ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΑΘΛΗΤΙΚΑ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2008, 18:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Δύο γκολ ο Σφακιανάκης
Χιονο... θύελλα ο ΟΦΗ στην Κρήτη επικράτησε με 3-0 της Βέροιας

Ηράκλειο
Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο ΟΦΗ, καθώς στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής, επικράτησε της Βέροιας με 3-0. Οι Κρητικοί είχαν ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο σκόραραν με τον Σφακιανάκη (46', 78') και με τον Πετρόπουλο στο 58'. Στο 80' ο Τζόρβας απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Τσιμπλίδης, ενώ στο 82΄ ο Ισά αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του Κασναφέρη για κτύπημα στον Καμάλ.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο, στο οποίο η Βέροια με σωστή αμυντική τακτική κατάφερε να κρατήσει μακριά από την εστία του Τέρολ τους επιθετικούς του ΟΦΗ, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο μέρος να «καθαρίσουν» το παιχνίδι.

Δεν είχε συμπληρωθεί καλά - καλά το 45ο δευτερόλεπτο και ο Στέλιος Σφακιανάκης στο 46' με κεφαλιά έβαλε μπροστά την ομάδα του Ηρακλείου. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Τζόρβας εξουδετέρωσε το σουτ του Ντε Λάνγκε.

Το 1-0 έδωσε «φτερά» στους παίκτες του Γιώργου Παράσχου, που στο 53' έφτασαν κοντά στη δεύτερη επιτυχία, αλλά ο Νουαφόρ απέτυχε να νικήσει τον Τέρολ.

Το 2-0, πάντως, δεν άργησε να έρθει. Στο 58' μετά από καταπληκτική ατομική προσπάθεια του Σίμιτς που πέρασε από δεξιά όποιον βρήκε μπροστά του και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Πετρόπουλο, που με προβολή έδωσε...αέρα δύο τερμάτων στην κρητική ομάδα.

Ο σέντερ φορ του ΟΦΗ έχασε μεγάλη ευκαιρία λίγο αργότερα να πετύχει και τρίτο γκολ, όταν ουσιαστικά σε κενή εστία με εξουδετερωμένο τον Τέρολ δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Το παιχνίδι τελείωσε στο 78'. Ο Στέλιος Σφακιανάκης με ψηλοκρεμαστό σουτ νίκησε για δεύτερη φορά τον γκολκίπερ της Βέροιας και πέτυχε το 3-0 για τον ΟΦΗ.

Δύο λεπτά αργότερα η «βασίλισσα του Βορρά» κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπικόφσκι. Ο Τσιμπλίδης ανέλαβε την εκτέλεσή του, αλλά ο Τζόρβας έπεσε σωστά στη γωνία του και απέκρουσε.

Στο 82' ο Ισά αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Κασναφέρη για κτύπημα εκτός φάσης στον Καμάλ.

Διαιτητής: Γ. Κασναφέρης (Αθήνας)

Κίτρινες: Γκέρμπερ, Πετρόπουλος, Ρουμπάκης - Ζέεντορφ, Μελαμπιανάκης, Καμάλ,

Κόκκινη: Ισά

Οι συνθέσεις:

ΟΦΗ: Τζόρβας, Μπαρκαουάν, Ταραλίδης, Σίμιτς, Πίτσος (84΄ Μονιάκης), Νουαφόρ (76΄ Αρβανίτης), Ισά, Ρουμπάκης, Σφακιανάκης, Πετρόπουλος (81΄ Ντρούλιτς), Γκέρμπερ

Βέροια: Τερολ, Αλεξίου, Ντε Λάνγκε (78΄ Ρικάρντο Κόστα), Ζέεντορφ, Τσιμπλίδης, Κριβοκάπιτς, Καμάλ, Κλίνε, Μελαμπανιάκης (68΄ Φριτεα), Μετόμο, Τζιοβανίνι (68΄ Μπικόφσκι)

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ, www.sport.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2008, 18:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Αναβολή σε Λεβαδειά, ΟΑΚΑ Περιστέρι
Νίκες για ΠΑΟΚ και ΟΦΗ επί Καλαμαριάς και Βέροιας με 2-0 και 3-0 αντίστοιχα


Αθήνα
Λήξη στο Καλαμαριά-ΠΑΟΚ με νίκη για τον ΠΑΟΚ με 2-0 στο Καυτανζόγλειο. Τα γκολ πέτυχαν Λάκης και Ίλιεφ. Χαμένο πένταλντι για την Καλαμαριά. Νωρίτερα, ο ΟΦΗ επικράτησε με δύο γκολ του Σφακιανάκη και ένα Πετρόπουλου 3-0 της Βέροιας στο Παγκρήτιο. Αναβλήθηκαν λόγω χιονόπτωσης οι αναμετρήσεις μεταξύ Λεβαδειακού-Ηρακλή, ΑΕΚ-Ξάνθης και Ατρόμητου-Παναθηναϊκού.

Στις 19:00 ξεκινά το Αρης Αστέρας Τρίπολης. Αναβολές και διακοπή στη Β' Εθνική.


Το δημοτικό στάδιο της Λιβαδειάς είχε καλυφθεί από χιόνι ύψους περίπου 15 εκατοστών, ενώ ο αγωνιστικός χώρος σε αρκετά σημεία εμφάνιζε πάγο.

Η συνάντηση θα πρέπει να πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα, βάσει του κανονισμού, όμως ακόμη και αυτή η εκδοχή είναι αμφίβολη, λόγω των συνθηκών που επικρατούν.

Σε αυτή την περίπτωση, ο αγώνας θα διεξαχθεί σε ημερομηνία που θα ορίσει η Σούπερ Λίγκα.

Αναβολή και για τον αγώνα της ΑΕΚ με την Ξάνθη, αφού η κατάσταση στο ΟΑΚΑ δεν επιτρέπει σε καμία περίπτωση τη διεξαγωγή του αγώνα.

Στο Ολυμπιακό Στάδιο βρέθηκε από νωρίς ο πρόεδρος της ΠΑΕ ΑΕΚ Ντέμης Νικολαΐδης, ο οποίος εξέφρασε την επιθυμία να γίνει κανονικά ο αγώνας.

Ο αγώνας θα γίνει τη Δευτέρα -πράγμα και εδώ δύσκολο- την ίδια ώρα. Σε διαφορετική περίπτωση, η διοργανώτρια αρχή θα αποφασίσει τη διεξαγωγή του αγώνα εντός 15 ημερών.

Αγώνα δρόμου δίνουν και οι άνθρωποι του Ατρομήτου, προκειμένου να μην υπάρξει πρόβλημα με το παιχνίδι της ομάδας απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Αναβολές και στη Β' Εθνική

Λόγω των κακών καιρικών και γηπεδικών συνθηκών αναβλήθηκαν οι συναντήσεις της 14ης αγωνιστικής των εξής αγώνων: Εθνικός-ΑΣΚ Ολυμπιακός, Ηλυσιακός-Καστοριά και Αγ.Δημήτριος-Πανθρακικός.

Αργότερα στη συνάντηση του Χαϊδαρίου με την Ιωνικό ο διαιτητής διέκοψε το παιχνίδι στο 26 λεπτό και ενώ το σκορ ήταν στο 0-0 λόγω σφοδρής χιονόπτωση.

Εφόσον το επιτρέψει ο καιρός και έχει καθαριστεί ο αγωνιστικός χώρος οι τρεις αγώνες θα διεξαχθούν αύριο το μεσημέρι την ίδια ώρα (15:00).

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2008, 18:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Σίγουρος για την πρόκριση στους «8» του Champions League ο Λούα Λούα


Αθήνα
O Λομάνα Λούα Λούα δεν κρύβει την αισιοδοξία του για πρόκριση του Ολυμπιακού στην επόμενη φάση του Champions League, παρά το γεγονός ότι αντίπαλος στους «16» είναι η Τσέλσι.

Ο επιθετικός των ερυθρολεύκων χαρακτήρισε «φανταστική ομάδα με παίκτες παγκόσμιας κλάσης» τους Αγγλους, μίλησε για την ιδιαίτερη σχέση που έχει με τον Αβραάμ Γκραντ και την ενθάρρυνση του Ισραηλινού να πάει στον Ολυμπιακό.

Παράλληλα, απέκλεισε το ενδεχόμενο επιστροφής του στην Αγγλία, για λογαριασμό της Νιούκαστλ.


Οι δηλώσεις του Λομάνα Λούα Λούα στην «Sunday People»

«Βλέπω πάρα πολλούς αγώνες της Πρέμιερ Λίγκ και της Τσέλσι ιδιαιτέρως. Οι «μπλε» έχουν φανταστική ομάδα, αλλά δεν είναι ανίκητοι. Έχουν στη σύνθεσή τους ορισμένους ποδοσφαιριστές παγκόσμιας κλάσης, όπως είναι ο Ντρογκμπά, ο Λάμπαρντ, ο Ανελκά, αλλά κάτι μου λέει ότι μπορούμε να χτυπήσουμε την άμυνά τους, ειδικά αν ο Τέρι δεν είναι απόλυτα έτοιμος.

» Έχω διαπιστώσει ορισμένες αδυναμίες της Τσέλσι στην άμυνα, σε όλα τα παιχνίδια που έχω παρακολουθήσει. Έχουμε αποσπάσει ισοπαλία από τη Ρεάλ Μαδρίτης, νικήσαμε δύο φορές τη Βέρντερ Βρέμης και μία τη Λάτσιο. Γι’ αυτόν τον λόγο δεν φοβόμαστε την Τσέλσι. Πιστεύω στον Ολυμπιακό και εμείς θα είμαστε αυτοί που θα προχωρήσουμε στην προημιτελική φάση του Champions League».

«Είμαι τραυματίας από τον Ιανουάριο. Προπονήθηκα κανονικά με την ομάδα αυτή την εβδομάδα και κατά 70% είμαι σίγουρος ότι θα βρίσκομαι στη διάθεση του προπονητή μου για το ματς.

» Δεν θέλω να χάσω με τίποτα αυτά τα ματς. Έχω πολλούς φίλους στην Αγγλία που ανυπομονούν να με δουν. Θέλω να τους δείξω πόσο καλή ομάδα έχουμε. Έχω παίξει εναντίον της Τσέλσι αρκετές φορές. Ανυπομονώ να ξαναβρεθώ στο Στάμφορντ Μπριτζ, το οποίο είναι ένα υπέροχο γήπεδο».

«Γνωρίζω πάρα πολύ καλά τον Αβραάμ Γκραντ. Όταν πέρυσι αγωνιζόμουν στην Πόρτσμουθ, αυτός ήταν ο τεχνικός διευθυντής του συλλόγου. Είναι κορυφαίος άνθρωπος. Με βοήθησε πάρα πολύ όταν έφτασα στο ναδίρ της καριέρας μου. Με κυνηγούσε ο θάνατος του νεογέννητου γιου μου από πνευμονία και παράλληλα προσπαθούσα διαρκώς να επανέλθω στην ενεργό δράση, έπειτα από συνεχείς τραυματισμούς.

» Ήταν μια περίοδος που αποτύγχανα παντού. Τόσο στην οικογενειακή ζωή, λόγω του δράματος, όσο και στην αγάπη μου για το ποδόσφαιρο, διότι δεν μπορούσα να αγωνιστώ. Μου είχε πει να συνεχίσω να χαμογελάω, όπως έκανα πριν μου συμβούν όλα αυτά. Επίσης με ενθάρρυνε να δουλέψω ακόμα πιο σκληρά στις προπονήσεις και μου επισήμαινε τη βεβαιότητά του πως θα ξαναβρώ τον δρόμο μου.

» Θυμάμαι σαν χθες τα λόγια του. Μου είπε να πάω στον Ολυμπιακό, διότι είναι ένα τεράστιο κλαμπ! Παράλληλα μου τόνισε πως θα ήταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για μένα να αγωνιστώ ξανά στο Champions League.

» Κανένας από εμάς δεν μπορούσε να φανταστεί ότι έπειτα από μερικούς μήνες θα είμαστε αντίπαλοι στην νοκ άουτ φάση του Champions League. Χρωστάω πάρα πολλά στον Αβραάμ, αλλά αυτό δεν θα σταματήσει τη θέληση μου να τους αποκλείσουμε! Πιστεύω ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε».

«Όχι, αυτά που ακούγονται για τη Νιούκαστλ δεν είναι αλήθεια. Δεν έχω καμία επαφή με τους ανθρώπους της. Επίσης, απ’ ό,τι γνωρίζω, δεν υπάρχει και κάποια πρόταση στον Ολυμπιακό ή τον ατζέντη μου. Κάποια μέρα θα ήθελα να γυρίσω στη Νιούκαστλ, όπου πέρασα πολύ όμορφα, αλλά δεν νομίζω ότι τώρα είναι η κατάλληλη εποχή.

» Εγώ είμαι παίκτης του Ολυμπιακού και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να κατακτήσουμε τους στόχους μας. Να προκριθούμε στο Champions League και να πάρουμε το νταμπλ στην Ελλάδα. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος εδώ και δεν σκέφτομαι να φύγω».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2008, 18:59:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Μεγαλύτερη συγκέντρωση»
Εντονες παρατηρήσεις Λεμονή στους παίκτες για την εμφάνηση με τον Εργοτέλη


Αθήνα
Οι καιρικές συνθήκες δεν επέτρεψαν στους ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού να προπονηθούν στο γήπεδο, αλλά στο γυμναστήριο, ενώ η κακή απόδοση των «ερυθρόλευκων» στο παιχνίδι με τον Εργοτέλη έγινε η αφορμή για έντονες παρατηρήσεις του Τάκη Λεμονή προς τους παίκτες.

Πριν από την έναρξη της μεσημεριανής προπόνησης της Κυριακής, για περίπου μία ώρα και 15 λεπτά, οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού παρακολούθησαν βίντεο, με τον Τάκη Λεμονή να κάνει έντονες παρατηρήσεις για την κακή απόδοση στο ματς με τον Εργοτέλη.

Ο Έλληνας τεχνικός δεν ήταν καθόλου ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας του και ειδικά από το τελευταίο δεκάλεπτο, όταν ο Ολυμπιακός γύρισε πίσω και υπήρχε αναταραχή στην άμυνα.

Ο Λεμονής τόνισε στους παίκτες του ότι θα πρέπει να τελειώνουν νωρίτερα τα παιχνίδια και να μην φτάνουν σε σημείο να αγχώνονται στο τέλος.

Στη συνέχεια, έγινε συζήτηση και με τους ποδοσφαιριστές, οι οποίοι τόνισαν ότι ούτε αυτοί είναι ευχαριστημένοι από την απόδοση που είχε η ομάδα στο παιχνίδι με τους κρητικούς και υποστήριξαν ότι θα πρέπει να είναι πιο συγκεντρωμένοι στη συνέχεια.

Στα αγωνιστικά, ο Τάσος Πάντος έχει ένα αιμάτωμα στο βραχίονα του δεξιού του χεριού, το οποίο εκτός απροόπτου δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα στη συμμετοχή του στο παιχνίδι με την Τσέλσι την Τρίτη. Ωστόσο, η κατάσταση του τραυματισμού του θα επανεξεταστεί και την Δευτέρα.

Ο Τόμισλαβ Μπούτινα, ο οποίος χτύπησε στην προπόνηση της Παρασκευής στην πλάτη, έχει παρουσιάσει σημαντική βελτίωση και την Δευτέρα ενδέχεται να ακολουθήσει το πρόγραμμα της κανονικής προπόνησης.

Η προετοιμασία των «ερυθρόλευκων» για το παιχνίδι με την Τσέλσι θα ολοκληρωθεί το απόγευμα της Δευτέρας με προπόνηση που θα γίνει στις 19:00 στο Ρέντη.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2008, 09:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Στην «κατάψυξη»
Τρεις αναβολές, εντυπωσιακός Αρης, πολύτιμες νίκες για ΠΑΟΚ και ΟΦΗ


Αθήνα
Στην... κατάψυξη μπήκε η Σούπερ Λίγκα εξαιτίας των δυσμενών καιρικών συνθηκών. Αναβλήθηκαν λόγω χιονόπτωσης οι αναμετρήσεις Λεβαδειακού-Ηρακλή, ΑΕΚ-Ξάνθης και το Ατρόμητος-Παναθηναϊκός. Στο «Καυτανζόγλειο», ο ΠΑΟΚ νίκησε με 2-0 την Καλαμαριά, η οποία έχασε πέναλτι.

Ο ΟΦΗ επικράτησε με δύο γκολ του Σφακιανάκη και ένα Πετρόπουλου 3-0 της Βέροιας στο Παγκρήτιο.

Το δημοτικό στάδιο της Λιβαδειάς είχε καλυφθεί από χιόνι ύψους περίπου 15 εκατοστών, ενώ ο αγωνιστικός χώρος σε αρκετά σημεία εμφάνιζε πάγο.

Στο ΟΑΚΑ η κατάσταση δεν επέτρεπε σε καμία περίπτωση τη διεξαγωγή του αγώνα. Στο γήπεδο βρέθηκε από νωρίς ο πρόεδρος της ΠΑΕ Ντέμης Νικολαΐδης, ο οποίος εξέφρασε την επιθυμία να γίνει κανονικά ο αγώνας, προφανώς για να μην δημιουργηθεί πρόβλημα με το πρόγραμμα των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων της «Ένωσης».

Ίδια κατάσταση και στο Περιστέρι όπου οι υπεύθυνοι προσπαθούσαν από το μεσημέρι να καθαρίσουν το γήπεδο, χωρίς αποτέλεσμα.

Με δεδομένο ότι οι κακές καιρικές συνθήκες θα συνεσχιστούν τη Δευτέρα, η Σούπερ Λίγκα αποφάσισε την ορίσει σύντομα τη νέα ημερομηνία διεξαγωγής των αγώνων λαμβάνοντας παράλληλα υπ'όψη τις υποχρεώσεις ΑΕΚ και Παναθηναϊκού την Πέμπτη για το κύπελλο UEFA.

Αναλυτικά η ανακοίνωση της Σούπερ Λίγκα.

«Εξ' αιτίας των ακραίων καιρικών φαινομένων που επικρατούν, των προβλημάτων ασφάλειας που προέκυψαν για τους συντελεστές του αγώνα και τους φιλάθλους, και λαμβάνοντας υπόψη τις προβλέψεις της ΕΜΥ για την συνέχιση των δυσμενών καιρικών συνθηκών, οι αγώνες Λεβαδειακός - Ηρακλής, Α.Ε.Κ. - Skoda Ξάνθη και Ατρόμητος Αθηνών - Παναθηναϊκός, στο πλαίσιο της 21ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ που είχαν ορισθεί να διεξαχθούν στις 17 Φεβρουαρίου αναβάλλονται και θα ορισθούν εκ νέου από την Διοργανώτρια».

Με καθυστέρηση 45 λεπτών ξεκίνησε η αναμέτρηση του Αρη με τον Αστέρα Τρίπολης στο «Κλ. Βικελίδης», καθώς ο διαιτητής Κάκος ζήτησε να αφαιρεθεί από τις εξέδρες πανό με υβριστικά συνθήματα.

Οι «κίτρινοι» πραγματοποίησαν εντυπωσιακή εμφάνιση καθώς πήραν τη νίκη 2-0 μολονότι από το 26ο λεπτό αγωνίζονταν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Νεμπεγλέρα.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2008, 09:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Βαθμολογία

1. Ολυμπιακός 47
2. Παναθηναϊκός 46
3. ΑΕΚ 42
4. Αρης 35
5. Αστέρας Τρίπολης 32
6. Ξάνθη 31
7. ΠΑΟΚ 29
8. Πανιώνιος 28
9. Λάρισα 28
10. ΟΦΗ 23
11. Ηρακλής 23
12. Ατρόμητος 22
13. Λεβαδειακός 18
14. Βέροια 17
15. Απόλλων Καλαμαριάς 16
16. Εργοτέλης 14

Πηγή: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2008, 12:29:54  Εμφάνιση Προφίλ
Επίδειξη δύναμης για τον παναθηναϊκό στο μπάσκετ διέσυρε τον ολυμπιακό μέσα στο
Φάληρο με 64-82 καλα που ήταν και άστοχος στις βολές γιατι θα είχαμε αστρονομικό σκορ.
Έτσι ο παναθηναϊκός σιγούρεψε την πρωτιά στην κανονική περίοδο ενώ απέκτησε και μεγάλο ψυχολογικό Αβαντάζ έναντι του ολυμπιακού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2008, 17:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Σε αδιέξοδο η Σούπερ Λίγκα
Πιθανότητα διεξαγωγής των ΑΕΚ-Ξάνθη και Ατρόμητος-Παναθηναϊκός στις 5/3

Σε αδιέξοδο βρίσκεται η Σούπερ Λίγκα, η οποία ψάχνει να βρει κενές ημερομηνίες για να ορίσει τους αναβληθέντες αγώνες από τις δυσμενείς καιρικές συνθήκες. Αυτό δήλωσε ο εκτελεστικός διευθυντής της διοργανώτριας αρχής, Πατρίκ Κομνηνός, μιλώντας στον ραδιοφωνικό σταθμό «SuperΣΠΟΡ FM».

«Είμαστε σε αδιέξοδο. Η φετινή χρονιά έχει πολλές ιδιαιτερότητες. Ξεκινήσαμε τον Αύγουστο με τις πυρκαγιές, ακολούθησαν οι εκλογές, ο θάνατος του αρχιεπισκόπου και ήρθε η κακοκαιρία. Τα δύο από τα παιχνίδια, ΑΕΚ-Ξάνθη και Ατρόμητος-Παναθηναϊκός, που αναβλήθηκαν έχουν την ιδιαιτερότητα πως και οι τέσσερις ομάδες έχουν υποχρεώσεις στο Κύπελλο UEFA ή το Κύπελλο Ελλάδος.

Η απόφαση που έχουμε πάρει είναι πως στην πρώτη διαθέσιμη ημερομηνία θα διεξαχθούν οι αγώνες. Για την προσεχή Τετάρτη δυνατότητα υπάρχει μόνο για τον Λεβαδειακό και τον Ηρακλή. Αν την Τετάρτη 5/3 δεν υπάρχει ευρωπαϊκό ματς για κάποιον, τότε θα γίνουν σε εκείνη την ημερομηνία οι αγώνες», τόνισε και συμπλήρωσε ότι η αγωνιστική δράση, κύπελλο και πρωτάθλημα, θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί ως τις 17 Μαΐου.

«Είναι ντιρεκτίβα της UEFA εν όψει EURO 2008», είπε ο Πατρίκ Κομνηνός, ενώ αναφερόμενος στο παιχνίδι Καλαμαριά-Ολυμπιακός, η επανάληψη του οποίου έχει αποφασιστεί πρωτοδίκως, τόνισε. «Όποια κι αν είναι η απόφαση της δευτεροβάθμιας επιτροπής, αποτελεί για μας τελεσίδικη απόφαση και θα λειτουργήσουμε βάσει αυτής, ανεξάρτητα από το αν υπάρξει προσφυγή στο Διεθνές Αθλητικό Δικαστήριο (CAS)».

Όπως δήλωσε και ο Πατρίκ Κομνηνός, την Τετάρτη στις 15:00, θα διεξαχθεί η αναμέτρηση Λεβαδειακός-Ηρακλής, που αναβλήθηκε λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών.

Παράλληλα , ούτε τη Δευτέρα διεξήχθησαν οι αγώνες των πρωταθλημάτων Β’ και Γ’ εθνικής αναβλήθηκαν. Η σχετική ανακοίνωση της διοργανώτριας αρχής, έχει ως εξής:

«Λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών που έπληξαν το λεκανοπέδιο Αττικής, αναβάλλονται οι παρακάτω αγώνες.

Β’ ΕΘΝΙΚΗ

Χαϊδάρι-Ιωνικός
Εθνικός-ΑΣΚ Ολυμπιακός Βόλου
Αγιος Δημήτριος-Πανθρακικός
Ηλυσιακός-Καστοριά

Γ' Εθνική-1ος Ομιλος
Κορωπί-Μεσσηνιακός
Αχαρναϊκός-Ηλιούπολη

Θα υπάρξει ανακοίνωση για την ημερομηνία διεξαγωγής των αγώνων».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2008, 17:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Να σπάσουμε την παράδοση»
Κίνητρο του Ολυμπιακού ο αποκλεισμός Βρετανικής ομάδας για πρώτη φορά λέει ο Λεμονής

Αθήνα
«Κίνητρό μας να σπάσουμε την παράδοση και να αποκλείσουμε Βρετανική ομάδα για πρώτη φορά» τόνισε ο Τάκης Λεμονής στην... παγωμένη, λόγω καιρού, συνέντευξη Τύπου την Δευτέρα το μεσημέρι σημειώνοντας ότι θα καταρτίσει την ενδεκάδα μετά την προπόνηση.

Υπάρχουν παραδόσεις δήλωσε ο Έλληνας τεχνικός οι οποίες πάντα σπάνε. «Ελπίζουμε ότι ήρθε η ώρα να σπάσει και αυτή». Ώστόσο, ο ίδιος δεν παρέλειψε να ξεκαθαρίσει πως πεποίθησή του είναι ότι σε τέτοια παιχνίδια δεν παίζουν ρόλο οι παραδώσεις.

Κληθείς να απαντήσει για την κατάσταση του αγωνιστικού χώρου, ο κ. Λεμονής υπερτόνισε πρώτα πρώτα ότι δεν πρόκειται να αλλάξει ο καιρός τα αγωνιστικά του σχέδια, σημειώνοντας πως δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση, ωστόσο καθαρίζεται και «εάν κατορθώσουμε και το φέρουμε σε καλό επίπεδο, θα είναι καλό για εμάς».

Απαντώντας σε ερώτηση για τον κόσμο του Ολυμπιακού, ο τεχνικός των «ερυθρολεύκων» δήλωσε σίγουρος ότι θα δώσει βροντερό «παρών».

«Έχουν κατανοήσει ότι δεν μπορούμε να πιέζουμε τέτοιες ομάδες επί 90’» προσέθεσε ο Λεμονής ερωτώμενος για τη συμπεριφορά του κόσμου σε διαστήματα που η ομάδα δεν αποδίδει όπως πρέπει σε τέτοια παιχνίδια.

Επιπρόσθετα, ο Τ.Λεμονής, δήλωσε αισιόδοξος, πως ο Ολυμπιακός θα αφήσει πίσω τις κακές εμφανίσεις του πρωταθλήματος και θα παρουσιάσει ένα άλλο πρόσωπο στις δύο αναμετρήσεις με την Τσέλσι.

Ο προπονητής των «ερυθρολεύκων», είπε επίσης ότι πολλά θα εξαρτηθούν από την απόδοση της δικής του ομάδας χαρακτηρίζοντας «κλειδί» για την υπόθεση πρόκριση την αμυντική λειτουργία.

Τέλος, αναφερόμενος στον Μπελούτσι ο κ. Λεμονής δήλωσε ότι «γνωρίζαμε ότι δεν θα ήταν 100% έτοιμος αγωνιστικά για αυτό το λόγο του δίνουμε τριαντάλεπτα σε κάθε παιχνίδι. Σκοπός μας είναι με αυτόν τον τρόπο να του εμφυσήσουμε το πνεύμα της ομάδας. Είναι ένας παίκτης που έχει παίξει σε υψηλό επίπεδο και έχει την ψυχολογία μεγάλων αγώνων».


Newsroom ΔΟΛ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2008, 17:58:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πιθανότητα διεξαγωγής των ΑΕΚ-Ξάνθη και Ατρόμητος-Παναθηναϊκός στις 5/3

Γιατί δεν κάνει ένσταση ο ολυμπιακός να μηδενιστούν Παο-Αεκ να τελειώνουμε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2008, 09:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
και ποιος σου λεει οτι δεν προκειται να κανουν? ολα ειναι πιθανα πια, σε αυτο το "φανταστικο" πρωταθλημα που εχουμε φετος (και του χρονου παλι ετσι θα ειναι...)


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2008, 09:37:16  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Η μεγάλη ευκαιρία
Να... παγώσει την Τσέλσι θέλει ο Ολυμπιακός στο «Καραϊσκάκη»

Αθήνα
Με στόχο να πάρει θετικό αποτέλεσμα, που θα του δώσει ελπίδες πρόκρισης στα προημιτελικά του Champions League, ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Τρίτη (21:45) στο «Καραϊσκάκη» την Τσέλσι. Ο Τάκης Λεμονής, που δεν αντιμετωπίζει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, ζήτησε από τους παίκτες του, να αλλάξουν την αγωνιστική εικόνα των τελευταίων εβδομάδων, αφού όπως είπε χαρακτηριστικά «η Τσέλσι δεν θα μας χαριστεί».

Σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις, ο Τάκης Λεμονής σκέφτεται να παρατάξει τον Ολυμπιακό με σχήμα 4-5-1, που είχε ακολουθήσει και στη φάση των ομίλων. Κάτω από τα δοκάρια θα καθίσει ο Νικοπολίδης, το κέντρο της άμυνας θα αποτελέσουν οι Αντζας, Ζούλιο Σέζαρ, με τους Ζεβλάκοφ (δεξιά) και Πάντο (αριστερά) στα άκρα.
Τα τρία αμυντικά χαφ θα είναι οι Λεντέσμα, Στολτίδης, Τοροσίδης, στη δεξιά πλευρά θα είναι ο Γκαλέτι και στην αριστερή ο Τζόρτζεβιτς, ενώ ο μοναδικός προωθημένος θα είναι ο Κοβάσεβιτς.

Στην αποστολή βρίσκονται επίσης οι Σηφάκης, Μπελούτσι, Σίσιτς, Λούα Λούα, Πατσατζόγλου, Νούνιες, Μήτρογλου, Λεονάρντο και Μενδρινός.

Από την πλευρά τους, οι Λονδρέζοι, που βρίσκονται από εχθές στην Αθήνα, μετά από ένα ιδιαίτερα κουραστικό ταξίδι, θα παίξουν στο φαληρικό γήπεδο, για δύο αποτελέσματα, καθώς ακόμη και με ισοπαλία θα παραμείνουν το φαβορί για πρόκριση στους «8» του τσάμπιονς λιγκ, αφού στις 5 Μαρτίου θα υποδεχθούν τον Ολυμπιακό στο «Στάμφορντ Μπριτζ».

Παράλληλα, η Ρόμα φιλοξενεί την Ρεάλ Μαδρίτης, σε μία εξαιρετικά ανοικτή αναμέτρηση, αφού οι δύο αντίπαλοι παρουσιάζουν αγωνιστική κάμψη το τελευταίο διάστημα, ενώ η Σάλκε υποδέχεται την Πόρτο και είναι το φαβορί για την νίκη.

Τέλος, με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, αναμένεται ο αγώνας της Λίβερπουλ με την Ιντερ, καθώς οι «κόκκινοι» προέρχονται από αποκλεισμό-σοκ στο κύπελλο από την Μπάρνσλεϊ και μάλιστα στο Ανφιλντ, ενώ οι Ιταλοί βαδίζουν ολοταχώς για την κατάκτηση του καμπιονάτο.

Το πρόγραμμα της Τρίτης

Ολυμπιακός-Τσέλσι (Αγγλία)

Σάλκε (Γερμανία)-Πόρτο (Πορτογαλία)

Λίβερπουλ (Αγγλία)-Ιντερ (Ιταλία)

Ρόμα (Ιταλία)-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)

Οι δεύτεροι αγώνες θα διεξαχθούν στις 5 Μαρτίου, εκτός από την αναμέτρηση Ιντερ-Λίβερπουλ, που θα γίνει στις 11 του ίδιου μήνα.

Newsroom ΔΟΛ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2008, 09:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Και η "παρανοια"(=παρακρουση) συνεχιζεται:


«Βασιλικότερος του βασιλέως»
Για ανακρίβειες στη σύνταξη του ΦΑ κατηγορεί τον Κάκκο ο Αγγελάκης

Θεσσαλονίκη
Η... βεντέτα μεταξύ του Αρη με τον Τάσο Κάκκο, περιλαμβάνει πολλά ακόμη επεισόδια. Η συνέχεια δόθηκε από τον γενικό αρχηγό της ΠΑΕ Αρης, Νίκο Αγγελάκη, που κατήγγειλε ότι ο Έλληνας διαιτητής έγραψε αναλήθειες στο φύλλο αγώνα της αναμέτρησης με τον Αστέρα Τρίπολης.


Ο Νίκος Αγγελάκης παραχώρησε συνέντευξη στον ραδιοφωνικό σταθμό «Libero 107.4» και αναφέρθηκε στην αποβολή του από τον πάγκο του Αρη.

«Αυτή η ιστορία έχει τις ρίζες της σε παλιότερο αγώνα. Το βράδυ του αγώνα Αρη-Παναθηναϊκού κι ενώ είχε γράψει (σ.σ.: ο Κάκκος) επιβαρυντικές για την ομάδα κατηγορίες, όταν πήγαμε να υπογράψουμε θεώρησα σωστό να υπογράψουμε το φύλλο αγώνα με επιφύλαξη, προκειμένου να προφυλάξουμε τις θέσεις μας γιατί αυτά που γράφονταν δεν ήταν αληθή. Τότε έγινε μια έκρηξη του κ. Κάκκου και μου είπε 'Στον Τάσο τον Κάκκο θα υπογράψει με επιφύλαξη; Αυτό δεν μου έχει συμβεί ποτέ. Τον Τάσο τον Κάκκο θα τον βρείτε μπροστά σας'. Ευτυχώς τον βρήκα εγώ μπροστά μου και όχι η ομάδα, γιατί σε αγωνιστικό επίπεδο η διαιτησία του ήταν 50-50» είπε ο Νίκος Αγγελάκης και υποστήριξε ότι είναι αναληθή τα όσα σημείωσε στο φύλλο αγώνα ο Τ. Κάκκος.

«Είπα στους ποδοσφαιριστές του Αστέρα Τρίπολης να μην διαμαρτύρονται άδικα γιατί η μπάλα είχε περάσει 20 εκατοστά μέσα από την γραμμή. Με εντολή του διαιτητή απομακρύνθηκα από τον πάγκο. Στο ημίχρονο μπήκα στα αποδυτήρια της ομάδας, χωρίς να ανταλλάξω ούτε βλέμμα με τον κ. Κάκκο κι εκείνος έγραψε στο φύλλο αγώνα ότι τον απείλησα και πως του είπα 'Πρόσεξε Κάκκο αυτό που κάνεις θα το βρεις μπροστά σου'. Μολονότι αυτός ο διαιτητής έχει πάρα πολλά προσόντα και είναι εξελίξιμος, με την απόκτηση του σήματος της FIFA έχει γίνει βασιλικότερος του βασιλέως. Δεν πρέπει να είναι καθόλου εγωιστής και ο κ. Κάκκος δεν το τηρεί αυτό. Στην Ευρώπη λένε ότι ένας διαιτητής είναι καλός, όταν μετά τη λήξη του αγώνα δεν θυμάται κανείς το όνομά του».

Στο φύλλο αγώνα γράφτηκε πάντως το περιεχόμενο των 11 πανό που αναρτήθηκαν στο «Κλεάνθης Βικελίδης», ενώ στις τάξεις του Αρη υποστηρίζουν ότι δεν υπάρχει κίνδυνος τιμωρίας της έδρας από τη στιγμή που δεν είχαν υβριστικό περιεχόμενο.

Σε αγωνιστικό επίπεδο, η εμφάνιση του συνόλου ικανοποίησε τον Ντούσαν Μπάγεβιτς, βάσει και του αριθμητικού μειονεκτήματος των «κίτρινων» από τα μισά του πρώτου ημιχρόνου. Για τον Σερβοέλληνα τεχνικό, το ζητούμενο ήταν η νίκη και οι τρεις βαθμοί, καλείται όμως στους επόμενους αγώνες να αντιμετωπίσει το πρόβλημα των καρτών.

Ο Κώστας Νεμπεγλέρας που αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες, δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Βέροια, γεγονός που δημιουργεί πρόβλημα στον χώρο της μεσαίας γραμμής δεδομένης και της απουσίας του Νάτσο Γκαρσία. Ο Ρονάλντο Γκιάρο συμπλήρωσε επτά κίτρινες κάρτες, συνεπώς θα απουσιάσει σε δύο από τους επόμενους τέσσερις αγώνες. Ακόμη, ο Σέρχιο Κόκε αντίκρισε την τέταρτη κίτρινη κάρτα, που σημαίνει ότι θα πρέπει να επιλέξει ο Ντούσαν Μπάγεβιτς σε ποιον από τους τέσσερις αγώνες που ακολουθούν, δεν θα τον έχει στη διάθεσή του.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2008, 09:38:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Την κοίταξε στα μάτια
Στο Λονδίνο θα λύσουν τις διαφορές τους Ολυμπιακός και Τσέλσι, 0-0 στο «Καραϊσκάκη»

Αθήνα
Στο «Στάμφορντ Μπριτζ» θα κριθεί η πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League, καθώς Ολυμπιακός και Τσέλσι ανεδείχθησαν ισόπαλοι 0-0 στο «Καραϊσκάκη» και άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς του Λονδίνου.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με περίπου ίδιο σχήμα. Ο Λεμονής κατέβασε τον Ολυμπιακό με τον Κοβάσεβιτς φουνταριστό, τους Γκαλέτι - Τζόρτζεβιτς στις πτέρυγες, τρεις ανασταλτικούς χαφ και τον Σέζαρ παρτενέρ του Αντζα στο κέντρο της άμυνας, καθώς ο Ζεβλάκοφ προτιμήθηκε για τη θέση του δεξιού μπακ, αντί του Πατσατζόγλου.

Με σχήμα 4-3-3 (4-5-1, αν προτιμάτε) παρατάχθηκε και η Τσέλσι, αλλά με διαφορετική διάταξη στο κέντρο, όπου ο Μπάλακ είχε ελεύθερο ρόλο, ο Εσιέν οργανωτικό και ο Μακελελέ ήταν καθαρός αμυντικός χαφ. Ο Ντρογκμπά ήταν στην κορυφή της επίθεσης, οι Μαλουντά - Τζο Κόουλ στα άκρα, ενώ ο Τέρι έμεινε στον πάγκο (όπως και ο Λάμπαρντ), με τον Καρβάλιο και τον Αλεξ να αποτελούν το κέντρο της άμυνας.

Με τόση πολυκοσμία στο κέντρο, έγινε από νωρίς σαφές πως το παιχνίδι θα ήταν κλειστό και θα κρινόταν στις προσωπικές μονομαχίες και την αποτελεσματικότητα στις - λιγοστές - ευκαιρίες που θα παρουσιάζονταν.


Οι πρωταθλητές Ελλάδας να μπήκαν λίγο «μουδιασμένα» στο παιχνίδι, όμως όσο περνούσε η ώρα αποκτούσαν την αυτοπεποίθησή τους, ανέβαζαν ρυθμό και πατούσαν με μεγαλύτερη σιγουριά μέσα στο γήπεδο. Μπορεί σε όλο το πρώτο 45λεπτο να απείλησαν μόνο μια φορά την εστία του Τσεχ, από την άλλη όμως δεν κινδύνεψαν αφού ένα σουτ του Μαλουντά στο 15' εξουδετερώθηκε με άνεση από τον Νικοπολίδη).

Οι Πειραιώτες κυκλοφορούσαν κατά διαστήματαπολύ καλά την μπάλα. Μάλιστα κάποιες φορές βγήκαν με ταχύτητα και αξιώσεις μπροστά, όμως υστέρησαν στην τελική προσπάθεια.

Από τη δική της μεριά η Τσέλσι (με Τέρι, Λάμπαρντ, Ράιτ Φίλιπς και Ανελκά στον πάγκο) έδειξε να ενδιαφέρεται περισσότερο για τη μεσαία γραμμή της και για ένα ελεγχόμενο και συντηρητικό παιχνίδι παρά να «καθαρίσει» την πρόκριση από το πρώτο κιόλας ματς.

Όπως και να έχει πάντως, τη μεγάλη ευκαιρία του ημιχρόνου την έχασε ο Ολυμπιακός στο 29', όταν ο Τζόρτζεβιτς εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο Στολτίδης με γυριστή διαγώνια κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ, ενώ και ο Τοροσίδης, που πετάχθηκε στην πορεία της, απέτυχε να την βρει και από το ένα μέτρο να τη στείλει στα δίχτυα.

Στο ίδιο μοτίβο ξεκίνησε και το δεύτερο 45λεπτο, με τον Ολυμπιακό να έχει το πρώτο καλό σουτ με τον Τζόρτζεβιτς στο 57', που βρήκε τον Τσεχ σε ετοιμότητα, και το δεύτερο στο 65' με τον Γκαλέτι (μετά από εξαιρετική συνεργασία των Τζόρτζεβιτς, Στολτίδη), που πέρασε λίγο άουτ. Ως «απάντηση» τα σουτ των Μαλουντά (71') και Ανελκά (79') ήταν άστοχα και ουδόλως ανησύχησαν τον Νικοπολίδη.

Οι προπονητές αποφάσισαν να παίξουν από τον πάγκο στο τελευταίο 15λεπτο, με τον Γκραντ να ενεργοποιείται πρώτος, με διπλή αλλαγή στην επίθεση της ομάδας του (άλλαξε τους ακραίους Μαλουντά και Τζο Κόουλ, με τους Ανελκά, Καλού).

Ο Λεμονής απάντησε με Μπελούτσι αντί Τζόρτζεβιτς, μετά έβαλε και τον Λεονάρντο αντί του κουρασμένου Γκαλέτι, αλλά πάλι τα δεδομένα δεν άλλαξαν, καθώς παρότι η Τσέλσι ήλεγχε, δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να απειλήσει, αφού ο Ολυμπιακός κατάφερνε να κρατά την μπάλα και τους αντίπαλους επιθετικούς μακριά από την περιοχή του.

Έτσι, το 0-0 συνόδεψε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια και η πρόκριση θα κριθεί στη ρεβάνς της 5ης Μαρτίου, στο «Στάμφορντ Μπριτζ» του Λονδίνου.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1' Από το Εσιέν το πρώτο σουτ, δεν ανησυχεί ο Νικοπολίδης

4' Ο Γκαλέτι κερδίζει κόρνερ. Ο Αργεντινός το εκτελεί με πάσα στον Τοροσίδη, ο οποίος του επιστρέφει την μπαλιά, αλλά ο Γκαλέτι κάνει άστοχη σέντρα

7' Ο Τζόρτζεβις δίνει έξυπνη πάσα στον Στολτίδη έξω από τη μεγάλη περιοχή της Τσέλσι, όμως ο «Ιέρο» δεν εμπιστεύεται το πόδι του, προσπαθεί να πασάρει και η άμυνα των «μπλε» εξουδετερώνει τον κίνδυνο.

13' Ο Ολυμπιακός δείχνει καλά οργανωμένος στο κέντρο, βρίσκει διαδρόμους προς τη μεγάλη περιοχή της Τσέλσι, η οποία όμως φαίνεται να είναι επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Ο αγωνιστικός χώρος δυσκολεύει τους ποδοσφαιριστές, καθώς γλιστρά από το χιόνι που τον είχε καλύψει.

15' Σύγχυση στο κέντρο της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Μαλουντά παίρνει «τυχαία» την μπάλα, αλλά ο Νικοπολίδης μπλοκάρει το σουτ του

21' Οι Λονδρέζοι ταλαιπωρούν την «ερυθρόλευκη» άμυνα αλλά ο Καρβάλιο, που βρίσκεται σε επικίνδυνη θέση, υποδεικνύεται οφσάιντ

22' Η Τσέλσι πιέζει. Ο Νικοπολίδης εξουδετερώνει σέντρα μέσα στην περιοχή του, με τον Εσιέν να παραμένει απλός θεατής της μπάλας

29' Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του Ολυμπιακού! Ο Τζότζεβιτς εκετελεί κόρνερ από τα αριστερά της αγγλικής άμυνας, ο Στολτίδης πιάνει γυριστλη κεφαλιά, η μπάλα περνά παράλληλα από την εστία του Τσεχ και λίγα εκατοστά από το κεφάλι του Τοροσίδη που δεν προλαβαίνει να τη σπρώξει στα δίχτυα.

30' Ατσαλο σουτ του Ντρογκμπά, η μπάλα στην αγκαλιά του Νικοπολίδη

44' Η Τσέλσι δεν έχει απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Νικοπολίδη. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν κερδίσει τις εναέριες «μονομαχίες», ενώ και οι «μπλε» ανακόπτουν τις επιθέσεις των γηπεδούχων όταν φτάνουν στα καρέ τους.

46' Ο Τζο Κόουλ εκτελεί κόρνερ, ο Τζόρτζεβιτς διώχνει, η μπάλα πάει στον Μαλουντά, ο οποίος κάνει πολύ άστοχο σουτ

49' Σέντρα του Στολτίδη από τα αριστερά, ο Γκαλέτι δεν μπορεί να πιάσει την κεφαλιά

56' Αδύναμο μακρινό σουτ του Τζόρτζεβιτς υπό καλές προϋποθέσεις, μπλοκάρει ο Τσεχ

65' Ο Γκαλέτι, αφύλακτος στα αριστερά της αγγλικής άμυνας, πιάνει στην κίνηση σουτ αλλά στέλνει την μπάλα άουτ

75' Αλλαγές για την Τσέλσι: Μπαίνουν Καλού και Ανελκά και βγαίνουν Τζο κόουλ και Μαλουντά

76' Ο Μπελούτσι στη θέση του Τζόρτζεβιτς. «Παγωμένος» ο Αργεντινός κάνει στη συνέχεια τρία λάθη

82' Ο Λεονάρντο μπαίνει στη θέση του Γκαλέτι. Ο Μπελούτσι πηγαίνει στη δεξιά πτέρυγα

84' Μακρινό σουτ του Μπάλα, στην αγκαλιά του Νικοπολίδη η μπάλα

86' Ο Λάμπαρντ στη θέση του Μπάλακ (Τσέλσι) και ο Νούνιες αντί του Κοβάσεβιτς (Ολυμπιακός)

92' Ο Καλού βρίσκεται μόνος του απέναντι στον Νικοπολίδη, ο οποίος μπλοκάρει την μπάλα

Διαιτητής: Κόνραντ Πλάουτς (Αυστρία)

Κίτρινες: Μπελούτσι - Αλεξ, Μπελέτι, Μακελελέ, Α. Κόουλ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάκης Λεμονής): Νικοπολίδης, Ζεβλάκοφ, Πάντος, Ζούλιο Σέζαρ, Άντζας, Στολτίδης, Τοροσίδης, Λεντέσμα, Γκαλέτι (82' Λεονάρντο), Κοβάσεβιτς (86' Νούνιες), Τζόρτζεβιτς (76' Μπελούτσι).

ΤΣΕΛΣΙ (Αβραμ Γκραντ): Τσεχ, Μπελέτι, Α. Κόουλ, Καρβάλιο, Αλεξ, Εσιέν, Μακελελέ, Μπάλακ (86' Λάμπαρντ), Τζ. Κόουλ (74' Ανελκά), Μαλουντά (74' Καλού), Ντρογκμπά.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: Newsroom ΔΟΛ, ΑΠΕ-ΜΠΕ, www.sport.gr


Το δικο μου σχολιο? ο Ολυμπιακος εκανε ΜΟΝΟ αυτο... "την κοιταξε στα ματια"... Ειχε μια μοναδικη ευκαιρια που η Chelsea ΔΕΝ ΕΠΑΙΞΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ποδοσφαιρο, και δεν την αρπαξε ο Ολυμπιακος απο τα "κερατα" να την πατησει!

Τετοιες ευκαιριες με τετοιας εμβελιας ομαδες, αμα σου συμβουν ΔΕΝ ΤΙΣ ΧΑΝΕΙΣ... αλλιως εισαι καμμενος απο χερι! Δυσκολα τα πραγματα τωρα στο Stamfford Bridge... που η Chelsea αναμενεται να δειξει αλλο προσωπο (δυσκολη η περιπτωση να παιξει παλι το ιδιο "χαλια" με χθες)

Στα αλλα παιχνιδια:


Σαλκε-Πορτο: 1-0
Ρομα-Ρεαλ: 2-1
Λιβερπουλ-Ιντερ: 2-0


"Say HELLO to My Little Friend"

Edited by - PREDATOR on 20/02/2008 09:45:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2008, 09:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Αλλά δίνουν προβάδισμα στους «μπλε»
Δύσκολη έκανε τη... ζωή της Τσέλσι ο Ολυμπιακός σύμφωνα με τα ξένα ΜΜΕ


Αθήνα
To προβάδισμα στην Τσέλσι δίνει ο Ξένος Τύπος όσον αφορά την πρόκριση, αναφέροντας όμως ότι ο Ολυμπιακός με την καλή εμφάνισή του έφερε σε δύσκολη θέση τους «μπλε».

Ο επίσημος δικτυακός τόπος της UEFA ανέφερε:

«Η συμπαγής Τσέλσι σταμάτησε τον Ολυμπιακό. Ο Ολυμπιακός έκανε μια εντυπωσιακή εμφάνιση απέναντι στην Τσέλσι η οποία απέφερε μία ισοπαλία χωρίς τέρματα».

To βρετανικό BBC:

«Συγκρατήθηκε από τον Ολυμπιακό η Τσέλσι, έπειτα από μία όχι και τόσο πειστική εμφάνιση σε μια παγωμένη νύχτα στην Ελλάδα. Λαμβάνοντας υπόψη το εντός έδρας ρεκόρ της, η Τσέλσι είναι το φαβορί για την πρόκριση».

Το Sky Sports:

«Μία όχι και τόσο λαμπερή εμφάνιση από την Τσέλσι, η οποία όμως έχει προβάδισμα για την πρόκριση μετά από μία βολική ισοπαλία χωρίς γκολ».

Η ιταλική Gazzeta dello Sport:

«H Τσέλσι έμεινε στο μηδέν στην Αθήνα. Τη ζωή δύσκολη έκανε ο Ολυμπιακός στην Τσέλσι. Ο Γκραντ επέλεξε από την αρχή τον Ντρογκμπά αντί του Ανελκά τον οποίο όμως εξουδετέρωσε ο πρώην παίχτης της Μίλαν, Ζούλιο Σέζαρ».

Η ισπανική Marca:

«Και οι δύο ομάδες έδειξαν εξ' αρχής ικανοποιημένες με το 0-0. Ο Ολυμπιακός επειδή φοβήθηκε τον μεγάλο αντίπαλο του και η Τσέλσι επειδή εμπιστεύεται τη δύναμη της έδρας της».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2008, 09:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Λάμπαρντ: Επικίνδυνο αποτέλεσμα
Αξίζαμε ένα γκολάκι, συμφώνουν οι παίκτες του Ολυμπιακού


Αθήνα
Η ισοπαλία 0-0 με την Τσέλσι για το πρώτο ματς των «16» του Champions League χαρακτηρίστηκε θετικό αποτέλεσμα από τους παίκτες του Ολυμπιακού, καθώς αφήνει ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα ενόψει της ρεβάνς στο Λονδίνο στις 5 Μαρτίου.

Ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων», Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς, στάθηκε στην σωστή αμυντική λειτουργία που είχε η ομάδα του στο ματς του Καραϊσκάκη.

«Η αλήθεια είναι ότι εδώ και 2-3 αγωνιστικές δεν είχαμε το πρόσωπο που όλοι θέλουμε. Προετοιμαστήκαμε σωστά παρά τα προβλήματα λόγω καιρού και η ομάδα σωστά. Σε όλα τα παιχνίδια πρέπει να λειτουργεί με αυτό τον τρόπο, ώστε να παίρνουμε θετικά αποτελέσματα».

Αναφερόμενος στην ρεβάνς του «Στάμφορντ Μπριτζ» τόνισε:

«Ελπίδα υπάρχει, δεν έχει κριθεί τίποτα. Μας περιμένει ένα ακόμα ημίχρονο. Θα ζητήσουμε ένα γκολ εκεί για να έχουμε κάποιες ελπίδες για πρόκριση».

Για τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζει τα ευρωπαϊκά ματς φέτος ο Ολυμπιακός, σημείωσε:

«Είμαστε πιο προσεκτικοί φέτος στην Ευρώπη. Οι γραμμές λειτουργούν πιο σωστά. Όταν έχεις τόσο μεγάλους αντίπαλους, πρέπει να προσέχεις περισσότερο αμυντικά και μετά να αναζητάς το γκολ».

Ο Τζόρτζεβιτς έκλεισε αναφερόμενος στον κόσμο της ομάδας:

«Ο κόσμος μάς στηρίζει παρά πολύ. Χρειάζεται υπομονή σε αυτά τα παιχνίδια. Θα μπορούσαμε καλύτερα στο τελείωμα της φάσης. Δεν κινδυνέψαμε σε κανένα σημείο από μια μεγάλη ομάδα, αυτό είναι το θετικό».

Ο αμυντικός της ομάδας του Πειραιά, Ζούλιο Σέζαρ, είπε από την πλευρά του:

«Δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος γιατί τουλάχιστον ένα γκολάκι το αξίζαμε σήμερα. Την περίμενα κάπως πιο επιθετική την Τσέλσι. Κάναμε λίγα λάθη δυην άμυνα και για αυτό κρατήσαμε το 0-0».

Για το δεύτερο ματς είπε:

«Το σίγουρο είναι ότι η Τσέλσι θα είναι πιο επιθετική, όμως αυτό θα δώσει την ευκαιρία σε μας να κάνουμε περισσότερες επιθέσεις. Σήμερα (19/2), μας έλειψε ένα γκολ . Ισως εκεί τα καταφέρουμε. Θαύμα θα είναι μόνο για ιστορικούς λόγους. Αλλά όπως παίζουμε, θα είναι κάτι που το αξίζουμε».

Ο Φερνάντο Μπελούτσι μίλησε για τις πρώτες του εντυπώσεις από το Champions League, καθώς πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στην διοργάνωση.

«Είμαι ευχαριστημένος. Έπαιξε καλά ο Ολυμπιακός. Το ιδανικό θα ήταν να κερδίσουμε, αλλά είναι σημαντικό ότι παίξαμε καλά. Είχαμε καλή κατοχή της μπάλας και δεν δώσαμε περιθώρια στους αντιπάλους μας που είναι πολύ καλοί ποδοσφαιριστές».

Αναφορικά με τον βαθμό ετοιμότητας στον οποίο βρίσκεται, είπε:

«Ο καθένας θέλει χρόνο για να προσαρμοστεί. Ελπίζω να γίνει γρήγορα και να προσφέρω όσο το δυνατό περισσότερο στην ομάδα».

Τέλος, ο Τάσος Πάντος τόνισε από την πλευρά του:

«Κάναμε μια μεγάλη προσπάθεια. Παίξαμε με μια πολύ καλή ομάδα με ποιοτικούς παίκτες και πήγαμε το παιχνίδι στην δύναμη και την προσπάθεια. Υποσχόμαστε ότι θα δώσουμε τα πάντα στο Λονδίνο. Τα παιχνίδια στο Champions League είναι ξεχωριστά, είναι παιχνίδια που δίνουμε το 100%.

» Ο προγραμματισμός του καλοκαιριού έγινε με βάση να παίζουμε αμυντικά και να φεύγουμε στις αντεπιθέσεις. Στην Ευρώπη σε αφήνουν να παίξεις μπάλα, δεν κλείνονται και είμαστε καλύτεροι σε αυτό».

Ο Λουτσιάνο Γκαλέτι εκτίμησε:

«Κάναμε μεγάλη προσπάθεια και παίξαμε πολύ καλά. Ηταν ισορροπημένο ματς και διαβάσαμε σωστά το ματς. Δεν πρέπει να αλλάξουμε στη ρεβάνς, καθώς πρέπει να είμαστε το ίδιο συγκεντρωμένοι. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι, να προσέξουμε προσεκτικά και με αντεπιθέσεις».

«Φτιαγμένος» για τον επαναληπτικό δήλωσε, από την πλευρά του ο Λούα Λούα, παρά το γεγονός ότι κυκλοφόρησε έντονη φημολογία ότι ζήτησε να μείνει εκτός αποστολής, μόλις έμαθε πως θα είναι εκτός ενδεκάδας, κάτι πάντως που διαψεύστηκε από όλες τις πλευρές.

«Κάναμε μεγάλη προσπάθεια και το 0-0 είναι πολύ καλό, αλλά δεν είναι καλύτερο απο το 1-1. Πρέπει να πάμε με καλή ψυχολογία στο Λονδίνο και να κάνουμε ένα καλό ματς για να προκριθούμε στον επόμενο γύρο. Ελπίζω να είμαι έτοιμος να παίξω στη ρεβάνς» είπε ο επιθετικός του Ολυμπιακού.

«Προσπαθήσαμε πολύ και ίσως δικαιούμασταν κάποιο γκολ. Δεν πρέπει να αλλάξουμε τακτική στη ρεβάνς, αλλά ίσως πρέπει να παίξουμε πιο γρήγορα για να κάνουμε περισσότερες φάσεις» τόνισε ο Νούνιες, ενώ ο Λεντέσμα ξεκαθάρισε ότι «έχουμε ελπιδες, αν παίξουμε καλύτερα, θα πάρουμε την πρόκριση στο Στάμφορντ Μπριτζ.»

Όσον αφορά τους παίκτες της Τσέλσι, τόσο ο Τσεχ, όσο και ο Λάμπαρντ, στάθηκαν στις δυσκολίες της ρεβάνς στο Λονδίνο.

«Δεν είχαμε καλή κυκλοφορία, στο δεύτερο μέρος δεν κάναμε ευκαιρίες. Αν πετυχαίναμε ένα γκολ, θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα στη ρεβάνς» είπε ο Τσεχ, ενώ ο Λάμπαρντ παραδέχτηκε ότι «ο Ολυμπιακός είναι καλή ομάδα, αμύνεται σωστά και μας δυσκόλεψε αρκετά. Το 0-0 είναι επικινδυνο αποτέλεσμα, καθώς αν σκοράρει ο Ολυμπιακός στο Λονδίνο, τα πράγματα θα είναι δύσκολα.»

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2008, 12:10:34  Εμφάνιση Προφίλ
Το 0-0 δίνει προβάδισμα στην Τσέλσι αλλα είναι και πονηρό αποτέλεσμα είναι
Μεν το φαβορί επειδή παίζει στην έδρα της είναι και καλύτερη ομαδα αλλα επειδή
Μπάλα είναι όλα γίνονται έχει κάποιες ελπίδες ο ολυμπιακός αλλα λίγες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2008, 14:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Το 0-0 δίνει προβάδισμα στην Τσέλσι αλλα είναι και πονηρό αποτέλεσμα είναι
Μεν το φαβορί επειδή παίζει στην έδρα της είναι και καλύτερη ομαδα αλλα επειδή
Μπάλα είναι όλα γίνονται έχει κάποιες ελπίδες ο ολυμπιακός αλλα λίγες.



φιλε μου, οπως προειπα, σε τετοιες ευκαιριες-καταστασει, τις αρπαζεις απο τα κερατα! Μαλλον φοβηθηκε (ποιο "ευγενικα" σεβαστηκε...) την Chelsea παραπανω απο οσο επρεπε... αφου μπορουσε! επρεπε να τις ειχε ριξει 3 γκολακια...

η Chelsea ηταν μιση (ουτε ο Τερυ επαιξε, ουτε ο Λαμπαρτ...ο Κοουλ ηταν παρων-απων...ο Ντρογμπα δυσαρεστησε...ο Μπαλλακ ηταν χωρις κεφια...) και ο Ολυμπιακος καταφερε να την κλεισει μια χαρα, αλλα δεν αντεπιτεθηκε!


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2008, 18:36:25  Εμφάνιση Προφίλ
Ότι την φοβήθηκε παραπάνω είναι σίγουρο απ την άλλη και η Τσελσι τον ψιλοσνομπαρε
Καθώς παίζει και τελικό λιγκ καπ με την τοτεναμ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2008, 18:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Ότι την φοβήθηκε παραπάνω είναι σίγουρο απ την άλλη και η Τσελσι τον ψιλοσνομπαρε
Καθώς παίζει και τελικό λιγκ καπ με την τοτεναμ.



Ελπιζω μονο μην αγριεψει στην εδρα της... και παρει αμπαριζα τον Ολυμπιακο και ο Ολυμπιακος να μην φοβηθει!!! τι "θρυλος" ειναι? μονο στα χαρτια?


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2008, 19:15:57  Εμφάνιση Προφίλ
Predator άμα πιάσει απόδοση η Τσέλσι ότι και να κάνει ο ολυμπιακός όπως και κάθε
Ελληνική ομάδα είναι καταδικασμένος ελπίζει να τύχει σε κακή μέρα η Τσέλσι σε καλή
Αυτός και ταυτόχρονα να είναι και τυχερός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2008, 20:14:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Tυχερος θα ειναι αν ειναι η "χθεσινη" Chelsea!

Μακαρι να νικησει, γιατι τουλαχιστο στην Ευρωπη, δειχνει καλο προσωπο (μονο στην Ευρωπη...)


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2008, 20:21:14  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι στην Ευρώπη έχει πάει καλά φέτος πρώτη φορα τα τελευταία δέκα χρονια
Στην Ελλάδα άστα να πάνε προχωρεί με τους γνωστούς τρόπους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2008, 20:23:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Από τους παίκτες της Τσέλσι
Αναγνώριση για τον Ολυμπιακό και ανησυχία για τη ρεβάνς

Μπορεί πριν από το παιχνίδι, οι Αγγλοι να... σνόμπαραν τον Ολυμπιακό και να μην έδιναν ιδιαίτερη σημασία στα δύο ματς της φάσης των 16 του Champions League.

Ωστόσο, το βράδυ της Τρίτης (19/02) πήραν μια μικρή γεύση από τους «ερυθρόλευκους» και πλέον τους υπολογίζουν πολύ εν όψει της ρεβάνς στο Στάμφορντ Μπριτζ (05/03).

Αλλωστε, πέντε παίκτες της Τσέλσι μίλησαν με τα καλύτερα λόγια για τον Ολυμπιακό και έδειξαν ανήσυχοι εν όψει του επαναληπτικού...

Ο Μίκαελ Μπάλακ έπλεξε το εγκώμιο του Ολυμπιακού και τόνισε ότι η ομάδα του θα μπορούσε να είχε δεχθεί γκολ, ενώ συνέστησε προσοχή για το παιχνίδι του Λονδίνου:

«Ο Ολυμπιακός απέδειξε ότι είναι ένας δυνατός αντίπαλος, σε μια δύσκολη έδρα. Ηταν δυνατό ματς. Θα μπορούσαμε να είχαμε σκοράρει, αλλά θα μπορούσαμε κιόλας και να είχαμε δεχτεί γκολ. Τώρα, πάμε για να πάρουμε την πρόκριση, αλλά θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί. Εχουμε άλλα 90 λεπτά».

Ο Τζο Κόουλ στάθηκε στο μάθημα που πήρε η ...πλούσια ομάδα του, από μια ομάδα που διαθέτει πολύ μικρότερο μπάτζετ: «Ηταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Ενα παιχνίδι με πολύ τακτική. Πρέπει να αποδείξουμε στο Στάμφορντ Μπριτζ ότι αξίζουμε την πρόκριση. Ο Ολυμπιακός είναι καλή ομάδα και μας έδωσε ένα καλό μάθημα για τα χρήματα που διαθέτουμε ως ομάδα».

Καλύτερο ρυθμό και απόδοση ζήτησε εν όψει της ρεβάνς ο Ντιντιέ Ντρογκμπά, ο οποίος ήταν πολύ καλά μαρκαρισμένος από τους Παρασκευά Αντζα και Ζούλιο Σέζαρ:

«Ο Ολυμπιακός έπαιξε καλά και δυνατά. Ξέραμε ότι είναι μια καλή ομάδα και αυτό απέδειξε και στο παιχνίδι μας. Θα πρέπει να ανεβάσουμε το ρυθμό και την απόδοσή μας στο Λονδίνο, έτσι ώστε να βρούμε τον τρόπο για να διασπάσουμε την καλή άμυνα του Ολυμπιακού».

Ο Πετρ Τσεχ μπορεί να δέχθηκε πίεση σε κάποια διαστήματα του αγώνα, αλλά δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Ωστόσο, αυτό δεν τον εμπόδισε να μιλήσει με πολύ καλά λόγια για τον Ολυμπιακό, κυρίως για την αμυντική του λειτουργία:

«Ο Ολυμπιακός είναι μια δυνατή και πειθαρχημένη ομάδα. Επαιξε πολύ καλά. Αμύνθηκε σωστά και το ίδιο θα κάνει και στο Λονδίνο. Δεν θα είναι καθόλου εύκολη η ρεβάνς. Χρειάζεται μεγάλη προσοχή».

Ο Φρανκ Λάμπαρντ, ο οποίος είχε την ευκαιρία να ξεκουραστεί, καθώς αγωνίστηκε για λίγα λεπτά, στάθηκε στις δυσκολίες που συνάντησε η ομάδα του:

«Ο Ολυμπιακός είναι καλη ομαδα, που αμύνεται πολύ σωστά. Μας δυσκόλεψε πολύ με το παιχνίδι του. Δεν θα πρέπει να αφήσουμε τον Ολυμπιακό να σκοράρει στο Λονδίνο, γιατί τότε τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα για μας».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2008, 21:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Για... αστοχία μιλά η Ατλέτικο
Δύο αγωνιστικές στον Αγκουέρο από την UEFA για να μην... φτύσει ξανά


Νιόν
Με τιμωρία δύο αγωνιστικών τιμώρησε η UEFA τον Σέρχιο Αγκουέρο για το... φτύσιμο σε παίκτη της Μπόλτον στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για τη φάση των «32» του Κυπέλλου UEFA. Αν και η Ατλέτικο Μαδρίτης προσκόμισε υλικό για να αποδείξει ότι ο παίκτης της δεν είχε πρόθεση να... πετύχει τον αντίπαλό του, δεν κατάφερε να γλιτώσει την τιμωρία.

Η αρμόδια επιτροπή, αν και έκανε δεκτή την ένστασή τους, δεν άλλαξε την αρχική της απόφαση. Έτσι, ο νεαρός άσος θα απουσιάσει από τον επαναληπτικό της Πέμπτης με την Μπόλτον στο «Βιθέντε Καλντερόν», αλλά και από τον πρώτο αγώνα των 16, σε περίπτωση που η Ατλέτικο πάρει την πρόκριση.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2008, 09:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Πέρασε δύσκολες ώρες
Τα πάνω κάτω έφερε ο Παναθηναϊκός με Σπανούλη και Μπατίστ, 67-65 την Παρτιζάν

Αθήνα
Ο Σπανούλης τον κράτησε όρθιο, ο Μπατίστ τού έδωσε το φιλί της ζωής. Ο Παναθηναϊκός πέρασε δύσκολες ώρες στο ΟΑΚΑ απέναντι στην Παρτιζάν, από την οποία έχανε επί τρεις περιόδους, ωστόσο έμεινε ζωντανός και νίκησε τους Σέρβους 67-65. Ο Μάικ Μπατίστ πέτυχε 2/2 βολές στα 19'' πριν από το φινάλε και στην τελευταία επίθεση της Παρτίζαν «σκέπασε» το «πράσινο» καλάθι σε προσπάθεια του Τέπιτς. Πάντως, πριν αναλάβει δράση ο Αμερικανός, ο Σπανούλης ήταν αυτός που κράτησε όρθια την ομάδα του, ενώ καθοριστικό τρίποντο σημείωσε ο Νίκος Χατζηβρέττας στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα.

Η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες των προϋποθέσεων για τον Παναθηναϊκό (4-11), που χρειάστηκε το τάιμ άουτ του Ομπράντοβιτς μόλις στο 4', για να συνέλθει, να κόψει τη φόρα των Σέρβων και να καλύψει γρήγορα αυτό το -7. Οι «πράσινοι» άπλωσαν την άμυνά του σε όλο το γήπεδο, βελτίωσαν τις συνεργασίες τους στην επίθεση και το εξαργύρωσαν με σερί 12-0 σε ένα τρίλεπτο (16-11, 7').

Επί της ουσίας, όμως, αυτό ήταν και το μοναδικό καλό διάστημα του Παναθηναϊκού στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, καθώς οι σέρβοι, που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (21-23), πήραν και πάλι στα δικά τους χέρια τον έλεγχο του ρυθμού.

Οι παίκτες του Βουγιόσεβιτς είχαν υπομονή στην επίθεση, κάτι που έλειψε από τον Παναθηναϊκό, «τάισαν» τον Πέκοβιτς στη ρακέτα, ενώ - Σέρβοι είναι εξάλλου - όταν αυτό δεν ήταν δυνατό, κατέφευγαν στο καταφύγιο των 6.25. Με αυτά και με αυτά, λοιπόν, κατάφεραν να ξεφύγουν με 9π. (25-34) στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου και να κλείσουν το ημίχρονο στο +6 (34-40), βγάζοντας χωρίς... κόστος το προσωπικό κρεσέντο του Σπανούλη που από το 15' έως το 17' πέτυχε 8π. στη σειρά.

Πάντως, γεγονός είναι ότι οι «Παρτιζάνοι» πήραν τα... σφυρίγματά τους ή έστω οι διαιτητές δεν έδειχναν την ίδια ανοχή στις δύο άμυνες. Αυτό προκάλεσε το ξέσπασμα του Θανάση Γιαννακόπουλου, ο οποίος στο τέλος του ημιχρόνου κατέβηκε στο παρκέ, για να τους διαμαρτυρηθεί σε έντονο ύφος.

Οπως και να έχει, πάντως, ο Παναθηναϊκός έπρεπε πρωτίστως να ανεβάσει τη δική του απόδοση, γνωρίζοντας πως μια δεύτερη κολλητή ήττα στο Top 16, θα τον έβαζε με την πλάτη στον τοίχο, αναφορικά με την πρόκρισή του στα πλέι οφ.

Αντ' αυτού, όμως, ήρθε η απόλυτη κυριαρχία της Παρτιζάν, που μέχρι το 27', μέχρι δηλαδή να ξυπνήσουν οι παίκτες του Ομπράντοβιτς, έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ. Με τον Κέτσμαν (πρώην του Μακεδονικού) να αναλαμβάνει δράση στην επίθεση, προηγήθηκαν με 15π. (41-56, 17') και πλέον ο Παναθηναϊκός ήταν για τα καλά σε μειονεκτική θέση. Και σε αυτή την περίπτωση, όμως, ο Σπανούλης φρόντισε να κρατήσει ζωντανή την ομάδα του, μειώνοντας τη διαφορά στους 7π. (49-56) στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Καλύπτοντας, λοιπόν, τη μισή διαδρομή της διαφοράς, η ομάδα του Ομπράντοβιτς μπήκε στην τέταρτη περίοδο αποφασισμένη να γυρίσει το ματς. Για να προσπεράσει, πάντως, χρειάστηκε να φτάσουμε στο 38' και να... πυροβολήσει από τα 6.25 ο... ξεχασμένος Χατζηβρέττας, ο οποίος παράλληλα κατάφερε να περιορίσει τη δράση του Παλάθιο.

Με το τρίποντο του διεθνούς γκαρντ, λοιπόν, οι πράσινοι προσπέρασαν έπειτα από πολύ ώρα (65-63), ωστόσο, όπως γίνεται αντιληπτό από την έκταση της διαφοράς τίποτα δεν είχε τελειώσει. Οι σέρβοι ισοφάρισαν (65-65) στο 38.45 κι ο Μπατίστ με 2/2 βολές στα 19'' πριν από το τέλος διαμόρφωσε το τελικό 67-65. Ο ίδιος, βέβαια, καθάρισε και στην τελευταία φάση του αγώνα, ταπώνοντας τον Τέπιτς.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 34-40, 49-56, 67-65


Διαιτητές: Αρτεάγκα (Ισπανία), Χέρτσεγκ (Κροατία), Πατέρνικο (Ιταλία)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης, Σπανούλης 20 (2), Μπετσίροβιτς 8, Μπατίστ 9, Ζίζιτς, Χατζηβρέττας 3 (1), Ντικούδης 3, Διαμαντίδης 9 (1), Ουίνστον 9, Πρκάτσιν 2, Γιασικεβίτσιους 4

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Παλάσιο 11, Τέπιτς 9 (2), Κέτσμαν 13 (3), Μπορόβνιακ, Τρίπκοβιτς 7 (1), Βελίτσκοβιτς 5, Πέκοβιτς 7, Βίτκοβατς 10, Μπόζιτς 3, Μιλόσεβιτς, Βράνες

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2008, 09:30:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Έχασε πολύτιμο έδαφος
Γλίτωσε τη συντριβή ο Αρης, 89-74 από τη Λιέτουβος στη Λιθουανία

Βίλνιους
Ο Αρης στα πρώτα 25 λεπτά της αναμέτρησης με την Λιέτουβος Ρίτας για τη δεύτερη αγωνιστική του Top 16 είχε πολύ κακή απόδοση και βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 23 πόντους. Ξύπνησε, όμως, στην τρίτη περίοδο και απέφυγε τη συντριβή. Ηττήθηκε με 89-74 από τη Λιέτουβος και έχασε έδαφος στη μάχη της πρόκρισης στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα.

Οι οιωνοί δεν ήταν καλοί για τον Αρη πριν καν ακόμη ξεκινήσει το παιχνίδι με τη Λιέτουβος, καθώς ο Μπρέισι Ράιτ ένιωσε ενοχλήσεις στον αστράγαλο κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης και δεν ήταν σε θέση να βοηθήσει την ομάδα του. Τη θέση του στην πεντάδα πήρε ο Ρέισον Τέρι, ενώ ο Γιώργος Καλαϊτζής προτιμήθηκε από τον Ντάριους Ουάσινγκτον για τη θέση του πλέι μέικερ.

Με 9.000 Λιθουανούς... πάνω από το κεφάλι τους οι παίκτες του Αρη έδειξαν να επηρεάζονται. Δεν ήθελαν, άλλωστε και πολύ, αφού μετά τις πέντε συνεχόμενες σε Ελλάδα και Ευρώπη, η ψυχολογία τους είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Με την ψυχολογία, λοιπόν στο μηδέν οι «κίτρινοι» ξεκίνησαν πολύ άσχημα το παιχνίδι και επέτρεψαν στη Λιέτουβος να ξεφύγει από πολύ νωρίς με 10 πόντους (15-5, 6').

Αλλωστε και η Λιέτουβος είχε απόλυτη ανάγκη τη νίκη, μετά την εντός έδρας ήττα στην πρεμιέρα του Top 16 από την Ταού. Ο Ηλιάδης ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης του Αρη, που ήταν κακός σε ολόκληρη την πρώτη περίοδο, γεγονός που εκμεταλλεύθηκε η Ρίτας και με κορυφαίους του Λουκάουσκις και Πράις προηγήθηκε με 27-11 (10').

Ίδιο το σκηνικό του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο. Ο Αρης... μάτωνε για να βάλει ένα καλάθι και από την άλλη η Λιέτουβος σημείωσε 49 πόντους μέσα σε 20 λεπτά. Με αυτή την αμυντική επίδοση ο Αρης δεν θα μπορούσε να περιμένει κάτι καλύτερο από το 49-31 του πρώτου ημιχρόνου.

Με βάση την εικόνα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο ο Αρης δεν μπορούσε να ελπίζει σε νίκη. Επρεπε, όμως να αγωνιστεί για να αποφύγει τη συντριβή. Ο Μάσεϊ, αν και δεν ήταν στην καλύτερή του μέρα ήταν αυτός που είχε τη μεγαλύτερη διάθεση για να πάρει την ομάδα στις ...πλάτες του και να μειώσει τη διαφορά. Ωστόσο, η άμυνα ζώνης του Αρη ήταν πολύ κακή και στο 26` η Λιέτουβος προηγήθηκε με 23 πόντους (63-40, 26').

Στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου ο Αρης βελτίωσε την αμυντική του λειτουργία και με ένα σερί 7-0 μείωσε σε 47-63 στο 28' και σε 49-65 στο 30'.

Ο Αρης ξεκίνησε ιδανικά την τελευταία περίοδο και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Τσαλδάρη και Ηλιάδη έριξε τη διαφορά στους 10 πόντους και ουσιαστικά ξαναμπήκε στο παιχνίδι (55-65 31:30). Οι Λιθουανοί προσπάθησαν να φέρουν το παιχνίδι και πάλι στα μέτρα τους, ωστόσο, οι «κίτρινοι» είχαν ανέβει ψυχολογικά και στο 36' έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (63-72).

Στην αμέσως επόμενη επίθεση, όμως, μία απόφαση των διαιτητών έκοψε τη φόρα του Αρη. Ο Εϊντσον κέρδισε ένα φάουλ και οι διαιτητές έδωσαν τρεις βολές. Ο Γκόρντον Χέρμπερτ διαμαρτυρήθηκε έντονα για αυτή την απόφαση και χρεώθηκε με τεχνική ποινή, με αποτέλεσμα η Λιέτουβος να σουτάρει 5 συνεχόμενες βολές. Εϊντσον και Πράις ευστόχησαν σε όλες και έκαναν το 77-63.

Ο Αρης πάλεψε, αλλά ο χρόνος ήταν ο βασικός του αντίπαλος. Ο Μάσεϊ μείωσε και πάλι στους 10 (68-78), αλλά η Λιέτουβος αποδείχθηκε ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά και πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Top 16. Αντίθετα, ο Αρης έμεινε χωρίς νίκη και φυσικά το μέλλον του στη διοργάνωση δεν είναι ευοίωνο. Κυρίως, όμως, αυτό που προβληματίζει τον Χέρμπερτ είναι η έκτη συνεχόμενη ήττα της ομάδας του σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Τα δεκάλεπτα: 27-11, 49-31, 65-49, 89-74

Διαιτητές: Γκαρθία (Ισπανία), Ντραμπικόφσκι (Ουκρανία), Πέρεθ (Ισπανία)

ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ ΡΙΤΑΣ: Βρόμαν 4, Λουκάουσκις 18 (3), Πράις 15 (3), Ειντσον 18 (1), Πετραβίτσιους 9, Γιομάντας 3, Τζόρνταν 2, Γκεσεβίτσιους 3 (1), Μπαϊράμοβιτς 17 (1)

ΑΡΗΣ: Τέρι 4, Τσαλδάρης 10 (2), Καλαϊτζής 9 (2), Ηλιάδης 8 (1), Μότολα 8 (2) Αγάδακος, Μπόισα 5, Μάσει 19, Ουάσιγκτον 11 (1), Παντελιάδης


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ, www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2008, 09:32:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ισοπαλία 1-1 με τη Λιόν
Πολύτιμο γκολ για την Μάντσεστερ στο «Ζερλάν», ρεκόρ από τον Γκιγκς

Παρίσι
Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε αυτό που ήθελε στο «Ζερλάν», αποσπώντας ισοπαλία 1-1 από τη Λιόν, στον πρώτο αγώνα για την φάση των «16» του Champions League. Έτσι, έχει τον πρώτο λόγο για πρόκριση, στη ρεβάνς που θα διεξαχθεί στις 4 Μαρτίου, στο «Ολντ Τράφορντ».

Ο Καρίμ Μπενζεμά σήκωσε στον... αέρα το «Ζερλάν» στο 54ο λεπτό, όταν βρέθηκε στην περιοχή και αιφνιδιάζοντας τους αμυντικούς της Γιουνάιτεντ, έστειλε τη μπάλα στη αριστερή γωνία του Φαν ντερ Σαρ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» αφυπνίστηκαν μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν έκλεισαν τη Λιόν στην περιοχή της και τελικά κατάφεραν να «αποδράσουν» με ισοπαλία 1-1, σκορ που διαμόρφωσε ο Κάρλος Τέβες στο 87'.

Διαιτητής: Λουϊς Μεντίνα Κανταλέχο (Ισπανία)

Κίτρινες: Ρεβεϊγιέρ, Μπουμσόνγκ, Κάλστρομ - Χάργκριβς

ΛΙΟΝ (Αλέν Περέν): Κουπέ, Ρεβεϊγιέρ, Μπουμσόνγκ, Σκιλατσί, Γκρόσο, Κλερκ (78' Μπεν Αρφά), Κάλστρομ, Τουλαλάν, Ζουνίνιο (74' Μποντμέρ), Γκοβού, Μπενζεμά (83' Φρεντ)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ. (Αλεξ Φέργκιουσον): Φαν ντερ Σαρ, Μπράουν, Φέρντιναντ, Βίντιτς, Εβρά, Σκόουλς (65' Τέβες), Χάργκριβς (78' Κάρικ), Αντερσον, Ρονάλντο, Ρούνι, Γκιγκς (65' Νάνι)

Στο «κλαμπ των 100» ο Ράιαν Γκιγκς

O Ράιαν Γκιγκς έγινε ο μόλις όγδοος ποδοσφαιριστής με τριψήφιο αριθμό συμμετοχών στο Champions League. Ο συμπαίκτης του, Πολ Σκόουλς έφτασε αντίστοιχα τους 98 αγώνες. Τον ίδιο αριθμό έχει και ο Γκάρι Νέβιλ, όμως παραμένει εδώ και καιρό εκτός αγωνιστικής δράσης, λόγω τραυματισμού.

Οι δέκα ποδοσφαιριστές με τις περισσότερες συμμετοχές στο Champions League

Ραούλ Γκονζάλες Ρεάλ Μ. 115
Ρομπέρτο Κάρλος Ρεάλ Μ./Φενέρμπαχτσέ 114
Πάολο Μαλντίνι Μίλαν 108
Ντέιβιντ Μπέκαμ Μάντσεστερ Γ./Ρεάλ Μ. 103
Ολιβερ Καν Μπάγερν Μον. 103
Κλάρενς Ζέεντορφ Αγιαξ, Ρεάλ Μ., Μίλαν 101
Λουίς Φίγκο Μπαρτσελόνα, Ρεάλ Μ., Ιντερ 100
Ράιαν Γκιγκς Μάντσεστερ Γ. 100
Γκάρι Νέβιλ Μάντσεστερ Γ. 98
Πολ Σκόουλς Μάντσεστερ Γ. 98

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ



"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2008, 09:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ανατροπή από τους Καταλανούς
Ο Μέσι έφερε την Μπαρτσελόνα κοντά στην οκτάδα, 3-2 τη Σέλτικ

Γλασκώβη
Πολύ κοντά στην πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League βρίσκεται η Μπαρτσελόνα, που επικράτησε 3-2 στη Γλασκώβη της Σέλτικ.

Οι Σκωτσέζοι ευτύχησαν να σκοράρουν στις δύο πρώτες επιθέσεις τους στα καρέ του Βαλντές, στο 16' με κεφαλιά του Φένεγκορ οφ Χέσελινκ και στο 38' με κεφαλιά του Μπάρι Ρόμπσον, ο οποίος έπαιξε το πρώτο παιχνίδι της καριέρα του ως βασικός στη Σέλτικ (αποκτήθηκε τον Ιανουάριο από τη Νταντί Γιουνάιτεντ). Ενδιάμεσα, οι «μπλαουγκράνα» είχαν ισοφαρίσει στο 18' με τον Μέσι, μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Ντέκο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Καταλανοί, που έτσι κι αλλιώς ήλεγχαν απόλυτα το παιχνίδι, ισοφάρισαν εκ νέου στο 52' με γκολ του Ανρί, κι αφού είχε προηγηθεί μοιραίο λάθος του Κάλντγουελ και κλέψιμο του Ροναλντίνιο. Τελικά, ο νεαρός Αργεντινός έδωσε στην ισπανική ομάδα αυτό που δικαιούτο, καθώς στο 79' διαμόρφωσε με κοντινό πλασέ το τελικό σκορ, το οποίο η Μπαρτσελόνα καλείται να υπερασπιστεί στη ρεβάνς του «Καμπ Νου», στις 4 Μαρτίου.

Διαιτητής: Πέτερ Φρόιντφελντ (Σουηδία)

Κίτρινες: Ρόμπσον, Χάρτλεϊ, Σαμαράς - Ντέκο

ΣΕΛΤΙΚ (Γκόρντον Στράχαν): Μπόρουτς, Κάντις (61' Γουίλσον), Κάλντγουελ, ΜακΜάνους, Νέιλορ, Νακαμούρα, Ρόμπσον, Χάρτλεϊ (65' Ντονάτι), ΜακΓκίντι, Φένεγκορ οφ Χέσελινκ (55' Σαμαράς), ΜακΝτόναλντ

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Φρανκ Ράικαρντ): Βαλντές, Πουγιόλ, Μαρκές, Μιλίτο, Αμπιντάλ, Ντέκο (66' Τσάβι), Τουρέ, Ινιέστα, Μέσι, Ροναλντίνιο (73' Ετό), Ανρί (88' Γκούντγιονσεν)


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2008, 09:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ανώτεροι οι «κανονιέρηδες»
Το δοκάρι του «Emirates» άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς για Αρσεναλ, Μίλαν

Λονδίνο

Ανοιχτούς λογαριασμούς για την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League άφησαν Αρσεναλ και Μίλαν, οι οποίες έμειναν στο 0-0 στο «Emirates», στον πρώτο αγώνα της φάση των «16» της διοργάνωσης.

Οι «κανονιέρηδες» ήταν ανώτεροι, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Αντεμπαγιόρ σε εξ επαφής κεφαλιά, στην τελευταία φάση του αγώνα! Τα πάντα πλέον θα κριθούν στις 4 Μαρτίου, όταν οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν στο «Μεάτσα».

Διαιτητής: Κλάους Μπο Λάρσεν (Δανία)

Κίτρινες: Σεντέρος, Εμπουε - Πάτο

ΑΡΣΕΝΑΛ (Αρσέν Βενγκέρ): Λέμαν, Σανιά, Γκαλάς, Τουρέ (7' Σεντέρος), Κλισί, Εμπουε (90' Γουόλκοτ), Φάμπρεγας, Φλαμινί, Χλεμπ, Αντεμπαγιόρ, Εντουάρντο (74' Μπέντνερ)

ΜΙΛΑΝ (Κάρλο Αντσελότι): Κάλατς, Οντο, Νέστα (50' Γιανκουλόφσκι), Καλάτζε, Μαλντίνι, Ζέεντορφ (86' Εμερσον), Γκατούζο, Πίρλο, Αμπροζίνι, Κακά, Πάτο (77' Τζιλαρντίνο).

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy