ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Το κάρμα απο μια πιo βαθιά όψη.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2010, 20:07:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αντί να σπαταλάς χρόνο και να ψάχνεις να βρεις το πώς λειτουργεί το κάθε τι, δεν είναι πολύ πιο καλύτερα να ψάξεις να βρεις τι άλλο μπορείς να κάνεις και να το κάνεις και να προχωράς πιο καλύτερα και πιο γρήγορα??????????

Εγώ δείχνω κατανόηση απο την πλευρά μου,για τον δρόμο του καθένα στον εσωτερισμό,εσύ για παράδειγμα απλώς καθεσαι οκλαδόν και γίνεσαι δέκτης της κοσμικής ενέργειας.Εγώ παρεμβαίνω συνειδητά στις λειτουργίες του εσωτερικού μου συστήματος.Είναι καθαρά προσωπικός ο δρόμος του καθένα αλλα πρέπει στο τέλος να οδηγεί στο ίδιο μέρος.

Για αυτό, μου κάνει εντύπωση που βγαίνουν άνθρωποι και κρίνουν το τρόπο του καθένα,άνθρωποι μάλιστα που υποτίθεται οτι είναι πνευματικά αναπτυσσόμενοι σε όχι αρχικό στάδιο,όπως αφήνουν να νοείται.

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ για σένα,είναι οτι αν κάποιος δέν μιλάει με το σείς και με το σάς,δέν ξέρει απο εσωτερισμό και είναι εγωιστής. Φταίω που μιλάω για κλειστό μυαλό?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2010, 08:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλοι μου καλή σας ημέρα.
Κατ αρχήν αυτό που είπα εδώ ……..
______________________________________________
strangerz2
quote:

Αντί να σπαταλάς χρόνο και να ψάχνεις να βρεις το πώς λειτουργεί το κάθε τι, δεν είναι πολύ πιο καλύτερα να ψάξεις να βρεις τι άλλο μπορείς να κάνεις και να το κάνεις και να προχωράς πιο καλύτερα και πιο γρήγορα??????????

Εγώ δείχνω κατανόηση απο την πλευρά μου,για τον δρόμο του καθένα στον εσωτερισμό,εσύ για παράδειγμα απλώς καθεσαι οκλαδόν και γίνεσαι δέκτης της κοσμικής ενέργειας.Εγώ παρεμβαίνω συνειδητά στις λειτουργίες του εσωτερικού μου συστήματος.Είναι καθαρά προσωπικός ο δρόμος του καθένα αλλα πρέπει στο τέλος να οδηγεί στο ίδιο μέρος.
________________________________________________
δεν το είπα προσωπικά για σένα αλλά μιλούσα γενικά για τον κάθε έναν, αλλά το πήρες προσωπικά. Έκανες λάθος. Και επί πλέον κανείς δεν μπορεί να παρέμβει συνειδητά σε κάτι που δεν γνωρίζει από πριν τί θα είναι αυτό που θα συναντήσει, Και κανείς δεν γνωρίζει από πριν τι θα συναντήσει μέσα στην εσωτερικό ΤΟΥ δρόμο όσα και αν έχει ακούσει από άλλους, γιατί κανείς δεν συναντά ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ πράγματα με άλλους και κάθε ένας πρέπει να τα αντιμετωπίσει διαφορετικά.
Όλες οι γνώσεις ακόμα και οι <<επιστημονικές>> ευρίσκονται ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ στον εσωτερικό δρόμο και ό καθένας θα τις πάρει στην ώρα του και όπως τις χρειάζεται.
_______________________________________________
strangerz2
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ για σένα,είναι οτι αν κάποιος δέν μιλάει με το σείς και με το σάς,δέν ξέρει απο εσωτερισμό και είναι εγωιστής. Φταίω που μιλάω για κλειστό μυαλό?
____________________________________________
Αγαπητέ μου, ο εγωισμός στο εσωτερικό δρόμο δεν χωράει. Ακόμα δεν το έμαθες αυτό? Επομένως επάνω σε αυτό δεν χρειάζεται να απαντήσω.
_______________________________________
strangerz2
Είναι χαζό ενώ μπορούμε να βοηθήσουμε να μην το κάνουμε.Ο χριστός δέν έχει πεί βοηθάτε αλλήλους?
_____________________________________
Έχω μιλήσει και σε άλλα ποστ για τις θρησκείες που δημιουργήθηκαν η κάθε μια στην δική της εποχή στα δικά τους μέρη και που αντιμετώπισαν διαφορετικές καταστάσεις.
Ο Χριστός το είπε αυτό γιατί έπρεπε να τραβήξει τους ανθρώπους από το κακό και τις νοοτροπίες της εποχής τους. Και σίγουρα δεν μπορούσε να τους βάλει κατ ευθεία μέσα στον εσωτερισμό. Λίγη λογική κατανοήσεως δεν βλάπτει.
Η επίγνωση των αποτελεσμάτων της κάθε πράξης του κάθε ανθρώπου ανήκει στον καθέναν όπως και οι επιλογές του.
__________________________________
strangerz2
Για να μιλήσω πιό πρακτικά,είμαστε ηλεκτρομαγνητικά όντα,όταν δίνουμε,τότε λειτουργεί ο ηλεκτρισμός και όταν παίρνουμε ο μαγνητισμός.
Τα τσάκρα όταν βγάζουν τον ηλεκτρισμό,τότε αυτόματα μαγνητίζουν,αποροφάνε δηλαδή ενέργεια.Το μπουκάλι σου γεμίζει μόνο του,και όσο περισσότερο δίνεις τόσο περισσότερο γεμίζει.Αυξάνεται δηλαδή η χωρητικότητα του.
_______________________________________
Φίλε μου το στάδιο αυτό που περιγράφεις ευρίσκεται μόνο κοντά στο τέλος του εσωτερικού δρόμου. Αυτός που ευρίσκεται σ αυτό το στάδιο έχει σίγουρα και τις απαραίτητες γνώσεις για το σωστό και το πρέπει και σίγουρα περιορίζει την όποια δράση του μόνο στις αναγκαίες ενέργειες εφ όσον ΤΟΤΕ έχει και την σωστή κρίση για το πού θα κάνει χρήση και γιατί.
Τέτοιοι άνθρωποι είναι πολύ λίγοι και ο λόγος είναι ότι εφ όσον ευρίσκονται κοντά στο τέρμα το μόνο που τους απασχολεί είναι να τελειώσουν όσο το δυνατόν συντομότερα και να φύγουν οριστικά, να απεμπλακούν απ τον αέναο κύκλο.
___________________________________________
strangerz2
Μπορείς φίλε μου να φύγεις απ την δράση την οποία εννοείς εσύ με το να ξεκινήσεις την δράση του καψίματος του κάρματος και ως εκ τούτου να επιφέρεις μείωση αντί για αύξηση.

Δράση=κίνηση=ενέργεια=ζωή.Δέν υπάρχει κάτι άλλο πέρα απο την δράση,η μή δράση είναι ο θάνατος,η ασυνειδησία.
____________________________________________
Επαναλαμβάνω φίλε μου ΜΗ ΔΡΑΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Είτε θα είναι θετική είτε αρνητική. Και αυτό που είπα πιο πάνω, εννοούσα την μείωση μέσω του διαλογισμού.
__________________________________________
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Κάποιος που υπερβαίνει το κόσμο τις SAMSARAS των κόσμο των φαινομένων των κόσμο του καλού και του κακού..το ντάρμα-κάρμα..τις έννοιες.. τότε παύει να συσσωρεύει από τον κόσμο τις αυταπάτης πράγματα. Δεν γίνεται ένας νεκρός άνθρωπος αλλά ένα «ζωντανό πνεύμα» που συνεχώς γίνεται(παντα αυτο ήταν ΕΙΝΑΙ και θα ΕΙΝΑΙ)... Η δράση του γίγνεσθαι.
______________________________________________
Φίλε μου ποτέ δεν παύει να συσσωρεύει από τον υλικό κόσμο εφ όσον υπάρχει στην ζωή. Γιατί ακόμα και ο αέρας που αναπνέει δημιουργεί κάρμα. Η επιδίωξή του ( αυτού που περιγράφεις) είναι να καίει περισσότερο κάρμα απ αυτό που δημιουργεί. Ακόμα και τα <<ζωντανά πνεύματα >> δημιουργούν κάρμα εφ όσον υπάρχουν ακόμα στην ζωή.
______________________________
strangerz2
Δεν υπάρχει κάποιος που να συσσωρεύει κάτι..Μπορεί να υπάρχει δράση αλλά όχι συσσώρευση..!!
_______________________
Μα φίλε μου αυτός που δημιουργεί κάρμα, δεν συσωρεύει??????????
______________________________________________
strangerz2
Αυτό που λέω για το κάρμα,με το να δίνεις δηλαδή,είναι στην γιόγκα οι yamas και niyamas ,οι καλές και οι κακές πράξεις.Ενα απο τα βασικά βήματα του οχταπλού μονοπατιού.Λέει να κάνεις καλές πράξεις και να περιορίσεις όσο γίνεται τις κακές.Αυτό έχει αντίκτυπο στο εσωτερικό σου σύστημα,δέν είναι δηλαδη μια φιλοσοφική στάση όπως πιστεύουν οι αδαείς.
__________________________________
Φίλε μου υπάρχει μια σχεδόν καθολική παρεξήγηση. Οι πιο πολλοί συγχέουν την γιόγκα με τον διαλογισμό, και τις στάσεις της γιόγκα με τις στάσεις του διαλογισμού.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ.
Οι στάσεις της γιόγκα και γενικά η γιόγκα αποβλέπει στην ??? καλύτερη λειτουργία του σώματος και του εγκεφάλου.
Ο διαλογισμός αποβλέπει στην είσοδο στο εσωτερικό κόσμο και την απεμπλοκή του κάθε ανθρώπου απ τον αέναο κύκλο των μετενσαρκώσεων.
Πολύ μικρή σχέση μεταξύ τους.
Μήπως κάνεις και εσύ το ίδιο λάθος?

Φιλικότατα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2010, 09:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε μου υπάρχει μια σχεδόν καθολική παρεξήγηση. Οι πιο πολλοί συγχέουν την γιόγκα με τον διαλογισμό, και τις στάσεις της γιόγκα με τις στάσεις του διαλογισμού.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ.
Οι στάσεις της γιόγκα και γενικά η γιόγκα αποβλέπει στην ??? καλύτερη λειτουργία του σώματος και του εγκεφάλου.
Ο διαλογισμός αποβλέπει στην είσοδο στο εσωτερικό κόσμο και την απεμπλοκή του κάθε ανθρώπου απ τον αέναο κύκλο των μετενσαρκώσεων.
Πολύ μικρή σχέση μεταξύ τους.
Μήπως κάνεις και εσύ το ίδιο λάθος?

Το οχταπλό μονοπάτι της γιόγκα,έχει ώς στόχο την απελευθέρωση που επιτυγχάνεται με το τελευταίο βήμα του που είναι το ΣΑΜΑΝΤΙ,και η κουτσή Μαρία το ξέρει αυτό,δέν μιλάω για αυτούς που διδάσκουν την γιόγκα για να πληρώνονται.

quote:
δεν το είπα προσωπικά για σένα αλλά μιλούσα γενικά για τον κάθε έναν, αλλά το πήρες προσωπικά. Έκανες λάθος. Και επί πλέον κανείς δεν μπορεί να παρέμβει συνειδητά σε κάτι που δεν γνωρίζει από πριν τί θα είναι αυτό που θα συναντήσει, Και κανείς δεν γνωρίζει από πριν τι θα συναντήσει μέσα στην εσωτερικό ΤΟΥ δρόμο όσα και αν έχει ακούσει από άλλους, γιατί κανείς δεν συναντά ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ πράγματα με άλλους και κάθε ένας πρέπει να τα αντιμετωπίσει διαφορετικά.
Όλες οι γνώσεις ακόμα και οι <<επιστημονικές>> ευρίσκονται ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ στον εσωτερικό δρόμο και ό καθένας θα τις πάρει στην ώρα του και όπως τις χρειάζεται.

Είσαι τόσο δογματικός που θυμίζεις θρησκεύομενο. Οπότε δέν γίνεται να μιλάω μαζί σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2010, 09:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα μ'αρέσουν όσα λες glinaaea
Αλήθεια όμως, εκτός απο σωστότερη "στάση" υπάρχει άραγε και σωστότερος "τρόπος" για τον διαλογισμό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2010, 10:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά και πάλι
_________________________
strangerz2
Το οχταπλό μονοπάτι της γιόγκα,έχει ώς στόχο την απελευθέρωση που επιτυγχάνεται με το τελευταίο βήμα του που είναι το ΣΑΜΑΝΤΙ,και η κουτσή Μαρία το ξέρει αυτό,δέν μιλάω για αυτούς που διδάσκουν την γιόγκα για να πληρώνονται.

Είσαι τόσο δογματικός που θυμίζεις θρησκεύομενο. Οπότε δέν γίνεται να μιλάω μαζί σου.
_______________________________________________
Αν νομίζεις φίλεμου ότι μπορείς μ αυτά που γνωρίζεις και έχεις διδαχτεί εσύ ότι μπορείς να προχωρήσεις και να φτάσεις στο τέρμα του εσωτερικού αυτού μονοπατιού, τότε με γειά σου με χαρά σου, Προχώρα.
Το αν είμαι ΕΓΩ δογματικός ή όχι άσε τους άλλους που δεν είναι στενόμυαλοι να το κρίνουν.
Εφ όσον νομίζεις ΕΣΥ ότι έχεις δίκιο και ότι είσαι ο σωστός,……….. έχεις δίκιο.
Αυτά που γράφω δεν τα γράφω για να σου αλλάξω εσένα γνώμη αλλά απ ότι βλέπω στις σελίδες αυτές υπάρχουν πάνω από 500 αναγνώσεις. Κάποιοι απ αυτούν έχουν την λογοκή να κρίνουν. Γι αυτούς γράφω.
Εσύ ότι θες κάνε. Δική σου επιλογή.
__________________________________
Dr Jekyll Mr Hyde
Εμένα μ'αρέσουν όσα λες glinaaea
Αλήθεια όμως, εκτός απο σωστότερη "στάση" υπάρχει άραγε και σωστότερος "τρόπος" για τον διαλογισμό;
__________________________________
Φίλε μου, ναι, υπάρχει.
Η βάση για το ξεκίνημα και την είσοδο για τον εσωτερικό δρόμο του κάθε ενός, είναι αφ ενός μεν στην στάση που είναι το κάθισμα του οκλαδόν με ευθυτενή και όρθια την σπονδυλική στήλη (χωρίς όμως πίεση), και η πλήρη χαλάρωση με πλήρη αφαίρεση κάθε σκέψης με σκοπό την βύθιση του νου στην ανυπαρξία.
Πολύ σημαντικό είναι η επαφή των γονάτων με τις παλάμες των χεριών. Είναι απαραίτητη προϋπόθεση.
Μέσα από την ανυπαρξία και το τίποτα ξεκινάει ο εσωτερικός δρόμος. Και εφ όσον μπεις μέσα ο σκοπός σου είναι να προχωράς πάντα εμπρός και λίγο προς τα πάνω αποκλείοντας κάθε άλλη κατεύθυνση. Σ ότι βλέπεις και όποια κατάσταση και αν βρεθείς, διεισδύεις και περνάς μέσα απ αυτά χωρίς να σταματάς ιδιαίτερα.
Αυτός είναι ο γενικός κανόνας.
Κάθε περαιτέρω εξήγηση αντιμετωπίζεται στην πορεία.
Όσο για τεχνικές χαλάρωσης, αφαίρεσης των σκέψεων, αυτοσυγκέντρωσης και μηδενισμού, υπάρχουν πολλές αλλά κυρίως μένει στον κάθε έναν να διαλέξει ποιά και τί τον εξυπηρετεί καλύτερα για τον ίδιον και την ιδιοσυγκρασία του .

Φιλικότατα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 10:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Κάποιος που υπερβαίνει το κόσμο τις SAMSARAS των κόσμο των φαινομένων των κόσμο του καλού και του κακού..το ντάρμα-κάρμα..τις έννοιες.. τότε παύει να συσσωρεύει από τον κόσμο τις αυταπάτης πράγματα. Δεν γίνεται ένας νεκρός άνθρωπος αλλά ένα «ζωντανό πνεύμα» που συνεχώς γίνεται(πάντα αυτό ήταν ΕΙΝΑΙ και θα ΕΙΝΑΙ)... Η δράση του γίγνεσθαι.

______________________________________________
glinaaea....Φίλε μου ποτέ δεν παύει να συσσωρεύει από τον υλικό κόσμο εφ όσον υπάρχει στην ζωή. Γιατί ακόμα και ο αέρας που αναπνέει δημιουργεί κάρμα. Η επιδίωξή του ( αυτού που περιγράφεις) είναι να καίει περισσότερο κάρμα απ αυτό που δημιουργεί. Ακόμα και τα <<ζωντανά πνεύματα >> δημιουργούν κάρμα εφ όσον υπάρχουν ακόμα στην ζωή.
______________________________


Αγαπητέ φίλε glinaaea...δεν κατάλαβες ακριβώς τι λέω.. Μάλλον υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις έννοιες. Θα στο πω με άλλα λογία. Όταν πετάς ένα μπαλάκι στον τοίχο, αυτό χτυπά και επιστρέφει πίσω..όταν ο τοίχος δεν υπάρχει τότε δεν υπάρχει τίποτα που το μπαλάκι να χτυπήσει. Ο καθένας μας έχει ένα τοίχο μέσα του.. αυτός ο τοίχος ανήκει στο κόσμο της πλάνης. Νομίζουμε ότι είμαστε αυτός ο τοίχος λόγο ταύτισης και επειδή δεν γνωρίζουμε το ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΣΤΕ. Όταν κάποιος «φτάσει» να ΕΙΝΑΙ τότε δεν υπάρχει καμία ταύτιση..

Μπορεί να υπάρχει σώμα που αναπνέει μπορεί να υπάρχει το «όχημα» και το κάθε όχημα ζωτικό αστρικό νοητικό..κ.λπ. αλλά δεν υπάρχει η ταύτιση με αυτά. Αυτά θα δράσουν και θα αντιδράσουν μέσα στον κόσμο..θα πάρουν και θα δώσουν.. αλλά αυτό που ΕΙΝΑΙ..ΕΙΝΑΙ δεν παίρνει και δεν δίνει.. Σε σχέση με αυτό που λες και αυτό που λέω είναι ότι ως προς το ΕΙΝΑΙ δεν υπάρχει κάρμα.. Όσο υπάρχει νους, σκέψεις, συμπεράσματα και λογισμοί θα υπάρχει και κάρμα και δόγμα και αντιπαράθεση και αυτό είναι έτσι και το άλλο όχι..κ.λπ.

Ως προς αυτό που ΕΙΝΑΙ δεν υπάρχει κάτι που έρχεται αλλά ούτε και κάτι που φεύγει.. ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ.

Που να πάει η δράση; Που θα γίνει το αποτέλεσμα; Ποιος έλαβε; Και από πού; Όταν ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥΝ ΠΑΡΩΝ τότε δεν υπάρχει κάτι που ΑΥΤΟ να μην ΕΙΝΑΙ..

Χωρίς νου και σε μια «κατάσταση» χωρίς εγώ.. μέσα στην «καθαρή» επίγνωση της παρουσίας του ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ελευθέρια δεν έχει όρια αλλά ούτε δεσμεύσεις ούτε και μπορούμε πραγματικά να πούμε τι είναι ελευθέρια επειδή αν πούμε τι είναι Ίδη την περιορίσαμε μέσα σε μια ιδέα και μια ιδέα δεν είναι η ελευθέρια.

quote:
Κατ αρχήν πας μακρύτερα από εκεί που πρέπει. Δεν χρειάζεται. Το θέμα είναι πολύ απλό.
Η συσσώρευση και το κάρμα ή και το ντάρμα ΔΕΝ φορτώνονται στο ΕΓΩ αλλά στην ΨΥΧΗ και ούτε στο ΕΙΝΑΙ .
Το ΕΓΩ είναι αρνητικό ως προς την συσσώρευση στην ψυχή.
Και δεν είναι μόνο το εγώ εμπόδιο. Είναι και άλλες τρεις εξ ίσου δύσκολες καταστάσεις που πρέπει να ξεπεραστούν για να μπορέσει κάποιος να μπει ολοκληρωτικά στον εσωτερικό κόσμο και να τον ακολουθήσει μέχρι το τέρμα. Όπως καταλαβαίνεις για να ξεπεραστούν τέσσερα μεγάλα εμπόδια χρειάζεται τεράστια ενέργεια. Ας μην την σπαταλά άσκοπα λοιπόν

Αγαπητέ φιλέ δεν πάω μακρύτερα από το ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ. Ο καθένας βλέπει αυτό που μπορεί να δει.. Αν θες πες και για τα άλλα εμπόδια.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 10:34:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά που λέει ο glinaaea,έρχονται σε αντίθεση με αυτά που ο ίδιος υποστηρίζει.Λέει οτι το καλό και το κακό κάρμα είναι και τα δύο εμπόδια στον στόχο της λύτρωσης απο τα δεσμά αυτού του κόσμου.Αν το πίστευε τότε δέν θα "βοηθούσε" γράφοντας εδώ για το τί πρέπει και τί δέν πρέπει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 13:41:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλή σας ημέρα.
______________________________
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Μπορεί να υπάρχει σώμα που αναπνέει μπορεί να υπάρχει το «όχημα» και το κάθε όχημα ζωτικό αστρικό νοητικό..κ.λπ. αλλά δεν υπάρχει η ταύτιση με αυτά. Αυτά θα δράσουν και θα αντιδράσουν μέσα στον κόσμο..θα πάρουν και θα δώσουν.. αλλά αυτό που ΕΙΝΑΙ..ΕΙΝΑΙ δεν παίρνει και δεν δίνει.. Σε σχέση με αυτό που λες και αυτό που λέω είναι ότι ως προς το ΕΙΝΑΙ δεν υπάρχει κάρμα.. Όσο υπάρχει νους, σκέψεις, συμπεράσματα και λογισμοί θα υπάρχει και κάρμα και δόγμα και αντιπαράθεση και αυτό είναι έτσι και το άλλο όχι..κ.λπ.
______________________________________________
Αγαπητέ μου καταλαβαίνω τι λες αλλά διαφωνώ. Αυτό που προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις σε σχέση μ αυτά που λες είναι ότι σε όποια κατάσταση και αν ευρίσκεται η ψυχή, ακόμα και αν ευρίσκεται ελάχιστα πριν από το τέρμα , εφ όσον ευρίσκεται εν ζωή ο οποιοσδήποτε δεν παύει ποτέ να έχει σύνδεση με το σώμα. Η σύνδεση αυτή προϋποθέτει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ και δέσμευση εφ όσον το σώμα έχει ανάγκες. Ο δεσμός αυτός είναι άρρηκτος.
Είναι υποχρεωμένη η ψυχή να αντεπεξέλθει στις ανάγκες του σώματος. Οι ανάγκες αυτές είναι κάρμα.
____________________________________
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Ως προς αυτό που ΕΙΝΑΙ δεν υπάρχει κάτι που έρχεται αλλά ούτε και κάτι που φεύγει.. ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ.
______________________________________
Το έχεις κτυπήσει πολύ αυτό με το ΕΙΝΑΙ και το ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
Μπορείς σε παρακαλώ να μας εξηγήσεις τι ακριβώς και με απλά λόγια είναι για σένα αυτό το ΕΙΝΑΙ και ποια είναι η σχέση του με την ψυχή, γιατί ο λόγος για τον οποίον γίνεται η όλη συζήτηση αφορά τον καθαρισμό της ψυχής από τον υλικό φόρτο της. Και η ψυχή ΚΑΙ παίρνει ΚΑΙ δίνει. Ποτέ δεν μένει σε στασιμότητα εφ όσον ευρίσκεται ενσωματωμένη. Εξ άλλου αυτός είναι και ο λόγος των συνεχών ενσαρκώσεων, και που μόνο μέσα από τις ενσαρκώσεις της δίνεται η ευκαιρία να απαλλαγεί απ τον φόρτο της.
Αν υπήρχε περίπτωση σε ενσαρκώσεις να μην παίρνει και να μην δίνει , τότε δεν θα υπήρχε και ο λόγος των ενσαρκώσεων.
___________________________________________
strangerz2
Αυτά που λέει ο glinaaea,έρχονται σε αντίθεση με αυτά που ο ίδιος υποστηρίζει.Λέει οτι το καλό και το κακό κάρμα είναι και τα δύο εμπόδια στον στόχο της λύτρωσης απο τα δεσμά αυτού του κόσμου.Αν το πίστευε τότε δέν θα "βοηθούσε" γράφοντας εδώ για το τί πρέπει και τί δέν πρέπει.
_____________________________________
Φίλε μου ΔΕΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ. Αν ψάξεις στα γραφόμενά μου θα δεις ότι κάποιες φορές έχω πει ότι πρέπει να κάνει κάποιος επιλογή για το αν θα βοηθήσει κάποιον, πότε, πόσο,πώς και γιατί. Η επιλογή πρέπει να έχει κριτήριο την όσο δυνατόν λιγότερη δόση ενέργειας (κάρματος) και την ανάλογη αποτελεσματικότητα της βοήθειας που θα δώσει με όσο το δυνατόν λιγότερες συνέπειες για οποιονδήποτε.
Με το να << βοηθάω>> (όπως το λες), το μόνο που κάνω είναι να υποδεικνύω. Η όλη βοήθεια δίνεται ΜΟΝΟ απ όποιον θέλει να ακολουθήσει τις υποδείξεις μου. ΑΥΤΟΣ θα εργαστεί αν θέλει και αυτός θα βοηθηθεί.
Επέλεξα λοιπόν την ελάχιστη βοήθεια και το βάρος της να μπορώ εύκολα να το κάψω.
Αν πρόσεξες και πιο πάνω, ο συνδύκτιος Dr Jekyll Mr Hyde , μουέκανε μια ερώτηση, και η απάντησή μου ήταν κατατοπιστική αλλά γενικότατη.
Θα μπορούσα να τον βοηθήσω δίνοντάς του λεπτομέρειες για το τί ΑΚΡΙΒΩΣ πρέπει να κάνει, αλλά δεν το έκανα, γιατί πιστεύω ότι πρέπει με την κατεύθυνση που του έδωσα να ψάξει περισσότερο ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ, και αυτό εξαρτάται από το πόσο το θέλει αυτό.
Μην λες λοιπόν ότι υπάρχει αντίθεση στα λεγόμενά μου και σ αυτά που πιστεύω.
Φυσικά εσείς μπορείτε να κάνετε ότι θέλετε.
Επιλογή σας.

Φιλικότατα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 14:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε..glinaaea το τι είναι η ψυχή είναι κάτι που πρέπει να γνωρίσεις όχι μέσα από μια διανοητική λειτουργία.. ότι και να σου πω.. δεν είναι..Αν δεν ξέρεις από άμεση γνώση τι είναι η ψυχή τότε μιλάς αυθαίρετα με δανεισμένες γνώσεις που μπορούν να σου δώσουν την ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙΣ.

Αν έχεις επίγνωση της ψυχής τότε θα καταλάβαινες αυτά που λες ότι πολύ έχω κοπανίσει. Και θα τα κοπανώ συνέχεια μήπως κάποια ψυχή καταλάβει ότι η διανόηση για το τι είναι τι, οδηγεί σε ένα φαύλο κύκλο.
Ξέρεις αν έχεις ψυχή; Έχεις; Πως το ξέρεις αυτό; Απάντα σε αυτά και βλέπουμε αν το κάρμα δεν είναι των εγώ ή της ψυχής.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 14:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ότι πεις φίλε μου. έχεις δίκιο.

Φιλικότατα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 14:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν κοιτάξει κανείς το σύμπαν ώς έναν υπερ-οργανισμό,τότε αυτόματα καταλαβαίνει οτι το να μήν δίνεις είναι το σοβαρότερο λάθος.Ενας νευρώνας του εγκεφάλου μας που δέν επικοινωνεί με τους άλλους νευρώνες και δέν ανταλάσει νευροδιαβιβαστές, είναι ένας νεκρός νευρώνας και ο εγκέφαλος χάνει απο αυτό.Το σύμπαν αποτελείται απο εμάς,είμαστε κύτταρα ζωής για αυτό.

Πιστεύω οτι η στάση κάποιου που διαλογίζεται για να απαλλαγεί απο το οτιδήποτε γήινο είναι στην ουσία μια εγωιστική στάση.Είναι σαν κάποιος να μήν θέλει να αγωνιστεί για το σύνολο και το γενικό καλό,αλλά να κοιτάξει να την κάνει για την πάρτη του και μόνο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 15:44:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε strangerz2 θα μου επιτρέψεις να σου πω… αυτός που «φτάνει» τον διαλογισμό και εμμένει σε αυτόν.. δίνει όπως ένας Ήλιος… είναι αυτόφωτος..ξεχειλίζει αυτό το φως παντού..ολόγυρα δίχως κατεύθυνση. Δεν είναι για τη πάρτη του αλλά για όλους. Το φως αυτού του Ήλιου έχει την επίδραση του να γίνουν όλα γύρο του φως.

Απλά φαντάζεσαι το τι είναι ο διαλογισμός μέσα απο τον διανοητικό συλλογισμό και έχεις βγάλει ένα συμπέρασμα που δεν είναι αληθές.

Εάν έχουμε ένα σύνολο υπάρξεων που κοιμάται και ονειρεύεται χάνοντας την ¨αληθινή ζωή¨ τότε αυτός που ξυπνά μέσα από το σύνολο είναι το κατάλληλο άτομο που αγωνίζεται για να ξυπνήσει και τους άλλους από το ατομικό τους κόσμο..από την προσωπική τους αυταπάτη. Δεν είναι ένα εγωιστικό άτομο που κοιτά την πάρτη του.. αλλά ένα ον αγάπης και συμπόνιας για όλους.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 18:10:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε strangerz2 θα μου επιτρέψεις να σου πω… αυτός που «φτάνει» τον διαλογισμό και εμμένει σε αυτόν.. δίνει όπως ένας Ήλιος… είναι αυτόφωτος.

Εχεις δίκιο,μου ξέφυγε αυτό,έκανα λάθος.

Πάντως άμα όλοι οι άνθρωποι εκτελούσαν το πρωτόκολλο του να δίνεις πρώτα και μετά να δέχεσαι,ο κόσμος μας θα ήταν παράδεισος.

Εχω διαβάσει οτι ο μυστικισμός διαφέρει απο τον αποκρυφισμό,ο πρώτος έχει ώς αποκλειστικό στόχο την θέωση,ενώ ο δεύτερος έχει ναί μεν στόχο την θέωση αλλά μέσα σε μια κατάσταση βίωσης του κάθετί.Στο πρώτο,ο ταξιδιώτης δέν σταματάει πουθενά μέχρι να φτάσει στο τέρμα,ενώ στο δεύτερο κάνει διάφορες στάσεις για να χαρεί το τοπίο και γενικά να ζήσει όμορφες στιγμές στο ταξίδι του.Προσωπικά υποστηρίζω το δεύτερο,εξάλου δέν λένε οτι δέν έχει νόημα ο προορισμός αλλά το ταξίδι? Στην πραγματικότητα έχουν και τα δύο νόημα.

Edited by - strangerz2 on 24/05/2010 18:16:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 18:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπότε και δύο πλευρές έχουν δίκιο απο την δική τους οπτική.Εξαρτάται απο το τί θέλει ο καθένας,πώς θέλει να προχωρήσει.

Ο glinaaea έχει δίκιο μόνο άν ο στόχος είναι αποκλειστικά το ταξίδι χωρίς στάσεις.Μόνο τότε το καλό κάρμα θα σταθεί εμπόδιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2010, 08:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλοι μου καλή σας ημέρα.
___________________________________________
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Φίλε..glinaaea το τι είναι η ψυχή είναι κάτι που πρέπει να γνωρίσεις όχι μέσα από μια διανοητική λειτουργία.. ότι και να σου πω.. δεν είναι..Αν δεν ξέρεις από άμεση γνώση τι είναι η ψυχή τότε μιλάς αυθαίρετα με δανεισμένες γνώσεις που μπορούν να σου δώσουν την ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙΣ.
Αν έχεις επίγνωση της ψυχής τότε θα καταλάβαινες αυτά που λες ότι πολύ έχω κοπανίσει. Και θα τα κοπανώ συνέχεια μήπως κάποια ψυχή καταλάβει ότι η διανόηση για το τι είναι τι, οδηγεί σε ένα φαύλο κύκλο.
____________________________________
Φίλε μου δεν απαντάς στην ερώτησή μου.
Σε ρώτησα τι είναι το ΕΙΝΑΙ που μας λες συνέχεια και ποια η σχέση του με την ψυχή, και εσύ με ρωτάς αν ξέρω τι είναι η ψυχή.
Τι είναι το ΕΙΝΑΙ φίλε μου?????????????????
Γιατί για να εννοείς ότι το ΕΙΝΑΙ είναι η ψυχή αποκλείεται γιατί οι ιδιότητες που αναφέρεις για το ΕΙΝΑΙ δεν κολλάνε με τίποτα στις ιδιότητες που πραγματικά έχει η ψυχή.
____________________________________________________
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Ξέρεις αν έχεις ψυχή; Έχεις; Πως το ξέρεις αυτό; Απάντα σε αυτά και βλέπουμε αν το κάρμα δεν είναι των εγώ ή της ψυχής.
____________________________________________________
Φίλε μου, το κάρμα δεν είναι σε καμιά περίπτωση ιδιότητα (ή ότι άλλο θες) της ψυχής. Είναι προβολή και επιδίωξη ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ . Καμιά σχέση με την ψυχή. Το κακό είναι ότι από τις ενέργειες του εγώ του πνεύματος επιβαρύνεται η ψυχή. Άλλο λοιπόν πνεύμα και άλλο ψυχή.
____________________________________
strangerz2
Αν κοιτάξει κανείς το σύμπαν ώς έναν υπερ-οργανισμό,τότε αυτόματα καταλαβαίνει οτι το να μήν δίνεις είναι το σοβαρότερο λάθος.Ενας νευρώνας του εγκεφάλου μας που δέν επικοινωνεί με τους άλλους νευρώνες και δέν ανταλάσει νευροδιαβιβαστές, είναι ένας νεκρός νευρώνας και ο εγκέφαλος χάνει απο αυτό.Το σύμπαν αποτελείται απο εμάς,είμαστε κύτταρα ζωής για αυτό.
Πιστεύω οτι η στάση κάποιου που διαλογίζεται για να απαλλαγεί απο το οτιδήποτε γήινο είναι στην ουσία μια εγωιστική στάση.Είναι σαν κάποιος να μήν θέλει να αγωνιστεί για το σύνολο και το γενικό καλό,αλλά να κοιτάξει να την κάνει για την πάρτη του και μόνο.
_____________________________________________
Πιστεύεις ότι το σύμπαν δεν μπορεί να κάνει χωρίς εσένα???????????
Λάθος φίλε μου. Το σύμπαν μπορεί να κάνει χωρίς εμάς, ΕΜΕΙΣ δεν μπορούμε να κάνουμε χωρίς αυτό.
Πώς είναι δυνατόν να προσπαθήσει κάποιος να σώσει άλλους ενώ δεν έχει σωθεί ο ίδιος?
Εκτός αν νομίζει ότι με το που αρχίζει να κάνει διαλογισμό γίνεται αυτόματα <<αυτόφωτος>> όπως είπες.
<<Αυτόφωτος>> φίλε μου γίνεται όποιος είναι κοντά στο τέρμα, και ΤΟΤΕ μπορεί ΑΝ ΘΕΛΕΙ να βοηθήσει.
Από την στιγμή που πρωτομπαίνει στον διαλογισμό μέχρι να φτάσει κοντά στο τέρμα έχει πολύ σκοτάδι να βγάλει από πάνω του και πολύ σκοτάδι να διανύσει.
Αυτό λέω συνέχεια: Σώσε πρώτα τον εαυτόν σου και μετά ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ σώσε και τους άλλους.
Αυτός όμως που έχει φτάσει κοντά στο τέρμα, έχει αλλάξει όμως και πολλές νοοτροπίες και οπτικά πρίσματα. Αντιλαμβάνεται τα πράγματα και τις συνέπειες όπως πραγματικά είναι. Εξ ού και ενεργεί.
________________________________________________
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Φίλε strangerz2 θα μου επιτρέψεις να σου πω… αυτός που «φτάνει» τον διαλογισμό και εμμένει σε αυτόν.. δίνει όπως ένας Ήλιος… είναι αυτόφωτος..ξεχειλίζει αυτό το φως παντού..ολόγυρα δίχως κατεύθυνση. Δεν είναι για τη πάρτη του αλλά για όλους. Το φως αυτού του Ήλιου έχει την επίδραση του να γίνουν όλα γύρο του φως.
Απλά φαντάζεσαι το τι είναι ο διαλογισμός μέσα απο τον διανοητικό συλλογισμό και έχεις βγάλει ένα συμπέρασμα που δεν είναι αληθές.
Εάν έχουμε ένα σύνολο υπάρξεων που κοιμάται και ονειρεύεται χάνοντας την ¨αληθινή ζωή¨ τότε αυτός που ξυπνά μέσα από το σύνολο είναι το κατάλληλο άτομο που αγωνίζεται για να ξυπνήσει και τους άλλους από το ατομικό τους κόσμο..από την προσωπική τους αυταπάτη. Δεν είναι ένα εγωιστικό άτομο που κοιτά την πάρτη του.. αλλά ένα ον αγάπης και συμπόνιας για όλους.
____________________________________________________
Το αν είναι για όλους ο ήλιος αυτός ας αφήσουμε τον καθέναν να πάρει αυτήν την απόφαση ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΤΕΡΜΑ.
Και δεν νομίζω ότι είναι εγωιστής κάποιος που κοιτάζει να σωθεί πρώτα και να δημιουργήσει τις βάσεις για τον εαυτόν του και ΥΣΤΕΡΑ πατώντας σ αυτές τις βάσεις να προσπαθήσει αν θέλει να σώσει τους άλλους.
Και σίγουρα ο δρόμος του διαλογισμού είναι πάρα πολύ δύσκολος και του χρειάζεται τεράστια ενέργεια για να σωθεί ο ίδιος.
________________________________________________
strangerz2
Εχω διαβάσει οτι ο μυστικισμός διαφέρει απο τον αποκρυφισμό,ο πρώτος έχει ώς αποκλειστικό στόχο την θέωση,ενώ ο δεύτερος έχει ναί μεν στόχο την θέωση αλλά μέσα σε μια κατάσταση βίωσης του κάθετί.Στο πρώτο,ο ταξιδιώτης δέν σταματάει πουθενά μέχρι να φτάσει στο τέρμα,ενώ στο δεύτερο κάνει διάφορες στάσεις για να χαρεί το τοπίο και γενικά να ζήσει όμορφες στιγμές στο ταξίδι του.Προσωπικά υποστηρίζω το δεύτερο,εξάλου δέν λένε οτι δέν έχει νόημα ο προορισμός αλλά το ταξίδι? Στην πραγματικότητα έχουν και τα δύο νόημα.
______________________________________________
Φίλε μου ούτε ο μυστικισμός αλλά ούτε και ο αποκρυφισμός έχουν μεγάλη σχέση με τις επιδιώξεις του και τους ιδιαίτερους σκοπούς του εσωτερισμού και κυρίως του καθαρού διαλογισμού. Μπορεί οι δρόμοι τους σε κάποια σημεία να συμπίπτουν και να συμβαδίζουν, όμως οι επιδιώξεις τους έχουν διαφορές.
Εγώ θα απέφευγα αυτούς τους δρόμους.
Επι πλέον και στον αποκρυφισμό αλλά και στον μυστικισμό τα κυκλώματα και οι διδασκαλίες είναι πολύ κλειστά, και δεν είναι διαδώσιμα στους εκτός.

Φιλικότατα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2010, 10:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιστεύεις ότι το σύμπαν δεν μπορεί να κάνει χωρίς εσένα???????????

Δέν είμαστε ανθρωπάκια,αλλά συνδημιουργοί,οι σκέψεις και τα συναισθήματά μας,παίζουν ρόλο για το τί θα εμφανιστεί στην πραγματικότητα,είτε σε ατομικό είπεδο είτε σε συλλογικό.Για αυτό είναι απαραίτητο να έχουμε υγεία στις σκέψεις και τα συναισθήματα.Θα μου πείς οτι αυτό είναι δεδομένο.Αλλά μετράει σε εσωτερικό επίπεδο,δηλαδή κάποιος που είναι σωστός σε αυτά το μεταδίδει προς τα έξω ενεργειακά,και αν συναναστρέφεται με τους άλλους ανθρώπους,τόσο το καλύτερο.Αν εμείς,οι παρατηρητές πεθάνουμε,τότε θα πεθάνει και το παρατηρούμενο,το σύμπαν δηλαδή.Το σύμπαν δέν είναι κάτι έξω απο μας,εμείς το δημιουργούμε.Και σίγουρα το καλό κάρμα σου δίνει τις απαραίτητες προυποθέσεις για να εξελιγχθείς.

quote:
Πώς είναι δυνατόν να προσπαθήσει κάποιος να σώσει άλλους ενώ δεν έχει σωθεί ο ίδιος?

Απο την στιγμή που όλα είναι ένα,είτε βοηθάς τον εαυτό σου είτε κάποιον άλλον,είναι το ίδιο και το αυτό.

quote:
Σώσε πρώτα τον εαυτόν σου και μετά ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ σώσε και τους άλλους.

Είναι χιλιοειπωμένη φράση αυτή,αλλά αυτό δέν την κάνει και σωστή απαραίτητα.Δέν λέω οτι είναι λάθος,αλλά στο περιθόριο που μπορείς να σώζεις και τους άλλους.

quote:
Αυτός όμως που έχει φτάσει κοντά στο τέρμα, έχει αλλάξει όμως και πολλές νοοτροπίες και οπτικά πρίσματα. Αντιλαμβάνεται τα πράγματα και τις συνέπειες όπως πραγματικά είναι. Εξ ού και ενεργεί.

Εσύ έχεις φτάσει εκεί? Αν όχι, τότε πώς είσαι σίγουρος για αυτό που λές,επειδή το έχουν πεί μερικοί γουρού δέν σημαίνει οτι είνα και το σωστό.Το σωστό είναι να κάνεις πάντα αυτό που σου λέει η καρδιά σου.

Αν εσυ δράς έτσι (δηλαδή κρατάς απόσταση και δέν βοηθάς) επειδή στηρίζεσαι σε κάτι που το έχουν πεί κάποιοι,τότε κάνεις λάθος και παράγεις αρνητικό κάρμα,γιατί θυμήσου οτι δέν παίρνει κάποιος αρνητικό κάρμα όταν κάνει κάτι κακό,αλλά και όταν δέν κάνει κάτι καλό ενω μπορεί.

quote:
Φίλε μου ούτε ο μυστικισμός αλλά ούτε και ο αποκρυφισμός έχουν μεγάλη σχέση με τις επιδιώξεις του και τους ιδιαίτερους σκοπούς του εσωτερισμού και κυρίως του καθαρού διαλογισμού. Μπορεί οι δρόμοι τους σε κάποια σημεία να συμπίπτουν και να συμβαδίζουν, όμως οι επιδιώξεις τους έχουν διαφορές.
Εγώ θα απέφευγα αυτούς τους δρόμους.
Επι πλέον και στον αποκρυφισμό αλλά και στον μυστικισμό τα κυκλώματα και οι διδασκαλίες είναι πολύ κλειστά, και δεν είναι διαδώσιμα στους εκτός.

Ναι,το ξέρω οτι είναι μυστικά,απλώς χρησημοποίησα τις λέξεις για να δείξω κάτι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2010, 11:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε μου δεν απαντάς στην ερώτησή μου.
Σε ρώτησα τι είναι το ΕΙΝΑΙ που μας λες συνέχεια και ποια η σχέση του με την ψυχή, και εσύ με ρωτάς αν ξέρω τι είναι η ψυχή.
Τι είναι το ΕΙΝΑΙ φίλε μου?????????????????

Αυτό που θέλει να σου πει ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ φίλε glinaaea είναι οτι δεν μπορεί να σου ΠΕΙ τι είναι το ΕΙΝΑΙ αλλά πρέπει να το ζήσεις μέσω του διαλογισμού.
Θεωρώ βέβαια πολύ πιθανό να έχετε διαφορά "εννοιολογική" με τον ΕΝΑ ΥΠΗΡΕΤΗ. Εκείνος δηλαδή, απ' ότι καταλαβαίνω εγώ που είμαι α-πειρος σε αυτό το θέμα, ως ΕΙΝΑΙ ορίζει αυτό το ποίο ζείς όταν φτάνεις μέσω του διαλογισμού στην αντικειμενική αντίληψη, τότε βιώνεις το "ΕΙΝΑΙ" σου. Τώρα εσύ ως "ΕΙΝΑΙ" μπορεί να ορίζεις κάτι άλλο.
Ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ επίσης απ' ότι και πάλι καταλαβαίνω, δεν διαχωρίζει το ΕΙΝΑΙ απο την ΨΥΧΗ(μπορεί να κάνω κ λάθος φίλε ΥΠΗΡΕΤΗ, σε αυτή τη περίπτωση διόρθωσέ με) αλλά τα θεωρεί, ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΑ, ένα και το αυτό.
Νομίζω πάντως ότι συμφωνείτε ως προς το τι είναι (το ή τα) ΕΓΩ.

quote:
Φίλε μου, το κάρμα δεν είναι σε καμιά περίπτωση ιδιότητα (ή ότι άλλο θες) της ψυχής. Είναι προβολή και επιδίωξη ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ . Καμιά σχέση με την ψυχή. Το κακό είναι ότι από τις ενέργειες του εγώ του πνεύματος επιβαρύνεται η ψυχή. Άλλο λοιπόν πνεύμα και άλλο ψυχή.
Άλλο ψυχή, άλλο πνεύμα και.. άλλο εγώ; Γιατί εδώ δεν αναφέρεις το Εγώ.
Αυτην την χωρίς εγώ κατάσταση που ζει κάποιος προσωρινά μέσω του διαλογισμό, πώς την ονομάζεις;
quote:
Το αν είναι για όλους ο ήλιος αυτός ας αφήσουμε τον καθέναν να πάρει αυτήν την απόφαση ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΤΕΡΜΑ.
Και δεν νομίζω ότι είναι εγωιστής κάποιος που κοιτάζει να σωθεί πρώτα και να δημιουργήσει τις βάσεις για τον εαυτόν του και ΥΣΤΕΡΑ πατώντας σ αυτές τις βάσεις να προσπαθήσει αν θέλει να σώσει τους άλλους.
Και σίγουρα ο δρόμος του διαλογισμού είναι πάρα πολύ δύσκολος και του χρειάζεται τεράστια ενέργεια για να σωθεί ο ίδιος.
Έχω μια απορία... για όλους αλλά κυρίως για σένα φίλε μου... Ας πούμε ότι εμένα μου μαθαίνει κάποιος τον τρόπο για να φτάσω στο "τέλος" μου.. αλλά κατ' αυτό τον τρόπο δημιουργεί κάρμα γιατί του χρωστάω "χάρη" μετά... αυτός δεν έχει το δικαίωμα να με "απαλλάξει" απο την υπχρέωση που του έχω;; Το κάρμα δηλαδή, δουλεύει σαν μία άλογη μηχανή;; Γιατί αν εγώ του προσφέρω μια βοήθεια, αλλά μετά εγώ ΔΕΝ χρειάζομαι τη βοήθειά του.. αυτό θα με κρατήσει στη γη;; Δεν είναι παράλογο;;
quote:
Φίλε μου ούτε ο μυστικισμός αλλά ούτε και ο αποκρυφισμός έχουν μεγάλη σχέση με τις επιδιώξεις του και τους ιδιαίτερους σκοπούς του εσωτερισμού και κυρίως του καθαρού διαλογισμού. Μπορεί οι δρόμοι τους σε κάποια σημεία να συμπίπτουν και να συμβαδίζουν, όμως οι επιδιώξεις τους έχουν διαφορές.
Μμμ.. σε τι διαφέρουν; Και οι μυστικιστές-αποκρυφιστές δηλαδή δεν αποβλέπουν στην τελείωση; ή αποβλέπουν σε εγω-ιστηκές επιδιώξεις;
quote:
Είναι χιλιοειπωμένη φράση αυτή,αλλά αυτό δέν την κάνει και σωστή απαραίτητα.Δέν λέω οτι είναι λάθος,αλλά στο περιθώριο που μπορείς να
..να βοηθάς..τους άλλους.
quote:
Απο την στιγμή που όλα είναι ένα, είτε βοηθάς τον εαυτό σου είτε κάποιον άλλον, είναι το ίδιο και το αυτό.
Ναι αρκεί να είσαι σε θέση να βοήθήσεις, γιατί μπορεί να κάνεις κ κακό κ τότε θα ισχύει το ίδιο..

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 25/05/2010 11:30:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2010, 11:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γειά σας
______________________________________________
strangerz2
Eσύ έχεις φτάσει εκεί? Αν όχι, τότε πώς είσαι σίγουρος για αυτό που λές,επειδή το έχουν πεί μερικοί γουρού δέν σημαίνει οτι είνα και το σωστό.Το σωστό είναι να κάνεις πάντα αυτό που σου λέει η καρδιά σου.
Αν εσυ δράς έτσι (δηλαδή κρατάς απόσταση και δέν βοηθάς) επειδή στηρίζεσαι σε κάτι που το έχουν πεί κάποιοι,τότε κάνεις λάθος και παράγεις αρνητικό κάρμα,γιατί θυμήσου οτι δέν παίρνει κάποιος αρνητικό κάρμα όταν κάνει κάτι κακό,αλλά και όταν δέν κάνει κάτι καλό ενω μπορεί.
__________________________________________________
Δεν ξέρεις αν έχω φτάσει εκεί ή όχι, επομένως δεν μπορείς να με κρίνεις και επί πλέον απ τα λεγόμενά σου δείχνεις ότι εσύ δεν έχεις φτάσει εκεί. Εφ όσον λοιπόν είσαι εκτός, πάλι δεν μπορείς να κρίνεις.
Ακόμα και ΑΝ δεν είχα φτάσει σ αυτό το σημείο εγώ και υπήρχαν κάποιοι άλλοι που ευρίσκονται ΜΕΣΑ στα πράγματα και σου έλεγαν αυτά που λέω εγώ, θα έπρεπε να τους αμφισβητήσεις επειδή δεν συμφωνούν με αυτά που ??? πιστεύεις εσύ που είσαι εκτός?
Να ξέρεις όμως ότι δεν μιλάω για τίποτα σχεδόν και μάλιστα με σιγουριά αν δεν το εμπειριστώ ο ίδιος.
Και να ξέρεις πάντως ότι οι κανόνες του εσωτερισμού και του διαλογισμού σε πολλά σημεία ΔΕΝ συμβαδίζουν με κάποιες νοοτροπίες που έχουμε σχηματίσει εμείς οι άνθρωποι για διαφόρους λόγους.
Μέσα εκεί πρέπει να ξεφύγουμε από κάθε συναίσθημα, αλλιώς δεν μπορούμε να προχωρήσουμε.
____________________________________________
strangerz2
Στο πρώτο,ο ταξιδιώτης δέν σταματάει πουθενά μέχρι να φτάσει στο τέρμα,ενώ στο δεύτερο κάνει διάφορες στάσεις για να χαρεί το τοπίο και γενικά να ζήσει όμορφες στιγμές στο ταξίδι του.Προσωπικά υποστηρίζω το δεύτερο,εξάλου δέν λένε οτι δέν έχει νόημα ο προορισμός αλλά το ταξίδι? Στην πραγματικότητα έχουν και τα δύο νόημα.
__________________________________
Φίλε μου είναι τόσο μεγάλη η διαδρομή και τόσο δύσκολη που αν καθίσεις να χαζεύεις τότε από την μια θα παρασυρθείς γιατί τα ενδιαφέροντα είναι ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ πολλά και μεγάλα και θα σε οδηγήσουν αλλού, και από την άλλη θα χάσεις το σκοπό της διαδρομής σου.
Έτσι θα χάσεις πολλές ζωές με διαλογισμό χωρίς κάθε φορά να φτάνεις εκεί που πρέπει.
Πάλι η επιλογή είναι του κάθε ενός.
Εδώ έχει νόημα μόνο ο προορισμός και όχι οι πλανεύτρες και αποπροσανατολιστικές ενδιάμεσες στιγμές.
Σκέψου το.


Φιλικότατα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2010, 11:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ακόμα και ΑΝ δεν είχα φτάσει σ αυτό το σημείο εγώ και υπήρχαν κάποιοι άλλοι που ευρίσκονται ΜΕΣΑ στα πράγματα και σου έλεγαν αυτά που λέω εγώ, θα έπρεπε να τους αμφισβητήσεις επειδή δεν συμφωνούν με αυτά που ??? πιστεύεις εσύ που είσαι εκτός?

Και πώς ξέρεις οτι αυτοί οι άλλοι είναι όντως μέσα,είναι επικίνδυνο αυτό,να εμπιστεύεσαι στα τυφλά.Αν κάτι που λέει κάποιος Δάσκαλος έρχεται σε αντίθεση με αυτό που νιώθεις μέσα σου,τότε αυτό δέν μπορεί να είναι τυχαίο.

Πάνω απ'όλα εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου.

Κοίτα δέν λέω οτι έχεις λάθος σε αυτά που λές,είσαι παντού σωστός,αλλά... υπάρχουν και άλλοι παράμετροι,δέν εξηγούνται όλα απο ένα πρίσμα.Δέν είναι μόνο μία η εκδήλωση της αλήθειας.Μπορεί ο δρόμος σου να σε οδηγήσει στην πηγή,αλλά προφανώς δέν γίνεται να είναι ο μοναδικός δρόμος.Αυτό λέω με λίγα λόγια,οτι υπάρχουν πολλοί τρόποι,όχι μόνο ένας.Και το γεγονός οτι αυτοί οι τρόποι απέχουν μεταξύ τους,δέν σημαίνει οτι ο ένας είναι λάθος και ο άλλος σωστός.

quote:
επομένως δεν μπορείς να με κρίνεις και επί πλέον απ τα λεγόμενά σου δείχνεις ότι εσύ δεν έχεις φτάσει εκεί.

Πολλύ θα ήθελα να μιλούσαμε με κάποιον που έχει πάει εκεί.

quote:
Φίλε μου είναι τόσο μεγάλη η διαδρομή και τόσο δύσκολη που αν καθίσεις να χαζεύεις τότε από την μια θα παρασυρθείς γιατί τα ενδιαφέροντα είναι ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ πολλά και μεγάλα και θα σε οδηγήσουν αλλού, και από την άλλη θα χάσεις το σκοπό της διαδρομής σου.
Έτσι θα χάσεις πολλές ζωές με διαλογισμό χωρίς κάθε φορά να φτάνεις εκεί που πρέπει.
Πάλι η επιλογή είναι του κάθε ενός.
Εδώ έχει νόημα μόνο ο προορισμός και όχι οι πλανεύτρες και αποπροσανατολιστικές ενδιάμεσες στιγμές.
Σκέψου το.

Ναι,υπάρχει ο κίνδυνος να προσκολληθείς,πάν μετρον άριστον.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2010, 13:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε μου δεν απαντάς στην ερώτησή μου.
Σε ρώτησα τι είναι το ΕΙΝΑΙ που μας λες συνέχεια και ποια η σχέση του με την ψυχή, και εσύ με ρωτάς αν ξέρω τι είναι η ψυχή.
Τι είναι το ΕΙΝΑΙ φίλε μου?????????????????
Γιατί για να εννοείς ότι το ΕΙΝΑΙ είναι η ψυχή αποκλείεται γιατί οι ιδιότητες που αναφέρεις για το ΕΙΝΑΙ δεν κολλάνε με τίποτα στις ιδιότητες που πραγματικά έχει η ψυχή.

Αγαπητέ φίλε σου έχω απαντήσει Ίδη για το ΕΙΝΑΙ..

quote:
24/05/2010, 10:15:34 Ως προς αυτό που ΕΙΝΑΙ δεν υπάρχει κάτι που έρχεται αλλά ούτε και κάτι που φεύγει.. ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ.

Αν θες τώρα κάτι διανοητικό ….το ΕΙΝΑΙ είναι ο απόλυτος Ήλιος που δεν έχει κέντρο αλλά ούτε περιφέρεια και η ψυχή είναι μια από τις άπειρες ακτίνες αυτού του Ήλιου.
Και σε ξανά ρωτώ ξέρεις τι είναι η ψυχή όχι από δανεισμένες γνώσης αλλά από την άμεση εμπειρία αυτής της ιδίας;
Αυτά για τώρα.. τα υπόλοιπα που είπες θα τα σχολιάσω αργότερα..

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 09:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλή σας ημέρα.
________________________________
strangerz2
Δέν είμαστε ανθρωπάκια,αλλά συνδημιουργοί,οι σκέψεις και τα συναισθήματά μας,παίζουν ρόλο για το τί θα εμφανιστεί στην πραγματικότητα,είτε σε ατομικό είπεδο είτε σε συλλογικό.Για αυτό είναι απαραίτητο να έχουμε υγεία στις σκέψεις και τα συναισθήματα.Θα μου πείς οτι αυτό είναι δεδομένο.Αλλά μετράει σε εσωτερικό επίπεδο,δηλαδή κάποιος που είναι σωστός σε αυτά το μεταδίδει προς τα έξω ενεργειακά,και αν συναναστρέφεται με τους άλλους ανθρώπους,τόσο το καλύτερο.Αν εμείς,οι παρατηρητές πεθάνουμε,τότε θα πεθάνει και το παρατηρούμενο,το σύμπαν δηλαδή.Το σύμπαν δέν είναι κάτι έξω απο μας,εμείς το δημιουργούμε.Και σίγουρα το καλό κάρμα σου δίνει τις απαραίτητες προυποθέσεις για να εξελιγχθείς.
___________________________________________________
Δηλ πιστεύεις ότι τι σύμπαν δημιουργήθηκε ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΨΥΧΩΝ????
Μα φίλε μου το σύμπαν δημιουργήθηκε ΓΙΑ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ.
Το σύμπαν πρέπει να το χρησιμοποιήσουν οι ψυχές για να καθαριστούν.
Το σύμπαν έχει την δική του πορεία την οποίαν πρέπει ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ οι ψυχές εργαζόμενες μέσα του και μέσα στον εσωτερικό του κόσμο (τον μικρόκοσμό του).
Δεν μπορείς να μεταδώσεις στο έξω ΑΝ ΔΕΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟ ΜΕΣΑ. Ειδικά γι αυτό σε εμποδίζει το κάρμα.
__________________________________________

strangerz2

Απο την στιγμή που όλα είναι ένα,είτε βοηθάς τον εαυτό σου είτε κάποιον άλλον,είναι το ίδιο και το αυτό
_____________________________________.
Μεγάλο λάθος αυτό.
___________________________________

strangerz2

Είναι χιλιοειπωμένη φράση αυτή,αλλά αυτό δέν την κάνει και σωστή απαραίτητα.Δέν λέω οτι είναι λάθος,αλλά στο περιθόριο που μπορείς να σώζεις και τους άλλους.
________________________________________________
Αυτό που δεν έχεις καταλάβει ακόμα είναι το γεγονός ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ τους άλλους αν δεν σωθείς ο ίδιος.
Αν όλοι βοηθούσαν τους άλλους, κανένας δεν θα σωνόταν. Αν όμως όλοι εργαζόντουσαν σωστά για να σωθούν οι ίδιοι, τότε δεν θα υπήρχε λόγος να βοηθηθεί κανένας γιατί όλοι θα βοηθούσαν τον εαυτόν τους. ΤΟΤΕ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ, και ΤΟΤΕ θα υπήρχε και επί πλέον απήχηση στο έξω.
Η μόνη βοήθεια που μπορείς να δώσεις στους άλλους με μικρό κόστος ΚΑΙ για σένα ΚΑΙ για αυτούς (και αυτό ΜΟΝΟ στην περίπτωση που είσαι πραγματικός γνώστης έχοντας σχεδόν τελειώσει την διαδρομή σου), είναι το να ΠΕΙΣ και ΝΑ ΔΕΙΞΕΙΣ στους άλλους ΤΙ να κάνουν και να το κάνουν ΜΟΝΟΙ τους.
_________________________________
strangerz2
αι πώς ξέρεις οτι αυτοί οι άλλοι είναι όντως μέσα,είναι επικίνδυνο αυτό,να εμπιστεύεσαι στα τυφλά.Αν κάτι που λέει κάποιος Δάσκαλος έρχεται σε αντίθεση με αυτό που νιώθεις μέσα σου,τότε αυτό δέν μπορεί να είναι τυχαίο.
Πάνω απ'όλα εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου.
________________________________________
Αγαπητέ μου, κάποιος που ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ μπορεί να αναγνωρίσει αυτούς που είναι μέσα, είτε βλέποντάς τους είτε διαβάζοντάς τους.
Και πώς μπορείς να είσαι σίγουρος γι αυτό που νοιώθεις εφ όσον ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ ΑΚΟΜΑ η αλλαγή των συναισθημάτων σου που δημιουργείται μέσα στον εσωτερικό σου δρόμο όσο πλησιάζεις προς το τέρμα.
_____________________________________
strangerz2
Κοίτα δέν λέω οτι έχεις λάθος σε αυτά που λές,είσαι παντού σωστός,αλλά... υπάρχουν και άλλοι παράμετροι,δέν εξηγούνται όλα απο ένα πρίσμα.Δέν είναι μόνο μία η εκδήλωση της αλήθειας.Μπορεί ο δρόμος σου να σε οδηγήσει στην πηγή,αλλά προφανώς δέν γίνεται να είναι ο μοναδικός δρόμος.Αυτό λέω με λίγα λόγια,οτι υπάρχουν πολλοί τρόποι,όχι μόνο ένας.Και το γεγονός οτι αυτοί οι τρόποι απέχουν μεταξύ τους,δέν σημαίνει οτι ο ένας είναι λάθος και ο άλλος σωστός.
________________________________
Μπορεί όλοι να ξεκινούν από διαφορετικά σημεία, να προχωρούν με λίγο διαφορετικούς τρόπους και η εργασία τους να μην είναι ίδια με των άλλων, όσο πλησιάζουν όμως προς το τέρμα όλα αυτά ενοποιούνται και ταυτίζονται και προς το τέλος, αλλά και πιο πριν ο δρόμος για όλους γίνεται ο ΙΔΙΟΣ.
_________________________________
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Αν θες τώρα κάτι διανοητικό ….το ΕΙΝΑΙ είναι ο απόλυτος Ήλιος που δεν έχει κέντρο αλλά ούτε περιφέρεια και η ψυχή είναι μια από τις άπειρες ακτίνες αυτού του Ήλιου.
Και σε ξανά ρωτώ ξέρεις τι είναι η ψυχή όχι από δανεισμένες γνώσης αλλά από την άμεση εμπειρία αυτής της ιδίας;
_______________________________________________

Επομένως ενώ εξετάζουμε μόνο τα της ψυχής (γιατί μόνο σ αυτήν μπορεί να προσκολληθεί το κάρμα για το οποίο γίνεται η συζήτηση), γιατί μπλέκεις και το ΟΛΟΝ- ΤΟ ΕΙΝΑΙ στο επί μέρος?
Μπορεί η ψυχή σαν μέρος του είναι να είναι αναλλοίωτη, αλλά δεν παύει να φορτώνεται με κάρμα το οποίο καθορίζει και την θέση της μέσα στο ΕΙΝΑΙ. Για το κάρμα λοιπόν πρέπει να φροντίσουμε εμείς.
__________________________________
strangerz2
Πολλύ θα ήθελα να μιλούσαμε με κάποιον που έχει πάει εκεί.
__________________________________________________
Μα με το σκεπτικό που έχεις φίλε μου δεν μπορείς να τον αναγνωρίσεις, αλλά ούτε και θα τον πιστέψεις.
Και απ ότι βλέπω μέχρι τώρα δεν αξίζει πλέον να συμμετέχω στην συζήτηση σας.
Καλή συζήτηση κύριοι.

Φιλικότατα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 11:35:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλ πιστεύεις ότι τι σύμπαν δημιουργήθηκε ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΨΥΧΩΝ????
Μα φίλε μου το σύμπαν δημιουργήθηκε ΓΙΑ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ.
Το σύμπαν πρέπει να το χρησιμοποιήσουν οι ψυχές για να καθαριστούν.
Το σύμπαν έχει την δική του πορεία την οποίαν πρέπει ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ οι ψυχές εργαζόμενες μέσα του και μέσα στον εσωτερικό του κόσμο (τον μικρόκοσμό του).
Δεν μπορείς να μεταδώσεις στο έξω ΑΝ ΔΕΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟ ΜΕΣΑ. Ειδικά γι αυτό σε εμποδίζει το κάρμα.

'Α, κατάλαβα,πιστεύεις και εσύ στον σοφό γέρο που μας επιβλέπει ψηλά στον ουρανό.Αυτό εννοείς, οτι κάποιος το δημιούργεισε για τις ψυχές μας.

Εγώ αυτό που σου λέω είναι ο οτι άνθρωπος ώς ψυχοσωματική-πνευματική κτλπ. οντότητα,είναι προέκταση του θεού.Στο βάθος είναι ο ίδιος ο θεός των πάντων.

quote:
Αυτό που δεν έχεις καταλάβει ακόμα είναι το γεγονός ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ τους άλλους αν δεν σωθείς ο ίδιος.
Αν όλοι βοηθούσαν τους άλλους, κανένας δεν θα σωνόταν. Αν όμως όλοι εργαζόντουσαν σωστά για να σωθούν οι ίδιοι, τότε δεν θα υπήρχε λόγος να βοηθηθεί κανένας γιατί όλοι θα βοηθούσαν τον εαυτόν τους. ΤΟΤΕ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ, και ΤΟΤΕ θα υπήρχε και επί πλέον απήχηση στο έξω.
Η μόνη βοήθεια που μπορείς να δώσεις στους άλλους με μικρό κόστος ΚΑΙ για σένα ΚΑΙ για αυτούς (και αυτό ΜΟΝΟ στην περίπτωση που είσαι πραγματικός γνώστης έχοντας σχεδόν τελειώσει την διαδρομή σου), είναι το να ΠΕΙΣ και ΝΑ ΔΕΙΞΕΙΣ στους άλλους ΤΙ να κάνουν και να το κάνουν ΜΟΝΟΙ τους.

Τα κάνεις και τα δύο,εξελίζεσαι,βοηθάς,βοηθιέσαι.Ο οποιοσδήποτε είναι ενα βήμα πιό μπροστά απο κάποιον,μπορεί να του πεί πράγματα για να τον προετημάσει και να τον κάνει να καταλάβει,ώς ένα βαθμό.Δέν βλέπω τον λόγο γιατί να μήν γίνει.

quote:
Μα με το σκεπτικό που έχεις φίλε μου δεν μπορείς να τον αναγνωρίσεις, αλλά ούτε και θα τον πιστέψεις.

Αυτό δέν το ξέρεις.

quote:
Και απ ότι βλέπω μέχρι τώρα δεν αξίζει πλέον να συμμετέχω στην συζήτηση σας.

Ναι,πρόσεχε μην μπλέξεις με το κάρμα.Τρομερό φορτίο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 11:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επομένως ενώ εξετάζουμε μόνο τα της ψυχής (γιατί μόνο σ αυτήν μπορεί να προσκολληθεί το κάρμα για το οποίο γίνεται η συζήτηση), γιατί μπλέκεις και το ΟΛΟΝ- ΤΟ ΕΙΝΑΙ στο επί μέρος?
Μπορεί η ψυχή σαν μέρος του είναι να είναι αναλλοίωτη, αλλά δεν παύει να φορτώνεται με κάρμα το οποίο καθορίζει και την θέση της μέσα στο ΕΙΝΑΙ. Για το κάρμα λοιπόν πρέπει να φροντίσουμε εμείς


Αν ήσουν ασθενής φίλε glinaaea θα σε εξέταζα στο σύνολο και όχι στο επιμέρους. Αυτός είναι ο τρόπος μου.. εσύ έχεις τον δικό σου..κανένα πρόβλημα.


Η ψύχη από κάπου ξεκίνα… έχει μια αφετηρία..!μήπως έχει και ένα τέλος; Ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ μπορεί να υποστηρίξει ότι δεν έχουμε ψυχή!! Με την έννοια ότι δεν είναι ¨ενεργοποιημένη¨. Είναι σαν να έχεις ένα όχημα σε αναμονή..υπάρχει αλλά δεν είναι σε πλήρη λειτουργία. Πως μπορούμε να την ενεργοποιήσουμε; Τι είναι αυτό που την ενεργοποιεί; Αν δεν την ενεργοποιήσουμε αυτή θα μετενσαρκώνεται από σώμα σε σώμα στην αιωνιότητα; ή υπάρχει η πιθανότητα να καταλήξει στον δεύτερο θάνατο που λέει και ο Χριστός;;.. (Ξεχωρίζω την μετενσάρκωση με την μετεμψύχωση θεωρώντας ότι μετεμψύχωση κάνει κάποιος που έχει Ψυχή.)


Μετά τον θάνατο, στο τάφο πάει το φυσικό σώμα, το ζωτικό και η ενεργεια την προσωπικότητας. Καθένα από αυτά έχει διαφορετικό βαθμό και χρόνο διάλυσης.


Αυτό που συνεχίζει είναι τα Εγώ και τα υπόλοιπα σώματα όπως το Αστρικό. Λόγο κάρμα.. και χωρίς εμείς να μπορούμε να επιλέξουμε παίρνουμε μια νέα μήτρα ένα νέο σώμα ένα νέο ζωτικό και διαμορφώνουμε μια νέα προσωπικότητα. Μέσα σε αυτό το σώμα που είναι το νέο όχημα έκφρασης σε αυτό το κόσμο μπαίνουν αργότερα και τα ΕΓΩ, τα ψυχολογικά μηχανικά επιπρόσθετα που ο άνθρωπος κάποτε δεν είχε. Μέχρι τα 5 χρόνια τα εγώ έχουν ολοκληρώσει την είσοδο τους και η προσωπικότητα έχει καλλιεργηθεί μέχρι τα 7 χρόνια και από εκεί και πέρα αναπτύσσεται και άλλο. Η ΟΥΣΙΑ ή συνείδηση αναπτύσσεται μέχρι τα 5 χρόνια.. από κει και πέρα αν δεν κάνουμε ποτέ μια συνειδητή προσπάθεια, τότε παραμένει κοιμισμένη μέχρι τον δεύτερο θάνατο.


Εμείς ερχόμαστε σε αυτόν τον κόσμο στην ¨χειρότερη¨ με ένα 3% ελεύθερης ΟΥΣΙΑΣ ή συνείδησης, έχοντας ένα άτομο του Πατέρα ένα του Υιού και ένα του Αγίου Πνεύματος. Το υπόλοιπο ποσοστό της Ουσίας βρίσκεται εγκλωβισμένο μέσα στα ΕΓΩ. Τα εγώ είναι η φυλακή της ουσίας. Τα εγώ για να μπορούν να εκφράζονται χρειάζονται την προσωπικότητα και την φυλακισμένη συνείδηση. Η συνείδηση φυλακίζεται μέσα στα εγώ από 3ης παράγοντες. Αυτοί είναι Η ΤΑΥΤΗΣΗ, Η ΓΟΗΤΙΑ ΚΑΙ Η ΟΝΕΙΡΟΠΟΛΗΣΗ.


Όσο υπάρχουν αυτή η τρεις παράγοντες η συνείδηση θα μένει φυλακισμένη και θα είναι έρμαιο τις μηχανικότητας των εγώ που ακολουθούν μηχανικά τον ΝΟΜΟ ΤΗΣ ΥΠΟΤΡΟΠΗΣ. Δηλ αυτά που έγιναν σε προηγούμενες ζωές επαναλαμβάνονται σε αυτή λόγο της μηχανικής υποτροπής που ακολουθούν τα εγώ και επίσης ακολουθούν τον νόμο της αιτίας και του αποτελέσματος..κάρμα-ντάρμα. Αυτή η κατάσταση είναι το κύριο χαρακτηριστικό της ανθρωπότητας που ζει χωρίς επιλογή, χωρίς ελεύθερη βούληση μηχανικά αντιδρώντας μέσα από ένα εγώ. Αυτή η αντίδραση είναι ένα κάρμα που μπορεί να είναι λόγο υποτροπής αλλά και λόγο μηχανικής αντίδρασης φτιάχνοντας έτσι ένα νέο κάρμα και μια νέα υποτροπή.


Αυτό είναι το χαρακτηριστικό της μηχανικής ανθρωπότητας που νομίζει ότι επιλέγει μέσα στο όνειρο που ζει!!


Από την άλλη το ελεύθερο ποσοστό της Ουσία που δεν επηρεάζεται από αυτούς τους μηχανικούς νόμους, δεν είναι ενεργό..δηλ δεν έχουμε την επίγνωση του τι είναι, όχι μέσα από μια σκέψη αλλά από την καθαρή επίγνωση της ιδίας της παρουσίας της. Εδω χρειάζεται να την ενεργοποιήσουμε και να της ανεβάσουμε δόνηση έτσι ώστε να γίνει ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.


quote:
...υπάρχουν διάφορες μορφές ενεργείας μέσα σε εμάς τους ίδιους.

Πρώτη: μηχανική ενέργεια. Δεύτερη: ζωτική ενέργεια. Τρίτη: ψυχική ενέργεια. Τέταρτη: νοητική ενέργεια. Πέμπτη: βουλητική ενέργεια. Έκτη: συνειδησιακή ενέργεια. Έβδομη: ενέργεια του αγνού πνεύματος.

Οσο και αν πολλαπλασιάζαμε την καθαρά μηχανική ενέργεια δεν θα πετυχαίναμε ποτέ την αφύπνιση της Συνείδησης.
Όσο και αν αυξάναμε τις ζωτικές ενέργειες μέσα στον εαυτό μας δεν θα αφυπνίζαμε ποτέ την Συνείδηση.

Πολλές ψυχολογικές διαδικασίες πραγματώνονται μέσα μας χωρίς να παρεμβαίνει καθόλου η Συνείδηση.
Όσο και μεγάλη να είναι η πειθαρχία του νου, η νοητική ενέργεια δεν θα πετύχει ποτέ να ξυπνήσει τις διάφορες λειτουργίες της Συνείδησης.
Η δύναμη της θέλησης όσο και αν πολλαπλασιαστεί μέχρι το άπειρο δεν πετυχαίνει την αφύπνιση της Συνείδησης.

Όλες αυτές οι μορφές ενεργείας κλιμακώνονται σε διάφορα επίπεδα και διαστάσεις που δεν έχουν τίποτε να κάνουν με την Συνείδηση.
Η Συνείδηση μπορεί να αφυπνιστεί μόνο με συνειδητές εργασίες και σωστές προσπάθειες.

Το μικρό ποσοστό της Συνείδησης που έχει η ανθρωπότητα, αντί να αυξάνει, συνηθίζεται να σπαταλιέται άχρηστα στη ζωή.
Είναι σαφές ότι όταν ταυτιζόμαστε με όλα τα συμβάντα της ύπαρξής μας καταξοδεύουμε άχρηστα την ενέργεια της Συνείδησης.



Η φυλακισμένη συνείδηση λέγεται ΜΠΟΥΔΑΤΑ και η ελεύθερη συνείδηση ΜΠΟΝΤΙΤΣΙΤΑ. Από το ελεύθερο ποσοστό της συνείδησης είναι που κάποιος «κατασκευάζει» ή «ενεργοποιεί» την ψυχή!! Όσο η συνείδηση παραμένει λόγο ταύτισης γοητείας και ονειροπόλησης μέσα στα εγώ δεν πρόκειται ποτέ με μηχανικό τρόπο κάποιος να αποκτήσει ψυχή.

Με συνειδητές προσπάθειες ζώντας με επίγνωση αποταυτιζόμαστε από τα μηχανικά εγώ παρατηρώντας τα, χωρίς να χάνουμε την παρουσία της ενεργοποιημένης συνείδησης που ακόμα δεν έχει γίνει ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ και με αυτό τον συνειδητό τρόπο αυξάνουμε το Μποντιτσιτα το οποίο είναι το βασικό υλικό για την ¨αποκρυστάλλωση¨ της ψυχής. Επίσης η μετατροπή των ¨ενεργειών¨ παίζει σημαντικό ρόλο σε αυτό το Μεγάλο έργο.

Έτσι φίλε glinaaea το κάρμα φορτώνεται σε ότι είναι μηχανικό και ακολουθεί ή είναι κατω από την επιρροή των νόμων. Υπάρχουν νόμοι που ασκούνται σε κάποια πράγματα και σε κάποια πράγματα παρόλο που οι νόμοι υπάρχουν δεν τα επηρεάζουν. Ο συνειδητός άνθρωπος σπάει όλες τις μηχανικότητες και όλους τους νόμους και για να γίνει αυτό χρειάζεται μια ενεργεια που δεν είναι κατω από αυτούς τους νόμους!!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 26/05/2010 12:27:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 12:17:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
glinaaea.. Μα με το σκεπτικό που έχεις φίλε μου δεν μπορείς να τον αναγνωρίσεις, αλλά ούτε και θα τον πιστέψεις.
Και απ ότι βλέπω μέχρι τώρα δεν αξίζει πλέον να συμμετέχω στην συζήτηση σας.
Καλή συζήτηση κύριοι.

Αγαπητέ φίλε glinaaea ως προς το ΕΙΝΑΙ σου δεν έχω τίποτα να διαχωρίσω..αλλά ως προς τα εγώ σου.. την λεγεώνα σου έχω να πω πολλά.

Τα Εγώ έχουν φαντασία, τους αρέσει να ζουν μέσα στο ψέμα, Θέλουν να είναι κάποιοι σπουδαίοι που να τυγχάνουν αναγνώρισης από όλους. Όταν δεν το πραγματοποιούν αυτό γεμίζουν στην περίπτωση του ¨εσωτεριστη¨ με μυστικιστική ΠΕΡΙΦΑΝΕΙΑ. Όλα αυτά που λες είναι μηχανικά και αντιδράς μέσα από κάποια εγώ.

quote:
Και απ ότι βλέπω μέχρι τώρα δεν αξίζει πλέον να συμμετέχω στην συζήτηση σας.
Καλή συζήτηση κύριοι.

Απαξίωση, περηφάνια ,θύμος, υπεροψία.

Αυτά φίλε glinaaea είναι τα εγώ που σε κατευθύνουν στις αποφάσεις σου. Αυτό είναι μηχανική αντίδραση και κάρμα και επίσης υποτροπή των ελαττωμάτων. Έρχεσαι εδώ να «διδάξεις» για το κάρμα για το πώς θα το κάψουμε και μας δείχνεις παραδειγματικά το πώς συνεχίζεις να το έχεις.

Φίλε αυτό που δεν αξίζει δεν είναι να μην συμμετέχεις σε αυτή την κουβέντα, αλλά το οτι δεν αξίζει να είσαι δούλος των εγώ σου.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 26/05/2010 12:22:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 12:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε glinaaea, εσυ και ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ απ' ό,τι καταλαβαίνω έχετε κάποιες εμπειρίες. Εγώ σας εμπιστεύομαι. Νομίζω ότι αυτό που πρέπει να γίνει είναι να βρείτε πρώτα εσείς οι δύο μέσα απ' το διάλογο μια κοινή εννοιολογική βάση
και έπειτα αν τυχόν κάποιος απο εσάς γνωρίζει κάτι περισσότερο απο τον άλλον να κάνετε ένα συγκερασμό "γνώσεων", τόσο εμπειρικών, όσο και εννοιολογικών.
Μπορεί να έχετε "τρόπους" να ανταλλάξετε και γενικά πιστεύω θα μπορούσε να γίνει μία εποικοδομητική κουβέντα όσο και οι δυό σας αποφεύγεται τις εγωικές συμπεριφορές. Αυτό θέλει προσπάθεια γιατί δε πιστεύω κάποιος απο εσάς να θεωρεί ότι έχει φτάσει στο "τέλος" του..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 15:20:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Dr Jekyll Mr Hyde μερικά από τα κοσμήματα του τάγματος του κίτρινου δράκου που έχουν δοθεί και έχουν σχέση με το κάρμα είναι:

ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΜΕ ΤΑ ΕΓΩ.
ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΟΥΜΑΣΤΕ ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΚΡΙΝΟΥΝ.ΚΑΤΑΝΩΗΣΗ ΟΤΙ ΚΡΙΝΟΥΝ ΤΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΕΙΝΑΙ.
ΝΑ ΜΗΝ ΖΗΤΑΜΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ.

Αν πρόσεξες ξεκίνησα να λέω ότι ως προς το ΕΙΝΑΙ δεν έχω τίποτα να διαχωρίσω..αλλά ως προς τα εγώ σου.. την λεγεώνα σου έχω να πω πολλά.
(οχι για εσένα)

Τα εγώ δεν τα δικαιολογώ. Λέει ένας δάσκαλος από αυτό το τάγμα ότι η σωστή στάση για κάποιον που μαλώνει το παΐδι του, είναι να το μαλώνει επειδή κάτι πρέπει να μάθει το παΐδι από αυτό, αλλά αυτός που το μαλώνει δεν πρέπει να το κάνει με οργή.

Αυτό που θυμώνει ,που προσβάλλεται, που απαξιώνει, είναι τα εγώ.

Όσο για το τέλος που λες..δεν μπορώ να ισχυριστώ κάτι τέτοιο.

Αν ο φίλος μας θέλει να πει κάτι..μπορεί..αλλά το αξίζεις; Τι δίνει αυτή την άξια για να μάθεις; Ποιος στην δίνει;

Για έμενα αξίζουν όλοι επειδή όλοι ΕΙΝΑΙ. Όλοι είναι ψυχούλες..αυτό που επισκιάζει τα πράγματα είναι τα εγώ. Ένα εγώ θα σου πει ότι δεν έχεις αξία επειδή αυτό έχει πολύ μεγάλη και δεν θα την χαραμίσει για εσένα. Ένα εγώ βάζει τον εαυτό του πάνω από τους άλλους που είναι οι κακόμοιροι φτωχοί που δεν ξέρουν και δεν αναγνωρίζουν την μεγαλοφυΐα του. Ένας Ήλιος όμως δίνει το φως του σε όλους ταπεινά και δίχως αναγνώριση.

Ο Χριστός δεν είπε δεν δίνω. Έδωσε και την ζωή του ζητώντας επάνω στο σταυρό να συγχωρηθούν οι άνθρωποι επειδή δεν ξέρουν τι κάνουν .Δεν είπε ούτε ότι είναι κακοί, ούτε ότι είναι ανάξιοι ,αλλά είχε την κατανοήσει του τι τους συμβαίνει. Ο όχλος σταύρωσε τον Χριστό. Ο Χριστός που έχουμε μέσα μας σταυρώνεται κάθε μέρα από τον όχλο..τα εγώ. Αυτά τα εγώ, ο όχλος , η λεγεώνα, τα κόκκινα δαιμόνια του ΣΕΘ είναι που μας σέρνουν γύρω από τον τροχό της SAMSARAS, όλο το κάρμα είναι εκεί. Πως θα ελευθερωθεί κανείς από το κάρμα όταν φτιάχνει συνεχώς καινούριο;

Πως θα ελευθερωθεί από το κάρμα όταν δρα με τα εγώ. Ένα εγώ όσες προσπάθειες και να κάνει δεν βγαίνει έξω από την μηχανικότητα αυτών των νόμων. Δεν μπορείς να βγεις από το όνειρο σου ανοίγοντας μια πόρτα που είναι μέρος του ονείρου. Μπορεί να πας κάπου αλλού.. αλλά όχι έξω από το όνειρο. Αυτό που θα δράσει δεν πρέπει να είναι μέρος του ονείρου αλλά κάτι έξω από αυτό.

Μπορεί να παίρνουμε γνώσεις από τους διαφόρους δασκάλους για το τι είναι το κάρμα..πως το ένα και πως το άλλο..αλλά αν δεν αναπτύξουμε αυτή την δύναμη που μπορεί να μας βγάλει έξω από όλα αυτά ..τότε και αυτή η γνώση γίνεται μέρος του ονείρου μας.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 23:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω οτι,μάλλον γνωρίζω οτι, σε πρακτικό επίπεδο μπορούμε να παρατηρήσουμε το κάρμα την στιγμή της εκπλήρωσης και μετά να το αναλύσουμε και να καταλάβουμε τί το προκάλεσε,έτσι ωστε να μήν το επαναλάβουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2010, 11:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε strangerz2 το κάρμα γίνεται σε πολλά επίπεδα. Στο φυσικό, που έχει σχέση με τις πράξης μας, με την σχέση μας με τους άλλους και με το περιβάλλων, ακόμα και σε σχέση με το φυσικό μας σώμα. Στο συναισθηματικό, που είναι δράσης και αντίδρασης που δεν είναι απαραίτητα κάτι που κάποιος μπορεί να δει, συμβαίνει μέσα μας,όπως και στο διανοητικό που μπορούμε να παράγουμε τις ν,χ,ψ, σκέψεις.

Για να δει κάποιος… πρέπει να μπορεί να κοιτά σε όλα τα επίπεδα ταυτόχρονα… δηλ στο φυσικό εκδηλωμένο σύμπαν και στο εσωτερικό σύμπαν αυτού που του συμβαίνει το γεγονός. Επίσης το βάθος του κοιτάγματος είναι σε άμεση συνάρτηση με τον βαθμό κατανόησης και επίσης με την ενεργοποιημένη συνείδηση που κοιτά σαν παρατηρητής αυτά που προκαλούνται στα οχήματα φυσικό, συναισθηματικό, νοητικό..Η αποτάυτιση είναι απαρετητη.


Μπορουμε λοιπων να βλεπουμε εως ένα βαθμο αλλα τι βλεπουμε..; το δέντρο; τις ρίζες του δέντρου και το δέντρο; τα τριχιδια που τρέφουν τις ρίζες που τρέφουν το δέντρο; Το δέντρο είναι ένα αποτέλεσμα, αν δεν υπάρχουν οι ρίζες το δέντρο δεν μπορεί να υπάρχει. Αν δεν υπάρχουν τα τριχιδια που τρέφουν τις ρίζες τότε ούτε ρίζες αλλα ούτε και δέντρο μπορεί να υπάρχει.
Έτσι είναι και ένα εγώ. Αρχικά μπορούμε να το δούμε σαν δέντρο που κάνει καρπούς έχει κλαδιά και φύλα. Αν εξετάσουμε καλύτερα αυτό το δέντρο(εγώ) θα δούμε ότι από κάπου τρέφεται..κάτι του δίνει ζωή..δηλ από κάπου αντλεί ενεργεια για να υπάρχει. Και αν μπορούμε να εξετάσουμε καλύτερα αυτό το δέντρο θα δούμε ότι και οι ρίζες τρέφονται από κάποια πολύ μικρά και ανεπαίσθητα τριχιδια. Αν κάποιος φτάσει να μπορεί να βλέπει αυτά τα τριχιδια που είναι η λεπτομέρεια των εγώ ή του δέντρου..τότε μπορεί να σταματήσει να τρέφει την ρίζα..και έτσι το δέντρο να μαραθεί!!


Αλλα για να δει κάποιος τα τριχιδια πρέπει να ζει από στιγμή σε στιγμή και από λεπτό σε λεπτό με επίγνωση. Αυτή η επίγνωση σταματά την τροφή στα εγώ και μετατρέπει της ενέργειες. Αντί να της λαμβάνει κάποιο εγώ τις παίρνει η συνείδηση. Αυτές οι μετατρεπόμενες ενέργειες έχουν την κατάλληλη αυξημένη δόνηση που αλλιώς λέγεται και υδρογόνο το οποίο τρέφει τα ανώτερα υπαρξιακά σώματα. Πχ οι εντυπώσεις υδρογόνο 48 γίνονται τροφή για τα εγώ. Αν μεσολαβήσει η συνείδηση αυτό το υδρογόνο 48 μετατρέπεται σε υδρογόνο 24 που είναι η κατάλληλη αύξηση σε ¨συχνότητα¨ ενεργεια η οποία είναι κατάλληλη για την θρέψη του Αστρικού σώματος. Στον ¨καθημερινό¨ άνθρωπο που δεν μετατρέπει τις ενέργειες, τα σώματα Αστρικό και νοητικό και αν θέλετε και το Αιτιατό..παραμένουν καχεκτικά και αποδυναμωμένα…


Έτσι κάποιες καρμικές ενέργειες μετατρέπονται σε κάτι άλλο. Όμως δεν έχουμε δώσει έναν ορισμό για να έχουμε μια κοινή προσέγγιση του θέματος.
Το κάρμα είναι ο νόμος της αιτίας και του αποτελέσματος..και σίγουρα έχει και αυτό επίπεδα ΔΡΑΣΗΣ. Πχ σε αυτά που είπα παραπάνω μπορεί κάποιος να ¨καίει¨ κάρμα και να σπάει την υποτροπή των εγώ. Όμως ακόμα και αυτή η μετατροπή είναι ένα κάρμα αν σκεφτούμε ότι και αυτό είναι ακόμα μια δράση..ναι! μια δράση σε ένα άλλο επίπεδο..πιο υψηλό..και μετά από αυτό υπάρχει δράση σε ακόμα υψηλότερο επίπεδο… και επίσης και σε πιο υψηλό..Μετά η δράση αυτή επειδή έχει ¨εισχωρήσει¨ σε νόμου και επίπεδα που είναι πάνω από το Αιτιατό..αλλάζει ως προς το νόμο..αλλάζει κανόνες ¨συμπεριφοράς¨ αυτό ο νόμος της δράσης λέγεται ¨Κανταθια¨ και έχει σχέση με τα όντα που δρουν σε πολύ αυξημένες δονήσεις συνείδησης.

Όμως όλοι οι νόμοι είναι κατω από τον ένα νόμο του απόλυτου..αν δεν υπήρχε ΑΥΤΟ τότε κανένας νόμος δεν θα μπορούσε να υπάρχει.. Αυτός ο νόμος είναι δράση αλλα είναι αναίτια αιτία!! Όλοι η λογισμοί και οι έννοιες δεν ¨φτανουν¨σε αυτό που ΕΙΝΑΙ. Ως προς ΤΟ ΕΙΝΑΙ η αιτία και το αποτέλεσμα είναι ΑΥΤΟ ΤΟ ΙΔΙΟ. Τίποτα δεν φεύγει και τίποτα δεν έρχεται..είναι δράση αλλα δεν υπάρχει ως προς κάπου να κινηθεί επειδή ΑΥΤΟ καλύπτει κάθε πέρας και δεν υπάρχει χώρος που αυτό να μην ΕΙΝΑΙ.

Αυτά για τώρα.. δώστε και εσείς τους ορισμούς σας για να μπορούμε να έχουμε μια κοινή βάση.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 27/05/2010 11:33:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2010, 12:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ φίλε strangerz2 το κάρμα γίνεται σε πολλά επίπεδα. Στο φυσικό, που έχει σχέση με τις πράξης μας, με την σχέση μας με τους άλλους και με το περιβάλλων, ακόμα και σε σχέση με το φυσικό μας σώμα. Στο συναισθηματικό, που είναι δράσης και αντίδρασης που δεν είναι απαραίτητα κάτι που κάποιος μπορεί να δει, συμβαίνει μέσα μας,όπως και στο διανοητικό που μπορούμε να παράγουμε τις ν,χ,ψ, σκέψεις.

Για να δει κάποιος… πρέπει να μπορεί να κοιτά σε όλα τα επίπεδα ταυτόχρονα… δηλ στο φυσικό εκδηλωμένο σύμπαν και στο εσωτερικό σύμπαν αυτού που του συμβαίνει το γεγονός. Επίσης το βάθος του κοιτάγματος είναι σε άμεση συνάρτηση με τον βαθμό κατανόησης και επίσης με την ενεργοποιημένη συνείδηση που κοιτά σαν παρατηρητής αυτά που προκαλούνται στα οχήματα φυσικό, συναισθηματικό, νοητικό..Η αποτάυτιση είναι απαρετητη.


Το κατανοώ αυτό που λές.Για να φτάσει κάποιος σε αυτό το επίπεδο,να βλέπει δηλαδή πέρα απο τον φυσικό κόσμο,σίγουρα χρειάζεται πολύ δουλειά.Ωστόσο,μπορούμε να κατανοήσουμε ακόμα και απο το φυσικό επίπεδο τα λάθη τής νοητικής και συναισθηματικης μας δράσης.Κάθε φορά που υπάρχει πόνος,σημαίνει ταυτόχρονα την εκπλήρωση του κάρματος.Μετά απο αυτό σκέφτεσαι και προσπαθείς να βρείς την αιτία που το προκάλεσε.

Το συναισθηματικό και το νοητικό εκδηλώνεται στο φυσικό,απο την στιγμή που μπορούμε να σκεφτούμε και να έχουμε συναισθήματα.Μιλάω εντελώς γενικά,για ανθρώπους που δέν τους ενδιαφέρει απαραίτητα να κατανοήσουν σε βάθος.Φέρτε στον νού σας όλους τους πόνους σας και αναλύστε τους και θα βρείτε οτι πρώτα εσείς κάνατε κάποιο λάθος και για αυτό προέκυψαν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2010, 13:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε strangerz2 είναι πολύ δύσκολο να βρούμε την αιτία του κάθε πόνου..αλλα υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε. Το κάρμα πολλές φορές είναι ένα μάθημα..αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να δούμε τι μπορούμε να μάθουμε από αυτό που έχουμε ως κάρμα.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy