ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Το κάρμα απο μια πιo βαθιά όψη.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 10:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
glinaaea Είσαι και εσύ σε ένα τέτοιο σύστημα, αλλά παραμένεις κολλημένος σ αυτό αποκλείοντας οτιδήποτε άλλο έξω από αυτό.


Πετάξτε τις σχολές. .τα βιβλία.. τους δάσκαλους..τα δόγματα..τις ιδέες..τις πεποιθήσεις ..και δείτε για μια φορά στα αλήθεια ΠΟΙΟΙ ΕΙΣΤΕ. Αυτά που γράφεται και ο τρόπος που το κάνετε δεν προέρχεται από αυτό που ΕΙΣΤΕ αλλα από αυτό που νομίζετε ότι είστε.


Που το είδες το κόλλημα φίλε glinaaea … Για κάνε εξέταση εαυτού.. μήπως συμβαίνει το αντίθετο. Και κοίτα και το τελευταίο Υ.Γ και ίσως καταλάβεις ότι όλα όσα κάνεις είναι από πριν προβλέψιμα. Τα εγώ είναι μηχανικά. Σου μιλώ για αποτάυτιση από όλα τα νομίζω και από όλες τις δανεισμένες γνώσεις. Δεν με νοιάζει από πού είναι ,ποιος δάσκαλος τις έδωσε, σε ποια σχολή..κατάλαβε το ..αυτό που με νοιάζει είναι ότι οι δανεισμένες γνώσεις δεν είναι ΕΣΥ.

Αυτό το ΕΣΥ είναι πέρα από όλα τα νομίζω και τα θέλω..πέρα από όλες τις ιδέες και τις πεποιθήσεις..δεν ΕΙΣΑΙ αυτά. Δεν είσαι τα ελαττώματα σου και δεν είσαι τα εγώ σου. Η ΟΥΣΙΑ σου είναι πέρα από όλα αυτά..αλλα αυτό είναι κάτι που ο καθένας πρέπει να το αναζητήσει μέσα του..πέρα από έμενα… πέρα από όλους και όλα. Δες τι λέω..Αποταυτίσου από τα πληγωμένα σου εγώ.


Αυτά τα καμώματα κάνουν τα εγώ και φυλακίζουν την συνείδηση σου. Σου κλέβουν την συνειδησιακή σου προσοχή. Όταν δεν έχεις επίγνωση της Ουσίας σου ή επίγνωση της συνειδητοτητας σου..τότε είσαι απών..έρμαιο της μηχανικότητας των εγώ. Παρασύρεσαι σαν καρυτσοφλουδο από τα κύματα και από τους ανέμους. Δεν έχεις καμία επιλογή..συνειδητή επιλογή. Δρας μηχανικά..στην ουσία αντιδράς.

Αντί να δεις τι σου λέω, βρίσκεις κάτι που είναι ανούσιο να πεις και να κατηγορήσεις. Αυτά που κατηγορείς δεν έχουν να κάνουν με ΕΜΕΝΑ.. αλλα με προκαταλήψεις..και για να δεις το κόλλημα… μου λες:


quote:
Είσαι και εσύ σε ένα τέτοιο σύστημα, αλλά παραμένεις κολλημένος σ αυτό αποκλείοντας οτιδήποτε άλλο έξω από αυτό.


Εσυ σε ποιο σύστημα είσαι που απέκλισες την ετικέτα στην οποία φέρνω..τι είδους κόλλημα είναι αυτό; Φίλε glinaaea ..πάρε την ετικέτα και πέτα την στα σκουπίδια..είναι άχρηστη..δεν έχει καμία ουσία.. Η ουσία βρίσκεται στην ποιότητα την οποία ΕΙΣΑΙ.

Ποιος σου έδωσε την γνώση την οποία μας αποκαλύπτεις για το τι είναι το κάρμα; Μόνος σου την βρήκες; Και για να μου απαντήσεις σε όλα αυτά που σε ρωτώ θα σου εκπληρώσω την επιθυμία των εγώ σου.

Ασχολούμαι 25 χρόνια..αλλα θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι εννοεί ο καθένας το τι είναι ο διαλογισμός. Έδωσα ένα ορισμό σε προηγούμενα μηνύματα μου. Πρακτικές μπορούμε να κάνουμε χρόνια και να μην είμαστε σε διαλογισμό.
Και μπορούμε να είμαστε σε διαλογισμό εν κινήσει..μέσα στην καθημερινότητα..στο λεωφορείο, στην πλατειά, στο σουπερ μάρκετ… Αν θες αντάλλαξε την λέξη διαλογισμό με την λέξη ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.

Περιμένω τις απαντήσεις που μου ωφειλης..(πρόσεξε τι Υ.Γ. θα βάλω)

Ερώτηση:

Πως μπορείς να λες ότι « κανείς δεν το γνωρίζει αυτό»..και από την άλλη ότι μιλάς από προσωπική πείρα. Όπως βλέπεις αυτά τα δυο πράγματα που λες δεν ταιριάζουν.


ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ;

Σου έχω γράψει πριν από όλα αυτά «μην με παρεξηγείς αυτά που λέω είναι για όλους μας» Ξέρω τι βλέπεις από πριν και αυτό που λέω μπορεί να σε εξοργίσει περισσότερο… δες τον θυμό σου παρατήρησε τον δεν είσαι ΕΣΥ αυτός.

Υ.Γ. Τα εγώ όταν αποκαλύπτονται..κρύβονται πίσω από την δικαιολογία και το ψέμα.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 11:02:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Απο την δική μου οπτική,βλέπω τα "εγώ" σε εσένα,και απο "ουσία" τίποτα.Μου θυμίζεις κάποιον ο οποίος μιλάει για την αξία της σιωπής και οτι η σιωπή είναι χρυσός,αλλά ο ίδιος δέν έχει σταματήσει να μιλάει για αυτήν.Αυτοαναιρείται δηλαδή.

Άμυνα και δικαιολογία φίλε strangerz2

Δεν έθεσα κανένα θέμα ότι θα είμαι σιωπηλός απέναντι σου..δεν νομίζω να μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου μένοντας ο ένας υπηρέτης σιωπηλός;

Αν το κάνω θα χάσεις κάθε επικοινωνία.

Φαντασιώσεις φίλε strangerz2 που εξομαλύνουν τα εγώ σου. Δες το!

Ζεις μέσα στο ψέμα και θέλεις να το δεις..είναι προτιμότερα να δεις έμενα μέσα στο ψέμα..αυτό σε καταπραΰνει..αλλα δεν σε βοηθά να βγεις μέσα από τον τροχό του samsara.

Να σου πω επίσης ότι δεν έχω κάτι με το ΕΙΝΑΙ ΣΟΥ δηλ με αυτό που ΕΙΣΑΙ. Επίσης δεν τρέφω θυμό..αυτό που θέλω να γκρεμίσω δεν είσαι ΕΣΥ αλλα αυτό που νομίζεις ότι είσαι. Στην πραγματικότητα το μόνο που έχω να κάνω είναι στο δείχνω διαρκώς. Από εκεί και πέρα μόνο ΕΣΥ μπορείς να κάνεις κάτι. Ή το βλέπεις και το σπας ή το τρέφεις μέχρι να σε πάρει μαζί του.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 11:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άμυνα και δικαιολογία φίλε strangerz2

Δεν έθεσα κανένα θέμα ότι θα είμαι σιωπηλός απέναντι σου..δεν νομίζω να μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου μένοντας ο ένας υπηρέτης σιωπηλός;

Αν το κάνω θα χάσεις κάθε επικοινωνία.

Φαντασιώσεις φίλε strangerz2 που εξομαλύνουν τα εγώ σου. Δες το!

Ζεις μέσα στο ψέμα και θέλεις να το δεις..είναι προτιμότερα να δεις έμενα μέσα στο ψέμα..αυτό σε καταπραΰνει..αλλα δεν σε βοηθά να βγεις μέσα από τον τροχό του samsara.


Παρεξήγηση,έφερα παράδειγμα,για αυτό είπα "μου θυμίζεις".Πώς θα μπορούσα να εννοώ να είσαι σιωπιλός σε ένα φόρουμ? Τότε πώς θα επικοινωνούμε? Τόσο κακός είμαι στην επικοινωνία? Μου το λένε συνέχεια αλλά δέν βάζω μυαλό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 11:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να σου πω επίσης ότι δεν έχω κάτι με το ΕΙΝΑΙ ΣΟΥ δηλ με αυτό που ΕΙΣΑΙ.

Αυτό που είμαι,δέν είναι τίποτα άλλο απο καθαρή επίγνωση,καθαρή ενέργεια.Δέν είμαι τίποτα στην ουσία,είμαι ο κανένας.Αυτό που είμαι,είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα με αυτό που είσαι και με αυτό που είναι όλοι.Αυτός είναι ο εαυτός,ο παγκόσμιος παρατηρητής και δημιουργός.Η διαφοροποίηση υπάρχει στα σώματά μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 11:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
strangerz2 Απο την δική μου οπτική,βλέπω τα "εγώ" σε εσένα,και απο "ουσία" τίποτα.Μου θυμίζεις κάποιον ο οποίος μιλάει για την αξία της σιωπής και οτι η σιωπή είναι χρυσός,αλλά ο ίδιος δέν έχει σταματήσει να μιλάει για αυτήν.Αυτοαναιρείται δηλαδή.

Για να σε βοηθήσω να καταλάβεις..

Ο νους είναι ένα εργαλείο..η δουλειά του είναι να παράγει σκέψεις ,ιδέες, λογισμούς..

Αυτό που ΕΙΣΑΙ δεν είναι ο νους αλλα η ΣΙΩΠΗΛΗ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΥΘΟΡΜΗΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ. Όταν ΕΙΣΑΙ μπορείς να χρησιμοποιείς τον ΝΟΥ Ή ΟΧΙ.. όπως μπορείς να είσαι σιωπηλός και να χρησιμοποιείς τα πόδια σου ή όχι.

Μπορείς να ΕΙΣΑΙ στην ΣΙΩΠΗΛΗ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΥΘΟΡΜΗΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ και να είσαι μέσα στην καθημερινότητα..μαζί με τους αλλους,στην δουλειά, στο λεωφορείο. Το ότι κινείσαι και το ότι χρησιμοποιείς το σώμα σου και τον νου σου δεν αναιρεί αυτό που ΕΙΣΑΙ ή δεν αναιρεί την σιωπή στην οποία ¨βιώνει¨ ως επίγνωση ή ως ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.

Για αυτό σου λέω..όταν είσαι απών μόνο φαντασιώσεις μπορείς να έχεις για το τι είναι παρών.(πάλι σου χτυπώ το εγώ δες το! Παρατήρησε το)


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 11:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που είμαι,δέν είναι τίποτα άλλο απο καθαρή επίγνωση,καθαρή ενέργεια.Δέν είμαι τίποτα στην ουσία,είμαι ο κανένας.Αυτό που είμαι,είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα με αυτό που είσαι και με αυτό που είναι όλοι.Αυτός είναι ο εαυτός,ο παγκόσμιος παρατηρητής και δημιουργός.Η διαφοροποίηση υπάρχει στα σώματά μας.

Σύμφωνοι εν μερη..για αυτό και δεν έχω κάτι με αυτό. Αλλα αν δεν έχεις άμεση γνώση από αυτό που λες..δηλ ¨εμπειρία¨ τότε ακόμα και αυτό παραμένει μια ιδέα. Η ιδέα δεν είναι αυτό που ΕΙΣΑΙ. Δηλ συλλαμβάνοντας μια ¨αλήθεια¨ με τον νου δεν σημαίνει ότι είσαι και αυτή. Το θέμα είναι να ΕΙΣΑΙ πέρα από την ιδέα. Αυτό λέω διαρκώς.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 11:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υ.Γ. Να σου πω φίλε glinaaea και κάτι άλλο που τρέφει τα εγώ.. Ο ΦΟΒΟΣ

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 14:46:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πετάξτε τις σχολές. .τα βιβλία.. τους δάσκαλους..τα δόγματα..τις ιδέες..τις πεποιθήσεις ..και δείτε για μια φορά στα αλήθεια ΠΟΙΟΙ ΕΙΣΤΕ.

http://www.youtube.com/watch?v=gASY7Lj5GPQ&feature=related
&
http://www.youtube.com/watch?v=JLilMtzOUbA&feature=related
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 18:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπότε,αν θέλετε να πάρετε περισσότερη γνώση,πρέπει να δώσετε ό,τι έχετε,πάντα σε πλαίσια κατανόησης.Ενας άνθρωπος που ζητάει συνέχεια γνώση χωρίς να δίνει για να βοηθάει τους άλλους,τότε κολλάει στο επίπεδο που βρίσκεται και δέν προχωράει άλλο.

Η γνώση εκ των πραγμάτων -η πραγματική γνώση- δεν εμπεριέχει το "πρέπει" αλλα εφόσον ορίζεται καταστατικά και επι της ουσίας , εφαρμόζει τις αρχές και τις ιδιότητες της...εμφανίζεται απλά σαν τον ήλιο..!

[URL=http://img294.imageshack.us/i/2232fs9da7.jpg/][/URL]

Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us[/URL]
Chess..and Life!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 21:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Εαρινέ πάλι με μια φράση για μένα τα είπες όλα: "Ενας άνθρωπος που ζητάει συνέχεια γνώση χωρίς να δίνει για να βοηθάει τους άλλους,τότε κολλάει στο επίπεδο που βρίσκεται και δέν προχωράει άλλο."
Με κάλυψες

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 21:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας από τους τρεις παράγοντες της επανάστασης της συνείδησης είναι η θυσία. Να δίνεις. Και ξέρετε πότε έχει πραγματική αξία ή θυσια..; Όχι όταν δινεις από αυτά που σου περισευουν αλλα από αυτά που θα στερηθείς..ότι κι αν είναι αυτό!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 01/06/2010 21:41:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 21:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η συνείδηση συγκροτείται αλλα και θεμελιώνεται απο τους επι μέρους κώδικες πεποιθήσεων κι εμπειριών στις/ες οποίους/ες το ψυχολογικό υποκείμενο εξετέθη και εξ αυτών νοηματοδοτείται...υποστασιοποιείται με την εννοια του όρου και συνεχώς "μετέχει" σε διαρκείς μεταθεσεις θέσεων , αποτέλεσμα μιας "διορθωτικής διαδικασίας" ....

Το ερώτημα είναι , σε τι "μεταθέσεις" αυτό -συνειδητό- υπόκειται....και αυτό διότι οι εμπειρίες καθενός , δυστυχώς ερμηνεύονται με πολύ διαφορετικό τρόπο..και επιδρούν θεματικά επίσης με πολύ διαφορετικό τρόπο , με τέτοιο τρόπο που θα μπορούσαμε με ασφάλεια να πούμε ότι εκεί ορίζονται τα διάφορα ψυχολογικά θέματα...

Η "συνειδητότητα" είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο...για την ακρίβεια ΙΣΩΣ Κεντρικής σημασίας για το υποκείμενο σε αυτό άνθρωπος...!

[URL=http://img294.imageshack.us/i/2232fs9da7.jpg/][/URL]

Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us[/URL]
Chess..and Life!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 22:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η συνείδηση συγκροτείται αλλα και θεμελιώνεται απο τους επι μέρους κώδικες πεποιθήσεων κι εμπειριών στις/ες οποίους/ες το ψυχολογικό υποκείμενο εξετέθη και εξ αυτών νοηματοδοτείται...υποστασιοποιείται με την εννοια του όρου και συνεχώς "μετέχει" σε διαρκείς μεταθεσεις θέσεων , αποτέλεσμα μιας "διορθωτικής διαδικασίας" ....

Δεν ξέρω σε ποιον απευθύνεσαι αλλα θα σου πω.. Η συνείδηση είναι μια λέξη που έχει για τον κάθε καταβαλλόμενο νου κάποια ερμηνεία. Παρόλα αυτά καμία ερμηνεία δεν φτάνει την σύλληψη αυτής καθότι αυτή είναι πέρα από όλες τις συλλήψεις του καταβαλλόμενου νου.

Από άμεση γνώση θα σου πω πως η συνείδηση δεν θεμελιώνεται από κανέναν επί μέρους κώδικα αλλα ούτε και από πεποιθήσεις και πάνω από όλα δεν είναι κάποια έννοια. Και κατά εμένα όπως το ζω, η μόνη "διορθωτική διαδικασία" είναι η αποτάυτιση της συνείδησης και η ενεργοποίηση αυτής στο μέγιστο βαθμο της αυτοσυνείδησης.

quote:
Το ερώτημα είναι , σε τι "μεταθέσεις" αυτό -συνειδητό- υπόκειται....και αυτό διότι οι εμπειρίες καθενός , δυστυχώς ερμηνεύονται με πολύ διαφορετικό τρόπο..και επιδρούν θεματικά επίσης με πολύ διαφορετικό τρόπο , με τέτοιο τρόπο που θα μπορούσαμε με ασφάλεια να πούμε ότι εκεί ορίζονται τα διάφορα ψυχολογικά θέματα...
Η "συνεκτικότητα" είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο...για την ακρίβεια ΙΣΩΣ Κεντρικής σημασίας για το υποκείμενο σε αυτό άνθρωπος...!

Θα σου πω.. υπάρχει μέσα μας ένα ποσοστό συνείδησης που μπορεί να παρατηρήσει τον ψυχολογικό εαυτό. Ο ψυχολογικός εαυτός δεν είναι η συνείδηση αλλα τα εγώ..όπως η λαγνεία ,η λαιμαργία και αλλα πολλά.

Το μεγαλύτερο μέρος της συνείδησης έχει ταυτιστεί από αυτό το ψυχολογικό εαυτό τον οποίο τον εκλαμβάνει ως Εαυτό. Έτσι δεν φτάνει να γνωρίσει αυτό που πραγματικά ΕΙΝΑΙ. Όταν λοιπων η συνειδησιακή προσοχή μετατεθεί σε δυο σημεία ταυτόχρονα..δηλ αποκτήσει μια πρώτη επίγνωση ότι παρατηρεί αυτό που λέμε άνθρωπο με όλα τα επακόλουθα που έχει αυτό.. και ταυτόχρονα κράτα την συνειδησιακή προσοχή στην αίσθηση της παρουσίας του παρατηρητή..τότε αυτή η συνείδηση αναπόφευκτα ενεργοποιείτε. Δεν είναι ακόμα αυτοσυνείδηση..αλλα έχει μια ενεργοποίηση.

Με αυτό το ενεργοποιημένο ποσοστό της συνείδησης, μπορούμε τώρα να αρχίζουμε να αποταυτιζόμαστε από τον ψευδή εαυτό δηλ τον ψυχολογικό και να παίρνουμε πίσω το ποσοστό της συνείδησης που έχει ταυτιστεί, με αποτέλεσμα αυτό το ποσοστό της ενεργοποιημένης συνείδησης να γίνεται μεγαλύτερο. Όταν κάποια στιγμή η συνείδηση αποταυτιστη εντελώς από όλα αυτά που της κλέβουν την προσοχή..αυθόρμητα και αναπάντεχα γίνεται ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ. Αυτή είναι και η μοναδική μεταβολή ή ¨μετάθεση¨

Αν δεν συμβαίνει αυτό ..τότε όλες οι μεταβολές δεν είναι παρά νοητικές και το λέω αυτό επειδή η συνείδηση δεν είναι ο νους.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2010, 00:23:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Αν δεν συμβαίνει αυτό ..τότε όλες οι μεταβολές δεν είναι παρά νοητικές και το λέω αυτό επειδή η συνείδηση δεν είναι ο νους.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Το πως ο καθένας εν-νοεί/εντυπώνει ,διαμορφώνει και το συνειδητό μέρος του εγκεφάλου του ... πολύ απλά για να γίνει αντιληπτό , αν κάποιος έχει την εντύπωση και ταυτίζει τον κεραυνό με το θεό και το κάρμα...τότε δεν μένει παρά σε κάθε κεραυνό να επικυρώνεται η πεποίθησή του και η ύπαρξη το κάρματος!

Κατα τ'αλλα ή θα βρέξει ή θα χιονίσει ή καλό καιρό θα κάνει...όλα κάρματα είναι για τον ενασχολούμενο με το "σπόρ"...

Κατ'εμέ , δεν αποτελεί τίποτα περισσότερο απο μια "παραδρομή" του νού..απο λάθος ιδέες ..!

Σε κάλυψα...

[URL=http://img580.imageshack.us/i/2232fs9da7.jpg/][/URL]

Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us[/URL]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2010, 00:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζούμε σε έναν κόσμο φίλε υπητέτη όπου όλες οι αισθήσεις μας "συμ-μετέχουν" και δεν είμι εγώ εκείνος που θα έλεγα , ότι....αυτή η αίσθηση ή η άλλη δεν θα έπρεπε να υπάρχει ή όχι...

Απο την άλλη μεριά , ο ψυχολογικός χαρακτήρας ενός ανθρώπου -εκ των πραγμάτων- διαμορφώνεται κατα την εκ-πολιτιτική διαδικασία και όλοι οι άνθρωποι "φαντάζονται" και "συμβολοποιούν" και αυτό είναι αναπόφευκτο ...

Η μετάθεση θέσεως -η πρώτη μετάθεση- ορίζεται με τον ευνουχισμό του παιδιού και και που πλέον υποκειμενικοποιείται σε μια άλλη θέση ως "αν-υποκειμένου"...η διαμεσολάβηση του ονόματος του Πατέρα θα ορίσει το οδυνηρό πέρασμα απο τα "καυδιανά δίκρανα" του ευνουχισμού και το "Ονομα του Πατέρα" θα ορίσει τον πρώτο συμβολισμό...αυτό της ισχύς... του φόβου και της πειθαρχίας...!

Διεργασίες , που υπο όρους .... μπορεί να αποτελέσουν υγιείς μεταθέσεις-υποκειμενικοποιήσεις...!

Υπο όρους!!!

[URL=http://img580.imageshack.us/i/2232fs9da7.jpg/][/URL]

Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us[/URL]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2010, 10:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το πως ο καθένας εν-νοεί/εντυπώνει ,διαμορφώνει και το συνειδητό μέρος του εγκεφάλου του ... πολύ απλά για να γίνει αντιληπτό , αν κάποιος έχει την εντύπωση και ταυτίζει τον κεραυνό με το θεό και το κάρμα...τότε δεν μένει παρά σε κάθε κεραυνό να επικυρώνεται η πεποίθησή του και η ύπαρξη το κάρματος!
Κατα τ'αλλα ή θα βρέξει ή θα χιονίσει ή καλό καιρό θα κάνει...όλα κάρματα είναι για τον ενασχολούμενο με το "σπόρ"...
Κατ'εμέ , δεν αποτελεί τίποτα περισσότερο απο μια "παραδρομή" του νού..απο λάθος ιδέες ..!
Σε κάλυψα...

Αγαπητέ φίλε Εαρινός υπάρχει και ένα ρητό που θα ταίριαζε με όλα αυτά που λες « ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται»

Εν μέρη με καλύπτεις από την άποψη της ταύτισης. Αυτό όμως δεν αναιρεί ή δεν καταργεί αν θες την πιθανότητα να υπάρχει ένας κοσμικός νόμος που να λέγεται ΚΑΡΜΑ. Όπου και να κοιτάξουμε υπάρχει μια νομοτέλεια..από το πιο μικρό εως το πιο μεγάλο.

quote:
Ζούμε σε έναν κόσμο φίλε υπητέτη όπου όλες οι αισθήσεις μας "συμ-μετέχουν" και δεν είμι εγώ εκείνος που θα έλεγα , ότι....αυτή η αίσθηση ή η άλλη δεν θα έπρεπε να υπάρχει ή όχι...

Δια μέσο του διανοητικού συλλογισμού δεν μπορείς πραγματικά να στηρίξεις ένα ΝΑΙ ή ένα ΟΧΙ. Αλλα δια μέσο της ψυχολογικής εμπειρίας ή καλυτέρα της άμεσης ¨βιωματικής κατάστασης μπορείς επειδή θα έχεις γνώση. Αυτή την γνώση θα μετατρέψεις αργότερα σε λέξεις όπου δεν θα ανταποκρίνεται σε αυτό που έζησες, αλλα θα αντανακλά κάτι από αυτό.

quote:
Από την άλλη μεριά , ο ψυχολογικός χαρακτήρας ενός ανθρώπου -εκ των πραγμάτων- διαμορφώνεται κατα την εκ-πολιτιτική διαδικασία και όλοι οι άνθρωποι "φαντάζονται" και "συμβολοποιούν" και αυτό είναι αναπόφευκτο ...


Σύμφωνοι.. εξάλλου και η προσωπικότητα από αυτό πλάθεται.. είναι μια ¨φαντασία¨ Το θέμα αγαπητέ φίλε είναι ότι περά από την φαντασία, τον χαρακτήρα και τους συμβολισμούς..ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ;

quote:
Η μετάθεση θέσεως -η πρώτη μετάθεση- ορίζεται με τον ευνουχισμό του παιδιού και και που πλέον υποκειμενικοποιείται σε μια άλλη θέση ως "αν-υποκειμένου"...η διαμεσολάβηση του ονόματος του Πατέρα θα ορίσει το οδυνηρό πέρασμα απο τα "καυδιανά δίκρανα" του ευνουχισμού και το "Ονομα του Πατέρα" θα ορίσει τον πρώτο συμβολισμό...αυτό της ισχύς... του φόβου και της πειθαρχίας...!
Διεργασίες , που υπο όρους .... μπορεί να αποτελέσουν υγιείς μεταθέσεις-υποκειμενικοποιήσεις...!
Υπο όρους!!!

Ως προς τον ¨ψυχολογικό¨ προγραμματισμό και τον ευνουχισμό στην παιδική ηλικία και κατά επέκταση από αυτά που συνεπάγονται από όλα αυτά, δεν έχω να προσθέσω τίποτα σε σχέση με το ότι είναι ένα λυπηρό γεγονός. Από την άλλη Τι είναι αυτό που θα αναπρογραμματίσει μια υγιή μετάθεση του ¨ευνουχισμένου¨ αν σκεφτείς ότι όλοι από την παιδική ηλικία ¨λάβαμε¨ αυτόν τον ¨ευνουχισμό¨. θα πρέπει κάποιος να είναι υγιής... Και σε σχέση με αυτά που καταλαβαίνω υγιής είναι αυτός που δεν έχει νοητικά καλούπια για το τι είναι σωστό και για το τι είναι λάθος, αλλά είναι ορθά ¨σωστός¨ επειδή είναι αδύνατον να παρεκκλίνει από αυτό που ΕΙΝΑΙ ως συνειδητό ον.

Για να γίνω καλύτερα κατανοητός.. ένας άνθρωπος με αυτοσυνείδηση δηλ με αυτογνωσία..όχι διανοητική..θα πράττει σωστά χωρίς κάποιος να του έχει προκαταβάλει το τι είναι σωστό! Θα πηγάζει και θα διαχέεται η δράση του μέσα σε αυτό το κοσμικό σύνολο όπως το φως του Ηλίου.

Θα ήθελα να σου θέσω ένα ερώτημα.. Αν βρεις έναν τρόπο να ¨σταματήσεις¨ την νοητική φλυαρία και να αποταυτιστής από όλες τις εντυπώσεις που οι άλλοι σου έβαλαν αλλα και από αυτές που εσύ έφτιαξες.. τι νομίζεις ότι θα απομείνει από την παρουσία σου;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2010, 11:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Για να γίνω καλύτερα κατανοητός.. ένας άνθρωπος με αυτοσυνείδηση δηλ με αυτογνωσία..όχι διανοητική..θα πράττει σωστά χωρίς κάποιος να του έχει προκαταβάλει το τι είναι σωστό! Θα πηγάζει και θα διαχέεται η δράση του μέσα σε αυτό το κοσμικό σύνολο όπως το φως του Ηλίου.

Θα ήθελα να σου θέσω ένα ερώτημα.. Αν βρεις έναν τρόπο να ¨σταματήσεις¨ την νοητική φλυαρία και να αποταυτιστής από όλες τις εντυπώσεις που οι άλλοι σου έβαλαν αλλα και από αυτές που εσύ έφτιαξες.. τι νομίζεις ότι θα απομείνει από την παρουσία σου;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Κοντά στις ζωο-σωτήριες γονεϊκές εντολές αλλα και στις κοινωνικές εντολές ΑΣΦΑΛΩΣ υπάρχουν και "καταστροφικές" φίλε μου...

Ο άνθρωπος δια μέσου της σκέψης του , μπορεί να θεμελιώσει δικαίωμα αλλαγής του νοητικού του στάτους και να απαγκιστρωθεί απο τα αναφερόμενα απο πολλούς ως "σκουπίδια" προσανατολίζοντας τον εαυτό του σε υγιέστερες σκέψεις-συμπεριφορές..!

Με ρωτάς , τι άραγε θα έμενε , αν μπορούσαμε να πετάξουμε απο πάνω μας κάθε ψυχολογικό μόρφωμα της εκ-πολιτιστικής διαδικασίας..

Προφανώς το παιδάκι των κάποιων μηνών , που ακόμα δεν είχε όνομα..άποψη..κλπ...κλπ...ο "υπηρετάκος ο μικρούλης" με τα διερευνητικά μάτια και υποκείμενος για να επιβιώσει στην φροντίδα των γονιών του...που για να δεσμεύσει την αγάπη και την φροντίδα αυτή για την επιβίωσή του , χαμογελάει..χαριεντίζεται..και κλαίει προκειμένου όλοι να υποκειμενικοποιηθούν επ'αυτού και ασφαλώς ο "μικρός υπηρετάκος" δηλώνει ξεκάθαρα την εξάρτησή του για την επιβίωσή του!

Εκεί λοιπόν , θέλει δεν θέλει -ο μικρός υπηρετάκος- αναγνωρίζει την μητέρα ως θεματοφύλακα αυτής της επίβίωσής του και την συμβολοποιεί εντός του ως τέτοια...πολύ δε περισσότερο όταν εμπειρικά συλλαμβάνει την διαμεσολάβηση το -Ονομα του Πατέρα- ως αυτόν στον οποίο η μητέρα προσβλέπει ....

Αυτά εκ των πραγμάτων είναι εντελώς φυσιολογικά και αναπόφευκτα φίλε μου Υπηρέτη..και ορίζει με τον πλέον διαυγή και ξεκάθαρο τρόπο την ουτοπία της ελευθερίας με την έννοια του όρου και η οποία ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!

Απο την στιγμή που ο καθένας μας "εισέρχεται" στον κόσμο ετούτο , εκ των πραγμάτων θα υποκειμενικοποιηθεί -θέλει δεν θέλει- επι των ιδιοτήτων και των αρχών που τον διέπουν ... τώρα το πως θα εξελιχθεί και το πως θα αξιολογήσει το κάθε τι , αυτό ασφαλώς είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο και το οποίο μπορείς να το αναρτήσεις ως θέμα και να το αναλύσουμε αρκούντως!

ΥΓ:"Λές να είναι το κάρμα μου , να σε συνετίσω και να αρχίσεις επιτέλους να συνέρχεσαι απο την υπερμεγέθη φαντασία σου "???

[URL=http://img101.imageshack.us/i/62n5t12.jpg/][/URL]

Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us[/URL]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2010, 12:08:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Εαρινός υπάρχουν ήδη θέματα περι αυτού. Συγκεκριμένα υπάρχει το "ανέλιξη της ψυχής" που άνοιξα εγώ, "η μεταφυσική σαν προσωπικό βίωμα" και ένα άλλο που λέγεται αν θυμάμαι σωστά "μελέτη της προσωπικής συμπεριφοράς". Διαλεγεις/τε και παίρνεις/τεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2010, 12:17:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΥΓ:"Λές να είναι το κάρμα μου , να σε συνετίσω και να αρχίσεις επιτέλους να συνέρχεσαι απο την υπερμεγέθη φαντασία σου "???

Χάχα..καλό!

Δεν με κατάλαβες.. Τώρα.. αυτή την στιγμή μπορείς να σιωπήσεις την εσωτερική φλυαρία και να αποταυτιστείς από όλα τα επιπρόσθετα που όπως λες είναι αναπόφευκτα;

Με λίγα λόγια ,να αδειάσεις από όλα αυτά που σου έβαλαν οι άλλοι και από αυτά που πρόσθεσε ο νους σου.

Σε ρώτησα …και εσύ κινήθηκες συνειρμικά και εκ των γνωστών νοητικών περιεχομένων καταγραμμένων δια μέσων της μνήμης. Αυτό που σου ζητώ δεν είναι μια διανοητική κίνηση..δεν είναι μια ερμηνεία, δεν είναι της μνήμης..του παρελθόντος, αλλα του παρόντος, άσπιλο από όλα τα καταγραμμένα στον νου.

Πριν.. όταν ήσουν μωρό.. ήσουν μια άσπιλη Ουσία ..τώρα είσαι μια διαμορφωμένη και καλλιεργημένη προσωπικότητα. Μέσα σου ..η Ουσία που ήσουν, παραμένει στο να ΕΙΝΑΙ αυτό που ΕΙΝΑΙ… αλλα εσύ δεν έχεις καμία γνώση αυτής, επειδή η μόνη γνώση που έχεις είναι αυτή της διαμορφωμένη και καλλιεργημένης προσωπικότητα με όλες τις ψυχολογικές και μηχανικές εκφράσεις των εγώ.

Αν για κάποιο λόγο μπορέσεις σταματήσεις αυτή την υπνωτική ταύτιση και επιρροή της «διαμορφωμένης και καλλιεργημένης προσωπικότητας με όλες τις ψυχολογικές και μηχανικές εκφράσεις των εγώ.»… τότε αυτή η Ουσία θα ενεργοποιηθεί και θα γίνει αυτοσυνείδηση. Αυτό που σου λέω δεν είναι ένα διανοητικό συμπέρασμα.

quote:

Ο άνθρωπος δια μέσου της σκέψης του , μπορεί να θεμελιώσει δικαίωμα αλλαγής του νοητικού του στάτους και να απαγκιστρωθεί απο τα αναφερόμενα απο πολλούς ως "σκουπίδια" προσανατολίζοντας τον εαυτό του σε υγιέστερες σκέψεις-συμπεριφορές..!

Μίλησα και πριν σε σχέση με αυτό. Το κεντρικό νόημα αυτών που λέω είναι ότι είτε υγείες σκέψης έχεις είτε μη υγείες μέσα από ένα νοητικό στάτους.. δεν σε φτάνει στην αυτοσυνείδηση..επειδή παραμένεις μέσα σε ένα νοητικό περιεχόμενο. Η συνείδηση δεν είναι ένα νοητικό περιεχόμενο. Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν ταυτίζει κανείς τον νου και τον φυσικό εγκέφαλο με την συνείδηση.

Άντε τώρα φίλε Εαρινός να δούμε τι κάρμα τραβάμε εδώ πέρα!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 02/06/2010 12:21:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2010, 12:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το γεγονός ότι μου είσαι ιδιαίτερα συμπαθής , δεν πρόκειται να σε "απο-ενοχοποιήσει" ... θα γίνει του Αγίου Βαρθολομαίου εδώ μέσα.....

Όσον δε αφορά αυτό που είπες , σε διαβεβαιώ ότι καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ τι εννοείς και ορίζει τον εσωτερικό διαλογισμό...

Σε κάθε περίπτωση η "ΑΚΙΝΗΣΙΑ - ΑΤΑΡΑΞΙΑ"...ΠΡΟΣ-βλέπει εκεί , στην επισήμανση των νομοτελειών αυτής της εκ-πολιτιστικής ... βιωματικού χαρακτήρα εμπειρίες και καταχωρήσεις και την αποστασιοποίηση απο αυτές...ως δρόμος λύτρωσης και απεγκλωβισμού..!

Τα χαιρετίσματά μου στον "μικρούλη Υπηρετάκο"...

[URL=http://img9.imageshack.us/i/2232fs9da7.jpg/][/URL]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2010, 13:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...
Πριν.. όταν ήσουν μωρό.. ήσουν μια άσπιλη Ουσία ..τώρα είσαι μια διαμορφωμένη και καλλιεργημένη προσωπικότητα. Μέσα σου ..η Ουσία που ήσουν, παραμένει στο να ΕΙΝΑΙ αυτό που ΕΙΝΑΙ… αλλα εσύ δεν έχεις καμία γνώση αυτής, επειδή η μόνη γνώση που έχεις είναι αυτή της διαμορφωμένη και καλλιεργημένης προσωπικότητα με όλες τις ψυχολογικές και μηχανικές εκφράσεις των εγώ.

Σας διαβάζω και μια ερώτηση τριβελίζει το μυαλό μου, καλέ μου φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ, αυτή η άσπιλη Ουσία που γράφεις, δεν μεταβάλλεται; δεν διαμορφώνεται; δεν καλλιεργείται; και τέλος δεν εξελλίσσεται;

Τελικά μήπως μιλάτε για το ίδιο πράγμα με διαφορετικές λέξεις; Μήπως απλά το... ονοματίζεται διαφορετικά;

Μια πολύ πολύ καλή μέρα

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."

Edited by - Nemesi on 02/06/2010 13:25:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2010, 13:59:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα χαιρετίσματά μου στον "μικρούλη Υπηρετάκο"...

δηλ.. στην ΟΥΣΙΑ

Και αυτό καλό!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2010, 16:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

...
Πριν.. όταν ήσουν μωρό.. ήσουν μια άσπιλη Ουσία ..τώρα είσαι μια διαμορφωμένη και καλλιεργημένη προσωπικότητα. Μέσα σου ..η Ουσία που ήσουν, παραμένει στο να ΕΙΝΑΙ αυτό που ΕΙΝΑΙ… αλλα εσύ δεν έχεις καμία γνώση αυτής, επειδή η μόνη γνώση που έχεις είναι αυτή της διαμορφωμένη και καλλιεργημένης προσωπικότητα με όλες τις ψυχολογικές και μηχανικές εκφράσεις των εγώ.

Σας διαβάζω και μια ερώτηση τριβελίζει το μυαλό μου, καλέ μου φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ, αυτή η άσπιλη Ουσία που γράφεις, δεν μεταβάλλεται; δεν διαμορφώνεται; δεν καλλιεργείται; και τέλος δεν εξελλίσσεται;

Τελικά μήπως μιλάτε για το ίδιο πράγμα με διαφορετικές λέξεις; Μήπως απλά το... ονοματίζεται διαφορετικά;

Μια πολύ πολύ καλή μέρα

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."

Edited by - Nemesi on 02/06/2010 13:25:40


Ακόμα σπέρνω αστέρια...Nemesi...

[URL=http://img9.imageshack.us/i/2232fs9da7.jpg/][/URL]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2010, 22:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή και μένα με απασχολεί κάτι σε σχέση με αυτά που λέτε, αν και είναι εκτός θέματος θα το ρωτήσω.
quote:
Πριν.. όταν ήσουν μωρό.. ήσουν μια άσπιλη Ουσία ..τώρα είσαι μια διαμορφωμένη και καλλιεργημένη προσωπικότητα. Μέσα σου ..η Ουσία που ήσουν, παραμένει στο να ΕΙΝΑΙ αυτό που ΕΙΝΑΙ… αλλα εσύ δεν έχεις καμία γνώση αυτής, επειδή η μόνη γνώση που έχεις είναι αυτή της διαμορφωμένη και καλλιεργημένης προσωπικότητα με όλες τις ψυχολογικές και μηχανικές εκφράσεις των εγώ.

Όσο πιό καθαρά όμως βλέπεις αυτή την προσωπικότητα που έχεις διαμορφώσει, τόσο πιό καλά δεν βλέπεις και αυτό που είσαι; Δηλαδή πλέον φέρνεις την προσωπικότητα μπροστά από τα μάτια σου και βλέπεις οτι αυτό το πράγμα, αυτή η σκέψη, αυτό το συναίσθημα, ή ακόμα και αυτό το χέρι ή πόδι ΔΕΝ είσαι εσύ, αυτά τα έχεις, αλλά αυτά δεν είσαι εσύ και απλώς πηγάζουν από εσένα; Άρα η σωστή ενασχόληση δεν πρέπει να αρχίσει από εκεί; Και άμα δεν είσαι σε αρμονία με την προσωπικότητά σου, τότε δεν είναι πιό δύσκολο να ξέρεις ποιός είσαι; Ή κιόλας το οτι δεν είσαι σε αρμονία με αυτή αυτό το πράγμα δεν σημαίνει; Το οτι δεν ξέρεις καλά το ποιός είσαι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2010, 23:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επειδή και μένα με απασχολεί κάτι σε σχέση με αυτά που λέτε, αν και είναι εκτός θέματος θα το ρωτήσω.
quote:
Πριν.. όταν ήσουν μωρό.. ήσουν μια άσπιλη Ουσία ..τώρα είσαι μια διαμορφωμένη και καλλιεργημένη προσωπικότητα. Μέσα σου ..η Ουσία που ήσουν, παραμένει στο να ΕΙΝΑΙ αυτό που ΕΙΝΑΙ… αλλα εσύ δεν έχεις καμία γνώση αυτής, επειδή η μόνη γνώση που έχεις είναι αυτή της διαμορφωμένη και καλλιεργημένης προσωπικότητα με όλες τις ψυχολογικές και μηχανικές εκφράσεις των εγώ.

Όσο πιό καθαρά όμως βλέπεις αυτή την προσωπικότητα που έχεις διαμορφώσει, τόσο πιό καλά δεν βλέπεις και αυτό που είσαι; Δηλαδή πλέον φέρνεις την προσωπικότητα μπροστά από τα μάτια σου και βλέπεις οτι αυτό το πράγμα, αυτή η σκέψη, αυτό το συναίσθημα, ή ακόμα και αυτό το χέρι ή πόδι ΔΕΝ είσαι εσύ, αυτά τα έχεις, αλλά αυτά δεν είσαι εσύ και απλώς πηγάζουν από εσένα; Άρα η σωστή ενασχόληση δεν πρέπει να αρχίσει από εκεί; Και άμα δεν είσαι σε αρμονία με την προσωπικότητά σου, τότε δεν είναι πιό δύσκολο να ξέρεις ποιός είσαι; Ή κιόλας το οτι δεν είσαι σε αρμονία με αυτή αυτό το πράγμα δεν σημαίνει; Το οτι δεν ξέρεις καλά το ποιός είσαι;


Aσφαλώς , πέρα για πέρα είμαστε αυτοί που είμαστε -αυτοί που παρουσιαζόμαστε και αισθανόμαστε- δεν υπάρχει καμμιά αμφιβολλία περί αυτού φίλε μου ....

Εκείνο που λέει ο συνδίκτυος και φίλος "ένας Υπηρέτης" , είναι ότι αυτό που όλοι είμαστε σποτελεί προιόν της εκ-πολιτιστικής διαδικασίας την οποία "υποσθήκαμε" και ότι όλες οι σκέψεις μας συμπεριφορές μας , είναι επικεντρωμένες εκεί , ότι ουσιαστικά δηλαδή υποκειμενικοποιηθήκαμε σε κάτι το οποίο δεν είμαστε εμείς και αφήσαμε πίσω τον "κύριο" εαυτό μας...

Φαντάομαι ότι ο φίλος "ένας υπηρέτης" θα τοποθετηθεί με μεγαλύτερη σαφήνεια...!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 00:21:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aσφαλώς , πέρα για πέρα είμαστε αυτοί που είμαστε -αυτοί που παρουσιαζόμαστε και αισθανόμαστε- δεν υπάρχει καμμιά αμφιβολλία περί αυτού φίλε μου ....

Μα αυτό που λέω είναι οτι κυρίως δεν είμαστε αυτά αλλά οτι αποτελούν κατα κάποιον τρόπο προέκτασή μας.

quote:
ότι ουσιαστικά δηλαδή υποκειμενικοποιηθήκαμε σε κάτι το οποίο δεν είμαστε εμείς και αφήσαμε πίσω τον "κύριο" εαυτό μας...

Αυτό είναι κάτι άλλο, είναι οτι η ίδια η προσωπικότητα δεν λειτουργεί με βάση τις φυσικές ροπές του καθενός γιατί έχει επηρεαστεί από το περιβάλλον. Αυτό δεν θέλεις να πείς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 02:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Aσφαλώς , πέρα για πέρα είμαστε αυτοί που είμαστε -αυτοί που παρουσιαζόμαστε και αισθανόμαστε- δεν υπάρχει καμμιά αμφιβολλία περί αυτού φίλε μου ....

Μα αυτό που λέω είναι οτι κυρίως δεν είμαστε αυτά αλλά οτι αποτελούν κατα κάποιον τρόπο προέκτασή μας.

quote:
ότι ουσιαστικά δηλαδή υποκειμενικοποιηθήκαμε σε κάτι το οποίο δεν είμαστε εμείς και αφήσαμε πίσω τον "κύριο" εαυτό μας...

Αυτό είναι κάτι άλλο, είναι οτι η ίδια η προσωπικότητα δεν λειτουργεί με βάση τις φυσικές ροπές του καθενός γιατί έχει επηρεαστεί από το περιβάλλον. Αυτό δεν θέλεις να πείς;


Mμμ...ας κάνουμε μια αρχή λοιπόν , ξεκινώντας απο την βάση και πηγαίνοντας σε αυτό που ορίζεις ως προ-έκταση...

Σ'ακούω φίλε μου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 10:18:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είμαι σίγουρος για το πως μπορώ να πάω από το ένα στο άλλο, πάντως ως προέκταση του εαυτού μας εννόησα την προσωπικότητα, με τον τρόπο που σκεφτόμαστε, αισθανόμαστε δρούμε κλπ και πως η πηγή, αυτό που πραγματικά είμαστε, είναι πίσω από την προσωπικότητα, που δεν ξέρω τι είναι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 10:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι περιμένετε λίγο..

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 10:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο πιό καθαρά όμως βλέπεις αυτή την προσωπικότητα που έχεις διαμορφώσει, τόσο πιό καλά δεν βλέπεις και αυτό που είσαι; Δηλαδή πλέον φέρνεις την προσωπικότητα μπροστά από τα μάτια σου και βλέπεις οτι αυτό το πράγμα, αυτή η σκέψη, αυτό το συναίσθημα, ή ακόμα και αυτό το χέρι ή πόδι ΔΕΝ είσαι εσύ, αυτά τα έχεις, αλλά αυτά δεν είσαι εσύ και απλώς πηγάζουν από εσένα; Άρα η σωστή ενασχόληση δεν πρέπει να αρχίσει από εκεί; Και άμα δεν είσαι σε αρμονία με την προσωπικότητά σου, τότε δεν είναι πιό δύσκολο να ξέρεις ποιός είσαι; Ή κιόλας το οτι δεν είσαι σε αρμονία με αυτή αυτό το πράγμα δεν σημαίνει; Το οτι δεν ξέρεις καλά το ποιός είσαι;

Αγαπητέ φίλε καλός ήρθες στην συζήτηση μας.

Για να γίνουμε ποιο ξεκάθαροι.. έχουμε αυτό που ΕΙΜΑΣΤΕ (ας το ονομάσουμε αρχικά ΟΥΣΙΑ) για το οποίο δεν έχουμε άμεση γνώση. Αν αποκτήσουμε γνώση αυτής της ΟΥΣΙΑΣ μπορούμε να μιλάμε για ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ. ΕΙΜΑΣΤΕ λοιπων ΟΥΣΙΑ αλλα έχουμε μια διαμορφωμένη προσωπικότητα η οποία δεν είναι η ΟΥΣΙΑ παρόλο που μπορεί η ΟΥΣΙΑ να εκφραστεί μέσα από αυτήν..(προσωπικότητα)

Αυτή η προσωπικότητα είναι ένα συνονθύλευμα από μιμητικές τάσης και από καλλιεργημένες εντυπώσεις τις οποίες μας έχουν δώσει οι γονείς ,οι συγγενείς οι φίλοι, οι δάσκαλοι, η εκκλησία το έθνος..κ.λπ. Όλα αυτά διαφέρουν από χώρα σε χώρα. Έτσι μια ΟΥΣΙΑ παίρνοντας ένα φυσικό σώμα αποκτά στην συνέχεια και μια Προσωπικότητα που είναι διαμορφωμένη ανάλογα με το έθνος ή την χώρα που ζει και όλα τα επακόλουθα αυτού.


Κάτι άλλο που δεν είναι η ΟΥΣΙΑ αλλα ούτε και η προσωπικότητα είναι τα ΕΓΩ. Για να μπορεί κάποιος να παρακολουθήσει το πως λειτουργεί η ανθρώπινη μηχανή πρέπει να κατανοήσει ότι τα εγώ και η προσωπικότητα είναι δυο διαφορετικές λειτουργιές. Επίσης τα εγώ χρησιμοποιούν την προσωπικότητα για να εκφράζονται. Κάποιος που έχει συγκεκριμένα ελαττώματα..δηλ εκδηλώνει κάποια εγώ περισσότερο από κάποια αλλα.. τότε βλέποντας το εμείς, λέμε ότι είναι ένα κακό στοιχείο του χαρακτήρα του ή της προσωπικότητας του.,


Επειδή μετά τον θάνατο, τα εγώ και η ΟΥΣΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ να υπάρχουν στην 5 διάσταση ,ενώ το φυσικό σώμα, το ζωτικό και η ενεργεια που έχει συσσωρευτή από αυτό που λέμε προσωπικότητα, διαλύονται στις αρχικές τους ουσίες.. η ουσία και τα εγώ επιστρέφουν σε ένα νέο σώμα και αναπτύσσεται μια νέα προσωπικότητα που έχει σχεδόν τα ιδία χαρακτηριστικά με την προηγούμενη προσωπικότητα, επειδή δρουν τα ιδία εγώ. Έτσι η ΟΥΣΙΑ μένει παγιδευμένη στην μηχανικότητα των νόμων που την φέρνει ξανά και ξανά σε ένα νέο σώμα. (και αυτό όχι επ άπειρο)

Έτσι όταν λες:

quote:
Όσο πιό καθαρά όμως βλέπεις αυτή την προσωπικότητα που έχεις διαμορφώσει, τόσο πιό καλά δεν βλέπεις και αυτό που είσαι;

Δηλ λες: ότι βλέποντας αυτό που δεν είσαι(προσωπικότητα, εγώ) βλέπεις πιο καλά αυτό που είσαι.. σαν ΟΥΣΙΑ..

Έτσι έχουμε αυτό που ΕΙΣΑΙ(ΟΥΣΙΑ) και αυτό που φαίνεται ότι είσαι(προσωπικότητα, εγώ). Αυτό το τελευταίο είναι ο ψευδής εαυτός ή ο ψυχολογικός εαυτός που είναι 100% μηχανικός. Η σύγχρονη επιστήμη μπορεί και τον μελετά.

quote:
Άρα η σωστή ενασχόληση δεν πρέπει να αρχίσει από εκεί;

Κάποιος που ξεκινά από αυτό..αναπτύσσει την αίσθηση του παρατηρητή και μπορεί να δει, και να αποταυτίζεται από όλα αυτά που δεν είναι η ΟΥΣΙΑ. Αυτό επίσης βοηθά στην κατανόηση για τον πως λειτουργούν όλα αυτά.

quote:
Και άμα δεν είσαι σε αρμονία με την προσωπικότητά σου, τότε δεν είναι πιό δύσκολο να ξέρεις ποιός είσαι;

Εδώ πρέπει να ορίσεις τι εννοείς αρμονία με την προσωπικότητα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 03/06/2010 10:45:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy