ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ = ΜΕΓΑΛΕΣ ΧΑΡΕΣ = ΜΕΓΑΛΑ ΡΟΥΣΦΕΤΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
franandy2001
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Germany
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 20:14:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους franandy2001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.........................................................................................................................................

Κατ'αρχάς ζούμε σε μια χριστιανοκρατούμενη κοινωνία. Δεν πρέπει να θεωρούμε εύκολη την θέση κάθε ενός αρνητή της κύριας θρησκείας του κράτους μας. Δεν είμαι το ίδιο με τον Ψηλό χριστιανό. Μέχρι πριν από λίγο δεν μπορούσα να διοριστώ στο Δημόσιο λόγω μη Χριστιανικής
ταυτοτητας
.........................................................................................................................................

Ρε βασιλη παπας πηγες να γινεις εσυ παλι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 22:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Δεν τολμώ να σου απαντήσω παράγραφο προς παράγραφο διότι χρειάζονται 10 σελίδες του esoterica.

Κι εγώ κατανοώ την ατολμία σου Βασίλη, αλλά μην φοβάσαι: Audentis Fortuna iuvat!

TrainmanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2006, 16:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dear Trainman,

Λες :

quote:
Η ΔΙΤΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ

Σε κάθε εξελιγμένη θρησκεία, μπορεί ο παρατηρητής να διαπιστώσει δύο βασικές λειτουργίες. Η πρώτη λειτουργία, αφορά τη διαχείριση της συνείδησης του πιστού και η δεύτερη, την κοινωνία της άνωθεν αλήθειας (εξ αποκαλύψεως, ή εξ εμπνεύσεως).


Από που προκύπτει ότι ο Χριστιανισμός είναι εξελιγμένη θρησκεία;
Από την εξελιγμένη εκμετάλευση του ποίμνιου στις εκκλησσίες;
Από την εξελιγμένη υποκρισία του ιερατείου των χριστιανών;

Μην θεωρούμε λοιπόν αγαπητέ Trainman τίποτε δεδομένο!

Trainman:

quote:
Η διαχείριση της συνείδησης, είναι ο τομέας στον οποίον παρατηρείται εκείνη η συνύπαρξη του βέβηλου και του ιερού, που πάντοτε θα αναστατώνει και θα προκαλεί τις αντιδράσεις των αρνησίθρησκων, αλλά και που χωρίς αυτήν την συνύπαρξη, η θρησκεία δεν θα αποτελούσε μια μαζική κοινωνία ανθρώπων, αλλά μια θνησιγενή σέκτα.

Κι όμως αγαπητέ όλα αυτά είναι εικασίες. Σου λέω ότι η συνύπαρξη του ιερού και του βέβηλου παρατηρείται στους εγκέφαλους των φανατικών χριστιανών. Μην κρίνετε εξ ιδίων τα αλλώτρια.

Trainman:

quote:
Στο κατώτερο επίπεδο της διαχείρισης της συνείδησης, απαντά κανείς την εξαγορά του θείου, την δεισιδαιμονία των απαίδευτων, την προβολή των ιδιοτελών επιθυμιών και όλα εκείνα που εντάσσουν την θρησκευτική λειτουργία σε μια δεδομένη κοινωνική τάξη πραγμάτων. Στο ανώτερο δε, επίπεδο της λειτουργίας αυτής, βρίσκεται η προετοιμασία του πιστού για την αποκάλυψη και την μυστική εμπειρία.

Στο κατώτερο επίπεδο της διαχείρισης της συνείδησης, απαντά κανείς τους θρησκόληπτους και τις θεούσες, τους παπάδες και τους φανατισμένους χριστιανούς.
Στο ανώτερο δε, επίπεδο της λειτουργίας αυτής, βρίσκονται οι άθεοι.

ΑΥΤΑ για τις πρώτες τρεις παραγράφους φίλε Trainman. Θα τα λέμε λίγο λίγο, διότι το μύνημά σου ήταν αρκετά μεγάλο.

Αλήθεια γιατί δεν απήντησες στα ερωτήματά μου περί Παναγίας;

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2006, 16:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σου λέω ότι η συνύπαρξη του ιερού και του βέβηλου παρατηρείται στους εγκέφαλους των φανατικών χριστιανών.

Αγαπητέ Vasiliscm, η συνύπαρξη του ιερού και του βέβηλου μπορεί να συνυπάρξει στον εγκέφαλο οποιουδήποτε φανατισμένου ανθρώπου, πέραν θρησκευτικών πεποιθήσεων.

Εξάλλου, αν πούμε κάτι τέτοιο κινδυνεύουμε να κάνουμε αυτό που ο ίδιος προτείνεις να μην κάνουμε στο μήνυμα σου:

quote:
Μην θεωρούμε λοιπόν αγαπητέ Trainman τίποτε δεδομένο!

Μην θεωρούμε κάποια πράγματα τόσο δεδομένα, φίλε μου!

quote:
Στο κατώτερο επίπεδο της διαχείρισης της συνείδησης, απαντά κανείς τους θρησκόληπτους και τις θεούσες, τους παπάδες και τους φανατισμένους χριστιανούς.
Στο ανώτερο δε, επίπεδο της λειτουργίας αυτής, βρίσκονται οι άθεοι.

Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις λίγο εκτενέστερα τι εννοείς με αυτό?
Προσπαθώ να το "πιάσω" αλλά δεν....

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2006, 16:33:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεχίζουμε φίλε Trainman κάνοντας ένα μικρό άλμα!

Λες:

quote:
Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΩΣ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΩΣ ΑΙΤΗΜΑ

Η Παναγία και η απότιση σεβασμού σ’ αυτήν, απουσιάζει από την Καινή Διαθήκη. Η οικοδόμηση της χριστιανικής θρησκείας ωστόσο, δεν θα μπορούσε παρά να σκοντάψει στο πρόσωπό της και να το αναδείξει.


Σκόνταψε όντως ο χριστιανισμός στην Παναγία και Τσακίστηκε !

Ο μισογυνισμός της Εβραιοχριστιανικής θρησκείας είναι ηλίου φαεινότερος. Οι γυναίκες είναι μισητές και απαράδεκτες. Όταν έχουν περίοδο δεν επιτρέπεται να μπαίνουν στην εκκλησία (!) ενώ οι βρωμοπόδαροι άνδρες επιτρέπεται (!) . Δεν τις αφήνουν να γίνουν παπάδες ! ( ίσως διότι δεν μπορούν ν'αφήσουν μούσι!)

Οι γυναίκες για τον Χριστιανισμό είναι ***. Όλες εκτός από την μαμά (!) ίσως και την αδερφή. Ω υποκριταί που μισείτε τις γυναίκες, τι σωτηρία μπορεί να σας προσφέρει η ταλαίπωρη Παναγία; Επι εκατοντάδες έτη η γυναίκα είναι ένα αξεσουάρ του άνδρα για τον χριστιανισμό ! Βγήκε από την πλευρά του άνδρα και είναι αιωνίως υποτακτική σ'αυτόν ! *** τώρα θυμηθήκατε την Παναγία και τις γυναίκες; Τώρα είναι αργά ! (ευτυχώς) για την θρησκεία του μίσους και της υποτέλειας στους άρχοντες που αντιπροσωπεύετε. Οι γυναίκες σας χλευάζουν και γελούν μαζί σας.

Τραινμαν :

quote:
Μπορεί για τους θεολόγους και τους χριστιανούς ιερείς η αγάπη να είναι «εντολή», οι άνθρωποι όμως γνωρίζουμε όμως ότι η αγάπη είναι κατάσταση και βίωμα αντιληπτό με το σώμα.

Εδώ το λες πολύ σωστά ότι άλλο οι άνθρωποι και άλλο οι παπάδες και οι θεολόγοι. Οι παπάδες και οι θεολόγοι ζουν από την θρησκεία και γιαυτό την υπερασπίζονται αν και απατηλή υπόθεση.
Οι άνθρωποι όμως; τι συμφέρον έχουν να πιστεύουν σε φαντάσματα μεσσιών και εσταυρωμένων; που κατεγράφησαν μόνον από τους ευαγγελιστές (που είχαν και αυτοί συμφέρον) και απο κανέναν άλλο σοβαρό και μη ιστορικό της εποχής;

Τραινμαν:

quote:
Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΩΣ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ

Αν η Εύα δημιουργήθηκε από το σώμα του Αδάμ, ο Ιησούς, μη έχοντας φυσικό πατέρα, διαμορφώθηκε πλήρως σαρκικά, από το σώμα της Παναγίας.


Ποιός μας λέει ότι ο Ιησούς δεν είναι φυσικός υιός του Ιωσήφ; Τα ευαγγέλια; Λάθος!
Ο Ιωσήφ είναι πατέρας του Ιησού και αυτό προκύπτει από το γενεολογικό δένδρο του Ιησού που αναφέρουν οι Ευαγγελιστές !!!

ΑΥτά τα ολίγα για τώρα

Βασίλης


____________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΑΝΑΦΟΡΑΣ
ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΩΝ
____________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2006, 17:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασίλη,
για όλα όσα κατηγορείς και προσάπτεις στους Χριστιανούς, τα βλέπουμε επάνω σου.
Δεν είναι δύσκολο να διακρίνει κάποιος τι έχεις στην ψυχή και στην καρδιά σου!!

Μεταδίδεις στους συνανθρώπους σου από αυτό που έχει η ψυχή και η καρδιά σου!!
Ίσως δεν το καταλαβαίνεις αλλά αν μπορούσες να αποστασιοποιηθείς και να διάβαζες τα μηνύματά σου σαν να μην ήσουν εσύ που τα έγραψες, ίσως διέκρινες αυτό που σου λέω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2006, 19:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Το πρόβλημα για να σου απαντήσω Βασίλη, είναι η κακοπιστία και το μίσος σου. Βεβαίως ο καθένας μας έχει και τα δικά του κρατούμενα, αλλά στη δική σου περίπτωση δημιουργούν προφανείς ανισορροπίες στο γραπτό σου.

Ξεκίνησες στην αρχή για παράδειγμα να αντικρούσεις το κείμενο που έγραψα και με φανερό κόπο παρέθεσα. Κι αφού το χαρακτήρισες «απολογία ενός χριστιανού», νομίζοντας ότι θα με θίξεις, συμπλήρωσες αμέσως μετά ότι οι απόψεις μου «δεν διαφέρουν σε τίποτα από τα ήδη γνωστά θεολογικά κείμενα».

Μετά, αλλάζει λίγο το τροπάριο, διαπιστώνεις ότι κάποια από τα όσα γράφω «προσπαθείς να τα πιάσεις, αλλά αδυνατείς» και αργότερα συνεχίζεις να με στολίζεις με ύβρεις τις οποίες αναγκάζεται να σου διαγράφει ο συντονιστής.

Και ναι μεν εγώ, όπως έχεις καταλάβει, κάτι ξέρω από κουγκ-φου και δεν φοβάμαι το μαχαίρι που κρύβεις άτεχνα πίσω απ’ την πλάτη λες και δεν φαίνεται - από την άλλη όμως φίλε μου, δεν είναι δυνατόν να διεξαχθεί διάλογος επ’ αυτής της βάσεως.

Μπορώ να απαντήσω σε όλες σου τις ερωτήσεις, αρκεί να δεσμευθείς στο Λόγο της Τιμής σου για δύο αυτονόητα πράγματα, ότι

1) Θα διαβάζεις αυτά που γράφω και όχι αυτά που θέλεις να νομίζεις πως γράφω («θεολόγοι», δεύτερο πληθυντικό του στυλ «τώρα θυμηθήκατε» κλπ) νομίζοντας ότι θα κάθομαι να απολογούμαι για λογαριασμό άλλων
2) Δεν θα με ξαναβρίσεις

Αποδέχομαι την αγριότερη δυνατή κριτική των απόψεών μου, αλλά δεν έχω την παραμικρή διάθεση να μιλώ σε ώτα μη ακουόντων.

Σε ένδειξη καλής θελήσεως (αλλά και των όσων έγραψα παραπάνω) σου υποδεικνύω την τελευταία παράγραφο της τελευταίας σου απάντησης: Η φράση στην οποία απαντάς, φέρει από πάνω της την επικεφαλίδα «Η Παναγία ως συμβολισμός». Εγώ αναπτύσσω έναν συμβολισμό και πώς έχει λειτουργήσει διαχρονικά στο πλαίσιο μιας θρησκευτικής παράδοσης κι εσύ θεωρείς ότι εγώ πρεσβεύω, διαδίδω, υποστηρίζω και απολογούμαι υπέρ της παρθενίας της Παναγίας. Αν λοιπόν δεν μπόρεσες να καταλάβεις τη σημασία μιας επικεφαλίδας γραμμένης μάλιστα με κεφαλαία, πώς περιμένεις να κάτσω να ασχοληθώ με τα υπόλοιπα;

Αν συμφωνείς και δεσμεύεσαι στα παραπάνω, μπορώ κι εγώ από αύριο να συνεχίσω το διάλογο. Αν όχι, δεν θα με πειράξει. Έτσι κι αλλιώς, όταν στρίβω στις γωνίες έχω πάντα το νου μου…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2006, 23:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε τρεινμαν,

μην χάνεις την ψυχραιμία σου !

Εσύ με προκαλούσες να σου απαντήσω. Βλέπω όμως ότι δεν σου αρέσουν οι απαντήσεις. Φαντάσου ότι είμαστε ακόμη στην αρχή !

Μιλάς φίλε τρεινμαν για κακοπιστία και μίσος δικό μου προς τους χριστιανούς και την θρησκεία τους. Αποδεικνύεις το πόσο λάθος βλέπεις τα πράγματα μέσα από τους παραμορφωτικούς φακούς του φανατισμού σου!

Το μίσος και η υποκρισία είναι χαρακτηριστικά του Χριστιανισμού, όπως αυτός διδάχθηκε από τον Ιησού Χριστό.
Ο Ιησούς πρώτος διδάσκει μόνο σε Εβραίους και καλεί τους ομοεθνείς του να αγνοούν και να χλευάζουν τους εθνικούς. Είναι ένα κύρηγμα ρατσιστικό και μισαλόδοξο.
Οι Εβραίοι και οι Χριστιανοί είναι οι πρώτοι που θεωρούν όλους τους αλλόθρησκους εχθρούς τους. Η Αγία Γραφή με το κύρηγμα για τον περιούσιο λαό και ο Ιησούς με την μισαλοδοξία του όταν αντιμετώπιζε εθνικούς,(βλέπε την άρνηση του Ιησού να γιατρέψει την Ελληνίδα) αποδεικνύουν την έχθρα αυτή. Έχθρα που διαιωνίζεται μέχρι τις μέρες μας με φορείς τους παπάδες και τους ιεράρχες της εκκλησίας.

Το μίσος είναι χριστιανική θρησκευτική ανακάλυψη.

Εσύ φίλε Trainman γιατί ασπάζεσαι την Εβραική μυθολογία; Γιατί δέχεσαι τον Εβραίο Γιαχβέ για Θεό σου. Γιατί δέχεσαι τον Εβραίο Ιησού του μίσους ως αρχηγό της θρησκείας σου;

Ως πότε θα κατηγορείτε τους άλλους για τα εγκλήματα του Χριστιανισμού;

Ως πότε Τρεινμαν θα αντιστρέφεις την πραγματικότητα εμφανίζοντας την θρησκεία του μίσους και του ρατσισμού ως "θρησκεία της αγάπης";

Βασίλης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2006, 23:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λέει λοιπόν ο φίλος Trainman:

quote:
Η ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΩΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ

Η εμφάνιση των οπαδών του Ιησού στο ιστορικό προσκήνιο, δεν είχε τον χαρακτήρα θρησκείας. Ο Ιησούς των Ευαγγελίων δεν είναι ο ιδρυτής μιας θρησκείας, αλλά ο θεμελιωτής μιας κοινωνίας ανθρώπων – αν θέλεις, μιας Εκκλησίας. Αν είχε ο Χριστός πρόθεση να ιδρύσει μία ακόμη θρησκεία, θα προσδιόριζε δόγματα, ιερούς κανόνες, μυστήρια, τελετές και όλα τα υπόλοιπα στοιχεία που απαντούμε σήμερα στον χριστιανισμό, γνωρίζοντας ότι θεσμοθετήθηκαν πάρα πολύ αργότερα.


Σαφώς και η εμφάνιση των χριστιανών στο ιστορικό προσκήνιο και δεν είχε χαρακτήρα θρησκείας.
Αυτό διότι για πρώτη φορά εμφανιζόταν μια ομάδα ανθρώπων που ήθελε να εξαφανίσει κάθε άλλη θρησκεία.
Οι μέχρι τότε πολιτισμοί ήταν λίγο πολύ ανεκτικοί με τις άλλες θρησκείες και τις δέχονταν σεβόμενοι την κουλτούρα των λαών.
Ήρθε ο χριστιανισμός και τα έκανε μαντάρα. Οι χριστιανοί μουτζαχεντίν της τότε εποχής τα ήθελαν όλα δικά τους. Όλοι χριστιανοί ή αλλιώς εξαφανισμένοι! Όταν κατάφεραν να γίνουν η επίσημη θρησκεία της Ρωμαικής Αυτοκρατορίας άρχισαν της διώξεις και τις εξαφανίσεις των αλλοθρήσκων. Πρώτα απ'όλα των ελλήνων.

Για να μιλήσουμε τώρα για την πρόθεση του Ιησού, αυτή σαφώς ήταν να εδραιώσει τους Εβραίους στο κοινωνικό γίγνεσθαι. Οι Ευαγγελιστές μετέτρεψαν το κύρηγμά του σε θρησκεία.

Trainman:

quote:
Ο Ιησούς, ήταν φανερό πως δεν εσκόπευε να επιστρέψει – τουλάχιστον, όχι σύντομα. Τα θαύματα και οι εκδηλώσεις της Πεντηκοστής υποχώρησαν.

Όλα τα θαύματα κρατούν 3 μέρες που λέει και ο λαός μας !

Όλες οι "απατεωνιές κάποτε τελειώνουν, τότε πρέπει να μιλήσουμε με λόγια της αλήθειας !!

Μα φίλτατε ο Ιησούς των Εβραίων θα επιστρέψει του Αγίου ..... ανήμερα! που λέει και ο λαός μας!

Με αφήνεις άναυδο μετις αλήθειες που ξεστομίζεις !

See you αύριο!
ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2006, 23:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε τρεινμαν,

σε ποιό σημείο σε βρίζω;
Μήπως δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις;

Για να μην λέμε και ότι θέλουμε!

Βασίλης

Edited by - Vasiliscm on 27/07/2006 23:31:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2006, 23:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying,

λες:

quote:
Αγαπητέ Vasiliscm, η συνύπαρξη του ιερού και του βέβηλου μπορεί να συνυπάρξει στον εγκέφαλο οποιουδήποτε φανατισμένου ανθρώπου, πέραν θρησκευτικών πεποιθήσεων.

Μα συμφωνώ !

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2006, 08:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Vasiliscm, χαίρομαι που συμφωνούμε!
Να περιμένω και την απάντηση σου σχετικά με το ερώτημα που σου έθεσα εχθές?

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Στο κατώτερο επίπεδο της διαχείρισης της συνείδησης, απαντά κανείς τους θρησκόληπτους και τις θεούσες, τους παπάδες και τους φανατισμένους χριστιανούς.
Στο ανώτερο δε, επίπεδο της λειτουργίας αυτής, βρίσκονται οι άθεοι.
--------------------------------------------------------------------------------


Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις λίγο εκτενέστερα τι εννοείς με αυτό?
Προσπαθώ να το "πιάσω" αλλά δεν....


Θα ήθελα μόνο να σχολιάσω κάποια από τα λεγόμενα σου όπως αυτά προκύπτουν από τα προηγούμενα μηνύματα σου.

quote:
Οι άνθρωποι όμως; τι συμφέρον έχουν να πιστεύουν σε φαντάσματα μεσσιών και εσταυρωμένων; που κατεγράφησαν μόνον από τους ευαγγελιστές (που είχαν και αυτοί συμφέρον) και απο κανέναν άλλο σοβαρό και μη ιστορικό της εποχής;

Αν όμως τους ικανοποιεί κάποιες ανάγκες τους, φίλε μου, γιατί να μην πιστεύουν?
Αν εκείνοι βρίσκουν σε όλα αυτά ψήγματα αλήθειας που είναι το μεμπτό?

quote:
Το μίσος και η υποκρισία είναι χαρακτηριστικά του Χριστιανισμού, όπως αυτός διδάχθηκε από τον Ιησού Χριστό.
Ο Ιησούς πρώτος διδάσκει μόνο σε Εβραίους και καλεί τους ομοεθνείς του να αγνοούν και να χλευάζουν τους εθνικούς. Είναι ένα κύρηγμα ρατσιστικό και μισαλόδοξο.

Αυτό πέρα από μια γενίκευση θα μπορούσε να θεωρηθεί φανατικό ή όχι?
Γιατί, φίλε μου, δείχνεις αυτό το οποίο πιστεύεις πως είναι χαρακτηριστικό του Χριστιανισμού, όπως αναφέρεις?
Γιατί φτάνεις στο σημείο να προσβάλλεις και να αφορίζεις αυτό το οποίο για μια μερίδα συνανθρώπων σου είναι ιερό, για τον Α ή τον Β λόγο?

Ναι, αν κοιτάξουμε στην Ιστορία θα δούμε οτι αρκετοί εκπρόσωποι του Χριστιανισμού ή έστω Χριστιανοί που κατείχαν ηγετικές θέσεις ευθύνονται για πολλά δεινά κι έπραξαν πολλά λάθη.
Σε αυτό το σημείο όμως θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι:

1) Για όλα αυτά τα λάθη ευθύνεται ο Χριστιανισμός ή οι άνθρωποι που παρερμήνευσαν το δόγμα και το νόημα του?

2) Πως θα βοηθήσουμε στο να ξεφύγουμε από αυτό το παρελθόν?
Επιμένοντας σ' αυτό ή κοιτάζοντας το παρόν και το τι μπορεί να γίνει τώρα?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2006, 09:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dear Dying,

Η απάντησή μου στην απορία σου:

quote:
Στο κατώτερο επίπεδο της διαχείρισης της συνείδησης, απαντά κανείς τους θρησκόληπτους και τις θεούσες, τους παπάδες και τους φανατισμένους χριστιανούς.
Στο ανώτερο δε, επίπεδο της λειτουργίας αυτής, βρίσκονται οι άθεοι.

Είναι λοιπόν προφανές ότι το απαίδευτο μυαλό των θρησκόληπτων και των θεουσών αναμασά τα δεδομένα της χριστιανο-εκπαίδευσης άνευ κριτικής σκέψης.
Μόνο οι έχοντες κριτική σκέψη και μόρφωση καταφέρνουν να ξεπεράσουν τις παγίδες της θρησκείας και των δεισιδαιμονιών. Οι περισσότεροι εξ αυτών γίνονται άθεοι.

Λες:

quote:
Γιατί φτάνεις στο σημείο να προσβάλλεις και να αφορίζεις αυτό το οποίο για μια μερίδα συνανθρώπων σου είναι ιερό, για τον Α ή τον Β λόγο?

Η παγίδα είναι του χριστιανισμού που δεν αφήνει κανέναν να μιλά ελεύθερα θεωρώντας ότι όλοι προσβάλλουν τα ιερά τους !
¨οχι φίλε dying, θα μιλούμε για ότι εμείς θέλουμε ελεύθερα και χωρίς προκαταλήψεις.
Αυτοί δεν θέλουν διάλογο αλλά μονόλογο. Δεν θέλουν να μιλούμε για Χριστούς και Παναγίες γιατί δεν τους συμφέρει να ακούνε την αλήθεια.


ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2006, 11:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Vasiliscm, ελπίζω αυτή σου η δήλωση να προκύπτει από την ένταση της στιγμής...

quote:
Είναι λοιπόν προφανές ότι το απαίδευτο μυαλό των θρησκόληπτων και των θεουσών αναμασά τα δεδομένα της χριστιανο-εκπαίδευσης άνευ κριτικής σκέψης.
Μόνο οι έχοντες κριτική σκέψη και μόρφωση καταφέρνουν να ξεπεράσουν τις παγίδες της θρησκείας και των δεισιδαιμονιών. Οι περισσότεροι εξ αυτών γίνονται άθεοι.

Έχω γνωρίσει Χριστιανούς οι οποίοι είναι τέρατα μορφώσεως κι έχω γνωρίσει άθεους οι οποίοι έχουν μια μόρφωση μέτρια.
Όμως η θρησκευτική πεποίθηση κάποιου, όπως έχω ξαναπεί, έχει πολύ μικρή σχέση με τη μόρφωση του.
Θα ήταν σίγουρα πολύ άδικο να πούμε οτι το μορφωτικό επίπεδο κάποιου Χριστιανού είναι χαμηλό ενώ του άθεου είναι υψηλό.

Κι αυτό που μετράει για έναν άνθρωπο δεν είναι η μόρφωση του αλλά η παιδεία του.
Κι η παιδεία, φίλε μου, έχει να κάνει με τον άνθρωπο και το κατά πόσο μπορεί να ανοίξει το νου του προκειμένου να εξελιχθεί ως οντότητα κι ως πνεύμα.

quote:

Η παγίδα είναι του χριστιανισμού που δεν αφήνει κανέναν να μιλά ελεύθερα θεωρώντας ότι όλοι προσβάλλουν τα ιερά τους !
¨οχι φίλε dying, θα μιλούμε για ότι εμείς θέλουμε ελεύθερα και χωρίς προκαταλήψεις.
Αυτοί δεν θέλουν διάλογο αλλά μονόλογο. Δεν θέλουν να μιλούμε για Χριστούς και Παναγίες γιατί δεν τους συμφέρει να ακούνε την αλήθεια.

Πάλι τα ίδια, βρε?
Πως μπορούμε να κατηγορήσουμε ένα θρησκευτικό δόγμα επειδή κάποιοι εκπρόσωποι του στο όνομα του έχουν διαπράξει λάθη?

Είναι σα να πούμε οτι έχω γνωρίσει 3 Γάλλους στην ζωή μου οι οποίοι μου φέρθηκαν άσχημα.
Άρα όλοι οι Γάλλοι είναι κακοί, ανήθικοι κτλ κτλ.
Λίγο παράδοξο, δεν βρίσκεις?

Φυσικά και μπορούμε να μιλάμε ελεύθερα για αρκετά θέματα όμως θα πρέπει σα νοήμονες άνθρωποι να αντιληφθούμε οτι αυτή η ελευθερία έχει κάποια όρια.
Και τα όρια αυτά αρχίζουν από την στιγμή που απειλείται η ελευθερία του συνανθρώπου μας, από την στιγμή που θίγεται η προσωπικότητα του με το σύνολο αξιών της και κάποιες ιδεολογίες.

Μπορεί να μη με εκφράζει ο Χριστιανισμός ως θρησκευτικό δόγμα όμως δε μπορώ να παραβλέψω το γεγονός οτι μερικές από τις αρχές του είναι σωστές.
Αν τις παρέβλεπα πεισματικά επειδή δε με εκφράζει ως θρησκεία, θα έτεινα να γινόμουν δογματικός την στιγμή που θα χαρακτήριζα ως δογματικούς τους Χριστιανούς.

Παράδοξο, ε?

Πως όμως είμαστε σίγουροι οτι οι συνάνθρωποι μας δεν επιθυμούν τον διάλογο αλλά το μονόλογο?
Γιατί δεν προσπαθούμε να κάνουμε έναν διάλογο ήρεμο, ακούγοντας τις σκέψεις του συνομιλητή μας και προσπαθώντας να καταλάβουμε τι μας λέει?
Όταν γινόμαστε πιο επιθετικοί ή εριστικοί με κάποιον δεν τον κάνουμε να αμύνεται και να υϊοθετεί μια παρόμοια συμπεριφορά?
Κι αυτό είναι μια γενικότερη σύσταση σε όλους που κάνω σε αυτό το θέμα (και σε άλλα βέβαια):

Ας προσπαθήσουμε όλοι να δοκιμάσουμε κατά πόσο μπορούμε να καταλάβουμε τον άλλον και να σεβαστούμε τις πεποιθήσεις του.
Ίσως να φαίνεται εύκολο αλλά στην πράξη είναι αρκετά δύσκολο και τα οφέλη από αυτήν την υπόθεση θα είναι σημαντικά για εμάς πρώτα απ' όλα.

Αξίζει τον κόπο, τι λέτε?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2006, 13:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus
Πως μπορούμε να κατηγορήσουμε ένα θρησκευτικό δόγμα επειδή κάποιοι εκπρόσωποι του στο όνομα του έχουν διαπράξει λάθη?

Ας μου επιτραπεί να παραθέσω κάτι επί του παρόντος.

Το παραπάνω σκεπτικό εκκινεί από λάθος βάση. Θα ήταν αποδεκτό ή έστω συζητήσιμο εάν όντως στην ιστορία του χριστιανισμού υπήρχαν κάποιοι "εκπρόσωποι" που έκαναν "λάθη". Δυστυχώς όμως, τόσο η χωρική όσο και η χρονική έκταση των "λαθών" αυτών καθώς και η πληθώρα των "εκπροσώπων" δείχνει ότι μάλλον επρόκειτο για επίσημη πολιτική παρά για μεμονωμένες περιπτώσεις.

Από το βίαιο εκχριστιανισμό των Ελλήνων και των υπόλοιπων Ευρωπαίων, μέχρι τις Σταυροφορίες και τον βίαιο προσηλυτισμό των Ινδιάνων της Κεντρικής και Νότιας Αμερικής, από τα αναθέματα εναντίον των Ελλήνων μέχρι το κάψιμο του επιστημονικού λόγου και των αντιφρονούντων από την Ιερά Εξέταση, τα γεγονότα δείχνουν πως δεν έχουμε να κάνουμε με μεμονωμένα περιστατικά και "εκπροσώπους".

Με παρόμοιο τρόπο, το Μεξικό, το Βιετνάμ, η Χιροσίμα, η Δρέσδη, το Ιράκ, το Λάος, η Καμπότζη, η Κορέα, η Ελλάδα, ο Λίβανος, η Κύπρος. η Νικαράγουα, το Αφγανιστάν κτλ. κτλ. δεν αποτελούν "μεμονωμένα περιστατικά" από "μεμονωμένους εκπροσώπους" των Η.Π.Α. - αποτελούν την επίσημη αμερικανική πολιτική, από τον George Washington μέχρι τον George W. Bush.

Για να αποδίδουμε "Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι..."

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2006, 14:49:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Βασίλης έφα

quote:
Εσύ φίλε Trainman γιατί ασπάζεσαι την Εβραική μυθολογία; Γιατί δέχεσαι τον Εβραίο Γιαχβέ για Θεό σου. Γιατί δέχεσαι τον Εβραίο Ιησού του μίσους ως αρχηγό της θρησκείας σου;

και Βασίλης έφα

quote:
*** τώρα θυμηθήκατε την Παναγία και τις γυναίκες; Τώρα είναι αργά ! (ευτυχώς) για την θρησκεία του μίσους και της υποτέλειας στους άρχοντες που αντιπροσωπεύετε. Οι γυναίκες σας χλευάζουν και γελούν μαζί σας.

αλλά Βασίλης έφα

quote:
Φίλε τρεινμαν,σε ποιό σημείο σε βρίζω;
Μήπως δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις;

Είναι προφανές Βασίλη, ότι όχι μόνον αρνείσαι να δεχθείς τους δύο στοιχειώδεις όρους που σου έβαλα, αλλά αδυνατείς να ελέγξεις και τι πληκτρολογούν τα δάκτυλά σου.

Έκανα ό,τι δυνατόν για να ευδοκιμήσει ο μεταξύ μας διάλογος, παρά το υβρεολόγιο που μου επιφύλαξες στη σελίδα 3, αλλά δεν πρόκειται και να σε κυνηγάω από πίσω. Ούτε με πληρώνει κανείς, ούτε χρωστάω λεφτά στον ΟΤΕ για να γράφω σε ανθρώπους που καταλαβαίνουν εκείνα που τους υπαγορεύουν τα κρατούμενά τους.

Κρίμα. Και ξέρεις γιατί; Γιατί, παρά το μίσος σου, εσύ τουλάχιστον εδώ μέσα είσαι ειλικρινής και διάφανος...

Σου δίνω παρακάτω μερικές εξαιρετικά σύντομες απαντήσεις στις πρώτες σου ερωτήσεις και σταματώ τον μεταξύ μας διάλογο στο συγκεκριμένο topic.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2006, 14:58:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
1.Η Παναγία ήταν όντως παρθένα; από που αλλού προκύπτει αυτό εκτός από τα ευαγγέλια που είναι προκατειλημμένα;

Η παρθενία της Παναγίας είναι εκκλησιαστική παράδοση.

quote:
2.Την Παναγία την θυμήθηκε η εκκλησία μόλις τον 4ο αιώνα μ.Χ. χτίζοντας παντού εκκλησίες προς τιμήν της. Είναι αυτό θεολογικά σωστό;

Πριν καταστεί ο χριστιανισμός θρησκεία, δεν υπήρχαν καν ναοί. Η θεολογία γενάται και εξελίσσεται μαζί με τη θρησκεία.

quote:
3.Ο Ιησούς βγήκε από την κοιλιά της παναγίας και θεωρείτο υιός του Ιωσήφ. Έτσι καταγράφεται τουλάχιστον στα ευαγγέλια. Αφού ο Ιωσήφ δεν "πείραξε" την Παναγία, πως είναι πατέρας του Ιησού;

Δύο από τα τέσσερα Ευαγγέλια θεωρούν τον Ιησού θετό υιό του Ιωσήφ και τα άλλα δύο δεν δίνουν καμία πληροφορία. Ειδικά ο Λουκάς γράφει ότι ο Ιησούς «ενομίζετο υιός Ιωσήφ». Οι απόστολοι δεν αναφέρουν τίποτε περί παρθενογένεσης.

quote:
4.Μα ο Θεός δεν είναι πατέρας του Ιησού;

Ο Θεός είναι ο πατέρας όλων μας. Ο Ιησούς στη συνομιλία του με το Νικόδημο υπαινίσσεται την δυνατότητα του να καταστεί η σύνδεση αυτή οργανική, δια μίας διαδικασίας που ονομάζεται «γένεσις άνωθεν».

quote:
5.Τότε γιατί δεν αναφέρεται το γενεαλογικό δένδρο του Ιησού σωστά;

Στα δύο ευαγγέλια αναφέρονται δύο διαφορετικά γενεαλογικά δένδρα του Ιησού. Οι στόχοι είναι πολλαπλοί, με κυριότερο ενδεχομένως, να δειχθεί ότι βάσει του μωσαϊκού νόμου και των προφητειών, ο Ιησούς ικανοποιούσε τις προϋποθέσεις να είναι ο Μεσσίας του Ισραήλ.

quote:
6.Κι αν είναι ο Θεός πατέρας του Ιησού, γονιμοποίησε την Παναγία με σπέρμα πραγματικό ή με τον κρίνο;

Με τον κρίνο γονιμοποιήθηκε η μητέρα του Κρίσνα. Ο Ευαγγελιστής Λουκάς αναφέρει κάνει λόγο για «επισκίαση δυνάμεως υψίστου».

quote:
7.Ο μισογυνισμός της εκκλησίας εξιλεώθηκε μέσω της Παναγίας;

Ο μισογυνισμός αποτελεί ψυχοπαθολογικό σύμπτωμα, όπου και αν απαντάται. Στο βαθμό που η Εκκλησία αδυνατεί να απαλύνει ψυχοπαθολογικά συμπτώματα, δεικνύει και την αποτυχία του γενεσιουργού της εγχειρήματος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2006, 16:34:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε macedon, σαφώς κι έχουν γίνει λάθη.
Πολλά λάθη μάλιστα!

Αυτό όμως που προτείνω είναι να μην τα αφήνουμε να μπαίνουν τροχοπέδη στον διάλογο μας αν θέλουμε να βγει κάτι το εποικοδομητικό.
Αλλιώς αυτό που θα γίνεται συνέχεια θα είναι να κατηγορούν οι μεν τους δεν κι η μόνη αιτία για τον μεταξύ τους διάλογο να είναι αυτή η κατάσταση.

Το βλέπεις εσύ να οδηγεί κάπου αυτό?

Πέρα από τα λάθη όμως, οι ευθύνες θα πρέπει να αποδίδονται στους ανθρώπους που τα έπραξαν κι όχι στο δόγμα καθεαυτό με τις αρχές που έχει.
Αν το δόγμα αυτό έγινε όπλο και ψωμοτύρι στα χείλη κάποιων ανθρώπων που το προέβαλαν για ίδια συμφέροντα, οι ευθύνες βαραίνουν τους ανθρώπους αυτούς.

Όχι τίποτα άλλο αλλά όπως είπες, φίλε μου, να αποδίδουμε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι....

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2006, 12:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε τρεινμαν

λες:

quote:
Η παρθενία της Παναγίας είναι εκκλησιαστική παράδοση.

Άρα δεν είναι αλήθεια ! Το δέχομαι.

τρειμαν:

quote:
Πριν καταστεί ο χριστιανισμός θρησκεία, δεν υπήρχαν καν ναοί. Η θεολογία γενάται και εξελίσσεται μαζί με τη θρησκεία.

Χωρίς ναούς πως θα μάζευαν οι παπάδες το χρήμα; πως θα κορόιδευαν τα κορόιδα;
Άρα η απάτη εξελίσσεται μαζί με τις θρησκείες της εκμετάλευσης.

τρεινμαν:

quote:
Δύο από τα τέσσερα Ευαγγέλια θεωρούν τον Ιησού θετό υιό του Ιωσήφ και τα άλλα δύο δεν δίνουν καμία πληροφορία. Ειδικά ο Λουκάς γράφει ότι ο Ιησούς «ενομίζετο υιός Ιωσήφ». Οι απόστολοι δεν αναφέρουν τίποτε περί παρθενογένεσης.

Τότε λοιπόν ορθώς θεωρώ ότι ο Ιησούς ήταν παιδί του Ιωσήφ. Μετέπειτα άλλαξε το παραμύθι γιοα να πουλάει και να εμφανίζεται ως θεός!

τρεινμαν:

quote:
Ο Θεός είναι ο πατέρας όλων μας. Ο Ιησούς στη συνομιλία του με το Νικόδημο υπαινίσσεται την δυνατότητα του να καταστεί η σύνδεση αυτή οργανική, δια μίας διαδικασίας που ονομάζεται «γένεσις άνωθεν».

Ο Θεός δεν υπάρχει άρα δεν είναι πατέρας κανενός. Δεν υπάρχει ούτε μια απόδειξη για την ύπαρξη κανενός θεού !

τρεινμαν:

quote:
Στα δύο ευαγγέλια αναφέρονται δύο διαφορετικά γενεαλογικά δένδρα του Ιησού. Οι στόχοι είναι πολλαπλοί, με κυριότερο ενδεχομένως, να δειχθεί ότι βάσει του μωσαϊκού νόμου και των προφητειών, ο Ιησούς ικανοποιούσε τις προϋποθέσεις να είναι ο Μεσσίας του Ισραήλ.

Ο στόχος είναι ένας: "να δικαιολογήσουν οι χριστιανοί τα αδικαιολόγητα".
Δεύτερον, ο Εβραίος Ιησούς είναι ο Θεός (ακόμη και υιός του Θεού, ή και 1ος εξάδελφος του Θεού!) των Εβραίων - χριστιανών !

τρεινμαν:

quote:
Με τον κρίνο γονιμοποιήθηκε η μητέρα του Κρίσνα. Ο Ευαγγελιστής Λουκάς αναφέρει κάνει λόγο για «επισκίαση δυνάμεως υψίστου».

Άρα η Παναγία γονιμοποιήθηκε με σπέρμα !

τρεινμαν:


quote:
Ο μισογυνισμός αποτελεί ψυχοπαθολογικό σύμπτωμα, όπου και αν απαντάται. Στο βαθμό που η Εκκλησία αδυνατεί να απαλύνει ψυχοπαθολογικά συμπτώματα, δεικνύει και την αποτυχία του γενεσιουργού της εγχειρήματος.

Δεν χρειαζόταν η συμβολή σου για να δούμε ότι η εκκλησία μισει τις γυναίκες!

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2006, 12:41:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε dying

λες:

quote:
Έχω γνωρίσει Χριστιανούς οι οποίοι είναι τέρατα μορφώσεως κι έχω γνωρίσει άθεους οι οποίοι έχουν μια μόρφωση μέτρια.
Όμως η θρησκευτική πεποίθηση κάποιου, όπως έχω ξαναπεί, έχει πολύ μικρή σχέση με τη μόρφωση του.
Θα ήταν σίγουρα πολύ άδικο να πούμε οτι το μορφωτικό επίπεδο κάποιου Χριστιανού είναι χαμηλό ενώ του άθεου είναι υψηλό.

Εγώ δεν έχω γνωρίσει χριστιανούς τέρατα μορφώσεως ούτε πιστεύω ότι υπάρχουν τέτοιοι. Πρόσεξε, δεν εννοώ τους επιστήμονες που λόγω χριστιανο-διαπαιδαγώγησης ασπάστηκαν τον Χριστιανισμό. Εννοώ ανθρώπους που εμβάθυναν στην θρησκεία του Χριστιανισμού και γι'αυτό την ασπάστηκαν.

Οι άθεοι έχουν εξ ορισμού υψηλή μόρφωση. Μέχρι τούδε δεν έχω απαντήσει άθεο χαμηλού μορφωτικού επιπέδου.

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2006, 13:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ Trainman,
επέτρεψέ μου να σε ευχαριστήσω για το πολύ καλό πόνημά σου για τη "Μεγαλόχαρη",
που φαίνεται ότι με τόση ευαισθησία και κόπο συνέταξες.

Πράγματι,

quote:
Χωρίς το Χριστό, ο άνθρωπος θα εξακολουθεί να επιβιώνει. Εάν η Παναγία εκλείψει, θα πεθάνουμε όλοι.

για όλους τους λόγους που κετέγραψες, και για άλλους ακόμα που μπορούν να ανευρεθούν στις Κοσμογονίες και στους συμβολισμούς όλων των λαών, (και όχι τόσο στις μονοθεϊστικές θρησκείες, δυστυχώς, όσο και αν οι εκπρόσωποι αυτών κόπτονται για το αντίθετο!) για τη σημασία του Αρχετύπου της Μητέρας.


Με εκτίμηση,

NADA

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Guantanamera
Μέλος 1ης Βαθμίδας


83 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2006, 14:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Guantanamera  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανένας φανατικός, είτε αποκαλείται Ταλιμπάν, είτε αντιχριστιανός-άθεος, είτε ζωροάστρης δεν έχει να προσφέρει τίποτα ουσιαστικό στην σκέψη μας.

Φυσικά κι έχω γνωρίσει άθεους ντουβάρια-λαμόγια και χριστιανούς κοσμήματα, Vasiliscm, όμως δεν φοράω παρωπίδες και δεν βλέπω τα πράγματα υπό μια ορισμένη γωνία πάντοτε, κάτι που είναι χαρακτηριστικό των δογματικών - φανατικών.

Θα επαναλάβω για μία ακόμα φορά, Macedon, ότι οι σφαγές που έχουνε γίνει στην ιστορία δεν είναι έργο χριστιανών, αλλά εξουσιαστών-πολιτικών που επιζητούσαν τα πλούτη του Νέου Κόσμου ή τα πετρέλαια του Κόλπου ή να πουλήσουν όπλα κλπ. Οι Ταλιμπάν του Αφγανιστάν δεν χαρακτηρίζουν όλο το Ισλάμ κι ούτε αποτελούν μομφή για αυτό .

Όσον αφορά το μισογυνισμό αυτός προκαλείται από κοινωνικά κι όχι από θρησκευτικά αίτια. Έτσι, αν διαβαζόταν αυτές οι απόψεις στο site πριν από 50 χρόνια, σε πιο αγροτικές κοινωνίες, όπου η χειρονακτική εργασία ήταν απαραίτητη για την επιβίωση, θα θεωρούταν γελοίες-ανήκουστες, περίπου σαν να μιλάγαμε για τα δικαιώματα των gay σήμερα.
Στην Αρχαία Ελλάδα οι γυναίκες θεωρούταν ισοβίως ανήλικα. Μην το ξεχνάμε αυτό. Και μέχρι το 1980, αυτό δεν θα ηχούσε και τόσο περίεργα στα αυτιά μας.

Open your mind please!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2006, 14:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εντάξει Guantanamera,

ο κανόνας είναι να συναντάς περισσότερους χριστιανούς ντουβάρια-λαμόγια και περισσότερους άθεους κοσμήματα.
Οι εξαιρέσεις που συνάντησες εσύ, απλώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα!

Οι σφαγές που έγιναν στο όνομα του χριστιανισμού από χριστιανούς Αυτοκράτορες που τελούσαν υπό την καθοδήγηση των Πατέρων της εκκλησίας ήταν έργο του χριστιανισμού φίλε Guantanamera !!!!. (βλέπε τις σφαγές και τους διωγμούς που έγιναν από τον νεαρό αυτοκράτορα Αρκάδιο υπό την καθοδήγηση του Ιωάννου του Χρυσόστομου)

Βασίλης

Edited by - Vasiliscm on 29/07/2006 14:34:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2006, 15:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα, αγαπητέ Vasiliscm, το γεγονός οτι εσύ γνώρισες άθεους τέρατα μορφώσεως και Χριστιανούς οι οποίοι δεν έχουν τόσο υψηλή μόρφωση, δε νομιμοποιεί και την υπόθεση που κάνεις:

"Οι Χριστιανοί δεν έχουν υψηλή μόρφωση ενώ οι άθεοι έχουν."

Σε παρακαλώ, προσπάθησε να μην κάνεις μια τέτοια γενίκευση η οποία αφενός δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα κι αφετέρου είναι δυνάμει προσβλητική για μια μερίδα συνανθρώπων μας.
Είμαι σίγουρος, φίλε μου, οτι δεν επιθυμείς να προσβάλλεις μια μερίδα συνανθρώπων σου, σωστά?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2006, 15:29:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Cher Dying,

είπα ότι

quote:
ο κανόνας είναι να συναντάς περισσότερους χριστιανούς ντουβάρια-λαμόγια και περισσότερους άθεους κοσμήματα.
Οι εξαιρέσεις που συνάντησες εσύ, απλώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα!

¨οσον αφορά την υπόθεσή μου ότι :

quote:
"Οι Χριστιανοί δεν έχουν υψηλή μόρφωση ενώ οι άθεοι έχουν."

Ισχύει 100%.

Η γενίκευση που κάνεις ότι εγώ κάνω γενίκευση προσβάλλει τις αρχές της ελεύθερης σκέψης.
Δεν κάνω γενίκευση αλλά απεικονίζω την πραγματικότητα.

Βασίλης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2006, 15:43:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ, αυτή η έρμη η ελεύθερη σκέψη.
Πόσες εξηγήσεις έχει λάβει πια από τους ανθρώπους...

Η πραγματικότητα, φίλε μου, υποστηρίζεται με αντικειμενικά κριτήρια.
Στην προκειμένη περίπτωση εσύ την στηρίζεις με βάση τα υποκειμενικά σου κριτήρια και τις γνωριμίες που έχεις κάνει εσύ.
Οπότε αυτό δεν είναι η πραγματικότητα αλλά μια υποκειμενική πραγματικότητα.

Κι η έκφραση της ελεύθερης σκέψης, αγαπητέ μου, σταματάει εκεί που αρχίζει να θίγει ανθρώπους.
Κάθε άλλο παρά ελεύθερη σκέψη είναι αυτό.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Guantanamera
Μέλος 1ης Βαθμίδας


83 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2006, 15:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Guantanamera  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι σφαγές που γίναν κατά τον 20ο αιώνα (για να μην πάμε χιλιετίες πίσω) από τους άθεους ναζιστές στον ελληνικό χώρο, με θύματα αθώους συμπατριώτες μας (έχουν καεί ζωντανά γυναικόπαιδα), στο όνομα μιας μεγάλης Γερμανίας, άραγε τι μας δείχνουν;

Άστα φίλε Vasiliscm, η ιστορία της ανθρωπότητας είναι αιματοβαμμένη. Ας μην κυνηγάμε φαντάσματα.
Να βλέπουμε τα πράγματα σφαιρικά και να κάνουμε την αυτοκριτική μας.
Αυτό προτείνω!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2006, 16:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Dying,

σεβαστές οι άκρως υποκειμενικές απόψεις σου που δεν στηρίζονται σε αντικειμενικά στοιχεία.

Η αντικειμενική πραγματικότητα είναι σκληρή για τους χριστιανούς.
Οι περισσότεροι άθεοι είναι ανωτέρου μορφωτικού επιπέδου.
Οι περισσότεροι χριστιανοί είναι κατωτέρου πνευματικού επιπέδου.
1 + 1 = 2 !!!!


Βασίλης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2006, 16:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άθεοι οι Ναζί;

Οι Χριστιανικότεροι όλων των χριστιανών;

Φίλε Guantanamera θα μας κουφάνεις;

Εάν δεν ξέρεις ότι οι Ναζί ήταν θεούσοι χριστιανοί, άνοιξε κανένα βιβλίο.

Μην τρελαθούμε εδω μέσα !!!

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2006, 16:13:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Vasiliscm
Οι άθεοι έχουν εξ ορισμού υψηλή μόρφωση. Μέχρι τούδε δεν έχω απαντήσει άθεο χαμηλού μορφωτικού επιπέδου.

Edited by - Ψηλός on 29/07/2006 16:19:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy