ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τι είναι αλήθεια ο Χριστιανισμός;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 12:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να παρακαλέσω όλους τους συνομιλητές να διατηρήσουν την ψυχραιμία τους και να αποφύγουν τις άσκοπες αντιπαραθέσεις.
Το παρόν θέμα έχει όντως κινηθεί σε γενικές γραμμές σε πλαίσια όπου μπορούν να οδηγήσουν στην γονιμοποίηση του διαλόγου και των επιμέρους εκφράσεων που κατατίθενται.

Θα ήθελα επίσης να παρακαλέσω να αποφευχθεί ο δυναμιτισμός της συζήτησης κι η παρεκτροπή του από τον αρχικό σκοπό για τον οποίο ανοίχθηκε.
Είναι τουλάχιστον δείγμα ασέβειας να συμβαίνει αυτό την στιγμή που κάποιοι συνομιλητές μας έχουν ξοδέψει χρόνο κι ενέργεια για να αναπτύξουν έναν διάλογο κι έχουν καταθέσει κάποια "κομμάτια τους".
Ελπίζω λοιπόν ότι αυτό δεν θα παρατηρηθεί εξαιτίας της καλής διάθεσης - που θέλω να πιστεύω ότι έχουμε όλοι απέναντι στις Συζητήσεις - και της ωριμότητας που διαθέτουμε όλοι...

Σε αυτό το σημείο, Michael Design, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι το οποίο πραγματικά με εξέπληξε από το τελευταίο μήνυμα σου.
Αναφέρεις - μεταξύ άλλων:

quote:
Όσοι δεν μπορούν, ας συνεχίσουν τις παπαρολογίες τους στα δεκάδες θέματα που υπάρχουν για αυτόν τον σκοπό.

Πως δικαιοδοτείσαι να διαχωρίζεις τα θέματα σε περισσότερο ή λιγότερο σοβαρά και να αναφέρεσαι με τόση αγένεια σε δεκάδες θέματα όπου έχουν ανοίξει αρκετοί συνομιλητές σου, έχουν συμμετάσχει επίσης αυτοί και πολλοί άλλοι και προσπαθούν να καταθέσουν απόψεις και πληροφορίες;
Έχεις δει κάποια ανακοίνωση από κάποιον Υπεύθυνο για αυτόν τον σκοπό;
Θεωρώντας τουλάχιστον δεδομένη την αναγκαιότητα να ζητήσεις μια συγγνώμη από τους συνομιλητές σου αλλά κι από τον Χώρο Συζητήσεων στον οποίο βρίσκεσαι, θα ήθελα να μου διευκρινήσεις με ποιά κριτήρια έβγαλες ένα τέτοιο "πόρισμα".






In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 15:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σε αυτό το σημείο, Michael Design, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι το οποίο πραγματικά με εξέπληξε από το τελευταίο μήνυμα σου...
Dying_Incubus



Αγαπητέ Dying_Incubus δεν καταλαβαίνω τον λόγο για τον οποίο σε εξέπληξε επιλεκτικά η συγκεκριμένη λέξη από το μήνυμα μου, καθώς έχω χρησιμοποιήσει και άλλες βαρύτερες ίσως λέξεις σε άλλα μηνύματα μου. Σε παραπέμπω:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=2&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10037

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10060&whichpage=2&ARCHIVE=

Πρέπει να ξέρεις ότι προσωπικά δεν έχω κανένα ταμπού να πω τα πράγματα με το όνομα τους και να μιλήσω σκληρά όποτε το κρίνω σκόπιμο. Επίσης έχω δει παρόμοιους και βαρύτερους ίσως χαρακτηρισμούς και από άλλους συμμετέχοντες για πρόσωπα και θεσμούς εκτός του site, που εκ’ των πραγμάτων έχουν εφτελιστεί στις μέρες μας. Μήπως εννοείς ότι μπορούμε να χρησιμοποιούμε προσβλητικούς χαρακτηρισμούς για πρόσωπα και καταστάσεις που είναι εκτός του site, αλλά όχι για καταστάσεις εντός του site;

quote:
Πως δικαιοδοτείσαι να διαχωρίζεις τα θέματα σε περισσότερο ή λιγότερο σοβαρά και να αναφέρεσαι με τόση αγένεια σε δεκάδες θέματα όπου έχουν ανοίξει αρκετοί συνομιλητές σου, έχουν συμμετάσχει επίσης αυτοί και πολλοί άλλοι και προσπαθούν να καταθέσουν απόψεις και πληροφορίες;
Dying_Incubus


O καθένας δικαιούται να διαχωρίζει τα θέματα σε λιγότερο η περισσότερο σοβαρά ανάλογα με τα προσωπικά και υποκειμενικά του κριτήρια αξιολόγησης και σε αυτό το πλαίσιο δικαιούμαι και εγώ να έχω προσωπική άποψη για τα θέματα συζήτησης. Η άποψη αυτή εκφράζει αποκλειστικά εμένα. Ο καθένας επίσης οφείλει να σέβεται τα ενδιαφέροντα των υπολοίπων συνανθρώπων του καθώς αυτά ποικίλουν. Επίσης οφείλει να σέβεται και την επιθυμία ορισμένων ανθρώπων να συζητήσουν σε ένα ορισμένο επίπεδο και αν δεν μπορεί να συζητήσει σε αυτό το επίπεδο είναι καλύτερα να μην συμμετέχει στην συγκεκριμένη συζήτηση. Προσωπικά όταν βλέπω ότι μια συζήτηση δεν ανταποκρίνεται στο κλίμα μου, επιλέγω ή να πω επιγραμματικά την γνώμη μου ή να μην συμμετέχω καθόλου. Το φόρουμ από ότι είδα έχει εκατοντάδες θέματα που καλύπτουν όλα τα ενδιαφέροντα αλλά και όλα τα επίπεδα συζήτησης, οπότε ο καθένας μπορεί να επιλέξει να συμμετάσχει σε μια συζήτηση που να καλύπτει το δικό του επίπεδο επικοινωνίας. Το να προσπαθεί όμως να εκτρέψει μια συζήτηση από το επίπεδο που από την αρχή της έχει οριστεί δείχνει έλλειψη σεβασμού. Η πλειονότητα ( εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων ) και με αυτούς που συμμετείχαν αλλά και με όσους επέλεξαν να μην συμμετέχουν μέχρι στιγμής, έδειξε ικανοποιητικό σεβασμό στο συγκεκριμένο θέμα. Με τον αγενή ομολογουμένως τρόπο που αναφέρθηκα, δεν είχα πρόθεση να προσβάλω καμία προσωπικότητα ή θεματολογία αλλά να καυτηριάσω τον τρόπο που ορισμένοι επιλέγουν να ποδοσφαιροποιούν τις συζητήσεις.

quote:
Έχεις δει κάποια ανακοίνωση από κάποιον Υπεύθυνο για αυτόν τον σκοπό;
Dying_Incubus


Σαφώς όχι, και ούτε είπα ότι αυτή είναι η επίσημη θέση των υπευθύνων του site. Είναι καθαρά προσωπική μου εκτίμηση.

quote:
Θεωρώντας τουλάχιστον δεδομένη την αναγκαιότητα να ζητήσεις μια συγγνώμη από τους συνομιλητές σου αλλά κι από τον Χώρο Συζητήσεων στον οποίο βρίσκεσαι, θα ήθελα να μου διευκρινήσεις με ποιά κριτήρια έβγαλες ένα τέτοιο "πόρισμα".
Dying_Incubus

Τα κριτήρια για τον χαρακτηρισμό που απέδωσα βρίσκονται μέσα σε αυτά που είπα…


quote:
…..ανούσιας αντιπαράθεσης ύβρεων και προσβολών. Υπενθυμίζω ότι ο σκοπός που ανοίχτηκε αυτό το θέμα είναι για να γίνει μια σοβαρή συζήτηση ενηλίκων, που να μπορούν να εκφράσουν τις απόψεις τους με την ανάλογη σοβαρότητα που αρμόζει σε ενηλίκους, με επιχειρήματα και με σεβασμό προς τους συνομιλητές τους και τις απόψεις τους και όχι σαν ένα ακόμη πεδίο ανούσιας αντιπαράθεσης……

Michael Design


Αυτά είναι τα κύρια κριτήρια κατ’ εμέ βάση των οποίων αξιολογώ μια συζήτηση και είναι καθαρά προσωπικά μου κριτήρια.

Παρόλα αυτά ζητώ συγνώμη από όποιον θίχτηκε από την γνώμη μου και από τον τρόπο που την εξέφρασα. Δεν έχω προσωπικές διαφορές με κανέναν από τους συμμετέχοντες και δεν έχω πρόθεση να προσβάλω κανενός την προσωπικότητα και τα ενδιαφέροντα.

Ελπίζω το θέμα να λήξει εδώ, παρόλα αυτά αν κριθεί σκόπιμο να συνεχιστεί θα ήθελα να το κάνουμε σε ένα ειδικό θέμα για αυτόν τον σκοπό.


•Πρέπει να είσαι η αλλαγή που εύχεσαι να δεις στον κόσμο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 15:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Πολύ σωστά το λες, χρησιμοποίησα εδάφια της κ. διαθήκης, δεν το λέω εγώ λοιπόν, αλλά οι "θεόπνευστοι" γραφιάδες της, που μάλλον, δεν κατάλαβαν τι τους "έλεγε" ο θεός...

Χρησιμοποίησες συγκεκριμένες φράσεις, όπως ακριβώς κάνουν οι φιλόλογοι..........και μετά ρωτάνε τα παιδάκια ποιο είναι το αντικείμενο και ποιο το υποκείμενο..............είναι σα να πάρω για παράδειγμα συγκεκριμένες φράσεις από αλληλογραφία του Κολοκοτρώνη με Τούρκο και να βγάλω το συμπέρασμα ότι ήταν προδότης............αφήνοντας στην άκρη την υπόλοιπη ζωή και δράση του............αυτό κάνεις αγαπητέ γιαπετ.............ψάχνεις να βρεις τρόπους ανεξαρτήτου μέσους για να προσβάλεις κάτι που δεν μπορείς να αγγίξεις στο ελάχιστο............

quote:

Κατάλαβα, λείπει πάλι ο ινστρούχτορας και οι υπόλοιποι δυσκολεύεστε στην Ελληνικήν. Το μόνο περίεργο είναι η έλλειψη ορθογραφικών λαθών, αλλά γίνονται και "θαύματα".

Συμμετέχω δεν σημαίνει αναγιγνώσκω, αλλά γράφω σ' ένα θέμα.



Και όταν δηλαδή το αναγιγνώσκεις δε συμμετέχεις στην πληροφόρηση τι κάνεις? ..........πάλι σου έβαλα το ρούμπο......

quote:
Michael Design:
Απευθύνομαι σε όσους θυμήθηκαν να συμμετάσχουν στην συζήτηση μετά από 9 μέρες και 5 σελίδες απαντήσεων.

Δεν ήξερα ότι υπάρχει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα............όταν βρω χρόνο θα διαβάσω και τις άλλες 4 σελίδες..............είμαι περίεργος να δω τι έχει γραφεί. Η απουσία μου οφείλεται σε έλλειψη χρόνου............ωστόσο στις πόσες μένω? Αν φέρω χαρτί να τις δικαιολογήσω? Αν μιλήσω στον πρόεδρο του χωριού?.............έχει άκρες αυτός..............

quote:
zip :
Συμφωνώ.
Είναι προσφιλής τακτική των φανατικών να μπαίνουν σε ένα θέμα και να το κάνουν γης μαδιάμ. Και κάποτε - επιτέλους - αυτό θα πρέπει να το λάβουν υπ' όψην τους οι συντονιστές. Το θέμα αυτήν την στιγμή έχει 5 σελίδες. Σε καμία σελίδα το ύφος των μηνυμάτων δεν είναι τόσο ειρωνικό και τόσο επιθετικό όσο του europaios2. Κάποια στιγμή, με κάποιον τρόπο, θα πρέπει αυτό να σταματήσει, για να μπορέσουμε επιτέλους να κουβεντιάσουμε σαν άνθρωποι ασχέτως αν διαφωνούμε.



Εσύ δεν είσαι που είχες μιλήσει με "έντονο" αλλά νομίζω και ΥΒΡΙΣΤΙΚΟ! Ύφος? (διόρθωσέ με εάν κάνω λάθος.........αλλά να ξέρεις ότι θα το επαληθεύσω!), απέναντι στο Χριστιανισμό και τους Χριστιανούς?............Να ψάξω να βρω τις τοποθετήσεις σου?...........Να σαι σίγουρος ότι αν το κάνω και τις βρω δε θα σου αρέσει καθόλου..........

Μου φαίνεται ότι δε σου αρέσει ο διάλογος..........εκτός και αν οι συνομιλητές σου βάλλουν εμμέσως πλην σαφώς κατά του Χριστιανισμού...........κρίμα!!!!!!!!!!

quote:
zip :
Προσωπικά, αν δεν δω κάποιας μορφής επέμβαση από τους συντονιστές, δεν θα ξαναγράψω στο θέμα. Λυπάμαι.

Ωμός εκβιασμός ε?............ο άνθρωπος τελικά γεννιέται........πολύ δύσκολα γίνεται..........


quote:
Dying_Incubus:
Αγαπητέ europaios2, όταν αρχίσω να βαριέμαι να συμμετάσχω στις Συζητήσεις, να είσαι σίγουρος ότι θα είσαι ο πρώτος που θα ενημερώσω ώστε να το έχεις αποκλειστικό.
Μπορώ να σου απευθύνω την ίδια ερώτηση;

Φυσικά! γιατί όχι?
quote:
Dying_Incubus:
Είναι τουλάχιστον δείγμα ασέβειας να συμβαίνει αυτό την στιγμή που κάποιοι συνομιλητές μας έχουν ξοδέψει χρόνο κι ενέργεια για να αναπτύξουν έναν διάλογο κι έχουν καταθέσει κάποια "κομμάτια τους".
Ελπίζω λοιπόν ότι αυτό δεν θα παρατηρηθεί εξαιτίας της καλής διάθεσης - που θέλω να πιστεύω ότι έχουμε όλοι απέναντι στις Συζητήσεις - και της ωριμότητας που διαθέτουμε όλοι...


Όντως έχω ξοδέψει πολύ χρόνο σε πολλά θέματα τα οποία πάντα έχουν την ίδια κατεύθυνση τον ίδιο στόχο να βάλουν κατά του Χριστιανισμού και τίποτα περισσότερο......... αλλά χαλάλι...

quote:
Dying_Incubus:
Σε αυτό το σημείο, Michael Design, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι το οποίο πραγματικά με εξέπληξε από το τελευταίο μήνυμα σου.
Αναφέρεις - μεταξύ άλλων:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Όσοι δεν μπορούν, ας συνεχίσουν τις παπαρολογίες τους στα δεκάδες θέματα που υπάρχουν για αυτόν τον σκοπό.
--------------------------------------------------------------------------------


Πως δικαιοδοτείσαι να διαχωρίζεις τα θέματα σε περισσότερο ή λιγότερο σοβαρά και να αναφέρεσαι με τόση αγένεια σε δεκάδες θέματα όπου έχουν ανοίξει αρκετοί συνομιλητές σου, έχουν συμμετάσχει επίσης αυτοί και πολλοί άλλοι και προσπαθούν να καταθέσουν απόψεις και πληροφορίες;
Έχεις δει κάποια ανακοίνωση από κάποιον Υπεύθυνο για αυτόν τον σκοπό;
Θεωρώντας τουλάχιστον δεδομένη την αναγκαιότητα να ζητήσεις μια συγγνώμη από τους συνομιλητές σου αλλά κι από τον Χώρο Συζητήσεων στον οποίο βρίσκεσαι, θα ήθελα να μου διευκρινήσεις με ποιά κριτήρια έβγαλες ένα τέτοιο "πόρισμα".



Ας το θεωρήσουμε μια κακιά στιγμή και τίποτα περισσότερο...


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 15:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε zip, έχοντας υπόψιν τις πολύ σωστές παρατηρήσεις που έκανες σχετικά με την σημασία των λέξεων και την ικανότητα της σωστής επιλογής τους στον λόγο……
quote:
Οι λέξεις έχουν πολύ μεγάλη σημασία και καθορίζουν το αν ξέρουμε να μιλάμε και το τι λέμε. Ο κόσμος μας έχει αυτά τα χάλια γιατί ο καθένας ερμηνεύει τις λέξεις όπως γουστάρει. Συνεπώς, είναι πολύ σημαντικό να ερευνούμε τις λέξεις και να μελετάμε την πραγματική ουσία που κρύβουν. Δόξα τον Θεό, η Ελληνική γλώσσα είναι ένας τόσο μεγάλος θησαυρός που μας επιτρέπει να χρησιμοποιούμε την κατάλληλη λέξη ακριβώς γι' αυτό που θέλουμε να πούμε και να εκφράσουμε. Μονάχα η τέχνη του λόγου έχει την δυνατότητα να μιλάει για τα πράγματα ΑΚΡΙΒΩΣ, όλες οι άλλες τέχνες μιλάνε για τα πράγματα ΠΕΡΙΠΟΥ. Αρκετά με το να ζούμε σε έναν κόσμο που συνεννοούμαστε ΠΕΡΙΠΟΥ, που καταλαβαινόμαστε ΠΕΡΙΠΟΥ, που μιλάμε στο ΠΕΡΙΠΟΥ, που αγαπάμε στο ΠΕΡΙΠΟΥ, που πιστεύουμε στο ΠΕΡΙΠΟΥ. Όλα αυτά πρέπει - επιβάλλεται - να γίνουν ΑΚΡΙΒΩΣ.
zip

….σου λέω ότι έκανα μια μικρή έρευνα σχετικά με την σημασία της λέξης Θεός, σε εγκυκλοπαιδικό λεξικό, αλλά και στις διαθέσιμες πηγές του διαδικτύου. Η έννοια που αποδίδεται λοιπόν στην σημασία της λέξης Θεός, είναι συνυφασμένη με τις έννοιες της δημιουργίας, της νόησης, του σκοπού, της βούλησης. Δεν νοείτε Θεός χωρίς αυτές τις ιδιότητες. Γενικά η κατάσταση που εσύ περιγράφεις δηλαδή της μη νόησης, της μη βούλησης, της απουσίας σκοπού, πολύ απλά δεν μπορεί να αποδοθεί στην λέξη Θεός. Οπότε αυτό που περιγράφεις μπορείς να το ονομάσεις κάπως αλλιώς, Θεό πάντως δεν το λες, σύμφωνα πάντα με την γενικώς αποδεκτή σημασία της λέξης Θεός. Οπότε μπορείς να πεις ότι δεν αποδέχεσαι την ύπαρξη που περιγράφει η λέξη Θεός, ότι δηλαδή δεν υπάρχει τέτοια ύπαρξη κάπου στο σύμπαν ή έξω από αυτό. Όσον αφορά τώρα τα μέσα με τα οποία ενεργεί ο Θεός γράφεις…..

quote:
Για να πεις πως κάποιος έχει σκοπό, του αποδίδεις νόηση. Ο θεός δεν έχει νόηση, δεν έχει νου. Με τι νου να σκεφτεί και να έχει σκοπό ; Γιατί κάνεις τον θεό άνθρωπο ;….
Εσύ λοιπόν, θες έναν Θεό που να έχει βούληση για να πράξει κάτι. Και σε ρωτάω, ΠΩΣ να το πράξει ; ΜΕ ΤΙ μέσο ; Θα πρέπει να του δώσεις και τα μέσα που λέμε για να το πράξει. Με τον λόγο ; Αφού ο Θεός δεν έχει στόμα. Με το ακόντιο ; Αφού ο Θεός δεν έχει χέρια για να το πιάσει. Με τι να το πράξει ; Ποιο είναι το μέσο δηλ. για να πράξει κάτι ο θεός σου ;
Και τότε ... έρχεται η θρησκεία. Και ονομάζει αυτό το μέσο, το οποίο είναι άγνωστο, έρχεται και το ονομάζει Θαύμα. Και σου λέει, "ο θεός σου έχει και τα μέσα για πράξει κάτι, τα θαύματα".
Και ; Τι φτιάξαμε ; Φτιάξαμε έναν ανθρωπόμορφο Θεό, πουα) έχει αισθήσεις για να μπορεί να ΜΑΣ βλέπει, να ΜΑΣ ακούει, να πιάνει και β) έχει νου για να μπορεί να κρίνει, να αποδίδει δικαιοσύνη, να πράττει, να επιλέγει (και φυσικά επιλέγει εμάς ως εκλεκτό λαό - αυτή είναι η φιλοσοφία των Ιουδαίων) και να κάνει και επιπλέον όλα όσα δεν μπορούμε να κάνουμε εμείς ως άνθρωποι.
zip

Προσωπικά αν υπάρχει ο Θεός, δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω και να κατανοήσω τα μέσα που χρησιμοποιεί, πολύ απλά είναι έξω από το ανθρώπινο πεδίο γνώσης και αντίληψης. Επίσης δεν προσπαθώ να του προσαρτήσω ανθρώπινα χαρακτηριστικά και όργανα αντίληψης, γιατί κάτι τέτοιο πολύ απλά θα ήταν άστοχο. Αυτό που αντιλαμβάνομαι όμως είναι, ότι αν υπάρχει η έννοια που ονομάζουμε Θεό θα έχει τα μέσα ( άγνωστα σε εμάς ) ώστε να έχει επίγνωση των πάντων. Ως άνθρωποι πρέπει να δεχτούμε την πραγματική μας υπόστασή μέσα στο σύμπαν και να αναγνωρίσουμε ότι η γνώσεις μας είναι απειροελάχιστες σε σχέση με το σύμπαν. Παρά την τεχνολογική πρόοδο του ανθρώπου, συνεχώς θα ανακαλύπτουμε καινούργια πράγματα και έννοιες που θα μας εκπλήττουν. Είναι γεγονός πάντως πως, από όσα έχουν ανακαλύψει έως τώρα οι επιστήμονες σχετικά με την γέννηση και την εξέλιξη του σύμπαντος, υποδεικνύουν πως ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι τυχαίο. Ξεκινώντας από το Big- Bag, δηλαδή την γέννηση του σύμπαντος, συνεχίζοντας στην ταχύτητα διαστολής του σύμπαντος, στους νόμους της βαρύτητας και της σταθεράς της παγκόσμιας έλξης, στις πολύπλοκες διατάξεις και εξαιρετικά ακριβείς τροχιές των ουράνιων σωμάτων, στην δομή και λειτουργία της ύλης σε ατομικό και υποατομικό επίπεδο και στις δυνάμεις που αλληλεπιδρούν για να είναι εφικτή η δημιουργία της ύλης κλπ. καταλήγουμε σε έναν άπειρο αριθμό – για τα ανθρώπινα δεδομένα – παραγόντων, οι οποίοι αλληλεπιδρούν με τέτοιο τρόπο που έστω και μια μικρή απόκλιση από τις δεδομένες τους τιμές, δεν θα επέτρεπαν την ύπαρξη του σύμπαντος και την ανάπτυξη ζωής στον πλανήτη μας. Όλα αυτά σε εμένα υποδηλώνουν την ύπαρξη νόησης, σχεδίου και σκοπού. Και όπως είπα πριν την γέννηση του σύμπαντος προφανώς υπήρχε μια κατάσταση υλικής ανυπαρξίας. Για την μεταπήδηση από αυτήν την κατάσταση, στην κατάσταση της γέννησης της ύλης προφανώς υπήρξε μια γενεσιουργός αιτία. Δεν μπορώ να νοήσω δηλαδή αυτήν την μεταπήδηση από την μια κατάσταση στην άλλη, χωρίς αιτία. Και ενώ αντιλαμβάνομαι τον ισχυρισμό σου ότι….

quote:
….Και για το προηγούμενο αίτιο όμως υπήρξε μια αρχή. Με αυτόν τον τρόπο όμως, μπαίνεις σε έναν φαύλο κύκλο….
zip

…..εντούτοις και ο ισχυρισμός σου ότι….

quote:
…..το Θεϊκό, συμπεριλαμβάνει ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ, μαζί, σε ένα σημείο, τότε δεν μπορεί να εννοηθεί καμία αιτία. Για τον Θεό, δεν υπάρχει μονάχα ΑΡΧΗ, ούτε μονάχα ΤΕΛΟΣ. Το τέλος και η αρχή είναι ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ.
zip

….είναι και αυτό ένας φαύλος κύκλος…

Έτσι θα ήθελα να μου εξηγήσεις, πως αντιλαμβάνεσαι εσύ την ΑΡΧΗ και το ΤΕΛΟΣ και τι τα προκαλεί.


•Πρέπει να είσαι η αλλαγή που εύχεσαι να δεις στον κόσμο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 15:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Michael Design

quote:
Απευθύνομαι σε όσους θυμήθηκαν να συμμετάσχουν στην συζήτηση μετά από 9 μέρες και 5 σελίδες απαντήσεων.

Αφού απευθύνεσαι στους «νέους» συνομιλητές, που εμφανίστηκαν στο θέμα, νομιμοποιούμαι να απαντήσω σ’ αυτήν την «έκκλησή» σου, δεδομένου ότι είμαι ένας απ’ αυτούς.
Παρακολουθώ, ως αναγνώστης, το θέμα σου, απ’ την αρχή, όπως και άλλα στα οποία δεν συμμετέχω.

Η παρένθεση της στιγμιαίας συμμετοχής μου, ανοίχτηκε επειδή έγινε αναφορά σε μένα απ’ τους ευρωπαίους και επειδή έκρινα ότι έπρεπε να απαντήσω, αφού δεν προφύλαξες κάποιον απόντα, απ’ τις υποτιμητικές εκφράσεις που γράφτηκαν απ’ τον συγκεκριμένο λογαριασμό και αφού δημιουργούντο εντυπώσεις για εμένα, σ’ ένα θέμα όπου δεν υπάρχουν οι απόψεις μου και ως εκ τούτου δεν μπορούν οι συμμετέχοντες να έχουν ίδιαν άποψη.

Αντίθετα ο zip, ανέφερε την αιτία, απαντώντας στο μήνυμά σου, αφού κατονόμασε τον αίτιο αυτής της «αναταραχής» στο θέμα σου, δείχνοντας ότι διέκρινε την αιτία.

Μου είναι δύσκολο να μην απαντώ, σε σχόλια που με αφορούν είτε αυτά είναι θετικά είτε αρνητικά.

Με την ευκαιρία να πω, ότι συμφωνώ με τον Dying_Incubus και προσθέτω μόνο, ότι το κάθε θέμα έχει τη δυναμική του, που το κάνει ενδιαφέρον σε κάποιους και αδιάφορο σε κάποιους άλλους.
Σαφέστατα όμως δεν υπάρχουν θέματα λιγότερο σοβαρά από κάποια άλλα ή απαιτούντα ιδιαίτερες ικανότητες σε σχέση με κάποια άλλα.

quote:
Προσωπικά ως θεματοθέτης δεν επιθυμώ να φτάσει το θέμα στις 50 σελίδες ανούσιας αντιπαράθεσης ύβρεων και προσβολών.

Επειδή αυτό το σχόλιο «φωτογραφίζει» το δικό μου θέμα, εκφράζω μιαν απορία:
Τι σε κάνει να νομίζεις ότι οι συμμετέχοντες (οι οποίοι είναι μέσες –άκρες οι ίδιοι σε όλα τα θέματα, μιας θεματικής ενότητας) εκφράζουν κάπου, ανούσιες απόψεις και αντιπαρατίθενται άσκοπα και κάπου, είναι σοβαροί και «ενήλικες»;;;



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 15:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η απουσία μου οφείλεται σε έλλειψη χρόνου............ωστόσο στις πόσες μένω? Αν φέρω χαρτί να τις δικαιολογήσω? Αν μιλήσω στον πρόεδρο του χωριού?.............έχει άκρες αυτός..............

Άσε τις δικαιολογίες…. έχεις μείνει ήδη μετεξεταστέος για την επόμενη χρονιά. Ούτε ο Πρόεδρος του χωριού, ούτε ο Πρόεδρος της "Δημοκρατίας" μπορεί να σε βοηθήσει…

Ελπίζω πάντως να κατάλαβες το νόημα των λόγων μου.


•Πρέπει να είσαι η αλλαγή που εύχεσαι να δεις στον κόσμο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 16:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

επειδή αφ' ενός η επέμβαση του συντονιστή δεν με ικανοποίησε - προσωπικά, έτσι ; - και επειδή αφ' ετέρου το μήνυμα του europaios2 ( 12/12/2008, 15:28:37 ) που εστάλη μετά συνεχίζει να έχει το ίδιο ύφος - ούτε που κατάλαβε δηλ. ο europaios2 λέξη απ' όσα είπε ο D.I -, προτιμώ - και νομίζω έχω αυτό το δικαίωμα - να μην συνεχίσω να συμμετέχω στο θέμα. Φράσεις όπως "ωμός εκβιασμός ε ;" και συζήτηση σε τέτοιο επίπεδο αγαπητέ φίλε europaios2, δεν μου αρέσει. Προτιμώ λοιπόν να αποχωρήσω από το θέμα. Εγώ κατέθεσα τις απόψεις μου, απ' κει κι έπειτα κάποιοι συμφωνούν κάποιοι διαφωνούν. No problem για μένα. Καλή συνέχεια.

υ.γ Φίλε Michael Design σου χρωστάω μια απάντηση, κάποια στιγμή ίσως, σε κάποιο άλλο θέμα, να μπορέσουμε να δούμε πιο αναλυτικά το θέμα της αρχής και του τέλους ... Να' σαι καλά, χάρηκα που τα είπαμε, μ' άρεσε η κουβέντα μαζί σου, τα λέμε ...

Edited by - zip on 12/12/2008 16:39:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 17:20:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

....Η παρένθεση της στιγμιαίας συμμετοχής μου, ανοίχτηκε επειδή έγινε αναφορά σε μένα απ’ τους ευρωπαίους και επειδή έκρινα ότι έπρεπε να απαντήσω, αφού δεν προφύλαξες κάποιον απόντα, απ’ τις υποτιμητικές εκφράσεις που γράφτηκαν απ’ τον συγκεκριμένο λογαριασμό και αφού δημιουργούντο εντυπώσεις για εμένα, σ’ ένα θέμα όπου δεν υπάρχουν οι απόψεις μου και ως εκ τούτου δεν μπορούν οι συμμετέχοντες να έχουν ίδιαν άποψη....

....Μου είναι δύσκολο να μην απαντώ, σε σχόλια που με αφορούν είτε αυτά είναι θετικά είτε αρνητικά.

Με την ευκαιρία να πω, ότι συμφωνώ με τον Dying_Incubus και προσθέτω μόνο, ότι το κάθε θέμα έχει τη δυναμική του, που το κάνει ενδιαφέρον σε κάποιους και αδιάφορο σε κάποιους άλλους.
Σαφέστατα όμως δεν υπάρχουν θέματα λιγότερο σοβαρά από κάποια άλλα ή απαιτούντα ιδιαίτερες ικανότητες σε σχέση με κάποια άλλα.

quote:
Προσωπικά ως θεματοθέτης δεν επιθυμώ να φτάσει το θέμα στις 50 σελίδες ανούσιας αντιπαράθεσης ύβρεων και προσβολών.

Επειδή αυτό το σχόλιο «φωτογραφίζει» το δικό μου θέμα, εκφράζω μιαν απορία:
Τι σε κάνει να νομίζεις ότι οι συμμετέχοντες (οι οποίοι είναι μέσες –άκρες οι ίδιοι σε όλα τα θέματα, μιας θεματικής ενότητας) εκφράζουν κάπου, ανούσιες απόψεις και αντιπαρατίθενται άσκοπα και κάπου, είναι σοβαροί και «ενήλικες»;;;
γιαπετ


Αγαπητέ γιαπετ προσωπικά επαναλαμβάνω πως δεν έχω καμία προσωπική διαφορά με κανέναν και πολύ περισσότερο με τα προσωπικά πιστεύω και απόψεις που εκφράζει ο κάθε συμμετέχων. Επίσης καταλαβαίνω την ανάγκη σου να απαντάς σε σχόλια που αφορούν την προσωπικότητα σου ( αν και ορισμένες φορές είναι καλύτερα να μην απαντάς ). Το δικό μου σχόλιο δεν απευθύνονταν στις προσωπικότητες σας ή στα ενδιαφέροντα σας, αλλά στο τρόπο που έχετε συνηθίσει να αντιπαραθέτετε τις απόψεις σας και ασφαλώς δεν είχα την διάθεση να κάνω τον συνήγορο κανενός. Όσο για τα κριτήρια σοβαρότητας ενός θέματος ελπίζω να σε κάλυψα με την απάντηση μου στον Dying_Incubus.

Όσον αφορά το ερώτημα που μου έθεσες, νομίζω πως μεγάλη σημασία έχει ο τρόπος και το ύφος που ξεκινάει ένα θέμα συζήτησης. Εκεί βρίσκεται και η βάση του πως θα εξελιχθεί τελικά η συζήτηση. Ο κάθε άνθρωπος αντιμετωπίζει τις καταστάσεις γενικά, με τον τρόπο που έχει συνηθίσει να το κάνει και ιδιαίτερα όταν βρίσκει πρόσφορο έδαφος για τις συνήθειες του και το ίδιο ισχύει και στις συζητήσεις. Όταν όμως μια συζήτηση δεν ανταποκρίνεται στις συνήθειες κάποιου τότε αναγκαστικά ή δεν θα συμμετέχει ή θα προσαρμοστεί στο κλίμα της συζήτησης.


•Πρέπει να είσαι η αλλαγή που εύχεσαι να δεις στον κόσμο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 18:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

zip

επειδή αφ' ενός η επέμβαση του συντονιστή δεν με ικανοποίησε - προσωπικά, έτσι ; - και επειδή αφ' ετέρου το μήνυμα του europaios2 ( 12/12/2008, 15:28:37 ) που εστάλη μετά συνεχίζει να έχει το ίδιο ύφος - ούτε που κατάλαβε δηλ. ο europaios2 λέξη απ' όσα είπε ο D.I -, προτιμώ - και νομίζω έχω αυτό το δικαίωμα - να μην συνεχίσω να συμμετέχω στο θέμα. Φράσεις όπως "ωμός εκβιασμός ε ;" και συζήτηση σε τέτοιο επίπεδο αγαπητέ φίλε europaios2, δεν μου αρέσει. Προτιμώ λοιπόν να αποχωρήσω από το θέμα. Εγώ κατέθεσα τις απόψεις μου, απ' κει κι έπειτα κάποιοι συμφωνούν κάποιοι διαφωνούν. No problem για μένα. Καλή συνέχεια.

υ.γ Φίλε Michael Design σου χρωστάω μια απάντηση, κάποια στιγμή ίσως, σε κάποιο άλλο θέμα, να μπορέσουμε να δούμε πιο αναλυτικά το θέμα της αρχής και του τέλους ... Να' σαι καλά, χάρηκα που τα είπαμε, μ' άρεσε η κουβέντα μαζί σου, τα λέμε ... [/font=Trebuchet MS]

Edited by - zip on 12/12/2008 16:39:43


Αγαπητέ zip νομίζω ότι τα τελευταία σχόλια αποτελούν παρένθεση στην εξέλιξη της συζήτησης. Ελπίζω να αναθεωρήσεις την απόφαση σου να αποχωρήσεις από την συζήτηση και να συνεχίσουμε την συζήτηση δίνοντας εδώ την απάντηση σου.

Όπως και να χει και εγώ χάρηκα που τα είπαμε και μου άρεσε η κουβέντα που είχαμε…

•Πρέπει να είσαι η αλλαγή που εύχεσαι να δεις στον κόσμο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 18:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Η παρένθεση της στιγμιαίας συμμετοχής μου, ανοίχτηκε επειδή έγινε αναφορά σε μένα απ’ τους ευρωπαίους και επειδή έκρινα ότι έπρεπε να απαντήσω, αφού δεν προφύλαξες κάποιον απόντα, απ’ τις υποτιμητικές εκφράσεις που γράφτηκαν απ’ τον συγκεκριμένο λογαριασμό και αφού δημιουργούντο εντυπώσεις για εμένα, σ’ ένα θέμα όπου δεν υπάρχουν οι απόψεις μου και ως εκ τούτου δεν μπορούν οι συμμετέχοντες να έχουν ίδιαν άποψη.

Μα αγαπητέ γιαπετ, όταν θέλουμε να τεκμηριώσουμε τις απόψεις μας είθεστε να χρησιμοποιούμαι παραδείγματα..........το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό ήσουν εσύ!!!
Γιατί με κατηγορεί για υποτιμητικές εκφράσεις? Εσύ δεν πήρες μια φράση και άσκησες επάνω της φιλολογικό έλεγχο?.........τι από αυτά που είπα δεν ήταν αλήθεια?
Γιατί με κατηγορείς ότι δημιουργώ εντυπώσεις?.........γιατί?......

Υ.Γ. Ελπίζω σήμερα-αύριο να διαβάσω την πρώτη σελίδα..............


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 19:01:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ίσως έχω χάσει επεισόδια ίσως όχι, θα διαβάσω τις υπόλοιπες σελίδες εν καιρώ.

europaios2, 11/12/2008


Αυτή ήταν η δήλωση του europaios2 όταν πριν λίγες μέρες όρμησε - κυριολεκτικά - στο θέμα μετά από 5 σελίδες, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΙΠΟΤΕ. Το τελευταίο του μήνυμα είναι την 12/12/2008. Δεν ξαναέγραψε. Και γιατί να ξαναγράψει αφού στην ουσία δεν είχε τίποτε να πει αλλά ήθελε να σταματήσει το θέμα.

Σε άλλο θέμα ακολουθεί την ίδια τακτική > (http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10037&whichpage=4)

quote:
Δυστυχώς δεν έχω ξεμπλέξει ακόμη με τις δουλειές μου. Έτσι διάβασα μόνο το δικό σου μήνυμα και θα τοποθετηθώ έχοντας χάσει πολλά επεισόδια, αλλά που εν καιρώ θα τα δω ένα ένα.

europaios2, 07/12/2008, σελ. 4


Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τον συντονιστή > Ο συντονισμός των θεμάτων αφορά μόνο το ύφος των μηνυμάτων (προσβλητικό, εμπρηστικό κτλ) ή αφορά και την συνήθης συμπεριφορά μελών που μπαίνουν σε ένα θέμα, το κάνουν γης μαδιάμ, ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ τον διάλογο και μετά γίνονται λαγοί ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 20:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip:

europaios2, 11/12/2008:
Ίσως έχω χάσει επεισόδια ίσως όχι, θα διαβάσω τις υπόλοιπες σελίδες εν καιρώ.

zip:
Αυτή ήταν η δήλωση του europaios2 όταν πριν λίγες μέρες όρμησε - κυριολεκτικά - στο θέμα μετά από 5 σελίδες, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΙΠΟΤΕ. Το τελευταίο του μήνυμα είναι την 12/12/2008. Δεν ξαναέγραψε. Και γιατί να ξαναγράψει αφού στην ουσία δεν είχε τίποτε να πει αλλά ήθελε να σταματήσει το θέμα.

Σε άλλο θέμα ακολουθεί την ίδια τακτική > (http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10037&whichpage=4)



Mπα? δε σου αρέσει η κριτική ε?.........θέλεις μόνο να κρίνεις?
quote:
zip:
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τον συντονιστή > Ο συντονισμός των θεμάτων αφορά μόνο το ύφος των μηνυμάτων (προσβλητικό, εμπρηστικό κτλ) ή αφορά και την συνήθης συμπεριφορά μελών που μπαίνουν σε ένα θέμα, το κάνουν γης μαδιάμ, ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ τον διάλογο και μετά γίνονται λαγοί ;

Γιατί δε ζητάς να γίνεις και συ συντονιστής? με το δικαίωμα της διαγραφής κατά το δοκούν?
Εάν δεν μπορείς να σταθείς σ' ένα διάλογο δε φταίω εγώ!........ούτε φταίω εάν δεν μπορείς ψάχνοντας τις τοποθετήσεις μου να με βρεις να βρίζω ώστε να έχεις κάτι να πεις..........είναι τρόπος ζωής!..........

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 22:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά, τι έγινε ; Τις διάβασες και τις άλλες σελίδες του θέματος ;


Edited by - zip on 15/12/2008 22:51:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 00:24:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι, μόλις τελείωσα το "Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία..".....θα τοπεθετηθώ πρώτα σε αυτό, ή αύριο ή μεθαύριο και μετά θα δω.......που θα πέσει ο κλήρος.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 03:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ zip

Μπορείς να μπείς εδώ:http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9781&whichpage=11&ARCHIVE= και να δείς πως λειτουργούν κάποιοι κάνοντας ένα θέμα γής μαδιάμ, φιμώνοντας τους συνφορουμίτες που προσπαθούν να καταθέσουν κάποιες απόψεις προτού προλάβουν καν να τις ολοκληρώσουν και στολίζοντας πατόκορφα με ύβρεις τους όποιους δεν συμφωνούν μαζί τους....
Πήγαινε πίσω και καμιά δυό σελίδες και θα'χεις πιό σφαιρική άποψη...

quote:
europaios2:
ούτε φταίω εάν δεν μπορείς ψάχνοντας τις τοποθετήσεις μου να με βρεις να βρίζω ώστε να έχεις κάτι να πεις..........

ευρωπαίοι, επειδή ο zip δεν έψαξε καλά, ανέλαβε ο σκοτεινός ήλιος-(χιτλερικός-χασάπης-μαχαιροβγάλτης-υποκριτής-διώκτης των απανταχού χριστιανών και πολλά άλλα....ξέρεις εσύ, δικά σου λόγια είναι εξάλλου...) να βρεί πού βρίζεις...
Ευελπιστούσα το μήνυμά σου (στο παραπάνω θέμα που παρέθεσα μέσω του λίνκ) που πόσταρες στις 20/11/2008, 23:27:30 να έμενε τελευταίο ώστε όποιος "μπαίνει" στην τελευταία του σελίδα να βλέπει με τί άνθρωπο-ους έχει να κάνει...αλλά ας όψεται...

Αγαπητέ Μιχάλη το σκέφτομαι κάποια στιγμή να τοποθετηθώ ως πρός το θέμα σου αλλά ειδικά σήμερα 16-12-08 δεν μπορώ γιατί γιορτάζω τον ερχομό μου στο μάταιο τούτο κόσμο!(στον κόσμο όπου πρίν από πολλά χρόνια αντίκρυσα για πρώτη φορά τον "ήλιο" του, ο οποίος το καλοκαίρι με τσουρουφλίζει και το χειμώνα δεν μπορεί ούτε καν να με ζεστάνει...)
Άσε δε που ίσως η τοποθέτησή μου να στενοχωρήσει αρκετούς οπότε θα το σκεφτώ πολλάκις προτού την καταθέσω...
Βέβαια απ'την άλλη, το "αρκετούς" είναι σχετικό μιας και έχουμε απουσίες...Λείπει π.χ. ο Ψηλός ο οποίος δικαιολογείται μιας και μάλλον ασχολείται με την κοράκλα του τη Ρίτα.
Ο Σαμουήλ όμως πού χάθηκε βρε παιδιά?
Μου λείπει!
Έχω αρχίσει να νιώθω αυτό που λένε σύνδρομο στέρησης...
Τώρα καταλαβαίνω πως νιώθουν τα πρεζόνια χωρίς τη δόση τους!
Απευθύνω έκκληση στον samuel1974(το "αγόρι" με το άστρο στο κούτελο!)
Σαμουήλ γύρνα πίσω, θέλω να σε διαβάζω...!
Γιατί μας εγκατέλειψες άκαρδε???
Απο ποιόν θα εμπνέονται οι υπόλοιποι για να πετάνε θεϊκές ατάκες???
Εχει χαθεί το γέλιο απ'τα χείλη μου, η χαρά απ'το πρόσωπό μου, έχω θολώσει...ας του πεί κάποιος να γυρίσει πίσω....Plssss someone, i'm desperate!

Καλή συνέχεια σε όλους!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 07:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιατί με κατηγορείς ότι δημιουργώ εντυπώσεις?.........γιατί?......

europaios2


έλα ντε ... γιατί ;

quote:
Έλα ρε χασάπη! ευχήσου στην επόμενη ζωή σου να γεννηθείς Χίτλερ.....

europaios2


quote:
Nα βγάλεις τα σαλάμια από τα μάτια....

europaios2


quote:
Άσχετε Schwabe!

europaios2


quote:
Ωμός εκβιασμός ε?............ο άνθρωπος τελικά γεννιέται........πολύ δύσκολα γίνεται..........

europaios2


και τελικά ...

quote:
Δεν πρόσβαλα κανέναν! Είπα όπως πάντα τη γνώμη μου βασιζόμενη σε στοιχεία. Όποιος δε συμφωνεί μαζί μου απλά ας παραθέσει στοιχεία που να καταρρίπτουν τα δικά μου!!!!!!!

europaios2


Προσωπική άποψη > ο τύπος αυτός είναι φανερό πως δεν σέβεται ούτε τους συνομιλητές του, αλλά ούτε τον συντονισμό. O D.I επανηλλημένως του έχει κάνει συστάσεις τόσο στο παρόν θέμα όσο και σε πολλά άλλα θέματα. Βασικά, ως φαίνεται τους έχει γραμμένους όλους. Εγώ προτίνω να απενεργοποιηθεί - τουλάχιστον για μερικές μέρες - μπας και βάλει μυαλό και μπας κι εμείς μπορέσουμε να συνεχίσουμε αυτό το πραγματικά ενδιαφέρον θέμα.

Edited by - zip on 16/12/2008 07:38:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 07:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι, μόλις τελείωσα το "Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία..".....θα τοπεθετηθώ πρώτα σε αυτό, ή αύριο ή μεθαύριο και μετά θα δω.......που θα πέσει ο κλήρος.

ώπα ρε μεγάλε ... ώπα ... ξεκαβάλησε λίγο το καλάμι ρε αγόρι ... και μετά τοπεθετήσε ...

Edited by - zip on 16/12/2008 07:41:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 09:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Michael Design, έχω δει τα θέματα στα οποία με παραπέμπεις αλλά δεν έχω δει να αποδίδεις κάποιους χαρακτηρισμούς που να χρειάζονται κάποια συντονιστική επέμβαση.
Υποτιμητικοί χαρακτηρισμοί κι υποτιμητικές εκφράσεις έχουν γραφτεί από διάφορα μέλη των Συζητήσεων κι όταν έχουν πέσει στην αντίληψη κάποιου Συντονιστή, γίνονται οι αναγκαίες επεμβάσεις.
Οπότε θεωρώ λανθασμένη την ερώτηση που μου απευθύνεις στο μήνυμα σου στις 12/12/2008, 15:16:40:

quote:
Μήπως εννοείς ότι μπορούμε να χρησιμοποιούμε προσβλητικούς χαρακτηρισμούς για πρόσωπα και καταστάσεις που είναι εκτός του site, αλλά όχι για καταστάσεις εντός του site;

Όπως λες κι εσύ, ο καθένας δικαιούται να έχει την δική του γνώμη για κάτι με το οποίο έρχεται σε επαφή κι αναλόγως με το αν αυτό ικανοποιεί τα προσωπικά του κριτήρια, του αρέσει ή δεν του αρέσει.
Έχει δικαίωμα να ζητάει τον σεβασμό των συνανθρώπων του όταν έρχεται σε επαφή μαζί τους αλλά έχει και την υποχρέωση να πράξει το ίδιο απέναντι τους.

Όταν γράφεις:

quote:
Όσοι δεν μπορούν, ας συνεχίσουν τις παπαρολογίες τους στα δεκάδες θέματα που υπάρχουν για αυτόν τον σκοπό.

αυτομάτως καταστρατηγείς τα όρια του σεβασμού που οφείλεις κι εσύ ο ίδιος στους συνομιλητές σου και στον Χώρο που σε φιλοξενεί, σεβασμό τον οποίο επιθυμείς να επιδεικνύουν κι οι υπόλοιποι μαζί σου.

Επειδή έχουμε κάνει όντως μια παρένθεση στο θέμα συζήτησης, εάν θέλεις κάποιες περαιτέρω διευκρινήσεις μπορούμε να συνεχίσουμε μέσω e-mail.






In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 09:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όντως έχω ξοδέψει πολύ χρόνο σε πολλά θέματα τα οποία πάντα έχουν την ίδια κατεύθυνση τον ίδιο στόχο να βάλουν κατά του Χριστιανισμού και τίποτα περισσότερο......... αλλά χαλάλι...

Όντως έχεις ξοδέψει πολύ χρόνο, europaios2, και σχεδόν πάντα με το ίδιο "μοτίβο" συμμετοχής.
Έντονο, ειρωνικό, δυνάμει προσβλητικό κι αιτία για δημιουργία εντάσεως, στοιχεία για τα οποία έχεις δεχθεί αρκετές συστάσεις - τουλάχιστον προς το παρόν - και μια χρονική απενεργοποίηση.

Μέρες που είναι λοιπόν, θα σου συνιστούσα να αποφεύγεις αυτές τις έξεις και να ρίξεις τους τόνους διότι πίστεψε με, ίσως να μην υπάρχει πολύς χρόνος ακόμα...






In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 10:03:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπική άποψη > ο τύπος αυτός είναι φανερό πως δεν σέβεται ούτε τους συνομιλητές του, αλλά ούτε τον συντονισμό. O D.I επανηλλημένως του έχει κάνει συστάσεις τόσο στο παρόν θέμα όσο και σε πολλά άλλα θέματα. Βασικά, ως φαίνεται τους έχει γραμμένους όλους. Εγώ προτίνω να απενεργοποιηθεί - τουλάχιστον για μερικές μέρες - μπας και βάλει μυαλό και μπας κι εμείς μπορέσουμε να συνεχίσουμε αυτό το πραγματικά ενδιαφέρον θέμα.

Από τα γραφόμενα σου λοιπόν, zip, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι υποστηρίζεις πως όταν κάποιος δεν σέβεται ούτε τους συνομιλητές του, ούτε τον συντονισμό των θεμάτων, θα πρέπει να απενεργοποιείται τουλάχιστον για κάποιες μέρες, σωστά;
Ενδιαφέρον.

quote:
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τον συντονιστή > Ο συντονισμός των θεμάτων αφορά μόνο το ύφος των μηνυμάτων (προσβλητικό, εμπρηστικό κτλ) ή αφορά και την συνήθης συμπεριφορά μελών που μπαίνουν σε ένα θέμα, το κάνουν γης μαδιάμ, ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ τον διάλογο και μετά γίνονται λαγοί ;

Έχοντας την άποψη ότι ξέρεις την απάντηση, θα ήθελα να πω ότι για να γίνει ένα θέμα γης μαδιάμ - όπως είπες - δεν ευθύνεται μόνο ένας άνθρωπος.
Σε ένα θέμα λοιπόν όπου εξελίσσεται ένας διάλογος σε υγιείς βάσεις κι οι συμμετέχοντες συνδιαλλέγονται μεταξύ τους με αλληλοσεβασμό και με καλή διάθεση, σίγουρα θα μπορούσε να βρεθεί κι από τους ίδιους ακόμα ο τρόπος ώστε να μην δημιουργηθεί η ένταση κι αν έχουν εντοπίσει μια τέτοια "εστία", να την προσπεράσουν.
Είναι κι αυτό ένα είδος συντονισμού που μπορεί να αναλάβει ο κάθε συμμετέχων.

Σχετικά με το σημείο των γραφομένων σου που υπογράμμισα, θα πρέπει κάποιος να σκεφτεί το κίνητρο που ωθεί έναν συνάνθρωπο του σε μια τέτοια συμπεριφορά.
Ενδεχομένως να το κάνει άθελα του και να μην έχει αναλογιστεί καθόλου τις συνέπειες των πράξεων του, ενδεχομένως να το κάνει εσκεμμένα κι αυτή η περίπτωση είναι χειρότερη.
Φαντάσου πχ έναν άνθρωπο ο οποίος μπαίνει σε έναν χώρο συνέχεια και συνέχεια για να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στον χώρο αυτό ή στους ανθρώπους που βρίσκονται εντός αυτού, οδηγείται σε 1002 παραπτώματα, διαπράττει συνειδητά τη μια αδικία μετά την άλλη και στην συνέχεια χάνεται για να έρθει και πάλι όποτε είναι σε "έξαρση" αυτή η καταστροφική του τάση...






============================================================







Θα παρακαλούσα σε αυτό το σημείο όλους τους συμμετέχοντες να κλείσει αυτή η παρένθεση που άνοιξε προκειμένου να συνεχιστεί ο διάλογος στα αρχικά πλαίσια του θέματος.








In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 11:22:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να ξαναγυρίσουμε λοιόν στην κουβέντα μας, να πούμε
ότι ο μεγάλος αριθμός των χριστιανικών αιρέσεων και εκκλησιών,
δέιχνει ότι μάλλον δεν έγινε κατανοητό το νόημα του, ή απλά, το
πήραν οι ανθρωποι ώς ιμμάτιον και έβαλαν κλήρο..
Κι έτσι, μέσα απο δεκάδες εμφύλιους σπαραγμούς,δενυπάρχει πλέον εκείνη η
χάρις..Η οποία όμως ενεργεί και έχει διαρκή ζωή επι των ανθρώπων, αλλά
έπρεπε να έρθει κ ιαυτή η εποχή της σύγχισης των ιδεών και των πιστεύω...
"Ίνα πλανήσει και τους εκλεκτούς..."
Ο χριστιανισμός, όμως σαν σωτηριολογική θρησκεία, διδάσκει αλήθειες αιώνιας
ζωήε. Το θέμα είναι μπορεί να τις κατανοήσει και εφαρμόσει ο άνθρωπος, δίχως
σχετική εκπαίδευση, δίχως παιδεία που να του δείχνει τον δρόμο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 12:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
helios2012
Αγαπητέ Μιχάλη το σκέφτομαι κάποια στιγμή να τοποθετηθώ ως πρός το θέμα σου αλλά ειδικά σήμερα 16-12-08 δεν μπορώ γιατί γιορτάζω τον ερχομό μου στο μάταιο τούτο κόσμο!(στον κόσμο όπου πρίν από πολλά χρόνια αντίκρυσα για πρώτη φορά τον "ήλιο" του, ο οποίος το καλοκαίρι με τσουρουφλίζει και το χειμώνα δεν μπορεί ούτε καν να με ζεστάνει...)


Χιλιόχρονος και ευλογημένος!!
Να σε χαίρονται όσοι σε αγαπούν και σε νοιάζονται!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 12:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus:
Όντως έχεις ξοδέψει πολύ χρόνο, europaios2, και σχεδόν πάντα με το ίδιο "μοτίβο" συμμετοχής.
Έντονο, ειρωνικό, δυνάμει προσβλητικό κι αιτία για δημιουργία εντάσεως, στοιχεία για τα οποία έχεις δεχθεί αρκετές συστάσεις - τουλάχιστον προς το παρόν - και μια χρονική απενεργοποίηση.



Από που συνάγεις ότι έχω υψηλούς τόνους? φέρε μου τα γραφόμενά μου στο συγκεκριμένο θέμα...........για να δούμε τι από αυτά είναι αλήθεια και τι όχι!
Είναι προσβλητικό το ύφος μου? Γιατί? επειδή απαντώ σε όσους μάχονται το Χριστιανισμό είτε άμεσα είτε έμμεσα? όπως ο zip?
Το ύφος του zip?..............μια χαρά ε?

quote:
Dying_Incubus:
Από τα γραφόμενα σου λοιπόν, zip, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι υποστηρίζεις πως όταν κάποιος δεν σέβεται ούτε τους συνομιλητές του, ούτε τον συντονισμό των θεμάτων, θα πρέπει να απενεργοποιείται τουλάχιστον για κάποιες μέρες, σωστά;
Ενδιαφέρον.

Όντως .................αλλά αυτό το γνωρίζουμε! είναι στάνταρ! ........αυτό που δε γνωρίζουμε γιατί δεν είναι στάνταρ, είναι το πότε κάποιος, δεν σέβεται ούτε τους συνομιλητές του, ούτε τον συντονισμό των θεμάτων!.............άγνωστες αι βουλαί των συντονιστών!!!!!!!!!

Dying_Incubus:Μέρες που είναι λοιπόν, θα σου συνιστούσα να αποφεύγεις αυτές τις έξεις και να ρίξεις τους τόνους διότι πίστεψε με, ίσως να μην υπάρχει πολύς χρόνος ακόμα...

Μάλιστα!!!!!!!!!!!! ήρθε εντολή από άνωθεν? Διώξτε επιτέλους τον "ενοχλητικό Χριστιανό?"........... έτσι εκλαμβάνω το μήνυμα!!!! Ποτέ μου δεν έβρισα! πάντα ήμουν κόσμιος εν αντίθεση με πολλούς Χριστανομάχους! που πέρα από αυτά που μου προσάπτεις δυναμισμό της συζήτησης και ειρωνεία προβαίνουν και σε υβριστικές δηλώσεις!........χαίρουν όμως άκρα ασύλου!.......

quote:
Dying_Incubus:
Θα παρακαλούσα σε αυτό το σημείο όλους τους συμμετέχοντες να κλείσει αυτή η παρένθεση που άνοιξε προκειμένου να συνεχιστεί ο διάλογος στα αρχικά πλαίσια του θέματος.

Στα αρχικά του πλαίσια βρίσκεται..........αλλά μόλις απαντώ......και πάντα με στοιχεία........πρέπει κάποιοι να δυναμιτίσουν το διάλογο μπας και βρούμε δικαιολογία να διαγράψουμε τον Εuropaio, όπως και ο "ήλιος" είχε ζητήσει.
Για να δούμε.........τι θα δούμε.........και τι θα πείτε.......και αν θα μπορέσω να απαντήσω στον "macedon" στο "Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία.."
Πάντως αν δεν μπορέσω........προκαταβολικά χαιρετώ τους φίλους μου και φυσικά αυτό θα είναι για τελευταία φορά!.......θα συνεχίσω στο site που παλαιότερα είχα γράψει...........εκεί οι λογαριασμοί είναι ακόμη μεγαλύτεροι.......από ότι έχω παρακολουθήσει όμως, είναι ένα Δημοκρατικό FORUM.....


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 16/12/2008 14:44:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 13:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

[helios2012
quote:

σήμερα 16-12-08 δεν μπορώ γιατί γιορτάζω τον ερχομό μου στο μάταιο τούτο κόσμο!


Να τα εκατοστήσεις

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 13:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus

Σε γενικές γραμμές, δεν διαφωνώ με την τοποθέτησή σου. Συμφωνώ στο ότι όταν ένα θέμα γίνεται γης μαδιάμ, δεν φταίει μονάχα ένας άνθρωπος αλλά συνήθως και οι περισσότεροι που συμμετέχουν σ' αυτό.

quote:
Από τα γραφόμενα σου λοιπόν, zip, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι υποστηρίζεις πως όταν κάποιος δεν σέβεται ούτε τους συνομιλητές του, ούτε τον συντονισμό των θεμάτων, θα πρέπει να απενεργοποιείται τουλάχιστον για κάποιες μέρες, σωστά;

Ναι ρε συ Dying, γιατί όχι ; Όταν του γίνονται συστάσεις, όταν του λες με όμορφο τρόπο "σταμάτα", "πρόσεχε, ξεφεύγεις", όταν του το λες μια, όταν του το λες δυο, όχι μόνο σε ένα, σε δύο ή σε περισσότερα θέματα που έχει την ίδια συμπεριφορά, φυσικά, να απενεργοποιείται για μερικές μέρες. Κακό είναι αυτό ; Να κρατιέται ένα επίπεδο ρε παιδί μου στις κουβέντες. 'Ντάξει, διαφωνίες πάντα υπάρχουν και ΚΑΛΩΣ υπάρχουν. Άλλο όμως είναι να διαφωνείς, κι άλλο να προσβάλεις κάποιον, που στο κάτω κάτω, δεν τον ξέρεις κιόλας δηλ. Ναι, εγώ αυτό προτείνω. Ε, τώρα να 'ρχεται κάποιος και να σε κατηγορεί για εκβιασμό, αυτό τι είναι ; καλό είναι ; Ξεφεύγει λίγο ρε φίλε δηλ. Έτσι νομίζω εγώ, προσωπική μου άποψη δηλ. ...

quote:
Μάλιστα!!!!!!!!!!!! ήρθε εντολή από άνωθεν? Διώξτε επιτέλους τον "ενοχλητικό Χριστιανο?"........... έτσι εκλαμβάνω το μήνυμα!!!!

europaios2


Κατ' αρχήν Dying, δες πως απαντάει. Εσύ του λες "σταμάτα", κι αυτός δες που το πάει ... Εγώ προσωπικά, αυτό το μήνυμα το εκλαμβάνω, το εισπράτω ως ειρωνικό, ως προσβλητικό. Δεν ξέρω πως το εκλαμβάνεις εσύ, είναι δικαίωμά σου. Αλλά κάτι δείχνει όμως αυτό ... Δηλ. δεν φαίνεται να καταλαβαίνει μία ο άνθρωπος απ' όσα λες. Δεν ξέρω ... μπορεί να κάνω και λάθος. Είναι δικό σου θέμα φίλε ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 14:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip:
Κατ' αρχήν Dying, δες πως απαντάει. Εσύ του λες "σταμάτα", κι αυτός δες που το πάει ... Εγώ προσωπικά, αυτό το μήνυμα το εκλαμβάνω, το εισπράτω ως ειρωνικό, ως προσβλητικό. Δεν ξέρω πως το εκλαμβάνεις εσύ, είναι δικαίωμά σου. Αλλά κάτι δείχνει όμως αυτό ... Δηλ. δεν φαίνεται να καταλαβαίνει μία ο άνθρωπος απ' όσα λες. Δεν ξέρω ... μπορεί να κάνω και λάθος. Είναι δικό σου θέμα φίλε ...


Γεια σου zip.........δημοκράτη!!!!!!!!!........εγώ πάλι γιατί αυτό το μήνυμα το εκλαμβάνω ως προτροπή διαγραφής κάποιου που σου έκανε τη ζωή δύσκολη?............τοποθετήθηκες και έτσι με σύρεις στο χορό να ξανατοποθετηθώ............

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 15:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Δημοκρατία έχει νόμους φίλε, δεν μπορεί ο καθένας να κάνει ότι γουστάρει. Μου φαίνεται έχεις μπερδέψει πολλά πράγματα ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 17:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οφείλω να διευκρινήσω κάποια πράγματα σε σχέση με το θέμα που έχει δημιουργηθεί σε αυτή την συζήτηση μιας και φέρω και εγώ μέρος της ευθύνης για τον τρόπο που εξελίχθηκε τελικά η κουβέντα μας.

Καθόσον έχω διαπιστώσει από τον λίγο καιρό συμμετοχής σε τούτο το site, οι συμμετέχοντες είναι χωρισμένοι σε διάφορα στρατόπεδα με κάποιες άτυπες συμμαχίες εντός των στρατοπέδων. Υπάρχουν π.χ. αυτοί που πιστεύουν στον θεό και απ’ την άλλη μεριά οι άθεοι, οι χριστιανοί από την μια και οι δωδεκαθεϊστές απ’ την άλλη, οι χριστιανοί του ενός δόγματος έναντι των χριστιανών του άλλου δόγματος κλπ. κλπ. κλπ. Όλοι όσοι θεωρούν τον εαυτόν τους ενταγμένο σε κάποιο στρατόπεδο θεωρούν αυτόματα όλους τους υπόλοιπους ως αντιπάλους για να μην πω ως εχθρούς, με τους οποίους βρίσκονται σε μια εμπόλεμη κατάσταση. Εκ των πραγμάτων λοιπόν οι συζητήσεις μετατρέπονται σε μάχες, γίνονται δηλαδή λογομαχίες, στις οποίες όλοι θεωρούν ότι πρέπει πάση θυσία να νικήσουν ή τουλάχιστον να μην χάσουν. Οι λογομαχίες αυτές μετατρέπονται σε έναν αγώνα για το πια φωνή θα "ακουστεί" πιο δυνατά και τότε μπαίνουν στην "μάχη" τα μεγάλα "όπλα", η ειρωνεία, ο σαρκασμός, οι προσωπικές προσβολές, οι υποτιμητικές εκφράσεις, οι αλληλοκατηγορίες, ακόμα και οι απειλές.

Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω την χρησιμότητα τέτοιων συζητήσεων και το νόημα που βγαίνει τελικά απ’ αυτές, πέρα από την ικανοποίηση του εγωισμού μας. Υποτίθεται ότι βρισκόμαστε σε έναν χώρο συζητήσεων γόνιμου διαλόγου με σκοπό να μάθουμε και κάποια καινούργια πράγματα πέρα απ’ αυτά που έχουμε να πούμε και έτσι να διευρύνουμε την σκέψη μας. Εννοείτε ότι δεν θα συμφωνήσουμε σε όλα, εννοείτε ότι στο παρελθόν γίνανε εγκληματικά λάθη απ’ όλες τις ιδεολογικές πλευρές. Όμως τελικά μήπως απλώς θεωρούμε τους εαυτούς μας υποχρεωμένους να συνεχίσουμε τις μάχες των προηγούμενων γενεών και να παραδώσουμε κάποτε τα "όπλα" στις μελλοντικές γενιές για να κάνουν το ίδιο; Αν συμβαίνει αυτό τότε δυστυχώς έχουμε χάσει το νόημα όλων αυτών των ιδεών – όποιες και αν είναι αυτές – που με τόσο πάθος υπερασπιζόμαστε.

Και όσον αφορά για τον Χριστιανισμό που ξεκινήσαμε να συζητάμε, πληροφορώ τους αγαπητούς συμμετέχοντες οι οποίοι θέλουν να τον υπερασπιστούν ότι ο Χριστός δεν έχει ανάγκη από Χριστιανομαχητές, αλλά από ανθρώπους που να ζουν σύμφωνα με τις αρχές που άφησε. Και ενώ έχω δει διάφορους συμμετέχοντες να υπερασπίζονται με πάθος τον Χριστιανισμό στα διάφορα θέματα παρόλαυτα δεν τους είδα – εκτός ελαχίστων – να συμμετέχουν ουσιαστικά σε αυτό το θέμα και να μας πουν τι ακριβώς σημαίνει για αυτούς αυτό το οποίο υπερασπίζονται με τόσο πάθος. Υπενθυμίζω ότι ο σκοπός που ανοίχτηκε αυτή η συζήτηση είναι αυτός και όχι για να γίνει ακόμα μια στείρα αντιπαράθεση υποτιμητικών εκφράσεων. Καλώ λοιπόν πάλι όσους έχουν να πουν κάτι ουσιώδες για το θέμα ή να θέσουν κάποια απορία έστω να συμμετέχουν με αίσθημα σεβασμού προς τους συνομιλητές τους και τις διαφορετικές απόψεις. Και όσοι θέλουν να υπερασπιστούν τον Χριστιανισμό είναι προτιμότερο πρώτα να μάθουν τι ακριβώς είναι αυτό που υπερασπίζονται.

•Πρέπει να είσαι η αλλαγή που εύχεσαι να δεις στον κόσμο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2008, 18:40:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Michael Design:
Καθόσον έχω διαπιστώσει από τον λίγο καιρό συμμετοχής σε τούτο το site, οι συμμετέχοντες είναι χωρισμένοι σε διάφορα στρατόπεδα με κάποιες άτυπες συμμαχίες εντός των στρατοπέδων. Υπάρχουν π.χ. αυτοί που πιστεύουν στον θεό και απ’ την άλλη μεριά οι άθεοι, οι χριστιανοί από την μια και οι δωδεκαθεϊστές απ’ την άλλη, οι χριστιανοί του ενός δόγματος έναντι των χριστιανών του άλλου δόγματος κλπ. κλπ. κλπ. Όλοι όσοι θεωρούν τον εαυτόν τους ενταγμένο σε κάποιο στρατόπεδο θεωρούν αυτόματα όλους τους υπόλοιπους ως αντιπάλους για να μην πω ως εχθρούς, με τους οποίους βρίσκονται σε μια εμπόλεμη κατάσταση. Εκ των πραγμάτων λοιπόν οι συζητήσεις μετατρέπονται σε μάχες, γίνονται δηλαδή λογομαχίες, στις οποίες όλοι θεωρούν ότι πρέπει πάση θυσία να νικήσουν ή τουλάχιστον να μην χάσουν. Οι λογομαχίες αυτές μετατρέπονται σε έναν αγώνα για το πια φωνή θα "ακουστεί" πιο δυνατά και τότε μπαίνουν στην "μάχη" τα μεγάλα "όπλα", η ειρωνεία, ο σαρκασμός, οι προσωπικές προσβολές, οι υποτιμητικές εκφράσεις, οι αλληλοκατηγορίες, ακόμα και οι απειλές.


Δεν είναι κακό! να υπάρχει λογομαχία με κόσμιο όμως τρόπο....ίσα ίσα......ο δυναμισμός αυτός και εφόσον αυτός δεν είναι στον αέρα, είναι απαραίτητος για τη ροή της κουβέντας!

Εάν κοιτάξεις στο παρελθόν σε παλαιότερα θέματα θα με βρεις ειδικά με τον Schwabe! να έχουμε διαπληκτιστεί έντονα!, ποτέ όμως δε βριστήκαμε, ποτέ δε ζήτησε ο ένας να διαγραφεί ο άλλος και πάντα σεβόμασταν ο ένας τον άλλον έστω και εάν αρκετές φορές στόλιζε ο ένας τον άλλον με "καλολογικά στοιχεία" πάντα όμως αυστηρά στο πλαίσιο του ανεκτού........Το αποτέλεσμα ήταν πέρα από τον υγιή διάλογο που αναπτύσσαμε μεταξύ μας, να κάνουμε και συχνά το λεγόμενο καλαμπούρι! για να φτάσει όμως κανείς σε τέτοιο σημείο διαλόγου πέραν των γνώσεων που πρέπει να έχει είτε αυτές είναι αποδεκτές είτε όχι, απαραίτητη προϋπόθεση είναι η ευφυΐα........

quote:
Michael Design:
Και όσον αφορά για τον Χριστιανισμό που ξεκινήσαμε να συζητάμε, πληροφορώ τους αγαπητούς συμμετέχοντες οι οποίοι θέλουν να τον υπερασπιστούν ότι ο Χριστός δεν έχει ανάγκη από Χριστιανομαχητές, αλλά από ανθρώπους που να ζουν σύμφωνα με τις αρχές που άφησε. Και ενώ έχω δει διάφορους συμμετέχοντες να υπερασπίζονται με πάθος τον Χριστιανισμό στα διάφορα θέματα παρόλαυτα δεν τους είδα – εκτός ελαχίστων – να συμμετέχουν ουσιαστικά σε αυτό το θέμα και να μας πουν τι ακριβώς σημαίνει για αυτούς αυτό το οποίο υπερασπίζονται με τόσο πάθος. Υπενθυμίζω ότι ο σκοπός που ανοίχτηκε αυτή η συζήτηση είναι αυτός και όχι για να γίνει ακόμα μια στείρα αντιπαράθεση υποτιμητικών εκφράσεων. Καλώ λοιπόν πάλι όσους έχουν να πουν κάτι ουσιώδες για το θέμα ή να θέσουν κάποια απορία έστω να συμμετέχουν με αίσθημα σεβασμού προς τους συνομιλητές τους και τις διαφορετικές απόψεις. Και όσοι θέλουν να υπερασπιστούν τον Χριστιανισμό είναι προτιμότερο πρώτα να μάθουν τι ακριβώς είναι αυτό που υπερασπίζονται.

Ο Χριστιανισμός έχει ανάγκη και από τους δύο, αγαπητέ Michael Design, για να έχεις τη χαρά να είσαι υπερασπιστής του Χριστιανισμού, δεν αρκούν οι φιλοσοφικές τοποθετήσεις, αλλά οι γνώσεις τόσο σε Χριστιανικά όσο και σε Ιστορικά θέματα. Χωρίς αυτές το μόνο που κάνει σε μία συζήτηση με τους Χριστιανομάχους κάποιος απλά πιστός, χωρίς τα απαραίτητα αυτά εφόδια ........ είναι όχι μόνο να εκτίθεται ο ίδιος αλλά να εκθέτει και τη θρησκεία του!......το πρώτο δε με απασχολεί και τόσο, το δεύτερο όμως ναι......

Δε χρειάζεται να αναφέρω τι είναι για μένα ο Χριστιανισμός το έχω αναφέρει μέσα από τα εκατοντάδες μηνύματά μου, επιγραμματικά όμως:........"το σπίτι μου" αν θες περισσότερες λεπτομέρειες δεν έχεις παρά να διαβάσεις το εγχειρίδιο του Χριστιανισμού που δεν είναι άλλο από την Καινή Διαθήκη......καλή συνέχεια.......δε θα γράψω δικό μου εγχειρίδιο, αγαπητέ φίλε!.........ήδη.....υπάρχει........

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2008, 06:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δε χρειάζεται να αναφέρω τι είναι για μένα ο Χριστιανισμός το έχω αναφέρει μέσα από τα εκατοντάδες μηνύματά μου, επιγραμματικά όμως:........"το σπίτι μου" αν θες περισσότερες λεπτομέρειες δεν έχεις παρά να διαβάσεις το εγχειρίδιο του Χριστιανισμού που δεν είναι άλλο από την Καινή Διαθήκη......καλή συνέχεια.......δε θα γράψω δικό μου εγχειρίδιο, αγαπητέ φίλε!.........ήδη.....υπάρχει........

Ωραία, εντάξει, μας είπες την γνώμη σου, ο Χριστιανισμός είναι το σπίτι σου.

ΟΚ

το εμπεδώσαμε.

Μπορούμε επιτέλους να συνεχίσουμε την κουβέντα μας
χωρίς να μας βρίζεις και να μας συκοφαντείς ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy