ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Το κάρμα απο μια πιo βαθιά όψη.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 19:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Οπώς σου αρέσει.. ΑερινέΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 19:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...Οπώς σου αρέσει.. Αερινέ

"Αερινός"...ας όψεται ο νονός μου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2010, 20:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχει κάποια μαγική φόρμουλα ή κάποιο μάντραμ που θα λύσει το (αρνητικό) μας κάρμα, δεν πρέπει να τρέφουμε τέτοιες αυταπάτες. Η λύση του κάρμα βρίσκεται στον αγώνα της καθημερινότητας, στον αγώνα για υπηρεσία, διαλογισμό, και το κυριότερο, στον αγώνα για ξεπέρασμα των εγωισμών μας. Είναι άλλωστε ο εγωισμός μας που κίνησε το νόμο του κάρμα έτσι κι αλλιώς.

Έτσι λοιπόν το κάρμα μας δεν λύνεται κάπως μαγικά, αλλά με το να αντιμετωπίσουμε με επιτυχία τις άμεσες συνθήκες που βιώνουμε στη καθημερινότητα. Και η επιτυχία αυτή συνίσταται στην ανιδιοτέλεια, στην αγάπη, στη προσφορά. Γι’ αυτό και η κάρμα γιόγκα, η γιόγκα δηλαδή της υπηρεσίας, μας λυτρώνει από τα αρνητικά μας κάρματα.

Έτσι π.χ. αν έχουμε αρνητικό κάρμα με κάποιο μέλος της οικογένειας -πράγμα πολύ συχνό-, τότε φροντίζουμε να γίνουμε δότες προς το άτομο αυτό, αντί να εμπλεκόμαστε σε εγωισμούς και βαμπιρισμούς που διαιωνίζουν το άσχημο κάρμα. Το ίδιο και στις υπόλοιπες σχέσεις μας, αισθηματικές, φιλικές, ή με κάποιο αφεντικό κλπ. Είναι η υπέρβαση του εγωισμού που θα λύσει το κάρμα. Επίσης η βαθιά συγχώρεση λύνει κάρμα, μας απελευθερώνει, καθώς απελευθερώνουμε τον άλλον. Βέβαια συχνά μπορεί να λέμε μέσα μας ‘σιγά μην συγχωρέσω τον τάδε μετά από όσα μου έκανε’. Όμως αυτό δείχνει έλλειψη υπευθυνότητας, καθώς κανένας εξωτερικός παράγοντας ή άνθρωπος δεν είναι η αιτία για τα δικά μας παθήματα – εμείς τα έλξαμε, εμείς τα δημιουργήσαμε και οι άλλοι άνθρωποι είναι απλά κάποιο μέσον. Οπότε μάλλον θα πρέπει να τους ευγνωμονούμε που έπαιξαν και αυτό το δυσάρεστο ρόλο.

Στην τελική, ποιοι νομίζουμε ότι είμαστε… Οι άγιοι, αλάνθαστοι, αγγελικοί; Το ότι βρισκόμαστε στη γη, από μόνο του δείχνει ότι έχουμε κακό κάρμα. Πρέπει λοιπόν να μάθουμε να ταπεινώνουμε το εγώ μας. Και αυτό δεν είναι παρά το πρώτο βήμα. Μετά πρέπει να μάθουμε να βάζουμε τους άλλους ανθρώπους πριν από εμάς. Αυτό είναι κι ένα βασικό δείγμα πνευματικής ωρίμανσης.

Έτσι για να καταλάβουμε ποιο είναι το κάρμα μας, απλά κοιτάμε τις πρακτικές συνθήκες της καθημερινότητάς μας, τόσο τις εξωτερικές, όσο και τις εσωτερικές-ψυχολογικές-ενεργειακές. Προβλήματα στη δουλειά, θα δείξουν ότι έχουμε κάποια αδράνεια, κάποια έλλειψη ενεργοποίησης – και αυτή η έλλειψη αυτό-ενεργοποίησης δεν είναι παρά εγωισμός. Ο εγωισμός έχει χίλιες δυο εκφάνσεις, αλλά στην ουσία του είναι αδράνεια, αντίσταση στη Ροή και την εξέλιξη.

Μας λείπει υγεία σωματική ή ψυχική; Και αυτό είναι αποτέλεσμα κακού κάρμα. Πάλι ο εγωισμός θα κατέστρεψε την υγεία μας, με την μορφή ηδονισμών, όπως η λαιμαργία ή η κακή-ηδονιστική διατροφή, το τσιγάρο, οι αρνητική ζωή και σκέψη γενικώς – και πάλι δηλαδή οι εγωισμοί μας. Κάθε αρνητικότητα είναι εγωισμός. Ακόμα και τα παιδιά που γεννιούνται με κάποιο πρόβλημα υγείας, δεν είναι ‘θύματα’, είναι ανόητο να πιστεύουμε κάτι τέτοιο. Ο κάθε άνθρωπος δημιουργεί το μέλλον του και δημιουργεί και το σώμα του ακόμα, με τις πράξεις και τις σκέψεις του.

Βιώνουμε κατάθλιψη και πνευματικό ‘κλείσιμο’ ή αδιέξοδο; Κι αυτό είναι σαφής ένδειξη αρνητικού κάρμα, ενώ και πάλι είναι ο εγωισμός η αιτία, με τη μορφή τώρα του υλιστικού focus, της άρνησης για διαλογισμό και ξεπέρασμα των υλιστικών αγχών και κολλημάτων μας, την άρνηση για υπέρβαση της κατάστασής μας. Ο νόμος της εξέλιξης είναι αμείλικτος, δεν επιδέχεται την αντίσταση του εγωισμού. Αν προβάλουμε αντίσταση, απλά θα ασθενήσουμε σε κάποιο επίπεδο, φυσικό ή πνευματικό. Έτσι λοιπόν είναι σοφό να συντονιστούμε με τη ροή της εξέλιξης, με το να αγωνιζόμαστε να υπερβαίνουμε τον εαυτό μας, καθώς εδώ στη γη βρισκόμαστε σε ένα πεδίο με βαρείς κραδασμούς, και με σώματα (και άρα και νου) με αρκετή αδράνεια, η οποία αντιστέκεται στη ροή της εξέλιξης. Σίγουρα η γη είναι ένα γυμναστήριο που σηκώνουμε πολλά βάρη, γι’ αυτό όμως έχουμε και τη δυνατότητα να χτίσουμε μεγαλύτερους πνευματικούς μύες, απ’ ότι αν βρισκόμασταν σε έναν πιο εκλεπτυσμένο πλανήτη.

Δεν χρειάζεται λοιπόν να επισκεφτούμε κάποιον που κάνει αναδρομή σε προηγούμενες ζωές για να δούμε ποιο είναι το κάρμα μας. Πολύ απλά, οι συνθήκες που ζούμε στο τώρα είναι το αποτέλεσμα των παρελθοντικών πράξεών μας, τόσο στο απώτερο παρελθόν, όσο και πιο πρόσφατα. Το κάρμα μπορεί να εκδηλωθεί και άμεσα, μετά από λίγα δευτερόλεπτα. Αν λοιπόν έχουμε έναν σύζυγο που μας φέρεται σκληρά, μας απατά κλπ, το πιθανότερο είναι να κάναμε κι εμείς τα ίδια. Τόσο απλό είναι το κάρμα, δεν είναι ένας ασαφής, ‘μεταφυσικός’ πνευματικός νόμος. Απλά εμείς πρέπει να μάθουμε να ξεσκεπάζουμε στον εαυτό μας τις ιδιοτέλειες, τα εγωιστικά κίνητρα που κρύβουμε στο είναι μας και τα οποία κινούν το νόμο του (αρνητικού) κάρμα.

If you want to know your past life, look into your present condition; if you want to know your future life, look at your present actions.
-Padmasambhava

http://www.elenastral.com/2010/02/blog-post_27.html


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 11:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο αυτό που βρήκες φίλε strangerz2 αλλα όπως με ξέρεις θα πω.. αλλα…

Ο εσωτερισμός δεν είναι όμορφες λέξεις που μιλούν για την ανιδιοτέλεια και την αγάπη.

Όσο υπάρχει ένας κοιμισμένος άνθρωπος που έχει την συνείδηση του αδρανοποιημένη και όταν λέω συνείδηση εννοώ την ευδαιμονική αίσθηση της σιωπηλής επίγνωσης του παρατηρητή.

Μια σιωπηλή παρουσία που κοιτά με σιωπηλή επίγνωση της ιδίας της παρουσίας της.

Αυτή η σιωπηλή παρουσία είναι μια ενεργοποιημένη συνείδηση και ανάλογα τον βαθμο της αφύπνισης που έχει.. μπορεί αυτή η ενεργοποιημένη συνείδηση να φτάσει στην ΑΥΤΟΣΥΝΗΔΗΣΗ.

Αρχικά είναι μια σιωπηλή παρουσία με επίγνωση της ενεργοποίηση της.. και αργότερα αυτή η ενεργοποιημένη συνείδηση αυξάνει μέσα από την ίδια της την παρουσία μέχρι που φτάνει στην μη κατευθυνόμενη προσοχή και στο μη νου..

Αυτή η συνείδηση.. η ενεργοποιημένη ή η αυτοσυνείδηση είναι ικανές για να εκτελέσουν το οποιοδήποτε εσωτερικό έργο. Όλα τα αλλα είναι σαν να είμαστε μέσα σε ένα κοινό όνειρο όπου όλοι ονειρεύονται ότι κάποιοι είναι και ότι κάποιοι είναι οι άλλοι. Κάποιοι ονειρεύονται τα πλούτη και κάποιοι άλλοι το θεό. Κάποιοι μιλούν για λεφτά, γυναίκες, αυτοκίνητα και κάποιοι άλλοι για ανιδιοτέλεια αγάπη ρεικι ,εσωτερισμό, πνευματισμό μαγεία.. και όλοι είναι ονειρεμένοι από την στιγμή που δεν ξυπνούν από αυτό το όνειρο. Η συνείδηση συνεχίζει και κοιμάται.

Μια κοιμισμένη συνείδηση δεν δρα.. αυτό που δρα είναι ένα εγώ. Πως αυτό το εγώ να γίνει ανιδιοτελές; Δεν γίνεται. Κανένα εγώ δεν θέλει να πεθάνει. Απλά κάποιο εγώ παίζει το ρολό του εσωτεριστή.. αυτού που είναι καλύτερος από κάποιον άλλο.. έχει αξίες στην ζωή.. ακολουθεί τον πνευματικό δρόμο.. είναι ένα σοφό άτομο.. Πίσω από όλα αυτά κρύβεται ένα εγώ που αντλεί ευχαρίστηση από την περηφάνια, την σπουδαιότητα, την αλαζονεία.

Αυτοί είναι η αυταπάτη που ζουν η περισσότεροι άνθρωποι.. κοιμούνται και ονειρεύονται, είτε μιλούν για ποδόσφαιρο είτε για εσωτερισμό.. τα εγώ είναι καπου εκεί από πίσω και κινούν την μαριονέτα.. το βιολογικό ρομπότ.. το διανοητικό ζώο.

Τότε υπάρχει ένα εγώ που μιλά για αγάπη, για ανιδιοτέλεια και μια τέτοια αγάπη δεν είναι πραγματική γιατί πίσω από αυτή την αγάπη παραμονεύει ένα εγώ που τρέφεται από το ότι εμείς είμαστε σπουδαίοι.. εμείς αγαπάμε, μιλάμε για ωραία πράγματα… Παρατηρήστε τον εαυτό σας και θα δείτε αυτά που λέω. Τα εγώ κρύβονται πίσω από την δικαιολογία το ψέμα και το φόβο μήπως ξεσκεπαστούν ή ακόμα και αναληφθούν. Μην δικαιολογείτε τον εαυτό σας.. δείτε!!

Φίλε strangerz2 δεν είμαι γκρινιάρης ούτε στριμμένος.. απλά λέω αυτό που βλέπω ότι είναι σωστό!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 11/08/2010 11:57:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 12:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά που λέει το κείμενο δέν έρχονται σε αντίθεση με αυτά που λές και εσύ,πρόσεξε τί λέει:"Είναι η υπέρβαση του εγωισμού που θα λύσει το κάρμα." Το ίδιο πράγμα.

Είναι ενδιαφέρον αυτό που λές για τα εγώ τη ανιδιοτέλειας και του εσωτερισμού. Κατα την γνώμη μου,μπορούμε εύκολα να τα ξεχωρίσουμε.Αρκεί να καταλάβουμε την υπερηφάνια και την αλαζονία που νιώθουμε.

Αν κάνουμε μια καλή πράξη για να νιώσουμε υπερήφανοι για τον εαυτό μας,τότε είναι φανερό οτι αυτή η πράξη δέν πηγάζει απο το είναι μας.

Πάντα αυτό που κάνεις,πρέπει να το κάνει με την καρδιά σου,αν δέν το νιώθεις,τότε απλά μην το κάνεις.Εχουμε την αλήθεια μέσα μας,σε κάθετι που κάνουμε αν αφουγκραστούμε την καρδιά μας πρώτα.Είναι απλό.Το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι να συνειδητοποιήσουμε αυτό που κάνουμε και τον λόγο που το κάνουμε.

Είναι σαν να έχουμε έναν ανιχνευτή τη αλήθειας μέσα μας,και κάθε φορά που πάμε να κάνουμε κάτι που είναι ενάντια στούς κοσμικούς νόμους,αισθανόμαστε την δυσαρμονία και πράτουμε ανάλογα.Το μόνο δηλαδή που έχει να κάνει κάποιος,είναι να ακούσει την καρδιά του πρώτα σε κάθετί που κάνει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 20:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε strangerz2 πολλά πράγματα φαίνονται να είναι ίδια.. αλλα δεν είναι. Πχ πως θα υπερβεί κάποιος το εγώ; με ποιο τρόπο; Με αυτήν την πρόταση ¨να υπερβούμε το εγώ…¨ ο καθένας μπορεί να καταλάβει ότι θέλει και ακριβώς εκεί παραφυλούν οι κίνδυνοι και οι άγνοια του ότι έχουμε άγνοια.

Πως κάποιος θα υπερβεί το εγώ;
πως θα το κάνει πράξη μέσα στην καθημερινότητα;
Τι είναι αυτό ή ποιος υπερβαίνει το εγώ;

quote:
Πάντα αυτό που κάνεις,πρέπει να το κάνει με την καρδιά σου,αν δέν το νιώθεις,τότε απλά μην το κάνεις.Εχουμε την αλήθεια μέσα μας,σε κάθετι που κάνουμε αν αφουγκραστούμε την καρδιά μας πρώτα.Είναι απλό.Το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι να συνειδητοποιήσουμε αυτό που κάνουμε και τον λόγο που το κάνουμε

Λες « Είναι απλό. Το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι να συνειδητοποιήσουμε..» «να αφουγκραστούμε» Τι σημαίνουν αυτές οι λέξεις; Κάποιος λοιπών αφουγκράζεται.. κοιτά την καρδία σαν να είναι κάτι άλλο.. ποιος κοιτά; Που είναι αυτή η παρουσία που κοιτά; Ποιος είναι αυτός που συνειδητοποιεί; που είναι αυτή η παρουσία; Αυτή η παρουσία και η καρδία είναι δυο διαφορετικά πράγματα;

Όταν λέω να είναι στην καρδία… ο σιωπηλός παρατηρητής και η ευδαιμονική παρουσία του δεν είναι δυο διαφορετικά πράγματα… δεν κοιτά κανείς εκεί.. απλά κάτι πηγάζει από εκεί που δεν είναι του νου δεν είναι του εγώ.. Υπάρχει διαφορά. Για αυτό σου λέω ότι μπορεί να λέμε ωραίες λέξεις αλλα στην πραγματικότητα υπάρχει ύπνος.


Η καρδία είναι το μόνο μέρος ή τόπος που γίνεται μάχη.. καρδιάς εναντίων καρδιάς.

Αν μιλήσω λίγο αποκρυφιστικά θα έβαζα την σελήνη με τον Κρόνο τον Ερμή με τον Δια τον Άρη με την Αφροδίτη και το ήλιο με τον ήλιο. Ο ήλιος είναι η καρδία του ηλιακού συστήματος μας.. το κέντρο.. είναι αυτό που δίνει ζωή. Το ίδιο και η καρδία μας…

Μπορουμε να λεμέ έκανα αυτό που ένιωθα.. αλλα αυτό μπορεί να ήταν μέσα από ένα εγώ και όχι μέσα από μια καθαρή καρδία. Δρα κανείς μέσα από την καρδία όταν δεν έχει εγώ.. όταν δρα μέσα από ένα εγώ.. μπορεί να πει έτσι ένοιωσα και έτσι έπραξα.. αλλα αν είναι κανείς πολύ παρατηρητικός και ειλικρινείς θα μπορέσει να δει ένα εγώ καπου εκεί στο βάθος που τρέφεται.

Μερικές φορές όντος μπορούμε να δράσουμε μέσα από την καρδία και αυτό να είναι τυχαίο.. Αλλα δεν θέλω να ζω τυχαία.. θέλω να ζω συνειδητά, να είμαι πάρων. Στην πραγματικότητα όταν είμαι παρών δεν θέλω επειδή είμαι!

Με λίγα λόγια για να μην γίνω κουραστικός, ο καθένας μπορεί να ερμηνεύσει όπως θέλει τα ωραία λόγια « υπερβαίνοντας το εγώ..» Αυτό που λέω δεν έχει άλλη ερμηνεία.. ακριβολογώ προστατεύοντας το σωστό..

Αν κάποιος δεν βγαίνει μέσα από τον ύπνο του εάν δεν αφυπνίζει την συνείδηση του από λεπτό σε λεπτό και από στιγμή σε στιγμή αδιάσπαστα έχοντας την ευδαιμονική αίσθηση της σιωπηλής επίγνωσης της παρουσίας του με αλλα λόγια την αίσθηση του παρατηρητή… τότε κοιμάται και κοιμώμενος αισθάνεται ότι έπραξε μέσα από την καρδία αλλα αυτή η πράξη είναι μια μηχανική πράξη ενός κοιμώμενου ανθρώπου που ονειρεύεται ότι έχει την ελευθέρια να πράξει.

Δεν είμαι κακός με κανέναν.. και να ξέρεις ότι καταλαβαίνω τις προθέσεις σου και αυτά που νιώθεις για το ¨καλό¨ απλά δεν θέλω να αφήνω περιθώρια να νομίζει κάποιος κάτι άλλο. Λέω αυτό και είναι αυτό.. όχι κάτι άλλο.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 11/08/2010 20:12:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2010, 21:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με λίγα λόγια για να μην γίνω κουραστικός, ο καθένας μπορεί να ερμηνεύσει όπως θέλει τα ωραία λόγια « υπερβαίνοντας το εγώ..» Αυτό που λέω δεν έχει άλλη ερμηνεία.. ακριβολογώ προστατεύοντας το σωστό..

quote:
Δεν είμαι κακός με κανέναν.. και να ξέρεις ότι καταλαβαίνω τις προθέσεις σου και αυτά που νιώθεις για το ¨καλό¨ απλά δεν θέλω να αφήνω περιθώρια να νομίζει κάποιος κάτι άλλο. Λέω αυτό και είναι αυτό.. όχι κάτι άλλο.

Θα πώ την άποψή μου, χωρίς όμως να υποστηρίζω οτι έχω απόλυτο δίκιο και οτι αυτό που λέω είναι η αλήθεια, όπως κάνεις εσύ.

Δέν είναι θέμα εξουδετέρωσης των εγώ,αλλα θέμα κατανόησης του εαυτού.Όπως και με το φυσικό μας σώμα,έτσι και με τα ανώτερα σώματά μας,έχουμε ζωτικά κέντρα που χρησημεύουν για να περνάει η αρχέγονη ενέργεια.Αν δέν ξέρουμε τί είναι και πώς λειτουργούν,τότε η ενέργεια δέν περνάει,μπλοκάρει.

Το καλύτερο που εχει να κάνει κάποιος,είναι να ενεργοποιήσει αυτά τα κέντρα και να τα συντονίσει εκ νέου με την πηγή.Η αλήθεια(η πηγή) εμπεριέχει τα πάντα μέσα της,αρα και τις αρετές που λές,τα αντίθετα των εγώ.

Προσωπικά επειδή ασχολούμε με την κευλόντια επιστήμη, αισθάνομαι την διαφορά μέσα μου σε όλα τα επίπεδα,το κάρμα σε εμένα,εκπληρώνεται άμεσα,λόγω του οτι οι ενέργειες είναι τόσο υψηλές και δέν αφήνουν τις χαμηλές δυσαρμονικές δονήσεις να κυριαρχήσουν.Η άποψή μου είναι οτι χωρίς να ξέρεις πώς λειτουργεί το εσωτερικό σου,δέν μπορείς να προχωρήσεις,αυτό ισχύει για μένα,υπάρχουν άνθρωποι ας πούμε που δέν ξέρουν τίποτα απολύτως απο αυτά και βασίζονται στην δύναμη της πίστης.

To να καταλάβει κάποιος οτι κάθε δυστυχία στην ζωή του και αδικία απο τους άλλους είναι στην ουσία η αντανάκλαση των δικών τουν λαθών,δέν νομίζω οτι τον βλάπτει.Μόνο επωφελημένος μπορεί να βγεί κάποιος απο αυτές τις πληροφορίες,σε πρώτη φάση καταλαβαίνει οτι είναι θύμα του εαυτού του.

Εχεις δώσει υπερβολική προσοχή στα εγώ και θεωρείς τον άνθρωπο κτήνος.Δέν εξηγείται αλλιώς με το να μην τον εμπιστεύεσαι καθόλου.Μόνο οι εντελώς ασυνείδητοι μπορούν και χάνουν πλήρως την ψυχή τους.Τί μπορείς να πείς σε αυτούς? Τίποτα απολύτως,είναι άξιοι της μοίρας τους.Δέν είναι όμως όλοι οι άνθρωποι έτσι,αν είναι δυνατόν.Υπάρχουν άνθρωποι που δέν έχουν ασχοληθεί ποτέ με το χόμπι να σκοτώνουν τα εγώ, αλλά παρ όλα αυτά να έχουν ισορροποία και σωστή κατεύθυνση της στην ζωή τους.Τα ένστικτα δέν τα σκοτώνεις,αλλά τα κατευθύνεις στην σωστή πορεία.


Edited by - strangerz2 on 15/08/2010 21:52:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2010, 11:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε.. υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν ασχοληθεί ποτέ με το να εξαλείψουν τα εγώ και επίσης δεν έχουν ασχοληθεί ποτέ με τον εσωτερισμό και αυτοί οι άνθρωποι μπορούν να είναι χίλιες φορές καλύτεροι από όλους αυτούς που προσπαθούν να γίνουν καλύτεροι μέσα από τον εσωτερισμό.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν κοιμούνται ότι δεν ονειρεύονται.

Άλλο το να είσαι καλός και άλλο το να είσαι συνειδητός και να έχεις αρετές… είναι πολύ διαφορετικά.. Ο ένας κοιμάται ενώ ο άλλος όχι.

quote:
Έχεις δώσει υπερβολική προσοχή στα εγώ και θεωρείς τον άνθρωπο κτήνος..

Έχω δώσει υπερβολική προσοχή στο ότι δεν είσαι τα εγω στο ότι δεν είσαι η εντύπωση που εχεις για τον εαυτό σου, εχω δώσει υπερβολική προσοχή στο ότι δεν είσαι η προσωπικότητα, η μορφή, η ιδέα η λέξη.

Έχω δώσει υπερβολική προσοχή στο ότι κοιμάσαι και ότι ονειρεύεσαι.
Δεν έχω πει ότι όσοι ονειρεύονται είναι κτήνη!! Υπάρχουν και καλοί άνθρωποι που κοιμούνται… και όπως σου είπα και πολλοί καλύτεροι από κάποιους άλλους που ασχολούνται με τον εσωτερισμό.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2010, 12:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω πει ποτέ ότι σκοτώνεις τα ένστικτα όπως και δεν έχω πει ποτέ ότι τα εγώ είναι ένστικτα.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2010, 16:46:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δέν είναι θέμα εξουδετέρωσης των εγώ,αλλα θέμα κατανόησης του εαυτού.


Έχω μια μικρή ερώτηση.. πως κατανοεί κανείς τον εαυτό του;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2010, 21:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχω μια μικρή ερώτηση.. πως κατανοεί κανείς τον εαυτό του;

Αγαπητέ ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ, ένα βασικό ερώτημα που εγώ θα έθετα προτού επιχειρούσα να δώσω απάντηση στο ερώτημα που έθεσες είναι εάν είμαστε όντως διατεθειμένοι να κατανοήσουμε τον εαυτό μας κι εάν ναι, σε ποιόν βαθμό μπορούμε ή επιθυμούμε να το κάνουμε.
Εάν πάλι η απάντηση που θα έδινε κάποιος είναι αρνητική, τι είναι αυτό που μας εμποδίζει;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2010, 14:49:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχω μια μικρή ερώτηση.. πως κατανοεί κανείς τον εαυτό του;

Αγαπητέ μου φίλε,νομίζω οτι ξέρεις πολύ καλά ποιά είναι η απάντηση μου,την έχω δώσει αρκετές φορές.Το γεγονός όμως οτι ρωτάς,με κάνει να υποπτεύομαι οτι κάτι ξυπνάει μέσα σου η κευλόντια επιστήμη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2010, 18:03:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι αυτο που νομίζεις αλλά δεν πειράζει.. αν θες ξανα πες το.. για όλους μας..


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2010, 11:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε Dying_Incubus τι θα απαντούσες στα ερωτήματα σου.. φαντάζομαι ότι κάτι έχεις κατά νου.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DarkEternity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2010, 23:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος DarkEternity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπηρετη,εσυ ασχολεισαι με την διαλυση του Εγω?Αν ναι το κανεις μεσω διαλογισμου ή ακολουθεις καποια αλλη τεχνικη?

"Ο σοφός κυβερνά τα άστρα του"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2010, 00:24:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή DarkEternity

Για να μπορέσει κανείς να διαλύσει ένα εγώ χρειάζεται πρώτα να μπορεί να το δει.

Αυτό για να γίνει σωστά χρειάζεται την αφύπνιση της συνείδησης για να είναι η συνείδηση αυτή που κοιτά και όχι ένα εγώ.

Έτσι με άπλα λόγια χρειαζόμαστε τηναίσθηση της παρουσίας του παρατηρητή και την διαιρεμένη προσοχή που μας κρατά στην ενθύμηση του εαυτού και ταυτόχρονα στο να παρατηρούμε ένα μας ελάττωμα.

Πρώτα παρατηρούμε, δεύτερον κατανοούμε και τρίτον εξαλείφουμε.

Υπάρχουν κάποια πράγματα που μπορούμε να κάνουμε.. το ένα είναι ο θάνατος στην πορεία ,(κτυπάμε την λεπτομέρεια από στιγμή σε στιγμή και από λεπτό σε λεπτό) το άλλο είναι να μην εκφράζουμε αρνητικά συναισθήματα, το άλλο είναι η μετατροπή των εντυπώσεων και ¨ο διαλογισμός¨ επάνω στον θάνατο των εγώ!(εδώ δουλεύουμε αναδρομικά αυτά που ζήσαμε μεσα στην ημέρα εξετάζοντας ποια εγώ εκφράσαμε αλλα δεν τα είδαμε επειδή στην πραγματικότητα κοιμόμασταν συνειδησιακά.

Υπάρχουν και αλλα αλλα δεν χρειάζεται να πω περισσότερα.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DarkEternity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2010, 00:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος DarkEternity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ ευχαριστω για την απαντηση.Οσον αφορα τον θανατο απο στιγμη σε στιγμη.Για παραδειγμα λεει καποιος κατι,και αρχιζω να θυμωνω.Κατανοω οτι ειναι το εγω του θυμου.Δηλαδη με βαση αυτα που λες αν προσπαθησω να μην αντιδρασω αρνητικα θα αποδυναμωθει το Εγω,ή απλα σαν μαυρο προβατο θ φυγει απ το διανοητικο κεντρο για να γυρισει αργοτερα?

"Ο σοφός κυβερνά τα άστρα του"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2010, 08:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή φίλη DarkEternity

Δεν είναι τόσο απλό οσο ακούγεται!! Θα σου τα πώ ποιό αναλυτικά οταν επιστρέψω. Για τώρα θα σου πω πώς το εγώ εχει 49 υποεπίπεδα στον νου. Μπορείς να βλέπεις τα πρώτα αλλα τα αλλα να σου διαφεύγουν. Οσο αυξάνη το φως της συνείδησης τόσο ποιο βαθιά βλεπουμε την μηχανικότητα ενος εγώ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

antonisgreve
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2010, 20:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους antonisgreve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα...τα εγω ειναι πανεξυπνα και πολλεσ φορεσ μασ ξεγελανε...σε αρκετεσ περιπτωσεισ μπορει να πιστευεουμε οτι εχουμε θανατωσει ενα εγω και να εχουν γενηθει αλλα δεκα...οπωσ ο Ηρακλησ εκοβε το κεφαλι απο ενα φιδη και βγενανε αλλα δεκα...τα εγω θελουν καψιμω απ την ριζα.........το θεμα ειναι να μπορεσει ο καθενασ μασ να αναψει την φωτια.........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DarkEternity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2010, 17:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος DarkEternity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασχολεισαι και εσυ δηλαδη με το θεμα....εχεις καποιο σχετικο βιβλιο?

"Ο σοφός κυβερνά τα άστρα του"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

antonisgreve
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2010, 01:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους antonisgreve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δυστηχωσ εχω διαβασει πολυ λιγα...Ερμητικα κειμενα εχεισ διαβασει;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DarkEternity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2010, 18:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος DarkEternity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tι ακριβως ειναι αυτο?Μαλλον οχι.Μονο βιβλια του Σαμαελ Αουν Βεορ και Lakshmi.

"Ο σοφός κυβερνά τα άστρα του"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

antonisgreve
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2010, 22:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους antonisgreve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αφου διαβασεσ ΣΑΜΑΕΛ .........εγω πολυ λιγεσ σελιδεσ διαβασα απο αυτα που εγραψε ο ΣΑΜΑΕΛ,μου τα εδωσε ενασ φιλοσ μου σε φωτοτυπιεσ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy