ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τι είναι αλήθεια ο Χριστιανισμός;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2008, 12:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

υ.γ trexagireve,είναι φως φανάρι πως ζεις σε έναν δικό σου κόσμο. Δεν θα κάνω καν απόπειρα να προσπαθήσω να καταλάβω αυτά που λες, δεν με ενδιαφέρουν, οk λοιπόν, καλημέρα, να 'σαι καλά και καλά να περνάς στον κόσμο σου. Απλώς σου ξαναλέω πως σ' αυτό το θέμα δεν εξετάζουμε την θρησκεία σου και το τι λέει ο παπάς της ενορίας σου. Εξετάζουμε την διδασκαλία. Εσύ πάλι έρχεσαι και λες το ίδιο πράγμα > "Ο χριστιανισμός είναι αυτό που ειναι, η θρησκεία του ανθρώπου και της αγάπης." E, τώρα, μπορούμε να κουβεντιάσουμε δηλ. ; Άμα σε ρωτήσω τι είναι θρησκεία, ξέ'ς να μου πεις ; Άντε ... πες μας ... τι είναι θρησκεία ; [/font=Trebuchet MS]


Edited by - zip on 06/12/2008 11:22:58


Προς τι το μίσος Χριστιανοί;;;

Πάντως οι απόψεις που εκφράζονται εδώ είναι λογικό ότι εκφράζουν και τη θρησκευτική αντίληψη και το θρησκευτικό συναίσθημα του καθένα…. Όλες οι απόψεις ευπρόσδεκτες. Εξάλλου δεν είναι κακό να μην καταλαβαίνουμε τι λέει κάποιος…. κακό είναι να μην θέλουμε να τον καταλάβουμε. Και αν δεν καταλαβαίνουμε τι λέει κάποιος τουλάχιστον μπορούμε να προσπαθήσουμε να καταλάβουμε γιατί το λέει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2008, 12:47:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιό το νόημα φίλε zip, να σου πω κι εγώ ότι δεν
σε καταλαβαίνω; Εσένα, όπως ομολογείς, δεν σε ενδιαφέρει η
άποψη μου, δημοκρατικές διαδικασίες, γιατί είσαι καλύτερος και
μετριόφρων....Απαξιείς να ζήσεις μαζί με μας τους απλούς ανθρώπους,
να συνενοηθείς μέσα παο διάλογο, εσύ που τα κατάλαβες όλα....
Εγώ λέω ότι εσύ κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις,τα βλέπεις επίτηδες απο γωνία...
Ξέρεις τι είναι ο χριστιανισμός, απλά θέλεις να τον ονομάσούμε
αλλοιώς, να τον θίξουμε... Κι αυτο λέγεται επιπολαιος εγωισμός...
Το πως αποδίδει ο καθένας τη θρησκεία του, όπως κι εσύ, είναι λογικό
ότι έχει και προσωπική χροιά,αλλά σε καμία περιπτωση δεν σε βάλαμε
μέτρο και όριο,για όλους...Οπότε, κόψε κάτι παλουκάρι μου....
Εδώ συζητάμε, απλά, δόκτορες και άλλες ειδικότητες προφεσόρων, είναι
στις κλινικές και στα νοσοκομεία...
Για πιο λόγο θα σε γελάσω...
Εδώ λοιόν, λέμε ότι ο χριστιανισμός είναι μια ζωντανή θρησκεία που δεν
έχει ανάγκη αποκρυφισμούς κι άλλα χουντίνικα κόλπα, για να ψήσει τον ...
πελάτη... Είναι ειλικρινές αίσθημα ανάτασης προς τον Θεό και αδιαφορίας
για τον προσωρινό κόσμο... Έναν κόσμο που φέρεται λες και όλα γίναν τώρα
και αναθεματίζει αιώνια αρχές, έτσι για να δείχνει τη μαγκιά του...
Έναν κόσμο που ξέφυγε απο το σωστό δρόμο και οι συνέπειες καθε μέρα αυξάνονται...
Ο χριστανισμός είναι τρόπος ζωής, θέση ζωής, για ένα κόσμο μελλοντικό που
θα είναι ο παράδεισος του ανθρώπου... Λειτουργεί σαν προθάλαμος αυτού του
αύριο...Το πόσοι το αντιλαμβάνονται ή όχι είναι ατομικό πρόβλημα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2008, 14:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλ. έτσι και εγώ συγχωρέσω τον εχθρό μου και αυτός εκνευριστεί περισσότερο με αυτήν την πράξη μου, δεν καταφέρνω τίποτε. Μεγαλώνω τον εκνευρισμό του. Κι άμα τον ξανα-συγχωρήσω, δηλ. τον ξανα-εκνευρίσω τότε, μπορεί να πλακωθούμε και στο ξύλο.

Aυτό που θα ήθελα να σου πώ φίλτατε zip είναι ότι μετά το θάνατο του Χριστού έγιναν 2 παγκόσμιοι πολέμοι..!! Αρα μάλλον ο Χριστός αντί να ενώσει τον κόσμο μάλλον το διαίρεσε...
Ενα άλλο που ήθελα να πώ στον αγαπητό Michael Design einai γιατί δεν έχουμε foto του Xristoy;;; (όσο αφορά το σώμα του ) εγώ προσωπικά έχω στο σπίτι μου μία η οποία έχει το ένα μάτι του κόκκινο Γιατί;; Μπορεί να μου το εξηγήσει κανένας;;;

Μῆνιν ἄειδε θεὰ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2008, 15:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aυτό που θα ήθελα να σου πώ φίλτατε zip είναι ότι μετά το θάνατο του Χριστού έγιναν 2 παγκόσμιοι πολέμοι..!! Αρα μάλλον ο Χριστός αντί να ενώσει τον κόσμο μάλλον το διαίρεσε...
Ενα άλλο που ήθελα να πώ στον αγαπητό Michael Design einai γιατί δεν έχουμε foto του Xristoy;;; (όσο αφορά το σώμα του ) εγώ προσωπικά έχω στο σπίτι μου μία η οποία έχει το ένα μάτι του κόκκινο Γιατί;; Μπορεί να μου το εξηγήσει κανένας;;;

Μῆνιν ἄειδε θεὰ...



Έλεος Richter.... τα χτυπήματα σου είναι απανωτά...


Edited by - Michael Design on 06/12/2008 15:51:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2008, 15:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τέλος έχουμε foto (όσο αφορά το σώμα του) την ανάσταση του Ιησού..!!

Μῆνιν ἄειδε θεὰ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2008, 17:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Samuel1974
quote:

Πίστη όμως σε τί;;

Πίστη στον εαυτό σου, ότι κι εσύ είσαι παιδί του Θεού και σαν παιδί του έχεις ακριβώς την ίδια δύναμη.


Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2008, 17:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά θά ήταν πιστεύω καπου να προσέχουμε τι λέμε,
γιατί κοτσάνες στυλ μια φωτογραφία του Χριστού,
δειχνουν πολύ έντονες....Η σινδόνι του Τορίνο, δεν είναι
φωτογραφία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2008, 18:14:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Samuel1974
quote:

Πίστη όμως σε τί;;

Πίστη στον εαυτό σου, ότι κι εσύ είσαι παιδί του Θεού και σαν παιδί του έχεις ακριβώς την ίδια δύναμη.

Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!


Απομονώνεις τα γραπτά μου κι αποφεύγεις να πάρεις θέση σε αυτά που σε ρωτάω.

Σε ρώτησα εάν μπορεί ο οποιοσδήποτε να ισχυριστεί αυτό που είπε και ο Χριστός ότι "μόνο μέσω εμού πηγαίνει κανείς στον Πατέρα". Εσύ π.χ. μπορείς να το ισχυριστείς αυτό;;

Ο Χριστός εκτός απο το παράδειγμα με τον κόκκο σινάπεως, στο οποίο τους λέει ότι χρειάζεται και πίστη, παρότρυνε τους μαθητές του να προσεύχονται και να νηστεύουνε. Πως εσύ λες οτι αυτή η πίστη είναι πίστη στο εγώ όταν αυτή η πίστη πρέπει να συνοδεύεται απο προσευχή;;


Η ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΔΕΛΦΩΝ ΚΑΙ ΣΙΩΝ ΕΡΧΕΤΑΙ

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΝΙΚΗΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΥΠΕΡΟΠΛΑ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2008, 11:56:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή η αλήθεια που θίγει ο φίλος Σαμουήλ, είναι και το
κύριο νόημα του χριστιανισμού... Μόνο μέσω του Ιησού Χριστού
μπορεί κανείς να φτάσει στον παράδεισο, ουρανό, ή αιώνια ζωή...
Η μεγαλύτερη διαφορά απο όλες τις θρησκείες, καθώς κανένας δεν λέει ότι
μέσω εμού, η οδός προς τον Πατέρα..
Όλοι οι υπολοιποι δηλώνουν μύστες ιερείς, θεολόγοι, θρησκευτικοί ηγέτες,
αλλά κανείς Θεός... Κανείς δεν έχει άμεση σχέση με τον Πατέρα Θεό, αλλά
υπόσχονται μια ζωή γαλήνης και ομορφιάς... Αυτο είναι ο στόχος του ανθρώπου;
Όχι βέβαια, στόχος είναι να γίνει θεός, όπως είναι... Να κερδίσει την ουράνια
βασιλεία, μέσα απο την άσκηση σε αυτή τη ζωή΄..ζώντας ως άνθρωπος κατά Θεό κι
όχι σαν ζώο, που αναπτύσει και οξύνει τα ένστικτα και τις δεξιότητες του...
Απο το ζώο πάμε να ξεφύγουμε....
Κι ο χριστιανισμός χωρίζει το ζώο απο τον άνθρωπο, μιλώντας για πνευματικά
αγαθά, δίχως εφαρμογή σε αυτόν τον κόσμο, αλλά στον αιώνιο...Για πράγματα και
αρετές που μόνο το πνεύμα φέρει.Για την εξύψωση του ανθρώπου απο όπου έπεσε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2008, 14:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Samuel1974
quote:

Πίστη όμως σε τί;;

Πίστη στον εαυτό σου, ότι κι εσύ είσαι παιδί του Θεού και σαν παιδί του έχεις ακριβώς την ίδια δύναμη.



Απομονώνεις τα γραπτά μου κι αποφεύγεις να πάρεις θέση σε αυτά που σε ρωτάω.

Σε ρώτησα εάν μπορεί ο οποιοσδήποτε να ισχυριστεί αυτό που είπε και ο Χριστός ότι "μόνο μέσω εμού πηγαίνει κανείς στον Πατέρα". Εσύ π.χ. μπορείς να το ισχυριστείς αυτό;;

Ο Χριστός εκτός απο το παράδειγμα με τον κόκκο σινάπεως, στο οποίο τους λέει ότι χρειάζεται και πίστη, παρότρυνε τους μαθητές του να προσεύχονται και να νηστεύουνε. Πως εσύ λες οτι αυτή η πίστη είναι πίστη στο εγώ όταν αυτή η πίστη πρέπει να συνοδεύεται απο προσευχή;;



Αυτά που είπα ήταν κατανοητά, εάν δυσκολεύεσαι να τα καταλάβεις δεν φταίω εγώ..

Δεν χρειάζονται μεσολαβητές για να το καταφέρεις...σου δείχνει απλά τον τρόπο, τώρα εσύ δίνε ότι ερμηνείες σε βολεύουν σε αυτά που λέει....εμένα αυτή είναι η άποψή μου δεν περίμενα ποτέ να την υιοθετήσεις και πόσο μάλλον να την καταλάβεις....


Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2008, 14:55:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Michael Design
quote:
zip συμφωνώ με το δεύτερο σκέλος της άποψης σου, δεν συμφωνώ όμως με το πρώτο και θα εξηγήσω τι εννοώ. Συμφωνώ ότι ο Ιησούς διδάσκει την συνειδητότητα. Αυτό φαίνεται καθαρά από την επί του όρους ομιλία αλλά και σε ολόκληρη την διδασκαλία του. Στην επί του όρους ομιλία π.χ. ο Ιησούς αντιπαραβάλει εντολές από τον Μωσαϊκό νόμο με την καινούργια του διδασκαλία. Αναφέρει καταρχήν το "ου φονεύσεις" και προχωράει να τους πει, "εγώ όμως σας λέω ότι όποιος παραμένει οργισμένος με τον αδελφό του είναι ένοχος", προχωράει δηλαδή στα ενδόμυχα αίτια που μπορεί να οδηγήσουν έναν άνθρωπο στον φόνο. Παρακάτω αναφέρει το "ου μοιχεύσεις" και προχωράει να τους πει, "εγώ όμως σας λέω ότι όποιος προσηλώνει το βλέμμα του σε μια γυναίκα ώστε να αναπτύξει πόθο για αυτήν έχει ήδη μοιχεύσει μαζί της στην καρδιά του". Προχωράει πάλι δηλαδή πέρα από τη πράξη, στα ενδόμυχα κίνητρα που οδηγούν κάποιον στην πράξη. Παρακάτω τους αναφέρει το "μην ορκιστείς μάταια στον Θεό σου, εγώ όμως σας λέω μην ορκίζεστε καθόλου….. αλλά το ναι σας να είναι ναι και το όχι να είναι όχι". Τους λέει δηλαδή πως δεν χρειάζονται όρκο άλλα πρέπει να τιμούν και να εννοούν τον λόγο τους. Όλα αυτά δηλαδή τους έδειξαν ότι πρέπει να γίνουν συνειδητοποιημένοι άνθρωποι, να μην εκτελούν δηλαδή μηχανικά κάποιες εντολές, αλλά να καταλάβουν το νόημα των εντολών και να εκριζώσουν από μέσα τους τα κίνητρα που θα τους οδηγούσαν να παραβούν τις εντολές του νόμου. Προς αυτήν την κατεύθυνση, δηλαδή την κατεύθυνση της συνειδητοποίησης ενέταξε και το αγαπάτε αλλήλους, καθώς κυρίως η ιδιότητα της αγάπης απαιτεί συνειδητότητα για να εκδηλωθεί. Και στην διδασκαλία του, όπως τουλάχιστον είναι καταγραμμένη στα ευαγγέλια, η αγάπη κατέχει εξέχουσα θέση.

Εύγε!!

quote:
σε θέση να γνωρίζουμε ΠΩΣ ακριβώς εννοεί ο Ιησούς την αγάπη.

Είμαστε. Εννοει την αγάπη με το κοινό νόημα της λέξης. Η αγαπη κάνει τον άνθρωπο αποδεκτό κ ευτυχισμένο.. τι αλλο χρειαζεται να ξερουμε? Η φίλη mimosa κατάλαβε.. αλλα νομιζω πως ολοι καταλαβαίνουμε αν δεν καθισουμε να το "περασουμε απο κοσκινο" καθώς είναι λόγια που μιλάνε στη ψυχή:
quote:
Μάλλον εννοεί να δεχόμαστε τον άλλον όπως ακριβώς είναι.
Να δίνουμε το Φως και σε ανθρώπους που δεν ... πληρούν τις προδιαγραφές ΜΑΣ.
Το τι θα κάνει εκείνος το Φως είναι δικό του θέμα. Μπορεί και να το πετάξει στα σκουπίδια. Δεν μας αφορά.
Το Φώς είναι η αγάπη κατά τη γνώμη μου.

Συμφωνω επίσης:
samuel1974:
quote:
Ιωάνν. 14:13
"καὶ ὅ,τι ἂν αἰτήσητε ἐν τῷ ὀνόματί μου, τοῦτο ποιήσω, ἵνα δοξασθῇ ὁ πατὴρ ἐν τῷ υἱῷ."

Πιστεύω να αντιλαμβάνεσαι τη διαφορά του ρήματος "απαιτώ" απο το ρήμα "αιτώ"...



Σωστοοος. Αλλο ΖΗΤΑΩ άλλο απαιτώ.

Zip..

quote:
Ο Θεός, εφ' όσον έχει χέρια και μπορεί και πετάει κεραυνούς και καίει τα Σόδομα, μπορεί να κάνει - γιατί όχι ; - και παιδιά, υιούς. Διαβάζουμε τις Γραφές, μελετάμε τις προσφητείες, περιμένουμε τον Μεσσία. Είμαστε δηλ. σε μία κατάσταση υπ' ατμόν. Είναι τίγκα στο κάρβουνο η ατμομηχανή μας, καπνοί βγαίνουν απ' το φουγάρο, έχει πάρει μπρος η μηχανή, έχει σφυρίξει [Ιωάννης Πρόδρομος] και ετοιμαζόμαστε ρε παιδί μου να έρθει ο οδηγός για να ξεκινήσουμε.

Καταλαβαίνω τη λογική σου, αυτά βεβαια που σου έχω βάλει σε κοκκινο
δεν ισχύουν αλλα καταλαβα τι εννοείς γράφοντας τα και θα συμφωνουσα αν ο τελευταίος σου συνειρμος/συλλογισμος(τα εντονα γραμματα) ήταν σωστός.
Μόνο που ο "υιος" δεν είναι μια κυριολέκτικη εννοια. Προσπαθει χρησιμοποιώντας αυτον τον όρο να μας εξηγήσει την αγαπη του θεου προς εμάς. Ειναι δλδ ένας συμβατικος όρος απαραιτητος για να μας γίνουν κατανοητά "τα του ουρανού". Αυτο φαινεται αλλωστε απ το γεγονος οτι ο ανθρωπος μπορει-χωρις να είναι-να γίνει υιος του θεού όπως και το αναποδο, ενας υιος του θεου να ερθει σε πτώση και να παψει να είναι υιος του θεού(σαν τον Διαβολο). Ελπιζω να σε κατατοπισα.


quote:
Δηλ. τι κάθεστε ρε τρόμπες και συζητάτε ; Αυτό που είναι ο Χριστιανισμός είναι και όλοι το ξέρουμε. Δηλ. μας ακυρώνεις όλους ρε παιδί μου, όλους όσους έχουν μια καλή διάθεση για κουβέντα, όλους μας έχεις γραμμένους. Ε, άμα ο άλλος βλέπει μια τέτοια αντιμετώπηση, τι να κάτσει και να κουβεντιάσει μαζί σου δηλ ρε φίλε ;

Δε κατάλαβα γιατι πιστευεις οτι σε αναιρει?Κοίτα δε λέει πουθενα οτι πρεπει να περιοριστουμε στα διδαγματα του χριστιανισμου..
Επισης θα σου ζητουσα κ παλι να είσαι λίγο πιο ευγενικος καθως εχεις υπαρξει τυχερος μεχρι σήμερα που δεν σ' εχουν δει(...)

quote:
Ε, ναι, σωστά ... ε, αυτό λέω ... όχι μόνο για σένα. Και για μένα είναι ατομικό συναίσθημα και για τον κάθε άνθρωπο είναι ατομικό συναίσθημα.

Το οτι ο καθένας το νιώθει ατομικά δεν πάει να πεί οτι διαφέρει. Γενικά δεν είναι ένα συναισθημα που επιδεχεται μεγάλες αλλαγες απο ανθρωπο σε ανθρωπο για αυτο αλλωστε και χρησιμοποιειται τόσο σαν λέξη.
Τωρα η αγαπη για την οποια μιλάει ο Χριστος είναι μια αγάπη απόλυτη και πέρα απο τα ανθρωπινα πάθη. Είναι να αγαπάς τον θεό στο προσωπο του συνανθρώπου σου.

quote:
οι εχθρόι σας, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ εχθροί σας.
Οι εχθροί σας είναι οι φίλοι σας που έγιναν εχθροί σας.

Συμφωνω σε αυτό αν κ δεν είμαι σίγουρος οτι συμφωνω στο τροπο που κατέληξες σε αυτο.
Κοιτα το "γύρνα κ το αλλο μαγουλο" προϋποθέτει ουσιαστικα να είσαι εσυ το θυμα, ο αδικούμενος. Οποτε δεν νευριαζεις τον αλλον, απλα τον κανεις να νιωσει ενοχες.. τον κανεις να νιωσει οτι είναι κακος, οτι είναι βρωμικος..
Απο εκει κ πέρα κ να μην είσαι το θύμα, μαθαινει στον αλλον να σε συγχωρει κ εσένα να δέχεσαι τιε συνεπειες των πράξεων σου.


quote:
Η απάντηση είναι πως ΕΣΥ τον έχεις κάνει. ΕΣΥ τον έκανες εχθρό σου. Γι' αυτό λέω πως ο Ιησούς δεν διδάσκει Αγάπη, διδάσκει Συνειδητότητα.

.. σωστός. Προσεξε όμως η αγαπη και η συνειδητοτητα είναι πράματα που το ένα φέρνει το άλλο. Το οτι υπάρχουν βαθυτερες αιτίας για αυτα που είπε ο Χριστος, ναι, σιγουρα και όπως καταλαβαινεις αυτες τις βαθυτερες αιτίες δεν μπορουν ολοι να τις συλλαβουν, οπότε είναι πιο βολικό να φτιαχνει κανονες κ να κανει αναφορα στα συναισθηματα που "πανε πακετο" με αυτους.
Αυτο βασικα που θελω εσυ προσωπικα να καταλαβεις(γτ μου δινεις την εντυπωση οτι δεν το εχεις καταλαβει) είναι οτι η αγαπη και η ευτυχια ειναι ταυτοσημα πραματα.. ειναι το ίδιο πραμα. Ειναι συνωνυμα. Όπως θες πεστο. Αλλα φυσικα μας γοητεύει το μίσος κ το σκοταδι κ χανουμε τη πραγματικη ευτυχια. Χάνουμε την ουσια. Και είναι πολυ δύσκολο να γυρισουμε στην αγαπη μετά.

Man uses 100% of his brain. The 10% is a myth.
http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
http://www.youtube.com/watch?v=7kBX-r1AoS0

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 07/12/2008 15:06:25

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 07/12/2008 15:08:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2008, 15:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ ar_ia

quote:
Αυτά που είπα ήταν κατανοητά,

(1)εάν δυσκολεύεσαι να τα καταλάβεις δεν φταίω εγώ..

(2)Δεν χρειάζονται μεσολαβητές για να το καταφέρεις...σου δείχνει απλά τον τρόπο,

(3)τώρα εσύ δίνε ότι ερμηνείες σε βολεύουν σε αυτά που λέει....εμένα αυτή είναι η άποψή μου δεν περίμενα ποτέ να την υιοθετήσεις και

(4)(δεν περίμενα ποτέ...) πόσο μάλλον να την καταλάβεις....


Με αυτές τις 4 προσβολές επι προσωπικού, λαμβάνεις πλέον κι επίσημα το χρίσμα του Ελλημπάν του ΥΣΕΕ.

Σου εύχομαι μια καλή τζιχάντ εναντίον του Χριστιανισμού.


/
/
/
/
/
/


Η ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΔΕΛΦΩΝ ΚΑΙ ΣΙΩΝ ΕΡΧΕΤΑΙ

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΝΙΚΗΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΥΠΕΡΟΠΛΑ

Edited by - samuel1974 on 07/12/2008 15:36:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2008, 17:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαμουήλ!
Μιας κ'έχεις αναλάβει να χρίζεις επίσημα και δημόσια, δεν αναλαμβάνεις να χρίσεις και μένα μπας και γίνω χριστός???
Τι χρίσμα μου ταιριάζει εμένα?
Θα μπορέσεις να με χρίσεις και μένα σε παρακαλώ?
Θα σε βοηθήσω λοιπόν να βρείς το κατάλληλο...
Κοίτα προσεκτικά...

Πόσα ''μάτια'' νιώθεις ''καρφωμένα'' πάνω σου?
Πόσα βλέμματα έχουν στραφεί και σε κοιτάνε?
Α... και ξέρεις πως όσο πανέμορφο είναι το παγώνι άλλο τόσο έχει ανατριχιαστική και απαίσια κραυγή...
Έχεις ακούσει ποτέ παγώνι να κρώζει?
Συνέχισε εσύ...
Περιμένω το χρίσμα σου...τώρα που ''πέσαν'' και οι μάσκες και μπαίνουν και οι σωστές υπογραφές-σφραγίδες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2008, 17:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aυτό που θα ήθελα να σου πώ φίλτατε zip είναι ότι μετά το θάνατο του Χριστού έγιναν 2 παγκόσμιοι πολέμοι..!! Αρα μάλλον ο Χριστός αντί να ενώσει τον κόσμο μάλλον το διαίρεσε...

Ναι πες μου τωρα οτι φταίει ο Χριστος που ο ανθρωπος ειναι ***.

Επισης να σου πω οτι αν δεν είχαν γινει αυτοι και αλλοι πολεμοι θα είχαμε ήδη ψοφησει εξ'αιτιας του υπερπληθυσμου. Τουλαχιστον με τους πολεμους κερδισαμε λιγο χρονο μπας κ καταφέρουμε να αναπτυχθουμε αρκετα τεχνολογικα ωστε να φύγουμε απο αυτό τον πλανήτη..


Man uses 100% of his brain. The 10% is a myth.
http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
http://www.youtube.com/watch?v=7kBX-r1AoS0Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2008, 18:11:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο πότε το φόρουμ εξυπηρετεί εγωμανείς ναρκίσσους
που νομίζουν ότι οι άλλοι ασχολούνται μαζί τους και δεν
καταλαβαίνουν ότι γίνεται διάλογος κι όχι φωνασκίες μικρών παιδιών;
Ο χριστιανισμός τι ειναι λέμε, όχι τι ειναι αυτοί που προκειμένου να
προβληθούν λένε ότι νά ναι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2008, 18:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

@ ar_ia

quote:
Αυτά που είπα ήταν κατανοητά,

(1)εάν δυσκολεύεσαι να τα καταλάβεις δεν φταίω εγώ..

(2)Δεν χρειάζονται μεσολαβητές για να το καταφέρεις...σου δείχνει απλά τον τρόπο,

(3)τώρα εσύ δίνε ότι ερμηνείες σε βολεύουν σε αυτά που λέει....εμένα αυτή είναι η άποψή μου δεν περίμενα ποτέ να την υιοθετήσεις και

(4)(δεν περίμενα ποτέ...) πόσο μάλλον να την καταλάβεις....


Με αυτές τις 4 προσβολές επι προσωπικού, λαμβάνεις πλέον κι επίσημα το χρίσμα του Ελλημπάν του ΥΣΕΕ.

Σου εύχομαι μια καλή τζιχάντ εναντίον του Χριστιανισμού.


/
/
/
/
/
/


Η ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΔΕΛΦΩΝ ΚΑΙ ΣΙΩΝ ΕΡΧΕΤΑΙ

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΝΙΚΗΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΥΠΕΡΟΠΛΑ

Edited by - samuel1974 on 07/12/2008 15:36:54


Κατάλαβες τώρα γιατί σας σιχάθηκαν τα πρόβατα και φεύγουν (και που 'σαι ακόμη...) από τη στάνη?????
Κατάλαβε επιτέλους το πόσο Υποκριτές είστε!!!!!
Η Αγάπη που διδάσκετε είναι απλά για τα μπάζα!!!!
Προσωπικά δεν με θίγει ότι λες ή ότι θα πεις...τα γράφω στα παλιά μου τα παπούτσια, αλλά αυτό που κάνετε εδώ... είναι πολύ καλό.....σε πολύ καλό δρόμο μάλιστα είστε.....

Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2008, 18:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

dr jekyll & mr hyde:
Επισης να σου πω οτι αν δεν είχαν γινει αυτοι και αλλοι πολεμοι θα είχαμε ήδη ψοφησει εξ'αιτιας του υπερπληθυσμου. Τουλαχιστον με τους πολεμους κερδισαμε λιγο χρονο μπας κ καταφέρουμε να αναπτυχθουμε αρκετα τεχνολογικα ωστε να φύγουμε απο αυτό τον πλανήτη..

Ντόκτορ με εκπλήσσεις ευχάριστα!
Τώρα μιλάς ορθά-πραγματικά!
Μου δίνεις την ευκαιρία να πώ τα εξής:

ΚΑΛΩΣΗΡΘΑΤΕ ΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ!
ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΓΗ!
ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΜΑΣ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ ΤΡΟΦΗΣ, ΜΕ ΔΙΑΛΕΧΤΑ ΥΛΙΚΑ, ΚΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΕΥΡΟΣ ΠΟΙΚΙΛΙΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΙΟ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟ ΠΕΛΑΤΗ!
ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ ΤΡΩΝΕ ΜΕ ΧΡΥΣΑ ΜΑΧΑΙΡΟΠΗΡΟΥΝΑ!
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΥ ΔΙΑΛΕΞΑΤΕ ΕΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΡΨΗ ΣΑΣ!
ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΥΓΚΟΜΙΔΗ ΔΙΑΛΕΧΤΩΝ ΤΡΟΦΩΝ!
ΝΑ ΜΑΣ ΞΑΝΑΡΘΕΤΕ!
ΚΑΛΗ ΧΩΝΕΨΗ!

(χεχεχεχεχε...)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2008, 18:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να υπενθυμίσω στους αγαπητούς συνομιλητές την επιθυμία μου να μην εξελιχθεί αυτό το θέμα σε πεδίο προσωπικών αντιπαραθέσεων. Ελπίζω να γίνει σεβαστή η επιθυμία μου.

Επίσης μια παρατήρηση επί προσωπικού στην ar ia.

Ο τρόπος που απευθύνεσαι ar ia σε μερικούς συνομιλητές σου δείχνει ότι τους θεωρείς ηλιθίους. Παρολαυτά δεν σε έχω δει μέχρι στιγμής να εφαρμόζεις το σλόγκαν, που έχεις ως υπογραφή σου σε κάθε σου απάντηση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2008, 18:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde
quote:

Επισης να σου πω οτι αν δεν είχαν γινει αυτοι και αλλοι πολεμοι θα είχαμε ήδη ψοφησει εξ'αιτιας του υπερπληθυσμου. Τουλαχιστον με τους πολεμους κερδισαμε λιγο χρονο μπας κ καταφέρουμε να αναπτυχθουμε αρκετα τεχνολογικα ωστε να φύγουμε απο αυτό τον πλανήτη..


Επίσης αυτό που λες μου θυμίζει αυτό που λένε αυτοί που φτιάχνουν τις μεταλλαγμένες τροφές, ότι δλδ το κάνουν διότι η παραγωγή τροφής δεν φτάνει για να καλύψει όλο τον πλανήτη, άσχετα αν η τροφή που παράγει ο πλανήτης την ημέρα είναι τρεις φορές του πληθυσμού του!!!
Και αναρωτιέμαι.....είναι σύμπτωση μια τέτοια άποψη......???


Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2008, 19:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Michael Design
quote:

Επίσης μια παρατήρηση επί προσωπικού στην ar ia.

Ο τρόπος που απευθύνεσαι ar ia σε μερικούς συνομιλητές σου δείχνει ότι τους θεωρείς ηλιθίους. Παρολαυτά δεν σε έχω δει μέχρι στιγμής να εφαρμόζεις το σλόγκαν, που έχεις ως υπογραφή σου σε κάθε σου απάντηση...


Ναι, έχεις δίκιο, δεν την εφάρμοσα αν και μπήκα στον πειρασμό να την επικαλεστώ....αλλά δεν ήθελα να πιστέψω ότι είναι....
Γι' αυτό και πριν ποστάρεις εσύ την είχα αλλάξει, αλλά μάλλον δεν την είδες.
Τώρα όποιος θιχτεί με αυτήν...αυτός το ξέρει γιατί θίχτηκε....


Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2008, 19:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΗΤΤΗΘΗΚΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΕΜΗΣΑ ΣΑΝ ΤΟΝ ΛΕΩΝΙΔΑ..
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΤΝΕΧΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟς ΤΟ ΕΡΓΟ ΜΟΥ..

Μῆνιν ἄειδε θεὰ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2008, 19:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Michael Design όχι λάθος,τώρα το είδα, ήταν μετά το δικό μου και δεν το είδες, μάλλον γράφαμε μαζί.

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2008, 20:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ ar_ia

quote:
Κατάλαβες τώρα γιατί σας σιχάθηκαν τα πρόβατα και φεύγουν (και που 'σαι ακόμη...) από τη στάνη?????
Κατάλαβε επιτέλους το πόσο Υποκριτές είστε!!!!!
Η Αγάπη που διδάσκετε είναι απλά για τα μπάζα!!!!
Προσωπικά δεν με θίγει ότι λες ή ότι θα πεις...τα γράφω στα παλιά μου τα παπούτσια, αλλά αυτό που κάνετε εδώ... είναι πολύ καλό.....σε πολύ καλό δρόμο μάλιστα είστε.....

Έχω καταλάβει εδώ και πολύ καιρό κάποια πράγματα.

Όταν ανοίγει κάποιο θέμα στο οποίο πάει να γίνει μια συζήτηση γύρω απο τον Χριστιανισμό, έρχονται οι γνωστοί άγνωστοι και προσπαθούνε να παρεκτρέψουνε τη ροή της κουβέντας. Το γνώρισμά τους είναι ότι εάν δεν μπορέσουνε αρχικά να συγχήσουνε το συνομιλητή τους, αρχίζουνε μετά τις προσβολές επι προσωπικού, μιας και εκτός απο τις γνώσεις τους γύρω απο την ιστορική παραφιλολογία περι της ΔΗΘΕΝ βίαιης επικράτησης του Χριστιανισμού, περί της ΔΗΘΕΝ μη ιστορικότητας του Χριστού και περι τις ΔΗΘΕΝ αντιφάσεις των διδασκαλιών του Χριστιανισμού, τις οποίες καταβροχθίζουνε απο τα πνευματικά φαστφουντάδικα του στυλ "ΥΣΣΕ", "Διιπετές", "Δαυλός", "Απολλώνιο φώς", "hellenicreligion.gr" και άλλα, έχουνε για άλλα θέματα πολύ περιορισμένες εγκυκλοπαιδικές γνώσεις.

Όταν όλη η πνευματική ενασχόληση ενός ανθρώπου έχει καταντήσει η επιδίωξη απόκτησης όσο το δυνατόν περισσοτέρων γνώσεων μόνο και μόνο για να πολεμήσει επάξια τον επάρατο Χριστιανισμό, είναι φυσικό να εκδηλώνεται ένας τέτοιος φανατισμός.

Βλέπεις, είναι όλα καταγεγραμμένα με τη σειρά που ειπώθηκαν και απο ποίον ειπώθηκαν.

Εφόσον λοιπόν εξαντλήθηκαν τα επιχειρήματα σου, και δεν μπορούσες να αντιπαραθέσεις κάτι σε αυτά τα οποία σε ρωτούσα, άρχισες να προσβάλεις επι προσωπικού.

Και εφόσον σου υπέδειξα ότι δικαιώνεις αυτό μου το συμπέρασμα, αρχίζεις να βρίζεις περισσότερο...



Η ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΔΕΛΦΩΝ ΚΑΙ ΣΙΩΝ ΕΡΧΕΤΑΙ

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΝΙΚΗΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΥΠΕΡΟΠΛΑ

Edited by - samuel1974 on 07/12/2008 20:20:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2008, 20:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974
Το να μην σου απαντώ σε κάτι που επιμένεις, απλά σημαίνει ότι το θεωρώ περιττό.Αν κρίνω ότι πρέπει να διευκρινήσω κάτι θα το κάνω.

Όσον αφορά το ότι προσβάλλεσαι, και πάλι θεωρώ ότι απλά το λες για να 'χαμε να λέγαμε, γιατί από την στιγμή που μιλάς πολύ χειρότερα και γνωρίζεις πολύ καλά που και πότε το έκανες, δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να θίγεσαι.... Απλά δημιουργείς εντυπώσεις κάνοντας τον θιγόμενο για το θεαθήναι.

Όλα τα υπόλοιπα που λες, ότι ανήκω κάπου δλδ κλπ είναι απλά στην σφαίρα της φαντασίας σου και μόνο, τώρα αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα με το να το πιστεύεις, Δικαίωμά σου να σκέφτεσαι ότι θες.

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2008, 20:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ helios2012

quote:

Σαμουήλ!
Μιας κ'έχεις αναλάβει να χρίζεις επίσημα και δημόσια, δεν αναλαμβάνεις να χρίσεις και μένα μπας και γίνω χριστός???
Τι χρίσμα μου ταιριάζει εμένα?
Θα μπορέσεις να με χρίσεις και μένα σε παρακαλώ?
Θα σε βοηθήσω λοιπόν να βρείς το κατάλληλο...
Κοίτα προσεκτικά...

Πόσα ''μάτια'' νιώθεις ''καρφωμένα'' πάνω σου?
Πόσα βλέμματα έχουν στραφεί και σε κοιτάνε?
Α... και ξέρεις πως όσο πανέμορφο είναι το παγώνι άλλο τόσο έχει ανατριχιαστική και απαίσια κραυγή...
Έχεις ακούσει ποτέ παγώνι να κρώζει?
Συνέχισε εσύ...
Περιμένω το χρίσμα σου...τώρα που ''πέσαν'' και οι μάσκες και μπαίνουν και οι σωστές υπογραφές-σφραγίδες...

Δε βλέπω κανένα μάτι να με κοιτάζει.

Το πουλί κοιτάει κατα αλλού και τα άλλα δεν είναι μάτια.

Εγώ δε σε χρίζω σαν τίποτα, ούτε χρίζω κανέναν άλλον, κάποιοι ίσως επιδιώκουνε χρίσματα με το που αρχίζουνε να λένε άμεσα ή έμμεσα βλάκες τους συνομιλήτές τους.

Μιας και παρέθεσες φώτο απο παγώνι, θα πω τι λέει η Ορθόδοξη Παράδοση πάνω σε αυτό.

Το παγώνι συμβολίζει την αθανασία, μιας και συμβολίζει τα πολυόματα Χερουβείμ, τα οποία φυλάνε την πύλη του παραδείσου. Έχουνε πολλά μάτια για να βλέπουνε και την πιο απόκρυφη σκέψη που έχει κάνει ο άνθρωπος σε κάθε στιγμή της ζωής του. Όταν βλέπουνε κάποια απο αυτές τις αμαρτίες η ψυχή, που είναι απογυμνωμένη απο το σώμα νιώθει ένα καυτηρίασμα. Για αυτό και στη Βίβλο το τάγμα των Χερουβείμ αναφέρεται και σαν περιστρεφόμενη ρομφαία που φυλάει την πύλη του παραδείσου.

Αλλά οι φωνές των Χερουβείμ δεν είναι τσιρίδες, αλλά πολυ δυνατές και βαρύτονες, και ψέλνουνε συνέχεια μια βαρύτονη απόκοσμη μελωδία.



Η ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΔΕΛΦΩΝ ΚΑΙ ΣΙΩΝ ΕΡΧΕΤΑΙ

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΝΙΚΗΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΥΠΕΡΟΠΛΑ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2008, 21:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

samuel1974
Το να μην σου απαντώ σε κάτι που επιμένεις, απλά σημαίνει ότι το θεωρώ περιττό.Αν κρίνω ότι πρέπει να διευκρινήσω κάτι θα το κάνω.

Όποιος θεωρεί περιττό το να μιλήσει, σιωπά και δεν αποκαλεί διανοητικά καθυστερημένο το συνομιλητή του λέγοντας του ότι χρειάζεται καθοδήγηση για να σκέφτεται.

Αυτό διδάσκει και η αρχαία ελληνική φιλοσοφία με το ρητό: "το λακωνίζειν εστι φιλοσοφείν", αλλά και η ορθόδοξη Παράδοση με το ρητό: "Ο άνθρωπος πρέπει να μιλάει όταν, όσο και όπως πρέπει".

Εάν επέλεξες να ακολουθείς τον "ελληνικότατο" δρόμο του Δαυλού: "φάτε τους Εβραιοχριστιανούς!" δικαίωμα σου.

Δεν είμαι μεγάλος σε ηλικία, αλλά μια πιθανότητα για την ύπαρξη έστω και μιας ελάχιστης ικανότητας κρίσης απο μέρους μου περι της ιδεολογικής καταγωγής των συνομιλητών μου, μην την αποκλείεις τελείως.


Η ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΔΕΛΦΩΝ ΚΑΙ ΣΙΩΝ ΕΡΧΕΤΑΙ

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΝΙΚΗΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΥΠΕΡΟΠΛΑ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2008, 21:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

samuel1974
Συγνώμη αλλά για το συγκεκριμένο μάλλον έγινε παρεξήγηση.Τώρα κατάλαβα ότι είχες τονίσει και αυτό.

Δεν χρειάζονται μεσολαβητές για να το καταφέρεις...σου δείχνει απλά τον τρόπο,

Αυτό δεν ήταν προσωπικό για σένα, εννοούσα ότι δεν χρειάζομαι μεσολαβητή τον Χριστό για να φτάσω τον Θεό και ότι ότι Χριστός για μένα απλά σου δείχνει τον δρόμο πως να το κάνεις.

Άν σε είχα θεωρήσει καθυστερημένο όπως λες να ήσουν σίγουρος ότι δεν θα σου απαντούσα ξανά...γι΄αυτό μην ερμηνεύεις λάθος.


Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2008, 07:04:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σωστοοος. Αλλο ΖΗΤΑΩ άλλο απαιτώ
Εξαρτάται.. Αν αισθάνεσαι "τσουτσέκι" και θες να υποκλίνεσαι στο κάθε GAY ΘΕΟ ΓΙΑΧΒΕ!!

Μῆνιν ἄειδε θεὰ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2008, 08:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το δικαίωμα να λες τη γνώμη σου δεν συνεπάγεται αυτόματα το δικαίωμα να σε παίρνουν στα σοβαρά.
Hubert Humphrey Αμερικανός πολιτικόςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2008, 09:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο χριστιανισμός είναι ο Χριστός, όπως έχει πει ο
φίλος Σαμουήλ και αυτό που δεν το έχει καμιά άλλη
θρησκεία.. Πουθενά δεν υπάρχει τέτοιος σωτηριολογικός λόγος,
όπως με την υπόσχεση του Χριστού, ελάτε να συγκληρονομήσετε την
βασιλεία του Πατρός μου...Ούτε κανείς άλλος λέει "δι εμού σωθήσετε"...
Καμιά θρησκεία δεν δίνει τελικη διέξοδο στον άνθρωπο,αιώνια ζωή, ή μη μόνον
ο χριστιανισμός.
Ο χριστιανισμός είναι μέσω του Χριστού, η ελπίδα και σωτηρία του ανθρώπου,
που θα γίνει πράξη, όπως έχει υποσχεθεί ο Κύριος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy