ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ποιός είσαι; Τι είσαι; Πού είσαι; Πότε είσαι;.....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 13:38:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α! αυτό μου ήρθε μεσημεριάτικα, μετά από ένα καλό σπαγέττι, εν μέσω διακοπών.

Κέλσος

quote:
ΙΣΤΟΡΙΚΑ, ναι υπάρχουν ΟΝΤΑ που ΗΤΑΝ 'Ανθρωποι και που ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ την ΑΛΗΘΕΙΑ...

Για να είσαι σίγουρος ότι κάποιος ανακάλυψε την αλήθεια, πρέπει την αλήθεια να την κατέχεις κι εσύ. Ειναι σαν να λέει ένας ένα αίνιγμα, του οποίου εσύ τη λύση την γνωρίζεις. Ε! εφόσον γνωρίζεις τη λύση, μπορείς να πεις άνετα απ' όλους όσους απάντησαν, ότι ο τάδε είναι ο σωστός. Αν δεν γνωρίζεις τη λύση πως μπορείς να πεις ποιος είναι ο σωστός. Κατάλαβες τι θέλω να πω; Χωρίς να το θέλεις δήλωσες ότι είσαι κάτοχος της αλήθειας. Ξανασκέψου το. Επιμένεις ότι υπήρξαν ποτέ όντα ανθρώπινα που ανακάλυψαν την αλήθεια;
Παραδέχομαι ότι από όλους μα όλους μαθαίνω πράγματα εδώ μέσα. Μακάρι να καταφέρω να δώσω κι εγώ σε άλλους μερικά. Αυτή είναι η πρόθεση μου.
Να πάρω και να δώσω.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 17:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Ελέυθερε...

Βλέπω ότι έβαλες σε λειτουργία το ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΕΙΟ σου!!!
Καλά έκανες φίλε μου, αλλά ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ απο ΛΑΘΟΣ σημείο...

Ξεκίνησες απο το Νο 4, ενώ απο το Νο 1 έπρεπε να ξεκινήσεις, τουλάχοστον εγώ με αυτή τη σειρά σου απάντησα και ΑΝ την ακολουθήσεις, ΘΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ, ότι δε θα έχεις αυτές τις ΙΔΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ εν μέσο των διακοπών σου...

Πάντως ΒΕΒΑΙΩΝΕΙΣ συνεχώς ότι ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ...
Στο λέω, ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ παραθέτουμε τα ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΠΟΡΙΣΜΑΤΑ & ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ, μας ζητάτε να σας πούμε το ΤΙ ΕΛΕΓΑΝ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΜΑΣ επι αυτών...
Σας παραθέτουμε τις γνώμες και τις απόψεις των ΜΕΓΑΛΩΝ ΔΑΣΚΑΛΩΝ ΜΑΣ και μας λέτε, "καλά όλα αυτά, πές τε μας ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ ΟΧΙ ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ..."

Υποθέτω όμως ότι ΟΡΘΟΤΕΡΟ θα ήταν να με ρωτούσες ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ για την οποία μίλησα, ωστε να ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ που απευθύνομαι...
Σε ευχαριστώ που ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ και ΘΕΛΕΙΣ να με "προστατέψεις", αλλά ΔΕΝ κατάλαβα το γιατί...

Λοιπόν, η ΑΛΗΘΕΙΑ απο την οπτική μου φυσικά, είναι η ΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΔΙΧΩΣ ΤΗ ΛΗΘΗ...
Και η ΛΗΘΗ είναι το απότοκο των ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΩΝ ΣΑΡΚΩΣΕΩΝ ΜΑΣ ΕΠΑΝΩ ΣΕ ΤΟΥΤΟΝ ΤΟ ΠΛΑΝΗΤΗ...

Αναφέρεις τη περίφημη ΛΟΓΙΚΗ, τον Μέγα Δυνάστη του ΑΝΘΡΩΠΟΥ...
Ο Μεγάλος Γάλλος Δάσκαλος Αλφόνς Λουί Κωστάντ (κοινός Ελιφάς Λευί), έχει αναφέρει ότι η ΠΙΣΤΗ υπάρχει ακριβώς επειδή αυτό στο ΟΠΟΙΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να αποδειχθεί ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ...

Στο ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ, δε μπορεί να υπάρξει θέμα ΠΙΣΤΕΩΣ, ακριβώς γιατί εκεί υπάρχει η ΓΝΩΣΗ...
Εκείνος που ΓΝΩΡΙΖΕΙ, δε ΠΙΣΤΕΥΕΙ...
Εκείνος που ΠΙΣΤΕΥΕΙ, δε ΓΝΩΡΙΖΕΙ...

Λοιπόν ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ έρχεται να ΣΥΓΚΕΡΑΣΔΕΙ και να ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ, γνώση & πίστη...

Επιμένω λοιπόν, πώς ΝΑΙ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΟΝΤΑ, ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iamblixos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


73 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 17:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iamblixos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι Ψυχή και η Ψυχή δεν έχει θρησκεία γιατί είναι θρησκεία, η Ψυχή δεν έχει φύλο γιατί δεν έχει σώμα, η Ψυχή δεν έχει ιστορία γιατί είναι κάτοικος του άχρονου Μυθότοπου

1.ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΣΕΝΑ Η ΨΥΧΗ

Όλη μου η κουλτούρα είναι 99% από εθνικές παραδοσιακές πηγές (είτε Ελληνικές, είτε Αιγυπτιακές, είτε Ινδικές) και ... 1% από χριστιανικές.

2.ΤΙ ΨΑΧΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΗΣ ΠΗΓΕΣ .ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ..ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ


Εγώ Iamblixe δεν ανήκω πουθενά ούτε έχω να διαλέξω φίλους κι εχθρούς

3.ΔΕΝ ΕΛΠΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΙΠΟΤΑ ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΘΥΜΗΣΕΣ.ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΟΔΥΝΗΡΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΣΤΩ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΠΑΛΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΚΑΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΠΙΟ ΟΥΤΟΠΙΚΗ ΧΩΡΑ ΑΠΟ ΟΛΕΣ.


Από ότι σε βλέπω με τα μηνύματά σου, μάλλον σε χειρότερη θέση θα βρισκόμαστε στο τέλος

4.ΜΗ ΤΟ ΛΕΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΟΥΤΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ ΤΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΧΩ.


Ας πάω τώρα να διαβάσω ξανά τον "Φαίδωνα" για να θρέψω τα "φτερά" μου.


ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΦΑΙΔΩΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΦΥΓΕΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΛΑΣΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ .ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΑΞΙΖΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ.
ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙΑ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΤ ΕΜΕ ΕΙΧΑΝ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΙΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΕΚΕΙΝΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΔΑΝ ΜΟΡΦΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ[ΑΝ ΚΑΙ ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ].


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 00:10:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΑββαΠοίμενε Ιάμβλιχε...

Αυτό που κάνεις σε μειώνει τα "μάλλα"...
Τι εννοώ;

Πώς κάτσε και μέτρησε ΠΟΣΑ μυνήματα έχεις στείλει ΚΑΙ ΤΙ ΜΕΓΕΘΟΥΣ, που το ΜΟΝΟ που κάνουν είναι να ΑΝΑΙΡΟΥΝ αυτό που ΤΩΡΑ ΜΟΛΙΣ ΜΑΣ ΛΕΣ...

quote:
ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΦΑΙΔΩΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΦΥΓΕΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΛΑΣΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ .ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΑΞΙΖΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ.
ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙΑ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΤ ΕΜΕ ΕΙΧΑΝ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΙΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΕΚΕΙΝΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΔΑΝ ΜΟΡΦΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ[ΑΝ ΚΑΙ ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ].

Αγαπητέ μου, ΣΕ ΟΣΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΣΥ ΑΝΟΙΞΕΣ, αλλά και σε όσα απλά συμμετείχες, Η ΣΤΑΣΗ ΣΟΥ και η ΘΕΣΗ ΣΟΥ ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ η αντίθετη, κάτι που ΕΞ'ΑΡΧΗΣ σου τόνισα και σε ΠΡΟΚΑΛΕΣΑ/ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΑ να την ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ και να την αναπτύξουμε...

Σε ρώτησα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ, γιατί ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ, έλαβε ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ τα τελετουργικά τυπικά απο τα Ελευσίνια Μυστήρια (και όχι μόνο απο αυτά τα μυστήρια, τα ΟΝΤΩΣ ΜΥΣΤΗΡΙΑ)...
Συνδίασε την ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ με τη ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ και αν μπορέις να μου πείς ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΒΓΑΖΕΙΣ, πολύ ευχαρίστως να σε "ακούσω"...

Ξέρεις, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ να παραδεχόμαστε καμιά φορά τα τυχόν λάθη που ΜΠΟΡΕΙ να έχουμε κάνει και είναι ΠΟΛΥ ΤΙΜΙΟΤΕΡΟ ΑΥΤΟ, απο το να καθόμαστε και να γράφουμε, μύδρους εναντίον εκείνων που ΑΠΛΑ να μας προφυλάξουν θέλουν και να ΔΙΑΤΗΡΙΣΟΥΝ ένα κλίμα ΙΣΟΡΟΠΙΑΣ μέσα σε έναν ΕΝ ΔΥΝΑΜΗ διάλογο...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 03:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λοιπόν, η ΑΛΗΘΕΙΑ απο την οπτική μου φυσικά, είναι η ΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΔΙΧΩΣ ΤΗ ΛΗΘΗ...
Και η ΛΗΘΗ είναι το απότοκο των ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΩΝ ΣΑΡΚΩΣΕΩΝ ΜΑΣ ΕΠΑΝΩ ΣΕ ΤΟΥΤΟΝ ΤΟ ΠΛΑΝΗΤΗ...

quote:
Επιμένω λοιπόν, πώς ΝΑΙ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΟΝΤΑ, ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...

Ώστε η αλήθεια από την δική σου οπτική φίλε Κέλσο.
Για να είσαι σωστός, εκείνο που μπορείς να επιβεβαιώσεις είναι αυτό:
Ναι, υπάρχουν κι άλλα ανθρώπινα όντα με τη δική σου οπτική για την αλήθεια.
Αυτό όμως μπορώ να το επιβεβαιώσω κι εγώ.
Ναι, υπάρχουν κι άλλα ανθρώπινα όντα με τη δική μου οπτική για την αλήθεια.
Αλλοιώς είναι σαν να βάζεις βαθμό σε γραπτό μαθηματικών ενώ εσύ είσαι φιλόλογος. Ελπίζω να συνεννοούμαστε.
Όσον αφορά την αλήθεια αυτά κατάλαβα να εννοείς. Αν κατάλαβα καλά να πάμε παρακάτω.
Η δική μου άποψη για την αλήθεια δεν διαφέρει και πολύ.
Η αλήθεια είναι μια αφηρημένη έννοια που χαρακτηρίζει την πραγματικότητα στον υλικό κόσμο και την ορθότητα στον συλλογισμό.

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 08:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα απαντήσω λίγα στον ΑΙΟΝ φίλε Κέλσο και αφού μελετήσω καλά τα δικά σου θα επανέλθω. Δεν σηκώνουν βιασύνη αυτά τα πράγματα.

Φίλε μου ΑΙΟΝ, αναγνωρίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να εκφράσει κάποιος αυτα τα λεπτεπίλεπτα θέματα χωρίς να πέσει σε λούκια. Πρέπει να σου πώ ότι μελετώντας με το "μικροσκόπειο μου" τόσο καιρό (και δεν είμαι κάνα παιδαρέλι που μακάρι να ήμουν), κατέληξα στο συμπέρασμα ότι αυτός που ασχολείται με αυτά τα θέματα, είναι τον εαυτό του που σπουδάζει τελικά. Ίσως να βάζει σε λειτουργία την προσπάθεια για το γνώθι σ' αυτόν. Η μεγαλύτερη απογοήτευση όμως έρχεται μετά. Παρουσιάζεται πλέον η αδυναμία του να εκφράσει τα ευρήματα του, τις σκέψεις του τέλος πάντων και ανακαλύπτει και ο ίδιος ότι δεν μπορεί να αποφύγει το πέσιμο σε αντιφάσεις ή καμιά φορά και σε αερολογίες. Δεν έχει λάθος ο άνθρωπος απλά δεν είναι ρήτορας, φιλόλογος ή δεν ξέρω τι ή, κάποια πράγματα δεν μπορούν να αποδωθούν με την ανθρώπινη γλώσσα παρά μόνον μένουν μέσα στον εγκέφαλο κρυμμένα για κείνον μόνο.
Αυτή είναι σοφία. Να καταλάβεις ότι αυτό που ξέρεις, δεν μπορείς να το πεις με λόγια και να σιωπήσεις γιατί αλλιώς θα πείς άλλ' αντ' άλλων και θα ρεζιλευτείς (Μιλάω γενικά τώρα) Ίσως γι αυτό οι μεγάλοι μίλησαν αλληγορικά.

Ας πάρουμε ένα παράδειγμα. Λες: Όποιος πει ότι βρήκε κάτι είναι σαν να αυτοκτονεί. Εγώ από τη μεριά μου δεν μπορώ να δεκτώ ότι κατάφερες να εκφράσεις σωστά αυτό που ήθελες να πεις. Διότι η αντίφαση είναι καθαρή. Αν δεν βρήκες κάτι τότε ο εσωτερισμός σου δεν απέδωσε τίποτε. Ποια η χρήση του τότε;
Και όμως σε είδα να υποστηρίζεις χίλια δυό πράγματα μέχρι τώρα. Τα βρήκες εκτός εσωτερισμού; Ε! αφού απο δω βρήκες κάτι, από κει δεν βρήκες τίποτα, τότε γιατί δεν έμεινες από δω που βρίσκεις και πήγες από κει που δεν βρίσκεις; Νομίζω ότι εκείνο που ήθελες να πεις είναι ότι το "εν οίδα ότι ουδέν οίδα" ισχύει και στον εσωτερισμό και προ πάντων σ' αυτόν. Η γνώση του ότι δεν μπορούμε να γνωρίσουμε σχεδόν τίποτε είναι μεγάλη σοφία.
Άμα επιμένει κάποιος ότι βρήκε κάτι τότε είναι απλά ένα εμπόδιο λες.
Αυτό μάλιστα. Κολλάει με τα πιο πάνω. Ώστε εκείνοι που επιμένουν ότι ξέρουν (και για να το ξέρουν πάει να πεί ότι βρήκαν κάτι και το ξέρουν) σημαίνει ότι δεν είναι καλοί εσωτεριστές. Γιατί; Γιατί βάζουν στον εαυτό τους εμπόδια. Δυστυχώς όλοι μας έχουμε εμπόδια. Αλλά για να είμαστε εντάξει με τον εαυτό μας δεν πρέπει να πούμε ότι πρέπει να αφαιρέσουμε τα εμπόδια για να είμαστε καλοί εσωτεριστές; Ο θεός (όπως κι αν τον εννοεί ο κάθε ένας) και η μετενσάρκωση που φαίνεσαι να είσαι βέβαιος γι αυτά, δεν είναι κάτι; Και βέβαια είναι, για θεό ολόκληρο μιλάμε. Μα τότε πρέπει να απαλλαγείς και απ αυτά τα εμπόδια. Άντε λοιπόν. Μπορείς;
Απαντώντας σε ερωτήσεις περί εσωτερισμού δίνεις τέτοιες απαντήσεις, που καθιστάς τον εαυτό σου εκτός εσωτερισμού. Και όμως είμαι σίγουρος ότι το εν οίδα ότι ουδέν οίδα σε εκφράζει. Και το γνώθι σ αυτόν επίσης.
Με σύγχυσες. . . .νάξερες πόσες φορές το πέταξα το μικροσκόπειο μου.
Συζητώντας με ανθρώπους γενικά κατάλαβα ότι όλοι μας άλλα λέμε, άλλα εννοούμε και άλλα καταλαβαίνουν αυτοί που μας ακούνε.

Ελεύθερος


Φίλε Ελεύθερε ώριμη,μεστή και λογική η σκέψη σου αλλά μάλλον δεν κατάλαβες την "λακωνική" απάντηση μου.
Σου απάντησα οτι όταν κάποιος πει οτι βρήκε κάτι στον εσωτερισμό είναι σαν να αυτοκτονεί ,γιατι πολύ απλά ο εσωτερισμός δεν είναι μια επιστημονική διαδικασία ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΑ ΛΥΣΕΙΣ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ και εξεγήσεις σε ερωτήματα....
Φυσικά κάποιος θα αρχίσει απο κεί αφού κουβαλάει όλο το κατεστημένο του μηχανισμού σκέψης των ανθρώπων που μας θέλει να συμπεριφερόμαστε σαν "υπολογιστές"...
Προχωρώντας στον εσωτερισμό βλέπουμε οτι αυτός ο τρόπος σκέψης πρέπει να μετουσιωθεί γιατι στον δρόμο δεν υπάρχει ΠΡΟΒΛΗΜΑ και ΛΥΣΗ, ΤΕΛΟΣ και ΑΡΧΗ... Υπάρχουν ΡΟΛΟΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ...
Ο Εσωτεριστής το πρώτο πράγμα που καλείται να ξεπεράσει είναι τα στενά όρια του χωρόχρονου για να μπορέσει να προσεγγίσει την αέναη λειτουργία του ΘΕΙΟΥ , του σύμπαντος , της ενέργειας, όπως θες πέστο.
Συνεπώς ο Εσωτεριστής δεν καλείται να "βρεί" και να "πεί" όπως ο επιστήμονας ...καλείται να βιώσει και να απελευθερωθεί και να ενεργήσει. Για εμένα καλείται να θυμηθεί... ΝΑ ΘΥΜΗΘΕΙ ΟΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ. ΝΑ ΔΕΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΤΟΥ και καλείται να τα εκδηλώσει. Συνεπώς το να πείς οτι βρήκα κάτι δεν έχει καμία απολύτως αξία και ειδικά εαν "κολήσεις" σε αυτό που βρήκες...τότε απλά "κάηκες".
Η εξελικτική πορεία της θύμισης έχει επίπεδα...αυτό που βρήκες σήμερα κάνει για σήμερα , αλλά αύριο μπορεί να μην χρησιμέψει σε τίποτα και να σε εμποδίσει να βρείς το ακόμα καλύτερο...
Με λίγα λόγια ένας άνθρωπος που πιστεύει στο οτι ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ και θα ΞΑΝΑΓΙΝΟΥΝ ΕΝΑ δεν θα πεί "ανακαλύπτω".... θα πεί... "ΘΥΜΑΜΑΙ"
Ελπίζω να με κατάλαβες τώρα αν θές φυσικά να καταλάβεις.

Θα μου πείς με το δίκιο σου βέβαια οτι όλο αυτό που έγραψα είναι ένα "πόρισμα".
Θα σου πώ οτι είναι ή έκφραση μιας συνισταμένης που έχει διαμορφωθεί μέχρι τώρα στον νού, αλλά δε θα σου υποσχεθώ πως αύριο θα ακούσεις τα ίδια μιας και αύριο ίσως έχω "θυμηθεί"...περισότερα άρα δεν "υποστηρίζω" όπως λές αλλά "εκφράζω"...


Edited by - AION on 29/08/2003 08:53:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 09:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ελεύθερε λές στον Κέλσο οτι...
quote:
Η αλήθεια είναι θέμα πίστης άνευ λογικής ή θέμα παρατήρησης, πειραματισμού και επαλήθευσης ή έστω απότοκο λογικής σκέψης; Πως κατέληξες στο πιο πάνω συμπέρασμα;
Για να σε προφυλάξω. . . Η πίστη άνευ λογικής για μένα είναι πολύ κοντινή έννοια με τις λέξεις πείσμα, γινάτι, χούι κλπ. Σημαίνει έτσι το θέλω εγώ να είναι, έτσι θα είναι, τελείωσε. Πετάει ο γάιδαρος; Ναι πετάει. Μα. . . . . . .Είπα . .τελείωσε

Είπαμε για την λογική... χρειάζεται αλλά μπορεί να καταντήσει και μεγάλος φραγμός γιατι η λογική προέρχεται και ενεργεί σα συνισταμένη όλων αυτών των δεδομένων που μας έχουν εμποτίσει ή αυτοεμποτιστήκαμε απο την γέννηση μέχρι το παρόν μας.
Και αν τα δεδομένα είναι λάθος ?
Τι γίνεται τότε ?
Μα δε βλέπεις οτι στον "ορθολογιστικό" κόσμο που ζούμε τίποτα δεν είναι σωστό ? Δεν βλέπεις οτι τις περισσότερες φορές η λογική ισούται με το συμφέρον κάποιου ? Μα είναι πολύ λογικό αυτό νομίζω...αλλά που μας οδηγεί ?

Για να καταλάβεις τον εσωτερισμό πρέπει να τον πράξεις...Δεν είναι θεωρία,είναι τρόπος ζωής και πιστεψε με το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να τα δείς όλα "ανάποδα" και να "ξεχάσεις αυτά που ήξερες" μέχρι τώρα...
Πώς θές να καταλάβεις την γεύση της φασολάδας αν ποτέ δεν την έφαγες φίλε Ελεύθερε ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 09:11:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ελεύθερε τα ερεθίσματα που δίνεις για σκέψη είναι ΛΑΜΠΡΑ...και πραγματικά ευχαριστιέμαι την συζήτηση αυτή.
Λές οτι
quote:
Για να είσαι σίγουρος ότι κάποιος ανακάλυψε την αλήθεια, πρέπει την αλήθεια να την κατέχεις κι εσύ. Ειναι σαν να λέει ένας ένα αίνιγμα, του οποίου εσύ τη λύση την γνωρίζεις. Ε! εφόσον γνωρίζεις τη λύση, μπορείς να πεις άνετα απ' όλους όσους απάντησαν, ότι ο τάδε είναι ο σωστός. Αν δεν γνωρίζεις τη λύση πως μπορείς να πεις ποιος είναι ο σωστός. Κατάλαβες τι θέλω να πω; Χωρίς να το θέλεις δήλωσες ότι είσαι κάτοχος της αλήθειας. Ξανασκέψου το. Επιμένεις ότι υπήρξαν ποτέ όντα ανθρώπινα που ανακάλυψαν την αλήθεια;
Παραδέχομαι ότι από όλους μα όλους μαθαίνω πράγματα εδώ μέσα. Μακάρι να καταφέρω να δώσω κι εγώ σε άλλους μερικά. Αυτή είναι η πρόθεση μου.
Να πάρω και να δώσω

Πάλι πολύ ορθολογιστικά σκέφτεσαι... αλλά είπαμε πιο πάνω οτι ο άνθρωπος "θυμάται" και οτι πρέπει να κάνει λίγο πέρα την λογική του...αλλά δεν είπαμε τι να βάλει στη θέση της...
Μα την καρδιά του !!!! και αυτό δεν είναι κάτι αόριστο...
Αν πούμε πως η λογική(πείραμα και αποτέλεσμα, εμπειρία δηλαδή) είναι το Α και το Ω της ανθρώπινης εξελικτικής διαδικασίας τότε φίλε μου απο ένα σημείο και μετά δεν θα κάναμε λάθη!!!
Ομως για δες πόσα λάθη κάνουμε όλοι συνέχεια... πόσο συνεχίζουμε να παιδευόμαστε,να πληγώνουμε και να πληγωνόμαστε,ΝΑ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΚΕΝΟΙ...
Αυτό γίνεται γιατι ο άνθρωπος δεν είναι μόνο λογική...είναι και άλλα πράγματα..
Οταν λέμε να βάλει στην θέση της λογική την ΚΑΡΔΙΑ , το πρώτο πράγμα που θα κάνει είναι να "αφουγκραστεί" το είναι του... αυτό φανερώνει πολλά στον καθένα , αλλά αν δεν το κάνεις ...ποτέ δεν θα μάθεις τι εννοώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 12:21:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σου μέρα Ελέυθερε φίλε...
Καλή σου μέρα Αίον...

Αγαπητέ μου Ελέυθερε, σε "βλέπω" εντυπωσιασμένο να το πώ, παραξενεμένο να το πώ, απορριμένο ίσως;;;

Μα καλά, ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΑ ΠΟΤΕ, ότι αυτά που παραθέτω μέσα στα Forums ως ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ, είναι ποτέ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ και ΜΟΝΑ ΑΛΗΘΙΝΑ;;;
Πόσες φορές έχεις διαβάσει στα μυνήματά μου ότι "αυτή είναι η ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΟΥ και άρα ΟΧΙ αντικειμενική άποψη";;;

Λοιπόν, λές εσύ πώς:

quote:
Ώστε η αλήθεια από την δική σου οπτική φίλε Κέλσο.

Για να είσαι σωστός, εκείνο που μπορείς να επιβεβαιώσεις είναι αυτό:
Ναι, υπάρχουν κι άλλα ανθρώπινα όντα με τη δική σου οπτική για την αλήθεια.
Αυτό όμως μπορώ να το επιβεβαιώσω κι εγώ.
Ναι, υπάρχουν κι άλλα ανθρώπινα όντα με τη δική μου οπτική για την αλήθεια.
Αλλοιώς είναι σαν να βάζεις βαθμό σε γραπτό μαθηματικών ενώ εσύ είσαι φιλόλογος. Ελπίζω να συνεννοούμαστε.
Όσον αφορά την αλήθεια αυτά κατάλαβα να εννοείς. Αν κατάλαβα καλά να πάμε παρακάτω.



Φίλε μου, ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΕΣΕΝΑ, πώς η ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ το σύνολο των ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΑΛΗΘΕΙΩΝ ΠΟΥ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ;;;;
ΕΣΥ, απο την "μικροσκοπική" οπτική σου, έχεις να αναφέρεις τα Χ ως Αλήθεια...
'Ενας "άλλος" τα Ψ...
Και πάει λέγοντας...

Περί Εκέινων των 'Οντων που σε ΒΕΒΑΙΩΝΩ ότι ΓΝΩΡΙΣΑΝ την Αλήθεια, αμφιβάλεις ότι σε Εκείνους ανήκει ο Ορφέας;;;
Ο Βούδδας;;;
Ο Κρίσνα;;;
Ο Μελχισεδεκ;;;
Ο Ακενατόν;;;
Ο Απ. Παύλος;;;
ΔΙΑΛΕΞΑ ονόματα ΑΝΘΡΩΠΩΝ που ΑΦΟΥ γνώρισαν την ΑΛΗΘΕΙΑ, εθέσπισαν ΝΟΜΟΥΣ και ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ για να τους ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ που ΙΣΩΣ αντιληφθούν ότι είναι ΜΑΚΡΙΑ απο εκεί απ'όπου προήλθαν, απο την ΑΛΗΘΕΙΑ δηλαδή και ακολουθώντας τους, ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ με τη σιρά τους ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΝ, αυτά που Εκείνα τα Μεγάλα ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ όντα ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΑΝ...

Το ερώτημα είναι ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΑΝΤΙΛΑΒΑΝΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΠΗΓΗ, απ' όπου τα ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΗΛΘΑΝ;;;
Και η απάντηση φίλε μου είναι αποστομοτική...
Μόνο ένας ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ είναι σε θέση να το κατανοήσει και να αντιληφθεί αυτή τη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ και για να είμαι ΑΚΟΜΑ πιό ακριβής, ΟΤΑΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, αντιλφθεί τη μεγάλη αυτή ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ (την απομακρινσή του απο την πηγή απ' όπου προήλθε) ΤΟΤΕ είναι που καταστήται ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ...

Λές όμως πώς :

quote:
Η δική μου άποψη για την αλήθεια δεν διαφέρει και πολύ.
Η αλήθεια είναι μια αφηρημένη έννοια που χαρακτηρίζει την πραγματικότητα στον υλικό κόσμο και την ορθότητα στον συλλογισμό.

ΔΙΑΦΕΡΟΥΜΕ ΠΟΛΥ, αν εσύ δέχεσαι ως ΑΦΗΡΗΜΕΝΗ ΕΝΝΟΙΑ την Αλήθεια...
Κάθε άλλο φίλε, είναι ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ...
Αυτό που ερμηνεύεις λοιπόν ως Αλήθεια, έχει να κάνει ΜΟΝΟ με την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΚΟΜΣΟΥ;;;
Και το ΑΫΛΟ;;;
Το ΑΟΡΑΤΟ;;;
Εκεί ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ;;;
Μα αυτό ΑΝΑΙΡΕΙ ολόκληρο το σκεπτικό ότι τα ΠΑΝΤΑ είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ (ένα όνομα της Θεότητος), γιατί ΑΠΛΑ, η Θεότητα ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ και ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΟΥ και στα ΟΡΑΤΑ και στα ΑΟΡΑΤΑ, άρα δηλαδή βρίσκεται ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΕΝΤΕ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ που οριοθετούν εντέχνος τη ΛΟΓΙΚΗ ΣΚΕΨΗ και τούς συλλογισμούς μας...

Ακόμα και η ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ της ΥΛΗΣ σε ΕΝΕΡΓΕΙΑ, είναι ΚΑΤΙ ΑΟΡΑΤΟ, αλλά είναι μια "αλήθεια", έτσι δεν είναι φίλε μου;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 13:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΙΟΝ δεν διαφωνώ σε τίποτε από όσα έγραψες στα τελευταία σου μυνήματα. Φίλε μου χρησιμοποιείς πολύ ωραίο τρόπο σκέψης κατά την άποψη μου και είναι να απορεί κανείς, πως τα κατάφερες μέχρι τώρα να υποχρεωθείς να αλλάξεις όνομα, προκειμένου να διατηρήσεις την επαφή σου με το esoterica.
Νά 'ξερες πόσο θάθελα να σε δω να κουβεντιάζεις αυτά τα θέματα και με αυτούς τους τόνους με τον HELIOS.
Φίλε HELIOS αν τύχει και διαβάσεις αυτό το μύνημα κάντε μου κι οι δυό τη χάρη. Ανταλλάξετε απόψεις για την αλήθεια, για τον θεό, για τη ζωή και τον θάνατο, για το καλό κακό και ότι άλλο θέλετε. Επιθυμώ να σας δω να ξεδιπλώνετε τη σκέψη σας όσο πιο απλόχερα μπορείτε. Τι γνωρίζετε; Τι πιστεύετε; Τι σας εκφράζει; Τι σας μαγεύει; Πώς έτσι; Σας το ζητάω γιατί κατάλαβα ότι πέρα από τις αψιμαχίες σας υπάρχει υλικό κρυμένο που πρέπει να βγεί στην επιφάνεια.

Φίλε Κέλσο θα επανέλθω, αλλά αν πετύχει το πιο πάνω, που πιστεύω να βοηθήσεις κι εσύ, ίσως να προτιμήσω να παρακολουθήσω σιωπηλά. Συμφεροντολογικά σκέφτομαι τώρα. Γιατί να διαλέξω να δώσω αντί να διαλέξω να πάρω; Δίνω αργότερα

Ελεύθερος

Παρακαλώ αν είναι δυνατόν το προηγούμενο μου μύνημα να αντικατασταθεί από αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 13:27:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα ακόμη θέμα με εμπνευσμένο τίτλο από τον Αββα Ποιμην...ένα ακόμη θέμα παρατημένο στην τύχη του... Η μήπως τελικά ο "αγαπητός" ΑΒΒΑΣ άλλαξε τελικά το όνομά του;
...να ξέρω κ τι να αγνοώ...

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 15:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ένα ακόμη θέμα με εμπνευσμένο τίτλο από τον Αββα Ποιμην...ένα ακόμη θέμα παρατημένο στην τύχη του...


Δε λες φίλε μου πως από ένα τέτοιο θέμα (που ο Θεός να το κάνει θέμα) προέκυψε μία τόσο όμορφη συζήτηση (φτου να μη τη ματιάσω)και με έναν ΑΙΟΝ στις καλύτερές του! (μπράβο σου φίλε!)

Ακόμα και ο Ελεύθερος με εντυπωσίασε - αν και δεν είναι η πρώτη φορά - μόνο...να...στο τέλος μου το χάλασε λίγο. Ελπίζω να διαψευσθώ μια και ο φίλος ΗELIOS γνωρίζει όντως αρκετά πράγματα. (Τον χειρισμό τους φοβάμαι).

Άντε να δούμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 16:19:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
BLEPW EISASTE ETOIMOI GIA PARTY! Siga mhn sas afhsw!!!

Δεν παίρνω μέρος σε συζητήσεις εύκολα, και ο λόγος είναι πως κατά κάποιο τρόπο αισθάνομαι πως τη (χαλάω) σε μερικούς…. και σίγουρα δεν γράφω εδώ (στο εσωτερικά) για αυτό το λόγο, ούτε είναι στο χαρακτήρα μου. Φίλε Ελεύθερε σε παρακολουθώ από καιρό, και σκέφτομαι πάντα... να ένας που αμφιβάλει, που δεν παίρνει τις μετρητής ότι ακούει, (χωρίς να το ξεσκονίσει πρώτα )…Φυσικά δεν λέω να φτάσεις και στην άλλη άκρη, την κυνική πλευρά, μα το μικροσκόπιο της λογικής ήταν και είναι ένα χρήσιμο εργαλείο, αν και οι περισσότεροι αγνοούν την λειτουργία του! Μην αφήνεις τίποτα χωρίς να το εξετάσεις! Τώρα αν φτάσεις και ανοίξεις την πόρτα της καρδιάς, εκεί υπάρχει άμεση κατανόηση, (που δεν είναι του ΝΟΥ) επομένως δεν μάχεσαι τη λογική, μιας και βλέπεις τις δυνάμεις και ta όρια που έχει.
Προσωπικά την προτιμώ.... από την Πίστη *(ΤΟΥ ΝΟΥ)…σε οποία μορφή της…που την βρίσκω εντελώς σκοταδιστική, με αγαιτολαχικες προοπτικές για τον Άνθρωπο και την Πρόοδο!

Ας δούμε λοιπόν ορισμένες….. βαρυσήμαντες δηλώσεις που έγιναν…

ΑΡΧΙΖΩ με τον φίλο ΕοΝ! *(ΑΙΟΝ)

quote:
Είπαμε για την λογική... χρειάζεται αλλά μπορεί να καταντήσει και μεγάλος φραγμός γιατι η λογική προέρχεται και ενεργεί σα συνισταμένη όλων αυτών των δεδομένων που μας έχουν εμποτίσει ή αυτοεμποτιστήκαμε απο την γέννηση μέχρι το παρόν μας.
Και αν τα δεδομένα είναι λάθος ?
Τι γίνεται τότε ?
Μα δε βλέπεις οτι στον "ορθολογιστικό" κόσμο που ζούμε τίποτα δεν είναι σωστό ? Δεν βλέπεις οτι τις περισσότερες φορές η λογική ισούται με το συμφέρον κάποιου ? Μα είναι πολύ λογικό αυτό νομίζω...αλλά που μας οδηγεί ?

Τα δεδομένα, (γνώσεις, παρελθόν) μπορεί να είναι σωστά μπορεί και λάθος. Η χρήση που κάνουμε μετράει. Εκεί ευδοκιμεί εξυπνάδα και λογική! Οι Γνώσεις δεν είναι η λογική, ούτε η ίδια είναι η συνιστάμενη δεδομένων. Η συνιστάμενη είναι οι ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΑΣ! Αν αυτές βασίζονται σε λογικά επίπεδα / γεγονότα, (πχ επιστήμες)…. έχουμε πρόοδο… ( εκεί που η πίστη (οι Αγιατολαχ) σκύβουν…η λογική μας πάει στο διάστημα… και σώζει ζωές στα νοσοκομεία)

Φίλε Κελσο εμείς τα είπαμε και από κοντά, μόνο λίγες γραμμές….για να γίνει και πιο κατανοητή.... η λογική!


Δεν είπε ο ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ…Ο Θεός Αγάπη εστί….και είναι ΠΑΝΤΟΥ?

Με αλλά λόγια αν κάποιος αγαπάει πραγματικά... γνωρίζει το θεό…

Κάπου αλλού πάλι δεν λέει….

Αν ο Χριστός δεν αναστήθηκε, είναι μάταια η πίστη μας!

Μα ο Χριστός μίλησε παντού για αγάπη, μίλησε και για εκείνη την ΠΙΣΤΗ….που οι άνθρωποι δεν έχουν σταγόνα….(μάλλον και ο ΑΠ. Παύλος δεν την γνώρισε, (την αγάπη που μίλησε ο Χριστός)…αλλιώς δεν θα (καλλιεργούσε / καταντούσε) την ΠΙΣΤΗ.. ένα επιφανειακό θέμα… του αν αναστήθηκε η όχι!)

Περίεργο δεν είναι για κάποιο που γνώρισε την αγάπη (και κατά συνέπεια το Θεό),….. στο τέλος epistolhs προς κορίνθιους…. να καταριέται…. όσους δεν προσεύχονται στον Χριστό…?

Εκεί πάλι που μας λέει πως έπραξε το καθήκον του… και τώρα περιμένει την στέφανο της δόξας του στους ουρανούς…?????

Mα αν γνώρισε την αγάπη στη ζωή…??????

Η Έχουμε και άλλο θεό εκεί πάνω???????

Αμφιβάλω Κελσο μου, Αμφιβάλω…(με Εύλογες, και ΛΟΓΙΚΕΣ, ερωτήσεις)….για όλους τους άλλοφωτισμένους!….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iamblixos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


73 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 23:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iamblixos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ ΑββαΠοίμενε Ιάμβλιχε...

Αυτό που κάνεις σε μειώνει τα "μάλλα"...
Τι εννοώ;

Πώς κάτσε και μέτρησε ΠΟΣΑ μυνήματα έχεις στείλει ΚΑΙ ΤΙ ΜΕΓΕΘΟΥΣ, που το ΜΟΝΟ που κάνουν είναι να ΑΝΑΙΡΟΥΝ αυτό που ΤΩΡΑ ΜΟΛΙΣ ΜΑΣ ΛΕΣ...
[quote]ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΦΑΙΔΩΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΦΥΓΕΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΛΑΣΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ .ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΑΞΙΖΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ.
ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙΑ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΤ ΕΜΕ ΕΙΧΑΝ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΙΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΕΚΕΙΝΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΔΑΝ ΜΟΡΦΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ[ΑΝ ΚΑΙ ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ].



Αγαπητέ μου, ΣΕ ΟΣΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΣΥ ΑΝΟΙΞΕΣ, αλλά και σε όσα απλά συμμετείχες, Η ΣΤΑΣΗ ΣΟΥ και η ΘΕΣΗ ΣΟΥ ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ η αντίθετη, κάτι που ΕΞ'ΑΡΧΗΣ σου τόνισα και σε ΠΡΟΚΑΛΕΣΑ/ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΑ να την ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ και να την αναπτύξουμε...

Σε ρώτησα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ, γιατί ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ, έλαβε ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ τα τελετουργικά τυπικά απο τα Ελευσίνια Μυστήρια (και όχι μόνο απο αυτά τα μυστήρια, τα ΟΝΤΩΣ ΜΥΣΤΗΡΙΑ)...
Συνδίασε την ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ με τη ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ και αν μπορέις να μου πείς ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΒΓΑΖΕΙΣ, πολύ ευχαρίστως να σε "ακούσω"...

Ξέρεις, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ να παραδεχόμαστε καμιά φορά τα τυχόν λάθη που ΜΠΟΡΕΙ να έχουμε κάνει και είναι ΠΟΛΥ ΤΙΜΙΟΤΕΡΟ ΑΥΤΟ, απο το να καθόμαστε και να γράφουμε, μύδρους εναντίον εκείνων που ΑΠΛΑ να μας προφυλάξουν θέλουν και να ΔΙΑΤΗΡΙΣΟΥΝ ένα κλίμα ΙΣΟΡΟΠΙΑΣ μέσα σε έναν ΕΝ ΔΥΝΑΜΗ διάλογο...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΔΑΝ ΜΟΡΦΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ[ΑΝ ΚΑΙ ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ


ΚΕΛΣΟ βλέπεις μόνο ότι θέλεις έτσι δεν είδες αυτά τα τελευταία που γράφω για τους πατέρες.Και αν εγώ έχω διαβάσει και διαβάζω πολύ φιλοσοφία γιατί ψαχνό να βρω την αλήθεια και μέσα από έλληνες φιλόσοφους.ΟΠΟΣ ΕΠΙΣΗΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑΚΤΙΚΑ ΚΑΙ σπουδαία πατρικά κείμενα που εσύ ιδέα δεν έχεις όποτε δεν μπορείς να εκφέρεις και άποψη πέρα από παραφιλολογία που ενδεχομένως διαβάζεις[ΓΕΛΟΥΝ ΣΟΒΑΡΟΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΙ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΡΕΥΝΗΤΩΝ ΦΑΙΔΡΟ ΝΕΟ ΑΡΧΑΙΟΛΑΤΡΩΝ].

Λοιπών φίλε μου εγώ πιστεύω [για να τελειώνω με άτομα που τελείωσαν ένα λύκειο και το παίζουν ερευνητές σε ένα φόρουμ η οπουδιπορτε αλλού] ότι ο θεός είναι ένας και οποίος μπόρεσε να τον πλησιάσει μπόρεσε να δει τον ίδιο θεό και μίας και ο θεός δεν αλλάζει η περιγραφή του είτε από τον Πλάτωνα έγινε είτε από το Σωκράτη είτε από τον Πυθαγόρα είτε από τους Σουμέριους τους βαβυλώνιους τους αιγυπτίους τους ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΠΑΤΕΡΕΣ ΟΛΟΙ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΥΝ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΘΕΟ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΗΘΟΣ ΓΙΑ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ.ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΕΟ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΣΤΗΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΕΙΧΑΝ ΔΕΙ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΗΡΘΕ ΣΤΗ ΓΗ ΠΕΘΑΙΝΕ ΚΑΙ ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ ΟΠΟΣ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΕΛΛΗΝΕΣ,ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ,ΒΑΒΥΛΩΝΙΟΙ,ΠΕΡΣΕΣ,ΚΛΠ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΧΑΖΟ Τώρα αν θέλεις να κάνουμε μια συζήτηση σε αυτά τα θέματα κανένα πρόβλημα.

IAMBLIXOS O PANEPISTIMON


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iamblixos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


73 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 23:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iamblixos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KELSO

ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.
ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΝΑΝ ΜΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ ΣΟΒΑΡΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΝΑ ΒΓΗΚΕ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΡΕ ΘΕΣΕΙ ΣΤΗΣ ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ ΤΟΝ ΑΣΤΕΙΩΝ ΝΕΟ ΑΡΧΑΙΟΛΑΤΡΩΝ ΕΡΕΥΝΗΤΩΝ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΕ ΤΗΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ.
ΕΝΑΝ ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 03:24:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόψε λέω να κάνουμε ένα πάρτυ, γειά σας φίλοι μου,

Ιάμβλιχος:

quote:
Λοιπών φίλε μου εγώ πιστεύω [για να τελειώνω με άτομα που τελείωσαν ένα λύκειο και το παίζουν ερευνητές σε ένα φόρουμ η οπουδιπορτε αλλού] ότι ο θεός είναι ένας και οποίος μπόρεσε να τον πλησιάσει μπόρεσε να δει τον ίδιο θεό και μίας και ο θεός δεν αλλάζει η περιγραφή του είτε από τον Πλάτωνα έγινε είτε από το Σωκράτη είτε από τον Πυθαγόρα είτε από τους Σουμέριους τους βαβυλώνιους τους αιγυπτίους τους ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΠΑΤΕΡΕΣ ΟΛΟΙ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΥΝ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΘΕΟ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΗΘΟΣ ΓΙΑ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ

Πιστεύεις ότι ο θεός είναι ένας διότι έτσι και διότι αλλοιώς και αυτός είναι ο λόγος που εκείνο και τούτο.
Φίλε μου το διότι, και το αυτός είναι ο λόγος που. . ., δεν είναι εργαλεία της πίστης. Είναι εργαλεία της λογικής. Αν θεωρείς σωστή τη λογική που χρησιμοποιείς και με τα σωστά δεδομένα τροφοδοτημένη, τότε κατά τη γνώμη μου δεν είναι «πιστεύω» που έπρεπε να δηλώνεις αλλά «γνωρίζω». Ή τουλάχιστον έπρεπε να λές το εξής: Από τις μέχρι σήμερα γνώσεις και πληροφορίες μου για το θέμα, δικαιούμαι να βγάλω το συμπέρασμα ότι. . . .
Μιλούν όλοι για αρετή και ήθος, για αγάπη και δικαιοσύνη γιατί αυτός είναι ο θεός λες. Εδώ, πάλι κατά τη γνώμη μου, έχουμε το εξής πεδίο συλλογισμού: Ο θεός όλων αυτών θα ήταν ο ίδιος και άρα ένας, με άλλα λόγια μιλούσαν όλοι για τον ίδιο θεό, μόνο αν αποδείξουμε ότι η αρετή και το ήθος, η αγάπη και η δικαιοσύνη είχαν το ίδιο νόημα για όλους. Είχαν; Εγώ νομίζω όχι. Τι λες εσύ;
Ακόμα δυσκολώτερο είναι να αποδείξεις ότι αυτές οι λέξεις εξακολουθούν να έχουν το ίδιο νόημα μέχρι τις μέρες μας. Διότι αν αποδεικτεί εξέλιξη της αντίληψης των εννοιών αυτών είναι σαν να αποδεικνύεται και εξέλιξη της αντίληψης περί θεού. Αν αποδεικτεί όμως εξέλιξη της αντίληψης περί θεού, πρέπει όλους αυτούς να αρχίσουμε να τους αγνοούμε σιγά σιγά όταν μας μιλούν για θεό, γιατί απλούστα δεν μιλούμε πια για το ίδιο πράγμα. Μπέρδεμα ε;

Η έξωθεν είναι απειροελάχιστη γνώση μπροστά στην έσωθεν. Αυτό μου ήρθε μελετώντας τα μυνήματα των φίλων μας εδώ στο esoterica.

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 08:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η έξωθεν είναι απειροελάχιστη γνώση μπροστά στην έσωθεν. Αυτό μου ήρθε μελετώντας τα μυνήματα των φίλων μας εδώ στο esoterica.

Kαι μάλλον έχεις απόλυτο δίκαιο αγαπητέ Ελέυθερε...Η αναγνώριση του Θείου αρχικά μπορεί να γίνει μόνο μέσω του ίδιου μας του εαυτού, μίας και το μόνο σίγουρο για το κάθε έναν από εμάς είναι η βεβαιότητα και η γνώση ότι «εγώ υπάρχω» ,ότι « εγώ είμαι», όπως λέει και ο Ερμής ο τρισμέγιστος

« Ποιος, λοιπόν, θα μπορούσε να σε ευλογήσει ή να απευθυνθεί προς εσένα; Προς τα πού να γυρίσω τα μάτια μου, για να σε ευλογήσω; Πάνω; Κάτω; Μέσα ή έξω; Δεν υπάρχει τρόπος, δεν υπάρχει τόπος γύρω από εσένα, ούτε άλλο τίποτα, ούτε κανένα από τα όντα. Όλα υπάρχουν σε εσένα και όλα προέρχονται από εσένα. Δίνεις τα πάντα και δεν παίρνεις τίποτε. Εσύ τα κατέχεις όλα και δεν υπάρχει τίποτα που να μην το έχεις. Πότε να σε υμνήσω; Γιατί ούτε ώρα, ούτε χρόνο είναι δυνατό να καταλάβεις. Και γιατί να σε υμνήσω; Για όσα δημιουργείς ή για όσα δεν δημιούργησες; Για όσα φανέρωσες ή για όσα απέκρυψες; Και για ποιο λόγο θα πρέπει να σε υμνήσω; Σαν κάτι που ανήκει σε εμένα, σαν κάτι ξεχωριστό ή σαν κάτι άλλο; Γιατί εσύ είσαι ότι είμαι, εσύ είσαι ότι κάνω, εσύ είσαι ότι λέω. Είσαι το παν και δεν υπάρχει άλλο πέρα από εσένα. Κι ακόμα είσαι κι εκείνο που δεν υπάρχει. Εσύ είσαι ότι έχει δημιουργηθεί κι ότι δεν δημιουργήθηκε». ΕΡΜΗΤΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ, ΕΡΜΗΣ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ,Λόγοι, V, 10.

Αλλά όπως και ο Ιησούς είπε :

«Ουκ οίδατε ότι υιοί Θεού εστέ και το Πνεύμα οικεί εν υμίν;»


Ο κάθε ένας λοιπόν πρέπει να κατακτήσει την Θέωση να την βιώσει να την αναπτύξει, και να την αποκαλύψει, διότι βρίσκεται στο βάθος της ύπαρξης κάθε ανθρώπου. Χρειάζεται όμως ωρίμανση για να μπορέσει να εκδηλωθεί. Η "πίστη" είναι δημιουργεί γνώση απο δεύτερο χέρι, αλλά δεν φέρνει την θέωση..Τόσοι "πιστοί" εξάλου πιστεύουν σε τόσους ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΘΕΟΥΣ.., πιστεύωντας ότι πιστεύουν στον αληθινό ΘΕΟ.
Αναρωτιέμαι πόσο μπροστά απο την εποχή του ηταν ο Σωκράτης όταν έλεγε "γνωρίστε τον ευατό σας"..Αν αδυνατούμε να γνωρίσουμε τον ευτό μας πως μπορούμε να γνωρίσουμε το "Θείο" το οποίο "λογικά" είναι πολυπλοκότεο απο εμάς..?
Αναρωτιέμαι λοιπόν γιατί κανείς δεν χρησιμοποιεί την πόρτα και όλοι μπαίνουν απο το παράθυρο..

quote:
Η χρήση που κάνουμε μετράει. Εκεί ευδοκιμεί εξυπνάδα και λογική!

φίλε ΠΛΑΤΩΝΑ CIAO!!Τα είπες όλα σε δύο σειρές...Ο χρυσός δεν υπάρχει σε μεγάλες ποσότητες.., αλλά εσύ φαίνεται ΚΑΤΕΧΕΙΣ θυσαυροφυλάκιο...
welcome back...


quote:
Λοιπών φίλε μου εγώ πιστεύω [για να τελειώνω με άτομα που τελείωσαν ένα λύκειο και το παίζουν ερευνητές σε ένα φόρουμ η οπουδιπορτε αλλού]

IAMΒΛΙΧΕ η συμπεριφορά σου με αναγκάζει να σε κρίνω κάτι που ΔΕΝ συνηθίζω να κάνω. "Μην κρίνεις για να μην κριθείς". Λοιπόν ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΕ "Ιάμβλιχε"(SIC!!!) το συντακτικό σου και η ορθογραφία σου ΔΕΝ συμβαδίζουν με ΤΗΝ ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΟΥ...

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 14:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΠΛΩΤΙΝΕ σε χαιρετώ όπως και όλη την παρέα επίσης. Πράγματι ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ του esoterica είναι άρχοντας. Πολλοί από τους φίλους μας εδώ αποτελούν πρόσωπα που θα ήθελα για γείτονες μου.

Το επόμενο μου μύνημα θα είναι οι προσωπικές μου απόψεις πάνω στο θέμα του έσω μας. Απόψεις που είχα διαμορφώσει από παλιά αλλά και που φρεσκαρίστηκαν και συμπληρώθηκαν διαβάζοντας τα μυνήματα όλων εσάς φίλοι μου. Φιλτράρησα πολλές ιδέες, κατάλαβα ότι είναι πολύ πιθανόν να εννοούμε όλοι τα ίδια, διαφορετικά εκφρασμένα και διαφορετικά τοποθετημένα. Έφτασα όμως σε κόμπο. Δεν υπάρχει τρόπος να αποδεικτεί η αλήθεια. Ή εκείνο συμβαίνει ή αυτό. Και κείνο είναι το ίδιο πιθανόν και το άλλο. Σίγουρα η αναζήτηση χρειάζεται συνέχεια και όπως σίγουρα θα συμφωνούμε όλοι μας, αυτή η αναζήτηση δεν μπορεί να πάρει ποτέ τέλος.
Παρακαλώ συνεχίστε τη συζήτηση μέχρι να ετοιμάσω το μύνημα μου.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 03:57:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστός στο ραντεβού μου.
Οι προσωπικές μου απόψεις για το θέμα του έσω μας. Μα τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Άλλο πάλι και τούτο. Χμ . .Μάλλον πρέπει να σημαίνει εκείνο που κουβαλάμε πάντα μαζί μας. Ο εαυτός μας. . . Μαααας; ; ; Ποιούς ΜΑΣ ; ; ; ;
Μπά. Κάτι δεν πάει καλά.
Περιμένετε έτοιμη τροφή; Ατυχήσατε. Πρέπει να πάρετε κι εσείς το μικροσκόπειο σας, και να κατέβουμε μαζί στα τρίσβαθα του εαυτού μας. Εκεί μπορεί να βρούμε πολλά αλλά και τίποτα. Κοπιάστε όλοι όσοι ενδιαφέρεστε για το ταξίδι. Όσοι ενδιαφέρονται για την Ιθάκη ας μην μπουν στον κόπο.

Τί είναι λοιπόν το έσω μας; Ποιό είναι το βαθύτερο σημείο του είναι μας; Ποιό είναι το πολιτιμότερο πες όργανο; πες ιδιότητα; πες λειτουργία; πες δυνατότητα; πες προγραμματισμός; πες κληρονομιά; πεσ’ το ψυχή; πεσ’ το πνεύμα; πες, πες, πες; Τι είναι εκείνο δηλαδή που όταν πάψει να υπάρχει, παύουμε και μεις να υπάρχουμε;

Αυτό είναι το έσω μας; Όχι δεν μπορεί να είναι αυτό. Το έσω μου λέω. Άρα εφ όσον χρησιμοποιώ το «μου», το έσω μου μπορεί να είναι κάτι πολύτιμο, αλλά είναι και αυτό μια περιουσία μου. Είναι κάτι δικό μου, αλλά δεν είμαι εγώ. Ούτε το εγώ μου είμαι εγώ. Το εγώ μου λέω. Άρα και το εγώ μου είναι μια περιουσία μου, αλλά δεν είμαι εγώ. Μα τότε ποιός είμαι εγώ; Για φαντάσου ερώτηση! Και όμως φίλοι μου αυτή την ερώτηση, την απαντήσαμε πολλές φορές μέχρι τώρα, αλλά είχαμε πάρει πολύ ελαφρά και την ερώτηση και την απάντηση.
Το ποιός είμαι εγώ μπορεί να το αποδώσει μόνον εκείνη η λέξη, που δεν μπορεί να έχει πίσω της το «μου». Εκείνη η λέξη που θα προσδιορίζει μονάχα εμένα και κανέναν άλλο. Υπάρχει αυτή η λέξη όπωσδήποτε, αλλά δεν μπορεί να είναι μόνο λέξη. Προσδιορίζει μια πραγματικότητα. Γιατί εγώ είμαι πραγματικός. Υπάρχω.
Διότι όπως γνωρίζετε το πόδι μου που έχω σήμερα, αύριο η ιατρική θα μπορεί να μου το πάρει και να το κολλήσει σε κάποιον άλλο. Ε τότε δεν θα είναι το πόδι μου, αλλά θα είναι το πόδι του άλλου. Το ίδιο και με κάθε μέλος του σώματός μου. Αργά ή γρήγορα θα μπορούν οι γιατροί να τα κάνουν όλα αυτά. Ακόμα και μέρη του εγκεφάλου ή και ολόκληρο τον εγκέφαλο θα μπορούν να μεταμοσχεύσουν. Εκεί να δεις μπέρδεμα. Τότε ποιός θα είναι ποιός; Απαγορευτικές διατάξεις και νόμοι θα υπάρξουν, αλλά φεύ. Ας μην αυταπατώμεθα. Κάποτε θα γίνουν όλα αυτά στα σίγουρα. Κανένας δεν πρόκειται ποτέ να καταφέρει να σταματήσει τον άνθρωπο από το να εξασκήσει τις δυνατότητες του.
Ερώτηση για όλη την παρέα: Ποιός είσαι φίλε; Πότε παύεις να υπάρχεις αν παύεις ποτέ; Πολλοί θα πούν με τον θάνατο. Χα χα. Αν σε παραλάμβαναν οι γιατροί του μέλλοντος και σε διαμέλιζαν, και σε διασκόριζαν σε διάφορους ασθενείς, ποιός θα ήσουν εσύ; Αφού ολόκληρο το σώμα σου θα ήταν μεν διαμελισμένο, αλλά θα ήταν ζωντανό. Τίποτε από σένα δεν θα είχε πεθάνει. Αλλά εσύ τελικά θα ζούσες; Και άν ναι ποιός θα ήσουν; Εκείνο το σώμα που δέκτηκε τον εγκέφαλο; Χα χα. Ατύχησες φίλε. Το δεξιό ημισφαίριο το βάλανε στον Πέτρο και το αριστερό στον Αντρέα. Πού είσαι φίλε ολοζώντανε και ποιός;

Χρειάζονται γερά νεύρα και τόλμη για τέτοιαν εξερεύνηση ε; Θα με ακολουθήσει κανένας; Θα τον χρειαστώ όπωσδήποτε. Αλλά πρέπει πρώτα να πάρουμε αυτά τα εφόδια. Πρέπει να απαντήσουμε αυτές τις ερωτήσεις. Αλλοιώς θα χαθούμε μεσωστρατίς. Θα ψάξουμε το έσω μας λέμε, αλλά πάμε να πατώσουμε προτού ξεκινήσουμε, στο που υπάρχουμε, στο πότε υπάρχουμε και αν υπάρχουμε και καθόλου.

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iamblixos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


73 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 22:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iamblixos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ASXETO PROS AION


AION ........DEAD CAN DANCE H ΠΙΟ ΟΥΡΑΝΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΤΕ .ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΘΥΜΗΣΕΣ ΤΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΙΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΕΛΣΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΑΠΟ ΜΟΥΣΙΚΗ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΔΑΙΜΟΝΙΑ ΝΥΜΦΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΟ ΤΟΥΣ CD ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΕ ΤΙ ΕΠΙΠΕΔΟ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 00:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου, μπηκες πραγματι στα βαθια νερα! Τελικα το μεγαλο ερωτημα ειναι, "που εδραζεται το εγω;".......
  • Η προσεγγιση μεσω της μηχανιστικης λειτουργιας της φυσης του ανθρωπου, ξεκινησε τη δεκαετια του 40 με την πρωτοπορα εργασια, "Η λογικη των τακτικων αριθμων", εργασια που αναφερεται στη φυση του εγκεφαλου. Και σημερα ακομα, το προβλημμα συνεχιζει να απασχολει μεγαλους Φυσικους, οι οποιοι μεσω της κβαντικης αναλυσης και της μελετης των "σωλινισκων του εγκεφαλου" -ενας εκ των οποιων και ο δικος μας ο Δ. Νανοπουλος- αποπειρωνται να δωσουν λυση στο θεμα της συνειδησης.
  • Ο Τuring, συγγραφεας του εργου, "η λογικη των τακτικων αριθμων", πατερας των υπολογιστων και των νευρωνικων δικτυων, προσεγγισε το προβλημμα εισαγοντας εναν "μεταφυσικο" ορο, τη διαισθηση. Οντας εμεις σε ενα forum Εσωτερισμου, εχουμε την ευκαιρια να επεκταθουμε λιγο "Εσωτεριστικα".
  • Κατα τη γνωμη μου το προβλημμα του ΕΓΩ δεν εχει βρει απαντηση, για το λογο οτι ΔΕΝ υπαρχει μονον ενα εγω.Εδω η ανατολικη γνωση ειναι αρκετα περιγραφικη και μας υποδεικνυει την τριπλοτητα του ανθρωπου.
Οι οροι, ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ, ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ και ΥΠΕΡΣΥΝΕΙΔΗΤΟ, κατα τη γνωμη μου, αποδιδουν στη γλωσσα μας ικανοποιητικα τα τρια ΕΓΩ του ανθρωπου. Το πρωτο σε γενικες γραμμες μπορουμε να το αναζητησουμε στο υλικο κομματι του εαυτου μας, (ακριβεστερα στο υλικοαιθερικο μερος του σωματος), στα αλλα δυο ομως απαιτειται να χρησιμοποιησουμε ορολογια, οπως, ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ, ΔΙΟΡΑΣΗ, ΕΝΟΡΑΣΗ κλπ.,λεξιλογιο που πιθανον να "ξενισει" αυστηρα ορθολογικα ατομα, οπως π.χ. τον φιλο μας τον Ελευθερο. Απο επιστημινικη αποψη βεβαια, δεν ειμαστε συνεπεις στους κανονες της ερευνας, αλλα απο φιλοσοφικη σκοπια ειναι αποδεκτο να συνθεσουμε μια θεωρια που δινει καποιες απαντησεις στα αναπαντητα ερωτηματα που εθεσε ο Ελευθερος.Σε αλλη συζητηση αναφερθηκε οτι η "ψυχη" του ανθρωπου ειναι ο ενοικος και ο οδηγος του οχηματος που λεγεται σωμα.Σ'αυτη την κατευθυνση, μπορουμε να καταπιαστουμε και με το προβλημμα "που θα ειμαστε αν ολα τα μελη-οργανα μας συνεχιζουν να ζουν σε διαφορετικα ατομα".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 10:38:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν παίρνω μέρος σε συζητήσεις εύκολα, και ο λόγος είναι πως κατά κάποιο τρόπο αισθάνομαι πως τη (χαλάω) σε μερικούς…. και σίγουρα δεν γράφω εδώ (στο εσωτερικά) για αυτό το λόγο, ούτε είναι στο χαρακτήρα μου.

Ωραίο αυτό αλλά τι ακριβώς σημαίνει;;;;
Ποιοι είναι αυτοί που τη σπας;;;;
Και αν κάποιοι πουν ότι ειναι εκτός θέματος....γράφτηκε και έχει αξία και έχω δικαίωμα να ρωτήσω.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 10:47:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με τα "δεδομένα" της λογικής θα ήθελα να φέρω ένα παράδειγμα...
Είναι ίδια η λογική του ανθρώπου των σπηλαίων και ίδια η λογική του σημερινού ανθρώπου ? (παραδέχομαι οτι μερικοί άνθρωποι συνειδησιακά έχουν μείνει στα σπήλαια...)

Σχετικά με το προαιώνιο ερώτημα "πώς αντιλαμβανόμαστε τον Θεό?" δεν υπάρχει συνταγή για τέτοια πράγματα. Υπάρχουν όμως πορείες και δρόμοι "πραγμάτωσης".
Φαντάζομαι πως το πρώτο πράγμα που κάνει κάποιος όταν έχει ένα ερώτημα είναι να ρωτήσει τον εαυτό του "γιατι έχω αυτήν την απορία"
Ελεύθερε τι σε κάνει να έχεις αυτές τις απορίες ? Τι είναι αυτό που κινείται μέσα σου και σε κάνει να αναζητάς ? To ρώτησες αυτό ποτέ ?

Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουμε είναι οτι προσπαθούμε να εντάξουμε το Απαν στη μερικότητα του κόσμου των αισθήσεων... Προσπαθούμε να βάλουμε μια "θάλασσα" σε ένα μπουκάλι... και έτσι όντως πλάθουμε τον Θεό κατ'εικόνα και ομοίωση μας.
Ο μόνος τρόπος να αντιληφθούμε κάτι είναι να σπάσουμε κάθε κατεστημένο και κάθε περιορισμό του νού , αυτό όμως χρειάζεται ώρες ενδοσκόπησης και αγώνα για να γίνει, γιαυτό και επιμένω οτι χωρίς να βρέξεις κώλο...αποκλείεται να φας ψάρι...
Είναι συνεχής αγώνας πολλές φορές καταντάει φαύλος πολλές φορές είναι υπέροχος. Είναι αγώνας απελευθέρωσης και γιαυτό είναι δύσκολος και πολλές φορές μοιάζει να οδηγεί σε αδιέξοδα, γιατι ο άνθρωπος έχει μάθει πολύ εύκολα να "αυτοματαιώνεται" και να μεταφέρει τις ευθύνες του...

Ο Θεός είναι ανενδεής και κινείται απο αγάπη. Ο άνθρωπος κινείται με το συμφέρον και πολλές φορές εμπλέκεται στην αναζήτηση του Θείου απο συμφέρον.
Πορεύομαι περίπου δέκα χρόνια και το μόνο που με κάνει να συνεχίζω είναι η "ζέση", η ζέστη που αισθάνομαι όταν προσεύχομαι, όταν ανακυκλώνω την αγάπη, όταν νιώθω οτι απελευθερώνομαι απο κάτι.
Αυτό το άνοιγμα της καρδιάς που σου δίνει μια απερίγραπτη "πληρότητα".
και αυτά δεν περιγράφονται ...είναι αδύνατο...
Μόνο να βιώσεις τέτοιες καταστάσεις μπορείς.
Καταλήγω λοιπόν οτι είναι αδύνατη οποιαδήποτε αναζήτηση χωρίς την συμμετοχή μας ,χωρίς να προσπαθήσουμε να ξεπεράσουμε τον ήδη πεπερασμένο νού μας και την ίδια πεπερασμένη λογική μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 18:20:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AION
quote:
(παραδέχομαι οτι μερικοί άνθρωποι συνειδησιακά έχουν μείνει στα σπήλαια...)

Έλε βρε ΑΙΟΝ, αυτή η βαλίτσα δεν χωράει στη βάρκα μας. Μόνο εργαλεία αυτογνωσίας μπορούμε να πάρουμε μαζί μας.

quote:
Ελεύθερε τι σε κάνει να έχεις αυτές τις απορίες ? Τι είναι αυτό που κινείται μέσα σου και σε κάνει να αναζητάς ? To ρώτησες αυτό ποτέ ?

Αυτό μάλιστα! Εσύ δεν έχεις τέτοιες απορίες; Το ταξίδι που σας προσκαλώ όλους είναι γι αυτές τις απορίες. Απαντήσεις είπαμε ή θα βρούμε κατά τη διάρκεια του ταξιδιού ή θα πατώσουμε.

Φίλε Πασχάλη
Γίνε πιο συγκεκριμμένος και προσπάθησε να φέρεις μαζί σου τα εργαλεία.

Ετοιμαζόμαστε να μπούμε σε μια βάρκα για να ξανοικτούμε στον βαθύ ωκεανό του έσω μας.
Μα τι είναι αυτό; Η πρόσκληση μου πρέπει να σας μπέρδεψε. Η ανάλυση της αιτίας που μας δημιουργεί την ανάγκη αυτού του ταξιδιού παράξενη. Σκέτη έκπληξη. Ήμασταν συνηθισμένοι να ψάχνουμε στο παρελθόν και στους αρχαίους για να βρούμε απαντήσεις. Εντάξει βρήκαμε πολλές. Ο κάθε ένας διάλεγε την δική του και την έκανε πιστεύω του. Εύκολο! Το είπε ο μεγάλος, έτσι είναι, τελείωσε. Και αυτά που προβλέπω ότι θα γίνουν στο μέλλον; (Σαν τροφή σκέψης να τα πάρετε, μη μου ανατριχιάσετε κιόλας) Α! Αυτά δεν φαίνεται να τα είχε υπ’ όψιν του ο μεγάλος. Τώρα πρέπει να μιλήσεις εσύ, εγώ, αυτός, εκείνος, ο άλλος. Και δεν μπορείς να στηριχτείς πλέον στον μεγάλο. Στο αν έχεις δίκιο πρέπει να συμφωνήσει πια όχι ο μεγάλος αλλά εγώ, αυτός, εκείνος, ο άλλος κλπ. Και θα σε ρωτήσουμε οι διαόλοι να μας το εξηγήσεις ξανά εκείνο και τούτο. Μπορεί να σου θυμήσουμε επίσης ότι χτες είπες άλλα, και αν είσαι μικρός θα μας βρίσεις κι’ όλας, αντί να διορθώσεις τις αρλούμπες που θα λες κι εσύ και όλοι μας. Είναι κι ο χρόνος που τρέχει και κάθε μέρα έρχεται το μέλλον να επαληθεύσει ή να διαψεύσει.
Και το ταξίδι μας μάλλον θα συμπεριλάβει και το παρελθόν και το παρόν και το μέλλον. Δεν θα σας πάρω εγώ ταξίδι. Μαζί θα πάμε. Όπου θέλουμε, όσο θέλουμε κι ότι βγεί. Όποιος λέει τη γνώμη, του εκείνος θα είναι κι ο καπετάνιος για την ώρα.

Τα εργαλεία μας: Παραδεκτές από όλους ως πιθανά σωστές απαντήσεις στα εξής:

Ποιός είσαι;
Τι είσαι;
Πού είσαι;
Πότε είσαι;
Πότε δεν είσαι;

Βεβαίως αποκλείεται οτιδήποτε άλλο εκτός από την ολοφάνερη πραγματικότητα ή τον ολοφάνερα λογικό συλλογισμό. Τα διάφορα πιστεύω είναι βαριά και άχρηστα εργαλεία που ούτε χωράνε ούτε τα σηκώνει η βάρκα μας. Ούτε τα της καρδιάς τα σηκώνει η βάρκα μας. Αυτά μπορούν να μας αναποδογυρίσουν σαν καρυδότσουφλο. Εξ άλλου τα εγαλεία του κάθε ενός θα τα ελέγξουμε και εγκρίνουμε όλοι προτού μπούμε στη βάρκα μας.

Λοιπόν θα φτιάξουμε ομάδα; Περιμένω απαντήσεις. Ελάτε ρε παιδιά μη φοβάστε και μην ντρέπεστε. Μ Η Ν . . .Ν Τ Ρ Ε Π Ε Σ Τ Ε ! ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 21:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Περί Εκέινων των 'Οντων που σε ΒΕΒΑΙΩΝΩ ότι ΓΝΩΡΙΣΑΝ την Αλήθεια, αμφιβάλεις ότι σε Εκείνους ανήκει ο Ορφέας;;;
Ο Βούδδας;;;
Ο Κρίσνα;;;
Ο Μελχισεδεκ;;;
Ο Ακενατόν;;;
Ο Απ. Παύλος;;;


Πως μπορούν όλοι αυτοί να έχουν γνωρίσει την αλήθεια και ταυτόχρονα να διδάσκουν διαφορετικά πράγματα και κοσμοθεωρίες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AgentMulder
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
238 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 22:34:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AgentMulder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΘΕΟΣ ΗΜΩΝ ΣΩΤΗΡ, ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ!

Agent Mulder
-

A.MΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 10:02:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πλωτίνε σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια,

Εκείνος ο χρυσός ΕΙΝΑΙ παντού, σε αμέτρητη ποσότητα….Φτάνει να φύγουν τα *(ψυχοσυνεφα) που τον κρύβουν. Τα λένε πολύ καλά και οι δυο φιλόσοφοι, που φέρουμε τα ονόματα τους…μάλιστα δείχνουν και το δρόμο. Αυτογνωσία και…. ΕΓΚΡΑΤΕΙΑ.

Για να γίνω πιο σαφής μην τυχών πέσουμε στο λάθος των ΙΣΜΩΝ….με το καλό και το κακό, και την κατά συνέπεια ΕΚΛΟΓΗ, (αναπόφευκτη η σύγκρουση που επιφέρει αυτή), όταν εξετάζεις τα ΔΕΔΟΜΕΝΑ, με (Λογική και Εξυπνάδα) οποία και να είναι αυτά…..προσπάθησε να τελειώνεις….με ότι φέρνει σύγκρουση. Τι θέλω να πω, θα το καταλάβεις μόνο στην πράξη, αν ήδη δεν το έχεις καταλάβει εφαρμόζοντας το. Αν πχ σου αρέσει κάτι, *(ΠΑΘΟΣ ΨΥΧΟΦΘΟΡΟ) και μπεις στη διαδικασία να διαλέξεις, αν πεις ΟΧΙ αντιστέκεσαι, γιατί μέσα σου θέλεις…*(και είναι ο ΝΟΥΣ που λέει όχι)….έτσι σπαταλάς ενέργεια, όπως ακριβώς και με το να πεις ΝΑΙ….και να δοθείς στο ΠΑΘΟΣ σου… Αυτά στα γράφω σαν ένας καλός φίλος, (όχι σαν δάσκαλος), όπως ακριβώς μιλήσαμε τόσο όμορφα εκείνο το απόγευμα…εσύ εξέτασε τα. Βλέπεις ίσως λάβει χώρα μια φανταστικά ΟΜΟΡΦΗ περίοδο της ΖΩΗΣ, ο ΝΟΥΣ μαθαίνει να μην κάνει εκλογές, μα μπαίνοντας σταθερά στη σφαίρες της ΛΟΓΙΚΗΣ και της ΕΞΥΠΝΑΔΑΣ, δημιουργείται αυτό που λέμε ΑΡΝΗΣΗ (Σε ότι σου φέρνει σύγκρουση) και δεν είναι αυτή η ΑΡΝΗΣΗ ΨΥΧΟΦΘΟΡΑ, επομένως η ενέργεια δεν διασκορπίζεται. Αυτή τότε ανοίγει την ΠΟΡΤΑ…της ΚΑΡΔΙΑΣ!

DO IT!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 10:07:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΕΛΕΥΘΕΡΕ, ευχαριστώ και εσένα για τα λόγια σου!

Η Αλήθεια είναι πως αισθάνομαι άρχοντας / πλούσιος μέσα μου…. μα όχι σαν τους αρχοντοπλουσιους που βλέπεις στα ΜΜΕ....

Τώρα όσο αφορά τον ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ, έχουν γραφτεί τόμοι και τόμοι, έχουν ειπωθεί τόσα όσα…και ακόμα παραμένει κατά το μέγιστων άγνωστος… Πολλά μπορούν να γράφουν ακόμα….μα εκείνο που μετράει είναι εσύ πως προχωράς για να δεις πχ…τι σε κάνει να πας λίγο πιο βαθιά συνειδησιακά, από ότι είσαι στην καθημερινότητα…..(Ένα μόλις γράφτηκε….πιο πάνω.)

Το Θέμα του ΘΕΙΟΥ-ΘΕΟΥ, είναι το τελευταίο που θα με απασχολούσε σε μια εσωτερική διαδικασία. Αυτό για να μιλήσω λίγο στη γλώσσα σου, ένα μικρό κομματάκι συνείδησης που ΕΙΜΑΙ, θα συναντήσει ποτέ κάτι, που αν υπάρχει….είναι ΑΜΕΤΡΗΤΟ? Βλέπεις ακόμα και με το μικροσκόπιο της λογικής, στον υλικό κόσμο, γίνονται σιγά σιγά βήματα προς την κατανόηση της ύλης, και ακόμα ουδείς γνωρίζει τι είναι… στη δε ψυχή (ίσως να χρειάζεται η ίδια διαδικασία,) αρχίζω και παρατηρώ /καταλαβαίνω τι είναι το ΕΓΩ…ξεκινώντας όσο πιο απλά μπορώ….

Είναι πολλά που θέλω να γράψω, δυστυχώς ο χρόνος λείπει αυτό τον καιρό….μα θα επανέλθω....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 10:11:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αναστημένε….

Απευθύνεσαι λες και γνωριζόμαστε……

Πλάτωνας.... (Ο ΙΣΜΟΦΑΓΟΣ!!!!) … XARHKA!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 10:27:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Αναστημένε….

Απευθύνεσαι λες και γνωριζόμαστε……

Πλάτωνας.... (Ο ΙΣΜΟΦΑΓΟΣ!!!!) … XARHKA!


Γεια σου φίλε Πλάτωνα.
Βλέπω ότι οι σφαίρες της ΛΟΓΙΚΗΣ και της ΕΞΥΠΝΑΔΑΣ αντέχουν τα πάντα εκτός από τους -ΙΣΜΟΥΣ.
Δεν ασχολούμε με τις δίαιτες των άλλων. Μπορείς να τρως ότι θέλεις αρκεί να μη βαρυστομαχιάσεις.
Αμφέβαλες ποτέ ότι γνωριζόμαστε;;;;
Η διαφορά όμως είναι ότι εγώ είμαι αναστημένος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy