ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Κώδικας Da Vinci
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Atva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 14:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Atva  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη οι «τρίχες» του Robert Langdon (κατά κόσμων Tom Hanks) είναι το ζητούμενο ή το βιβλίο; Αφού πάνω σε αυτό στηρίζεται η ταινία και όχι στο κεφάλι του Hanks!


"Κονξ Ομ Πανξ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 20:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quite right... απλα εχει ενδοιαφερον...

τσιμπατε αλλη μια, ετσι για τους φαν....

http://i14.photobucket.com/albums/a308/crucifire/davinciset2.jpg

...........

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αλέξης
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2005, 09:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αλέξης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ορίστε ένας συλλογισμός που ενισχυει την άποψη ότι ο Χριστός δεν ειναι και "ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ" να ήταν παντρεμένος!

Τα Μυστήρια της ορθοδοξίας όπως όλοι δεχονται και γνωρίζουν είναι 7
Με βάση τα γνωστά και ορθόδοξα παραδεχούμενα ευαγγέλια με μία σχετικά εύκολη προσέγγιση παρατηρούμε ότι στο ίδιο το πρόσωπο του Ιησού Χριστού, τελέσθηκαν και βρήκαν εφαρμογή ευλογίας τα 6 από τα 7! ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑ-ΤΟ ΓΑΜΟ-. Εφόσον η ίδια η εκκλησία παραδέχεται και υποστηρίζει σθεναρά την αγιοσύνη και μεγαλειότητα των 7 μυστηρίων, γιατι να μην έγινε δεκτό και το έβδομο? Γιατί ο Χριστός να μην παντρέυτηκε (χωρίς να πέσουμε στο συλλογισμό εικασιών του Νταν Μπραόυν), όντως και να μην έγινε διαυλος αγιότητας και στο Μυστήριο του Γάμου? Το μόνο που μπορώ να δεχθώ είναι όντως την εποχή καθιέρωσης των Ευαγγελίων από την Ρωμαιοκαθολική εκκλησία, όντως να ήταν εσχάτη ντροπή και υποτίμηση ένα τέτοιο γεγονός και απωσιωποιήθηκε ή επιμελώς "διαγραφθηκε".

Στο συγκέκριμένο συλλογισμό κανεις ιερόμενος δεν κατάφερε να απαντήσει με έστω και ένα επχείρημα. Ακόμα περιμένω απάντηση.

Έχει κανεις καποια άλλη άποψη σχετικά?

:)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 14:07:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως, με βάση το Χριστιανισμό έχουν δημιουργηθεί πολλά από τα ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ έργα τέχνης της ανθρωπότητας π.χ. Καπέλα Σιστίνα, η μουσική του Μπαχ κλπ. Η τέχνη έχει τους δικούς της κανόνες, και το αντικείμενο το οποίο εννίοτε υπηρετεί δεν μπορεί να επηρρεάσει την αξία του έργου καθεαυτού.
Νομίζω πάντως ότι ο κώδικας Νταβίντσι είναι ένα πολύ μέτριο βιβλίο. Και είναι πολύ μέτριο επειδή πιστεύω οτι ΕΞΑΡΧΗΣ φτιάχτηκε για να γίνει... ταινία του Χόλλυγουντ! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 17:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
επειδή πιστεύω οτι ΕΞΑΡΧΗΣ φτιάχτηκε για να γίνει... ταινία του Χόλλυγουντ!

Πες τα χρυσόστομε...!

Και πιστεύω ότι το ίδιο ισχύει και για τα βιβλία του ιδίου "Ιλλουμινάτοι" και "Αρκτικός Κύκλος"--Το "Ψηφιακό Οχυρό" δεν το έχω διαβάσει και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη...Ο άνθρωπος όχι μόνο γράφει "σεναριακά", αλλά χρησιμοποιεί και στα τρία συγκεκριμένα βιβλία του το ίδιο ακριβώς μοτίβο, αλλάζοντας απλά τα ονόματα και τα τοπωνύμια. Να δεχτώ ότι τα βιβλία του σε κρατάνε σε αγωνία, να δεχτώ ότι σε βάζουν σε κάποιους προβληματισμούς, αλλά όχι και ότι έχουμε να κάνουμε με "αποστάγματα σοφίας"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

william blake
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 10:22:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους william blake  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΩΤΑ ΑΠ' ΟΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΧΑΙΡΕΤΗΣΩ ΣΑΝ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ FORUM. Η ΤΑΙΝΙΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ (ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο κος ΤΟΜ ΧΑΝΚΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ - ΑΣΧΕΤΟ, ΟΚ -).

ΦΙΛΤΑΤΕ CUPID ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ! Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΦΟΒΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ κο ΝΤΑΝ ΜΠΡΑΟΥΝ! Ο ΕΝ ΛΟΓΩ ΚΥΡΙΟΣ, ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΕΡΕΥΝΑ, ΜΑΖΕΨΕ ΑΡΚΕΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ "ΤΑ ΕΝΤΥΣΕ" ΜΕ ΕΝΑΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΣΗ! ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΦΩΤΙΣΜΕΝΟΥΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΓΡΑΦΗΣ, ΤΟ ΜΟΤΙΒΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΠΛΟΚΗΣ ΕΞΕΛΛΙΣΕΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ! ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΤΡΙΤΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΙΣΘΗΤΗ Η ΑΠΟΥΣΙΑ ΕΜΠΝΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ!

ΔΕΝ ΤΑΣΣΟΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΟΜΩΣ...
ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΛΟΝΙΖΕΤΕ Η ΠΙΣΤΗ ΤΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΕ. ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΔΙΖΕΙ ΜΕ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ... ΜΕΣΑΙΩΝΙΣΜΟΣ ΦΙΛΤΑΤΕ!

ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ POP CORN ΚΑΙ ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΥΩΡΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΝΙ ΜΟΝΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ... ΟΧΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΠΙΣΤΗΣΕΙΣ!

"O, what land is the Land of Dreams?
What are its mountains, and what are its streams?
O Father, I saw my Mother there,
Among the lillies by waters fair.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

The_illuminati
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2006, 21:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους The_illuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ SITE WWW.ODAN.ORG ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ!!!
Ο DE BALAGEUR ΑΝ το ΓΡΑΦΩ ΣΩΣΤΑ!!!ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Cupid
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
60 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 08:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cupid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ SITE WWW.ODAN.ORG ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ!!!
Ο DE BALAGEUR ΑΝ το ΓΡΑΦΩ ΣΩΣΤΑ!!!ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ!!!

Σαφώς και είναι αληθινά! 'Ολα! Οι ερμηνείες που δίνει ο Μπράουν
σε όλα αυτά τα στοιχεία είναι φανταστικές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2006, 17:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προβλέπω να γίνεται πανικός και να σπάνε ταμεία στον Κώδικα Da Vinci αφού σήμερα ειναι πολύ της μόδας τα περί 666,σιωνισμού,σκοτεινών κέντρων και προτοκόλλων, Αντι-Χρίστων, Αντι-Βαγγέληδων,Αντι-Γιώργων κτλ...
Αχ και τι δε θα'δινα να δω την συγκεκριμένη ταινία διπλα δίπλα με τον γίγαντα Λιακόπουλο και να τον ακούω να πετάει φανατισμενος και παθιασμενος αττάκες του στιλ "είδατε σας τα'λεγα εγώ και δεν με πιστεύατε"...Ε ρε γλέντια!!!

Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2006, 11:44:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αχ και τι δε θα'δινα να δω την συγκεκριμένη ταινία διπλα δίπλα με τον γίγαντα Λιακόπουλο και να τον ακούω να πετάει φανατισμενος και παθιασμενος αττάκες του στιλ "είδατε σας τα'λεγα εγώ και δεν με πιστεύατε"...Ε ρε γλέντια!!!


νεες φοτο απ' την ταινια στο comingsoon.net

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cupid
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
60 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2006, 03:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cupid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ταινία βγαίνει στις 17 Μαϊου. Για να δούμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Cupid
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
60 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2006, 07:40:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cupid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ ωραία! Να το θεματακάκι μου!
Η ταινία βγαίνει στις 18! Το'ξερα, το'ξερα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cult
Μέλος 1ης Βαθμίδας


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2006, 15:39:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cult  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ velial
Επιτελους καποιος που συμφωνει μαζι μου για τον κωδικα davinciΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2006, 14:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και να που η καθολική εκκλησία άρχισε τις ταρζανιές σχετικά με τον κώδικα Ντα Βίντσι...

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=702131&lngDtrID=253

...για να δούμε πως θα πράξει και η δική μας εκκλησία...είμαι περίεργος...

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 13:06:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπ, δεν πρόλαβε να περάσει πάνω μια μέρα από μια μέρα από το τελευταίο ποστ μου στο τόπικ και να και οι επίσημες αντιδράσεις ορθοδόξων
Ορίστε...
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=702775&lngDtrID=244


Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 18:08:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οπ, δεν πρόλαβε να περάσει πάνω μια μέρα από μια μέρα από το τελευταίο ποστ μου στο τόπικ και να και οι επίσημες αντιδράσεις ορθοδόξων
Ορίστε...http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=702775&lngDtrID=244

Χα Χα Το παιδί μίλησε.
Αφού δεν φοβάται ο αρχιεπίσκοπος τότε γιατί ασχολείται με την ταινία και το ευαγγέλιο?


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2006, 11:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και που 'σαι ακόμα!!! Επρόκειτο να ετοιμάσουν φυλλάδια οι εκκλησιαστικοί κύκλοι και να τα διανέμουν, ενώ μπορεί να γίνουν και συγκεντρώσεις πιστών έξω από κινηματογράφους ως διαμαρτυρία...

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=703145&lngDtrID=244

χαχαχα!!!!

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2006, 13:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ωραιότατα
Ποπκοοορρρνν, πασααατεμποοοο...

Αχ ας το κάνουν νωρίτερα, όχι τίποτα άλλο είμαι και σε ακινησία αυτές τις μέρες λόγω προβλήματος υγείας, οπότε να έχω να δω κάτι σημαντικό στη τηλεόραση.

Τώρα εμένα γιατί μου ηρθε ότι ζω στον Μεσαίωνα?


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Cupid
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
60 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 01:25:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cupid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και να οι πρώτες αντιδράσεις.

______________________________________________________________________
Η Εκκλησία μας δεν φοβήθηκε ποτέ τους διωγμούς και δεν πρόκειται να φοβηθεί τώρα ούτε τον Νταν Μπράουν -συγγραφέα του Κώδικα Ντα Βίντσι, ούτε το Ευαγγέλιο του Ιούδα, δήλωσε ο Αρχιεπίσκοπος, εξαπολύοντας επίθεση κατά του σκηνοθέτη Νίκου Κούνδουρου.

Σε ομιλία του στην τελετή βράβευσης των ακαδημαϊκών Δ.Σκαρβέλη και Γ.Κοντόπουλου από την Ιερά Σύνοδο, ο κ. Χριστόδουλος αναφέρθηκε στον «θεωρητικό υλισμό που επανέρχεται», ενώ «επί των ημερών μας με τα βιβλία που γράφτηκαν τώρα και ανακαλύφθηκαν παλαιότερα και ελπίζεται από τους φιλόδοξους νεκροθάφτες της πίστεως ότι είναι δυνατόν να ξεριζώσουν την πίστη από την καρδιά του λαού μας».

Ο Αρχιεπίσκοπος σχολίασε τα λόγια «γνωστού θεατρώνη - σκηνοθέτη» ότι με την ταινία Κώδικας Ντα Βίντσι ήλθε το τέλος της Ρωμαιοκαθολικής, Προτεσταντικής και Oρθοδόξου Εκκλησίας.

«Μέσα μου γέλασα πρώτον για την αυτοπεποίθηση του ανδρός και δεύτερον με την ανοησία της σκέψεως αυτής, διότι δεν είναι ούτε ο πρώτος ούτε ο δεύτερος. Η Εκκλησία αντιμετώπισε αυτοκράτορες, διωγμούς. Χύθηκε αίμα και η Εκκλησία τα υπερέβη και δεν φοβήθηκε και θα φοβηθεί τον Μπράουν ή το Ευαγγέλιο του Ιούδα; Αυτά είναι αστεία πράγματα.»

Απαντώντας ο σκηνοθέτης Ν.Κούνδουρος δήλωσε στο Βήμα: «Ο Αρχιεπίσκοπος θύμωσε, συγχύστηκε και έχασε το χιούμορ του. Αν αποκάλεσε θεατρώνες έναν κόσμο ολόκληρο που προάγει και συντηρεί τον πολιτισμό του ανθρώπου, τότε έκανε λάθος.

» Ας τον συγχωρήσουμε και ας μας συγχωρήσει και αυτός για κάποιες υπερβολές. Όσο για την τολμηρή πρόβλεψη ότι οι χριστιανικές εκκλησίες θα εξαφανισθούν, θεωρώ ότι οι εν λόγω εκκλησίες θα χάνουν μέρα με τη μέρα του πιστούς τους και θα βρεθούν απογυμνωμένες από τα ερείσματά τους λόγω του τρόμου, της φοβίας και του πανικού των λαών και ένα μέλλον το οποίο, με πυρηνική ή όχι εξουσία, προβλέπεται δυσοίωνο.»

news.in.gr
______________________________________________________________________

Επίσης, η απίστευτη εκπομπή της Δρούζα στις 5/5/06 με θέμα "Από το Ευαγγέλιο του Ιούδα στον Κώδικα Ντα Βίντσι", έκλεισε ως εξής: Ο παπα Τσάκαλος να ψάλλει όρθιος το "Χριστός Ανέστη" και στις κερκίδες του κοινού, οι κυρίες να κάνουν τον σταυρό τους. Τέλεια! 'Αρχισε το γλέντι! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 10:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχισαν τα όργανα, σήκω απ' τη θέση σου.... Ωπα!

Και λέω εγώ τώρα αφού δεν έχουν πρόβλημα γιατί ασχολούνται τόσο πολύ. Στο κάτω κάτω ένας Χριστιανός θα το δει σαν ένα απλό βιβλίο με ωραία πλοκή και φυσικά δεν θα επηρεάσει τη πίστη του. Ποιο είναι το πρόβλημά τους?
Όσο για το ευαγγέλιο, πάλι θα το καταχωνιάσουν αντί να πουν κάτσε να δουμε τι μας λέει, στο κάτω κάτω έχει επιβεβαιωθεί από επιστήμονες η παλαιότητά του τουλάχιστον.

Αλλά πως το έχασα αυτό με τον ΠαπαΤσάκαλο? φτου!! τα καλύτερα τα χάνω ρε παιδι μου.

Ο Τσίμας πρέπει να είχε μία εκπομπή νομίζω τη Τετάρτη το βράδυ, αλλά δεν μπορεσα να τη δω. Την είδε κανείς να μας πει? προσωπικά τον εμπιστεύομαι ως δημοσιογράφο


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2006, 18:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α χα τους τσάκωσα!!!(όχι που θα μου ξεφεύγανε)

Απο΄το site της Εκκλησίας συνεχίζεται ή μάλλον φουντώνει ο πόλεμος για τον Κώδικα Ντα Βίντσι. Τώρα τα έχουν βάλει με μερίδα του τύπου επειδή τόλμησαν να βγάλουν προτωσέλιδα με τίτλο "Στην πυρά ο Κώδικας Ντα Βίντσι από την Εκκλησία" και άλλους παρόμοιους. Κοιτάχτε κυρίως από την 5η παρατήρηση και μετά στην ιστοσελίδα της.

http://www.ecclesia.gr/greek/holysynod/anakoinothenta.asp?id=706&what_sub=announce

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2006, 15:34:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το φυλλάδιον προς το λαόν που αποκαθιστα την αλήθεια σχετικά με τα μυθεύματα του Κώδικα Ντα Βίντσι...

http://www.ecclesia.gr/greeknews/default.asp?id=588

Μ'έχει πιάσει πανικόοοο-οοο-οοος

Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cupid
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
60 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2006, 05:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cupid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου αρέσει που κανείς δεν έχει δει την ταινία και όμως όλοι κάνουν εκπομπές και μιλούν θεωρητικά. Ο Χαραβέλας πάντως, έδωσε ρέστα χτες.
Μαλλιτραβήχτηκαν. Το συμπέρασμα της εκπομπής είναι ένα: Θα γίνει χαμός στους δρόμους! Αχ, οι παλιές καλές μέρες του "Πειρασμού" γυρίζουν. Εκείνη την εποχή έφαγα τσάμπα το ξύλο από γριά και δεν είχα κάμερα να το καταγράψω. Αυτή τη φορά θα πάρω καμέρα. Τώρα, αν βγει σώα η κάμερα είναι άλλο θέμα! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2006, 16:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αρκετα καλη η ταινια, αν και δεν ηθελα να τη δω ολη στην οθονη του pc, αλλα οση παρασηρθηκα και ειδα, με ενθουσιασε, ως προς τη μεταφορα...

αλλα και το βιβλιο το ιδιο αμφιβαλω αν το εχει διαβασει κανενας απ' αυτους...

ενα σημειο που προσεξα στο λινκ απο agnostic, οφειλο να ομολογησω οτι ειναι σωστο...
ο συγγραφεας μιλαει με απολυτα υβριστικα λογια, σχετικα με τη θρησκεια.... σηγκεκριμενα να σας παραπεμψω στη σελιδα 118, στο μεσο αυτης, οπου ο λανγκτον λεει χαρακτηριστικα:

-κι αυτη η μαγδαλη, καλο π****ακι, π****τανε με τον εναν και με τον αλλων... ο χριστος ο Π****νιαρης.... της τον κ***ωσε... την πανγια του κι αυτουνου...
[βλεπω αυριο το λογαριασμο μου deleted απ' το forum]
εεερε οι γροθιες μου διψανε για χριστιανικο αιμα

και για να χαλαρωσουμε και λιγο:

εξω απο την εκκλησια, ο πατερας του τοτου του υπενθιμιζει:
-τοτε, το σταυρο σου...

-...μπαμπα, την παναγια σου...


...παλιοοοοοοοοο

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cupid
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
60 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2006, 23:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cupid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ενα σημειο που προσεξα στο λινκ απο agnostic, οφειλο να ομολογησω οτι ειναι σωστο...
ο συγγραφεας μιλαει με απολυτα υβριστικα λογια, σχετικα με τη θρησκεια.... σηγκεκριμενα να σας παραπεμψω στη σελιδα 118, στο μεσο αυτης, οπου ο λανγκτον λεει χαρακτηριστικα:

-κι αυτη η μαγδαλη, καλο π****ακι, π****τανε με τον εναν και με τον αλλων... ο χριστος ο Π****νιαρης.... της τον κ***ωσε... την πανγια του κι αυτουνου...


Ουγκ; Αυτά λέει ο Λάνγκτον στη σελίδα 118; Ο Λάνγκτον δεν λέει τίποτα τέτοιο. Απλό χιούμορ; Λίγο παρατραβηγμένο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2006, 20:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ακαταληλο κατω των 17 ετων η ταινια

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2006, 00:39:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μαλλιτραβήχτηκαν. Το συμπέρασμα της εκπομπής είναι ένα: Θα γίνει χαμός στους δρόμους! Αχ, οι παλιές καλές μέρες του "Πειρασμού" γυρίζουν. Εκείνη την εποχή έφαγα τσάμπα το ξύλο από γριά και δεν είχα κάμερα να το καταγράψω. Αυτή τη φορά θα πάρω καμέρα. Τώρα, αν βγει σώα η κάμερα είναι άλλο θέμα!

Αχ βρε Cupid! Ακριβώς τα ίδια σκεπτόμουνα και εγώ, και αν έχασα
τις μέρες του Πειρασμού, επειδή ήμουν τότε εκτός Ελλάδας, με τίποτε
δε θα έχανα το τωρινό γλέντι!
Από ό,τι πήρε το μάτι μου και το αφτί μου στην τηλεόραση προβλέπεται
να γίνει χαμός... τσάμπα διαφήμιση προσφέρει η εκκλησία στην ταινία!
Αν δεν είμαι εκεί, δε θα το συγχωρήσω στον εαυτό μου αυτή τη φορά!
Ελπίζω η νυχτερινή λήψη της κάμερας-κινητού μου να μη με απογοητεύσει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2006, 23:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γράφω κάτι πριν μπω στην αίθουσα να το δω. Θα γράψω κάτι και μετά. Νιώθω ότι θα είναι ακριβώς το ίδιο.

Money makes the world goes round..the world goes round..the world goes round..

Θρησκείες..βιβλία..ταινίες..μπαρμπουτσολόγοι και μαιντανοί που εμφανίζονται παντού και τα ξέρουν όλα..Και όλα μα όλα για το "μαμ".

Κι έτσι είναι..Μια χαρά ο μάγκας που έγραψε το βιβλίο διότι έβγαλε το μαμ των τρισεγγονών του και βάλε..Μια χαρά οι κινηματογραφικοί παράγοντες που το έκαναν ταινία για να βγάλουν κι αυτοί το μαμ τους και όσοι εργάστηκαν ή έπαιξαν σε αυτήν..Μια χαρά η εκκλησία που τη στήνει έξω από τα σινεμά για να διαφυλάξει κι αυτή το δικό της μαμ..Μια χαρά κι εμείς οι υπόλοιποι που διαβάζουμε και πάμε σινεμά διότι διασκεδάζουμε και επίσης - πολύ σημαντικό αυτό - βάζουμε και λειτουργεί το μυαλό μας με τα όποια συμπερασματά μας για να αποφεύγουμε και το Altzheimer. Να το ξέρετε ότι όποιος το στίβει στο μυαλουδάκι του στη ζωή του έχει λιγότερες πιθανότητες να νοσήσει από αυτήν την κωλοαρρώστια η οποία είναι μάστιγα που δεν την έχουμε πάρει γραμμή ακόμα διότι είναι ύπουλη και χτυπάει τις μεγάλες ηλικίες. Κι έτσι επειδή κάτι γνωρίζω σας λέω ότι είναι ύπουλη γιατί όταν ένας παπούλης ξεχνάει το ονομά του και τον ψάχνουμε γιατί δεν θυμάται να γυρίσει στο σπίτι του λέμε "ε γέρασε πια" ενώ είναι άρρωστος και όχι γέρος...Τέσπα.. Κατάφερα και συνέδεσα το DA VINCI CODE με το ALTZHEIMER CODE.. Για γέλια και για κλάματα το θέμα το πρώτο..Για κλάματα σκέτο το δεύτερο..

RaphaelΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 05:21:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν το είδα το εργάκι απόψε σε γιγαντιαίο κινηματογράφο του Αμαρουσίου...
Δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα. Ηταν απλά μια καλή αστυνομική ταινία που σε κάποια σημεία μόνο ανέβαζε κάπως την αγωνία αλλά μέχρι εκεί. Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογεί το ντόρο που έχει γίνει ούτε και την τεράστια προπώληση εισητηρίων.
Να αναφέρω ότι δεν έχω διαβάσει το βιβλίο και ακριβώς γι'αυτό το λόγο περίμενα να μου αρέσει περισσότερο.
Τέλος πάντων, με άριστα το 10 του βάζω κάπου στο 6 με 6,5
Εκεί που μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα περισσότερο ήταν το σημείο όπου ο ηλικιωμένος ιστορικός στη βίλα του(δεν θυμάμαι ονόματα τώρα), εξηγούσε στον Τομ Χανκς και στην πρωταγωνίστρια το πως διαδόθηκε και παγιώθηκε ο Χριστιανισμός διαμέσου του Μεγάλου Κωνσταντίνου και της Οικουμενικής Συνόδου της Νίκαιας με παράλληλες εικόνες από καταστροφές παγανιστικών μνημείων στη Ρώμη και άλλα σχετικά(Η εν λόγω σκηνή ήταν ειλικρινά λες και διάβαζες ποστ του Schwabe).
Περίμενα κάτι καλύτερο πάντως είναι η αλήθεια...
Α και αυτός ο χλωμός σούπερ χριστιανός που την είχε δει απεσταλμένος του Θεού και κυνηγούσε τους "βλάσφημους" πρωταγωνιστές για να μην ξεσκεπάσουν το μυστικό, ήταν σκέτη παράνοια...
Να προσθέσω επίσης ότι ήπια την χειρότερη coca-cola της ζωής μου, μιας και ήταν τόσο αρεωμένη με νερό και παγάκια, που σου προκαλούσε αηδία. Το ποπ κορν όμως μια χαρά...


Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...

Edited by - Agnostic on 22/05/2006 05:24:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 07:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ!
Την ταινία την είδα κι εγώ και θα συμφωνήσω με τον φίλο Agnostic.
Αν κι είχα διαβάσει το βιβλίο γνώριζα την κατάληξη της ταινίας και τα μονοπάτια στα οποία θα κινείτο.
Μια ταινία η οποία αποδόθηκε καλά και πιστά από το βιβλίο (αν εξαιρέσεις κάποιες μικρολεπτομέρειες που θα έπρεπε να αποδοθούν επίσης και παραλείφθησαν) από την οποία έλειπε η αγωνία όμως.
Γενικά έγινε πολύ κακό και ξεσηκώθηκαν τόσες αντιδράσεις για μια ταινία η οποία πραγματεύτηκε με μετριοπάθεια το περιεχόμενο του αντίστοιχου βιβλίου.
Οι ηθοποιοί ήταν καλοί στους ρόλους τους (αν και προτιμούσα ο Τομ Χανκς να ήταν πιο "ζεστός" στο ρόλο) κι ειδικά η Οντρέϊ Τοτού η οποία ήταν αρκετά καλή.
Πάντως η αγωνία που ένιωσα βλέποντας την ταινία δεν συγκρίνεται με τίποτα με την αγωνία που ένιωθα διαβάζοντας το βιβλίο.
Ίσως επειδή είχα διαβάσει το βιβλίο?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy