ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΕΡΙ ΘΕΜΑΤΩΝ (TOPICS) ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ .....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 16:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.

ΑΝΟΙΞΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΩΝΤΑΣ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-. ΚΑΙ EΙΔΑ ΚΑΠΟΙΑ TOPICS (ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ) ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΕΡΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ.

ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΜΕΡΙΚΑ...

Η ΚΑΘΑΡΑ ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ

ΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΑΡΑΓΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ(ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΘΕΜΑ)

Η ΕΚΠΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ .

Στο εδώλιο «Η ζωή του Ιησού»

Ελληνορθόδοξη Εκκλησία λογοκρίνει τα Ελληνικά έθιμα και παράδοση ;

Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών !

pios htan o pateras tou xristou.

ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ: ΤΙ ΕΣΤΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΙΑ

ΠΕΡΙ ΑΛΩΣΕΩΣ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ

Χριστιανός ή Μονοθεϊστής

ΙΗΣΟΥΣ & ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ :ΚΗΡΥΚΕΣ ΜΙΣΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΘΕΛΙΝΙΣΜΟΥ-ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ

Αρχαία Σοφία -vs- Χριστιανικός Μυστικισμός

Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Η ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΘΕΟΛΟΓΙΚΩΝ ΚΑΙ ΛΑΤΡΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ

ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΕΙΔΩΛΩΛΑΤΡΕΙΑΣ

ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΟΠΙΚ ΠΕΡΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ..
ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΜΜΕΣΟ ΤΡΟΠΟ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ..
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΑΝ ΚΑΝΕΤΕ ΕΝΑ ΠΕΡΑΣΜΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΤΟΠΙΚΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΤΕ ΑΥΤΟ.

Ο ΣΚΟΠΟΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ??????

ΝΑ ΠΛΗΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ????
ΝΑ ΠΛΗΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΙΟΥΔΑΙΣΜΟ ?????
ΜΑ ΠΛΗΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΑΣ ???
ΝΑ ΠΛΗΞΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ???

ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΡΙΤΙΚΗ...
ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΑΝΙΣΜΟ ΙΟΥΔΑΙΣΜΟ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ..

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ????

ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΧΑΣΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΩΣ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ...

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ..

ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΣΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΑΝΙΣΜΟΥ ΙΟΥΔΑΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΙΘΟΒΟΛΙΣΜΟ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ????

ΟΙ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΗΤΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΘΕΣΗ (COPY PASTE) AΠO KAΠOIA KEIMENA).

ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΠΩΣ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΔΟΓΜΑ.

ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΔΩΝ ΑΥΤΩΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ.

ΤΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ????
ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΥΠΙΚΑ ΤΗΣ ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 17:09:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΥΤΕΡΟΛΟΓΩΝΤΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ..

ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΡΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΓΜΑΤΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ..
ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ Η ΑΛΛΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ...

ΜΕ ΚΑΘΑΡΗ ΜΑΤΙΑ, ΓΝΩΣΗ NA ΔOYME ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ...

ΣΥΝΑΜΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΜΕ ΠΑΛΑΙΑ & ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΝ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΣΑΝ ΕΝΑ ΔΟΡΑΤΟ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΑΛΛΩΝ ΛΑΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΙΣ ΑΝΟΜΙΕΣ ΤΟΥΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 18:21:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in lineΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 20:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ας κανουμε μια φιλικη συζητηση avatagr!

ο καθενας απο εμας κουβεντιαζει ,πανω στα ζητηματα που ΓΝΩΡΙΖΕΙ
αλλα και ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΑ!!

σε κατι αποδεκτο !ως ΣΩΣΤΟ!! απο ολους, ποιος ο λογος να το σχολιασουμε??!!

εγω εν προκειμενω! βρισκω παρα πολυ σοβαρο ,στην ελλαδα που ζουμε,
το τι κανει ο χριστιανισμος ΣΑΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ,αφου αυτη μας ΑΦΟΡΑ

αλλα και ΑΠΤΕΤΑΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ!!

ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ,ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΩΡΟ, να υπαρχει σαν κεντρικο
θεμα!

με αρνητικες η θετικες προτροπες!

καποιοι εδω (και εγω μαζι) πιστευουμε οτι αυτη η θρησκεια,βλαπτει τον ανθρωπο(εγω το ξερω απο πρωτο χερι) και οτι τελικα,δεν δημοιυργει
καθολου τις προυποθεσεις ,για τον σκοπο ,τον οποιο η ιδια εξαγγελει!!

και εμεις κατα συνεπεια! σαν φιλοτιμοι πολιτες,προσπαθουμε να βοηθησουμε αλλους ,να δουν αυτο που εμεις βλεπουμε!!

και αφου αυτο συνιστα κακο!

φυσικο ειναι να καταφερομαστε "εναντια" σ αυτην τη θρησκεια!

αλλα και συναμα ειμαστε ανοικτοι,για διαλογο με επιχειρηματα!

και οχι "ετσιθελικων απαντησεων"


που ειναι το παραξενο??

στο κατω κατω ,εξεταση των πραγματων κανουμε,και οποιος ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ!
ΕΧΕΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ Δ Ε Ν Ε Χ Ε Ι Ν Α Φ Ο Β Η Θ Ε Ι ΤΙΠΟΤΑ!!!

ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΗ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ! ΑΥΤΟ ΘΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ
,ΘΑ ΕΧΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΦΟΒΗΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!
ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΡΙΤΙΚΗ.

στο κατω κατω ,αυτος ειναι και ο σκοπος του φορουμ, Η ΚΡΙΤΙΚΗ,
σε αυτα τα ζητηματα!!

η κανω λαθος?!!??

αυτα λοιπον μας αφορουν,σαν ελληνες ,αυτα κουβεντιαζουμε και κανουμε την κριτικη μας καθως και τον διαλογο μας!

ο καθενας με τις θεσεις του και τις αποψεις του!!
επιχειρηματολογει ,και ,καταφερεται εναντια σε αυτο που πιστευει
οτι δεν ειναι σωστο!!

καλο βραδυ!

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eκήβολος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 21:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eκήβολος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATΑRGR ο χριστιανισμός υφίσταται εδω και χιλιάδες χρόνια.
Ο πρώτος, ιστορικά, που καταφέρθηκε εναντίον του ήταν ο Gaius Plinius Secundus ο νεότερος, γύρω στα 100μ.Χ. όπου σε μια απο τις ΄΄Επιστολές΄΄ του που διασώθηκε αναφέρεται για τον χριστιανισμό ως ΄΄μεταδοτική δεισιδαιμονία΄΄.
Έκτοτε πολύ νερό κύλισε στο αυλάκι των χριστιανομάχων, με αποκορύφωμα κατα την γνώμη μου τον Νίτσε, που στη προσπάθειά του να αναδείξει τον ΄΄Υπεράνθρωπό΄΄ χτυπά των χριστιανισμό σε φιλοσοφικό επίπεδο, πολλές απο τις ιδέες του βλέπω να κυκλοφορούν εδω μέσα.
Στους αιώνες που περασαν ο χριστιανισμός απέδειξε πως δεν έχει τίποτε να φοβηθεί και δεν χρειάζεται κανένα προτάτη.
Άς τους να λένε, το μόνο που καταφέρνουν είναι να μας αποδεικνύουν την μικρότητά τους.
Ο Χριστός σταυρώνεται και ανασταίνεται αενείως, το κήρυγμά του δεν είναι μάχιμο, μόνο οι πράξεις και τα έργα αυτών που θέλουν να ονομάζονται ΄΄χριστιανοί΄΄ μπορούν να κριθούν και να απορριφθούν, αυτοί όμως δεν είναι η βάση της χριστιανοσύνης, είναι τα παρακλάδια της.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amwn_ra
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 21:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amwn_ra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
loipon na pw kati logw doyleias synanastrefomai me papades despotes kai ta sxetika ena prama exw katalabei oti nomizoyme den isyei o kathenas blepei kai kyrith wpos ton boleyei ton xristianismo.pantoy to xrhma akoma kai sthn eklhsia gia na gineis papas theleis 3000 eyrw.opte ola thisiazontai sto bvmo toy xrhmatos.

bgale to daktylo apo thn priza tha kapseis thn asfaleia...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αreios
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 21:57:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αreios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντως ομολογω οτι εγω θα ηθελα περισσοτερο να συζητησουμε για το
"πως μπορω να ειμαι ευτυχισμενος" "τι ειναι η γνωση"
και αλλα τετοια, αλλα με επιχειρηματα και ορθο λογο.
Αυτο δεν μπορει να μην εχει σχεση με τον
χριστιανισμο, ο οποιος (κακως, η γνωμη μου) επικρατησε
ενω ειχε ηττηθει ιδεολογικα οταν πρωτοκανε την εμφανισή του σαν
κατι ξεχωριστο απο τον ιουδαισμο (αν κ αλλαζε σαν τον Πρωτεα, μεχρι να παρει τη σημερινη του μορφη).
Γιατι το κακο ειναι οτι κατασκευασε ενα νεο ειδος ανθρωπου (homo religiosus) το οποιο πολυ δυσκολα μπορει να χρησιμοποιησει τη λογικη
του για να κρινει με ορθοτητα οιοδηποτε θεμα συζητησης
ή να συμμετεχει χωρις να αντιδρασει μισαλλοδοξα στον "αλλο".
Αυτο το βλεπουμε και στην αντιδραστικη σταση ορισμενων εδω
που το μονο που τους καιει ειναι να βαζουν τις δικες τους φαντασιακες ετικετες σε οσοι δεν πιστευουν οτι κανει καλο η
μασημενη τροφη που εχουν συνηθισει οι ιδιοι απο μικροι..

ετσι ακουμε για ..σιωνιστοφαγους, φασιστες, ναζη, αρχαιοπληκτους, παπουα, κνιτες κλπ συμπληρωστε ελευθερα....
αν αυτη ειναι η ιδεα μερικων για τον "αλλον" την οποιαν την φανταζονται αφου απο αυτα που εχω γραψει δεν βγαινει κατι τετοιο, (και ουτε εχω κανενα προβλημα με οποιαδηποτε μη μισαλλοδοξη ομαδα, ή λαο) απλα φανερωνουν ενα περιεργο πανικο να κολλησουν μια ταμπελα στον αλλον
οπως και μια μυωπικη θεαση της πραγματικοτητας που γρηγορα
θα τους ξεπερασει..

Ο καθενας κρινεται απο αυτα που γραφει ο ιδιος, οχι απο αυτα που φαντασιωνεται για τον αλλον!
ΑΝΕΡΓΕ ΠΕΙΝΑΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΧΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ!

Edited by - Αreios on 25/01/2005 22:11:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 10:55:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Αβαταρ είναι πολλά τα χρόνια (που τουλάχιστον παρακολουθώ το φόρουμ) και το «Μύθος και Θρησκεία» έχει μετατραπεί σε «Μίσός και κακία» κατά του Χριστιανισμού. Εάν κάποιος πάει στο «αναζήτηση» θα δει ότι καλύπτουν το 90% του συνόλου.

Οι βασικές αιτίες κατά τη γνώμη μου είναι:

Α. Ο Χριστιανισμός σαν κυρίαρχη θρησκεία με πολλά σφάλματα από το ιερατείο του έχει δημιουργήσει αντιδράσεις άλλοτε δίκαιες και άλλοτε όχι.
Β. Στο φόρουμ λειτουργούσαν και ίσως λειτουργούν ομάδες ανθρώπων από διάφορους αντίθετους χώρους οι οποίοι συντονισμένα προσπαθούσαν να περάσουν τις απόψεις τους υπηρετώντας άλλους σκοπούς.
Γ. Στο φόρουμ συμμετέχουν πολλά άτομα τα οποία μέσα από την δράση κάποιων φανατικών του δόγματος πληγώθηκαν από τη θρησκεία. Αποτέλεσμα αυτού να θεωρούν πια ακρογωνιαίο λίθο της πνευματικής τους καλλιέργειας να διαβάλλουν στη καλύτερη περίπτωση και να χλευάσουν στη χειρότερη, το πιστεύω αυτών που τους χλεύασαν. Έτσι δεν καταλαβαίνουν ότι μπαίνουν σε ένα αέναο κύκλο αντιπαλότητας που οι μόνοι που θα κερδίζουν θα είναι οι φανατικοί και οι επιτήδειοι.
Σκοπός όλων όπως αναρωτιέσαι είναι να χτυπήσουν το Χριστιανισμό στην καλλίτερη των περιπτώσεων και το ίδιο το πρόσωπο του Χριστού σε κάποιες άλλες περιπτώσεις....

Το μόνο που καταφέρνουν είναι να εκτίθενται και να δημιουργούν το αντίπαλο δέος αυτών που καταγγέλλουν.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΚΗΒΟΛΟ

quote:
Άς τους να λένε, το μόνο που καταφέρνουν είναι να μας αποδεικνύουν την μικρότητά τους.
Ο Χριστός σταυρώνεται και ανασταίνεται αενάως, το κήρυγμά του δεν είναι μάχιμο, μόνο οι πράξεις και τα έργα αυτών που θέλουν να ονομάζονται ΄΄χριστιανοί΄΄ μπορούν να κριθούν και να απορριφθούν, αυτοί όμως δεν είναι η βάση της χριστιανοσύνης, είναι τα παρακλάδια της.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 11:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΡΧΙΚΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ KAI TA TYΠΙΚΑ ΩΣ ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΟΥ ΙΔΡΥΤΗ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ.

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ...

ΟΙ ΠΡΑΞΕΙΣ ΑΥΤΕΣ (ΔΟΓΜΑΤΑ) ΚΑΘΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΑΠΑΝΤΩ ΑΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ amwn_ra ΠΕΡΙ ΤΩΝ 3,000 Ε ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΟΝΙΑ ΕΝΟΣ ΙΕΡΕΑ.

ΕΧΩ ΒΕΒΑΙΑ ΤΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΩ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 16:15:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να και ένα θέμα που θα έπρεπε να έχζει δημιουργηθεί από καιρό και σε ευχαριστώ ιδιαιτέρως φίλε AVATARGR.
Όλα τα τόπικς που ανέφερες είναι ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ ! ! !
Ανούσια διαμάχη χαμηλού επιπέδου με εικασίες,τσιτάτα,χυδαίες ύβρεις (στις οποίες ίσως συμμετείχα κι εγώ ΟΧΙ διότι εθίγην το πιστεύω μου,αυτό είναι αδύνατον από ανθερωποειδή τέτοιου είδους,αλλά διότι βαρέθηκα τα ίδια και τα ίδια και επειδή δεν έχω το σκοπό να αποχωρήσω),ουσία μηδέν.
Γίνομαι λοιπόν πιο συγκεκριμμένος :


quote:
Παντως ομολογω οτι εγω θα ηθελα περισσοτερο να συζητησουμε για το
"πως μπορω να ειμαι ευτυχισμενος" "τι ειναι η γνωση"
και αλλα τετοια

ΑΚΡΙΒΩΣ φίλε μου,γι αυτό ερχόμαστε εδώ !

quote:
Αυτο δεν μπορει να μην εχει σχεση με τον
χριστιανισμο,

Θα έλεγα "και" με τον χριστιανισμό.

quote:
ο οποιος (κακως, η γνωμη μου) επικρατησε

Εκτός θέματος εδώ τώρα,αρχίζεις να φανατίζεσαι.

quote:
ενω ειχε ηττηθει ιδεολογικα οταν πρωτοκανε την εμφανισή του σαν
κατι ξεχωριστο απο τον ιουδαισμο

Το αν έχει ητηθεί ή όχι το υποδηλώνουν τα 2000 χρόνια ιστορίας του και κατ' εμέ χιλιάδες ακόμα στιο μέλλον.(πού οδηγούμαστε; σε καυγά;ΝΑΙ, στη γνώση; ΟΧΙ)

quote:
(αν κ αλλαζε σαν τον Πρωτεα, μεχρι να παρει τη σημερινη του μορφη).
Γιατι το κακο ειναι οτι κατασκευασε ενα νεο ειδος ανθρωπου (homo religiosus) το οποιο πολυ δυσκολα μπορει να χρησιμοποιησει τη λογικη
του για να κρινει με ορθοτητα οιοδηποτε θεμα συζητησης
ή να συμμετεχει χωρις να αντιδρασει μισαλλοδοξα στον "αλλο".
Αυτο το βλεπουμε και στην αντιδραστικη σταση ορισμενων εδω
που το μονο που τους καιει ειναι να βαζουν τις δικες τους φαντασιακες ετικετες σε οσοι δεν πιστευουν οτι κανει καλο η
μασημενη τροφη που εχουν συνηθισει οι ιδιοι απο μικροι..

Ανυπόστατες ανοησίες που δηλώνουν παντελή άγνοια του θέματος υβρίζοντας και προσβάλλοντας ομάδα ανθρώπων που ανήκουν στην κατηγορία αυτή.Κάτι που φυσικά δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις.
Επίσης αν θες να δεις μισαλοδοξία και homo religiosus κάνε και μια βόλτα σε καμμιά άλληγ χώρα με άλλα θρησκεύματα όπως ισλάμ,βουδδισμό και άλλες μικρότερες (τυγχάνει να δούλεψα 3 χρόνια στην ιεραποστολή εκτός Ελλάδος) και τότε θα μου πεις.

quote:
ετσι ακουμε για ..σιωνιστοφαγους, φασιστες, ναζη, αρχαιοπληκτους, παπουα, κνιτες κλπ συμπληρωστε ελευθερα....
αν αυτη ειναι η ιδεα μερικων για τον "αλλον" την οποιαν την φανταζονται αφου απο αυτα που εχω γραψει δεν βγαινει κατι τετοιο, (και ουτε εχω κανενα προβλημα με οποιαδηποτε μη μισαλλοδοξη ομαδα, ή λαο) απλα φανερωνουν ενα περιεργο πανικο να κολλησουν μια ταμπελα στον αλλον

Θα σε συμβούλευα να δεις τα μηνύματά σου,εκτός κι αν θέλεις να στα κάνω όλα quote εδώ.Καννένα πρόβλημα από μεριάς μου

quote:
οπως και μια μυωπικη θεαση της πραγματικοτητας που γρηγορα
θα τους ξεπερασει..

Πάλι προσβάλεις.....

quote:
Ο καθενας κρινεται απο αυτα που γραφει ο ιδιος, οχι απο αυτα που φαντασιωνεται για τον αλλον!

ΑΚΡΙΒΩΣ φίλε μου

quote:
ΑΝΕΡΓΕ ΠΕΙΝΑΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΧΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ!


Και βεβαίως πάλι προσβάλεις...ως συνήθως {:)]


quote:
gia na gineis papas theleis 3000 eyrw.opte ola thisiazontai sto bvmo toy xrhmatos.

Εσύ για να κατοχυρώσεις τη θέση σου πετάς μια χοντράδα.Που το βρήκες αυτό;;;
Πάμε κόντρα αν ισχύει;;;
Σε παίρνει;;;


quote:
ο καθενας απο εμας κουβεντιαζει ,πανω στα ζητηματα που ΓΝΩΡΙΖΕΙ
αλλα και ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΑ!!

Τραγικό λάθος ! ΕΔΩ ερχόμαστε να ανταλλάξουμε απόψεις σεβόμενος ο ένας το πιστεύω του άλλου με σκοπό την απόκτιση γνώσεως και ΟΧΙ να διορθώσουμε τα "κακώς ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΩΗ ΜΑΣ" κείμενα.Ειδικά όταν αυτά ΜΟΝΟΝ υποκειμενικά μπορούν να θεωρηθούν "κακώς" ή "καλώς".
ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ δε όταν δεν ΕΧΟΥΜΕ ΙΔΕΑ από αυτά.


quote:
σε κατι αποδεκτο !ως ΣΩΣΤΟ!! απο ολους, ποιος ο λογος να το σχολιασουμε??!!

Σωστά! αφού 5-6 συμφωνούμε άρα το θέμα καλύφθηκε έτσι;;;
Το πιο αστείο πράγμα που άκουσα ποτέ.
Αλήθεια τολμήσατε ποτέ να αμφισβητήσετε τα πιστεύω σας ή το κάνετε μόνο στων άλλων τα πιστεύω.

quote:
ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ,ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΩΡΟ, να υπαρχει σαν κεντρικο
θεμα!

με αρνητικες η θετικες προτροπες!

καποιοι εδω (και εγω μαζι) πιστευουμε οτι αυτη η θρησκεια,βλαπτει τον ανθρωπο(εγω το ξερω απο πρωτο χερι) και οτι τελικα,δεν δημοιυργει
καθολου τις προυποθεσεις ,για τον σκοπο ,τον οποιο η ιδια εξαγγελει!!

και εμεις κατα συνεπεια! σαν φιλοτιμοι πολιτες,προσπαθουμε να βοηθησουμε αλλους ,να δουν αυτο που εμεις βλεπουμε!!

και αφου αυτο συνιστα κακο!

φυσικο ειναι να καταφερομαστε "εναντια" σ αυτην τη θρησκεια!


Ποιός ζήτησε σωτήρες από τα μέλη :::::::::::
Σας ζήτησε κανείς να τον σώσετε ή να του ανοίξετε τα μάτια;;;;;;
Αντί να βρει ο καθένας το δρόμο του ΓΙΑΤΙ προσπαθεί να αλλάξει του αλλουνού;;;;;;;;;;;
Αν δε,δεν τα καταφέρει τον ΚΑΤΑΞΕΦΤΙΛΙΖΕΙ.


quote:
αλλα και συναμα ειμαστε ανοικτοι,για διαλογο με επιχειρηματα!

και οχι "ετσιθελικων απαντησεων"



Έλα όμως που δεν γίνεται έτσι !
Διαφωνείς;


quote:
στο κατω κατω ,εξεταση των πραγματων κανουμε,και οποιος ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ!
ΕΧΕΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ Δ Ε Ν Ε Χ Ε Ι Ν Α Φ Ο Β Η Θ Ε Ι ΤΙΠΟΤΑ!!!

ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΗ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ! ΑΥΤΟ ΘΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ
,ΘΑ ΕΧΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΦΟΒΗΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!
ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΡΙΤΙΚΗ.


Φίλε μου πρώτον ΔΕΝ φοβάμαι και δεύτερον δεν ήρθα εδώ για να μου κάνει κριτική ΚΑΝΕΝΑΣ ! ! !
Ήρθα ΓΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΑΠΟΚΟΜΙΣΩ Ή ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΣΗ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΛΛΑΧΙΣΤΗ !
ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟ ΞΕΡΩ ΜΟΝΟΝ ΕΓΩ!!!

Εσείς δυστυχώς φοβάστε και αγωνιάτε ακόμα.(Μιλάω και για χλαμυδογλύφτες και για Σωτηροπουλαίους)
Οι αμφιβολίες,η διαμάχη και το μίσος είναι μόνον μέσα σας και δυστυχώς πολεμάτε "αυτό" που δεν σας αρέσει φερόμενοι ως "αυτό"

quote:
αυτα λοιπον μας αφορουν,σαν ελληνες ,αυτα κουβεντιαζουμε και κανουμε την κριτικη μας καθως και τον διαλογο μας!

ο καθενας με τις θεσεις του και τις αποψεις του!!
επιχειρηματολογει ,και ,καταφερεται εναντια σε αυτο που πιστευει
οτι δεν ειναι σωστο!!


ΝΑΙ είσαι λάθος !
Εδώ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΟΣ ΜΟΝΟΝ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!
Ξαναλέω δεν ήρθαμε να πολεμήσουμε ενάντια σε τίποτε !


quote:

ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΔΩΝ ΑΥΤΩΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ.


ΣΟΦΟ ! ! !
Αλλά να γνωρίσουμε σε βάθος, όχι μόνον τη θρησκεία που δουλικά γλύφουμε μπας και πάρουμε λίγο αξία σαν άτομα ειδικά μέσω της ανωνυμίας του διαδυκτίου,αλλά και την θρησκεία που με λύσσα πάμε να τσακίσουμε και που αν τα καταφέρουμε,τότε,ΙΣΩΣ αυτό που πιστεύουμε είναι και το σωστό.
Θα πρέπει να παραδεχτούμε ότι όλη αυτή η διαμάχη δεν γίνεται διότι πιστεύουμε ότι του "άλλου" η θρησκεία δεν είναι σωστή αλλά διότι δεν είμαστε ακόμη σίγουροι ότι η δική μας είναι η σωστή.

Το είπα και σε άλλο τόπικ θα το πω κι εδώ.
Είναι μία μόδα που ήδη έχει αρχίσει να πεθαίνει (ειδικά ο χλαμυδογλυπτικός μπουρδολαγνισμός),απλά κάποιοι δεν τόχουν πάρει ακόμη "χαμπάρι"

Απλά βαρέθηκα όλη αυτή τη γελειότητα και ένα σωρό τόπικς που λένε ακριβώς τα ίδια.
Κάνω έκκλιση προς τους υπευθήνους του σάιτ,να κλειδωθούν αυτά τα θέματα (άν όχι όλα τα περισσότερα) και στο εξής να είναι πολύ αυστηρότεροι όταν δημιουργούνται τόπικς με το ίδιο θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 16:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
“σ’ αγαπώ αδερφέ μου όποιος κι αν είσαι είτε λατρεύεις το θεό σε εκκλησία, είτε γονατίζεις στο ναό σου, είτε προσεύχεσαι στο τζαμί σου. Εσύ κι εγώ είμαστε όλοι παιδιά μιας πίστης γιατί τα διάφορα μονοπάτια της θρησκείας είναι δάχτυλα του χεριού ενός γεμάτου αγάπη Ανώτερου Όντως έτοιμο να τους δεχτεί όλους...”

“...Ο Θεός έφτιαξε την αλήθεια με πολλές πόρτες για να δέχεται κάθε πιστό που τις χτυπάει...”

“...Ο αληθινά θρήσκος άνθρωπος δεν ασπάζεται μια Θρησκεία κι εκείνος που ασπάζεται μια θρησκεία δεν έχει καμία..”


Ευχαριστώ την υπέροχη spirit γι αυτό

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5025

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
momy
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 19:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους momy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR,

κάτι μου λέει ότι θα ήθελες να λογοκρίνεις το φόρουμ...

Έλα Admin κόψε σε παρακαλώ κάθε θέμα που περιέχει την λέξη χριστιανισμός...ή μάλλον άσε τα θετικά θέματα.
Να ευλογίσουμε και λίγο τα γένια μας. ;)

Κάνε μας την χάρη ρε AVATARGR !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amwn_ra
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 20:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amwn_ra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
momy moy fenete oti kaneis lathos giati na logokrinei to forum tha kerdisei tipota,h mhpws esena se peirazei ayto?koybenta kanoyme opios thelei mporei na mhn apantaei h na mhn t adiabazei.

bgale to daktylo apo thn priza tha kapseis thn asfaleia...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 20:35:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gothic:
«Ανυπόστατες ανοησίες που δηλώνουν παντελή άγνοια του θέματος υβρίζοντας και προσβάλλοντας ομάδα ανθρώπων που ανήκουν στην κατηγορία αυτή.Κάτι που φυσικά δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις.»

Είναι φυσικά προσβλητικά ορισμένα σχόλια κάποιες φορές, όμως δεν απευθύνονται επί προσωπικού αλλά ευρύτερα νοούμενα. Ποτέ ένας παρόμοιος διάλογος δεν μπορεί να διεξαχθεί μόνο με αβρότητες. Ας είμαστε ρεαλιστές, όταν και οι ίδιοι μας δεν αποφεύγουμε όλα όσα κατακρίνουμε. «(Μιλάω και για χλαμυδογλύφτες και για Σωτηροπουλαίους)»

Κάτι που δεν έπραξε εξάλλου διαχρονικά πρωτίστως το χριστιανικό δόγμα.

Όταν θέλουμε δε να κατηγοριοποιήσουμε τους ανθρώπους σε ομάδες, ας έχουμε κατά νου πως η συντριπτική πλειοψηφία είναι απλοί τυπολάτρες. Κάτι που είναι εμφανές στην Ελλάδα του 2005 θα έλεγα.

Όσοι έχουνε βαθύτερη γνώση του αντικειμένου επομένως, οφείλουνε να είναι ανεκτικοί και να προσέρχονται στον διάλογο καλόπιστα, σκεπτόμενοι όλη την ιστορική παρακαταθήκη. Και είναι γνωστή σε όλους μας εδώ μέσα ετούτη.

Ο διάλογος λοιπόν και η αλήθεια δεν χρειάζονται προστάτες και λογοκρισία πόσο μάλλον ένα περιβάλλον θερμοκοιτίδας. Εάν λοιπόν δεν «σπάσουμε τα αυγά» ομελέτα δεν γίνεται!

Κλείνοντας, νομίζω ότι οφείλει ο καθένας να καταθέσει τι εννοεί ως πνευματικό δηλητήριο, ως πλάνη, ως αδιέξοδο και κλειστό ορίζοντα. Εάν τα όσα «καταγγέλλει» δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, εάν δεν απηχούν στη καρδιά και στο μυαλό των συνομιλητών τότε ο χρόνος θα δείξει το λάθος και την εσφαλμένη πορεία.

Λοιπόν, ποιος φοβάται και γιατί?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eκήβολος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 23:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eκήβολος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εάν λοιπόν δεν «σπάσουμε τα αυγά» ομελέτα δεν γίνεται!

Κάπως έτσι πιθανώς σκεφτόντουσαν και οι πρώτοι χριστιανοί, που θέλανε να επιβάλουν την νέα τους θρησκεία.
Σε αυτούς όμως δεν αναγνωρίζουμε το δικαίωμα της ομελέτας.

Ο χριστιανισμός εμφανίσθηκε σε ένα ετοιμοθάνατο πλέον αρχαίο κόσμο και διαδόθηκε ευρέως γιατί οι κοινωνικές και πολιτιστικές συνθήκες το ευνόησαν.
Κρατώντας την διδασκαλία του ιδρυτή της ως σταθερή βάση μπόρεσε να μεταλλαχθεί και να προσαρμοσθεί σε κάθε καινούρια συνθήκη που προέκυπτε στο πέρασμα των αιώνων.
Σήμερα, η ορθοδοξία σχεδόν σε τίποτε δεν έχει σχέσει με τις πρωτοχριστιανικές κοινότητες.
Έτσι έπρεπε να γίνει κι έτσι έγινε.
Θα πρέπει κάποια στιγμή αυτές οι αηδίες για ιουδοχριστιανισμό και ασυμβιβάστου Ελληνισμού-χριστιανισμού να σταματήσουν.
Αν μη τι άλλο προσβάλουν τη νοημοσύνη και φιλοπατρία μας, όση τέλος πάντων διαθέτουμε.

Τέλος όλα τα κακά του χριστιανισμού τα κάναμε εμείς στα μούτρα μας.
Αφήστε έξω τους εβραίους, κάθε φορά που ακούω για σιωνισμό και φωτοδότη Ελληνισμό βγάζω σπυράκια. Όχι οτι υποστήκαμε λίγα απο τους εβραίους, απλώς η τάση αυτοκαταστροφής μας είναι ισχυρότερη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 23:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in lineΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 23:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in line

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in lineΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dryos_pesousis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 23:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος dryos_pesousis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν μου επιτρέπετε θα ήθελα κι εγώ να εκφέρω μια άποψη επί του θέματος.
Η θρησκεία ειναι η προστασία που εχουμε απέναντι στο φοβο, είτε αυτός είναι ο φόβος του θανάτου , ειτε της μοναξιάς.... οποιουδήποτε φόβου.
Συνάμα ειναι ένα συνολο νόμων αξιών και φιλοσοφικών θεωρήσεων που αναμφίβολα μας κάνει καλύτερους.
Δεν υπαρχει θρησκεία που να μην μιλάει για αγάπη για σεβασμό, για ηθικές αξίες που μας βελτιώνουν σαν προσωπικότητες και μας ανυψώνουν πνευματικα.
Δεν θεωρω καλυτερο το Χριστινισμο απο την Εθνικη Ελληνικη θρησκεια. Τον θεωρώ ισάξιο σε νοήματα. Ένα ακόμα όμορφο παραμύθι που μας παρέχει το κλειδί για να γίνουμε καλυτεροι. Ίσως βέβαια λιγο ξένο ως προς την ελληνικη νοοτροπία και ιστορία , αλλά όμορφο.
Δεν ειμαι παπάς και άρα δεν έχω κανένα συμφερον απο την θρησκεια. Άρα απαγορεύω στο εαυτό μου να φανατιστεί για ένα θέμα που με όποιο ονομα κι αν το δεις ( Χριστινοι, Εθνικοι,Βουδιστές...) υπάρχει για να γινόμαστε ανωτεροι και οχι για να ξεπεφτουμε σε φτηνά επιχειρήματα του στυλ να τις βγαλουμε εξω ( τισ θρησκειες ) να τις μετρησουμε...
Αυτά και συγνωμη αν κούρασα

Μην κοιτάς το δάχτυλο όταν σου δείχνουν το φεγγάριΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 00:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dryos_pesousis

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in lineΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 00:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:



Τραγικό λάθος ! ΕΔΩ ερχόμαστε να ανταλλάξουμε απόψεις σεβόμενος ο ένας το πιστεύω του άλλου με σκοπό την απόκτιση γνώσεως και ΟΧΙ να διορθώσουμε τα "κακώς ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΩΗ ΜΑΣ" κείμενα.Ειδικά όταν αυτά ΜΟΝΟΝ υποκειμενικά μπορούν να θεωρηθούν "κακώς" ή "καλώς".
ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ δε όταν δεν ΕΧΟΥΜΕ ΙΔΕΑ από αυτά.


δηλαδη τι παραπανω κανουμε?!!αποψεις αλλαζουμε ολοι!
ο καθενας μπορει να ειναι "καυστικος "οταν επιχειρηματολογει!
νομιζω!

επεβαλε κανεις τιποτα με το ζορι??!

αποψη σου οτι δεν εχουμε ιδεα!! εσυ που εχεις "ιδεα" τεκμηριωσες καπου ,κατι στις συζητησεις "κατα του χριστιανισμου"
να δουμε τι "ιδεα" εχεις,μονο απαντησεις του στυλ"ετσι ειναι και φατε το" ειδαμε απο τους περισοτερους!!


quote:
σε κατι αποδεκτο !ως ΣΩΣΤΟ!! απο ολους, ποιος ο λογος να το σχολιασουμε??!!
Σωστά! αφού 5-6 συμφωνούμε άρα το θέμα καλύφθηκε έτσι;;;
Το πιο αστείο πράγμα που άκουσα ποτέ.
Αλήθεια τολμήσατε ποτέ να αμφισβητήσετε τα πιστεύω σας ή το κάνετε μόνο στων άλλων τα πιστεύω.


εγω ειπα"ΟΛΟΥΣ"(ευρυτερα κοινα αποδεκτο ενοοω)
εσυ ειπες 5-6!!

quote:
ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ,ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΩΡΟ, να υπαρχει σαν κεντρικο
θεμα!

με αρνητικες η θετικες προτροπες!

καποιοι εδω (και εγω μαζι) πιστευουμε οτι αυτη η θρησκεια,βλαπτει τον ανθρωπο(εγω το ξερω απο πρωτο χερι) και οτι τελικα,δεν δημοιυργει
καθολου τις προυποθεσεις ,για τον σκοπο ,τον οποιο η ιδια εξαγγελει!!

και εμεις κατα συνεπεια! σαν φιλοτιμοι πολιτες,προσπαθουμε να βοηθησουμε αλλους ,να δουν αυτο που εμεις βλεπουμε!!

και αφου αυτο συνιστα κακο!

φυσικο ειναι να καταφερομαστε "εναντια" σ αυτην τη θρησκεια!


quote:

Ποιός ζήτησε σωτήρες από τα μέλη :::::::::::
Σας ζήτησε κανείς να τον σώσετε ή να του ανοίξετε τα μάτια;;;;;;
Αντί να βρει ο καθένας το δρόμο του ΓΙΑΤΙ προσπαθεί να αλλάξει του αλλουνού;;;;;;;;;;;
Αν δε,δεν τα καταφέρει τον ΚΑΤΑΞΕΦΤΙΛΙΖΕΙ.


αντε παλι τα ιδια,!
ειπα" να δουν αυτο που βλεπουμε εμεις" εννοωντας να καταλαβουν " τι εννοουμε" για να ειναι "πραγματικη" και γονιμη η συζητηση,
ποιος μιλησε για σωτηρες!??
εμεις δεν χρειαζομαστε τετοιους για να τους γνωριζουμε!!
για ελευθερια μιλαμε αν καταλαβες!!


quote:
αλλα και συναμα ειμαστε ανοικτοι,για διαλογο με επιχειρηματα!

και οχι "ετσιθελικων απαντησεων"



Έλα όμως που δεν γίνεται έτσι !
Διαφωνείς;



διαφωνω αγαπητε! υπαρχουν παρα πολλοι που επιχειρηματολογουν!


quote:
στο κατω κατω ,εξεταση των πραγματων κανουμε,και οποιος ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ!
ΕΧΕΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ Δ Ε Ν Ε Χ Ε Ι Ν Α Φ Ο Β Η Θ Ε Ι ΤΙΠΟΤΑ!!!

ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΗ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ! ΑΥΤΟ ΘΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ
,ΘΑ ΕΧΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΦΟΒΗΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!
ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΡΙΤΙΚΗ.

Φίλε μου πρώτον ΔΕΝ φοβάμαι και δεύτερον δεν ήρθα εδώ για να μου κάνει κριτική ΚΑΝΕΝΑΣ ! ! !
Ήρθα ΓΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΑΠΟΚΟΜΙΣΩ Ή ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΣΗ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΛΛΑΧΙΣΤΗ !
ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟ ΞΕΡΩ ΜΟΝΟΝ ΕΓΩ!!!



δεν ειπα οτι φοβασαι!
εγω παντως αποκομισα πολλα!με βοηθησε πολυ!
οι λογικες θεσεις καποιων ,πανω απο ολα!!


quote:
αυτα λοιπον μας αφορουν,σαν ελληνες ,αυτα κουβεντιαζουμε και κανουμε την κριτικη μας καθως και τον διαλογο μας!

ο καθενας με τις θεσεις του και τις αποψεις του!!
επιχειρηματολογει ,και ,καταφερεται εναντια σε αυτο που πιστευει
οτι δεν ειναι σωστο!!

ΝΑΙ είσαι λάθος !
Εδώ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΟΣ ΜΟΝΟΝ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!
Ξαναλέω δεν ήρθαμε να πολεμήσουμε ενάντια σε τίποτε !




βεβαιως!! και για κινεζους που μιλουν "ελληνικα"

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 00:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκήβολος:
«Σε αυτούς όμως δεν αναγνωρίζουμε το δικαίωμα της ομελέτας.»

Το δικαίωμα της «ομελέτας» δεν είναι κάποια λευκή επιταγή ούτε και κάποια μεταβιβάσιμη αυθαιρεσία, αλλά η αντιπαράθεση με το όποιο πνευματικό δηλητήριο παρουσιάζεται ως «θεάρεστη» οδό καθώς και η ανάδειξη όλων όσων καπηλεύονται την θρησκευτικότητα του κόσμου.

Για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ επομένως να αναγνωρίσουμε ένα τέτοιο δικαίωμα?

Εκήβολος:
«Ο χριστιανισμός εμφανίσθηκε σε ένα ετοιμοθάνατο πλέον αρχαίο κόσμο και διαδόθηκε ευρέως γιατί οι κοινωνικές και πολιτιστικές συνθήκες το ευνόησαν.»

Η διατύπωση είναι εξόχως ωραιοποιημένη Ο χριστιανισμός ενδύθηκε το ταλαιπωρημένο ρούχο των «ειδωλολατρών», αφομοιώνοντας τόσο φιλοσοφικές πτυχές όσο και λατρευτικές συνήθειες, και κέντησε επάνω του τις μεταθανάτιες τσουλήθρες.

Συνοδοιπόρος του σε ετούτο το όνειρο εξουσίας, διότι περί αυτού επρόκειτο, υπήρξε η δυτική πολιτική κουλτούρα. Αποτέλεσμα ήταν ο καισαροπαπισμός που καλώς κρατάει έως σήμερα τα γεμάτα πουγκιά, ή παγκάρια.

Εκήβολος:
«Κρατώντας την διδασκαλία του ιδρυτή της ως σταθερή βάση μπόρεσε να μεταλλαχθεί και να προσαρμοσθεί σε κάθε καινούρια συνθήκη που προέκυπτε στο πέρασμα των αιώνων.»

Συμφωνούμε απόλυτα.

Εκήβολος:
«Θα πρέπει κάποια στιγμή αυτές οι αηδίες για ιουδοχριστιανισμό και ασυμβιβάστου Ελληνισμού-χριστιανισμού να σταματήσουν.»

Μήπως μπορείς να εξηγήσεις που εντοπίζεις τις αηδίες? Με μια γενίκευση («αηδίες») δεν δίδεται απάντηση αλλά μάλλον περαιτέρω σύγχυση.

Τέλος, δεν είναι απαραίτητα κάτι το κακό να συζητά κανείς για το τι αποτελεί ασυμβίβαστο και τι συμβατό μεταξύ δυο κοσμοθεωριών. Άλλο η συμβίωση και άλλο ο αναγκαστικός, έμμεσος ή άμεσος, ενδοτισμός.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 00:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΥΨΗΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ΑΛΛΑ ΣΥΝΑΜΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ (ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΑΥΤΟ) ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΣΥΝΕΧΕΙ ΛΙΘΟΒΟΛΙΣΜΟ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΑΝΙΣΜΟΥ ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟ-ΕΛΛΗΝΙΣΤΕΣ .
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΝΑΣ ΛΙΘΟΒΟΛΙΣΜΟΣ ΤOY ΔΩΔΕΚΑΘΕΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ?????
ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ...
ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΟΜΟΛΟΓΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΗΞΕΡΑ...

ΠΡΑΓΜΑΤΙ Η ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΥΝΗΓΙΣΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ....

ΠΟΙΟΙ ΦΤΑΙΝΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ??????

ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ...
ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣΜΕΝΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ...

ΕΠΙΦΑΝΙΑΚΑ ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΑΔΕΛΦΟΣΥΝΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΛΑΩΝ..
ΑΛΛΑ ΣΥΝΑΜΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ...

ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ Ο ΛΑΟΣ....

ΑΝΑΥΔΟΣ ΝΑ ΒΟΜΒΑΡΔΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΔΙΟΤΙ..
ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΜΑΘΕΙΑ....
ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ....

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...

ΦΙΛΕ/Η momy ΕΙΔΕΣ ΕΔΩ ΚΑΝΕΝΑ ΦΙΜΩΜΑ ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dryos_pesousis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 01:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος dryos_pesousis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΛΛΑ ΣΥΝΑΜΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ...

ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ, ΟΠΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ

Μην κοιτάς το δάχτυλο όταν σου δείχνουν το φεγγάριΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

καύκαλο
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 09:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους καύκαλο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ AVATARGR, ΚΑΙΡΟΣ ΗΤΑΝ.

ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ.

ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΟ ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ

ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΤΟ ''ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΑΝΑΓΝΩΣΜΑ''

ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΑ ΚΟΜΠΛΕΞ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΙΑΚΑΤΕΧΟΥΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ.

ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΓΕΜΙΣΑΜΕ ΘΕΟΛΟΓΟΥΣ-ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΕΤΩΝ 20,+,-,4

ΜΑΛΛΟΝ ΞΕΧΑΣΑΜΕ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ :

ΜΩΑΜΕΘΑΝΙΣΜΟΣ=ΙΣΛΑΜ=ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ

ΒΟΥΔΙΣΜΟΣ

ΤΑΟΙΣΜΟΣ

ΚΟΜΦΟΥΚΙΑΝΙΣΜΟΣ

ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΣ

ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΤΙ ΑΛΛΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ......

ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΛΑ Η ΠΙΟ ΒΔΕΛΥΓΜΗ, ΑΠΑΝΘΡΩΠΗ, ΣΙΧΑΜΕΝΗ, ΑΗΔΙΑΣΤΙΚΗ, ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΗ, ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΙΚΗ, ΚΛΠ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ!@#$~#%%

Ε? ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ?

αντε να δουμε..........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 09:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΧΩΝΟΥΝ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ,ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΩΣ ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΤΟΥΣ..

ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΕΞΑΣΚΕΙΤΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΚΡΙΤΙΚΗ (ΚΑΛΟΠΙΣΤΗ Η ΚΑΚΟΠΙΣΤΗ) ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΚΑΘΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΜΑΣ...

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ...ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΓΑΥΡΟΥΣ (ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΑΥΡΟΣ ΕΙΜΑΙ..) ΠΟΥ ΣΑΝ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ,ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ ....

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 11:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ποιος μιλησε για σωτηρες!??

....................................

και εμεις κατα συνεπεια! σαν φιλοτιμοι πολιτες,προσπαθουμε να βοηθησουμε αλλους ,να δουν αυτο που εμεις βλεπουμε!!



Για να μην τρελαθούμε δηλαδη...

Φίλε sakhs3 για τα υπόλοιπα που λες μια από τα ίδια είσαι.

Φίλε Schwabe αν ήρθες εδώ να πολεμήσεις,να εναντιωθείς,να κάνεις ομελέτα κ.τ.λ. μάλλον είσαι εκτός τόπου και χρόνου.
Βασικά είναι τελικά πολύ εύκολο να καταλάβει κανείς πώς έκανες 1773 μηνύματα.Όποιος και να ψάξει σε ΟΛΑ τα τόπικς που είσαι είναι σα να κάνεις copy-paste τον εαυτό σου.
Σε είχα για λίγο καλύτερο αλλά κι εσύ χαμπάρι δεν πήρες από ό,τι είπα.
Σκοτωθήτε,βγάλτε τα μάτια σας και τα άντερά σας ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΔΕΚΑΡΑ !
Κάντε το όμως σε ένα τόπικ και όχι 100 και μάλιστα να πηγαίνετε και σε άλλα τόπικς και να τα κάνετε άνω κάτω.

Φίλε pixeldream ,τα σχόλιά σου είναι υπέροχα.Αλήθεια μηνύματα για να πάρεις προαγωγή γράφεις

quote:
ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΓΕΜΙΣΑΜΕ ΘΕΟΛΟΓΟΥΣ-ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΕΤΩΝ 20,+,-,4

Συμφωνώ απόλυτα !

Βέβαια από ό,τι πρόσεξα (άσε που το κάνετε πάντα) απαντάτε μόνον σε ό,τι σας συμφέρει (και όχι σε ό,τι μπορείτε γιατί από ότι καταλαβαίνω από τα χιλιοειπωμένα κλισέ σας δεν μπορείτε και πολλά πράγματα) και σαν παράδειγμα ΘΑ ΞΑΝΑΓΡΑΨΩ ΚΑΤΙ.Αλήθεια πώς σας φαίνεται;


quote:

quote:“σ’ αγαπώ αδερφέ μου όποιος κι αν είσαι είτε λατρεύεις το θεό σε εκκλησία, είτε γονατίζεις στο ναό σου, είτε προσεύχεσαι στο τζαμί σου. Εσύ κι εγώ είμαστε όλοι παιδιά μιας πίστης γιατί τα διάφορα μονοπάτια της θρησκείας είναι δάχτυλα του χεριού ενός γεμάτου αγάπη Ανώτερου Όντως έτοιμο να τους δεχτεί όλους...”

“...Ο Θεός έφτιαξε την αλήθεια με πολλές πόρτες για να δέχεται κάθε πιστό που τις χτυπάει...”

“...Ο αληθινά θρήσκος άνθρωπος δεν ασπάζεται μια Θρησκεία κι εκείνος που ασπάζεται μια θρησκεία δεν έχει καμία..”

Ευχαριστώ την υπέροχη spirit γι αυτό

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5025



Ησυχία εις το ακρωατήριον....................

Α! Ναι ! και μην ξεχάσετε να με ξεμπροστιάσετε τον ανθέλληνα και άπιστο αλήτη ετσι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Ξέρετε εσείς τον τρόπο : τι κάνεις Γιάννη; Κουκιά σπέρνω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 11:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας μου συγχωρεθεί που δευτερολογώ αλλά έχω να προσθέσω επί της ουσίας.

Έχω δηλώσει ανοικτά στο φόρουμ ότι είμαι τέκτονας.
Μάλιστα δούλευα 6 χρόνια σε μία εταιρία που ανήκει σε εβραίους (original,όχι μισο-εβραίους).

Είμαι χειρότερος τώρα Ε Είμαι
ΒΑΡΑΤΕ ΜΟΥΦΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αreios
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 11:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αreios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γοθικ, τι να γινει;
ο κοσμος που θα ηθελες, αμιγους ακροατηριου δεν υπαρχει στην πραγματικοτητα..
Ασε που θα ηταν ανιαρος ακομα και ο καλλιτερος αν ηταν..
ολοι να συμφωνουν μεταξυ τους.
Τωρα καθε προσπαθεια λογοκρισιας αποδεικνυει μια πρακτικη
εφαρμοσμενη ανα τους αιωνες απο τα φασιστικα και θεοκρατικα
καθεστωτα. Η πυρα υποκαθιστα την ελλειψη επιχειρηματων.

Η ιδολογικη ηττα του ΙΧ δεν ειναι καμμια ανυποστατη υβρις
Ας μαθει κανεις την τυχη των "κατα χριστιανων"
της αρχαιοτητας. Κελσος, Πορφυριος, Ιουλιανος, Γαληνος, Μαρκος Αυρηλιος, εκατονταδες φιλοσοφοι στιγματισαν ο,τι η τυφλη βια επεβαλλε
στην ανθρωποτητα.

Σημερα που δεν λεμε πια "κατα χριστιανων" αλλα κατα χριστιανισμου χωρις να εμπλεκουμε τους ανθρωπους, δεν ειναι σωστο το να λεγεται οτι υπαρχει κατα μετωπον επιθεση..

Οση για την φιλοπατρια καποιων χριστιανων, μακαρι ολοι οι χριστιανοι της Ελλαδας να ειχαν την εθνικη συνειδηση την οποια πολεμησε αυτο το δογμα ανεκαθεν.


ΑΝΕΡΓΕ ΠΕΙΝΑΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΧΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 11:57:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άμα τα πω και τρίτη φορα θα καταντήσει αηδία δεν νομίζεις Αreios;

Δεν είπα να συμφωνούμε και ούτε για λογοκρισία.
Αλλά τόσα τόπικς για να τσακωθούν κάποιοι ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ θέμα είναι αν μη τι άλλο κατάχρηση χώρου.

Απλά και μόνον ΚΑΙ ΑΥΤΟ το τόπικ θα καταντήσει το ίδιο.

Το κακό είναι ότι τα συγκεκριμένα άτομα πάνε και σε άσχετα τόπικς και κάνουν τα ίδια.
(ΔΙΑΒΑΣΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΛΕΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ).

Τώρα που κολλάει η αμπελοφιλοσοφία που αράδιασες.........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 12:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gothic :

ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΟΥ ΔΙΔΟΝΤΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΕΡΙ ΚΑΛΩΝ ΤΡΟΠΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΒΑΛΛΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.

ΑΛΛΑ ΕΣΥ : Φίλε sakhs3 για τα υπόλοιπα που λες μια από τα ίδια είσαι.
Φίλε Schwabe αν ήρθες εδώ να πολεμήσεις,να εναντιωθείς,να κάνεις ομελέτα κ.τ.λ. μάλλον είσαι εκτός τόπου και χρόνου.

Βασικά είναι τελικά πολύ εύκολο να καταλάβει κανείς πώς έκανες 1773 μηνύματα.

Σκοτωθήτε,βγάλτε τα μάτια σας και τα άντερά σας ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΔΕΚΑΡΑ !

Φίλε pixeldream ,τα σχόλιά σου είναι υπέροχα.Αλήθεια μηνύματα για να πάρεις προαγωγή γράφεις
Βέβαια από ό,τι πρόσεξα (άσε που το κάνετε πάντα) απαντάτε μόνον σε ό,τι σας συμφέρει (και όχι σε ό,τι μπορείτε γιατί από ότι καταλαβαίνω από τα χιλιοειπωμένα κλισέ σας δεν μπορείτε και πολλά πράγματα)

Ξέρετε εσείς τον τρόπο : τι κάνεις Γιάννη; Κουκιά σπέρνω
ΒΑΡΑΤΕ ΜΟΥΦΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τώρα που κολλάει η αμπελοφιλοσοφία που αράδιασες.......


ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΜΑΣ ΓΡΑΨΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ;

Ή ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΕΤΣΙ…


Edited by - ΔΩΡΙΕΥΣ on 27/01/2005 12:26:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 12:49:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λέω να συνεχίσω έτσι

Υ.Γ. Για να μην δευτερολογώ κάνω edit.
Τρεις φορές ειπα την άποψή μου,αν δεν την κατάλαβες λυπάμαι πολύ.

Edited by - Gothic on 27/01/2005 12:55:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy