ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αρχαία Ελλάδα καί Χριστιανισμός, ταυτίζονται;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 11:27:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑ,

χαίρομαι που μπαίνεις στον κόπο να αναδείξεις το έργο του Ηράκλειτου, αλλά μάλλον…….κάτι κάπου μπερδεύεις. Για να δούμε λοιπόν.

Κατ’αρχάς, και για να αποφεύγονται παρερμηνείες, όταν μιλάμε για «Ύλη» δεν ορίζεται με την σημερινή επιστημονική έννοια, αλλά αποτελεί μια μορφή κοσμικής ύλης. Το νερό, ο αέρας είτε άλλο στοιχείο είναι κατά τους Προσωκρατικούς φιλοσόφους συνυφασμένο με την ζωή, ΤΗΝ ΨΥΧΗ (=ψύχω -φυσώ- αναπνέω- άρα ζω), και τη δύναμη της φύσεως που κινεί τα πάντα (φύεσθαι).

Και κάνω αυτή τη διευκρίνηση διότι διακρίνω μια τάση σύγχυσης στα όσα γράφεις περί «ύλης» και υλιστών. Με λίγα λόγια, ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ Η ΨΥΧΗ ΣΤΟΝ ΗΡΑΚΛΕΙΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ «ΥΛΗ»?

ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ αγαπητέ μου Πλάτωνα.

Παρακάτω γράφεις (εσφαλμένα):

«ο Ηράκλειτος, ο κατ εξοχήν Υλιστής Φιλόσοφος, μίλησε για ψυχή! Όταν λέει πως οι ψυχές οσφραίνονται στον Άδη, δηλώνει ύπαρξη ψυχής, ιδιότητα ψυχής… και τόπο!»

Αγαπητέ μου Πλάτωνα έχεις κατανοήσει την έννοια της υγρής ψυχής? Της στεγνής ψυχής? Δεν είναι «ιδιότητες» φίλε μου αλλά αέναες αλλαγές. Μάλλον δεν αγάπησες αυτή τη σχολή φίλε μου…….

Η «ψυχή» για τον Ηράκλειτο είναι ΠΥΡΙΝΗ, μέρος του ΟΛΟΥ, και σίγουρα δεν….οσφραίνεται (!) με καμία δυϊστική έννοια τίποτε. Για να δούμε λίγο βαθύτερα:

«Τα πέρατα της ψυχής δε θα μπορέσεις να τα βρεις βαδίζοντας οποιονδήποτε δρόμο και αν ακολουθήσεις. Η ΣΤΕΓΝΗ ΨΥΧΗ είναι πολύ σοφή και άριστη. Σαν τμήμα της παγκόσμιας φωτιάς είναι πύρινη και φλέγεται. Αντιθέτως: για τις ψυχές είναι θάνατος να γίνουν νερό. Ο άνδρας όταν μεθύσει οδηγείται τρικλίζοντας από ανήλικο παιδί χωρίς να ξέρει που πηγαίνει, επειδή έχει ΥΓΡΗ ΤΗΝ ΨΥΧΗ. Από την οινοποιεία υ ΨΥΧΗ ΥΓΡΑΙΝΕΤΑΙ και παύει να καίει μέσα της το Θεϊκό πυρ, χάνει την ισορροπία της και το επίπεδο της χαμηλώνει.»

Κατά τον Ηράκλειτο υπάρχει στον κόσμο συνεχής σύγκρουση και εναλλαγή ανάμεσα στα αντίθετα, αλλά με μέτρο και ισορροπία, και στο γεγονός αυτό οφείλεται η ύπαρξη και η αρμονική λειτουργία του κόσμου.

Ελπίζω κάπως έτσι να κατανόησες τι εννοεί αυτός ο ΕΝΙΣΤΗΣ όταν μιλάει για «ψυχές», και πως όσα κοινά έχει ο προσωπικός Θεός π.χ. του ιουδαϊσμού με τον Θεό του Ηράκλειτου, άλλα τόσα έχει και η έννοια της «ψυχής» του με αυτή του δυϊσμού που προσπαθείς να χρωματίσεις.

Να’σαι καλά φίλε μου!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fatboy51
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 12:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fatboy51  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ athakandr

Η δική μου «εκφορά του λόγου» προσπαθώ να έχει συνέπεια με όλα τα υπόλοιπα. Κάτι έχω καταφέρει, δόξα νάχει ο (όποιος!!) θεός. Τώρα, το οτι η ελληνική γλώσσα διασώθηκε (μαζί με τη χριστιανική θρησκεία) ελέω της ανεξιθρησκίας των Τούρκων, είναι αναντίρρητο ιστορικό γεγονός. Όπως αναντίρρητο ιστορικό γεγονός είναι και ο άθλιος ρόλος του κλήρου επί τουρκοκρατίας. Όπως αναντίρρητο ιστορικό γεγονός είναι και το ότι τα γραπτά του Αριστοτέλη, και πολλών αλλων, διασώθηκαν από τους μουσουλμάνους Άραβες, και από εκεί πέρασαν στην Ευρώπη τον καιρό της Αναγέννησης

Αν με χαρακτηρίζει κάτι, λοιπόν, είναι ότι έχω βαρεθεί τις παρωπίδες με τις οποίες με μεγαλώσανε. Δεν τις έχω βγάλει ακόμα για τα καλά, αλλά στο δρόμο είμαι… Εύχομαι το ίδιο και για σένα!!

Schwabe, Πλωτίνε, χωρίς να ξεχνάω και τους λοιπούς, ευχαριστώ για τη συζήτηση. Είναι επί της ουσίας ενημερωτική. Νάσαστε καλά.


--------------------
USE IT OR LOSE IT !!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 14:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι αρκετά μα τα συνθέτω…..για να μην προχωράμε ανούσια στις συζητήσεις!

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑ,
χαίρομαι που μπαίνεις στον κόπο να αναδείξεις το έργο του Ηράκλειτου, αλλά μάλλον…….κάτι κάπου μπερδεύεις. Για να δούμε λοιπόν.
Κατ’αρχάς, και για να αποφεύγονται παρερμηνείες, όταν μιλάμε για «Ύλη» δεν ορίζεται με την σημερινή επιστημονική έννοια, αλλά αποτελεί μια μορφή κοσμικής ύλης. Το νερό, ο αέρας είτε άλλο στοιχείο είναι κατά τους Προσωκρατικούς φιλοσόφους συνυφασμένο με την ζωή, ΤΗΝ ΨΥΧΗ (=ψύχω -φυσώ- αναπνέω- άρα ζω), και τη δύναμη της φύσεως που κινεί τα πάντα (φύεσθαι).

πριν μόλις λίγες μέρες μας είχες γράψει πως Ύλη κατ εσένα είναι,

quote:
Η συμπαντική ύλη, από την οποία αποτελούνται και όλα τα σώματα, χαρακτηρίζεται από χημικές και φυσικές ιδιότητες, και εμφανίζεται με διάφορες καταστάσεις όπως υγρά, στερεά, αέρια κ.α. Οι ιδιότητες της αυτές γίνονται αντιληπτές στον άνθρωπο με τις αισθήσεις και ερμηνεύονται, ανάλογα με τον βαθμό της γνώσης, ως επιδράσεις ή συνέπειες φυσικών-υλικών αιτιών.

Το οποίον απορρίψαμε…. και ο Φίλος Πλωτίνος, ανέφερε την έξεις θέση της επιστήμης.

quote:
Ό Καθηγητής Φυσικής και συγγραφέας Brian Swimme αναφέρει για παράδειγμα σχετικά με την «κβαντική διακύμανση» της λεγόμενης ύλης:
«Τα θεμελιώδη σωματίδια διακυμαίνονται μέσα και έξω από την ύπαρξη. Τη μία στιγμή υπάρχουν, την άλλη δεν υπάρχουν. Τι παράξενη διαπίστωση! Μην νομίζετε ότι οι πυρηνικοί επιστήμονες τα βρίσκουν λιγότερο σκούρα από εσάς όσον αφορά την κατανόηση του όλου φαινομένου... Τα θεμελιώδη σωματίδια της ύλης ξεπηδάνε σε ύπαρξη και μετά ξαφνικά εξαφανίζονται. Ένα πρωτόνιο ξαφνικά εμφανίζεται – από πού ήρθε; Ποιος ή τι το δημιούργησε; Πώς ήρθε σε ύπαρξη έτσι ξαφνικά;... Μιλάμε ότι εμφανίζεται ξαφνικά από το πουθενά και από το τίποτα. Τη μία στιγμή δεν υπήρχε το σωματίδιο πουθενά και την άλλη στιγμή, νάτο! Δεν αναφέρομαι στο γνωστό φαινόμενο της ύλης να μετατρέπεται σε ενέργεια ή το αντίθετο. Μιλάω για κάτι εντελώς διαφορετικό, για κάτι πολύ πιο μυστηριώδες. Αναφέρομαι στο γεγονός ότι σωματίδια έρχονται σε ύπαρξη κυριολεκτικά από το τίποτα».

Σου είπαμε πως στην προσωκρατική Φιλοσοφία υπήρχε και η εξής έννοια, και που ο Ηράκλειτος, αναγνώρισε στον Μέλισσο… μιας και τον εκτιμούσε!

Ασώματο σημαίνει, ότι δεν είναι αισθητό, ορατό, ότι δεν έχει ύλη, ακαθόριστο, κάτι χωρίς σύνορα… ως εκ τούτου ατελείωτο!

Και μας απάντησες αλλού βρέχει…. μιας και δεν ήξερες καν πως ήταν η προσωκρατική θέση του Σαμίου ΣΟΦΟΥ!

Σου γράψαμε τι νέο έφερε ο Πλάτωνας και ο Σωκράτης,

Το Ασώματο, υπερβαίνει όχι μόνο τα χαρακτηριστικά των φυσικών σωμάτων, μα την ίδια φυσική πηγή των φυσικών σωμάτων! Υπερβαίνει το Ένα/Ολο/Απειρο… και γίνεται ΤΟ ΑΥΤΟ με την μη φυσική αιτία των φυσικών πραγμάτων! Το Ασώματο με άλλα λόγια, γίνεται η νοητή (ιδεατή) φόρμα, ως εκ τούτου προσδιοριστική ΑΙΤΙΑ, που ΔΡΑ καθοριστικά (ΠΡΟΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟ) επομένως και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ΑΛΗΘΙΝΑ!

Είχα κάνει λοιπόν μια προσπάθεια σε Τοπίκ, και δικό σου, τι ακριβώς είναι αυτές οι διαφορές…..τι υποστηρίζουν Υλιστές, Ιδεαλιστές…. και Πλάτωνας!

Από πολύ παλιά…. μα μέχρι και σήμερα, διεξάγεται ένας ανηλεής Πόλεμος. Οι έλληνες μα και σύγχρονοι φιλόσοφοι ήταν από ανέκαθεν χωρισμένοι σε δυο στρατόπεδα. Υλιστές και ιδεαλιστές. Οι υλιστές λέγονται και (γόνοι, παιδία της γης)…. οι ιδεαλιστές λέγονται φίλοι των ΕΙΔΩΝ… κατά Πλάτωνα.
Οι επιτιθέμενοι συνήθως είναι οι Υλιστές, υποστηρίζοντας πως ΥΠΑΡΧΕΙ μόνο ότι μπορούμε να αγγίξουμε, κάτι δηλαδή το σωματικό, ενώ αυτοί που ΑΜΥΝΟΝΤΑΙ, οι ΙΔΕΑΛΙΣΤΕΣ, προσπαθούν να αποδείξουν πως το ΑΛΗΘΙΝΟ ΟΝ, είναι κάτι ΝΟΗΤΟ και ΑΣΩΜΑΤΟ... σαν τις ΙΔΕΕΣ.
Τώρα καταλαβαίνεις πόσο είναι το ενδιαφέρον και των δυο παρατάξεων να εχουν τον ΗΡΑΚΛΕΙΤΟ με το μέρος τους, αν και η αρχαιότητα, (μαζί με κυρίως το Δημόκριτο και τους ΙΩΝΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ)…τον είχαν κατατάξει…. ....σαν ΥΛΙΣΤΗ...
Στους πρώτους ανήκουν σήμερα οι περισσότεροι φιλόσοφοι και επιστήμονες, ο Πλάτωνας τους ονομάζει ΟΙ ΡΕΟΝΤΕΣ.. μιας και υποστηρίζουν το ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ... (ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ)
Στους Δεύτερους έχουμε τους Ελεατες φιλοσόφους (κυρίως Παρμενίδη, μα και Ζήνωνα, Μέλισσος κλπ) Αυτοί ονομάζονται ΣΤΑΜΑΤΗΤΕΣ του ΟΛΟΥ, και υποστηρίζουν ακριβώς το αντίθετο. Ότι το ΠΑΝ είναι ακίνητο, ότι το ΠΑΝ είναι ΕΝΑ…και ηρεμεί τον ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ, μιας και δεν έχει χώρο να κινηθεί…
Ο Πλάτωνας με τη ΣΕΙΡΑ του έκανε προσπάθειες να ΕΝΩΣΕΙ τις δυο φιλοσοφικές κατευθύνσεις, (ΑΝ ΚΑΙ Η Ζυγαριά έγειρε προς τους ΙΔΕΑΛΙΣΤΕΣ)…μάλιστα στο εργο του Σοφιστής, προσπαθεί να κάνει ένα συμβιβασμό (Ηρακλείτεια διαλεκτική και Παρμενιδεια Μεταφυσική )…,
Το αν τα κατάφερε, γίνεται αντιληπτό….μόνο βιωματικά.

Εσύ Τελειώνεις σήμερα, αποδίδοντας μου και τα παρακάτω!

quote:
Ελπίζω κάπως έτσι να κατανόησες τι εννοεί αυτός ο ΕΝΙΣΤΗΣ όταν μιλάει για «ψυχές», και πως όσα κοινά έχει ο προσωπικός Θεός π.χ. του ιουδαϊσμού με τον Θεό του Ηράκλειτου, άλλα τόσα έχει και η έννοια της «ψυχής» του με αυτή του δυϊσμού που προσπαθείς να χρωματίσεις.

Σου διεφυγε ομως, πως σε δικό σου ΤΟΠΙΚ είχα γράψει στον ελεύθερο τα εξής!

Είμαι ΕΝΑ με ότι κάνω.
Αυτό (O Πλατωνας)...θέλεις το είδε (και είδα) στο Σωκράτη…που είτε στον Πόλεμο ήταν, η ετοιμαζόταν να κατεβάσει το κώνειο, ήταν ΑΤΑΡΑΧΟΣ…

Θέλεις το κατάλαβε από τον Ηράκλειτο…*(μιας και σε συμπαθώ πολύ, θα γράψω το μεγάλο μυστικό του)
ελεγε,

Ο Θεός είναι ημέρα νύχτα, χειμώνας καλοκαίρι, πόλεμος ειρήνη, χορτασμός πεινά, (τα αντίθετα που λέγαμε) αλλά οι διαφοροποιήσεις του μοιάζουν με τις διαφοροποιήσεις τις φωτιάς, όταν αυτή αναμειγνύεται με τις διάφορες αρωματικές ουσίες και παίρνει το όνομα του κάθε αρώματος.

Αυτό είναι ΟΛΙΚΗ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! Και η Ολική προσοχή, δεν είναι ΠΙΑΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ. Κάνε το πείραμα στον ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ για να δεις την ΑΛΗΘΕΙΑ, και μην πιστεύεις σε μένα, και σε λόγια... από όπου και να έρχονται!

Ξέρεις τι θα πει είμαι ΜΟΝΟΣ?

Μπορεί να είσαι στην ΕΡΗΜΟ η παρέα με το Schwabe σε κάποιο μοναστήρι, μα να σκέφτεσαι καλόγριες, ψητά γουρουνόπουλα… η γιατί δεν έγινες σαν τον Bill Gates!

Μοναχικότητα δεν είναι απόσυρση από τη Ζωή…τουναντίον, σημαίνει ολοκληρωτική ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ από την σύγκρουση και τον πόνο, από φόβο και το θάνατο!

Αυτή (η μοναχικότητα) σε κάνει ολοκληρωτικά διαφορετικό. Αλλάζει η συνείδηση σου ριζικά, μιας και ο Νους αδειάζει, καθαρση (από το παρελθόν), έτσι δεν πέφτει στις αντιθέσεις του... (ΕΙΜΑΙ δεν ΕΙΜΑΙ, ΥΠΑΡΧΩ δεν ΥΠΑΡΧΩ). Είναι κάτι σαν την Ηρακλείτεια ΦΛΟΓΑ, που ανέφερα πιο πάνω, και εκεί ο ΝΟΥΣ γίνεται ΝΕΟΣ, ΑΘΩΟΣ! Αυτός ο ΝΟΥΣ είναι ΑΧΡΟΝΟΣ, γιατί το ΝΕΟ καταστρέφει από μόνο του τον ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ!
Έτσι εσωτερικά, η ζωή είναι ΑΧΡΟΝΗ, μιας και μετράει μόνο το ΠΑΡΟΝ η ΣΤΙΓΜΗ, που δεν ανήκει στο χρόνο. Ο χρόνος ανήκει στο παρελθόν όπως και στο μέλλον, μα ο θάνατος του (ψυχολογικά).. σημαίνει ζωή στο παρόν!

Λοιπόν SCWABE, αν ποτέ πρόσεξες τι έγραψα στα ΤΟΠΙΚ ΣΟΥ!!!*(και δεν λεω αλλου, μιας και ετσι γράφω παντου)…..κάποιος εδώ μέσα παπαγαλίζει τον ΗΡΑΚΛΕΙΤΟ… και κάποιος... ίσως να τον ΒΙΩΝΕΙ.

Η κατάληξη?

όσο και να αρνηθείς, πως ο ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ δεν έδωσε ιδιότητες στην ΨΥΧΗ, οι μαρτυρίες που υπάρχουν, και δεν είναι λίγες, μας λένε το εντελώς αντίθετο. Προσωπικά τις βρήκα, δεν έβαλα το κεφάλι μου σαν τον στρουθοκάμηλο κάτω από τη ΓΗ, αρνούμενος πως δεν τα είπε!

Αντί να τον κάνω μια νεκρή εικόνα, ενός νεκρού ΣΟΦΟΥ… με λόγια και θεωρίες… πήγα μέσα μου για να δω την αλήθεια η το ψέμα των γραπτών του…
Και σε διαβεβαιω, πως είμαι μακριά τόσο των Υλιστών όσο και των Ιδεαλιστών (η δυιστων) που τόσο εύκολα μου αποδίδεις!

Μάλιστα έγραψα και μια υπόδειξη,…πάντα μέσα στα Τοπικ σου!

Για να βρεις αν υπάρχει κάτι παραπάνω από τα αισθητά, πρέπει να κατανοήσεις τις επιρροές του περιβάλλοντας και να τις ξεπεράσεις!
Αλλιώς δεν θα βρεις ποτέ αν υπάρχει η όχι, πνεύμα, Θεός, Ψυχή…. μα και ότι άλλο…

Ετσι θα ΒΙΩΣΕΙΣ….αν αληθεύουν, τι είπαν άλλοι για την Ψυχή….(μεταξύ αυτών, και ο σκοτεινός Φιλόσοφος!)

Ποιος προσπαθεί λοιπόν να Χρωματίσει SCWABE… εγώ που ερωτώ για διευκρινίσεις στα γραπτά του Ηράκλειτου, η εσύ που φαίνεται δεν βλέπεις τίποτα άλλο στη ζωή από τον υλισμό?

102. Για τον Θεό, όλα είναι ωραία καλά και δίκαια, ενώ οι άνθρωποι αλλά τα θεωρούν άδικα και άλλα δίκαια!

(μα ο scwabe άλλους τους θεωρεί ενιστες και άλλους δυϊστες, μην νοώντας πως έως ότου δεν αντιληφθεί την λειτουργία του ΝΟΥ, δεν διαφέρει καθόλου από ένα Χριστιανό ένα Βουδιστή, ένα Πολυθεϊστή…η και μαρξιστή…)

Να είσαι καλά και εσύ…. και να βιώσεις…. την Ηρακλείτεια ΦΛΟΓΑ!

Αυτά μου είπε ο Ηράκλειτος… να σου πω!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 16:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑ,

στην αρχή μου «αναγνώρισες» ελλιπή ανάγνωση, τώρα (ελέω αποδεικτικού υλικού..) περάσαμε στις βιωματικές καταστάσεις, και συνάμα μου προσάπτεις και….στρουθοκαμηλισμό!

Μωρέ μπας και θες να μου κολλήσεις και’συ καμιά ταμπέλα….σιωνιστή??

(Αστειεύομαι φίλτατε Πλάτωνα, αλλά είπα να τα πω…….)


Οι βασικές αρχές της φιλοσοφίας του Εφέσιου Σοφού είναι οι εξής:

Α) Τίποτα δε μένει σε μια σταθερή κατάσταση

Β) Η πρωταρχική μορφή της ύλης είναι η φωτιά-το αείζωων πύρ

Γ) «Πόλεμο» εννοεί την σύγκρουση των αντιθέτων από την οποία προέρχεται η αρμονία του κόσμου

Δ) Τα αντίθετα αποτελούν ενότητα. Η ψυχή είναι ένα μικρό τμήμα της παγκόσμιας φωτιάς

Τώρα, ΠΟΥ βλέπεις του λόγου σου «ιδιότητες» στην ψυχή μέσα από τον λόγο του Ηράκλειτου, εσύ ξέρεις. Δεν μπορώ να γνωρίζω τι έχεις βιώσει φίλτατε και υπό ποιες γενικότερες καταστάσεις συνέβη αυτό, αλλά μην προτρέχεις να αποδόσεις στρουθοκαμηλισμό ή παπαγαλισμό (!) στον συνομιλητή σου επειδή ΕΣΥ αντιλαμβάνεσαι κατά αυτό τον τρόπο τα κείμενα.

Αντιλαμβάνεσαι πως με την ίδια ευκολία θα μπορούσα και’γω να σου αποδώσω χαρακτηρισμούς, αλλά σε τούτο το μονοπάτι δεν θα μπω. Απλά ξανασκέψου.

Λες:
«Ποιος προσπαθεί λοιπόν να Χρωματίσει SCWABE… εγώ που ερωτώ για διευκρινίσεις στα γραπτά του Ηράκλειτου, η εσύ που φαίνεται δεν βλέπεις τίποτα άλλο στη ζωή από τον υλισμό?»

Θα αντιστρέψω την ερώτηση: μήπως θες σώνει και καλά παντού να «ανακαλύπτεις» ίχνη πνευματοκρατίας φίλε μου? Λέω μήπως?

Κατά τα άλλα, και επειδή μάλλον ξεχνάς πως έχει μια ερώτηση και πως μια ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ, σου επισυνάπτω ΕΝΑ από τα πολλά που ισχυρίζεσαι ώστε να μου πεις εσύ πλέον….ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΟ!

Λες λοιπόν:
«Όταν λέει πως οι ψυχές οσφραίνονται στον Άδη, δηλώνει ύπαρξη ψυχής, ιδιότητα ψυχής… και τόπο!»

Λοιπόν, εγώ δεν βλέπω τίποτα ή εσύ έχεις ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ στις απόψεις σου και δη το έχεις βιώσει κιόλας?


Λες:
«102. Για τον Θεό, όλα είναι ωραία καλά και δίκαια, ενώ οι άνθρωποι αλλά τα θεωρούν άδικα και άλλα δίκαια!
(μα ο scwabe άλλους τους θεωρεί ενιστες και άλλους δυϊστες, μην νοώντας πως έως ότου δεν αντιληφθεί την λειτουργία του ΝΟΥ, δεν διαφέρει καθόλου από ένα Χριστιανό ένα Βουδιστή, ένα Πολυθεϊστή…η και μαρξιστή…)»

Και ΠΟΥ είναι το κακό στην παραπάνω διαπίστωση του Ηράκλειτου ως προς αυτά που εγώ λέω φίλτατε? Νομίζεις ότι έχω άδικο στα όσα λέω και πράττω? Μα, ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!
ΜΑΧΟΜΑΙ τις απόψεις της πνευματοκρατίας και του δυϊσμού μιας και είναι (άποψη μου) πηγές παθών και μισαλλοδοξίας. Η ιστορία τουλάχιστον μας επιβεβαιώνει.

Τι μας λέει όμως ο Ηράκλειτος? «Το όνομα της δικαιοσύνης δε θα το ήξεραν οι άνθρωποι αν δεν υπήρχαν τα άδικα». Εξακολουθείς να βλέπεις κάτι το μεμπτό στην σκέψη μου Πλάτωνα?

ΠΟΛΕΜΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΠΑΤΗΡ

Ο Πόλεμος είναι ο πατέρας των πάντων, των πάντων βασιλιάς, και άλλους ανέδειξε Θεούς, άλλους ανθρώπους, άλλους τους έκανε δούλους και άλλους ελεύθερους. Με τον όρο «πόλεμος» βέβαια εννοεί την ΑΙΩΝΙΑ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΤΩΝ ΑΝΤΙΘΕΤΩΝ, που υπάρχει ΠΑΝΤΟΥ στον κόσμο, και σαν πατέρας και βασιλιάς ο πόλεμος είναι αμερόληπτος και δίκαιος.
Ο Πόλεμος λοιπόν είναι στην πραγματικότητα αρμονία, δικαιοσύνη, αφού επιβάλλεται μεταξύ των αντιπάλων δυνάμεων εξισορροπώντας τις σχέσεις τους.

Αυτά μου είπε ο Ηράκλειτος να σου πω για τον πόλεμο…….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 18:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτά μου είπε ο Ηράκλειτος να σου πω για τον πόλεμο…….

Mαθε πρωτα απο ολα να εισαι original! Κανει καλο στο ΝΙΟΝΙΟ!

Ελέω αποδεικτικού Υλικού λοιπον!!?

Τι περισσότερο να χρειαστώ από ότι μας γράφεις?

Αν διάβασες καλά όσα είπες και δεν στέκουν για τον Πλάτωνα…. τα κουβαλάς πια στην πλάτη…. και στην αιωνιότητα!

Εσύ, ο ξεσκέπαστης των σκευωριών των άθλιων χριστιανών….. αλλοιώνεις τα γεγονότα παρουσιάζοντας τα…. σαν αληθινά???

Αρνείσαι πως μίλησε ο Ηράκλειτος για Ψυχή…όταν Σωκράτης* που τα διάβασε στο ακέραιο είπε, πως πολλά δεν τα κατάλαβε….και ο Νίτσε*, που μπόρεσε και τα διασταύρωσε σαν λόγιος, μας λέει τα ίδια!

** και όχι μόνο αυτοί, μα σχεδόν όλη η Φιλοσοφική κοινότητα ασχολήθηκε με Ηράκλειτο!

Δεν μου λες, μήπως στα βιβλία του ο Κορδάτος δεν αναφέρει πως μίλησε για θεούς και ξεχωριστά για Θεό….η και αυτά είναι φαντασία μου?

Πες μου που θα οδηγήσει η συζήτηση, όταν θέλεις να δεις μόνο ότι έχεις μέσα στο κεφάλι σου σαν πιστεύω?

Α μάλιστα μου αντιστρέφεις την ερώτηση!

Μα σε όλες τις μαρτυρίες υπάρχει το λεχθέν του Ηράκλειτου!!

Οι Ψυχές οσφραίνονται στον ΑΔΗ

Οι Ψυχές= μιλάει για ψυχές, δεν λέει μανιτάρια, έτσι?

Οσφραίνονται = τώρα η όσφρηση είναι αίσθηση, που τις αποδίδονται
ιδιότητες! Πχ δεν ακούμε με την όσφρηση, έτσι δεν είναι?

ΣΤΟΝ ΑΔΗ = τόπος…. λέγεται και κάτω κόσμος… θα σε βάλουν με τον Κορδάτο να γυαλίζεται τα καζάνια!
Και είναι και πανάσχημος scwabe,

Σε πειράζω φυσικά… φτάνει σε λίγο μην μας πεις…. πως δεν μίλησε για τους Θεούς…. και για Θεό, ξεχωριστά από τους Θεούς γιατί θα σε στείλω….να γυαλίζεις τα καζάνια!

Θέλω τώρα να μου πεις την διαχωριστική γραμμή μεταξύ θειου και πνεύματος….γιατί κάτι χάνω βρε scwabe όταν μιλάς για πνευματοκρατία…. και μπερδεύεις εμένα, τον Πλάτωνα και την ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ….. με τους Αγιατολαχ!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 11/05/2004 18:46:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 22:56:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Οι βασικές αρχές της φιλοσοφίας του Εφέσιου Σοφού είναι οι εξής:

Α) Τίποτα δε μένει σε μια σταθερή κατάσταση

Β) Η πρωταρχική μορφή της ύλης είναι η φωτιά-το αείζωων πύρ

Γ) «Πόλεμο» εννοεί την σύγκρουση των αντιθέτων από την οποία προέρχεται η αρμονία του κόσμου

Δ) Τα αντίθετα αποτελούν ενότητα. Η ψυχή είναι ένα μικρό τμήμα της παγκόσμιας φωτιάς

Η πρωταρχική μορφή ύλης δηλαδή ήταν μέσα στο σύμπαν μια φωτιά?
Αφού δεν υπήρχε τίποτα άλλο , τί έκαιγε η φωτιά? Ποιανού σώματος ηλεκτρόνια επιτάχυνε?

Στο γ) δέχεσαι τη σύγκρουση αντιθέτων, στο δ) δέχεσαι το αντίθετο, την ενότητα αντιθέτων.
Εκτός κι αν το μεταφράζεις μιλιταριστικά ότι δια της συγκρούσεως επέρχεται και η ενότης.


ΠΟΛΕΜΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΠΑΤΗΡ

Ο Πόλεμος είναι ο πατέρας των πάντων, των πάντων βασιλιάς, και άλλους ανέδειξε Θεούς, άλλους ανθρώπους, άλλους τους έκανε δούλους και άλλους ελεύθερους. Με τον όρο «πόλεμος» βέβαια εννοεί την ΑΙΩΝΙΑ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΤΩΝ ΑΝΤΙΘΕΤΩΝ, που υπάρχει ΠΑΝΤΟΥ στον κόσμο, και σαν πατέρας και βασιλιάς ο πόλεμος είναι αμερόληπτος και δίκαιος.
Ο Πόλεμος λοιπόν είναι στην πραγματικότητα αρμονία, δικαιοσύνη, αφού επιβάλλεται μεταξύ των αντιπάλων δυνάμεων εξισορροπώντας τις σχέσεις τους.

Αυτά μου είπε ο Ηράκλειτος να σου πω για τον πόλεμο…….

[/quote]
Στα είπε ο Ηράκλειτος ή τα λες εσύ?
Εσύ μεταφράζεις το πόλεμος πατήρ πάντων σαν αιώνια σύγκρουση των αντιθέτων.
Παίρνεις δηλαδή μια πρόταση κάποιου και την προσαρμόζεις στη δική σου λογική.
Κι αν εννοούσε ο ποιητής αυτό που λέει?
Ήταν δύσκολο να πεί , πόλεμος πάντων πατήρ των αντιθέτων?
Αυτός έκοψε μια λέξη κι έβαλε τον απλό λαό να σφάζεται. Αλλά μετά τον ηράκλειτο έγραψαν και οι ηρακλειτικοί. Δε μπορούσαν να πουν: - σταματάτε τους πολέμους βρε παιδιά, για τα αντίθετα μιλάει ο άνθρωπος.
Δηλαδή πως είσαι σίγουρος ότι μιλούσε για τα αντίθετα και όχι για τίποτ άλλο?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 01:32:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2,

νομίζω φίλτατε ότι ετούτο το ΑΛΜΑ δέν θα το καταφέρεις. Αιντε να περάσει κάποιος απο την πόρτα του μεσσιανισμού στον Πλάτωνα, ακόμα και στον Αριστοτέλη. Που, σημειωτέον, και πάλι ψευδεπίγραφο θα είναι μιας και οι δυο ογκόλιθοι του πνεύματος δεν ταυτίζονται με τις νεκραναστάσεις και τους προσωπικούς Θεούς.

Εάν λοιπόν φαντάζεσαι πως ο Ηράκλειτος με την λέξη "Πόλεμο" εννούσε τον Πόλεμο π.χ. που εκκίνησε ο Μέγας θεοδόσιος κατα των εθνικών (Ελλήνων δηλαδή) ώστε να επικρατήσει η θρησκεία της αγάπης τους, ε τότε καλύτερα ας μιλήσουμε για....ποδόσφαιρο!

Βέβαια, εάν σκεφτεί κάποιος με ποιό τρόπο αλλοίωσαν (κακοποίησαν δηλαδή) οι ιουδαιοχριστιανοί την έννοια Ελληνικών λέξεων (όπως "έρως"-"δαίμων" κ.α.) τότε θα έλεγα πως είναι αναμενόμενο το επιχείρημα σου.

Αλήθεια, λες με την λέξη "υγρή ψυχή" ή "στεγνή ψυχή" να εννοούσε ο Εφέσιος Σοφός αντίστοιχα την ψυχή υπό την μορφή........βρεγμένης γάτας???

Δέν έχω καμία αντίρρηση λοιπόν στην διαφορετικότητα, αρκεί να είμαστε ειλικρινείς ως προς αυτό που πρεσβεύουμε και προπάντων....ΣΟΒΑΡΟΙ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 23:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α! βλέπω με χαρά ότι αρχίζεις να αποδέχεσαι τον Πλάτωνα και Αριστοτέλη. Αυτό αποτελεί βάση διαλόγου?
Δε "φαντάζομαι" τίποτα για λέξεις σοφών. Τις δέχομαι όπως είναι , δεν προσπαθώ να αναβιώσω θρησκεία.
Δηλ. "Πατήρ πάντων ο πόλεμος" εσυ φαντάζεσαι πόλεμο των αντιθέτων , εγώ των ομονύμων. Τα αντίθετα ή τα ομωνυμα έλκονται? δε θυμαμαι.
Αλλά σεβόμεθα τους προγόνους αν και είμαστε χριστιανοί και δεν τους αλλάζουμε τίποτα. "Πατήρ πάντων ο πόλεμος" αυτό έγραψε , αυτό εννοούσε.
Οι αρχαίοι έλληνες φιλόσοφοι , ήσαν φιλόσοφοι.
Το έργο τους δεν ήταν η θρησκεία αλλά η φιλοσοφία.
Η αρχαία θρησκεία δεν τα πήγαινε καλά με τη φιλοσοφία, γι αυτό και πολλοί φιλόσοφοι μαρτύρησαν απ την αρχαία θρησκεία (π.χ. Σωκράτης) ή εκδιώχθησαν (π.χ. πολλοί)
Όλοι οι λαοί σήμερα στρέφονται στην ελληνική αρχαιότητα όχι για την θρησκεία αλλά για τη φιλοσοφία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 10:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί Φίλοι,

Όσο αφορά το κυρίως θέμα/ερώτηση... Αρχαία Ελλάδα καί Χριστιανισμός, ταυτίζονται; έχω την εντύπωση πως υπάρχουν διαφορές μεταξύ θρησκείας και Φιλοσοφίας.

Α. Η ζυγαριά στη Θρησκεία, όπως και να το δούμε, γέρνει προς την πίστη και το δόγμα, μιας και τόσο συνειδητά όσο και ασυνείδητα, ο φόβος και το άγνωστο φέρνουν την συνείδηση στον εναγκαλισμό ενός Πιστεύω, φτιαγμένου στα μέτρα και ανάγκες της κάθε θρησκείας. Βέβαια στις τάξεις της, υπάρχουν και ερευνητές του θειου, μα είναι η μειονότητα, και που η αφετηρία τους, σπάνια είναι ελεύθερη της προκατάληψης…

Β. Η Φιλοσοφία, στη θέση της ζυγαριάς δεν έχει μόνο γνώση και λογική, μα προπαντός τρόπο Ζωής, στους δε αρχαίους και δη στον ελληνισμό, κυριαρχούσε το νους υγιείς εν σώματι υγιές, που δεν θα πει άλλο από ΑΡΕΤΗ, Αρμονία, ΤΑΞΗ…στην ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ! Η έννοια του καλού και του θειου, δεν ήταν να πας κάπου να τα βρεις….μα η ίδια η συνείδηση!
Έτσι βρίσκουμε τις έννοιες καλοσύνη, αρμονία, τάξη, θειο, ομορφιά…. να είναι ταυτόσημες, σαν ΑΡΧΗ…..και όχι στο τέλος των πράξεων μας!

Έτσι αγαπητέ φίλε, χρειάζεται να διαχωρίσουμε τις ουράνιες υποσχέσεις της εκκλησίας και του Παύλου, μα και όλων των ΙΣΜΩΝ, από την ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ προτροπή των προγονών μας, που ήταν ΤΑΞΗ στο Μυαλό, στην καρδιά και στο σώμα…που ΕΙΝΑΙ καλό!!! κάτι σαν την απόλυτη ΤΑΞΗ των αριθμών των μαθηματικών!!! Έξω από αυτή την ΤΑΞΗ….υπάρχει ΑΤΑΞΙΑ που φέρνει ΧΑΟΣ, και είναι αρχή κάθε κακού!

Αυτά δεν έχουν να κάνουν απολύτως τίποτα με το καλό και το κακό που πιστεύει ο ΛΑΟΣ…. και που έφεραν οι ΙΣΜΟΙ, μα όχι η Φιλοσοφία!

Ελπίζω να έγινε κατανοητή τώρα σε πολλους, η επιγραφή στην ΕΙΣΟΔΟ της ακαδημίας του Πλάτωνα, να μην εισέρχονται εντός….οι αγεωμέτρητοι!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 13/05/2004 11:05:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 10:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2,

φίλτατε δεν «αρχίζω» να αποδέχομαι τον Πλάτωνα ή τον Αριστοτέλη, εξάλλου και ποιος είμαι του λόγου μου που θα δεχθώ ή θα απορρίψω, αλλά απλά αναγνωρίζω το μεγαλείο τους.

Το εάν δεν συμφωνώ με ορισμένες ερμηνείες που αποδώσανε-ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΥΦΑΡΠΑΓΗ ΠΟΥ ΣΥΝΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΟΥΔΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΔΟΓΜΑ-αυτό είναι κάτι το διαφορετικό.

Διότι, και αυτό τονίζω, είναι εντελώς άσχετος π.χ. ο Αριστοτελικός Θεός από τον προσωπικό Θεό του ιουδαιοχριστιανισμού.

Λες:
«Οι αρχαίοι έλληνες φιλόσοφοι , ήσαν φιλόσοφοι.
Το έργο τους δεν ήταν η θρησκεία αλλά η φιλοσοφία.»

Φίλε μου το βλέπεις πολύ περιορισμένα. Η ελληνικότητα ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ (Θρώσκω=αναβαίνω..). Απλά η θρησκεία της επιστήμης είναι η φιλοσοφία, ενώ η θρησκεία της μυθολογίας είναι η θεολογία.

Αυτό που κατέρριψαν π.χ. οι προσωκρατικοί υλιστές οντολόγοι είναι ακριβώς αυτό: ΤΗΝ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΘΕΟΛΟΓΙΑΣ.

Κάπως έτσι έχουμε τον Ιπποκράτη να ρίχνει φως στις θεοκρατικές αντιλήψεις του σκοταδισμού και της μισαλλοδοξίας, και να θεωρεί τα ψυχικά νοσήματα βλάβες του εγκεφάλου και όχι…..«παρεμβάσεις θεϊκές» (το ίδιο συνέβαινε με τα ευχέλαια και την γενικότερη αντιστροφή της επιστήμης σε τοτεμισμό από τους εκπροσώπους του ιουδαιοχριστιανισμού).

Η ηθική βιοθεωρία των ανθρωποκεντρικών Σοφιστών απέχει λοιπόν ΠΑΡΑΣΑΓΓΑΣ από την βιοθεωρία των θεοκρατικών αντιλήψεων. Κατά την βιοθεωρία των Σοφιστών η φύση δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ με τις έννοιες του αγαθού και του κακού οι οποίες διαμορφώνονται μέσα σε μια ανθρώπινη κοινωνία και είναι πάντοτε σχετικές.

Τα έθιμα και οι νόμοι, όπως και οι «λευκές επιταγές» των παραδόσεως που πολλοί επικαλούνται, είναι δεσμευτικοί για την ανθρώπινη κοινωνία για τόσο χρονικό διάστημα, όσο εξακολουθεί να τα χρειάζεται. Γενικά, οι θρησκευτικές και ηθικές αξίες είναι σχετικές και όχι απόλυτες. Το «υπερφυσικό» δεν υπάρχει, παρά αποτελεί ετσιθελική εξουσιοδότηση στα χέρια της εκάστοτε θεοκρατίας.

Οι ανθρώπινες αισθήσεις, που όμως επηρεάζονται από διδαχές και θεωρήσεις, είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ εκτιμητής του καλού και του κακού.

Ο Αντιφών λέει: «Ο Θεός δεν έχει ανάγκη από τίποτα (ουδενός δείται), ούτε περιμένει κάτι από κανέναν, αλλά είναι άπειρος και αυτάρκης σε όλα».

Σύγκρινε λοιπόν φίλτατε αυτή την ΕΛΕΥΘΕΡΗ και ΑΙΘΡΙΑ ΣΚΕΨΗ με τις φοβίες του τιμωρού της δευτέρας παρουσίας, τις νεκραναστάσεις, την κόλαση, τους διαβόλους και τους δαίμονες, τις κατάρες και τα μάγια για εξορκισμούς, τους «εξ αριστερών και δεξιών», τις αναγγελίες δικών, για να αντιληφθείς ΤΟ ΧΑΟΣ που χωρίζει τις δυο βιοθεωρίες.

Από την μια πηγάζει ΑΓΑΠΗ και ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, ενώ από την άλλη αιώνιες ενοχές (μάλιστα από την γέννηση κιόλας!) και αστείρευτα πάθη.

( «Ο δε Ιησούς τους είπεν. Άληθώς σας λέγω, ότι σείς που με ακολουθήσατε, όταν θα ξαναγεννηθή ο κόσμος και θα έχη συντελεσθή η εκ νεκρών ανάστασις, οπότε θα καθήση ο υιός του ανθρώπου είς θρόνον λαμπρόν, αντάξιον της δόξης του, θα καθήσετε και σείς είς δώδεκα θρόνους δικάζοντες τας δώδεκα φυλάς του Ισραήλ»)

Στον αντίποδα:
«Αγάπα τον πλησίον σου μικρά ελαττούμενος» (αγάπα τον πλησίον σου και με μικρή ζημία σε βάρος δικό σου), μας διδάσκει ο Θαλής.

«Τον εχθρόν φίλον ποιείν και ευεργετείν», μας διδάσκει ο Κλεόβουλος.
«Μη κακολογείν τους πλησίον», μας λέει ο Χίλων

«Όσα νεμεσάς τω πλησίον, αυτός μη ποιεί» (για όσα αγανακτείς με τον πλησίον σου, εσύ μην τα κάνεις), μας διδάσκει ο Θαλής.

«Μη ψεύδου», Σόλων

«Ου συνέχθειν αλλά συμφιλείν έφυν» (δεν γεννήθηκα για να μισώ, αλλά για να αγαπώ), μας λέει ο Σοφοκλής.

Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι τώρα το ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ Η ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑ. Και μάλιστα ΒΑΘΥΤΑΤΗ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 23:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,
Φυσικά υπάρχουν διαφορές μεταξύ φιλοσοφιών και φιλοσοφιών και αυξάνονται κατά γεωμετρική πρόοδο μεταξύ θρησκειών και φιλοσοφιών, και πάρε το σύνολο που προκύπτει και αύξησέ το κατά εκατομμύρια αν λάβουμε υπ όψιν το σημαντικότερο την Εσωτερική θρησκεία και φιλοσοφία του καθενός χωριστά.
Πάντα ο άνθρωπος έψαχνε να βρει ποιος είναι ο δημιουργός.
Ο Αναξιμένης, λέει ο αέρας. Ο Διογένης το ύδωρ, σαν απλή αρχή των σωμάτων, (το πρώτο κύτταρο που λέμε σήμερα). Ο Ιππάσιος λέει το πυρ, το ίδιο και ο Ηράκλειτος.
Ο Εμπεδοκλής αποδέχεται όλα τα παραπάνω (παγκοσμιοποίηση της εποχής του) και προσθέτει και τη γη. Τα 4 στοιχεία δηλαδή.
Ο Αναξαγόρας λέει , άπειρες είναι οι αρχές.
Οι πυθαγόρειοι είπαν ας παίξουμε με τους αριθμούς. Δεν είναι όλα μαθηματικά? (σ’ αυτό σήμερα βγαίνουν δικαιωμένοι, αύριο δεν ξέρουμε). Ορίζουμε λοιπόν πρώτον αριθμό τη μονάδα (όχι το ένα) κι αυτή παράγει αριθμούς. Ε , τι να πούνε οι άνθρωποι? Πίσω απ όλα κάτι πρέπει να υπάρχει. Αφαίρεσε , αφαίρεσε δεν πάει με τίποτα στο μηδέν. Χιλιάδες φιλόσοφοι σταματούν τη μονάδα για να μη σαλτάρουν. Εάν δηλαδή πριν δεν υπήρχε τίποτα, το μηδέν δηλαδή, και σήμερα δεν θα υπήρχε τίποτα γιατί το μηδέν δεν είναι παραγωγικό αφού με ότι να το πολλαπλασιάσεις το καταστρέφει το μηδενίζει.
Η διαφορά είναι ότι στους πυθαγορικούς , αφού οι αριθμοί δεν είναι ύλη, κάτι τρέχει κι εκτός ύλης. Λέει δηλαδή ο Αριστοτέλης το να μεταβάλεται κάτι και να φθείρεται δεν το κάνει μόνο του με ελευθέρα βούληση, άρα κάτι υπάρχει παραπάνω απ αυτό. Δηλαδή είμαι φύση, μετέχω στη φύση, κι όμως κάποια ανωτέρα φύση με εξουσιάζει, όσο φύση κι αν είμαι κι έχω το αυτόβουλο, το αυτεξούσιο, αυτή η ανωτέρα φύση είναι ισχυρότερη, κυβερνά, άλλος τη λέει θεό, άλλος την ονομάζει κατά το δοκούν. Πάντως υπάρχει κάτι ανώτερο που καθόμαστε κλαρίνο. Αυτό σήμερα άλλοι το λένε φύση κι άλλοι θεό, και οι μεν βγάζουν σπιράκια αν ακούν φύση (οι ένθεοι) οι δε αν ακούν θέο (οι άθεοι).
Καί ξέρουν κι οι δυο πολύ καλά οτι σε λίγα χρονάκια τελειώνει το πανηγύρι, και φιλοσοφούμε ανάσκελα τον κόσμο όχι γιατί το επιλέξαμε εμείς αλλά γιατί το επέλεξε ΑΥΤΟΣ ή ΑΥΤΗ.
Τι είπες ? νεκρούς στην κόλαση? Νεκραναστάντες?
Λες
Η ελληνικότητα ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ (Θρώσκω=αναβαίνω..).
Και ρωτάω.
Γιατί δηλαδή ο βουδισμός, ο ινδουισμός κλπ δεν είναι θρησκείες?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2004, 00:08:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2,

Λες:
"Η ελληνικότητα ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ (Θρώσκω=αναβαίνω..).
Και ρωτάω.
Γιατί δηλαδή ο βουδισμός, ο ινδουισμός κλπ δεν είναι θρησκείες?"

Φίλτατε μάλλον δέν με προσέχεις. Είπα ξεκάθαρα πως η ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΒΑΘΥΤΑΤΗ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΤΗΤΑ, και το εξηγώ στο μήνυμα μου. Δέν μίλησα για βουδισμό αλλά ούτε και είπα πως δέν είναι θρησκείες.

Τι δέν κατάλαβες δηλαδή?

Αν ο κάθε άνθρωπος έχει καθήκον να φροντίζει για την πνευματική του ανανέωση, χρέος του Έλληνα είναι να μεριμνά για την πνευματική του αναπαλαίωση.........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2004, 22:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

dimitris2,


Φίλτατε μάλλον δέν με προσέχεις. Είπα ξεκάθαρα πως η ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΒΑΘΥΤΑΤΗ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΤΗΤΑ, και το εξηγώ στο μήνυμα μου. Δέν μίλησα για βουδισμό αλλά ούτε και είπα πως δέν είναι θρησκείες.

Τι δέν κατάλαβες δηλαδή?



Δεν κατάλαβα, γιατί το πας τόσο πατριωτικά.
Δηλαδή όταν ο ινδός λέει:
"όταν φτάσουν αυτόν τον υπέρτατο τόπο, οι σοφοί βρίσκουν χαρά στη σοφία, οι ψυχές τους ολοκληρώνονται, τα πάθη τους έχουν χαθεί, έχουν ειρήνη. Γεμάτοι αφοσίωση έχουν βρεο το Πνεύμα στο Όλο και πάνε στο Όλο." Ουπανισαντ μουντακα, 5.
Τι διαφέρει απ τον Πλάτωνα που λέει
ότι ο φιλόσοφος οφείλει να ασχολείται μόνο με το στοχασμό των συνόλων και καθολικών, γιατί όποιος κατεβαίνει κάτω απ αυτά, πέφτει στα Κιμμέρεια βασίλεια και στον ίδιο τον Άδη, περιπλανάται ανάμεσα σε φαντάσματα κενά από νου και κινδυνέυει να αντικρύσει την πραγματική Γοργώ ή το φρικτό πρόσωπο της Υλης ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2004, 13:47:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δημητρης2,

υπάρχουν ορισμένες εξηγήσεις…φτάνει, ότι γράφεται… να μην τα παίρνουμε παντα της μετρητοίς…

απλά σαν ενδείξεις… και μόνο!

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2040&whichpage=25&ARCHIVE=


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2004, 23:30:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Έδειχνε σαν πανεπιστήμιο, εργαστήριο, αναρρωτήριο…μα και ξενοδοχείο μαζί!"
Παραθέτω αυτό που έγραψες όχι για να πω κάτι για όλο το κείμενο, (είναι φοβερό) αλλά για κάτι άσχετο αλλά ...και σχετικό. Μπορείς να δείς εν ριπή οφθαλμού την πραγματικότητα στον πλανήτη.
Σήμερα βλέπουμε πραγματικότητες στην τηλεόραση που σοκάρουν.
Παράδειγμα οι φυλακές στο Ιράκ.
Ποιοί είναι πίσω απ΄αυτά? ιδέ 1η γραμμή . Το πανεπιστήμιο, το εργαστήριο το ξενοδοχείο, το.. αναρρωτήριο.
Έλαβα ε-μαιλ με κραυγή φυλακισμένης στο Ιράκ. Την παραθέτω.
____________________________________

Η κραυγή των γυναικών του Ιράκ που έπεσαν θύματα βιασμού:

«Για χάρη του Θεού Σκοτώστε μας»

Προς το λαό μου, τους πολίτες του Ραμαντάν, του Χαλίντιγε και της Φαλλούτζας, προς όλους τους ενάρετους ανθρώπους του κόσμου που διατηρούν ακόμα την αξιοπρέπειά τους...

Αυτή είναι η επιστολή που σας απευθύνει η αδελφή σας Νουρ από την Αμερικανο-Σιωνιστική φυλακή Ebu-Garib.

Πιστέψτε με δεν ξέρω πως, δεν βρίσκω τις κατάλληλες λέξεις για να σας περιγράψω την υποτίμηση, την εξαθλίωση και την μικροπρέπεια που επικρατεί εδώ.

Πως μπορώ να περιγράψω με λόγια, πως μπορώ να εκφράσω με λέξεις σε εσάς που κάθεστε στα ζεστά σπίτια σας και τρώτε μαζί με τους αγαπημένους σας, τον εξευτελισμό και την πείνα που υπομένουμε, τη δίψα που νοιώθουμε όταν εσείς πίνετε το νερό σας, τις ξάγρυπνες νύχτες που μας επιβάλλουν οι Αμερικάνοι την ώρα που εσείς κοιμάστε, τον τρόπο που μας γδύνουν και μας αραδιάζουν στη σειρά την ώρα που εσείς φοράτε τα ζεστά σας ρούχα...

Αδέλφια μας, σφίγγει η καρδιά μας όταν βλέπει τα φορτηγά και τα αυτοκίνητά σας να μεταφέρουν τα αμερικανικά αγαθά. Γιατί αυτά τα οχήματα ανήκουν στο δικό μας λαό και στη δική μας χώρα.

Η καρδιά μας στάζει αίμα και λέει: Θεέ μου! Οι άνθρωποι μου πούλησαν την αξιοπρέπεια και την τιμή τους για μια χούφτα αμερικάνικα δολάρια. Κυλούν δάκρυα από τα μάτια μου όσο σκέπτομαι αυτά που βιώνω και την πληγωμένη υπερηφάνεια μου.

Αδέλφια μου,

Πως να περιγράψω με λόγια τα μαρτύρια και τον πόνο που υπομένουμε από τους Αμερικάνους;

Αδέλφια μου,

Ορκίζομαι στο Θεό ότι αδυνατώ να εκφράσω με λόγια αυτά που υποφέρω. Ντρέπομαι γι’ αυτό. Αλλά και πάλι θα καταφύγω στις λέξεις και θα σας τα πω. Θα σας περιγράψω όσο πιο καλύτερα μπορώ την υποτίμηση, τα βασανιστήρια, και την τυραννία που μας επιβάλλουν οι Αμερικάνοι...

Επιτρέψτε μου να σας πω ότι μας δέρνουν μέχρι θανάτου όταν αρνιούμαστε να γίνουμε όργανα των κτηνωδών απολαύσεων τους και δεν παραδιδόμαστε στις σεξουαλικές επιθυμίες τους...

Ω όλοι εσείς που περιφέρεστε ως θρησκευτικοί μας ηγέτες! Πως μπορείτε ακόμα και κυκλοφορείτε σαν αθώοι όταν γνωρίζετε τα σεξουαλικά και κτηνώδη μαρτύρια που μας υποβάλλουν οι Αμερικάνοι;

Δεν φαίνεστε ιδιαίτερα στεναχωρημένοι από την καταπάτηση της τιμής και της αξιοπρέπειάς μας, την οποία ο Προφήτης μας χαρακτηρίζει ως τον πολυτιμότερο θησαυρό μας.

Μήπως ξεπουλήσατε εμάς και τους εαυτούς σας, στους Αμερικάνους και τους Σιωνιστές σαν σκλάβες στα παζάρια για μερικά ψίχουλα δολαρίων; Απωλέσατε τόσο γρήγορα την τιμή και την υπόληψή σας;

Πόσο γρήγορα ξεχάσατε ότι ο Θεός μας εμπιστεύτηκε σε εσάς;

Πού είναι η προστασία της τιμής και της ζωής που θα μας προσφέρατε; Τι πάθατε; Γιατί δεν τηρείται την υπόσχεση που δώσατε;

Οι Αμερικανοί ποδοπατούν καθημερινά την τιμή μας στο Ebu Garib. Καλώ όλους όσους διαβάσουν την επιστολή μου να σταματήσουν τις θηριωδίες στις φυλακές Ebu Garib. Τους καλώ να υψώσουν τη φωνή τους για να τερματιστούν τα απάνθρωπα βασανιστήρια που γίνονται εδώ. Αυτά που συμβαίνουν εδώ είναι χειρότερα από αυτά που γίνονται στις φυλακές σε βάρος των νέων και των γυναικών της Παλαιστίνης.

Εκεί τους υποβάλλουν σε βασανιστήρια. Εδώ καθημερινά μας βιάζουν. Ορμούν σαν άγρια, διψασμένα για αίμα ζώα πάνω στα κορμιά μας. Κραυγάζουμε με όλη μας τη δύναμη, αλλά κανείς δεν μας ακούει!

Εάν έχετε στην ψυχή και στην καρδιά σας ίχνος ανθρωπιάς, αξιοπρέπειας, τιμής και υπερηφάνειας ενωθείτε και επιτεθείτε στις φυλακές. Ελάτε να μας σώσετε!

Επιτεθείτε στις φυλακές με όποια όπλα διαθέτετε! Σκοτώστε κι εκείνους κι εμάς!

Εμείς αποδεχθήκαμε εδώ και καιρό το θάνατο. Ισοπεδώστε, γκρεμίστε αυτό το μέρος!

Έχουμε όλες στις κοιλιές μας τα μπάσταρδά τους: Οι περισσότερες από εμάς είναι έγκυες. Προτιμούμε προ πολλού το θάνατο!

Σας ικετεύουμε ελάτε να μας σώσετε! Θέλουμε να πεθάνουμε για να μην ντροπιάζουμε άλλο εσάς, τις οικογένειες και την πατρίδα μας! Σκοτώστε μας! Σας ικετεύουμε για χάρη του Θεού σκοτώστε εμάς, τους Αμερικάνους και τα μπάσταρδά τους! Για χάρη του Θεού... Σας ικετεύουμε...

Η αδελφή σας Νουρ (10 Απριλίου 2004)

"Έδειχνε σαν πανεπιστήμιο, εργαστήριο, αναρρωτήριο…μα και ξενοδοχείο μαζί!"

Διάβασα σήμερα ονλινε του Χ. Γιανναρά παραθέτω μερικά αποσπάσματα για το κόψε ράψε στην Κύπρο και πως τη γλυτώσαμε(νε).

"Oμως: οι άνθρωποι που εκπροσωπούν μαχητικά τέτοιες «φιλειρηνικές» θέσεις στα εθνικά μας θέματα, οι ίδιοι επιδοκιμάζουν ανεπιφύλακτα κάθε επιθετική ενέργεια του NATO και των HΠA – ακόμα κι όταν παραβιάζεται εξόφθαλμα το Διεθνές Δίκαιο και καταστρατηγούνται οι καταστατικές αρχές του OHE. Xειροκροτούν το μακέλεμα του σέρβικου λαού από τους βομβαρδισμούς του NATO (με πρόσχημα την ανατροπή του καθεστώτος Mιλόσεβιτς), την ισοπέδωση του Aφγανιστάν (με πρόσχημα την ανατροπή των Tαλιμπάν), την εισβολή και κατοχή του Iράκ (με πρόσχημα τα όπλα μαζικής καταστροφής που δήθεν διέθετε ο Σαντάμ Xουσεΐν)."

"Γράφτηκε με επιμονή τον τελευταίο καιρό ότι η διαβόητη πλεκτάνη Aνάν μοιάζει να μας έφερε έναν καινούργιο διχασμό στους Eλληνες. Oι αριθμοί δεν το επιβεβαιώνουν. Δίνουν μόνο ενδείξεις για τις συνέπειες της ελλιπέστατης πληροφόρησης και της αδίστακτης προπαγάνδας. Tο ποσοστό των πολιτών, σε Eλλάδα και Kύπρο, που παρασύρθηκε (από τους γνωστούς ευπειθείς) στην κατάφαση της πλεκτάνης, δεν βοηθήθηκε να διερωτηθεί έστω για τα προφανέστατα και στοιχειώδη: Γιατί άραγε αυτό το μανιασμένο πείσμα (αναξιοπρεπές και εξευτελιστικό) Bρετανίας και HΠA να εκβιάσουν την υπερψήφιση του Σχεδίου Aνάν;

Aπλά και συγκεκριμένα: Ποιο θα ήταν το καθεστώς των βρετανικών βάσεων στην Kύπρο στην περίπτωση που πλειοψηφούσε το «ναι» και ποιο στην περίπτωση του «όχι»; Ποιες δυνατότητες έσωθεν ελέγχου της Eυρωπαϊκής Eνωσης έδινε στις HΠA το Σχέδιο Aνάν και τι απέκλειε η απόρριψή του;

Δύο σημαντικά επιτεύγματα πρόσφερε στον Eλληνισμό το σθένος της ευθικρισίας των συμπατριωτών μας Kυπρίων: Για πρώτη φορά, ύστερα από πολλές δεκαετίες, εμφανίστηκε στο πεδίο των διεθνών σχέσεων ο Eλληνισμός ορθοτενής, με ασυμβίβαστη αξιοπρέπεια. Kαι αποκαλύφθηκε, στο άπλετο πια φως της αθέλητης μαρτυρίας του Φερχόιγκεν, ποια συγκεκριμένα πρόσωπα της ελλαδικής και της κυπριακής πολιτικής είναι οι μαριονέτες του «ξένου παράγοντα».
_________________________________
και
__________________________________
Aκούσια, μέσα στην οργή του, ο κ. Φερχόιγκεν αποκάλυψε μια «σαφέστατη συμφωνία» που ο ίδιος (αυτενεργώς ή κατ’ εντολήν) έκανε με τους Eλληνες (Eλλαδίτες και Kυπρίους) τον Δεκέμβριο του 1999 στο Eλσίνκι. H συμφωνία ήταν να μην υπάρξει ελληνική αντίρρηση σε οποιαδήποτε πρόταση «λύσης» του Kυπριακού. Γι’ αυτό και θεώρησε ο Γερμανός κομισάριος ότι, με το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος της 24ης Aπριλίου, οι Eλληνες τον εξαπάτησαν.
...


Aν δεν διαβάσει κανείς το τι προέβλεπε το Σχέδιο Aνάν για τις βρετανικές βάσεις, δεν μπορεί να εξηγήσει την παράλογη και πρωτοφανή επιστράτευση απειλών και εκβιασμών, προκειμένου να εξαναγκασθούν οι Eλληνες της Kύπρου να υπερψηφίσουν την εις βάρος τους πλεκτάνη. Hξεραν καλά οι σχεδιαστές της πλεκτάνης ότι μετά την 1η Mαΐου το νομικό καθεστώς των βάσεων μένει μετέωρο. Δεν υπάρχει ευρωπαϊκό δικαστήριο που θα ανεχθεί ποτέ μια χώρα - μέλος της E.E. να διαιωνίζει την αποικιοκρατική αυθαιρεσία κατοχής εδαφών άλλης χώρας - μέλους, να καταλύει προκλητικά και παράλογα την ισοτιμία των εταίρων. Mε το Σχέδιο Aνάν η Bρετανία έπαιζε το τελευταίο χαρτί της αποικιοκρατικής της ανομίας.

Kαι αν δεν διαβάσει κανείς το τι προέβλεπε το Σχέδιο Aνάν για τις σχέσεις της «ενωμένης» Kύπρου με την Tουρκία, δεν μπορεί να ερμηνεύσει τον πανικό και τον εξευτελισμό των HΠA στην προσπάθειά τους να τρομοκρατήσουν τους Eλληνοκυπρίους. Ποιες δεσμεύσεις ανελάμβανε το προβλεπόμενο κρατικό εξάμβλωμα, προκειμένου να εκβιαστεί η είσοδος και της Tουρκίας στην E.E. (προκειμένου να ακυρωθεί ο ευρωπαϊκός χαρακτήρας της E.E. και να αποκλειστεί κάθε προοπτική πολιτικής της ενοποίησης).

Oι Eλληνες προπαγανδιστές της βρετανοαμερικανικής πλεκτάνης ήξεραν (ή όφειλαν να ξέρουν) ποιους πρώτιστους στόχους υπηρετούσε η «πρωτοβουλία» του γενικού γραμματέα. Γνωστοί και οι ίδιοι πάντοτε φανατικοί της Nέας Tάξης, πολιτικοί, δημοσιογράφοι, πανεπιστημιακοί υπογραφόμενοι σε διατεταγμένες λίστες. Tα δικά τους ονόματα είναι μάλλον περιττό να τα συγκρατεί η ιστορική μνήμη, αρκεί να θυμούνται οι Eλληνες το νοσηρό σύμπτωμα.

Mόνο ένα ακόμα όνομα πρέπει να εξαιρεθεί από τη λήθη: Tου ανεκδιήγητου εκείνου προέδρου του ΔHΣY Nίκου Aναστασιάδη, που κατάγγειλε την πατρίδα του στα όργανα της E.E. για να εισπράξει σατραπείες από την αυλή του Aρταξέρξη. Δύστυχος άνθρωπος, θλιβερή φιγούρα, αλλά δεν πρέπει να ξεχαστεί. H χειρονομία του πέρασε στα σύμβολα έσχατου ευτελισμού του ανθρώπου.
_________________________________
Τα πλήρη κείμενα
εδώ
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_388857_02/05/2004_102420

και
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_389339_09/05/2004_103165.
________________________________

"πανεπιστήμιο, εργαστήριο, αναρρωτήριο…μα και ξενοδοχείο μαζί"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy