:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy