ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τι είναι αλήθεια ο Χριστιανισμός;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2008, 10:11:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Michael Design
Πρώτα απο όλα θα σου πώ με χαρά οτι(για άλλη μια φορά) συμφωνώ σε Ο,ΤΙ εχεις γράψεισε αυτή τη σελίδα και αυτο σημαίνει οτι όποιος διαφώνει με αυτα που λές ή εχει κάποιο αντιλογο θεωρώ οτι απευθύνεται κ σε εμένα.

quote:

Γεια σου zip.........δημοκράτη!!!!!!!!!........εγώ πάλι γιατί αυτό το μήνυμα το εκλαμβάνω ως προτροπή διαγραφής

Θα πω οτι και εγώ έτσι το εκλαβα.
Και θα συνεχίσω λέγοντας οτι πολλές φορες την έχουν γλιτωση μετά απο ασέβειες/ειρωνειες/ύβρεις/τσουβαλοποιηση χριστιανομάχοι
Ο ένας μάλιστα απο αυτούς έχοντας "διαπράξει" επαναλαμβανόμενα τα παραπάνω δέχτηκε μια 2μερη απενεργοποιηση λογαριασμού με αυτα τα λογια απο τον/ην συντονιστρια: "Κανονικά κ με βάση τον κανονισμό θα έπρεπε να πάρεις περισσότερες μέρες απενεργοποιησεις αλλα επειδη μέχρι τώρα εχεις δειξει καλή συμπεριφορά..." Πράμα που σαφώς δεν ίσχυε.(μάλλον δεν είχε προσέξει όλα τα μνματα του μέλους)
Και φυσικά μετα απο λίγο ο συντονιστης/ια που έκανε την απενεργοποιηση δέχθηκε απειλητικό μηνυμα απο εκείνο το άτομο με αποτέλεσμα ΤΟΤΕ να διαγράψει τον λογαριασμο εκεινου του ατόμου.

Με άλλα λόγια
Δεν πιστευω ΟΥΔΕΤΕΡΟΤΗΤΑ των συντονιστών παρ όλο που θα ήθελα. Πιστεύω οτι κάπου "το χάνουνε".
(τουλάχιστον οχι όλων την ουδετεοτητα, θυμάμαι ας πούμε τον ΑVATAR ο οποίος ήταν πολυ ικανοποιητικός σαν συντονιστης, χωρίς αυτο να σημαίνει οτι ολοι οι άλλοι έχουν πρόβλημα)
Απο εκει και περα, σέβουμε τους συντονιστές επειδή κάνουν ότι κάνουν αφιλοκερδός κ αν δεν υπηρχαν αυτοι να κάνουν τη δουλεία τους έστω και οχι(κατ εμε) με τον καλύτερο τρόπο είμαι σίγουρος οτι θα κυριαρχούσε ΧΑΟΣ στο φόρουμ.


Τελος θα ήθελα να πω οτι εχω μαζεμενες ύβρεις/ειρωνίες κλπ σε ένα έγγραφο στον υπολογιστή μου μαζι με ονόματα ημερομηνίες λινκς κοκ
και οταν και αν θα είναι σκοπιμο θα το "βγάλω στη φόρα".Και βέβαια δεν χρειάζεται να πώ οτι αν κάνω κάτι τετοιο με αφορμή κάποιας αδικίας θα περιμένω απενεργοποιησεις κάποιες απ τις οποιες(κ με βάση τον κανονισμό υποθέτω) θα είναι μόνιμες πιστεύω.

And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 17/12/2008 11:10:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2008, 11:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2
το αν ο zip ζήτησε απενεργοποίηση του λογαριασμού σου είναι δικαίωμά του όπως δικαίωμά σου είναι να λες ότι λες.
Αυτά που εσύ θεωρείς δείγματα σεβασμού ίσως για τον συνομιλητή σου να είναι δείγματα ασέβειας

π.χ.
λες «για να φτάσει όμως κανείς σε τέτοιο σημείο διαλόγου πέραν των γνώσεων που πρέπει να έχει είτε αυτές είναι αποδεκτές είτε όχι, απαραίτητη προϋπόθεση είναι η ευφυΐα........»

άρα προσβάλεις έμμεσα τον συνομιλητή σου θεωρώντας εαυτόν ανώτερο και βεβαίως αυτά ουδεμία σχέση έχουν με τον Χριστιανισμό.

άλλο παράδειγμα
«Χωρίς αυτές το μόνο που κάνει σε μία συζήτηση με τους Χριστιανομάχους κάποιος απλά πιστός, χωρίς τα απαραίτητα αυτά εφόδια ........ είναι όχι μόνο να εκτίθεται ο ίδιος αλλά να εκθέτει και τη θρησκεία του!......το πρώτο δε με απασχολεί και τόσο, το δεύτερο όμως ναι......»

θεωρείς ότι εσύ διαθέτεις τα εφόδια ο συνομιλητής σου όμως όχι, δεν νοιάζεσαι για τον άνθρωπο, αλλά για την θρησκεία του και θρησκεία σου αλλάζει το θέμα. Εάν αυτό δεν είναι ροπή προς λατρεία ειδώλων τότε τι θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως τέτοιο?
Και να με συγχωρείς που το λέω αλλά έχω τις απόψεις μου οι οποίες δεν συμπλέουν με ότι έχεις κατά νου ως διδασκαλία.

Τώρα στο θέμα απενεργοποίησης λογαριασμών, θεωρώ ότι ο κάθε ένας από εμάς είναι ελεύθερος να κάνει τις ενστάσεις του αλλά αποφασίζουν οι συντονιστές και διαχειριστές που δεν εμπλέκονται συναισθηματικά με όλα αυτά άρα αποφασίζουν και πιο ορθά.


Dr Jekyll Mr Hyde
Αυτά που έχεις μαζεμένα δεν χρησιμεύουν πουθενά, κατά την άποψή μου, γιατί είναι ξεκομμένα από την όλη κατάσταση που επικρατούσε την συγκεκριμένη χρονική περίοδο.

Δηλ. εάν μου πεις μια μέρα «άντε και γ……ου» και εγώ σου απαντήσω ανάλογα συμπεριλαμβάνοντας, εντελώς δικαιολογημένα, και κάτι για τον Χριστιανισμό που διδάσκει την αγάπη, δεν μπορείς να παραθέσεις το μήνυμα έτσι απλά και να αντιμετωπιστεί ως ύβρη εναντίον χριστιανών.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2008, 11:23:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde
quote:

Τελος θα ήθελα να πω οτι εχω μαζεμενες ύβρεις/ειρωνίες κλπ σε ένα έγγραφο στον υπολογιστή μου μαζι με ονόματα ημερομηνίες λινκς κοκ
και οταν και αν θα είναι σκοπιμο θα το "βγάλω στη φόρα".Και βέβαια δεν χρειάζεται να πώ οτι αν κάνω κάτι τετοιο με αφορμή κάποιας αδικίας θα περιμένω απενεργοποιησεις κάποιες απ τις οποιες(κ με βάση τον κανονισμό υποθέτω) θα είναι μόνιμες πιστεύω.



Φακέλωμα κανονικό ε?

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2008, 11:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είμαι σίγουρος οτι κατάλαβα τι εννοείς αλλα ναί σαφώς αν κάποιος προκαλει τον αλλον και ο αλλος του απαντησει υβρηστικα δεν θα πάρω αυτη την ύβρη να την παραθέσω.
Θα διαπιστωσεις όμως διαβαζοντας τις 10 περίπου περιπτώσεις υβρης/ειρωνιας κλπ τις οποίες έχω σημειώσει οτι δεν εχει προηγηθει καποιο είδος "προτροπης" απο το άτομο ή τον συνολο των ατόμων που δέχονται την ύβρη.

And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2008, 11:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελος θα ήθελα να πω οτι εχω μαζεμενες ύβρεις/ειρωνίες κλπ σε ένα έγγραφο στον υπολογιστή μου μαζι με ονόματα ημερομηνίες λινκς κοκ
και οταν και αν θα είναι σκοπιμο θα το "βγάλω στη φόρα".Και βέβαια δεν χρειάζεται να πώ οτι αν κάνω κάτι τετοιο με αφορμή κάποιας αδικίας θα περιμένω απενεργοποιησεις κάποιες απ τις οποιες(κ με βάση τον κανονισμό υποθέτω) θα είναι μόνιμες πιστεύω.

big brother ζεις, εσύ μας οδηγείςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2008, 12:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Βασικα μεχρι πριν γράψω το μνμ στης 17/12/2008, 10:11:35
Είχα μολις 5 υβρεις/ειρωνίες κλπ στα "τεφτέρια" μου. Κάνοντας μια συντομη ερευνα μετα την αποστολη του βρίκα άλλες 5 κ βάλε.

Κ βέβαια το κακο είναι πως καποιες απο αυτές ανηκουν σε ένα ατομο(τον Ρικτερ)που.. "εξωστράκισε" μονος του τον εαυτό του κάνοντας απ ο,τι φαίνεται τον "μάγκα" στη διαχειρίστρια που "ειχε αναλάβει τη υπόθεσή του"

Εντουτοις κ πολλοι αλλοι εχουν "σκελετους στα ντουλαπια τους"


And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 17/12/2008 12:13:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2008, 12:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde

Να σου εξηγήσω τι εννοώ.
Λες ότι έχεις μαζεμένα κάποια μηνύματα με ύβρεις και κάποια στιγμή, εάν το εκτιμήσεις σκόπιμο, θα τα βγάλεις στην φόρα.
Σου αναφέρω ένα παράδειγμα και πολύ σωστά μου απαντάς ότι ένα τέτοιο μήνυμα δεν θα το έπαιρνες ως ύβρη γιατί υπάρχει προηγούμενο, μα για όλα υπάρχουν προηγούμενα, ουδείς αλληλεπιδρά με τοίχους.
Οπότε λέω ότι δεν μπορεί να εκτιμηθεί, ας πούμε αντικειμενικά, ένα τέτοιο μήνυμα διότι το έχεις ξεκόψει από το φυσικό του περιβάλλον, δηλαδή από το περιβάλλον της αλληλεπίδρασης μέσω της οποίας προέκυψε.
Και ως περιβάλλον αλληλεπίδρασης δεν εννοείται μόνο το συγκεκριμένο θέμα αλλά όλα τα θέματα του forum.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2008, 13:01:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
προηγούμενο, μα για όλα υπάρχουν προηγούμενα, ουδείς αλληλεπιδρά με τοίχους.
Οπότε λέω ότι δεν μπορεί να εκτιμηθεί, ας πούμε αντικειμενικά, ένα τέτοιο μήνυμα διότι το έχεις ξεκόψει από το φυσικό του περιβάλλον, δηλαδή από το περιβάλλον της αλληλεπίδρασης μέσω της οποίας προέκυψε.

Μια χαρά μπορεί.
Πόσο μη-εκτιμησιμες μπορει να είναι επιθέσεις επι προσωπικου?
και ναι οκ συχνά ανταλλάσονται τετοιες επιθέσεις.. αλλα πότε φτάνουν στο βαθμο ύβρης?
Δηλαδη να νομιμοποιησουμε τον μη-υγειη διάλογο;

Και εκτος αυτου για αυτο ακριβώς το λόγο δίνω το λινκ(αν κ θα ομολογήσω πως δεν έχω τα λινκ ολων των υβρεων/ειρωνιών κλπ που εχω, αλλα έχω των περισσοτερων)
Επιπλέον εγώ ο ίδιος έχω τσεκάρει πότε κατι ταιριάζει ή όχι στο περιβαλλον του, οποιος δε μου χει εμπιστοσυνη μπορει και χωρις να του δόσω το λινκ να βαλει τα λογια που παραθέτω στην "αναζητηση" και να βρει ακριβώς πού και γιατί αναφέρονται.

Και σαν επιπροσθετο στα παραπάνω θα σου πω οτι οι ίδιοι που κάνουν τις ύβρεις-ειρωνιες κοκ φαίνεται πού τις κάνουν γιατι έχουν βάλει quote.
Οποτε το οτι το quote δεν περιλαμβάνει κατι υβριστικο είναι ένα ακόμη σημείο που αποδεικνυει την αδικαιολόγιτη συμπεριφορά.

Θεωρεις άλλωστε πως αν ο άλλος αρχίσει να σε ειρωνεύετε, ή να χρησιμοποιει λεκτική βία εναντιον σου, τον δικαιολογει το οτι βρίσκετε σε λογομαχία μαζι σου κ το οτι διαφωνει? Καθόλου δεν τον δικαιολογει.
Ειναι υποχρεωμένος να δείχνει σεβασμό εφ'οσον κ ο άλλος του δίνει σεβασμό.

Και εάν δηλαδη ποστάρει εδω πέρα κάποιος άνθρωπος που δεν του κόβει, κ μας αρχίσει να μας γράφει αρλούμπες, εμεις δικαιολογούμαστε ας πούμε να τον αποκαλέσουμε χαζό?

Επισης δεν είναι λίγες οι φορες που καποια αντιχριαστιανικα μέλη βγάζουν αυθαίρετα εντελώς συμπεραματα που προσβάλουν τον χριαστιανισμο.


Α, και για αυτο που ειχες ρωτησει προ αιώνων Michael Design
Η απαντηση είναι:Τρελα, γέμισμα χρόνου


And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 17/12/2008 13:10:22

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 17/12/2008 13:20:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2008, 16:26:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde

Δεν θα είχες κρατήσει το παραμικρό, κατά την άποψή μου, εάν δεν είχες εστιάσει στις αντιχριστιανικές πεποιθήσεις των μελών που έστειλαν τα συγκεκριμένα μηνύματα.

Γιατί νοιάζεσαι για τον Χριστιανισμό, τι σημασία έχει, μια θρησκεία είναι και τίποτα περισσότερο. Οι θρησκείες έγιναν για να καλύψουν τους ανθρώπους σε υπαρξιακά ερωτήματα όχι για να τις βάλουμε πάνω σε βάθρα να τις λατρεύουμε. Τέλος πάντων ο κάθε ένας έχει τις απόψεις του και είναι σεβαστές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2008, 17:03:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι ήθελα και έγραψα θέμα για τον Χριστιανισμό……. δεν έγραφα για τον Ολυμπιακό καλύτερα….

•Πρέπει να είσαι η αλλαγή που εύχεσαι να δεις στον κόσμο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2008, 17:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί νοιάζεσαι για τον Χριστιανισμό, τι σημασία έχει, μια θρησκεία είναι και τίποτα περισσότερο. Οι θρησκείες έγιναν για να καλύψουν τους ανθρώπους σε υπαρξιακά ερωτήματα όχι για να τις βάλουμε πάνω σε βάθρα να τις λατρεύουμε. Τέλος πάντων ο κάθε ένας έχει τις απόψεις του και είναι σεβαστές.

Αν αυτο το γράφεις με αφορμη το "φακελωμα" τότε να σου πω οτι δεν έχει να κάνει με το χριστιανισμό αλλα με τον σεβασμό.
Ασέβεια φυσικά μπορει να θεωρηθει και το να διαστρεβλώνεις καταστάσεις, κείμενα κλπ αλλα δεν εχω συμπεριλάβει κατι τετοιο εκτος απο μία φορά που ήταν "τρανταχτη" και έκανε παραπονο και η διαχειρηστρια αν και δεν έλυσε κατ ουσία το πρόβλημα.

And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2008, 19:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
pyramid:
europaios2, το αν ο zip ζήτησε απενεργοποίηση του λογαριασμού σου είναι δικαίωμά του όπως δικαίωμά σου είναι να λες ότι λες.
Αυτά που εσύ θεωρείς δείγματα σεβασμού ίσως για τον συνομιλητή σου να είναι δείγματα ασέβειας

π.χ.
λες «για να φτάσει όμως κανείς σε τέτοιο σημείο διαλόγου πέραν των γνώσεων που πρέπει να έχει είτε αυτές είναι αποδεκτές είτε όχι, απαραίτητη προϋπόθεση είναι η ευφυΐα........»

άρα προσβάλεις έμμεσα τον συνομιλητή σου θεωρώντας εαυτόν ανώτερο και βεβαίως αυτά ουδεμία σχέση έχουν με τον Χριστιανισμό.

άλλο παράδειγμα
«Χωρίς αυτές το μόνο που κάνει σε μία συζήτηση με τους Χριστιανομάχους κάποιος απλά πιστός, χωρίς τα απαραίτητα αυτά εφόδια ........ είναι όχι μόνο να εκτίθεται ο ίδιος αλλά να εκθέτει και τη θρησκεία του!......το πρώτο δε με απασχολεί και τόσο, το δεύτερο όμως ναι......»

θεωρείς ότι εσύ διαθέτεις τα εφόδια ο συνομιλητής σου όμως όχι, δεν νοιάζεσαι για τον άνθρωπο, αλλά για την θρησκεία του και θρησκεία σου αλλάζει το θέμα. Εάν αυτό δεν είναι ροπή προς λατρεία ειδώλων τότε τι θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως τέτοιο?
Και να με συγχωρείς που το λέω αλλά έχω τις απόψεις μου οι οποίες δεν συμπλέουν με ότι έχεις κατά νου ως διδασκαλία.



Aγαπητή pyramid, για ποιον συνομιλητή μου, μιλάς?

quote:
helios2012:
Αγαπητέ zip, Μπορείς να μπείς εδώ:http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9781&whichpage=11&ARCHIVE= και να δείς πως λειτουργούν κάποιοι κάνοντας ένα θέμα γής μαδιάμ, φιμώνοντας τους συνφορουμίτες που προσπαθούν να καταθέσουν κάποιες απόψεις προτού προλάβουν καν να τις ολοκληρώσουν και στολίζοντας πατόκορφα με ύβρεις τους όποιους δεν συμφωνούν μαζί τους....
Πήγαινε πίσω και καμιά δυό σελίδες και θα'χεις πιό σφαιρική άποψη...


Ναι να πάνε όλοι όχι μόνο ο zip! γιατί ο helios2012 ψεύδεται ασύστολα, δεν έβρισα ποτέ κανέναν και δεν έκανα τίποτα γης μαδιάμ, το θέμα λέγεται "ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ?" και είναι ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα

Δε φταίω εγώ εάν κάποιοι δεν αντέχουν στα στοιχεία που φέρνω, .......δε φταίω εγώ εάν δεν μπορούν με στοιχεία να καταρρίψουν τα δικά μου!........κάνω έκκληση να πάτε στο συγκεκριμένο θέμα και να διαβάσετε όλες τις σελίδες εάν μπορείτε........έχει πολύ ενδιαφέρον, τουλάχιστον τις 4-5 τελευταίες αξίζει τον κόπο, θα παρακολουθήσετε ένα πολύ όμορφο θέμα με υψηλό επίπεδο, πλήν της στιγμής της εισβολής του helios2012, στο τέλος της σελίδας 11, ενώ η 12 ήταν και η τελευταία!..........εγώ πάλι συμμετείχα σε αυτό το θέμα από τη 2η σελίδα...............

quote:
helios2012:
ευρωπαίοι, επειδή ο zip δεν έψαξε καλά, ανέλαβε ο σκοτεινός ήλιος-(χιτλερικός-χασάπης-μαχαιροβγάλτης-υποκριτής-διώκτης των απανταχού χριστιανών και πολλά άλλα....ξέρεις εσύ, δικά σου λόγια είναι εξάλλου...) να βρεί πού βρίζεις...
Ευελπιστούσα το μήνυμά σου (στο παραπάνω θέμα που παρέθεσα μέσω του λίνκ) που πόσταρες στις 20/11/2008, 23:27:30 να έμενε τελευταίο ώστε όποιος "μπαίνει" στην τελευταία του σελίδα να βλέπει με τί άνθρωπο-ους έχει να κάνει...αλλά ας όψεται...

Από όλα αυτά είχα πει μόνο:.......europaios2:Έλα ρε χασάπη! ευχήσου στην επόμενη ζωή σου να γεννηθείς Χίτλερ.....
Γιατί όμως? γιατί ο helios2012, απευθυνόμενος σε μένα είχε γράψει:

helios2012: "Αλλά, θα μου πείς, είναι τόσα πολλά τα σκουλήκια που όσα και να πατάς, δεν πρόκειται ποτέ να εξαφανιστούν απο προσώπου γής.
Άσε που θα γεμίσουν τα παπούτσια σου γλίτσα!
Εξάλλου είναι τόσοι λίγοι οι Άνθρωποι μπρός στις ορδές των σκουλήκιων που θα θέλαμε, ούτε ξέρω πόσες ζωές, μέχρι να τα πατήσουμε όλα!
Έτσι, τα'χουμε αφήσει να σέρνονται και να καταστρέφουν!
Αλλά... που και που, εμφανίζεται και αυτή η θεία Δίκη και....
Το μόνο ευχάριστο είναι πως τα σκουλήκια πάντα θα σέρνονται στη γή ενώ οι Άνθρωποι θα φτιάχνουν αεροπλάνα και θα πετάνε στους αιθέρες!"


Σε ένα θέμα που ο helios2012, δεν είχε γράψει απολύτως τίποτα επί του θέματος, ενώ εγώ είχα γράψει πολλά πράγματα και είχα φέρει στοιχεία τόσο από το ίντερνετ, όσο και από βιβλία, το άσχημο της υπόθεσης είναι ότι ο θεματοθέτης θεώρησε ότι τα στοιχεία που παρουσίαζα τα έφερνα για να στραφώ εναντίων του, εγώ όμως το έκανα απλά για να αποδείξω του λόγου το αληθές!.......παρεξηγήθηκε και αποχώρησε!

Ούτε διαπληκτιστήκαμε ούτε τίποτα και ξαφνικά μπήκε ο helios2012 και έγραψε αυτά που σας παρουσιάζω...........χωρίς να έχω ανταλλάξει λέξη μαζί του!
Εγώ κάλεσα τον θεματοθέτη να επιστρέψει δεν το έκανε και μάλιστα ένας από τους συντονιστές θεώρησε ότι η αιτία ήμουν εγώ! προσπέρασε την τοποθέτηση του helios2012 και με "μάλωσε" .......για ποιο λόγο ακόμη δεν έχω καταλάβει......όπως δεν καταλαβαίνω και την τοποθέτηση του helios2012, αναφέρεται σε κάτι στο οποίο όποιος μεταβεί για να το δει, θα διαπιστώσει με τι έντονο! και υβριστικό τρόπο απευθύνθηκε προς εμένα.........στα καλά καθούμενα!

Η πρώτη του τοποθέτηση ήταν η εξής: helios2012: "Μετά απ' αυτή τη δήλωση της αποχώρησης του Κηφέα τι να πώ...
Έχω μείνει άφωνος...
Μια εικόνα μόνο μου'ρχεται στο μυαλό μετά τις τελευταίες αράδες που γράφτηκαν εδώ: αυτή ενός σκουληκιού που σέρνεται στη γή, ζέχνει, αφήνει γλίτσα παντού στο πέρασμά του, και κάποια στιγμή και ενώ τριγυρνάει στους βαλτότοπους, ανακαλύπτει σε μια ακρούλα ένα πανέμορφο λουλούδι...

Σα σκουλήκι βέβαια που είναι, τί άλλο θα μπορούσε να κάνει παρά να το μαγαρίσει??
Και έτσι καταστρέφεται μια μικρή ομορφιά!
Αλλά μπρός στην ασχήμια και τη μπόχα των βάλτων τι δύναμη μπορεί να'χει η ομορφιά και η ευωδία ενός λουλουδιού?
Δεν μπορεί όταν παντού κυριαρχούν τα μουντά και πεθαμένα χρώματα να υπάρχει έστω και ένα ζωντανό χρώμα...
Και αυτή είναι η δουλειά των σκουληκιών, να μετατρέπουν σε χώμα, σε λάσπη, ακόμα και τα λουλούδια! Ντροπή! "

Στα καλά καθούμενα!!!!!!!!!!!

Η απάντησή μου ήταν?: europaios2: Εμένα πάλι μου έρχεται εμετός από την υποκρισία!!!!

Συγνώμη γιατί όλα αυτά δεν αφορούν το θέμα εδώ, αλλά δε θα αφήσω να δημιουργηθούν εντυπώσεις εις βάρος μου......


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 17/12/2008 19:30:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2008, 09:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας υποθετικός(;) - αν κι όχι τόσο μακριά από την πραγματικότητα πολλές φορές... - διάλογος μεταξύ 2 πιστών διαφορετικών θρησκειών




Α: Εμένα η θρησκεία μου πρεσβεύει την αγάπη προς τον συνάνθρωπο και την πραότητα.
Ο Θεός είναι παντού, αγαπάει τα πάντα και τους πάντες κι οι πιστοί της θρησκείας μου οφείλουν να κάνουν το ίδιο.
Β: Κι εμένα η θρησκεία μου πρεσβεύει τα ίδια πράγματα κι είναι η αληθινή θρησκεία που διδάσκει τον σεβασμό στον Θεό και στον άνθρωπο.
Α: Όχι, δεν είναι η αληθινή γιατί η δική μου είναι η αληθινή κι η δική σου είναι για τα μπάζα.
Β: Μα δεν ξέρεις τι σου γίνεται!
Η δική σου θρησκεία είναι μια αντιγραφή και μόνο κι οι ιερείς είναι σκάρτοι!
Α: Η δική σου είναι αντιγραφή κι οι ιερείς είναι σκάρτοι κι εγκληματίες!!!
Β: Τι λες, ρε ηλίθιε;!
Α: Τι λες, ρε τούβλο;!
Β: Βρε άντε ^$$&#&#%()*!!!!
Α: &%))$%_&%$#@#*

[...]

(εδώ πέφτουν μερικές γρήγορες και τίποτα μπινελίκια κι ύστερα από ώρα ο καθένας πρέπει να συνεχίσει την ημέρα του)

Α: Άντε, βαρέθηκα πια!
Θα τα πούμε αύριο την ίδια ώρα.
Β: Θα σε περιμένω.



======================================================




Αν λοιπόν σε αυτόν τον υποθετικό(;) διάλογο οι "γρήγορες" είναι πέραν του συνηθισμένου των 2 αυτών ανθρώπων, ίσως απευθυνθούν σε έναν τρίτο ώστε να διευθετήσει την διαφωνία τους.
Ας δούμε ένα υποθετικό(;) παράδειγμα:

Α: Ο Β με έβρισε και με έδειρε.
Β: Όχι, εσύ με έδειρες και με έβρισες!
Εγώ ήμουν αθώος!
Γ: Α, γιατί ενόχλησες τον Β;
Α: Εγώ;!
Το ήξερα!
Παίρνεις το μέρος του Β, αδικείς όλους τους πιστούς της θρησκείας μου!!!
Γ: Β, γιατί ενόχλησες τον Α;
Β: Εκείνος άρχισε!
Είσαι μεροληπτικός, υπερασπίζεσαι τον Α και με αδικείς!
Αυτός με έβρισε πιο πολύ και μάλιστα πριν από ένα μήνα μου επιτέθηκε αναίτια!
Αυτά τα αγνοείς εσκεμμένα;!
Α: Όχι, εσύ μου επιτέθηκες τότε και πριν 2 μήνες με χτύπησες!

[...]

(εδώ συνεχίζουν οι γρήγορες κι ίσως φάει και καμία ξώφαλτση ο Γ)



======================================================



Συμπεράσματα:

1) Αυτή η ιστορία θα συνεχίζεται επ' άπειρον γιατί πολύ απλά τρέφει και τον Α και τον B.
2) Η αγάπη, ο σεβασμός κι η εκτίμηση που πρεσβεύει η κάθε θρησκεία είναι φανερές σε όλο τους το μεγαλείο στον υποθετικό(;) αυτό διάλογο...
3) Οι 2 πιστοί, αυτοαποκαλούμενοι υποστηρικτές κι υπερασπιστές της θρησκείας τους, θα έπρεπε να είχαν γίνει κομάντο.
4) Καμία θρησκεία δεν χρειάζεται υποστηρικτές.
5) Θεός φυλάξοι...






In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2008, 10:38:30  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
6) Ελεος... ως ποτε θα μας τρυβελιζει αυτη η φαγωμαρα?


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2008, 11:17:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα πάντως αυτή η αντίδραση μου θυμίζει μικρά παιδάκια που τσακώθηκαν στο σχολείο και φωνάζουν την δασκάλα να παραπονεθούν!
Μόνοι σας δεν μπορείτε να καθαρίσετε τις διαφορές σας???
Σε βρίζει κάποιος....οκ, και τι έγινε δλδ???? Σου λείπει μετά κάνα χέρι ή πόδι? Αντιμετώπισε το, μεγάλο παιδί είσαι.......

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2008, 13:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2 και Dying_Incubus

Πρωτα σε εσενα Dying_Incubus θα πω οτι συμφωνω μεν με όσα λες αλλα αν υπάρχουν αποδειξεις οτι ο τάδε Α εχει κάνει παραπτωματα χειρότερα κ τιμωρησιμα απο του τάδε Β.. τότε δεν είναι καθόλου υποκειμενικό το θέμα.Μόνο για όποιον θέλει να το δει υποκειμενικά είναι υποκειμενικό.
Ειναι καθαρα πρακτικο-αποδεικτικό ζήτημα..
Θεμα στοιχειων..
Οπως αυτα που παρεθεσε ο Ευροπαίος στο "ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ"..
Καποιοι έχουν στοιχεια.. καποιοι εχουν φίλους.. κ καποιοι εχουν επιρροες.. έτσι δουλεύουμε εδω απ όσα έχω δει..

Επισης ήθελα να ρωτήσω γιατι είχε φάει τιμωρία ο Ευροπαίος μιας και το θεμα που διάβασα "ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ" δε με κατατοπισε πάνω σε αυτό(τουλάχιστον όχι απ τις σελίδες 10,11, που αρχίσαν τα παραπαπονα απ τον Ηλιο2012) κ υποθετω οτι κάπου έχασα επεισοδια.

Ευροπαιε θα συμφωνησω σε όσα έγραψες όσων αφορα τα λεγόμενα περι σκουλικιών κοκ.


quote:
Δε φταίω εγώ εάν κάποιοι δεν αντέχουν στα στοιχεία που φέρνω, .......δε φταίω εγώ εάν δεν μπορούν με στοιχεία να καταρρίψουν τα δικά μου!

Συμφωνω κ προσθέτω
http://www.youtube.com/watch?v=oFMY6fH7ylg
Αυτο το βιντεακι τα λέει όλα για τους δήθεν προ-Χριστου Χριστους

And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2008, 13:56:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ europaios2

Α) εννοώ τον όποιον συνομιλητή σου έχεις κατά νου που δεν διαθέτει, κατά την άποψή σου, την ευφυία και τις γνώσεις να κάνει υγιή διάλογο και καλαμπούρι παρά τους, αρκετές φορές, έντονους διαπληκτισμούς όπως εσύ π.χ. με τον Schwabe (όπως ανέφερες)

Β) εννοώ τον όποιον συνομιλητή σου έχεις κατά νου που δεν διαθέτει, κατά την άποψή σου, άλλα εφόδια εκτός της πίστεως με αποτέλεσμα να εκτίθεται και να εκθέτει και την θρησκεία του που τυγχάνει να είναι ίδια με την δική σου. Και βεβαίως δεν σε απασχολεί ο άνθρωπος αλλά η θρησκεία…..


Κατάλαβες τώρα φίλτατε? Εάν δεν το κατάλαβες ενημέρωσέ με.


Dr Jekyll Mr Hyde
Εννοείται ότι είναι δικαίωμά σου να κρατάς κάποια μηνύματα για όποιους λόγους θεωρείς εσύ σωστούς και δεν πέφτει λόγος σε κανέναν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2008, 16:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παρόν θέμα θα μπορούσε πλέον να μετονομαστεί σε:
Το ξέσπασμα του ευρωπαίου.
ευρωπαίος μαινόμενος.
Η απολογία του ευρωπαίου.
Περί της του ευρωπαίου φυσίος.
Καταγγελτικοί λόγοι ευρωπαίου.
ευρωπαιομαχίαι.
Πέρι του ευρωπαϊκού βίου.
ευρωπαίος επί εσωτέρικα.
ευρωπαίος τύραννος.
Διαλέξτε και πάρτε...σίγουρα πάντως από τότε πού μπήκε στο θέμα ο ευρωπαίος μόνο για την αλήθεια του χριστιανισμού? δε γίνεται λόγος.
Ηλίου φαεινότερον δηλαδή ποιός δηλητηριάζει θέματα...

Υ.Γ. ευρωπαίε χαλάρωσε βρέ αγόρι μου, θα μας πάθεις τίποτα και θα σε χάσουμε οριστικά και προτού διαγραφείς. Πουθενά δε ζήτησα να διαγραφείς...όσον αφορά τα σκουλήκια, τί σε κάνει να πιστεύεις πως μιλούσα για σένα? Γενικά και αόριστα μίλησα, εσύ γιατί θίχτηκες?
Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται?

Υ.Γ. Ντόκτορ αν δεν κατάλαβες τί παίχτηκε στο άλλο θέμα τότε μάλλον διαβάζεις πολύ επιφανειακά τα θέματα. Βέβαια, σε τουλάχιστον 3 απαντήσεις σου γενικότερα, ο ίδιος ομολογείς πως δεν πολυσκέφτηκες την ώρα που τις έγραφες και κατάλαβες το λάθος σου μετά. Οπότε σε συμβουλεύω πρώτα να σκέφτεσαι καλά και μετά να γράφεις οτιδήποτε γιατί διαφορετικά θα δίνεις την εντύπωση του επιπόλαιου και φαντάζομαι είναι κάτι που δεν το θέλεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2008, 18:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υ.Γ. Ντόκτορ αν δεν κατάλαβες τί παίχτηκε στο άλλο θέμα τότε μάλλον διαβάζεις πολύ επιφανειακά τα θέματα. Βέβαια, σε τουλάχιστον 3 απαντήσεις σου γενικότερα, ο ίδιος ομολογείς πως δεν πολυσκέφτηκες την ώρα που τις έγραφες και κατάλαβες το λάθος σου μετά. Οπότε σε συμβουλεύω πρώτα να σκέφτεσαι καλά και μετά να γράφεις οτιδήποτε γιατί διαφορετικά θα δίνεις την εντύπωση του επιπόλαιου και φαντάζομαι είναι κάτι που δεν το θέλεις.

Ειδα τον Κηφεα να αποχωρει και καλα επειδη ο Ευροπαιος μίλησε δογματικα(αυτο κατάλαβα τουλάχιστον).Κ μετά μιλαει ο Dying_Incubus ο οποίος κάνει παραπονα στον Ευροπαιο τελειώνοτας με ενα "Καλη σου μέρα"
Μετα υπάρχει ενα "κενό"(κάτι συμβαίνει κάπου-προσωπικη επικοινωνια μέσω μέιλ συντονιστη-Ευρωπαιου?)
και το επόμενο πράμα που διαβάζω είναι τον Ευρωπαίο να κάνει παράπονα για την τιμωρία που έφαγε και τον Έλο να "γελάει χαιρεκακα" που λέμε.

quote:
Διαλέξτε και πάρτε...σίγουρα πάντως από τότε πού μπήκε στο θέμα ο ευρωπαίος μόνο για την αλήθεια του χριστιανισμού? δε γίνεται λόγος.
Ηλίου φαεινότερον δηλαδή ποιός δηλητηριάζει θέματα...

Αυτη τη στιγμη μιλάμε για ένα ζητημα που αφορά τον τρόπο αποδοσης δικαιωσύνης και κάπου και κάποτε πρέπει να συζητιέται.
Κατα προτιμιση σε καποιο θέμα που οι Συντονιστες/διαχειριστες κλπ δεν το κοιτανε καθε πασχα και Χριστουγενα.Επισης κανεις δεν απογορεύει σε κανέναν να κάνει τοποθέτηση επι του θέματος. Δοξα το θεό χωρος υπάρχει να συνενοούνται ΟΛΟΙ. Αν για παραδειγα εσυ κ ο Michael θέλετε να συζητησετε επι του θέματος δε σας εμποδίζει κανείς να το κανετε, δεν έχετε παρα να απευθύνεστε ο ένας στον άλλο.

And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8C

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/12/2008 18:51:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2008, 18:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ, Dr Jekyll Mr Hyde είχα τιμωρηθεί σε άλλο θέμα στο "Απόψεις, Προτάσεις κ.ά." στο θέμα " ΕΓΓΛΕΖΟΙ:ΤΟΥΣ ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ;"
http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?TOPIC_ID=9875&whichpage=2&ARCHIVE=

Παράλληλα με το πολύ ενδιαφέρον βίντεο που παρακολούθησα να πω το εξής.
Περίπου στα 19-20 μου, είχα διαβάσει ένα βιβλίο το οποίο έλεγε ότι στόχος "σκοτεινών συμφερόντων" είναι και η διάλυση της Ορθοδοξίας αλλά για να επιτευχθεί αυτό θα πρέπει οπωσδήποτε να διαλυθεί η Ελλάδα.
Έτσι θα έπρεπε πρώτα να διαλυθεί η Σοβιετική Ένωση εν συνεχεία η Γιουγκοσλαβία και μετά η Ελλάδα ώστε με τη σμίκρυνση των συνόρων της να πληγεί άμεσα και η Ορθοδοξία.
Δεν ξέρω εάν τόσο η διάλυση της ΕΣΣΔ όσο και της Γιουγκοσλαβίας ήσαν απλά τυχαία γεγονότα και απλά το βιβλίο από σπόντα έπεσε μέσα.
Θυμάμαι όμως και πολλές φωτογραφίες που είχε σχετικά με σύμβολα και ολόκληρες οργανώσεις που τα ασπάζονταν και που αναφερόντουσαν στον Αντίχριστο. Δυστυχώς το βιβλίο αυτό δεν το έχω στην κατοχή μου πλέον. Το έδωσα σε μία εξαδέλφη μου να το διαβάσει, εγώ σπούδαζα......και άντε γεια το βιβλίο.
Κάποια στιγμή προσπάθησα να το αναζητήσω και στα βιβλιοπωλεία αλλά δεν έπεσε κάπου το μάτι μου. Τον τίτλο του δεν το θυμάμαι. Θυμάμαι μόνο μια πεντάλφα που είχε απέξω........πάνε και σχεδόν 20 χρόνια από τότε!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2008, 19:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΛ είσαι.. είδα γιατι σου "εγραψαν ποινολογιο"
Καλα σου εκαναν ρε! Βρε ουστ απο δω!
Οχι βασικά σου έβαλαν παραπάνω απο όσο έπρεπε.. εγώ θα σου έβαζα ασ πούμε 5 μερες. Αλλα θα σου βαζα. Βασικα είσαι κ εσυ σαν κ εμένα "τραμπουκος" κάποιες φορές τα λες μπαμ στα μούτρα του άλλου, αλλα ρε φίλε εγω είμαι λίγο πιο διακριτικος.. και αυτο το λίγο σώζει!
Δες ας πούμε τι έγραψα εδώ:
quote:
Αυτη τη στιγμη μιλάμε για ένα ζητημα που αφορά τον τρόπο αποδοσης δικαιωσύνης και κάπου και κάποτε πρέπει να συζητιέται.
Κατα προτιμιση σε καποιο θέμα που οι Συντονιστες/διαχειριστες κλπ δεν το κοιτανε καθε πασχα και Χριστουγενα.Επισης κανεις δεν απογορεύει σε κανέναν να κάνει τοποθέτηση επι του θέματος. Δοξα το θεό χωρος υπάρχει να συνενοούνται ΟΛΟΙ. Αν για παραδειγα εσυ κ ο Michael θέλετε να συζητησετε επι του θέματος δε σας εμποδίζει κανείς να το κανετε, δεν έχετε παρα να απευθύνεστε ο ένας στον άλλο.

Αυτο δεν προκαλεί κάπως? Προσπαθησα να το αλλαξω αλλα είχε περάσει το όριο χρόνου. Κατι τέτοια γράφεις κ λίγο χειροτερα κ σε κυνηγάνε οι άλλοι
Αλλα στο θεμα "ΣΕΒΑΣΜΟΣ.. μπλα μπλα μπλα" ήταν καλα αυτά που έγραψες ούτε προκαλούσανε ούτε τπτ...

And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2008, 20:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρατηρώ ότι η συζήτηση τις τελευταίες ημέρες έχει αλλάξει τελείως θέμα. Αυτό αδικεί και το θέμα που ξεκίνησα σχετικά με τον Χριστιανισμό, αλλά και το καινούργιο θέμα που ανέκυψε σχετικά με τα όρια μιας πολιτισμένης συζήτησης. Έτσι λοιπόν προτείνω στους διαχειριστές του forum να δημιουργήσουν ένα καινούργιο θέμα που να αφορά τα όρια μιας πολιτισμένης συζήτησης, να μεταφερθούν εκεί τα σχόλια που έχουν γίνει στις δυο τελευταίες σελίδες αυτού του θέματος και να συνεχιστεί εκεί η συγκεκριμένη συζήτηση. Έτσι θα συνεχιστούν απρόσκοπτα και τα δύο θέματα και δεν θα υπάρχει παραπλανητικός τίτλος και για τα δύο.

•Πρέπει να είσαι η αλλαγή που εύχεσαι να δεις στον κόσμο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2008, 21:19:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Michael Design
Μαλιστα.. καμια άλλη παραγγελία?
Α, και δε μου είπες στο μπακράουντ του καινούριου θέματος θες ηλιοβασίλεμα ή παραλία??.. να ξέρω δλδ μη βαλω ο,τι μου κατεβει κ ακουστουν παραπονα..

Αδερφέ, ωραία θα ήταν να μπορούσαν, να είχαν τον χρόνο, να είχαν την διαθεση οι συντονιστες να κάνουν όσα ζητάς.. αλλα αυτα γίνονται σε ένα ιδανικό κόσμο.. το έχω δοκιμάσει κ γω το κολπο παλιοτερα.. "προτεινω να κανετε αυτο.." αλλα δε.. απλά σε κόπο τους βάζεις.. δεν είναι να πεις οτι έχουν κ το "μαγικο ραβδάκι" κ με μια κίνηση κάνουν κ διορθωσεις κ απο όλα.. είναι πιο πολυπλοκα..

And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2008, 21:25:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ντόκτορ με χαροποίησε η απόφασή σου να διορθώσεις το αρχικό σου μήνυμα...ορθά έπραξες...

Κατά τ'άλλα, θυμήθηκα κάτι που είχα διαβάσει κάποτε και που στάθηκε αφορμή για περαιτέρω προβληματισμό και διερεύνηση...
Μελετούσα λοιπόν τα άπαντα του Λουκιανού, ξέρετε αυτού του σατυρικού συγγραφέα που καυτηριάζει τα δρώμενα της εποχής του.Ο θάνατος του τοποθετείται γύρω στο (180-192 μ.χ.).Αυτός λοιπόν ο Άνθρωπος έβαλλε με τα κείμενα του, κατά πάντων. Κοινώς έκραξε τους πάντες, θεούς και ανθρώπους! Διαβάζοντας τον λοιπόν, κατάλαβα ότι η τάχα πολιτισμένη και εξέλιγμενη κοινωνία μας, δε διαφέρει ουσιαστικά σε τίποτα από τη σάπια κοινώνια που περιέγραψε ο Λουκιανός. Η τότε εποχή με τη σύγχρονη είναι εξωφρενικά πανομοιότυπη!
Τον χαρακτήρισαν σατυρικό και διακωμωδό, δε αντιλέγω, και γω σε πολλά σημεία γέλασα πολύ αλλά στα περισσότερα μέσα απ'το καυστικό χιούμορ του θρήνησα και έκλαψα για την κατάντια μας που είναι μια κατάσταση διαχρονική και αδιαλλήπτως συνεχιζόμενη και είναι τόσο παλιά όσο και ο Άνθρωπος.
Επίσης διαπίστωσα και κάτι ακόμα που σε πολλούς θα περνούσε απαρατήρητο. Απ'τα 86 περίπου έργα που έχουν διασωθεί και μεταφραστεί, διάβασα τα 54 έργα σε μετάφραση Ι.Κονδυλάκη.
Αν δε με απατά η μνήμη μου, σε 3 απ'αυτά ο Λουκιάνος αναφέρθηκε, σε κάποιο σημείο του έργου του και σε γεγονότα που αφορούσαν χριστιανούς της εποχής. Ε λοιπόν αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι πως ακόμα και αυτές οι ελάχιστες αναφορές, επειδή μάλλον δεν συνέφεραν τους χριστιανούς, οδήγησαν στην αποκοπή τους απ'το υπόλοιπο κείμενο! Εκεί λοιπόν που διάβαζα ένα ενιαίο κείμενο με συνεκτικότητα ξάφνου κάποιο κομμάτι έλειπε! Και το κομμάτι που έλειπε είχε να κάνει με κάτι χριστιανικό...Δεν είδα να γίνεται το ίδιο όταν "κορόϊδευε" το 12θεο, παρά μόνο όπου οι αναφορές του στόχευαν σε χριστιανούς! Και αυτό σαν γεγονός με εξόργισε γιατί κάποιοι "μαγείρεψαν" τα κακώς κείμενα μόνο και μόνο γιατί αυτά έρχονταν σε αντίθεση με την εικόνα που ήθελαν να προβάλλουν!
Έτσι λοιπόν σιγά σιγά κατάλαβα πως προκειμένου να επιβληθεί κάποια εξουσία-οργάνωση, παραχαράσσει, διαστρεβλώνει και καταστρέφει οτιδήποτε κρίνει πως θα μπορούσε να τη βλάψει.
Και πλέον έχω αποποιηθεί και το χριστιανισμό, αφού είναι μια οργανωμένη και επίσημη θρησκεία δηλαδή ένας οργανισμός που υποστηρίζει την άσκηση μιας θρησκείας συχνά υπό την μορφή νομικής οντότητας. Και επειδή έχω πολύ σοβαρότερα θέματα να με απασχολούν στο παρόν, έχει πάψει να με απασχολεί το θέμα των θρησκειών που στην τελική διχάζει την Ανθρωπότητα και οδηγεί τους πάντες σε εμφυλίους και σε πολέμους.
Τέλος αν θελήσει κάποιος να μου βάλει ταμπέλα θα μπορούσε να με πεί είτε ά-θρησκο είτε αντί-θρησκο, με το δεύτερο λίγο ανακριβές μιας και δεν στρέφομαι εναντίον θρησκειών ούτε προσπαθώ να προσυλιτίσω οπαδούς κάπου μιας και δεν εντάσσομαι πουθενά!

Υ.Γ. και κάτι τελευταίο σαν παρατήρηση. Έχω γράψει 395 μηνύματα στο παρόν φόρουμ και δεν έχω απώτερο σκοπό να γίνω μέλος των φόρουμς του εσωτέρικα, εξάλλου φαίνεται απ'το γεγονός ότι πλέον δεν γράφω και πολλά! Τα περισσότερα εξάλλου απ'αυτά που ήθελα να καταθέσω, τα'χω πεί. Άλλοι θα παραμείνουν στο φόρουμ σαν επίσημα μέλη και μάλιστα σ'ενα φόρουμ όπου χορηγός είναι το θεοσοφικό κίνημα της Μπλαβάτσκυ!
Και ο νοών νοείτω!
Και μη βιαστούν να βγάλουν αιθέρετα συμπεράσματα τα μέλη του φόρουμς του εσωτέρικα, τουλάχιστον όχι αυτά τα μέλη που έχουν το σθένος και την ανδρεία να καταθέτουν τις απόψεις και τα πιστεύω τους ΕΠΩΝΥΜΑ-αυτό και μόνο σαν γεγονός εμπνεύει το σεβασμό, άσχετα με τις τυχόν διαφοροποιήσεις και διαφορετικές κοσμοθεωρίες και αντιλήψεις!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2008, 01:00:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
helios2012
quote:
Υ.Γ. και κάτι τελευταίο σαν παρατήρηση. Έχω γράψει 395 μηνύματα στο παρόν φόρουμ και δεν έχω απώτερο σκοπό να γίνω μέλος των φόρουμς του εσωτέρικα, εξάλλου φαίνεται απ'το γεγονός ότι πλέον δεν γράφω και πολλά! Τα περισσότερα εξάλλου απ'αυτά που ήθελα να καταθέσω, τα'χω πεί. Άλλοι θα παραμείνουν στο φόρουμ σαν επίσημα μέλη και μάλιστα σ'ενα φόρουμ όπου χορηγός είναι το θεοσοφικό κίνημα της Μπλαβάτσκυ!
Και ο νοών νοείτω!
Και μη βιαστούν να βγάλουν αιθέρετα συμπεράσματα τα μέλη του φόρουμς του εσωτέρικα, τουλάχιστον όχι αυτά τα μέλη που έχουν το σθένος και την ανδρεία να καταθέτουν τις απόψεις και τα πιστεύω τους ΕΠΩΝΥΜΑ-αυτό και μόνο σαν γεγονός εμπνεύει το σεβασμό, άσχετα με τις τυχόν διαφοροποιήσεις και διαφορετικές κοσμοθεωρίες και αντιλήψεις!

Σωστος.. σωστος..
Βασικα.. αλλαζει τπτ κ να γίνεις "ΜΕΛΟΣ"?
Τεσπα κατάλαβα τι λες.. εγω χαίρομαι πολυ που δεν εχω δόσει τα στοιχεία μου πάντως!
Επισης να κοιτάξεις το μέιλ σου.. μπορει να σου στηλω για κάτι..

quote:
Ντόκτορ με χαροποίησε η απόφασή σου να διορθώσεις το αρχικό σου μήνυμα...ορθά έπραξες...

Προσπαθησα να το διορθώσω οσο το δυνατόν πιο γρήγορα καθώς-αν το διάβαζες-θα έβλεπες δυο πραματα, το 1ο οτι αυτα που έγραφα βασίζονταν σε μια υποθεση(η οποία αφου το έγραψα έμαθα πως δε ίσχυει)
Το 2ο οτι το έγραφα εν βρασμο ψυχης, και έτσι γενικά το μηνυμα προκαλούσε.
Αφετέρου, σκεφτηκα να κρατησω κάποια σημεία του αλλα επειδη είχα ήδη κάνει νυξη του θεματος στο "ΣΕΒΑΣΜΟΣ.." δεν υπήρχε λογος να επεκταθω κ εδώ.

And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2008, 01:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και μη βιαστούν να βγάλουν αιθέρετα συμπεράσματα τα μέλη του φόρουμς του εσωτέρικα, τουλάχιστον όχι αυτά τα μέλη που έχουν το σθένος και την ανδρεία να καταθέτουν τις απόψεις και τα πιστεύω τους ΕΠΩΝΥΜΑ-αυτό και μόνο σαν γεγονός εμπνεύει το σεβασμό, άσχετα με τις τυχόν διαφοροποιήσεις και διαφορετικές κοσμοθεωρίες και αντιλήψεις!


Τρεις λαλούν και δυό χορεύουν!...........
-Να σε σεβαστώ γιατί? επειδή έγραψες το ονοματεπώνυμό σου?...........και ο Εφραίμ ονοματεπώνυμο έχει...........τον σέβεσαι?.........ο σεβασμός είναι κάτι που αποκτιέται μετά από τη δράση (εδώ την πένα), του ατόμου και όχι με την απόκτηση η κατάθεση του ονοματεπώνυμου του...........το σθένος και την ανδρεία σου να τα δείξεις στα σύνορα όταν έρθει ο εχθρός της πατρίδας........εδώ να καταθέσεις όχι το επώνυμό σου! αλλά τα στοιχεία σου ώστε να τεκμηριώσεις τις απόψεις και τα πιστεύω σου............αν τέτοια δε διαθέτεις κανένα ονοματεπώνυμο δε σε σώζει...
.......

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2008, 01:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Τον τίτλο του δεν το θυμάμαι. Θυμάμαι μόνο μια πεντάλφα που είχε απέξω........πάνε και σχεδόν 20 χρόνια από τότε!

Μήπως έλεγε Σ-Ι-Ω-Ν-Ι-Σ-Μ-Ο-Σ ….θανάσιμος απειλή κατά της Α-Ν-Θ-Ρ-Ω-Π-Ο-Τ-Η-Τ-Ο-Σ; (1974 Εκδόσεις Μαίανδρος, Δωδεκανήσσου 23)

Μήπως δεν σου άρεσε το κείμενο της 129ης σελίδας;
Ο ανώνυμος λασπολόγος που έκανε τον κόπο να γράψει αυτό το βιβλίο σίγουρα ανήκε στην σφαίρα της θρησκευτικής ιδεοληψίας. Ενώ ο τιποτένιος δεν είχε το σθένος να γράψει το όνομά του καταφέρεται με ένα αισχρό παραλήρημά του κατά των «Ελλήνων στη σκέψη» εξυβρίζοντας πάντοτε ανώνυμα ότι τιμιότερο υπάρχει μέσα στο σύμπαν. Καταγγέλλει την προσευχή στον Ζευ του Κλεάνθη (μαθητή του Ζήνωνος) ως προπαγανδιστικό όργανο των σκοτεινών εχθρών της Χριστιανικής Ελλάδος.
Φοβόταν ο συγγραφέας και έτρεμε μη τυχόν και αναβιώσουν οι Σιωνιστές την αρχαία Ελληνική θρησκεία του Ζευ.


Ερίωπας
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2008, 03:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαχαχαχαχαχαχα ευρωπαίε να'σαι καλά μ'εκανες και γέλασα πάλι!
Καλά ρε συ, είσαι τόσο θολωμένος που δεν κατανοείς τι γράφω?
Ή μήπως κατανοείς και το παίζεις τρελίτσα?
Εγώ ευρωπαίε δεν είμαι μέλος του φόρουμ του εσωτέρικα!
Όπως βλέπεις στην πολύ όμορφη πυραμίδα του φόρουμ βρίσκομαι ακόμα στη 2η βαθμίδα...άντε να φτάσω το πολύ πολύ στην τρίτη διότι δεν έχω κάποιο απώτερο σκοπό...
Όσον αφορά την επωνυμία, αναφέρθηκα στα μέλη του εσωτέρικα που βρίσκονται στην ανώτερη βαθμίδα και ακριβώς κάτω απ'τους συντονιστές!
Εγώ δε φιλοδοξώ να φτάσω τόσο ψηλά αλλά έχω την απαίτηση από αυτούς τους λίγους που βρίσκονται εκεί ψηλά να μην κρύβονται πίσω από ψευδώνυμα και μάσκες, γιατί έτσι κερδίζουν το σεβασμό μου, ως απλού αναγνώστη...
Και αυτούς που το κάνουν τους θεωρώ ανδρείους γιατί δεν κρύβονται πίσω απ'το δάχτυλό τους. Βέβαια υπάρχουν και άλλα μέλη του φόρουμ του εσωτέρικα που λέγονται και Κώστας και Βαγγέλης και με μπερδεύουν.
Πώς να πάρω στα σοβαρά κάποιο άτομο που τη μια υπογράφει ως Βαγγέλης, την άλλη ως Κώστας και πάει λέγοντας?
Α και κάτι ακόμη, έχω δηλώσει επανειλημμένα πως είμαι ένας τρελός-ονειροπαρμένος-αιθεροβάμων-παράλογος-σκοτεινός...(βάλε και ότι άλλο θές-μέσα θα πέσεις) που καταθέτω απορίες, προσωπικές σκέψεις και εικασίες και δε με νοιάζει να με πιστέψει κανείς γιατί δεν πρεσβεύω κάτι συγκεκριμένο, ούτε εντάσσομαι πουθενά για να το υποστηρίξω. Οπότε γιατί με παίρνεις στα σοβαρά και αφρίζεις απ'το κακό σου?
Τέλος αφού υποστηρίζεις επίσημα το δόγμα του ορθόδοξου χριστιανισμού δεν πρέπει, απο ηθικής άποψης, να γνωστοποιήσεις το ονοματεπώνυμό σου ώστε να γνωρίζουν οι αναγνώστες το πρόσωπο που υποστηρίζει με την πένα του τόσο σθεναρά τη θρησκεία του ή σε βολεύει να κρύβεσαι πίσω απ'την ασφάλεια που σου προσδίδει η ανωνυμία σου?
Εγώ ενα ξέρω: καθαρός ουρανός αστραπές δε φοβάται...ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα!

Αλήθεια που χάθηκε ο Σαμουήλ?????
Σαμουηηηηηηηηηηηηλ!

Απάντησε τώρα στον Ερίωπα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2008, 04:49:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε helios2012 αν καθίσεις και γράψεις 2000 απαντήσεις σε στυλ «από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα» προάγεσαι και συ αυτομάτως από τον υπολογιστή σε πλήρες μέλος. Δεν είναι ή μαγκιά εκεί. Η μαγκιά είναι να αποστομώνεις με επιχειρήματα Λόγου τις αμαλκίες της κάθε προπαγανδιστικής μηχανής που αιωρείται μέσα στο διαδίκτυο και σαν Έλληνας να δίνεις το παράδειγμα με πατερναλιστικό λόγο. Ο Λόγος φίλε μου Ήλιε2012 κάποια εποχή είχε για σύμβολό του τον Ήλιο. Δεν ξέρω αν το έχεις υπόψη σου.


Υ.Γ. μόλις έλαβα επιστημονικό υλικό για την φωτεινότητα που περικλείει τις μαύρες τρύπες. Θα του κάνω κάποια επεξεργασία και θα το αναρτήσω στον Μέγα ιδεολογικό πόλεμο σύντομα.( Έσω έτοιμος).


ΕρίωπαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2008, 07:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Ερίωπα, δεν ξέρω σε ποιόν "ΗΛΙΟ" αναφέρεσαι: τον Νοητό ή τον ορατό....
Για να καταλάβεις τι έχω κάτω από την όψη μου, θα σου απαντήσω με ένα τραγούδι-Ήχο-Λόγο που όποτε το ακούω, όλο μου το Είναι συνταράσσεται και απ'τα τρίσβαθά του, ανασύρονται ξεχασμένες μνήμες...http://www.youtube.com/watch?v=8oekf7rRnUc.Μπρός σ'αυτά τα λόγια, τα δικά μου είναι περιττά...

Και φυσικά θα είμαι έτοιμος για τις μελανές Ωπές..

(Υ.Γ. Τον Λουκιανό μάλλον κάποιοι τον έφτυσαν αμάσητο...ίσως να ήταν δυσκολοχώνευτος και να είχαν προβλήματα δυσπεψίας. Είεν...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy