ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
asof
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 02:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους asof  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε χρήστη cybermaster μπορεί να έχεις και δίκιο. Ίσως όταν στη ζωή του ανθρώπου του συμβαίνουν πράγματα που εγκλωβίζουν τη λογική του η πιο απλή του άμυνα να είναι να τα θεωρεί ψέμα. Το Γενάρη λοιπόν έκανα ένα πολύ σοβαρό χειρουργείο στο πόδι μου. Την ώρα λοιπόν του χειρουργείου συνέβη το εξής(το οποίο ακόμα και τώρα δεν μπορώ να καταλάβω αν ήταν όνειρο ή κάτι μεταξύ Ξύπνιου και αναισθησίας). Έβλεπα το γιατρό μου συνεχώς από πάνω μου να φωνάζει να του φέρουν μία ένεση. Ένιωθα ότι άκουγα και έβλεπα τα πάντα. Το γιατρό να φωνάζει, τις νοσοκόμες να τρέχουν, το δωμάτιο να γεμίζει πανικό. Εγώ λοιπόν τα παρακολουθούσα όλα αυτά και αισθανόμουνα αποστασιοποιημένη. Δεν καταλάβαινα ότι συμβαίνουν σε μένα. Μου φαινόταν ότι γίνονται σε κάποιον άλλον, ΄ξένο και αδιάφορο για τα δικά μου συναισθήματα. Είχα την αίσθηση ότι μέχρι και την κουμπάρα μου έβλεπα έξω από τον χειρουργικό χώρο να προσπαθεί να βάλει το κεφάλι της μέσα από την πόρτα και να δει τί συμβαίνει(Όταν αργότερα τη ρώτησα εγώ αν όντως κάτι τέτοιο συνέβη, έκπληκτη μου απάντησε οτι όντως έγινε και ότι το έκανε γιατί μια νοσοκόμα πανικόβλητη πετάχτηκε έξω και φώναζε το όνομά μου και έκανε εκκλήσεις για νευροχειρουργό).
Στη συνέχεια όλες αυτές οι εικόνες χάθηκαν. Είδα τον εαυτό μου (όχι ανθρώπινα στεκόμενο) να κινείται σε έναν πολύ σκοτεινό χώρο με πολύ αργά βήματα. Ένιωθα ασφυξία από το αποπνικτικό του χώρου (ήταν πολύ στενά) αλλά εσωτερικά αισθανόμουν μια πρωτόγνωρη ηρεμία και ανακούφιση. Δεν ένιωθα πόνο ούτε είχα την ανθρώπινη αγωνία που αισθανόμουν πριν το χειρουργείο αν θα ξαναπερπατήσω ή όχι. Ήμουν ανάλαφρη. Στο τέλος αυτού του στενού διαδρόμου έβλεπα ένα φως (πολύχρωμο φωτεινότατο). Ένιωθα ότι θέλω αν πάω πολύ γρήγορα προς τα εκεί. Δεν σκεφτόμουν ούτε τί θα δω, ούτε τίποτα. Απλά ήθελα να πάω. Στο κεφάλι μου άκουγα σκόρπιες φωνές που δεν μπορούσα να καταλάβω αν ήταν των γιατρών, των οικείων μου ή κάτι άλλο απροσδιόριστο. Σιγά σιγά άρχισα να επιταχύνω το βήμα μου αγωνιώντας να φτάσω το φως. Κι ενώ ένιωθα ότι είμαι μισό βήμα πριν, άκουσα μία φωνή πολύ δυνατή(ήξερα ποιανού ήταν) και αισθάνθηκα ένα χέρι να με τραβάει προς τα πίσω. Αυτό ήταν. Αυτό που βίωνα μόλις είχε τελειώσει.
Αυτή ήταν λοιπόν η εμπειρία. Τί ήταν αυτό; Και τί είναι αυτό που τρομάζει τον άνθρωπο ώστε να ομολογήσει ή ακόμα και να παραδεχτεί στον ίδιο του τον εαυτό κάποια πράγματα;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 02:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη X-files θα μπορούσα να πω πως με κάλυψαν οι απαντήσεις σου ως προς αυτό το θέμα...
Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα αν δεν γίνομαι κουραστική: έχεις ακούσει για περιπτώσεις "άσχημων" μεταθανάτιων εμπειριών? όπως αναφέρει κάποιος φίλος για την περίπτωση με τα χέρια που τραβούσαν προς τα κάτω?? αν θυμάμε καλά......

Πάντα με φιλική διάθεση...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 02:50:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΧΡΗΣΤΗ ASOF ΜΟΛΙΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΗ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΗΣΟΥΝ ΕΤΟΙΜΟΣ/Η ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΟΜΩΣ ΣΕ ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΖΩΗ!!!
ΤΟ ΟΤΙ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΕΤΑΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΜΗΝΣΕΙΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΜΑΡΤΕΙΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΛΛΕΣ ΠΤΥΧΕΣ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΘΕ ΑΤΟΜΟ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΥ Η ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ!!!
ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΙΣΘΑΝΟΣΟΥΝ ΞΕΝΟ ΤΟΝ ΣΩΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΕΣ ΚΑΤΩ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΡΓΕΙΟ!!!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΕΣΥ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΕΣ ΑΣΧΗΜΑ ΠΟΥ ΓΥΡΙΣΕΣ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΕΤΣΙ???
ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟΡΕΙΑ ΡΩΤΑ ΜΕ ΟΤΙ ΘΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΩ ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ!!1
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ!!!
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 10:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη asof καλως ηρθες σε αυτο το θεμα.

Σε ευχαριστουμε που μοιραστηκες μαζι μας την εμπειρια σου.
Η δικια μου γνωμη απο αυτα που εχω διαβασει γιατι εχω μεγαλο ενδιαφερον για το θεμα ειναι οτι στην αρχη στο χειρουργειο,πρωτα βγηκες απο το σωμα σου και αυτο το συνειδητοποιησες με το να μπορεις να βλεπεις και πιο μακρυα απο το κανονικο και μετα οταν βρεθηκες στο σκοτεινο μερος που στο τελος ειχε ενα φως που σε τραβουσε πηγαινες προν τον αλλο κοσμο.
Και αυτο ειναι κλασικο συμπτωμα οπως και να σε τραβαει ενα χερι μετα αφου δεν εφτασες το φως και σε θελαν πισω οι δικοι σου στο χειρουργειο.

Δεν μας ειπες ομως μετα οταν γυρισες που ενιωθες να σε τραβαει ενα χερι και συνηλθες στο χειρουργειο τι σου ειπαν οι γιατροι?

Ειπαν οτι ειχες πεθανει η απλα εχασες τις αισθησεις σου?

Θα το διαβασει πιστευω και η φιλη x files και θα εκφερει την γνωμη της. Ηθελε παρα πολυ να βρει ατομο που να εχει ζησει κατι παρομοιο αρα υπομονη

ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

asof
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 11:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους asof  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλημέρα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν ήθελα να γυρίσω πίσω. Ή μάλλον για να είμαι πιο σαφής μου ήταν αδιάφορο το ενδεχόμενο να μην γυρίσω. Δεν με απασχολούσε καθόλου. Το μόνο που ήθελα ήταν να φτάσω στο φως. Φάνταζε μάλλον σαν την προσωπική λύτρωση. Όχι η αλήθεια είναι ότι μάλλον δεν ήθελα να γυρίσω καθόλου. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι τη στιγμή που ένιωσα το χέρι να με τραβάει απότομα ήταν σαν να ξερίζωνε κάποιος από μέσα μου όλη την αγαλλίαση που αισθανόμουν. Αυτό βέβαια έκανα καιρό να το συνειδητοποιήσω. Δεν μπορούσα αν καταλάβω γιατί κανένας από τους δικούς μου δεν με απασχολούσε εκείνες τις στιγμές. "Μήπως δεν αγαπάς κανέναν;", αναρωτιόμουν συχνά. Τώρα πια είμαι σίγουρη ότι δεν είναι αυτό. Απλά με είχε συνεπάρει τόσο πολύ το συναίσθημα του ότι θα πήγαινα μάλλον κάπου καλύτερα με λιγότερο πόνο και ταλαιπωρίες που ήθελα μόνο αυτό. Να μη σας πω δηλαδή ότι ακόμα και τώρα το σκέφτομαι.
Νιώθω μπερδεμένη. Ναι, η ζωή μου άλλαξε μετά από αυτό το περιστατικό. Δεν είμαι βέβαια απόλυτα σίγουρη για τίποτα.
Όταν συνήλθα το μόνο που θυμάμαι είναι ένας πάρα πολύ έντονος σωματικός πόνος και το γεγονός ότι μου έκανε μεγάλη εντύπωση που ξαναείδα το χώρο του χειρουργείου(αυτό ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί μου έκανε τόσο ξένο).
Οι γιατροί μου είπαν ότι έφτασα σε κατάσταση χειρουργικού σοκ με την πίεσή μου να πέφτει κατακόρυφα και να μην μπορούν να την ανέβάσουν με τίποτα. "Παραλίγο νε σε χάσουμε", μου είπαν. Ποτέ δεν τους απάντησα. Το μόνο που θυμάμαι χαρακτηριστικά είναι να σκέφτομαι"Εμένα να χάσετε; Εσείς δεν ξέρετε τί χάνετε!!!!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 11:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη asof οπως σου ειπα μολις το διαβασει η φιλη x files θα μπορεσει να σε καταλαβει καλυτερα απο ολους μας.
Το να μην θες να γυρισεις πισω και να θες μονο να ενωθεις με αυτο το φως ειναι και αυτο κλασικο συμπτωμα σε οσους "πεθαινουν" και επισης να ξεχναν τελειως τους δικους τους εκεινη την στιγμη.

Εγω ποτε θα ζησω μια τετοια εμπειρια???


ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 15:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ASOF ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΥΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΠΑΛΙΑΣ ΣΟΥ ΠΡΟΣΩΟΗΚΟΤΗΤΑΣ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΟΤΙ ΣΕ ΣΥΝΔΕΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ!?!
ΕΠΙΣΗΣ ΦΙΛΕ ΚΩΣΤΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΨΟΦΑΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ???
ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΔΩ ΠΕΡΑ ΔΗΛΑΔΗ???
Ε???

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 18:07:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη,ασοf,
Η εμπειρια σου οπως την περιγραφεις μοιαζει παρα πολυ με τις περιγραφες των μεταθανατιων εμπειριων και σε αρκετα σημεια τα συναισθηματα ταιριαζουν με αυτα που βιωσα αλλα σε αλλα δε βρισκω ουσιαστικη ταυτιση.Οι μεταθανατιες εμπειριες συμφωνα με τους ερευνητες εχουν αναφερθει και σε περιπτωσεις που το ατομο βρισκεται πολυ κοντα στο θανατο ,σε μια πολυ απειλητικη για τη ζωη του κατασταση(φυσικες καταστροφες ,τροχαια ατυχηματα,αιφνιδια ασθενεια).Τοτε ισως μπορει να εξηγηθει με το ενδεχομενο να ενεργοποιειται ο υστατος μηχανισμος αμυνας του εγκεφαλου που στην προσπαθεια του να συμβιβαστει με τηναπειλη του επερχομενου θανατου και να αφομειωσει το τεραστιο συναισθηματικο φορτιο που αυτη συνεπαγεται αποστασιοποιει (αποπροσωποιηση,κατι παραπανω γνωριζει οΚωστας γι'αυτο)τον εαυτο απο το περιβαλλον(εξωσωματικη εμπειρια) για να μη βιωσει τον πανικο με τη συναισθηση οτι ο ελεγχος εχει χαθει(παραισθηση βαριας μορφης κρισης πανικου,σοκ).
Στο επομενο μυνημα μου θα αναφερω τα σταδια των μεταθανατιων εμπειριων ετσι οπως αναφερονται απο τους κορυφαιους ερευνητες του φαινομενου.
Το πρωτο ,και οσον αφορα την ακολουθια των σταδιων αλλα και ως το πιο κοινο στατιστικα ,που αναφερουν , ειναι η αισθηση του ατομου οτι εχει πεθανει .Την αιφνιδια αλλαγη της αντιληψης του περιβαλλοντος μαζι με την αμεση καταλυση της προσωπικοτητας και τη συγχυση που ακολουθει σαν συνεπεια διαδεχεται η κατανοηση της συνειδητοτητας οτι εξακολουθει να υφισταται παρα το θανατο του σωματος.Εδω συνηθως παρουσιαζεται καποιος βοηθος που σου εξηγει τι συνεβη και σε βοηθαει να προσαρμοστεις στο νεο περιβαλλον.Η ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΤΙΣ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΘΑΝΑΤΙΕΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑΣ.
Φιλη asof,αισθανθηκες ,καταλαβες,,ακουσες,,σου <ειπαν>εκει,<ακουσες εδω>τους γιατρους να το ανακοινωνουν ή με οποιον αλλο τροπο συνειδητοποιησες οτι <εχεις πεθανει>;Μου προκαλει προβληματισμο το γεγονος πως δεν το αναφερεις ενω ειναι ενα απο τα πιο εντονα σταδια που τονιζουν οσοι επιστρεφουν,<απο εκει>.
Στη δικη μου εμπειρια ειναι το πρωτο πολυ εντονο βιωμα που δε θα ξεχασω ποτε.
Αν επιτρεπεται , τι ακριβως σου ειπαν οι γιατροι μετα; Στην περιπτωση μου επιχειρουσαν ανανηψη χωρις αποτελεσμα για αρκετα λεπτα ,περιπου 14 ,και διαπιστωθηκε εκτος απο την καρδιακη παυλα και εγκεφαλικος θανατος
και το ειχαν ανακοινωσει στους δικους μου οταν επανηλθα.(αφου ειχαν εγκαταληψει τις προσπαθειες!!!!)
Το αλλο σημειο που δεν μπορω να καταλαβω απολυτα σε σενα ειναι γιατι αμφιβαλλεις για το τι εζησες.Ειναι σημαντικο να τονισω πως οι περισσοτεροι μπορουν να διακρινουν μια τετοια βιωματικη εμπειρια και την διαχωριζουν απολυτα απο το ονειρο ή την παραισθηση.Κανεις δεν μπορει να πεισει καποιον απο αυτους τους ανθρωπους πως αυτο που βιωσε δεν ειναι πραγματικα αληθινο.Θα ξαναπω οτι ειμαι τοσο σιγουρη πως οσα βιωσα ειναι πραγματικοτητα οσο ειναι και το μυνημα που γραφω τωρα και δεν αμφιβαλλω ουτε μια στιγμη.Εσυ γιατι αναρωτιεσαι ακομα;;
Δε θελω σε καμια περιπτωση και δεν μπορω να κρινω αν αυτο που βιωσες ηταν μεταθανατια εμπειρια αλλα σου εθεσα ορισμενα ερωτηματικα για να σε βοηθησω να σκεφτεις περισσοτερο και να καταλαβεις τι βιωσες . Εξαλλου ειναι πολλες οι περιπτωσεις που τα ατομα βιωνουν καποια και οχι ολα απο τα σταδια των μεταθανατιων εμπειριων ετσι οπως εχουν καταγραφει.Οπως ειπα θα τα αναλυσω σε επομενο μυνημα μηπως σε διευκολυνω περισσοτερο.Διαβασες τα στοιχεια των αλλαγων που παρατηρουνται μετα ;;Βιωνεις καποιες απο αυτες;;
Αυτο που εχω να σου πω προς το παρον ειναι οτι ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ< ΠΡΑΓΜΑΤΚΟΤΗΤΑ > ΑΥΤΟ ΠΟΥ
ΕΖΗΣΕΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΡΙΝΩ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.
ΑΝ ΒΙΩΣΕΣ ΜΙΑ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙ Α ΕΣΥ ΠΡΩΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ,ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΣ ΠΕΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΛΕΕΙ ΨΕΜΑΤΑ.
ΕΣΥ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΩΣ ΒΙΩΣΕΣ;
ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ .
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΠΙΚΡΙΤΙΚΗ .Ο ΤΟΝΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΤΡΕΨΕΙ Ν Α ΒΡΕΙΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ .

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 18:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SIMORI,
ΚΙ ΕΓΩ ΓΝΩΡΙΖΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ <ΑΣΧΗΜΕΣ>ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ.
ΑΝ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΩΣ ΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ ΟΠΟΥ Η ΥΠΑΡΞΗ ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ Η ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ (ΑΦΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ)ΤΟΤΕ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ;
ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ<ΑΣΧΗΜΕΣ>ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΝΑ ΕΚΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ(ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ),ΕΦΟΣΟΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΚΠΛΗΡΩΣΗΣ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΕΝΝΟΙΕΣ ΤΗΣ ΤΙΜΩΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΝΤΑΜΟΙΒΗΣ

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 18:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΩΣΤΑ, ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ....ΜΑΛΩΣΟΥΜΕ .
ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΩΣ ΒΙΑΣΕΣΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ<ΤΑΞΙΔΑΚΙ>!!!!
ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΟΙ ΒΡΗΚΑΜΕ(ΣΤΗ ΜΑΥΡΗ ΑΓΟΡΑ ΚΙ ΑΥΤΟ)ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ.ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗ ΒΡΕΙΣ Ή ΝΑ ΤΟ ΧΑΣΕΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΚΕΙΑΣΕ ΠΟΥ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΜΙΑ ...ΖΩΗ!!!
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΟΣΟ ΝΩΡΙΣ ΚΙ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ Η ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΔΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 19:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι μου για σας.

Η αληθινη μας φυση ειναι θεια-Θεος, οσιρις, Διονυσος, Χριστος, Βουδας, Αλλαχ, Βραχμαν Ταο- και μολονοτι η διαδικασια της δημιουργιας μας χωριζει
και μας αποξενωνει απο την πηγη μας, Η ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΑΝΕΤΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ.
Η βαθυτερη κινητηρια δυναμη της ψυχης σε ολα τα επιπεδα της συνειδησιακης εξελιξης ειναι η επιστροφη στη
εμπειρια της θειας μας φυσης. Ωστοσο, οι περιορισμενες συνθηκες των διαδοχικων σταδιων της εξελιξης
εμποδιζουν μια ολοκληρομενη εμπειρια απελευθεροσης εντος μας και υπο μορφη θεου.

Η αληθηνη υπερβαση απαιτει το θανατο του χωριστου ΕΓΩ, το θανατο ως αποκλειστικου υποκειμενου.
Λογω του φοβου της εκμηδενισης και λογω της προσκολλησης στο ΕΓΩ, το ατομο πρεπει να βρισκει διαρκως υποκαταστατα και αναπληρωματα
του <ατμαν>, τα οποια ειναι διαφορετικα σε καθε ειδικο σταδιο. Για το εμβρυο και το νεογεννητο, αυτο σημαινει την εκπληρωση οπως βιωνεται στην καλη μητρα
και στο καλο στηθος. Για το νηπιο, ειναι η ικανοποιηση των φυσιολογικων αναγκων που αντιστοιχουν στη ηλικια.
Για τον ενηλικα το ευρος των <ατμανικων προβολων> ειναι μεγαλο, περιλαμβανει, εκτος απο την τροφη και το σεξ,
τα χρηματα, την φημη, την εξουσια, την εμφανιση,την γνωση και πολλα αλλα.

Λογω της βαθυτερης αισθησης πως η αληθινη μας ταυτοτητα ειναι η ολοτητα της κοσμικης δημιουργιας
και η ιδια η δημιουργικη αρχη, τα υποκαταστατα οποιοδηποτε βαθμου και ευρους -οι ατμανικες προβολες-
ποτε δεν μας ικανοποιουν εντελως. Μονο η εμπειρια της θειας μας φυσης σε ολοτροπικες καταστασεις συνειδησης
ειναι σε θεση να ικανοποιησει τις βαθυτερες αναγκες μας. Ετσι η εσχατη λυση των προβληματων μας
βρισκεται στον εσωτερικο κοσμο, οχι στις εγκοσμιες επιδιωξεις οποιουδηποτε ειδους και ευρους.

Υ.Γ. Θα βοηθουσε πολυ τους μελετητες του θεματος το βιβλιο
"Μπαρντο Τοντολ'' των Εβανς και Γουεντζ εκδοσεις πυρινος κοσμος.
Ειδικα ο προλογος απο τον Καρλ Γιουνγκ ειναι λιαν διαφωτιστικος


Σας χαιρετω

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 21:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ ΚΩΣΤΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΨΟΦΑΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ???
ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΔΩ ΠΕΡΑ ΔΗΛΑΔΗ???
Ε???



Για να ειμαι ειλεικρινης καθολου αλλα εχω καποια ατομα που αν φυγω δεν θα το αντεξουν και ετσι μενω

ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 21:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΚΩΣΤΑ, ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ....ΜΑΛΩΣΟΥΜΕ .
ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΩΣ ΒΙΑΣΕΣΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ<ΤΑΞΙΔΑΚΙ>!!!!
ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΟΙ ΒΡΗΚΑΜΕ(ΣΤΗ ΜΑΥΡΗ ΑΓΟΡΑ ΚΙ ΑΥΤΟ)ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ.ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗ ΒΡΕΙΣ Ή ΝΑ ΤΟ ΧΑΣΕΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΚΕΙΑΣΕ ΠΟΥ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΜΙΑ ...ΖΩΗ!!!
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΟΣΟ ΝΩΡΙΣ ΚΙ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ Η ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΔΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ

Γιατι σου φαινεται περιεργο αγαπητη φιλη?
Αφου εκει ειναι ομορφα,υπαρχει η αγαπη με μια ενοια που δεν υπαρχει στην γη,δεν υπαρχουν αρωστιες,πετας τι αλλο θες?


quote:
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΟΣΟ ΝΩΡΙΣ ΚΙ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ Η ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΔΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ

Σε αυτο κατι περισοτερο ξερεις αρα μενω σε αναμονη!!!


ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 00:45:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΙΠΟΝ ΗΙ ΠΑΙΔΙΑ
ΦΙΛΗ ΜΑΣ Χ-FILES ΔΕΝ ΠΟΛΥΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΗΝ ΔΙΑΤΥΠΩΣΗ ΣΟΥ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΛΛΑΗ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ!!!
Α ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΑΝΩ ΚΑΠΩΣ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΩ ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΩΣΤΑ ΤΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΩΣ ΕΚΕΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΓΑΠΗ ΚΤΛ ΚΤΛ ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΠΛΕΟΝ???
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ Χ-FILES ΤΟ ΞΕΡΩ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΥΤΟ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΑΓΑΠΗΤΗ ASOF???
ΣΟΡΡΥ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΚΑΠΟΥ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΤΑΝΟΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΠΕΤΑΞΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΕΣΕΙΣ ΟΙ 2 ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΑΣ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΤΕ ΝΑ ΦΥΓΕΤΕ ΑΛΛΑ ΤΟΣΟ ΑΣΧΗΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΡΙΣΚΩ ΤΟΣΟ ΑΣΧΗΜΑ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΤΣΕ ΕΤΟΙΜΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΩΣΤΑ ΝΑ ΖΗΣΕΤΕ ΑΙΩΝΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ???(ΕΛΠΙΖΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΒΑΛΛΩ ΠΡΟΣΩΠΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ)

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

asof
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 00:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους asof  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη x-files καλησπέρα. Σε καμία περίπτωση δεν θα σε θεωρώ επικριτική. Ίσα ίσα που νομίζω ότι έδωσες απαντήσεις σε κάποια από τα ερωτήματά μου γιατί με "αφύπνισαν" οι παρατηρήσεις σου και με βοήθησαν να σκεφτώ.
Σε κανένα σημείο της εμπειρίας δεν μπορώ να πω ότι ένιωσα "να έχω πεθάνει". Ούτε υπήρχε κάποιος να μου το πει. Επίσης δεν αισθάνθηκα να επανέρχομαι με τον τρόπο που το τοποθετείς. Οι γιατροί είπαν ότι ήμουν σε κατάσταση χειρουργικού σοκ(με απότομη και ανεξέλεγκτη-προς στιγμήν- πτώση της πίεσης) και ότι παραλίγο να με χάσουν. Δεν ρώτησα ποτέ παραπάνω(ούτε καν τους δικούς μου που μίλησαν με τους γιατρούς) γιατί δεν ήθελα καθόλου να το συζητήσω ή να το θυμάμαι. Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να προσδιορίσω τί ήταν αυτό που ένιωσα. Σαφώς )και είμαι σίγουρη κι εγώ γι' αυτό) και δεν ταυτίζεται με την δική σου συγκλονιστική εμπειρία. Ίσως ήταν άμυνα του οργανισμού, δεν ξέρω. Δεν ήταν άλλωστε και τόσο σαφή τα στοιχεία ώστε να είμαι απόλυτη.Δεν μπορώ όμως και να πω ότι ήταν ένα απλό όνειρο. Μου φαίνεται παράξενο και γι' αυτό το λόγο άλλωστε δεν ήθελα και να το συζητήσω ή να το ψάξω παραπέρα. Ίσως με τον καιρό και επεξεργάζοντάς το στο μυαλό μου να μπορέσω να βρω την άκρη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

asof
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 00:51:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους asof  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε cybermaster καλησπέρα και σε σένα. Ποτέ δεν είπα ότι δεν αξίζει αυτός ο κόσμος. Η αλήθεια είναι ότι για μένα η ζωή είναι γλυκιά ακόμα κι όταν σου συμβαίνουν πράγματα που μπορούν να σου διαταράξουν τις ισορροπίες μέσα σου. Ίσως αυτό να είναι αυτό που μου έχει συμβεί. Είτε γιατί αυτό που έζησα ήταν κάτι το ιδιαίτερο είτε γιατί ακόμα και κάτι απλούστερο να ήταν μου απασχόλησε ιδιαίτερα τη σκέψη. Και ξέρεις όταν αρνείσαι να αντιμετωπίσεις και τις καταστάσεις κατάφατσα και δεν τα συζητάς εγκλωβίζεσαι χειρότερα και όντως νιώθεις να έχεις χάσει ένα κομμάτι του εαυτού και του χαρακτήρα σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 01:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KATAΛABA TI ENOEIΣ ΦΙΛΗ ASOF KAI ΒΑΣΙΚΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΑΝ ΑΡΝΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΣΥΜΒΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΙΝΕ ΔΥΝΑΤΗ --ΜΙΛΑΩ ΚΑΙ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΩΣ ΘΑ ΕΛΕΓΑΝ-- ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ!!! ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

asof
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 01:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους asof  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε cybermaster,
στη ζωή τελικά το σημαντικότερο είναι να ξέρεις να σηκώνεσαι ακόμα και όταν ξέρεις ότι θα ξαναπέσεις... Κάποτε ένας πολύ φίλος μου είχε πει: "Μάθε να ζεις και να μην απογοητεύεσαι. Να θυμάσαι ότι και τα λουλούδια ξέρουν ότι θα μαραθούν κι όμως ανθίζουν". Αυτό είναι που προσπαθώ να έχω πάντα στο μυαλό μου. Ξέρεις πιστεύω ότι ο άνθρωπος έχει πολλές δυνάμεις μέσα του και ότι το μόνο που χρειάζεται για να τις χρησιμοποιήσει είναι ένα σημαντικό ερέθισμα ή γεγονός. Αν ο άνθρωπος δεν χρησιμοποιήσει τις δυνάμεις του ζει μια ζωή συμβατική στην οποία απλά επιβιώνει. Αυτό το έχω δουλέψει πολύ μέσα μου. Απλά εμείς οι άνθρωποι έχουμε μάθει να πρέπει να ζήσουμε τα χειρότερα για να εκτιμήσουμε τις μικρές αλλά πολύτιμες χαρές της ζωής. Έτσι δεν είναι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 01:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΑΣΟΦ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΑ ΔΙΚΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΙΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΜΑΣ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΧΑΡΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΕΚΤΙΜΟΥΜΑΙ ΚΙΟΛΑΣ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΕΙΠΕΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΠΡΑΜΑΤΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΧΑΣΕΙ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΓΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝΕ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΜΕ!!!
ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΘΙΞΕΣ ΜΕ ΒΑΣΑΝΙΖΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΗΤΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΜΕΡΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΙΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΛΙΓΑ ΑΤΟΜΑ ΖΟΥΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ!!!
ΕΣΥ?

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 01:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
cybermaster...ΕΠΙΜΕΝΩ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ..!!
ΦΙΛΗ asof ΚΑΛΩΣ ΜΑΣ ΗΡΘΕΣ..ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ,ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΙ ΕΓΩ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΩΣ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΑ,'Η ΕΣΤΩ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΚΕΙ...ΓΙΑΤΙ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΕΧΑΣΑΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ!ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ...
ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ...
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ(Η ΓΑΛΗΝΗ) ΣΕ ΑΝΑΚΟΥΦΙΖΕΙ Κ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ...ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΡΙΖΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ!ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΣΚΟΠΟ ΣΤΗΝ ΖΩΗ..ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ Η ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΒΗΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΝΑ ΘΕΣ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ''ΕΚΕΙ'' ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΛΕΟΝ Η ΖΩΗ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΗΛΩΝΕΙ ΠΩΣ ΠΗΡΕΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΜΗΝΥΜΑ!ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ...ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΟΜΩΣ Η ΩΡΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ...ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΜΑΣ,ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΓΑΛΗΝΗ ΕΔΩ???
kwstas....Η ΑΓΑΠΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΟΥ..ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΟΥ.. ΑΡΚΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΑΛΗΝΗ!!

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 01:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΗΙ WHO KNOWS ΤΙ ΝΕΑ???
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΛΗΨΕΙ ΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΣ ΔΕΝ ΓΥΡΙΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ ΤΗΣ ΠΙΣΩ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ ΕΚΤΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΓΡΑΦΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΤΣΙ!!!
ΛΟΙΠΟΝ WHO KNOWS ΤΙ ΛΕΣ???

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 01:47:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
cybermaster ΟΛΑ ΚΑΛΑ !ΕΣΥ?
ΔΕΝ ΛΕΩ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΠΑΝΗΛΘΕ..ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ!!ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ....ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΘΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΓΑΛΗΝΗ ΠΟΥ ΝΙΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ ΟΤΑΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ,ΑΛΛΑ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΘΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ...

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

asof
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 01:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους asof  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ καλέ μου φίλε cybermaster νομίζω ότι έχω καταφέρει τις δικές μου δυνάμεις να τις εντοπίσω, να τις επεξεργαστώ και να τις χρησιμοποιώ όσο το δυνατόν καλύτερα και περισσότερο. Δεν ήταν εύκολο. Κι εμένα χρειάστηκε στη δική μου ζωή πριν 5 χρόνια να συμβεί κάτι το οποίο με ταρακούνησε τόσο ώστε να αναγκαστώ να ψάξω για άμυνες και αυτοπροστασίες. Κάτι το οποίο ένιωσα ότι ανατρέπει τα όσα μέχρι εκείνη τη στιγμή πίστευα, ένιωθα και πρέσβευα (αν θέλεις αυτό μπορούμε να το συζητήσουμε). Κι ενώ λοιπόν μέχρι τότε ζούσα μία ζωή στην οποία ναι μεν μου είχαν συμβεί περιστατικά να ταράξουν τα νερά αλλά εγώ είχα μάθει να τα αντιμετωπίζω ώντας μουτζούφλα(λες και αυτό θα έλυνε το πρόβλημα!!!), ήρθε αυτό το περιστατικό να με ταρακουνήσει(για να μη σου πω περισσότερο και από το μεγάλο σεισμό!!!). Τότε λοιπόν μία ειδικός μου είπε το εξής: "Οι άνθρωποι σε πολλές περιπτώσεις έχουν μάθει να τρέφονται τόσο πολύ από τα προβλήματα και τη θλίψη τους που ακόμα και όταν αυτά αρχίσουν να περνάνε αυτοί τα νοσταλγούν και τα ζητάνε πάλι πίσω. Επικεντρώνονται τόσο πολύ στα αρνητικά της ζωής τους που όταν τους πάει κάτι καλά για να πείσουν τον εαυτό τους ότι αποκλείεται αυτό το κάτι να πηγαίνει καλά, θυμούνται το μεγάλο τους πρόβλημα. Και η θλίψη και ξανάρχεται. Και ο άνθρωπος ξαναγίνεται ανθρωπάκι....". Στην αρχή είπα : τί λέει η γυναίκα. Κι όμως. Όταν άρχισε το πρόβλημα να τρώει εμένα αντίεγώ να προσπαθώ να φάω το πρόβλημα, αυτά τα λόγια μου ήρθαν στο μυαλό και είπα τέλος, θα αλλάξω. Εγώ θα ορίζω τις εξελίξεις της ζωής μου και όχι αυτές εμένα(όσο γίνεται βέβαια). Και ευτυχώς που πάλεψα τόσο πολύ με τον εαυτό μου που τον νίκησα και σηκώθηκα ψηλότερα απ' αυτόν. Αν ήμουν όπως πριν τώρα......ζήτω που καήκαμε. Σκέψου ότι έχω 3 ολόκληρα χρόνια να περπατήσω. Θα είχα σαλτάρει. Δεν υπάρχει περίπτωση. Όχι ότι και τώρα δεν υπάρχουν στιγμές που επηρεάζομαι, που λυγίζω(ακόμα και τα σίδερα λυγίζουν). Πιστεύω όμως ότι αν δεν νιώσεις διψασμένος δεν θα καταλάβεις ποτέ την αξία του νερού, αν δε μείνεις στο σκοτάδι δεν θα καταλάβεις ποτέ την αξία του ήλιου, αν δεν αρρωστήσεις ποτέ δεν θα καταλάβεις ότι το πιο σημαντικό πράγμα είναι να είσαι υγιής. Να ξυπνάμε το πρωί , πρέπει, και να λέμε "Σε ευχαριστώ Θεέ μου που και σήμερα είμαι ζωντανός". Τί λές;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 01:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!
ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΞΑΝΑΕΙΠΑ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ "ΠΕΤΑΜΕ" ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΑΘΟΥΜΕ "ΚΑΘΑΡΟΙ" ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΝΑ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΦΗΣΕΙ ΠΙΣΩ ΞΕΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ!!!
ΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΠΑ ΛΙΓΟ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΑΛΛΙΩΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

asof
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 02:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους asof  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου who knows,
Η Γαλήνη και η ανακούφιση είναι όντως δεδομένο συναίσθημα εκείνη τη στιγμή.Εγώ τους λόγους δεν μπορώ να τους προσδιορίσω. Μήπως απλά απελευθερωμένοι πια εκείνη τη στιγμή από όλα τα αρνητικά της εδώ υπόστασης νιώθουμε γαλήνη σε μορφή ελπίδας για αυτό που θέλουμε να βρούμε; Γιατί ποιος μπορεί να πει με σιγουριά ότι εγώ ας πούμε ήμουνα σίγουρη για το τί θα συναντήσω;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 03:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
asof ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ-ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΟΤΙ Η ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΗ ΟΦΕΙΛΕΤΕ ΣΤΟ ΟΤΙ ΝΙΩΘΕΤΕ ΟΤΙ ΦΤΑΣΑΤΕ ΣΤΟ ΤΕΡΜΑ...ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ (ΟΧΙ ΟΛΟΥΣ ΒΕΒΑΙΑ),ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΖΩΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ,ΤΙΣ ΧΑΡΕΣ,ΤΙΣ ΕΝΤΑΣΕΙΣ ΚΤΛ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ..ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΑΝΑΠΑΥΣΗ..!!
ΕΠΙΣΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΓΑΛΗΝΗ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΒΑΡΥΝΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΦΤΑΝΕΙ Η ΩΡΑ ΠΟΥ ΦΕΥΓΟΥΝ ΝΙΩΘΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΠΙΑ..(ΑΠΟ ΤΑ ΑΣΧΗΜΑ ΠΟΥ ΕΠΑΙΖΑΝ ΠΟΛΟ ΠΡΙΝ)...!

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 03:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ''ΠΟΛΟ'' ΕΝΝΟΩ ΡΟΛΟ....ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ....

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 14:44:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ ΜΟΥ WHO KNOWS (ΚΑΛΑ ΟΛΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΕΙΣΤΕ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΚΩΣΤΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΓΟΡΑΚΙΑ!!!)
ΕΓΩ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ (ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ) ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΠΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΩΣ ΑΝΑΠΑΥΣΗ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΣΤΟΥΣ ΔΟΥΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΙΖΕΡΗ ΣΩΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΠΑΥΤΟΥΝ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΩΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΧΑΡΕΣ ΑΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙ ΟΛΑ ΜΑΥΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΟ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΗΣ ΑΦΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΔΩ ΠΕΡΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ(ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΜΟΥ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΑΥΤΟ ) ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΚΕΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΕΝΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΜΕΝΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ Η ΣΩΗ ΜΑΣ ΕΔΩ ΠΕΡΑ ΧΑΝΕΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ!!!
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΙΑ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΞΑΝΑΔΟΥΜΕ ΤΙΣ ΧΑΡΕΣ ΤΗΣ ΕΠΙΓΗΑΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΥΓΟΥΜΕ!!!(ΙΣΩΣ ΕΙΣΕΙΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΑΝΤΙΘΕΤΟΙ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!)

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 15:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεχιζοντας την προσπαθεια να παρουσιασω οσο περισσοτερες πληροφοριες μπορω για να γινουν πιο κατανοητες οι μεταθανατιες εμπειριες ως υπαρκτο φαινομενο θα αναφερθω σε αυτό το μυνημα στα βασικα σταδια που βιωνει το ατομο κατα τη διαρκεια της εμπειριας του.
Τα στοιχεια προερχονται από τα αποτελεσματα ερευνων κορυφαιων επιστημονων που μελετησαν το φαινομενο από τον RAYMOND MOODY που υπηρξε ο πρωτος που θεμελιωσε την πραγματικη τους υποσταση μεχρι την ερευνα απο μια ομαδα κορυφαιων Ολλανδων γιατρων (ομαδα του Dr.Van Lommel) που δημοσιεθηκε σε ένα από τα πιο εγκυρα ιατρικα περιοδικα παγκοσμιως το βρεττανικο THE LANCET το 2001 καθως και την ερευνα του Bruce Greyson που δημοσιετηκε στο General hospital psychiatry το 2003.Και οι ερευνες συνεχιζονται επιβεβαιωνοντας η μια τα πορισματα και τα στατιστικα στοιχεια της αλλης.(περισσοτερα για τους ερευνητες και πηγες οπου μπορειται να βρειτε λεπτομερειες για τις ερευνες τους σε άλλο μυνημα).Επισης στην αναλυση που κανω συνδυαζω και άλλες γνωσεις μου από την εσωτεριστικη (μεταφυσικη)αποψη καθως και καποια στοιχεια από την γνωση που εχω από το προσωπικο μου βιωμα.
Ολοι συμφωνουν ,με ελαχιστες αποκλισεις που αφορουν κυριως τη διαφορετικη διατυπωση της ιδιας εννοιας,ότι τα κυρια σταδια των μεταθανατιων εμπειριων είναι τα εξης:
~Συνειδητοποιηση του θανατου ως πραγματικο γεγονος ,με συνειδητη και απολυτη αντιληψη ότι δεν προκειται για ονειρο ,παραισθηση ή ,για οσους γνωριζουν,οποιαδηποτε άλλη διαφοροποιημενη κατασταση συνειδησης του εν ζωη σωματος,. ( από την ξαφνικη αλλαγη αντιληψης που του συμβαινει,,<ακουγοντας >την αναγγελια από τους γιατρους ότι εχει<πεθανει>και τις αντιδρασεις των ανθρωπων στη γη ,με τη διαπιστωση ότι δεν μπορει να επικοινωνησει με τους γνωστους τροπους με τους ανθρωπους γυρω του γιατι δεν κατανοουν την παρουσια του,<βλεποντας>το τι συμβαινει στο σωμα του ακριβως και με αλλουςτροπους) Αισθημα κατανοησης ότι παρα το γεγονος ότι είναι<νεκρος>η συνειδητοτητα του εξακολουθει να υπαρχει.Η λειτουργια της σκεψης επιταχυνεται μεχρι να φτασει στο σημειο της απολυτης ταυτισης με την υπαρξη.Την συγχυση ή το φοβο(σοκ) που νωθει το ατομο μετα τη διαπιστωση του ότι παρα το θανατο του υλικου σωματος του, εξακολουθει να υπαρχει και την αγωνια για το τι πρεπει να κανει ,ερχεται συνηθως να καθησυχασει ενας <βοηθος>εκεινου του επιπεδου(συμφωνα με τις μαρτυριες που φαινεται ότι εκπληρωνουν τις επιθυμιες του ατομου )ειτε με τη μορφη ενός αγαπημενου προσωπου που <εχει πεθανει> ,ειτε με τη μορφη θρησκευτικης οντοτητας(αγγελος κτλ),ειτε ,κανοντας αισθητη με αλλους τροπους την παρουσια της , μια οικεια οντοτητα.Η οντοτητα εξηγει στο ατομο(η επικοινωνια είναι παντα τηλεπαθητικη)το τι ακριβως συνεβη και αναλογα με την περιπτωση του δινει πληροφοριες για τη νεα πραγματικοτητα.Ετσι επερχεται πληρης κατανοηση της καταστασης .
~~Αρχικα υπαρχει μια αισθηση <εξωπραγματικου>περιβαλλοντος που προερχεται κυριως από την διαταραχη της γνωστης αισθησης του χωρου αλλα και του χρονου ο οποιος παυει να εχει την ακολουθια παρελθον-παρον μελλον,διαφοροποιειται ολοκληρωτικα για να επιφερει στο ατομο την αισθηση ότι στη νεα πραγματικοτητα στην ουσια ο χρονος παυει να υφισταται και οσοι εχουν προσπαθησει να περιγραψουν με λεξεις την (ανυπαρκτη πλεον σαν εννοια)<υποσταση>του, δινουν χαρακτηρισμους όπως <αχρονο παρον> , <αιωνια στιγμη>και όταν επιστρεφουν δεν μπορουν να προσδιορισουν την εννοια <διαρκεια>χρησιμοποιωντας φρασεις όπως<δεν ξερω αν ηταν μια στιγμη ή ωρες ή χρονια ή αιωνες,,δεν εχει νοημα ,είναι το ιδιο>.Η αρχικη αισθηση του περιβαλλοντος γινεται πιο οικεια καθως η αντιληψη εστιαζεται πλεον αλλου και η συνειδητοτητα συντονιζεται καλυτερα στο νέο επιπεδο.Εδώ παραλληλα μπορει η αντιληψη να εστιαζει ακομα και στο γηινο επιπεδο.
~~~Εμπειρια εκτος σωματος .Καθως η συνειδητοτητα κατανοει ότι μπορει να αντιλαμβανεται παραλληλα και τα δυο επιπεδα και προσδιοριζοντας τον εαυτο της και την υπαρξη της στο άλλο επιπεδο ,διαχωριζει συνειδητα πια τη θεση της από το υλικο σωμα συνηθως μετα τη συντομη παρατηρηση των γεγονοτων που διαδραματιζονται και γυρω από το σωμα αλλα και σε κοντινα ‘η μακρινα προσωπα και χωρους.Εδώ εκδηλωνεται απολυτη αδιαφορια για το υλικο σωμα .Εδώ είναι και η ωρα που η συνειδητοτητα επιλεγει τις περισσοτερες φορες να <παψει να ασχολειται με ανουσια πραγματα>και αποχωρει ολοκληρωτικα από <αυτόν τον κοσμο>.Τοτε εχουμε και την αμεση καταλυση της προσωπικοτητας που ειχε ο συγκεκριμενος ανθρωπος οσο ζουσε και ετσι εξηγειται η τελειως αδιαφορη σταση ακομη και οσον αφορα στα πιο (πρωην)αγαπημενα του προσωπα για τα οποια δεν αισθανεται κανενα ενδιαφερον.
~~~~Αντιλαμβανεται καποιους χαρακτηριστικους ηχους όπως έναν ορισμενο ρυθμο που επαναλαμβανεται ,ή μελωδιες ,ή καμπανακια ,βομβο …που συνοδευουν την εγκαταλειψη του επιπεδου της πρωην ζωη του και συμβαινει ένα ειδος <κινησης>μεσω ενός <τουνελ >και <εισοδος.>στο <φως> Δεν εχει την εννοια του γηινου λευκου φωτος καθως παρα τη <λαμψη δεν τυφλωνει>.Ωστοσο πολλες περιγραφες δεν αναφερονται καν σε λευκο φως αλλα σε σκοτεινο ‘η αλλων χρωματων<ΦΩΣ>(Παλι η σχεση επιθυμιας-εκπληρωσης).Αλλωστε συχνα συμβαινει και η απευθειας μεταβαση στο <ΦΩΣ>χωρις να διασχιστει καποιο τουνελ.Φαινεται πως ετσι οπως χρισημοποιειται η λεξη φως απο τους βιωσαντες την εμπειρια ,προσπαθει χωρις επιτυχια με λεξεις να περιγραψει κατι εντελως διαφορετικο από το επιπεδο αυτό που δεν εχει λογικη αντιστοιχεια στο εδώ επιπεδο.Ισως να μπορουμε να το προσεγγισουμε σαν μια προσπαθεια περιγραφης του οικειου<χωρου> που επιστρεφει το ατομο εκει.Ισως η εννοια<ΦΩΣ> παρα το ότι ακουγεται παραδοξο για τη δικη μας λογικη να αναφερεται στην εκει ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ<κατοικια>του πνευματος(σαν ηχώ χαραγμενη στο υποσυνειδητο ολων οσων γυριζουν)όπως παραδοξο είναι για την εκει λογικη η εννοια <διαμερισμα ,βιλλα,μεζονετα κ.α>που προσδιοριζουν εδώ την κατοικια του ενσαρκωμενου ανθρωπου;;;;Με δεδομενο ότι ολοι ανεξαιρετως με την εισοδο τους στο <ΦΩΣ>αναφερουν συναισθηματα παρομοια όπως αυτά του γυρισμου σε ότι θεωρουμε <εδώ>σπιτι μας.
~~Η συναντηση και η επικοινωνια με την οντοτητα βοηθο γι α αλλους συμβαινει από την στιγμη της συνειδητοποιησης του θανατου οποτε η παρουσια της είναι διαρκης και υποστηρικτικη και δεν αφηνει το ατομο ποτε μονο σε όλα τα σταδια . Για αλλους γινεται αντιληπτη σε αλλα σταδια αλλα ολοι περιγραφουν κοινα στοιχεια από την εμπειρια τους.Η οντοτητα μεταδιδει θετικα συναισθηματα,υπερβατικη ΑΓΑΠΗ,γαληνη,οικειοτητα καθως και γνωσεις-πληροφοριες για τα παντα.
Εδώ παλι γινεται μια διαφοροποιηση στις περιγραφες που αφορουν το βαθος και την ενταση της επαφης με την οντοτητα.Ενώ καποιοι μενουν στην απλη επικοινωνια και την εκδηλωση ευσεβειας,καποιοι αλλοι προχωρουν στη μερικη ενωση νιωθωντας να συμμετεχουν για λιγο στο μεγαλειο της θεοτητας της.Και είναι και ορισμενοι που συναισθανομενοι την απολυτη οικειοτητα και συνδεση (στις βαθιες μεταθανατιες εμπειριες)φτανουν στην τελειωση της ενοποιησης με την ολοκληρωτικη ταυτιση μαζι ΤΟΥ κατανοωντας τα παντα για τον Εαυτο τους και τον Συμπαντικο Κοσμο ,βιωνοντας σαν ένα με την ΟΛΟΤΗΤΑ (όπως του φανερωνεται η Οντοτητα σε αυτό το σταδιο) ,το μεγαλειο της θεοποιημενης συνειδητοτητας τους,την ΑΓΑΠΗ ως αιτια ,συνδεσμο και αποτελεσμα της εκ-δηλωμενης δημιουργιας φτανοντας στη ΝΙΡΒΑΝΑ ,ΜΑΚΑΡΙΟΤΗΤΑ ΕΚ-ΣΤΑΣΗ Ή ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ το εκφραζει ο καθενας
~~~Η αντιληψη της συνειδητοτητας για τον εαυτο της οσον αφορα τη μορφη ποικιλει επισης στις περιγραφες .Αναφερεται<υποσταση ενεργειας χωρις μορφη>,<φωτεινο σημειο>,<αιθερια υποσταση με αμιδρη γηινη μορφη>…Το ιδιο και για την /τες οντοτητα/ες που συνανταει.
Τα συναισθηματα είναι σχεδον παντα θετικα όπως προανεφερα και αναφερονται σε ελλειψη πονου (σωματικου και ψυχικου),φοβου,μοναξιας και ότι αισθανονται αγαπη,,γαληνη,αποδοχη,οικειοτητα,ενοτητα,κατανοηση,ασφαλεια,ευτυχια…
Οι ανθρωπινες αισθησεις παρουσιαζονται διαφοροποιημενες με περιγραφες όπως οι ακολουθες<ενισχυμενες και πρωτογνωρες αισθησεις> ,<ενοποιηση των αισθησεων σε μια πολύ ισχυρη και εντονη υπεραισθηση>Τα φυσικα ασθητηρια οργανα του νεκρου σωματος από ότι φαινεται περιοριζουν τις αισθησεις στο υλικο επιπεδο.Ετσι οι εικονες ,οι ηχοι ,το<αγγιγμα>(ενεργειακο),οι οσμες είναι για ολους πιο εντονες .(περιγραφες πολύ ομορων τοπιων ,χρωματων κτλ)χωρις τη μεσολαβηση του εγκεφαλου.
Η επικοινωνια είναι τηλεπαθητικη γι άυτο και δεν είναι δυνατο να υπαρξουν ψεματα
Το επιπεδο εκεινο δεν παρουσιαζει ομοιοτητα με το υλικο και η πραγματικοτητα δεν αναφερεται σαν τρισδιαστατη στις περιγραφες αλλα με πολύ διαφορετικες διαστασεις όπως τις αντιλαμβανεται η συνειδητοτητα αλλα και σαν συνυπαρξη πολλων παραλληλων επιπεδων στο ενοποιημενο Συμπαν.
Αντιλαμβανονται τον Εαυτο τους σαν πολυδιαστατα πανσυμπαντικα οντα.
Η επληρωση των επιθυμιων ταυτιζεται με τη σκεψη καθως δεν μεσολαβει η καθυστερηση από το γηινο χωρο και χρονο.Αρκει να επιθυμησεις κατι για να το εχεις .
Χαρακτηριζεται σαν επιπεδο εκπληρωσης,Η υπαρξη ταυτιζεται με τη σκεψη και η επιθυμια με την εκπληρωση της (εμπειρια).Σκεψη=υπαρξη=εκπληρωση.Αυτά από τα στοιχεια περιγραφων του αλλου επιπεδου από εμπειριες αναβιωσης.
~~~~Ανασκοπηση ζωης. Οι περισσοτεροι την περιγραφουν σαν προβολη της ζωης της προσωπικοτητας που ηταν , παρακολουθωντας σαν ταινια ολες τις πραξεις τους και νιωθωντας τα συναισθηματα που προκαλουσαν στους αλλους σαν να βιωναν τα γεγονοτα μεσα από αυτους.
Αυτό δε γινεται με κανενα σκοπο τιμωριας ή ανταμοιβης αλλα για να διαπιστωσει το ιδιο το ατομο την προοδο του και τα μαθηματα που εμαθε στη ζωη που ειχε προεπιλεξει και να κρινει μονο του τι πρεπει να κανει στην πορεια για την ολοκληρωση της εξελιξης του.
Καποιοι επαναποκτουν συνειδηση ολων των ζωών που εχουν ζησει στην υλη και η προβολη της τελευταιας ζωης προβαλεται σαν συνοπτικος επιλογος χωρις <υπολοιπομενη ανταποδωση συναισθηματων > και με την αισθηση ότι εχουν μαθει ότι επρεπε ,εχουν ολοκληρωσει την αποστολη τους και πληροφορουνται ότι δε χρειαζεται να ξαναγυρισουν στην υλη αν δεν το επιθυμουν(ολοκληρωση του κυκλου των ενσαρκωσεων;;;)Επισης αναγνωριζουν περα από τις μορφες και τις σχεσεις που ειχαν στις ενσαρκωσεις όλες τις <συγγενικες ψυχες>Τα ιδια ατομα αναφερουν ότι η προβολη που παρακολουθουν αφορα <μελλοντικα γεγονοτα που θα συμβουν ξεκινωντας από το σωμα που ειχαν(κηδεια),τους κοντινους τους ανθρωπους και γεγονοτα που θα συμβουν στη γη σε ευρυτερη κλιμακα>Το φαινομενο αναφερεται σαν προβλεψη.Σε αυτά τα ατομα δινεται η επιλογη να μεινουν και να συνεχισουν σε αλλα επιπεδα την εξελιξη τους ή να κανουν την υπερτατη θυσια να ξαναγυρισουν για λιγο στον υλικο κοσμο μονο αν υπαρχει πολύ σημαντικος λογος αγαπης και αναγνωριζουν πως μια <συγγενικη>ψυχη ή περισσοτερες εχουν βγει από το δρομο της αποστολης τους και είναι αναγκαια η παρουσια τους για βοηθεια στον υλικο κοσμο και μαλιστα μπορει να γινει αντιληπτη
μονο με ενσαρκωμενη μορφη.Σε αυτές τις περιπτωσεις δινεται στο ατομο η επιλογη να μεινει(πιο ευκολη αλλα πιο αργη εξελιξη) ή να κανει τη θυσια και να ξαναγυρισει στην υλη,παντα μονο για να κατευθυνει αλλους και ποτε για χαρη του εαυτου του(πιο δυσκολη αλλα πιο γρηγορη ανυψωση μετα)Η αποφαση είναι συνειδητη.
~~Παρουσια οριου περα από το οποιο το ατομο δεν μπορει να επιστρεψει στο σωμα του.
Φωνη ή οντοτητα που του λεει πως πρεπει να γυρισει παρα τις πιθανες αντιρισεις του.Συνηθως οι περισσοτεροι τονιζουν ότι δε θελουν να επιστρεψουν στο σωμα τους.
Παρακλησεις πολλων αγαπημενων τους προσωπων να γυρισουν.
Νεκροι συγγενεις που τους ενημερωνουν ότι δεν μπορουν να μεινουν.
Δυνατοτητα επιλογης (ανελυσα παραπανω την περιπτωση)μονο αν υπαρχει πολύ ανωτερος λογος.
Η αποφαση αν θα μεινουν ή αν θα κανουν την εκουσια θυσια να επιστρεψουν είναι απολυτα συνειδητη και πολύ δυσκολη η επιλογη.
~~~~Επιστροφη στο σωμα που είναι ισως το πιο τραυματικο μερος της εμπειριας καθως η συνειδητοτητα εγκλωβιζεται παλι σε κατι που αρχικα βλεπει σαν ξενο και περιεργο σωμα και πρεπει να θυμηθει παλι τις λειτουργιες του υλικου επιπεδου.Τα συναισθηματα είναι εντονα αρνητικα( μετα την προσγειωση από ένα τοσο εξελιγμενο επιπεδο )θυμος απεναντι στους αλλους ( γιατρους συγγενεις)λυπη,φοβος και μερικες φορες ψυχικο σοκ.
~~~Δυσκολια στην περιγραφη της εμπειριας με λεξεις καθως η πραγματικοτητα και η λογικη του αλλου επιπεδου είναι τελειως διαφορετικες και είναι εξαιρετικα δυσκολο να αποδωθουν με εννοιες ανθρωπινες.Οι περισσοτεροι κρατουν μυστικη την εμπειρια τους από φοβο ότι θα γνωρισουν την απορριψη και την ειρωνια από αμεσο και το ευρυτερο κοινωνικο περιβαλλον λογω ελλειψης γνωσεων και προκαταληψεων.
~~~~~~Αλλαγες στη συμπεριφορα και την προσωπικοτητα του ατομου .<Συνδρομο επανεισοδου>.Μεταμορφωση.ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ στο περιβαλλον.(Αναφερθηκα αναλυτικα στις αλλαγες σε προηγουμενο μηνυμα στο θεμα)

Θα ηθελα να τονισω ότι ένα ατομο που εχει βιωσει μεταθανατια εμπειρια δεν είναι απαραιτητο να εχει βιωσει όλα τα σταδια.Μπορει να εχει φτασει μονο μεχρι ένα ορισμενο σημειο χωρις αυτό να σημαινει πως ό,τι βιωσε δεν ηταν μεταθανατια εμπειρια.Αλλωστε υπαρχουν ερωτηματολογια που χρησιμοποιουν οι ερευνητες για να προσδιορισουν την ενταση και το βαθος της εμπειριας.Αλλα παντα υπαρχει η επιφυλαξη ,οι ερευνες συνεχιζονται και συνεχως προκυπτουν στοιχεια που επιβεβαιωνουν την αληθεια του φαινομενου των μεταθανατιων εμπειριων δινοντας ολο και περισσοτερες ενδειξεις για την επιβιωση της συνειδητοτητας μετα το σωματικο θανατο.


LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 15:37:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ Ε???
ΛΟΙΠΟΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΠΙΟΠΡΙΝ!?!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy