ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ανεξηγητες εμπειριες στην Πεντελη - 2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 01:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πιο εύκολος τρόπος. τραβάς φωτογραφία κάποιον την ώρα που φτερνίζεται. εκεί να δεις orbs.

quote:
Ας πούμε αυτά τα ακτινωτά δεν είναι λίγο ξεχωριστά;

βασικά αυτά είναι οπου μου φαίνονται τα λιγότερο περίεργα. γιατί;

πέρσυ στην κρήτη, θέλησα να βγάλω μια φωτογραφία κοντά στη θάλασσα. εκείνη τη στιγμή που η [ψηφηιακή] μηχανή με φωτογράφιζε, έσκασε ένα κύμα στα βράχια πίσω μου, και ο φωτογραφία κατακλείστηκε από "ακτινοτά orbs". δε λέω ότι πρόκειται για την ίδια περίπτωση, αλλά το συγκεκριμένο είδος orb, είναι εύκολο να εμφανηστεί από φυσικούς παράγοντες.

χωρίς φυσικά να θέλω να ισοπεδώσω τις πιθανότητες να είναι orbs αυτά στις φωτογραφίες του mr. john.
μη φύγει και αυτό το τόπικ από την πορεία του.
μια διευκρίνηση. όταν τραβήχθηκαν οι εν λόγω φωτογραφίες johnnie, υπήρχε υγρασία στην περιοχή;
έχετε κάνει κάποιες αναφορές πιο πάνω [ίσως κάποιες μου διέφυγαν κιόλλας αλλά θέλω να είμαι σίγουρος.]
______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...

Edited by - crucifire on 28/01/2007 01:33:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 04:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υπαρχει ενα απλο πειραμα σχετικα με τα orbs.
Σε να χωρο με λιγο φωτισμο τιναζει καποιος ενα σκονισμενο π.χ χαλι και ο αλλος φοτογραφιζει αυτην τη κινηση.Στην φοτογραφια θα εμφανιστουν πολλα orbs...

Πιστευω,αυτο να βοηθησει στην <<αποκωδικοποιηση>> των orbs...


ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ.

ΜΕ ΧΑΛΙΑ , ΜΕ ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΣΚΟΝΗ.

ΜΕ ΛΙΓΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΩΣ.

ΜΕ ΠΟΛΛΗ ΥΓΡΑΣΙΑ ΜΕ ΛΙΓΟ ΥΓΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΣΚΟΝΗ ΤΑΥΤΟΧΤΟΝΑ.

ΤΖΙΦΟΣ ΚΑΝΕΝΑ ORB.


Edited by - ellovos on 28/01/2007 04:50:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 04:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΚΑΙ ΕΔΩ ΧΑΜΟΣ.

ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΚΚΛΗΣΑΚΙ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 05:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΕΔΩ ΤΙΝΑΖΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΑ ΜΕ ΣΚΟΝΗ, ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΗΜΕΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΩΤΟ.

ΤΤΖΙΦΟΣ, ΟΥΤΕ Η ΣΚΟΝΗ ΔΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙΚΑΛΑ ΚΑΛΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mikeclio
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 07:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mikeclio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αμφισβητιση πολλες φορες ειναι καλη.Αλλα καλο ειναι συνηθως να βουταμε τη γλωσσα στο μυαλο πριν αρχισουμε να λεμε οτιδηποτε.Και για τους φιλους που αναφερθηκαν στο φτερνισμα,τους προκαλω να κανουν το πειραμα.Δεν θα παρει περισσοτερο απο 1 λεπτο...
Και εχω και μια ερωτηση.Εχει παει κανεις στο σπηλαιο του διστομου που αναφερει στην κοιλη γη ο γιαννοπουλος?

noΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 17:01:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εγώ βρε παιδιά το κάνα το πείραμα με σκονισμένη πετσέτα, με το φτάρνισμα, στην παραλία, αλλά τζίφος, τίποτα, ούτε για δείγμα...



Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 17:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βασικά το "πείραμα" με το φτέρνισμα, το έθεσα με μία ειρωνική χροιά, αφού ο σκοπός του τόπικ δεν είναι η εύρεση τρόπον δημιουργίας τεχνητών orbs. αν και το συμβάν μου έχει τύχει, όταν ένας φίλος που φωτογράφιζα με το κινητό μου, φτερνήστηκε την ώρα που άναβε το φλας.
λέτε να ήταν orbs

quote:
Αλλα καλο ειναι συνηθως να βουταμε τη γλωσσα στο μυαλο πριν αρχισουμε να λεμε οτιδηποτε.

επαυξάνω

για άλλη μια φορά johnnie, δεν έχω σκοπό να εξευτελήσω το τόπικ. το θέμα με ενδιαφέρει πάρα πολύ.

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 17:58:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο λόγος;
Αν επιτρέπετε... για να μάθουμε και μεις.


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 17:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βρε καλως τα παιδια!

το να βγαζει καποιος φωτο με βρωμικο φακο ειναι οντως ανεξηγητο!

η μηπως οχι?

βεβαια καποιος αλλος θα ελεγε πως παιζουν εκτος των αλλων ρολο και τα συγκεκριμενα τεχνικα χαρακτηριστικα της φωτο. μηχανηςκαι του φλας αλλα εδω μαλλον μπαινουμε σε terra incognita για ορισμενους

δεν συμφερει κιολας!

hasta la vista...

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRODO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 18:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRODO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

βρε καλως τα παιδια!

το να βγαζει καποιος φωτο με βρωμικο φακο ειναι οντως ανεξηγητο!

η μηπως οχι?

βεβαια καποιος αλλος θα ελεγε πως παιζουν εκτος των αλλων ρολο και τα συγκεκριμενα τεχνικα χαρακτηριστικα της φωτο. μηχανηςκαι του φλας αλλα εδω μαλλον μπαινουμε σε terra incognita για ορισμενους

δεν συμφερει κιολας!



Λαθος,διοτι πως γινεται με ενα βρωμικο φακο να βγαλουμε δυο φοτογραφιες με διαφορά μερικων δευτερολεπτων και στην μια να βγουν orbs ,ενω στην αλλη οχι?

www.meokorpopi.forumup.gr
γνωθι σ΄αυτον Ε μηδεν αγανΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 03:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπαρχει ενα απλο πειραμα σχετικα με τα orbs.
Σε να χωρο με λιγο φωτισμο τιναζει καποιος ενα σκονισμενο π.χ χαλι και ο αλλος φοτογραφιζει αυτην τη κινηση.Στην φοτογραφια θα εμφανιστουν πολλα orbs...

Πιστευω,αυτο να βοηθησει στην <<αποκωδικοποιηση>> των orbs...


Φίλε frodo έχουμε κάνει άπειρα πειράματα με σκόνες, αμμο, υδρατμούς, κουνούπια,σκνίπες κτλ.

Δεν εμφανίζεται ούτε ένα.

quote:
βρε καλως τα παιδια!

το να βγαζει καποιος φωτο με βρωμικο φακο ειναι οντως ανεξηγητο!

η μηπως οχι?

βεβαια καποιος αλλος θα ελεγε πως παιζουν εκτος των αλλων ρολο και τα συγκεκριμενα τεχνικα χαρακτηριστικα της φωτο. μηχανηςκαι του φλας αλλα εδω μαλλον μπαινουμε σε terra incognita για ορισμενους

δεν συμφερει κιολας!

hasta la vista...


Στην περιπτωσή σου θα κοίταζα λοιπόν την φωτογραφία στο τούνελ.
που έβαλα παραπάνω.

Θες να μάθεις την αλήθεια; Την πραγματική αλήθεια του περιστατικού;

Τα είδε απο πάνω της να αιωρούνται.

Ναι μιλάω για την κοπέλα στη φωτογραφία.

Μάλιστα την ώρα που πόζαρε προς τον φακό, ξαφνικά γυρισε και κοιταξε επάνω ενώ εγώ την τραβούσα φωτό.

Πριν ακόμα δώ τι τράβηξα της έβαλα τις φωνές που χάλασε την στάση.

Η απάντησή της ήταν συγκλονιστική. Ενιωσε κάποια ιπταμενα αντικείμενα να αιωρούνται πανω απο το κεφάλι της και μάλιστα ένα να την πλησιάζει απειλιτικά.

Παρόλο που ένιωσε φόβο δεν έφυγε μένοντας να δει την εξέλιξη της προσέγγισης (βλέπεις φίλε μου ειναι οπαδός της έρευνας) μπορει να ειχε μια επαφή με το ανεξηγητο.(κάτι που για να το καταφέρεις πρέπει να είσαι οπαδος της έρευνας).

Ξαφνιάστηκε λοιπόν, για να είμαι πιο ακριβής, και γύρισε αποτι μου είπε. Ακριβώς εκείνη τη στιγμη κοιταζοντας την φωτογραφία ειδα αυτο που βλέπετε.

Η μηχανή τράβαγε την πρώτη της φωτογραφία και επιτηδες πήγαμε να την δοκιμάσουμε εκεί, που δοκιμάζαμε όλες όσες αποκτούσαμε.

Σε κάλυψα; Απαντήθηκαν τα ερωτήματά σου; Σου κάνει αυτή η θεωρία; αν όχι μην ανυσηχείς,

ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΚΟΜΑ

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 03:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βλέπω και εδώ και στο δικό μου θέμα (και θυμάμαι και τις προηγούμενες που έχουν βάλει ο γιάννης και ο τάσος) και αναρρωτιέμαι μήπως μπορούμε να χωρίσουμε τα orbs σε ομάδες;
Ας πούμε αυτά τα ακτινωτά δεν είναι λίγο ξεχωριστά;

Αγαπητή Οστρια υπάρχουν και άλλα πιο περίεργα απο αυτά, με εντελώς διαφορετικό σχήμα.

Περιμένω ποτε θα δεησει ο μεγας γκουρου του έμενταλ Ιωάννης να βοήθήσει γιατί έπαθα μερική αποχαύνωση δίσκου...

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 14:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Περιμένω ποτε θα δεησει ο μεγας γκουρου του έμενταλ Ιωάννης να βοήθήσει γιατί έπαθα μερική αποχαύνωση δίσκου...

ας ελπίσουμε να γράφει το βιβλίο όσο καιρό λείπει!

λοιπόν, σκεφτόμουν κι εγώ νακάνατε ένα cross-referance [πως λέγεται αυτό στα ελληνικά;] των τύπων μηχανής και φακού, μήπως και κατηγοριοποιηθούν κάπως οι αντιδράσεις των μηχανών σε orbs αλλά και περιβαλοντικές συνθήκες.

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 15:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω θα ξεκινουσα πχ απο δω:

http://en.wikipedia.org/wiki/Orbs_and_Digital_Photography

(αφελεις αποψεις δεν με ικανοποιουν! το ερευνητικο πνευμα ειναι ευρυτερο και βαθυτερο απο αυτο που περιγραφεις! σορρυ μαν! )

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 16:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εγω θα ξεκινουσα πχ απο δω:

http://en.wikipedia.org/wiki/Orbs_and_Digital_Photography

(αφελεις αποψεις δεν με ικανοποιουν! το ερευνητικο πνευμα ειναι ευρυτερο και βαθυτερο απο αυτο που περιγραφεις! σορρυ μαν! )


Μας φώτισες τώρα.

Φίλε μου όταν απέκτησα την πρωτη μου Leica.
Δεν υπήρχε ιντερνετ ουτε wikipaidia που ο καθένας μπαίνει και γράφει ότι γουστάρει και ότι του κατέβει.

Σου είπα έχω πολλες ακόμα θεωρίες και φωτογραφίες που μπορούν να τις στηρίξουν

Αν σε ενδιαφέρει τι πιστεύω μπες στο τόπικ με τα orbs και διάβασε τι έχω γράψει αν πάλι οχι, Nevermind.

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 19:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγώ τώρα -αν μιλάμε για το ίδιο πράμα- έχω τραβήξει κάτι φωτό
στο πλανητάριο στη συγγρού και σε όλες μα όλες
εμφανίζονται αυτά τα orbs

δεν ξέρω πόσες έχω κρατήσει,διότι ήταν κάκιστες και σαν λήψεις και σαν θέματα,αλλά αν βρω κάποιες θα (προσπαθήσω να) τις ανεβάσω

αν είναι orbs είναι πάρα πολλά !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 23:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

Troll

Αγαπητή Οστρια υπάρχουν και άλλα πιο περίεργα απο αυτά, με εντελώς διαφορετικό σχήμα.

Περιμένω ποτε θα δεησει ο μεγας γκουρου του έμενταλ Ιωάννης να βοήθήσει γιατί έπαθα μερική αποχαύνωση δίσκου...


καλο μου τρολ, εχω πολυ υλικο οντως (και οχι μονο με ορμπς), αλλά πρεπει να αρχισω το ψαξιμο στους φακελους, και ειναι πολλοι...

θα το κανω, αλλά ασχολιεμαι και με την κλοπη σκουπιδιων για να ζησω τα παιδια μου και ο χρονος με πιεζει, οπότε μην βιαζεσαι

http://johnniebegood-caves.blogspot.com/

τουλαχιστον ηταν καλη η μπαζα!!!

ενας ανοξειδωτος βασιλικος νεροχυτης κουζινας του οικου Κριστις, δυο σιδερενιοι σωληνες 15 καρατίων, και λοιπα βασιλικα παλιοσιδερικα ανεκτιμητης αξιας


quote:

crucifire

ας ελπίσουμε να γράφει το βιβλίο όσο καιρό λείπει!


εναποκειται στην συγχρονικοτητα, οπως εγινε και με το πρωτο


quote:

λοιπόν, σκεφτόμουν κι εγώ νακάνατε ένα cross-referance [πως λέγεται αυτό στα ελληνικά;] των τύπων μηχανής και φακού, μήπως και κατηγοριοποιηθούν κάπως οι αντιδράσεις των μηχανών σε orbs αλλά και περιβαλοντικές συνθήκες


φιλε crucifire, εχουμε δοκιμασει και συγκρισεις μηχανων με ταυτοχρονες ληψεις στο ιδιο σημειο, εχουμε δοκιμασει με τον βριλ καθε ειδους φωτισμο, και το αποτελεσμα παραμενει το ιδιο: ενω θα επρεπε να εμφανιζονται σχετικα σταθερα, εφοσον η σκονη και η υγρασια ειναι τοση που φαινεται με γυμνο ματι στο φως του φακου, αυτα εμφανιζονται και εξαφανιζονται ξαφνικα, και το ξαναλεω, πολλες φορες με χιουμορ


την φωτογραφια με τα χερια που τιναζει ο ελλοβος την τραβηξα εγω και σε πληροφορω οτι βλεπαμε την ψιλη σαν ταλκ σκονη να στραφταλιζει με γυμνο ματι, αλλά ορμπ δεν φωτογραφισαμε σε καμια ποζα

οταν ομως καποιος φιλος εστιαζει καπου με την μηχανη του και εγω τον τραβηξω φωτογραφια με την δικη μου χωρις να το ξερει, εμφανιζονται ορμπς σε αστεια σημεια, φαινομενικα μπροστα στον φακο του πχ

εχω επισης μερικες φωτογραφιες με πολυ περιεργες λαμψεις, σαν εκκενωσεις


οσον αφορα τα ορμπς, θα επαναλαβω οτι με καλυπτει η εξηγηση της αντανακλασης του φλας σε μικροσωματιδια σκονης και υγρασιας, αλλά με προβληματιζει η "συμπεριφορα" τους οσον αφορα το πότε και που εμφανιζονται σε μια φωτογραφια

τεινω στο οτι τα επηρεαζουμε εμεις με καποιον τροπο (αν ομως τα επηρεαζουμε εμεις θα μπορουσαν να τα επηρεαζουν και αλλοι παραγοντες)


θα ριξω συντομα φωτογραφιες, εστω και μονο για να γελασουμε, αν δεν προβληματιστουμε

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 16:13:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
φιλε crucifire, εχουμε δοκιμασει και συγκρισεις μηχανων με ταυτοχρονες ληψεις στο ιδιο σημειο, εχουμε δοκιμασει με τον βριλ καθε ειδους φωτισμο, και το αποτελεσμα παραμενει το ιδιο

εννοούσα, να δούμε πως εμφανίζει η κάθε μηχανή τα ορμπς. πχ. η λάικα σαν σφαίρες, η canon ακτινωτά, η sony οβάλ κλπ

πάντως έχεις δίκιο, έχουν χιούμορ!

quote:
την φωτογραφια με τα χερια που τιναζει ο ελλοβος την τραβηξα εγω και σε πληροφορω οτι βλεπαμε την ψιλη σαν ταλκ σκονη να στραφταλιζει με γυμνο ματι, αλλά ορμπ δεν φωτογραφισαμε σε καμια ποζα

μη σε παραξενεύει. οι περισσότερες κάμερες έχουν σύστημα εστίασης τέτοιο ώστε να αποφεύγονται τέτοιες αλλοιώσεις. όπως για παράδειγμα, κάποιος που φοράει γυαλιά δε μπορεί να δει τη σκόνη στα γυαλιά του [εφ' όσον τα καθαρίζει και που και που!]

quote:
οταν ομως καποιος φιλος εστιαζει καπου με την μηχανη του και εγω τον τραβηξω φωτογραφια με την δικη μου χωρις να το ξερει, εμφανιζονται ορμπς σε αστεια σημεια, φαινομενικα μπροστα στον φακο του πχ

δηλαδή σαν να ποζάρουν για να τα τραβήξει εκείνος φωτογραφία; καλό κι αυτό!


quote:
με καλυπτει η εξηγηση της αντανακλασης του φλας σε μικροσωματιδια σκονης και υγρασιας

θέλεις να επις ότι δεν εμφανίζονται αν δεν ανάψει φλας; εμένα πάντως δε με καλύπτει, αφού σκόνη υπάρχει παντού, πολλές φορές και υγρασία. ίσως όχι σε ίδιες συγκεντρώσεις, αλλά και πάλι, το φαινόμενο θα ήταν συχνό...

τέλος πάντων, δεν έχω κάποια θεωρεία να προσθέσω. θα περιμένω το βιβλίο σου!

quote:
θα ριξω συντομα φωτογραφιες, εστω και μονο για να γελασουμε, αν δεν προβληματιστουμε

ρίξε, ρίξε!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2007, 23:06:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


η ωρα αναγραφεται στις φωτογραφιες


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2007, 00:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΡΕ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΦΩΤΟΣΟΠ;


Edited by - ellovos on 02/02/2007 00:51:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2007, 02:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

ellovos

ΡΕ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΦΩΤΟΣΟΠ;


φυσικα!

πως θα εβαζα τις κοκκινίλες?

εβαλα μαλιστα κατα λαθος παυλα αντι για τελεία στην ωρα: απο 20.11 μεχρι 20.13 ειναι οι ποζες

εσυ με εχεις δει πως φωτογραφιζω και πιθανον να τις εχεις δει κι απο κοντα, εκεινη την περιοδο


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2007, 02:52:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλλιτέχνηηηη!!!! Ζωγράφισες πάλι!!!


ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2007, 05:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

ellovos

ΡΕ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΦΩΤΟΣΟΠ;


φυσικα!

πως θα εβαζα τις κοκκινίλες?



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

choice
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2007, 05:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους choice  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια
ριχτε και μια ματια σε αυτο εδώ το link:
http://www.learninglight.net/index.php?option=com_content&task=view&id=674&Itemid=109

Είναι ένα πειραμα με orbs που πετυχε, εν μέρει (δεν πετυχε με τα χρωματιστά orbs).

Υ.Γ. Σε κάθε ενδιαφερόμενο:
Μπορώ να σας το στείλω μεταφρασμένο σε word.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2007, 13:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

choice

Παιδια
ριχτε και μια ματια σε αυτο εδώ το link:
http://www.learninglight.net/index.php?option=com_content&task=view&id=674&Itemid=109

Είναι ένα πειραμα με orbs που πετυχε, εν μέρει (δεν πετυχε με τα χρωματιστά orbs).



φιλε choice, εχω δει διαφορα πειραματα στο δικτυο, και εχουμε κανει άλλα τοσα μονοι μας.

εχω ορμπς με βροχη, με σκονη, με υγρασια, με σκονη που εμεις σηκωσαμε επιτηδες, με ατμο, κτλ, κτλ.

το θεμα ειναι οτι σε αλλες φωτογραφιες παρουσιαζονται και σε αλλες οχι, παρολο που τραβιωνται στην σειρα, κατω απο τις ιδιες συνθηκες.

φωτογραφισα προσφατα τον καθαρισμο των γραφειων μας οπου απο την σκονη που σηκωθηκε δεν βλεπαμε ο ενας τον αλλο - ολες οι φωτογραφιες ειναι γεματες με χιλιαδες ορμπς, με εξαιρεση μια, που δεν εχει κανενα.

αυτη η μια ειναι που με προβληματιζει, γιατι φωτογραφιζα τον προεδρο μας - αν αυτο δεν ειναι χιουμορ, τοτε τι ειναι χιουμορ?


γι αυτο παρουσιαζω τις φωτογραφιες σε χρονικη σειρα

τι αλλαξε μεσα σε ενα δευτερολεπτο στην παραπανω σειρα φωτογραφιων?


ΥΓ. δεν εχω μονο χρωματιστα ορμπς, εχω και ορμπς που μοιαζουν με μασημενη τσιχλα...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2007, 15:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΕΓΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΑ ΟΡΜΠ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΝΑΜΜΕΝΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑ ΣΕ ΨΗΣΤΑΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2007, 23:07:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα orbs δεν πιστεύω ότι έχουν κάποια προτίμηση βγαίνουν κατα συρροή οπουδήποτε.

Φωτογράφισα orbs σε σουβλιστό αρνί πάνω σε κάρβουνα.

Ellovos λες να ήταν τα ιδια κάρβουνα;

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2007, 01:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
choice
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2007, 01:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους choice  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω αν διαβάσατε το άρθρο με το πειραμα που σας έστειλα σε link,
αλλα αναφέρεται στα Interference Fringes. Δεν ξέρω πως να το μεταφράσω στα ελληνικα, αλλα είναι οι αλληλοεπιδράσεις των κυμάτων,
στην περιπτωση μας του φωτός ( το flash της μηχανης).

Στη σελίδα αυτή http://www.phy.davidson.edu/StuHome/cabell_f/interferometer/pages/interference_pictures.htm
αναφέρονται κάποια στοιχεία για τα Interference Fringes
όπως και εδώ
http://en.wikipedia.org/wiki/Interference


Υ.Γ.1. Έχει φωτογραφίσει κανείς orbs με μηχανη που χρησιμοποιει φιλμ;;;
Υ.Γ.2. Εχετε τραβήξει φωτογραφία χωρίς flash και να εμφανιστούν orbs σε αυτή;;;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

choice
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2007, 02:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους choice  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε ellove,
Η φωτογραφία με την ψησταρία προφανώς μας δηλώνει ότι δεν είναι τα "interference fringe" της υγρασίας, η αιτία που εμφανίζονται τα orbs.
Λαβε όμως υποψήν σου ότι οι τα "interference fringe" προκαλούνται και απο την ύπαρξη αερομεταφερόμενων σωματιδίων. Σε αυτά δεν είναι μόνο η υγρασία αλλά και πολλά άλλα. Στο συγκεκριμένο τσιμπούσι (ελπίζω να ήταν καλό) κατά τη διάρκεια της καύσης του άνθρακα παρήχθησαν σωματίδια αιθάλης.
Η διαδικασία εμφάνισης των orbs ΙΣΩΣ προκαλείται απο την αλληλεπιδραση κυμάτων φωτός πάνω σε αερομεταφερόμενα σωματίδια.
(βλ. τα links που εβαλα παραπάνω)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy