ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ανεξηγητες εμπειριες στην Πεντελη - 2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
spider-man
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2007, 02:01:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spider-man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρε παιδια απο τον αυγουστο με τις φωτιες δεν εχετε μιλησει.δεν ειχα ποτε την ευκαιρια να εξερευνησω το βουνο,αρα δεν ξερω πως ηταν.επισης δεν ειχα την ευκαιρια να το δω απο κοντα μετα τις φωτιες.εσεις που φανταζομαι πηγατε μετα τις φωτιες(με βαρια καρδια)πειτε μου,καηκε εντελως?εχει μεινει τιποτα για ατομα σαν εμενα που θελουν να εξερευνησουν τη φυση αλλα δεν μπορουσαν τοσα χρονια λογω ηλικιας?περιμενω απαντηση
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2008, 17:12:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να και μια ενδιαφέρουσα νέα εξέλιξη στην υπόθεση της περίφημης Σπηλιάς ύστερα από αρκετούς μήνες αδρανείας του forum επ’ αυτού του θέματος.

Το παρακάτω link http://www.iranon.gr/PM/index.htm μας οδηγεί στις ιστοσελίδες της «Πεντελικής Μυθολογίας» του ερευνητή «ΠΑΡΕΙΚΟΣ», ενός «ηλεκτρονικού βιβλίου» για την Σπηλιά και την παραφιλολογία που αναπτύχθηκε γύρο από αυτήν, φιλοξενούμενο από το γνωστό site www.Iranon.gr .

Τα περιεχόμενο του βιβλίου είναι ανατρεπτικό σε τέτοιο σημείο όπου ολόκληροι παράγραφοι των ερευνών του ΜΠΑΛΑΝΟΥ παρατίθενται ανατρεπόμενες από τον συγγραφέα, του οποίου οι ισχυρισμοί αν επαληθευτούν (αλλά ακόμα και αν όχι είναι τόσο ριζοσπαστικοί που..) ανατρέπουν ένα Status Quo πολλών δεκαετιών και συνάμα ότι θεωρούσαμε πως γνωρίζαμε για την υπόθεση μέσα από την ως τώρα διαθέσιμη βιβλιογραφία..

Το συνιστώ, πάντα με μια ισχυρή ματιά σκεπτικισμού (όπως σε κάθε τι), ανεπιφύλακτα.

Καλή ανάγνωση!!

Υ.Γ.
Η δημοσίευση αυτών των στοιχείων από την πλευρά του Iranon με εκπλήσσει - προβληματίζει, ο πρόλογος θα σας προετοιμάσει, το περιεχόμενο θα σας καταπλήξει – δεν θέλω γιατί; Διαβάστε το και θα με θυμηθείτε! .

Edited by - XD on 02/08/2008 17:13:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2008, 18:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άκρως ενδιαφέρουσα παρέμβαση, που φέρνει πολλά πράγματα στην θέση τους.

Η ιστορία της περιοχής με φωτογραφίες και στοιχεία, και όχι με μισόλογα και σκοτεινά υποννοούμενα.

Και βεβαίως, μια νέα πλατφόρμα για σκέψεις και συζητήσεις...

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ


Edited by - satyros on 02/08/2008 18:52:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2012, 12:21:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν λίγο παρατήρησα ότι στην γνωστή ιστό-σελίδα Iranon έχει αναρτηθεί (http://www.iranon.gr/NEWSANDMORE/NEWSANDMORE.htm) ένα νέο βιβλίο (σε μορφή PDF) με θέμα (φυσικά) την Πεντέλη.

Υ.Γ.
1. Δεν έχω προλάβει να το διαβάσω ακόμα, αλλά φυλλομετρώντας το στα γρήγορα, φαίνεται (είναι πυκνό, έχει πλούσιο υλικό) εξίσου ενδιαφέρον με ένα παλαιότερο βιβλίο που είχε κυκλοφορήσει ο ίδιος συγγραφέας πριν μερικά χρόνια.

2. Ο συγγραφέας του βιβλίου κάποτε συμμετείχε (αν δεν με απατά η μνήμη μου βέβαια) και στο παρόν forum (αν κάνω λάθος ζητώ συγγνώμη).

Edited by - XD on 15/08/2012 12:25:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Emerson
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2012, 17:08:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστουμε πολυ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fade1
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2012, 23:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι κρίμα πολύ μεγάλο κρίμα το συγκεκριμένο thread να έχει εγκαταληφθεί . Για την πεντέλη και συγκεκριμένα για την Σπηλιά των Αμμώμων έχουν ακομά να ειπωθούν και ακόμη πιο πολλά να γραφτούν.
Ειναι απορίας άξιο οτι εχει να γραφτει το οτιδήποτε απο το 2007 , ατομα με αγάπη για το βουνό που γράφαν σχεδον καθημερινά εγκαταλειψαν το φόρουμ (ευτυχώς οχι το βουνό) και απο τους υπόλοιπους δεν μιλαει κανείς ... Ωραίαααααααααααα πράγματα
Το αστείο (η μάλλον παράδοξο) ειναι οτι η Σπηλιά συνεχίζει να ελκύει κοσμο και κοσμάκη, σήμερα πχ το απογευματάκι ανηφόρισα προς τα πανω και όταν έφτασα ειμουν μόνος μου.... για 7 ολόκληρα λεπτα, μετα πλάκωσε η μιση Αθήνα.
Πάντως ο οποιοσδήποτε που είναι καινούργιος στο θέμα της πεντέλης και εχει πραγματικό ενδιαφέρον μπορεί να ξεκινήσει να διαβάζει το Περα απο το Αινιγμα της Πεντέλης , ειναι το βιβλίο που ξεκίνησε ολη την μυθολογία της Πεντελης ,μπορει μετα να συνεχίσει με το εξαιρετικο ηλεκτρονικό βιβλιο του ΠΑΡΕΙΚΟΥ Με αφορμή την Πεντέλικη Μυθολογία και να συνεχισει με το ολοκαίνουργιο ηλεκτονικό βιβλίο του ΟΡΕΣΙΒΙΟΥ (παλιότερα έγραφε στο φόρουμ με το ψευδόνιμο Νtavelis666) Πεντέλη απο την ανάδυση της αιγιας γης εως τους ρωμαικους χρόνους.
Τα δύο τελευταία βιβλία θα τα βρειτε στο www.iranon.gr
Ενα ακόμη ενδιαφέρον βιβλίο ειναι αυτο του Γιάννη Τριανταφύλλη (JBG παλιότερα στο φόρουμ) το οποίο ομως δεν μπορω να βρώ πουθενα (η προσωπική σελίδα του συγγραφέα ειναι ανενεργή) οποιος φίλος μπορεί να βοηθήσει θα είμουν ευγνώμων

"The Owls Are Not What They Seem"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2012, 10:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι κρίμα πολύ μεγάλο κρίμα το συγκεκριμένο thread να έχει εγκαταληφθεί . Για την πεντέλη και συγκεκριμένα για την Σπηλιά των Αμμώμων έχουν ακομά να ειπωθούν και ακόμη πιο πολλά να γραφτούν.
Ειναι απορίας άξιο οτι εχει να γραφτει το οτιδήποτε απο το 2007 , ατομα με αγάπη για το βουνό που γράφαν σχεδον καθημερινά εγκαταλειψαν το φόρουμ (ευτυχώς οχι το βουνό) και απο τους υπόλοιπους δεν μιλαει κανείς ... Ωραίαααααααααααα πράγματα

Η σχέση με το βουνό (και με τη Φύση γενικότερα) είναι προσωπική και βιωματική.
Εγώ πιστεύω ότι το μεγαλύτερο μέρος από αυτά που δύναται να θεωρηθούν ως ο 'κορμός' της όλης ιστορίας, φιλολογίας και παραφιλολογίας γύρω από την Πεντέλη (και ειδικότερα γύρω από την περίφημη Σπηλιά) έχει ήδη ειπωθεί, γραφτεί και καταγραφεί.

Από'κει και πέρα, προφανώς, ο κόσμος δεν έχει σταματησει να πηγαίνει στο βουνό, και φυσικά εναπόκειται σε αυτόν να προσθέσει τις δικές του εμπειρίες και τα δικά του βιώματα εάν θέλει.

Έχω πάει αρκετές φορές στο βουνό και στη Σπηλιά, έχω διαβάσει τις αναφορές του Ιρανόν, όπως και την όντως εξαιρετική δουλειά του Παρ'εικός. Επίσης έχω το βιβλίο του JBG που ψάχνεις, αλλά σε έντυπη μορφή.
Τώρα τελευταία έμαθα πως ο φίλος Ορεσίβιος έχει να επιδείξει και νέο συγγραφικό έργο το οποίο πρόκειται να μελετήσω με την πρώτη ευκαιρία.

Το βουνό δεν το εγκατέλειψε κανείς και ούτε πρόκειται,
αλλά το θέμα είναι ότι μάλλον περισσότερο ενδιαφέρονται γι'αυτό οι "εχθρικά κείμενοι" εναντίον του και όχι οι "φίλα κείμενοι"...

quote:
Το αστείο (η μάλλον παράδοξο) ειναι οτι η Σπηλιά συνεχίζει να ελκύει κοσμο και κοσμάκη, σήμερα πχ το απογευματάκι ανηφόρισα προς τα πανω και όταν έφτασα ειμουν μόνος μου.... για 7 ολόκληρα λεπτα, μετα πλάκωσε η μιση Αθήνα.


Είναι η γνωστή ευχή/κατάρα του οποιουδήποτε σημείου έχει εγγύτητα στην ευρύτερη περιοχή της πρωτεύουσας.
Και η Πεντέλη υπήρξε (και συνεχιζει να είναι) θύμα κυρίως αυτού του γεγονότος.
Γι'αυτό είναι αφενός υπερεκτιμημένη (πολύς ντόρος ακόμα και για ήσσονος σημασίας πράγματα ή καταστάσεις) και κατεστραμμένη (διαβάζεις κάπου στον Παρ'εικός την συγκλονιστικά και αφοπλιστικώς ειλικρινή δήλωση ότι η Πεντέλη είναι πλέον ένα ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΜΕΝΟ βουνό, από όλες τις απόψεις... χλωρίδας-πανίδας-γεωμορφολογίας-περιβαλλοντος, κλπ.)

Αν λοιπόν η εν λόγω σπηλιά, τα εκκλησάκια, τα νταμάρια, κλπ, δεν ήταν στην Πεντέλη,
αλλά στο ...Γράμμο, στο Βίτσι, στο Παγγαίο, στον Ταϋγετο ή στα Ακαρνανικά Ορη, πιστεύεις ότι θα είχαν τον ίδιο αντικτυπο, την ίδια φήμη, την ίδια βιβλιογραφία και τον ίδιο "μυθο" πλεγμένο γύρω τους???

Δυστυχώς ή ευτυχώς, ως κράτος και ως έθνος είμαστε Αθηνοκεντρικοί ακόμη και ώς προς τα ....βουνά!


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 26/08/2012 10:51:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2012, 09:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι κρίμα πολύ μεγάλο κρίμα το συγκεκριμένο thread να έχει εγκαταληφθεί . [..]

Θα συμφωνήσω με τον φίλο PY8AGORAS. Ότι είχε να γραφθεί για το Μυστήριο της Πεντέλης, ότι και αν ήταν το "Μυστήριο" αυτό, εντός ή εκτός εισαγωγικών, υπαρκτό ή μη δηλαδή (ειλικρινά δεν έχει σημασία), νομίζω ότι γράφθηκε τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο (το παρόν topic) ενώ πάμπολλες πληροφορίες μπορείς να αντλήσεις από την ιστοσελίδα Iranon, τα ανηρτημένα βιβλία που θα βρεις εκεί και τα γνωστά έντυπα βιβλία διαφόρων ερευνητών (αν και κάποια από αυτά ίσως είναι δυσεύρετα πια).

Από εκεί και πέρα ο καθένας (αν θέλει) συνεχίζει μόνος του την έρευνα (αν μπορεί, αν έχει κέφι, χρόνο & χρήμα..) και αν θεωρεί ότι ανακάλυψε κάτι ενδιαφέρον και επιθυμεί να το μοιραστεί με τους υπόλοιπους το αναρτά εδώ ή σε κάποιο άλλο forum ή σε κάποια προσωπική ιστοσελίδα κλπ..

Τέλος μην ξεχνάμε ότι ζούμε σε μια ζοφερή περίοδο η οποία δεν έχει αφήσει τίποτα ανεπηρέαστο (τίποτε δεν είναι όπως παλιά) και ο χώρος του μεταφυσικού δεν μένει αλώβητος από την κρίση. .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fade1
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2012, 13:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι Py8agora και XD συμφωνώ απόλυτα μαζι σας σε ότι γράψατε , αλλα επιτρέψτε μου να εξηγήσω λίγο καλύτερα τι εννοούσα περι τις εγκατάλειψης του παρώντος thread.
Το να γράψει κανείς για την επίσκεψη του στην σπηλιά η στην Πεντέλη γενικότερα δεν πιστεύω οτι συμβάλλει στην ´´Πεντελική Μυθολογίά ή Παραφιλολογίά´´ αλλα ίσως την αποτρέπει . Βλέπετε στο παρών thread δεν αναλύθηκαν μόνο τα ´´Φαινόμενα της Πεντέλης´´ αλλά αποκαταστάθηκε και το όνομα της Σπηλιάς που στα μάτια του μέσου Νεοέλληνα φαινόταν σαν το άντρο της Κολάσεως.
Όταν εγώ ο πλέον άσχετος με το θέμα πρωτοπάτησα κλίκ και περίμενα να διαβάσω για διαβόλους και τριβόλους και αντι για αυτό διάβαζα για την σημασία της Σπηλιάς ως αρχαιολογικός χώρος , για τα σκουπίδια που τα παρατάνε όπου βρούν ,για τις προσπάθειες μιας χούφτας ανθρώπων στην αποκατάσταση του ονόμαος της Σπηλιάς κ.τ.λ
Προς Θεού δεν ζητώ ο καθένας να γράφει ότι του κατέβει ,δεν ζητάω το ´´Φαινόμενο Πεντέλη ´´ να συνεχιστεί με το έτσι θέλω .
Απλώς θα μπορούσε να συνεχιστει μια υγιείς συζήτηση για την προστασια της Σπηλιάς , τι συναισθήματα μας γεννάει στην ανάβαση μας κτλπ

"The Owls Are Not What They Seem"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1090088
Maintained by Digital Alchemy