ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΑ ΚΕΡΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 02:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να απαντήσω...

Όχι.Ουδέποτε είχα τέτοια εμπειρία,ούτε συγγενικό/φιλικό μου πρόσωπο είχε. Η μόνη "επαφή" που έχω με παρόμοια θέματα είναι ιστορίες που διαδίδονται απο στόμα σε στόμα και απο εδώ ή απο εκεί κάποιος βρίσκεται να πεί οτι το δοκίμασε με τα Χ τρομαχτικά αποτελέσματα.Η ιστορία εμφανίζεται με πολλές παραλλαγές,αν θυμάμε καλά η πρώτη που άκουσα είναι για "ένα κοριτσάκι που το άκουσε στο σχολείο,το έκανε και ο διάβολος την σκότωσε".


Να ξεκαθαρίσω κάτι.Όταν λέω "΄παρόμοια θέματα" εννοώ μεθόδους ή πράξεις που είναι κακώς ονομασμένα "παιχνίδια" και θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν "μεταφυσική κουζίνας".Συνήθως η μόδα είναι να "παίζωνται" στα πάρτυ. Τι εννοώ με τον όρο "μεταφυσική κουζίνας"? Εννοώ τελετές που σκαρφίστηκε κάποιος ,με απλά υλικά,με μια απλή συνταγή/επίκληση την οποία ο..."παίκτης" την εκτελεί σαν συνταγή απο τσελεμεντέ.

Γιατί είμαι εναντίων? Καθαρά θέμα νοοτροπίας! Γιατί κάποιος να κάνει κάτι τέτοιο? Ποιά τα κίνητρα και οι προσδοκίες του? Για να δεί αν δουλεύει? Και αν δουλέυει τι θα γίνει? Αν όχι (το πιθανότερο) τι θα συμβεί?

Προσωπικά πιστεύω οτι ο μεγαλύτερος κίνδυνος δεν προέρχεται απο "άνοιγμα πύλης" απο "επίκληση δαιμονικού" ή οποιοδήποτε άλλο μεταφυσικό στραβοπάτημα.Ο κίνδυνος βρίσκεται στην νοοτροπία,στον τρόπο σκέψης του ατόμου που επιδιώκει τέτοιους πειραματισμούς απο την στιγμή που η νοοτροπία κάποιου λέει πολλά για την γενικότερη στάση ζωής του.

Ένα μικρό παράδειγμα που έχω είναι απο κάτι φιλαράκια μου παλιά που ασχολήθηκαν με "πρακτική μαγεία" (με συνταγές...δημοτικού ,και απο 1-2 βιβλία αρκετά γνωστά).Αυθυποβλήθηκαν,νόμισαν οτι είχαν "δαίμονες για υπηρέτες" ,οτι απέκτησαν ειδικές δυνάμεις (που φυσικά τις έβλεπαν μόνο αυτοί και δεν δούλευαν παρουσία άλλων ) και γενικότερα έχασαν πολύ άσχημα την μπάλα....Ένας απο αυτούς ακόμα την ψάχνει (την μπάλα,την επαφή με την "καθημερινή" πραγματικοτητα).

Όλα αυτά χωρίς την παρέμβαση μεταφυσικών δυνάμεων.Μόνο την δικιά τους δύναμη αξιοποίησαν...

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 03:07:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για την απάντηση Xotchipilli2.
Να φανταστώ πως η Zadok δεν εγκρίνει την ερώτησή που έθεσα;

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 04:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι είναι παιχνίδι;
Μία διαδικασία του νου, του συναισθήματος, ενίοτε και του σώματος, με στόχο την ψυχαγωγία.
το παιχνιδι ειναι τροπος μαθησης
και προσφερει εμπειριες στα πρωτα μας βηματα

οποιος βλεπει το παιχνιδι σαν απλη ψυχαγωγια μαλλον ξεκινησε χωρις εμπειριες ή οταν ηταν μικρο δεν του αγοραζανε παιχνιδια και δεν ειχε την ικανοτητα να φτιαξει δικα του
γιατι αυτη ειναι και η μεγαλυτερη μαγεια του παιχνιδιου.

το παιχνιδι με το ποτηρακι,κερακι μπισκοτακια κτλ δεν ειναι παιχνιδια ειναι πειραματισμοι
γιατι κολατε στις λεξεις?

αν το θεμα λεγοταν το πειραμα με τα κερια θα σας ενοχλουσε τοσο πολυ η ονομασια ή θα σας ενοχλουσε το ιδιο το πειραμα?

γιατι απο οτι ειδα πιο πολυ ασχοληθηκατε με την ονομασια.
παντως ο διαβολος αλλη δουλεια δεν ειχε απο το να τρεχει απο φωτισμενο καθρεφτη σε φωτισμενο καθρεφτη για να τρομαζει τους πιτσιρικαδες

quote:
Ναι, εχω ακούσει και 'γω πολλές τέτοιες ιστορίες και νομίζω ότι είναι αυτό που λέμε "αστικοί μύθοι".
και εγω συμφωνω με αυτο γιατι με οσα λεγονται ο χιτλερ,ο μουσολινι,ο διαβολος,ο ναπολεοντας,ο αττιλας ολη νυχτα τρεχουν απο καθρεφτη σε καθρεφτη και απο συνεστιαση σε συνεστιαση
ειναι βαρια η φημη


οπως και να εχει ομως ειναι ηλιθιο και δεν αρνουμαι οτι ειναι επικινδυνο γιατι ετσι ειναι
και οχι μονο απο την πνευματικη πλευρα αλλα και απο ψυχολογικη αποψη γιατι δεν ειναι και δυσκολο καποιος με αδυναμη ψυχολογια να τσιμπησει καμια τρελα μεσα στον πανικο

πιστευω πως αυτη η μεθοδος (και οι παρομοιες) ειναι αναποτελεσματικη απλα μετα απο αυτο καποιοι αποφασιζουν να χωθουν πιο βαθεια γιατι μετα απο λιγο καταλαβαινουν οτι ειναι "αφελης" ο τροπος που προσεγγιζουν το θεμα

και αν καποιος θελησει να το κανει θα το κανει
και οι πιο πολλοι πιτσιρικαδες εκει εξω θελουν να το κανουν
και ειναι λιγο αφελες να νομιζουμε οτι περιμενουν να εκπαιδευτουν εδω μεσα
εδω ερχονται "διαβασμενοι"
απλως προσπαθουν να σιγουρευτουν οτι τους τα ειπαν καλα και μεσα απο την κουβεντα καλυπτουν και τυχον κενα

γιατι μπορει να του ειπε καποιος το κολπο με τα κερακια αλλα δεν ηξερε οτι ο καθρεφτης μπορει να γινει πυλη
τωρα το εμαθε και οι κλειστες πορτες παντα "γαργαλανε" την περιεργεια
και αφου εμαθε οτι ειναι και επικινδηνο παει να πει οτι δεν τον δουλεψανε

ισως αν οι συμβουλες ερχοντουσαν χωρις επιδειξη γνωσεων να ηταν πιο καλα τα πραγματα
τουλαχιστον μεχρι στιγμης κανενα μελος δεν ενθαρυνε τετοια πραγματα και αυτο ειναι παρηγορο
και ολοι ειναι σε επιφυλακη
αυτο τουλαχιστον λειτουργει σωστα και παντα

quote:
....και αναρωτιόμουνα τι έλειπε από αυτό το θέμα...
χμ! για να σκεφτω
ορεξη εχουμε
κερια εχουμε
το φως πανω στους καθρεφτες ειναι πολυ ρομαντικο θεαμα

ωραια δεν ξεκιναμε το ρομαντικο δειπνο υπο το φως των κεριων?
αλλα εστρωσα τραπεζι για δυο
για μενα και για τον επισκεπτη απο τον καθρεφτη
(δηλαδη παλι μονος μου θα φαω)
συγνωμη παιδια αυριο παλι μετα της 12
γκαρσον! λεκιαστικα

που πηγε ρε γμτ ο σερβιτορος?
φτου παλι μεσα στον καθρεφτη μπηκε

γυρνα πισω ρεεεεεεε
θα αναψω και αλλα κερια

quote:
καταπληκτικό! 10 στα 10 επιτυχία έχει αυτή η λέξη! αν δεν το έβλεπα με τα μάτια μου δεν θα το πίστευα...!
εγω τα ελεγα


we'll all take turns
i'll get mine, tooΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hantok
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 05:55:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hantok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
epitelous kai dio filoi pou thesan to thema akribos opos exi an kapios theli na ton pari o dialos kai na ton sikosi ta kataferni me potirakia kai katreftes ala fisika ola einai mesa sto kloubio tou mialo ante giati eixa arxisi na anisixo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 07:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λες να μου είχε διαφύγει αυτό? ....

όχι, αλλά τουλάχιστον θα έπρεπε να το γνωρίζουμε επισήμως για να το χρησιμοποιούμε σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης.....

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 15:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΟΡΟΣ "ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΚΟΥΖΙΝΑΣ" ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΤΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΑ "ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ" ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ.

ΑΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΙΟ ΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΤΑΝΙΚΑ, ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ? ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΝΤΕΣΤΑΜΕΝΑ, ΑΡΝΗΤΙΚΑ (ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑΣ), ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ. ΔΗΛ. ΤΟ ΔΕΞΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ.

ΑΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΕΣΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΣΟΥ, ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ. ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΙΑΒΟΛΟΣ ΝΑ ΣΕ ΣΚΟΤΩΣΕΙ, ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΑΒΑΤΑΡ, Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΠΥΛΗΣ -ΤΟΝ ΣΚΕΠΑΖΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΣΤΟ ΦΕΝΓΚ ΣΟΥΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΡΕΒΒΑΤΟΚΑΜΑΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ "ΚΑΘΡΕΦΤΙΖΟΜΑΣΤΕ" ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ Κ.Λ.Π-.

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΑΤΑΝΟΦΟΒΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΑΙΜΟΝΟΛΗΨΙΕΣ ΙΣΩΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΟΠΙΚ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ, ΣΑ ΣΥΜΒΟΛΟ, ΣΑΝ ΜΑΓΙΚΟ ΣΥΜΒΟΛΟ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 16:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<Ο ΜΑΓΙΚΟΣ ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ>

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εβα
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 18:40:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εβα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ αχ.. τι μου θυμησε αυτο το θεμα...

Πρεπει να ημουν τριτη η τεταρτη δημοτικου οταν ακουσα γι'αυτο το πειραμα/παιχνιδι.. (παιχνιδι κατ' εμε αλλα μια και ενοχλει η λεξη..)

Καθομασταν στην αυλη ενος συμμαθητη καμια δεκαρια πιτσιρικια και λεγαμε τρομακτικες ιστοριες. Αυτη η συγκεκριμμενη ηταν και η τελευταια της βραδυας γιατι τα καναμε πανω μας και μονο στο ακουσμα τετοιου ενδεχομενου.. το θεμα δεν ξανασυζητηθηκε ποτε ξανα απο τοτε και εγω ουτε που το ξανασκεφτηκα..

Μπορει καποιοι να θυμαστε κατι απανωτα black out που ειχαν γινει μεσα στη δεκαετια του 80 στην Αθηνα. Καλα βασιλιαδες ημασταν.. μεναμε εξω ως αργα μαζι με το τσουρμο των εκνευρισμενων γονιων που βγαιναν στη γειτονια να περασει η ωρα μεχρι να ερθει το ρευμα.. την αλλη μερα ειχαμε κι ετοιμη δικιολογια γιατι δε διαβασαμε.. μεγαλεια!

Μια τετοια βραδυα, κι εκει που η μανα καθοταν στην αυλη της γειτονισσας υπο το φως τον κεριων και βριζαν το ανοργανωτο κρατος ενω εγω χαζολογουσα εκει γυρω με τα παιδια, με καλεσε η φυση...
Επρεπε να παω μονη μου μεσα στο θεοσκοτεινο σπιτι να κανω την αναγκη μου η να ζητησω απ'τη μαμα να ερθει μαζι μου και να ανεχτω τις κοροιδιες των υπολοιπων παιδιων για βδομαδες ολοκληρες.

Φυσικα εκανα την καρδια μου πετρα και αποφασισα να παω μονη..... με ενα κερι για να μην τσακιστω στις σκαλες.

Σιγοτραγουδωντας για να μην ακουω τις τρομαγμενες φωνουλες στο κεφαλι μου καταφερα να φερω την αποστολη μου σε περας. Σαφως ξαλαφρωμενη και πιο σιγουρη για το *ποσο μαγκας ειμαι που δε φοβαμαι το σκοταδι* ειχα φτασει πια στο χωλ και μολις ενα μετρο με χωριζε απ'την εξωπορτα και την ασφαλεια της παρεας.
Τοτε το συνειδητοποιησα... περνουσα ακριβως διπλα απ'τον τεραστιο καθρεφτη του χωλ... κρατωντας ενα κερι κατω απ'το προσωπο μου... ακριβως οπως στην ιστορια που λεγαμε... (η δικη μας version ηταν προφανως λιγοτερο εξελιγμενη.. ενα κερι κι οτι χρωμα να ηταν εφτανε.. προ new age εποχη βλεπεις..)

Τρομαξα τοσο πολυ που η φατσα μου στον καθρεφτη εγινε πιο τρομακτικη κι απ'του Michael Jackson μετα τις πλαστικες. Κι αυτο με φρικαρε ακομα πιο πολυ! Δε μπορουσα να κουνηθω η να φωναξω, ειχα παγωσει σα γατι μπροστα σε νταλικα. Τι ο διαολος και ο τριβολος.. καταφερα να τρομαξω και χωρις τη βοηθεια του τοσο, που παραλιγο να παθω συγκοπη. Η συνεχεια ειναι οδυνηρα εξευτελιστικη απ'τη στιγμη που καταφερα να στριγγλιξω και επειτα.. μαμα να τρεχει , πιτσιρικαδες να τρομαζουν στην ιδεα του τι ειδα και μετα να με δουλευουν οταν καταλαβαν τι συνεβει... αααααστα να πανε....

Ηθικον διδαγμα.. οτιδηποτε paranormal αν δεν προσεγγιστει με σωστη καθοδηγηση μπορει να εχει απροσμενες επιπτωσεις σε καποιες ηλικιες που ειναι πιο ευφανταστες και ευαλωτες.
Απλο παραδειγμα αυτη η γελοια ιστοριουλα μου , που ομως σκεφτητε πως με τον απολυτο φοβο μες την αγνοια μου θα μπορουσα να ειχα ριξει το κερι και να βαλω φωτια στο σπιτι.. τραβηγμενο ισως, αλλα δεν παυει να ειναι μια πιθανοτητα.

Η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι ολα αυτα τα πειραματακια/παιχνιδακια δεν εχουν να κανουν με τιποτα το μεταφυσικο οταν γινονται απο παιδια. Ο κινδυνος εγκειτε στην ιδια τη φαντασια τους αλλα αυτο δεν τον υποβιβαζει. Ειναι υπαρκτος και -οσο κι αν ακουγετε υπερβολη- πολυ πιο σημαντικος απο μια καθ'αυτη επαφη με το μεταφυσικο.

Η μονη περιπτωση που προσωπικα πιστευω οτι ενεχει και τον EΠΙΠΛΕΟΝ κινδυνο να αποφασισει καποιος αορατος τυπος να σου τα πει ενα χερακι και να σου δωσει μια εμπειρια που δε θα την ξεχασεις ποτε , ειναι οταν αυτα τα παχνιδια γινονται με προφανη και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ απαξιωση προς το μεταφυσικο. Και δεν εννοω τυπου *ελα ρε εμεις δε μασαμε δεν υπαρχει τιποτα εκει εξω* αντιδρασεις , που πιθανως να ειναι κι ο τροπος καποιου για να ξορκισει το φοβο του, αλλα για περιπτωσεις οπου λογω υπερενθουσιασμου οταν ειμαστε νεοι καμια φορα νομιζουμε οτι ολα τα εχουμε under control.

Οπως και να εχει, αν θελουμε να μαθουμε τι υπαρχει εκει εξω θα πρεπει να προετοιμαστουμε για ενα ταξιδι ζωης που εμπεριεχει πολυ μελετη και ελαχιστη παρεμβαση .. κι αν θελουμε να παιξουμε υπαρχουν και xbox :-)

Sorry για το ατελειωτο μπλα μπλα , αλλα ετυχε να παρατηρησω αρκετα topics που εμενα μου φανηκαν ειληκρινεις αποριες νεων παιδιων και οχι αποπειρες να βγαλουν καποια **μυστικα** στη φορα η να γελοιοποιησουν.. μπορει να ειμαι και αφελης βεβαια, αλλα οπως και να'χει.. :-)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2004, 01:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
endorama:
quote:
το παιχνιδι ειναι τροπος μαθησης
και προσφερει εμπειριες στα πρωτα μας βηματα

οποιος βλεπει το παιχνιδι σαν απλη ψυχαγωγια μαλλον ξεκινησε χωρις εμπειριες ή οταν ηταν μικρο δεν του αγοραζανε παιχνιδια και δεν ειχε την ικανοτητα να φτιαξει δικα του
γιατι αυτη ειναι και η μεγαλυτερη μαγεια του παιχνιδιου.



endorama, η σημασία της λέξης ψυχαγωγία προέρχεται από τις λέξεις "άγω" και "ψυχή" και σημαίνει αγωγή της ψυχής. Δηλαδή, κάτι ακόμα περισσότερο κι από τη μάθηση.
Δυστυχώς -όπως γράφω και στο προηγούμενο μήνυμά μου- δεν δίδεται σήμερα η σωστή σημασία της λέξης ψυχαγωγία.


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2004, 03:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητοί φίλοι, προσωπικά δεν θα ήθελα να επιχειρηματολογήσω υπέρ ή εναντίον τέτοιων "πειραμάτων". Ήθελα μόνο να κάνω μια ερώτηση στους φίλους που είναι κάθετα αντίθετοι σε τέτοιου είδους δοκιμές όχι μόνο για φιλοσοφικούς λόγους αλλά και λόγω επικινδυνότητας. Νομίζω πως μέχρι τώρα εκφράστηκαν έτσι οι KAMIKAZE, AVATARGR, Amazona, Xotchipilli2, Zadok, Kost, galadriel και Απέριττος, αν κατάλαβα καλά τα λόγια τους.
Μήπως, φίλοι μου, υπήρξε κάποια δυσάρεστη προσωπική εμπειρία ή εμπειρία αρκετά κοντινού σας ανθρώπου (έτσι ώστε να είστε σίγουροι για τα λεγόμενα και τα "παθήματά" του);
Αν η απάντηση είναι θετική δεν θα επέμενα για λεπτομέρειες που ίσως δεν θα θέλατε να δώσετε (παρότι θα μ'ενδιέφεραν). Θα εκτιμούσα, πάντως, ένα ναι ή ένα όχι αν δε σας κάνει κόπο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

No Method, No Guru, No Teacher


ΜΑΓΚΕΣ ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΣΑΝ ΠΑΙΓΝΙΔΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΤΕ
ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ!!
ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ - ΠΡΙΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ
ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΩ ΕΞΥΠΝΟΣ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΨΕΜΑΤΑ
ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΟΛΛΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΝΑ ΠΗΓΕ ΝΑ ΜΠΕΙ
ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΔΕΝ ΤΡΟΜΑΞΑ ΑΛΛΟΙ ΕΦΕΥΓΑΝ
ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΒΑΙΝΑΝ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!
ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΕΚΕΙ ΕΝΩ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ!!
ΦΥΣΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΣΩΣΕ !!!
ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ "ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ" ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙ ΜΕ ΕΣΑΣ
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΝΕΥΜΑΤΑ-ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΜΑΣ

ΣΥΜΒΟΥΛΗ
ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΤΗΝ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ ΕΥΑΤΟΥ ΣΑΣ!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

niklet
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2004, 14:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους niklet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συμφωνω με τον apollo12.εχω ακουσει παρομοιες ιστοριες που ειχαν εξισου ασχημα αποτελεσματα.αλλα απο ολα αυτα που διαβασα μου εχει δημιουργηθει μια απορια:::τελικα ο αριθμος του διαβολου ειναι το 666 η το 3??και κατι ακομα θα ηταν καλο να μην μπερδευουμε την ΤΡΙΑΔΙΚΟΤΗΤΑ με εκπτωτα πλασματα που δεν εχουν μελλον...

DON'T WORRY
AN EINAI NA ΠΑΕΙ ΣΤΡΑΒΑ
ΚΑΤΙ
ΘΑ ΠΑΕΙ
ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2004, 16:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η σημασία της λέξης ψυχαγωγία προέρχεται από τις λέξεις "άγω" και "ψυχή" και σημαίνει αγωγή της ψυχής. Δηλαδή, κάτι ακόμα περισσότερο κι από τη μάθηση.
ευτηχως που υπαρχει και ο Μπαμπινιωτης και μας λυνει της παρεξηγησεις


we'll all take turns
i'll get mine, tooΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2004, 18:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ευτηχως που υπαρχει και ο Μπαμπινιωτης και μας λυνει της παρεξηγησεις


γι'αυτό λένε πέτα έναν άντρα (ή ένα λεξικό εν προκειμένω) στο πίσω κάθισμα κι άστο να βρίσκεται.....

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2004, 01:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ευτηχως που υπαρχει και ο Μπαμπινιωτης και μας λυνει της παρεξηγησεις


γι'αυτό λένε πέτα έναν άντρα (ή ένα λεξικό εν προκειμένω) στο πίσω κάθισμα κι άστο να βρίσκεται.....

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"



GALADRIEL ΥΠΟΝΟΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ.............
ΟΧΙ ΑΝΤΡΕΣ....ΑΝΔΡΕΣ!!!

ΖΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2004, 18:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..... θα επιμείνω στο θέμα του λεξικού.... εκτός από έννοιες λέξεων μπορεί να μας βοηθήσει και στην ορθογραφία..!

όσο για τους άντρες ή ανδρες σημασία δεν έχει πως το γράφει κανείς αλλά αν είναι....

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2004, 18:58:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

..... θα επιμείνω στο θέμα του λεξικού.... εκτός από έννοιες λέξεων μπορεί να μας βοηθήσει και στην ορθογραφία..!

όσο για τους άντρες ή ανδρες σημασία δεν έχει πως το γράφει κανείς αλλά αν είναι....

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"



καλά το κατάλαβα οτι άφησες υπονοούμενο...........

ΖΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2004, 19:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεκόλλα βρε apollo12 δεν αναφερόμουν σε σένα....

... το υπονοούμενο υπάρχει και δεν αφορά κανένα από τα αρσενικά της παρέας...

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2004, 10:06:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
endorama, η σημασία της λέξης ψυχαγωγία προέρχεται από τις λέξεις "άγω" και "ψυχή" και σημαίνει αγωγή της ψυχής. Δηλαδή, κάτι ακόμα περισσότερο κι από τη μάθηση.
Δυστυχώς -όπως γράφω και στο προηγούμενο μήνυμά μου- δεν δίδεται σήμερα η σωστή σημασία της λέξης ψυχαγωγία
αφου τα εχετε κανει ολα "ΜΕΤΑΞΥ ΕΡΑΣΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑΒΑΝΙΟΥ" πως να μην χαθει η μπαλα?


we'll all take turns
i'll get mine, tooΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2004, 19:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αφου τα εχετε κανει ολα "ΜΕΤΑΞΥ ΕΡΑΣΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑΒΑΝΙΟΥ" πως να μην χαθει η μπαλα?

..


... και που να "βρίσκει" κανείς και στο λεξικό....

... χάνει την μπάλα, χάνει τις λέξεις και τις έννοιες τους, χάνει την ψυχραιμία του και τελικά χτυπάει στο ...ταβάνι!

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jason_18
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2004, 23:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jason_18  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχω ακουσει διαφορες ιστοριες με τετοια θεματα!ακουστε μια διαδηκασια για να καλεσεις τον σατανα!πρωτον τοποθετεις 4 καθρεφτες σε μορφη κυκλου(μπροστα πισω αριστερα δεξια)δευτερον τοποθετεις τοσα κερια οσα ειναι τα ατομα με τα οποια παραβρησκεσαι(3-4 συνηθως)τριτον στρωνεις ενα μεγαλο σεντονι κατω και καθεστε οανω σς αυτο.τεταρτον λες σιγκεκρημενα λογια?(βασικα διαβαζεις απο ενα βιβλιο)και υποτηθετε εμφανιζεται ο σατανας!και μετα δεν ξερω κανεις διαλογο¨)οποιος δεν πιστευει σε αυτα θα γελασει αλλα να ξερεται οποιος τα πιστευει μιν το δοκιμασει επειδη λενε οτι μπορεις να παθεις καρδιακο απο τον φοβο.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 00:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


NEW

IN FORUM!!

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 05:13:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
αφου τα εχετε κανει ολα "ΜΕΤΑΞΥ ΕΡΑΣΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑΒΑΝΙΟΥ" πως να μην χαθει η μπαλα?

..


... και που να "βρίσκει" κανείς και στο λεξικό....

... χάνει την μπάλα, χάνει τις λέξεις και τις έννοιες τους, χάνει την ψυχραιμία του και τελικά χτυπάει στο ...ταβάνι!

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"



ΑΑΑΑ ΕΤΣΙ ΧΤΥΠΑΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΑΒΑΝΙ........ΚΑΙ ΧΑΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 06:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειμαι ερωτευμενος με την αυτογνωσια σου
μου αρεσουν και οι ταμπελες που κρεμας
μου αρεσει που μιλας αυθαιρετα στο ονομα ολων
μου αρεσει που το κανεις χωρις να στο ζητησει κανενας

πιο πολυ ομως μου αρεσει η ερωτικη απογοητευση
γιατι οδηγει στην αυτοχειρια
ερωτευσου επιτελους

κερδισεις χασεις απο τον ερωτα
θα ειμαστε οπωσδηποτε νικητες
ειτε με τον καθαρο σου πια εγκεφαλο
ειτε με την απουσια σου

αν μας αγαπας καντο για μας
μπες και εσυ αναμεσα στον εραστη και το ταβανι
θα νοιωσεις σαν να βρισκεσαι
αναμεσα στον εραστη και τον ουρανο

η ηδονη θα βγαλει απο πανω σου
το πεπλο της ερωτικης στασιμοτητας/ανυπαρξιας
θα βγαλει και απο πανω μας την βλακεια σου
που μας σκλαβωνει.

αφιερωμενο σε οποιον νομιζει οτι τον περιγραφει


we'll all take turns
i'll get mine, tooΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 08:58:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΑΑΑ ΕΤΣΙ ΧΤΥΠΑΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΑΒΑΝΙ........ΚΑΙ ΧΑΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ

... εγώ πάλι θα έλεγα να ακολουθήσεις τις πολύ καλές συμβουλές του φίλου μας endorama

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 16:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ειμαι ερωτευμενος με την αυτογνωσια σου
μου αρεσουν και οι ταμπελες που κρεμας
μου αρεσει που μιλας αυθαιρετα στο ονομα ολων
μου αρεσει που το κανεις χωρις να στο ζητησει κανενας

πιο πολυ ομως μου αρεσει η ερωτικη απογοητευση
γιατι οδηγει στην αυτοχειρια
ερωτευσου επιτελους

κερδισεις χασεις απο τον ερωτα
θα ειμαστε οπωσδηποτε νικητες
ειτε με τον καθαρο σου πια εγκεφαλο
ειτε με την απουσια σου

αν μας αγαπας καντο για μας
μπες και εσυ αναμεσα στον εραστη και το ταβανι
θα νοιωσεις σαν να βρισκεσαι
αναμεσα στον εραστη και τον ουρανο

η ηδονη θα βγαλει απο πανω σου
το πεπλο της ερωτικης στασιμοτητας/ανυπαρξιας
θα βγαλει και απο πανω μας την βλακεια σου
που μας σκλαβωνει.

αφιερωμενο σε οποιον νομιζει οτι τον περιγραφει


we'll all take turns
i'll get mine, too


ΦΑΙΝΕΣΤΕ ΛΙΓΟ "ΚΑΚΟΙ" ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ Η ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ?
ΑΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ !!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 16:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΑΑΑΑ ΕΤΣΙ ΧΤΥΠΑΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΑΒΑΝΙ........ΚΑΙ ΧΑΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ

... εγώ πάλι θα έλεγα να ακολουθήσεις τις πολύ καλές συμβουλές του φίλου μας endorama

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"



ΠΡΩΤΟΝ ΔΕΝ ΜΕ ΞΕΡΕΙΣ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΧΙΟΥΜΟΡ ΘΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΣΟΥΝ
ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ!!!!
ΟΣΟ ΓΙΑ "ENDORAMA" HTAN ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΤΑΠΟΔΙΔΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 18:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
chill out babe....

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonam
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
64 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 19:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
vre paidia mipws exoyme ksefigi ligo apo to thema mas kai genikotera einai san na paizoyme tavli kai na pinoyme kafe?

kala na patheis?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 20:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το θέμα ήταν κενό ουσίας εξ'ορισμου...

... και μόνο τάβλι και καφές δεν είναι είναι τα υπόλοιπα....

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 21:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια που πέρασαν οι μέρες, και το θέμα μοιάζει να έχει αναλωθεί σε μικρά αστεία μεταξύ φίλων, θα ήθελα να μοιραστώ κάποιες σκέψεις μου μαζί σας.

Πρώτ'απ'όλα είδα το θέμα "Ο ΜΑΓΙΚΟΣ ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ" όπως πρότεινε η ZADOK.
Ας κάνω τον ψυχρό παρατηρητή, ή τον Δικηγόρο του Διαβόλου, αν θέλετε:
Βρήκα Pink Floyd, Candlemass, Φοίβο Δεληβοριά, μπόλικο OSHO, κάμποσο Coelho, κείμενα περί έρωτος, πάσης φύσεως ποιήματα (αυτοσχέδια και μη), πολλές εικόνες (όχι πάντα του γούστου μου) και άπειρους υπαινιγμούς "μέσα από την ψυχή" με όλη αυτή τη γλυκειά θολή ασάφεια και την εφηβική λαγνεία της μελαγχολίας που όσοι ασχολούμαστε με το "εσωτερισμό" -ό,τι κι αν είναι αυτό- έχουμε την κακή συνήθεια να αγαπούμε και να τη θεωρούμε ένδειξη "σοφίας". Συν κάποιες ερωτήσεις-προειδοποιήσεις του AVATARGR. Αν θέλω να είμαι αυστηρός, σκεπτικιστής (και αρκετά ξινός!) δεν είδα τίποτα παραπάνω. Καμία ανάλυση, δοκίμιο, μελέτη, κριτικό σχόλιο, περιγραφή. Ξέχασα όμως: αυτά είναι του "νου" και πληγώνουν τις τρυφερές ψυχές μας που διψούν για φώτιση.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy