ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Το κάρμα απο μια πιo βαθιά όψη.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 12:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδω μέσα,όλοι διαφωνούμε με όλους.Ο καθένας μας αυτό που λέει,προφανώς το πιστεύει και είναι πολύ σίγουρος για τον εαυτό του.Νομίζω οτι ο καθένας που υποστηρίζει την άποψή του,είναι σωστός ώς προς την ουσία αυτού που λέει.Δηλαδή όλοι μας έχουμε δίκιο,αλλά μόνο για ενα μέρος της εικόνας,την οποία ο καθένας την βλέπει μερικώς.

Αν αντί να απορίπτουμε με τον νού μας τις πληροφορίες των άλλων,υποστηρίζοντας ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του,δέν θα ήταν καλύτερο να τις δεχτούμε και να προσπαθήσουμε να βρούμε τον σύνδεσμο με τις δικές μας θεωρίες και βιώματα?

Αντί για την χωριστική μέθοδο,θα μπορούσαμε να ακολουθήσουμε την ενωτική μέθοδο.

Είμαι σίγουρος οτι ο καθένας αυτά που γράφει,δέν τα γράφει μόνο για να τα γράφει,υπάρχει κάτι μέσα του που του λέει οτι είναι αλήθεια.


Αν υποθέσουμε λοιπόν οτι έχουμε ένα κομμάτι πάζλ,του οποίου οι απόψεις μας είναι μέρη του,κομμάτια του.Για να βρούμε την αλήθεια,θα πρέπει να ενώσουμε τα κομμάτια μας και όχι να τα χωρίζουμε.Με το να τα χωρίζουμε δέν παράγουμε έργο στο σύμπαν,δέν παράγουμε τίποτα παρα μόνο εγωισμό.

Ο καθένας που γράφει κάτι,έχει απόλυτο δίκιο σε αυτό που γράφει,αλλά μόνο για τον εαυτό του,όχι για τους άλλους.Ο καθένας αντιπροσωπεύει ένα μέρος της όλης εικόνας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 12:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Όσο πιό καθαρά όμως βλέπεις αυτή την προσωπικότητα που έχεις διαμορφώσει, τόσο πιό καλά δεν βλέπεις και αυτό που είσαι; Δηλαδή πλέον φέρνεις την προσωπικότητα μπροστά από τα μάτια σου και βλέπεις οτι αυτό το πράγμα, αυτή η σκέψη, αυτό το συναίσθημα, ή ακόμα και αυτό το χέρι ή πόδι ΔΕΝ είσαι εσύ, αυτά τα έχεις, αλλά αυτά δεν είσαι εσύ και απλώς πηγάζουν από εσένα; Άρα η σωστή ενασχόληση δεν πρέπει να αρχίσει από εκεί; Και άμα δεν είσαι σε αρμονία με την προσωπικότητά σου, τότε δεν είναι πιό δύσκολο να ξέρεις ποιός είσαι; Ή κιόλας το οτι δεν είσαι σε αρμονία με αυτή αυτό το πράγμα δεν σημαίνει; Το οτι δεν ξέρεις καλά το ποιός είσαι;

Αγαπητέ φίλε καλός ήρθες στην συζήτηση μας.

Για να γίνουμε ποιο ξεκάθαροι.. έχουμε αυτό που ΕΙΜΑΣΤΕ (ας το ονομάσουμε αρχικά ΟΥΣΙΑ) για το οποίο δεν έχουμε άμεση γνώση. Αν αποκτήσουμε γνώση αυτής της ΟΥΣΙΑΣ μπορούμε να μιλάμε για ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ. ΕΙΜΑΣΤΕ λοιπων ΟΥΣΙΑ αλλα έχουμε μια διαμορφωμένη προσωπικότητα η οποία δεν είναι η ΟΥΣΙΑ παρόλο που μπορεί η ΟΥΣΙΑ να εκφραστεί μέσα από αυτήν..(προσωπικότητα)

Αυτή η προσωπικότητα είναι ένα συνονθύλευμα από μιμητικές τάσης και από καλλιεργημένες εντυπώσεις τις οποίες μας έχουν δώσει οι γονείς ,οι συγγενείς οι φίλοι, οι δάσκαλοι, η εκκλησία το έθνος..κ.λπ. Όλα αυτά διαφέρουν από χώρα σε χώρα. Έτσι μια ΟΥΣΙΑ παίρνοντας ένα φυσικό σώμα αποκτά στην συνέχεια και μια Προσωπικότητα που είναι διαμορφωμένη ανάλογα με το έθνος ή την χώρα που ζει και όλα τα επακόλουθα αυτού.


Κάτι άλλο που δεν είναι η ΟΥΣΙΑ αλλα ούτε και η προσωπικότητα είναι τα ΕΓΩ. Για να μπορεί κάποιος να παρακολουθήσει το πως λειτουργεί η ανθρώπινη μηχανή πρέπει να κατανοήσει ότι τα εγώ και η προσωπικότητα είναι δυο διαφορετικές λειτουργιές. Επίσης τα εγώ χρησιμοποιούν την προσωπικότητα για να εκφράζονται. Κάποιος που έχει συγκεκριμένα ελαττώματα..δηλ εκδηλώνει κάποια εγώ περισσότερο από κάποια αλλα.. τότε βλέποντας το εμείς, λέμε ότι είναι ένα κακό στοιχείο του χαρακτήρα του ή της προσωπικότητας του.,


Επειδή μετά τον θάνατο, τα εγώ και η ΟΥΣΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ να υπάρχουν στην 5 διάσταση ,ενώ το φυσικό σώμα, το ζωτικό και η ενεργεια που έχει συσσωρευτή από αυτό που λέμε προσωπικότητα, διαλύονται στις αρχικές τους ουσίες.. η ουσία και τα εγώ επιστρέφουν σε ένα νέο σώμα και αναπτύσσεται μια νέα προσωπικότητα που έχει σχεδόν τα ιδία χαρακτηριστικά με την προηγούμενη προσωπικότητα, επειδή δρουν τα ιδία εγώ. Έτσι η ΟΥΣΙΑ μένει παγιδευμένη στην μηχανικότητα των νόμων που την φέρνει ξανά και ξανά σε ένα νέο σώμα. (και αυτό όχι επ άπειρο)

Έτσι όταν λες:

quote:
Όσο πιό καθαρά όμως βλέπεις αυτή την προσωπικότητα που έχεις διαμορφώσει, τόσο πιό καλά δεν βλέπεις και αυτό που είσαι;

Δηλ λες: ότι βλέποντας αυτό που δεν είσαι(προσωπικότητα, εγώ) βλέπεις πιο καλά αυτό που είσαι.. σαν ΟΥΣΙΑ..

Έτσι έχουμε αυτό που ΕΙΣΑΙ(ΟΥΣΙΑ) και αυτό που φαίνεται ότι είσαι(προσωπικότητα, εγώ). Αυτό το τελευταίο είναι ο ψευδής εαυτός ή ο ψυχολογικός εαυτός που είναι 100% μηχανικός. Η σύγχρονη επιστήμη μπορεί και τον μελετά.

quote:
Άρα η σωστή ενασχόληση δεν πρέπει να αρχίσει από εκεί;

Κάποιος που ξεκινά από αυτό..αναπτύσσει την αίσθηση του παρατηρητή και μπορεί να δει, και να αποταυτίζεται από όλα αυτά που δεν είναι η ΟΥΣΙΑ. Αυτό επίσης βοηθά στην κατανόηση για τον πως λειτουργούν όλα αυτά.

quote:
Και άμα δεν είσαι σε αρμονία με την προσωπικότητά σου, τότε δεν είναι πιό δύσκολο να ξέρεις ποιός είσαι;

Εδώ πρέπει να ορίσεις τι εννοείς αρμονία με την προσωπικότητα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 03/06/2010 10:45:53


Προσωπικά δεν θα σου πάω κόντρα αλλα εκ των πραγμάτων προκύπτουν κάποια αναπόφευκτα ερωτήματα "μικρέ Υπηρετάκο"...

Μιλάς για αποταύτιση απο "όλα αυτά" ...εντάξει λοιπόν...πές ότι όντως με κάποιο τρόπο αποταυτίσθηκες..

Παρ'ολ'αυτά είσαι εδώ , ζείς εδώ με μένα και με όλους τους συνανθρώπους σου και όλη την κοινωνία , με όλα όσα αυτό συνεπάγεται...

Ποιός θα έχει "βήμα" στην καθημερινή σου επαφή-συναλλαγή με το περιβάλλον που καλείσαι να επιχειρήσεις...ο "ψυχολογικός εαυτός σου" ή η ουσία σου δλδ ο "μικρός Υπηρετάκος"...???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 12:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να συζητάμε μεταξύ μας,είναι μια ευκαιρία για να μάθουμε άλλα πράγματα,να πλουτίσουμε τις γνώσεις μας και να αποκτήσουμε καλύτερη εικόνα για το σύνολο.Ο καθένας μας έχει να δώσει κάτι πολλύ σημαντικό.Ας το εκμεταλευτούμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 13:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Εαρινέ δες τις ταινίες Matrix(1) και Alice in wonderland του Tim burton και θα καταλάβεις πολλά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 13:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε strangerz2 .Σε βρίσκω ποιο εποικοδομητικό.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 13:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Εαρινός για να μπορέσει κάποιος να είναι 100% συνειδητός χρειάζεται μεγάλη ¨προσπάθεια¨ Ένα τέτοιο ον είναι απελευθερωμένο από όλα ..δρα χωρίς εγώ μέσα στην καθημερινότητα.
Στην δική μου περίπτωση που δεν είμαι ένα τέτοιο ον ζω με στιγμές επίγνωσης αλλα και με τον ψυχολογικό εαυτό. Θα στο αναλύσω καλύτερα αργότερα για να μπορείς να έχεις μια ποιο ξεκάθαρη εικόνα..(αν και νομίζω ότι θα το κάνω copy από άλλη συζήτηση)


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 13:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Εαρινέ δες τις ταινίες Matrix(1) και Alice in wonderland του Tim burton και θα καταλάβεις πολλά...

Ντοτόρο μου καλημέρα!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 13:48:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ φίλε Εαρινός για να μπορέσει κάποιος να είναι 100% συνειδητός χρειάζεται μεγάλη ¨προσπάθεια¨ Ένα τέτοιο ον είναι απελευθερωμένο από όλα ..δρα χωρίς εγώ μέσα στην καθημερινότητα.
Στην δική μου περίπτωση που δεν είμαι ένα τέτοιο ον ζω με στιγμές επίγνωσης αλλα και με τον ψυχολογικό εαυτό. Θα στο αναλύσω καλύτερα αργότερα για να μπορείς να έχεις μια ποιο ξεκάθαρη εικόνα..(αν και νομίζω ότι θα το κάνω copy από άλλη συζήτηση)


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Φίλε μου , εγώ -έχω την αίσθηση τουλάχιστον- που το πηγαινο-φέρνεις το "πράμα"... και ως προς το νόημα μπορώ αν θές να έχω μια μίνι συμφωνία μαζί σου...

Τουλάχιστον ορίσαμε κάποιες αρχές στις οποίες συμφωνούμε...ψυχολογικό εαυτό..αγκιλώσεις..εξαρτήσεις...χαρτογράφιση εγκεφάλου και όχι μόνο δια μέσου της εκ-πολιτιστικής διαδικασίας που όλοι νομοτελειακά εντασσόμαστε..κλπ..κλπ..!

Η "Διαφορά" μας έγκειται -έχω την αίσθηση- στον ορισμό της ψυχής και όπου για μένα δεν είναι τίποτα περισσότερο απο τον χαρακτήρα του ανθρώπου..και τίποτ'αλλο...ΚΑΙ μολονότι προσωπικά έχω εμπειρίες που θα μπορούσαν να συγκροτήσουν έστω και ένδειξη περί του αντιθέτου αλλα θεωρητικά θα μπορούσαν να σταθούν πολλές ερμηνείες και υπ'αυτήν την έννοια και εφόσον δεν μπορώ να το αποδείξω θα πρέπει να μην το υποστηρίξω!

Είμαι πολύ "ρηχός"..Ε???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 13:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν εμφανίζω μια αρνητική διάθεση στο να συζητήσω τέτοιου είδους θέματα , δεν προκύπτουν απο μια διάθεση απόρριψης της δικής σου αντίληψης των πραγμάτων φίλε Υπηρέτη αλλα απο την ένδεια του αποδεικτικού εκείνου υλικού που θα χρειαζόμουν προκειμένου να αποδεχθώ κάποια πράματα και γι'αυτό προτιμώ να ανταλλάσω απόψεις για θέματα και θεωρίες που τουλάχιστον έχουν κάποια επιστημονική επιβεβαίωση και θεωρητικό υλικό -όσο το δυνατόν- αποδεδειγμένο!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 13:57:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εδω μέσα,όλοι διαφωνούμε με όλους.Ο καθένας μας αυτό που λέει,προφανώς το πιστεύει και είναι πολύ σίγουρος για τον εαυτό του.Νομίζω οτι ο καθένας που υποστηρίζει την άποψή του,είναι σωστός ώς προς την ουσία αυτού που λέει.Δηλαδή όλοι μας έχουμε δίκιο,αλλά μόνο για ενα μέρος της εικόνας,την οποία ο καθένας την βλέπει μερικώς.

Αν αντί να απορίπτουμε με τον νού μας τις πληροφορίες των άλλων,υποστηρίζοντας ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του,δέν θα ήταν καλύτερο να τις δεχτούμε και να προσπαθήσουμε να βρούμε τον σύνδεσμο με τις δικές μας θεωρίες και βιώματα?

Αντί για την χωριστική μέθοδο,θα μπορούσαμε να ακολουθήσουμε την ενωτική μέθοδο.

Είμαι σίγουρος οτι ο καθένας αυτά που γράφει,δέν τα γράφει μόνο για να τα γράφει,υπάρχει κάτι μέσα του που του λέει οτι είναι αλήθεια.


Αν υποθέσουμε λοιπόν οτι έχουμε ένα κομμάτι πάζλ,του οποίου οι απόψεις μας είναι μέρη του,κομμάτια του.Για να βρούμε την αλήθεια,θα πρέπει να ενώσουμε τα κομμάτια μας και όχι να τα χωρίζουμε.Με το να τα χωρίζουμε δέν παράγουμε έργο στο σύμπαν,δέν παράγουμε τίποτα παρα μόνο εγωισμό.

Ο καθένας που γράφει κάτι,έχει απόλυτο δίκιο σε αυτό που γράφει,αλλά μόνο για τον εαυτό του,όχι για τους άλλους.Ο καθένας αντιπροσωπεύει ένα μέρος της όλης εικόνας.


Μου αρέσει η τοποθέτησή σου!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 14:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν εμφανίζω μια αρνητική διάθεση στο να συζητήσω τέτοιου είδους θέματα , δεν προκύπτουν απο μια διάθεση απόρριψης της δικής σου αντίληψης των πραγμάτων φίλε Υπηρέτη αλλα απο την ένδεια του αποδεικτικού εκείνου υλικού που θα χρειαζόμουν προκειμένου να αποδεχθώ κάποια πράματα και γι'αυτό προτιμώ να ανταλλάσω απόψεις για θέματα και θεωρίες που τουλάχιστον έχουν κάποια επιστημονική επιβεβαίωση και θεωρητικό υλικό -όσο το δυνατόν- αποδεδειγμένο!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Η ψυχή, κατά την άποψή μου, πιστεύω ότι είναι ενέργεια, ουσία, ο ανώτερος εαυτός μας ίσως (όπως και να το πεις, όποια λέξη και να διαλέξεις το ίδιο είναι), δεν την βλέπουμε αλλά υπάρχει και ίσως υπάρχει και μετά από το θάνατο.
Τον χαρακτήρα των ανθρώπων επίσης δεν τον βλέπουμε παρά μόνο στις πράξεις και στην πορεία της ζωής τους.

Καλέ μου φίλε Εαρινέ (εγώ δεν πιστεύω ότι είσαι "ρηχός", επιφυλακτικός θα έλεγα), ότι δεν βλέπουμε με τα μάτια ή ότι δεν μπορούμε να αποδείξουμε επιστημονικά, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν υπάρχει έτσι δεν είναι?

Φίλε strangerz2 γενικά νομίζω ότι όλοι εδώ μέσα, πολλές φορές, λέμε ακριβώς το ίδιο πράγμα απλά χρησιμοποιώντας διαφορετικές λέξεις, όσο για την ανταλλαγή απόψεων, έχεις δίκαιο με τη συζήτηση μπορούμε όλοι να πάρουμε κάτι από τους άλλους

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."

Edited by - Nemesi on 03/06/2010 14:24:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 14:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν εμφανίζω μια αρνητική διάθεση στο να συζητήσω τέτοιου είδους θέματα , δεν προκύπτουν απο μια διάθεση απόρριψης της δικής σου αντίληψης των πραγμάτων φίλε Υπηρέτη αλλα απο την ένδεια του αποδεικτικού εκείνου υλικού που θα χρειαζόμουν προκειμένου να αποδεχθώ κάποια πράματα και γι'αυτό προτιμώ να ανταλλάσω απόψεις για θέματα και θεωρίες που τουλάχιστον έχουν κάποια επιστημονική επιβεβαίωση και θεωρητικό υλικό -όσο το δυνατόν- αποδεδειγμένο!

Το έχω καταλάβει..και ως προς αυτήν σου την τοποθέτηση είμαι απόλυτα μαζί σου. Είναι κάτι που πρέπει όλοι να έχουν. Αν έχω εμπειρία από την ΟΥΣΙΑ αυτό είναι αποδείξιμο μόνο σε εμένα.. τώρα αν θέλω να το αποδείξω και σε εσένα ¨πρέπει¨ να σε παρακινήσω στο να φτάσεις εσύ ο ίδιος σε αυτή την γνώση..άμεσα.

Έτσι θα έχεις μια ¨επιστημονική απάντηση¨ λόγο έρευνας και απόδειξης αυτού που ψάχνεις, αλλα δεν θα είναι αντικειμενικά αποδείξιμο στους άλλους. Όταν όμως βρεθούν δυο άτομα που έχουν την ¨απόδειξη¨ ξέρουν αναμεταξύ τους για τι πράγμα μιλούν, όπως επίσης ότι τα ΛΟΓΙΑ δεν μπορούν να περιγράψουν το τι είναι η ΟΥΣΙΑ ή η ψυχή.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 03/06/2010 14:27:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 14:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αν εμφανίζω μια αρνητική διάθεση στο να συζητήσω τέτοιου είδους θέματα , δεν προκύπτουν απο μια διάθεση απόρριψης της δικής σου αντίληψης των πραγμάτων φίλε Υπηρέτη αλλα απο την ένδεια του αποδεικτικού εκείνου υλικού που θα χρειαζόμουν προκειμένου να αποδεχθώ κάποια πράματα και γι'αυτό προτιμώ να ανταλλάσω απόψεις για θέματα και θεωρίες που τουλάχιστον έχουν κάποια επιστημονική επιβεβαίωση και θεωρητικό υλικό -όσο το δυνατόν- αποδεδειγμένο!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Η ψυχή, κατά την άποψή μου, πιστεύω ότι είναι ενέργεια, ουσία, ο ανώτερος εαυτός μας ίσως (όπως και να το πεις, όποια λέξη και να διαλέξεις το ίδιο είναι), δεν την βλέπουμε αλλά υπάρχει και ίσως υπάρχει και μετά από το θάνατο.
Τον χαρακτήρα των ανθρώπων επίσης δεν τον βλέπουμε παρά μόνο στις πράξεις και στην πορεία της ζωής τους.

Καλέ μου φίλε Εαρινέ (εγώ δεν πιστεύω ότι είσαι "ρηχός", επιφυλακτικός θα έλεγα), ότι δεν βλέπουμε με τα μάτια ή ότι δεν μπορούμε να αποδείξουμε επιστημονικά, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν υπάρχει έτσι δεν είναι?

Φίλε strangerz2 γενικά νομίζω ότι όλοι εδώ μέσα, πολλές φορές, λέμε ακριβώς το ίδιο πράγμα απλά χρησιμοποιώντας διαφορετικές λέξεις, όσο για την ανταλλαγή απόψεων, έχεις δίκαιο με τη συζήτηση μπορούμε όλοι να πάρουμε κάτι από τους άλλους

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."

Edited by - Nemesi on 03/06/2010 14:24:21


http://www.youtube.com/watch?v=R1y4PmzBTpI&feature=related


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 14:40:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να έχεις μια εμπειρία πρέπει να κάνεις μια προσπάθεια για να δεις.. Για αυτό σου λέω μπορείς να σταματήσεις την εσωτερική φλυαρία; Τι σε εμποδίζει να το κάνεις ή τι σε ωθεί συνέχεια σε αυτό;
Η απάντηση αυτή δεν θα δοθεί μέσα από ένα δόγμα, ούτε από κάποια θεωρία αλλού, ούτε από κάτι δανεισμένο. Θα προκύψει από τον πειραματισμό σου.

Είσαι ο επιστήμονας και ταυτόχρονα το αντικείμενο της επιστημονικής σου παρατήρησης. Εδώ.. ακριβώς εδώ.. σε αυτή την ερώτηση μπορούμε να αφήσουμε όλες τις θεωρίες και να μιλήσουμε από αυτά που ξέρουμε ΕΜΕΙΣ. Αν πραγματικά κάποιος θέλει να δώσει απαντήσεις.. θα πρέπει να ερευνήσει και να δει τι συμβαίνει στον εαυτό του.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 15:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για να έχεις μια εμπειρία πρέπει να κάνεις μια προσπάθεια για να δεις.. Για αυτό σου λέω μπορείς να σταματήσεις την εσωτερική φλυαρία; Τι σε εμποδίζει να το κάνεις ή τι σε ωθεί συνέχεια σε αυτό;
Η απάντηση αυτή δεν θα δοθεί μέσα από ένα δόγμα, ούτε από κάποια θεωρία αλλού, ούτε από κάτι δανεισμένο. Θα προκύψει από τον πειραματισμό σου.

Είσαι ο επιστήμονας και ταυτόχρονα το αντικείμενο της επιστημονικής σου παρατήρησης. Εδώ.. ακριβώς εδώ.. σε αυτή την ερώτηση μπορούμε να αφήσουμε όλες τις θεωρίες και να μιλήσουμε από αυτά που ξέρουμε ΕΜΕΙΣ. Αν πραγματικά κάποιος θέλει να δώσει απαντήσεις.. θα πρέπει να ερευνήσει και να δει τι συμβαίνει στον εαυτό του.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Έχω πολλές φορές στο παρελθόν αναφερθεί στην δομή και την καταστατικότητα του ανθρώπου αλλα και στις -θεματικές- λειτουργίες του και ασφαλώς ως προς την δι-υποκειμενικότητά του...!

Έχω την αίσθηση φίλε μου , ότι ο άνθρωπος που έχει μια γενική άποψη των επι-συμβαινόντων , ορίζει -μπορεί να ορίσει- ένα νέο πλαίσιο αντίληψης των πραγμάτων , ορίζοντας ένα κεντρικό εποπτεύον πρόγραμμα και το οποίο θα μπορεί -πλέον- να ανοίγει και να κλείνει διακόπτες on/off...αξιολογώντας κάθε φορά για το ποιό πρόγραμμα "θέλει" να αναλάβει τα ηνία!

Αυτό αποτελεί εσωτερικό διαλογισμό και δυνητικά με πολύ άσκηση και θέληση , μπορεί να συνεισφέρει σε θεματικές αλλαγές στην ζωή των ανθρώπων , ελευθερώνντάς τον απο τον σφιχτό εναγκαλισμό ιδεών .. πεποιθήσεων και προσταγών ενοχοποιητικής φύσεως ... της εκ-πολιτιστικής διαδικασίας!

Απο την άλλη όμως μεριά...αυτό συνεισφέρει και σε μια άλλου τύπου αξιολόγηση εξωτερικών ερεθισμάτων στα οποία όλοι είμαστε υποκείμενοι...καθιστώντας μας υπερ-κείμενους!

Μπορούμε...όπως εδώ τώρα να αλληλοσυμπληρωνόμαστε και να προ-ωθούμε την σκέψη μας , σε άλλα όμορφα μονοπάτια...ηρεμίας και γαλήνης!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 15:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορείς να σταματήσεις την εσωτερική φλυαρία; Τι σε εμποδίζει να το κάνεις ή τι σε ωθεί συνέχεια σε αυτό;

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου απάντηση σε αυτό;

Λέει ο φίλος strangerz2

quote:
Αν αντί να απορίπτουμε με τον νού μας τις πληροφορίες των άλλων,υποστηρίζοντας ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του,δέν θα ήταν καλύτερο να τις δεχτούμε και να προσπαθήσουμε να βρούμε τον σύνδεσμο με τις δικές μας θεωρίες και βιώματα?

Ας μείνουμε στα βιώματα σε αυτά που μπορούμε να ξέρουμε άμεσα.. ας εκφράσουμε αυτά που ζήσαμε.

Μεταφέρω την ερώτηση στο Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10389&whichpage=43&ARCHIVE=

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 16:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην προσωπικότητα είχα συμπεριλάβει και τα εγώ. Αλλά είναι διαφορετικά πράγματα τελικά και θέλω να το σκεφτώ.

Όσο για την αρμονία σε σχέση με την προσωπικότητα την έχω στο μυαλό μου σαν η κατάσταση που αυτή εκδηλώνει την ..Ουσία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 16:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης συμφωνώ πάρα πολύ με αυτά που είπε ο strangerz2.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 18:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Elo , γιατί δεν εμφανίζεται το εικονίδιο?


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 18:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για την αρμονία σε σχέση με την προσωπικότητα την έχω στο μυαλό μου σαν η κατάσταση που αυτή εκδηλώνει την ..Ουσία.

Σωστά!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 21:07:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όσο για την αρμονία σε σχέση με την προσωπικότητα την έχω στο μυαλό μου σαν η κατάσταση που αυτή εκδηλώνει την ..Ουσία.


Κατά ένα μέρος μπορώ και γώ να συμφωνήσω αλλα μια απορία σαν κόκκινη γραμμή διεμβολίζει την σκέψη μου...το μυαλό σου φίλε μου δεν είναι εκείνο που οργανώνει το "όλον" του πράγματος επιφέροντας αυτήν την αναφερόμενη ως ουσία???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 21:19:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μυαλό μου οργανώνει την προσωπικότητα μου για να δρά σύμφωνα με την ουσία, το μυαλό μου είναι αυτό που συλλαμβάνει την ουσία, μάλλον. Άρα (επίσης μάλλον) η ουσία είναι η αιτία της ύπαρξης της προσωπικότητας.(;)

Edited by - Earendil on 03/06/2010 21:21:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 21:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το μυαλό μου οργανώνει την προσωπικότητα μου για να δρά σύμφωνα με την ουσία, το μυαλό μου είναι αυτό που συλλαμβάνει την ουσία, μάλλον. Άρα (επίσης μάλλον) η ουσία είναι η αιτία της ύπαρξης της προσωπικότητας.(;)

Edited by - Earendil on 03/06/2010 21:21:38


Αν δρούσε σύμφωνα με την "ουσία" το μυαλό των ανθρώπων και όχι με τα όσα εν-νοει και νοεί , τότε -έχω την αίσθηση- ότι δεν θα αναφερόμασταν καθόλου σε οτιδήποτε άλλο μιας και δεν θα διαδραμάτιζε πρωτεύοντα Αυτό ρόλο...

Να δεχθώ την ουσία ως αρμονία ανάμεσα στο συνειδητό και στο ασυνείδητο και μάλιστα αναφερόμενη και εκ-πορευόμενη απο έναν καλλιεργημένο-πειθαρχημένο νού , με εν-συναίσθηση και επιδραστικότητα και ως δομικό στοιχείο ενός υπρ-κείμενου νού , με υπερ-κείμενη σκέψη , ικανού να κάνει delete kai reset και re-boot ενεργητικά...

Τα υπόλοιπα τουλάχιστον εγώ , δεν έχω την γνώση και την επάρκεια για να τα "δώ"...μιάς και δεν αναφέρονται σε βιβλία με επιστημονική βάση!

Τουλάχιστον συμφωνήσαμε σε κάτι...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 21:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα υπόλοιπα τουλάχιστον εγώ , δεν έχω την γνώση και την επάρκεια για να τα "δώ"...μιάς και δεν αναφέρονται σε βιβλία με επιστημονική βάση!

Ποιά δεν μπορείς να δεις; Δεν νομίζω οτι η σημερινή επιστήμη έχει κάτι που θα μας βοήσει να δούμε καταστάσεις ως προς την ουσία. Που επίσης θέλω να πω οτι αυτή η ουσία που όλη λέτε αλλού αναφέρεται ως υπερ-ουσία, ενώ τα συστατικά της προσωπικότητας αναφέρονται ως ουσία. Γιατί; Δεν ξέρω..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 22:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Τα υπόλοιπα τουλάχιστον εγώ , δεν έχω την γνώση και την επάρκεια για να τα "δώ"...μιάς και δεν αναφέρονται σε βιβλία με επιστημονική βάση!

Ποιά δεν μπορείς να δεις; Δεν νομίζω οτι η σημερινή επιστήμη έχει κάτι που θα μας βοήσει να δούμε καταστάσεις ως προς την ουσία. Που επίσης θέλω να πω οτι αυτή η ουσία που όλη λέτε αλλού αναφέρεται ως υπερ-ουσία, ενώ τα συστατικά της προσωπικότητας αναφέρονται ως ουσία. Γιατί; Δεν ξέρω..


Με μπέρδεψες...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 22:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ντοτόρο μου καλημέρα!!!

Καλησπέρα και σε 'σένα
Έ ρε με το Ντοτόρο... το βλέπω για Ντοτορίτο στο τέλος!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 23:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ντοτόρο μου καλημέρα!!!

Καλησπέρα και σε 'σένα
Έ ρε με το Ντοτόρο... το βλέπω για Ντοτορίτο στο τέλος!

Μμμμ...καλό μου φαίνεται κι'αυτό..καλύτερο θα μπορούσα να πώ , απο το Ντοτόρο...

Λοιπόν Ντοτορίτο???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 02:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με μπέρδεψες...

Σορρυ
Ήθελα να ρωτήσω απλά ποιά είναι αυτά που δεν μπορείς να δείς αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα να το συζητήσουμε άλλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 10:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Με μπέρδεψες...

Σορρυ
Ήθελα να ρωτήσω απλά ποιά είναι αυτά που δεν μπορείς να δείς αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα να το συζητήσουμε άλλο.

Φίλε μου καλημέρα , μην ζητάς συγγνώμη και η δική μου-ενδεχομένως- αδυναμία να καταλάβω , δεν αποτελεί "έλλειμα" δικό σου , εξ'αλλου ο συγκεκριμένος τρόπος επικοινωνίας έχει κάποιες δυσκολίες αλλα πάντα και με καλή διάθεση στην πορεία μιας συζητήσεως βρίσκεται ο τρόπος πρκειμένου να γίνουν κατανοητές οι θέσεις μας!

Ήρθα εδώ -στο Φόρουμ- και ανακάλυψα πράματα που δεν είχα μέχρι εκείνη την στιγμή καν σκεφθεί και πήγα πολλά βήματα πάρα πέρα χάρις στους φίλους συνδίκτυους και στην καλή διάθεση τους αλλα και στις γνώσεις τους...και μπορώ να πώ ότι επιπλέον "οίδα" ακόμα πιο πολύ τον εαυτό μου....

Πραγματικά ο χώρος εδώ , μπορεί να αποτελέσει "διδακτήριο" και το εννοώ και η συμβολή της διαχειριστικής ομάδας συντελλεί στα μέγιστα προς αυτήν την κατεύθυνση και με την δική μας συμβολή μπορούν να δημιουργηθούν ιδιαίτερες προϋποθέσεις για πιο εποικοδομητικές συζητήσεις!

Μην μου ζητάς λοιπόν συγγνώμη και αν κάποιος θα έπρεπε να το κάνει αυτό , εκείνος είμαι εγώ!!!

Να έχεις μια όμορφη μέρα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 04/06/2010 10:19:03

Edited by - Εαρινός on 04/06/2010 10:20:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 10:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι Εαρινός και φιλε Earendil δείτε την απάντηση μου εδώ:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10389&whichpage=43&ARCHIVE=

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1396484
Maintained by Digital Alchemy