ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Το κάρμα απο μια πιo βαθιά όψη.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2010, 17:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
είναι πολύ δύσκολο να βρούμε την αιτία του κάθε πόνου

Δέν καταλαβαίνω γιατί το λές αυτό? Η αιτία του κάθε πόνου είναι οτιδήποτε έρχεται σε αντίθεση με τον "Πατέρα".

http://www.keylonticdictionary.org/online/member/index.php?page=disease

All conditions of disease, conflict, pain, anguish, and suffering are the direct result and manifestation of vibrational dissonance of individual consciousness with the God Mind.

Ολα τα δεινά μας λοιπόν,προέρχονται απο την αντίθεση μας με τους νόμους του θεού.

Η κάθε αιτία πόνου έχει ώς βάση του μια κύρια αμαρτία,που είναι 7 όπως γνωρίζουμε,και φυσικά όλα αυτά εκδηλώνονται απο τα εγώ μας.

Για μια γενική κατανόηση,είναι πολύ απλό.Αν θέλουμε να προχωρήσουμε παρακάτω,τότε χρειάζονται γνώσεις.

Edited by - strangerz2 on 27/05/2010 17:08:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2010, 19:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Π.χ. ξέρεις γιατί έχεις αυτούς τους γονείς και γιατί γεννήθηκες σε αυτό το μέρος της γης όπως επίσης το γιατί έχεις το συγκεκριμένο σώμα; Ξέρεις την αιτία; Αυτό λέω!! Το ότι πας αντίθετα με κάτι ,είναι γενικό..συγκεκριμένα ξέρεις; την αιτία..τι πήγε αντίθετα

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 27/05/2010 19:59:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2010, 20:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Π.χ. ξέρεις γιατί έχεις αυτούς τους γονείς και γιατί γεννήθηκες σε αυτό το μέρος της γης όπως επίσης το γιατί έχεις το συγκεκριμένο σώμα; Ξέρεις την αιτία; Αυτό λέω!! Το ότι πας αντίθετα με κάτι ,είναι γενικό..συγκεκριμένα ξέρεις; την αιτία..τι πήγε αντίθετα

Αυτά είναι τα ποιό βαθιά πράγματα που τα μαθαίνεις μόνο αφού έχεις προχωρήσει αρκετά,αν έχεις δηλαδή αποκτήσει επαφή με την ψυχή σου,τότε μαθαίνεις ποιός ήσουν και τι έχεις κάνει πρίν έρθεις εδώ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2010, 21:01:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν μιλάω για την ψυχή,δέν μιλάω γενικά και αόριστα αλλά συγκεκριμένα.
Αναφέρομαι στο δεύτερο αρμονικό σύμπαν που καλύπτει τις ζώνες συχνότητας της 4ης-5ης και 6ης διάστασης και τα αντίστοιχα σώματά μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 20:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πια είναι αυτα τα αντίστοιχα σώματα;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 21:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην κευλόντια μηχανική,το 4ο είναι το αστρικό σωμα,το 5ο λέγεται αρχετυπικό σώμα και το 6ο ουράνιο σώμα. και τα 3 μαζί σχημτίζουν το δεύτερο σώμα πυκνότητας,που είναι ότι είναι και το φυσικό σώμα στις 3 πρώτες διαστάσεις.

Το "ουράνιο" σώμα είναι ο νούς της ψυχής.Βέβαια όλα αυτά δέν συμφωνούν με την θεοσοφία και τον γνωστικισμό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 22:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και όχι μόνο! Κάποιος που μπορεί να ξέρει όχι από τα βιβλία ή από άλλους ότι το φυσικό σώμα είναι κάτι που μπορείς να αφήσεις και να ταξιδέψεις με ένα άλλο σώμα που λέγεται αστρικό και ότι μπορείς να αφήσεις ακόμα και αυτό ταξιδεύοντας με ένα άλλο σώμα που λέγεται νοητικό και ότι μπορείς να αφήσεις και αυτό έχοντας το Αιτιατό..τότε ξέρεις πως το φυσικό σώμα δεν είναι η ψυχή, όπως ότι ούτε και το αστρικό είναι η ψυχή ,όπως ότι ούτε και το νοητό είναι η ψυχή. Τα έχεις αφήσει …συνεχίζεις να είσαι σε ένα ¨άλλο¨ επίπεδο. Σε ένα επίπεδο που ο νους σταμάτα.. Δεν έχει σημασία αν χρησιμοποιώ τις ονομασίες αστρικό ή νοητικό ή 3ο ή 4ο σημασία έχει ότι αυτά τα σώματα δεν απαρτίζουν αυτό που λέμε ψυχή.
Αν άφηνες όλα αυτά τα σώματα θα το έβλεπες.. Τα έχεις αφήσει;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 28/05/2010 22:31:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 22:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι εννοείς ο νους της ψυχής;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 22:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά που σου λέω και σε ρωτώ δεν έχουν να κάνουν ούτε με θεοσοφία ούτε με γνωστικισμό όπως τον αποκαλείς ούτε με τις κευλοντια επιστήμη ούτε με κανέναν και με τίποτα που να μας έχουν πει. Αυτοί λένε.. εμείς τι ξέρουμε πραγματικά; Τι έχουμε πειραματιστεί; Τι ξέρουμε από άμεση γνώση;..όχι από δανική. Έχεις ψυχή; Ξέρεις τι είναι η ψυχή; Ποιος έχει ψυχή; Κάποιοι θα με πουν κουραστικό..όλο τα ιδία και τα ίδια..αλλα αν δεν ΞΕΡΕΙΣ από άμεση γνώση τι είναι όλα αυτά, τότε θα είμαι ο κουραστικός της υπόθεσης επειδή η αξία βρίσκετε σε αυτόν που ψάχνει και βρίσκει όχι από το τι λένε οι άλλοι..αλλα από αυτά που βρίσκει ¨μέσα¨ από τον ίδιο του τον εαυτό!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 22:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και όχι μόνο! Κάποιος που μπορεί να ξέρει όχι από τα βιβλία ή από άλλους ότι το φυσικό σώμα είναι κάτι που μπορείς να αφήσεις και να ταξιδέψεις με ένα άλλο σώμα που λέγεται αστρικό και ότι μπορείς να αφήσεις ακόμα και αυτό ταξιδεύοντας με ένα άλλο σώμα που λέγεται νοητικό και ότι μπορείς να αφήσεις και αυτό έχοντας το Αιτιατό..τότε ξέρεις πως το φυσικό σώμα δεν είναι η ψυχή, όπως ότι ούτε και το αστρικό είναι η ψυχή ,όπως ότι ούτε και το νοητό είναι η ψυχή. Τα έχεις αφήσει …συνεχίζεις να είσαι σε ένα ¨άλλο¨ επίπεδο. Σε ένα επίπεδο που ο νους σταμάτα.. Δεν έχει σημασία αν χρησιμοποιώ τις ονομασίες αστρικό ή νοητικό ή 3ο ή 4ο σημασία έχει ότι αυτά τα σώματα δεν απαρτίζουν αυτό που λέμε ψυχή.
Αν άφηνες όλα αυτά τα σώματα θα το έβλεπες.. Τα έχεις αφήσει;

Όπα,δέν είπα οτι δέν μπορείς να αφήσεις το φυσικό σου σώμα και να ταξιδεύψεις με το αστρικό ή νοητικό.

Δύτηχως δέν μπορείς να με καταλάβεις γιατί έχεις μάθει άλλα.

Το τρίτο αρμονικό σύμπαν,έχει τα σώματα υπ'αριθμόν 7,8,9, και η ονομασία του είναι oversoul,υπερψυχή δηλαδή.Είναι απλά ονομασίες.

Αν έχεις πλήρως ενεργοποιημένο το 4ο σκέλος dna,τότε μπορείς να μπείς και με το φυσικό σου σώμα στο αστρικό επίπεδο.Η πλήρης ενεργοποίηση του 12 κλωνου dna προσφέρει την ικανότητα να μπορείς να είσαι με το φυσικό σου σώμα μέχρι και την 12η διάσταση.Όσο πάς δηλαδή και αποκτάς απόλυτη ελευθερία.

quote:
Τι εννοείς ο νους της ψυχής;

Το σώμα της δεύτερης πυκνότητας(στο δεύτερο αρμονικό σύμπαν)λέγετε "ψυχή",εξάλου είναι και λογικό άν το σκεφτείς γιατί είναι το αμέσως επόμενο,η πρόσβαση σε αυτό το σώμα,μας κάνει να θυμηθούμε ποιοί ήμασταν πρίν έρθουμε εδώ και πόσες βουτιές έχουμε κάνει στο πρώτο αρμονικό σύμπαν(ενσάρκωση).Όπως και το φυσικό σώμα που έχει τον νού του στην 3η διάσταση(όχι ο εγκέφαλος),έτσι και το ψυχικό μας σώμα έχει δικό του νού στην αντίστοιχη 6η διάσταση.

Δηλαδή αυτό το πρώτυπο που έχουμε εδώ στην γή,έχουμε και ποιό πάνω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 22:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτά που σου λέω και σε ρωτώ δεν έχουν να κάνουν ούτε με θεοσοφία ούτε με γνωστικισμό όπως τον αποκαλείς ούτε με τις κευλοντια επιστήμη ούτε με κανέναν και με τίποτα που να μας έχουν πει. Αυτοί λένε.. εμείς τι ξέρουμε πραγματικά; Τι έχουμε πειραματιστεί; Τι ξέρουμε από άμεση γνώση;..όχι από δανική. Έχεις ψυχή; Ξέρεις τι είναι η ψυχή; Ποιος έχει ψυχή; Κάποιοι θα με πουν κουραστικό..όλο τα ιδία και τα ίδια..αλλα αν δεν ΞΕΡΕΙΣ από άμεση γνώση τι είναι όλα αυτά, τότε θα είμαι ο κουραστικός της υπόθεσης επειδή η αξία βρίσκετε σε αυτόν που ψάχνει και βρίσκει όχι από το τι λένε οι άλλοι..αλλα από αυτά που βρίσκει ¨μέσα¨ από τον ίδιο του τον εαυτό!

Απλά σου παρουσιάζω έναν χάρτη,δέν σου μιλάω για την διαδρομή.Ξέρεις οτι η αμερική βρίσκεται δυτικά της ελλάδας? 'Η πρέπει πρώτα να πάς ο ίδιος για να το εξακριβώσεις?

Edited by - strangerz2 on 28/05/2010 22:57:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 23:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε strangerz2 είναι διαφορετικό να κοιτάς ένα χάρτη και διαφορετικό το να είσαι σε αυτό που ο χάρτης απεικονίζει.

Αυτά που σου λέω έχουν να κάνουν με την επαλήθευση. Έχω στα χέρια μου χάρτες κοσμικούς, υπέρ κοσμικούς υπέρ διαδιαστατικους και λοιπων..ξέρω; Ξερεις αν αυτός ο χάρτης που έχεις είναι ο σωστός; Πες μου «φίλε ένας υπηρέτης χθες το βράδυ βγήκα στο αστρικό και από εκεί πέρασα στο νοητικό και αφού εξέτασα αυτούς τους κόσμους σε σχέση με το τι είναι η ψυχή..είδα ότι η ψυχή είναι…ή δεν είναι..κ.λπ.» Αυτό για εμένα έχει αξία..σε προτρέπω.. το να σου λέω και να μου λες το 5ο και το 6ο και η ψυχή είναι έτσι και το άλλο αλλιώς χωρίς να ξέρεις..τότε συγγνώμη που στο λέω αλλα ο λόγο σου είναι χωρίς ουσία επειδή δεν έχεις κάτι που να ξέρεις από πρώτο χέρι. (μπορεί και να έχεις..για αυτό και σε ρωτώ..αν για να είμαι ειλικρινής από αυτά που μου λες δεν το βλέπω).
Ο φανατισμός προέρχεται από ανθρώπους που δεν γνωρίζουν πραγματικά. Είναι διαφορετικό να υπερασπίζεσαι μια ιδέα ή ένα ¨δόγμα¨ από το να ζεις αυτό που υπερασπίζεσαι. Σου λέω άσε τους πάντες..άσε τους χάρτες, άσε τα λόγια.. Τι ξέρεις πραγματικά από εσένα τον ίδιο;

Κατηγορούμε πολλές φορές τους άλλους ότι είναι κοντόφθαλμοι και ότι ακολουθούν σαν τα πρόβατα τον Χριστιανισμό ή άλλες θρησκείες ή αιρέσεις..εμάς τι μας κάνει διαφορετικούς από αυτούς; Απάντησε μου τι κάνει διαφορετικό εσένα που ακολουθείς την κευλοντια και εμένα που ακολουθω την ¨Γνώση¨; Τι κάνει διαφορετικό κάποιον που είναι χριστιανός και κάποιους που είναι Βουδιστές; Όσο υπάρχουν άνθρωποι που ζουν με δανικές γνώσεις δεν διαφέρουν από κανέναν άλλον άνθρωπο. Αυτό που κάνει την διαφορά είναι σε αυτόν που ΖΕΙ από πρώτο χέρι, που ξέρει από άμεση γνώση.. Όταν υπάρχουν δυο άνθρωποι που έχουν πειραματιστή την ¨Αλήθεια¨ τότε οι λέξεις δεν γίνονται εμπόδιο, δεν γίνονται όργανα διαμάχης..

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 28/05/2010 23:45:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2010, 11:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε υπηρέτη,πόσα χρόνια είσαι μέσα σε αυτό? Πόσα χρόνια διαλογίζεσαι? Απάντησε μου,αν θέλεις γιατί έχει ενδιαφέρον για μένα.

Εγώ πάντως έχω 2,5 χρόνια που άρχισα να ασχολούμαι σε πρακτικό επίπεδο.Μέσα σε αυτά τα 2,5 χρόνια είχα αρκετές εμπειρίες αλλά δέν τις θεωρώ σημαντικές.

Οταν εσύ βγαίνει στο αστρικό,μήν είσαι και τόσο σίγουρος οτι είσαι στο αληθινό αστρικό επίπεδο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2010, 12:03:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλοι μου καλή σας ημέρα.
Πριν απ όλα θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη για την μια ακόμα συμμετοχή μου.
Θα ήθελα να μην κατηγορηθώ πάλι σαν εγωιστής αλλά να δείξετε κατανόηση, και μόνο αφού καταλάβετε καλά τα γραφόμενά μου τότε πλέον μπορείτε να αποφασίσετε τι θα κάνετε.
__________________________________

Dr Jekyll Mr Hyde
Φίλε glinaaea, εσυ και ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ απ' ό,τι καταλαβαίνω έχετε κάποιες εμπειρίες. Εγώ σας εμπιστεύομαι. Νομίζω ότι αυτό που πρέπει να γίνει είναι να βρείτε πρώτα εσείς οι δύο μέσα απ' το διάλογο μια κοινή εννοιολογική βάση
και έπειτα αν τυχόν κάποιος απο εσάς γνωρίζει κάτι περισσότερο απο τον άλλον να κάνετε ένα συγκερασμό "γνώσεων", τόσο εμπειρικών, όσο και εννοιολογικών.
Μπορεί να έχετε "τρόπους" να ανταλλάξετε και γενικά πιστεύω θα μπορούσε να γίνει μία εποικοδομητική κουβέντα όσο και οι δυό σας αποφεύγεται τις εγωικές συμπεριφορές. Αυτό θέλει προσπάθεια γιατί δε πιστεύω κάποιος απο εσάς να θεωρεί ότι έχει φτάσει στο "τέλος" του..
_______________________________
Φίλε μου Dr ,Έχω ήδη αναφέρει ότι χωρίς προσωπική πείρα δεν ισχυτρίζομαι για τίποτα.
Αυτό λέει κάποια πράγματα.
Μέχρι τώρα βλέπω ότι έχουν αναφερθεί κάποια πράγματα σωστά αλλά και κάποια άλλα όχι.
Φίλοι ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ και strangerz2 δείχνετε ότι έχετε κάποιες γνώσεις περί του θέματος.
Οφείλω να κάνω γνωστά κάποια πράγματα γιατί βλέπω ότι υπάρχει η θέληση για αλήθεια και σωστή πληροφόρηση.
Στο θέμα .-= Η ΣΟΦΙΑ =-. Υπερβατικός Διαλογισμός, αναφέρθηκα σε κάποια πράγματα. Θα ήθελα να διαβάσετε τις συμμετοχές μου εκεί, αυτό θα βοηθήσει.
Μέσα στον εσωτερικό δρόμο, εκτός από την συνήθη διαδρομή, υπάρχουν κάποια εμπόδια – πόρτες που για να τις περάσει κάποιος χρειάζεται απαραίτητα την βοήθεια ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΤΟΥ (ΚΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΥ) που θα τον καθοδηγήσει και θα του δίνει κάθε φορά όταν πρέπει και το κλειδί για την κάθε πόρτα, εφ όσον τον παρακολουθεί ΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ μέσα στην διαδρομή.
Υπάρχουν οι αληθινοί δάσκαλοι που μπορούν να διδάξουν την αλήθεια, να δώσουν τις σωστές γνώσεις, και να βοηθήσουν πραγματικά ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ. ΑΥΤΟΙ οι δάσκαλοι ΔΕΝ ΧΡΗΜΑΤΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ γιατί ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥΣ.
ΑΝ κάποιος απ αυτούς αρχίσει να παίρνει χρήματα για αυτό που κάνει τότε χάνει το χάρισμά του και την αξία του σαν οδηγού.
Υπάρχουν αρκετά είτε μικρά είτε μεγάλα συστήματα-σχολές που λειτουργούν δήθεν υπό την καθοδήγηση αληθινού δασκάλου.
Εδώ υπάρχει ένα στάνταρ.
Σε κανένα σύστημα-σχολή που λαμβάνει χρήματα για οποιονδήποτε λόγο δεν υπάρχει στην συνέχεια αληθινός δάσκαλος. Είτε το σύστημα το έχει ξεκινήσει κάποιος αληθινός δάσκαλος που ξέπεσε (αρκετά δύσκολο αυτό) και έχασε την ας το πούμε θεία χάρη, είτε το ξεκίνησε κάποιος μαθητής ΟΧΙ ΦΤΑΣΜΕΝΟΣ. Και στις δυο περιπτώσεις οι γνώσεις που διδάσκουν οι σχολές αυτές είναι ελλιπείς, ή παρερμηνευμένες, η και κάπου πρόσθετες ερμηνείες για να καλύψουν κάποια κενά στην διδασκαλία τους. Αυτά όλα είναι καθαρά σε κάποιον φτασμένο αναζητητή. Το θέμα όμως είναι ότι αποκλειστικά μέσα από αυτές τις σχολές και μόνο ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να υπάρξει η σωστή συνέχεια για οποιονδήποτε με τις αλλαγές και τις παραφράσεις που διδάσκουν. Έτσι δύσκολα αντιλαμβάνεται κάποιος την αλήθεια. Δύσκολα κάποιος να μην πιστέψει ότι δεν μαθαίνει όλη την αλήθεια. Έχουν πολύ έντεχνα φροντίσει γι αυτό.
Κάθε μαθητής του κάθε συστήματος δεν πιστεύει άλλα συστήματα και μόνο το δικό του είναι το αληθινό.
Όλα τα συστήματα ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΩΣΤΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΕΣ, μόνο που πρέπει ο καθένας να ψάξει και να βρει ποιες είναι, και να τις ξεχωρίσει από τις μη αληθινές.
Η αλήθεια είναι ότι κάθε τέτοιο σύστημα σε οδηγεί μέχρι κάποιο σημείο μέσα στον εσωτερικό δρόμο και από εκεί και ύστερα αδυνατεί να σε προχωρήσει ελλείψεως της ολοκληρωμένης αληθινής γνώσης.
Κάθε μαθητής ενός οποιουδήποτε διδασκάλου πρέπει να είναι ανοικτός παντού και να λαμβάνει γνώσεις απ οπουδήποτε, να τις επεξεργάζεται, ταξινομεί, λογικοποιεί και μετά να αποφασίζει τι θα κάνει μ αυτές.
Επομένως μ αυτό το σκεπτικό όποιος θέλει πραγματικά να φτάσει στο τέρμα πρέπει οπωσδήποτε να ψάξει ΚΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΣΥΣΤΗΜΑ για να βρει την ολοκλήρωση της αλήθειας, της γνώσης και για τον ΑΛΗΘΙΝΟ ΔΑΣΚΑΛΟ που θα μπορεί να τον οδηγήσει σωστά και με την ανάλογη βοήθεια.
Δεν λέω σε κανέναν να φύγει απ το σύστημά του αλλά να ψάξει παράλληλα για τον ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟ, και όταν τον βρει ας κάνει ότι καλύτερο νομίζει.
Δεν θέλω να μπλέξω με θρησκείες αλλά θα αναφέρω το καθολικό και την ισχύ του παντού στο: ΨΑΞΕ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ και ΖΗΤΗΣΕ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΔΟΘΕΙ.
Το ψάξε και το ζήτησε όμως αυτό σημαίνει σκληρή εργασία και αμερόληπτη.
Δεν ισχυρίζομαι ότι είστε λάθος στα πιστεύω σας αλλά πιστεύω ότι πρέπει να κάνετε ολοκλήρωση και καθαρισμό της αλήθειας και του εσωτερικού δρόμου σας είτε μέσα από το σύστημά σας είτε έξω.
Έχω ψάξει αρκετά χρόνια αυτές τις καταστάσεις. Πριν βιαστείτε να με κρίνετε, ΑΠΛΑ ΜΕΛΕΤΗΣΤΕ ΤΑ ΑΥΤΑ.
__________________________________
strangerz2
Για μια γενική κατανόηση,είναι πολύ απλό.Αν θέλουμε να προχωρήσουμε παρακάτω,τότε χρειάζονται γνώσεις.
______________________________________
Πολύ σωστά φίλε μου. Ας ψάξουμε περισσότερο.
_____________________________________
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Π.χ. ξέρεις γιατί έχεις αυτούς τους γονείς και γιατί γεννήθηκες σε αυτό το μέρος της γης όπως επίσης το γιατί έχεις το συγκεκριμένο σώμα; Ξέρεις την αιτία; Αυτό λέω!! Το ότι πας αντίθετα με κάτι ,είναι γενικό..συγκεκριμένα ξέρεις; την αιτία..τι πήγε αντίθετα
__________________________________________
Φίλε μου κανείς δεν το γνωρίζει αυτό.
Αυτό αποφασίζεται απ τον συμπαντικό νόμο περί ανταποδόσεως και αποφασίζεται από το εκάστοτε υπάρχον κάρμα και τις δυνατότητες που συγκεντρώνει η συγκεκριμένη ενσάρκωση με τις ανάλογες και πλήρεις ευκαιρίες που παρέχει στην ψυχή που αρκούν για πλήρη ξεπληρωμή στην κάθε-αυτήν ζωή. Όμως και κάθε φορά εμπλέκονται ΚΑΙ οι επιλογές που κάνει ο κάθε ένας ΚΑΙ το κάρμα που δημιουργείται από τις επιλογές αυτές, και απ αυτά δρομολογείται και η εκάστοτε πορεία της κάθε ενσάρκωσης.
_____________________________________

strangerz2
Οταν μιλάω για την ψυχή,δέν μιλάω γενικά και αόριστα αλλά συγκεκριμένα.
Αναφέρομαι στο δεύτερο αρμονικό σύμπαν που καλύπτει τις ζώνες συχνότητας της 4ης-5ης και 6ης διάστασης και τα αντίστοιχα σώματά μας.
_________________________________________
Εδώ νομίζω ότι πρέπει να κάνα μια διευκρίνιση με απλά λόγια και χωρίς ορολογίες.
Η ψυχή είναι ?σώμα? άυλο. Το υλικό σώμα είναι καθαρή ύλη.
Αυτά τα δύο είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να ενωθούν σαν τελείως διαφορετικά ?υλικά?.
Ο συνδετικός κρίκος που μπορεί να τα ενώσει είναι το πνεύμα, ημιυλικό-ημιάυλο το οποίο μπορεί να δημιουργήσει την ένωσή τους φτιάχνοντας την
τριαδικότητα της ενσάρκωσης της ψυχής.
Η ψυχή θέλει να απαλλαγεί από το κάρμα και τις υλικές δεσμεύσεις.
Το πνεύμα σαν εκπρόσωπος της ύλης επιδιώκει την συνέχεια του κάρματος και την επαύξησή του.
Η πορεία του ανθρώπου και της ψυχής, εξαρτάται από το ποιό θα επικρατήσει περισσότερο και πόσο.
Το κάρμα είναι δημιουργία της επιδίωξης του πνεύματος, αλλά επακόλουθο είναι ότι το βάρος του κάρματος βαραίνει την ψυχή.
Χρειάζεται λοιπόν ενεργοποίηση της δύναμης της ψυχής μέσα από τον εσωτερικό δρόμο για να μπορέσει να πολεμήσει το πνεύμα και να απαλλαγεί από το κάρμα.
Το σώμα φθείρεται σχεδόν αμέσως μετά τον αποχωρισμό τους.
Το πνεύμα φθείρεται ΚΑΙ ΑΥΤΟ αλλά σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα (ανάλογα με την τελευταία κατάσταση ανόδου της ψυχής).
Η ψυχή είναι η αναλλοίωτη και που θα συνεχίσει το ταξίδι της μέχρι να φτάσει στο τέλος πλήρως απαλλαγμένη.

______________________________________________
strangerz2
Αναφέρομαι στο δεύτερο αρμονικό σύμπαν που καλύπτει τις ζώνες συχνότητας της 4ης-5ης και 6ης διάστασης και τα αντίστοιχα σώματά μας.
Στην κευλόντια μηχανική,το 4ο είναι το αστρικό σωμα,το 5ο λέγεται αρχετυπικό σώμα και το 6ο ουράνιο σώμα. και τα 3 μαζί σχημτίζουν το δεύτερο σώμα πυκνότητας,που είναι ότι είναι και το φυσικό σώμα στις 3 πρώτες διαστάσεις.
______________________________________________
Παρατήρησα ότι αναφερθήκατε σε αριθμό διαστάσεων και αιθαιρικών σωμάτων.
Θα συνιστούσα να ψάξετε περισσότερο.
Αν και για μένα δεν έχει σημασία το πόσα είναι, γιατί κάποιος που ακολουθεί σωστά τον εσωτερικό δρόμο θα το βρει ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.
Όλες τις γνώσεις που χρειάζεται, όλη η αλήθεια και ο ίδιος ο δρόμος δείχνεται και αποκτιέται σε όλες του τις αναγκαίες λεπτομέρειες σ αυτούς που εργάζονται σκληρά και σωστά μέσα στον και μέσα απ τον δρόμο αυτόν.

Σας υπόσχομαι να μην σας ξαναενοχλήσω.


Φιλικότατα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2010, 14:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Welcome back!..Δεν ενοχλούμαστε εμείς μην ανησυχείς
quote:
Σε κανένα σύστημα-σχολή που λαμβάνει χρήματα για οποιονδήποτε λόγο δεν υπάρχει στην συνέχεια αληθινός δάσκαλος. Είτε το σύστημα το έχει ξεκινήσει κάποιος αληθινός δάσκαλος που ξέπεσε (αρκετά δύσκολο αυτό) και έχασε την ας το πούμε θεία χάρη, είτε το ξεκίνησε κάποιος μαθητής ΟΧΙ ΦΤΑΣΜΕΝΟΣ. Και στις δυο περιπτώσεις οι γνώσεις που διδάσκουν οι σχολές αυτές είναι ελλιπείς, ή παρερμηνευμένες, η και κάπου πρόσθετες ερμηνείες για να καλύψουν κάποια κενά στην διδασκαλία τους.
...Ισχύει το ίδιο και όταν το σύστημα αρχίζει και παίζει πολιτικό(κυριολεκτικά πολιτικό) ρόλο;
quote:
Φίλε μου Dr ,Έχω ήδη αναφέρει ότι χωρίς προσωπική πείρα δεν ισχυτρίζομαι για τίποτα.
Αυτό λέει κάποια πράγματα.
Ναι ναι, απλά λέω ότι δεν νομίζω ότι κανείς απο τους συζητητές εδώ έχει φτάσει στο "τέρμα" του..

Σε αυτά που είπες γενικά δεν μπορώ παρα να συμφωνήσω, αν και βέβαια μιλώ χωρίς ουσιαστική εμπειρία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2010, 22:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε υπηρέτη,πόσα χρόνια είσαι μέσα σε αυτό? Πόσα χρόνια διαλογίζεσαι? Απάντησε μου,αν θέλεις γιατί έχει ενδιαφέρον για μένα.

Αρκετά χρόνια..

quote:
Εγώ πάντως έχω 2,5 χρόνια που άρχισα να ασχολούμαι σε πρακτικό επίπεδο.Μέσα σε αυτά τα 2,5 χρόνια είχα αρκετές εμπειρίες αλλά δέν τις θεωρώ σημαντικές.
Οταν εσύ βγαίνει στο αστρικό,μήν είσαι και τόσο σίγουρος οτι είσαι στο αληθινό αστρικό επίπεδο.

Ας υποθέσουμε ότι έχεις δίκιο… τότε που βγαίνω; Και όταν αφήνω το αστρικό και βγαίνω στο νοητικό… τότε που είμαι; Και όταν βρίσκομαι στο Αιτιατό..σε μια χωρίς εγώ κατάσταση..τότε που είμαι; Όταν ¨βιώνω¨ την αυθόρμητη επίγνωση της παρουσίας του παρατηρητή¨..τότε που είμαι; Αν δεν ΕΙΜΑΙ ως αυτό που ΕΙΜΑΙ πέρα από τον νου, πέρα από όλες τις λέξεις και τις εντυπώσεις, πέρα από όλα τα νομίζω..τότε που θαρρείς πως είμαι;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2010, 23:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε glinaaea καλώς ήρθες και δεν υπάρχει λόγος να φύγεις.. Αυτά που λέω είναι για όλους μας.. μην με παρεξηγείς.. Θ α σου απαντήσω σε αυτά που είπες μόλις βρω χρόνο.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2010, 23:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Π.χ. ξέρεις γιατί έχεις αυτούς τους γονείς και γιατί γεννήθηκες σε αυτό το μέρος της γης όπως επίσης το γιατί έχεις το συγκεκριμένο σώμα; Ξέρεις την αιτία; Αυτό λέω!! Το ότι πας αντίθετα με κάτι ,είναι γενικό..συγκεκριμένα ξέρεις; την αιτία..τι πήγε αντίθετα
__________________________________________
glinaaea....Φίλε μου κανείς δεν το γνωρίζει αυτό.
Αυτό αποφασίζεται απ τον συμπαντικό νόμο περί ανταποδόσεως και αποφασίζεται από το εκάστοτε υπάρχον κάρμα και τις δυνατότητες που συγκεντρώνει η συγκεκριμένη ενσάρκωση με τις ανάλογες και πλήρεις ευκαιρίες που παρέχει στην ψυχή που αρκούν για πλήρη ξεπληρωμή στην κάθε-αυτήν ζωή. Όμως και κάθε φορά εμπλέκονται ΚΑΙ οι επιλογές που κάνει ο κάθε ένας ΚΑΙ το κάρμα που δημιουργείται από τις επιλογές αυτές, και απ αυτά δρομολογείται και η εκάστοτε πορεία της κάθε ενσάρκωσης.
_____________________________________


Πάνω σε αυτό τον πλανήτη υπάρχουν όντα που έχουν ¨κατασκευάσει¨ ψυχή και αλλα που δεν έχουν ¨κατασκευάσει¨. Τα όντα με ψυχή μπορούν να επιλέξουν. Ως προς τα αλλα που λες …δεν έχω καμία αντίρρηση.. απλά περίμενα αυτή την απάντηση από άλλον..!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 11:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε glinaaea.

Πρόσεξε και κάτι άλλο..λέω:

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Π.χ. ξέρεις γιατί έχεις αυτούς τους γονείς και γιατί γεννήθηκες σε αυτό το μέρος της γης όπως επίσης το γιατί έχεις το συγκεκριμένο σώμα; Ξέρεις την αιτία; Αυτό λέω!! Το ότι πας αντίθετα με κάτι ,είναι γενικό..συγκεκριμένα ξέρεις; την αιτία..τι πήγε αντίθετα

__________________________________________

Και απαντάς «....Φίλε μου κανείς δεν το γνωρίζει αυτό.»


Όταν κανείς δεν ξέρει το πώς λειτουργούν αυτοί οι νομοί επειδή δεν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να παρατηρήσει τον τρόπο που λειτουργούν..τότε πως ξέρουμε το πώς ακριβώς λειτουργούν;;;

Είναι εύλογο να σε ρωτήσω και χωρίς ίχνος ¨κακίας ή εγωισμού επειδή κάποιοι μπορεί να μην καταλαβαίνουν τον τρόπο μου¨..είναι λοιπων εύλογο να σε ρωτήσω..όταν λες:

quote:
Φίλε μου Dr ,Έχω ήδη αναφέρει ότι χωρίς προσωπική πείρα δεν ισχυρίζομαι για τίποτα.
Αυτό λέει κάποια πράγματα.
Μέχρι τώρα βλέπω ότι έχουν αναφερθεί κάποια πράγματα σωστά αλλά και κάποια άλλα όχι.

Πως μπορείς να λες ότι « κανείς δεν το γνωρίζει αυτό»..και από την άλλη ότι μιλάς από προσωπική πείρα. Όπως βλέπεις αυτά τα δυο πράγματα που λες δεν ταιριάζουν.

Γιαν να ξέρεις το πώς λειτουργούν οι νόμοι πρέπει να είσαι σε θέση να τους βλέπεις. Πχ να βλέπεις όλες τις καρμικές σου γεννήσεις..τι οδήγησε την ψυχή σου ή την Ουσία σου σε αυτό το οντολογικό σώμα αυτού του πλανήτη και όχι σε έναν άλλο; Πως λειτουργεί το κάρμα στους λαούς;..ποια η καρμική σχέση που έχεις με τους γονείς σου και τα συγγενικά σου πρόσωπα;..που ήσουν πριν από αυτό το Μαχαμβαταρα;

Ποιο είναι το κάρμα της γης; Ποια η σχέση της με την σελήνη και το δεύτερο φεγγάρι που λέγεται Ανουλιος; Και πολλά αλλα.

Όταν δεν βλέπεις όλα αυτά ή κάποια από αυτά από πρώτο χέρι..τότε δεν ξέρεις. Έχεις μάθει από κάποιο σύστημα, και υπάρχουν πολλά συστήματα..και όπως λες κοίτα και τα αλλα συστήματα ,κάτι θα βρεις που να είναι ¨σωστό¨.

Αλλα αγαπητέ μου φίλε όλα αυτά είναι δανικές γνώσεις ή πληροφορίες.

Και έμενα μου είπαν ότι υπάρχει μια αίθουσα της δικαιοσύνης και 42 δικαστές του κάρμα, ότι υπάρχει ένας επικεφαλής και το όνομα του είναι ΑΝΟΥ…. Αυτή η κοσμική δικαιοσύνη έχει ναό σε ένα αστερισμό στις ανώτερες διαστάσεις. Εκεί μπορεί να πάει κάποιος και να διαπραγματευτεί το κάρμα του..!!

Όταν υπάρχει επικοινωνία με αυτή την ιεραρχία τότε πολλά από αυτά που θα συμβούν λέγονται πριν..ακόμα και το γιατί..!! Αυτά όμως μπορεί κάποιος να τα μάθει από πρώτο χέρι άμεσα..

Εκεί έχει αξία η ΓΝΩΣΗ!

Αγαπητέ φίλε επειδή δεν τρέφω αυταπάτες αλλα ούτε και ελπίδες για το τι είναι έτσι ή αλλιώς..περιμένω να μου απαντήσεις στα αρχικά ερωτήματα που σου έθεσα.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 31/05/2010 11:41:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 13:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και έμενα μου είπαν ότι υπάρχει μια αίθουσα της δικαιοσύνης και 42 δικαστές του κάρμα, ότι υπάρχει ένας επικεφαλής και το όνομα του είναι ΑΝΟΥ….

Ανού,όπως λέμε Αννουνάκις. "Ανού" σημαίνει αυτός που έρχεται απο το ουρανό,στην ουσία μιλάμε για έκπτωτους αγγέλους που ήρθαν απο τον πλανήτη νιμπιρού με σκοπό να κάνουν εξόρυξη χρυσού,αλλά για να μπορέσουν να ενσαρκωθούν στην γή αναγκάστηκαν να κάνουν πειράματα και να διασταυρώσουν όντα απο την φυλή τους με ανθρώπους,έτσι προέκυψαν τα υβρίδια όπως οι illuminati που κυβερνούν σήμερα.Οι Ανού,αναφέρονται συχνά στην βίβλο ώς "έκπτωτοι".

Αυτές οι έκπτωτες ράτσες, που μπορούν να βρίσκονται εώς και την 11η διάσταση,εχουν εφεύρει πάρα πολλά "συστήματα εσωτερισμού" με τα κυριότερα απο αυτά, τον γνωστικισμό και την θεοσοφία (θεός ο όφις).

Αυτά τα συστήματα διδάσκουν τον αντιχριστικό τρόπο ανάβασης που τελικά καταλήγει στον ολικό θάνατο,σε μια μαύρη τρύπα(το αντίθετο του ήλιου,δέν δίνει αλλά ρουφάει ενέργεια).Όλα αυτά τα συστήματα εσωτερισμού σε πνίγουν με την αγάπη τους για να σε κερδίσουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 15:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε strangerz2 ζεις μέσα σε κλισέ..πρώτα ζούσες σε αυτά που οι άλλοι χωρίς την θέληση σου σου βάλανε και τώρα ζεις με την θέληση σου σε αλλα κλισέ τα οποία διάλεξες. Από όλα αυτά που έχω πει το μόνο που είδε αυτός ο δύστυχος νους που είναι παραφορτωμένος σαν γαϊδούρι..είναι ότι το ΑΝΟΥ.. είναι από το ανουνακις..και ότι αρχίζει από ανου, θα σε παραπέμπει σε αυτό.. Το Ανου.. δεν είναι όλο το όνομα.

quote:
Αυτά τα συστήματα διδάσκουν τον αντιχριστικό τρόπο ανάβασης που τελικά καταλήγει στον ολικό θάνατο,σε μια μαύρη τρύπα(το αντίθετο του ήλιου,δέν δίνει αλλά ρουφάει ενέργεια).Όλα αυτά τα συστήματα εσωτερισμού σε πνίγουν με την αγάπη τους για να σε κερδίσουν.

Για ποια αγάπη λες; Μου φαίνεται πως δεν έχεις καμία επίγνωση του τι λέμε.
Για να υπάρχει ανάβαση όπως το ονομάζεις χρειάζεται η κατάλληλη ενεργεια και αυτή είναι της συνείδησης..της επίγνωσης..που είναι μια ενεργεια του ΤΩΡΑ, Τις ΣΤΙΓΜΗΣ.

Για αυτό σου λεω..Δεν έχεις τίποτα που να είναι δικό σου. Δεν ξέρεις τι είσαι περά από αυτά που νομίζεις ότι είσαι.. Δεν έχεις επίγνωση της παρουσίας σου.. Άλλο αυτό που ΕΙΣΑΙ και άλλο αυτό που νομίζεις ότι είσαι. Ζεις μέσα στις εντυπώσεις για το τι είσαι και για το τι ΕΙΝΑΙ ο κόσμος.

Όταν σαν ΠΑΡΟΥΣΙΑ Ως ΕΠΙΓΝΩΣΗ Της ΙΔΙΑΣ Της ΕΠΙΓΝΩΣΗΣ ΕΙΣΑΙ ΑΠΩΝ…ΤΟΤΕ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ;..ΕΙΣΑΙ ΑΠΩΝ..ΑΠΩΝ. Ο δρόμος ξεκίνα από το ΤΩΡΑ.. δεν έχεις να πας πουθενά.

Ο ολικός θάνατος είναι να τρως ιδέες και ιδέες και να φορτώνεις αυτόν τον γάιδαρο με πληροφορίες χωρίς πότε να ΖΕΙΣ ΜΕ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ.

Αυτά που σου λέω τα βλέπεις έκπτωτα… Ξέρεις.. αυτός που κατεβαίνει τα βλέπει ανάποδα, νομίζει ότι οι άλλοι κατεβαίνουν.

Αυτό που σου λέω είναι… πέτα όλες τις δανεισμένες γνώσεις..τα πάντα… Άσε το νου να κινείται αλλα μην συμμετέχεις σε αυτό..απλά παρακολούθα… ο νους κινείτε σε πολλά επίπεδα …παρατήρησε..και άρχισε να νιώθεις την παρουσία του παρατηρητή μέσα από την αποτάυτιση αυτών που κοιτάς.

Αυτά που κοιτάς δεν είσαι εσύ..όταν ο νους ηρεμήσει ολοκληρωτικά επειδή δεν θα παίρνει άλλη ενεργεια από το κλέψιμο της συνειδησιακής προσοχής..τότε η συνείδηση αυθόρμητα εμμένει σε αυτό που ΕΙΝΑΙ …αποκτά ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.

Στο είπα με πολύ λίγα λόγια.. Αν δεν έχεις αυτό φίλε τότε να είσαι σίγουρος ότι πας λάθος. Ότι σε απομακρύνει από το να βρεις αυτό που ΕΙΣΑΙ..είναι μαύρο… έκπτωτο. Η αληθινή διδασκαλία σε οδηγεί στην ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.. από εκεί ξεκινά ουσιαστικά το μυστήριο..!!
Αν δεν έχεις αυτό,.. τότε δεν έχεις τίποτα..Μηχανικά δεν ενεργοποιείτε τίποτα. Ξανάδες αυτό..

«...υπάρχουν διάφορες μορφές ενεργείας μέσα σε εμάς τους ίδιους.
Πρώτη: μηχανική ενέργεια. Δεύτερη: ζωτική ενέργεια. Τρίτη: ψυχική ενέργεια. Τέταρτη: νοητική ενέργεια. Πέμπτη: βουλητική ενέργεια. Έκτη: συνειδησιακή ενέργεια. Έβδομη: ενέργεια του αγνού πνεύματος.

Οσο και αν πολλαπλασιάζαμε την καθαρά μηχανική ενέργεια δεν θα πετυχαίναμε ποτέ την αφύπνιση της Συνείδησης.
Όσο και αν αυξάναμε τις ζωτικές ενέργειες μέσα στον εαυτό μας δεν θα αφυπνίζαμε ποτέ την Συνείδηση.

Πολλές ψυχολογικές διαδικασίες πραγματώνονται μέσα μας χωρίς να παρεμβαίνει καθόλου η Συνείδηση.

Όσο και μεγάλη να είναι η πειθαρχία του νου, η νοητική ενέργεια δεν θα πετύχει ποτέ να ξυπνήσει τις διάφορες λειτουργίες της Συνείδησης.
Η δύναμη της θέλησης όσο και αν πολλαπλασιαστεί μέχρι το άπειρο δεν πετυχαίνει την αφύπνιση της Συνείδησης.

Όλες αυτές οι μορφές ενεργείας κλιμακώνονται σε διάφορα επίπεδα και διαστάσεις που δεν έχουν τίποτε να κάνουν με την Συνείδηση.
Η Συνείδηση μπορεί να αφυπνιστεί μόνο με συνειδητές εργασίες και σωστές προσπάθειες.

Το μικρό ποσοστό της Συνείδησης που έχει η ανθρωπότητα, αντί να αυξάνει, συνηθίζεται να σπαταλιέται άχρηστα στη ζωή.
Είναι σαφές ότι όταν ταυτιζόμαστε με όλα τα συμβάντα της ύπαρξής μας καταξοδεύουμε άχρηστα την ενέργεια της Συνείδησης.»

Για να υπάρχει ανάβαση όπως το ονομάζεις χρειάζεται η κατάλληλη ενεργεια και αυτή είναι της συνείδησης..της επίγνωσης..που είναι μια ενεργεια του ΤΩΡΑ, Τις ΣΤΙΓΜΗΣ.

Που είναι φίλε μου η έκπτωτη διδασκαλία..το να βρεις αυτό που είσαι περά από όλα αυτά που νομίζεις ότι είσαι; Για σκέψου… Για αυτό σε ρωτώ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ;..ΑΜΕΣΑ..ΟΧΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ; Για αυτό σου λέω ότι είναι ανούσια αυτά που λες..υπερασπίζεσαι πράγματα που δεν ξέρεις..υποθέτεις όπως χιλιάδες άλλοι πιστοί που φτάνουν να σκοτωθούν για αυτά που δεν ξέρουν..αλλα πιστεύουν!!
Υ.Γ. στο πρώτο πράγμα που θα κολλήσει το μηχανικό εγώ σου και θα νιώσεις αναστάτωση είναι αυτό που είπα ότι ζεις σε κλισέ… ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ..


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 18:12:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε strangerz2 ζεις μέσα σε κλισέ..πρώτα ζούσες σε αυτά που οι άλλοι χωρίς την θέληση σου σου βάλανε και τώρα ζεις με την θέληση σου σε αλλα κλισέ τα οποία διάλεξες. Από όλα αυτά που έχω πει το μόνο που είδε αυτός ο δύστυχος νους που είναι παραφορτωμένος σαν γαϊδούρι..είναι ότι το ΑΝΟΥ.. είναι από το ανουνακις..και ότι αρχίζει από ανου, θα σε παραπέμπει σε αυτό.. Το Ανου.. δεν είναι όλο το όνομα.

Αν έχεις διαβάσει έστω και λίγο ακόμα και την βίβλο,θα καταλάβενες.Δέν μπορεί να περάσει απαρατήρητο κατι τέτοιο.Μια ονομασία που κάνει μπάμ και σε κάνει να υποψιάζεσαι οτι κάτι βρομάει εδω.Φυσικά δέν είναι το μόνο.

quote:
Αυτά που σου λέω τα βλέπεις έκπτωτα… Ξέρεις.. αυτός που κατεβαίνει τα βλέπει ανάποδα, νομίζει ότι οι άλλοι κατεβαίνουν.

Αυτός που κατεβαίνει βλέπει τους άλλους να ανεβαίνουν,ακόμα και αυτούς που δέν κινούνται καθόλου.

quote:
Για ποια αγάπη λες; Μου φαίνεται πως δεν έχεις καμία επίγνωση του τι λέμε.
Για να υπάρχει ανάβαση όπως το ονομάζεις χρειάζεται η κατάλληλη ενεργεια και αυτή είναι της συνείδησης..της επίγνωσης..που είναι μια ενεργεια του ΤΩΡΑ, Τις ΣΤΙΓΜΗΣ.

Ξέρεις όμως οτι δέν είναι μόνο αυτό που χρειάζεται,ένας θεός ξέρει τί πράγματα κάνετε μέσα στην σχολή σας.


quote:
Που είναι φίλε μου η έκπτωτη διδασκαλία..το να βρεις αυτό που είσαι περά από όλα αυτά που νομίζεις ότι είσαι;

Είναι στο ΠΩΣ να βρείς αυτό που είσαι.Είναι οι λάθος πληροφορίες που σε φέρνουν χωρίς να το ξέρεις σε λάθος θέση.


quote:
Για αυτό σε ρωτώ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ;..ΑΜΕΣΑ..ΟΧΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ;

Είναι καί απο μένα αυτά που λέω.Δέν θα μπορούσα να είμαι ποτέ τυφλός υπερασπιστής,όπως οι θρήσκοι.Και ξέρεις,αυτά που υπερασπίζω δέν βασίζονται στην πίστη μόνο ,αλλά κυρίως στην γνώση,στον εσωτερικό μηχανισμό λειτουργίας του σύμπαντος.Τα πράγματα που μελετάω και κατανοώ,μπορώ μετά να τα εξακριβώσω εγώ ο ίδιος,να τα χειριστώ.Πίστεψέ με δέν με ξέρεις καθόλου,βγάζεις λάθος συμπεράσματα,νομίζεις οτι στηρίζομαι μόνο στο διανοητικό επίπεδο.Και το γεγονός οτι δέν με καταλαβαίνεις,(το ξέρω καλά αυτό) με κάνει να βγάζω διάφορα συμπεράσματα,όπως για παράδειγμα οτι είσαι δογματικός.

quote:
Υ.Γ. στο πρώτο πράγμα που θα κολλήσει το μηχανικό εγώ σου και θα νιώσεις αναστάτωση είναι αυτό που είπα ότι ζεις σε κλισέ… ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ..

Ναι,ένιωσα μια αναστάτωση,αλλά γρήγορα επανέφερα την ισσοροποία μέσα μου,απλά με το να θυμηθώ τί είναι σωστό και τί λάθος.Μπορώ να ελέγξω τον ενστικτώδη εαυτό μου εύκολα.Δέν ταυτίζομαι με τα αρνητικά συναισθήματα,και άν αυτό γίνει αυθόρμητα μπορώ να το χειριστώ.

http://www.imd.gr/html/gr/section02/socialmatters/worship/01/08.htm

Εδω πέρα κάποιος μας αφηγείται απο πρώτο χέρι μερικά πράγματα.

Edited by - strangerz2 on 31/05/2010 18:15:16

Edited by - strangerz2 on 31/05/2010 18:24:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 18:19:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ μπορώ να παρατηρήσω το πώς εκδηλώνονται τα εγώ μου,εσυ μπορείς να παρατηρήσεις την περιστροφή του μερκαμπά,μπορείς να το νιώσεις.Μπορείς να νιώσεις τα άλλα κέντρα(τα βαθύτερα) εκτός απο τα τσάκρα σου.Τα τσάκρα σου πώς περιστρέφονται?Αλήθεια,μπορείς?Απάντησε άμεσα και όχι με υπεκφυγές,αν μπορείς σε παρακαλώ.Διαφορετικά δέν σέβεσαι ούτε εμένα αλλά ούτε και τον εαυτό σου.


Edited by - strangerz2 on 31/05/2010 18:21:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 18:28:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι ο θεμελιωτής τής Γνωστικής Κίνησης, σ' όλον τον κόσμο. έχει πραγματώσει να έργο χωρίς όρια και σαν υπεράνθρωπος έχει πει: «ο υπεράνθρωπος είναι ο κεραυνός και ο λόγος του η βροντή πού διαλύει τις δυνάμεις του καλού και του κακού». (Παρουσίασις τού συγγραφέα του βιβλίου «επαναστατική ψυχολογία» του «Κέντρου Γνωστικής Ανθρωπολογίας» Αθήνα 1 989). Ο συγγραφέας υπόσχεται την αυτοπραγμάτωση και λύτρωση.

Η περίπτωση όμως ενός ηγετικού στελέχους τής οργάνωσης στην Ελλάδα μας αποδεικνύει ότι οι τεχνικές αυτές αλλού μπορούν να οδηγήσουν. Την μαρτυρία του την έγραψε ή εφημερίδα «ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ» της 1 0 Νοεμ. 1 991 στη σελ. 17. Ο Γ.Μ. εξομολογείται: «Εκείνο τον καιρό, ένας εκπρόσωπος τής οργάνωσης του Σάμοελ, ο Ισπανός Ρομπέρτο Ερέρα, ήρθε ατή χώρα μας με σκοπό να δώσει διαλέξεις και να ιδρύσει παράρτημα. Εγώ και έξι ακόμη άτομα, εντυπωσιαστήκαμε απ' τα λόγια του και προσφερθήκαμε να γίνουμε το πρώτα στελέχη και oί οργανωτές τής ελληνικής κίνησης. Κατόπιν, το 1981 , πήγα στή Θεσσαλονίκη, συγκέντρωσα οπαδούς και ίδρυσε έχει νέο παράρτημα. Ταυτόχρονα, μετέφραζα στο ελληνικά, τα βιβλία του «δασκάλου» Σάμαελ. Η οργάνωσή μας ήταν αποκρυφιστική. Προσπαθούσε να εισάγει τον άνθρωπο στη μαγεία, με μεθόδους ανατολίτικης προέλευσης: Διαλογισμούς, αστρικά ταξίδια, ασκήσεις τηλεπάθειας, αφύπνιση εσωτερικών δυνάμεων κ.α. Δίναμε, μάλιστα και διπλώματα γιά όλα αυτά. Μια απ' τις πιο βασικές τελετές του χώρου, ήταν και είναι ή σεξουαλική αλχημεία. Δηλαδή, ή σεξουαλική ένωση μελών, με σκοπό την εσωτερική τους αυτοπραγμάτωση...

Εκείνο τον καιρό, όπως σας είπα, ήμουν ο πρώτος οργανωτής στην Ελλάδα και ο «αρχηγός»�την οργάνωση τής Θεσσαλονίκης. Ωστόσο, άρχισα σιγά σιγά, να βλέπω ότι ακόμη και ο ίδιος ο Ερέρα, άλλα δίδασκε και άλλα έπραττε. Λόγου χάρη, είχαμε ως οπαδό ένα παιδί, νοητικά υποβαθμισμένα. Το πιέζαμε αφόρητα στο σεμινάριο μας. Κάποια μέρα, θέλησε να κάνει δεσμό με μια άλλη οπαδό. Ο Ερέρα δεν του επέτρεψε και το παιδί ξέσπασε. Έβαλε τις φωνές ότι τον πιέζαμε και του ελέγχαμε τη ζωή. Τότε, ο Ερέρα διέταξε να τον δέσουν, για να μην μαθευτεί η υπόθεση παραέξω. Επίσης, στην οργάνωση διδασκόμασταν αποσπασματικά σημεία του Ευαγγελίου και τής «Αποκάλυψης», όσα «βόλευαν» τη θεωρία μας. Κάποια στιγμή πού από μόνος μου διάβασα περισσότερα, είδα το σημείο για τους «ψευδοπροφήτες» κι ένιωσα ότι αυτοί ακριβώς, ήμασταν εμείς... Τα παράτησα κι' έφυγα... Σήμερα, το «Π.Κ.Γ.Σ.», εμφανίζεται ως μορφωτικός σύλλογος, οργανώνει σεμινάρια και στέλνει προσκλήσεις σε παιδιά του σχολείου και έχει «υψηλές» διασυνδέσεις...».Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 21:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας

______________________________________
quote:

Φίλε υπηρέτη,πόσα χρόνια είσαι μέσα σε αυτό? Πόσα χρόνια διαλογίζεσαι? Απάντησε μου,αν θέλεις γιατί έχει ενδιαφέρον για μένα.

Αρκετά χρόνια..
quote:

Εγώ πάντως έχω 2,5 χρόνια που άρχισα να ασχολούμαι σε πρακτικό επίπεδο.Μέσα σε αυτά τα 2,5 χρόνια είχα αρκετές εμπειρίες αλλά δέν τις θεωρώ σημαντικές.
Οταν εσύ βγαίνει στο αστρικό,μήν είσαι και τόσο σίγουρος οτι είσαι στο αληθινό αστρικό επίπεδο.
__________________________________________

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Αγαπητέ φίλε επειδή δεν τρέφω αυταπάτες αλλα ούτε και ελπίδες για το τι είναι έτσι ή αλλιώς..περιμένω να μου απαντήσεις στα αρχικά ερωτήματα που σου έθεσα.
__________________________________
Φίλε Υπηρέτη Θα περιμένω να δώσεις πρώτα συγκεκριμένη απάντηση στο ερώτημα του συνδύκτιου strangerz2 Και μετά θα απαντήσω στα ερωτήματά σου. Συγκεκριμένο αριθμό ετών όμως.

Φιλικότατα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 00:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι..χάνεται την ΟΥΣΙΑ και εκφράζεται πληγωμένα ΕΓΩ που αμύνονται και επιτίθενται..είναι τραγικό να βλέπει κανείς τους ανθρώπους να κοιμούνται τόσο οικτρά.

Πετάξτε τις σχολές..τα βιβλία.. τους δάσκαλους..τα δόγματα..τις ιδέες..τις πεποιθήσεις ..και δείτε για μια φορά στα αλήθεια ΠΟΙΟΙ ΕΙΣΤΕ. Αυτά που γράφεται και ο τρόπος που το κάνετε δεν προέρχεται από αυτό που ΕΙΣΤΕ αλλα από αυτό που νομίζετε ότι είστε.

Προέρχονται από την ταύτιση που έχετε με μια προσωπικότητα και από την ταύτιση που έχετε με κάποιο εγώ. Αυτά τα εγώ..αυτή η λεγεώνα απευθύνεται σε εμένα..αυτή με ρωτά και θέλει απαντήσεις. Πως να πετάξετε από επάνω σας αυτό που νομίζετε ότι είστε …αυτή η αυταπάτη το ότι είστε κάτι σας δίνει ασφάλεια..νομίζετε ότι κάτι έχετε..όμως μια μέρα όλα αυτά θα χαθούν όπως η στάχτη στον αέρα.


Φίλε glinaaea τι σημασία έχει για εσένα το πόσα χρόνια ακριβώς διαλογίζομαι ..θα βγάλεις συμπεράσματα από αυτό; Ο διαλογισμός είναι ένα άνθισμα στο τώρα μπορεί κάποιος να προσπαθεί χρόνια και να μην μπορεί να το έχει και κάποιος άλλος να το επιτύχει σε μια στιγμή. Ο διαλογισμός δεν είναι κάτι που μπορεί κάποιος να ξέρει για το τι είναι. Ο διαλογισμός είναι κάτι που έρχεται όταν όλα αυτά που δεν είσαι έχουν αφομοιωθεί μέσα σε αυτό που ΕΙΣΑΙ.

Φίλε strangerz2 έχω πει και στον Αλέξ ότι η φαντασία σου μπορεί να φτιάξει χιλιάδες πράγματα και σου απαντώ ότι μπορώ να αισθανθώ ότι θέλω..αν θέλω δεξιόστροφα το έχω..αν θέλω αριστερόστροφα το έχω και αυτό.. αν θέλω κάτι άλλο το έχω και αυτό και λοιπων φίλε strangerz2 ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΕΧΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ;..ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ; ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΣ;

Η ΦΥΣΗ ξέρει να λειτουργεί με το τρόπο της..πάντα αυτό έκανε..αν εσύ είσαι συνειδητός, αν εσύ έχεις επίγνωση..τότε αυτή η ενεργεια θα δώσει και την σωστή περιστροφή σε ότι χρειάζεται να περιστραφεί.

Σε όλα τα πράγματα..σε όλες τις θρησκείες σε όλα τα φωτισμένα όντα υπάρχουν τα άτομα που είναι εναντίων τους, πάντα θα υπάρχουν τέτοια άτομα.. κάποιοι κατηγορούν τον Χριστό δίδαξε αυτά που δίδαξε και μετά κάποιος στο όνομα του Χριστού σκότωσε..και τώρα έχουμε το τεκμήριο ότι ο Χριστός ήταν λάθος..

Αυτά τα πράγματα αγαπητέ φίλε strangerz2 δεν είναι ¨σοβαρά¨..ο θυμός σου έφερε μισός και το μισός σε οδηγεί στο να βρεις τρόπους στο να εκμηδενίσεις αυτόν που στο προκάλεσε..και ξέρεις..αυτό το εγώ το έχω αντιμετωπίσει και άλλη φορά μέσα στο εσωτέρικα από αλλα άτομα που έκφράζαν το ίδιο μηχανικό εγώ. Κάνεις ακριβώς τα ιδία πράγματα..σαν να ακολουθείς μια χορογραφία..τα ιδία βήματα..Είσαι απών..απών.

Είσαι μηχανικός δεν μπορείς να κανείς τίποτα δικό σου, ακόμα και οι πράξεις σου, τα λόγια σου οι σκέψεις σου..όλα είναι μηχανικά..πας σαν το τρένο πάνω στις ράγες. Βρες αυτό που ΕΙΣΑΙ κατανοώντας μέσα από την παρατήρηση όλα αυτά που δεν είσαι.

Περιμένω να δω αν θα αλλάξει κάτι σε εσένα. Αν θα σπάσεις καμία μηχανικότητα, καμία υπότροπη. Η μηχανικότητα σε δένει καρμικά..ίσως και να με έχεις ξανασυναντήσει και τώρα παίζεις ξανά αυτή την ταινία μηχανικά, χωρίς καμία επίγνωση, χωρίς καμία συνείδηση.


Υ.Γ. Θα σας πω και ένα άλλο χαρακτηριστικό που πάλι είναι μηχανικό και βέβαια έχει ξανά γίνει. Μπορεί δυο άνθρωποι να είναι εναντίων πχ ο Α και ο Β αλλά αυτές οι λεγεώνες των εγώ του Α και του Β ενώνονται εναντίων του Γ επειδή τρέφουν την ιδία ανάγκη. Παρατηρήστε και θα το δείτε και εδώ αλλα και σε άλλες συζητήσεις με διαφορετικά πρόσωπα και ονόματα..αλλα με την ιδία μηχανικότητα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 00:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου έβαλα Υ.Γ φιλε strangerz2 για το τι θα σε πειράξει ξέροντας ότι θα επιτεθείς και παρόλο που λες ναι με πείραξε αλλα κοντρολάρω το ενστικτώδη μου εαυτό..προχώρησες στην επίθεση του πληγωμένου εαυτού που νομίζεις ότι ελέγχεις.

quote:
Ναι,ένιωσα μια αναστάτωση,αλλά γρήγορα επανέφερα την ισσοροποία μέσα μου,απλά με το να θυμηθώ τί είναι σωστό και τί λάθος.Μπορώ να ελέγξω τον ενστικτώδη εαυτό μου εύκολα.Δέν ταυτίζομαι με τα αρνητικά συναισθήματα,και άν αυτό γίνει αυθόρμητα μπορώ να το χειριστώ.
http://www.imd.gr/html/gr/section02/socialmatters/worship/01/08.htm

Κοίτα.. μιλάς για αποτάυτιση και κοντρόλ εαυτού και κοίτα τι κάνεις. Στα είπα και πριν..δες το!

Υ.Γ.Περίμενε να ανακαλύψουν τις κευλοντιες επιστήμες αυτοί..να δεις τι θα γράψουν…


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 01/06/2010 00:36:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 07:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλοι μου καλή σας ημέρα
Συνδύκτιε Υπηρέτη, εφ όσον δεν δίνεις την απάντηση που περιμένουμε, μην περιμένεις και από μένα άλλη απάντηση. Ακόμα και αν σου απαντήσω, πάλι θα κοιτάξεις να διαστρεβλώσεις την απάντηση μου όπως έχεις κάνει σε όλες που έχω δώσει και σε όλα που έχω πει μέχρι τώρα. Δεν έχεις καταλάβει τίποτα μέχρι τώρα απ όλα αυτά.
Δεν έχεις δεχθεί τίποτα απ το 303 μύνημά μου, δεν έχεις καταλάβει τίποτα απ το 59 μήνυμα του strangerz2 που σου δίνει ένα παράδειγμα για το τι κάνουν και το πώς δουλεύουν ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ και ότι όλα εργάζονται για το συμφέρον των επιτηδίων και ότι για να το καταφέρουν αυτό γεμίζουν τον κάθε έναν με μπαρούφες και δήθεν αληθινές γνώσεις για να κουρντίσουν τον κάθε μαθητή και που στο τέλος δεν οδηγούν κανέναν στο τέλος.
Αυτά μάλλον δεν ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ.
Είσαι και εσύ σε ένα τέτοιο σύστημα, αλλά παραμένεις κολλημένος σ αυτό αποκλείοντας οτιδήποτε άλλο έξω από αυτό.

Ποιος λοιπόν φέρεται εγωιστικά???????????????

Κατηγορείς του άλλους για εγωιστές αλλά δεν είσαι σε θέση ΕΣΥ να ελέγξεις τον εαυτόν σου.
Δεν ανήκω σε κανένα σύστημα, και όλα τα χρόνια που εργάζομαι (και σίγουρα εσύ δεν μπορείς να τα φτάσεις) είμαι συνεχώς ΕΞΩ από αυτά. Αλλά φαντάζομαι ότι ούτε ΚΑΙ ΑΥΤΟ σου λέει τίποτα.
Μην ισχυρίζεσαι λοιπόν ότι ΕΙΣΑΙ ΜΕΣΑ και ότι ΠΡΟΧΩΡΑΣ ΣΩΣΤΑ, γιατί αν προχωρούσες σωστά θα τα είχες ανακαλύψει αυτά μόνος σου και θα είχες φύγει από εκεί που είσαι.
Δεν υπάρχει λοιπόν κανένας λόγος να σου ξανααπαντήσω, και εφόσον πιστεύεις ότι είσαι στον σωστό δρόμο, καλόν δρόμο φίλε μου.

Φιλικότατα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 08:13:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπω μόνο εγώ ,εγώ και εγώ. Ουσία απών, απών απών.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 10:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σου έβαλα Υ.Γ φιλε strangerz2 για το τι θα σε πειράξει ξέροντας ότι θα επιτεθείς και παρόλο που λες ναι με πείραξε αλλα κοντρολάρω το ενστικτώδη μου εαυτό..προχώρησες στην επίθεση του πληγωμένου εαυτού που νομίζεις ότι ελέγχεις.

quote:Ναι,ένιωσα μια αναστάτωση,αλλά γρήγορα επανέφερα την ισσοροποία μέσα μου,απλά με το να θυμηθώ τί είναι σωστό και τί λάθος.Μπορώ να ελέγξω τον ενστικτώδη εαυτό μου εύκολα.Δέν ταυτίζομαι με τα αρνητικά συναισθήματα,και άν αυτό γίνει αυθόρμητα μπορώ να το χειριστώ.
http://www.imd.gr/html/gr/section02/socialmatters/worship/01/08.htm

Κοίτα.. μιλάς για αποτάυτιση και κοντρόλ εαυτού και κοίτα τι κάνεις. Στα είπα και πριν..δες το!


Φίλε υπηρέτη,βλέπεις παντού τα "εγώ". Οταν έγραψα το συγκεκριμένο λινκ,δέν είχα σκοπό την επίθεση,αλλά να σου δείξω ένα στοιχείο για την γνωστική κίνηση,που σίγουρα κάτι δείχνει και δέν μπορεί να περάσει απαρατήρητο. Απλά υπερασπίζω την θέση μου.Αν εσύ το βλέπεις αυτό ώς επίθεση,ειλικρινά λυπάμαι,δέν μπορώ να κάνω τίποτα,δέν μπορώ να σου αποδείξω οτι δέν είμαι ελέφαντας.Πολύ πρίν απο την διαφωνία μας,είχα εκφράσει την αντίθεση μου με την γνωστική κίνηση,αυτό δέν σου λέει κάτι?

quote:
Βλέπω μόνο εγώ ,εγώ και εγώ. Ουσία απών, απών απών.

Απο την δική μου οπτική,βλέπω τα "εγώ" σε εσένα,και απο "ουσία" τίποτα.Μου θυμίζεις κάποιον ο οποίος μιλάει για την αξία της σιωπής και οτι η σιωπή είναι χρυσός,αλλά ο ίδιος δέν έχει σταματήσει να μιλάει για αυτήν.Αυτοαναιρείται δηλαδή.


Edited by - strangerz2 on 01/06/2010 10:47:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy