ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΣΧΕΣΗ ΧΟΥΝΤΑΣ-ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ: Γουστάρει αυταρχισμό το χριστεπώνυμο πλήθος;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2006, 15:33:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974,

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε όσα είπες στο προηγούμενο μήνυμά σου!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2006, 22:17:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά είχα δίκιο. Οι γνώσεις σας για την ελληνική ιστορία είναι ακριβώς όπως οι γνώσεις για το χριστιανισμό. Ανύπαρκτες!

Τόσο το πόνημά σου samuel περί κατακτητών Άγγλων και Αμερικάνων όσο και τα σχόλιά σου Ψηλέ δείχνουν πως είστε ανιστόρητοι έως ανόητοι.

Προσωπικά δεν με απασχολεί τι υποστήριζε η δεξιά ή η αριστερά. Έχω προσωπική άποψη και δε με φοβερίζουν φανατικλάκια σαν και σας στο να τη λέω. Έχω ασχοληθεί υπέρ του δέοντος με τη σύγχρονη ελληνική ιστορία και έχω μελετήσει τις πηγές ένθεν και ένθεν, ώστε να μπορώ να δω μερικά πράγματα που ο (πολιτικός αυτή τη φορά) φανατισμός σας δεν σας αφήνει να δείτε.

Ειδικά για σένα Ψηλέ που ξεπερνάς ακόμη και τον εαυτό σου σε ανοησία:

quote:
Ψηλός
Δεν θα επεκταθώ περισσότερο, αλλά δεν έχεις κανένα δικαίωμα να βρωμίζεις τη μνήμη ανθρώπων, που ενώ δεν έχεις ιδέα για το τι ήταν, αναφέρεσαι σ' αυτούς μόνο και μόνο για να πουλήσεις τη φτηνή σου προπαγάνδα!!!!

Επειδή δεν ξέρεις τι σου γίνεται και είσαι τελείως κενός περιεχομένου, να σε πληροφορήσω πως η προπαγάνδα έχει σαν σκοπό την "πώληση" κάποιου πολιτικού ή θρησκευτικού προϊόντος. Εσύ πουλάς ορθοδοξία, εσύ πουλάς αριστερισμό, εσύ κάνεις προπαγάνδα και μάλιστα του χειρίστου είδους γιατί δε γνωρίζεις ούτε καν τις προδιαγραφές του προϊόντος που πουλάς.

Εγώ δεν έχω να πουλήσω τίποτε γιατί δεν εκπροσωπώ τίποτε παρά μόνον τον εαυτό μου.

quote:
Ψηλός
Δεν ξέρεις τι σου γίνεται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αν είναι να ξέρω τι μου γίνεται και να καταντήσω αγράμματο και ανιστόρητο ανθρωπάκι σαν και σένα, τότε καλύτερα έτσι που είμαι.

quote:
Ψηλός
Δεν ρωτάς καλύτερα κανέναν που είχε δικό του άνθρωπο στην Μακρόνησο να σου πει ρε μεγάλε, για να ενημερωθείς και εσύ, τι ανθρώπους πήγαιναν εκεί, από το να κάθεσαι να λες τόσο χονδρές ανοησίες!!!!

Ποιος σου τα έμαθε αυτά;;;
Που τα διάβασες αυτά;;;


Θα σου ανάφερα ένα σωρό ιστορικά βιβλία σχετικά με το θέμα αλλά δεν θα σε εξυπηρετούσαν γιατί απ'ό,τι καταλαβαίνω στα βιβλία κοιτάς μόνον τις εικόνες, κι αυτά δεν έχουν πολλές.

quote:
Ψηλός
Με την κουτουράδα που ξεστόμισες, νιώθω άμεσα θιγμένος γιατί είχα την τιμή να ζήσω από κοντά και να αγγίξω τα σπασμένα νύχια και τα άλλα σημάδια της κακοποίησης (που γινόταν σε καθημερινή βάση) στο κορμί ενός από τους ανθρώπους που εσύ αποκάλεσες "κοινό εγκληματία του ποινικού δικαίου"!

Οι οργανωμένες ένοπλες συμμορίες που δρουν εναντίον άοπλων ανθρώπων σε καιρό ειρήνης με σκοπό το πλιάτσικο και τους βιασμούς είναι εγκληματίες του κοινού ποινικού δικαίου. Αν νιώθεις άμεσα θιγμένος, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτε. Ο δολοφόνος είναι δολοφόνος, ο βιαστής είναι βιαστής. Το να φέρουν οι θύτες το σήμα μιας δήθεν αντιστασιακής οργάνωσης δεν τους κάνει λιγότερο δολοφόνους και βιαστές. Οι άνθρωποι, όπως και οι κυβερνήσεις, κρίνονται από τις πράξεις τους.

Οι αντάρτικες ομάδες στον καιρό του Πολέμου είχαν μηδαμινή έως μηδενική ουσιαστική δράση και έγιναν πολλές φορές η αιτία αιματηρών αντιποίνων από τους κατακτητές, επειδή κάποιος ηλίθιος για παράδειγμα είχε τη φαεινή ιδέα να πυροβολήσει πισώπλατα το Γερμανό γιατρό, που ανέβαινε να κάνει την εβδομαδιαία επίσκεψή του σε κάποιο χωριό.

Η δράση των ομάδων αυτών μετά τον πόλεμο ήταν απαράδεκτη, αντιλαϊκή και εγκληματική. Αυτό λέει η ιστορία, αυτό λένε τα γεγονότα, και το τι λες εσύ είναι απλά μια ακόμη σειρά από μπαρούφες, αν πηγή σου είναι μόνο κάποιος καλόγερος ή κάποιος συγγενής.

Αν επιθυμείτε (και μπορείτε να κάνετε) πολιτισμένο διάλογο, μπορώ να σας υποστηρίξω με ίστορικά γεγονότα και στοιχεία όσα ανάφερα για τις θέσεις μου.

Αν είναι να αφρίζετε και να μας γεμίζετε σάλια καθώς μιλάτε, το αφήνουμε εδώ.

macedon

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ
ΕΜΠΡΗΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΩΝ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ
amalia
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nik67
Μέλος 2ης Βαθμίδας


214 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 00:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nik67  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΚΑΙ ΨΙΛΟΕΙΜΑΣΤΕ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ΕΧΩ 3 ΚΑΙ ΜΟΝΟ 3 ΕΙΡΩΤΗΣΕΙΣ
1 ΠΟΙΟΣ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΑΝΗΚΕ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΝΗΞΕ ΤΗΝ ΜΑΚΡΟΝΗΣΟ?
2 ΠΟΣΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΚΑΤΟΧΗΣ ΕΧΑΣΑΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ?
3 ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΥΠΗΡΞΕ ΝΟΜΙΜΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 01:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1. Η Μακρόνησος χρησιμοποιήθηκε ως τόπος εξορίας για πρώτη φορά τον Απρίλιο του 1947. Πρωθυπουργός τότε ήταν ο Δημήτρης Μάξιμος σε κυβέρνηση συνασπισμού.

2. Δεν νομίζω ότι υπάρχει ακριβής αριθμός των γερμανών που σκοτώθηκαν στην Ελλάδα από τις διάφορες αντάρτικες ομάδες.
Δείτε και εδώ:
http://www.army.mil/cmh-pg/books/wwii/antiguer-ops/AG-BALKAN.HTM

3. Ναί αν και αυτό είναι σχετικό.

Infinitum Finitum Producit

Edited by - A. Kircher on 01/09/2006 01:46:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 02:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα σου ανάφερα ένα σωρό ιστορικά βιβλία σχετικά με το θέμα αλλά δεν θα σε εξυπηρετούσαν γιατί απ'ό,τι καταλαβαίνω στα βιβλία κοιτάς μόνον τις εικόνες, κι αυτά δεν έχουν πολλές.

Αν είναι να με κάνουν σαν και εσένα, καλύτερα κράτα τα για τον εαυτό σου. Το ζωντανό παράδειγμα που έχω εμπρός μου και μου μιλά γι’ αυτά, μου φτάνει!!


quote:

Οι οργανωμένες ένοπλες συμμορίες που δρουν εναντίον άοπλων ανθρώπων σε καιρό ειρήνης με σκοπό το πλιάτσικο και τους βιασμούς είναι εγκληματίες του κοινού ποινικού δικαίου. Αν νιώθεις άμεσα θιγμένος, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτε. Ο δολοφόνος είναι δολοφόνος, ο βιαστής είναι βιαστής. Το να φέρουν οι θύτες το σήμα μιας δήθεν αντιστασιακής οργάνωσης δεν τους κάνει λιγότερο δολοφόνους και βιαστές. Οι άνθρωποι, όπως και οι κυβερνήσεις, κρίνονται από τις πράξεις τους.

Αντί να σιωπήσεις και να μην πεις τίποτα, συνεχίζεις να αερολογείς!!!!
Τόσο ξέρεις τόσο λες!!!

Αν είχες όμως κάποιον δικό σου που το κατέδωσαν οι «εθνικόφρονες» μόνο και μόνο γιατί είχε ένα βιβλίο που μιλούσε για σοσιαλισμό.

Αν ο πατέρας σου, μικρό παιδί 10 ετών αναγκαζόταν να πηγαίνει μέσα από τους αγρούς και από τα βουνά για να πάει από το ένα χωριό στο άλλο, γιατί απέφευγε τον κανονικό δρόμο για να μην τον πιάσει, έως και ο αγροφύλακας και τον σκοτώσει στο ξύλο, τότε θα ήθελα να δω πως θα μας τα έλεγες τα πράγματα!

Αν εσύ και όλο σου το σόι δεν είχατε στον ήλιο μοίρα για αρκετές δεκαετίες, στην ίδια σου τη χώρα που οι πρόγονοί σου θυσιάστηκαν γι’ αυτή, μόνο και μόνο λόγω των «φρονημάτων σας», τότε θα ήθελα να δω τι θα έλεγαν τα βιβλία σου;;

Αλλά τι να ξέρεις εσύ από αυτά;;
Εσύ γνωρίζεις μόνο όσα γράφουν τα «βιβλία» σου!

Ευτυχώς που οι καιροί αυτοί πέρασαν, και ελπίζω να μην επιστρέψουν ποτέ και χωρίσουν και πάλι τον ελληνικό λαό!!!

Βέβαια υπάρχουν κάποια «φαντάσματα» που καπηλεύονται το μακρινό παρελθόν μας, και προσπαθούν και πάλι να φέρουν το μίσος και τη διχόνοια στη χώρα μας!!


quote:
Οι αντάρτικες ομάδες στον καιρό του Πολέμου είχαν μηδαμινή έως μηδενική ουσιαστική δράση και έγιναν πολλές φορές η αιτία αιματηρών αντιποίνων από τους κατακτητές, επειδή κάποιος ηλίθιος για παράδειγμα είχε τη φαεινή ιδέα να πυροβολήσει πισώπλατα το Γερμανό γιατρό, που ανέβαινε να κάνει την εβδομαδιαία επίσκεψή του σε κάποιο χωριό.

Τους καημένους τους κατακτητές!!!!
Αυτοί ήρθαν στη χώρα μας με σκοπό να μας βοηθήσουν και κοίτα να δεις πόσο «ηλίθιοι» γινόταν ορισμένες φορές οι Έλληνες!!!!

Ας σε κρίνουν όσοι σε διαβάζουν!!!!!


Edited by - Ψηλός on 01/09/2006 02:52:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 02:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
> η Ελληνικη θρησκευτικοφιλοσοφικη αντιληψη δεν συναδει με τον Εξουσιασμο - απαιτει Ελευθερια Σκεψης και Βουλησης. μια αυτοκρατορια, μια Ρωμη, ενας αυτοκρατορας, ενας θεος υπεραυτοκρατορας ομως πανε μαζι

Πάντως και χωρίς αυτοκράτορα, υπό των δωδεκαθεϊστικών ιερατείων η Ελευθερία Σκέψης είχε και τότε φοβερούς περιορισμούς - πολλοί έχασαν τη ζωή τους για βλασφημία.

Μπορεί να γελάμε σήμερα με το "Ελέω Θεού, σας γαμώμεν", και να συμφωνούμε, αλλά στη δωδεκαθεϊστική αρχαία Αγορά της Αθήνας όποιος έλεγε τέτοια, είχε την εκτέλεση σίγουρη.

Αυτό γιατί η προ-ορφική ελεύθερη θρησκευτικοφιλοσοφική αντίληψη διαβρώθηκε σταδιακά από τα ιερατεία.

Υποβιβάστηκε σε μαγεία και δεισιδαιμονία, με θεούς αργόσχολους, σεξομανείς και μεθύστακες, που ασχολιόταν με δολοπλοκίες όταν δεν προκαλούσαν πολέμους μεταξύ των ανθρώπων για να διασκεδάσουν την πλήξη τους.

Δόθηκε έτσι από το πρώτο πλήγμα στην Ελληνική Σκέψη, προετοιμάζοντας το έδαφος για την υποδοχή του χριστιανισμού από τους Έλληνες που λιμοκτονούσαν ηθικά και πνευματικά.


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 01/09/2006 03:35:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 03:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν λέω συμμοριτισμός αναφέρομαι στην αγγλική λέξη ganging, που εκτός από το οργανωμένο έγκλημα, τη λένε και για ομάδες / κλίκες που επιδιώκουν την επιβολή τους στους υπολοίπους και την υποταγή, με δόλο και ανήθικα μέσα.

Δεν χρειάζεται να είσαι κομμουνιστής για να τείνεις στις συμμορίες. Είναι γενικότερος τρόπος σκέψης και δράσης, δεν είναι πολιτική πεποίθηση.

Η θέση του topic είναι:

- Μερικοί από μας αγαπάμε την ελευθερία, την αλήθεια.

- Άλλοι προσπαθούν με ένα σωρό τρόπους, θεμιτούς και αθέμιτους, να υποτάξουν τους συμπολίτες τους. Να μην ακούγονται όλες οι απόψεις. Συμμορία, και σκοταδισμός.

- Οι θρήσκοι απεχθάνονται την ελευθερία και την αλήθεια, δεν θέλουν να ακούγονται όλες οι απόψεις.

Ένα πείραμα προς απόδειξη των ανωτέρω.

Ρίχνουμε τα posts του macedon λίγα-λίγα σε ένα ορθόδοξο forum. Αυτό το κάνουμε μυστικά, για να μη πάει ο samuel και το σφυρίξει στους διαχειριστές.

Πόσο άραγε θα ανεχθούν τις απόψεις του macedon ή του schwabe, σε ένα ορθόδοξο forum;


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 01/09/2006 03:12:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 05:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Τους καημένους τους κατακτητές!!!!
Αυτοί ήρθαν στη χώρα μας με σκοπό να μας βοηθήσουν και κοίτα να δεις πόσο «ηλίθιοι» γινόταν ορισμένες φορές οι Έλληνες!!!!

Τελικά είσαι πιο ανόητος απ'όσο νόμιζα.

Όταν σκοτώνεις κάποιον πισώπλατα, ο οποίος προσφέρει τις ιατρικές του υπηρεσίες σε Γερμανούς και Έλληνες, γνωρίζοντας ότι οι Γερμανοί θα κάψουν το χωριό και θα εκτελέσουν τους κατοίκους του, τι ουσιαστικό κέρδος έχεις;

Παρόμοια, το ολοκαύτωμα του Χορτιάτη, όπου εκτελέστηκαν 149 άτομα όλων των ηλικιών και κάηκε όλο το χωριό στις 2 Σεπτεμβρίου του 1944, προκλήθηκε από μια ομάδα του ΕΛΑΣ η οποία έστησε καρτέρι και σκότωσε το Γερμανό (και τον Έλληνα υπάλληλο του Δήμου) που συνόδευε την ομάδα που χλωρίωνε τη δεξαμενή με το νερό απ'όπου υδρεύονταν όλη η Θεσσαλονίκη. Δεν θα βρείς ούτε ένα κείμενο σχετικά με αυτήν την "αντιστασιακή ενέργεια" που να επαινεί τον Βάιο Ρικούδη, επικεφαλής της ομάδας του ΕΛΑΣ που χαρακτηρίζεται απ'όλους (ανεξαρτήτως πολιτικών πεποιθήσεων) σαν "ανίκανος" και "επιπόλαιος".

Η αντίσταση είναι ένα είδος πολέμου, που ονομάζεται "πόλεμος του ψύλλου". Περιγράφεται πολύ παραστατικά στο βιβλίο του Μάο Τσε Τουνγκ "Η Νέα Δημοκρατία". Εκεί λέει ο Μεγάλος Τιμονιέρης: "Ο εχθρός προχωρεί, εμείς υποχωρούμε. Ο εχθρός στρατοπεδεύει, εμείς παρενοχλούμε. Ο εχθρός κουράζεται, εμείς επιτιθέμεθα. Ο εχθρός υποχωρεί εμείς τον καταδιώκουμε".

Σε κάθε πολεμική ενέργεια γίνεται ισολογισμός της ζημιάς που θα προκληθεί στον εχθρό και των απωλειών που θα υποστεί ο επιτιθέμενος. Όταν το κόστος (κατά περίπτωση πολιτικό, οικονομικό, στρατιωτικό, κοινωνικό) είναι δυσανάλογα μεγάλο τότε η ενέργεια δεν έχει ουσιαστικό όφελος. Στην περίπτωση του Χορτιάτη, ο ΕΛΑΣ περιφρόνησε κυριολεκτικά τις ζωές ενός ολόκληρου χωριού (άποψη των ιστορικών είναι ότι δεν το σκέφτηκαν καν) για να σκοτώσει έναν Έλληνα κι ένα Γερμανό που χλωρίωναν το νερό. Η πράξη αυτή ήταν καθαρή ανοησία και επιπολαιότητα.

Σταματάω όμως την κουβέντα εδώ γιατί η συζήτηση μαζί σου ενέχει τον κίνδυνο να χαρακτηριστώ όμοιός σου, χώρια που πιστεύω ακράδαντα πως η "συζήτηση" μαζί σου περιγράφεται επαρκώς από το παρακάτω ρητό:

"Μην προσπαθείς να μάθεις το γουρούνι μουσική. Χάνεις το χρόνο σου, ενοχλείς και το γουρούνι..."


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 05:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως, καλά θα κάνει να σταματήσει αυτή η τέτοιας έντασης κόντρα εδώ!

Ψηλέ.
Όσο κι αν σε εξοργίζουν οι απόψεις του macedon, είναι οι απόψεις του και δεν έχεις δικαίωμα να τον "κράζεις" έτσι, εν μέσω μίας συζήτησης, στην οποία μάλιστα, εξ αρχής σχεδόν έχει αφαιθεί ενεργή με τον όρο να μη δημιουργηθούν αψιμαχίες μεταξύ των συνομιλητών.
Μου φαίνεται πως οι συστάσεις μας δεν συναντούνται από το βλέμμα σου, θα ήταν καλό όμως να τις λαμβάνεις υπόψην, όπως συνιστάται και σε κάθε άλλον συζητητή.
Μπορείς βεβαίως να διαφωνίσεις.
Καταλαβαίνεις ωστόσο, πως ο τρόπος που το κάνεις, αποτελεί στο παρόν θέμα το πρώτο βήμα για να αρχίσει ανταλλαγή κοσμητικών επιθέτων, όπως και έγινε με συνεχιστή της ταχτικής αυτής τον macedon , γεγονός που το λιγότερο δεν τον τιμάει και ιδιαίτερα εφόσον έχει πολλάκις δείξει ότι μπορεί να συζητήσει και χωρίς τη χρήση των επιθέτων αυτών!

Ηπιότερα λοιπόν, για να λήξει αυτή η κόντρα απόψεων, στις συστάσεις.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 06:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λυπάμαι ειλικρινά που άφησα τον εαυτό μου να παρασυρθεί στο επίπεδο "συζήτησης" του Ψηλού και να υιοθετήσω τους τρόπους του.

Ζητώ συγνώμη amalia, έχεις δίκιο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 09:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και δεν τοποθετούμε σε θέματα ουσιαστικά πολιτικού περιεχομένου και δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχουν σε ένα φόρουμ εσωτερισμού, ένιωσα την ανάγκη γιατί θίχτηκα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ από τις απόψεις του μέλους macedon να σημειώσω μόνο λίγα λόγια.

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Brie Boy
Η Μακρόνησος μόλις το ’47 άρχισε να γεμίζει κόσμο. Και δεν τους έστειλαν οι Γερμανοί εκεί.
--------------------------------------------------------------------------------


Ακόμη και οι αριστεροί δεν κάνουν λόγο για πολιτικούς κρατούμενους εκείνη την εποχή. Οι κρατούμενοι στη Μακρόνησο που αναφέρεις, ήταν για μένα ένοπλοι εγκληματίες του κοινού ποινικού δικαίου. Και η προσφορά τους δεν ήταν τίποτε παραπάνω από το να ρίξουν νερό στο μύλο της αντιδραστικής δεξιάς με όσα έφερε αργότερα η κατάσταση αυτή (από την πολιτική της υποτέλειας στους Αμερικανούς μέχρι τη χούντα του Παπαδόπουλου).



Επειδή το 1947 είναι πολύ κοντά χρονικά και επειδή ζουν ακόμα άνθρωποι ανάμεσα μας που είδαν, άκουσαν, αφουγκράστηκαν αυτήν την εποχή έστω και σαν παιδιά θα παρακαλούσα κάποιους να είναι πιο προσεκτικοί όταν αναφέρονται σε καταστάσεις που δεν έχει καταγράψει ακόμα η ιστορία και σε ανθρώπους που στιγμάτισαν ή θυσίασαν τη ζωή τους για ένα σκοπό μέσα σε συνθήκες τρομερής βίας, πολέμου και εξαθλίωσης.

Μέσα σε αυτές τις συνθήκες σίγουρα έγιναν λάθη πολύ σοβαρά, έως και τραγικά και κατά τη διάρκεια της δράσης του ΕΑΜ-ΕΛΑΣ και κατά τον εμφύλιο που επακολούθησε. Αυτό δεν σημαίνει ότι μπορεί κάποιος τόσο απλά να μηδενίζει τη δράση και την αγνή πρόθεση τόσων αγωνιστών για την ενδεχόμενη επιπολαιότητα κάποιων.

Η έκφραση της άποψης μας για αυτά τα γεγονότα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΨΗ ΕΠΙ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ αλλά επί καταστάσεων οι οποίες έγκειται ακόμα σε πολιτικές αντιπαραθέσεις.

ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΜΕΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΕΙ : «ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΣΟΥ ΗΤΑΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ».

Πάντως στη Μακρόνησο αυτήν την εποχή φιλοξενήθηκε συγγενικό μου πρόσωπο που δεν ήταν «κοινός εγκληματίας» αλλά αγνός και ανιδιοτελής αγωνιστής, πολιτικός κρατούμενος.

Δηλώνω απερίφραστα ότι εάν συνεχιστεί αυτή η χυδαιολόγηση (που βαπτίζεται διαφορετική άποψη) τότε η παραπέρα στάση μου για λόγους προσωπικής αξιοπρέπειας ΔΕΝ θα ΔΕΣΜΕΥΕΤΑΙ από τους κανόνες του φόρουμ.

Θα ήθελα να δώσω τα συγχαρητήρια μου στο μέλος samuel1974 για το μήνυμα του στην προηγούμενη σελίδα 31/08/2006, 13:30:11.


**Αλήθεια πως ένα θέμα με τίτλο «ΣΧΕΣΗ ΧΟΥΝΤΑΣ-ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ: Γουστάρει αυταρχισμό το χριστεπώνυμο πλήθος», μετατράπηκε σε «ο κάθε κακομοίρης ας πει τη γνώμη του για το ΕΑΜ-ΕΛΑΣ»?????????


Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 11:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα σχόλιο μόνο:

quote:
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Η έκφραση της άποψης μας για αυτά τα γεγονότα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΨΗ ΕΠΙ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ αλλά επί καταστάσεων οι οποίες έγκειται ακόμα σε πολιτικές αντιπαραθέσεις.

Θεωρώ ανόητο να παραθέσω προσωπικές μαρτυρίες ανθρώπων από το οικογενειακό ή ευρύτερο περιβάλλον μου σχετικά με την εποχή εκείνη. Παραμένω στα ιστορικά γεγονότα τα οποία ευχαρίστως να συζητήσω και να ακούσω τις απόψεις σας, εφόσον σταματήσετε να χυδαιολογείτε.

Η ιστορία, ακόμη και η πολιτική, αποτελεί προϊόν μελέτης και κριτικής και κανείς δεν μένει στο απυρόβλητο επειδή είναι παππούς του ενός ή μπατζανάκης του άλλου.

Σεβόμενος πάντως την παρέμβαση των συντονιστών, δε σκοπεύω να δώσω συνέχεια στις όποιες ύβρεις, αφήνοντας τη δουλειά αυτή στα καθ'ύλην αρμόδια πρόσωπα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 12:01:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon,
αν τα είχες βράσεις τα βιβλία σου και είχες πιει το ζουμί τους, λιγότερο κακό θα σου είχαν κάνει!!!!


Αγαπητή Αμαλία,
θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν σε έβλεπα να είσαι τόσο συνεπής και ακριβοδίκαιη στις "επιπλήξεις σου" όταν κάποιοι φωστήρες του φόρουμ προσβάλλουν, επανειλημμένα, με τις χυδαιότητές τους "νεκρούς και ζωντανούς"!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 12:01:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θεωρώ ανόητο να παραθέσω προσωπικές μαρτυρίες ανθρώπων από το οικογενειακό ή ευρύτερο περιβάλλον μου σχετικά με την εποχή εκείνη. Παραμένω στα ιστορικά γεγονότα τα οποία ευχαρίστως να συζητήσω και να ακούσω τις απόψεις σας, εφόσον σταματήσετε να χυδαιολογείτε.

Η ιστορία, ακόμη και η πολιτική, αποτελεί προϊόν μελέτης και κριτικής και κανείς δεν μένει στο απυρόβλητο επειδή είναι παππούς του ενός ή μπατζανάκης του άλλου.

Σεβόμενος πάντως την παρέμβαση των συντονιστών, δε σκοπεύω να δώσω συνέχεια στις όποιες ύβρεις, αφήνοντας τη δουλειά αυτή στα καθ'ύλην αρμόδια πρόσωπα.



Αυτός που έβρισε και χυδαιολόγησε είσαι εσύ. Εγώ γράφω εδώ πρώτη φορά χωρίς "κοκκινάδια" στα μυνήματα μου και εξέθεσα ειλικρινά τα συναισθήματα μου.

Η ιστορία γράφεται από τους ανθρώπους που έζησαν τα γεγονότα και όχι από αμφιλεγόμενους ιστορικούς και μετέπειτα υπερόπτες "μελετητές".


Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 01/09/2006 12:03:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 13:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η σχέση της εκκλησίας με τη χούντα των συνταγματαρχών κυμαίνονταν από την ανοχή ("Δεν ξέρω τι έγινε εκείνη την εποχή γιατί διάβαζα", Αρχ. Χριστόδουλος), την συμπόρευση ("Οι αγώνες ημών υπήρξαν μακροί, σταθεροί και πιστοί. Εδικαιώθημεν! Ηλθεν η Επανάστασης της 21ης Απριλίου 1967, ως από μηχανής Θεός. Επεζητούμεν μίαν τοιαύτην μεταβολήν. Ηπλωσεν ο Θεός την χείρα του. Εφθασεν αληθώς Σωτήρ εις την κατάλληλον στιγμήν" Μητροπολίτης Κυθήρων Μελέτιος) μέχρι και τη λατρεία (ο Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης παρομοίαζε τη γυναίκα του δικτάτορα με την Παναγία και την προσφωνούσε ανάλογα).

O σημερινός αρχιεπίσκοπος των Ορθοδόξων, ο οποίος δεν πήρε χαμπάρι τι έγινε την εποχή εκείνη γιατί "διάβαζε", αρθρογραφούσε στον "Ελεύθερο Κόσμο", τη γνωστή χουντοφυλλάδα του Κωνσταντόπουλου. Ταυτόχρονα ήταν μέλος της παρα-εκκλησιαστικής οργάνωσης "ΖΩΗ" της οποίας στέλεχος ήταν ο πρωθιερέας του παλατιού και κατόπιν Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος. Μέσα στην οργάνωση "ΖΩΗ" ενυπήρχαν οι "Χριστιανικές Μαθητικές Ομάδες" τα μέλη των οποίων ορκίζονταν κάθε βράδυ να δώσουν "τον αγώνα της χριστιανικής Ελλάδας κατά του άθεου κομμουνισμού".

Μια σημαντική απόδειξη των σχέσεων της επίσημης εκκλησίας ήταν η απαλλαγή από την καταβολή τέλους χαρτοσήμου στις διάφορες συναλλαγές τους. Τρείς "οργανισμοί" είχαν εξαιρεθεί από την καταβολή τέλους χαρτοσήμου από τη χούντα: Η πρεσβεία των Η.Π.Α., τα ανάκτορα και η θρησκευτική οργάνωση "ΖΩΗ".

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 14:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι πράγματι αληθινή η σχέση κάποιων ιεραρχών και γενικότερα μεγάλου μέρους του κλήρου με τη χούντα (κάποια παραδείγματα ανέφερε παραπάνω ο macedon).

Κατά τη γνώμη μου αυτό ξεκινά από ένα πνεύμα στυγνού αντικομουνισμού που κυριάρχησε στην Ελλάδα μετά τον εμφύλιο πόλεμο.

Από τη μια οι αντιδραστικοί και ακροδεξιοί κύκλοι χρησιμοποίησαν τον «κομμουνιστικό κίνδυνο» για να πετύχουν τις πολιτικές τους επιδιώξεις και από την άλλη η ηγεσία της Εκκλησίας θεώρησε «θεάρεστο» έργο να τους στηρίξει γιατί παραμόνευε ο κίνδυνος της αθεΐας.

Αυτός ήταν ο λόγος, στην πιο αγνή μορφή του γιατί πολλοί ίσως να φοβήθηκαν την άρση των προνομίων τους. Άλλωστε οι περιπτώσεις που αρχιερείς (Μητροπ. Αττικής, π. Πατρ. Ειρηναίος) αλλά και «ιερείς» (Γιοσάκης) αγάπησαν πολύ το χρήμα και την εξουσία και ξέχασαν το Χριστό (αν τον είχαν θυμηθεί ποτέ) δυστυχώς δεν είναι λίγες αλλά ούτε και αμελητέες.

Σε πάρα πολλές περιπτώσεις οι Ιεράρχες της ορθοδοξίας βλέπουν τον επίγειο ρόλο της Εκκλησίας(σύστημα) με μεγαλύτερο βάρος από τον πνευματικό ρόλο της. Έτσι κατακρεουργούν τη μεγάλη εσωτερική δυναμική της ορθοδοξίας το πνεύμα της θυσίας και της αγάπης προς τον συνάνθρωπο, "προασπίζοντας την" (την Εκκλησία) απέναντι στους άθεους, συμμαχώντας για αυτό με τους φασίστες. Τι αποθέωση της μικρότητας, της μικροψυχίας αλλά και της ανοησίας.

Έτσι έδωσαν το δικαίωμα και στους κάθε λογής φασίστες να χρησιμοποιήσουν την Εκκλησία εκμεταλλευόμενοι το ευαίσθητο θρησκευτικό συναίσθημα του λαού μας για να πετύχουν τους σκοπούς τους.

Το «Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών» δεν δήλωνε την «αγάπη» της Χούντας για τον Χριστιανισμό αλλά ήταν σύνθημα απέναντι στο «Ελλάς άθεων κομμουνιστών».

Η ηγεσία της Εκκλησίας στάθηκε ανίκανη να την προστατεύσει από το να γίνει παίγνιο σε πολιτικά παιγνίδια εξουσίας, συμφερόντων και βίας που καμιά σχέση μαζί της δεν έχουν. Στάθηκε ανίκανη να προβάλει το πνευματικό μεγαλείο της πίστης στο Χριστό κρατώντας ίσες αποστάσεις και αγαπώντας ΜΕ ΤΡΕΛΑ ΚΑΙ ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ τον άνθρωπο είτε αυτός θα συνέχιζε να της παρέχει είτε και θα τις αφαιρούσε τα προνόμία. Ακόμα και αν την καταδίωκε.
Αυτός είναι ο δρόμος του Χριστού στενός και δύσκολος. Όταν θέλησαν να τον κάνουν βασιλιά πήρε τα βουνά. Εσείς κύριοι γιατί συνεργάζεστε με τους βασιλιάδες?????

Γιατί η Εκκλησία του Χριστού δεν είναι κανένα σύστημα ή κτίσμα χωρίς το ΠΝΕΥΜΑ του Χριστού. Όταν ο Χριστός σταυρώθηκε δεν σκέφτηκε για ποιόν σταυρώνεται, αν είναι άθεος, κομμουνιστής, κακός ή καλός χριστιανός. Εάν το σκεφτόταν μάλλον θα κατέβαινε από το σταυρό.........

Δυστυχώς ακόμα και σήμερα η ιεραρχία ακολουθεί τον ίδιο δρόμο. Η δήλωση Χριστόδουλου για τους οπαδούς του ΛΑΟΣ «είναι καλοί χριστιανοί» το αποδεικνύει.

Εσείς κύριε Χριστόδουλε είσαστε καλός χριστιανός??? Ποιός τέλος πάντων είναι ο καλός Χριστιανός????????

Η ορθόδοξη Λατρεία και τα μυστήρια της είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ και το ΦΩΣ του θεού σε αυτό το κόσμο.
Η αναξιότητα και πολλές φορές ποταπότητα των όσων ιεραρχών και λειτουργών της θα είναι για όλους μας συνεχές παράδειγμα της ανθρώπινης ατέλειας και κατάντιας για να οδηγεί τον καθένα μας με περισσότερο κουράγιο στο Πνεύμα του Χριστού......

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 01/09/2006 14:53:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 16:23:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΘΕΜΑ !!!!

Ο τίτλος του σε παραπέμπει στο ότι Εκκλησία και Χούντα ήτανε κολλητάρια !!!

Η αντιπαράθεση αποκαλύπτει τους υποστηρικτές της ορθοδοξίας ένθερμους αριστερούς !!! Τι άλλο θα δούνε τα μάτια μας....

Ειλικρινά εξεπλάγην με τις τοποθετήσεις τους Samuel1974 και του Ψηλού, από την άλλη όμως δεν καταλαβαίνω προς τα που πάει αυτή η συζήτηση....

Για να κάνω κι εγώ το πολιτικό μου σχόλιο, αντίσταση κάνανε και οι δεξιοί και η Ήπειρος χρωστάει τα μέγιστα στον Ναπολέων Ζέρβα και την ΕΔΕΣ. Και αν υποφέρανε κουμουνιστές στην Μακεδονία, υποφέρανε και δεξιοί στην Ήπειρο, διαβάστε και λίγο την άλλη την μεριά (πχ την ΕΛΕΝΗ του Γκατζογιάννη) και μάθετε λίγο και για το παιδομάζωμα της περιοχής.

Αίσχη γίνανε και από τις δύο μεριές. Νικήσανε οι δεξιοί και την πληρώσαν οι αριστεροί. Άμα νικούσανε οι κουμουνιστές δεν θα υπήρχε Μακρόνησος, αλλά θα στέλνανε κόσμο και κοσμάκη στην Σιβηρία. Και θα βγαίνανε τώρα οι δεξιοί να φωνάζουνε για τα δεινά, εκμεταλευόμενοι την πτώση του ελληνικού κουμουνιστικού καθεστώτος - όπως γίνεται σε όλη την ανατολική ευρώπη.

Ας σταματήσει επιτέλους αυτή η κλάψα για τους φασίστες δεξιούς και ας ασχοληθούμε επιτέλους με την χώρα μας και να μην είναι μόνο ο αθλητισμός μας αυτός που μας κάνει υπερήφανους.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 16:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά φίλε Gentleman, τί σκεφτόσουνα όταν άνοιξες αυτό το θέμα ? Βλέπω πως προσπαθείς σιγά-σιγά να το οδηγήσεις κάπου, αλλά φοβάμαι πως θα κλειδωθεί σύντομα γιατί θα καταλήξει σε πολιτική αντιπαράθεση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Guantanamera
Μέλος 1ης Βαθμίδας


83 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 18:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Guantanamera  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαφώς και θα καταλήξει σε πολιτική αντιπαράθεση όταν γράφονται ανατριχιαστικές απόψεις του τύπου:


quote:
Οι αντάρτικες ομάδες στον καιρό του Πολέμου είχαν μηδαμινή έως μηδενική ουσιαστική δράση και έγιναν πολλές φορές η αιτία αιματηρών αντιποίνων από τους κατακτητές, επειδή κάποιος ηλίθιος για παράδειγμα είχε τη φαεινή ιδέα να πυροβολήσει πισώπλατα το Γερμανό γιατρό, που ανέβαινε να κάνει την εβδομαδιαία επίσκεψή του σε κάποιο χωριό.

Ίσως η καλύτερη οπτική γωνία της ιστορίας δίνεται από απλούστατα λαογραφικά βιβλία αγνών λαϊκών ανθρώπων που έζησαν κανονικά τους χαλεπούς εκείνους καιρούς της γερμανικής κατοχής. Τότε θα δούμε όλοι το άθλιο πρόσωπο του κατακτητή.

Αλλα ίσως πάλι ορισμένοι να θεωρούν ότι ο κόσμος μας θα ήταν καλύτερος σήμερα αν είχαμε αφήσει τους Ναζί να κάνουν τη δουλειά τους.

Όσον αφορά τη σχέση εκκλησίας και εξουσίας ανά τους αιώνες, αυτή είναι όντως μια σκοτεινή υπόθεση.

Όμως καλό είναι να αποφεύγονται οι γενικεύσεις και οι αφορισμοί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 18:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Guantanamera
Αλλά ίσως πάλι ορισμένοι να θεωρούν ότι ο κόσμος μας θα ήταν καλύτερος σήμερα αν είχαμε αφήσει τους Ναζί να κάνουν τη δουλειά τους.

Και δεν είναι λίγοι, δυστυχώς, αυτοί που υποστηρίζουν κάτι τέτοιο φίλε Guantanamera.
Και, δυστυχώς και πάλι, πολλοί από αυτούς, είναι οι ίδιοι που παριστάνουν τους "νταβατζήδες" και τους "προστάτες" της πολιτιστικής μας παράδοσης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 21:29:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητή Αμαλία,
θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν σε έβλεπα να είσαι τόσο συνεπής και ακριβοδίκαιη στις "επιπλήξεις σου" όταν κάποιοι φωστήρες του φόρουμ προσβάλλουν, επανειλημμένα, με τις χυδαιότητές τους "νεκρούς και ζωντανούς"!!!!!

Ψηλέ, μη με κάνεις να πιστέψω πως βλέπεις μόνο αυτό που θέλεις να βλέπεις...
Η παρατήρησή μου ήταν σαφής σχετικά με τον τρόπο που υψώνεις τους τόνους και διαφωνείς και ανάλογη παρατήρηση έγινε και στον macedon για το γεγονός ότι αφέθηκε να παρασυρθεί από το κλίμα αυτό.
Εφόσον διαφωνείς με τις απόψεις του, μπορείς να εκφράσεις την αντίθεσή σου πολιτισμένα κι όχι σαν σε φανατική λογομαχία στο καφενείο του χωριού! Ναι, η θέση που έλαβε ο macedon στο συγκεκριμένο ζήτημα, είναι λογικό να προξένησε τη δυσαρέσκειά σου. Κατέθεσε λοιπόν με ηρεμία τα επιχειρήματα και τα στοιχεία σου και ανέτρεψέ την, εφόσον διαφωνείς.

Ειλικρινά πάντως, κάποιες φορές με κάνεις να αναρρωτιέμαι: αυτό που θέλεις πραγματικά είναι να διαφωνίσεις, ή να γίνει ένα θέμα μπουρλότο;
Θα προτιμούσα ως απάντησή σου την απόδειξη για το αντίθετο...


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nik67
Μέλος 2ης Βαθμίδας


214 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 22:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nik67  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΕΛΙΚΑ ΓΥΣΤΑΡΕΙ ΦΑΣΙΣΜΟ ΤΟ ΧΡΗΣΤΕΠΩΝΥΜΟ ΠΛΗΘΟΣ?
ΜΠΑ!!!!!!!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nik67
Μέλος 2ης Βαθμίδας


214 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 22:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nik67  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://imageshack.usIMGhttp://img468.imageshack.us/img468/7767/dosilog2ei8.jpg/IMG/URL" border=0>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nik67
Μέλος 2ης Βαθμίδας


214 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 22:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nik67  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://imageshack.usIMGhttp://img468.imageshack.us/img468/3953/koukoulaer1.jpg/IMG/URL" border=0>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mature
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 00:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mature  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Α μπα; Και για να ξέρουμε και τι λέμε, τι ακριβώς ήταν ο Μεταξάς δηλαδή;

Άνοιξε κανένα βιβλίο καλή μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nik67
Μέλος 2ης Βαθμίδας


214 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 00:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nik67  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TEΛΙΚΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΛΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΑΓΝΟΟΥΣΑΝ ΤΗΝ ΠΡΟΓΕΝΕΣΤΕΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΛΥΠΗ ΜΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΩ ΟΤΙ ΑΓΝΟΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΧΡΟΝΗ
Ο ΣΑΜΟΥΕΛ ΛΕΕΙ
Όταν ένας στρατός χάνει τον πόλεμο, παραδίδει τα όπλα στον νικητή στρατό, και τώρα έρχομαι σε αυτό που με ρώτησε ο Brie Boy. O γερμανικός στρατός λοιπόν, εφόσον η Γερμανία έχασε τον πόλεμο, αναγνώρισε σαν αντίπαλο κια ταυτόχρονα νικητή στρατό, όχι τους δεξιούς καπεταναίους, γιατί τους περισσοτέρους τους είχανε στο πλευρό τους, αλλά τις ένοπλες δυνάμεις του ΕΑΜ ΕΛΛΑΣ, για αυτό και όπως κάνει κάθε ηττημένος στρατός, εδώ και χιλιάδες χρόνια, παραδώθηκανε στον μοναδικό τους αντίπαλο, που τους έκανε το βίο αβίωτο και που υπήρχε εκείνη τη στιγμη στην Ελλάδα, στο ΕΑΜ ΕΛΛΑΣ. Για αυτό και τους παραδώσανε και τα όπλα, αυτό το έχω ακούσει απο ζωντανό μάρτυρα εκείνης της εποχής.
ΕΔΩ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΟ[URL=http://img230.imageshack.us/my.php?image=new1xc8.jpg][/URL] ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΟ
Ε.Λ.Α.Σ. (Ο.Μ.Μ.) και Γερμανικής Ανωτάτης
Στρατιωτικής Διοικήσεως Μακεδονίας-Αιγαίου.
ΚΑΙ ΕΔΩ
ΤΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ[URL=http://img84.imageshack.us/my.php?image=symfonoat1.jpg][/URL]
ΛΕΕΙ ΣΤΟΝ ΜΑΚΕΔΟΝΑΕίσαι απο Μακεδονία; Θα είσαι μάλλον, γιατί το νικ σου αυτό δείχνει. Κι εγώ απο Μακεδονία είμαι. Στο χωριό μου είχαμε ένοπλες ομάδες και απο τις δύο παρατάξεις. Αν θέλεις σου λέω και τα ονόματα των καπετανέων. Ο αριστερός καπετάνιος πολεμούσε εναντίον του δεξιού. Ξέρεις τι έγινε με τον δεξιό;; Καταδικάστηκε σαν δοσίλογος, γιατί έφυγε πριν αποχωρήσουνε οι γερμανοί, μαζί με τους Γερμανούς. Και στην πλειονότητα τους οι δεξιοί καπεταναίοι συνεργαζότανε με τον Γερμανό κατακτητή. Οι Γερμανοί συνεργαζότανε και με τους Βούλγαρους και στην κεντρική και ανατολική Μακεδονία, οι αντάρτες του ΕΛΛΑΣ πολεμούσανε ενατίον Βουλγάρων και Γερμανών ακόμα και εναντίον δεξιών, που συνεργαζότανε με αυτούς τους δύο κατακτητές.
ΓΙΑ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ 6 ΑΝΙΣΤΟΡΗΤΕ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΣΤΑ COPY PASTE ΤΟΥ ΑΠΟΛΟΓΗΤΗ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΤΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΣΟΥ ΕΡΕΥΝΑ

ΡΩΤΗΣΑ ΠΟΣΟΙ ΗΤΑΝ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ 41-44
ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ Kircher ΑΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΟΣ.
ΕΔΩ [URL=http://img371.imageshack.us/my.php?image=germanikes3zp7.jpg][/URL]
ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΕΠΙΣΗΜΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΤΟΥ 1985 ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ
ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ(ΣΕΛ,3 ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ) ΠΟΥ ΟΡΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ ΓΕΡΜΑΝΩΝ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΙΑΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΣΤΟΝ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ 376
ΝΕΚΡΩΝ
ΕΑΝ ΥΠΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ 500000 ΠΟΥ ΣΥΝΤΑΞΗΔΙΟΤΗΘΗΚΑΝ ΕΠΙ ΠΑΣΟΚ ΣΥΝ ΑΛΛΟΥΣ ΤΟΣΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΘΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ,ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 100000 (ΑΝΤΙΣΤΑΣΙΑΚΟΥΣ) ΓΙΑ 376 ΝΕΚΡΩΝ ΓΕΡΜΑΝΩΝ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mature
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 00:51:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mature  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η χούντα για να μπορέσει να εδραιωθεί και να σταθεροποιηθεί χρειαζόταν την κοινή αποδοχή, έτσι τι καλύτερο είχε να κάνει από το μιλάει για χριστιανισμό σε ένα λαο που στη συντριπτική πλειοψηφία του ήταν χριστιανικός;

Αν ήταν μουσουλμάνοι θα μιλούσαν για Αλλάχ, αν ήταν ειδωλολάτρες θα μιλούσαν για Μίθρα…

Η εκκλησία τι καλύτερο είχε να κάνει από το να αποδεχθεί το καινούργιο status quo αφού έτσι διαφύλαττε τα ουκ ολίγα προνόμιά της;

Τώρα αν πιάσουμε το τι έκανε ο πολιτικός κόσμος θα ξύσουμε πληγές …
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 02:13:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
> Η αντιπαράθεση αποκαλύπτει τους υποστηρικτές της ορθοδοξίας ένθερμους αριστερούς !!! Τι άλλο θα δούνε τα μάτια μας...

KERRY, μέμνησο απιστείν. Ορθόδοξος και "αριστερός"... Άλλα κόλπα. Η πλάκα είναι ότι και οι αριστεροί αντάρτες ονειρεύονταν ένα ολοκληρωτικό καθεστώς. Ένα καθεστώς που αυταρχικά κι αυτό θα έλεγε τα δικά του "αποφασίζομεν και διατάσσομεν" και θα έστελνε αντιφρονούντες και αντιμιλούντες στις φυλακές και στα βασανιστήρια, ομοίως με τους φασίστες της χούντας. Μία απ' τα ίδια.

> Τελικά φίλε Gentleman, τί σκεφτόσουνα όταν άνοιξες αυτό το θέμα ? Βλέπω πως προσπαθείς σιγά-σιγά να το οδηγήσεις κάπου.

Είπα να αναδείξω άλλη μια σκοτεινή πλευρά της ορθοδοξίας, μια δυσωδία που δυστυχώς δεν περιορίζεται στα ιερατεία αλλά αγγίζει υπέρ του δέοντος και το θρησκευόμενο πλήθος.

Ας αναζητήσουμε τα βαθύτερα αίτια για αυτό το φαινόμενο του αυταρχισμού και της υποστήριξής του, ευτυχώς όχι από όλους τους θρήσκους. Ξεκολλάτε από τον ΕΑΜ-ΕΛΛΑΣ.

Στη σχέση ιερατείων και πολιτικής εξουσίας μέσα στους αιώνες, εκεί είναι το ζουμί.

Όταν αρχίζεις και συνειδητοποιείς τα κοινά ανάμεσα σε τελείως διαφορετικών θρησκειών ιερατεία και την πολιτική ισχύ τους, καταλαβαίνεις στην πραγματικότητα τι πάει να πει θρησκεία στους ιστορικούς χρόνους: σύστημα ψυχικού καταναγκασμού και τρομοκράτησης.


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 02/09/2006 02:57:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 02:33:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που 'σαι nik. Εκεί που λέει "Direct link to image" παίρνε τη διεύθυνση, όχι εκεί που λέει forum ή ότι άλλο λέει στις άλλες επιλογές. Γιατί δεν είναι συμβατά τα forum που υποστηρίζονται με το esoterica.

Και τσοντάρεις ένα [...img] στην αρχή κι ένα [.../img] στο τέλος, κι είσαι άψογος. Χωρίς τα ... εννοείται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 02:58:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:

> Τελικά φίλε Gentleman, τί σκεφτόσουνα όταν άνοιξες αυτό το θέμα ? Βλέπω πως προσπαθείς σιγά-σιγά να το οδηγήσεις κάπου.


Είπα να αναδείξω άλλη μια σκοτεινή πλευρά της ορθοδοξίας, μια δυσωδία που δυστυχώς δεν περιορίζεται στα ιερατεία αλλά αγγίζει υπέρ του δέοντος και το θρησκευόμενο πλήθος.
gentleman



Κοίτα να δεις που φλομώσαμε από "αυτόκλητους σωτήρες" και δεν το πήραμε χαμπάρι!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy