ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ναζισμός & Χριστιανισμός [Φωτο Άλμπουμ]
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 17:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lock_Smith
quote:

Καλημέρα,

Λοιπόν για να τελειώνουμε Samuel, Europaios2 και λοιποί.

Όσοι χαιρέτησαν ήταν με τους Ναζί, προδότες, κουκουλοφόροι, μαυραγορίτες.
Αν σας θίγει τόσο πολύ η λέξη "τομάρια" για τους πολυάριθμους προδότες της κατοχής, πάει να πει τι?



Και αφού σήμερα η Ελλάδα χαιρετά τον Μπους, άρα και εσύ είσαι δολοφόνος και εκμεταλλευτής των λαών …….. σωστά;


quote:

Είναι αυτό που λέμε οτι όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται ή μήπως οτι το μήλο κάτω απ' την μηλιά θα πέσει?

Το θέμα είναι ποιος έχει τα μύγα; Εγώ θα έλεγα πως εσένα πείραξε το θέμα που άνοιξε ο Σαμουήλ και για να του τη σπάσεις άνοιξες ετούτο εδώ το θέμα. Μήπως δεν είναι έτσι;

quote:

Δεν καταλαβαίνω γιατί σας πείραξε τόοοοοοσο πολύ η θέση μου και το πήρατε προσωπικά.

Ε δεν μας έγινε και αβάσταχτος καημός.

quote:

Πως δηλαδή ξαφνικά γίνατε τόσο ευαίσθητοι την στιγμή που απερίσκεπτα προσπαθείτε ομοφώνως και ομοβρόντως να κατηγορήσετε ως Νεοναζί όποιον δεν είναι Χριστιανός?!

Μου φαίνεται πως ό, τι θες διαβάζεις και ό, τι θες καταλαβαίνεις. Ξεκαθάρισε πρώτα αυτό και μετά συζητάμε.

quote:

Και σε τελική ανάλυση δηλαδή τι?
Οι μεν που χαιρέτησαν ήταν οι έξυπνοι και αυτοί που τους έφτυσαν στα μούτρα και αρπάξανε σφαίρες ήταν οι κόπανοι?

Από που το συμπεραίνεις αυτό;


quote:

Όχι ρε παιδιά δεν πάει έτσι, σας βολεύει ή όχι οι μεν ήταν Προδόταροι και οι δε έγιναν μακαρίτες Ήρωες.

Ποιοι είναι οι "μεν" και ποιοι οι "δε";


quote:

Απλό είναι το πράγμα, περίπλοκο το κάνουν μόνον όσοι έχουν κάποια δόλια σκοπιμότητα να παρουσιάσουν τα μαύρα άσπρα για να βγάλουν τον λεκέ απο πάνω τους.

Δηλαδή;

quote:

Και κάτι "Χριστιανοί" που δηλώνουν οτι ακολουθούν τον "Χριστό" αλλά δεν χάνουν ευκαιρία να δαγκώνουν και να πισωμαχαιρώνουν τον κόσμο είναι τραγικό παράδειγμα υποκρισίας.

Καλά, αυτό το έκαναν και το κάνουν και κάποιοι Έλληνες, και τι πάει να πει αυτό; Θα ρίξουμε λάσπη σε κάθε τι ελληνικό;

quote:

Ένας χριστιανός που υποτίθεται οτι ακολουθεί τον δρόμο του Ιησού και "ακονίζει" το "μαχαίρι" του, που βρίζει οικογένειες και που μοστράρει σατανάδες:

Τι σόϊ χριστιανός είναι?

Red Haven Troops ας πούμε?



Πρόκειται για σπάνιο είδος χριστιανού που δεν τυχαίνει να το γνωρίζω εγώ προσωπικά.


quote:

Καλά κάνω λοιπόν και καλά κάνει και ο κόσμος και αππορίπτει τον δόγμα του Χριστιανισμού, γιατί απ' ότι φαίνεται τα δόγματα φέρνουν φανατισμό κακία και ξεπεσμό.


Τότε, χάρη του Εφιάλτη και κάθε σημερινού εφιάλτη, ας απορρίψουμε και κάθε τι ελληνικό, σωστά;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2008, 13:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα:

quote:
Και αφού σήμερα η Ελλάδα χαιρετά τον Μπους, άρα και εσύ είσαι δολοφόνος και εκμεταλλευτής των λαών …….. σωστά;

Σωστά, όλοι μας κατά κάποιο τρόπο είμαστε συν-υπεύθυνοι έστω και άθελά μας, δεν σκοπεύω να κάνω έκπτωση σε κανέναν, ούτε και σε εμένα.

quote:
Εγώ θα έλεγα πως εσένα πείραξε το θέμα που άνοιξε ο Σαμουήλ και για να του τη σπάσεις άνοιξες ετούτο εδώ το θέμα. Μήπως δεν είναι έτσι;

Όντως το θέμα αυτό είναι αντίλογος προς το θέμα του Samuel.
Επαναλαμβάνω λοιπόν πως είναι λυπηρό ένας άνθρωπος να καταφεύγει σε τέτοιες τακτικές τσουβαλιάσματος ανθρώπων με διαφορετικά "πιστεύω", επ' αυτού έγιναν και συστάσεις από την διαχείρηση.

Όμως στου κουφού την πόρτα.....

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2008, 03:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Lock Smith

quote:
Όντως το θέμα αυτό είναι αντίλογος προς το θέμα του Samuel.
Επαναλαμβάνω λοιπόν πως είναι λυπηρό ένας άνθρωπος να καταφεύγει σε τέτοιες τακτικές τσουβαλιάσματος ανθρώπων με διαφορετικά "πιστεύω", επ' αυτού έγιναν και συστάσεις από την διαχείρηση.

Το ότι άνοιξες το θέμα για να κάνεις αντίλογο αντί για διάλογο είναι πασιφανές, δεν χρειάζεται να το επαναλαμβάνεις, όπως δεν χρειάζεται να αναφέρεις και τις "συστάσεις" που πιθανότατα έγιναν απο μέρος κάποιων προς την διαχείριση.

Εάν οι Νεοπαγανιστές δεν έχουνε ούτε αντισημιτισμό, ούτε ολιγαρχικές αντιλήψεις, ούτε εθνοφυλετισμό μέσα τους, ας βγει να το ξεκαθαρίσει με γραπτή ανακοίνωση το ΥΣΕΕ. Μέχρι τότε ότι θέλω εγώ ή ο οιοσδήποτε, θα το υποθέτω και θα το σκέφτομαι ελεύθερα.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 00:35:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Samuel1974:

quote:
Εάν οι Νεοπαγανιστές δεν έχουνε ούτε αντισημιτισμό, ούτε ολιγαρχικές αντιλήψεις, ούτε εθνοφυλετισμό μέσα τους, ας βγει να το ξεκαθαρίσει με γραπτή ανακοίνωση το ΥΣΕΕ.

Τι είναι το ΥΣΕΕ?
Σαν να λέμε ΕΘΕΛ ας πούμε? Η ΟΠΑΠ?

Κι αν είναι αυτό που φαντάζομαι, μπορεί να πει με σιγουριά αυτό το ΥΣΕΕ που λες, οτι όποιος ασπάζεται την αρχαία θρησκεία, επιλέγει ταυτόχρονα και πολιτικό φρόνημα?
Δηλαδή όλοι οι Χριστιανοί είναι ΠΑΣΟΚ?
Μήπως είναι όλοι ΝΟΥ ΔΟΥ?
Μήπως είναι όλοι τους κακοί ΚΟΥΚΟΥΕΔΕΣ?

Είσαι σοβαρός ρε φίλε?

quote:
Μέχρι τότε ότι θέλω εγώ ή ο οιοσδήποτε, θα το υποθέτω και θα το σκέφτομαι ελεύθερα.

Έτσι σε θέλω, ξεσκέπαστο, καμπριολέ ένα πράγμα.....
Αυτή η δήλωσή σου δείχνει τι είσαι και πόσο κακόβουλα λειτουργείς.

Μόνος σου παραδέχεσαι οτι κάνεις τα πάντα για να παρουσιάσεις τους ανθρώπους που γύρισαν πλάτη στα πιστεύω σου, ως τέρατα.

Περιτό να πω κάτι παραπάνω.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2009, 03:22:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ το forum ,μετά από πολύ καιρό απουσίας. θέλω να επισημάνω κάτι που μπερδεύουν όλοι.Άλλο Θρησκεία{π.χ. Χριστιανισμός} και άλλο εκκλησία{με τήν έννοια τόυ κλήρου....παππαδαριό}.Το άν τα παππαδαριά κατά καιρούς{συνεχώς δυστυχώς με κάποιες ελλάχιστες εξαιρέσεις όμως...ευτυχώς},κάναν τά αντίθετα πού υπαγορεύει η θρησκεία τους{π.χ. στήριξη απολυταρχικών καθεστώτων,διωγμούς και φόνους "αιρετικών" και άλλα πολλά απεχθή}...ιδίως οι "χριστιανοί"...δέν σημαίνει ότι φταίει η κάθε θρησκεία,εν προκειμένω ο Χριστιανισμός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2009, 03:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1.-Η θρησκεία είναι ανάγκη του ανθρώπου να πιστέψει σε κάτι ανώτερο το οποίο δέν κατανοεί και για πάρα πολλούς είναι υπέρτατη αυτή η ανάγκη και πρέπει να είναι από όλους σεβαστή.2.-Ανεξαρτήτου δόγματος.3.-Ανεξάρτητα άν κάποιοι δέν τήν αισθάνονται ώς ανάγκη τους{π.χ. άθεοι}.Τά λέω αυτά εγώ ο οποίος είμαι άθρησκος. Η επίσημη εκκλησία αντιθέτως είναι μιά "επινόηση" κάποιων,κατά καιρούς ανθρώπων με δύναμη,με σκοπό τον έλεγχο και τήν επιβολή στόν απλό άνθρωπο.Άλλο θρησκεία και πίστη και άλλο παππαδαριό.Είναι πιστεύω φανερό αυτό που λέω και αποδεδειγμένο από τήν ίδια τήν ιστορία.Όλλες οι θρησκείες ανεξαιρέτως μιλούν γιά ένοιες που προάγουν τόν ανθρωπισμό,ενώ αντιθέτως οι εκκλησίες τα έχουν κάνει αχταρμά και συμπεριφέρονται αλλοπρόσαλα{π.χ. μιλούσαν γιά αγάπη και συνάμα εξοντώναν αιρετικούς και αλλόθρησκους}.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2009, 14:40:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ :
Η θρησκεία είναι ανάγκη του ανθρώπου να πιστέψει σε κάτι ανώτερο το οποίο δέν κατανοεί και για πάρα πολλούς είναι υπέρτατη αυτή η ανάγκη και πρέπει να είναι από όλους σεβαστή

Απο που πηγαζει αυτη η αναγκη ;
Γιατι αυτη η αναγκη να εχει διαφορετικο χαρακτηρα ;
Δεν προσκρουει με την λογικη ;
Δεν αναιρει την λογικη ;
Δεν καταδικαζει σε ναρκωση τον νου ;
Αν επικρατουσε αυτη η αναγκη σημερα η επιστημη , λογου χαρη της ιατρικης, θα υπηρχε ;
Απο που αντλει στοιχεια αυτη η αναγκη ;
Ενα "δεν ξερω" δεν ειναι αρκετο ;
Ποιος λεει οτι ο ανθρωπος ,στη μικρη σε διαρκεια ζωη του, μπορει και πρεπει να μαθει για τα παντα ;

Απειρα ερωτηματα εγειρονται με βαση αυτη την αναγκη που επικαλεισαι που αν τα κατηγοριοποιησουμε , απαντηση ουσιαστικη δεν θα παρουμε ποτε απο καμια θρησκεια .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2009, 15:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες και πάλι κοντά μας, φίλε ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΕ!

Εύχομαι να σε βλέπουμε πιο συχνά κοντά μας.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2009, 18:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ

quote:
Το άν τα παππαδαριά κατά καιρούς{συνεχώς δυστυχώς με κάποιες ελλάχιστες εξαιρέσεις όμως...ευτυχώς},κάναν τά αντίθετα πού υπαγορεύει η θρησκεία τους{π.χ. στήριξη απολυταρχικών καθεστώτων,διωγμούς και φόνους "αιρετικών" και άλλα πολλά απεχθή}...ιδίως οι "χριστιανοί"...δέν σημαίνει ότι φταίει η κάθε θρησκεία,εν προκειμένω ο Χριστιανισμός.

Φίλε ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΕ, αυτό που γράφεις, είναι γενικά σωστό, όμως αν η ίδια η θρησκεία ("ιερές" γραφές) δίνει το δικαίωμα στους εκπροσώπους της να πράττουν εγκλήματα και να αυθαιρετούν, τότε το λιγότερο, είναι ηθικός αυτουργός.

Άλλωστε αν δεν μετουσιωθεί η θεωρία, από τους αυτόκλητους σωτήρες και αντιπροσώπους του θεού, σε πράξη, δεν έχει καμμία αξία.

Αυτό που βιώνει ο κόσμος, είναι η πρακτική εφαρμογή και όταν αυτή διέπεται από ασυδοσία και αυθαιρεσία και μάλιστα χωρίς συνέπειες γι' αυτούς που αυθαιρετούν, φαίνεται και κατά πόσο γίνεται πιστευτή απ' τους ίδιους τους ρασοφόρους.

quote:
Όλλες οι θρησκείες ανεξαιρέτως μιλούν γιά ένοιες που προάγουν τόν ανθρωπισμό,ενώ αντιθέτως οι εκκλησίες τα έχουν κάνει αχταρμά και συμπεριφέρονται αλλοπρόσαλα{π.χ. μιλούσαν γιά αγάπη και συνάμα εξοντώναν αιρετικούς και αλλόθρησκους}.

Σωστό κι αυτό, όμως ανάμεσα σε όλα τα άλλα, δεν δείχνει και μια πονηρή υστεροβουλία στο στήσιμο;

Φτιάξαμε κάτι που μιλάει για αγάπη και το επιβάλλουμε με... μίσος.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2009, 21:42:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Φίλε ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΕ, αυτό που γράφεις, είναι γενικά σωστό, όμως αν η ίδια η θρησκεία ("ιερές" γραφές) δίνει το δικαίωμα στους εκπροσώπους της να πράττουν εγκλήματα και να αυθαιρετούν, τότε το λιγότερο, είναι ηθικός αυτουργός.



quote:

γιαπετ:
Σωστό κι αυτό, όμως ανάμεσα σε όλα τα άλλα, δεν δείχνει και μια πονηρή υστεροβουλία στο στήσιμο;

Φτιάξαμε κάτι που μιλάει για αγάπη και το επιβάλλουμε με... μίσος.



quote:
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ:
Τά λέω αυτά εγώ ο οποίος είμαι άθρησκος. Η επίσημη εκκλησία αντιθέτως είναι μιά "επινόηση" κάποιων,κατά καιρούς ανθρώπων με δύναμη,με σκοπό τον έλεγχο και τήν επιβολή στόν απλό άνθρωπο.

Άλλο θρησκεία και πίστη και άλλο παππαδαριό.

Είναι πιστεύω φανερό αυτό που λέω και αποδεδειγμένο από τήν ίδια τήν ιστορία.
Όλλες οι θρησκείες ανεξαιρέτως μιλούν γιά ένοιες που προάγουν τόν ανθρωπισμό,ενώ αντιθέτως οι εκκλησίες τα έχουν κάνει αχταρμά και συμπεριφέρονται αλλοπρόσαλα{π.χ. μιλούσαν γιά αγάπη και συνάμα εξοντώναν αιρετικούς και αλλόθρησκους}.

Άλλο Θρησκεία{π.χ. Χριστιανισμός} και άλλο εκκλησία{με τήν έννοια τόυ κλήρου....παππαδαριό}.Το άν τα παππαδαριά κατά καιρούς{συνεχώς δυστυχώς με κάποιες ελλάχιστες εξαιρέσεις όμως...ευτυχώς},κάναν τά αντίθετα πού υπαγορεύει η θρησκεία τους{π.χ. στήριξη απολυταρχικών καθεστώτων,διωγμούς και φόνους "αιρετικών" και άλλα πολλά απεχθή}...ιδίως οι "χριστιανοί"

...δέν σημαίνει ότι φταίει η κάθε θρησκεία,εν προκειμένω ο Χριστιανισμός.Όλλες οι θρησκείες ανεξαιρέτως μιλούν γιά ένοιες που προάγουν τόν ανθρωπισμό,ενώ αντιθέτως οι εκκλησίες τα έχουν κάνει αχταρμά και συμπεριφέρονται αλλοπρόσαλα{π.χ. μιλούσαν γιά αγάπη και συνάμα εξοντώναν αιρετικούς και αλλόθρησκους}.



Θρησκεία χωρίς ιερατείο είναι αδύνατον να υπάρξει.
Η τέλεση της κάθε θρησκείας απαιτεί ένα "τελετουργικό" αυτό μόνο οι ιερείς μπορούν να το πράξουν.
Λες ότι εξόντωναν αιρετικούς! και αλλόθρησκους! γίνε λίγο ποιο σαφής........αερολογείς χωρίς κάτι συγκεκριμένο.......

Οι ιερείς στο πέρασμα των αιώνων έπαιξαν το ρόλο τους! Εσύ λες ότι οι ιερείς ήταν κάτι το στημένο και το ψεύτικο!
Δε νομίζω κατά τους διωγμούς που υπέστησαν οι Χριστιανοί τους πρώτους 3 αιώνες και κατά τους οποίους μαρτύρησαν οι ιερείς αυτοί! να ήσαν στημένοι και ψεύτικοι! Δε νομίζω να μαρτύρησαν έτσι για την πλάκα τους!
Αυτή η τσουβαλοποίηση είναι δείγμα της μή κατανόησης των πραγμάτων.
Είναι γεγονός ότι υπήρξαν υπάρχουν και θα υπάρχουν ιερείς που ντροπιάζουν το σώμα της εκκλησίας για το οποίο μίλησε ο ίδιος ο Ιησούς! όπως είναι γεγονός ότι υπάρχουν οι ιερείς που τιμούν την εκκλησία με τον καλύτερο τρόπο. Διάλεξε και πάρε..........

Μιλάς λοιπόν για τη μεγάλη πλειοψηφία του παπαδαριού που τα έκανε αχταρμά.........άρα θα έχεις και δεκάδες παραδείγματα....ξεκίνα λοιπόν......


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2009, 00:45:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι

Προτείνω να μη χρησιμοποιήτε συχνά αυτό το εικονίδιο που βαράτε το κεφάλι σας.

Όταν θα διαπιστώσετε (κι εσείς) τα αποτελέσματα αυτής της κίνησης, θα είναι πολύ αργά...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2009, 01:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ
quote:

ευρωπαίοι

Προτείνω να μη χρησιμοποιήτε συχνά αυτό το εικονίδιο που βαράτε το κεφάλι σας.

Όταν θα διαπιστώσετε (κι εσείς) τα αποτελέσματα αυτής της κίνησης, θα είναι πολύ αργά...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

axaxaxax αν σου πω ότι μόλις σκεφτόμουν το ίδιο???
Και μου κάνει εντύπωση ότι όλοι τους τα emotions που χρησιμοποιούν είναι όλα από την ίδια "οικογένεια"......
Επίσης έχω και μια απορία...τι έγινε ο trexagireve? ο Σαμουήλ?
Μήπως τους έχουν με συμβάσεις και γι' αυτό χάνονται.....?

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=sl__QA7qPag&feature=related

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2009, 01:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εμ... πώς να μην το σκεφθείς, φίλη ar_ia;;;

Αν συνδυάσεις και μερικά πράγματα, βλέπεις και το αποτέλεσμα...

quote:
τι έγινε ο trexagireve? ο Σαμουήλ?
Μήπως τους έχουν με συμβάσεις και γι' αυτό χάνονται.....?

Λές;;;

Αλήθεια, χάσαμε το μεστό τους λόγο και την εμπεριστατωμένη άποψή τους.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2009, 02:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάρτε κάτι για να ηρεμήσετε λίγο!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2009, 03:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω Ευρωπαίε ότι δεν θες να καταλάβεις.
Όπως στο είχα πει και εγώ στο λέει τώρα και ο ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ ότι:

Άλλο τι κύρηξε ο Ιησούς, άλλο τι κύρηξαν οι θρησκείες (την αγάπη) και άλλο τι κάνουν πράξη τα ιερατεία.

Και όπως σου έχω ξαναπεί δεν είναι όλοι οι παπάδες ίδιοι. Είναι η πλειοψηφία. Μου ζήτησες στοιχεία ότι είναι η πλειοψηφία.

Ε αριθμούς συγκεκριμένους δεν έχω στα χέρια μου γιατί δεν έχει μπει στο χώρο της εκκλησία καμμία στατιστική εταιρεία ούτε κάνανε καμμία έρευνα. Σου μιλάω από αυτά που βλέπουμε στην ιστορία και αυτά που ζούμε στις μέρες μας.

Σου ανέφερα παρελθόντα εγκλήματα της εκκλησίας. Μου έκανες τον Κινέζο. Δεν σου αρέσει να μιλάμε για το παρελθόν? Εντάξει ας μιλήσουμε για το τι κάνει ΤΩΡΑ το ιερατείο.

Το ΣΚΑΙ έκανε ανασκόπηση στα θέματα που απασχόλησαν το 2008.
Ας δούμε τι έκανε το Μάρτιο του 2008 η Ιερά Σύνοδος.
Ψηφίστηκε το σύμφωνο συμβίωσης.
Συγκάλεσαν οι μητροπολίτες την Ιερά Σύνοδο. Αποφασίσανε για το Σύμφωνο Συμβίωσης και βγήκανε οι "Χριστιαναράδες" Άνθιμος και Αμβρόσιος και δηλώσανε «"Πορνεία" κάθε συζυγική σχέση εκτός ορθόδοξου γάμου.»
Πρόσεξε δεν μιλήσανε μόνο για τους ομοφυλόφιλους αλλά για όλα τα ζευγάρια.
Δημοκρατικά πράγματα.
δες τον Μάρτιο
δες στο ωραίο πίνακα-γράφημα στις 17/3/08
από την Ελευθεροτυπία
ένα εξαίσιο άρθρο της Καθημερινής
Το παραπάνω άρθρο αποτελεί μια κριτική της σημερινής ιερατικής ηγεσίας από τον πατέρα Φιλόθεο Φάρο. Τα λέει πραγματικά όπως έχουν τα πράγματα και είναι προς τιμήν του αυτό. Προτρέπω όλους να το διαβάσουν ολόκληρο.

Διάβασε το παρακάτω. Πως μια μονή "τα βάζει" με μια κατασκήνωση 1.000 παιδιών με ειδικές ανάγκες.
Να δεις πόσο ωραία τα παιδία που ζήτησε ο Ιησούς να πάνε κοντά του, τα διώχνει τώρα το ιερατείο.

Διάβασε εδώ όλη την ιστορία της Μονής Βατοπαιδίου.
Ωραία πράγματα.
Πάρα πολύ ωραία πράγματα.

Διάβασε παρακάτω πόσο ωραία πήγανε κάποιοι σεισμόπληκτοι να ζητήσουν χωράφια από τον Αμβρόσιο Καλαβρύτων για να ξαναχτίσουν το βίος τους και αυτός αρνήθηκε. Θα μου πεις ε τα ήθελε τα χωράφια για άλλη δουλεία. Για καλλιέργεια π.χ.
ΓΙΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΕΥΡΩ ΤΑ ΗΘΕΛΕ. Έκτισε στη θέση των χωραφίων που του ζητούσανε οι χωρικοί ένα ξενοδοχείο για VIP με την επωνυμία "Σήμαντρον" ο καλός Αμβρόσιος.
Άκου εκεί Σήμαντρον.
Εδώ και η ιστοσελίδα του ξενοδοχείου.

Ράσαντελ, Σήμαντρον...άδικα κάνουν τα παιδία μας στη Τρίτη Λυκείου το "Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων και Υπηρεσιών."
Το "Οργάνωση και Διοίκηση Μοναστηρίων και Εκκλησιών." έπρεπε να κάνουν.

Διάβασε εδώ για την ηθική των ιερέων Όπως πάντα καυστική κριτική από την Καθημερινή.

Ρωτάς παραπάνω εάν οι Χριστιανοί υπέστησαν διωγμούς και εάν οι ίδιοι κυνήγησαν καμμία αίρεση.
Θα σου απαντήσω. Βεβαίως και υπέστησαν διωγμούς και μάλιστα σκληρούς ορισμένες φορές. Τα παλιά ιερατεία δεν βλέπανε "με καλό μάτι" αυτή τη νέα θρησκεία.
Αλλά όταν καθιερώθηκε ο Χριστιανισμός και το ιερατείο του κληρονόμησε και τις τεχνικές επιβολής των παλαιότερων θρησκειών. Έτσι κυνηγήθηκαν άλλες αιρέσεις ή Χριστιανοί με διαφορετικό τρόπο λατρείας. Ένα παράδειγμα θα αναφέρω. Δεν ήταν αίρεση αλλά δίχασε τον Χριστιανισμό και αποτέλεσε αίτιο σφοδρών αιματοχυσιών. ΕΙΚΟΝΟΜΑΧΙΑ.
Εμφύλιος Χριστιανών αν μη, τι άλλο?.

Σου επαναλαμβάνω Ευρωπαίε. Δεν είναι όλοι οι ιερείς κακόβουλοι και όλες οι Μονές χρηματοπιστωτική οργανισμοί.

Σου αναφέρω και παράδειγμα. Την κοσμιοτάτη Μονή Ασωμάτων-Πετράκη Με πλούσιο φιλανθρωπικό έργο.
Επίσης ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και Πάσης Ελλάδος Ιερώνυμος είναι ένας σεμνός και σοφός αρχιερέας, το έγραψε ήδη ο Kerry King σε άλλο θέμα σχετικά με τον διαχωρισμό κράτους εκκλησίας και τη δήλωση του. Άλλο παράδειγμα είναι ακόμα ο Μητροπολίτης Ιγνάτιος ο οποίος πρέπει να αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση των ατίθασων Μητροπολιτών.

Θέλω να σου πω δηλαδή καλά να μελετάς τις γραφές. Καλά να αναλύεις τι είπε ο Ιησούς αλλά άμα μείνεις σε αυτά και δεν δεις τι γίνεται ΤΩΡΑ είσαι, είμαστε, τα παιδία μας είναι, χαμένοι από χέρι.

Αφού τελείωσα με αυτά που παρέθεσα στον Ευρωπαίο θέλω να απευθυνθώ σε εσένα Lock Smith.
Σε βλέπω πολύ επιθετικό με τα άτομα που υποκύπτουν σε ορισμένες καταστάσεις. Στη προκειμένη περίπτωση με αυτούς που δεν τουφεκίστηκαν στην Κατοχή π.χ.
Γιατί αυτό?

Δεν υποστηρίζω τους δοσήλογους, τους προδότες, τους ρουφιάνους και τους Ναζιστές. Αλλά τους χωρίζεις τους ανρθώπους της τότε εποχής σε δυο στρατόπεδα. Αυτό που πέθανε σαν ήρωες και αυτό που έζησε και ατιμάσθηκε ουσιαστικά.

Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Δηλαδή δεν είναι όλοι φτιαγμένοι από την στόμφα του ήρωα. Δεν μπορούσανε αν πάρουνε όλοι τα βουνά.

Π.χ. Ο παππούς μου από τη πλευρά της μητέρας μου πήγε στα βουνά και πολέμησε. Ο παππούς μου από τη πλευρά του πατέρα μου δεν άφησε την οικογένεια του να πάει να πολεμήσει αλλά έμεινε στη κωμόπολη να δουλέψει για να μπορέσει να παρέχει στα παιδία του φαγητό.

Θέλω να πω πως δεν είχανε όλοι την δυνατότητα να πολεμήσουν λόγο υποχρεώσεων συνήθως οικογενειακών.
Ακόμα και σήμερα δεν μπορούνε όλοι να κατεβούν σε αντιπολεμική διαδήλωση λόγο π.χ. φόρτου εργασίας.
Για αυτό ανακαλύπτουν διαφορετικούς τρόπους αντίδρασης. π.χ. "blogάρουν" σχετικά με το θέμα.

Αυτά για τον απλό λαό.

Τώρα όσον αφορά την κυβέρνηση. Θα μου φαινότανε πολύ πιο λογικό να οργίζεσαι με τους πολιτικούς που στις δύσκολες ώρες του ελληνισμού την "κάνουνε" για έξω. Αυτοί ΕΧΟΥΝ υποχρέωση να μείνουν να πολεμήσουν και να πεθάνουν σαν ήρωες. ΑΥΤΟΙ και ΟΧΙ να το απαιτούμε αυτό από τον απλό λαό.

Τέλος σε αυτά που αναφέρεις για την εκκλησία.

Υπήρχανε πολλοί παπάδες στην αντίσταση και στην επανάσταση του '21.
Μπορώ να σου δώσω στοιχεία για τη δράση τους.
Το θέμα είναι να εξετάσουμε αυτούς που συνθηκολογήθηκαν με τους εκάστοτε κατακτητές γιατί το έκανα.

Εκτός από αυτούς που ήταν φιλογερμανοί ή φιλοναζοί υπήρχανε και ιερείς που δηλώσανε σιωπηρή υποταγή στο Γ' Ράιχ, δεν μιλάω μόνο για Ορθόδοξους αλλά και Καθολικούς, για να μπορούνε να προειδοποιούνε το ποίμνιο τους για τις διώξεις. Πότε θα γίνουν και τη ζητάνε οι κατακτητές.
Άλλοι γίνανε σύνδεσμοι με τα Συμμαχικά κράτη, δηλαδή πληροφοριοδότες.
Άλλοι πάλι με την επιρροή τους αρκετές φορές παρενέβαιναν και σώζανε φυλακισμένους, βασανισθέντες και τις οικογένειες αυτών.

Οπότε η κατάσταση, όπως και όλες οι καταστάσεις στην ιστορία, ήταν περίπλοκη. Πολλές συνιστώσες μαζί μπορεί να δημιουργήσουν λανθασμένες εντυπώσεις.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2009, 16:01:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ar_ia
Επίσης έχω και μια απορία...τι έγινε ο trexagireve? ο Σαμουήλ?

Ε, για το Σαμουήλ είναι λίγο δύσκολες οι μέρες. Είναι κι αυτά τα θύματα του "ολοκαυτώματος" που σφάζουν παιδιά στη Γάζα και βομβαρδίζουν αμάχους με την ανοχή της παγκόσμιας κοινότητας ... τι να σου κάνει κι ο Σαμουήλ?

Ακουσε και κάπου πως "όλοι είμαστε Παλαιστίνιοι"... κάπου σκιάχτηκε...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2009, 19:43:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Ε, για το Σαμουήλ είναι λίγο δύσκολες οι μέρες. Είναι κι αυτά τα θύματα του "ολοκαυτώματος" που σφάζουν παιδιά στη Γάζα και βομβαρδίζουν αμάχους με την ανοχή της παγκόσμιας κοινότητας ... τι να σου κάνει κι ο Σαμουήλ?

Ακουσε και κάπου πως "όλοι είμαστε Παλαιστίνιοι"... κάπου σκιάχτηκε...



Δε νομίζω να σου αρέσει μια σύντομη επιστροφή του.....
Αν δεν κάνω λάθος όμως είχε γράψει ότι θα απουσιάσει για κάποιο χρονικό διάστημα.
quote:
gilgamesh:
Νομίζω Ευρωπαίε ότι δεν θες να καταλάβεις.
Όπως στο είχα πει και εγώ στο λέει τώρα και ο ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ ότι:

Άλλο τι κύρηξε ο Ιησούς, άλλο τι κύρηξαν οι θρησκείες (την αγάπη) και άλλο τι κάνουν πράξη τα ιερατεία.

Και όπως σου έχω ξαναπεί δεν είναι όλοι οι παπάδες ίδιοι. Είναι η πλειοψηφία. Μου ζήτησες στοιχεία ότι είναι η πλειοψηφία.

Ε αριθμούς συγκεκριμένους δεν έχω στα χέρια μου γιατί δεν έχει μπει στο χώρο της εκκλησία καμμία στατιστική εταιρεία ούτε κάνανε καμμία έρευνα. Σου μιλάω από αυτά που βλέπουμε στην ιστορία και αυτά που ζούμε στις μέρες μας.



Μα εσύ μιλάς για την πλειοψηφία! Αν υποθέσουμε ότι οι ιερωμένοι στη χώρα μας εξαιρουμένων των μοναχών είναι περίπου 9.000 φαντάζομαι ότι θα έχεις περίπου 7.000 παραδείγματα να αναφέρεις προκειμένου να στηρίξεις και την άποψή σου.

quote:
gilgamesh:
Σου ανέφερα παρελθόντα εγκλήματα της εκκλησίας. Μου έκανες τον Κινέζο. Δεν σου αρέσει να μιλάμε για το παρελθόν? Εντάξει ας μιλήσουμε για το τι κάνει ΤΩΡΑ το ιερατείο.

Έκανα τον Κινέζο? σελίδα!......να τοποθετηθώ αμέσως!......είμαι πολύ περίεργος να δω που συνέβη αυτό!

quote:
gilgamesh:
Ας δούμε τι έκανε το Μάρτιο του 2008 η Ιερά Σύνοδος.
Ψηφίστηκε το σύμφωνο συμβίωσης.
Συγκάλεσαν οι μητροπολίτες την Ιερά Σύνοδο. Αποφασίσανε για το Σύμφωνο Συμβίωσης και βγήκανε οι "Χριστιαναράδες" Άνθιμος και Αμβρόσιος και δηλώσανε «"Πορνεία" κάθε συζυγική σχέση εκτός ορθόδοξου γάμου.»
Πρόσεξε δεν μιλήσανε μόνο για τους ομοφυλόφιλους αλλά για όλα τα ζευγάρια.
Δημοκρατικά πράγματα.

Αυτή ήταν ανέκαθεν η θέση της Εκκλησίας! τι σε εξιτάρει? Κι εγώ είχα συζυγική σχέση πριν ορθόδοξου γάμου. Δεν κάνω κι έτσι όμως! Δε συμφωνώ αλλά δε θα τη φιμώσω κιόλας!
Υπερβολική λοιπόν η στάση αυτή της εκκλησίας για τα σημερινά δεδομένα! Υπερβολική όμως μας λένε πολλοί ότι είναι και η στάση της για τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια!
Κάποτέ τόπλες έκαναν και τις κυνηγούσαν! Σήμερα υπάρχουν οργανωμένες παραλίες γυμνιστών! Ποια λες ότι θα είναι η άποψη της εκκλησίας?
Καλά κάνει και έχει αυτή την αυστηρή στάση! Καλά δεν κάνει όμως όταν δεν φροντίζει η ίδια να επιβάλει την ηθική τάξη στους κόλπους της!
Δεν βλέπω κάτι το ανατριχιαστικό!

Τα link που παραθέτεις είναι το 60% των περιπτώσεων? Εγώ ξέρω και από την περιοχή μου παρόμοια σκάνδαλα τα οποία λόγω βεληνεκές δε βγήκαν στη δημοσιότητα!.........να συμπεράνω ότι πιάσαμε το 90! της ιεροσύνης?

quote:
gilgamesh:
Αλλά όταν καθιερώθηκε ο Χριστιανισμός και το ιερατείο του κληρονόμησε και τις τεχνικές επιβολής των παλαιότερων θρησκειών. Έτσι κυνηγήθηκαν άλλες αιρέσεις ή Χριστιανοί με διαφορετικό τρόπο λατρείας. Ένα παράδειγμα θα αναφέρω. Δεν ήταν αίρεση αλλά δίχασε τον Χριστιανισμό και αποτέλεσε αίτιο σφοδρών αιματοχυσιών. ΕΙΚΟΝΟΜΑΧΙΑ

Είδες που δεν τα ξέρεις καλά? Την εικονομαχία δεν την προκάλεσαν οι κληρικοί αλλά ο αυτοκράτορας Λέων ο Γ΄ ο Ίσαυρος! Εναντίων του τάχθηκε σχεδόν όλος ο κλήρος και πρώτα απ' όλα ο Πατριάρχης Γερμανός τον οποίο ο Λέων καθαίρεσε και στη θέση του έβαλε κάποιον του χεριού του για εκφοβισμό των υπολοίπων.

Το ίδιο είχε αντιδράσει και ο πάπας. Εναντίων της απόφασης για το κατέβασμα των εικόνων στάθηκε σύσσωμος ο πληθυσμός των Ευρωπαϊκών επαρχιών! όπως και της Κων/λης τόσο η Ελλάδα όσο και η Ιταλική χερσόνησος εξεγέρθηκαν εναντίων του Λέοντα! Ο οποίος δεν είχε με το μέρος του παρά μόνο το στρατό και τις επαρχίες της Ανατολής! Μιας και καταγόταν από τη Συρία.
Αρκεί να σου αναφέρω ότι ο τουρμάχης των Ελλαδικών Αγαλλιανός μαζί με τους Κυκλάδες επιτέθηκαν κατά του Λέων παρόλο που ο τελευταίος ζούσε μέρες δόξας μιας και λίγο καιρό πριν είχε κατατροπώσει τον πανίσχυρο Αραβικό στόλο!

Ο Υιός του τώρα Κων/νος ο Ε' αφού άλλαξε τη σύνθεση της ανωτέρας εκκλησιαστικής διοίκησης με σκοπό τη σύγκλιση συνόδου της Εκκλησίας ώστε να συμφωνήσει και η εκκλησία στο κατέβασμα των εικόνων συμμετείχε σε αυτή ως αντικαταστάτης του αποθανόντα πατριάρχη Αναστάσιου κατά παράβαση των ιερών κανόνων.
Παρ’ όλες όμως τις πιέσεις από τον Κων/νο και παρ’ όλες τις αλλαγές που είχε κάνει δεν αποδέχτηκε τις μονοφυσιτικές θέσεις του Κων/νου του Ε΄ ο οποίος είχε τη στήριξη των μονοφυσιτών Αρμένιων, αλλά θέλοντας να χρυσώσει το χάπι και να αποφύγει τα χειρότερα από τον Κων/νο τάχτηκε κατά της εικονοφιλίας με το σκεπτικό ότι είναι ανάξιο των ιερών προσώπων να απεικονίζεται η μορφή τους σε ευτελή ύλη!
Όλος ο μοναχικός κόσμος ήταν εικονοφιλόφιλος με αποτέλεσμα να υποστεί διωγμούς και εξευτελισμούς από τον Κων/νο! Ο οποίος μόνο με τη βία μπορούσε να τιθασεύσει τα πράγματα.
Μοναστήρια έκλεισαν ή μετατράπηκαν σε στρατώνες! ή άλλα δημόσια καταστήματα.
Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αρχίσει μια μαζική μετανάστευση των μοναχών, στους οποίους τέθηκε το ζήτημα ή τύφλωση ή αποτίναξη του μοναχισμού, στη νότια Ιταλία, όπου ίδρυσαν νέα μοναστήρια και έτσι νέα κέντρα του Ελληνικού
πολιτισμού.
Πολύ αργότερα με την αποκατάσταση της Ορθοδοξίας ως είχε ,ο Κων/νος ξεθάφτηκε και το λείψανό του απομακρύνθηκε από το ναό των Αγίων Αποστόλων.
Τα πράγματα χαλάρωσαν όταν ανέλαβε ο υιός του Λέον ο Δ' ο οποίος ήταν μετριοπαθής. Το βασικό όμως ρόλο τον έπαιξε η σύζυγος του Ειρήνη η οποία ήταν Αθηναία και ως εκ τούτου εικονόφιλη.

Παράλληλα να σου γνωρίσω ότι γινόντουσαν συνέχεια προσπάθειες για ανατροπή του Κων/νου! Ε'
Τώρα τη συνέχεια διάβασέ την σε κανά ιστορικό βιβλίο γιατί με πηγή μόνο τη wikipedia.....δε σε βλέπω να μπορείς να σταθείς και πολύ σε ιστορικά θέματα.
Να σου δώσω να καταλάβεις την έκρηξη της εικονομαχίας ο διαπρεπής Βυζαντινολόγος Ostrogorsky την ανάγει στην επαφή με τον Αραβικό κόσμο του Λέοντα αλλά και στον Παυλικιασμό! Με τον οποίο το Βυζάντιο κάποια στιγμή ήρθε και σε ανοιχτό πόλεμο.
Όμως η αρχή της εικονομαχίας είχε ξεκινήσει από το κράτος των Ομευαδών! το οποίο είχε πολλά χρόνια πριν πάρει μέτρα "εικονοκλαστικά"

Ο εμφύλιος λοιπόν πόλεμος μπορεί να είχε θρησκευτική χροιά αλλά αυτός που τον ξεκίνησε ήταν ένα αυτοκράτορας εικονομάχος χωρίς την έγκριση της εκκλησίας! ούτε καν τη διαφωνία της!
Μετρημένοι στα δάχτυλα ήσαν οι ιερείς εικονομάχοι και αυτοί στις ανατολικές επαρχίες επηρεασμένοι κυρίως από τους Ιουδαίους που δεν αποδέχονταν τη λατρεία των εικόνων, τρόπος ζωής με λίγα λόγια..
Απλά έτυχε ο Λέον να ζήσει για μεγάλο χρονικό διάστημα εκεί, να παρασυρθεί και να ξεκινήσει έναν ανώφελο πόλεμο για να επιβάλει το σκεπτικό του! το οποίο το ενίσχυαν και οι μονοφυσίτες Αρμένιοι .

Έτσι αναμενόμενο ήταν αργά ή γρήγορα και αφού τόσο ο λαός όσο και οι ιερείς στην πλειοψηφία τους ήσαν εικονοφιλόφιλοι η λατρεία των εικόνων να επιστρέψει και πάλι.

quote:
gilgamesh:
Θέλω να σου πω δηλαδή καλά να μελετάς τις γραφές. Καλά να αναλύεις τι είπε ο Ιησούς αλλά άμα μείνεις σε αυτά και δεν δεις τι γίνεται ΤΩΡΑ είσαι, είμαστε, τα παιδία μας είναι, χαμένοι από χέρι.

Δε με έχεις διαβάσει γι' αυτό και λες τα όσα λες!
Βλέπω τι γίνεται γύρω μου και για αυτό είχα γράψει πρώτοι εμείς οι Χριστιανοί να καταγγέλλουμε τα κακώς κείμενα όταν τα βλέπουμε! και να τα δημοσιοποιούμε.

Edited by - europaios2 on 06/01/2009 00:37:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2009, 10:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaioi
Δε νομίζω να σου αρέσει μια σύντομη επιστροφή του.....

Το αντίθετο! Το γέλιο στη ζωή μας είναι πολύ σημαντικό και επειδή τη διασκέδασή μας, εδώ στο forum την έχετε αναλάβει εσύ και ο Ψηλός μόνο, θεωρώ πως αποτελεί μεγάλη έλλειψη η απουσία του Σαμουήλ και του trexagireve για τη διασκέδασή μας. Αν μη τι άλλο, θα σας ξεκούραζαν κάπως...

quote:
europaioi
Αν δεν κάνω λάθος όμως είχε γράψει ότι θα απουσιάσει για κάποιο χρονικό διάστημα.

Λες να σχετίζεται με το γεγονός ότι το Ισραήλ κάλεσε εφέδρους;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2009, 11:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Αν μη τι άλλο, θα σας ξεκούραζαν κάπως...

Λες τελικά να είμαστε χίλοι δεκατρείς?......δε μπορεί!!! κάποιο λάκκο θα' χει η φάβα.....
quote:
macedon:
Λες να σχετίζεται με το γεγονός ότι το Ισραήλ κάλεσε εφέδρους;


Γιατί δε ρωτάς στην πρεσβεία?.....ανακατεύεσαι με αυτές!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2009, 16:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι

quote:
Αν υποθέσουμε ότι οι ιερωμένοι στη χώρα μας εξαιρουμένων των μοναχών είναι περίπου 9.000 φαντάζομαι ότι θα έχεις περίπου 7.000 παραδείγματα να αναφέρεις προκειμένου να στηρίξεις και την άποψή σου.

Μπορεί και 8.000!!!

Συγγνώμη αν μου διαφεύγει κάποιος...

Αν βάλουμε και τους μοναχούς... πάμε "ψηλά" σε αριθμούς!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2009, 17:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου γιαπετ!!!!!! κέρδισες μια σελίδα από τις χαμηλές πτήσεις!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2009, 17:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΤΙ ΠΡΟΛΟΓΟΥ: Το ελαχιστότατο αυτό πόνημα, αφιερώνεται στους κλώνους των αθέων που έχουν πλημμυρίσει τελευταία τα blogs και με ολοκληρωτικό τρόπο προσπαθούν να μας πείσουν ότι το μαύρο είναι άσπρο.. Ειρωνεύονται, γελοιοποιούν. Θεωρούν ότι οι Αθεοι είναι υγιείς και οι Πιστοί άρρωστοι! Βρίζουν συνεχώς «ναζιστές» και «εθνίκια» όσους έχουν αντίθετες απόψεις, χωρίς όμως να έχουν την στοιχειώδη εξυπνάδα να καταλάβουν ότι ταυτίζονται με τα αρχέτυπά τους: Τον Χίτλερ και τον Στάλιν…

Το να ήσουν θρησκευόμενος, στη Ναζιστική Γερμανία ΗΤΑΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ και μάλιστα εδιώκετο. Ο ναζισμός ήθελε τους ανθρώπους άθεους, απελπισμένους, κρύους, χωρίς τη ζεστασιά της θρησκείας και άρα σκληρούς, πειθήνιους και χωρίς ενοχές για τα εγκλήματα που έκαναν εκτελώντας τις διαταγές των ημι(;)παραφρόνων αφεντικών τους.

Η συνέχεια στο http://skinious.blogspot.com/2009/04/blog-post_9127.html και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2009, 17:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΝΤΙ ΠΡΟΛΟΓΟΥ: Το ελαχιστότατο αυτό πόνημα, αφιερώνεται στους κλώνους των αθέων που έχουν πλημμυρίσει τελευταία τα blogs και με ολοκληρωτικό τρόπο προσπαθούν να μας πείσουν ότι το μαύρο είναι άσπρο.. Ειρωνεύονται, γελοιοποιούν. Θεωρούν ότι οι Αθεοι είναι υγιείς και οι Πιστοί άρρωστοι! Βρίζουν συνεχώς «ναζιστές» και «εθνίκια» όσους έχουν αντίθετες απόψεις, χωρίς όμως να έχουν την στοιχειώδη εξυπνάδα να καταλάβουν ότι ταυτίζονται με τα αρχέτυπά τους: Τον Χίτλερ και τον Στάλιν…

Το να ήσουν θρησκευόμενος, στη Ναζιστική Γερμανία ΗΤΑΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ και μάλιστα εδιώκετο. Ο ναζισμός ήθελε τους ανθρώπους άθεους, απελπισμένους, κρύους, χωρίς τη ζεστασιά της θρησκείας και άρα σκληρούς, πειθήνιους και χωρίς ενοχές για τα εγκλήματα που έκαναν εκτελώντας τις διαταγές των ημι(;)παραφρόνων αφεντικών τους.

Η συνέχεια στο http://skinious.blogspot.com/2009/04/blog-post_9127.html και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του....



Το παρόν θέμα ανοίχτηκε από το θεματοθέτη για να λειτουργήσει ως "αντίποδας" στο θέμα που είχε ανοίξει ο Σαμουήλ και μιλούσε για τη σχέση του νεοπαγανισμού με τον φασισμό.
Λειτούργησε, αλλά και λειτουργεί ακόμη και τώρα, ως πεδίο εκτόνωσης όσων δεν θέλουν ή δεν τους αρέσει να γίνεται παρόμοια ανάλυση, όπως και εκείνη του θέματος του Σαμουήλ.

Αναρωτιέμαι, γιατί άραγε να τον πείραξε τόσο πολύ το θεματοθέτη, εκείνο το θέμα που άνοιξε ο Σαμουήλ, ώστε να ανοίξει ετούτο εδώ το θέμα;;
Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2009, 18:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KERRY KING
Το να ήσουν θρησκευόμενος, στη Ναζιστική Γερμανία ΗΤΑΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ και μάλιστα εδιώκετο.

Η συνέχεια στο http://skinious.blogspot.com/2009/04/blog-post_9127.html


Αγαπητέ Kerry, η θρησκεία στη Γερμανία ούτε απαγορευμένη ήταν, ούτε εδιώκετο (με εξαίρεση τους Εβραίους και τους Μάρτυρες του Ιεχωβά που θεωρήθηκαν "εχθροί του κράτους").

Επίσης, στο άρθρο που παραθέτεις, δεν προκύπτει τίποτε για δίωξη της θρησκείας ή των θρησκευομένων. Επίσης, δεν θα βρεις πουθενά καμία διαταγή κατά της θρησκείας ή των θρησκευομένων. Το αντίθετο μάλιστα. Και οι εκκλησίες λειτουργούσαν κανονικά, και οι επίσκοποι και παπάδες έκαναν τη δουλειά τους, και συμφωνίες με το Βατικανό έκαναν για να εισπράττει η εκκλησία τους φόρους της.

Εκτός αν αναφέρεσαι στα υψηλόβαθμα στελέχη των SS οπότε προφανώς γνωρίζεις ότι το ίδιο ισχύει και σήμερα εδώ, μόνο που εδώ έχουμε και νομική κατοχύρωση για το ύπατο αξίωμα. Για να είσαι υψηλόβαθμο στέλεχος των Ενόπλων Δυνάμεων ή σημαίνον πολιτικό πρόσωπο, πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να είσαι Χριστιανός. Μάλιστα η Χριστιανορθοδοξία του προέδρου της Δημοκρατίας ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2009, 22:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ KERRY KING,
Ο macedon, θα ήθελε να δει πολύ τους μουσουλμάνους να αναρριχούνται στα ανώτερα στρατιωτικά αξιώματα, θα ήθελε να δει, όπως ο ίδιος για χάριν της θρησκευτικής ελευθερίάς έχει δηλώσει, ακόμη και ένα τζαμί κάτω από την ακρόπολη.
Τι δε θα έδινε! για να δει έναν Μουσουλμάνο, Πρόεδρο της Δημοκρατίας......και γιατί όχι ακόμη και πρωθυπουργό!

Ταυτόχρονα θεωρεί τους Χριστιανούς ανθέλληνες! Το Πατριαρχείο πράκτορες των Τούρκων, τον Τρωικό πόλεμο τον Οδυσσέα και τον Αχιλλέα παραμύθι, και περιμένω να μου απαντήσει εάν θεωρεί παραμύθι και το ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ του Λεωνίδα.

Φυσικά εμένα που έχω διαφορετική από αυτόν, άποψη με θεωρεί "ΕΛΛΗΝΟΜΑΧΟ".....γι' αυτό πρόσεξε πως θα τοποθετηθείς! εάν το κάνεις.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2009, 23:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Ο macedon, θα ήθελε να δει πολύ τους μουσουλμάνους να αναρριχούνται στα ανώτερα στρατιωτικά αξιώματα

Προσωπικά δεν θεωρώ τους μουσουλμάνους Τούρκους, όπως εσύ και το τουρκικό υπουργείο εξωτερικών με το οποίο συντάσσεσαι.

quote:
europaios2
θα ήθελε να δει, όπως ο ίδιος για χάριν της θρησκευτικής ελευθερίάς έχει δηλώσει, ακόμη και ένα τζαμί κάτω από την ακρόπολη.

Ο κάθε ναός οποιασδήποτε θρησκείας δεν με ενοχλεί περισσότερο ή λιγότερο από τους χριστιανικούς.

quote:
europaios2
Τι δε θα έδινε! για να δει έναν Μουσουλμάνο, Πρόεδρο της Δημοκρατίας......και γιατί όχι ακόμη και πρωθυπουργό!

Ανοησίες δικές σου είναι αυτές

quote:
europaios2
Ταυτόχρονα θεωρεί τους Χριστιανούς ανθέλληνες!

Οποιοσδήποτε έχει αντικαταστήσει την εθνική του συνείδηση με τη θρησκευτική είναι άπατρις. Και όταν αυτή η συνείδηση χρησιμοποιείται εναντίον των Ελλήνων, όπως η ιστορία έχει καταγράψει, τότε είναι ανθέλληνας, όπως εσύ για παράδειγμα που συντάσσεσαι είτε με το σουλτάνο, είτε με την προπαγάνδα του τουρκικού υπουργείου εξωτερικών.

quote:
europaios2
Το Πατριαρχείο πράκτορες των Τούρκων

Τα παράπονά σου στους ιστορικούς που κατέγραψαν τις πράξεις του.

quote:
europaios2
τον Τρωικό πόλεμο τον Οδυσσέα και τον Αχιλλέα παραμύθι

Οχι εγώ, ο Κακριδής που επιμελείται την "Ελληνική μυθολογία".

quote:
europaios2
Φυσικά εμένα που έχω διαφορετική από αυτόν, άποψη με θεωρεί "ΕΛΛΗΝΟΜΑΧΟ"

Δεν σε θεωρώ ελληνομάχο επειδή έχεις διαφορετική άποψη από μένα. Σε θεωρώ ελληνομάχο γιατί μισείς οτιδήποτε ελληνικό και συντάσσεσαι πάντοτε με τους εχθρούς των Ελλήνων, αρκεί να είναι χριστιανοί. Και, εξ όσων γνωρίζω, είσαι ο μόνος εδώ μέσα που προωθεί την προπαγάνδα των Τούρκων περί "τουρκικής μειονότητας" στην Ελλάδα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2009, 01:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Προσωπικά δεν θεωρώ τους μουσουλμάνους Τούρκους, όπως εσύ και το τουρκικό υπουργείο εξωτερικών με το οποίο συντάσσεσαι.

Μόνο που με εμένα συντάσσεται και η ηγεσία του Ελληνικού στρατού.
Εγώ πουθενά δεν έχω δηλώσει ότι οι μουσουλμάνοι είναι Τούρκοι, έχω δηλώσει ότι δεν μπορώ να ξεχωρίσω τον μουσουλμάνο με Ελληνικά αισθήματα από τον μουσουλμάνο πράκτορα με Τουρκικά αισθήματα.
Οπότε δε θέλω σε καμία περίπτωση να ανοίξει η κερκόπορτα εν' αντιθέσει με εσένα.

quote:
macedon:
Ο κάθε ναός οποιασδήποτε θρησκείας δεν με ενοχλεί περισσότερο ή λιγότερο από τους χριστιανικούς.

Μπορεί να έχεις και δίκιο εξάλλου μέσα στα τζαμιά οι Έλληνες ορκιζόντουσαν για την ελευθερία μας.....


quote:
macedon:
Ανοησίες δικές σου είναι αυτές

Αυτό προκύπτει από τις τοποθετήσεις σου, εξάλλου εσύ υπερασπίστηκες το βιβλίο της Ρεπούση που μιλούσε για θάνατο των Ελλήνων της Σμύρνης λόγω συνωστισμού στο λιμάνι, ενώ για τους Έλληνες αγωνιστές του 1821 όπως ο Κολοκοτρώνης για παράδειγμα, αφιέρωνε 2-3 γραμμές, εν’ αντιθέσει με το προηγούμενο βιβλίο που αφιέρωνε ολόκληρες σελίδες.

quote:
macedon:
Οποιοσδήποτε έχει αντικαταστήσει την εθνική του συνείδηση με τη θρησκευτική είναι άπατρις. Και όταν αυτή η συνείδηση χρησιμοποιείται εναντίον των Ελλήνων, όπως η ιστορία έχει καταγράψει, τότε είναι ανθέλληνας, όπως εσύ για παράδειγμα που συντάσσεσαι είτε με το σουλτάνο, είτε με την προπαγάνδα του τουρκικού υπουργείου εξωτερικών.


Η ιστορία έχει καταγράψει ότι η Ορθοδοξία και η Ελλάδα πάνε πακέτο.
Με το Σουλτάνο και την Τουρκική προπαγάνδα, συντάσσεσαι εσύ. Αυτοί θέλουν μουσουλμάνους στις ανώτερες θέσεις του στρατού μας κι εσύ μαζί τους, όχι εγώ.

Η εθνική μου συνείδηση συντάσσεται με την θρησκευτική μου. Πατρίδα μου είναι η Ελλάδα και θρήσκευμά μου η Ορθοδοξία, εσένα θρήσκευμά σου δεν είναι η Ορθοδοξία και η πατρίδα σου έχεις γράψει ότι κατοικείται από λίγους Έλληνες και πολλούς Χριστιανούς, οπότε κατοικείς όχι στη δική μου πατρίδα, αλλά σε άλλη, γι' αυτό και σου έγραψα κάτι………για γιατρό.

Οι εχθροί της πατρίδας μου, για να την καταλάβουν θα πρέπει να περάσουν πρώτα από το πτώμα των εκατομμυρίων Χριστιανών της Ελλάδας........να τους δώσεις χαιρετίσματα......κούνια που σας κούναγε.......αν νομίζετε ότι θα αλλάξετε είτε τη θρησκεία μας είτε την ιστορία μας.

quote:
macedon:
Τα παράπονά σου στους ιστορικούς που κατέγραψαν τις πράξεις του.


Οι πράξεις του Πατριαρχείου κάτω ακριβώς από τη μπότα του Τούρκου, δείχνουν την αγάπη για την Ελλάδα και η συμμετοχή του στις επαναστάσεις μέσω των υφισταμένων του και είναι καταγεγραμμένες από την πρώτο κιόλας αιώνα της σκλαβιάς.
Το ότι ο Τούρκος θέλει να το ξεπαστρέψει δεν είναι τυχαίο.......όπως το ότι κι εσύ αλλά και οι ομοϊδεάτες σου, θέλετε να το ξεπαστρέψετε ούτε και αυτό είναι τυχαίο.

quote:
macedon:
Οχι εγώ, ο Κακριδής που επιμελείται την "Ελληνική μυθολογία".


Τι όχι εσύ? την ασπάζεσαι ή όχι την άποψη?

quote:
macedon:
Δεν σε θεωρώ ελληνομάχο επειδή έχεις διαφορετική άποψη από μένα. Σε θεωρώ ελληνομάχο γιατί μισείς οτιδήποτε ελληνικό και συντάσσεσαι πάντοτε με τους εχθρούς των Ελλήνων, αρκεί να είναι χριστιανοί. Και, εξ όσων γνωρίζω, είσαι ο μόνος εδώ μέσα που προωθεί την προπαγάνδα των Τούρκων περί "τουρκικής μειονότητας" στην Ελλάδα.

Εγώ δε θεωρώ ούτε παραμύθι τον Οδυσσέα ούτε τον Αχιλλέα, ούτε το ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ.

Σε ερώτηση που μου είχε γίνει εάν θα πολεμούσα δίπλα σε μή Χριστιανό Έλληνα, εναντίων Χριστιανών εχθρών της πατρίδας, αμέσως απάντησα ότι "εννοείται".

Σε ερώτηση που έκαναν εάν θα πολεμούσες για τα αδέλφια μας στην Πόλη εφόσον αυτό ήταν απαραίτητο.........μούγκα στη στρούγκα.......μόνο σπυριά που δεν πέταξες.......πέρασαν μήνες για να αναγκαστείς «στριμωγμένος» για να πεις: "ότι εφόσον μου το ζητήσει η πατρίδα εννοείται".........μόνο που η δική σου η πατρίδα απ' ότι εσύ ο ίδιος μας είπες δεν είναι η Ελλάδα.....γιατί αυτή είναι των Χριστιανών.

Για απάντα υπήρξε η φράση "ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ"? ναι ή όχι?.......

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2009, 01:38:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρικυμία εν κρανίω...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2009, 10:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας,

Μην μεταφέρουμε τις διαφωνίες άλλων θεμάτων εδώ σας παρακαλώ.

Έπεσα πάνω στο άρθρο που σας παράθεσα και επειδή έχει συγκεκριμένες αναφορές σε πρόσωπα και κατααστάσεις, το πόσταρα στο αντίστοιχο θέμα που καταπιάνεται με την σχέση του Ναζισμού και του Χριστιανισμού.

Ας περιοριστούν τα σχόλια πάνω σε αυτά που αναφέρει η παραπομπή σας παρακαλώ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2009, 13:27:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχεις απόλυτο δίκιο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1914063
Maintained by Digital Alchemy