ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΕΡΙ ΘΕΜΑΤΩΝ (TOPICS) ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ .....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 17:55:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς Φοινιξ: Φιλε μου καλα κανεις και εισαι οργισμενος. Η οργη μερικες φορες ειναι ενα πολυ καλο οχημα και μπορει να μας παει μακρυα!
Η ανεκτικοτητα και η αγαπολογια, συνηθως, το μονο που επιτυγχανουν ειναι να αποθρασυνουν την αλλη πλευρα.
Και μην ξεχναμε οτι ειναι εξοργιστικη η πρακτικη των χριστιανων, σ' οτι αφορα στην ιστορικη πραγματικοτητα των πραξεων τους, καθως και των απολογητων, εντος κι εκτος φορουμ.
ΚΡΑΤΑ ΤΗΝ ΟΡΓΗ ΣΟΥ ΖΩΝΤΑΝΗ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PhoenixGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας


88 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 18:14:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PhoenixGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ AVATAR GR
ΝΑΙ είμαι όντως θυμωμένος διότι έπεσαν στα χέρια μου κάποια ντοκουμέντα που με σόκαραν αρκετά, για να ακριβολογήσω είχα ένα πολλύ άσχημο πρωϊνό ξύπνημα απο έναν βοηθό σκηνοθέτη ο οποίος ξέθαψε μια μπομπίνα με πολλύ απαίσιες εικόνες δολοφονίας κρατουμένων στην Αφρική.
Κρατούμενοι άθεοι κατα την κρίση κάποιων κρατάνε τα εντόσθιά τους στα χέρια τους, μικρά παιδιά που τα βρέχουν με κηροζίνη και τα λαμπαδιάζουν και ένα σωρό άλλα απελπιστικά πράγμματα.
Έχω δώσει εντολή στον βοηθό σκηνοθέτη να μετατρέψει το φιλμ της μπομπίνας σε wma για να το βγάλω στο διαδύκτυο.
Εν τέλη όμως αγαπητέ AvatarGR συγκρατώ την ηρεμία μου και δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να εκραγεί λόγω του σοβαρού έργου που ανέλαβα.
Μετατρέπω τον θυμό μου σε εξευγενισμένη κατατρόπωση των ιερατείων της εκλησίας του καθεστωτισμού του χριστιανισμού - καθολικισμού.
Όπως θέλεις πέστο, μα ό,τι και να πεις είναι το ίδιο και το αυτό.
Και γιατί;
Γιατί όσσοι προσπαθούν να διαχωρίσουν τα ιερατεία απο τους χριστιανούς και τον χριστιανισμό απλά προσπαθούν να αποποιηθούν των ευθυνών τους.
Τι σημαίνει δεν φταίνε οι χριστιανοί;
Όταν κόβουνε τα κεφάλια όσσων δεν τους ακολουθούν πως δεν φταίνε;
Απο που κι ως που ΔΕΝ φταίνε;
Δεν υπάρχει κανένας διαχωρισμός σε αυτά τα πράγμματα, είναι ομοούσια.
Οι χριστιανοί θα μπορούσαν να έχουν αρκεστεί στο διάταγμα του Μεδιολάνου και να ήμασταν όλοι ευτυχισμένοι και ανεξάρτητοι.
Όοοοχι, αυτοί θέλανε να ανοίξουνε πόλεμο και να χύσουν αίμα, ουσιαστικά ζητάγανε εκδίκιση για τις ημέρες της Ρωμαϊκής Αρένας.
Ξεκίνησαν λοιπόν έναν πόλεμο ο οποίος αναβιώνει στις ημέρες μας για να βρει την τελική του πορεία.
Αρένα δεν υπάρχει πιά, εκτός απ' τον πλανήτη Γη που έχει μετατραπεί σε Αρένα του εγλήματος.
Απλά πλησιάζει ο καιρός που ο κάθε χριστιανός θα πρέπει να εφοδιαστεί με αλεξικέραυνο, τούτο διότι θα κληθεί να λογοδοτήσει για τα εγκλήματά του.
Και ο καλύτερος κεραυνός θα είναι μια δικαστική απόφαση που θα υποχρώνει την εκλησία να αποζημιώσει κτηματικά και χρηματικά τους βανδαλισμούς της, να διαχωρίσει τον ρόλο της απο την κρατική εξουσία και να επιβάλει στους χριστιανούς να σεβαστούν την Ελληνική ιστορία τα έθιμα που την απαρτίζουν και τους ανθρώπους που αναζητούν την επιστροφή τους στις ένδοξες και αξιοπρεπείς ρίζες τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 19:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και ο καλύτερος κεραυνός θα είναι μια δικαστική απόφαση που θα υποχρώνει την εκλησία να αποζημιώσει κτηματικά και χρηματικά τους βανδαλισμούς της, να διαχωρίσει τον ρόλο της απο την κρατική εξουσία και να επιβάλει στους χριστιανούς να σεβαστούν την Ελληνική ιστορία τα έθιμα που την απαρτίζουν και τους ανθρώπους που αναζητούν την επιστροφή τους στις ένδοξες και αξιοπρεπείς ρίζες τους.


Να σε ευχαριστήσω αγαπητέ γι αυτή την πολύ ωραία τοποθέτηση που για μένα είναι και όλη η ουσία.

Εγώ θα προσέθετα να εξαφανισθεί κυριολεκτικά ο όρος "επίσημη θρησκεία του κράτους είναι....." και εννοώ για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ,έτσι ώστε ο καθένας να είναι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ να πιστεύει ό,τι εκείνος θέλει,μέσα σε ένα κλίμα αλληλοσεβασμού.

Επίσης ΚΑΘΕ θρησκεία ή φιλοσοφία να συντηρείτε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και μόνον από τους "οπαδούς" της (όχι κατάλληλη λέξη αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ).

Αυτά όμως αγαπητέ απαιτούν 1) Ωριμότητα, 2) ΟΧΙ φανατισμό.


Edited by - Gothic on 29/01/2005 19:15:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 22:24:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο καθένας να είναι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ να πιστεύει ό,τι εκείνος θέλει,μέσα σε ένα κλίμα αλληλοσεβασμού.

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in lineΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 02:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προς Junk 95
Σε παραπέμπω στο κείμενο που έδωσα στο θέμα :Η ΚΑΘΑΡΑ ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ.
Αν δεν σου φτάνει η συνοπτική και ιστορικά επιβεβαιωμένη αναφορά που παρέθεσα στο topic ζήτησέ μου σχετική βιβλιογραφία.
ΖΗΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΛΑΒΕΙΣ

Το κείμενό σου είναι πολύ ωραίο και δεν έχω κανένα λόγο να το αμφισβητήσω, αλλά ασχολείται σχεδόν αποκλειστικά με τις ίντριγκες και τα τσατσηλίκια μέσα από τα οποία ο Θεοδόσιος ήρθε στην εξουσία. Δεν απαντά ούτε σε ένα από τα ερωτήματα που έθεσα (εκτός από αυτό για τον αριθμό των σφαγέντων) και είναι εντελώς εκτός θέματος.

Γιατί εδώ συζητάμε για το αν ο σεβασμός και η θρησκευτική αλληλοκατανόηση είναι χαρακτηριστικό που ανήκει δομικά στη θρησκεία, στη θρησκευτική πρακτική, στην κοινωνία, στο ιστορικό πλαίσιο, ή στον άνθρωπο. Ή σε κάποια από αυτά. Και αν οι διωγμοί που απλοϊκά και μανιχαϊστικά μπορούμε να αποδώσουμε στη σύγκρουση δύο ριζικά αντίθετων "κοσμοαντιλήψεων" εξηγούνται πολύ πιο πειστικά (και πολύπλοκα και έξυπνα και επιστημονικά και αντικειμενικά και μη συνθηματολογικά και χωρίς υστεροβουλία) στη βάση πιο "πεζών" λόγων.

Λες ότι οι χριστιανοί θα μπορούσαν να αρκεστούν στο διάταγμα των Μεδιολάνων. Και οι ειδωλολάτρες θα μπορούσαν να είχαν φερθεί από την αρχή έτσι ώστε να μην υπάρξει καν ανάγκη για διάταγμα των Μεδιολάνων. Και οι μεν έσφαζαν και οι δε έσφαζαν. Ή μάλλον και οι μεν σφάζονταν και οι δε σφάζονταν. Και οι έξυπνοι χρησιμοποιούσαν τη θρησκεία για πολιτικούς, οικονομικούς, επεκτατικούς σκοπούς όπως γινόταν σχεδόν παντού και πάντα. Κάνεις το λάθος να κατηγορείς την ίδια τη θρησκεία για μια κατάσταση που οφείλεται στην εποχή της και στο πολιτισμικό της στάδιο. Αν νομίζεις ότι υπήρχε θρησκευτική ανεκτικότητα σε οποιαδήποτε κοινωνία εκτός από μερικές σημερινές της Δ. Ευρώπης, κάνεις πολύ μεγάλο λάθος. Και δεν είναι το μόνο.

Λες "οι Χριστιανοί". Ποιοι είναι τέλος πάντων αυτοί οι Χριστιανοί; Άλλος λαός είναι από τους Έλληνες; Ίσως κάποιοι Αρειανοί που προσγειώθηκαν και κατέλαβαν αιφνιδίως την Παγανιστική Αυτοκρατορία; Ή μήπως μιλάμε για ένα τεράστιο κομμάτι του πληθυσμού που πλειοψηφούσε πλέον αριθμητικά; Γιατί είναι πάρα πολύ δύσκολο να αλλάξει μαζικά η θρησκεία της πλειοψηφίας μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Ένας αυτοκράτορας που σφάζει το μισό λαό του είναι ηλίθιος. Ένας αυτοκράτορας που βάζει τα 9/10 του λαού του να πλιατσικολογήσουν το υπόλοιπο 1/10 με απόλυτο αρχηγό τον ίδιο είναι γάτος.

Και τέλος πάντων, έστω ότι οι (μη-Έλληνες) Χριστιανοί εξολόθρευσαν το διαφορετικό λαό των (Ελλήνων) Εθνικών. Εμείς τότε τι είμαστε; Αφού δεν έμεινε τίποτα ελληνικό. Και πώς τα καταφέραμε και απελευθερωθήκαμε από τους Τούρκους; Και γιατί μιλάμε τη γλώσσα μας; Και γιατί έχουμε φτάσει σε τόσο υψηλό πολιτισμικό επίπεδο που -τουλάχιστον νομικά και σαν ιδανικός στόχος- κατοχυρώνεται η ανεξιθρησκεία και ο θρησκευτικός αλληλοσεβασμός πολύ περισσότερο απ' ό,τι σε οποιοδήποτε κράτος υπήρξε σε αυτό εδώ το χώμα;

Φέρνεις -άθελά σου φαντάζομαι- μια σύγκρουση που συνέβη πριν μιάμιση χιλιετία (!!) στο σήμερα(!!!). Και βρήκες τους ενόχους για τα κακά που κατά τη γνώμη σου υπάρχουν σήμερα (δηλαδή ότι δεν είμαστε οι κυρίαρχοι του κόσμου, άποψη που κανονικά θα έπρεπε να αποθαρρύνει οποιαδήποτε απόπειρα λογικής συζήτησης μαζί σου) και αυτοί οι Ένοχοι είναι... οι Χριστιανοί. Και λες τον κυρ-Γιώργο και την κυρα-Μαρία δίπλα... ανθέλληνες. Που δε σου έχουν φταίξει σε τίποτα και μπορεί να νοιώθουν πάρα πολύ Έλληνες. Ίσως δεν το συνειδητοποιείς, αλλά αυτό ακριβώς κάνεις. Τώρα σε τι διαφέρεις (πέρα από την ετικέτα) από τους τόσο μισητούς σου παπάδες που ωρύονται ότι οι μη ΧΟ δεν είναι τόσο γνήσιοι Έλληνες και ότι η Ορθοδοξία είναι αναπόσπαστο κομμάτι της Ελληνικότητας, μόνο εσύ το ξέρεις.

Εμένα ως άθεο και Έλληνα και προπάντων λογικό άνθρωπο με ενοχλείτε ΚΑΙ οι δύο. Γιατί και οι δύο με θεωρείτε λιγότερο Έλληνα, επειδή δε σκέφτομαι είτε σαν παλαιοημερολογίτης είτε σαν χλαμυδοφόρος (και μη μου αρχίσεις ότι είσαι κι εσύ άθεος. Αν ήσουν γνήσιος άθεος θα έβλεπες αντικειμενικά και τις δύο θρησκείες και θα εξηγούσες την άνοδο και την πτώση τους με βάση ιστορικά και κοινωνικά κριτήρια, και δε θα πήγαινες να μου εξηγήσεις την ιστορία και την κοινωνία με θρησκευτικά, μανιχαϊστικά και εν γένει μεταφυσικά κριτήρια). Απλώς τα... συμμετρικά σας αντίγραφα είναι πολύ πιο σπάνια στο esoterica.gr, μάλλον επειδή το θεωρούν αμαρτία να συμμετάσχουν σε τέτοια φόρουμ, δεν ξέρω.

Λοιπόν, όταν έρθουν και χριστιανοταλιμπάν στο esoterica.gr -που ευτυχώς σπανίζουν-, θα ασχοληθώ και με αυτούς. Ως τότε, ας νομίζει ο Areios ότι είμαι ορθόδοξος. Εμένα το μόνο που με ενοχλεί είναι το μίσος και οι ανακρίβειες. Και έχω παρατηρήσει ότι το μίσος είναι εκθετικά ανάλογο του μεγέθους της ανακρίβειας. Αντίστοιχα βέβαια κινείται και η ενόχλησή μου, όπως και οι απαντήσεις μου.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry Pratchett

Edited by - junk95 on 30/01/2005 02:36:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 10:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά την παρέμβαση και του junk95 θα πάω λίγο πιο πίσω στη συζήτηση

quote:
ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΤΗΓΟΡΩ (ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ)EITE XRIΣTIANIKA EITE ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΑΥΤΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ...
(ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ)

Θα ήθελα να σταθώ λίγο στην παραπάνω φράση του Avatargr : ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ
Γιατί στο σήμερα, εδώ και τώρα σ’ αυτό το σημείο βρίσκεται συμπυκνωμένο το αποτέλεσμα ολόκληρης της ιστορίας απ’ αρχής του κόσμου.
Με τα λάθη της, τα μεγαλεία της, τις λαμπρές και τις σκοτεινές στιγμές της. Λες και όλα αυτά έγιναν μέχρι τώρα για να φέρουν το αποτέλεσμα που βιώνουμε τώρα. Εμείς είμαστε το αποτέλεσμα όλων αυτών.

Αναγκαία και η μελέτη της ιστορίας. Είναι όμως πολύ μεγάλη αυτή, άπειρη για μια ανθρώπινη ζωή. Είναι αδύνατον για τον οποιοσδήποτε να είναι απόλυτα αντικειμενικός. Και αν δε καταφέρει να κρατά μια διαρκή λεπτή ισορροπία μεταξύ των πολλών απόψεων και εκφάνσεών της υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να υποπέσει σε φανατισμό και μισαλλοδοξία που διαιωνίζει και συντηρεί το φαύλο κύκλο των εναλλαγών αυτής της ίδιας ιστορίας. Μπορεί όμως να γίνει διαφορετικά; Δεν είμαι βέβαιος.

Προσωπικά για εμένα, περισσότερο σημαντικό από την μελέτη της ιστορίας (που είναι οπωσδήποτε απαραίτητη) είναι να μάθουμε να σκεφτόμαστε με τρόπο λογικό και συλλογικό εδώ στο παρόν. Πως μπορούμε να βελτιώσουμε αυτό που έχουμε τώρα, πως θα γίνουμε καλύτεροι ως άτομα και ως κοινωνία. Και η ωφέλεια είναι πάντα μεγαλύτερη όταν υπάρχει συνεργασία (αυτό αποδεικνύεται και μαθηματικά). Το γνωρίζουν πολύ καλά οι μεγάλες εταιρείες και τα ολιγοπώλια.

Αυτό μας το έχουν στερήσει. Μας έχουν στερήσει τον τρόπο να σκεφτόμαστε δημιουργικά (όχι μηχανικά) και το τραγικό είναι ότι γι΄ αυτό τους πληρώνουμε κιόλας! Δυο φορές κερδίζουν! Και δε μιλάω μόνο για τα θρησκευτικά ιερατεία όπως είπε παραπάνω ο avatargr (που είναι και τα πιο αισχρά και υποκριτικά κατά τη γνώμη μου). Υπάρχουν τα οικονομικά ιερατεία, τα επιχειρηματικά, τα θρησκευτικά, τα δημοσιογραφικά, τα ποδοσφαιρικά και τελευταία και καταϊδρωμένα τα πολιτικά που διαπλέκουν όλα τα προηγούμενα μαζί.

Μιας και η κουβέντα γίνεται για τη θρησκεία ειδικότερα θα συνταχθώ με τον Gothic στην παρακάτω πρόταση που κάνει:

quote:
Εγώ θα προσέθετα να εξαφανισθεί κυριολεκτικά ο όρος "επίσημη θρησκεία του κράτους είναι....." και εννοώ για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ,έτσι ώστε ο καθένας να είναι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ να πιστεύει ό,τι εκείνος θέλει,μέσα σε ένα κλίμα αλληλοσεβασμού.

Επίσης ΚΑΘΕ θρησκεία ή φιλοσοφία να συντηρείτε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και μόνον από τους "οπαδούς" της (όχι κατάλληλη λέξη αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ).


Τουλάχιστον να μη δουλεύουμε για να πληρώνουμε και να τρώμε στη μάπα τους κοιλαράδες υποκριτές, όσοι δεν τους πιστεύουμε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 11:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ PhoenixGR ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ (ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ Η ΠΟΛΙΤΙΚΑ) ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΕΙΝΑΙ.
ΕΝ ΚΡΥΠΤΩ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΒΟΛΗ ΚΑΘΕΣΤΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΜ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ (ΩΣ ΜΑΧΟΜΕΝΟΙ ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΘΗΤΙΚΟΙ) ΝΑ ΑΝΑΤΑΡΑΞΟΥΝ ΤΑ ΝΕΡΑ.

ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΟΥΝ ΝΑ ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΟΥΝ..
ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΠΙΣΩ ΣΤΙΣ ΣΤΟ ΑΓΑΠΑ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΓΑΠΑ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΣΟΥ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eκήβολος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 15:59:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eκήβολος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προς κο. PhoenixGR
Μόλις περιέπεσε στη αντίληψή μου το φληνάφημά σου για μένα.
Την σφηνωμένη τυρόπιτα πουχεις στο μυαλό δεν μπορώ να σου τη βγάλω με τίποτε.
Ο λόγος που δεν με βλέπεις σε αλλα ανάλογου περιεχομένου τόπικ είναι γιατί γνωρίζω καλά την περίπτωσή σου και βλήματα σαν και σένα με αποστρέφουν.
Πρίν με ρίξεις στο λάκο των λεόντων ως εκπρόσωπο της Ελληνικής εκκλησίας μάθε δύο πράγματα.
Πρώτον είμαι αδογμάτιστος και μου κάνει το ίδιο όποιο δόγμα κι αν κυβερνά τον τόπο αυτό και δεύτερο και ουσιαστικό μαθε καλά Ελληνικά για να έχεις τα μούτρα να το παίζεις Ελληναράς ο της πατρώας θρησκείας πειθόμενος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PhoenixGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας


88 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 17:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PhoenixGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KΥΡΙΟΙ ΠΑΡΑΦΕΡΕΣΤΕ ΣΥΓΚΡΑΤΗΘΕΙΤΕ
ΕΚΗΒΟΛΕ
Η λασπολογία και η βρωμοστομία σου μου είναι αδιάφορη, το ίδιο και το ποταπό σου επίπεδο.
Την επόμενη φορά που θα προσπαθήσεις να υποβαθμίσεις την συζήτησή μας και να ξεσπάσεις τα κόμπλεξ που σε χαρακτηρίζουν, προσπάθησε να το κάνεις με πιο αποδοτικό τρόπο.
Βέβαια θα χρειαστείς λίγη φαιά ουσία παραπάνω αλλά τι αξία έχει λίγη εγγεφαλική ενέργεια μπροστά σε μια επικοδομητική συζήτηση;

Junk95
Παραθέτω αποσπάσματα της απάντησής σου:

quote:
Το κείμενό σου είναι πολύ ωραίο και δεν έχω κανένα λόγο να το αμφισβητήσω

quote:
Εμένα το μόνο που με ενοχλεί είναι το μίσος και οι ανακρίβειες.

Φάσκεις και αντιφάσκεις αγπητέ.
Απο την μία δεν έχεις λόγο να το αμφισβητήσεις απο την άλλη το αναφέρεις ανακριβές.
Όσσο για την κυρά Μαρία και τον κυρ Γιώργο, αφού θέλεις να την ρίξουμε σ' αυτό το επίπεδο την συζήτηση, δεν θυμάμαι να τους επέριψα καμιά ευθύνη, όμως στην συνέχιση αυτής της μαυρίλας είμαστε όλοι συνένοχοι είτε ως ενεργά είτε ως παθητικά στοιχεία.
Μας γαλουχούν απο μωρά να θεωρούμε την Χ.Ο. εκλησία ως αναπόσπαστο κομάτι μας, ως σωτήρα μας απο τις συμφορές και ως μοναδικ΄΄ο δρόμο ζωής.
Το σύνθημα ορθοδοξία ή θάνατος σφηνώνεται στα μυαλά αθώων παιδιών προκειμένου να τα ενσωματώσει στο δυναμικό της εκλησίας.
Μιας εκλησίας που αποκρύπτει την ιστορία και σου μαθαίνει αυτά που την βολεύουν.
ΑΥΤΟ είναι η προβακατόρικη τακτική αγαπητέ, ίδια με την τακτική στρατολογήσεως παιδιών απο τις δυνάμεις του ΧΙΤΛΕΡ.
Κλείνοντας την απάντηση αυτή θα σε παρακαλέσω once again αν έχεις να αντιπαραθέσεις ΣΟΒΑΡΑ επιστημονικα & ιστορικά στοιχεία, (όχι του Πλεύρη σε παρακαλώ), DO IT.
Otherwhise
Μην ρίχνεις το επίπεδο της συζήτησης με την γραφική νευρικότητά σου.
ΖΗΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΛΑΒΕΙΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 17:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απο την μία δεν έχεις λόγο να το αμφισβητήσεις απο την άλλη το αναφέρεις ανακριβές.

Αυτό κατάλαβες; ΟΚ, είχα την ελπίδα ότι είσαι στοιχειωδώς έξυπνος. Μία παρατήρηση μόνο:

quote:

Μας γαλουχούν απο μωρά να θεωρούμε την Χ.Ο. εκλησία ως αναπόσπαστο κομάτι μας, ως σωτήρα μας απο τις συμφορές και ως μοναδικ΄΄ο δρόμο ζωής.

Εμένα δε με γαλούχησαν καθόλου έτσι.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 17:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό κατάλαβες; ΟΚ, είχα την ελπίδα ότι είσαι στοιχειωδώς έξυπνος.
Ever the optimist, my friend... Don't say I never told you so.
quote:
Phoenix : Μας γαλουχούν απο μωρά να θεωρούμε την Χ.Ο. εκλησία ως αναπόσπαστο κομάτι μας, ως σωτήρα μας απο τις συμφορές και ως μοναδικ΄΄ο δρόμο ζωής.

junk95 : Εμένα δε με γαλούχησαν καθόλου έτσι.


Ούτε και εμένα.

Ούτε και το 99.99% των Ελλήνων που γνώρισα και στην Ελλάδα, και στο εξωτερικό. Ούτε καν αυτούς που οι μπαμπάδες τους ηταν ψάλτες!

Τί απίστευτη κακοτυχία ήταν αυτή που σας βρήκε όλους εσάς (τους γαλουχημένους που γίναν αρχαιογκάγκα) δεν μπορώ να φανταστώ!!

Συνυπογράφω την θέση του φίλου Εκήβολου, τον οποίο πάντα εκτιμώ, και ας έχουμε τις... μικροδιαφορές μας:

Αν σας βάζαν όλους μαζί, μπορούσατε να ανοίξετε τυροπιτάδικο - άνετα!

Αλλά αφού φαίνεται οτι γαλουχηθήκατε σε περιβάλλον με φανατικούς παλαιοημερολογίτες, ή κι εγώ δεν ξέρω τι, θα πρέπει να σας δείξουμε κάποια συμπόνεια...

k


Edited by - kynikos on 30/01/2005 17:51:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PhoenixGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας


88 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 18:26:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PhoenixGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακόμα περιμένω στοιχεία αλλα ΤΙΠΟΤΑ.
Πολλύ ρηχά εξελίσεται το πράγμμα.
Τι συμβαίνει;
Μήπως ΦΟΒΑΣΤΕ;
Μήπως ΔΕΝ έχετε που να πατήσετε και γι' αυτό Κατινολογείτε;
Έτσι εδραιώνεστε στην κοινωνία εσείς; Με παραπέτασμα καπνού;
Αναρωτηθείτε για τον εαυτό σας λίγο καλύτερα σε κάποιο τυροπιτάδικο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 19:43:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ακόμα περιμένω στοιχεία αλλα ΤΙΠΟΤΑ.

Για να καταλάβουμε, τι σόι "στοιχεία" περιμένεις Poenix, γιατί μάλλον περιμένεις στοιχειά... του πρελθόντος.

Είναι και αυτή μια ποταπή τακτική των δηθεν "εθνικών" όποτε αντιλαμβάνονται οτι είναι άσχετοι με το θέμα. (Σαν να ζητάω εγώ ΣΤΟΙΧΕΙΑ οτι δεν ήταν ο Διας υπεύθυνος για τον κεραυνό της γέφυρας Ρ-Α)!!

Ξαναδιάβασε την αρχική ερώτηση, ή έστω διάβασε την για πρώτη φορά, και μετά προσπάθησε να μας εξηγήσεις τί δεν κατάλαβες...

k
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PhoenixGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας


88 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 20:54:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PhoenixGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια κυνική υπεκφυγή στο ερώτημά μου Kynike δεν σε σώζει.
Έχεις εκτεθεί αν το κατάλαβες και δυστυχώς ΔΕΝ μπορείς να σταθείς τεκμηριωμένα απέναντι στα λεγόμενά σου.
Και ξέρεις γιατί;
Γιατί σου λείπει ένα πολλύ βασικό στοιχείο.
Η ΓΝΩΣΗ
Kαι η μόνη γνώση στο τυροπιτάδικο είναι αυτή για τα ρέστα.
Ο νοών νοείτω.
Ciao BelloΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PhoenixGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας


88 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 21:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PhoenixGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α και ένα θέμα του παρελθόντος απο τους ποταπούς "εθνικούς" που είναι άσχετοι:
-Γιατί κύριε Kynike αυτήν εδώ την στιγμή που διαβάζεις αυτό το μύνημα οφείλεις να θυμάσαι τον Θαλή τον Μηλίσιο;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 21:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχεις εκτεθεί αν το κατάλαβες και δυστυχώς ΔΕΝ μπορείς να σταθείς τεκμηριωμένα απέναντι στα λεγόμενά σου.

Ποιά λεγομενά μου;
Οτι δεν γνωρίζω κανέναν Έλληνα που να πάσχει από την γαλούχηση που ισχυρίζεσαι οτι έπαθες εσύ;

Σιγά μη στους γνωρίσω κι όλας!! Άσε που φοβάμαι οτι θα σε ταράξουν στις λεμονόκουπες...
ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗΤΕ.
Στάθηκες άτυχος στη γαλούχησή σου. Δεν φταίω εγώ αν οι γονείς σου ήταν χριστιανο-ψώνια. Λυπηρό μεν, αλλα καιρός να το αποδεχθείς, και να συμφιλιωθείς με αυτό.
Πώς το έλεγε ο Πλάτωνας; - Όλα από Ανάγκη γίνονται!

quote:
οφείλεις να θυμάσαι τον Θαλή τον Μηλίσιο;
& ...
Ο νοών νοείτω.

Βρε τον άτιμο τον Σβάμπε...
Δεν με κάλεσε στα βαφτήσια σου.

Τα ξαναλέμε σε 5-6 χρόνια, άμα μάθεις διάβασμα, και διαβάσεις την Αρχική τοποθέτηση του συγγραφέα ετούτου του θέματος.


Edited by - kynikos on 30/01/2005 21:17:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PhoenixGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας


88 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 21:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PhoenixGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οι γονείς σου ήταν χριστιανο-ψώνια

Tι προσπαθείς; Να με εκνευρίσεις;
Μάθε οτι οι γονείς μου σκοτώθηκαν σε ατύχημα το 1981, εγώ ήμουν 3ων ετών τότε.
Όχι φίλε, χαμογελάω απτόητος απο την γελοιότητα των επιθέσεών σου, δεν μπορείς να διαταράξεις την ηρεμία μου με τον ψυχοβανδαλισμό σου.
Έχω μάθει να ζω και να μαθαίνω, έχει μάθει να αγνοείς και να καταπατάς.
Αυτό είναι το μεγαλείο μου απέναντι στην μικρότητά σου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 23:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kynikos:
«Τα ξαναλέμε σε 5-6 χρόνια, άμα μάθεις διάβασμα, και διαβάσεις την Αρχική τοποθέτηση του συγγραφέα ετούτου του θέματος.»

Δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις!!

Και ενώ διαβάζει ο αναγνώστης τα σχόλια του…παρατηρητή (ή συνηγόρου??) Κυνικού ως προς τον «εκτροχιασμό» του μέλους PhoenixGR από το αρχικό κάλεσμα του συγγραφέα για αυτοκριτική και σύνεση στον διάλογο, θεωρώντας πως ο ίδιος του ο Κυνικός δεν θα πράξει ετούτο το ατόπημα, αμέσως παρακάτω ακολουθεί η…πλήρη υιοθέτηση των όσων είπε ο συγγραφέας του topic!

Θαυμάστε λοιπόν σύνεση και….«ταύτιση» με την αρχική τοποθέτηση του συγγραφέα:

«Τί απίστευτη κακοτυχία ήταν αυτή που σας βρήκε όλους εσάς (τους γαλουχημένους που γίναν αρχαιογκάγκα) δεν μπορώ να φανταστώ!!»

«Αν σας βάζαν όλους μαζί, μπορούσατε να ανοίξετε τυροπιτάδικο - άνετα!»

«Βρε τον άτιμο τον Σβάμπε...Δεν με κάλεσε στα βαφτήσια σου.»

«Στάθηκες άτυχος στη γαλούχησή σου. Δεν φταίω εγώ αν οι γονείς σου ήταν χριστιανο-ψώνια.»

Η «ταύτιση» λοιπόν που εγκολπώνεται ο Κυνικός αφορά μάλλον ΜΟΝΟ τους άλλους, και όχι την αφεντιά του. Εξάλλου, για ποιόν άλλο λόγο διαχωρίζει τον εαυτό του από την αυτοκριτική και το «λάδι στη φωτιά» που ρίχνεται, για ποιόν άλλο λόγο πλέκει το εγκώμιο των ομόσταυλων αντί να πληκτρολογήσει ακριβοδίκαια σκεπτόμενος?

Για ποιο λόγο γενικώς πληκτρολογεί κείμενα που θεωρεί ως «απαντήσεις» όταν δεν έχει καν την αίσθηση του σεβασμού?

Είπαμε, ΔΑΣΚΑΛΕ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΕΣ ΚΑΙ ΝΟΜΟ ΔΕΝ ΕΚΡΑΤΕΙΣ…….



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 23:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PhoenixGR
quote:
Tι προσπαθείς; Να με εκνευρίσεις;
Όχι βέβαια! Λυπάμαι για τους γονείς σου.
Όμως ο ισχυρισμός οτι γαλουχήθηκες υπερβολικά χριστιανικά ήταν δικός σου. Οπότε το σχόλιο μου δεν ισχύει για τους γονείς σου, αλλα για τους κηδεμόνες σου.

quote:
δεν μπορείς να διαταράξεις την ηρεμία μου με τον ψυχοβανδαλισμό σου.
Ο "ψυχοβανδαλισμός" μου δεν έχει σκόπο να ταράξει την ηρεμία σου, αντίθέτως σκοπεύει να την επιφέρει.
Κάποια μέρα ίσως και να με ευχαριστείς.

kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2005, 23:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σβάμπε
quote:
Θαυμάστε λοιπόν σύνεση και….«ταύτιση» με την αρχική τοποθέτηση του συγγραφέα:

«Στάθηκες άτυχος στη γαλούχησή σου. Δεν φταίω εγώ αν οι γονείς σου ήταν χριστιανο-ψώνια.»


Ωραίο!!! Ο Schwabe... θίχτηκε πού είπα κάποιους "χριστιανο-ψώνια".

quote:
Εξάλλου, για ποιόν άλλο λόγο διαχωρίζει τον εαυτό του από την αυτοκριτική και το «λάδι στη φωτιά» που ρίχνεται,
Duh...

Μήπως γιατί ποτέ δεν καταφέρθηκα εναντίον καμμίας θρησκείας, πόσο μάλλον του χριστιανισμού, λέγοντας πάντα οτι όλες έχουν την αξία τους;

Μηπως γιατί μάλλιασε η γλώσσα μου να λέω οτι στον εσωτερισμό δεν κάνουμε επίκριση σε άλλες θρησκείες, αλλά μελετάμε τα θετικά της κάθε μίας; Και συνάμα ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΜΕ για τα εξωτερικά πολιτικά συμβάντα, που ποτέ δεν έχουν σχέση με την ουσία των θρησκειών, ούτως ή άλλως;

Χμ, ή μήπως γιατί δεν αφήνω να σας κάτσει η υπερ-παρανοϊκή ιδεούλα οτι η βία μιας χούφτας Ρωμαίων αυτοκρατώρων (οι οποίοι BTW ήταν όλως διόλου Μιθραϊστες, δλδ, Ζοροάστιανοι, δλδ Πέρσες στην νοοτροπία) ηταν Εβραϊκή συνομωσία...

quote:
Είπαμε, ΔΑΣΚΑΛΕ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΕΣ ΚΑΙ ΝΟΜΟ ΔΕΝ ΕΚΡΑΤΕΙΣ…….
Μήπως θέλατε να πείτε, «καθρέφτη, καθρεφτάκι μου, και μαγικό γυαλί μου...»

k


Edited by - kynikos on 30/01/2005 23:53:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PhoenixGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας


88 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 00:08:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PhoenixGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KYNIKE - ΕΚΗΒΟΛΕ & ΛΟΙΠΟΙ ΚΥΒΕΡΝΟΠΟΛΕΜΙΟΙ
ΟΧΙ η Ελλάδα, ο κόσμος όλος έχει ανάγκη απο ανθρώπους που να μπορούν με σύναιση και χωρίς παροξυσμούς να βρουν λύσεις και να οδηγήσουν την ανθρωπότητα μπροστά.
Το να είναι ένας άνθρωπος αντιδραστικός και να μην καταδέχεται να βελτιώσει τον εαυτό του, είναι συμβόλαιο με την καταστροφή του.
Πιστεύω πως στην σελίδα αυτή το κύριο ποσοστό των επισκεπτών αυτό ακριβώς ζητάνε, δηλαδή την ανταλαγή εύστοχων και τεκμηριωμένων απόψεων καθώς και την εσωτερική τους βελτίωση.
Ο σαμποταρισμός και τα χτυπήματα κάτω απο την ζώνη, απο ορισμένους που ίσσως ενοχλούνται απο την ύπαρξη τέτοιων σελίδων, είμαι σίγουρος 100% οτι θα εμποδιστεί αμείλικτα.

Don't worry we will survive, we will make the dream come truth!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 01:43:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KYNIKE - ΕΚΗΒΟΛΕ & ΛΟΙΠΟΙ ΚΥΒΕΡΝΟΠΟΛΕΜΙΟΙ
ΟΧΙ η Ελλάδα, ο κόσμος όλος έχει ανάγκη απο ανθρώπους που να μπορούν με σύναιση και χωρίς παροξυσμούς να βρουν λύσεις και να οδηγήσουν την ανθρωπότητα μπροστά.
Το να είναι ένας άνθρωπος αντιδραστικός και να μην καταδέχεται να βελτιώσει τον εαυτό του, είναι συμβόλαιο με την καταστροφή του.
Πιστεύω πως στην σελίδα αυτή το κύριο ποσοστό των επισκεπτών αυτό ακριβώς ζητάνε, δηλαδή την ανταλαγή εύστοχων και τεκμηριωμένων απόψεων καθώς και την εσωτερική τους βελτίωση.
Ο σαμποταρισμός και τα χτυπήματα κάτω απο την ζώνη, απο ορισμένους που ίσσως ενοχλούνται απο την ύπαρξη τέτοιων σελίδων, είμαι σίγουρος 100% οτι θα εμποδιστεί αμείλικτα.


Άντε να δούμε...έτσι μπράβο

Πάντως για να είμαι ειλικρινής,εγώ ενοχλούμαι να υπάρχουν τόσα τόπικς για το ίδιο θέμα.
Όχι το θέμα καθεαυτό.
Ας είναι 2-3.
Είναι σαν να σας φτιξω εγώ 15 τόπικς περί μασωνίας.
Αλλά αφού δεν ενοχλεί το σάιτ...κάντε ό,τι θέλετε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 01:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KYNIKE - ΕΚΗΒΟΛΕ & ΛΟΙΠΟΙ ΚΥΒΕΡΝΟΠΟΛΕΜΙΟΙ
Χμ, δεν είμαι σίγουρος οτι ο Εκήβολος θα σε ευχαριστήσει που τον έβαλες στο ίδιο γκρούπ με εμένα...
Μια φορά, καλό είναι που δηλώνεις μη-πολέμιος, αλλά πριν κατηγορήσεις άλλους σκέψου καλά τί σημαίνει αυτό το "μη-πολέμιος".
quote:
ΟΧΙ η Ελλάδα, ο κόσμος όλος έχει ανάγκη απο ανθρώπους που να μπορούν με σύναιση και χωρίς παροξυσμούς να βρουν λύσεις και να οδηγήσουν την ανθρωπότητα μπροστά.
Αμήν.
quote:
Το να είναι ένας άνθρωπος αντιδραστικός και να μην καταδέχεται να βελτιώσει τον εαυτό του, είναι συμβόλαιο με την καταστροφή του.
Αμήν.
quote:
Πιστεύω πως στην σελίδα αυτή το κύριο ποσοστό των επισκεπτών αυτό ακριβώς ζητάνε, δηλαδή την ανταλαγή εύστοχων και τεκμηριωμένων απόψεων καθώς και την εσωτερική τους βελτίωση.
Μακάρι, ώρες-ώρες αναρωτιέμαι... Πάντως, αυτός είναι ο δηλωμένος της σκοπός.
quote:
Ο σαμποταρισμός και τα χτυπήματα κάτω απο την ζώνη, απο ορισμένους που ίσσως ενοχλούνται απο την ύπαρξη τέτοιων σελίδων, είμαι σίγουρος 100% οτι θα εμποδιστεί αμείλικτα.
Όπως ήδη έχεις διαπιστώσει, λίγο-πολύ.

Για αυτό, και στο διπλανό θέμα σου είπα οτι θα χαρώ πολύ να ακούσω κάθε θετική ιδέα που ΔΕΝ στηρίζεται στο πόσο κακοί είναι οι "άλλοι" για να δικαιολογήσει την ύπαρξή της...

k

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

www.
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 02:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους www.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!

Edited by - www. on 31/01/2005 03:16:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 12:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ Ο ΕΝΑΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ..
ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ....

ΜΕΤΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...
ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ...
ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΕΝΑ ΔΙΕΞΟΔΟ ,ΕΣΤΩ ΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΥΝΟΜΙΛΑΣ ΧΩΡΙΣ ΑΚΡΟΤΗΤΕΣ ???????????

ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑΔΙΚΑΜΕΝΟΙ ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΛΟΤΗΤΕΣ ????
ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ ΤΑ "ΙΕΡΑΤΕΙΑ" ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΝΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΤΑ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΟΥΜΕ ΑΝΑΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΤΑ.

ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΑΚΟΙ ?
ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΝΤΙΘΕΤΟ...

ΜΙΑ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cottus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 13:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cottus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
junk 95


quote:
Λες "οι Χριστιανοί". Ποιοι είναι τέλος πάντων αυτοί οι Χριστιανοί; Άλλος λαός είναι από τους Έλληνες; Ίσως κάποιοι Αρειανοί που προσγειώθηκαν και κατέλαβαν αιφνιδίως την Παγανιστική Αυτοκρατορία; Ή μήπως μιλάμε για ένα τεράστιο κομμάτι του πληθυσμού που πλειοψηφούσε πλέον αριθμητικά; Γιατί είναι πάρα πολύ δύσκολο να αλλάξει μαζικά η θρησκεία της πλειοψηφίας μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Ένας αυτοκράτορας που σφάζει το μισό λαό του είναι ηλίθιος. Ένας αυτοκράτορας που βάζει τα 9/10 του λαού του να πλιατσικολογήσουν το υπόλοιπο 1/10 με απόλυτο αρχηγό τον ίδιο είναι γάτος.

μια υπενθύμηση 'οτι τουλάχιστον μέχρι τα χρόνια του Ιουλιανού ,το δόγμα του χριστιασνισμού ήταν η μειοψηφία στην αυτοκρατορία.Ήταν διαδεδιμένη (σαφώς) στην ανατολή, αλλά η ευρώπη ήταν ακόμη ετερόθρησκηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 15:58:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kynikos:
«Ωραίο!!! Ο Schwabe... θίχτηκε πού είπα κάποιους "χριστιανο-ψώνια".»

Ωραίο ή άσχημο φίλτατε δεν γνωρίζω. Δεν μπορούμε όμως να εμφανιζόμαστε ως βασιλικότεροι του βασιλέως και συνάμα να τα «χώνουμε». Η μάθε να αποφεύγεις αυτό που κατακρίνεις ή μάθε καλύτερο θέατρο.

Kynikos:
«Μήπως γιατί ποτέ δεν καταφέρθηκα εναντίον καμμίας θρησκείας, πόσο μάλλον του χριστιανισμού, λέγοντας πάντα οτι όλες έχουν την αξία τους;»

Το να εναντιωθούμε ή όχι κατά των όσων πρεσβεύει το δόγμα, το όποιο δόγμα, δεν είναι κακό. Αρκεί να γίνεται ο αντίλογος μας με επιχειρήματα και διάθεση διαλόγου. Αντιθέτως, κακό αλλά και εκνευριστικό αποτελούνε οι προσβλητικές αναφορές επί προσωπικού. Κάτι που επιδίδεσαι ανελλιπώς!

Kynikos:
«Χμ, ή μήπως γιατί δεν αφήνω να σας κάτσει η υπερ-παρανοϊκή ιδεούλα οτι η βία μιας χούφτας Ρωμαίων αυτοκρατώρων (οι οποίοι BTW ήταν όλως διόλου Μιθραϊστες, δλδ, Ζοροάστιανοι, δλδ Πέρσες στην νοοτροπία) ηταν Εβραϊκή συνομωσία...»

Καλά θα κάνεις να μάθεις, μεταξύ άλλων, να μην πετάς την λάσπη της γενίκευσης. Η….«ιδεούλα» που σκαρφίστηκες αφορά και τον υποφαινόμενο για παράδειγμα? Εάν όχι, τότε προσπάθησε να γίνεσαι σαφής. Εάν ναι, τότε υπέδειξε μου ΠΟΤΕ υποστήριξα ΑΥΤΗ την τοποθέτηση της «ιδεούλας» που εντόπισες.

Γενικώς, οι ταμπέλες και οι ετικέτες που αρέσκεσαι να κολλάς γειτνιάζουν πλέον επικίνδυνα με μια αυτιστική διάθεση. Για πρόσεξε το λιγάκι το θέμα φίλτατε.

Kynikos:
«Μήπως θέλατε να πείτε, «καθρέφτη, καθρεφτάκι μου, και μαγικό γυαλί μου...»

Μήπως, θα’πρεπε να ξαναθυμηθείς το «ΣΤΟΥ ΚΟΥΦΟΥ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙΣ ΒΡΟΝΤΑ…..»




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 16:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ Ο ΕΝΑΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ..
ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ....

ΜΕΤΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...
ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ...
ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΕΝΑ ΔΙΕΞΟΔΟ ,ΕΣΤΩ ΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΥΝΟΜΙΛΑΣ ΧΩΡΙΣ ΑΚΡΟΤΗΤΕΣ ???????????

ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑΔΙΚΑΜΕΝΟΙ ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΛΟΤΗΤΕΣ ????
ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ ΤΑ "ΙΕΡΑΤΕΙΑ" ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΝΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΤΑ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΟΥΜΕ ΑΝΑΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΤΑ.

ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΑΚΟΙ ?
ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΝΤΙΘΕΤΟ...

ΜΙΑ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ????


Εεε... όχι;

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 16:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ Ο ΕΝΑΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ..
ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ....


Προσωπικά πιστεύω μπήκαμε σε έναν καλό δρόμο

Edited by - Gothic on 31/01/2005 16:58:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eκήβολος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 17:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eκήβολος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειρήνη αδελφοί.
Εξ' άλλου:

quote:
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΕΠΕΙΔΗ ΟΥΤΩΣ ΗΓΑΠΗΣΕΝ ΗΜΑΣ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΗΜΕΙΣ ΧΡΕΩΣΤΟΥΜΕΝ ΝΑ ΑΓΑΠΩΜΕΝ ΑΛΛΗΛΟΥΣ / ΙΩΑΝΝΗ A' 4:11

kynikos:
Εκείνο που παρατηρώ σε σένα είναι η διαρκή σου ροπή να γίνεσαι αντιπαθητικός.
Κατα τα άλλα σε εκτιμώ κι εγώ.

Avatargr:

quote:
ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑΔΙΚΑΜΕΝΟΙ ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΛΟΤΗΤΕΣ ????


Πως αλλιώς θα πάμε μπροστά;
Σου χαρίζω ένα στίχο απο το ''δωδεκάλογο του γύφτου''.
...
και ρίξου σα σπαθί δοξάρι
προς τη τετράδιπλη χορδή
και χτύπα τη και σπάραξέ τη
η αρμονία να ξεχυθεί
γιατί κι ο κόσμος ο βαθύς
γεννιέται πάντα απόνα παλεμα
σαν απο δοξαριού με μια χορδή.

Αν δεν θυμάμαι ακριβώς καλά το στίχο, μη βαράτε, πάλι φίλοι είμαστε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy