ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ανεξηγητες εμπειριες στην Πεντελη - 2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2007, 17:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

(θαθελα να ημουν καλεσμενος μονο εγω με τον Τσαγκρινο για να πω την αληθεια και ευελπιστω να τον συναντησω καποια στιγμη με τον Τασο και να μαγνητοσκοπησουμε μια συζητηση που θα τριξουν κοκκαλα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2007, 17:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Φίλε Γιάννη, εγώ μέχρι τώρα δεν είχα παρακολυθήσει τόσο εμπεριστατωμένα την έρευνα για την Πεντέλη (και δεν ξέρω κατά πόσον θα μπορέσω να το κάνω και στο μέλλον), αλλά οφείλω να σε συγχαρώ για το κουράγιο σου και για την καλώς εννοούμενη "μαγκιά" σου να ερευνάς αυτό που σου αρέσει.
Σου εύχομαι ο,τι το καλύτερο.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2007, 19:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιάννη μου μια χαρά τα είπες.

Περιττό θα ήταν να αναφέρω ότι την παράσταση, την έκλεψε η Σελήνη.

Η κάμερα ήταν κολλημένη πάνω της, άσχετο με το ποιός μιλούσε εκείνη την ώρα!!!

Αξιοπρεπέστατη παρουσία.

Αλλά με πολύ αγάπη, έχω κάποιες επισυμάνσεις για χθές.

1) Δεν είδα πουθενά το νανοτραπεζάκι απο το νανόσπιτο.
2) Πολύ λίγος ο χρόνος για τους ομιλητές του πάνελ.
3) Η γραβάτα χάλια.
4) Τι τις ήθελες τις αναθεματισμένες υπερχορδές; Δεν κολλούν παντα με το θέμα.

Οσον αφορά τον Τσακρινό, τώρα που πήρες το κολάι δεν σε σταματάει τίποτα.

Η ουσία όμως είναι ότι ακούστηκε πως το βουνό θέλει την αγάπη μας, την προσοχή και την προστασία μας.

Θέλω να δώ τον επόμενο χρόνο, πόσες βίλες θα χτιστούν στο καμμένο δάσος.

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2007, 20:12:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιάννη, Θανάση και Τάσο, πολύ καλή η παρουσία σας στην χθεσινή εκπομπή του Χαρδαβέλα.
Τα συγχαρητήριά μας.
Ειδικά για τον Γιάννη, που είχε και το δύσκολο έργο να συμμετάσχει στο πάνελ, η παρουσία του ήταν δημιουργική και αξιοπρεπέστατη.
Πολύ ενδιαφέρουσες οι τοποθετήσεις σου Γιάννη για τον Jung και γενικότερα για τον τρόπο που λειτουργεί η ανθρώπινη αντίληψη.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2007, 21:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι πολύ όταν γνωστά μου άτομα προβάλουν στο ευρύ κοινό θέματα που μας απασχολούν και τα μελετάμε και μάλιστα όταν αυτό το κάνουν επιτυχημένα. Μπράβο παιδιά ήταν καλή η παρουσία σας και κρίμα που δεν παρουσιάστηκαν όλα τα στοιχεία...
Αυτό που ήθελα να πω και θα συμφωνήσω, είναι σε σχέση με τον Μάκη τον Ποδώτα. Τι τα ήθελε ρε γαμώτο τα νανόσπιτα και τους νυχτεριδόμορφους. Αυτά λέμε μερικές φορές και αρχίζουν και μας κοιτούν περίεργα...
Μακάρι η φάση να έχει συνέχεια... Να είστε καλά ρε παιδιά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

e_shadow
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
246 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2007, 00:05:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e_shadow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
meta apo polu kairo apoxh ksanamphka sto forum :)

mono kai mono giati sas eida sth tv kai eipa na mpw na sas pw ena mprabo :)

na eiste kala kai panta na kanete oti kalytero gia to bouno :)


Δε ζυγιάζω, δε μετρώ , δε βολεύομαι ! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι

Edited by - e_shadow on 12/02/2007 00:07:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2007, 03:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή τη φορά πρόλαβα να δω τουλάχιστον το μεγαλύτερο μέρος της εκπομπής.

Όντως πολύ καλή η παρουσία και οι τοποθετήσεις σας καπεταναίοι
και θέλω να πιστεύω πως κερδισμένο βγαίνει το βουνό από όλη αυτή την ιστορία


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2007, 13:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΕΓΙΝΕ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΗΘΕΛΕ
ΟΝΤΩΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ.
ΕΚΤΟΣ ΑΠ ΤΟΝ jonniebegood ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ? ΓΙΑΤΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΔΙΝΑΤΕ
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2007, 16:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

τυχερουλης

johnie σου εχει πει κανεις οτι εχεις ξωτικοφατσα???


πειραματικος κλωνος ειμαι, συνδυασμος γονιδιων Ψαλτη, Καρβελα, Κηθ Ριτσαρντς και λιγο ξωτικο


quote:

Ostria

Νομίζω ότι η εκπομπή κατάφερε να σταθεί σε αρκετά ρεαλιστικές βάσεις, βάζοντας ταυτόχρονα στο τραπέζι κάποιες ενδιαφέρουσες θεωρίες.

Εγώ πάντως χάρηκα ιδιαίτερα που είδα τον Θανάση (που δεν τον γώριζα) και τον Τάσο. Η παρουσία και των δύο κάλυψε τα κενά που νοιώθω συνήθως μετά από παρόμοιες εκπομπές.


ενδιαφερουσες θεωριες που δεν προλαβαμε καν να αναπτυξουμε...

αλλά εδω που τα λεμε, χρειαζεται περισσοτερος χρονος κι απο 10 εκπομπες για να παρουσιασει καποιος το θεμα Πεντελη κατανοητα


οσο για τον Τασο και τον Θαναση, αν ηθελαν μπορουσαν να βρισκονται και στο πανελ, αλλά δεν το θελησαν

επισης ο Θανασης επελεξε να αρκεστει στον υποτιτλο του περιηγητη και δεν φανηκε πουθενα οτι εχει γραψει βιβλιο, οπως και στον δικο μου υποτιτλο ελειπε για τους ιδιους λογους το συγγραφεας

πηγαμε για το βουνο, οχι για να πασαρουμε τα βιβλια μας

και η συγχρονικοτητα φροντισε για ολα!


quote:

πάνειος

Καλημέρα
Γιαννη κόπηκαν κάποια πραγματα και σε μενα και στον Τάσο απο οτι μου εγραψε σε μηνυμα....
Επομενο ηταν λογω περιορισμενου χρονου....
Απλα στεναχωρηθηκα γιατι ειχα μιλησει λιγο για τον καταπληκτικο αυτο ανθρωπο τον ΔΗΜΗΤΡΗ ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΟΥ τον λατρη της ΠΕΝΤΕΛΗΣ και της ΑΤΤΙΚΗΣ ΓΗΣ... και δεν ακουστηκε....


φιλε Θαναση πολλα δεν ακουστηκαν απο τα οσα ειχα πει στα βιντεο - γιατι εμενα με ειχαν σε τρια διαφορετικα, που ενοποιησαν στο μονταζ

και παλι καλα να λεμε


και επειδη οταν μιλαγες στο βουνο δεν ημουν κοντα και το βιντεο σου το ειδα στην εκπομπη, πρεπει να σου πω Μπραβο, οπως και στον Τασο!


quote:


XD

Πριν αρκετό καιρό διαβάζοντας το βιβλίο «Μυστήρια της Δύσης» (ISBN 960-6669-03-3) από τις εκδόσεις «ΔΟΜΗ» συνάντησα ένα θέμα με τίτλο, «Εκεί που όλα είναι ανάποδα» (σελ. 376) το οποίο περιέγραφε πως λίγο πιο έξω από την Ρώμη, στο χωρίο “Rocca di Papa” (Βράχος του Πάπα -Ευγένιου του 3ου-) υπάρχει ένα τμήμα δρόμου μήκους περίπου 100μ. στο οποίο παρουσιάζεται φαινόμενο αντίστροφης κλήσης (κατηφόρα->ανηφόρα ανηφόρα->κατηφόρα) όμοιας υφής θα έλεγα με αυτά που περιγράφονται για τον γνωστό δρόμο της Νέας Μάκρης / Πεντέλης.


για να πουμε την αληθεια φιλε μου, δεν ειχα σκοπο να μιλησω για τον αντιβαρυτικο δρομο

μου το ζητησαν σαν χαρη, οταν αρνηθηκε να μιλησει στο βιντεο καποιος γκοριλας, επειδη συμμετειχα εγω στην εκπομπη

το αστειο ειναι οτι αυτος γουσταρει να δειξει την φατσουλα του στην τηλεοραση, ακομη και μονο για τον αντιβαρυτικο δρομο, ενω εγω το εκανα σαν αγγαρεια


quote:

Troll

Αλλά με πολύ αγάπη, έχω κάποιες επισυμάνσεις για χθές.

1) Δεν είδα πουθενά το νανοτραπεζάκι απο το νανόσπιτο.
2) Πολύ λίγος ο χρόνος για τους ομιλητές του πάνελ.
3) Η γραβάτα χάλια.
4) Τι τις ήθελες τις αναθεματισμένες υπερχορδές; Δεν κολλούν παντα με το θέμα.


1. το ξεχασα... (το αϊζενχαουερ) - αλλά τελικα δεν το χρειαστηκα

2. αυτο ειναι γεγονος - η παραγωγη ειχε τοσο υλικο που θα μπορουσε να κανει τρεις εκπομπες

3. τι ειπες ρε για την γραβατα μου?

4. στις αναθεματισμενες υπερχορδες βασιζω την υποθεση τη διαστατικης συγκλισης - και κατ εμε το φαινομενο του ακιδισμου δεν εξηγει πληρως τα φαινομενα της Πεντελης - συμφωνησε και ο Τσαγκρινος στην πορεια, αν το προσεξες


quote:

Οσον αφορά τον Τσακρινό, τώρα που πήρες το κολάι δεν σε σταματάει τίποτα.


θελαμε απο καιρο με τον Τασο να τον γνωρισουμε

καταπληκτικος ανθρωπος!

ελπιζω να τον συναντησουμε συντομα


quote:

Η ουσία όμως είναι ότι ακούστηκε πως το βουνό θέλει την αγάπη μας, την προσοχή και την προστασία μας.

Θέλω να δώ τον επόμενο χρόνο, πόσες βίλες θα χτιστούν στο καμμένο δάσος.


εμεις δεν σταματαμε να προσπαθουμε παντως


quote:

amalia

Πολύ ενδιαφέρουσες οι τοποθετήσεις σου Γιάννη για τον Jung και γενικότερα για τον τρόπο που λειτουργεί η ανθρώπινη αντίληψη.


θα το αναλυσω διεξοδικα στο δευτερο μερος του βιβλιου


quote:

Απέριττος

Αυτό που ήθελα να πω και θα συμφωνήσω, είναι σε σχέση με τον Μάκη τον Ποδώτα. Τι τα ήθελε ρε γαμώτο τα νανόσπιτα και τους νυχτεριδόμορφους. Αυτά λέμε μερικές φορές και αρχίζουν και μας κοιτούν περίεργα...


επειδη ημουν παρων στο γυρισμα του, του ειπα ευθεως την γνωμη μου για τους τσιμεντολιθους και τι ηταν το κτισμα, αλλά δεν εδωσε σημασια

ειναι οντως κριμα


quote:

e_shadow

meta apo polu kairo apoxh ksanamphka sto forum :)

mono kai mono giati sas eida sth tv kai eipa na mpw na sas pw ena mprabo :)

na eiste kala kai panta na kanete oti kalytero gia to bouno :)


ειχα σκοπο να ευχαριστησω συνολικα τους φιλους που εγραψαν την γνωμη τους, στο τελος του ποστ, αλλά ειδικα στην περιπτωση σου οφειλω να πω εδω οτι μας τιμας!


quote:


PY8AGORAS

Όντως πολύ καλή η παρουσία και οι τοποθετήσεις σας καπεταναίοι
και θέλω να πιστεύω πως κερδισμένο βγαίνει το βουνό από όλη αυτή την ιστορία


για το βουνο εγιναν ολα, το βουνο τα κανονισε ολα

το εννοω καπετανιο!


quote:

Open Mind

ΕΚΤΟΣ ΑΠ ΤΟΝ jonniebegood ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ? ΓΙΑΤΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΔΙΝΑΤΕ
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ.


ο Θανασης γραφει ως πανειος και ο Τασος ως Νταβελης


****************************************************


παιδια σας Ευχαριστω ολους, οχι μονο για τα καλα σας λογια, αλλά και που δειξατε ενδιαφερον - μας τιμησατε!

ναστε καλα!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Edited by - jonniebegood on 12/02/2007 16:58:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2007, 19:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
jonniebegood ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
e_shadow
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
246 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2007, 23:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e_shadow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
egw sas eyxaristw giati blepwntas tv mou ferate kales mnhmes :)

tis wres pou pernousa edw mesa kai tis gnwseis pou eperna :)

den efyga apla den exw toso xrono eley8ero pleon :(

pantws kanw tis boltes mou pote pote apla twra eprepe na brw ksana kwdikous kai na kanw login gia na apantisw :)

de xanomai giati einai polla ayta pou aksizoun edw mesa :)

y.g
jonniebegood ontos xalia h grabata :P


Δε ζυγιάζω, δε μετρώ , δε βολεύομαι ! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2007, 00:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γαμώ την καντεμιά μου...

Μόλις γύρισα από εκδρομή όπου έλειψα το Σαββατοκύριακο και δυστυχώς εκεί που ήμουν δεν έπιανα την εκπομπή!

Υπάρχει κάποιος που την έχει γράψει σε κασέτα ή DVD για να την δω και γω?

Περιττό να σας πω τα νεύρα μου μετά από τις αποτυχημένες προσπάθειές μου κόντεψα να σπάσω την κεραία!!

Ελπίζω τουλάχιστον να με βοηθήσει κάποιος να αναπληρώσω το κενό...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2007, 14:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδιά
jonniebegood...
Επειδή είδα την εκπομπή Πύλες του ανεξήγητου το Σάββατο και μετά το θέμα αυτό στο forum (δεν με ενδιέφερε γιατί δεν μένω στην Αθήνα και δεν είχα τίποτα να πω και δεν τα πολύπιστεύω)και όπως κατάλαβα είσαι αυτός που άκουσες μια μελωδία στην σπηλιά. Θα ήθελα να σου κάνω μερικές ερωτήσεις.

Έχεις ξανακούσει αυτήν την μελωδία-φωνή?

Δεν μπορούσες να την ηχογραφήσεις π.χ. στο κινητό σου ή κάποιο mp3 player?

Όσο αφορά τα σκουριασμένα σιδερά. Έχετε δοκιμάσει να βάλετε μέσα στην σπηλιά ένα κομμάτι καινούργιο σίδερο και αφού σκουριάζει τόσο γρήγορα όπως υποστηρίζετε, θα φαίνονταν τα αποτελέσματα σε μερικά χρόνια.

Όσο για τα δίφορα τερατάκια και την μη αντίδραση σκύλων. Ο σκύλος γενικά είναι ένα χαζοχαρούμενο ζώο, πολύ πιστό στο αφεντικό του, δεν θα τον παρατούσε ποτέ όσο και να φοβότανε και μπορεί και να μην αντιδράσει αν δεν αντιδράσει το αφεντικό του ή αν δεν πάρει εντολή. Έχει κανείς δοκιμάσει να μπει στην σπηλιά με μια γάτα. Πιστεύω πως θα είχε αντιδράσει διαφορετικά.
Φυσικά οι ερωτήσεις ισχύουν για όλους που έχουν δει κάτι περίεργο στη σπηλιά.
Φιλικά libero


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OptiPlex
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2007, 15:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OptiPlex  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Γιάννη,

Μετά την μελέτη των ερωτημάτων που προκύπτουν από την ανάγνωση του 1ου βιβλίου σου και έπειτα από την παρουσίαση των απόψεών σου σε συγκεκριμένη τηλεοπτική εκπομπή την οποία παρακολούθησα με ενδιαφέρον, σε προσκαλώ στο

www.mystica.gr/forum/viewtopic.php?p=8376#8376

όπου παρουσιάζεται μια νέα Μηχανική που απαλλάσει το φαινόμενο της κίνησης από την ουτοποιία του χρόνου και ονομάζεται "άχρονη". Η κίνηση μελετάται βάση της μετατόπισης και όχι του χρόνου και χρησιμοποιεί στις εξισώσεις της μονάχα τα πρωτογενή φυσικά μεγέθη της δύναμης και του μήκους.

Θεωρώ πως θα βρεις σημαντικές επιστημονικές πληροφορίες που ίσως σου φανούν χρήσιμες κατά την διάρκεια της έρευνας σου και κατά την συγγραφή του 2ου βιβλίου σου, όπως ίσως και αποδεικτικά στοιχεία για την βαθύτερη κατανόηση της ιδιαιτερότητας του μαγνητικού πεδίου της Πεντέλης.

Στην 'Αχρονη Μηχανική, υποστηρίζουμε πως το Σύμπαν συνίσταται μονάχα από το Ψηφιδωτό Χώρο, μέσα στον οποίο διαμορφώνονται δυνάμεις που δημιουργούν υπάρξεις και κινήσεις, άσχετες με τον χρόνο. Χρησιμοποιούμε διαφορικό λογισμό αλλά με τελική διαφόριση μέχρι τα φυσικά ελάχιστα, που ήδη είναι γνωστά και προσδιορισμένα από την θεωρία του Ψηφιδωτού Όντος.

Για να σε μπάσω λίγο στο νόημα, επειδή γνωρίζω πως η έρευνά σου σχετίζεται με την Θεωρία των Υπερχορδών, υποθέτω πως θα γνωρίζεις την περίφημη κυματοσυνάρτηση που περιγράφει το υλόκυμα de Broglie. Ενώ όμως κατανοήθηκε αυτό ως έννοια, δεν μπορεί να προσδιοριστεί τι ταλαντώνεται στο κύμα. Να καθοριστεί δηλ. το ακριβές φυσικό νόημα του πεδίου της κυματοσυνάρτησης Ψ(χ,ψ, ζ, t)η οποία αναπαριστά τα υλικά κύματα. Οι περισσότεροι επιστήμονες υποθέτουν πως δεν είναι μια μετρήσιμη ποσότητα που απαιτεί μέσο για διάδοση, όπως όλα τα κύματα. Μάλλον σχετίζεται με την πιθανότητα να βρεθεί ένα σωματίδιο κάποια δεδομένη στιγμή σε έναν μικρό όγκο. Η φυσική ερμηνεία της κυματοσυνάρτησης προβλημάτισε και τον ίδιο τον Schrodinger που την επινόησε.

Η θεωρία των Υπερχορδών δεν μελετά την ουσία της κίνησης που είναι η δυναμική της κατανομή, αλλά παραβάλλει την κίνηση με μια άλλη κίνηση που λέγεται χρόνος.

Ελπίζω να σε βοήθησα να καταλάβεις το σημαντικό αυτής της δημοσίευσης που γίνεται επειδή θέλω από την μεριά μου, με αυτή την ιδιότητα που φαίνεται κάτω από το όνομά μου, να συμβάλλω κι εγώ όσο μπορώ στην προσπάθειά σας.

Προσκαλώ επίσης όλα τα παιδιά που ασχολούνται με τα φαινόμενα της Πεντέλης, τον Αντρέα κτλ - ξέρεις εσύ - να έρθουν και να μοιραστούν τις επιστημονικές τους γνώσεις μαζί μου, επειδή εδώ ο χώρος μυρίζει ακόμη μπαρούτι ...

Για χαρά!

Παύλος Β. Βουλουτιάδης
Φυσικός Α.Π.Θ

Edited by - OptiPlex on 13/02/2007 16:24:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OptiPlex
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2007, 17:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OptiPlex  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Π.χ

Στο βιβλίο σου λες :

quote:
Συνειδητοποίησα όμως ότι βρισκόμουν γυρισμένος πάλι πρός τον βράχο και μάλιστα στην μισή απόσταση από αυτήν που βρισκόμουν πρίν.

Μπορούμε πλέον να αποδείξουμε με πλήρη αποδεκτά επιστημονικό τρόπο πως υπάρχει μετατόπιση σώματος χωρίς καμία συμμετοχή του t(time). Μιλάμε για μια κίνηση που δεν χρησιμοποιεί χρόνο! Είναι άχρονη και συμβαίνει σε συγκεκριμένο χώρο.

Μπήκες ;

Δηλ. μπορούμε πλέον να στηρίξουμε αυτήν την "μεταφυσική" κίνηση στο λεγόμενο "πάγωμα" του χρόνου. Υπάρχει! Κι αυτό, με εξισώσεις που περιγράφουν με απόλυτη υπολογιστική δύναμη φαινόμενα μετατοπίσεων σε οπές. Δηλ. ως επιστήμονες μπορούμε πλέον να στηρίξουμε την άποψη ενός ανθρώπου που λέει "μετακινήθηκα στον χρόνο". Είναι πλέον κατανοητό και αποδεδειγμένο από την Άχρονη Μηχανική.

Μέχρι στιγμής, όλα τα κινητικά φαινόμενα χρησιμοποιούν 3 γνωστές Μηχανικές. Την Νευτώνεια που προσεγγίζει τις μεταβολές τους, την σχετική του Einstein και την κβαντομηχανική που τα ανάγει σε πιθανότητα στον χώρο και στον χρόνο. Τώρα πλέον έχουμε στα χέρια μας ένα καινούργιο εργαλείο που αναφέρεται στην ουσία της κίνησης, στην μετατόπιση ως φυσική έννοια απαλλαγμένη από τον χρόνο!

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό φίλε!

Το μήκος L των δοκών που είναι παραμορφωμένες, δεν είναι συνεχές αλλά κβαντισμένο!

Τα γράφω αυτά σχετικά γρήγορα φίλε, γιατί αυτά τα οποία θα βρεις στο θέμα που σου λέω, θα σε φρικάρουν τελείως ...

Κατά την άποψή μου, για να κατανοηθούν αυτές οι παραμορφώσεις, δεν θα πρέπει να εξεταστούν οι δομές των μετάλλων ως συνεχής ύλη αλλά ως κβαντισμένη ύλη.

Φίλε δεν ξέρω, αλλά νομίζω πως θα βρεις πολλά στην άχρονη μηχανική!


Edited by - OptiPlex on 13/02/2007 17:27:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2007, 18:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


το παραθετω οπως το εγραψα στα σπηλαιολογικα φορουμ:


χαιρετε απαντες!

εκ φυσεως αλλά και λογω ηλικιας, εχω την ταση να τα λεω στα ισα.

το σαββατο που μας περασε η εκπομπη πυλες του ανεξηγητου, με θεμα την Πεντελη, φιλοξενησε τις αποψεις των Θαναση Ξανθοπουλου (συγγραφεα του βιβλιου "Αδηλη Ελλαδα"), Τασου Πετουρη (συγγραφεα του βιβλιου "Πεντελη, το ιερο ορος της Αθηνάς") και Γιαννη Τριανταφυλλη (συγγραφεα του βιβλιου "Πεντελη, το φαινομενο πισω απο το πειραμα").

προσπαθησαμε και οι τρεις να δωσουμε στοιχεια και να αναπτυξουμε μια αλλη οπτικη γωνια θεασης της Πεντελης, στον ελαχιστο χρονο μιας εκπομπης.

λαμπρη συμμετοχη ο Τσακρινος!


το προβλημα ομως παρουσιαστηκε αλλου και σε αυτο θα επικεντρωθω.

τι σημαινει σπηλαιολογος?

κατι σαν το παθολογος?

οχι φυσικα!


ασχολουμαστε με την σπηλαιολογια, δεν ειμαστε σπηλαιολογοι!

αυτο σημαινει οτι ο καθε ανθρωπος που ασχολειται με την σπηλαιολογια και βγαινει σε μια εκπομπη ή γραφει ενα βιβλιο, εκφραζει τον εαυτο του και μονον.

αν υπαρξει αντιλογος, αυτος θα ειναι παλι εκφραση ενος ατομου και οχι η επισημη σπηλαιολογικη αποψη, γιατι τετοια δεν υπαρχει και δεν γινεται να υπαρξει εφοσον εχουμε προσωπικη ζωη, προσωπικη αποψη και Δημοκρατια.

ειμαστε ατομα, που δρουμε σε ομαδες στα σπηλαια, και μονον οι εκαστοτε σπηλαιοσυντροφοι μου μπορουν να με κρινουν επι του πεδιου σαν "σπηλαιολογο".

οι προσωπικες μας αποψεις και τα προσωπικα μας βιωματα δεν μας κανουν καλους ή κακους στην σπηλαιολογια.


παρεπιπτοντως, και εγω και ο Θανασης θελησαμε να μην μπει στον υποτιτλο, ουτε το συγγραφεας, ουτε το σπηλαιολογος.

οι λογοι προσωπικοι, αλλά εγω το λεω στα ισα: πηγαμε να μιλησουμε για το βουνο και οχι να πουλησουμε τα βιβλια μας, ή σπηλαιολογικη μουρη...

επειδη ομως εγω ημουν παρων στο πανελ και επειδη καποιοι σπηλαιολογοι φροντισαν στο παρελθον ωστε η σπηλαιολογια να θεωρειται αντρο φανατικων αμφισβητιων της λεξης "ανεξηγητο", η παραγωγη θεωρησε σημαντικο να με χαρακτηρισει με την ενασχοληση μου στην σπηλαιολογια.

και σε αυτο συμφωνω εκ των υστερων, απολυτα μαζι τους!

δεν εχει σχεση η ενασχοληση μου με την σπηλαιολογια με τις αποψεις μου, τα βιωματα μου και την Κοσμοαντιληψη μου.

γιατι οσα χρονια και να κανω σπηλαιολογια, οσα σπηλαια και να επισκεφθω, τα βιωματα μου τα βιωσα και δεν αλλαζει τιποτα!

συν το οτι ειμαι και θα ειμαι ανιμιστικης αντιληψης ατομο. (μηπως πρεπει να εχουμε και συγκεκριμενη θρησκευτικη αντιληψη οι ασχολουμενοι με την σπηλαιολογια?)

και φυσικα δεν ειναι αποδειξη οτι "σφαλλω" το γεγονος οτι "αλλοι" δεν βιωσαν ποτε κατι ανεξηγητο...


κλεινω παρακαλωντας η κριτικη στο ατομο μου, στο βιβλιο μου, ή στις αποψεις μου, να γινεται δημοσια και οχι "πισωπλατα", οπως δημοσια καταθετω και εγω τις αποψεις μου.


ναστε καλα!


ΥΓ. ουδεμια σχεση εχουν φυσικα τα ανωτερω με τον ΦΟΣ ή τα μελη του, ή με αλλον συλλογο.

για αλλον χτυπαει η καμπανα...


quote:

libero

Έχεις ξανακούσει αυτήν την μελωδία-φωνή?


οχι και δεν περιμενω οτι θα την ξανακουσω


quote:

Δεν μπορούσες να την ηχογραφήσεις π.χ. στο κινητό σου ή κάποιο mp3 player?


η ερωτηση σου δειχνει οτι δεν σου εχει τυχει αναλογη εμπειρια

μετα τις 2 πρωτες ακουστικες εμπειριες, αγορασα ενα κασετοφωνακι, το οποιο παντα ξεχναγαμε να βγαλουμε οταν συνεβαινε να ακουσουμε κατι

καταντησε ανεκδοτο και επαψα να το κουβαλαω τζαμπα

αλλά και δεν υπαρχει λογος να ηχογραφησω οτιδηποτε


quote:

Όσο αφορά τα σκουριασμένα σιδερά. Έχετε δοκιμάσει να βάλετε μέσα στην σπηλιά ένα κομμάτι καινούργιο σίδερο και αφού σκουριάζει τόσο γρήγορα όπως υποστηρίζετε, θα φαίνονταν τα αποτελέσματα σε μερικά χρόνια.


οχι, δεν το πειραματιστηκα, γιατι απλα δεν ειμαι ερευνητης - ειμαι παρατηρητης

περιμενω απο τους ειδικους να το κανουν


quote:

Όσο για τα δίφορα τερατάκια και την μη αντίδραση σκύλων.


ποια τερατακια???

σε χανω...


quote:

Ο σκύλος γενικά είναι ένα χαζοχαρούμενο ζώο, πολύ πιστό στο αφεντικό του, δεν θα τον παρατούσε ποτέ όσο και να φοβότανε και μπορεί και να μην αντιδράσει αν δεν αντιδράσει το αφεντικό του ή αν δεν πάρει εντολή.


πιστο ζωο ο σκυλος, ναι

αλλά χαζοχαρουμενη ελα να πεις απο κοντα την σκυλα που ειχα μαζι μου εκεινη την μερα (οσοι την γνωριζουν καταλαβαινουν τι εννοω )

και βεβαιως η αντιδραση του σκυλου που την κοπανησε ηταν αφυσικη!

δεν με εχουν εγκαταλειψει ΠΟΤΕ!


quote:

Έχει κανείς δοκιμάσει να μπει στην σπηλιά με μια γάτα.


γατες παρατηρουμε κατα περιοδους να ερχονται μονες στην περιοχη της σπηλιας


quote:

OptiPlex

Μετά την μελέτη των ερωτημάτων που προκύπτουν από την ανάγνωση του 1ου βιβλίου σου και έπειτα από την παρουσίαση των απόψεών σου σε συγκεκριμένη τηλεοπτική εκπομπή την οποία παρακολούθησα με ενδιαφέρον, σε προσκαλώ στο www.mystica.gr/forum/viewtopic.php?p=8376#8376 όπου παρουσιάζεται μια νέα Μηχανική που απαλλάσει το φαινόμενο της κίνησης από την ουτοποιία του χρόνου και ονομάζεται "άχρονη".


φιλτατε OptiPlex, με ενδιαφερον να διαβασω περι της αχρονης μηχανικης, για την οποια ακουω για πρωτη φορα ως τετοια, δηλαδη αποκομενη απο την κβαντικη φυσικη και την θεωρια των υπερχορδων

αλλά πρωτον εγω δεν ειμαι φυσικος για να κρινω και δευτερον δεν με απασχολει να εξηγησω εγω προσωπικα τα οσα ανεξηγητα αναφερω

τα παρατηρησα και τα παρεθεσα

τωρα νομιζω οτι θα επρεπε να αναλαβουν οι ειδικοι οσον αφορα τα στοιχεια και ο κοσμος να δει και να αντιμετωπισει θετικα την Πεντελη

το ζητουμενο για μενα ειναι να προστατευθει το βουνο!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2007, 20:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
jonniebegood...
quote:
οχι, δεν το πειραματιστηκα, γιατι απλα δεν ειμαι ερευνητης - ειμαι παρατηρητης

περιμενω απο τους ειδικους να το κανουν


Δεν νομίζω πως χρειάζεται κανείς να είναι επιστήμονας για να βάλει ένα κομμάτι σίδερο και να παρατηρήσει μετά, αν σκουριάζει.
quote:
ποια τερατακια???

σε χανω...



Δεν θυμάμαι τώρα πως τα είπαν στην εκπομπή, αλλά μίλησαν για κάτι πλάσματα που τρομοκρατούσαν τον κόσμο και ήταν εχθρικά προς αυτόν.
quote:
δεν με εχουν εγκαταλειψει ΠΟΤΕ!

Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ. Η γάτες όμως αν τρομάξουν θα φύγουν πατώντας και γρατζουνώντας το αφεντικό τους. Το ότι δεν αντέδρασε το σκυλί σου δεν σημαίνει ότι δεν άκουσε κιόλας την μουσική. Γιατί μουσική ακούει και στο σπίτι και έξω όταν βγαίνει, δεν νομίζω πως αντιδρά περίεργα σε διάφορους ήχους.
Έτσι εκείνη την μέρα ή προερχόταν από κάποιο ηχείο η μουσική ή δεν αντιλήφθηκαν οι αισθήσεις του σκύλου κάποιο έμβιο ον, εκεί κοντά.
quote:

η ερωτηση σου δειχνει οτι δεν σου εχει τυχει αναλογη εμπειρια

μετα τις 2 πρωτες ακουστικες εμπειριες, αγορασα ενα κασετοφωνακι, το οποιο παντα ξεχναγαμε να βγαλουμε οταν συνεβαινε να ακουσουμε κατι

καταντησε ανεκδοτο και επαψα να το κουβαλαω τζαμπα


Πράγματι δεν μου έχει ξανατύχει τέτοια περίεργη περίπτωση, όμως όταν θέλεις κάτι να ηχογραφήσεις βάζεις το κασετόφωνο από την αρχή της παρατήρησης και όχι όταν ακούς την μελωδία. Ξεχνάς μια, ξεχνάς δυο το επόμενο λογικό βήμα είναι να το βάλεις να γράφει από την αρχή και όχι να πάψεις να το κουβαλάς, δηλαδή τζάμπα το αγόρασες? Αυτό κι αν είναι ανέκδοτο…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2007, 23:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ JBG. Αν κατάλαβα καλά για να φτάσεις στο σημείο να βάλεις αυτήν την ανακοίνωση στα φόρουμ, δέχτηκες στην καλύτερη περίπτωση κριτική του γιατί ενω ασχολείσαι με την σπηλαιολογία, μπορείς και έχεις μεταφυσικές ανησυχίες.
Χαίρομαι αγαπητέ που προσπάθησες να βάλεις κάποιους στην θέση τους. Κι εγω προσωπικά δεν μπόρεσα ποτέ μου να καταλάβω αυτόν τον δογματισμό του ειδικού που πρέπει όλα να τα εξηγεί με τα κοινώς παραδεκτά.
Να μην έχει ο επιστήμων μεταφυσικές ανησυχίες.
Να μην πιστεύει στον Θεό ή σε όποια ανώτερη δύναμη θεωρεί ότι μπορεί να υπάρχει πάνω απο εμάς.
Να μην έχει φαντασία για καινούρια μη παραδεκτά πράγματα και δεν ξέρω τι άλλο...
Ευτυχώς που κάποιοι δεν ακολουθούν αυτήν την ανόητη λογική γιατί ακόμα θα ήμασταν στην εποχή του λίθου...
Όχι στους σοβαροφανείς και ναι στους σοβαρούς. Όχι στους εξυπνάκηδες ναι στους ευφυείς. Όχι στους φανατικούς ναι στους ανοιχτομυαλους. Όχι στους "ειδικούς" ναι στους ερασιτέχνες (εραστές της τέχνης). Όχι στους ξερόλες ναι στους γνώστες. Όχι στις παγωμένες συνειδήσεις ναι στην εσωτερική φλόγα, στους αναζητητές της αλήθειας, στους καταλύτες, στους αντικομφορμιστές... το αύριο έρχεται και τίποτε δεν μπορεί να το σταματήσει...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2007, 02:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

libero

Δεν νομίζω πως χρειάζεται κανείς να είναι επιστήμονας για να βάλει ένα κομμάτι σίδερο και να παρατηρήσει μετά, αν σκουριάζει.


το εβαλα αποψε

ποσα χρονια θελεις να το παρατηρω?


quote:

Δεν θυμάμαι τώρα πως τα είπαν στην εκπομπή, αλλά μίλησαν για κάτι πλάσματα που τρομοκρατούσαν τον κόσμο και ήταν εχθρικά προς αυτόν.


αυτα τα ειπε ο Μακης Ποδωτας

τι σχεση εχουν με αυτα που ειπαμε εμεις?

την ειδες οντως την εκπομπη ή εκανες ζαπινγκ?


quote:

Το ότι δεν αντέδρασε το σκυλί σου δεν σημαίνει ότι δεν άκουσε κιόλας την μουσική.


τωρα σιγουρευτηκα οτι εκανες ζαπινγκ!

δεν μιλησα για μουσικη που δεν ακουγε ο σκυλος, αλλά για ενα περιεργο "κρωξιμο" που δυναμωνε σαν να μας πλησιαζε και εγινε τοσο δυνατο στο τελος που αντηχουσαν τα τοιχωματα της σπηλιας


quote:

Πράγματι δεν μου έχει ξανατύχει τέτοια περίεργη περίπτωση, όμως όταν θέλεις κάτι να ηχογραφήσεις βάζεις το κασετόφωνο από την αρχή της παρατήρησης και όχι όταν ακούς την μελωδία. Ξεχνάς μια, ξεχνάς δυο το επόμενο λογικό βήμα είναι να το βάλεις να γράφει από την αρχή και όχι να πάψεις να το κουβαλάς, δηλαδή τζάμπα το αγόρασες? Αυτό κι αν είναι ανέκδοτο…


μηπως σου διεφυγε οτι δεν δηλωνω ερευνητης αλλά παρατηρητης?

σιγουρα δεν καταλαβες το πως και γιατι προσεγγιζω το βουνο

εσυ ομως μπορεις ελευθερα να ασχολεισαι με την κασετα καθε φορα που πας στο βουνο (εγω παω πολλες και βαριεμαι) αντι να βιωνεις την Φυση γυρω σου

στο χαριζω με ολη μου την καρδια το κασετοφωνακι!


quote:

Απέριττος

Αγαπητέ JBG. Αν κατάλαβα καλά για να φτάσεις στο σημείο να βάλεις αυτήν την ανακοίνωση στα φόρουμ, δέχτηκες στην καλύτερη περίπτωση κριτική του γιατί ενω ασχολείσαι με την σπηλαιολογία, μπορείς και έχεις μεταφυσικές ανησυχίες.


το κακο φιλε Γιαννη ειναι οτι δεν δεχτηκα δημοσια κριτικη αλλά πισωπλατη απαξιωση

εκανε και ο Φουρακης, αλλά αυτος τουλαχιστον το εκανε δημοσια και εκ των προτερων

το αποσπασμα το βρηκα στο φορουμ του Δωδεκαθεον οπου το παρεθεσε μελος φιλος: http://dwdekatheon.org/forum/index.php

ας γελασουμε λοιπον:

"Χθές επισκέφθηκα το κανάλι του Ιωάννη Φουράκη στο irc όπου δήλωσε ότι θα συμμετάσχει στην εκπομπή του Κώστα Χαρδαβέλα το Σάββατο για την Πεντέλη το Ιερό Όρος της Αθηνάς, αλλά θα είναι φειδωλός στις δηλώσεις του όπως είπε.

Για να μην δίνει μασημένη τροφή σε περιστασιακούς "συγγραφείς" και ερευνητές.

Το σχετικό απόσπασμα για του λόγου το αληθές είναι αυτό:

[01:51] <FOURAKIS_IOANNHS> Τό ' ΙΕΡΟ ΟΡΟΣ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ" = Πεντέλη, ή σωστότερα Βριλησσός. Θά συμμετέχω καί θά πώ πολύ λίγα, διότι δέν θέλω καί δέν πρέπει νά πώ τίποτε άπ' όσα ξέρω. Μή έκλαγείται έντοπίζοντας πώς θά είμαι πολύ γενικόλογος καί φιδολός. Έχω άποφασ΄σει νά παψω νά δίδω μασιμένη τροφή καί, κυρίως, ύλικό σέ διαφόρους περιστασιακούς "συγγραφείς" καί έρευνητές."


καλο ε?


λοιπον ετσι ακριβως θιχτηκε η ματαιοδοξια αρκετων, απο διαφορους χωρους, με την παρουσια μας στην εκπομπη - ουτε οι τρεις αμιγκος ναμασταν

οσον αφορα τους "ειδικους" καθε τομεα, σιγουρα υπαρχουν

θα εμπιστευθω ομως τον παθολογο αν αρρωστησω, τον σπηλαιολογο για να κατεβω σε ενα βαραθρο και τον μελλοντολογο για να μου διαβασει στα φυλλα απ τους ντολμαδες το μελλον μου


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2007, 17:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

το εβαλα αποψε

ποσα χρονια θελεις να το παρατηρω?


Όσα χρόνια θα πηγαίνεις στην σπηλιά αλλά μην το κάνεις για μένα, αν δεν σε ενδιαφέρει μην το παρατηρείς, τι να σου πω.
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------


Δεν θυμάμαι τώρα πως τα είπαν στην εκπομπή, αλλά μίλησαν για κάτι πλάσματα που τρομοκρατούσαν τον κόσμο και ήταν εχθρικά προς αυτόν.

--------------------------------------------------------------------------------


αυτα τα ειπε ο Μακης Ποδωτας

τι σχεση εχουν με αυτα που ειπαμε εμεις?

την ειδες οντως την εκπομπη ή εκανες ζαπινγκ?


Όχι δεν έκανα ζάπινγκ και φυσικά, δεν ξέρω ποιοι είστε εσείς, ποιοι είναι οι άλλοι και ποιος είναι ο Μακης Ποδωτας. Μόνο εσένα αναγνώρισα από το ότι ήσουν με την κόρη σου και τα λεγόμενα (συγχαρητήρια) των φύλων σου εδώ πιο πάνω.
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------


Πράγματι δεν μου έχει ξανατύχει τέτοια περίεργη περίπτωση, όμως όταν θέλεις κάτι να ηχογραφήσεις βάζεις το κασετόφωνο από την αρχή της παρατήρησης και όχι όταν ακούς την μελωδία. Ξεχνάς μια, ξεχνάς δυο το επόμενο λογικό βήμα είναι να το βάλεις να γράφει από την αρχή και όχι να πάψεις να το κουβαλάς, δηλαδή τζάμπα το αγόρασες? Αυτό κι αν είναι ανέκδοτο…

--------------------------------------------------------------------------------


μηπως σου διεφυγε οτι δεν δηλωνω ερευνητης αλλά παρατηρητης?


Δηλαδή για σένα η καταγραφή εικόνας είναι παρατήρηση ενώ η καταγραφή ήχου έρευνα?????
quote:
σιγουρα δεν καταλαβες το πως και γιατι προσεγγιζω το βουνο
Πράγματι δεν κατάλαβα.
quote:
εσυ ομως μπορεις ελευθερα να ασχολεισαι με την κασετα καθε φορα που πας στο βουνο (εγω παω πολλες και βαριεμαι) αντι να βιωνεις την Φυση γυρω σου
Κάθε φορά να πηγαίνω από την Θεσσαλονίκη στην σπηλιά, μου είναι κομματάκι δύσκολο. Αλλά και να κουβαλάω μια συσκευή μεγέθους ενός σπιρτόκουτου στην τσέπη μου για να ηχογραφεί, δεν μου στερεί την απόλαυση της φύσης, πόσο μάλλον, όταν κουβαλάω τεράστιούς φακούς και φωτογραφικές μηχανές.
quote:
στο χαριζω με ολη μου την καρδια το κασετοφωνακι!
Σε ευχαριστώ πολύ, μπορείς να μου το στείλεις στην διεύθυνση Λέοντος Σοφού 11 Τ.Κ. 54626 Θεσσαλονίκη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2007, 02:00:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

libero

Όσα χρόνια θα πηγαίνεις στην σπηλιά αλλά μην το κάνεις για μένα, αν δεν σε ενδιαφέρει μην το παρατηρείς, τι να σου πω.


φιλε libero, απο οσο γνωριζω τα σιδερα δεν σκουριαζουν γρηγορα πουθενα αλλου στο βουνο, εκτος απο συγκεκριμενα σημεια των τεχνητων τουνελ και ειδικα στο τελος του αριστερου.

αρα η προωρη γηρανση των μεταλλων δεν οφειλεται σε φυσικα αιτια που γνωριζουμε ή υποθετουμε (οπως τα φυσικα πεδια του βουνου).

κατα την γνωμη μου οφειλεται στο πειραμα με πεδια του φαινομενου Χατσισον.

διαβασε το βιβλιο μου για λεπτομερειες και φωτογραφιες.

αυτο ομως που θαπρεπε να σου κεντρισει το ενδιαφερον, ειναι η κατασταση των οργανικων υλικων σε σχεση με τα μεταλλα, οπως το ξυλο και το χαρτι που παραμενουν αναλλοιωτα διπλα στις λιωμενες λαμαρινες.

αυτο εξηγειται με οσα γνωριζουμε μεχρι σημερα απο την φυσικη και την βιολογια?


quote:

Όχι δεν έκανα ζάπινγκ και φυσικά, δεν ξέρω ποιοι είστε εσείς, ποιοι είναι οι άλλοι και ποιος είναι ο Μακης Ποδωτας.
Μόνο εσένα αναγνώρισα...


οκ, αλλά σου διαφευγει οτι στα πανελ ο καθενας εκπροσωπει και εκφραζει τον εαυτο του?

αν με αναγνωρισες θα θυμασαι οτι διαφωνησα με τα οσα ειπε


quote:

Δηλαδή για σένα η καταγραφή εικόνας είναι παρατήρηση ενώ η καταγραφή ήχου έρευνα?????


ποιας εικονας η καταγραφη?

εννοεις τις φωτογραφιες με τα ορμπς?

αυτες τις εβγαζα για το χιουμορ τους κι ακομη εξακολουθω να το κανω οταν βρισκω ευκαιρια, φωτογραφιζοντας φιλους


quote:

Πράγματι δεν κατάλαβα.


τι μπορω να κανω γι αυτο?


quote:

quote:
εσυ ομως μπορεις ελευθερα να ασχολεισαι με την κασετα καθε φορα που πας στο βουνο (εγω παω πολλες και βαριεμαι) αντι να βιωνεις την Φυση γυρω σου

Κάθε φορά να πηγαίνω από την Θεσσαλονίκη στην σπηλιά, μου είναι κομματάκι δύσκολο.


εγω ειπα βουνο, δεν ειπα Πεντελη, ουτε σπηλια

δεν φυτρωνουν βουνα στα μερη σας?


quote:

Αλλά και να κουβαλάω μια συσκευή μεγέθους ενός σπιρτόκουτου στην τσέπη μου για να ηχογραφεί, δεν μου στερεί την απόλαυση της φύσης, πόσο μάλλον, όταν κουβαλάω τεράστιούς φακούς και φωτογραφικές μηχανές.


ανταλλασω την τεραστια μηχανη μου με τον τεραστιο φακο, με το κασετοφωνακι κουτοσπιρτο (εμ-πι-θρι παιζει?)


αλλά πιστευεις οτι το κασετοφωνακι θα καταγραψει κατι που ο σκυλος δεν ακουει?

ή οτι οι ανεξηγητες εμπειριες συμβαινουν κατα παραγγελιαν ή προκυπτουν μεσω ερευνας?

η πλειοψηφια των αληθινων ανεξηγητων εμπειριων (γιατι παιζουν και μουφες) συνεβησαν την στιγμη που τα ατομα δεν το περιμεναν.

τωρα καταλαβες πως πλησιαζω το βουνο και καθε βουνο?

χωρις σκοπο!


quote:

Σε ευχαριστώ πολύ, μπορείς να μου το στείλεις στην διεύθυνση Λέοντος Σοφού 11 Τ.Κ. 54626 Θεσσαλονίκη


τοστειλα!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2007, 18:45:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
jonniebegood...
quote:
αυτο ομως που θαπρεπε να σου κεντρισει το ενδιαφερον, ειναι η κατασταση των οργανικων υλικων σε σχεση με τα μεταλλα, οπως το ξυλο και το χαρτι που παραμενουν αναλλοιωτα διπλα στις λιωμενες λαμαρινες.

Αυτό μου κέντρισε το ενδιαφέρον (όπως και πολλά άλλα) γι’ αυτό έλεγα να βάλετε ένα καινούργιο σίδερο για να διαπιστωθεί ποιος ο λόγος αυτής της πρόωρης σχετικά με το ξύλο, διάλυσης του σιδήρου. Κι εγώ υποψιάζομαι ότι το γρήγορο σκούριασμα μπορεί να οφείλεται στα πιθανά πειράματα των αμερικανών. Εξάλλου το ξύλο μπορεί να έχει διάφορα συντηρητικά γι’ αυτό και να μην έχει σαπίσει βλέπε κολόνες ΔΕΗ και κούνιες στις παιδικές χαρές (μάλιστα έχει κάνει και σχετική εκπομπή ο Ευαγγελάτος). Δεν ξέρω και τι υγρασία υπάρχει στην σπηλιά. Το ξύλο αν έχει υγρασία 100% μπορεί να διατηρηθεί και χωρίς συντηρητικά, πολλά χρόνια και το χαρτί αν είναι τίγκα στο χλώριο, σιγά μην αλλοιωθεί.

Ένα άλλο παράξενο που άκουσα στην εκπομπή {ένας με φαλάκρα και, χοντρούλης το είπε νομίζω}είναι για τα φυτά που λύγιζαν προς την σπηλιά. Αλήθεια, εσύ το έχεις παρατηρήσει αυτό το φαινόμενο? Είναι συχνό?

quote:

οκ, αλλά σου διαφευγει οτι στα πανελ ο καθενας εκπροσωπει και εκφραζει τον εαυτο του?

αν με αναγνωρισες θα θυμασαι οτι διαφωνησα με τα οσα ειπε



Δεν έχω καλή μνήμη, τι να κάνω.
quote:
εννοεις τις φωτογραφιες με τα ορμπς?

Ναι…
quote:

εγω ειπα βουνο, δεν ειπα Πεντελη, ουτε σπηλια

δεν φυτρωνουν βουνα στα μερη σας?



Καλά, καλά, μη βαράς…
Φυτρώνουν, αλλά για να πάω μέχρι τα βουνά θέλω μεταφορικό μέσο, και δεν έχω.
quote:
δεν μιλησα για μουσικη που δεν ακουγε ο σκυλος, αλλά για ενα περιεργο "κρωξιμο" που δυναμωνε σαν να μας πλησιαζε και εγινε τοσο δυνατο στο τελος που αντηχουσαν τα τοιχωματα της σπηλιας...


...αλλά πιστευεις οτι το κασετοφωνακι θα καταγραψει κατι που ο σκυλος δεν ακουει?



Τελικά ακούει ή δεν ακούει ο σκύλος σου?

Τέλος πάντων δεν έχει σημασία, γιατί τα κασετοφωνάκια φτιάχτηκαν για να τα ακούνε οι άνθρωποι και να ηχογραφούν κάτι που ακούνε οι άνθρωποι και όχι οι κόπροι! Διαφορετικά γιατί να πατήσουν το rec αν δεν ακούνε τίποτα.

quote:
διαβασε το βιβλιο μου για λεπτομερειες και φωτογραφιες.

Αααα, σε έπιασα κατεργάρικο...
quote:
πηγαμε για το βουνο, οχι για να πασαρουμε τα βιβλια μας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2007, 21:33:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

libero

Εξάλλου το ξύλο μπορεί να έχει διάφορα συντηρητικά γι’ αυτό και να μην έχει σαπίσει βλέπε κολόνες ΔΕΗ και κούνιες στις παιδικές χαρές (μάλιστα έχει κάνει και σχετική εκπομπή ο Ευαγγελάτος). Δεν ξέρω και τι υγρασία υπάρχει στην σπηλιά. Το ξύλο αν έχει υγρασία 100% μπορεί να διατηρηθεί και χωρίς συντηρητικά, πολλά χρόνια και το χαρτί αν είναι τίγκα στο χλώριο, σιγά μην αλλοιωθεί.


κοιτα τις φωτογραφιες στο βιβλιο μου σου λεωωω


quote:

Ένα άλλο παράξενο που άκουσα στην εκπομπή είναι για τα φυτά που λύγιζαν προς την σπηλιά. Αλήθεια, εσύ το έχεις παρατηρήσει αυτό το φαινόμενο? Είναι συχνό?


εννοεις τον Τσαγκρινο - απο τους ανθρωπους που χαιρομαι να βλεπω στις εκπομπες

οντως συμβαινει - στο πρωτο τοπικ ειχα ανεβασει και φωτογραφιες

ειναι περιοδικο φαινομενο, οπως και τα περισσοτερα που συμβαινουν στην Πεντελη


quote:

Φυτρώνουν, αλλά για να πάω μέχρι τα βουνά θέλω μεταφορικό μέσο, και δεν έχω.


να πηγαινεις ομως


quote:

Τελικά ακούει ή δεν ακούει ο σκύλος σου?


quote:

Τέλος πάντων δεν έχει σημασία, γιατί τα κασετοφωνάκια φτιάχτηκαν για να τα ακούνε οι άνθρωποι και να ηχογραφούν κάτι που ακούνε οι άνθρωποι και όχι οι κόπροι! Διαφορετικά γιατί να πατήσουν το rec αν δεν ακούνε τίποτα.


quote:

quote:
διαβασε το βιβλιο μου για λεπτομερειες και φωτογραφιες.

Αααα, σε έπιασα κατεργάρικο...

quote:
πηγαμε για το βουνο, οχι για να πασαρουμε τα βιβλια μας


οχι και κατεργαρικο - γρια βομβαεζα πουτανα ειμαι

http://www.johnniebegood.gr/

ΟΛΑ ΤΖΑΜΠΑ


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2007, 12:46:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
άστα αυτά jbg...

την κόρη σου την παντρεύεις ??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2007, 18:11:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

άστα αυτά jbg...

την κόρη σου την παντρεύεις ??


μουκλεψε την παρασταση, μουκλεψε την δοξα, μουκλεψε την τηλεθεαση - την εχω κλειδωμενη στο κελαρι του εξοχικου μου στο Κακοσαλεσι απο την εκπομπη και μετα...

ας μιλησουμε σοβαρα τωρα για μπιζνες: ποσες καμηλες δινεις???


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2007, 18:24:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μουκλεψε την παρασταση, μουκλεψε την δοξα, μουκλεψε την τηλεθεαση - την εχω κλειδωμενη στο κελαρι του εξοχικου μου στο Κακοσαλεσι απο την εκπομπη και μετα...


θελω χαρτη της τοποθεσιας του εξοχικου
κατοψη του εξοχικου και να μου πεις που θα εισαι σημερα μεταξυ 10.00 και 02.00
θα την ελευτερωσω
υ.γ. αν μπορεις ασε και τα κλειδια στην δεξια γλαστρα της εισοδου
υ.γ.2 παρε και τα σκυλια μαζι

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2007, 12:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σε πρόλαβα gigenis !

ήδη καταφτάνει κοντέινερ με καμήλες από αίγυπτο...

jbg,εκατό είναι εντάξει ?? (συν το οικοπεδάκι στην αλεξάνδρεια...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2007, 12:40:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγνοων αγνωεις οτι ειμαι αλεξανδρινος
ωω!! ναι ειναι αληθεια γνησιος αλεξανδρινος
οποτε εισαι πολυ πισω στην κουρσα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2007, 13:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλεξάνδρεια Ημαθίας εννοώ εγώ βρε

άσε που σε προκαλώ και σε μονομαχίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2007, 13:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλεξάνδρεια Ημαθίας εννοώ εγώ βρε

τοτε εχεις προβαδισμα

quote:
άσε που σε προκαλώ και σε μονομαχία

δεχομαι και διαλεγω τα οπλα

πυρηνικες κεφαλες

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy