ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΑΘΛΗΤΙΚΑ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 17:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ψύχραιμος ο Κωστένογλου
Μήνυμα Πεσέιρο, «αφήστε με να κάνω τη δουλειά μου»

Οπως ήταν αναμενόμενο, ο Ζοσέ Πεσέιρο έπλεε σε πελάγη ευτυχίας μετά το τέλος της αναμέτρησης στη Λεωφόρο που βρήκε τον Παναθηναϊκό θριαμβευτή επί της ΑΕΚ.

Ο Πορτογάλος χαρακτήρισε «...πέρα για πέρα δίκαιη» τη νίκη των «πρασίνων», ενώ αναφέρθηκε και στις αποδοκιμασίες που ακουστήκαν προς το πρόσωπό του, τονίζοντας πως «...ας με κριτικάρουν, αλλά έχω το δικαίωμα να διορθώνω την ομάδα. Αφήστε με να κάνω τη δουλειά μου».

Από την πλευρά του, ο Νίκος Κωστένογλου υπερασπίστηκε και των επιλογών του, αλλά και των παικτών του, στην προσπάθειά του να κατευνάσει τα πνεύματα.

«Κάναμε ένα φανταστικό πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο ελέγξαμε το παιχνίδι. Η νίκη μας είναι πέρα για πέρα δίκαιη. Μας δίνει κίνητρο να συνεχίσουμε έτσι. Συγχαρητήρια στους παίκτες για την εμφάνιση. Θα συνεχίσουμε μέχρι τέλους για τη θέση που θέλουμε, ξέροντας την αξία της ΑΕΚ, που απλώς είχε μια κακή βραδιά» είπε αρχικά ο Πεσέιρο, ο οποίος στη συνέχεια αναφέρθηκε στους φιλάθλους και τις αποδοκιμασίες προς το πρόσωπό του.

«Ζήτησα από τους οπαδούς να έχουν ηρεμία. Οταν σηκώνομαι, είναι για να βελτιώσω την εικόνα της ομάδας, όχι για να ακούω τους οπαδούς. Αυτό που θέλω να πω είναι ''Αφήστε με να κάνω τη δουλειά μου''. Ας με κριτικάρουν, αλλά έχω το δικαίωμα να διορθώνω την ομάδα. Προσπαθώ για το καλύτερο. Εχω αφοσιωθεί στην ομάδα και θα συνεχίσω μέχρι η διοίκηση να αποφασίσει τον τερματισμό της συνεργασίας μας. Ποτέ δεν βάζω τα προσωπικά μου συμφέροντα πάνω από την ομάδα.

»Δεν με απασχόλησε να υπεραμυνθώ της εικόνας μου, ούτε προσπάθησα να γίνω αρεστός στον κόσμο. Είμαι εδώ για να υπερασπιστώ τα συμφέροντα του Παναθηναϊκού. Δεν είναι ευχάριστες οι αντιδράσεις του κόσμου, όμως πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι για τα πάντα. Αν ο Παναθηναϊκός κατακτούσε το πρωτάθλημα, δεν θα σήμαινε πως είμαι ο καλύτερος. Ούτε μετά από μερικές ήττες, είμαι ο χειρότερος. Αυτό που θέλω, είναι βοηθάω τους ποδοσφαιριστές μου» συμπλήρωσε.

Ο Νίκος Κωστένογλου παραδέχτηκε την ήττα της ομάδας του. «Χάσαμε δίκαια ένα παιχνίδι, στο οποίο ο αντίπαλος ήταν καλύτερος σε όλες τις γραμμές και στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Αρχίσαμε νωχελικά και δεχθήκαμε γρήγορα γκολ. Κάναμε νωρίς τις αλλαγές μας, μετά από το 60ό λεπτό πετύχαμε ένα γκολ και ίσως θα μπορούσαμε να σκοράρουμε τουλάχιστον ένα ακόμη. Η γενική εικόνα όμως αφήνει την εντύπωση πως ο αντίπαλος ήταν καλύτερος» είπε ο Ελληνας τεχνικός και συνέχισε:

«Τώρα ο καθένας θα κάνει την αυτοκριτική του αλλά με πίστη στις δυνατότητές μας πρέπει να συνεχίσουμε. Αυτοί οι παίκτες, άλλωστε, έφεραν τις επιτυχίες. Ηξερα ότι κάποια στιγμή δεν θα βρισκόμασταν στην καλύτερη δυνατή κατάσταση. Θα έπρεπε όμως να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι. Συνεχίζουμε με στόχο τη δεύτερη θέση».

«Περίμενα ότι θα συμβεί ένα ντεφορμάρισμα. Θα πρέπει να περισώσουμε όμως την κατάσταση και να κρατηθούμε σε σταθερό επίπεδο. Θα πρέπει να δείξουμε το σθένος, ατομικά και ομαδικά, για να αποτελέσει αυτό το παιχνίδι μια κακή παρένθεση. Πίστευα και πιστεύω σε αυτούς τους παίκτες. Θα συνεχίσουμε με την ίδια σοβαρότητα».

Στη συνέχεια, πάντως, υπεραμύνθηκε των επιλογών του: «Ο Καφές έπαιζε όλα τα παιχνίδια και ο Τόζερ απέναντι στον Πανιώνιο ήταν πολύ καλός. Θα ήταν δύσκολο να τον αφήσω έξω. Χρησιμοποιήθηκε και πάλι γιατί ήταν καλός. Πολλές φορές φαντάζεσαι πως θα εξελιχθεί ένα παιχνίδι και κάνεις τις επιλογές σου. Μετά είναι πιο εύκολο να κάνεις κριτική. Δεν συνηθίζω να προβάλω δικαιολογίες. Δεν θα ήθελα να απολογούμαι δημόσια για τις επιλογές μου. Για έναν άνθρωπο που θέλει να είναι υπεύθυνος, οι επιλογές του δεν είναι τυχαίες».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr



"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 17:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Παρουσιάζεται ο Ουζουνίδης
Αποδοκιμάστηκε ο Δώνης από οπαδούς της Λάρισας


Αθήνα
Η 30η Απριλίου ξυπνά ευχάριστες αναμνήσεις στους Λαρισαίους φιλάθλους, όχι όμως -πλέον- και στον Γιώργο Δώνη. Ανήμερα της συμπλήρωσης 20 χρόνων από τον θρίαμβο της ΑΕΛ που τέτοια μέρα, νικώντας 1-0 τον Ηρακλή, κατακτούσε το πρωτάθλημα του 1988, ο προπονητής της αποδοκιμάστηκε έντονα από 60-70 οπαδούς που βρέθηκαν στις εγκαταστάσεις των Δένδρων.

Ο 39χρονος τεχνικός που οδήγησε τους «βυσσινί» στην κατάκτηση του κυπέλλου και τη συμμετοχή στους ομίλους του UEFA, άκουσε να τον αποκαλούν «προδότη» και «ανεπιθύμητο» από οπαδούς που προφανώς θεωρούν δεδομένη τη συμφωνία του με την ΑΕΚ.

Ο Δώνης προσπάθησε να ανοίξει διάλογο, υποστηρίζοντας πως ακόμα δεν έχει υπογράψει στους «κιτρινόμαυρους» ενώ έφερε ως παράδειγμα τον Τούρκο, Τουμέρ Μετίν, λέγοντας χαρακτηριστικά: «Κι αυτός φεύγει, αλλά κανείς δεν τον αποκάλεσε προδότη».

Και μέσα σε όλα αυτά, η ΑΕΛ ανακοίνωσε πως η επίσημη παρουσίαση του νέου προπονητή της ομάδας, Μαρίνου Ουζουνίδη, θα γίνει την Παρασκευή (12:30) στο ξενοδοχείο «Imperial» της θεσσαλικής πρωτεύουσας.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2008, 10:36:04  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Σε βαρύ κλίμα...
«Επίσκεψη» φιλάθλων στους Θρακομακεδόνες


Αθήνα
Σε «βαρύ» κλίμα έγινε το πρωί της Πέμπτης στους Θρακομακεδόνες η προπόνηση της ΑΕΚ, μετά τη χθεσινή συντριβή από τον Παναθηναϊκό στο Λεωφόρο (4-1), για τη 2η ημέρα των πλέι-οφ της Σούπερ Λίγκας.

Το αρνητικό αποτέλεσμα και η πολύ κακή απόδοση της Ένωσης προκάλεσαν και την αντίδραση φίλων της ομάδας, που βρέθηκαν στις προπονητικές εγκαταστάσεις της ΠΑΕ και μίλησαν -σε ήπιους τόνους- στο Νίκο Κωστένογλου και τους αρχηγούς της ομάδας, εκφράζοντας την πικρία τους.

Πολλά περιθώρια αυτοκριτικής και εσωστρέφειας δεν υπάρχουν, καθώς η ΑΕΚ ισοβαθμεί πλέον με τους «πράσινους» στην κορυφή της ειδικής βαθμολογίας των πλέι-οφ, που δίνει το εισιτήριο για την β΄ προκριματική φάση του Champions League.

Την Κυριακή ο «Δικέφαλος» υποδέχεται στο ΟΑΚΑ τον Αρη και πρέπει οπωσδήποτε να επιστρέψει στις νίκες. Στη σημερινή προπόνηση, οι βασικοί του χθεσινού αγώνα ακολούθησαν πρόγραμμα αποθεραπείας, ενώ οι υπόλοιποι προπονήθηκαν σε κανονικό ρυθμό. Μεταξύ αυτών και οι Γεωργέας και Μαντούκα, οι οποίοι ξεπέρασαν τα προβλήματα που αντιμετώπιζαν.

Αντίθετα, εκτός πλάνων βρίσκεται ο Παππάς, που υπέστη κάκωση δελτοειδούς συνδέσμου της αριστερής ποδοκνημικής και ακολουθεί πρόγραμμα αποθεραπείας, καθώς οι Ενσαλίβα και Τόζερ, που συμπλήρωσαν τέσσερις κίτρινες κάρτες και θα απουσιάσουν από την αναμέτρηση με τους «κίτρινους» της Θεσσαλονίκης.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2008, 10:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Και νέος τραυματίας
Αποχώρησε από την προπόνηση ο Μπελούτσι και χάνει τη φιέστα

Παρότι οι αγωνιστικές υποχρεώσεις έχουν ολοκληρωθεί για τον Ολυμπιακό, η «κατάρα» των τραυματισμών δεν λέει να αφήσει ήσυχους τους πρωταθλητές. Τελευταίο της «θύμα» είναι ο Φερνάντο Μπελούτσι, ο οποίος αποχώρησε από την προπόνηση της Πέμπτης (1/5).

Ο Αργεντινός μέσος κατά τη διάρκεια της προπόνησης ένιωσε ενοχλήσεις στους προσαγωγούς και αποχώρησε, ενώ την Παρασκευή θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία για να διαπιστωθεί η σοβαρότητα του τραυματισμού του. Πλέον πάντως φαντάζει πολύ πιθανό ο 25χρονος παίκτης να μην δώσει το παρών στον αγώνα-φιέστα με τους ολλανδούς, αφού οι άνθρωποι της ομάδας δεν θέλουν να ρισκάρουν ενόψει του τελικού του Κυπέλλου με τον Αρη.

Στο μεταξύ, οι Σίσιτς και Αντζας συνέχισαν το ατομικό πρόγραμμα τους, αλλά ως γνωστό και οι δύο παίκτες δεν υπολογίζονται για τον αγώνα με τη Βίτεσε. Οι παίκτες του Ολυμπιακού θα προπονηθούν πάλι την Παρασκευή στις εγκαταστάσεις του Ρέντη στις 11:00GR. Πριν από την προπόνηση οι ποδοσφαιριστές θα υποβληθούν σε αιματολογικές εξετάσεις.

Ολα τα υπόλοιπα πάντως θέματα (προπονητής, μεταγραφές, αποδεσμεύσεις) είναι στο 'ψυγείο' προς το παρόν, καθώς άπαντες περιμένουν την επιστροφή του Σωκράτη Κόκκαλη από τις πασχαλινές διακοπές, και οι όποιες εξελίξεις θα δρομολογηθούν από την επόμενη εβδομάδα.

Αυτό βέβαια που απασχολεί σε πρώτη φάση τους ερυθρολεύκους είναι ο τελικός του Κυπέλλου hol με τον Αρη στις 17 Μαϊου και στο πνεύμα αυτό κλείστηκαν τα φιλικά με Λεβαδειακό (7/5, 18:00GR στου Ρέντη) και με τον Αστέρα Τρίπολης (10/5, 19:00GR στο 'Καραϊσκάκη).

Ανακοίνωση για τα εισιτήρια για τη φιέστα με τη Βίτεσε'Το Τμήμα Διαχείρισης Εισιτηρίων της ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ, ενόψει του φιλικού αγώνα OLYMPIACOS - VITESSE, που θα διεξαχθεί την Κυριακή 04/05/2008 στο Γήπεδο ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗ, ενημερώνει τους φιλάθλους της ομάδας μας για τα ακόλουθα:

Οσοι φίλαθλοι έχουν προμηθευτεί εισιτήρια μέσω του επίσημου site του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, (www. olympiacos.org ) μπορούν να τα παραλαμβάνουν με την επίδειξη Αστυνομικής Ταυτότητας και αποδεικτικού αγοράς, αποκλειστικά και μόνο από τα επανδρωμένα εκδοτήρια, που βρίσκονται έξω από την θύρα 25 (και όχι από τα αυτόματα μηχανήματα), την Παρασκευή 02/05 από τις 10:00 έως τις 18:00, το Σάββατο 03/05 από τις 10:00 έως τις 15:00 και την Κυριακή 04/05 από τις 10:00 έως την έναρξη του αγώνα.

*Τα εισιτήρια διαρκείας ισχύουν κανονικά.'


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2008, 10:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Στον τελικό του Μάντσεστερ
Στα πέναλτι η Ρέιντζερς, με τεσσάρα η Ζένιτ

Η Ρέιντζερς επικράτησε 4-2 της Φιορεντίνα στα πέναλτι (0-0 η κανονική διάρκεια) και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου UEFA, όπου θα συναντήσει την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο σε όλο το ματς. Χαρακτηριστικό είναι άλλωστε ότι οι σκωτσέζοι έκαναν το πρώτο τους σουτ στο 75'. Ωστόσο η Φιορεντίνα δεν μπόρεσε να βάλει γκολ και το 0-0 έστειλε τις δύο ομάδες στην παράταση.

Εκεί ο Βιέρι και ο Κουζμάνοβιτς δεν μπόρεσαν να παραβιάσουν την εστία του Αλεξάντερ. Ετσι το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι. Η Ρέιντζερς δεν ξεκίνησε καλά, με τον Φρέι να αποκρούει την εκτέλεση του Φέργκιουσον, ωστόσο ο Αλεξάντερ απάντησε με τον ίδιο τρόπο στο χτύπημα του Λιβεράνι, ενώ ο Βιέρι αστόχησε στη συνέχεια για να διαμορφωθεί το τελικό 4-2 και να βρεθεί η ομάδα της Γλασκώβης στον τελικό.

Η σειρά των πέναλτι: Φέργκιουσον-άστοχος, Κουζμάνοβιτς-εύστοχος, Γουίτακερ-εύστοχος, Μοντολίβο-εύστοχος, Πάπατς-εύστοχος, Λιβεράνι-άστοχος, Χεμντανί-εύστοχος, Βιέρι-άστοχος, Νόβο-εύστοχος.


Φιορεντίνα (Τσ. Πραντέλι): Φρέι, Γιόργκενσεν, Ουιφαλούσι, Γκαμπερίνι, Γκόμπι, Ντοναντέλ (42` Κουζμάνοβιτς), Λιβεράνι, Μοντολίβο, Σαντάνα (94` Σεμιόλι), Πατσίνι (79` Βιέρι), Μούτου.

Ρέιντζερς (Ου. Σμιθ): Αλεξάντερ, Μπρόουντφουτ, Γουίαρ, Κουέγιαρ, Πάπατς, Χεμντανί, Φέργκιουσον, Τόμσον, Ντέιβις (81` Νόβο), Γουίτακερ, Νταρσβίλ(65` Κουζέν).

Σαρωτική Ζένιτ

Μία από τις χειρότερες εμφανίσεις της χρονιάς πραγματοποίησε η Μπάγερν στην Αγία Πετρούπολη και η Ζένιτ ολοκλήρωσε την έκπληξη. Οι Ρώσοι διέσυραν τους Γερμανούς με 4-0 και πήρα το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου UEFA.


Παρά τις ελλείψεις, η ρωσική ομάδα έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις της. Μόλις στο 4' ο Πογκρέμπνιακ άνοιξε το σκορ και πριν συμπληρωθεί το 45λεπτο, η Ζενίτ έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση, με δεύτερο γκολ του Ζιριάνοβ (39').

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το β' ημίχρονο, παρά τις γρήγορες αλλαγές που επιχείρησε ο Οτμαρ Χίτσφλεντ. Στο 54' ο Φαϊζούλιν έκανε το 3-0 και στο 73' πάλι ο Πογκρέμπνιακ ανέβασε τον δείκτη σε 4-0. Αυτό ήταν το 10ο γκολ του επιθετικού της Ζενίτ στην εφετινή διοργάνωση.

Η Ζενίτ γίνεται η δεύτερη ρωσική ομάδα που θα λάβει μέρος σε τελικό του Κυπέλλου UEFA, μετά την ΤΣΣΚΑ Μόσχας το 2005, η οποία μάλιστα κατέκτησε το τρόπαιο κόντρα στη Σπόρτινγκ Λισαβώνας.

ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Ντικ Άντβοκαατ): Μαλαφέεβ, Ανιούκοβ, Σιρόκοβ, Κρίζανατς, Γκόρσκοβ, Ντενίσοβ (90΄+ Ιόνοβ), Τίμοσουκ, Ζιριάνοβ, Φαϊζούλιν, Ντομίνγκεζ (89' Λι Χο), Πογκρέμπνιακ.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Ότμαρ Χίτσφελντ): Καν, Ντεμικέλις, Λαμ, Λούσιο, Γιάνσεν (46' Λελ), Ζε Ρομπέρτο (46' Ποντόλσκι), Φαν Μπόμελ, Σβαϊνστάιγκερ, Ριμπερί, Κλόζε (62' Σόζα), Τόνι.


Newsroom ΔΟΛ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2008, 11:47:42  Εμφάνιση Προφίλ
Φέτος έχει γίνει το εξης παράδοξο ο παναθηναϊκός έχει ρίξει 4 στην ΑΕΚ η ΑΕΚ 4 στον
Ολυμπιακό και ο ολυμπιακός 4 στον παναθηναϊκό .

Στο ουεφα η Ζενιτ έχει πολύ καλή ομάδα παίζει επιθετικό ποδόσφαιρο και είναι
Το φαβορί στον τελικό με τη Ρειντζερς που είναι αρκετά τυχερή μέχρι τώρα
Τα φαβορί η Μπαγερν ντεφορμαριστηκε τη χειρότερη περίοδο ενώ η Φιορεντινα
Ήταν ατυχή .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2008, 12:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Tο χειροτερο παραδοξο ειναι με τους οπαδους της ΑΕΚ, η συμπεριφορα τους στα 2 τελευταια παιχνιδα...

στο 5-1 με τον Πανιωνιο, τους αποθεωσαν, στο 0-4 με τον ΠΑΟ, τους κυνηγανε!!!

αν ειναι δυνατον!


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2008, 20:07:53  Εμφάνιση Προφίλ
Τι να πουν και αυτοί της Μπαγερν που φαγανε 4 απ τους ρώσους ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2008, 21:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
αυτοι, θα επρεπε να εκτελεσουν (στην κυριολεξια) ολους τους παιχτες!


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2008, 21:02:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Χρονιά πάθημα-μάθημα»
Δεν ανταποκρίθηκε η ομάδα... το συμπέρασμα Ζαγοράκη

Θεσσαλονίκη
Το... ταμείο, σε αγωνιστικό επίπεδο, για τον ΠΑΟΚ για τη φετινή σεζόν έκανε την Παρασκευή ο Θοδωρής Ζαγοράκης, μιλώντας για περισσότερο από μία ώρα στους εκπροσώπους του Τύπου.

«Πολλά φταίξανε φέτος. Αν πω και αναλύσω κάποια πράγματα θα φανούν σαν δικαιολογίες. Ηρθαμε εδώ να πούμε αλήθειες. Η ομάδα δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις όλων μας. Υπήρχε χρόνια αδράνεια σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό, αλλά δεν περίμενα ότι θα δείξει αυτήν την εικόνα, γιατί είχε απαλλαχθεί από πράγματα. Ημουν ειλικρινής προς όλους. Είναι όμως πράγματα που δεν μπορούμε να αλλάξουμε. Υπάρχει πίκρα, η χρονιά είναι πάθημα-μάθημα για όλους. Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες, γιατί δεν το θεωρώ σωστό. Χτίστηκε μια ομάδα σε 10-15 μέρες, υπήρχε πίεση χρόνου, αναγνωρίζω, και δεν ντρέπομαι να το πω, ότι υπήρχε και απειρία. Τα δείγματα για την κακή χρονιά φάνηκαν από την αρχή», τόνισε στο ξεκίνημα του ο διοικητικός επικεφαλής του «Δικεφάλου» και συνέχισε, ξεκαθαρίζοντας πως δεν υφίσταται ζήτημα αλλαγής στην τεχνική ηγεσία:

«Ο Φερνάντο Σάντος είναι προπονητής της ομάδας και θα είναι και του χρόνου. Τον γνωρίζω προσωπικά, γνωρίζω τη δουλειά του. Δεν έχω έρθει εδώ να κάνω δημόσιες σχέσεις ή φιλίες. Με ενδιαφέρει ο ΠΑΟΚ και πώς θα προχωρήσει σωστά. Συζητήσαμε από το ξεκίνημα ότι η χρονιά θα ήταν δύσκολη. Σίγουρα έχουμε κάνει όλοι λάθη, σφάλματα έκανε και ο Σάντος, αλλά δεν είναι ο αποκλειστικός υπεύθυνος για τη κατάσταση στον ΠΑΟΚ και σας το λέω με βεβαιότητα. Εχω συζητήσει, και το κάνω ακόμη, με παίκτες. Ο κόσμος δικαιολογημένα ανησυχεί, γιατί η χρονιά ήταν κάκιστη. Είναι σημαντικό ο Σάντος να φτιάξει την ομάδα και να ξεκινήσει. Δεν λέμε μεγάλα λόγια, ότι θα πάμε για πολλά, για το Τσάμπιονς Λιγκ. Στην καινούργια χρονιά, όμως, ο ΠΑΟΚ θα έχει στόχο. Ο Σάντος αυτή τη στιγμή είναι ο κατάλληλος για τον ΠΑΟΚ».

Εξήγησε, ειδικότερα, πως στη νέα σεζόν η επιδίωξη θα είναι «... η εξασφάλιση της συμμετοχής στο Κύπελλο UEFA. Ο,τι καλύτερο μπορεί να κάνει, από εκεί και πέρα, θα είναι καλοδεχούμενο. Δεν μπορεί να ταλαντεύεται η ομάδα στην όγδοη, ένατη, δέκατη θέση. Πρέπει να αλλάξει, θέλει δεν θέλει, νοοτροπία. Να αποκτήσει πνεύμα νικητή, που δεν είχε, και αυτό γίνεται με αλλαγή προσώπων.

Από τη φύση μας, ο ΠΑΟΚ δεν μπορεί να μην έχει υψηλούς στόχους. Κάποια στιγμή πρέπει, όμως, να προσγειωνόμαστε στην πραγματικότητα και να σκεφτόμαστε ότι πάμε να χτίσουμε την ομάδα που έχει χάσει τα πάντα. Ξεχάσαμε ότι το περασμένο καλοκαίρι η ομάδα διαλυόταν και ξαφνικά άλλαξαν τα πάντα. Επρεπε να είναι τρίτη ή τέταρτη. Μη νομίζετε πως δεν επηρέασαν όλα αυτά και όλοι έχουν μερίδιο ευθύνης. Μίλησα από την αρχή για πρωταθλητισμό στην εξυγίανση. Τα χρέη ήταν τεράστιος πονοκέφαλος. Θεώρησα πως έτσι θα απελευθερώσουμε αγωνιστικά την ομάδα, αλλά δεν έγινε».

Ερωτηθείς για τις προ μηνών επικριτικές δηλώσεις του Σάντος για τους ποδοσφαιριστές (σ.σ. περί «αστακών και σαρδέλων»), απάντησε: «Οταν θέλεις να αποδείξεις κάτι σε κάποιον, περιμένεις την Κυριακή για να το κάνεις. Αυτό δεν έγινε ποτέ. Πειράζει η αλήθεια. Όταν σε μειώνει κάποιος, αποδεικνύεις το αντίθετο και αυτό έπρεπε να κάνουν οι ποδοσφαιριστές. Δεν ήταν εικόνα αυτή της ομάδας, ειδικά στα εκτός έδρας παιχνίδια. Μπορεί να μη συμφωνώ με τις λέξεις που ειπώθηκαν, αλλά υπάρχει ο εγωισμός. Ετσι λειτουργούσα τουλάχιστον εγώ ως ποδοσφαιριστής. Δεν παίρνω το μέρος κανενός, ούτε του Σάντος».

Αναφέρθηκε στους παίκτες του ΠΑΟΚ επισημαίνοντας ακόμη: «Περίμενα μεγαλύτερη βοήθεια. Δεν θα μιλήσω για τους αρχηγούς μόνο, αλλά και για ποδοσφαιριστές που είναι τέσσερα-πέντε χρόνια στην ομάδα. Το λένε και οι ίδιοι ότι δεν ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις. Υπάρχουν παίκτες που για μένα είναι καλοί, αλλά έχει κλείσει ο κύκλος τους στον ΠΑΟΚ. Όταν θέλεις να προσφέρεις και δεν μπορείς, είναι φθορά για τον εαυτό σου, πρώτα απ΄όλα και κατ΄επέκταση για την ομάδα. Μιλάω γενικά αυτή τη στιγμή. Θα γίνουν κάποια πράγματα και θα μπορούμε τότε να πούμε περισσότερα.

Πέρυσι ρισκάραμε με τις μεταγραφές. Φέτος έχουμε το χρόνο για να ελαχιστοποιήσουμε τις λάθος επιλογές. Δεν είμαι ευχαριστημένος από τις μεταγραφές που κάναμε τον Δεκέμβριο. Αν βάλεις, βέβαια, κάποιον σε στραβή νοοτροπία, θα πάρει κι αυτός τον ίδιο δρόμο. Δυστυχώς για την ομάδα, ενώ είδαμε στην αρχή κάτι διαφορετικό από τους καινούργιους, όσο πέρναγε ο καιρός αντικρίσαμε την ίδια εικόνα. Αυτό σημαίνει πως από το καλοκαίρι, ίσως από χρόνια, υπήρχε πρόβλημα και έβγαινε στο γήπεδο.

Βάση πλάνου, μεταγραφικά, είμαστε εκεί που θέλουμε. Θα είμαστε έτοιμοι πριν η ομάδα φύγει για προετοιμασία. Θα ξεκινήσει ο ΠΑΟΚ με το ρόστερ που θέλουμε εμείς.

Στα τμήματα υποδομής, επίσης, γίνεται τεράστια δουλειά. Ότι θα αξιοποιηθούν νεαρά παιδιά, όσοι πιστεύουμε ότι μπορούν να βοηθήσουν, είναι δεδομένο. Υπάρχουν σοβαρές σκέψεις επιστροφής και κάποιων δανεικών, αλλά και να ζητήσουμε από κάποιους να παραχωρηθούν ως δανεικοί, πρώτα για καλό δικό τους. Ο ΠΑΟΚ μπορεί να βγάλει ποδοσφαιριστές και αυτό είναι ένα 'θέλω' δικό μου».

Συνέχισε τονίζοντας με έμφαση: «Θέλουμε να ξεκινήσουμε όπως πέρυσι, αισιόδοξα. Καλώς ή κακώς παίρνω τις αποφάσεις εγώ. Και το κάνω για το καλό της ομάδας. Και πιστεύω ότι θα είμαστε καλά. Ξεκινάμε μια χρονιά και βάζουμε στόχους. Αν είναι να ξεκινήσουμε με γκρίνια, καλύτερα να μην το κάνουμε. Είμαι εδώ για να υπάρχει συσπείρωση. Μόνο έτσι θα προχωρήσουμε.

Υπάρχει πίκρα και το ξέρουμε. Τελευταία κάποιοι την έβγαλαν περισσότερο και κάθονται λίγο πιο κάτω από εκεί που κάθομαι εγώ. Αυτά πρέπει να σταματήσουν.

Μετά τον αγώνα με την ΑΕΚ, παρ΄όλη την πίκρα, βγήκε μια αγανάκτηση. Συγκεκριμένα άτομα, επειδή δεν έκαναν συνεργασία με τον ΠΑΟΚ, δημιούργησαν κλίμα. Εχει ακουστεί ότι πήραμε 'μίζα' εγώ και ο Βιολίδης από χορηγία. Εχουν πει ότι αν δεν ήταν ο Ζαγοράκης θα ερχόταν επενδυτής, καταφέρονται συνέχεια κατά του προπονητή, κάποιοι μεμονωμένοι. Τα γνωρίζετε κι εσείς, αλλά αυτά θα τελειώσουν στην Τούμπα. Φιλίες, πλάτες σε βάρος άλλων, δεν υπάρχουν πλέον εδώ. Ούτε όνομα ήρθα να κάνω, ούτε δημόσιες σχέσεις. Είμαι δόξα τω Θεώ καλά, έκανα πολλά παίζοντας ποδόσφαιρο. Δεν υπάρχει πιο ξεκάθαρο δεδομένο: αν έρθει να πάρει κάποιος την ομάδα, θα είμαστε εδώ να βοηθήσουμε σε ό,τι χρειαστεί».

Ο Ζαγοράκης διέψευσε κατηγορηματικά το σενάριο που αναπτύσσεται εσχάτως, περί πώλησης του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου. «Δεν ισχύει τίποτα από ό,τι λέγεται. Δεν θα ξεπουλήσουμε παίκτη. Αυτό θα ισχύει. Από εκεί και πέρα, εδώ είναι η ΠΑΕ, όποιος θέλει να μπει σε διαπραγμάτευση. Εμείς το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλουμε το καλύτερο για την ομάδα», είπε.

Αναφερόμενος στους φιλάθλους, επισήμανε: «Είμαι σίγουρος ότι ο κόσμος θα είναι κοντά, όπως το καλοκαίρι. Καταλαβαίνουν τι γίνεται. Η πλειοψηφία δεν αντιδρά αρνητικά. Στο παιχνίδι με την ΑΕΚ οι περισσότεροι έκαναν ό,τι ήθελα να κάνω κι εγώ, να φύγω από το γήπεδο. Ισως αυτή η στάση του κόσμου να ενοχλεί κάποιους που θέλουν να λέγονται ΠΑΟΚ. Ο κόσμος, όχι μεμονωμένες απόψεις, είναι ο πιο δίκαιος κριτής. Καταλαβαίνω την πίκρα του καθενός για την πορεία της ομάδας. Καλή η εξυγίανση, αλλά ο καθρέφτης είναι το γήπεδο. Στο χέρι μας είναι να αποδείξουμε πως ό,τι λέμε το κάνουμε».

Σε προσωπικό επίπεδο, στάθηκε ακόμη στο ότι «... για μένα ποτέ δεν ήταν στόχος ο παραγοντισμός. Είναι τιμή για τον οποιονδήποτε να είναι πρόεδρος στον ΠΑΟΚ. Αν υπήρχε, όμως, υγιής διοίκηση στην ομάδα, μπορεί να έπαιζα ακόμη μπάλα ή να σχολίαζα, όπως κάνουν άλλοι. Προσωπικά, επίσης, θα ήθελα καινούργιο γήπεδο για τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα».

Καταλήγοντας τοποθετήθηκε για το πρωτάθλημα, λέγοντας ότι «... δεν είμαι ικανοποιημένος για το ότι κρίνεται στα δικαστήρια. Ελπίζω του χρόνου όλα να είναι πιο ξεκάθαρα», αλλά και για την Εθνική ομάδα, η οποία «... έχει παρελθόν, αλλά και παρόν και μέλλον».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ



"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2008, 21:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
πρώτη μεταγραφή
Από τη Λεϊρία στη Ξάνθη ο Βραζιλιάνος Μασιέλ

Αθήνα
Την απόκτηση του Μασιέλ Λίμα Μπαρμπόσα ντα Κούνια ανακοίνωσε η Ξάνθη. Ο 30χρονος επιθετικός, ο οποίος είναι γνωστός ως Μασιέλ, είναι γεννημένος στην Βραζιλία και μέχρι πρότινος ανήκε στην πορτογαλική Λεϊρία.

Στο παρελθόν έχει φορέσει την φανέλα των Πόρτο, Μπράγκα, Ατλέτικο Παραναένσε και Ρεντόνταν (Βραζιλία). Ο Μασιέλ βρίσκεται χωρίς ομάδα από τον περασμένο Ιανουάριο, όταν και έλυσε το συμβόλαιό του με την πορτογαλική ομάδα. Η σχετική ανακοίνωση της ακριτικής ομάδας αναφέρει τα εξής:

«Η ΠΑΕ SKODA ΞΑΝΘΗ ΑΟ συμφώνησε από την επόμενη αγωνιστική περίοδο σε 3ετες επαγγελματικό συμβόλαιο με τον ποδοσφαιριστή Μασιέλ Λίμα Μπαρμπόσα ντα Κούνια».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2008, 12:42:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Τουρκικά δημοσιεύματα
Και πάλι ο Τερίμ στο προσκήνιο του Ολυμπιακού


Ο Ολυμπιακός βρίσκεται σε αναζήτηση του προπονητή που θα καθοδηγήσει την ομάδα την επόμενη αγωνιστική περίοδο και ο τουρκικός Τύπος αποκαλύπτει προχωρημένες επαφές των Πρωταθλητών Ελλάδας με τον τούρκο Φατίχ Τερίμ.

Ο 54χρονος τεχνικός πρόκειται να φύγει από τον πάγκο της Εθνικής Τουρκίας μετά το τέλος της τελικής φάσης του Euro 2008 και φέρεται να αποτελεί τον υπ` αριθμόν 1 στόχο των ανθρώπων του Ολυμπιακού όσον αφορά τον άνθρωπο που θα αντικαταστήσει τον Χοσέ Σεγκούρα.

Σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας Hurriyet, οι δύο πλευρές βρίσκονται σε προχωρημένες συζητήσεις για ενδεχόμενη συνεργασία και ο Τερίμ εμφανίζεται να σκέφτεται σοβαρά την περίπτωση να μετακομίσει στην άλλη πλευρά του Αιγαίου και να ψάχνει τις διαδικαστικές λεπτομέρειες που πρέπει να ρυθμιστούν ώστε να συμβεί κάτι τέτοιο (άδεια παραμονής και εργασίας στην Ελλάδα, φορολογικά ζητήματα κλπ).

Επίσης, αναφέρεται χαρακτηριστικά ότι ο πρόεδρος του Ολυμπιακού, Σωκράτης Κόκκαλης, θέλει να κάνει με τον Τερίμ αυτό που δεν κατάφερε πέρυσι τέτοια εποχή με τον τούρκο διεθνή μεσοεπιθετικό Τουντσάι Σανλί, που παρά τις προσπάθειες των ερυθρολεύκων για να τον αποκτήσουν, κατέληξε τελικά στην αγγλική Μίντλεσμπρο.

Πιθανό εμπόδιο στην πραγματοποίηση του 'γάμου' μεταξύ του Τερίμ και του Ολυμπιακού ίσως αποτελέσει το οικονομικό μέρος. Ο τούρκος προπονητής έχει ιδιαίτερα υψηλό κασέ (περίπου 2 εκ. ευρώ ετησίως), οπότε αντιλαμβάνεται κανείς ότι αν στον Πειραιά θέλουν να συνεργαστούν μαζί του, θα πρέπει να βάλουν το χέρι βαθιά στην τσέπη.


Newsroom ΔΟΛ



"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2008, 12:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Με πρωταγωνιστή τον Μιλισάβλιεβιτς
Το Μαρούσι «έκλεψε» το πλεονέκτημα έδρας του Αρη


Θεσσαλονίκη
Το Μαρούσι, με πρωταγωνιστή τον εντυπωσιακό Μπράνκο Μιλισάβλιεβιτς (27π.) και καθοριστικό τον αγέραστο Νίκο Μπουντούρη, νίκησε 72-61 τον Αρη στο «Αλεξάνδρειο», στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για την α΄ φάση των πλέι-οφ της Α1 μπάσκετ, σπάζοντας το πλεονέκτημα έδρας του αντιπάλου του.

Ετσι, πλέον χρειάζεται άλλη μία νίκη σε μάξιμουμ δύο παιχνίδια (το πρώτο στην έδρα του) για να σφραγίσει την πρόκριση στα ημιτελικά, την ώρα που ο Αρης βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο και κινδυνεύει με άδοξο και απρόσμενο αποκλεισμό!


Ο Αρης ξεκίνησε καλά και μόλις στο 7΄ δημιούργησε μια διαφορά 7 πόντων (16-9), στηριζόμενος κυρίως στην καλή του άμυνα, που δεν επέτρεπε στους παίκτες του Αμαρουσίου να εκδηλώσουν σωστές επιθέσεις, με αποτέλεσμα να εκβιάζουν τα σουτ στο τέλος του χρόνου.

Κάπου εκεί, όμως, ίσως επειδή ...όλα φαίνονταν εύκολα, άρχισαν τα λάθη. Ο Αρης έχασε τελείως τον επιθετικό του προσανατολισμό, ενώ η επιθετική έξαρση του Μιλισάβλιεβιτς (10 πόντους στο 1ο δεκάλεπτο) έδωσε λύσεις στο Μαρούσι, το οποίο στο 10΄ είχε φέρει το ματς στον πόντο (17-16).

Στο 2ο δεκέλεπτο, ο Μιλισάβλιεβιτς συνέχισε το απίθανο επιθετικό κρεσέντο του (τελείωσε το ημίχρονο με 19 πόντους), βρήκε συμπαράσταση και από τους συμπαίκτες του στην επίθεση, ενώ ο Αρης παρέμενε σε μπλακ-άουτ, με μοναδική εξαίρεση τον Τέρι, που προσπαθούσε να τραβήξει το σκορ.

Ετσι, στο 16΄ το Μαρούσι έφτασε στο +9 (22-31), πετυχαίνοντας επιμέρους σκορ 22-6 από το -7 του 7ου λεπτού!

Το ημίχρονο έληξε 28-36, με τον Αρη να μην πείθει με την εικόνα του (κυρίως στην επίθεση) και τα συνολικά 12 λάθη του, την ώρα που το μεγάλο του όπλο, ο Μάσεϊ είχε μόλις 4 πόντους και 3 φάουλ...

Στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου, είδαμε άλλον Αρη και ...άλλο παιχνίδι.

Η κακή επιθετική εικόνα του πρώτου μέρους, έδωσε τη θέση της σε ένα επιθετικό ξέσπασμα κι έτσι χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 15-6 στα πρώτα 4΄, ο Αρης πέρασε μπροστά με 43-42, ανατρέποντας τα δεδομένα του αγώνα.

Το ξέσπασμα, όμως, κράτησε μόνο τόσο, καθώς το Μαρούσι έσφιξε και πάλι την άμυνά του, βρήκε λύσεις στην επίθεση και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +5 (47-52), μεγαλώνοντας την αγωνία στο 'Αλεξάνδρειο'.

Στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, ο Αρης προσπάθησε να σκληρύνει την άμυνά του, μείωσε στον πόντο (51-52 στο 32΄), όμως δύο διαδοχικά τρίποντα από Μπουντούρη και Καϊμακόγλου κι άλλο ένα εύκολο καλάθι από τον δεύτερο, έστειλαν και πάλι τη διαφορά στους 9 στο 36΄ (51-60).

Στα λεπτά που απέμεναν, ο Αρης προσπάθησε να πιέσει πρεσάροντας σε όλο το γήπεδο, όμως οι επιθετικές του επιλογές παρέμεναν κακές, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να μαζέψει τη διαφορά.

Τον επίλογο του αγώνα έγραψε ο Νίκος Μπουντούρης, με καθοριστικό τρίποντο στο 39΄, με το οποίο το Μαρούσι έστειλε τη διαφορά στους 8 (58-66), για να φτάσει τελικά χωρίς άγχος στο τελικό 72-61!

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 11-20, 19-16, 14-20.

ΑΡΗΣ (Γκόρντον Χέρμπερτ): Τέρι 5, Τσαλδάρης 12 (2), Ουάσινγκτον 12 (1), Ράιτ 7, Καλαϊτζής 2, Ηλιάδης, Μπόισα 6 (1), Μότολα 7 (1), Μάσεϊ 10.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Σούλης Μαρκόπουλος): Στίβενσον 9 (1), Νοέας, Χαραλαμπίδης 4, Μπουντούρης 6 (2), Τζάζβιν 4, Μπράιαντ 5, Στεφανίδης 2, Μαυροειδής 6, Μιλισάβλιεβιτς 27 (3), Μπάκιτς, Γλυνιαδάκης 2, Καϊμακόγλου 7 (1).

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2008, 12:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Επαγγελματική νίκη!
Εκανε αυτό που έπρεπε ο Παναθηναϊκός, 74-55 την Ολύμπια

Αθήνα
Η Ολύμπια ταξίδεψε στην Αθήνα σχεδόν... αποδεκατισμένη για την αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό, ωστόσο, έκανε το χρέος της και ήταν άκρως ανταγωνιστική. Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του μπορεί να μην εντυπωσίασε με την απόδοσή του, ωστόσο, πέτυχε σχετικά εύκολα το σκοπό του. Πάτησε το γκάζι όποτε χρειάστηκε, νίκησε με 74-55 και έκανε το 1-0 στη σειρά των αγώνων της Α` φάσης των πλέι οφ.

Με τους Κούρτοβιτς, Λέισι και Αριγκμπάμπου να έχουν μείνει στην Λάρισα λόγω τραυματισμού, οι επιλογές του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν περιορισμένες και ιδιαίτερα κοντά στη ρακέτα, το πρόβλημα ήταν μεγάλο για τη θεσσαλική ομάδα.

Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του ξεκίνησε αρκετά καλά το παιχνίδι και μέσα στα πρώτα δέκα λεπτά, κατάφερε να πάρει μία διαφορά επτά πόντων (19-12, 10`).

Ο Μάικ Μπατίστ ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και με τα καρφώματά του ξεσήκωσε τον κόσμο στο ΟΑΚΑ. Αγγέλοφ και Μπέλσερ κράτησαν πάντως την Ολύμπια κοντά στο σκορ σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο (26-35, 20`).

Ιδια ήταν η εικόνα και στην τρίτη περίοδο με τον Παναθηναϊκό να έχει μία διαφορά κοντά στους 10 πόντους, αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει και να ...κλειδώσει τη νίκη (53-44, 30`).

Ο Μάικ Κινγκ προσπάθησε να απειλήσει ακόμη περισσότερο τον Παναθηναϊκό στην τελευταία περίοδο. Η Ολύμπια πλησίασε στους 7 (61-54), ωστόσο, οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς αντέδρασαν ψύχραιμα και με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δίλεπτο έφτασαν άνετα στο τελικό 74-55.

Οι δύο ομάδες ανανεώνουν τώρα το ραντεβού τους για τη Δευτέρα (5/5), όπου η Ολύμπια θα φιλοξενήσει τους πράσινους στο κλειστό της Νεάπολης.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 35-26, 52-44, 74-55.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 1, Περπέρογλου 5 (1), Σπανούλης 13 (1), Μπετσίροβιτς 2, Μπατίστ 11, Ζίζιτς 11, Χατζηβρέττας 3 (1), Ντικούδης 4, Τσαρτσαρής 10, Διαμαντίδης 5 (1), Ουίνστον 7, Γιασικεβίτσιους 2.

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Μπέλσερ 14 (2), Κουμπούρας 2, Αγγέλοφ 11 (1), Τσιάρας 4, Γιαννουλάκος 8, Μπατής 5, Κινγκ 11 (1), Γκιζογιαννης.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr



"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2008, 12:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Εύκολα στην έδρα του
Εκανε το πρώτο βήμα ο Πανιώνιος, 83-70 τον Πανελλήνιο


Αθήνα
Το προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ απέκτησε ο Πανιώνιος με τη νίκη του με 83-70 επί του Πανελληνίου στο Ελληνικό. Πλέον η ομάδα του Ηλία Ζούρου με νίκη τη Δευτέρα (5/5, 17:00GR) στην Κυψέλη «καθαρίζει» τη σειρά, ενώ σε διαφορετική περίπτωση οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους σε τρίτο ματς στο Ελληνικό.

Το κλειδί της νίκης του Πανιωνίου ήταν ο πλουραλισμός στην επίθεση, αλλά και η καταπληκτική του άμυνα στον Πανελλήνιο που δεν τον άφησε σε καμία περίπτωση να τρέξει σε ανοιχτό γήπεδο. Ο Γκράντι κινήθηκε σε «ρηχά νερά», οι φιλοξενούμενοι ουσιαστικά ουδέποτε πλησίασαν πολύ (η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 4π.), οπότε το 83-70 ήρθε φυσιολογικά.

Η εξαιρετική άμυνα του Πανιωνίου, ιδίως πάνω στον Γκράντι, και οι ορθόδοξες επιλογές στην επίθεση, με τον Μπάξτερ να αντικαθιστά επάξια το κενό του Γιαννούλη, είχε ως αποτέλεσμα οι κυανέρυθροι να είναι ανώτεροι στην πρώτη περίοδο, την οποία κατάφεραν να κλείσουν με μια διαφορά 9π. (20-11). Οι άσχημες επιδόσεις στην επίθεση για τον Πανελλήνιο συνεχίζονταν και στο δεύτερο 10λεπτο, με τους γηπεδούχους όμως να τους συναγωνίζονται εξίσου. Εστω και δύσκολα ο Πανιώνιος κατάφερε να συντηρεί τη διαφορά που είχε και το ημίχρονο έκλεισε 33-26 υπέρ των κυανέρυθρων.

Ενα σερί 8-0 του Πανιωνίου προς το τέλος της τρίτης περιόδου, με μπροστάρηδες τους Ξανθόπουλο και Τσάπιν που «πυροβολούσαν» κατά βούληση, εκτόξευσε τη διαφορά ακόμα και στους 16π. (57-41), ενώ το 10λεπτο έκλεισε τελικά 57-44. Τα μικρά αυτά 'ξεσπάσματα' των γηπεδούχων συνεχίστηκαν και στην τέταρτη περίοδο, με τη διαφορά να κυμαίνεται στο +/-10.

Ο Σάκοτα είχε βρει το 'χέρι' του, πετυχαίνοντας κρίσιμα τρίποντα, δίνοντας προβάδισμα 16π. στην ομάδα του 2` πριν το τέλος (77-61) για το τελικό 83-70

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 33-26, 57-44, 83-70

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2008, 12:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ανοιξε δρόμο για τα ημιτελικά
Περίπατος του Ολυμπιακού κόντρα στην ΑΕΚ στο ΣΕΦ


Αθήνα
Για 15 λεπτά η ΑΕΚ έδειχνε πως θα πουλούσε πολύ ακριβά το τομάρι της στο ΣΕΦ. Η παρουσία του Σοφοκλή Σχορτσανίτη, όμως, ήταν ικανή να αλλάξει τις ισορροπίες και να χαρίσει στον Ολυμπιακό ένα εύκολο απόγευμα. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 92-62 της «Ενωσης» κι έκαναν το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών, διατηρώντας παράλληλα το πλεονέκτημα της έδρας.

Οι δύο ομάδες θα τεθούν ξανά αντιμέτωπες τη Δευτέρα (5/5), αυτή τη φορά στο ΟΑΚΑ, όπου ο Ολυμπιακός με νίκη θα πάρει το εισιτήριο για την ημιτελική φάση της Α1.

Η εξέλιξη, πάντως, του πρώτου δεκαλέπτου, σε τίποτα δεν προδίκαζε αυτό που θα ακολουθούσε. Αν και αντιμετώπισε σοβαρό πρόβλημα με τα φάουλ (στο 3' ο Εϊβερι είχε τρία, ενώ συνολικά στο 4' είχε έξι ομαδικά), η ΑΕΚ κατάφερε να επανέλθει γρήγορα από το -7 (14-14 στο 5'30'' από το 12-5 του 4') και να πάρει το προβάδισμα (16-20, 8'45'') πριν λήξει το πρώτο δεκάλεπτο (22-22, 10'), κυρίως χάρη στην ευστοχία της από την γραμμή της περιφέρειας.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Παναγιώτης Γιαννάκης έριξε στη μάχη τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη, η παρουσία του οποίου αποδείχτηκε καταλυτική για την εξέλιξη του παιχνιδιού. Ο έλληνας σέντερ δεν είχε αντίπαλο στη ρακέτα της ΑΕΚ, φορτώνοντας όλους τους ψηλούς της Ενωσης με φάουλ.

Ο Αγγέλου προσπάθησε να τον σταματήσει με ζώνη στην άμυνα, όμως αυτό άφησε ευκαιρίες στην περιφέρεια, τις οποίες πήραν οι ερυθρόλευκοι, με το σκορ να εκτοξεύεται προς το τέλος του ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 13-0 κι έτσι το 37-33 έγινε 50-33 (20'), με τον Λιν Γκριρ να παίρνει πρωταγωνιστικό ρόλο.

Σ' αυτό το μοτίβο συνεχίστηκε το παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να μην αντιμετωπίζουν προβλήματα σε άμυνα και επίθεση και με τους φιλοξενούμενους να έχουν πετάξει από ένα σημείο και μετά λευκή πετσέτα (72-51, 30').

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Γιαννάκης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του, το ίδιο έκανε και ο Αγγέλου, ενώ οι δύο ομάδες ουσιαστικά περίμεναν να ολοκληρωθεί το 40άλεπτο (92-62 το τελικό σκορ).

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 50-33, 72-51, 92-62.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης: Μπλάκνεϊ 9 (1), Παπαμακάριος 1, Γουντς 11 (1), Πρίντεζης, Σεϊμπούτις 1, Μπουρούσης 13 (2), Τσακαλίδης 6, Γκριρ 18 (3), Τεόντοσιτς 5 (1), Βασιλόπουλος 15 (3), Βασιλειάδης 4 (1), Σχορτσιανίτης 9.

ΑΕΚ (Βαγγέλης Αγγέλου): Ουέσον 5 (1), Σι 5, Παπανικολάου 1, Ταπούτος 4, Κυρίτσης 11, Χατζής 4, Μπάρλος 10 (1), Έϊβερι 12 (2), Σίμτσακ, Βασίλιεβιτς 5 (1), Χαρίσης 2, Σιούτης 3 (1).

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2008, 12:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Στη Τούμπα
Νίκη γοήτρου για τον ΠΑΟΚ, 2-1 την Αϊντχόφεν


Θεσσαλονίκη
Με 2-1 επικράτησε ο ΠΑΟΚ της πρωταθλήτριας Ολλανδίας, Αϊντχόφεν στη φιλική αναμέτρηση που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου στην Τούμπα.

Ο Δικέφαλος του Βορρά βρέθηκε πίσω στο σκορ, όταν στο 68` ο Ζεφούικ πέτυχε το 1-0 για τους ολλανδούς, αλλά η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση. Στο 75` ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε πέναλτι, το οποίο απέκρουσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας, αλλά στην επαναφορά, ο ίδιος παίκτης έκανε το 1-1, ενώ στο 81` ο Λάκης σημείωσε το 2-1.

Οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος εμφανίστηκαν ορεξάτοι, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο, οπότε και απείλησαν την εστία της Αϊντχόφεν. Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Λάκης, Χριστοδουλόπουλος και Κονσεϊσάο, ενώ ο Φερνάντο Σάντος χρησιμοποίησε σχεδόν όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Φερνάντεζ (46` Τοχούρογλου), Κνολ (46` Μαλεζάς), Γκάβρανσιτς (46` Δελήμπασης), Κωνσταντινίδης (46` Γεωργίου), Μπαλάφας (46` Ορφανός), Βερόν (46` Βαγγελής), Ιλιεφ (46` Μπαϊάνο), Αθανασιάδης (46` Σάλμον), Μελίσσης, Κονσεϊσάο (46` Λάκης), Ηλιάδης (46` Χριστοδουλόπουλος).


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2008, 10:16:30  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Στην primera division
Πρωταθλήτρια Ισπανίας η Ρεάλ και με τη βούλα

Μαδρίτη
Η Ρεάλ Μαδρίτης στέφθηκε για 31η φορά στην ιστορία της πρωταθλήτρια Ισπανίας. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 82΄, η «βασίλισσα» νίκησε εκτός έδρας την Οσασούνα με 2-1 και αποσπάστηκε 10 βαθμούς από τη Βιγιαρεάλ, διαφορά που δεν μπορεί να καλυφθεί στις εναπομείνασες τρεις αγωνιστικές της primera division.

Στο μεταξύ, η Μπαρτσελόνα συνέτριψε τη Βαλένθια με 6-0, με αποτέλεσμα να έχει ουσιαστικά εξασφαλίσει την τρίτη θέση της βαθμολογίας, η οποία οδηγεί στα προκριματικά του Champions League.

Tα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής:


Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μαγιόρκα 1-2
(8΄ Γιορέντε - 3΄, 71΄ Γκουίθα)

Λεβάντε-Εσπανιόλ 1-1
(77΄ Χουάνμα - +90΄ πεν. Λουίς Γκαρσία)

Σανταντέρ-Μούρθια 3-2
(36΄ αυτ. Νταβίντ ντε Κοθ, 46΄ Χόρχε Λόπεθ, 57΄ *****τις - 12΄ Ντάνι, 28΄ Ιβάν Αλόνσο)

Σεβίλη-Βαγιαδολίδ 2-0
(10΄, 40΄ Ρενάτο)

Αλμερία-Μπέτις 1-1
(47΄ Πουλίδο - 44΄ Οντόνκορ)

Βιγιαρεάλ-Χετάφε 2-0
(37΄, 44΄ Νιχάτ)

Μπαρτσελόνα-Βαλένθια 6-0
(5΄ πεν. Μέσι, 8΄ Τσάβι, 14΄, 58΄ Ανρί, 72΄, 79΄ Κρκιτς)

Οσασούνα-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2
(82΄ πεν. Πουνιάλ - 87΄ Ρόμπεν, 89΄ Ιγκουαϊν)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(σε 35 αγώνες)


Ρεάλ Μαδρίτης 78 - ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ
Βιγιαρεάλ 68
Μπαρτσελόνα 64
Ατλέτικο Μαδρίτης 58
Σανταντέρ 56
Σεβίλη 55
Μαγιόρκα 50
Αλμερία 49
Λα Κορούνια 49
Εσπανιόλ 48
Αθλέτικ Μπιλμπάο 46
Μπέτις 45
Χετάφε 42
Βαγιαδολίδ 42
Βαλένθια 42
Σαραγόσα 41
Ουέλβα 40
Οσασούνα 40
Μούρθια 30 - ΥΠΟΒΙΒΑΣΤΗΚΕ
Λεβάντε 26 - ΥΠΟΒΙΒΑΣΤΗΚΕ

Newsroom ΔΟΛ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2008, 10:18:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Γιορτή για όλους
Μία ακόμα φιέστα, ένας ακόμα τίτλος στο Καραϊσκάκη


Αθήνα
Με εκατοντάδες βεγγαλικά, βραβεύσεις και ασταμάτητο τραγούδι στις κερκίδες του κατάμεστου «Καραϊσκάκη» πραγματοποιήθηκε η στέψη του πρωταθλητή Ελλάδας. Ο Ολυμπιακός πήρε στα χέρια του την κούπα και ο Τζόρτζεβιτς γιόρτασε το 11ο.

Το 1-1 με τη Φίτεσε στο πλαίσιο της φιέστα, λίγο απασχόλησε όλους όσους βρέθηκαν στην «κόκκινη» βραδιά. Νωρίτερα ο Σωκράτης Κόκκαλης μίλησε για όλους και για όλα κάνοντας λόγο για «ανφάιρ» Νικολαιδη, τα δάκτυλα του Ριβάλντο και τον καλύτερο Ολυμπιακό.

Ο εκ των αντιπροέδρων της Σούπερ Λίγκας, Γιώργος Μποροβήλος, έκανε την απονομή του τροπαίου στους παίκτες του Ολυμπιακού. Αυτοί πήραν τα μετάλλιά τους και στη συνέχεια ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς σήκωσε το τρόπαιο στον φαληρικό ουρανό, προτού αρχίσουν όλοι μαζί το γύρο του θριάμβου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Σωκράτης Κόκκαλης τίμησε τον Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς για την παρουσία και την προσφορά του και στα 11 πρωταθλήματα που κατέκτησε ο Ολυμπιακός στα τελευταία 12 χρόνια. Επίσης, οι παλαίμαχοι του Ολυμπιακού βράβευσαν με τη σειρά τους τον πρόεδρο της πειραϊκής ΠΑΕ.

Κατά σειρά εμφανίστηκαν οι: Παναγόπουλος, Πατσατζόγλου, Ντομί, Λεονάρντο, Σέζαρ, Στολτίδης, Γκαλέτι, Κοβάσεβιτς, Νούνιες, Ζεβλάκοφ, Ραούλ Μπράβο, Αντζας, Μενδρινός, Ματσούκας, Μήτρογλου, Κωνσταντίνου, Κατσικογιάννης, Μπελούτσι, Λαμπρόπουλος, Λεντέσμα, Πάντος, Λούα Λούα, Τοροσίδης, Νικοπολίδης, Μπούτινα, Σίσιτς, Σηφάκης, Παπαδόπουλος, Σεγκούρα, Μπάντοβιτς, Τζόρτζεβιτς, Ίβιτς και Δουρέκας.

Newsroom ΔΟΛ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2008, 10:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Για όλους και για όλα ο Σ.Κόκκαλης
Ο «ανφαίρ» Ντέμης, τα δάκτυλα του Ρίμπο και ο απλά καλύτερος Ολυμπιακός


«Εάν θέλουν να πέρνουν πρωταθλήματα, τότε θα πρέπει να ακολουθήσουν το παράδειγμα της οργάνωσης του Ολυμπιακού τόνισε ο πρόεδρος των «ερυθρόλευκων», Σωκράτης Κόκκαλης στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε πριν τη φιέστα της κατάκτησης του τίτλου.

Ο πρόεδρος του Ολυμπιακού είπε ότι αφού ο Ριβάλντο αμφισβητεί τα πρωταθλήματα που κατέκτησε με τους «ερυθρόλευκους», θα πρέπει να να επιστρέψει και τα πριμ που πήρε από αυτούς, ενώ μίλησε για unfair του Ντέμη Νικολαΐδη και προανήγγειλε δικαστικές αγωγές. Όσο για τους χαρακτηρισμούς στην ΑΕΚ περί ηθικής πρωταθλήτρια, σχολίασε: «Έφαγαν και αυτοί την τεσσάρα τους για να ησυχάσουν».

Aναλυτικά η συνέντευξη Τύπου:

- Γιατί παίρνει πρωταθλήματα ο Ολυμπιακός:

«Γιατί είναι πολύ καλή ομάδα, έχει πιστούς φιλάθλους, καλή διοίκηση, λειτουργεί ακαδημίες και διαθέτει σύγχρονο προπονητικό κέντρο.

» Αυτά να βάλουν στο μυαλό τους οι ανταγωνιστές μας και να αφήσουν τα παραμύθια για παράγκες και βίλες και να παίρνουν τα πρωταθλήματα όπως τα πέρνουμε εμείς.

Ο Ολυμπιακός είναι παράδειγμα προς μίμηση και έτσι θα πάρουν πρωταθλήματα. Δεν είναι δυνατό να παίρνει τα πρωταθλήματα συνεχώς ο Ολυμπιακπός, αλλά τι να κάνουμε. Εμείς θα τα παίρνουμε. Ο Ολυμπιακός τόσο μεγάλος και δυνατός που δεν μπορούν να το συλλάβουν. Και δεν εξαρτάται από κανένα Κόκκαλη και έχει τέοιες προοπτικές και Ιστορία που δεν πρόκειται ποτέ να χαθεί και θα είναι πάντα ισχυρός.

Ο Σωκράτης Κόκκαλης στη συνέχεια αναφέρθηκε στην υπόθεση Βάλνερ και υποστήριξε ότι ο Ολυμπιακός δεν πήρε το πρωτάθλημα στα χαρτιά αλλά μέσα στο γήπεδο:

«Καταρχήν έχει γραφτεί πολλές φορές από τους πολέμιους του Ολυμπιακού και από αυτούς που θέλουν να επικαλούνται δικές μου δηλώσεις ότι είχα πει μετά τα γεγονότα στο ματς με τον Πανιώνιο ότι τα πρωταθλήματα πρέπει να κατακτώνται στο γήπεδο.

» Όντως είπα ότι οι αγώνες και πρωταθλήματα πρέπει να κρίνονται μέσα στους αγωνιστικούς χώρους. Ειχα όμως ζητήσει και την εφαρμογή των νόμων και των διατάξων από όλα τα όργανα. Υπάρχουν κανονές υπάρχουν κανονισμοί, δεν μπορούμε να μη τους σεβόμαστε. Και απ' ό,τι γνωρίζετε πολύ καλά είχε η δευτεροβάθμια επιτροπή εφέσεων δικαιώσει το αίτημα του Ολυμπιακού. Μια ομάδα που παίζει στην Α' Εθνική πρέπει να γνωρίζει τους κανονισμούς. Παίξαμε με την Καλαμαριά, κάναμε κακή εμφάνιση, χάσαμε.

» Βάσει του άρθρου 5,3 του κανονισμού της FIFA, η Καλαμαριά χρησιμοποίησε παίκτη που δεν μπορούσε αγωνισθεί. Πάμε στην πρωτοβάθμια επιτροπή της Σούπερ Λίγκα, η οποία έβγαλε πρωτάκουστη απόφαση για επανάληψη του αγώνα.

» Με την απόρριψη των ασφαλιστικών μέτρων της Καλαμαριάς, το CAS δεν περιορίστηκε στο να απορρίψει αλλά και να εξετάσει επί της ουσίας το θέμα.

» Πήγε η Καλαμαριά στο CAS, εμφανίστηκαν και οι ΑΕΚ, Παναθηναϊκός. Αρα δεν δν είμαστε μόνο εμείς στα χαρτιά αλλά και οι άλλοι.

» Έβγαλε απόφαση το CAS, ότι η απόφαση της ΕΠΟ ήταν σωστή και καλώς κατοχυρώνεται ο αγώνας υπέρ του Ολυμπιακού. Δεν χρειάζεται μια ομάδα νταντά ή μπέιμπι σίτερ για να της λέει ποιος παίκτης μπορεί να παίξει. Εάν δεν μπορείς, πήγαινε σε άλλη διοργάνωση. Εμφανίστηκαν στο CAS με δικηγόρους από την Αγγλία. Πώς τους ξέφυγε αυτός ο κανονισμός; Πήγαν και η ΑΕΚ με τον Παναθηναϊκό να υποστηρίξουν μια απόφαση που δεν ήταν σωστή».

Στη συνέχεια, ο πρόεδρος του Ολυμπιακού ανέλυσε το σκεπτικό της απόφασης του CAS και προδίκασε ότι το θέμα έχει τελεσιδικηήσει:

«ΤΟ CAS με την απόφαση της 21ης Απριλίου έκρινε ότι 'Καλώς έχουν τα πράγματα, επικυρώστε βαθμολογία'. Στο γήπεδο δεν πήρε ο Ολυμπιακός το πρωτάθλημα;»

Μετά μίλησε για όσα φέρονται να ειπώθηκαν στα αποδυτήρια της ΑΕΚ από τον πρόεδρο της «κιτρινόμαυρης» ΠΑΕ, Ντέμη Νικολαΐδη και τον Ριβάλντο:

«Υπάρχει unfair του κ Ντέμη Νικολαίδη δήλωσε στις 23 Απριλίου ότι το πρωτάθλημα ήταν δώρο του Γκαγκάτση στον Ολυμπιακό. Γιατί δεν είπε ότι είναι ένα δώρο του CAS και την... έπεσε στον κ. Γκαγκάτση;

» Αυτό δεν λέγεται μαγκιά, λέγεται... Εδώ βάζουμε τελίτσες γιατι έχουμε δικαστήρια με τους κυρίους. Μου έχει προκαλέσει εντύπωση ότι ένα μήνα πριν αυτοκηρυχθούν πρωταθλητές, είχε βγει και είχε κάνει δηλώσεις ζητώντας συγνώμη από τους φιλαθλους της ΑΕΚ λέγοντας ότι δεν έχουν καλή ομάδα κτλ.

» Έφαγαν και αυτοί μια τεσσάρα (σ.σ. το 4-1 από τον Παναθηναίκό) για να ηρεμήσουν...»

Και ο Σωκράτης Κόκκαλης συνέχισε:

«Λέει στις δηλώσεις του 'Επρεπε να ήσασταν πρωταθλητές'. Ένα μήνα πριν έλεγε 'Αυτό που μιας νοιάζει εμάς είναι να παίζει η ομάδα μας καλό ποδόσφαιρο'. Δεν μπορούν να γίνονται τόσο αντιφατικές δηλώσεις. Και ξεχνούν ότι εγώ είπα ότι πρέπει να εφαρμόζονται οι κανόνες».

Για την κίνηση του Ριβάλντο με τα τέσσερα δάκτυλα είπε: «Θα μπορούσαμε να δείξουμε και εμείς τέσσερα δάκτυλα, βάσει σερί πρωταθλημάτων. Του χρόνου μπορούμε να πάρουμε και το πέμπτο!

» Είμαστε περήφανοι γιατί μετά από τόσα σκαμπανεβάσματα είμαστε πρώτοι.

» Ο Ριβάλντο αφού αμφισβητεί αμφισβητεί την γνησιοτήτα των τίτλων που πήρε με τον Ολυμπιακό. Καλό θα είναι να μάς επιστρέψει και τα πριμ αφού ως καλός άνθρωπος του Θεού, όπως τότε που πήγε τα οφειλόμενα στο ίδρυμα της κα Βαρδινογιάννη - θα μπορούσε να πει και τώρα ότι δεν δικαιούται αυτά τα λεφτά.

» Μετά τις προσβητικές και συκογαντικές δηλώσεις τους, στείλαμε ένα εξώδικο στους κ. Ριβάλντο και Ντέμη Νικολαΐδη και του ζητήσαμε να επιβεβαιώσουν ή να διαψεύσουν ότι τις έκαναν.

» Μας το επέστρεψαν. Δεν έχουν το θάρρος ούτε να πουν ότι τα είπαμε ούτε ότι δεν τα είπαμε. Τώρα θα γίνουν κανονικές αγωγές κατά αμφοτέρων και η υπόθεση θα ακολουθήσει τη δικαστική οδό».

Ακολούθως αποσαφήνισε την ιεράρχηση των στόχων του Ολυμπιακού, εξηγώντας παράλληλα και την αιτία της απομάκρυνσης του Τάκη Λεμονή από τον πάγκο της ομάδας:

«Πρώτος στόχος πάντα η κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Ελλάδα, μετά μια καλή ευρωπαϊκή πορεία και το Κύπελλο. Υπάρχουν συνθήματα να πάρουμε το Ευρωπαϊκό, δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση, Τώρα εάν κάτσει... Η μπάλα στρογγυλή είναι...

» Θα προσπαθήσουμε του χρόνου να παρουσιάσουμε μια ομάδα που να παίζει καλύτερο ποδόσφαιρο από εφέτος και να συνεχίσουμε με τον ίδιο ρυθμό και τη δύναμη όπως τα τελευταία 15 χρόνια».

«Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την καινούργια διοικητική λειτουργία του Ολυμπιακού, γιατί γίνεται μια σύγχρονη επιχείρηση με νέους ανθρώπους και νέες ιδέες. Βέβαια είναι όλοι τους χρόνια στον Ολυμπιακό, δεν είναι κυνηγοί κεφαλών... Όπως παλιά ζητούσαν χαρτί για πολιτικά φρονήματα, εμείς ζητάμε για τα ολυμπιακά.

» Δαπανήθηκαν μεγάλα ποσά στις μεταγραφές, είχαμε και εισπράξεις. Προσπαθούμε κάθε χρόνο να γινόμαστε καλύτεροι. Ο Ολυμπιακός έχει καλούς ποδοσφαιριστές, θέλει ορισμένες προσθήκες αλλά αυτό αφορά την τεχνική ηγεσία. Ε, και εγώ δεν είμαι κανένας άσχετος, καμιά φορά χρειάζονται μικροπεπεμβάσεις.

» Εάν ο τεχνικός θα μιλάει τούρκικα; Τι με ρωτάς εμένα; Τώρα είναι η χρυσή εποχή των δημοσιογράφων, θα γράφετε ό,τι θέλετε. Δεν θα διαψεύδουμε γιατί συζητήσεις γίνονται πολλές. Εγώ θα ενημερωθώ στο τέλος».

- Για την πρόσληψη διεθνούς εμβέλειας προπονητή;

« Οι σπουδαίοι τεχνικοί δεν είναι στα καλάθια που πουλάνε τις γραβάτες! Εμείς ιδρύσαμε θέση τεχνικού διευθυντού και την αναθέσαμε στον Ίβιτς. Για να φέρουμε όνομα τέτοιου επιπέδου, αποκλείεται. Θα προσπαθήσουμε να αλλάξουμε την τακτική απόλυσης προπονητή.

» Εφέτος ήθελα νωρίτερα να γίνει η αλλαγή. Ο Ολυμπιακός πρέπει να έχει ένα σύστημα. Δεν μπορεί ο κάθε προπονητής να τα αλλάζει όλα. Θα φέρνει μόνο ένα βοηθό προπονητή. Δεν μπορούμε να αφήσουμε κανένα προπονητή να μάς τινάξει στον αέρα!»

Σχετικά με τη Σούπερ Λίγκα είπε:

«Ο Ολυμπιακός ήταν υπέρμαχος για τη δημιουργία της και είναι βέβαιο ότι στην αρχή θα υπάρξουν αστοχίες και λάθη. Ο Ολυμπιακός δεν έχει αλλάξει τη γνώμη του για τη δημιουργία της γιατι έτσι στο μέλλον θα συγκρατηθούν ορισμένοι πρόεδροι

- Για Σούπερ Λίγκα και τις δηλώσεις που είχε κάνει για τον Γιάννη Βαρδινογιάννη:

«Η οικογένεια Βαρδινογιάννη είναι πολλά χρόνια ιδιοκτήτρια της ΠΑΕ. Που και που τον πιάνει ένας υπέρμετρος φανατισμός που δεν επιτρέπεται όταν βρίσκεται στο πλαίσιο της Σούπερ Λίγκα. Δεν ξέρω ποιος θα είναι ο επόμενος πρόεδρος αλλά πρέπει να έχει διοικητικές ικανότητες και να βλέπει όλα τα μέλη ισότιμα.

» Για αυτόν που είπατε ( σ.σ. τον Ντέμη Νικολαΐδη) έχει νομίζω ένα κόμπλεξ για τον Ολυμπιακό και ως ποδοσφαιριστής και ως διοικητικός ηγέτης.Εάν κριθεί ως ο πιο κατάλληλος, θα επκλεχθεί. Εάν όχι, θα είναι κάποιος άλλος.

- Για τη φιέστα τίτλου που ετοιμάζει η ΑΕΚ:

«Το κάνουν για καθαρά εισπρακτικούς λόγους για να πουλήσουν εισιτήρια. Ακουγα υπολογισμούς που έκανε ο Δώνης και βάσει των οποίων θα έβγαινε η Λάρισα πρωταθλήτρια. Να κάνουν και εκεί μια γιορτή! Κύπελλα πουλάνε πολλά, το θέμα είναι να πάρεις το πραγματικό, το... τζούφιο δεν πουλάει».

- Για νέους μετόχους στην ΠΑΕ:

Ο Ολυμπιακός είναι ζωντανός οργανισμός. Τα λεφτά από μόνα τους δεν είναι αρκετά. Τα λεφτά πρέπει κάποιος να τα διαχειρίζεται και να ξέρει και από μπάλα. Πολλά ακούγονται για γήπεδα στο Βοτανικό, για γήπεδα σε άλλους χώρους εκτός της μικρής Νέας Φιλαδέλφειας, αλλά πράξεις δεν γίνονται, Κάτσε να γίνουν πρώτα αυτά, και βλέπουμε. Εάν ισχυροποιηθούν και οι υπόλοιποι, βέβαια θα αντιδράσουμε. Θα κάτσουμε να τη... φάμε;»

»Να δούμε και αυτήν την πολυμετοχικότητα που έχει αναγγείλει ο κ.Βαρδινογιάννης. Εμείς προχωρήσαμε πολύ νωρίτερα στην ΚΑΕ στο θέμα της πολυμετοχικότητας, όχι αυτά που ακούμε τώρα. Οι αφοι Αγγελόπουλοι μπήκαν στην ιδιοκτησία της ΚΑΕ και όπως βλέπετε τα αποτελέσματα είναι πολύ θετικά και εχουμε άριστη συνεργασία».

- Για το εάν θα έπρεπε να γίνει πρόσκληση στον Λεμονή να παραστεί στη φιέστα.

«Εμείς δεν καλούμε κανέναν. Το γήπεδο είναι για όλους. Δεν έχουμε κακία προς τον Λεμονή, έχει προσφέρει υπηρεσίες στον Ολυμπιακό, κάναμε καλή πορεία στο Champions League αλλά ξεχάσαμε ότι πρώτος στόχος μας ήταν το πρωτάθλημα.

» Μία τελευταία ερώτηση παρακαλώ, γιατί θέλουμε να δούμε και τα πλέι-οφ.!»

- Θα καταλογισθούν και άλλες ευθύνες για την παραλίγο απώλεια του πρωταθλήματος; Θα συνεχιστούν οι ακριβές μεταγραφές;

«Η διαδικασία είνα γνωστή. Προπονητής, τεχνικός διευθυντής, ΔΣ και έτσι λαμβάνονται αποφάσεις. Δεν μπορούμε να κρίνουμε ποδοσφαιριστές που ήρθαν από μη ευρωπαϊκά πρωταθλήματα μέσα τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Αλλά περιμένουμε να επιδείξουν αγωνιστικότητα.

» Θέλω να πω για Καστίγο. Ήρθε σε εμάς πολύ νεαρός, όλοι οι προπονητές ήθελαν να τον διώξουν λόγω απειθαρχίας. Ήμουν αυτός που είχα επιμείνει στην παραμονή του. Μετά τις διακρίσεις του με το Μεξικό, του προτείναμε το διπλασιασμό του ποσού στο συμβόλαιό του.

» Ήρθε πρόταση από τη Σαχτιάρ που ήταν πολύ ικανοποιητική. Δεν τον διώξαμε, του προσφέραμε παραπάνω από όσα έπαιρνε. Επλήσσομαι - βέβαια δεν έχει καμία σχέση με Ριβάλντο - που έκανε δηλώσεις που δεν ήταν καλές για τον Ολυμπιακό. Οφείλονται στον χρακτήρα του και το νεαρό της ηλικίας του και στο ότι βρέθηκε σε μέρος αφιλόξενο. Δεν νομίζω ότι μπορεί να παίξει στην premier league αλλά στην Ισπανία. Τον συμβουλεύω να να πάει στο ισπανικό πρωτάθλημα».

Newsroom ΔΟΛ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2008, 10:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Τον κάνω γνωστό στο εξωτερικό»
«Εχει ανάγκη το Θεό» απάντησε ο Ριβάλντο στον Κόκκαλη

Αθήνα
Ο Ριβάλντο απάντησε στα όσα δήλωσε για αυτόν ο Σωκράτης Κόκκαλης, στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε σήμερα. Ο Βραζιλιάνος τόνισε ότι ο πρόεδρος της ΠΑΕ Ολυμπιακός πρέπει ν΄ αποδείξει τα λεγόμενά του και πως ό,τι λέει ο ίδιος κάνει το γύρο του κόσμου, ενώ υπογράμμισε ότι δεν θα αναφέρει ξανά το όνομα του «ισχυρού άνδρα» των Πειραιωτών, «... γιατί τότε θα γίνει γνωστός και στο εξωτερικό».

«Θα πρέπει να αποδείξει πρώτα αυτά που λέει. Εγώ είμαι ήσυχος και το θέμα το χειρίζονται οι δικηγόροι μου. Ο,τιδήποτε λέω εγώ το λέω μπροστά στις κάμερες. Ας αποδείξει πρώτα αυτά που ισχυρίζεται και οι δικηγόροι θα κάνουν τη δουλειά τους» τόνισε χαρακτηριστικά ο άσος της ΑΕΚ και συνέχισε:

«Ο πρόεδρος του Ολυμπιακού έχει ανάγκη το Θεό. Ο,τιδήποτε πω εγώ κάνει το γύρω του κόσμου, ενώ ό,τι πει αυτός μένει εντός συνόρων της Ελλάδας. Δεν θέλω να σχολιάσω τίποτα, ούτε θα αναφέρω ξανά το όνομά του, γιατί τότε θα γίνει γνωστός και στο εξωτερικό».

Ο «Ρίμπο» αναφέρθηκε και στο θέμα της παραμονής του, επισημαίνοντας: «Χαίρομαι που οι φίλαθλοι της ομάδας θέλουν να παραμείνω, αλλά δεν έχει αλλάξει κάτι σε αυτά που έχω πει. Όταν υπάρχει εξέλιξη, θα το μάθετε».

Newsroom ΔΟΛ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2008, 10:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Εμεινε στην κορυφή
Μανούτσο-γκολ και 2-1 στη Νέα Σμύρνη για τον Παναθηναϊκό

Αθήνα
Ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-1 τον Πανιώνιο στη Ν. Σμύρνη, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι-οφ και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με την ΑΕΚ, εκμηδενίζοντας παράλληλα κάθε ελπίδα των γηπεδούχων για κάτι καλύτερο από τη συμμετοχή στο Intertoto.

Το γκολ που έκριναν την αναμέτρηση, σημείωσε ο Μανούτσο στο 16΄ και το 82΄, μετά από ισάριθμες, θαυμάσιες ομαδικές προσπάθειες των παικτών του τριφυλλιού. Για τον Πανιώνιο που λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά στους πράσινους, ισοφάρισε προσωρινά ο Τζιμπούρ στο 74΄.

Το παιχνίδι είχε μόνο έναν ουσιαστικά ενδιαφερόμενο κι αυτός ήταν ο Παναθηναϊκός, ο οποίος γνωρίζοντας πως λίγο νωρίτερα η ΑΕΚ είχε νικήσει 1-0 τον Αρη στο ΟΑΚΑ, είχε αποκτήσει προβάδισμα τριών βαθμών στην κούρσα για την πρώτη θέση των πλέι-οφ, που μεταφράζεται σε εισιτήριο για τον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League της ερχόμενης σεζόν.

Ο Πανιώνιος, από την άλλη πλευρά, είχε μόνο μαθηματικές ελπίδες για να ελπίσει σε κάτι καλύτερο από την εξασφαλισμένη θέση για το Intertoto. Με νίκη, θα μείωnε στους 5 βαθμούς την απόστασή του από τον Παναθηναϊκό και τη δεύτερη θέση του UEFA (την πρώτη την έχει εξασφαλίσει ο Αρης, ως φιναλίστ του Κυπέλλου) και θα είχε μπροστά του ακόμα τρεις αγωνιστικές για να ανατρέψει τα δεδομένα και να φτάσει σε ένα θαύμα.

Οπως ήταν προφανές, το κίνητρο του Παναθηναϊκού ήταν σαφώς μεγαλύτερο, έστω κι αν η ομάδα του Πεσέιρο έβρισκε και πάλι απέναντί της έναν από τους μεγαλύτερους μπελάδες που αντιμετώπισε κατά τη διάρκεια της σεζόν, τον Ραφίκ Τζιμπούρ, ο οποίος αποφάσισε, παρά το πρόβλημα τραυματισμού που αντιμετώπιζε, να αγωνιστεί.

Ο Πανιώνιος φάνηκε να μπαίνει πιο ζεστά στο παιχνίδι, είχε δύο καλές στιγμές στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο, όμως ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που είχε την ουσία, καθώς κατάφερε να προηγηθεί στο 16΄, στην πρώτη του ουσιαστική επίσκεψη στην περιοχή των γηπεδούχων.

Ηταν ένα γκολ που προήλθε από ομαδική δουλειά, καθώς η μπάλα πέρασε από ...πολλά πόδια (Μάτος, Τζιόλης, Ιβανσιτς, Καραγκούνης), πριν φτάσει με γρήγορες πάσες στον Μανούτσο, ο οποίος ...απλώς τελείωσε μια όμορφη φάση, γράφοντας το 0-1.

Στα επόμενα λεπτά, με τον Πανιώνιο σοκαρισμένο από το - κόντρα στη ροή του αγώνα - γκολ, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να φτάσει και σε μια δεύτερη επιτυχία, προκειμένου να 'καθαρίσει' από νωρίς το παιχνίδι.

Ομως, δεν τα κατάφερε στις επόμενες 3-4 επιθέσεις του και σύντομα οπισθοχώρησε, δίνοντας στον Πανιώνιο χώρο και - κυρίως - χρόνο για να συνέλθει.

Ετσι, οι κυανέρυθροι ήταν αυτοί που είχαν τις επόμενες καλές στιγμές του πρώτου μέρους, κυρίως χάρη στις επινοήσεις του εξαιρετικού Φερνάντες, χωρίς όμως. να φτάσουν στην ισοφάριση.

Αντίθετα, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου λίγο έλειψε - και πάλι κόντρα στη ροή του παιχνιδιού - να γίνει και το 0-2, όμως ο Κρέσιτς απάντησε στην εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια του Τζιόλη και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-1.

Στην επιστροφή, ο Παναθηναϊκός δεν ήταν ίδιος, όχι μόνο γιατί από το 41΄ ο τραυματίας Παπαδόπουλος αντικαταστάθηκε από τον Ρομέρο, αλλά και γιατί ο επίσης τραυματίας (από την προπόνηση της προηγούμενης μέρας) Καραγκούνης δεν επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο, αφήνοντας τη θέση του στον ...ξεχασμένο τελευταία Δημούτσο.

Πλέον, η τακτική του Παναθηναϊκού ήταν να δώσει χώρο στον Πανιώνιο, να σφίξει τα μετόπισθεν, να περιορίσει τις ευκαιρίες στην περιοχή του Γκαλίνοβιτς και να τρέξει στην αντεπίθεση, όποτε παρουσιαζόταν ευκαιρία.

Η ευκαιρία παρουσιάστηκε στον Ιβανσιτς στο 53΄, αλλά την κλότσησε, ενώ στην αντεπίθεση η πράσινη άμυνα βρέθηκε εκτεθειμένη στην ταχύτητα του Χούτου, ο οποίος, όμως, δεν τελείωσε τη φάση.

Στη συνέχεια ο Πανιώνιος είχε τον απόλυτο έλεγχο, έκλεισε τον Παναθηναϊκό στην περιοχή του και χωρίς να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία, κατάφερε στο 74΄ να φτάσει στην ισοφάριση με τον ...κακό δαίμονα του τριφυλλιού, τον Ραφίκ Τζιμπούρ, ο οποίος τελείωσε με εντυπωσιακό τρόπο μια καλοζυγισμένη σέντρα του Σκούφαλη.

Με τα νέα δεδομένα, ο Παναθηναϊκός έπρεπε να επιτεθεί και πάλι για να κυνηγήσει το γκολ της νίκης, το οποίο άγγιξε άμεσα σε δύο περιπτώσεις (77΄ Τζιόλης, 79΄ Ιβανσιτς), βρίσκοντας απέναντί του τον αποτελεσματικό Κρέσιτς.

Ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου, όμως, δεν κατάφερε να απαντήσει στην κεφαλιά του ψυχρού εκτελεστή Μανούτσο στο 82΄, και πάλι μετά από οργανωμένη προσπάθεια των παικτών του Παναθηναϊκού. Το γκολ αυτό, σε μια φάση που ο Μανούτσο έκανε μόλις για δεύτερη φορά στο παιχνίδι αισθητή την παρουσία του, ήταν αυτό που οδήγησε τελικά τον Παναθηναϊκό στην πολύτιμη νίκη με 2-1, καθώς στα λεπτά που απέμειναν το σκορ δεν κινδύνεψε από καμία ομάδα...

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Έβαλντ Λίνεν): Κρέσιτς, Μανιάτης, Ντιαβαρά, Σκούφαλης, Τζιμπούρ, Κουτσόπουλος, Κουμορτζί, Μαϊστόροβιτς, Φερνάντες, Νικολάου (72΄ Μάκος), Χούτος (89΄ Αραβίδης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζοσέ Πεσέιρο): Γκαλίνοβιτς, Βύντρα, Νίλσον, Σαριέγκι, Μόρις, Μάτος, Τζιόλης, Ίβανσιτς, Καραγκούνης (46΄ Δημούτσος), Μανούτσο (85΄ Ντόι), Παπαδόπουλος (41΄ λ. τρ. Ρομέρο).


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2008, 10:25:01  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Με νίκη επό του Αρη
«Ζωντανή» η ΑΕΚ στο παιχνίδι της 2ης θέσης

Αθήνα
Μια κεφαλιά του Λυμπερόπουλου στο 54' αποδείχθηκε αρκετή για να δώσει στην ΑΕΚ τη νίκη απέναντι στον Αρη, σε ένα ματς που ξεκίνησε χαλαρά και έγινε ενδιαφέρον μόνο στο δεύτερο ημίχρονο. Με αυτό το αποτέλεσμα η «Ενωση» συνεχίζει την προσπάθειά της για μια θέση στο Champions League.

Ο Τραϊανός Δέλλας αισθάνθηκε ένα σφίξιμο στη γάμπα κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης και προτιμήθηκε να προφυλαχθεί. Κάπως έτσι βρέθηκε ο Ζεράλδο Αλβες στην αρχική 11άδα την τελευταία στιγμή. Ο Καλόν πήρε θέση στην επίθεση μαζί με τον Μπλάνκο ενώ Ράμος ξεκίνησε ως δεξί χαφ. Ο Αρης είχε καινούργια πρόσωπα στη σύνθεσή του, τους Βανγκέλι και Γιάχιτς.

Αυτά μπορεί και να είχαν ελάχιστη σημασία, αφού η διάθεση για μπάλα που έδειξαν οι δυο ομάδες ήταν ελάχιστη. Ο Ράμος έμοιαζε περισσότερο διψασμένος και από αυτόν ξεκίνησαν τα πιο ενδιαφέροντα για την ΑΕΚ. Ενα ξεψυχισμένο σουτ του Καφέ μετά από πάσα του κι ένα σουτ του ιδίου που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κέλεμεν. Η αμέσως επόμενη φάση έφερε τον Βανγκέλι να σταματά στη γραμμή μια κεφαλιά του Καλόν. Αυτές ήταν όλες οι φάσεις που είχαν οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο. Στο ίδιο διάστημα ο Αρης είχε ένα ψαλίδι του Ιβιτς που έβγαλε αποτελεσματικά ο Μάχο και κυρίως ένα ανέλπιστο δοκάρι του Τόνι Κάλβο σε σέντρα σουτ.

Κατά τα άλλα ημιτελείς προσπάθειες, ελάχιστοι συνδυασμοί και πολύ ταλαιπωρία της μπάλας. Ο λίγος κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο ...κοιμήθηκε λίγο, αποδοκίμασε ελάχιστα όταν αισθάνθηκε ότι δεν έβλεπε τίποτα και χειροκρότησε τον Ράμος στην πιο άρτια προσπάθεια της Ενωσης στα πρώτα 45 λεπτά.

Ο Νίκος Κωστένογλου θέλησε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του βάζοντας τον Εντίνιο στη θέση του Μπούρμπου, αλλά και τον Λυμπερόπουλο σε αυτή του Καλόν. Πάντως, ο Αρης ήταν αυτός που απείλησε πρώτος με ένα φάουλ του Ιβιτς που σταμάτησε στον Μάχο. Βέβαια ο Λύμπε δικαίωσε πολύ γρήγορα τον προπονητή του. Με κεφαλιά στο 54` μετά από σέντρα ακριβείας του Μπλάνκο, άνοιξε το σκορ. Το γκολ πανηγυρίστηκε με άκομψα συνθήματα εναντίον του Μπάγεβιτς. Ο Ντούσκο δεν αντέδρασε, όμως ο Κασναφέρης αποφάσισε να διακόψει για μερικά δευτερόλεπτα το ματς. Η ενέργειά του αυτή εκτόνωσε την κατάσταση όσο αφορά στον προπονητή του Αρη και τα άκουσε ο ίδιος.

Εστω και μ` αυτόν τον τρόπο το παιχνίδι απέκτησε χρώμα. Βοήθησε και ο Αρης που βγήκε μπροστά για να ισοφαρίσει. Ο Νεμπεγλέρας δεν τα κατάφερε από ευνοϊκή θέση. Ούτε ο Σανσόν που πέτυχε με σουτ τον Κασναφέρη αντί του αντίπαλου τέρματος. Ενα εξαιρετικό γύρισμα του Μπλάνκο βρήκε το δοκάρι κι ένα σλάλομ του Ριβάλντο κέρδισε πολύ χειροκρότημα. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς πιο γεμάτο κι έσωσε το γόητρο ενός αγώνα που έμοιαζε στην αρχή με ανούσιο φιλικό.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Παναθηναϊκός 14 Champions League

2. ΑΕΚ 14 UEFA

3. Πανιώνιος 3 Ιντερτότο

4. Aρης 3 UEFA (μέσω κυπέλλου)

Επόμενη αγωνιστική

Τετάρτη 7 Μαΐου

Αρης-ΑΕΚ 16:45

Παναθηναϊκός-Πανιώνιος 19:00

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2008, 10:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Με τη Μακάμπι 91-77
ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η «τσαρίνα» της Ευρώπης

Μαδρίτη
Το 6ο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της ιστορίας της κατέκτησε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Θοδωρή Παπαλουκά και του Νίκου Ζήση. Η ρωσική ομάδα επιβλήθηκε της Μακάμπι στον τελικό του φάιναλ φορ με 91-77 και ανέβηκε έπειτα από 2 χρόνια και πάλι στην κορυφή της Ευρώπης. Μπροστά σε 14.000 θεατές η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα (που ανανέωσε για την επόμενη χρονιά με την ρωσική ομάδα) είχε εξαιρετική απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο και με κορυφαίους τους Λάνγκτον και Σμόντις έφτασε στη νίκη.

Εξαιρετικά αμφίρροπο και καλό σε θέαμα ήταν το πρώτο ημίχρονο του τελικού. Λάνγκτον για την ΤΣΣΚΑ και Μπάινουμ για την Μακάμπι ήταν οι πρωταγωνιστές, καθώς οι δύο ομάδες βάδιζαν πόντο - πόντο. Είναι χαρακτηριστικό ότι στα πρώτα είκοσι λεπτά της αναμέτρησης είχαμε 8 ισοπαλίες, ενώ το προβάδισμα άλλαξε χέρια 9 φορές!

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ είχε το ελάχιστο προβάδισμα (22-21, 10`), ενώ ίδια ήταν τα δεδομένα και με τη λήξη του ημιχρόνου, καθώς το επί μέρους σκορ στη δεύτερη περίοδο ήταν ισόπαλο 20-20 (42-41, 20`).

Το δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, δεν ήταν το ίδιο αμφίρροπο με το πρώτο. Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε πολύ καλά την τρίτη περίοδο και ξέφυγε ακόμη και με 9 πόντους στο 25` (52-43). Σμόντις, Αντερσεν και Λάνγκτον έκαναν πολύ καλή δουλειά στην επίθεση, ενώ για μία ακόμη φορά ο Θοδωρής Παπαλουκάς είχε πολύ καλή απόδοση οργανώνοντας άψογα το παιχνίδι της ΤΣΣΚΑ (63-57, 30`).

Ενα τρίποντο του Σμόντις στο 33` ανέβασε τη διαφορά στους 14 πόντους (71-57) και εκεί ουσιαστικά η Μακάμπι παρέδωσε τα... όπλα. Οσο κι αν προσπάθησαν οι παίκτες του Σερφ δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επέστρεψε στο θρόνο της, στην κορυφή της Ευρώπης, διαδεχόμενη τον Παναθηναϊκό, που της είχε στερήσει τον τίτλο την περασμένη σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 41-42, 57-63, 77-91.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ: Μπάινουμ 23(2), Σάρπ, Βούισιτς 2, Ελιγιάχου, Μόρις 13(2), Κάσπι 9, Γκαρσία 2, Μπλούθενταλ 5(1), Κάμινγκς, Μπατίστα 14, Χαλπερίν 9.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Παπαλουκάς 12(1), Ζήσης, Σμόντις 13(1), Σισκάουσκας 13(1), Χόλντεν 14(3), Αντερσεν 13(1), Λάνγκντον 21(4), Γκορί 2, Βαν Ντε Σπίγκελ 3, Κχριάπα.


Ο Λάνγκντον MVP του τελικού

Ο Τράιαν Λάνγκντον αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης (MVP) του τελικού της Ευρωλίγκας. Ο άσος της ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν ο πρώτος σκόρερ της ρωσικής ομάδας στη νικηφόρα (91-77) αναμέτρηση με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους (2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/6 βολές), ενώ είχε ακόμη επτά ριμπάουντ, δύο κλεψίματα, μια ασίστ και επτά κερδισμένα φάουλ σε περίπου 36 λεπτά συμμετοχής.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ, www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2008, 14:03:00  Εμφάνιση Προφίλ
Η ΤΣΣΚΑ ήταν η καλύτερη ομαδα απ τις 4 που πήγαν στο final 4 και πηρέ δικαία
Τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 13:15:12  Εμφάνιση Προφίλ
Superleague δεύτερος ο παναθηναϊκός μετά τη νίκη επί του Άρη με3-1 και την ισοπαλία
Της Αεκ με τον πανιώνιο 2-2 έτσι στο champions league βγαίνει ο παναθηναϊκός .
Στην Αγγλία τον τίτλο πηρέ τελικά η Μαντσεστερ ένα στο μπάσκετ πάμε για τελικό παναθηναϊκού –ολυμπιακού καθώς κέρδισαν εύκολα πανιώνιο και Μαρούσι αντίστοιχα
Κάνοντας το 1-0.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2008, 13:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Τριπλ για τους Πειραιώτες
Ο Ολυμπιακός Κυπελλούχος Ελλάδας, νίκησε 2-0 τον Αρη στο «Καυτανζόγλειο»

Τη νίκη με 2-0 πανηγύρισε ο Ολυμπιακός επί του Αρη στη Θεσσαλονίκη και κατέκτησε δίκαια το Κύπελλο Ελλάδας. Στο 33' ο Κοβάσεβιτς με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και στο 53' ο Ζεβλάκοφ επίσης με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 62' ο Γκαλέτι είχε σουτ στο δοκάρι και στο 77' ο Μήτρογλου κέρδισε πέναλτι από τον Σιστόν, αλλά ο Γκαλέτι αστόχησε. Στο 83' οι Θεσσαλονικείς είχαν δοκάρι σε σουτ του Παπαδόπουλου.

Μεμονωμένα επεισόδια ξέσπασαν μεταξύ των οπαδών περίπου δύο ώρες πριν από την έναρξη. Συγκεκριμένα, οι οπαδοί της ομάδας της Θεσσαλονίκης που είχαν καταλάβει το μεγαλύτερο μέρος της εξέδρας των επισήμων, ήρθαν σε απόσταση αναπνοής από τους εκείνους των Πειραιωτών, οι οποίοι μόλις έκαναν τμηματικά την είσοδό τους στο γήπεδο.

Αμέσως ξεκίνησε εκτόξευση αντικειμένων και καθισμένων με την Αστυνομία να είναι ανήμπορη να αντιδράσει, καθώς σε εκείνο το σημείο δεν υπήρχε δύναμη των ΜΑΤ. Μάλιστα το μοναδικό εμπόδιο μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων ήταν ένα πλέξι γκλας, το οποίο αποτελούσε τη ...διαχωριστική ζώνη ασφαλείας! Λίγη ώρα αργότερα η κατάσταση εκτονώθηκε.

Επίσης, άγνωστοι αποπειράθηκαν να επιτεθούν κατά λεωφορείων που μετέφεραν οπαδούς του Ολυμπιακού στην αερογέφυρα Σταυρούπολης αλλά παρεμποδίστηκαν από αστυνομικούς που ακολουθούσαν με περιπολικό. Σε άλλο επεισόδιο ένας φιλάθλου του Αρη τραυματίστηκε από πέτρα.

Τρεις οπαδοί προσήχθησαν σε αστυνομικά τμήματα ενώ άλλοι τρεις συνελήφθησαν για διάφορες αξιόποινες πράξεις.

Περιορισμένης έκτασης επεισόδια σημειώθηκαν και κατά την αποχώρηση των φιλάθλων των δύο φιναλίστ.

Πρώτοι εγκατέλειψαν τις κερκίδες του Καυτανζόγλειου Σταδίου οι φίλοι του Αρη. Στη συνέχεια, και μετά την απονομή του Κυπέλλου, αποχώρησαν οι φίλοι του Ολυμπιακού. Μερίδα οπαδών των «κιτρίνων» έβαλε φωτιά σε καθίσματα στις θύρες 1 και 14, προκαλώντας την άμεση επέμβαση της Ασφαλείας του γηπέδου.

Λίγο πριν τις 10 το βράδυ, μικρή ομάδα οπαδών επιτέθηκε με πέτρες σε λεωφορείο του Οργανισμού Αστικών Συγκοινωνιών Θεσσαλονίκης (ΟΑΣΘ), στο κέντρο της πόλης, χωρίς όμως να κινδυνεύσει η σωματική ακεραιότητα των επιβατών. Από την επίθεση προκλήθηκαν ζημιές στο όχημα.

* Στον χώρο των επισήμων του Καυτανζογλείου βρίσκονται όλοι σχεδόν οι παλαίμαχοι παίκτες του Αρη, που το 1970 είχαν κατακτήσει το τελευταίο τρόπαιο της ομάδας στον τελικό κατά του ΠΑΟΚ στο ίδιο στάδιο. Ο Μανόλης Κεραμιδάς, ο Χρήστος Ναλμπάντης, ο Τάκης Ραπτόπουλος και ο Σπύρος Καπερνέκας.

* Πριν από τον αγώνα απονεμήθηκαν τιμητικές πλακέτες στον Γιώργο Κασναφέρη, που... κρεμάει τη σφυρίχτρα του, από τον ΣΔΠ Θεσσαλονίκης από την ΟΔΠΕ και από τις διοικήσεις των δυο φιναλίστ που άλλωστε συμφώνησαν στην επιλογή του να διευθύνει αυτός τον τελικό.

* Αποφασισμένος να μην κατεβάσει στον αγωνιστικό χώρο τους παίκτες του Ολυμπιακού ήταν ο Σάββας Θεοδωρίδης λίγο πριν από την έναρξη, εξαιτίας της παρουσίας μερίδας φιλάθλων του Αρη πάνω από τη φυσούνα του γηπέδου.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2008, 13:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Δεν θα βγάζω ανακοινώσεις»
Κρέμασε τη σφυρίχτρα του και ετοιμάζει τις βαλίτσες του για Ξάνθη ο Κασναφέρης


Θεσσαλονίκη
Ο τελικός του Κυπέλλου HOL ήταν το τελευταίο ματς του Γιώργου Κασναφέρη. O διεθνής διαιτητής πλέον αναλαμβάνει χρέη τιμ μάνατζερ στην Ξάνθη, ενώ δήλωσε γεμάτος και ευχαριστημένος από την πορεία του στον χώρο της διαιτησίας.

«Είμαι διαιτητής ακόμα και η αποψινή (σ.σ.: Σάββατο) βραδιά είναι βραδιά και της διαιτησίας. Νιώθω πολύ γεμάτος, ευχαριστημένος και χαρούμενος. Πιστεύω 23 χρόνια που ήμουν διαιτητής ήταν πολλά, έπαιξα πολλούς αγώνες με κακές και καλές στιγμές, ευχαριστήθηκα, έκανα φίλους και εχθρούς, αλλά θέλω να πιστεύω περισσότερους φίλους. Όσο ανεβαίνεις, οι δυσκολίες μεγαλώνουν. Γενικά έχω μόνο θετικές στιγμές και η σημερινή είναι μία από αυτές» δήλωσε ο Γιώργος Κασναφέρης.

Ο Κασναφέρης απέφυγε να απαντήσει στις δηλώσεις του Βλάνταν Ιβιτς, που είπε ότι δεν του δόθηκαν δύο πέναλτι, ενώ σχετικά με την νέα του θέση στην Ξάνθη και αν θα συνεχίσει η ομάδα να βγάζει συχνά ανακοινώσεις κατά της διαιτησίας απάντησε:

«Στην Ξάνθη εγώ δεν θα έχω καμία τέτοια δουλειά. Θα είμαι τιμ μάνατζερ, το θέμα διαιτησίας δεν θα είναι δικό μου αλλά του κύριου Πανόπουλου».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2008, 13:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Στο championnat...
Το... έβδομο της Λιόν, υποβιβάστηκαν Λανς και Παρί Σεν Ζερμέν


Παρίσι
Η Λιόν σφράγισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος Γαλλίας για 7η συνεχόμενη χρονιά το Πρωτάθλημα Γαλλίας, μετά την επικράτησή της με 3-1 της Οσέρ εκτός έδρας.

Η Μπόρντο έμεινε στο 2-2 με τη Λανς και παρέμεινε στην 2η θέση της βαθμολογίας που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Champions League, ενώ τη συμμετοχή της στα προκριματικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης εξασφάλισε η Μαρσέιγ μετά την εντυπωσιακή της νίκη με 4-3 επί της Στρασμπούρ. Υποβιβάστηκε η Λανς, «σώθηκε» η Παρί Σεν Ζερμέν.

Τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής

Μαρσέιγ-Στρασμπούργκ 4-3
Οσέρ-Λιόν 1-3
Νανσί-Ρεν 2-3
Λοριάν-Λιλ 1-1
Μετζ-Λε Μαν 4-3
Σεντ Ετιέν-Μονακό 4-0
Σοσό-Παρί ΣΖ 1-2
Νις-Καέν 3-1
Λανς-Μπορντό 2-2
Τουλούζ-Βαλανσιέν 2-1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 38 αγώνες)

Λιόν 79--ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ -- Champions League
Μπορντό 75 -- Champions League
Μαρσέιγ 62--ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ -- Champions League
Νανσί 60--UEFA
Σεντ Ετιέν 58--UEFA
Ρεν 58
Λιλ 57
Νις 55
Λε Μαν 53
Λοριάν 52
Καέν 51
Μονακό 47
Βαλανσιέν 45
Σοσό 44
Οσέρ 44
Παρί Σεν Ζερμέν 43
Τουλούζ 42
Λανς 40-Υποβιβάστηκε
Στρασμπούρ 35-Υποβιβάστηκε
Μετζ 24-Υποβιβάστηκε


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ, www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2008, 13:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Δεν έχω πρόταση από τον ΠΑΟ»
Παίζετε με το κεφάλι μου, λέει ο Μπάγεβιτς σχετικά με την «πράσινη» φιλολογία

Τον εκνευρισμό του για τις φήμες που τον θέλουν να πηγαίνει στον Παναθηναϊκό έδειξε για μία ακόμη φορά ο Ντούσαν Μπάγεβιτς. «Έχω συμβόλαιο με τον Αρη» επανέλαβε μετά τον τελικό του «Καυτανζογλείου», προσθέτοντας μιλώντας προς τους δημοσιογράφους: «Παίζετε με το κεφάλι μου».

» Ο καθένας από εσάς τους δημοσιογράφους. Έχω κάνει μία δήλωση και καμία άλλη. Πάντα, όμως, βγαίνει κάποιος και λέει κάτι. Δεν έχω μιλήσει με κανέναν και δεν έχω πρόταση από τον Παναθηναϊκό.

» Σας λέω ότι έχω συμβόλαιο με τον Αρη κι εσείς παίζετε με το κεφάλι μου. Το μέλλον μου δεν εξαρτάται μόνο από εμένα. Εγώ έχω συμβόλαιο» ήταν τα χαρακτηριστικά λόγια του Σερβοέλληνα τεχνικού.

Σε ό,τι αφορά στο παιχνίδι, είπε:

«Παρ' ότι γνωρίζαμε πως ο Ολυμπιακός είναι ένας δυνατός αντίπαλος, πέσαμε στη παγίδα και δεν είχαμε υπομονή. Ο αντίπαλος μας περίμενε στο κέντρο και ήταν πολύ επικίνδυνος με τους Γκαλέτι και Τζόρτζεβιτς, οι οποίοι έβγαιναν γρήγορα στην αντεπίθεση και θα μπορούσαν να είχαν βάλει περισσότερα γκολ. Το είχαμε πει αυτό, όμως δυστυχώς μας ήθελαν φαβορί και το πληρώσαμε.

» Μπήκαμε στο παιχνίδι απείθαρχοι σε ορισμένες γραμμες και το πληρώσαμε. Την ευθύνη την αναλαμβάνω εγώ. Λυπάμαι για τον κόσμο μας. Όλη τη χρονιά στάθηκε στο πλευρό μας. Ηταν ένα άσχημο τέλος σε μια καλή πορεία. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό. Εμείς θα περιμένουμε άλλη ευκαιρία».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy