ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αρχαία Ελλάδα καί Χριστιανισμός, ταυτίζονται;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 01:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

esy athakandr exeis kamia egkyrh phgh gia osa les???

Εγώ αγαπητή chara αποτελώ πηγή από μόνος μου, αν θες όμως μπορείς να ασκήσεις κριτική με το βάρος των επιχειρημάτων σου.

Η ουσία της θέσης που διατύπωσα είναι πως η Αρχαία Ελλάδα αποτελεί το λίκνο της φιλοσοφίας και οι Έλληνες φιλόσοφοι είναι οι δάσκαλοι των φιλοσόφων, οι κατ' εξοχήν φιλόσοφοι. Η Έλληνική σκέψη βασίστηκε κυρίως στην διατύπωση λογικών επιχειρημάτων, στον Ορθολογισμό. Ωστόσο, οι Έλληνες ήταν πάντοτε ευσεβείς ανεξάρτητα, που πίστευαν.

Ο Χριστιανισμός είναι νομίζω γνωστό ότι βασίζεται στην πίστη, γιατί κανείς δεν έχει δει τον Θεό, κανείς δεν μπορεί να αποδείξει την ύπαρξη του. Αντίθετα, τα τελευταία έτη υπάρχουν θεωρίες, που ερμηνεύουν την ύπαρξη του υλικού κόσμου, δίχως την ανάγκη ύπαρξης κάποιου Θεού. Όμως ο κόσμος του Χριστού δεν είναι ο υλικός, αλλά ο πνευματικός. Ο Θεός είναι πνεύμα, μας λέει ο Χριστός.

Και επομένως, σύμφωνα με τα παραπάνω μία καταρχήν απάντηση στο ερώτημα "Αρχαία Ελλάδα καί Χριστιανισμός, ταυτίζονται;" θα ήταν καταρχήν πως όχι.

Όμως, υπάρχει ξέρεις, αγαπητή chara, ένα μικρό προβληματάκι στην επιστήμη σήμερα. Κανείς δεν μπορεί να ερμηνεύσει με επιστημονικούς όρους τον πνευματικό κόσμο του ανθρώπου, κανείς δεν μπορεί να μας πει τι είναι ο άνθρωπος. Για να γίνει κάτι τέτοιο, θα πρέπει αναγκαστικά να υπάρξει ένα υβρίδιο ανάμεσα στην Αρχαία Ελληνική σκέψη και τον Χριστιανισμό, γιατί οι δύο αυτές κοσμοθεωρίες, είναι οι τελειότερες.

Η απάντηση λοιπόν στο ερώτημα είναι, πως ναι! Χριστιανισμός και Αρχαίο Ελληνικό πνεύμα, ταυτίζονται μέσα στον άνθρωπο. Το πως γίνεται αυτό όμως δεν μπορούμε να το εξηγήσουμε μέχρι στιγμής, αλλά μόνο να το αισθανθούμε.

Φιλικά,

Edited by - athakandr on 30/04/2004 01:09:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 07:12:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΠΟΡΕΙ Ο ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΝΑ ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ,ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..Η ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΜΙΑ ΔΟΓΜΑΤΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ..ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chara
Νέο Μέλος

United Kingdom
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 09:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
katarxhn poios milhse gia thn teleiothta ths arxaias elladas kai xristianismou. kai ta 2 einai anthrwpina kataskeyasmata opote den mporei na einai teleia. parolayta to dyskolo einai na valoume se mia tetoia syzhthsh ton xristianismo o opoios oute mporei na apodeixtei oute kai ton katalavainoume apolyta(symfwna me thn filosofia tou) dioti o theos einai pneyma kai h vasileia tou xristou pneymatikh. symfwnw mazi sou. tote pros ti olh ayth h fasaria metaksy mas??? pros ti o allhlosparagmos? efoson den mporoume na apodeiksoume tpt giati synexizoume na fagwnomaste metaksy mas???

filika chara

diati den ripteis zey thee tous keraynous...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bokken
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 10:25:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bokken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ταυτίζονται;Μάλλον όχι.Και επιφανειακά να το δει κανείς το ζήτημα, το μαύρο αδυνατίζει,ενώ το λευκό είναι δροσερό.Ε,ανάλογα με τις ανάγκες και οι πράξεις.

Στα σοβαρά τώρα,δεν νομίζω ότι υπάρχουν αξιοσημείωτα στοιχεία που συνηγορούν υπέρ του ότι ο Χριστιανισμός είναι συνέχεια του Ελληνισμού
(βέβαια το ένα είναι θρησκεία ενώ το άλλο δεν είναι,απλά το μεταφέρω όπως το έχω ακούσει από πολλούς).

Κοινά στοιχεία υπάρχουν σε όλες τις θρησκείες,πάνω-κάτω.Αλλά,συνήθως είναι προϊόν θρησκευτικού συγκρητισμού.Για παράδειγμα μεταξύ
του Καθολικισμού και της Santeria (ή κάτι τέτοιο,συγχωρέστε την άγνοιά μου) των Κουβανών-Αϊτινών κλτ μπορεί κανείς να βρει κοινά στοιχεία όπως αντίστοιχους θεούς.Πολύ απλά πήγαν να τους φορέσουν καπέλο τον Πάπα,έλεγαν οι μεν "όχι,δεν το θέλω γιατί δεν έχει γείσο και εδώ στην Αίτή ο ήλιος βαράει",έλεγαν οι δε "έλα παιδάκι μου,θα σου πάρω και παγωτό + θα πας και στον παράδεισο",ξαναέλεγαν οι μεν "όχι θα με χοντρύνεις + έχουμε και εμείς τα τυχερά μας",ξαναματαέλεγαν οι δε "σε κολακεύει βρε σκασμένο βαλ'το,αλλιώς θα πας στη κόλαση" ε τελικά τα βρήκαν κάπου στην μέση.Και όλοι είναι ευχαριστημένοι.

Τώρα,έχω να κάνω μια ερώτηση που με προβληματίζει;Ο νηπιοβαπτισμός ΓΙΑΤΙ και ΠΩΣ ξεκίνησε;Γιατί ο Χριστός δεν εβάπτισε νήπια.Τα όσα έχω ακούσει ως απαντήσεις "έχει κάποια οφέλη για το άτομο κτλ" δεν με πείθουν.Τα οφέλη δεν τα γνώριζε άραγε ο Χριστός;Αυτή η πρακτική κάποτε άρχισε λοιπόν με ανθρώπινη πρωτοβουλία.Αλήθεια,ΓΙΑΤΙ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bokken
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 11:05:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bokken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Hint:

Θα δεις που θα ... σ'αρέσει!

http://www.greatlie.com/images/articles/ACFqfCNaw.jpg

(Παράκληση:θα με στεναχωρούσε αν άκουγα τα γνωστά περί πολέμου έναντι του Χριστιανισμού κτλ.Με τον Χριστό και τις διδασκαλίες του δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ πρόβλημα (ίσα-ίσα).Με τις ανθρώπινες πρωτοτυπίες έχω.)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 12:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παράκληση:θα με στεναχωρούσε αν άκουγα τα γνωστά περί πολέμου έναντι του Χριστιανισμού κτλ.Με τον Χριστό και τις διδασκαλίες του δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ πρόβλημα (ίσα-ίσα).Με τις ανθρώπινες πρωτοτυπίες έχω

Τι μας λες βρε Bokken, αλήθεια; Πολύ στοχαστική η παρατήρησή σου!
Εσύ με ποια ιδιότητα είσαι πάνω από τις ... ανθρώπινες πρωτοτυπίες;

Υπάρχουν πολλοί ξέρεις, που εκμεταλλεύονται αυτές τις πρωτοτυπίες όχι μόνο για να δημιουργήσουν εντύπωσεις, αλλά κυρίως για να διευρύνουν το χάσμα, που σε όλους τους ανθρώπους υπάρχει, ανάμεσα στην αλήθεια και την πίστη, γιατί σεε όλες τις κοινωνίες υπήρχαν αντιφάσεις.

Και αυτή την απόσταση με συστηματικό τρόπο, τα γιουσουφάκια προσπαθούν όχι να την αμβλύνουν, αλλά την χρησιμοποιούν κυρίως απέναντι σε ανθρώπους δίχως ισχυρές αντιστάσεις, για να περάσουν τις χαλκευμένες τους απόψεις.

Η επανα-τοποθέτηση της φώτο από το μυστήριο της βάπτισης (που δημοσιεύεται στο προηγούμενο μήνυμα), επιβεβαιώνει βέβαια, ότι ο Bokken και οι φίλοι του έχουν μεταμορφωθεί σε τυφλούς υπηρέτες των κυρίων τους (κοινώς γιουσουφάκια), των Εβραίων σιωνιστών, και τα λεγόμενα επιχειρήματά τους για τον Ελληνισμό είναι σκέτο θέατρο. Κανένας σοβαρός "εσωτεριστής", όχι Χριστιανός αλλά κι ακόμη απλά άθεος, που θα διατηρούσε μια σχετική αξιοπρέπεια δεν θα δέχονταν να γελοιοποιηθεί με τέτοιο τρόπο.

Φιλικά,

Edited by - athakandr on 30/04/2004 12:43:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chara
Νέο Μέλος

United Kingdom
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 14:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pros bokken:

an den kanw lathos file mou kai proyphrkse kati tetoio tote h vaptish ksekina apo thn vaptish tou iwannh tou prodromou kai thn vaptish tou xristou apo ayton. an exw lathos athakandr diorthwse me.

filika chara

diati den ripteis zey thee tous keraynous...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bokken
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 14:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bokken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε athakandr γράφεις:
"Τι μας λες βρε Bokken, αλήθεια; Πολύ στοχαστική η παρατήρησή σου!
Εσύ με ποια ιδιότητα είσαι πάνω από τις ... ανθρώπινες πρωτοτυπίες;"
Με καμμία ιδιότητα δεν είμαι πάνω από τις ανθρώπινες πρωτοτυπίες.Εξ'άλλου δεν το ισχυρίστηκα.Όμως έχω το δικαίωμα να τις ΚΡΙΝΩ.Αυτό έκανα όταν ρώτησα
"Ο νηπιοβαπτισμός ΓΙΑΤΙ και ΠΩΣ ξεκίνησε;"
Αυτό ήταν το σοβαρό κομμάτι.Και απάντηση δεν μου δίνεις.

Στην συνέχεια,είπες εν ολίγοις (και αν μου διέφυγε κάτι σε παρακαλώ να μου το επισημάνεις) ότι κάποιοι άνθρωποι επιθυμούν την δημιουργία κλίματος έντασης για να περάσουν τις χαλκευμένες τους απόψεις.
Σωστό,αλλά αυτό δεν έχει την παραμικρή σχέση μαζί μου.Διότι το να εκθέτεις τα κακώς κείμενα δεν κρύβει κανένα δόλο.Αν πάλι δημιουργείται
αναστάτωση εξ'αιτίας αυτού,αυτό δεν είναι επιχείρημα υπέρ του κουκουλώματός τους.Κανένας δεν θέλει να ζει μέσα στο ψέμα,ακόμη και αν
η αλήθεια προκαλεί αναστάτωση.Και σιγά την αναστάτωση!Αν δηλαδή αύριο
το περίφημο 97% μάθει ότι ο νηπιοβαπτισμός είναι μια δόλια ανθρώπινη πρωτοτυπία τι θα γίνει;Ξεσηκωμός;Σιγά!Και ποιες είναι άραγε οι χαλκευμένες απόψεις που θέλω να περάσω;Η αλήθεια για τον νηπιοβαπτισμό;

Επίσης γράφεις:

"Η επανα-τοποθέτηση της φώτο από το μυστήριο της βάπτισης (που δημοσιεύεται στο προηγούμενο μήνυμα), επιβεβαιώνει βέβαια, ότι ο Bokken και οι φίλοι του έχουν μεταμορφωθεί σε τυφλούς υπηρέτες των κυρίων τους (κοινώς γιουσουφάκια), των Εβραίων σιωνιστών, και τα λεγόμενα επιχειρήματά τους για τον Ελληνισμό είναι σκέτο θέατρο.
Κανένας σοβαρός "εσωτεριστής", όχι Χριστιανός αλλά κι ακόμη απλά άθεος, που θα διατηρούσε μια σχετική αξιοπρέπεια δεν θα δέχονταν να γελοιοποιηθεί με τέτοιο τρόπο."

(Δεν κατάλαβα καλά τι εννοείς με τον όρο "επανατοποθέτηση".Μήπως την έχει παραθέσει κάποιος στο παρελθόν;)

Όπως και να'χει είναι αστεία,και αυτό δεν αλλάζει με τίποτα.Ένας καλός λόγος για να παρατεθεί λοιπόν.Προσβλητική δεν είναι με τίποτα.Ο μόνος που μπορεί να προσβλήθηκε είναι το μωρό και ο φωτογράφος (λόγω πνευματικών δικαιωμάτων).Προπαγανδιστική επίσης δεν είναι με τίποτα.Διότι πολύ απλά ήταν το χιουμοριστικό συμπλήρωμα στο πρώτο μου μήνυμα,στο οποίο επέλεξες να μην απαντήσεις.

Εγώ,παρέθεσα ένα link,και όχι αυθαίρετα,αλλά ως χιουμοριστικό συμπλήρωμα στο πρώτο μου μήνυμα.Εσύ,με αποκαλείς γιουσουφάκι,υπηρέτη
των Σιωνιστών κτλ.Γιατί καταφεύγεις σε μειωτικούς χαρακτηρισμούς όταν
ούτε έχω δηλώσει ούτε έχω υπαινιχθεί ότι είμαι Ελληνολάτρης ή οτιδήποτε άλλο;Γιατί βάζεις ταμπέλες και μάλιστα με τόσο αγενή τρόπο σε άτομα που εκφράζουν αντίθετη άποψη;
Ποια "επιχειρήματά τους για τον Ελληνισμό" αλήθεια;Εγώ είπα όλο κι όλο
ότι δεν μου φαίνεται πως ο Χριστιανισμός είναι η συνέχεια του Ελληνισμού,και ένα απλό επιχείρημα είναι η πρακτική του νηπιοβαπτισμού.Έχεις να σχολιάσεις κάτι επ'αυτού;Ναι η όχι;
Πάντως στο θεατρικό έργο μειωτικών προσβολών που πας να ανεβάσεις θα είσαι ο μοναδικός πρωταγωνιστής.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 14:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

(Δεν κατάλαβα καλά τι εννοείς με τον όρο "επανατοποθέτηση".Μήπως την έχει παραθέσει κάποιος στο παρελθόν;)

Εννοώ παραποίηση. Δεν ξέρω αν μου διέφυγε κάτι σχετικά με τις απόψεις σου, πάντως η παράθεση συγκεκριμένων δήθεν χιουμοριστικών στιγμιοτύπων δεν είναι και τόσο καλό σημάδι φυσιολογικής αντιπαράθεσης.

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bokken
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 14:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bokken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαρά,η διαφορά είναι ότι ο Χριστός δεν βαπτίστηκε όντας βρέφος.
Άλλο η βάπτιση και άλλο ο νηπιοβαπτισμός.

Επίσης σύμφωνα με τις πεποιθήσεις πολλών ετών (οι οποίες τώρα αρχίζουν να αλλάζουν ίσως γιατί δεν τους βγήκε)μαύρο φίδι που τους έφαγε όσους δεν έχουν βαπτιστεί και πεθάνουν.Αφού λοιπόν είναι τόσο επιτακτική η ανάγκη για τη βάπτιση των νηπίων γιατί στην καλύτερη περίπτωση υπάρχουν μόνο έμμεσες αναφορές;
http://users.aias.gr/oode/meletes/nipiobapt.htm#paran
(μια ιστοσελίδα με επιχειρήματα υπέρ του νηπιοβαπτισμού)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bokken
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 14:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bokken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε athakandr λες

"Δεν ξέρω αν μου διέφυγε κάτι σχετικά με τις απόψεις σου",

εννοείς τις υποτιθέμενες απόψεις που υποτίθεται ότι έγραψα χωρίς να το ξέρω και απ'όπου συμπέρανες τα μύρια όσα μου καταμαρτυράς;

"πάντως η παράθεση συγκεκριμένων δήθεν χιουμοριστικών στιγμιοτύπων δεν είναι και τόσο καλό σημάδι φυσιολογικής αντιπαράθεσης."

Το δήθεν είναι σχετικό!Ένας άνθρωπος που περπατάει στον δρόμο και πέφτει,μπορεί να είναι αξιοσέβαστος όμως η εικόνα προκαλεί γέλιο.
Δεν ξέρω πως την εννοείς εσύ την φυσιολογική αντιπαράθεση,αλλά ούτε και το να βάζεις ταμπέλες και να λες τον άλλον "γιουσουφάκι" είναι καλό σημάδι.Οπότε να κάνω εγώ το πρώτο βήμα και να δεσμευτώ να μην επιχειρήσω ξανά τέτοιο παρόμοιο χιούμορ,θα κάνεις εσύ το δεύτερο να σχολιάσεις επί της ουσίας αυτά που γράφω;

ΥΓ αν ρίξεις μια ματιά στα λιγοστά μου μηνήματα θα δεις ότι απόπειρα
χιούμορ υπάρχει σε όλα.Το κακό με τις απόπειρες είναι ότι δεν πιάνουν
πάντα με όλους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

captaincook
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 13:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους captaincook  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρεται σε όλους. Θα προτιμούσα να έχουν έρθει 10 μηνύματα, που να είχαν όμως ουσιαστική σχέση με το θέμα. Φίλη Ostria σ’ ευχαριστώ για την απάντησή σου. Σαφώς και υπάρχει μια αναντιστοιχία μεταξύ των λέξεων Απόλλων, σοφός, κτίστης του ναού. Όμως, ακόμη κι αυτά αρκούν για να βγάλουν σπυράκια οι ιερείς που απροειδοποίητα και ξαφνικά θα διαβάσουν τέτοια λόγια από τον Μέγα Αθανάσιο (!), διότι όπως αντιλαμβάνεσαι σε ποιόν Απόλλωνα θα αναφερόταν ο άγιος πλήν του γνωστού; (και οπωσδήποτε δεν θα μπορούσε να τον αποκαλέσει «θεό»). Οπότε μ’ αυτή του τη φράση δίνει σάρκα και οστά στον Απόλλωνα. Επιπλέον, ο Αθανάσιος δεν λέει ότι ο βωμός ανήκε στον επερχόμενο Χριστό, το υπονοεί ίσως, ενώ ακόμη (κι από άλλα σημεία λόγων του) φαίνεται να αποδέχεται την ύπαρξη και του Απόλλωνα ως απεσταλμένου μάλιστα του Θεού, αλλά καί την δύναμη του προφητεύειν της Αρτέμιδος που εκπορεύεται από τον Θεό. Όσον αφορά τώρα τις προφήτιδες της Αρτέμιδος (Σίβυλλες), το απόσπασμά που αναφέρεις είναι πολύ γενικό μπροστά στις υπόλοιπες προφητείες-χρησμούς που περιέχονται στο εν λόγω βιβλίο, και οι οποίες είναι κάτι παραπάνω από ακριβείς (!), όπως: «Αλλά όταν απλώσει τας χείρας υψηλά και όλα τα σταθμίσει, και φορέσει τον ακάνθινον στέφανον και κεντήσουν την πλευρά του με καλάμους, λόγω της χάριτός του εντός τριών ωρών θα γίνει εκτεταμένη σκοτεινή νύκτα εις το μέσον μακράς ημέρας. Και τότε ο ναός του Σολομώντος θα δώσει μεγάλο σημείον εις τους ανθρώπους, όταν διαβεί τον οίκο του Άδου αναγγέλλοντας εις τους νεκρούς την εξανάστασιν». Ακόμη, ο εκκλησιαστικός ιστορικός Ευσέβιος Καισαρείας που παραθέτει στο έργο του τους σιβυλλικούς χρησμούς, λέει ότι αυτοί εγράφησαν την έκτη γενεά από τον κατακλυσμό του Νώε, δηλαδή του Δευκαλίωνα, δηλαδή την δέκατη π.Χ. περίπου χιλιετία, ενώ ο ίδιος ο Μ. Αθανάσιος λέει ότι η Ερυθραία Σίβυλλα προφήτευε τουλάχιστον 3.000 έτη από την εποχή του (2.700 π.Χ.). Παραθέτω το απόσπασμα: «Άκουε λοιπόν αφού δι’ ολίγον άνοιξες τα αυτιά σου, ασεβή Άρειε, και κατάλαβε την αφροσύνη σου, συ δε Θεέ που φροντίζεις δι’ όλους, μακάρι να είσαι ευνοϊκός δι’ αυτόν που λέγεται, εάν διακατέχεται από πίστη. Διότι εγώ ο δικός σου άνθρωπος έχοντας ευσπλαχνία , την από μέρους σου πρόνοια θα αποδείξω καθαρά και από Ρωμαϊκή γραφή και από Ελληνική γραφή ¨πάνυ αρχαιοτάτης¨ την μανία του Αρείου, που προελέχθη και επροφητεύθη από την Ερυθραία προ τριών χιλιάδων περίπου ετών». (Άγιος Αθανάσιος, De decretis Nicaemae Synodi, 40, 18) Όπως βλέπετε από την παρένθεση, αυτά ελέχθησαν ενώπιον ολόκληρης συνόδου! Επιπλέον, ο Πλούταρχος στο έργο ¨Περί του μη χράν έμμετρα την Πυθίαν¨ (397, Α, 9), μας αναφέρει ότι «Η Σίβυλλα μαινομένη κατά τον Ηράκλειτο, μιλώντας διά χίλια έτη με την βοήθεια του θεού, λέει αγέλαστα, ακαλλώπιστα και ακατάληπτα πράγματα». Οπότε Ostria, αν ισχύουν αυτές οι χρονολογίες, ποιοι αντέγραψαν τις ελληνικές προφητείες περί Χριστού;
Φίλε junk95 οι ¨συμπτώσεις¨ που υπάρχουν μέσα στο βιβλίο που αποτελεί και τη βάση της συζητήσεώς μας, είναι πάρα πολλές ώστε να αποτελούν πραγματικές ή παραποιημένες συμπτώσεις. Ιδίως μάλιστα, όσα πρωτάκουστα αναφέρονται από τους χριστιανούς, αποσιωπώνται άνευ δεύτερης κουβέντας από ιερείς και ιεράρχες! Θα μπορούσαν βεβαίως, αν πίστευαν ότι είναι ψεύδη, να τα διαγράψουν, να τα αποκηρύξουν, να τα εξαφανίσουν, εντούτοις, απλώς τα λογοκρίνουν, και δεν έχουν κάνει κάτι από τα προηγούμενα επειδή ακριβώς, οι ίδιοι δεν τα θεωρούν ψεύδη. Άλλο τώρα αν επειδή δεν τους ακούγονται ωραία στα αυτιά, τα απωσιωπούν. Αν τύχει να πέσει στα χέρια σου το βιβλίο, θα παρατηρήσεις ένας χρησμός π.χ. του Απόλλωνα ή της Αρτέμιδος να υπάρχει σε 4, 5 ή 6 διαφορετικές συλλογές χρησμών, σε διαφορετικές ελληνικές και ξένες βιβλιοθήκες και σε αρκετές περιπτώσεις υπάρχουν λόγοι προσωπικοτήτων, Ελλήνων και Ρωμαίων κ.α. που επιβεβαιώνουν τους χρησμούς. Ακόμη, ο συγγραφέας δεν ομιλεί για ομοιότητα δύο τρόπων σκέψεως, αλλά κάτι τέτοιο θεωρείται δεδομένο καί ενωμένο σε ένα, αφού οι Ολύμπιοι προετοίμασαν το έδαφος για τον Χριστό. Πάντως, δεν συγκρίνω συστήματα σκέψης, διότι απλούστατα, δεν συγκρίνω καν την αρχαία Ελλάδα με τον Χριστό λαμβάνοντάς τα εκ των προτέρων ως ίδια, ένα και το αυτό, με την προϋπόθεση ότι ισχύουν κάποια από τα σημαντικά στοιχεία που ο συγγραφέας παραθέτει. Φίλη Χαρά οι χριστιανοί είπαν «πίστευε και μη ερεύνα», μόνο που ο Χριστός είπε «ερευνάται τας γραφάς». Βεβαίως μερίδα χριστιανών λέει όλα αυτά που λες, αλλά γιατί θα πρέπει να κρεμάσουμε μαζί τους και τον Χριστό; Είναι πάρα πολλά αυτά που ο Χριστός είπε και εκ των οποίων σχεδόν τίποτα δεν εφαρμόζουν πρώτα απ’ όλους οι εκπρόσωποί του. Φίλε Bokken, και εμένα οι ανθρώπινες πρωτοτυπίες που ξεπερνάνε τα όρια, είναι που δεν μ’ αρέσουν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chara
Νέο Μέλος

United Kingdom
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 19:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geia sas ki apo mena,

ma athakandr den eipa na stayrwsoume ton xristo!!! allwste oi idioi oi xristianoi tha to kanoun poly eyxaristws an ksanarthei(an ypothesoume oti irthe), otan arxisei na tous klwtsaei kai na tous petaei eksw apo tis ekklhsies kai na tis kaiei(yperoxo theama etsi???).
tha ithela omws na akousw thn ekshghsh sou sto erwthma tou bokken peri nhpiovaptismou(ektos ki an to eipes hdh kai den to eida).

filika chara

diati den ripteis zey thee tous keraynous...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 22:22:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ma athakandr den eipa na stayrwsoume ton xristo!!!

Φίλη chara,

ο captaincook το είπε αυτό όχι εγώ. Μήπως τα έχεις μπερδέψει λίγο;

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

captaincook
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 00:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους captaincook  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας. Μεταφορικά μίλησα Χαρά. Λέγοντας ¨κρεμάσουμε¨ εννοώ να τον βάλουμε στο ίδιο τσουβάλι με αυτούς που στο όνομά του έπραξαν καί πράττουν πράγματα με τα οποία ο ίδιος δεν έχει καμμία σχέση. Η δεύτερη παρατήρησή σου (ερώτημα) μάλλον δεν απευθύνεται σε μένα, καί καλό είναι να μην ξεφεύγουμε από το θέμα το οποίο ουδεμία σχέση έχει με τον νηπιοβαπτισμό!!! μα τι άλλο θα δω να γράφεται, όταν στην εισαγωγή μάλιστα ξεκαθαρίζω ότι σκοπός δεν είναι γενική συζήτηση περί της σχέσης των δύο αυτών μεγεθών, αλλά η κατάθεση απόψεων μέσα από μιά συγκεκριμένη οπτική του θέματος (που θα τη βρείτε επαναλαμβάνω στο πρώτο μήνυμα αυτού του θέματος).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 11:15:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
athakandr, athakandr!

όπως βλέπω, μετά από ολιγοήμερη μου απουσία κατάφερες να χιμήξεις και σε άλλους σαν και του λόγου μου. Έχεις ξεφαντώσει μπαγάσα.

Το πιο ωραίο δε από τα όσα ξεφουρνίζεις είναι το ακόλουθο:
«Δεν έχεις καταλάβει κάτι Chara.

Εγώ δεν είναι κανένας φανατικός, ούτε τόσο ανόητος να μπαίνω στα παιχνιδάκια των διαχωρισμών, που υπηρετούν οι θιασώτες των "χαμαιτυπείων της σκέψης", όπως το αλλοτριωμένο γιουσουφάκι, που δεν είναι απλά αντί, αλλά τελείως ΑΘΕΟΣ.»


Εδώ πέφτει ΠΟΛΥ γέλιο φίλτατε! Μα πάρα πολύ!! Αλήθεια, είδες ποτέ σου κανέναν «αρπαγμένο» να το δηλώνει? Απλά, το εισπράττουνε οι γύρω του. Εδώ είναι απλά οι συνομιλητές……..

Όσον αφορά δε τις άναρθρες κραυγές σου περί αθεΐας, σου έχω απαντήσει για πολλοστή φορά. Είναι γνωστή όμως η αυτιστική τακτική όσων πιστεύουνε έναν προσωπικό «Θεό» που τους κοινοποιήθηκε μέσω «προφητών» και «εξ αποκαλύψεως» παραλαβές Θεόσταλτων εντολών (!), στο να ονομάζουν «άθεους» όσους πρεσβεύουν μια άλλη εκδοχή της έννοιας του Θεού.
Έχε απλά ύπ’όψιν σου πως ΕΑΝ ο «αληθινός Θεός» ήταν ο Θεός κάποιας θρησκείας, όπως και αυτής που περιφέρεις, τότε θα έβρισκε τον τρόπο αυτός ο Θεός να είναι ο ένας και ο ίδιος ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΗΣ ΓΗΣ!

Και ο νοών νοείτω.

Αυτά φίλτατε Ταυροαββά ως προς την (ατυχή) προσπάθεια σου να κρύψεις την θρησκοληψία και τον δογματισμό που διαποτίζει την κάθε σου λέξη.

Κατά τα άλλα, οι εκκλήσεις σου για μελέτη του Αριστοτέλη μόνο ως περαιτέρω συσκότιση μπορούνε να εκληφθούνε. Είναι η γνωστή ψευδεπίγραφη προσπάθεια μερικής αποστασιοποίησης του Rum Orthodox Think Tank από την ιουδαϊκή μήτρα του δόγματος, προσπαθώντας να ντύσουνε με πανανθρώπινα μηνύματα σοφίας την κακότητα και την μισαλλοδοξία που αναδύει ο ρατσισμός του ιουδαιοχριστιανισμού.

Απορίας άξιο βέβαια είναι και το γεγονός πως δεν προτρέπεις για ανάγνωση ενός Δημόκριτου, Αναξίμανδρου ή Ηράκλειτου. Γιατί άραγε? Γιατί κόλλησε η ιουδαιοχριστιανική «ελεύθερη» μελέτη στον Πλάτων και τον Αριστοτέλη?

Ίσως διότι ο Αριστοτέλης υπήρξε ο συστηματικός εκφραστής της καταφατικής θεολογίας, αντιλήφθηκε τον Θεό ως αρχέτυπη Διάνοια, θέτοντας έτσι τις προϋποθέσεις του θεολογικού διανοητικού του ΜΕΣΑΙΩΝΑ? Μία εξόχως εξυπηρετική θέση για τον ιδεαλισμό του ιουδαϊσμού.

Αποτέλεσμα της καταφατικής θεολογίας του Αριστοτέλη ήταν όμως και η θεωρητική μεταβολή της ουσίας του Πέρατος από «ίχνος του Θεού» σε «ουσία του Θεού». Ο Αριστοτελισμός προέβαλε ένα τμήμα του ενδοκοσμικού (νόησις) στο υπερβατικό και εξέλαβε την ΑΥΤΟΠΡΟΒΟΛΗ του αυτή ως «Ουσία του Θεού».
Ο διανοητικός θεός του Αριστοτελισμού που ψευδεπίγραφα και χονδροειδέστατα υφαρπάζει ο ντελάλης-ταυροαββάς του εξ ανατολών δόγματος athakandr, επαναλαμβάνει το πανάρχαιο «αμάρτημα» της ΑΠΟΛΥΤΟΠΟΙΗΣΗΣ του σχετικού.

Κάθε θεολογία που «περιγράφει» τον Θεό, έχει παραλείψει να απευθύνει το πρώτο ερώτημα που οφείλει στον εαυτό της: ΠΟΘΕΝ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΤΟ ΚΥΡΟΣ ΜΙΑΣ ΤΕΤΟΙΑΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ??

Μήπως με τον «εξ αποκαλύψεως» παραλογισμό?

Αλλά και έτσι να είχανε τα πράγματα φίλτατε σκοταδιστή athakandr περί του ιουδαιοχριστιανισμού θα ήτανε καλύτερα. Να που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΕΤΣΙ!

Ο Αριστοτέλης, πόσο μάλλον δε οι Προσωκρατικοί φιλόσοφοι, δεν βαρύνεται με τις απολυτοποιήσεις της καταφατικής θεολογίας του μεσαιωνικού χριστιανισμού καθώς και των «διδαχών» του Παυλισμού. Το Αριστοτελικό «πρώτον Κινούν Ακίνητον» δεν έχασε ποτέ την υπερβατικότητα του και ο Θεός της Αριστοτελικής μεταφυσικής ΔΕΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΗΚΕ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΟΦΑΤΙΚΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΘΕΟ των προσωκρατικών μυστών, του Σωκράτη και του Πλάτωνα.

Συνέχισε λοιπόν να χαριεντίζεσαι με τις νεκραναστάσεις και τις ενσαρκώσεις του ιουδαϊκού μύθου, αλλά δεν ξεγελάς ΚΑΝΕΝΑΝ με τις κατ’επίφαση επικλήσεις της ελληνικής σοφίας.

Αϊντε και αλληλούια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

coperrolo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


191 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 12:14:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους coperrolo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήρθαν τα άγρια να διώξουν τα ήμερα. Κάτσε ρε μεγάλε, που πας; Χαλάρωσε λίγο… να το συζητήσουμε. Λες «η θρησκεία της ερήμου»… να υποθέσω ότι η έρημος είναι κάτι προσβλητικό; Αν έλεγα «η θρησκεία του βουνού» δηλ. θα προσβαλλόσουν; Όχι; Ε, γιατί η κακομοίρα η έρημος να είναι υποδιαίστερη του βουνού; Τόσα και τόσα θαυμαστά βλέπουμε για την έρημο στο Discovery channel, άσε το Παρίσι- Dakar που ξεπερνά σε θεαματικότητα οποιαδήποτε ορεινή ειδική διαδρομή.
Αφήνεις μομφές για την αγάπη που πηγάζει απ’το Χριστιανισμό, μα εσύ συμπεριφέρεσαι σαν φανατικός Ταλιμπάν ισλαμιστής, με το λόγο σου. Αν υπάρχουν παράπονα όσον αφορά το θέμα παραχώρησης αρχαιολογικών χώρων, αυτά να διαβιβαστούν στην αρμόδια εφορία Βυζαντινών και προϊστορικών αρχαιοτήτων. Και σε εμάς κάνει τη ζωή δύσκολη ξέρεις. Αναφέρεσαι στις σφαγές των σταυροφόρων, μα οι σφαγές είναι συνυφασμένες με την ανθρώπινη ιστορία. Πρέπει να τις ξεπλύνουμε με περισσότερο αίμα; Βλέπεις οι σφαγές με το σταυρό στο χέρι σταμάτησαν, αφού εδραιώθηκαν, και δεν έχουμε κάπου να κατευθύνουμε την οργή μας. Πιθανόν αν υπήρχε βίαιο καθεστώς να βγαίναμε στα βουνα να παίρναμε και αντιστασιακή σύνταξη, αλλά τώρα; Τώρα αν γίνει κάνα ντου, οι εγκατεστημένοι να βγουν από πάνω ως μάρτυρες και άλλα ωραία.
Παραγράφεις το γεγονός ότι αν απουσίαζε ο χριστιανισμός, στην Τουρκία που θα ζούσαμε δεν θα υπήρχε η πολυτέλεια να συζητάμε για Δωδεκαθεϊσμό γιατί θα είμαστε όλοι μεμέτια. Λες ότι οι παπάδες τότε είχαν προσκυνήσει και βολευτεί με την τουρκοκρατία μα στη γενέτειρα της επανάστασης οι αφελείς ορκίζονταν να διώξουν τον εισβολέα στο σταυρό και την Παναγία.
Ειρωνεύεσαι και κοροϊδεύεις το γεγονός του γονατίσματος και του ‘φιλήματος του δαπέδου της εκκλησίας’, ίσως γιατί δεν είχες την τύχη να σου εκπληρωθεί κάποιο τάμα, ώστε να βιώσεις τα αισθήματα ευγνωμοσύνης που το ακολουθούν.
Ωρύεσαι για τις επιπλοκές που μπορεί να δημιουργήσει η αγαμία και για τον εκμηδενισμό του ερωτισμού, μα δεν ασχολείσαι με το ότι πιθανόν μερικές/μερικοί , άνω των 200 κιλών μπορεί να χρησιμοποιήσουν τη θρησκεία σου για να βρουν, επιτέλους, τις ερωτικές εμπειρίες που αλλιώς δεν θα είχαν. Δεν λέω, αν γυμναζόμασταν όλοι ως αρχαίοι Έλληνες έχει καλώς αλλά δεν μπορείς μετά από 5 γύρους απ’ όλα να βάλεις χλαμύδα. Θα σε πετροβολούσαν ή θα σε εξόριζαν οι ίδιοι οι αρχαίοι.
Ναι, υπάρχουν παραδείγματα κληρικών που σπιλώνουν τον όρο. Ίσως λόγω αμάθειας, ίσως εκμεταλλευόμενοι την αμάθεια άλλων, ίσως καθαρά λόγω κακίας. Δεν σημαίνει ότι τους σακουλιάζουμε όλους. Αν ένας παιδίατρος κατηγορηθεί για εγκλήματα κατά των ασθενών του εσύ θα αρνηθείς στο παιδί σου ιατρική περίθαλψη αν ποτέ χρειαστεί; Σε αυτές τις περιπτώσεις αντί να αφορίζουμε όλους του κλάδου οφείλουμε να αισθανόμαστε και να συμπάσχουμε με τους αθώους των οποίων βγαίνει το όνομα.
Ένα είναι το σίγουρο, ο δωδεκαθεϊσμός έχει το πλεονέκτημα της αμφιβολίας ως μιας σχετικά άγνωστης θρησκείας της οποίας ο κοινός θνητός αγνοεί τα πιστεύω, την ιεραρχία, τα λειτουργικά κλπ. Συμφωνώ ότι πρέπει να βγει κάποτε στην επιφάνεια ώστε ο καθένας μόνος του πλέον να την αξιολογήσει και να την ασπαστεί ή απορρίψει. Από τα προβαλλόμενα στις τηλεοράσεις, οι original του είδους δηλώνουν ότι πολλές τελετές είναι πλαστές που ζημιώνουν την γενικότερη εικόνα.
Αντιπαραθέσεις των μεν ως επίσημης θρησκείας του κράτους και των δε από την αφάνεια, πέρα απ’το ότι είναι άνισες, δεν πείθουν και ζημιώνουν τον δεύτερο. Έξω, λοιπόν, υπό τον ήλιο και τα μάτια όλων και όχι με τις προδιαγραφές μυστικισμού και παραθρησκείας.


My Karma ran over your Dogma
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 12:16:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά παρακαλώ οι χαρακτηρισμοί να μην συνεχιστούν διότι δεν προσφέρουν στην συζήτηση..

Που την οδηγείς αγαπητέ Schwabe την συζήτηση…
Αποφατική και καταφατική θεολογία…ουσία και ενέργεια, ΟΝ ΜΗ, ΟΝ πόσοι μπορούν να παρακολουθήσουν..

Ένα θέμα Αποφατική και καταφατική θεολογία, που με ενδιαφέρει άμεσα και που σαφώς μπορείς να προσφέρεις να το αναπτύξουμε, δίχως ομως αφορισμούς για οποιαδήποτε στάση οποιαδήποτε θρησκείας, όσον το δυνατό αμερόληπτα δηλ .. (Weis du...ε, καλά το εγραψα?)

Λοιπον τι λέτε, ανοίγουμε ένα καινούργιο topic, σε διαμορφωμένο πλαίσιο όμως κάτι σαν εργασία.
Ο κάθε ένας θα μπορούσε να καταθέσει Κατόπιν συνεννοήσεως και προγραμματισμού, την θεολογική προσέγγιση που γνωρίζει ΄η που εκφράζει η θρησκεία του, εμπεριστατωμένα με πήγες, παραπομπές κ.λ.π.

Οποίος θέλει ας εκδηλώσει ενδιαφέρον, με προσωπικο e-mail, για να μην χαλασουμε το παρον.athakandr τι λες?

Διευκρινίζω εξ αρχής ότι εφόσον συμφωνήσουμε χαρακτηρισμοί, παρεκτροπές, αντιδικιες θα σημάνουν και το τέλος του θεματος.
Τελος θα πρέπει να διευκρινίσω ότι εάν εκδηλωθεί ενδιαφέρον θα ακολουθήσει δική μου συνεννόηση με το admin για το πώς θα μπορέσουμε να ρυθμίσουμε το θέμα.


«Ουκ ερχεται η βασιλεία του Θεου μετα παρατηρήσεως, ουδε ερουσιν, ιδου ωδε, ή εκει ιδου γαρ η βασιλεία του Θεου εντος υμων εστιν» ( ΛΟΥΚ 17: 20, 21 ).


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 02/05/2004 12:19:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 15:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ειλικρινά παρακαλώ οι χαρακτηρισμοί να μην συνεχιστούν διότι δεν προσφέρουν στην συζήτηση..

Που την οδηγείς αγαπητέ Schwabe την συζήτηση…
Αποφατική και καταφατική θεολογία…ουσία και ενέργεια, ΟΝ ΜΗ, ΟΝ πόσοι μπορούν να παρακολουθήσουν..


Αγαπητέ Πλωτίνε,

Ούτε ο Schwabe μπορεί να παρακολουθήσει τον ίδιο του τον εαυτό γιατί έχει βγει εκτός εαυτού!

Κατά το κοινώς λεγόμενον, "τρελάθηκε"..

Φιλικά,

Edited by - athakandr on 02/05/2004 15:37:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 16:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
coperrolo,

θα συμφωνήσω αγαπητέ μαζί σου ως προς τις καυστικές αναφορές και τον επιμέρους σκληρό σχολιασμό μου. Πρέπει όμως να σημειώσω ότι τέτοιου είδους παρεκτροπές γίνονται μόνο με άτομα που προκαλούνε και ενίοτε υποτιμούν την νοημοσύνη του συνομιλητή. Γεγονός σπάνιο πλέον.

Λες:
«Παραγράφεις το γεγονός ότι αν απουσίαζε ο χριστιανισμός, στην Τουρκία που θα ζούσαμε δεν θα υπήρχε η πολυτέλεια να συζητάμε για Δωδεκαθεϊσμό γιατί θα είμαστε όλοι μεμέτια. Λες ότι οι παπάδες τότε είχαν προσκυνήσει και βολευτεί με την τουρκοκρατία μα στη γενέτειρα της επανάστασης οι αφελείς ορκίζονταν να διώξουν τον εισβολέα στο σταυρό και την Παναγία.»

Για ποια «Τουρκία» μιλάς άραγε? Οι Οθωμανοί είχανε καταστεί ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΟΙ από τους ορθοδόξους. Εξάλλου, τόσο η μητέρα του Μωάμεθ του πορθητή όσο και ο πατέρας του αλλά και ο παππούς του ήσαν παντρεμένοι ΜΕ ΟΡΘΟΔΟΞΕΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΕΣ και μάλιστα από αριστοκρατικές οικογένειες. Η Ανατολική ορθόδοξη εκκλησία οφείλει την σημερινή της οντότητα στη συμμαχία των Οθωμανών, ειδάλλως θα είχε καταρρεύσει υπό τον φραγκικό επεκτατισμό. Μήπως μάθαμε να βαφτίζουμε «ελληνικό» ότι μας περνάει το κατεστημένο ως αληθινό?

Όσον αφορά δε τον υποτιθέμενο όρκο στη Παναγία και τον σταυρό, έχε υπ’όψιν σου πως όσο «βαθιά» θρησκευόμενοι είναι σήμερα οι έλληνες άλλο τόσο ήσαν και τότε. Τυπολατρία είναι ΚΑΙ ΟΧΙ βιωματική θεοφιλία.

Απλά, οι φωτισμένοι οργανωτές της επανάστασης του ’21 (που αψήφησαν τις αρνητικές προτροπές και τους αφορισμούς του Πατριαρχείου) γνώριζαν πολύ καλά ΠΩΣ μπορούσανε να φανατίσουνε τον κοιμούμενο υπόδουλο ελληνικό στοιχείο. Εάν ρίξεις μια ματιά γύρω σου θα δεις ότι μέχρι και σήμερα τίποτα δεν έχει αλλάξει σε τούτο το παιχνίδι "εις το όνομα του Θεού".

Και εγώ να’μουνα φίλτατε ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΕΚΑΜΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΥΧΩ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΜΟΥ. Απλό δέν είναι?


Είδωλα της φαντασίας των ανθρώπων οι ανθρωπόμορφοι Θεοί, είτε πολλοί είτε ένας. Και οι άνθρωποι, πολυθεϊστές ή μονοθεϊστές, ειδωλολάτρες…………………..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 16:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΩΤΙΝΕ,

θα προσπαθήσω να ακολουθήσω μια τέτοια προσπάθεια σου με μεγάλη μου χαρά. Ελπίζω σε έναν ανοιχτό διάλογο.

Με εκτίμηση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 16:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
athakandr,

όταν ξεκαθαρίσεις μέσα στο θολωμένο σου μυαλό τον ελληνικό φωτοδότη Λόγο απο την ιουδαϊκή αναμονή των μεσσιανικών νεκραναστάσεων και των τιμωριών του προσωπικού σας ενσαρκωμένου "Θεού", τότε ίσως και να αντιληφθείς σε ποιά παγίδα έχεις εγκλωβιστεί.

Έως τότε........παίξε με κανένα κουβαδάκι μιας και πλησιάζει και καλοκαιράκι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 17:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανάμεσα στα διάφορα μηνύματα του Schwabe, υπάρχουν και μερικά που ξεπερνάνε τα όρια της χυδαιότητας και του γελοίου.

Είναι βέβαια γνωστό ο Schwabe, παντού και πάντα συκοφαντεί τα θεοκρατικά μοντέλα και ιδιαίτερα τον Χριστιανισμό και παραποιεί τις θέσεις τους.

Και οι στόχοι του επιτυγχάνονται καλύτερα αν παρουσιάζονται σαν κριτική από Ελληνική δήθεν σκοπιά κι όχι απ' την πλευρά του Εβραϊκού κατεστημένου.

Το ίδιο λοιπόν γίνεται και σήμερα και δεν υπάρχει καμμιά πρωτοτυπία.

Η διαφορά είναι ότι υπάρχουν και ορισμένα όρια. Το γεγονός ότι έχουμε τη δυνατότητα να μουντζουρώνουμε το forum, αυτό δεν σημαίνει ότι μπορούμε να γράφουμε ό,τι ανοησία μας περνάει απ' το κεφάλι.

Εκτός εάν, όπως λέει και η Scorpina σε άλλο topic, αλλά και ο Kynikos αλλού, εδώ υπάρχει εντεταλμένη παραπληροφόρηση, γιατί αλλιώς δεν νοείται τέτοιο συστηματικό μένος.

Για τους λόγους αυτούς, πάγια τακτική μου εις το εξής θα είναι να μην απαντάω στις ανοησίες που εξαπολύει το άθλιο γιουσουφάκι κατ' επιταγή των κυρίων τους (των Εβραίων σιωνιστών) μιας και όπως ξαναείπα η δήθεν στήριξη τους στον Ελληνισμό είναι σκέτο θέατρο.

Κανένας μα κανένας με μια σχετική αυτοεκτίμηση και αξιοπρέπεια δεν θα δέχονταν να γελοιοποιηθεί με τέτοιο τρόπο.

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

coperrolo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


191 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 17:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους coperrolo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όσον αφορά δε τον υποτιθέμενο όρκο στη Παναγία και τον σταυρό, έχε υπ’όψιν σου πως όσο «βαθιά» θρησκευόμενοι είναι σήμερα οι έλληνες άλλο τόσο ήσαν και τότε. Τυπολατρία είναι ΚΑΙ ΟΧΙ βιωματική θεοφιλία.

Απλά, οι φωτισμένοι οργανωτές της επανάστασης του ’21 (που αψήφησαν τις αρνητικές προτροπές και τους αφορισμούς του Πατριαρχείου) γνώριζαν πολύ καλά ΠΩΣ μπορούσανε να φανατίσουνε τον κοιμούμενο υπόδουλο ελληνικό στοιχείο. Εάν ρίξεις μια ματιά γύρω σου θα δεις ότι μέχρι και σήμερα τίποτα δεν έχει αλλάξει σε τούτο το παιχνίδι "εις το όνομα του Θεού".


Το αν είναι υποτιθέμενος ή πραγματικός ο όρκος δυστυχώς αδυνατούμε να γνωρίζουμε και οι δυο, καθ'οτι δεν είμαστε παρόντες. Απο διάφορα στοιχεία πάντως συμπεραίνουμε ότι μάλλον ήταν πραγματικός

Λες ότι οι έλληνες τότε ήταν όσο θρήσκοι και οι σημερινοί. Αυτό με εκπλήσει γιατί τους φανταζόμουν πάντα, ξέρεις, ένθερμους και περήφανους υποστηρικτές του Χριστιανισμού. Αν είναι όπως λες τότε ποιά ποιο τρανή απόδειξη για την προσφορά του χριστιανισμού στην ελλάδα; Μια θρησκεία με "χλιαρή" ανταπόκριση, ένας ασαφής όρος που σε μια δύσκολη στιγμή ανάγκης ενώνει όλο το λαό για έναν απώτερο σκοπό.
Θεωρώ τη θρησκεία, την όποια θρησκεία, ένα πολύπλοκο δημιούργημα του ανθρώπινου νου σε βάθος αιώνων για να κάνει την διαβίωση πιο υποφερτή. Όπως βοηθάει το να ξέρεις ότι κάποιος είναι σε χειρότερη κατάσταση απο εσένα, περισσότερο βοηθάει το να ξέρεις ότι κάποιος είναι μαζί σου. Αυτό προσωποποιείται στην εκάστοτε θρησκεία και εφ'οσον δεν σου δυσχαιρένει την καθημερινή ζωή, το έχεις ως βασική αρχή ή καβάτζα για τα δύσκολα (νεοέλληνες). Όταν αυτή η επιννόηση καλείται να παράξει έργο και το κάνει σε τέτοιο βαθμό όπως στην περίπτωση της επανάστασης, ε, τότε, δεν πα'να είναι τυπολάτρες, το σύστημα δουλεύει μια χαρά (όπως επισήμανες).
Ποιός ξέρει, ίσως αν ο Κολοκοτρόνης έλεγε ότι είδε στον ύπνο του τον Άρη και του είπε ότι θα νικήσουνε, τώρα να κάναμε πρωτοχρονιά στον (ανακατασκευασμένο) Παρθενώνα, άσχετα αν στην πραγματικότητα είχε δει χανουμάκια.

Στη συνέχεια μου αναφέρεις το Πατριαρχείο και η σημερινή κατάσταση που επικρατεί αποδυκνείει το grand-canyon που μεσολαβεί μεταξύ μας.

My Karma ran over your Dogma
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 17:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάλι θα πρότεινα να φτιαχτεί μια φράπα μέχρι το ταβάνι και να συναντηθούμε αι να μιλήσουμε για αυτα τα πράγματα. Μόνο έτσι μπορεί να αποδειχθεί ποιός και αν και πότε αντιπροσωπεύει κάτι, κάποιυς κλπ κλπ.
Και αυτό, athakandr, επειδή αν για σένα ο Schwabe είναι υποκινούμενος από κάτι ή κάποιους, άλλο τόσο και εσένα θα μπορεί να σου καταλογιστεί το ίδιο. Μπορείς; Έχεις λαϊκά, τα κότσια να μιλήσεις για τα ίδια πράγματα που μιλάς και εδώ έχοντας πολλούς από εδώ μέσα απέναντί σου, Ή μένεις εκτός Ελλάδος οπότε κάτι τέτοιο ουδέποτε θα λάβει χώρα...;

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 17:55:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μια θρησκεία με "χλιαρή" ανταπόκριση, ένας ασαφής όρος που σε μια δύσκολη στιγμή ανάγκης ενώνει όλο το λαό για έναν απώτερο σκοπό

Εννοείς δηλαδή ότι πολεμούσαμε, πολεμάμε και θα πολεμάμε για έναν σκοπό και μόνον, τον χριστιανισμό ή τέλος πάντων την όποια θρησκεία η οποία θα ετύγχανε επίσημης αναγνώρισης;

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

coperrolo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


191 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 18:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους coperrolo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι telxinas, δεν πολεμούσαμε για την όποια θρησκεία αλλά με.
Ο χριστιανισμός υπήρχε σαν κοινός παρονομαστής πρακτικά ή ως έννοια, αλλού κρυφά αλλού φανερά αλλού ως μακρινή ανάμνηση. Χρησιμοποιήθηκε ως πηγή δύναμης, κουράγιου, ελπίδας, συμπαράστασης, φροντίδας, ανάπαυσης. Θα μπορούσε να ΜΗΝ είναι ο χριστιανισμός, όπως λες, αλλά η όποια θρησκεία τύγχανε. Θα μπορούσαν να είναι τα pokemon.

My Karma ran over your Dogma
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 18:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα τα κίνητρα μου δεν θα ήταν πάντως αυτό που λες εσύ. Είμαι λιγότερο Έλληνας; Μήπως καθόλου;

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 22:10:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
athakandr, athakandr!

Για να δούμε ΤΙ έχει να πει τούτη τη φορά ο….συναξαριστής μας:

«Είναι βέβαια γνωστό ο Schwabe, παντού και πάντα συκοφαντεί τα θεοκρατικά μοντέλα και ιδιαίτερα τον Χριστιανισμό και παραποιεί τις θέσεις τους.»


Χμμμμμ…..

Αν ταξιδέψουμε για λίγο φίλτατε ταυροαββά στα μονοπάτια του ελληνισμού, και λάβουμε υπ’οψιν μας τις επικρατέστερες απόψεις, τότε θα δούμε πως ο «συκο-φάντης» ήτανε εκείνος που ΑΠΕΚΑΛΥΠΤΕ τα κρυμμένα σύκα τα οποία έκρυβε ο επίδοξος ληστής κάτω από τα ιμάτια του. Με λίγα λόγια αυτός που ΞΕΜΠΡΟΣΤΙΑΖΕ τους μικρό-επιτήδειους.

Αυτό ακριβώς σου συμβαίνει φίλτατε: ένας «συκοφάντης» Schwabe ΞΕΜΠΡΟΣΤΙΑΖΕΙ και ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ την ιουδαϊκή εσχατολογία που κρύβεις κάτω από τις εξελληνισμένες δοξασίες σου. Είδες που καμιά φορά η λανθάνουσα γλώσσα λέει την αλήθεια?

Όσον αφορά το παραλήρημα σου περί σιωνιστών και τα σχετικά, σου το’χω ξαναπεί: ή ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ ή βρες καμία καλύτερη ατάκα διότι απλά κουράζεις με το ρηχό σου πνεύμα. Alles klar Kollege?

Εξάλλου, και για να μην ξεχνιόμαστε, ο ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ του εβραϊσμού ήτανε αλλά και συνεχίζει να είναι ο χριστιανισμός και τα παράγωγα του. Βλέπεις, δεν ήτανε Έλληνες ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ αυτοί που μάθανε στον κοσμάκη πως οι προπάτορες τους είναι ο Αβραάμ και η Σάρα και όχι ο Ηράκλειτος και ο Σωκράτης, αλλά ούτε και εκείνοι που ΚΑΤΑΡΑΣΤΗΚΑΝ την «θύραθεν Σοφία» (από τις πύλες του χριστιανισμού!) των Ελλήνων, αλλά «ελληνοχριστιανοί» ΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΣΟΥ!

Το ίδιο συμβαίνει και με τους εβραιο-χριστιανούς, τους ρωμαιο-χριστιανούς, τους ρωσσο-χριστιανούς και δεν συμμαζεύεται. Παντού το θεάρεστο έργο των αυτόκλητων σωτήρων του χριστο-Γιαχβέ είναι το ίδιο: καθύβριση και αφανισμό των τοπικών Θεοτήτων και παραδόσεων καθώς και διάβρωση της εθνικής υπερηφάνειας.

Έλληνας λέγεται όποιος προσπέρασε αδιάφορος την ευτυχία των προσωπικών θεών, έχοντας στο νου του μόνο ελευθερία και γνώση. Έννοιες που δεν πρόκειται ΠΟΤΕ ΤΟΥ ΝΑ ΒΙΩΣΕΙ όποιος αρκείται μακάριος στην λατρεία κάποιου παραδοσιακού θεού-μύθου.

Κάθε καινούργια φιλοσοφική αναζήτηση που ΕΝΩΝΕΙ και ΦΩΤΙΖΕΙ τους ανθρώπους της γης θεμελιώνεται πάνω σε κάποια στοιχεία ελληνικά. Κάθε καινούργια εκκλησία που στήνει η ιουδαιοχριστιανική κοσμοθεώρηση θεμελιώνεται όμως πάνω σε κάποια οστά.

Και ο νοών νοείτω φίλτατε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 23:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ captaincook,
Αναρρωτιέμαι αν ακόμα μπορούμε να συζητήσουμε το αρχικό θέμα. Δεν βλέπω να ενδιαφέρει κανέναν άλλο.
Πάντως, όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί καμιά άποψη (ούτε η δική μου ούτε η δική σου ή καλύτερα του βιβλίου που παραθέτεις), οπότε κάθε απάντηση είναι υποθετική.

Το θέμα έχει ως εξής. Οι προφητείες των Σιβύλλων είναι ακατάληπτα τετράστοιχα. Εχουν ειπωθεί, καταγραφεί και αναπλαστεί μέσα σε ένα μεγάλο χρονικό διάστημα (σχεδόν μέσα σε 4 χιλιάδες χρόνια αν θεωρήσουμε ότι οι πρώτες προφητείες δόθηκαν το 3000πΧ από την Σιβύλλα της Ερυθραίας). Βέβαια δεν πιστεύεις ότι αυτή έζησε χίλια χρόνια επειδή το λέει ο Πλούταρχος, έτσι;
Μετά μην ξεχνάς ότι τα πρώτα γραπτά κείμενα στην περιοχή (εκτός Αιγύπτου) εμφανίζονται πολύ αργότερα, οπότε έτσι κι αλλιώς οι πρώτες προφητείες προφανώς καταγράφηκαν το νωρίτερο τον 8ο αιώνα και μάλλον στην ιωνική διάλεκτο για την Ελληνική γλώσσα.

«Αλλά όταν απλώσει τας χείρας υψηλά και όλα τα σταθμίσει, και φορέσει τον ακάνθινον στέφανον και κεντήσουν την πλευρά του με καλάμους, λόγω της χάριτός του εντός τριών ωρών θα γίνει εκτεταμένη σκοτεινή νύκτα εις το μέσον μακράς ημέρας. Και τότε ο ναός του Σολομώντος θα δώσει μεγάλο σημείον εις τους ανθρώπους, όταν διαβεί τον οίκο του Άδου αναγγέλλοντας εις τους νεκρούς την εξανάστασιν».

Τώρα, για την προφητεία την πολύ συγκεκριμένη που παραθέτεις, δεν την γνωρίζω, δεν την έχω βρει στην έρευνα μου.
Εχω βρει αρκετά τετράστοιχα μεταφρασμένα στα Αγγλικά βέβαια, αλλά κανένα δεν αντιστοιχεί σε αυτό που λες ακριβώς. Μπορώ να σου πω ότι οι περισσότερες που έχω βρει αναφέρονται σε ένα βασιλιά απεσταλμένο από τον Θεό που θα φέρει την δικαιοσύνη, κρατώντας μαχαίρι και φωτιά. Θα σφάξει όλους τους ευγενείς, θα κάψει όλες τις πόλεισ και θα εξαλείψει το κακό από την γη. Μετά, βέβαια, θα κτίσει τον καινούργιο ναό του Θεού.

Δηλαδή, καμιά σχέση με το πρόσωπο του Χριστού που γνωρίζουμε.
Κατά την γνώμη μου, αυτές είναι οι "προφητείες" που κυκλοφορούσαν ανάμεσα στους Εβραίους(από τα πολύ παλιά χρόνια) , που ήταν και οι μόνοι που περίμεναν την έλευση ενός Βασιλιά που θα επαναφέρει την δικαιοσύνη του Θεού, σώζωντας τον εκλεκτό λαό Του και καταστρέφοντας όλους τους "κακούς".

Και για του λόγου το αληθές: (συγνώμη για τα αγγλικά αλλά έτσι τα έχω βρει)

Sibylline Oracles 3.285f: "And then the heavenly God will send a king and will judge each man in blood and the gleam of fire. There is a certain royal tribe whose race will never stumble. This too, as time pursues its cyclic course, will reign, and it will begin to raise up a new temple of God."

Sibylline Oracles 3.652-655: "And then God will send a King from the sun who will stop the entire earth from evil war, killing some, imposing oaths of loyalty on others; and he will not do all these things by his private plans but in obedience to the noble teachings of the great God."

Sibylline Oracles 5.108f: "..then a certain king sent from God against him will destroy all the great kings and noble men. Thus there will be judgment on men by the imperishable one"

Sibylline Oracles 5.414f: "For a blessed man came from the expanses of heaven with a scepter in his hands which God gave him, and he gained sway over all things well, and gave back the wealth to all the good, which previous men had taken. He destroyed every city from its foundations with much fire and burned nations of mortals who were formerly evildoers."

Ο καθένας λοιπόν, είναι ελεύθερος να χρησιμοποιήσει όποιες από αυτές τις προφητείες θέλει όπως του αρέσει, όπως τον βολεύει, για να αποδείξει αυτό που θέλει (κάπως σαν τις προφητείες του Νοστράδαμου που ταιριάζουν παντού και σε όλες τις εποχές).

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy