ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Κώδικας Da Vinci
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2006, 23:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Dying_Incubus στο παρακάτω link έχει γίνει πραγματικός χαμός με το θέμα της Μαγδαληνής: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4769&whichpage=1&ARCHIVE= Ελπίζω τελικά να μείνεις λιγότερο μπερδεμένος


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2006, 07:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Chastity, θυμάμαι το topic που αναφέρεις.
Το είχα διαβάσει παλιότερα ειδικά.
Γενικά όπου κώδικας Da Vinci θα δεις τη Μαγδαληνή να είναι σε πρώτο φόντο...

quote:
Ελπίζω τελικά να μείνεις λιγότερο μπερδεμένος

Ίσως να μην είμαι και τόσο μπερδεμένος όσον αφορά αυτό το θέμα.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2006, 21:45:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις τι παρατηρώ με αφορμή αυτή την ταινία; Υπάρχει τελικά πολύς κόσμος εξ αρχής είχε αρκετές αμφιβολίες και αρωτηματικά για τον χριστιανισμό. Είτε όμως δεν του δινόταν η ευκαιρία να το συζητήσει με κάποιον, είτε απλά το έφερνε σαν σκέψη-προβληματισμό στο νου αλλά ποτέ δεν έδινε ιδιαίτερη σημασία, αφήνοντας σε λανθάνουσα κατάσταση τα όποια ερωτηματικά.

Η ταινία έδωσε το έρεισμα σε όλον αυτόν τον κόσμο να εκφράσει έστω και ελαφρά τις όποιες αμφιβολίες του. Είναι νομίζω σχετικά νέο το φαινόμενο αυτής της συλλογικής "αντίρρησης". Οι εκπρόσωποι της εκκλησίας λένε: "τελικά πήγαν να δουν την ταινία λιγότεροι απ' όσους κάποιοι υπολογιζαν". Ναι, μα δεν βλέπετε τι σημαίνει αυτό το φαινόμενο; Που ήταν αυτοί οι άνθρωποι παλαιότερα; Ποιός μπορούσε να σκεφτεί πως κάτι θα άλλαζε στη θρησκευτική συνείδηση του κόσμου; Η ταινία λοιπόν είναι χρήσιμη όχι γιατί μας αποκαλύπτει κάτι νέο, αλλά γιατί καταδεικνύει πως υπάρχουν πλέον πολλοί που αμφισβητούν κάποιες πτυχές του χριστιανικού δόγματος. Πάντα υπήρχαν όμως η εκδήλωση της αντίρρησης αν ποτέ γνωστοποιούνταν, ήταν πολύ χλιαρή.


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2006, 08:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Chastity, σίγουρα θα υπήρχαν άνθρωποι οι οποίοι θα είχαν κάποιες αμφιβολίες κι ερωτηματικά για πολλά θέματα που αφορούν τον Χριστιανισμό και πιθανότατα ερωτηματικά επάνω σε βασικά ζητήματα του.

Ίσως η σημερινή εποχή να μπορεί να είναι ευνοϊκότερη σε σχέση με το παρελθόν για την έκφραση κάποιων αντιρρήσεων κι ίσως να δούμε παρόμοιες εκφράσεις στο κοντινό μέλλον.

Κι εν πάσει περιπτώσει, δεν είναι κάτι το επιλήψιμο όλο αυτό.
Αν θέλουμε να λέμε οτι έχουμε ανοιχτό μυαλό ας το αποδεικνύουμε έμπρακτα αυτό κι ας μην αφορίζουμε συνεχώς κινήσεις, ακόμα και σενάρια φαντασίας στην χειρότερη περίπτωση, λες κι είμαστε σε μια σύγχρονη Ιερά Εξέταση...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2006, 21:02:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε μου Chastity, αυτόν ακριβώς τον πίνακα εννοούσα.
Προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ από την πρώτη στιγμή που τον αντίκρυσα.
Αυτό όμως που μου κάνει τρομερή εντύπωση είναι το γιατί εμφανίζεται σε κατάσταση εγκυμοσύνης και γιατί κρατάει τη νεκροκεφαλή.

Να προσθέσω ότι φοράει και ερυθρά υποδήματα, κάτι που μόνο Βασιλικού γένους άνθρωποι, μπορούσαν να κάνουν τότε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2006, 08:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να προσθέσω ότι φοράει και ερυθρά υποδήματα, κάτι που μόνο Βασιλικού γένους άνθρωποι, μπορούσαν να κάνουν τότε.

Φίλε μου, αυτό ομολογώ πως δεν το γνώριζα...
Δεν ξέρω αν ο ντε λα Τουρ ήθελε να υποδηλώσει έμμεσα την υποτιθέμενη βασιλική της καταγωγή, όμως έχω διαβάσει ξανά οτι πιθανόν να είχε αριστοκρατική καταγωγή και να μην ήταν η πόρνη που όλοι νομίζουμε.
Εξάλλου, το νάρδο με το οποίο έρανε τον Ιησού δεν ήταν και τόσο φτηνό...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2006, 09:59:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι ακριβώς. Δεν είναι η Μαγδαληνή που κατάγεται από Βασιλική οικογένεια , αλλά ο συζυγός της, ο Ιησούς (σύμφωνα με την θεωρία πάντα). Μέσω του Ιωσήφ, που υποτίθεται πως κατάγεται από την γενιά του Βασιλιά Δαβίδ.
Αχ πως την παίζουμε την εβραική ιστορία στα δάχτυλα... Με την δική μας υπάρχει πρόβλημα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy