ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΑΘΛΗΤΙΚΑ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2008, 12:00:40  Εμφάνιση Προφίλ
Συμφωνώ με τον predator αν έχεις τα κότσια παίξε στα ΙΣΑ όχι με πόντους στα χαρτιά
Είπαμε μπράβο για την ευρωπαϊκή του εμφάνιση φέτος αλλα δεν πάει να πει ότι πρέπει
Να του χαριστεί και ο τίτλος αν ήταν έτσι ο παναθηναϊκός θα έπρεπε να είχε πολλά παραπάνω πρωταθλήματα με τις πορείες που έχει κάνει όχι απλα καλές εμφανίσεις
Γιατί είπαμε δεν έκανε και κάτι το τρομερό ο ολυμπιακός φέτος μέχρι τους 16 πήγε
Και οι ομάδες στον όμιλο του ήταν πεθαμένες φέτος η ρεαλ αποκλείστηκε στους 16
Απ τη ρομα χάνοντας μέσα στην έδρα της η βερντερ αποκλείστηκε στο ΟΥΕΦΑ από τη
Ρειντζερς στους 16 ενώ έφαγε και μια εξάρα απ την Στουτγάρδη στην γερμάνια πριν δυο εβδομάδες και η Λάτσιο είναι μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας στο καμπιονατο ακόμα και η
Τσελσι πεσμένη είναι φέτος έχασε στον τελικό του Λιγκ καπ στο κύπελλο αποκλείστηκε
Από μικρή ομάδα ενώ στο πρωτάθλημα έχει μείνει πολύ πίσω το πιθανότερο είναι να
Μην πάρει κανένα τίτλο φέτος στο CL είναι τυχερή πέφτει με μικρές ομάδες στους 16
Με τον ολυμπιακό στους 8 με την φενερμπαχτσε αν και πίστευε με τους τούρκους θα τα βρει σκούρα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2008, 12:12:01  Εμφάνιση Προφίλ
Πάμε και στο μπάσκετ οπου πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στον μπασκετικο ολυμπιακό
Γιατί ήταν μάγκας σε αυτή τη φάση της ευρωλίγκας και καθάρισε την πρόκριση κερδίζοντας
Την Ρέαλ στο σεφ .
Ο παναθηναϊκός μας απογοήτευσε ειδικά εμάς τους παναθηναϊκούς που ζούμε για τους
Ευρωπαϊκούς τίτλους αλλα τι να κάνεις αυτή είναι και η ομορφιά του αθλητισμού το
Αναπάντεχο και η έκπληξη συγχαρητήρια στην παρτιζάν που αν και έχει πολύ μικρότερο
Μπάζε μας πέταξε έξω .
Ο Άρης έπεσε με το κεφάλι ψηλά κέρδισε μεν αλλα αποκλείστηκε μπράβο του για την
Καλή πορεία.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2008, 09:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Πρωτάθλημα μέτριων και κακών»
Μοναδικός υπεύθυνος εγώ, δήλωσε ο Ντέμης Νικολαΐδης


Αθήνα
Μοναδικό υπεύθυνο για τη φετινή πορεία της ΑΕΚ, τον αποκλεισμό από το Κύπελλο Ελλάδας, την κακή πορεία στην Ευρώπη και την διαφαινόμενη απώλεια του τίτλου στη Σούπερ Λίγκα, ο Ντέμης Νικολαΐδης έχρισε τον εαυτό του.

Παρ' όλα αυτά ο πρόεδρος της «Ένωσης» τόνισε ότι η ομάδα του θα μπορούσε παρά το κακές εμφανίσεις να πάρει το πρωτάθλημα «είναι πρωτάθλημα μέτριων έως κακών ομάδων φέτος» είπε χαρακτηριστικά.


Η αρχική τοποθέτηση του κ. Νικολαϊδη: «Ποδοσφαιρικά αυτή η σεζόν είναι χειρότερη από τις προηγούμενες τρεις. Δεν έχει τελειώσει το πρωτάθλημα, αλλά δεν έχει σημασία που θα καταλήξουμε. Πέρασαν 25 ματς και ποδόσφαιρο στο γήπεδό μας δεν έχουμε χαρεί. Θέλω να παίζουμε καλό ποδόσφαιρο και αυτό δεν το έχουμε καταφέρρει. Δεν έχουμε δώσει χαρά στον κόσμο, ούτε έχουμε πάρει κι ίδιοι. Ξέρω ότι του χρόνου δεν θα έχουμε τόσα πολλά διαρκείας, γιατί έχει απογοητευτεί ο κόσμος φέτος. Του χρόνου θα πρέπει να δημιουργήσουμε μια ομάδα που θα παίζει καλό ποδόσφαιρο και να ξαναφέρουμε τον κόσμο στο γήπερδο. Στόχος να παίζουμε καλό και επιθετικό ποδόσφαιρο. Η κριτική από τους δημοσιογράφους και τον κόσμο είναι απολύτως σωστή. Είμαι ο μοναδικός υπεύθυνος για την εικόνα της ομάδας φέτος».

Για την αγωνιστική εικόνα της ομάδας του και το αν πρέπει να υπάρξουν αλλαγές: «Δεν θα τάξω ή να πω πράγματα ώστε να κερδίσω την εμπιστοσύνη του κόσμου. Μόνο με έργα θα γίνει αυτό. Το ρόστερ είναι από τα καλύτερα τα τελευταία χρόνια. Αξιζε να βγει πρώτη την φετινή περίοδο. Η φιλοσοφία που έχουμε για το ποδόσφαιρο δεν έχει αλλάξει. Στην πράξη άλλαξε φέτος και δεν το θέλαμε. Μας αρέσει να βλέπουμε νέους πάικτες. Η ομάδα έχει κάποιες βάσεις και κάθε χρόνο παίζει για να βγαίνει πρώτη. Σημασία έχει να φτιάξουμε μια ομάδα που παίζει καλό ποδόσφαιρο και φυσικά ΑΕΚ είμαστε, φυσικά και θα αγωνιζόμαστε για την πρώτη θέση. Στεναχωρεί τον κόσμο και εμάς ότι δεν παίζουμε μπάλα. Θα ήμασταν σε δρόμο καλό αν παίζαμε καλό ποδόσφαιρο και δεν έρχονταν τα αποτελέσματα. Μείναμε πίσω σε αυτό το κομμάτι».

Για τον Νίκο Κωστένογλου: «Το πιο σοβαρό σε μια ομάδα είναι να συνεχίσει ο δεύτερος προπονητής και να βγάλει την περιοδο γιατί γνωρίζει τους ποδσοφαριστές. Αγαπάει την ομάδα, έχει γνώσεις και τον εμπιστευόμαστε. Τον εμπιστεύομαι ακόμα. Να φέρναμε κάτι μέτριο θα είχε μεγαλύτερο ρίσκο. Κάνοντας ένα λάθος, δηλαδή το να φύγει ο προπονητής στη μέση της περιόδου, κάτι που δεν είναι στη φιλοσοφία μας, δεν θα το διορθώσουμε με ένα άλλο λάθος, φέρνοντας προπονητή για 3 μήνες και μετά έναν άλλο προπονητή. Το πιο σοβαρό ήταν να συνεχίσει ο Νίκος.

Στα 11 ματς που μένουν κύριο ρόλο για το ποιοι παίκτες θα μείνουν και ποιοι θα φύγουν, θα παίξει η έκθεση που θα κάνει ο κύριος Κωστένογλου στο τέλος της σεζόν και η διοίκηση. Είναι ένας άνθρωπος που είναι 2 χρόνια στην ομάδα και μπορεί να κρίνει τη συμπεριφορά και την διάθεση των παικτών. Δεν είναι μόνο η ποιότητα, είναι και η καθημερινότητα στην προπόνηση. Αυτό δεν μπορούμε να το κρίνουμε εμείς».

Για τον Λορένσο Σέρα Φερέρ: «Πριν φύγει ο προπονητής είχα σκέψεις ότι το καλοκαίρι θα έπρεπε να συνεχίσουμε με άλλον. Ξέραμε τι θέλαμε και ποιους μπορούσαμε να φέρουμε το καλοκαίρι, πριν αποχωρήσει ο κύριος Φερέρ. Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες γιατί έφυγε. Είναι 100% λάθος μου αυτό. Δεν φανταζόμουν ότι θα έφευγε ένας προπονητής από την ομάδα μας στη μέση της περιόδου. Δεν το είχα στο μυαλό μου. Δεν πρόκειται να γίνει ποτέ στην ομάδα μας, οι παίκτες να διώξουν τον προπονητή. Ισως ένας λόγος να είναι ότι η ομάδα δεν έπαιζε καλό ποδόσφαιρο. Είναι λάθος ότι έφυγε στη μέση της σεζόν, όπως και ότι ανανέωσε για 4 χρόνια. Ο Φερέρ δεν έφυγε γιατί πιστεύω ότι είναι κακός προπονητής. Αλλα ήταν τα θέματα. Δεν θέλω να απαντήσω ποια ήταν αυτά».

Για το θέμα του νέου προπονητή: «Οταν τελειώσει το πρωτάθλημα στο οποίο αγωνίζεται ο προπονητής θα κάνουμε επαφή. Ξέρω ποιον θέλω και είμαι αισιόδοξος ότι θα συζητήσουμε και θα συμφωνήσουμε. Θέλω μια ομάδα που να έχει κατοχή της μπάλας και να παίζει επιθετικά. Να έχουν δουλευτεί πράγματα στην προπόνηση και να βγαίνουν στο γήπεδο. Οπως είχαμε μια ομάδα πέρυσι από τον Οκτώβριο ως τον Δεκέμβριο. Κάτι τέτοιο σε καλύτερη μορφή».

Για το αν σκέφτεται να αποχωρήσει από την ΠΑΕ: «Οχι δεν έχω σκεφτεί να φύγω. Ομως μου είχε περάσει η ιδέα από το μυαλό γιατί δεν έχουμε κόσμο στο γήπεδο. Στην 7η αγωνιστική είχαμε 20.000 αντί για 40.000 και είχα απογοητευτεί γιατί έιχαμε κάνει το 6 στα 6. Κάθε χρόνο πέφτει ο μέσος όρος των εισιτηρίων. Πλεον έχουν απόλυτο δίκιο να μην έρχονται στο γήπεδο. Εκτός από αυτό, δεν έχει περάσει από το μυαλό κάποιου μετόχου ή το δικό μου να αποχωρήσουμε και σίγουρα αν γίνει κάτι τέτοιο, δεν θα γεννηθεί από κριτική».

Για την διαιτησία: «Οταν μίλησα μετά το ματς με τον Πανιώνιο, πολλοί γράψανε ότι δεν φταίει η διατησία, αλλά ότι δεν παίζει μπάλα η ομάδα. Αλλο θέμα είναι η διαιτησία, άλλο ότι η ΑΕΚ δεν παίζει καλό ποδόσφαιρο. Σαφώς και υπάρχει κακή διαιτησία. Και αυτή τη στιγμή πρώτοι έπρεπε να ήμασταν. Συνηθισμένη είναι η ΑΕΚ. Οταν έπαιζα εγώ ήταν χειρότερα. Δεν πιστεύω ότι θα αλλάξει κάτι. Ετσι θα είναι τα πράγματα, δηλαδή θα έχουμε χειρότερη διατησία από τους άλλους δύο, όχι φυσικά ότι θέλουμε να έχουμε καλύτερη από Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό. Μια φορά μίλησα για διαιτησία. Είναι δύσκολο να κρατάς την οργή μέσα σου συνέχεια. Σίγουα δεν αλλάζει κάτι με αυτό το πράγμα».

Για την συνέχεια του πρωταθλήματος και τι περιμένει από την ομάδα του: «Δεν νομίζω ότι θα απογοητευτούν επειδή λέω ότι δεν παίζουμε καλά και πως θα παίξουν χειρότερα. Παίζουμε κακό ποδόσφαιρο. Μείνανε 5 ματς προωταθλήματος και 6 στα πλέι-οφ. Εντεκα ματς είναι, πρέπει να αποδείξει ο κάθε παίκτης ότι αξίζει να φοράει τη φανέλα. Τους προστατεύουμε, πληρώνονται στην ώρα τους και δεν υπάρχει πίεση προς αυτούς. Μακάρι να επηρεάσει θετικά. Περιμένω από τους παίκτες να έιναι πιο σοβαροί και να τα δίνουν όλα στα ματς. Να συνεχίσουν έτσι και να τα δώσουν όλα για τη νίκη ως το τέλος».

Για τον Ριβάλντο και το αν ο βραζιλιάνος παραμείνει και του χρόνου στην ΑΕΚ: «Εχει άλλο ένα χρόνο συμβόλαιο. Από τη θέλησή του και τη διάθεσή του στο γήπεδο είμαι ευχαριστημένος. Ολοι οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ δεν έπιασαν την καλύτερη απόδοση που μπορούσαν. Δεν ήταν δική τους ευθύνη γιατί όλη η ομάδα δεν έπαιζε καλά. Η ΑΕΚ έχει πάρα πολύ καλό ρόστερ, αλλά δεν το χειριστήκαμε πολύ καλά. Δεν είναι η καλύτερη χρονιά για να κρίνουμε παίκτες. Ατομικά για κάθε ποδοσφαιριστή έχω πολύ καλή άποψη».

Για τους λόγους που δεν ενισχύθηκε η μεσαία γραμμή της ομάδας τον Γενάρη και τον σχεδιασμό του καλοκαιριού: 'Το που χρειάζεται ενίσχυση η ομάδα το κρίνει ο προπονητής. Για συγκεκριμένο ποδοσφαιριστή υπήρχαν χρήματα, περίπου 1,5 εκ. ευρώ. Την ομάδα δεν την κάνει μόνο το μπάτζετ, αν και βοηθάει. Δεν έχει καθοριστεί το μπάτζετ ακόμα, θα το καθορίσουμε σε 20 μέρες από τώρα. Θα επιδιώξουμε να κάνουμε μεγάλες, αλλά κυρίως καλές μεταγραφές. Στο περσινό μεταγραφικό σχεδιασμό του καλοκαιριού φυσικά και υπήρξαν λάθη».

Για το ποια ομάδα παίζει την καλύτερη μπάλα στην Ελλάδα: «Δεν κάθομαι να συγκρίνω την ομάδα μου. Είναι πρωτάθλημα μετρίων. Θα μπορούσαμε να τερματίσουμε πρώτοι, αλλά δεν έχει σχέση αυτό με το ποδόσφαιρο που παίζουμε. Δεν έχει ευθύνη το πορπονητικό κέντρο για το ότι δεν παίζουμε καλό ποδόσφαιρο».

Για την απομάκρυνση του Ιλια Ιβιτς πριν από ένα χρόνο και αν θα υπάρξει τεχνικός διευθυντής του χρόνου: «Δεν ήταν λάθος. Δεν είχε σχέση ο Φερέρ με αυτό. Είμαστε φίλοι με τον Ιβιτς και βρισκόμαστε. Φέτος όντως ο Φερέρ είχε αυξημένες αρμοδιότητες. Κάποια πράγματα θα διορθωθούν, αλλά θα το δούμε από τον Ιούλιο».

Για το πόσα χρόνια πιστεύει ότι μπορεί να αντέξει ο κόσμος της ΑΕΚ χωρίς πρωτάθλημα: «Προτείνω σε όλα τα παιδιά που θέλουν να νικάνε συνέχεια, να γίνουν Ολυμπιακοί και Παναθηναϊκοί. Για άλλα πράγματα γίνεται κάποιος ΑΕΚ. Θέλουμε να κάνουμε μια ομάδα που να παίζει την καλύτερη μπάλα στην Ελλάδα».

Για το αν μετάνιωσε που δεν παραχώρησε το περασμένο καλοκαίρι τον Λυμπερόπουλο στην Νερυμβέργη: «Δεν είναι απόφαση που θα πάρω μόνος μου. Τις συζητάς και τις παίρνεις με τον προπονητή σου. Σίγουρα είναι το οικονομικό, αλλά και η εικόνα που παρουσιάζει ένας παίκτης. Και ο Λυμπερόπουλος ξέρετε όλοι ποιος είναι».

Για το αν σκέφτονται να αποχωρήσουν οι μέτοχοι από την ΠΑΕ: «Θα ήταν ένα θέμα τα διαρκείας αν μιλούσαμε για πέρυσι. Φέτος το γνωρίζουμε ότι σίγουρα θα μειωθούν τα διαρκείας. Αλλά αυτή η φιλολογία `φεύγουμε-πουλάμε-αγοράζουμε` πρέπει να σταματήσει. Δεν ξέρω τις πηγές σας, αλλά ψαχτείτε λίγο. Η ΑΕΚ εδώ και 3,5 χρόνια έχει ξεπεράσει τα προβλήματα και μιλάμε πλέον για ποδόσφαιρο. Χρήματα, οικονομικά προβλήματα και μέτοχοι ήταν κουβέντα των προηγούμενων ετών. Δεν μπορεί να συνεχίζουμε να μιλάμε για αυτά».

Για το νέο γήπεδο και το προπονητικό κέντρο: «Στο τέλος αυτού του μήνα θα υπάρξουν εξελίξεις και θα ενημερωθείτε για γήπεδο. Σύντομα θα υπάρξουν εξελίξεις και για προπονητικό κέντρο. Το πιο σημαντικό κομμάτι θα είναι το προπονητικό κέντρο. Θα είναι η πρώτη φορά που η ΑΕΚ θα έχει δική της περιουσία».

Για τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο και τη ρήτρα που έχει στο συμβόλαιό του να φύγει από την ΑΕΚ να φύγει ο Νικολαϊδης από την διοίκηση: «Οταν έκανε συμβόλαιο με την ομάδα, δεν είχε κλείσει τα 18, οπότε δεν μπορούσε να υπογράψει για πάνω από 3 χρόνια. Το καλοκαίρι θέλαμε να του ανανεώσουμε στο συμβόλαιο, αλλά αυτός δεν ήθελε αν δεν έμπαινε ο συγκεκριμένος όρος. Δεν πρόκειται να φύγω από τη διοίκηση και γιατί αυτό με κρατάει δέσμιο. Δεν είναι το καλύτερο, αλλά δεν πιστεύω ότι αυτή η ρήτρα θα ασκηθεί. Δεν έχει πρόβλημα η ΑΕΚ με αυτό τον όρο».

Για το αν είναι ευχαριστημένος με την λειτουργία της Σούπερ Λίγκα: «Δεν θέλω να μιλήσω για Σούπερ Λίγκα. Μόνο για την ΑΕΚ».

Για το αν θα γίνει νέα προσέγγιση με τους οργανωμένους οπαδούς: «Δεν θέλω να συζητήσω άλλο θέμα εκτός από το ποδοσφαιρικό».


Newsroom ΔΟΛ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2008, 09:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Δύο χρυσά μέσα σε 20 λεπτά...
Χρυσό μετάλλιο με πανευρωπαϊκό ρεκόρ για τον Δρυμωνάκο, χρυσός και ο Γρηγοριάδης


Αϊντχόφεν
Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Γιάννης Δρυμωνάκος στα 200μ. πεταλούδα στο Αίντχόβεν με επίδοση 1.54.16, που αποτελεί νέο πανευρωπαϊκό ρεκόρ. Χρυσό μετάλλιο και για τον Γρηγοριάδη στα 50μ. ύπτιο με επίδοση 25.13, έναντι 25.18 του Ελβετού Φλόρι Λανγκ, που ήρθε δεύτερος. Παγκόσμιο ρεκόρ ο Μπερνάρ στα 100μ. ελεύθερο.

Ο πρωταθλητής του ΓΣ Περιστερίου έκανε μια φοβερή αντεπίθεση και με ένα εκπληκτικό τελευταίο 50άρι κέρδισε τον Ρώσο Σκβόρτσοφ και τον Πολωνό Κορζενιόφσκι ανεβαίνοντας στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Το προηγούμενο ρεκόρ ανήκε στον Γάλλο Φρανκ Εσποζιτό με 1:54.62 από τις 17 Απριλίου 2002, ενώ το πανελλήνιο ρεκόρ που είχε πετύχει ο Δρυμωνάκος στο ημιτελικό της πέμπητς ήταν 1:56.29. Με άλλα λόγια, ο πρωταθλητής Ευρώπης κατέβασε κατά δύο ολόκληρα δευτερόλεπτα το χρόνο του.

Ο Δρυμωνάκος είναι πλέον ο δεύτερος όλων των εποχών στο αγώνισμα, αφού μόνο το «φαινόμενο» που λέγεται Μάικλ Φελπς έχει κολυμπήσει ταχύτερα τα 200μ. πεταλούδα (1:52.09 το παγκόσμιο ρεκόρ). Τώρα πλέον, ο επόμενος στόχος του Δρυμωνάκου δεν μπορεί να είναι άλλος από ένα μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου.

Είκοσι λεπτά αργότερα, ο Γρηγοριάδης έφτασε έστω και με δύο χρόνια... καθυστέρηση, στο νταμπλ τίτλων στα 50μ. ύπτιο, μετά το χρυσό στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μόντρεαλ το 2005.

Παράλληλα, ο 23χρονος κολυμβητής του Αρη Θεσσαλονίκης έχει πλέον τέσσερα μετάλλια στα τελευταία δύο Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα (σε 50μ. και 100μ. ύπτιο), ένα χρυσό, δύο ασημένια κι ένα χάλκινο. Δυστυχώς, το «50άρι» δεν συμπεριλαμβάνεται στο Ολυμπιακό πρόγραμμα, αλλά ο Γρηγοριάδης είναι ικανός για κάτι καλό και στα 100μ.

Με ανάλογη χρονική διαφορά είχαν γίνει τα 200μ. πεταλούδα και τα 50μ. ύπτιο και στη Βουδαπέστη το 2006. Τότε, οι δύο πρωταθλητές μας είχαν κατακτήσει (με την ίδια σειρά) τα ασημένια μετάλλια, τα πρώτα της Ελλάδας στην ιστορία της διοργάνωσης. Τώρα έφτασε η ώρα να ανέβουν στην κορυφή.

Μετά από αυτή την επιτυχεία ο Δρυμωνάκος δήλωσε: «Δεν μπορώ να το πιστέψω. Δεν το περίμενα. Αφού μου είπαν ότι έκανα ρεκόρ Ευρώπης και τους απάντησα 'α, έκανα και ευρωπαϊκό ρεκόρ'. Όταν ήμουν έφηβος νίκησα αυτούς τους αθλητές στο Ευρωπαϊκό της Μάλτας, το 2001, αλλά μετά είχαν καλύτερους χρόνους από εμένα και δεν περίμενα να τους νικήσω ξανά.

» Πώς έγινε, δεν ξέρω. Εχω δουλέψει πάρα πολύ, στην προπόνηση κολυμπώ πολύ γρήγορα, αλλά δεν φανταζόμουν ότι θα ερχόμουν εδώ και θα έκανα κοντά στο 1:54.10.

Ο έτερος «χρυσός», Αρης Γρηγοριάδης δήλωσε: «Ήταν καλός ο χρόνος μου. Το κολύμπι μου ήταν καλύτερο από χθες. Δεν έκανα το ίδιο λάθος στην εκκίνηση με τους ημιτελικούς. Ξεκίνησα ήρεμα, με τον ρυθμό μου. Το ότι έμεινα λίγο πίσω στην εκκίνηση, δεν με άγχωσε, διότι η ταχύτητά μου είναι μεγαλύτερη από των άλλων. Χαίρομαι πολύ για τον Γιάννη».

Αλλη μία πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Ειρήνη Καβαρνού, αλλά δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό των 100μ. πεταλούδα. Η αθλήτρια του Ολυμπιακού πλησίασε το πανελλήνιο ρεκόρ που πέτυχε το πρωί (έκανε 59.82 έναντι 59.75), τερμάτισε πέμπτη στην πρώτη ημιτελική σειρά και κατετάγη 11η στο σύνολο.

«Είμαι πολύ ευχαριστημένη. Πέρασα και δεύτερη φορά το όριο. Μια χαρά είναι όλα, και η θέση. Επρεπε να περάσω γρήγορα στο 50άρι» (πέρασε 27.80) δήλωσε η Ειρ.Καβαρνού.

Παγκόσμιο ρεκόρ ο Μπερνάρ στα 100μ. ελεύθερο

Απίστευτο παγκόσμιο ρεκόρ πέτυχε ο Αλέν Μπερνάρ στα 100μ. ελεύθερο. Ο Γάλλος σημείωσε χρόνο 47.60 στα ημιτελικά του αγωνίσματος και κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ που κρατούσε ο Ολλανδός Πίτερ Φαν ντεν Χούγκενμπαντ με 47.84, από τους Ολυμπιακούς του Σίδνεϊ το 2000.

Μπορεί η Λορ Μανοντού να πέτυχε την Πέμπτη ρεκόρ Ευρώπης στα ημιτελικά των 100μ. ύπτιο με 59.50, όμως στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Αϊντχόφεν η Γαλλίδα, είδε τη Ρωσίδα Αναστασία Ζούεβα να της παίρνει και το ρεκόρ σημειώνοντας επίδοση 59.41.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ, www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2008, 09:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Τάνγκο τίτλου...
Ανατροπή και διαφορά ασφαλείας για τον Ολυμπιακό


Αθήνα
Παρότι βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, ο Ολυμπιακός, με κορυφαίο τον Λουτσάνο Γκαλέτι και σκόρερ τον ίδιο, τον Φερνάντο Μπελούτσι και τον Ντάρκο Κοβάσεβιτς, πέρασε με μάλλον άνετη νίκη 3-1 από τη Λιβαδειά και αύξησε σε τέσσερις τους βαθμούς της διαφοράς από τον διώκτη του, Παναθηναϊκό, τέσσερις αγωνιστικές πριν από τη λήξη του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκα.

Ο Λεβαδειακός, από την άλλη πλευρά, έμεινε με το καλό ξεκίνημα και ισοβαθμεί στη 14η θέση με τον Εργοτέλη, τον οποίο θα πάει να συναντήσει την επόμενη εβδομάδα (30/3) στην Κρήτη, σε παιχνίδι ζωής και θανάτου...

Ο Λεβαδειακός ξεκίνησε πολύ δυνατά και αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό, που δεν μπήκε ζεστός στο γήπεδο, παρότι γνώριζε πως με νίκη θα αγκάλιαζε τον τίτλο.

Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 4΄ με τον Λεονάρντο (ουσιαστικά ο Νικοπολίδης γλίτωσε τον Ολυμπιακό, αλλάζοντας πορεία στην μπάλα που κατευθυνόταν στο παραθυράκι του) και στο 7΄ έφτασαν στο 1-0, εκμεταλλευόμενοι την προσωρινή απουσία του Πάντου (του τοποθετήθηκαν ράμματα) και την αδυναμία του Μπελούτσι να μαρκάρει τον Ντιμπαλά, που τον ...παρέσυρε και άνοιξε το σκορ.

Ο Ολυμπιακός άρχισε να ισορροπεί μετά το 15΄. Ανέβηκε προς την περιοχή του Λεβαδειακού και ευτύχησε να ισοφαρίσει ...χωρίς ευκαιρία, χάρη στην ποιότητα του Γκαλέτι, ο οποίος με μια αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ, έφερε το ματς στα ίσα στο 19΄.

Πλέον, ο Ολυμπιακός πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και, έστω κι αν η υπεροχή του δεν μεταφραζόταν σε ευκαιρίες. Στην πρώτη που δημιούργησε, πάντως, έφτασε και στο 2ο γκολ, με τους Κοβάσεβιτς, Γκαλέτι, Μπελούτσι να διαλύουν από δεξιά την άμυνα του Λεβαδειακού και τον τελευταίο να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με την ερυθρόλευκη φανέλα, γράφοντας το 1-2 στο 32΄.

Πριν προλάβει ο Λεβαδειακός να συνηθίσει στην ιδέα του 1-2 και να αλλάξει τα πλάνα του, ο Ολυμπιακός έφτασε και στο 1-3, 'καθαρίζοντας' ουσιαστικά το παιχνίδι, μόλις από το 35ο λεπτό. Δράστης του 3ου γκολ ήταν ο Ντάρκο Κοβάσεβιτς, ο οποίος έφτασε έτσι τα 17 γκολ και παρέμεινε στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ, με το 1ο του γκολ μετά από ένα μήνα (είχε σκοράρει στο 1-1 με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, στις 23 Φεβρουαρίου).

Στα λεπτά που απέμεναν ως τη λήξη του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός έχασε και τις πρώτες του ευκαιρίες και μαζί την ευκαιρία να 'κλειδώσει' οριστικά το ματς, όμως ο Σίσιτς δεν κατέφερε να νικήσει τον Μπλάζιτς στο τετ-α-τε-τ του 43΄, ενώ ο Στολτίδης είδε την κεφαλιά του να σταματάει στο δοκάρι στο 45΄.

Στο δεύτερο μέρος, ο Μπάμπης Τεννές αποφάσισε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του και να διεκδικήσει όποιες πιθανότητες του απέμεναν για την ανατροπή. Ομως, με τον Μοντόγια να μην είναι σε καλή μέρα και να σπαταλά ευκαιρίες όπως το τετ-α-τετ του 55΄, οι πιθανότητες αυτές δεν ήταν πολλές.

Από την άλλη πλευρά, ο Ολυμπιακός έλεγχε το παιχνίδι στο χώρο του κέντρου, ενώ από το 60΄ και μετά ο Χοσέ Σεγκούρα ενίσχυσε και τα μετόπισθεν, αντικαθιστώντας τον Σίσιτς με τον Πατσατζόγλου, που αγωνίστηκε ως δεύτερος αμυντικός χαφ, για να βοηθήσει ανασταλτικά το έργο του Στολτίδη, σε ένα σχήμα 4-3-3, με τους Γκαλέτι, Τζόρτζεβιτς στα άκρα, τον Μπελούτσι σε ελεύθερο ρόλο και τον Κοβάσεβιτς μοναδικό προωθημένο.

Με τα νέα δεδομένα, η επιθετική δραστηριότητα του Λεβαδειακού περιορίστηκε, ενώ ο Ολυμπιακός κατάφερε να γυρνά εύκολα την μπάλα στο χώρο του κέντρου και να παγώνει το παιχνίδι ξοδεύοντας τον χρόνο. Η φάση που θα μπορούσε να αλλάξει τη ροή του αγώνα και να δημιουργήσει ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά, ήταν αυτή του 76΄, όμως ο Μοντόγια την ξόδεψε κι αυτή και ο Λεβαδειακός υποτάχθηκε στη μοίρα του.

Ετσι το παιχνίδι έμεινε μέχρι τέλους στο 1-3, με τον Λεβαδειακό να συνεχίζει να ...χαροπαλεύει και τον Ολυμπιακό να παίρνει μια καθοριστική νίκη τίτλου, δείχνοντας παράλληλα και αγωνιστικά εικόνα πρωταθλητή.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Μπάμπης Τεννές): Μπλάζιτς, Μουλόπουλος, Παρασκευαΐδης, Άντερσον, Λουμπούτης (74΄ Κρούπι), Ρέγες (46΄ Μπασαλά), Ζησόπουλος, Ανδράλας (53΄ Ποπόφ), Ντιμπαλά, Μοντόγια, Λεονάρντο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Σεγκούρα): Νικοπολίδης, Πάντος, Άντζας, Σέζαρ, Λεονάρντο, Στολτίδης, Μπελούτσι, Τζόρτζεβιτς, Γκαλέτι (78΄ Κωνσταντίνου), Κοβάσεβιτς (83΄ Νούνιες), Σίσιτς (60΄ Πατσατζόγλου).


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ, www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2008, 09:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ζαλίστηκε από την... πτώση
Ισοπαλία στον πρώτο από τους πέντε τελικούς του Παναθηναϊκού, παράπονα του Ηρακλή


Αθήνα
Ο Παναθηναϊκός φαίνεται ότι ζαλίστηκε μετά την πτώση του από την κορυφή της βαθμολογίας και με τη... ροπαλιά που του έδωσε ο Ηρακλής μέσα στη Λεωφόρο, τον ζάλισε περισσότερο. Οι «πράσινοι» έμειναν στην ισοπαλία 1-1 με τον «Γηραιό», που διαμαρτύρεται για την ακύρωση ενός τέρματός του.

Ο Ζοζέ Πεσέιρο, ο οποίος δήλωνε σίγουρος ότι ο Ολυμπιακός θα χάσει βαθμούς στη συνέχεια, είδε την ομάδα του να το παθαίνει εκείνη στον πρώτο από τους πέντε «τελικούς», κι ενώ είχε προηγηθεί η ήττα από την Ξάνθη!

Το rotation του Πορτογάλου κάτω από τα δοκάρια δεν πέτυχε, αφού ο Αρκάντιους Μάλαρτζ - ο οποίος επέστρεψε στην αρχική ενδεκάδα του Παναθηναϊκού μετά το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη (1-1) - «συνελήφθη» εκτός θέσης στο έξυπνο σουτ του Φονσέκα στο 13', που είχε ως αποτέλεσμα να γίνει ο Ηρακλής η πρώτη ομάδα που εφέτος προηγήθηκε σε ματς μέσα στη Λεωφόρο!

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε πολύ γρήγορα από τα πόδια ενός ποδοσφαιριστή που ξεκίνησε την καριέρα του ως επιθετικός, αλλά έχει καθιερωθεί ως κεντρικός αμυντικός. Ο Γιάννης Γκούμας, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Ηρακλή, με ολύμπια ψυχραιμία, ντρίπλα και πλασέ, έδωσε μαθήματα σκοραρίσματος στους επιθετικούς και μέσους συμπαίκτες του, πετυχαίνοντας το 2ο φετινό του γκολ στο πρωτάθλημα.

Η ισοφάριση έδωσε έναυσμα στους παίκτες του Ζοζέ Πεσέιρο, η οποία είχαν καθολική υπεροχή (65%-35% κατοχή μπάλας στο 40'), αλλά ήταν «φλύαροι» και ανούσιοι στην τελική τους προσπάθεια.

Από την άλλη, ο Ηρακλής καλά... ταμπουρωμένος πίσω, περιοριζόταν σε αντεπιθέσεις με τον Ααρόν Νίγκεθ να ταλαιπωρεί τους προσωπικούς του αντιπάλους όταν είχε τη μπάλα στα πόδια...

Κι, όμως, ο Ηρακλής ήταν αυτός που πέτυχε και δεύτερο γκολ, αλλά ο α' βοηθός διαιτητή, Σ. Κωτσιαντής, είδε και υπέδειξε οφσάιντ τον Φλάβιο Ντιάζ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Μάλαρτζ σε σουτ του Φονσέκα και έστειλε στα δίχτυα τη μπάλα.

Η φάση ήταν τόσο γρήγορη που οι παίκτες του Γηραιού δεν διαμαρτυρήθηκαν έντονα, αντίθετα με αυτούς που κάθονταν στον πάγκο της ομάδας της Θεσσαλονίκης και προφανώς πληροφορούμενοι τα... νέα μέσω κινητών τηλεφώνων, αντιδρούσαν έντονα σε κάθε απόφαση του βοηθού.

Το ημίχρονο τελείωσε με τον Παναθηναϊκό να έχει να θυμάται... ένα καλό σουτ του Παπαδόπουλου στο 35', το οποίο πέρασε άουτ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στην επανάληψη σαν... λυσασμένοι να πετύχουν το δεύτερο αγχολυτικό γκολ, αλλά κανένα από τα έξι απειλητικά σουτ που επιχείρησαν σε διάστημα 15 λεπτών (!), δεν βρήκε στόχο. Η πρώτη διορθωτική κίνηση του Πεσέιρο ήρθε στο 63' με τον Ποστίγκα να παίρνει τη θέση του Παπαδόπουλου και λίγο έλειψε ο Πορτογάλος να δικαιωθεί από τον συμπατριώτη του στο αμέσως επόμενο λεπτό, όταν το σουτ που επιχείρησε, πέρασε λίγο άουτ.

Από το 67' ο Ηρακλής έπαιζε με έξι παίκτες «κιτρινισμένους», άρα και πιο προσεκτικούς στα αμυντικά τους καθήκοντα.

Οσο περνούσαν τα λεπτά, ο Παναθηναϊκός έκανε όλο και πιο έντονη την επιθετική του παρουσία, αλλά έπρεπε να φτάσουμε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων για να πλησιάσει - όσο ποτέ - στο γκολ, όταν σε δυνατό φάουλ του Μάτος, ο Πάρντο έσωσε την εστία του.

Λίγο αργότερα το σφύριγμα του Χαραλαμπίδη έδωσε το έναυσμα στους 150 οπαδούς του Ηρακλή να απωθεώσουν τους παίκτες για την επιτυχία της ομάδας του και σε αυτούς του Παναθηναϊκού να αποδοκιμάσουν τους δικούς τους.

Διαιτητής: Ν. Χαραλαμπίδης (Σύνδεσμος Καβάλας)

Κίτρινες: Σαριέγκι, Νίλσον - Ραγκουέλ, Ααρόν, Κατσαμπής, Φονσέκα, Ριμπέιρο, Γκαρσία, Παπαζαχαρίας, Μπρούνο Λέιτε

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζοζέ Πεσέιρο): Μάλαρτζ, Σαριέγκι, Μάτος, Γκούμας, Παπαδόπουλος (63' Ποστίγκα), Σαλπιγγίδης, Καραγκούνης, Τζιόλης (74' Ρομέρο), Ίβανσιτς, Νίλσον (85' Σιμάο), Σπυρόπουλος.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ανχελ Πεντράθα) : Πάρντο, Κατσαμπής, Μαλαγκένιο, Παπαστεργιανός, Γιαννούλης, Φονσέκα, Ραγκουέλ, Γκαρσία (89' Παπαζαχαρίας), Ααρόν (81' Μπρούνο Λέιτε), Εντίνιο, Ριμπέιρο (75' Πουρσανίδης).

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ, www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2008, 10:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Εκενυρισμός από Μπλάνκο
Νίκησε την Καλαμαριά και περιμένει τον Ολυμπιακό για την τελευταία ευκαιρία

Θεσσαλονίκη
Η ΑΕΚ, με γκολ του Εντίνιο στο 56', πήρε τη νίκη με 1-0 επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς στο «Καυτανζόγλειο» και στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, που ακολουθεί, θα παίξει το τελευταίο χαρτί της για την κατάκτηση του τίτλου. Σε πολύ δύσκολη θέση βρίσκεται πλέον η Καλαμαριά στη μάχη για τη σωτηρία. Εκνευρίστηκε ο Μπλάνκο όταν έγινε αλλαγή.

Ειδικότερα, η ΑΕΚ παρατάχθηκε με επιθετικό σχήμα, μόνο που ο Λυμπερόπουλος δεν ήταν καν στην αποστολή. Ο Μπλάνκο είχε γύρω του τους Καλόν, Εντίνιο και Ριβάλντο σε μια προσπάθεια να κερδίσει έδαφος, μετά τη γκέλα του Παναθηναϊκού απέναντι στον Ηρακλή. Η Καλαμαριά έπρεπε να παίξει για την επιβίωση της και το ένστικτο αυτό την βοήθησε να έχει τον έλεγχο στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Στο 12' ο Ζήκος φάνηκε να ανατρέπει τον Φαβάλι. Ο διαιτητής δίστασε για δευτερόλεπτα και αποφάσισε ...άουτ. Λίγο αργότερα (18' - 19') Μπάρκογλου και Φαβάλι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, όμως τα σουτ τους έφυγαν ψηλά. Μετά από όλα αυτά και σε δυο λεπτά μέσα, η ΑΕΚ βρήκε τον τρόπο να δημιουργήσει δυο μεγάλες φάσεις. Ο Κόβατς όμως ήταν εξαιρετικά αποτελεσματικός στις προσπάθειες των Καλόν και Εντίνιο.


Το συγκεκριμένο διάστημα δημιούργησε την αίσθηση ότι θα γινόταν ένα παιχνίδι πλούσιο σε φάσεις και συνεχίστηκε πλούσιο... σε λάθη. Τρεις πάσες μεταξύ παικτών από την ίδια ομάδα ήταν σπάνιο φαινόμενο. Ούτε λόγος για άλλη ανησυχία των τερματοφυλάκων στο υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο.

Ο Νίκος Κωστένογλου διέγνωσε έλλειψη πάθους στο δεξί άκρο της άμυνας και έβαλε τον Γεωργέα στη θέση του Πλιάτσικα. Στο 49' ο Εντίνιο σκόραρε από κανονική θέση, όμως ο βοηθός διέγνωσε οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε. Δεν συνέβη το ίδιο 7 λεπτά αργότερα. Ο Μπλάνκο βρέθηκε σε θέση βολής και σούταρε. Ο Κόβατς απέκρουσε ασθενώς και ο Εντίνιο ήταν σε κατάλληλη θέση για ανοίξει το σκορ και να πανηγυρίσει, χορεύοντας με παρτενέρ τον Αλβες.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σε αυτό το διάστημα και θα μπορούσαν να καθαρίσουν το ματς, αν ο Κόβατς δεν είχε αντιδράσει εντυπωσιακά σε κοντινή κεφαλιά του Αλβες στο 65'. Ο τεχνικός της «Ένωσης», παρόλα αυτά, επέλεξε να προσθέσει έναν παίκτη στο κέντρο (Ενσαλίβα) και να αφαιρέσει τον Μπλάνκο, ο οποίος δεν φάνηκε να παίρνει καλά, αυτή την επιλογή.

Ο Αργεντίνος αποχώρησε, χωρίς να ρίξει ούτε μια ματιά στον πάγκο, φεύγοντας κατευθείαν για τα αποδυτήρια. Στο τελευταίο διάστημα η Καλαμαριά δεν μπόρεσε να πιέσει και η ΑΕΚ αρκέστηκε στο να συντηρήσει το προβάδισμα.

Διαιτητής: Δαλούκας (Θεσσαλίας)

Κίτρινες: Σαρακατσάνος - Μπούρμπος, Ενσαλίβα, Αλβες

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Μάκης Κατσαβάκης): Κόβατς, Φαβάλι, Σαρακατσάνος, Μπρίτο, Μπούσι, Μπάρκογλου, Παπαδόπουλος (61' Γιάννου), Σίκοφ (67' Ουέλινγκτον), Κόλτσης, Μουράφσκι, Γαλανόπουλος

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μάχο, Άλβες, Ριβάλντο, Παπασταθόπουλος, Ζήκος, Καφές, Μπλάνκο (68' Ενσαλίβα), Καλόν, Πλιάτσικας (46' Γεωργέας), Μπούρμπος, Εντίνιο


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr, ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2008, 10:10:23  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Και ελπίζει για τα πλέι-οφ
Στο... Πάρα-έξι πήρε την ισοπαλία η Λάρισα στο «Κλ. Βικελίδης»

Θεσσαλονίκη
Ισόπαλοι 1-1 αναδείχτηκαν Αρης και Λάρισα στο «Κλεάνθης Βικελίδης», με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ένα πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια που κάνουν για να μπουν στην πρώτη πεντάδα και στα πλέι οφ. Ο Αρης «τιμωρήθηκε» για τη νωθρότητα του, καθώς δεν κυνήγησε δεύτερο γκολ, ενώ η Λάρισα δικαιώθηκε για το πείσμα της παίρνοντας τον βαθμό στο 84' με το γκολ του Πάρα, που είχε περάσει αλλαγή στο πρώτο μέρος.

Απογοητευτικό ήταν το θέαμα που προσέφεραν στο πρώτο μέρος Αρης και Λάρισα και ο κύριος λόγος ήταν πως οι δύο ομάδες είχαν αλληλοεξουδετερωθεί στο κέντρο. Ο Μπάγεβιτς επέλεξε να αφήσει στον πάγκο τον καλύτερο δημιουργικό του μέσο, τον Ίβιτς, με αποτέλεσμα οι Πρίττας, Νεμπεγλέρας και Σιστόν να μην μπορούν να κάνουν παιχνίδι.

Από την άλλη η Λάρισα είχε και αυτή δυσκολίες στην ανάπτυξη, όμως παρόλα αυτά ήταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις και λίγο έλειψε να προηγηθεί με τον Ζουράφσκι στο 11'. Ο Αρης με τη σειρά του απείλησε στο πρώτο μέρος ουσιαστικά μόνο με ένα μακρινό σουτ του Κάλβο στο 24'.

Ίδιο ήταν το σκηνικό και στις αρχές του δευτέρου μέρους, με τον Μπάγεβιτς να ετοιμάζει να περάσει στο ματς τον Ίβιτς, βλέποντας τη δημιουργική δυσλειτουργία της ομάδας του. Εκεί που ήταν να μπει ο Σέρβος μέσος, ο Κάλβο με ένα ξαφνικό σουτ με το αριστερό στο 56' αιφνιδίασε τον Κηπουρό (φέρει ευθύνη για το γκολ) κάνοντας το 1-0.

Ο Αρης, παρότι απελευθερωμένος και με τον Ίβιτς να έχει... νοικορέψει το παιχνίδι του, δεν απείλησε ιδιαίτερα στη συνέχεια, παρότι στο ματς είχε περάσει και ο Ζεντίλ. Στο μεταξύ, οι «βυσσινί» ρίσκαραν επιθετικά στο τελευταίο τέταρτο, με τον Κλέιτον να βγαίνει και αυτός σαν κρυφός κυνηγός και λίγο έλλειψε στο 77' με σουτ έξω από την περιοχή να κάνει το 1-1. Το 1-1 έμελλε όμως να γίνει στο 84', όταν Ζουράφσκι και Πάρα συνδυάστηκαν και ο Αργεντινός με κοντινό σουτ έκανε το 1-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητής: Κατσιδώνης (Δωδεκανήσου)

Κίτρινες: Νεμπεγλέρας, Αουρέλιο, Σιστόν, Πρίττας, Ρονάλντο - Φέρστερ, Νταμπίζας, Ιγκλέσιας, Βενετίδης

ΑΡΗΣ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Χαλκιάς, Νέτο, Αουρέλιο, Γιάχιτς, Ρονάλντο, Νεμπεγλέρας, Πρίττας, Σιστόν (57' Ιβιτς), Κάλβο (86' Σανσόν), Αμορόζο (69' Τιάγκο Ζεντίλ), Κόκε.

ΛΑΡΙΣΑ (Γιώργος Δώνης): Κηπουρός, Βενετίδης, Νταμπίζας, Κυριακίδης (83΄ Λαμπρόπουλος), Γκαλίτσιος, Κλέιτον, Μετίν (75' Καλαντζής), Σαρμιέντο (26' Πάρα), Φέρστερ, Ιγκλέσιας, Ζουράφσκι.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ, www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2008, 10:23:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Με 2-0 τη Ξάνθη
«Μπαλωθιές» παραμονής στο Παγκρήτιο

Αθήνα
Σημαντική νίκη για την προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στη Σούπερ Λίγκα πέτυχε ο ΟΦΗ, επικρατώντας με 2-0 επί της Ξάνθης στο Παγκρήτιο, με σκόρερ τους Πετρόπουλο και Ταραλίδη. Οι γηπεδούχοι νίκησαν κατά κράτος τους ακρίτες, καθώς ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες στην αρχή του αγώνα.

Από την άλλη, η Ξάνθη αρκέστηκε σε ένα καλό 10λεπτο στο πρώτο μέρος, όπου απείλησε την εστία του ΟΦΗ, όμως η ομάδα φάνηκε αρκετά κουρασμένη, έχοντας και τα ατού της (Ραντζίνσκι, Γκρζέλακ) σε κακή μέρα.

Δυνατά ξεκίνησε ο ΟΦΗ το ματς και στα πρώτα 20 λεπτά, οι γηπεδούχοι είχαν πέντε (!) ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, με χαρακτηριστικότερες αυτές των Γκάντσεφ στο 6` και Νουαφόρ στο 11`. Από το 20` μέχρι το 30`, είχαμε ένα επιθετικό ξέσπασμα της Ξάνθης με τους Κιντάνα και Ραντζίνσκι να απειλούν την εστία του Τζόρβα, ο ΟΦΗ όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

Αρχικά, ο Σφακιανάκης στο 37` σημάδεψε με κεφαλιά το κάθετο δοκάρι, δεν έγινε όμως το ίδιο και λίγα λεπτά μετά, όταν ο Πετρόπουλος σημάδεψε σωστά αυτή τη φορά με το κεφάλι σημειώνοντας το 1-0 για τον ΟΦΗ, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους δεν ήταν ανάλογης ποιότητας με αυτό του πρώτου, με τον ΟΦΗ πάντως να χάνει μια καλή ευκαιρία για το 2-0 με τον Νουαφόρ στο 61`. Η Ξάνθη λοιπόν είχε την εδαφική υπεροχή, αλλά οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν τον ρυθμό του ματς. Ετσι, στο 73` ο Ταραλίδης με εκτέλεση φάουλ από μακρινή απόσταση, όπως συνηθίζει, έκανε το 2-0, σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη της ομάδας του.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2008, 13:20:39  Εμφάνιση Προφίλ
Στην ουσία πηρέ το πρωτάθλημα ο ολυμπιακός καθώς στα παιχνίδια που απομένουν
Μονο απ την ΑΕΚ μπορεί να χάσει άλλη γκέλα δεν βλέπω καθώς εδώ είναι ελλαδισταν
Εκτός αμα βγει καμιά απόφαση απ τη FIFA και ΠΑΡΕΙ πίσω τους βαθμούς που έκλεψε.
Αγωνιστικά τώρα ο ολυμπιακός όπως αναμένονταν πέρασε ένα ευχαριστο απόγευμα
Στη Λιβαδειά ο παναθηναϊκός αυτοκτόνησε αλλα ταυτόχρονα αποδείχτηκε ότι δεν
Μπορείς να παίζεις με τη φωτιά συνεχεία και να κερδας με 1-0 είναι οφθαλμοφανές
Ότι υπάρχει επιθετικό πρόβλημα και ο προπονητής δεν μπορεί να το διορθώσει καθώς
Γι άλλη μια φορα έκανε το γνωστό λάθος βάζει δυο αμυντικά χαφ σε ματς με μικρότερη
Ομάδα μέσα στη λεωφόρο ενώ συνεχίζει την έμμονη του να μην χρησιμοποιεί τον Νινη
Είχε και την ατυχία να τραυματιστεί και ο Μανουτσο που σε τέτοια παιχνίδια είναι ο παίκτης που λείπει απ την επίθεση του ΠΑΟ .
Ο Ηρακλής αδικήθηκε καθώς το δεύτερο γκολ που του ακυρώθηκε ηταν κανονικό
Έχει κάθε δίκιο να φωνάζει στο φετινό πρωτάθλημα καθώς έχει αδικηθεί σε πολλά ματς
Και ιδιαίτερα με τους τρεις μεγάλους παναθηναϊκό ,ολυμπιακό .ΑΕΚ.
Η ΑΕΚ κέρδισε και παίζει το τελευταίο της χαρτί με τον ολυμπιακό αν κερδίσει έχει κάποιες
Ελπίδες λογο FIFA .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2008, 17:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
τελικα, αντι να "ευχομαστε" να μην τελειωνει ενα πρωταθλημα ποδοσφαιρου, απολαμβανοντας ομορφα παιχνιδα, τελικα ευχομαστε να τελειωσουν, και μαλιστα απο πολυ νωρις!

αυτο ηταν το "ονειρο" της Super League, που υποτιθεται οτι θα αλλαζε απο την ΕΠΟ ?


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2008, 18:23:30  Εμφάνιση Προφίλ
Άλλαξε ο μανωλιος και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2008, 21:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
πολυ σωστος φιλε μου... πολυ ευστοχος!

ομως, ο κοσμος αρχισε να ξυπνα... και θα δωσει πολλα "σουτια" σε αυτους τους λωποδυτες, που βαφτιζουν "Ελληνικο Ποδοσφαιρο" αυτη τη κατρακυλα!


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2008, 12:17:45  Εμφάνιση Προφίλ
Μπα δυστυχώς κουμάντο κάνει το χρήμα οποτε δεν βλέπω γιατρειά .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2008, 12:21:00  Εμφάνιση Προφίλ
Τελικός κυπέλλου στο μπάσκετ σήμερα παναθηναϊκός – ολυμπιακός αμφίρροπο
Ματς καθώς ο ολυμπιακός είναι ανεβασμένος τόσο αγωνιστικά οσο και ψυχολογικά
Ο παναθηναϊκός είναι πεσμένος αλλα είναι σαν πληγωμένο θηρίο δεν μπορώ να
Δώσω προβάδισμα σε κάποια ομάδα .
Εύχομαι γίνει ένα συναρπαστικό ματς χωρίς έκτροπα απ τους οπαδούς και ο καλύτερος
Ας κερδίσει .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2008, 14:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Δεν έχει οψιόν ο ΠΑΟ»
Φεύγει το καλοκαίρι ο Ποστίγκα σύμφωνα με τον πορτογαλικό Τύπο


Αθήνα
«O Ποστίγκα είναι μια χαρά στον Παναθηναϊκό και περνάει μαγικά στην Αθήνα, ενώ η θητεία του αυτή δεν έχει καμία σχέση με το πέρασμά του από την Τότεναμ και Σεντ Ετιέν» αναφέρει το εισαγωγικό στο κείμενο του άρθρου της πορτογαλικής εφημερίδα «Record».

Ωστόσο ο πορτογάλος παίκτης αποκάλυψε πως δεν υπάρχει οψιόν αγορά στη συμφωνία του Παναθηναϊκού με την Πόρτο, τονίζοντας:

«Η Πόρτο δεν επέτρεψε να έχει ο Παναθηναϊκός οψιόν για την απόκτησή μου, ούτε άφησε περιθώρια για άλλες κινήσεις».

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ ο Ποστίγκα έχει ρήτρα 4εκ. ευρώ στο συμβόλαιό του με τους «δράκους» και τονίζουν πως η αγορά των δικαιωμάτων του από τον ελληνικό σύλλογο είναι εξαιρετικά δύσκολη υπόθεση.


Newsroom ΔΟΛ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2008, 10:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Χορέψε τη... Καραγκούνα!
Υποσχέσεις εν όψει Euro 2008 έδωσε η Εθνική με 2-1 επί της Πορτογαλίας


Ντίσελντορφ
Με δύο... ίδια γκολ του Γιώργου Καραγκούνη, η Εθνική μας επικράτησε με 2-1 της Πορτογαλίας, στο φιλικό που διεξήχθη στο «LTU Arena» στο Ντίσελντορφ της Γερμανίας, δίνοντας υποσχέσεις για μια καλή παρουσία στο Euro 2008. Και τα δύο τέρματα ο Έλληνας διεθνής τα πέτυχε με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Σε μια πρωταθλήτρια Ευρώπης δεν αρκεί ο τίτλος αλλά και η ουσία. Ακόμα και όταν πρόκειται για φιλική αναμέτρηση, πόσο μάλλον όταν απέναντί της έχει έναν... πικραμένο αντίπαλο.


Ο Ρεχάγκελ παρέταξε την Εθνική με το αγαπημένο σχήμα των τελευταίων σημαντικών αγώνων των προκριματικών του Euro 2008, δείχνοντας ότι αυτή, η πρώτη πρόβα εν όψει της τελικής φάσης της διοργάνωσης, αντιμετωπιζόταν περισσότερο ως επίσημος αγώνας, παρά ως ένα φιλικό προετοιμασίας.

Εκτός του Νικοπολίδη, που κάθισε κάτω από τα δοκάρια, το 4-3-3 συμπλήρωσαν οι Πατσατζόγλου, Αντζας, Κυργιάκος, Τοροσίδης (από δεξιά προς αριστερά) στην ευθεία της άμυνας, οι Μπασινάς, Κατσουράνης ως αμυντικοί χαφ, ο Καραγκούνης ως οργανωτής, ο Χαριστέας (δεξιά) και Αμανατίδης (αριστερά) στις πτέρυγες της επίθεσης (και με πολλή δουλειά στα ανασταλτικά τους καθήκοντα) και ο Γκέκας φουνταριστός.

Από την άλλη πλευρά, ο Σκολάρι, που δεν είχε στη διάθεσή του τους Κριστιάνο Ρονάλντο και Νάνι, αστέρια της Μάντσετσερ Γιουνάιτεντ, παρέταξε την ομάδα του επίσης με 4-3-3, το οποίο όμως μετά το πρώτο 15λεπτο έγινε 4-4-2 λόγω της αναγκαστικής αλλαγής του Σιμάο.

Η ελληνική ομάδα μπήκε πιο καλά στο γήπεδο, απείλησε δύο φορές στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Χαριστέα, όμως μετά την αλλαγή του Σιμάο και την ταυτόχρονη αλλαγή σχήματος από τον Σκολάρι, οι πορτογάλοι ισορρόπησαν, κράτησαν περισσότερο την μπάλα στο χώρο του κέντρου και η επιθετικότητα της ομάδας μας περιορίστηκε, χωρίς όμως να αναπτυχθούν σημαντικοί κίνδυνοι για την εστία του Νικοπολίδη.

Σε μια ανύποπτη στιγμή, έγινε το 1-0. Ο Τοροσίδης έκανε μια ωραία κούρσα από αριστερά, ανατράπηκε έξω από την περιοχή και ο Καραγκούνης, με μια θαυμάσια εκτέλεση φάουλ, θύμισε την πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2004, όταν είχε σκοράρει και πάλι σε βάρος της Πορτογαλίας, στο «Ντραγκάο» του Οπόρτο.

Στο «LTU Arena», το πανηγύρισε και πάλι έξαλλα, μαζί με τους 25.000 Έλληνες φιλάθλους που έκαναν την Εθνική μας να νιώθει πως παίζει... στο σπίτι της!

Αυτή ήταν και η τελευταία ουσιαστική φάση του πρώτου μέρους ενός αγώνα με πολύ τρέξιμο, αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα, μεγάλη προσοχή στα μετόπισθεν και με την Εθνική μας να πραγματοποιεί μια πολύ πειστική, σίγουρη εμφάνιση.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο προπονητές άρχισαν τις δοκιμές (είχαν συμφωνήσει να κάνουν από επτά αλλαγές) και... έγινε ένα άλλο παιχνίδι.

Ο Ρεχάγκελ άλλαξε την ομάδα μας κατά τα 5/11, διατηρώντας όμως το 4-3-3 και τα ίδια χαφ. Από εκεί και πέρα, δεξιά στην άμυνα έπαιξε ο Σεϊταρίδης (για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του), αριστερά ο Βύντρα (ένας άλλος δεξιός μπακ μετά τον Τοροσίδη!), παρτενέρ του Κυργιάκου στο κέντρο της άμυνας έγινε ο Γκούμας, ενώ οι Γιαννακόπουλος, Σαμαράς πλαισίωσαν τον Χαριστέα στην επίθεση.

Αλλαγές (τρεις ακόμα μετά από αυτή του Σιμάο) έκανε και ο Σκολάρι, μεταξύ των οποίων και αυτή του Μπρούνο Αλβες, πρώην παίκτη της ΑΕΚ, ο οποίος πέρασε στη θέση του Πέπε.

Ο ρυθμός και η εξέλιξη του αγώνα και στο δεύτερο μέρος, ήταν ανάλογα του πρώτου, με την Εθνική μας αντί να επηρεάζεται από τις αλλαγές, να εμφανίζεται ακόμα καλύτερη και τους Πορτογάλους μάλλον να υποτάσσονται στη μοίρα τους. Πρώτα μια καλή ελληνική ευκαιρία με τον Χαριστέα και μετά... 2-0 με εκτέλεση φάουλ από τον Καραγκούνη!

Ένα δεύτερο εκπληκτικό γκολ από τον μέσο του Παναθηναϊκού, σε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του με τη φανέλα με το εθνόσημο, καθώς πέρα από τα δύο γκολ, είχε συνολικά εξαιρετική απόδοση σε ρόλο μοντέρνου δεκαριού, με πολλή δουλειά σε όλους τους χώρους του γηπέδου!

Μετά το 2-0, με την Εθνική μας να συνεχίζει να παίζει σε υψηλές στροφές για 10-15 λεπτά ακόμα, πιο πιθανό έμοιαζε ένα τρίτο ελληνικό γκολ, παρά κάποια αντίδραση από τους αντιπάλους μας.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Πορτογαλία, στην πρώτη της ουσιαστική επίσκεψη στα ελληνικά καρέ, κατάφερε να μειώσει με τον Νούνο Γκόμεζ (75') και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο τελευταίο 15λεπτο, στο οποίο πια η ελληνική ομάδα προσπαθούσε να κρατήσει τη νίκη.

Μια νίκη που κράτησε, παρά το γεγονός ότι πιέστηκε στα τελευταία λεπτά, όταν η Πορτογαλία δημιούργησε τις μοναδικές χαμένες ευκαιρίες της στο παιχνίδι!

Διαιτητής: Κνουτ Κίρχερ (Γερμανία)

Κίτρινες: Χαριστέας, Πατσατζόγλου, Μπασινάς, Γιαννακόπουλος - Πέπε, Μουτίνιο

ΕΛΛΑΔΑ (Οτο Ρεχάγκελ): Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου (46' Σεϊταρίδης), Τοροσίδης (46' Βύντρα), Κυργιάκος, Αντζας (46' Γκούμας), Μπασινάς, Κατσουράνης, Καραγκούνης (77' Τζιόλης), Χαριστέας (68' Σαλπιγγίδης), Αμανατίδης (46' Γιαννακόπουλος), Γκέκας (46' Σαμαράς).

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Λουΐς Φελίπε Σκολάρι): Ρικάρντο, Φερέιρα, Κανέιρα (46' Μιγκέλ), Μέιρα (46' Αλμέιδα), Βελόσο (68' Μειρέλες), Καρβάλιο, Πέπε (46' Μπρούνο Αλβες), Μάρτινς, Κουαρέσμα (68' Ριμπέιρο), Γκόμες, Σιμάο (17' Μουτίνιο).

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ, www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2008, 10:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Σκόραραν Ίβανσιτς, Σίσιτς, Μετίν
Έπιασε τα 100 ο Μπέκαμ, νίκη της Ισπανίας επί της Ιταλίας, ήττες για Ρωσία, Σουηδία

Αθήνα
Ο Ντέιβιντ Μπέκαμ δεν μπόρεσε να γιορτάσει με νίκη την 100ή συμμετοχή του με τη φανέλα της Αγγλίας, καθώς τα «λιοντάρια» ηττήθηκαν με 1-0 από τη Γαλλία στο Παρίσι. Η Ισπανία... διασώθηκε από τις αντιπάλους μας στο EURO 2008, νικώντας 1-0 την Ιταλία. Ήττες για Ρωσία και Σουηδία.

Δύο νίκες (Ισραήλ, Λετονία) και δύο ήττες (Ελβετία, Λουξεμβούργο) για τις αντιπάλους στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ο Αντρέας Ιβανσιτς του Παναθηναϊκού, ο Μίρνες Σίσιτς του Ολυμπιακού και ο Τουμέρ Μετίν της Λάρισας σκόραραν για Αυστρία, Σλοβενία και Τουρκία αντίστοιχα.

Τη νίκη με 1-0 επί της Αγγλίας πανηγύρισε η Γαλλία στο Παρίσι. Η είδηση, όμως, δεν έρχεται από το γκολ του Φρανκ Ριμπερί με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 32ο λεπτό, αλλά από την συμπλήρωση 100 συμμετοχών του Ντέιβιντ Μπέκαμ με τη φανέλα των «λιονταριών». Ο άσος των Λος Αντζελες Γκάλαξι μπαίνει με αυτό τον τρόπο στην χρυσή λίστα των... 100άρηδων παικτών της Αγγλίας μαζί με τους Πίτερ Σίλτον (125), Μπόμπι Μουρ (108), Μπόμπι Τσάρλτον (106) και Μπίλι Ράιτ (105).

Στα αγωνιστικά, ο Ριμπερί πέτυχε το μόνο γκολ της αναμέτρησης με ευστοχο χτύπημα πέναλτι στο 32ο λεπτό. Δεν υπήρχε πολύ θέαμα στην αναμέτρηση, οι δύο προπονητές δοκίμασαν αρκετούς παίκτες και μάλιστα ο Φάμπιο Καπέλο δοκίμασε διάφορους συνδυασμούς στο πλαίσιο της τακτικής του rotation. Από την Γαλλία ξεχώρισαν οι Ριμπερί και Ανελκά, ενώ ο... περιθωριοποιημένος Νταβίντ Τρεζεγκέ αγωνίστηκε σαν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 66' από τον Γκοβού.

Αν και δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της κατόχου του Κόπα Αφρικα, Αιγύπτου, στο Κάιρο η Αργεντινή πήρε τη νίκη με 2-0. Ο Σέρχιο Αγκουέρο άνοιξε το σκορ για τη «μπιανκοσελέστε» στο 66ο λεπτό εκμεταλλευόμενος μια βαθειά πάσα, ενώ ο Νίκολας Μπουρντίσο σφράγισε με κεφαλιά στο 85ο λεπτό τη νίκη για την ομάδα του.

Ο εξαιρετικός Αντρέας Ίβανσιτς δεν έφτανε στην Αυστρία. Ο άσος του Παναθηναϊκού πέτυχε ένα γκολ και δημιούργησε τα άλλα δύο στη φιλική αναμέτρηση με την Ολλανδία, αλλά οι «οράνιε» κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν τη νίκη με 4-3.

Ο Ίβανσιτς άνοιξε το σκορ για την ομάδα του μόλις στο 6ο λεπτό και τροφοδότησε τον Πρεντλ στα άλλα δύο στο 18' και το 35'. Παρ' όλα αυτά, η Ολλανδία πραγματοποίησε εντυπωσιακή ανατροπή, με τον Χούντελαρ να μειώνει στο 37' και τον Χάιτινχα να τον μιμείται στο 67'. Ο Φένεχουρ οφ Χέσελινκ έφερε το ματς στα ίσα στο 83', με τον Χούντελαρ να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του Μάρκο φαν Μπάστεν τρία λεπτά αργότερα.

Τη νίκη με 1-0 επί της Ουγγαρίας πανηγύρισε η Σλοβενία. Το μοναδικό γκολ που έκρινε και την αναμέτρηση πέτυχε ο άσος του Ολυμπιακού, Μίρνες Σίσιτς στο 59ο λεπτό του αγώνα.

Με γκολ του Τουμέρ Μετίν, η Τουρκία απέσπασε «φιλική» ισοπαλία με 2-2 από τη Λευκορωσία. Οι Λευκορώσοι είχαν προηγηθεί με τον Κουτούζοφ, αλλά ο Τουντσάι Σανλί απάντησε στο 38'. Ο Χλεμπ έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά στο σκορ, αλλά ο άσος της Λάρισας διαμόρφωσε στο 71' το τελικό 2-2.

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Δανία και Τσεχία Ο άσος της Αρσεναλ Νίκλας Μπέντνερ έδωσε στο 25ο λεπτό το προβάδισμα στην Δανία, αλλά ο Γιαν Κόλερ ισοφάρισε στο 42ο λεπτό.

Αντίπαλοι EURO 2008

Ρουμανία - Ρωσία 3-0 (45' Μάρικα, 60' Ντ. Νικουλάε, 75' Μ. Νικουλάε)

Την ήττα με 0-3 εκτός έδρας γνώρισε η αντίπαλος της Εθνικής μας, Ρωσία, απέναντι στη Ρουμανία. Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι κατά το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και στο 45ο λεπτό ο Μάρικα άνοιξε το σκορ.

Ο Ντάνιελ Νικουλάε διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του στο 60ο λεπτό, ενώ ο Μάριους Νικουλάε διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 75'.

Η σύνθεση της Ρωσίας: Ακινφέεφ, Ανιούκοφ, Α. Μπερετζούτσκι, Ιγκνάσεβιτς, Β. Μπερεζούτσκι (65' Σίτσεφ), Μπιλιαλετντίνοφ, Μπίστροφ, Σιρόκοφ, Σέμσοφ, Ζίρκοφ (62' Τορμπίνσκι), Αντάμοφ (60' Παβλιουτσένκο)

Σουηδία - Βραζιλία 0-1 (72' Πάτο)

Το γκολ του Αλεσάντρε Πάτο στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Εθνικής Βραζιλίας ήταν αρκετό για να χαρίσει στη Βραζιλία τη νίκη με 1-0 επί της αντιπάλου μας, Σουηδίας.

Ο άσος της Μίλαν πέρασε αλλαγή στη θέση του Λουίς Φαμπιάνο και στο 72ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε τη λάθος έξοδο του Ραμί Σαμπάν για να κάνει το 1-0, το οποίο και διατηρήθηκε μέχρι τέλους.

Η σύνθεση της Σουηδίας: Ισακσον (49' Σαμπάν), Στοορ, Μέλμπεργκ, Μαϊστόροβις. Νίλσον (49' Ντορσίν), Σβένσον (49' Αλμπακ), Λάρσον (79' Αλεξάντερσον), Λιούνγκμπεργκ (56' Βίλχελμσον), Κάλστρομ, Ρόζενμπεργκ, Ελμάντερ (63' Μπακιρτζίογλου)

Ισπανία - Ιταλία 1-0 (77' Βίγια)

Η Ισπανία ήταν η μοναδική από τις αντιπάλους μας στο EURO 2008 που πανηγύρισε νίκη και μάλιστα σε βάρος ενός σπουδαίου αντιπάλου. Οι «φούριας ρόχας» πήραν τη νίκη με 1-0 επί της Παγκόσμιας Πρωταθλήτριας Ιταλίας, χάρη στο πανέμορφο γκολ του Νταβίντ Βίγια στο 77ο λεπτό.

Η «σκουάντρα ατζούρα» ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και μπήκε δυνατά και στην επανάληψη, έχοντας και δοκάρι με τον Μάουρο Καμορανέζι στο 50', αλλά ο άσος της Βαλένθια έκανε στο 77' αυτό που ξέρει καλύτερα, χαρίζοντας μια σημαντική νίκη γοήτρου στην ομάδα του.

Η σύνθεση της Ισπανίας: Κασίγιας, Ράμος (74' Αρμπελόα), Πουγιόλ (16' Αλμπιόλ), Μαρτσένα, Καπντεβίλα, Σένα (58' Ριέρα), Τσάβι, Ινιέστα, Φάμπρεγας (68' Λουίς Γκαρθία), Σίλβα (58' Αλόνσο), Βίγια (46' Τόρες)

Αντίπαλοι προκριματικών Παγκοσμίου Κυπέλλου 2010

Ισραήλ - Χιλή 1-0 (30' Μπεναγιούν)

Δύσκολη νίκη για το Ισραήλ στην φιλική αναμέτρηση με την Χιλή. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημειώθηκε στο 30ο λεπτό από τον άσο της Λίβερπουλ Γιόσι Μπεναγιούν.

Η σύνθεση του Ισραήλ: Αουάτε (57' Νταβίντοβιτς), Αβί Στρουλ, Γκέρσον, Γιοάβ Ζιμ, Μπεν Νταγιάν, Ταμίρ Κοχέν, Γκαλ Αλμπερμαν, Γιόσι Μπεναγιούν (77` Ασουλίν), Μπαρντά (74' Οχαγιόν), Γκολάν

Ανδόρα - Λετονία 0-3 (10' Ιβάνοφς, 24' Περεπλότκινς, 41' Ρίμκους)

Ανετη επικράτηση της Λετονίας στον φιλικό αγώνα με την Ανδόρα με 3-0. Ολα τα γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με τον Ιβάνοφς στο 10`, τον Περεπλότκινς στο 24' και τον Ρίμκους στο 41'.

Η σύνθεση της Λετονίας: Βάνινς (46' Κολίνκο), Κλάβα, Ιβανοφς, Στεπάνοφς, Γκορκς (58' Ζίρνις), Λάιζανς, Αστάφιεφς, Σολονιτσινς (58' Ρούμπινς), Βισνάκοφς (58' Ζιγκάγεφς), Περεπλότκινς (66' Βερπακόφσκις), Ρίμκους (66' Μπούτρικς)

Λουξεμβούργο - Ουαλία 0-2 (37', 46' Ιστγουντ)

Το Λουξεμβούργο ηττήθηκε εύκολα με 0-2 από την Ουαλία. Ο Φρέντι Ιστγουντ έκανε εξαιρετική εμφάνιση και πέτυχε τα δύο γκολ της αναμέτρησης στο 37ο και στο 46ο λεπτό.

Η σύνθεση του Λουξεμβούργου: Ζουμπέρτ, Λανζ (66' Κιτάνζ), Κίντζιγκερ, Χόφμαν, Βάγκνερ, Λέβεκ (66' Αλβες), Στράσερ, Γιόακιμ (66' Πίτερς), Ρέμι, Ομπερβέις

Ελβετία - Γερμανία 0-4 (23' Κλόζε, 61', 67' Γκόμεζ, 89' Ποντόλσκι)

Η Γερμανία έκανε περίπατο ενάντια στην Ελβετία που την συνέτριψε με σκορ 4-0. Ο Κλόζε άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό, ακολούθησαν τα γκολ του Γκόμεζ στο 61` και το 67` και το τελικό 4-0 πέτυχε ο Ποντόλσκι στο 89ο λεπτό.

Η σύνθεση της Ελβετίας: Μπενάλιο, Σεντέρος (75' Φον Μπέργκεν), Εγκιμαν, Σπίχερ, Λιχτστάινερ, Ινλερ (87' Χούγκελ), Μπεχράμι (58' Γκίγκαξ), Φερνάντες, Μπαρνέτα (80' Φονλάτεν), Φρέι (83' Γιάκιν), Ντερντιγιόκ (46' N' Κούφο)

Σε άλλα φιλικά σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Βουλγαρία - Φινλανδία: 2-1
Εσθονία - Καναδάς: 2-0
Λιθουανία - Αζερμπαϊτζάν: 1-0
Νότια Αφρική - Παραγουάη: 3-0
Ουκρανία - Σερβία: 2-0
Αρμενία - Καζακστάν: 1-0
Λευκορωσία - Τουρκία: 2-2
Ακτή Ελεφαντοστού - Τυνησία: 0-2
Μάλτα - Λιχτενστάιν: 7-1
Μαυροβούνιο - Νορβηγία: 3-1
Βοσνία-Ερζεγοβίνη: 2-2
Σλοβακία - Ισλανδία: 1-2
Πολωνία - ΗΠΑ: 0-3
Βόρεια Ιρλανδία - Γεωργία: 4-1
Βέλγιο - Μαρόκο: 1-4
Σκωτία - Κροατία: 1-1
Γκάνα - Μεξικό: 1-2

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2008, 10:27:04  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Γκρινιάζουν όταν χτυπώ φάουλ!»
Ευχαριστημένοι Ρεχάγκελ και διεθνείς, σπόντα του Καραγκούνη για Παναθηναϊκό

Ντίσελντορφ
Ευχαριστημένος από το πάθος και τη μαχητικότητα των ποδοσφαιριστών του δήλωσε ο Οτο Ρεχάγκελ, ενώ όσον αφορά το θέμα της ανανέωσης του συμβολαίου του παρέπεμψε στη συνάντηση που θα έχει εντός των ημερών με τον πρόεδρο της ομοσπονδίας, Βασίλη Γκαγκάτση.

«Μπορεί να ήταν ένα φιλικό παιχνίδι, αλλά καμία ομάδα δεν ήθελε να χάσει και αυτό φάνηκε από το πάθος και τη μαχητικότητα που έδειξαν οι παίκτες. Αυτό είναι το ρόστερ της ομάδας πάνω-κάτω, συν την προσθήκη του Δέλλα, και όλοι οι ποδοσφαιριστές ήθελαν να δείξουν πως θέλουν να είναι παρόντες στα τελικά της Ελβετίας και της Αυστρίας» είπε ο Γερμανός τεχνικός.

Όσον αφορά στο θέμα της ανανέωσης του συμβολαίου του, ο Ρεχάγκελ, δεν θέλησε σχολιάσει επί της ουσίας.

«Θα πάμε πίσω στην Αθήνα, θα κανονίσουμε μια ημερομηνία με τον πρόεδρο της ομοσπονδίας και θα συζητήσουμε επί του θέματος».

O Γιάννης Αμανατίδης δήλωσε:

«Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι, ήμασταν συγκεντρωμένοι και δεν αφήσαμε σε κανένα σημείο το περιθώριο στην Πορτογαλία να μας κερδίσει. Παίξαμε συγκεντρωμένα και ήταν πολύ σημαντικό το ότι κρατήσαμε τις θέσεις μας. Στο πρώτο ημίχρονο κάναμε 2-3 καλές ευκαιρίες και με τα δύο εκπληκτικά φάουλ του Καραγκούνη πήραμε τη νίκη. Προς το τέλος χάσαμε λίγο το ρυθμό μας, αλλά γενικά θεωρώ ότι κάναμε ένα πετυχημένο φιλικό. Είμαστε σε καλή κατάσταση και στην ομάδα υπάρχει πολύ καλό κλίμα, κάτι που είναι πολύ σημαντικό».

Ο Στέλιος Γιαννακόπουλος είπε:

«Είναι πάντα πολύ σημαντικό όταν κερδίζεις μεγάλες ομάδες, όπως είναι η Πορτογαλία. Ασχέτως με τις απουσίες της, αποτελεί μια σπουδαία ομάδα και την κερδίσαμε. Κάναμε ένα πολύ καλό τεστ στο πλαίσιο της προετοιμασίας για το Euro όμως, δεν χρειάζεται να πάρουμε τους δρόμους και να πανηγυρίζουμε. Εμείς θέλουμε να κερδίζουμε είτε πρόκειται για φιλικό, είτε για επίσημο είτε για ...προπόνηση. Μακάρι να συνεχιστούν οι καλές εμφανίσεις και τα καλά αποτελέσματα και στην προετοιμασία και στη συνέχεια. Μακάρι να είμαστε όλοι σε καλή κατάσταση και να προκαλέσουμε στον κόουτς ευχάριστο πονοκέφαλο για το ποιον θα χρησιμοποιήσει.

» Είμαστε πολύ 'σφικτή' ομάδα και είναι πολύ σημαντικό το ότι δουλεύουμε ο ένας για τον άλλο, καθώς αλληλεπικαλυπτόμαστε πολύ καλά. Εχουμε πολύ καλό υλικό και γίνεται σφαγή για μία θέση στην 11αδα. Έχω ξαναπεί ότι θεωρώ ότι αυτό το υλικό είναι το καλύτερο που είχε ποτέ η ομάδα των ανδρών. Θέλω να πω ένα ευχαριστώ σε αυτόν τον κόσμο για την συγκλονιστική παρουσία του και να τους ζητήσω συγγνώμη που τους είχαμε πικράνει στο Confedarations Cup, λίγο μετά τον θρίαμβο της Πορτογαλίας».

Ο Γιώργος Καραγκούνης τόνισε:

«Οι Πορτογάλοι έχουν δύο νίκες στα δύο τελευταία παιχνίδια με τη Βραζιλία, αυτό δείχνει πόσο μεγάλη ομάδα είναι. Τους θεωρώ ένα από τα φαβορί για το Euro και είναι πολύ σημαντικό που στα 4 τελευταία ματς μαζί τους έχουμε 3 νίκες και μία ισοπαλία».

Σε ερώτηση που του έγινε σχετικά με το ότι στον Παναθηναϊκό δεν εκτελεί τα φάουλ, ο διεθνής μέσος πέταξε τη... σπόντα του:

«Στον Παναθηναϊκό γκρινιάζουν όταν πάω να εκτελέσω φάουλ, εδώ είμαι εγώ αυτός που τα αναλαμβάνω και αυτό μου δίνει τεράστια αυτοπεποίθηση».

Ο Καραγκούνης τόνισε ότι ο στόχος της Εθνικής είναι να κοιτάει το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά:

«Ο στόχος μας ήταν να προκριθούμε στο Euro και το πετύχαμε. Τώρα θα πάμε στην Αυστρία και στην Ελβετία για να διασκεδάσουμε και να διεκδικήσουμε ότι καλύτερο μπορούμε. Κοιτάμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και θέλουμε να παρουσιαζόμαστε καλύτεροι από παιχνίδι σε παιχνίδι. Ολοι έχουμε φιλοδοξίες και θέλουμε να τις πραγματοποιήσουμε».

Ο Κώστας Κατσουράνης κινήθηκε στο ίδιο μήκος κύματος:

«Στόχος μας είναι το πρώτο ματς με τη Σουηδία. Κοιτάμε τα ματς ένα-ένα και θέλουμε να βελτιωνόμαστε, είμαστε συγκεντρωμένοι και προσγειωμένοι. Πάμε στο Euro να διασκεδάσουμε και εμείς και οι φίλαθλοί μας. Ηταν πολύ εκδηλωτικοί σήμερα και μας έδωσαν ώθηση, θα τα δώσουμε όλα για να τους ικανοποιήσουμε στην Αυστρία και στην Ελβετία».

Ο μέσος της Μπενφίκα στάθηκε και στο κλίμα της ομάδας:

«Η ομάδα έχει πολύ καλό ρόστερ όπως είχε και το 2004, έχουμε νέα παιδιά με φιλοδοξίες, ωστόσο τo σημαντικότερο είναι το κλίμα που υπάρχει στην ομάδα, γιατί όλοι ξέρουμε ότι της αποφάσεις τις παίρνει ο προπονητής χωρίς να επηρεάζεται απολύτως από κανέναν».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2008, 19:31:35  Εμφάνιση Προφίλ
Διατηρήθηκε η παράδοση και ο παναθηναϊκός κέρδισε ξανά τον ολυμπιακό στον
Τελικό με 81-79 κατακτώντας το κύπελλο Ελλάδος στο μπάσκετ έτσι έσπασε το ρεκόρ
Του Άρη και το δικό του με 4 συνεχείς κατακτήσεις το προηγούμενο ήταν τρεις
Μεγάλωσε την παράδοση με τον ολυμπιακό στους τελικούς με 4 νίκες σε 4 τελικούς
Έφτασε τα 11 κύπελλα συνολικά τα περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα.
Ενώ ο ΤΣΑΡΤΣΑΡΗΣ έκανε νέο ρεκόρ καθώς αναδείχτηκε πολυτιμότερος παίκτης του
Τελικού για τρίτη συνεχή χρόνια..
Στον αγωνιστικό τομέα ο παναθηναϊκός έλεγχε το ματς στην μεγαλύτερη διάρκεια του
Αλλα ο ολυμπιακός με αντεπίθεση στο τέλος ισοφάρισε εκεί κρίθηκε στις λεπτομέρειες
Γενικά έγινε ωραίο ματς συναρπαστικό συγχαρητήρια στους παίκτες μας του παναθηναϊκού που κατέκτησαν άλλον ένα τίτλο μπράβο και στον ολυμπιακό που
Πάλεψε το ματς .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2008, 19:45:54  Εμφάνιση Προφίλ
Στο ποδόσφαιρο έχουμε δημιουργήσει παράδοση με την Πορτογαλία καλά πήγαμε
Εχτεσ οσο για τον καραγκούνη και έμενα μου προκάλεσε έκπληξη εχτεσ που έβαλε
Δυο γκολ από φάουλ δεν το κρύβω ότι στον παναθηναϊκό είμαι απ τους φιλάθλους
Που γκρινιάζουν όταν κτυπάει τα φάουλ .
Φαίνεται στην εθνική τα κτυπάει χωρίς άγχος και πάνε καλυτέρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 17:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
καλα λενε λοιπον, οτι προ Ρεχαγκελ, η Εθνικη ηταν στην 50η θεση... και τωρα ειμαστε στην 10η θεση, με αξιωσεις για παραπανω!


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 17:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Μένει μέχρι το 2010
Το Σάββατο τα σπουδαία για Ρεχάγκελ και εθνική, αισιοδοξία στην ΕΠΟ για συμφωνία


Αθήνα
Αισιοδοξία επικρατεί στην ΕΠΟ σχετικά με την ανανέωση του συμβολαίου του προπονητή της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου Ότο Ρεχάγκελ.

Σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις, ο Γερμανός τεχνικός έχει δεχθεί την πρόταση για συμβόλαιο μέχρι και το 2010, στο Μουντιάλ της Αφρικής.

«Θα συναντηθώ με τον κ. Γκαγκάτση το Σάββατο και τότε θα το συζητήσουμε», είπε ο Γερμανός τεχνικός την Πέμπτη, κατά την παρουσίαση των χορηγών της εθνικής χωρίς να κάνει κάποια άλλη αναφορά στο θέμα της παραμονής του.

«Περιμένω να δουλέψει στην Ελλάδα για δύο ακόμη χρόνια χωρίς χρήματα» αστειεύτηκε ο πρόεδρος της ΕΠΟ, για να του απαντήσει (επίσης αστειευόμενος) ο Ρεχάγκελ: «Στη ζωή μου είμαι ιδεαλιστής, όμως έχω μάθει να είναι και ρεαλιστής».

Το καλό κλίμα μεταξύ των δύο ανδρών επιβεβαιώνει και τις φήμες που θέλουν τον «Όθωνα» να δίνει τα χέρια με τον Γκαγκάτση για να παραμείνει στον πάγκο της Εθνικής και να την οδηγήσει στα προκριματικά του Μουντιάλ του 2010.

Όλα αυτά, βέβαια, αναμένεται να επισημοποιηθούν μετά το ραντεβού του Σαββάτου, όμως το κλίμα για θετική απάντηση του Ρεχάγκελ γίνεται όλο και πιο αισιόδοξο, όσο περνούν οι ημέρες.

Μιλώντας για το φιλικό με την Πορτογαλία δήλωσε ότι «πριν την έναρξη του αγώνα, ήμουν προβληματισμένος, γιατί ήξερα ότι κάποιοι παίκτες μου σκέφτονταν το ντέρμπι ΑΕΚ-Ολυμπιακού. Τελικά, στο μυαλό τους κατά 80% ήταν το φιλικό, έδειξαν πάθος και δύναμη και με ικανοποίησαν με την απόδοσή τους» είπε.

Ο Ότο Ρεχάγκελ είχε κάνει δηλώσεις για το θέμα της παραμονής του στην εθνική μετά τον αγώνα με τους Πορτογάλους, όπου είχε πει ότι «μόλις επιστρέψουμε στην Αθήνα, θα κανονίσουμε ένα ραντεβού με τον πρόεδρο [σ.σ. της ΕΠΟ] για να συζητήσουμε».

«Κύριο μέλημά μας είναι η πρόκριση από τη φάση των ομίλων. Όλοι έχουν δικαίωμα στο όνειρο», συμπλήρωσε ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης.

Ο Βασίλης Τοροσίδης, ως ένας από τους πιο νέους παίκτες της Εθνικής, μίλησε για τον τρόπο που τον υποδέχτηκαν οι συμπαίκτες του. «Όλοι με υποδέχτηκαν με τον καλύτερο τρόπο. Είμαστε μια παρέα. Στόχος μας είναι να φτάσουμε όσο το δυνατόν πιο ψηλά», τόνισε ο παίκτης του Ολυμπιακού.

«Το 2004 χάρηκα για την επιτυχία της Εθνικής, αλλά λυπήθηκα που έλειπα», υποστήριξε ο Χρήστος Πατσατζόγλου.

Στο θέμα του κ. Ρεχάγκελ αναφέρθηκε την Πέμπτη ο Γιώργος Καραγκούνης, σε δηλώσεις που έκανε στην Έρα Σπορ.

«Δεν ξέρω τι θα κάνει ο κ. Ρεχάγκελ. Μόνο σε προσωπικό επίπεδο μπορούμε να του πούμε κάτι εμείς οι παίκτες να μείνει, αλλά η απόφαση είναι δική του» είπε.


Newsroom ΔΟΛ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 19:04:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
καλα λενε λοιπον, οτι προ Ρεχαγκελ, η Εθνικη ηταν στην 50η θεση... και τωρα ειμαστε στην 10η θεση, με αξιωσεις για παραπανω!

Στον τομέα ψυχολογία είναι κορυφαίος .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 20:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
πιστευω οτι, ακομα και με τα ιδια ατομα, αν ηταν αλλος προπονητης, ισως να μην ηταν τοσο καλη η ομαδα!


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 12:48:22  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι άλλωστε μην ξεχνάμε ότι πριν τον Ρεχαγκελ με τους ίδιους παίκτες περίπου
Δεν μπορούσαμε να περάσουμε σε τελική φάση .
Ανεξάρτητα μερικά κολλήματα που είχε και μας στοίχισαν την πρόκριση στο παγκόσμιο κύπελλο στον τομέα ψυχολογία είναι κορυφαίος .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 19:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Όλα ή τίποτα...
Το ντέρμπι και οι άλλοι στην κυριακάτικη Σουπερ Λίγκα

Το ντέρμπι του ΟΑΚΑ, όπου η ΑΕΚ θα υποδεχθεί την Κυριακή τον Ολυμπιακό, δεσπόζει από το πρόγραμμα της 27ης αγωνιστικής με την οποία συνεχίζεται το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας.

Οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου, γνωρίζουν ότι μόνο με νίκη θα παραμείνουν στην διεκδίκηση του τίτλου, ενώ από την πλευρά τους, οι «ερυθρόλευκοι» ξέρουν καλά, πως σε περίπτωση που πάρουν τους τρεις βαθμούς θα «αγκαλιάσουν» το πρωτάθλημα.

Παράλληλα, με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, αναμένεται η αναμέτρηση που θα γίνει στο «Παγκρήτιο» με τον Εργοτέλη να υποδέχεται τον Λεβαδειακό. Πρόκειται για το ντέρμπι της χρονιάς για τις δύο ομάδες, καθώς η νικήτρια θα αυξήσει σε σημαντικό βαθμό τις πιθανότητες παραμονής στην κατηγορία.

Ακόμη, ο Παναθηναϊκός φιλοξενεί τον Πανιώνιο σε έναν αγώνα ανοικτό σε κάθε αποτέλεσμα, ενώ ο Αρης έχει δύσκολη αποστολή, καθώς δοκιμάζεται στα «Πηγάδια» με την Ξάνθη.

Επίσης, η Λάρισα υποδέχεται τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, με τις δύο ομάδες να θέλουν την νίκη για διαφορετικούς λόγους, αφού οι «βυσσινί» διεκδικούν μία θέση για τα πλέι-οφ που οδηγούν στην Ευρώπη, ενώ οι «Πόντιοι» βρίσκονται στην μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Το πρόγραμμα:

Κυριακή 30 Μαρτίου (19:00)

ΑΕΚ-Ολυμπιακός Supersport 1
Αστέρας Τρίπολης-Βέροια
Εργοτέλης-Λεβαδειακός Supersport 2
Λάρισα-Απόλλων Καλαμαριάς Supersport 3
Ηρακλής-ΟΦΗ Supersport 4
ΠΑΟΚ-Ατρόμητος Supersport 6
Παναθηναϊκός-Πανιώνιος ΝΕΤ
Ξάνθη-Αρης ΕΤ-1


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2008, 20:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Το ντέρμπι λεπτό προς λεπτό
Η ΑΕΚ προηγείται 4-0 του Ολυμπιακού, σκόραρε και ο Καφές


Αθήνα
Η ΑΕΚ κάνει ό,τι θέλει μέσα στο ΟΑΚΑ στον ανήμπορο να αντιδράσει Ολυμπιακό. Η «Ένωση» προηγείται πλέον με 4-0. Μπλάνκο στο 10', Εντίνιο στο 12', Λυμπερόπουλος στο 32' και Καφές στο 60' έχουν πετύχει τα τεέρματα της ΑΕΚ.

Η εξέλιξη στο ματς

1' Φάουλ του Ριβάλντο και ο Παπασταθόπουλος χάνει μεγάλη ευκαιρία μη βρίσκοντας τη μπάλα με τον Νικοπολίδη εκτός φάσης.

10' ΓΚΟΛ 1-0 Ο Μπλάνκο με κεφαλιά ανοίγει το σκορ, ύστερα από σέντρα του Εντίνιο

12' ΓΚΟΛ 2-0: Ο Εντίνιο δέχεται όμορφη πάσα από τον Ριβάλντο και με μακρινό πλασέ από δεξιά κάνει το 2-0

22' Κίτρινη κάρτα στον Δέλλα για διαμαρτυρία

24' Η ΑΕΚ δεν έχει αφήσει περιθώριο στους «ερυθρόλευκους» να αναπτυχθούν, ενώ παράλληλα η άμυνά των φιλοξενούμενων πελαγοδρομεί.

30' Η ΑΕΚ έχει κερδίσει φάουλ έξω από την περιοχή. Ο Γκαλέτι ανέτρεψε εκτός περιοχής τον Ριβάλντο

30' Ο Ριβάλντο εκτελεί το φάουλ, ο Μπλάνκο χάνει μεγάλη ευκαιρία να αυξήσει το σκορ υπέρ της «Ένωσης»

30' Ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία χάνεται για την ΑΕΚ να κάνει το 3-0, με τον Λυμπερόπουλο μπροστά σε κενή εστία. Ο Σέζαρ δι΄χωνει την τελευταία στιγμή σε κόρνερ

32' ΓΚΟΛ 3-0: Ο Λυμπερόπουλος όμως αυτή τη φορά δεν χάνει την ευκαιρία με μακρινό δεξί σουτ, έξω από τη μεγάλη περιοχή

33' Κίτρινη κάρτα στον Λεντέσμα

35' Κίτρινη κάρτα στον Γεωργέα

37' Ο Νικοπολίδης διώχνει με τα πόδια έξω από την περιοχή του προ του Μπλάνκο

38' Ο Σέζαρ διώχνει προ του Γεωργέα

44' Ο Ολυμπιακός προσπαθεί να ανεβάσει στροφές, αναπτύσσεται αλλά δεν έχει κάνει ακόμα μεγάλη φάση

45'+1 Ο Νικοπολίδης δεν επιτρέπει στον Λυμπερόπουλο να κάνει το 4-0

Έναρξη β' ημιχρόνου

Λήξη α' ημιχρόνου

47' Ο Ολυμπιακός κερδίζει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Παπασταθόπουλου πάνω στον Γκαλέτι

Ο Τζόρτζεβιτς εκτελεί το πέναλτι, στέλνει την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι, η μπάλα επιστρέφει στα καρέ και καταλήγει στα πόδια του Τοροσίδη, ο οποίος μολονότι το τέρμα είναι κενό, σουτάρει άουτ

58' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να σκοράρει. Ο Γκαλέτι σεντράρει από τα δεξιά και βρίσκει τον Στολτίδη στην καρδιά της άμυνας, εκείνος πιάνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα άουτ.

59' ΓΚΟΛ 4-0 Καφές Σύγχυση έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού, ο Ροβάλντο τροφοδοτεί τον Καφέ, ο οποίος μπαίνει από τα δεξιά, περνά τον Λεονάρντο - ο οποίος απλώς παρακολουθεί - και σκοράρει

Αρχικές ενδεκάδες:

ΑΕΚ: Μάχο, Μπούρμπος, Δέλλας, Παπασταθόπουλος, Γεωργέας, Ζήκος, Καφές, Εντίνιο, Ριβάλντο, Λυμπερόπουλος, Μπλάνκο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Αντζας, Σέζαρ, Λεονάρντο, Λεντέσμα, Στολτίδης, Μπαλούτσι, Γκαλέτι, Τζόρτζεβιτς, Κοβάσεβιτς.

Διαιτητής: Ζωγράφος. Βοηθοί: Ζαχαρόπουλος - Τρύφων

Newsroom ΔΟΛ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2008, 20:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Με το βλέμμα στο ΟΑΚΑ
Μπροστά στο σκορ Λάρισα, Τρίπολη, ΠΑΟΚ και Πανιώνιος

Αθήνα
Με εύστοχο το δεύτερο πέναλντι, ο Τζιμπούρ έβαλε μπροστά στο σκορ τον Πανιώνιο με 1-0 μέσα στη Λεωφόρο. Χαμένο πέναλντι για τους «κυανέρυθρους» στο 24' από τον ίδιο παίκτη.

Στο 2-0 το Αστέρας Τρίπολης-Βέροια με γκολ του Τσέζαρεκ στο 6' και το 60'. Στο Αλκαζάρ η Λάρισα προηγείται με 2-0 της Καλαμαριάς με τον Κλέιτον να ανοίγει το σκορ στο 14' και τον Ζουράφσκι να σκοράρει στο 52'.

Με εύστοσχο πέναλντι του Γεωργιάδη ο ΠΑΟΚ προηγείται με 1-0 του Ατρόμητου. Ισόπαλοι 1-1 είναι ο Εργοτέλης με τον Λεβαδειακό με γκολ του Ογκουνσότο στο 11' και του Λεονάρντο στο 39'.


Τα ματς Ξάνθη-Αρης και Ηρακλής-ΟΦΗ είναι στο 0-0.

Παναθηναϊκός-Πανιώνιος 0-1 (Τζιμπούρ 45' πεν.)

Παναθηναϊκός: Γκαλίνοβιτς, Βύντρα, Σέριτς, Μόρις, Γκούμας, Μάτος, Τζιόλης, Σιμάο (Ίβανσιτς 46'), Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης, Ποστίγκα

Πανιώνιος: Κρέσιτς, Μανιάτης, Ντιαβαρά, Κουτσόπουλος, Κουμορτζί, Μαϊστόροβιτς, Γουνδουλάκης, Τζιμπούρ, Φερναντέζ, Νικολάου, Χούτος

Εργοτέλης-Λεβαδειακός 1-1 (Ογκουσότο 11' - Λεονάρντο 39')

Εργοτέλης: Δασκαλάκης, Κορδονούρης, Χίμπλινγκερ, Ογκουνσότο, Γραμμόζης, Ζούνιορ, Βακουφτσής, Κένεντι, Κοιλιάρας, Θεοδωρίδης, Γιαλούσης

Λεβαδειακός: Μπλάζιτς, Εμεράν, Λουμπούτης (Διαμάντης 50'), Παστός, Παβιό, Παρασκευαΐδης, Ζησόπουλος (Ρέγες 37'), Λεονάρντο, Μοντόγια, Ντιμπαλά, Σίντζιλορτζ

Ξάνθη-Αρης 0-0

Ξάνθη: Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Ζουέλα, Κωστούλας, Τζιωρτζόπουλος, Τόμιτς, Ρίκκα, Διγκόζης (Κιντάνα 59'), Γκρζέλακ, Ραντζίνσκι, Λαμπριάκος (Πένκο 56')

Αρης: Κέλεμεν, Βανγκέλι, Ρονάλντο, Γιάχιτς, Αουρέλιο, Σανσόν, Νεμπεγλέρας, Σιστόν, Ζεντίλ, Αμορόζο, Πρίττας

Λάρισα-Καλαμαριά 2-0 (Κλέιτον 14', Ζουράφσκι 52')

Λάρισα: Κηπουρός, Βενετίδης, Νταμπίζας, Γκαλίτσιος, Κλέιτον, Μετίν, Σαρμιέντο, Φωτάκης, Ιγκλέσιας, Κατσιαρός, Ζουράφσκι

Καλαμαριά: Κελπέκης, Αμπονσά, Γκονσάλβες, Φαβάλι, Σαρακατσάνος, Μπρίτο, Μπούσι, Μπάρκογλου, Μουράφσκι (Σίκοφ 16'), Γαλανόπουλος, Βέλα Τζούνιορ

ΠΑΟΚ-Ατρόμητος 1-0 (Γεωργιάδης 43' πεν.)

ΠΑΟΚ:Φερνάντες, Ηλιάδης, Κνολ, Γκάβραντσιτς, Σνάουτσερ, Μπαϊάνο, Βαγγελής, Γεωργιάδης, Κωνσταντινίδης, Ίλιεφ, Σάλμον.

Ατρόμητος: Μιχαηλίδης, Κατεμής, Γελαδάρης, Γεωργίου, Ρόβας, Σκοπελίτης, Κορακάκης, Αποστολόπουλος, Λε, Νικολόπουλος, Τσίγκας.

Αστέρας Τρίπολης-Βέροια 2-0 (Τσέζαρεκ 6', 60')

Αστ.Τρίπολης: Αμπάρης, Λαζαρίδης, Μασάρα, Φυτανίδης, Μασάντο, Ζαϊρί, Νταμόντε, Καρντόσο, Κανακούδης, Τσέζαρεκ, Φιλομένο.

Βέροια: Αποστολίδης, Αλεξίου (κόκκινη 43'), Σαμαράς, Ντε Λάνγκε (Ζέλσον 46'), Ζέεντορφ, Τσιμπλίδης, Κόλτζος, Κριβοκάπιτς, Στεφανίδης, Πετκάκης, Τζιοβανίνι.

Ηρακλής-ΟΦΗ 0-0

Ηρακλής: Πάρντο, Ραγκουέλ, Εντίνιο, Κατσαμπής, Μαλαγκουένο, Παπαστεργιανός, Φονσέκα, Μάρκες, Ριμπέϊρο, Γκαρσία, Ααρόν.

ΟΦΗ: Τζόρβας, Σταυρακάκης, Μπαρκαουάν, Ταραλίδης (κόκκινη 30'), Σίμιτς, Πίτσος, Νουαφόρ, Ισά, Ρουμπάκης, Πετρόπουλος (Γκάντσεφ 46'), Γκέρμπερ.


Newsroom ΔΟΛ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2008, 09:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
Δέν μπορώ παρά να μήν εκφράσω την ικανοποίηση μου για τον θρίαμβο της ομάδας μου με 4 - 0 επι του Κοκκαλιακού, μόνο χωρίς κανένα αντίκρισμα.
Κάποιοι ψίθυροι λένε οτι είναι στημμένο να πάρει φέτος το πρωτάθλημα ο Παναθηναικός γιατί συμπληρώνει 100 χρόνια ιστορίας, αλλά η ομάδα του Παναθηναικού με την κάτω του μετρίου απόδοση της κάνει αγώνα δρόμου να τους διαψεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy